Výroba škrobu

Odborníci již dávno klasifikovali uvolňování škrobu jako slibného, ​​ziskového výklenku, který se nedávno stal oblíbeným mezi těmi podnikateli, kteří hledají ziskové podnikatelské nápady. Pokud kupujete zařízení na výrobu škrobu a zajistíte dodávku dostatečného množství surovin, můžete v co nejkratší době získat zpět veškerou investici.

Začněte vydělávat nemusí nutně provozovat rozsáhlý podnik s obrovskými kapacitami. Nejlepším řešením je mini dílna - takže můžete minimalizovat rizika investováním méně.

Výroba škrobu bude pro majitele prospěšná ze dvou hlavních důvodů:

 • V Rusku není v tomto odvětví mnoho výrobců, což zde samozřejmě vytváří nízkou konkurenci.
 • Rostlinný škrob je velmi žádoucí. A většina kupujících - to jsou velkoobchodníci, kteří kupují škrob jako suroviny.

Naše ocenění:

Zahájení investic - od 3000000 rub.

Saturace na trhu je nízká.

Složitost zahájení podnikání je 7/10.

Ale nemůžeme zmínit jednu z významných nevýhod v této oblasti. Malý škrobový závod bude fungovat v plné kapacitě až v určité době - ​​od září do května. Skutečnost, že brambory po 250-300 dnů po odběru obsahu škrobu začne prudce klesat, což znamená, že suroviny, které mají být zpracovány během tohoto období. Avšak ani to neznamená, že zařízení je v off-sezony bude nečinný, a všichni zaměstnanci mají poslat na dovolenou - podnikatel má možnost vytvořit ze škrobu a melasy výrobu, kdy je škrob nejen hotové výrobky, ale také suroviny pro další vyrábějící melasy. Patcha je cenný produkt z průmyslového hlediska, získaný hydrolýzou škrobu. Jedná se o prakticky bezbarvou viskózní kapalinu se sladkou chutí.
Velmi výhodné je provozovat malé obchody pro výrobu škrobu pro soukromé farmy. Mnoho podnikatelských podnikatelů tak učiní - v blízkosti bramborového nebo kukuřičného pole vytvářejí linku pro získání kvalitního produktu, který se pak jako další zisk na místní a regionální trh stane skutečností.

Co podnikatel rozhodne začít vyrábět škrob a melasu?

Jaké suroviny lze použít?

V mnoha průmyslových podnicích je škrob získán z brambor. A to je ekonomicky opodstatněné, protože kořenové plodiny jsou nyní obecně cenově dostupné a levné. Kromě toho je možné zpracovat nejen velké velké brambory, ale také malé, ne velmi kvalitní, které jsou nevhodné k prodeji. Ale výroba bramborového škrobu není jedinou možností.

K získání kvalitního hotového produktu lze použít následující kultury:

Je skvělé, pokud se vám podaří zajistit dodávky různých druhů surovin - takže můžete přilákat do vašeho produktu více zájemců o publikum.

Po zavedení nepřerušeného dodávek surovin pro výrobu nebude výrobní linka na výrobu škrobu nečinná. A uzavírat smlouvy lépe s místními zemědělci, protože mají brambory, kukuřici a pšenici lze zakoupit za sníženou cenu.

Jako dodatečná surovina ve výrobě budou použity kontejnery, které mohou být z polyethylenu nebo papírových sáčků různých objemů. Pro balení melasy mohou být vyžadovány kovové nebo plastové bubny.

Jaký sortiment nabízíte kupujícím?

Prodej škrobu bude mnohem aktivnější, pokud nabídneme našim zákazníkům celou řadu produktů. Nyní je zřejmé, že hlavní klasifikace hotového výrobku se provádí na základě surovin, ze kterých je vyroben. Proto se snažíme orientovat náš obchod na výrobu několika druhů škrobu balených v různých obalech.

Kromě toho lze potravinový škrob rozdělit na odrůdy. A čím vyšší stupeň, tím vyšší je jak kvalita suroviny, tak i produkce.

Existují čtyři odrůdy:

Pokud podnik vstoupí na regionální prodejní trhy, je také možné plánovat výrobu modifikovaných škrobů. Ale tato práce je poměrně namáhavá, a to ani z hlediska vybavení, ale z hlediska vědeckého vývoje a získávání certifikátů kvality od dozorčích orgánů.

Technologie výroby škrobu a melasy

Produkce kukuřičného škrobu, pokud jde o technologii, se velmi liší od získání stejného produktu, ale z brambor. Proto se bez ohledu na to, jakou surovinu dodává stěny dílny, zůstává princip fungování zařízení nezměněn.

Technologie výroby škrobu je následující:

 • Příprava surovin (mytí, vážení).
 • Drcení surovin do stavu kaše.
 • Oddělení kaše z sekretované šťávy.
 • Získání volného škrobu.
 • Rafinace.
 • Mytí a sušení hotového výrobku.
 • Balení a balení škrobu.

Ve skutečnosti je technologická schéma pro získání suchého produktu ukončena. Ale jestliže rostlina také plánuje vyrábět melasu, pak je bramborový škrob poslán dále pro zpracování.

Patoku si toto:

 • Hydrolýza škrobu v přítomnosti určitých chemikálií.
 • Filtrace roztoku.
 • Odbarvení sirupu.
 • Odpařování sirupu za účelem získání melasy s určitou konzistencí.
 • Plnění melasy v kontejneru.

A výroba bramborového škrobu a výroba melasy z něj jsou relativně jednoduchými úkoly i pro laiky v této oblasti. Nemá-li však konkrétní znalosti, je lepší pozvat kvalifikovaného technologa pro konzultace, který bude pracovat s touto technologií s ohledem na konkrétní suroviny a vybere optimální vybavení pro zařízení.

Pravděpodobně se zajímá:

Nákup zařízení pro výrobu škrobu

Výrobní linka pro výrobu škrobu

Produkce škrobu z pšenice a jiných surovin nebude možná bez speciálního vybavení. Bez ohledu na to, jaké druhy škrobu mají být dodány, jsou v tomto řádku zahrnuty následující stroje a přístroje:

 • Kamenné umyvadla.
 • Průmyslové struhadla.
 • Sběratel-akumulátor kaše.
 • Odstředivě.
 • Vakuová sušička.

Cena zařízení na výrobu škrobu je poměrně vysoká - nejméně 2500000 rublů. Komplexy s vysokým výkonem stojí a je dražší - až 7000000 rbl. V ceně technického vybavení je třeba zahrnout náklady na speciální autokláv, pokud výsledný kukuřičný škrob jde dále k produkci melasy. Autokláv s dobrou kvalitou stojí nejméně 400 000 rublů.

