Pěstování zelí - je to ziskové podnikání?

Malé zemědělské podniky - pěstování zelí v otevřeném prostoru - mohou sloužit nejen jako zdroj dodatečných příjmů, ale také se stanou hlavní činností se stabilním příjmem. Stejně jako v každém oboru je pro něj důležité, aby vypracoval komplexní obchodní plán, v němž je třeba vzít v úvahu případné odhady trhu a odhady startovacích a provozních nákladů. A nezapomeňte, váš podnik bude existovat v souladu s místními pravidly zón, státními zákony a předpisy.

O podnikání a zelí - zda existují šance na malé podnikání

Problémy spojené se zahájením jakéhokoli podnikání, například s rostoucím zelím - najít kupce a zaměstnance v úzkém pásmu, kde se vaše farma nachází, potíže s dodáním produktů na dlouhé vzdálenosti, schopnost skladovat zásoby a problémy podpory.

Vaši potenciální kupci:

• Maloobchodníci.
• Jednotlivci.
• Vysoce kvalitní restaurace nabízející svým zákazníkům přirozenou kuchyni.

O šťavnatém zelí

Malý kus půdy, několik blízkých lidí a produkt, který mnozí jíst s potěšením. Ano, život na farmě může být ideálním snem. Ale s příchodem velkého zemědělství, mnoho malých zemědělců je stále obtížnější zůstat na hladině a platit účty. Několik jednoduchých praktických tipů, které vám pomohou neustále vydělávat na živobytí pěstováním kapusty na malém pozemku.

Pokyny, jak se neztratit ve velkém světě malému člověku:

• Nejdůležitější je udržitelnost praxe. Pokud chcete, aby vaše farma byla dlouhodobou investicí, pak udržujte půdu zdravou pomocí takových způsobů hospodaření, jako je kompostování, sklizeň dešťové vody a střídání plodin;

• Snižte náklady. Samoobslužná praxe ušetří značné peníze na opravy strojů a plánování práce pro příští sezónu;

• Vyhněte se dluhům. A počasí překvapí a nemůžete získat tolik peněz, kolik jste čekal. Hypotéka nebo úvěr v tomto případě se stává těžkou zátěží. Proto začněte s malým, bílým zelím a rozšiřte, jak se zvyšuje váš zisk.

• Minimalizujte zatížení. Přemýšlejte o budoucnosti při plánování tvaru a velikosti polí pro výsadbu zelí, pruhů. Zajistěte rovnováhu své vlastní odpovědnosti za péči o rostliny (vaši rodinní příslušníci nebo zaměstnanci);

• Udržujte mechanismy ve správném stavu. Pravidelná péče: čištění a preventivní údržba pomůže zabránit vážným selháním v budoucnosti při pěstování plodin;

• Mějte přesné záznamy. S informacemi můžete ušetřit čas a peníze, zejména při výpočtu zisku. Zaznamenejte si cenu všech materiálů (včetně semen), vybavení a práce, abyste mohli přesně vypočítat ceny.

Zelí je jednou z nejoblíbenějších zelenin. Pěstuje se pro vaření (brokolice, savoy, barva, bílá) a používá se v salátech (Peking a červená). Používá se jako krmivo pro zvířata (bílý límec). Semena různých odrůd jsou široce dostupné v obchodě se semeny.

Na agrotechnice a mnoho dalších věcí

Začněte své zelí podnikání, musíte znát základy své zemědělské technologie, aby bylo možné porovnat své schopnosti a schopnosti oblasti zvolené pro pěstování rostliny. To pomůže správně posoudit skutečný zisk a případné dodatečné náklady, které budou k dispozici.

Zelí se pěstuje v podmínkách bohatých na vlhkost (přírodní srážky nebo umělé zavlažování). Požadavek na vodu v této zelenině je vysoký: množství precipitovaných 500 mm během období růstu rostlin je optimální.

Nejlepší teplota pro růst zelí je 16-20 oC (nejchladnější - Savoy zelí). Při teplotách vyšších než 25 ° C dochází ke zpomalení tvorby kapustné hlavy a klesání její velikosti.

Půda pro zelí by měla být dobře vyprázdněna, s vysokým obsahem organických látek, optimální pH = 6-6,5. Zvláště to vyžaduje kultivaci květáku.

Různé preference závisí na požadavcích trhu a chuti. Takové bílé odrůdy zelí, jako je Sugar Loaf, hybrid Gloria F1, jsou považovány za sladké. Odrůda také určuje velikost hlavy: Drumheads - velký, Cukrový Loaf a Gloria F1 - od středních až po malé a dozrávání.

V závislosti na odrůdě, stavu výživy půdy, dostupnosti vody a klimatických podmínkách a péči o rostlinu bude výtěžek 40 až 100 tun / ha.

Všechno začíná semeny a sazenicemi

Pěstování zelí (ať Peking, brokolice, Brusel, Savoy, okrasné, bílé nebo červené) začíná vysázováním semen. Často se klíčky z kapusty vysadí na trvalé místo v zemi.

Ale i poté, co rostliny poskytnou odpovídající péči a rostou dobrou sklizeň, sotva je můžete prodávat, což se nazývá "v budově". Proto je nutné, aby se o jeho bezpečnost dlouhodobě staral. Kapustové hlavy mohou být skladovány po určitou dobu při teplotě 0 ° C a 95% relativní vlhkosti.

Začátek pěstování zelí, všechny tyto jemnosti musí být vzaty v úvahu, a pak úspěch se stane tvým stálým společníkem.

Odhadované náklady

Největší výhodou je pěstování zelí v diverzifikaci zemědělství: když se zelí pěstuje spolu s jinými plodinami. Pěstování zelí samo o sobě však také přinese dobrý zisk, ale bude vyžadovat vysoké náklady na nákup potřebného zemědělského zařízení.

Při zahájení podnikání bude racionální pronajmout půdu pro pěstování sezónních plodin. Pronajmout si pozemek o rozloze méně než 1 hektar nemá smysl - menší plocha nebude v nejkratší době splatit všechny výdaje. Přibližná cena 1 hektaru půdy činí zhruba 50 000 rublů ročně, a to navzdory skutečnosti, že pozemek bude využíván jen malou část tohoto období.

Požadované vybavení zahrnuje:

  - zavlažovací systém (postřikovač) - 50 000 rublů;
  - přistávací stroj - 100 000 rublů;
  - zelí harvestor (levný malý model) - 200 000 rublů;
  - vrtulník zbytků - 40 000 rublů;
  - dopravník - 60 000 rublů.

Celkem, na nákup zařízení bude trvat asi 450 000 rublů.

Za účelem zasetí půdy o 1 ha bude trvat asi 1 kg semen. Zde je při výběru odrůdy třeba zaměřit se na odolnost vůči klimatu, klíčení, délce období dozrávání a mnoho dalších faktorů. Například při pěstování bílé zelí semena stojí asi 30 000 rublů. Zelí roste v průměru za 2-2,5 měsíců. Takže během letního období, při absenci skleníku, lze sklízet dvě plodiny.