Ziskovost plánovaného podnikání

Výroba pšeničného škrobu a jiných druhů, jak ukazuje praxe, i přes působivé investice (cca 3500000 rublů), se poměrně rychle vyplatí - během 2-3 let. To však podléhá plné dodávce všech uvolněných produktů.

Produkce kukuřičného škrobu přinese velký zisk, pokud prodáte také melasu, protože náklady na její získání jsou minimální. Pšeničný škrob, kukuřice a brambory jsou nyní na velkoobchodním trhu 35-50 rublů / kg. Zároveň je jeho cena 20-30 rublů / kg. Pokud jde o melasu, může být prodáno za 30-40 rublů / kg.

Výrobci bramborového škrobu

Během celé minulé sezóny, kdy se brambory v Rusku nebyl jen hodně, ale hodně v médiích opakovaně blýskl zprávy, že zemědělci mají do značné míry sami na vině, že utrpěli ztráty: vědět, že produkty budou více než obvykle, ale ne připravit. Mohl by přinejmenším koupit zařízení a dát tento brambor na škrob. Ve skutečnosti, v roce 2015, v zemi koupil téměř 18.000. Tuny nativního bramborového škrobu (podle Asociace ruských výrobců škrobárenských výrobků „Roskrahmalpatoka“), zatímco v ruském vydání tohoto produktu poklesl. Tento klesající trend zůstává několik let stabilní.

Trochu historie

Škrob (a historie průmyslu začala právě s bramborovým škrobem) v průmyslovém měřítku v Rusku začala vyrábět více než sto lety. K získání brambor byly třepy celé vesnice. Průměrný artel produkoval asi 25 tun škrobu za rok. Na začátku dvacátého století bylo více než tisíc takových inscenací. Většinu zboží koupili textilní továrny Morozov a Mamontov.

Velké rostliny pro výrobu škrobu se objevily v 30. letech minulého století. A až do 90. let se průmysl aktivně vyvíjel a zajišťoval potřeby potravin, papíru, papíru, textilu, farmaceutického, chemického a ropného a plynárenského průmyslu.

perestrojka let stala utrpení pro výrobce bramborového škrobu: dotace na nákup surovin byly zrušeny v roce 1993 (pořizovací cena brambor v sovětském období bylo 10 centů za kg, 4 z nich jsou penny hradí stát); Hranice zahraničních konkurentů byly široce otevřeny.

V důsledku toho 50 sovětských bramborových škrobových továren není více než 10 a počet stálých a ještě méně - asi pět. Roční produkce bramborového škrobu v Rusku ve srovnání s rokem 1990 se snížila z 50 na 5-8 tisíc tun.

Od roku 1995 většina podniků změnila formu vlastnictví od státu k soukromému. Příliv investic dovolil některým z nich rekonstruovat a začít se zotavovat z krize, ale dnes je situace s výrobou bramborového škrobu v zemi velmi komplikovaná.

Oleg Radin, předseda Asociace ruských výrobců škrobových a moučných výrobků "Roskrakhmalpatoka"

- Situace s výrobou bramborového škrobu v Rusku je obtížně nazývaná dráždivá. V loňském roce se země zpracovala asi 30 tisíc tun brambor, ale podle Ústavu škrobových produktů nyní dynamika klesá. Hlavním důvodem je v současné době největší domácí výrobce bramborového škrobu (předtím dodávaný až 500 tun produktů denně) - Klimovský škrob - v současnosti probíhá konkurzní řízení.

Zatímco v zemích EU jsou objemy zpracování surové kukuřice, pšenice a brambor přibližně stejné (3035%), v Rusku je podíl zpracování brambor na celkovém objemu zpracovaných surovin pouze 5,0-6,5%.

Dmitrij Lukin, ředitel Vše ruského výzkumného ústavu pro škrobové produkty (FGBNU VNIIK)

- Výrobní zařízení pro vývoj bramborového škrobu platí pouze v regionech Bryansk, Nizhny Novgorod, Oryol, Lipetsk, republiky Mordovie a Čuvašje. Hlavní výrobci bramborového škrobu jsou: LLC "Chuvashenkrakhmal" (Chuvashská republika); LLC "Mglinsky škrob" (Bryansk oblast), LLC "Syryatinsky škrob" (Nizhny Novgorod oblast).

Co dnes brání rozvoji průmyslu? Proč naše továrny ustupují zahraničním výrobcům?

PROBLÉMY PRŮMYSLU. Surovina.

Za prvé, říkají odborníci o nedostatku nákladově efektivní zdroj surovin: brambory pro zpracování přichází špatná kvalita, ne vždy ve správném množství (obvykle dodávky jsou od září do března-dubna, pak se obsah škrobu v bramborách se snižuje, což snižuje účinnost jejího zpracování ) a za poměrně vysokou cenu.

Dmitrij Lukin

- Zvláštní pozornost by měla být věnována nízké kvalitě zpracovaných brambor, zejména pokud jde o obsah škrobu. Efektivnost technologie zpracování brambor pro škrob je zajištěna použitím hlíz s obsahem škrobů nejméně 19% (v tomto případě se nevyžaduje více než pět tun suroviny na výrobu jedné tuny škrobu).

Výpočet ekonomické efektivnosti produkce bramborového škrobu z brambor o kapacitě 25 tun za den ukázal, že u uvedeného stupně škrobosti bude doba návratnosti kapitálových výdajů 2,2 roků.

Oleg Radin, předseda Asociace ruských výrobců škrobových a moučných výrobků "Roskrakhmalpatoka"

- Na úpravu výroby je možné pouze za přítomnosti velkého množství levných a vysoce kvalitních (obsah škrobu ne méně než 19-20%) surovin. Současně by náklady na kvalitu bramboru neměly překročit 6 tisíc rublů za tunu, jinak by cena hotových výrobků byla neúměrně vysoká. Suroviny s takovými vlastnostmi v zemi trochu.

Současně, vycházející z dynamiky cen brambor, lze pozorovat, že ruština je stabilnější než evropská. Pro roky 2010 - 2014 let. průměrná cena zemědělských brambor je o 22% vyšší než v zemích EU.

Andrey Drobiazko, generální ředitel společnosti LLC "Mglinsky škrob", oblast Bryansk.

- Naše továrna vyrábí škrob z bramborového odpadu. Začněte na bramborách na výrobu škrobu, a to i za cenu 8 rublů. za kg, je nerentabilní. Koupíme suroviny ve výši 1,5 rublů na kilogram, většinou malé nebo hnilé hlízy s obsahem škrobu kolem 10%. V ideálním případě by obsah škrobu neměl být nižší než 19%, nikdo však nezaměstnává odrůdy, které jsou pro nás potřebné v takových nákupních cenách. Dodavatelé surovin pro nás jsou výrobci brambor z celého regionu Bryansk. Náš region je považován za brambory, existuje několik velkých výrobců s velkými moderními skladovacími zařízeními, mnoho zemědělců pracuje. Důsledně nakupujeme od nich celý re-grade, což je pro ně a pro nás výhodné.

V letošním roce jsme koupili brambory v květnu včetně, vybrali jsme si nejnovější brambory v regionu. Takže navzdory obrovské sklizni nebyli vyřazeni žádní z producentů bramských bryanských.

Výrobci škrobů doufají, že stát pomůže vyřešit problém s kvalitou a množstvím surovin: například prostřednictvím dotací na zemědělské podniky, které pěstují odrůdy brambor s vysokým obsahem škrobu. Odborníci také vidí cestu k vytvoření úzkého systému interakce mezi producenty a zpracovateli brambor a při využívání nahromaděných globálních zkušeností.

Dmitrij Lukin

- V Evropě jsou vedoucími výrobci bramborového škrobu Švédsko, Nizozemsko, Německo, Dánsko. V těchto zemích jsou kvůli vysoké složitosti pěstování a skladování hlíz brambor stanoveny následující základní principy pro stimulaci produkce bramborového škrobu:

 • producenti brambor (zemědělci, družstva) jsou akcionáři zpracovatelského závodu a mají podstatný zájem o realizaci konečného produktu - škrob a jeho deriváty;
 • ve firmách je organizována agronomická služba, která poskytuje producentům brambor doporučení pro jeho pěstování a osiva pro produkci brambor s obsahem škrobu nejméně 20%;
 • podniky úvěrové producenty brambor na nákup osiva, hnojiv a pohonných hmot, která je stanovena ve smlouvě o dodávce brambor.

Ziskovost výroby škrobu je dosažena snížením nákladů na pěstování brambor s vysokým výtěžkem a vysokým obsahem škrobu - až o 25%. V tomto případě je spotřeba brambor na 1 tunu škrobu snížena na 4,5 tuny a sníženy jsou tedy zvláštní náklady na jeho zpracování.

Odpadové hospodářství

Je velmi akutní pro podniky zabývající se zpracováním brambor, je zde také otázka recyklace odpadu. "Dnes přinesu brambory," říká ředitel závodu, který hořce vypustil bramborový škrob, "a zítra přijdou ke mně pokutami, nebo dokonce je uzavřou." Mezitím může tento problém mít výhodné řešení. V Evropě je protein extrahovaný z bramborového džusu produktem vysoké výživné hodnoty. Vlákna, která se umývá a suší, je v potravinářském průmyslu široce používána. Existují nějaké zkušenosti s zpracováním odpadu v Rusku?

Dmitrij Lukin

- Nejběžnější způsob recyklace vlákniny a brambor šťáva je buď použití směsi jako krmivo pro zvířata, nebo rozdělení směsi odstředěním na dvě frakce: buničiny, který se používá jako krmivo, a bramborové šťávy je směrován k rybníku pro následné hnojení zavlažování zemědělské země.

Při výrobě bramborového škrobu na schématu za použití hydrocyklonu na instalaci vedlejší produkty - buničiny a bramborový džus - se získá ve formě směsi s obsahem pevných látek 7-8%, který může být použit jako krmného produktu.

Jedna tuna směsi buničiny a bramborové šťávy má 70-80 krmných jednotek. Pro 1000 kg zpracovaných brambor se vyrobí asi 1050 kg směsi.

Mezgu a bramborové šťávy se doporučují pro:

- krmení zvířat v surové formě;

- vaření páry krmení;

- izolace bílkovin z bramborové šťávy;

- hnojení zavlažování zemědělské půdy (bramborová šťáva);

- kultivace krmných kvasnic nebo jiných mikroorganismů na bramborové šťávě nebo hydrolyzáty směsi a bramborové šťávy;

- příjem suchých krmiv.

Může být bramborový džus žádalo o hnojení zavlažování zemědělské půdy. Zavlažování bramborovým džusem může snížit spotřebu chemických hnojiv o 15-20%. Džus může být také použit k pěstování kvasinek nebo jiných mikroorganismů. VNIIK vyvíjí membránovou technologii pro koncentraci bramborového džusu s cílem získat proteinový koncentrát.

Zařízení a technologie

O roli těchto dvou složek pro úspěch podniku to nestojí za moc. Zpoždění v tomto případě vede k vysokým provozním nákladům a v důsledku toho ke ztrátě konkurenceschopnosti na trhu.

Přední výrobci zařízení na celém světě dnes nabízejí linky o kapacitě od 100 do 300 tun denně, což umožňuje výrobu až 5,6 tisíc tun škrobu ročně. Míra extrakce škrobu ze surovin je 98%.

Jednou z prvních společností v období po instalaci zařízení ve svých obchodech tato úroveň byla „Rogoznitsky škrob továrny“ (zaujímá klíčové místo v seznamu hlavních výrobců škrobu v Běloruské republice, vyrábí asi 40% z celkového množství škrobu v zemi). Nyní rostlina zpracovává asi 40 000 tun surovin ročně a produkuje až 5 000 tun produktů (podle časopisu "Product.BY" č. 5 (153), březen 2015). V podniku byla ruční práce snížena na minimum, celý proces - od přijetí brambor až po balení hotových výrobků - kontroluje jeden provozovatel.

Nicméně předtím, než se ruským podnikům doporučuje velmi nákladný kurz modernizace, je důležité pochopit, jaký je poptávka na trhu na trhu.

Andrey Drobyazko

- Samozřejmě bychom mohli vyrábět škrob stejně kvalitního jako evropský. Chcete-li to udělat, stačí si koupit švédskou továrnu pro jemné čištění škrobu, tedy investovat asi 50 milionů rublů do vybavení. V Bělorusku, na rostlině škrobu Rogoznitského, tak učinili. Nemůžeme si to dovolit, náklady se nezaplatí.


Potřebuje Rusko bramborový škrob?

V roce 2007-2011. asi 54% veškerého prodeje škrobu na světě představovalo kukuřičný škrob. Druhým nejdůležitějším postupem byl obsazený škap (maniok) (je vyroben z kořenových plodin, ale je levnější než brambor a nemá specifický zápach, jako kukuřice) - asi 32%. Podíl bramborového škrobu nebyl vyšší než 7%.

Dnes je 80% škrobu vyrobeného v naší zemi vyrobeno z kukuřice. Směrná výroba škrobu z pšenice a žita je také považována za slibnou (Rusko je obilí).

Ti, kteří chtějí, aby se bramborový škrob se stává menší, je to příliš velký problém: surovina je uloženo špatně, že potřebuje hodně (srovnej: pro výrobu 1,5 tun kukuřičného škrobu potřebuje jen 1,8 tun kukuřice), ale výroba je sezónní.