Péče o zelí bude vyžadovat hnojiva, vodu a elektřinu. Přibližné náklady na výdaje za 1 sezónu budou 50 000 rublů.

Nakonec náklady zahrnují práci zaměstnanců - nejméně 3 zaměstnanci pro sklizeň - 60 000 rublů.
Celkem, pokud je země provozována 2 sezóny ročně, náklady na výsadbu a pěstování zelí budou 330 000 rublů. Výnos kapusty z 1 hektaru je asi 25 tun. Za velkoobchodní cenu 10 rublů na 1 kg budou roční výnosy 500 000 rublů a zisk bez nákladů bude činit 170 000 rublů. S nárůstem plochy, která má být ošetřena, lze zisk zvýšit téměř v násobcích.

Podnikatelský plán pro pěstování zelí

Zelí je pro naši kuchyni jednou z tradičních zelenin, a proto je součástí mnoha národních pokrmů. Lze jej skladovat po dlouhou dobu, je odolný vůči mrazu, může být zpracován různými způsoby. Proto je zelenina velmi žádaná, poptávka po ní bude vždy vysoká. Pěstování kapusty je slibné podnikání, pokud jste opravdu připraveni na to.

Obchodní směr

Dnes má spotřebitel zájem o různé druhy zelí. Při přípravě jídel používejte:

 • bílé ošacení;
 • barevné;
 • modrá;
 • brokolice;
 • Peking a další.

Nejčastěji velké podniky zaměřená na pěstování zelí ve velkém měřítku, které se zabývají pěstováním bílé a modré. Jedná se o nejoblíbenější druhy zeleniny. U takových podniků je obtížné soutěžit za cenu, protože se jedná o zeleninu, která je sama o sobě levná.

Proto je rozumné zvažovat tyto možnosti pro obchodní směr:

 • zjistit, jaký druh zelí, s výjimkou tradičních, poptávky v oblasti a kultivovat ji;
 • zaměřit se na rostoucí zeleninu šetrnou k životnímu prostředí jako alternativu k produkci velkých podniků využívajících chemikálie;
 • Nepoužívejte se na služby zprostředkovatelů, nastavení přímého prodeje, což zvýší ceny za prodej.

Zemědělské podnikání a registrace

Chcete-li pěstovat zelí na míru podnikatelského projektu, musíte mít alespoň hektar půdy. Pokud má ekonomika menší oblast, nemůže být registrována jako předmět podnikatelské činnosti. Poté je vypracován podnikatelský plán pro osobní dceřinnou farmu. Tato forma činnosti vám umožňuje, abyste se nezaregistrovali u vládních agentur, abyste neprováděli daňové hlášení.

Pokud se rozhodnete uspořádat rozsáhlé pěstování na pozemku o hektaru a více, musíte zaregistrovat rolnickou farmu. Zákon však stanoví možnost registrace IP nebo LLC. V každém případě při registraci musíte zadat OKPD 01.13.1 "Zeleninový salát nebo zelené plodiny".

Organizace pěstování

Bez ohledu na to, jakou formu zelí, které jste zvolili, budete muset koupit nebo pronajmout pozemek nebo venkovský dům s dvorku, pokud cílíte výrobu malého rozsahu. Ale mějte na paměti, že rostlina se stala prodejným, každé dva roky, je nutné změnit přistávací plochu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje soustředit se pouze na pěstování této zeleniny, a zapojit paralelně k pěstování jiné zeleniny, rostlin.

U plnoprávné rostliny by měl být pozemek dobře osvětlen. Je důležité, aby tato oblast nebyla daleko od města - hlavním bodem prodeje. Čím více je místo, tím více je třeba dát do obchodního plánu dopravních nákladů, ale tím méně budete muset pronajmout nebo zakoupit místo.

Pěstování zelí lze organizovat nejen na otevřené půdě. Za tím účelem jsou skleníky perfektní. To vám umožní vstoupit na trh dříve s novou plodinou, na které můžete dát vysoké ceny. Nemluvě o celoroční kultivaci, která přinese značné příjmy.

Při organizaci skleníkových zařízení v podnikatelském záměru je třeba zahrnout náklady na:

 • výstavba skleníku;
 • zařízení s topením, osvětlením, zavlažováním;
 • platba za elektrickou energii a topení.

Sazenice a hnojiva

Další etapou by mělo být nákup semen, hnojiv. Cena za ně závisí na tom, jaký typ zelí jste si přednostli. Ušetřit semena není nutná, neboť závisí na jejich kvalitní produktivitě a podnikání jako celku.

Hnojiva musí koupit speciální pro zelí, aby se dostali do země před sejbou semen. Dobré organické hnojivo.

Všimněte si, že u prvotní zelí se používá lehká, suchá půda pro pozdně vlhkou rašelinu a obecně dobrou úrodnou půdu s dostatečnou vlhkostí. Mimochodem, vzduch musí být vlhký. Ideální teplota pro pěstování zeleniny je 15-19 o C. Ale také toleruje krátké mrazy.

Technologie růstu

Pěstování zeleniny začíná podzimní přípravou půdy. Je vyčištěn, kopat pomocí hnojiva. Při pěstování zelí je lepší nechat kyselou půdu, aby rostlina neškodila. Snížit kyselost může být přidáním popílku z dřeva. Je ideální pro vysazování sazenic do země, kde se dříve pěstoval hrášek, okurky, rajčata, cibule.

Bližší k pramenu jsou semenáčky vysazeny v uzavřené půdě. Obvykle se k tomu používají speciální plastové nádoby. V každé buňce jsou umístěna dvě semena. Pokud se objeví dvě výstřižky, nejslabší je trhaný. Je-li setí teplota udržuje na 20 ° C a pak se postupně sníží na 10 ° C během růstu semenáčků, sledujeme dobré osvětlení, pak to nebude protáhnout a dobrý kořenový systém se vyvíjí. Časem se začne temperovat - v týdnu se v noci stane v přírodě.

Zasazeno do otevřené půdy začíná ve věku 30-45 dnů. Udělejte to za chladného počasí nebo večer. Při specifickém výsadbě sazenic závisí na odrůdě a typu rostliny. Okamžitě dobře napojen, pak plán na zalévání - dvakrát týdně, a několik týdnů později snížil na jeden. Země mezi rostlinami by měla být neustále uvolňována a vyhazována. Krmení a péče závisí také na typu vybrané zeleniny. Sklizeň klesá od června do září.

Technici a pracovníci

Je-li lokalita malá, je docela možné, aby se sami vyrovnalo. Na velkých budou potřebovat sezónní pracovníky. Jejich počet závisí na obdělávané oblasti.

Práce je tedy možné provést ručně, a pro velké plochy je nutné v obchodním plánu zahrnout motorový kultivátor.