Andrey Drobyazko

- V Rusku dnes vyrábíme trochu bramborového škrobu, ale necítíme, že by tyto produkty na trhu byly nedostatečné, neexistují žádné fronty od kupujících. I teď, kvůli rostoucím cenám surovin, se kukuřičný škrob stal dražším než bramborový škrob, nemohu říci, že poptávka po tomto druhém vzrostla.

Možná jen můžete zapomenout na bramborový škrob?

- Když skončí brambor, abychom odstranili sezónnost rostliny, spustíme linku pro výrobu škrobu. Práce s obilím je mnohem méně problematické, ale země nemůže zcela opustit bramborový škrob, má zvláštní vlastnosti, které jsou důležité pro mnoho průmyslových odvětví. Je také nutné zajistit dovozní náhradu, protože celkový objem dovozu původního a modifikovaného bramborového škrobu je poměrně vysoký - asi 40 tisíc tun.

Dmitrij Lukin

- Ve srovnání s jinými typy bramborového škrobu má největší zrno - od 15 do 100 mikrometrů - a obsahuje nejmenší množství nečistot. Škrob, skládající se z velkých zrn, se vyznačuje vyšší kvalitou. Významnou výhodou bramborového škrobu ve srovnání s jinými typy škrobů vyrobených z různých typů obsahující škrob suroviny je vyšší gelující schopnost, průhlednosti svých past a zvyšuje jejich pevnost a zvýšenou reaktivitu, což je důležité zejména při výrobě různých modifikací. Na rozdíl od obilných škrobů obsahuje bramborový škrob snížené množství bílkovin a neobsahuje tuky.

Oleg Radin

- Bramborový škrob má ve srovnání s jinými druhy přírodních škrobů nižší obsah kalorií a vysoký obsah minerálů. Energetická hodnota 100 g bramborového škrobu (v kcal / kJ) je 299/1251 (pro srovnání - kukuřice - 329/1377). Používá se hlavně k potravinářským účelům (92,6%), včetně hotového výrobku v maloobchodě (49,4%), při výrobě některých druhů salámových výrobků, klobás a škeků (o 18,2%), při výrobě ovoce - bobule želé (12,3%).

Pro technické účely bramborový škrob se používá v papírenském průmyslu (3,7%), speciální dráhy (1,6%), ve výrobě dextrinu (1%), ve farmaceutickém průmyslu jako pomocná látka ve formě tablet a práškových léků.

Existuje budoucnost ruského průmyslu bramborového škrobu?

Evgeny Ivanov, odborník na Institut pro studium agrárních trhů (IKAR), konstatuje, že je příliš brzy na ukončení historie tohoto odvětví. Před několika lety bylo obtížné si představit, že se naše země stane největším vývozcem pšenice. Je možné, že při výrobě bramborového škrobu dosáhne Rusko úspěchu, i když to bude vyžadovat čas, státní podporu a ambiciózní hráče na trhu. Toto stanovisko sdílí i další odborníci.

Dmitrij Lukin

- Existují důvody, proč se domníváme, že Rusko, jako velká síla brambor, přijme mezi země, které nejúčinněji využívají "druhý chléb", hodné místo.

Kartofelekrahmalnogo pro rozvoj výroby vyžaduje rozvoj sektorových programů „Brambory a jejích produktů,“ je potřeba, což je vzhledem k potřebě řešit problém na dovoz bramborového nativních a modifikovaných škrobů, zájmů venkovských výrobců v jejich uvádění na trh brambor a bramborového důležitou roli kultury v rotaci.

Se stávajícím stavem produkce bramborového škrobu může vyřešit problém dovozní náhrady bramborového škrobu a jeho modifikací nejméně pět let.

Ve prospěch vyhlídky na zpracování brambor na škrob může vést k významnému argumentu v zemích EU ve struktuře surového objemu zpracování brambor je srovnatelný s objemem zpracování kukuřice a pšenice - 30-35%, zatímco v Rusku je podíl zpracování brambor je pouze 5-6%.

Oleg Radin

- Nejvýznamnější náklady (65-75%) ve struktuře primárních nákladů na výrobky ze škrobových vláken převyšují suroviny. Vzhledem k tomu, že se půjčuje až 75% hotovosti, na nákup podniku jsou úvěrové zdroje přilákány až 12 měsíců. Pro rozvoj průmyslu musíme zvýšit atraktivitu: krátkodobé úvěry s nižší sazbou, kurz inovací pro domácí technologie přivedené k průmyslovému využití a vyřešení problému nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Nicméně, mnoho sil a podniky samotné. Dokonce i ti, kteří se nikdy dříve nezabývali výrobou škrobu: například zemědělci, kteří hledají řešení problému s peresortom; zařízení na výrobu žetonů a bramborových vloček.

Podle odborníka IKAR Evgeny Ivanova se v současné situaci tyto podniky budou snazší dosáhnout stabilní pozice na trhu škrobu, protože mají širokou specializaci a nejsou soustředěny na výrobu jednoho nebo dvou druhů zboží.

Dmitrij Lukin

- V logistických centrech zabývajících se přípravou brambor pro prodej v obchodních sítích, třídění a čištění hlíz vytváří až 15-20% špičkových produktů (poškozené, malé hlízy).

Pro společnosti, které dodávají do obchodů až do výše 50 tisíc. Tun brambor za rok, množství off-grade produktu může být až 5-7 tisíc. Tun, z čehož může produkovat až 1000 tun škrobu pomocí linku na zpracování brambor na kapacitu škrobu 25-50 tun / den.

Nekonvenční brambory se také vyrábějí v továrnách, které zpracovávají brambory (od 10 do 30 tisíc tun ročně) na suché bramborové kaše, hranolky a hranolky. Při kalibraci a kontrole hlíz, mechanickém čištění a řezání, zemř. Odpady v těchto rostlinách dosáhnou 30%.

Pro zpracování bramborových odpadů na škrob na základě objemů od 3 do 10 tisíc tun ročně mohou být v každé rostlině instalovány výše zmíněné linky na zpracování brambor pro škrob.

Je třeba poznamenat, že zájem zemědělců o zpracování brambor pro škrob roste každým rokem.

Dmitrij Lukin

- Zvláště významný tok požadavků na vybavení ve výzkumném ústavu škrobových výrobků byl v letošním roce pozorován, což bylo způsobeno vysokým výnosem brambor v roce 2015. Pouze za poslední 1,5 měsíce byly zaslány žádosti o výrobu bramborových škrobových vláken z novgorodských, bryanskských a kemerovských regionů.

Pokud budeme hovořit o hlavních specializovaných podniků, jejich vývoj (a odchod z odvětví z krize) může být spojen pouze se vznikem výroby modifikovaného (tj podroben fyzikální, chemické nebo biochemické léčby pro získání speciálních vlastností) škrobů, že je třeba pro které v Rusku neustále roste.