Prodejní trhy

Každý podnikatelský plán musí zajistit prodejní trhy pro produkty. V případě kapusty se může jednat o:

 • maloobchodníci, velkoobchodníci;
 • prodej na trzích;
 • marketing do obchodů;
 • restaurace, jiné stravovací zařízení;
 • podniky potravinářského průmyslu.

Počáteční kapitál a návratnost

Teoreticky, za malý příjem, stačí mít pozemek, hrábě, hnojiva, lopatu a 2-6 tisíc rublů. na nákup osiva.

Pokud máte větší plán pro pěstování, musíte investovat:

 • pozemek;
 • semena;
 • hnojivo;
 • studna a elektřina;
 • skleníku a jeho údržbu;
 • mototechnika;
 • pracovníků.

Přesné náklady závisí na rozsahu farmy. Stejně tak je obtížné vypočítat ziskovost. Cena zeleniny závisí na druhu zelí, výnosu, sezóně. Podnikatelský plán může vyžadovat několik tisíc, stejně jako několik desítek tisíc rublů. Je také obtížné předem vypočítat plán výnosů. Hodně závisí na zvolené metodě kultivace, počasí, péče atd.

Proto se doporučuje začít s malým místem, postupně se rozšiřující podnikání.

Pěstování zelí jako podnikání

Zelí je zvláště oblíbená zelenina u nás. Z něj můžete vařit řadu rozmanitých a chutných pokrmů. To je důvod, proč podnikání pěstování zelí nikdy neztratí svůj význam, pokud se samozřejmě přiblíží jeho organizaci moudře. Pokud jste připraveni poskytnout toto zaměstnání spoustu času a úsilí, pak bude podnikání velmi slibné.

Než zvážíte podrobně obchodní plán pro agrární podnikání od začátku, měli byste pečlivě zvážit některé důležité nuance. Dnes nejoblíbenější druhy zelí jsou:

Velké zemědělské podniky obvykle rodí bílé zelí a modré zelí. Podnikatelé začínající se mohou pokusit o růst jiného druhu kapusty, protože pro velké podniky bude těžké soutěžit.

Pokud máte v úmyslu pěstovat zelí na území o rozloze méně než jeden hektar, pak by tato činnost měla být registrována jako dceřinná farma. To znemožní registraci vašich aktivit a nevykazování daňových zpráv. Pokud plánujete rozsáhlé pěstování zelí, nemůžete to udělat bez řádné registrace. LLC nebo IP - vybírejte si vlastní obchodní plán.

Co by mělo být místo?

Místo pro pěstování by mělo být vyrovnané, mírný sklon je možný. Půda může být písečná, hlinitá, jílovitá. Optimální, pokud před zelím rostly okurky, cibule, salát, brambory. Nikdy nezakládejte zelí v kyselé půdě, abyste zabránili onemocněním této rostliny. Místo musí být slunečné, protože kapusta je velmi fotofilní.

Základy zelí

Při navrhování podnikatelského plánu zvažte, že kapusta není náročná. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči. V prvních týdnech po výsadbě je významné jednou za tři dny, později jednou týdně. Hlavní věc není přehánět s množstvím vody. Ozdravte zelí pár týdnů po výsadbě. Můžete to udělat s obvyklým rozdělením. Druhý vrchní obvaz by měl být proveden okamžitě po vázání prvních hlav. Za tímto účelem se používá dřevěný popel.

Jaký je úspěch výrobního plánu?

Pokud rostlina zelí brzy, můžete získat skoro sklizeň zelí, která je dražší než ostatní. Předtím musíte pečlivě připravit půdu. Nejstarší odrůdy lze začít už v květnu. Poslední ostružina zelí pozdních odrůd se objeví v říjnu. Pokud si přejete, můžete dosáhnout tříletého sklizně v jedné sezóně. Samozřejmě to vyžaduje určité znalosti a dovednosti, které se časem rozvíjejí.

Alternativní možností může být pěstování semenáčků zelí na prodej. Zvláště úspěšně je koupí letní obyvatelé a hospodyně. Tato oblast podnikání je nízká. Koneckonců, nebudete muset vynaložit peníze na hnojiva a jiné neoddělitelné složky podnikání pěstování zelí.

Podnikatelský plán: start, náklady, návratnost

Otázka investování do tohoto druhu podnikání může být viděna různými způsoby. Pokud plánujete trochu vydělat na rostoucí kapustě, můžete spravovat svůj vlastní pozemek a malé investice až do výše 10 000 až 20 000 rublů. Potřebujete jen koupit hrnce, minimálně hnojiva a semena správných odrůd.

Ale pokud jste se rozhodli vytvořit od začátku úspěšný podnikatelský plán a vybudovat skutečně výnosný podnik, pak nemůžete bez vážných investic.

 • Nemáte-li na pozemku pozemek, pak nemůžete bez jeho nájmu. Stojí to asi 100 000 rublů (množství se může měnit v menším nebo větším směru, vše závisí na regionu a oblasti). Pokud použijete svou půdu k pěstování zelí, zmizí tato položka výdajů.
 • Kde ukládat zelí po sklizni? To může vyžadovat až 50 000 rublů k pronájmu skladovacího zařízení.
 • Zavlažování a veškerá nezbytná doprava - 90 000 rublů.
 • Nákup semen a vše, co potřebujete k zelí - 50 000 rublů.
 • Zaplacení pronajatých pracovníků a veškeré druhy odpočtů - 300 000 rublů.
 • Přípravky pro péči o rostliny, hnojiva - 50 000 rublů.

Způsoby získání příjmu

Produkty můžete dodat na trhy, obchody, supermarkety, mateřské školy, školy. Skvělé, pokud máte pravidelné zákazníky. To bude vaše podnikání stabilní. Prodej zelí, získané z jednoho hektaru půdy (asi 500 centů), a to i za nákupní cenu, můžete získat 200 000 rublů. Čím větší je pozemek, tím vyšší je příjem. S 10 hektary půdy můžete získat zisk jednoho miliónu rublů, a to překonáním jakéhokoli ročního plánu.

Tento druh podnikání je vhodný pro ty, kteří jsou připraveni dát velkou energii a čas na jeho rozvoj. Nemám dost "jedno" "chci", takže podnikání rostoucí kapusty od začátku vám přináší zisk. Budeme muset tvrdě pracovat.

Investice - od 20 000 do 700 000 tisíc rublů.

Doba návratnosti - 1 sezóna (v závislosti na investicích).

Průměrný měsíční zisk činí 50 000 až 200 000 rublů (v závislosti na rozsahu podnikání).

Obchodování s rostoucím zelím

Zelí je tradiční zelenina pro Rusko. Pěstuje se více než jedno století, mnoho ruských pokrmů obsahuje zelí jako složku, je kultivováno mnoha zemědělci a zemědělskými podniky. Přesto poptávka po této zelenině je obrovská, konzumují ji v obrovských množstvích, takže není těžké ji prodat, protože tam je vždy potřebný prodejní kanál. V tomto ohledu může být iniciativa založená na pěstování zelí dobrým a výnosným obchodem, který je vhodný pro zemědělce.

Počítání na závažné zisky při zemědělství je často možné pouze v případě významné velikosti stanoviště. Koneckonců, vzácná rostlina přináší více než jednu plodinu ročně, takže trvá celé období kultivace, aby se peníze dostaly jen za několik měsíců. A ne vždy zemědělský podnik platí za jednu sezónu. Proto se může hodně času věnovat práci s malou oblastí pouze amatérským zahradníkům. Před zahájením práce musí zemědělec určit možné distribuční kanály: zjistit, zda bude jeho závody poptávka a pokud ano, kým; Kolik může prodávat a kolik potřebujete k pronájmu nebo koupi pozemků.

Plnohodnotná farma má k dispozici alespoň jeden hektar půdy a je to určitě legislativa - všechny farmy, které mají menší plochy, nemohou být registrovány jako předmět podnikatelské činnosti a spadají pod definici pozemků pro soukromé domácnosti. V takovém případě nemusíte provádět daňové hlášení a rostliny pěstované na takovém místě jsou nejčastěji buď určeny pro vlastní potřebu, nebo prodány na nejbližším trhu, nebo obojí. Ale zemědělec, který se zabývá kulturou v průmyslovém měřítku, zaregistruje rolnickou farmu - zemědělskou farmu. Ačkoli zákon není zakázán stát se právnickou osobou nebo individuálním podnikatelem. V tomto případě by měl být zvolen kód činnosti (OKPD 2) 01.13.1 Kultury jsou zeleninové saláty nebo zelené.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Když vyřešíte byrokratické problémy, můžete se přesunout k nalezení místa pro budoucí plodiny. Pokud uvážíme obvyklé zelí, je vhodné pro téměř všechny druhy půdy, s výjimkou písku a štěrku. Zelí miluje vlhkost, takže potřebuje hliněné půdy, které udržují vodu dobře, je také dobré, aby rostlina rostla na rašeliništích. Půda by neměla být příliš kyselá, vede k specifickým chorobám zelí, na vysokou úroveň alkalické kapusty je dostatečně tolerantní.

Měla by také vzít v úvahu skutečnost, že všechny rostliny rodiny zelí rostou špatně po sobě, to znamená, že při střídání plodin by neměly být předchůdci zástupce jejich rodiny. Proto se nedoporučuje pěstovat zelí na zemi, kde se dříve pěstuje nejen kapusta, ale i řepka, hořčice, ředkvička a podobné rostliny. To může vést k onemocněním, které jsou typické pouze pro tuto rodinu rostlin, a po dlouhou dobu mohou být vybrány specifickými hmyzími škůdci.

Vzhledem ke všem těmto faktorům je třeba hledat asi pět hektarů půdy, v takovém pozemku je možné pěstovat plodinu dostatečnou pro zisk. Nicméně, stejně jako v případě jiných kultur, je třeba si uvědomit, že nejvýnosnější a nejrizikovější je její vlastní různorodá multisektorová ekonomika. To znamená, že by se člověk neměl zabývat samotným zelím, za dva roky bude lepší změnit místo jeho růstu, znovu zasadit do nového a osvobozená oblast může být obsazena novou rostlinou.

Velká ekonomika předpokládá zaměstnání nejen se zeleninou, ale také ovocnými stromy, barvami, pravděpodobně obilovinami a dokonce i včelinou. Se všemi těmito možnostmi se můžete angažovat v hospodářských zvířatech, protože často často nemusíte kupovat jídlo, dává zvířatům přebytečnou rostlinu. Proto je lepší pěstovat zelí, kombinovat tento proces s kultivací jiných rostlin.

Pokud zvážíme finanční stránku emise, pak největší cena za pronájem na hektar půdy je asi tři a půl tisíce rublů ročně, a to se týká jihozápadní části Ruska a černé země. Ale i tam můžete najít nižší cenu. V centrální části se průměrná cena na hektar pohybuje kolem 2 tisíc rublů ročně. Pět hektarů potřebujete asi 10 tisíc rublů.

Rodina zelí obsahuje řadu různých rostlin, které nevypadají jako kapusta a používají se v různých oblastech. Rodina má také jméno Cruciferous nebo Brassicáceӕ. Zahrnuje řadu rodu, z nichž jeden je zelí rodu, který obsahuje ty rostliny, které jsou blízko sebe a kultivují v přibližně stejných podmínkách. Člověk je pěstován především jako potravinářská kultura, méně často - krmivo, olejnaté plodiny v tomto rodu nejsou k dispozici kvůli malému a nízkotučnému spermatu.

Rostliny rodu Zelí jsou také uznávány jako léčivé rostliny, které mohou být použity v lékárnách a předcházet určitým chorobám. Většina druhů byla pěstována po staletí, takže každá z nich má mnoho odrůd, které jsou vhodné pro určité účely a klimatické podmínky. Pro pěstování všech druhů zelí se používá standardní technika (traktor, pluh, motoblock) a specializované kombajny. Zařízení lze pronajmout nebo zakoupit na základě úvěru nebo leasingu.

Zelí. Nejznámější forma v Rusku, která je naznačena slovem zelí obecně. Můžete vidět vzhled zelné zahrady, nebo Brássica olerácea. V této zemi je nejsnazší růst a prodej. Představuje dvouletou rostlinu v podobě křoví s rozprostřenými listy. Listy jsou cenné a tzv. Kapustová hlava nebo hlava. Růst tohoto druhu může být prakticky na celém území Ruska, kromě na dalekém severu.

Zelí se dělí do tří kategorií: rané odrůdy, střední zrání a pozdní zrání. V takovém případě, čím později bude odrůda odebrána, tím delší bude vegetační doba rostliny. Takže u některých odrůd je to více než 200 dnů, a to je velmi standardy pěstovaných rostlin. Obiloviny například dozrávají v rozmezí 80-160 dnů v závislosti na druhu. Pozdní zelí mohou být pěstovány pouze v jižních oblastech, na severu to může zřídka produkovat normální plodinu. Časné odrůdy nemají tak dlouhé období zrání (až 130 dní) a někdy mohou dát i dvě plodiny za sebou. Chcete-li to provést, po čištění zkontrolujte, zda existují ještě embrya, která je připravena k růstu do plnohodnotné hlavy. Některé odrůdy mají tuto vlastnost, ale bílá kapusta se stala nejrozšířenější.

Pěstování zelí v otevřené půdě jako podnikání

Nyní vám řekneme podrobně o pěstování zelí v otevřeném terénu. Zelí je ve stálé poptávce po celý rok. Z této zeleniny můžete připravit desítky lahodných, výživných, zdravých pokrmů, kromě toho se používá zelí v surové formě.