Andrey Drobyazko

-Chcete-li vydělat na výrobu bramborového škrobu, musíte vyrábět modifikovaný škrob. Rusko nakupuje asi 80 tisíc tun modifikovaného škrobu ročně, přičemž průměrná cena není 32 rublů. za 1 kg jako domorodce a za 90 rublů. Pro otevření takové výroby jsou však potřebné domácí technologie a vybavení, zatímco zahraniční jsou velmi drahé.

Oleg Radin

- Mezi hlavní dodavatele patří Běloruská republika a země Evropské unie. Největšími producenty v EU jsou:

- Družstevní pěstitelé brambor Avebe, rok založení 1919 (Nizozemsko, http: // www.avebe.com/), je světovým lídrem v oblasti výroby bramborového škrobu, s tržbami ve výši 560 milionů a čistý zisk ve výši 11,8 milionů v roce 2014.

- Zemské družstvo KMC KARTOFFEL MELCENTRALEN, založené v roce 1933 (Dánsko, http: // Kmc.dk/), s prodejem 127 milionů a čistým ziskem 18,8 milionů na rok 2014.

- Soukromá společnost EMSLAND GROUP, založená v roce 1928 (Německo, http://www.emsland-group.de/), největší výrobce bramborového škrobu v Německu s tržbami 520 milionů na rok 2014.

Bohužel v současné době žádný ruský podnik produkující bramborový škrob nemůže odpovídat výše uvedeným společnostem.

Dmitrij Lukin

- V současné době vyrábí asi 25 tisíc tun v Rusku modifikovaných škrobů v šesti závodech. - Hlavně z kukuřičného škrobu, který má ve srovnání s bramborovým nižších nákladech. Výroba 10 druhů modifikovaného bramborového škrobu (oxidované, fosfát, acetát, kationtové, odštěpí, rozpustný, kyselina adipová, bobtnatelné, ekstru- Zeon) byl poprvé využit, a směs se zpracuje na dlouhou dobu závodu Klimovsk škrob, nicméně, v 90. letech, že je to výroba pozastaveno kvůli bankrotu podniku.

K výrobě konkurenčních produktů vyžaduje vývoj vědecky náročných technologií pro nové typy úprav škrobu, které nyní pracují vědci All-Star Institute of Starch Products, ale síla některých škrobů nestačí.

Faktem je, že pro modifikaci škrobu vyžaduje řadu chemických látek, které nejsou vyrobeny v Rusku, stejně jako použití speciálních odrůd brambor s vysokým obsahem amylopektinu a amylózy, které nejsou vyráběny v Rusku. Proto vyžaduje zapojení chovatelů brambor, vědců v chemickém průmyslu a spotřebitelském průmyslu. Tato okolnost také vyžaduje její odraz ve vývoji výše uvedeného odvětvového programu pro rozvoj zpracování brambor.

Upravené odborníci škrobu nazývají strategické produkt, takže vývoj výrobu různých typů modifikací škrobu, to úžasné ve svých vlastnostech rozmanitosti polymeru, vytvořený samotnou přírodou, je třeba věnovat zvláštní pozornost vědců a odborníků, jako jsou škroby malopatochnoy a souvisejících odvětvích.

Budoucnost domácí výroby bramborového škrobu závisí do značné míry na úspěšné realizaci tohoto úkolu.

Výroba škrobu jako podnikání

Význam škrobu v každodenním životě je velmi vysoký. Většina druhů se používá pro průmyslové účely, což vede k vzniku řady specializovaných produktů. Je zapotřebí pro výrobu cukrovinek, masných výrobků používaných v lékařství pro výrobu léků a v celulózovém průmyslu. O tom, co je výroba škrobu, stejně jako jeho typy budou diskutovány v tomto článku.

Kde používat škrob a jeho hodnotu

Tato látka je jednou z nejběžnějších, obnovitelných a téměř neomezených zdrojů. Škrob je vyroben z obilovin nebo kořenových plodin. Používá se hlavně jako potravinářský prostředek, ale také díky chemickému nebo biologickému ošetření je snadno přeměněn na mnoho užitečných produktů.

Kromě potravin se škrob používá k výrobě papíru, textilu, lepidla, nápojů, cukrovinek, farmaceutického průmyslu a výroby stavebních materiálů. Látka má mnoho pozoruhodných vlastností, včetně viskozity s vysokou pastou, průhlednosti a maximální odolnosti vůči mrazu a rozmrazování, které jsou přínosné pro mnoho průmyslových odvětví.

Výroba škrobu je nákladově efektivní podnikání, protože brambory, které obsahují vysokou koncentraci látky, která je základem pro další výrobu, se nejčastěji používají jako poměrně levný zdroj surovin. Zpracovaný suchý koncentrát lze porovnat ve vlastnostech nebo dokonce překonat podobné látky odvozené z kukuřice, pšenice, rýže.

Od rostliny k prášku

Škrob je rezervou rostlinné glukózy. V Evropě se nachází v kukuřici, pšenici a bramborách, z nichž se těží, stejně jako v mnoha dalších rostlinách: rýže, ječmeni, zelenině, manioku, sladkých bramborách.

Tvorba škrobu v rostlinách nastává v procesu fotosyntézy. Tento fyziologický mechanismus umožňuje výrobu a skladování glukózy (elementární cukr), které je nezbytné pro jejich růst a reprodukci. Zpočátku rostlina asimiluje uhlík z atmosféry a přemění ho na glukózu. Vytvoří se základní molekula. Pak se používá pro syntézu škrobových polymerů spojených s čistou glukózou.

V rostlinách látka vypadá jako malé granule, nerozpustné ve studené vodě v rozmezí od 3 do 100 mikronů. Jejich forma se liší podle původu. Ve výrobním prostředí je škrob a jeho deriváty dodávány spotřebnímu průmyslu ve formě prášku podobného mouky nebo sirupům.

Základní výrobní operace

Škrobový průmysl vyrábí více než šest set druhů produktů - od původních škrobů po fyzikálně nebo chemicky modifikované, ve formě suchých prášků k tekutým a pevným sladidlům. Univerzálnost takových výrobků je taková, že se používají jako přísady a funkční přísady v široké škále potravinových, nepotravinářských a krmivových přísad.

Škrob technologie výroby je proces oddělování složek rostliny škrobu, bílkoviny, celulózovou membránou, rozpustné frakci a v případě kukuřice se rovněž používá zárodek, z něhož se extrahuje olej. Tato první fáze používá řadu jednoduchých kroků fyzikální separace složek, drcením, screening, odstřeďování, atd. Nicméně, výrobní metody jsou specifické pro každé rostliny a průmyslové nástroje jsou obecně určeny pro surovin:.. kukuřice, pšenice nebo brambor.