Kromě toho je zelí velmi zdravé: zelenina zlepšuje trávení, podporuje hojení žaludečních vředů a spalování tuků. Díky tomu je podnikání pěstování bílé zelí velmi výhodné a dokonale se hodí pro začátečníky a podnikatele se zkušenostmi.

Plot pro pěstování kapusty

Optimální plocha pro zelí by měla být plochá nebo s lehkým jihovýchodním nebo jižním svahem. Místo musí být nutně slunečné, protože zelí je fotofilní - pro jeho normální růst je zapotřebí světlý den trvající až 13 hodin.

Loamy a písečné půdy jsou nejlepší pro zelí, ale některé rané odrůdy vykazují nejlepší výsledky v jílové půdě. Kyselá půda je silně odrazována, protože v tomto případě je pravděpodobnost výskytu zelí vysoké. Nejlepší předchůdci pro výsadbu zelí: cibule, okurky, brambory a jiné kořenové plodiny, obiloviny a luštěniny.

Příprava místa pro výsadbu zelí

Chcete-li zelí vysadit, místo by mělo být vařené od podzimu - je vykopaná a uvolněna z plevelů, je-li to nutné, upravená kyselost.

Takže pokud je půda příliš kyselá, přidá se k ní dřevěný popel. Potom na jaře je místo vykopáno do hloubky nejméně 15-20 cm, půda je hnojena.

Nejvhodnější je kompost hnoje a rašeliny, který je přiveden do země rychlostí jednoho kbelíku na metr čtvereční.

Nejlepší odrůdy zelí

Zelí odrůdy jsou rozděleny do časných-zrání (od 90 do 125 dnů), střední (130 až 155 den), srednepozdnie (od 155 do 170 dnů) a pozdní (od 160 do 180 dnů) odrůd.

Nejlepší z nich jsou:

Předčasné zrání

 • Start;
 • Parel;
 • Sláva;
 • Červen;
 • Cossack;
 • Přenos.

Střední zrání

 • Naděje;
 • Pegas;
 • Rinda;
 • Bronco;
 • Rodolfo.

Středně pozdě

 • Krautman;
 • Přátelský;
 • Švagřída;
 • The Midor;
 • Dobrovodskaya.

Pozdě

 • Galaxie;
 • Cryumon;
 • Kolobok;
 • Cade.

Pěstování sazenic zelí

V centrálním pásu Ruska se zelí pěstuje výhradně v sazenicích, protože doba zrání je velmi dlouhá. Půda pro sazenice zelí by měla být vybrána s neutrální kyselostí, výživnými, poměrně volnými.

Při pěstování v květináčích se půda nalije na 6-8 centimetrů, semena se položí jeden po druhém do hrnce v hloubce dvou centimetrů.

Před výskytem (4-5 dní) je třeba zalévat semenáčky denně. Poté jsou sazenice přenesena do chladnější místnosti (8 stupňů Celsia) a o týden později se vrátí do místnosti s normální pokojovou teplotou (20 stupňů Celsia).

V půdě se vysazují sazenice vzhledu pěti nebo sedmi skutečných listů. Týden před přistáním je třeba zastavit zavlažování.

Dvě hodiny před výsadbou by sečmeni měli obdržet poslední zalévání - voda by měla být velmi hojně. Pěstování sazenic v zemi by mělo být večer. Výsadba se provádí v hloubce k prvnímu listu v poměru 4-6 rostlin (podle odrůdy) na 1 km čtvereční. metr.

Technologie zelí

Péče o zelí je poměrně jednoduchá. První dva týdny na zalévání zelí by měly být nejméně každé tři dny, pak - jednou týdně, ihned po zalévání, uvolnění půdy. Zavlažování - mírné až do vzniku volné hlavy, po - bohaté.

První hnojení probíhá jeden a půl až dva týdny po výsadbě sazenic v zemi. Optimálním hnojivem je roztok močoviny v poměru 1 k 5. Druhý vrchní obvaz se provádí vázáním prvních hlav s podobným roztokem s přidáním 40 až 50 gramů dřevěného popela do nádoby.

Sklizeň zelí

Zrání zelí musí být sklizeno, jak se zrání v souladu s odrůdovými normami, čímž se uvolní místo zbývajících kořenů a hlavy.

Zelí je trochu odstraněno, vše v řadě můžete shromáždit pouze tehdy, pokud nejsou nezralé hlavy v postelích. V tomto případě však hrozí nebezpečí praskání hlavy - k tomu dochází, pokud nebude hlava vyčištěna včas.

Náklady a zisky

Stejně jako mnoho jiných typů zemědělského podniku doma, pěstování zelí na volném poli nevyžaduje velké investice. Vše, co musíte koupit - jsou semena, hrnce pro sazenice, nástroje a hnojiva. Takže, zase zelí na pozemku o 100 metrů čtverečních. metrů stačí investovat 10 tisíc rublů.

Sklizeň bude 400-500 ovoce s průměrnou hmotností 3 kg, tj. Asi 1,2 tuny zelí. Cena kapusty je 20-25 rublů na 1 kg. Tímto způsobem, čistý zisk za rok bude až 30 tisíc rublů z jedné stotiny země.

Pokud smažíte zelí a prodáte ho v hotové podobě, zisk se může zvýšit o 2,5-3krát.

Jak můžete vidět, rostoucí tradiční bílé zelí může dělat dobré peníze. Navzdory skutečnosti, že se na první pohled zdá, že tento případ je spíše komplikovaný a namáhavý, ve skutečnosti tomu tak není, neboť kapusta je na rozdíl od mnoha dalších CX plodin zcela nenáročná.

HD video na téma:

Líbí se vám článek? Sdílejte s přáteli:

Podnikání na pěstování pekingského zelí

Pěstování pekařské kapusty a její výhody

Pěstování pekařské kapusty je novým směrem v rostlinné výrobě v Rusku. Poptávka po pekingské kapustě neustále roste díky vynikajícím chuťovým kvalitám a bohatému složení vitaminů.

Výhody pěstování této rostlinné kultury ve farmách:

 1. Výnosy, v závislosti na kultivaru a podmínkách pěstování, činí 900 q / ha;
 2. Příznivě roste při nízkých teplotách (což je dobré pro střední zónu Ruska), pro vytvoření hlavy trvá jen 12 gramů. Optimální růstová teplota je 20 g. Rostlina může odolat krátkodobým mrazům mínus 5 - 7 g;
 3. Vysoká velkoobchodní prodejní cena, která je v průměru 20 rublů / kg. Při prodeji 300 tun zelí a tato částka může být získána z 5 hektarů výsevní plochy, výnos bude více než 6 milionů rublů;
 4. Krátká vegetační doba rostliny od 50 do 70 dnů. V jedné sezóně můžete získat několik plodin;
 5. Roční vysoká poptávka po zelí z Pekingu umožňuje tuto skutečnost bez problémů realizovat;
 6. Vysoká produktivita zelí Peking umožňuje pěstovat je i ve sklenících!