Produkce škrobu přechází do další fáze. Ve druhém stupni je látka, která byla extrahována, podrobena dalšímu zpracování ve své čisté formě. Při procesu sušení se přemění na takzvaný přírodní škrob. Následná změna charakteristik umožňuje získat modifikovaný škrob.

Průmyslová zařízení

Plně automatizované výrobní linky zahrnují všechny fáze výroby, přepravy a balení. Jejich hlavním zařízením pro výrobu škrobu budou součásti bubnových podložek, dezinfekce, rasperů, desandingů, dehydratačních systémů, vakuových filtrů a hydrocyklonových jednotek, sušárny, balicích strojů a řídicích rozhraní.

Škrob a jeho druhy

Škroby lze rozdělit na dva typy: původní a upravené. Surové škroby, které si zachovávají původní strukturu a vlastnosti, se nazývají původní. Taková složka je hlavní produkt, který se prodává ve formě suchého prášku v různých jakostech pro potravinářské výrobky, stejně jako farmaceutické a průmyslové suroviny.

Přírodní škroby se získávají izolací přirozeně se vyskytujícího škrobu z obilovin nebo z kořenových plodin, jako je maniok, kukuřice a melasa. Mohou být použity přímo při výrobě některých výrobků, například jako jsou nudle. Nativní škrob může být považován za hlavní zdroj, který lze zpracovat do řady produktů škrobu.

Je třeba poznamenat, že tento typ látky má omezenou dobu používání a používá se hlavně v potravinářském průmyslu. Přírodní škrobové granule se snadno hydratují, když se zahřívají ve vodě, rychle se nafoukají, želatinují a mají zvýšenou viskozitu, která se zvyšuje na vrchol při každém dalším zahřátí.

Přes tento rys, potraviny, metalurgie, hornictví, fermentace, stavebnictví, kosmetika, farmaceutika, papír a lepenka a textilní průmysl používají přirozený škrob v tradiční podobě.

Modifikované škroby

Tam jsou vlastnosti, které jsou nedosažitelné s nativním škrobem. Modifikovaný škrob může být použit pro jiné průmyslové aplikace, je získán řadou metod, chemických, fyzikálních a enzymatických modifikací.

Látka je tedy přirozený škrob, který byl změněn ve svých fyzikálních a / nebo chemických vlastnostech. Výroba modifikovaného škrobu může zahrnovat změnu tvaru granulí nebo složení molekul amylózy a amylopektinu. Proto se provádí modifikace přírodního škrobu, aby se získaly vlastnosti nezbytné pro specifické účely: zesílení, gelování, lepivost nebo tvorba filmu, aby se zlepšila retence vody. Produkt je také používán ke zlepšení chuti a lesku, k odstranění nebo šíření krytí.

Když je škrob modifikován chemicky nebo fyzicky, vlastnosti přirozeného škrobu se liší, což je užitečné v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou potraviny, farmaceutika, textil, olej, buničina a papír.

Jak se tvoří škrob v bramborách

Asi 75% sklizně brambor se pěstuje pro průmyslové zpracování, v důsledku čehož se vyrábí škrob. Je to zdroj živin mnoha rostlin. Během vegetačního období získávají zelené listy energii ze slunce. U brambor se tato energie dopravuje ve formě cukrového roztoku až do hlíz. Tam se cukr proměňuje ve škrob ve formě malých granulí. Oni zabírají většinu zevnitř kamery. Přeměna cukru na škrob nastává pomocí enzymů, které jsou odpovědné za re-transformaci skladované látky na cukr příští jaro.

V zimě brambory konzumují malé množství jejich škrobu, aby udržovaly životně důležité funkce až do jara. Hlízy potřebují dobrou cirkulaci vzduchu, aby zachovaly své životně důležité funkce. Snížená teplota podporuje zpracování vlastního škrobu v cukru ke snížení teploty zmrznutí v celulární šťávě. Pokud to nestačí, hlízy zemřou. Proto musí být brambory po uložení správně pokryty.

Vzhledem k tomu, že hlízy jsou hlavním zdrojem bramborového škrobu, nepříznivé podmínky skladování dojít k jeho ztrátě v nejhorším případě - mrtvých a rozbité brambor, které není vhodné pro separační proces škrobu.

Výroba bramborového škrobu

Postupy týkající se průmyslové výroby výrobku, zvýšení složitosti v souladu se specifickými potřebami každého výrobce. Výroba bramborového škrobu začíná odstraněním nečistot, písku, štěrku z hlíz rostliny. Mytí je protiproudový proces, zatímco čerstvá voda je přidávána tlakovými tryskami v konečné fázi čištění. Poté jsou čisté hlízy rozdrceny ve speciální nádobě.

Pak se zahajuje proces extrakce škrobu, jehož účelem je otevřít buňky hlíz a uvolnit škrobové granule. Extrakce probíhá na rotujících kónických sítích a je protiproudým procesem. Vysoká odstředivá síla umožňuje použití vysoce kvalitních sítových desek z nerezové oceli, které odolávají oděru a chemikáliím. Sítové desky mají dlouhé perforace o průměru jen 125 mikronů.

Produkce škrobu zde nekončí. Džus bramborových buněk je bohatý na cukr a bílkoviny. Když jsou buňky otevřeny, džus je okamžitě vystaven působení vzduchu a reaguje s kyslíkem, čímž se vytvářejí barevné složky, které se mohou na škrob přilepit. Aby se zabránilo oxidačnímu procesu, je nutné do produktu přidat oxid siřičitý nebo roztok hydrogensiřičitanu sodného.

Mokrý škrob z rotujících vakuových filtrů se suší v rychlé sušárně se středním horkým vzduchem. Před dodáním se škrob prosévá na jemném sítu, aby se odstranil jakýkoliv prach vytvořený v šnekových dopravcích.

Výroba škrobu z kukuřice

Kukuřičný škrob je oblíbená složka potravin používaná v potravinářském, textilním, farmaceutickém a papírenském průmyslu. Získává se z endospermu kukuřičného jádra. Výroba kukuřičného škrobu je populární ve většině zemí světa. Kukuřice se pěstuje v klimatických zónách s mírným a teplým klimatem. V poslední době se výroba škrobu v Rusku stává populární.

Základní operace zahrnují následující kroky:

 • Čištění. Suroviny jsou vyčištěny, aby se odstranily cizí předměty.
 • Namáčení. Kukuřičná zrna jsou ponořena do velkých nádrží s teplou vodou obsahující kyselinu a oxid siřičitý.
 • Frézování. Změkčení jádra mletím za mokra ve vodě.
 • Osídlení a dekantace. Rozemletý produkt se nechá usadit za působení gravitace a potom se voda dekantuje a získá se hustá suspenze kukuřičného masa.
 • Screening. Suspenze se prošívá, aby se odstranila pleveň.
 • Centrifugace. Škrob v suspenzi se oddělí od proteinu.
 • Dehydratace škrobu a jeho granulace.
 • Sušení pomocí bleskové sušičky.
 • Frézování. Vysušený kukuřičný škrob se rozemele na požadovanou velikost částic.