Vedle plusů je zapotřebí přidělit i minusy při zakládání podniku na pěstování pekingského zelí:

 1. Máme špatně studované agrotechniky pěstování pekingského zelí na našem území;
 2. Závislost na plodnosti půdy (více o tom později);
 3. Citlivá na různé choroby, jako mnoho kapust. Peking zelí je velmi rád škůdcům, takže insekticidy jsou velmi důležité;
 4. Kratší doba pobytu "na vinici" - ne více než 2 týdny a pokud je vyčištěna později, je možné rozpad, nekrózu listů a zkrácení doby trvanlivosti.

Podrobný plán pro zahájení podnikání

Organizace obchodního procesu pro výrobu a marketing pekařské kapry zahrnuje následující fáze:

 1. Výběr půdy pro zeleninovou kulturu.
 2. Nákup výsadby.
 3. Příprava půdy.
 4. Technologie, etapy procesu vysazování a pěstování zelí.
 5. Vybavení, přeprava a skladování výrobků, případně přijaté pracovní síly.
 6. Plán realizace hotových zeleninových výrobků.
 7. Možná rizika.

Jaký daňový systém si vyberete

Pro organizaci farmy na pěstování pekařské kapusty je nutné zaregistrovat PF nebo PI. Jako daňový systém se uplatňuje jednotná zemědělská daň (ECC).

Co je OKVED pro podnikání?

Podnikání ve výrobě a prodeji pekařské kapusty je registrováno pod kódem 01, který je zodpovědný za rostlinné, živočišné a jiné. Jeho podtržka 01.1 - odpovídá kultivaci jednoletých plodin, jmenovitě - zeleniny, kořenových plodin, melounů a tykví atd. - bod 01.13.

Kolik peněz investujete do pěstování zelí?

Pro pěstování rostliny v rozsáhlých oblastech výsevu (od 5 hektarů) budou nutné (přibližně) následující investice:

 1. Traktor, vlečná zařízení (je možné pronajmout), z 1 milionu rublů;
 2. Výsadba rostlin, od 200 tisíc rublů;
 3. Semena materiál, od 5 tisíc rublů;
 4. Hnojiva od 15 tisíc rublů;
 5. Obalový materiál od 15 tisíc rublů;
 6. Skladování zeleniny od 200 tisíc rublů.

Celková počáteční investice bude od 1 435 000 rublů. Výše investice je velmi libovolná. V každém jednotlivém případě se jejich velikost může výrazně lišit. Můžete si například koupit použitý traktor, který sníží počáteční náklady téměř o polovinu.

Hlavní stálé náklady na údržbu zemědělského podniku jsou:

 • pronájem pozemků (pokud nejsou ve vlastnictví);
 • mzdy;
 • daně;
 • pojistné příspěvky pro FIU;
 • opravy strojů a paliv a maziv.

Za účelem získání základního kapitálu pro organizaci hospodářství na pěstování pekařské kapusty je možné následující způsoby:

 1. Získejte příznivý úvěr od banky pro zemědělské producenty;
 2. Účast na programech státní podpory začínajícím zemědělcům. V závislosti na regionu Ruské federace je možné zdarma získat až 1,5 milionu rublů na rozvoj zemědělských farmářů.

Kolik můžete vydělat na vlastní produkci zelí Peking?

Tržní průměrná velkoobchodní prodejní cena je asi 20-25 rublů na kilogram rostlinných produktů. Chcete-li získat maximální procento výhod, doporučujeme prodat Peking zelí jak ve velkých supermarketech, tak v malých specializovaných prodejnách zeleniny. Také se zelenina prodává dobře prodejci z druhé ruky a na zemědělských trzích. Obecně platí, že při výrobě a prodeji pekařské kapusty jsou měsíční čisté příjmy kolem 300-350 tisíc rublů zcela reálné.

Jaké dokumenty jsou potřebné pro zahájení farmy

Pokud je rozsáhlá zemědělská práce a pěstována velká půda (více než 1 hektar). je nutno uvést registraci rolnických farem. Ale když zpracováváte malé plochy půdy, protože zákon umožňuje, abyste měli vlastní pomocnou farmu (na vaší farmě). To a rostou v rámci prodeje zemědělských produktů, aniž by povoleny daňové poplatky.

Chcete-li zaregistrovat farmu, potřebujete: žádost o státní registraci, pas zakladatele společnosti, dohody, rozhodnutí o založení selského statku (jestliže několik spoluinvestorů). Potvrzení o zaplacení státního poplatku a skutečné bydliště zakladatele. Pokud společnost organizuje jednu osobu, dohoda o založení PF není nutná.

Potřebuji povolení k zahájení podnikání?

Licencování nebo speciální povolení pro pěstování pekařské kapusty se nevyžadují.

Technologie pěstování pekingského zelí

Pro pěstování pekařské kapusty je velmi důležitá složení půdy a její plodnost. Kulturně vybrán neutrální (průměrné složení) úrodné půdy, jak je na lehkých půdách rychle schnou výhonky, a půdy těžký kyseliny plodiny je nejvíce náchylná k onemocnění, jako je nádorovitosti zelí. Nejlepšími předchůdci jsou okurky, cuketa, cibule, rajčata a luštěniny. K rozmnožování rostlin používejte solární prostory chráněné před silným větrem.

Pro zvýšení plodnosti půdy využívá hnojivo ptačí trusu, humus, vápnité materiály, síran draselný. 2 týdny po výsadbě jsou rostliny krmena močovinou.

Je důležité, když kultivujete pekingské zelí, vybrat ten správný druh rostliny. Pro včasnou realizaci nejlepších zrání odrůd - Mirak F1, Monako, Khibinskaya 5. Za účelem provádění těch nejlepších pozdních stupňů - Bilko F1 (. Vegetace 55-60 dní), zelí, které dosahují hmotnosti 2 kg.
Zelenina se pěstuje jak v sazenicích, tak přímým semenem v otevřené půdě. U sazenic můžete použít speciální nátěr, například Rostorfinfest. Semena zelí ve skleníku začnou klíčit při teplotě 4-5 g. Nedostatek světla není problémem a zařízení se může rozvíjet i bez dalšího osvětlení. Doba od výsadby osiva ve skleníku až po výsadbu rostlin v otevřeném terénu je 24-27 dní.

Kvůli nízkým nočním teplotám může dojít k brzkému osvětlení během časného vysazování zelí Peking. Za účelem vyloučení ozbrojování rostlin v průběhu rostoucí fáze sazenic je vhodné udržovat teplotu ve skleníku nad 15 g.

První výsadba začíná koncem dubna - počátkem května. Vzhledem k tomu, že v případě pekingského zelí je vhodné, aby byla krátká vegetační doba, aby se dosáhlo maximálního sklizně za sezónu, aby se rostlina rozrůstala do několika stupňů a rozdělila pole na několik úseků. Například první přistání ve střední oblasti - 1. května, dále 10. května, 20. května a tak dále, poslední přistání - na začátku srpna. Výsadba je 40 tisíc kusů / ha. Vzdálenosti mezi rostlinami v řádcích 10 cm jsou 12 cm, v uličkách je vzdálenost 45 cm.