Po všech výrobních postupech je škrob vhodně zabalen do utěsněného a odolného proti vlhkosti obalového materiálu. Získaný produkt je modifikován a má zlepšené vlastnosti. Používá se při výrobě sladidel, kalibraci papíru a textilií, jako zahušťovadla a stabilizátoru potravin.

Podnik na výrobu bramborového škrobu

Kromě konzumních brambor je tato surovina nezbytná pro výrobu škrobu. Škrob se vyrábí ve velkých specializovaných firmách, v malých továrnách a dokonce i v malých obchodech. Jako surovina můžete používat jak běžnou konzumní brambory, tak i malé, které jsou během sušení nebo mražení obvykle zlikvidovány. Hlavním požadavkem je, aby byl brambor zralý, stejně jako u mladých nezralých hlíz je průměrná velikost škrobových zrn nižší, takže kvalita hotového škrobu z nich bude nižší a množství ztrát ve výrobě je vyšší.

V průměru jedna hlíva obsahuje asi 18% celkového škrobu. Při extrahování škrobu se zničí buněčné stěny suroviny, od nich se extrahuje největší počet škrobových zrn, které se oddělí od kapaliny a nečistot a vysuší. Když se získá škrob, používá se studená voda, suší se při nízkých teplotách. Vzhledem k tomu, že suchý bezvodý škrob má měrnou hmotnost 1.65 g na ml, škrobová zrna se při separaci z buněčné buničiny rychle precipitují. To jim umožňuje zachytit je ve formě sedimentu a oddělit pomocí odstředivky z kapalné části.

Výroba škrobu se skládá z několika operací. Za prvé, všechny brambory jsou umývány ve speciální pračce, která je vybavena hlubokým žlabem s hřídelí v horní části. Spotřeba vody na mytí brambor je 4-5 cu. metrů vody na 1 tunu surovin. Pak, stejně jako u hrnčířských brambor, hlízy jsou rozdrceny. Ale tentokrát jsou rozdrceny tak, aby zničily maximální počet buněčných stěn (což jim umožní extrahovat co nejvíce škrobu). Nadměrné broušení však ztěžuje jejich následné oddělení od škrobu a kapaliny. Proto se brambory mletí, procházejí se struhadly a hlízy se přeměňují na hubenou hmotu, hlavní část škrobových zrn, ve kterých je ve volném stavu. Masová drcená hmota se shromažďuje do sbírky a pak se přivádí na síto. Na linii lze použít polilinkové, válcové (rotační) a ploché (třesoucí) zařízení. Zde je pod vlivem vody, škrobová zrna jsou oddělena od ostatních složek hmoty. Více než polovina škrobu prochází sítem vodou a dalšími látkami. Na obrazovce je ještě buničina, vlákno a asi 25% škrobu. Aby se snížily ztráty, zbylá frézka je opět mletá a prošla sítem s menšími otvory. Škrobovitá zrna, která procházejí sítkem společně s vodou, se nazývají škrobové mléko. Roztok se rozdělí do samostatné nádrže, kde se škrob oddělí od vody usazením v kádě, usazováním v toku (na podnosy nebo v drážkách) nebo centrifugací. V prvním případě je mléko vypuštěno do nádrží a ponecháno po dobu 7-8 hodin. Škrob se usazuje na dně nádrže a kapalina s vytvořenou pěnou je jemně vypuštěna přes filtry, aby zachytila ​​škrob, který zůstává v ní. Škrob se vypouští do pracího nádrže, kde se znovu smísí s vodou a nechá se usadit. Z povrchu vody se odstraní deska vytvořená během sekundárního praní a surový škrob se vysílá k sušení. Surovina obsahuje až 55% vody. V procesu sušení při teplotě 45-50 ° C klesá jeho vlhkost na 20%. V důsledku této operace se ve škrobu tvoří škroby, které musí být rozdrceny. Konečně je hotový škrob proset přes buráček a zabalen.

Většina moderních podniků používá automatizované linky pro výrobu čtyř druhů škrobu (extra, vyšší, první, druhý). Ty vám umožní provádět všechny operace - surového mytí materiálu, drcení, sběr a čištění kaše, mechanické odvodňování škrobu, oddělení volného škrobu z obilovin, odvodňování a sušení - s minimem lidí a bezodpadové technologie. Speciální hydrocyklonová jednotka se používá k oddělení bramborové kaše na škrobovou suspenzi a směs buničiny a bramborového džusu.

To může výrazně snížit spotřebu sladké vody, což je v tomto případě asi 0,5 cu. metrů na 1 tunu brambor. Kromě toho je odpadní voda téměř úplně vyloučena a koncentrovaný odpad, který se vyrábí (s obsahem asi 7 až 10% sušiny), se krmí dobytkem v přírodní nebo zpracované formě. Takové rostliny nevyžadují velkou produkční oblast pro umístění a vyznačují se vysokou produktivitou (až 10-15 tun škrobu denně). Náklady na takový soubor zařízení začínají od 7 milionů rublů. Při výběru prostor pro výrobu a sklady mějte na paměti, že malý škrobový prach ve vzduchu může vybuchnout z kontaktu s ohněm. Proto v takovém podniku, na vybavení prostor, kde je škrob vyroben (zejména v oblastech, kde je sušen a zabalen), jsou splněny zvláštní požadavky, včetně dodržování pravidel požární bezpečnosti. Kromě toho budete potřebovat vlastní systém čištění odpadních vod nebo možnost umístění filtračních polí poblíž výroby. Mělo by se nacházet mimo město. Vy potřebujete také vlastní přepravu: brambory jsou dodávány do zařízení z farmy v okruhu 100 km. Samotné náklady na přepravu činí 6 tun zpracovaných brambor nebo 1 tun hotového škrobu řádově 1000 r. K zajištění průměrné produkce bude zapotřebí 14-16 lidí pracujících ve dvou směnách. Průměrná mzda zaměstnance bude asi 18 tisíc rublů. Náklady na mzdu v ceně 1 tony hotových výrobků tedy činí 320 rublů. Přidejte k tomu náklady na nákup surovin (brambor), síranu sodného, ​​vody, elektřiny, plynu a nákupu obalů (pytlů). S takovými údaji se výrobní náklady na jednu tunu bramborového škrobu pohybují přibližně ve výši 31 až 32 tisíc rublů.