Výsadba rostlin se provádí pomocí speciálních zařízení, například sekačky MRM-2. Náklady na takové auto je jen přes 200 tisíc rublů.

Rostlina má velmi rád vodu. Při zalévání rostlin na každých 10 tun komerčních plodin se používá 700 až 800 m3 vody. Účinnějším systémem zalévání "pecynky" je kapací metoda.

Je důležité ošetřit rostliny před škůdci a nemocemi. Jednou za tři roky by se mělo provádět vápnění půdy, přičemž se přidá 300-400 g vápna na 1 m2 půdy.

Balení a skladování

Úklid sklizně začíná, když rostlina vytvoří 10-12 listů. Listy zralého zelí rychle zblednou, a proto by měly být okamžitě zabaleny.

Jako obal doporučujeme použít PVC fólii o šířce 35-45 cm, zatímco balení se provádí ručně na poli. Z tohoto důvodu se doba skladovatelnosti rostlin několikrát zvyšuje.

Maximální prodej pekingského zelí začíná na podzim, takže se doporučuje několikrát zvýšit plochu pěstování plodin.

Závěry

Navzdory všem pluses a minus, pěstování Peking zelí v podmínkách hospodaření se správnou agrotechnikou je velmi ziskový směr, tím více konkurence v tomto odvětví prakticky chybí. Díky dobré poptávce a vysoké prodejní ceně zeleniny se toto podnikání může stát vysoce výnosným podnikem.

Podrobný plán pro zahájení podnikání

Organizace obchodního procesu pro výrobu a marketing pekařské kapry zahrnuje následující fáze:

 1. Výběr půdy pro zeleninovou kulturu.
 2. Nákup výsadby.
 3. Příprava půdy.
 4. Technologie, etapy procesu vysazování a pěstování zelí.
 5. Vybavení, přeprava a skladování výrobků, případně přijaté pracovní síly.
 6. Plán realizace hotových zeleninových výrobků.
 7. Možná rizika.

Kolik můžete vydělat na vlastní produkci zelí Peking?

Tržní průměrná velkoobchodní prodejní cena je asi 20-25 rublů na kilogram rostlinných produktů. Chcete-li získat maximální procento výhod, doporučujeme prodat Peking zelí jak ve velkých supermarketech, tak v malých specializovaných prodejnách zeleniny. Také se zelenina prodává dobře prodejci z druhé ruky a na zemědělských trzích. Obecně platí, že při výrobě a prodeji pekařské kapusty jsou měsíční čisté příjmy kolem 300-350 tisíc rublů zcela reálné.

Co je OKVED pro podnikání?

Podnikání ve výrobě a prodeji pekařské kapusty je registrováno pod kódem 01, který je zodpovědný za rostlinné, živočišné a jiné. Jeho podtržka 01.1 - odpovídá kultivaci jednoletých plodin, jmenovitě - zeleniny, kořenových plodin, melounů a tykví atd. - bod 01.13.

Jaké dokumenty jsou potřebné pro zahájení farmy

Pokud je rozsáhlá zemědělská práce a pěstována velká půda (více než 1 hektar). je nutno uvést registraci rolnických farem. Ale když zpracováváte malé plochy půdy, protože zákon umožňuje, abyste měli vlastní pomocnou farmu (na vaší farmě). To a rostou v rámci prodeje zemědělských produktů, aniž by povoleny daňové poplatky.

Chcete-li zaregistrovat farmu, potřebujete: žádost o státní registraci, pas zakladatele společnosti, dohody, rozhodnutí o založení selského statku (jestliže několik spoluinvestorů). Potvrzení o zaplacení státního poplatku a skutečné bydliště zakladatele. Pokud společnost organizuje jednu osobu, dohoda o založení PF není nutná.

Potřebuji povolení k zahájení podnikání?

Licencování nebo speciální povolení pro pěstování pekařské kapusty se nevyžadují.

Podnikání na pěstování zelí

Trénujte svůj mozek s potěšením

Pěstování zelí jako podnikatelského nápadu, který byl a bude relevantní, protože tento listový kořen je v deseti nejpopulárnějších zeleninových plodinách. Tradiční ruská polévka, ukrajinská boršč, staročeské bělošské zelí, oblíbené zelné kotlety, slanicka. Každá národnost má své vlastní jedinečné recepty na přípravu a solení této zeleniny. To vše naznačuje, že zelné vidličky vždy naleznou své místo ve stravě.

 • Jak začít podnikat s rostoucím zelím?
 • Technologie prodeje zelí
 • Kolik můžete vydělat na pěstování zelí?
 • Kolik peněz potřebujete k zahájení podnikání?
 • Jak vybrat zařízení
 • Která OKVED pro podnikání v oblasti chovu zelí by měla být zvolena organizátorem
 • Jaké dokumenty jsou potřebné k otevření společnosti pro pěstování zelí
 • Jaký daňový systém si vyberete
 • Potřebuji povolení

Zelí má 7 druhů:

 • s nadpisem: bílá a červená nebo modrá, Brusel;
 • barva: barevná, brokolice, románská;
 • kohlrabi;
 • Savoy;
 • list;
 • Pekingový salátový dresink;
 • Čínsky.

Jak začít podnikat s rostoucím zelím?

Při řešení problému růstu zelí jako podniku je třeba zvážit následující skutečnosti.

 1. Rozhodněte se, který typ je výhodnější růst v této oblasti. Je třeba mít na paměti, že velké podniky se zaměřují na pěstování modro-bílé zelí, což může vyvolat velkou konkurenci.
 2. Studium základů zemědělských strojů pro pěstování zeleniny.
 3. Uspořádejte pěstování ekologických produktů. Ve velkém podnikání pěstuje zelí velké množství agrochemikálií, což významně snižuje jeho užitečné vlastnosti.
 4. Najděte spotřebitele, založte přímé dodávky. Odmítnutí zprostředkovatelských služeb výrazně sníží cenu zboží. Skutečními kupujícími mohou být restaurace, jednotlivci, maloobchodníci.
 5. Pronájem pozemku. Je-li zemědělská činnost zapsána jako podnik, pole by nemělo být menší než jeden hektar. Půda pro výsadbu musí splňovat určité požadavky založené na obchodních zájmech a podmínkách růstu kapusty. Měla by se nacházet v blízkosti hlavního prodejního místa, měla pohodlné přístupové cesty. Zelí hlavy jako hodně slunce a světla, potřebují vlhkost, takže je dobré, pokud se země nachází v nížině. Půda je vhodnější pro středně těžkou nebo těžkou půdu, neměla by být kyselá, dobře oplodněná.
 6. Přemýšlejte o prostorách pro skladování sklizně.

Chcete-li zajistit všechny problémy, musíte udělat plán pro pěstování zelí - podnikatelský plán. Zde je třeba vzít v úvahu náklady na nájemné, náklady na dopravu, platy zaměstnanců, náklady na agrotechnická opatření, výsadbu, hnojiva, daně. To vše by mělo být korelováno s očekávaným ziskem. Je velmi výhodné zapojit se do skleníku: včasný přístup na trh umožní prodej výrobků za vyšší ceny. Může být nezbytné zajistit náklady na výstavbu skleníků.

Technologie prodeje zelí

Najednou lze poznamenat, že tato zahradní plodina není obzvláště rozmarná, vyznačuje se vysokým výnosem. Proto, jako podnikání pěstování zelí vždy přitahuje zemědělce. Za prvé, půda je připravena. Je lépe to dělat na podzim: je třeba ho oplodnit a uklidnit, můžete zasít sideráty. Je-li jeho kyselost zvýšena, je nutné popel. Další práce pokračují na jaře.

Kultivace hlavy vidlice, stejně jako všech ostatních druhů, začíná vysetím semen. Se semenovou metodou kultivace se zasetají přímo do půdy na trvalé místo pomocí sazenic. Tato metoda je levnější, ale celý zásah jako semeno: je velmi obtížné najít slušný domácí materiál. Se semenáčkami se semena vysévají do speciálních kontejnerů. Poměrně progresivní je kazeta. V každé buňce se vysazuje 1-2 semena. Ze dvou výhonů se odstraní slabší. Vybírání není nutné.

Zasazené sazenice na otevřené půdě po měsíci a půl, hojně napojeny. Poté se zavlažování provádí dvakrát týdně, později se převede na jednorázovou. V budoucnu je péče o rostliny včasné hromadění a krmení, boj proti škůdcům a nemocem. Pěstování zelí jiných druhů je podobné, s výjimkou drobných rysů. Je třeba si uvědomit, že není možné tuto kulturu vyvíjet na jednom místě více než 2 roky. Opět, vrátit jej na své původní místo, bude možné ne dříve než za 4-5 let. Nejlepším předchůdcem jsou luštěniny, okurky, rajčata, cibule.

Kolik můžete vydělat na pěstování zelí?

Jak vydělat peníze na uspokojení potřeb rodiny a další rozvoj podnikání? Vypočítat a určit jeho ziskovost v předstihu je velmi obtížné, protože tyto ukazatele závisí na počasí a tržních podmínkách. Můžete se však zmínit o zkušenostech jiných zemědělců. Po odečtení všech vzniklých výdajů může být zisk 1 až 10 tisíc dolarů z 1 hektaru. Pěstování zelí ve skleníku poskytuje ještě více příjmů po celý rok.

Několik slov o nástrahách. Ziskovost této výroby je nestabilní, závisí na výnosu a na stavu hospodářství jako celku: poptávka po této zelenině se vždy zhoršuje v náročných letech. Proto by měla být perspektiva podnikání v oblasti výroby zelí zvažována nejméně po dobu 5 let. Chcete-li rizika minimalizovat, nezačínejte s velkými plochami, neboť mnoho závisí na způsobech pěstování, metodách péče, obratném využívání zemědělských produktů. Pouze zkušenost učí tyto dovednosti a dovednosti. Kapusta má vysoký výnos, ale tento plus může být vyrovnán suchou. Takže má smysl přemýšlet o tom, co bude zelenina pěstována paralelně. To je také nezbytné k zajištění střídání plodin.

Pokud se blížíte k podnikání s velkou touhou, vytrvalostí a péčí, pak kultivace této populární zeleniny přinese dobré dividendy.

A majitel obdrží hmotnou prosperitu.

Kolik peněz potřebujete k zahájení podnikání?

Pokud se rozhodnete otevřít podnik, který se specializuje na pěstování zelí, potřebujete:

 • platit za registraci podniku;
 • koupit inventář a vybavení (otázka drahého vybavení může být vyřešena za pomoci leasingových společností);
 • pronájem skladu, administrativních prostor a garáží;
 • zakoupit nejdůležitější kancelářské vybavení (PC, tiskárnu, telefony atd.);
 • koupit hnojivo a rostlinný materiál.

Na tomto seznamu nákladů nekončí. Je třeba provádět propagační činnosti, koupit systém zavlažování rostlin, stavět skleník (alespoň pro pěstování sazenic) a platit za pronájem pozemků. Výsledkem je, že i při organizaci činnosti malé farmy musíte investovat od 5 do 15 tisíc dolarů, a pokud máte v úmyslu zapojit se do většího podnikání, budete potřebovat investice 10-20krát více.

Jak vybrat zařízení

Nákup zařízení a vybavení, které vám pomohou získat dobrou sklizeň zelí s minimálním nájemním zaměstnáním, je jedním z nejdůležitějších otázek pro tuto oblast podnikání.

Pokud je plocha vaší půdy více než 5 hektarů, budete potřebovat multifunkční traktor, který připraví půdu, vysazuje sazenice a sklízí dalšími zařízeními. Také má smysl koupit linku na čištění zelí (připravuje ji k prodeji). Je nutné zakoupit a nainstalovat systém zalévání rostlin a vybavit prostor pro skladování plodiny. Někteří podnikatelé, aby nebyli závislí na vodárenských společnostech, vyráběli vlastní studny nebo studny nebo používali vodu z nedalekých nádrží (pro to je zapotřebí dobré čerpadlo, potrubí a příslušné vybavení).

Která OKVED pro podnikání v oblasti chovu zelí by měla být zvolena organizátorem

V všestranném klasifikátoru činností pro všechny obchodní linky pro pěstování zeleninových a salátových plodin, včetně zelí, je k dispozici kód OKVED 01.13.1.

Jaké dokumenty jsou potřebné k otevření společnosti pro pěstování zelí

Pro právní činnost ekonomiky, která se specializuje na pěstování a prodej zelí, je nutné připravit standardní dokumenty PI nebo Jurassic. osobám, uzavírat smlouvy s protistranami, získat potvrzení od banky o otevření účtu (musí být zaregistrován do FTS do 3 dnů), stejně jako podepsat pracovní smlouvy se zaměstnanci. Důležitý bod! Ujistěte se, že smlouva o nájmu pozemku splňuje požadavky právních předpisů a nezapomeňte získat povolení v SES a požární inspekci.

Trénujte svůj mozek s potěšením

Jaký daňový systém si vyberete

Výběr optimálního režimu zdanění pro producenty zelí je omezen na tři možnosti:

 • jednotná zemědělská daň (pro selské farmy);
 • USN (pro IP a LLC);
 • společný systém (pro velké společnosti s miliony otáček).

Výběr jednoho z těchto režimů závisí na jednotlivých charakteristikách vašeho podnikání.

Potřebuji povolení

Pěstování zelí nikdy nebylo (a není) licencovanou oblastí podnikání a pro tuto firmu nemusíte přijímat zvláštní povolení.