Průměrná velkoobchodní cena bramborového škrobu činí přibližně 37 rublů na kilogram. Příjmy podniku na výrobu bramborového škrobu, s výjimkou daňových odpočtů, jakož i organizace prodeje produktů a jiných nákladů, než jsou ty, které byly shora popsány, mohou činit 3,5 až 4 miliony rublů měsíčně při produktivitě 1 až 1,5 tuny škrobu za hodinu. Samozřejmě, bez čistých nákladů bude čistý zisk o řádu nižší. Nicméně je možné zvýšit ziskovost podniku rozšířením sortimentu, prodejem odpadů ze zpracování brambor (vlákniny) jako krmiva atd.

Podnikání konzervování brambor a škrobu je sezónní. Vzhledem k tomu, že během skladování brambory ztrácejí většinu škrobu obsaženého v něm, je doba zpracování surovin asi 250-300 dní - od září do května. Pro získání kvalitnějšího škrobu se však doporučuje zpracovat všechny brambory do 200 dnů. Od dubna (a v některých oblastech dříve) se ztráta škrobu významně zvyšuje.

Sysoeva Lily
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Výroba škrobu v mini závodech

Uvolňování škrobu bylo vždy jedním ze slibných oblastí činnosti, neboť tento produkt má nejen nutriční hodnotu, ale nachází se také v mnoha průmyslových odvětvích. Vybavená mini-továrna a určená na trhu prodeje, můžete rychle získat zpět investované prostředky.

Mini škrobová továrna

Charakteristika výrobního procesu

Při popisu technologického procesu je třeba poznamenat, že bez ohledu na surovinu, z níž je škrob vyroben - kukuřice, pšenice nebo tradiční brambory, jsou základní operace totožné:

Schéma výroby škrobu

 • příprava surovin - čištění od cizích nečistot, mytí, vážení;
 • mletí, aby se surovina dostala do stavu ve tvaru kaše;
 • oddělení kapalné frakce;
 • získání škrobu ve volné formě;
 • rafinace - čištění částic buničiny;
 • mytí;
 • sušení;
 • balení;
 • balení.

Provoz brusných brambor obvykle probíhá ve dvou fázích. Na prvním z nich se používají pily s výškou zubu 1,5 mm. Druhý stupeň - broušení zahrnuje použití menších zubů s 1,0 mm zubem.

Aby mohla škrobová činnost fungovat celoročně, doporučuje se zakoupit zařízení na získání melasy pomocí následujícího algoritmu:

 • hydrolýza škrobu;
 • filtrace výsledného roztoku;
 • změna barvy;
 • odpaření sirupu za účelem získání melasy s normativní konzistencí;
 • nalévání melasy.
Co je to hydrolýza škrobu?

Sezónnost získávání škrobu, zejména z brambor, je způsobena tím, že je skladována bez významné ztráty kvality po dobu delší než sedm měsíců.

Vlastnosti, rozdíly od měřítkových linek

Jednou z motivace pro zřízení mini-závodu, zaměřeného na výrobu škrobu, je poptávka po tomto typu výrobku. Má malou produkci z velkých linek a řadu dalších výhod.

 • Kompaktnost, která umožňuje umístění výrobních zařízení v pronajatých prostorách, s výjimkou výstavby velkých dílen. Mini zařízení lze instalovat v malých místnostech
 • Minimalizace rizik spojených s investováním finančních prostředků.
 • Nákladová efektivita, kvůli malému personálu obsluhy technologické linky pro výrobu škrobu.
 • Dostupnost surovin, zejména brambor, které jsou pěstovány mnoha farmami.

Malá škrobová rostlina je atraktivní pro začínající podniky a pro svou mobilitu. V případě potřeby může být tato výroba instalována v bezprostřední blízkosti místa, kde rostou suroviny, což výrazně snižuje přepravní náklady.

Požadovaný materiál, vybavení

K vybudování plnohodnotného zařízení na výrobu škrobu, které patří k odrůdám mini-podniků, je dostatečná plocha cca 75 metrů čtverečních. metrů, vybavit výrobní haly a skladovací prostory. Zvláštní pozornost by měla být věnována vybavení pro skladování surovin potřebných ke zpracování.

Mini závod na výrobu škrobu a jeho agregátů

Není-li možné je vybavit vedle výroby, je vhodné uzavřít smlouvy s farmami, které mají vlastní skladovací zařízení pro včasné zásobování surovinami, aby zajistily nepřerušený provoz zařízení.

Zařízení pro výrobu škrobu

Moderní technologická zařízení s maximální automatizací umožňuje získávat škrob čtyř odrůd, což výrazně rozšiřuje spotřebu. Hlavním zařízením mini-továrny jsou následující stroje a mechanismy:

Technologie výroby škrobu

 • mytí;
 • automatické vyvážení;
 • průmyslové struhadlo;
 • sbírka kaše;
 • odstředivka;
 • sušení ve vakuu;
 • balicí zařízení.

Přítomnost praček vybavených pískem, rampou a kamennými pascemi se zvláštní pozornost věnuje zpracování brambor. Během téměř 15 minut prochází několik pracích kroků, aby zcela vyčistila svůj povrch před jakýmikoli nečistotami. Po promytí se hlízy váží pomocí automatických vah, které jsou vybaveny otočným dnem. Hmotnost příchozích dávek je zaznamenána počítadlem.

Vzhledem k tomu, že škroby různých odrůd mohou být získány nejen z brambor, ale také z kukuřice a pšenice, doporučuje se zvážit možnost integrovaného využití zařízení a organizovat dodávky několika druhů surovin.

Podnikatelský plán

Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi rozvoje obchodu je snadnější se obrátit na výrobu škrobu z obvyklých brambor, je vhodné vytvořit silné vazby s dodavateli tohoto druhu surovin. Hlavní pozornost je věnována kvalitě hlíz, které musí být zdravé, bez poškození a mít hrubou kůži. Pouze takové brambory nemohou při skladování ztrácet své vlastnosti.

Podnikatelský plán pro výrobu škrobu

Následně, po založení dlouhodobých vztahů se spotřebiteli, je možné rozšířit výrobu, obrátit se na výrobu produktů z kukuřice a pšenice. Při vyvíjení podnikatelského plánu se musíte okamžitě zaměřit na potřeby různých typů, stejně jako odrůd škrobu, které jsou v poptávce v potravinách, papíru, textilu a farmaceutickém průmyslu.

Při spuštění zařízení na výrobu škrobu byste měli zvážit, kteří pracovníci zaměstnanců budou schopni účinně vykonávat všechny nezbytné operace. Potřebujeme operátory, nakladače, skladovatele. Také bude vyžadovat technik, účetní, servisní technik, dopravce řidiče. Celkem asi dvanáct lidí.

Náklady, návratnost

Plánuje založit svůj vlastní podnik na výrobu škrobu, jako jsou brambory, by měl být připraven pro velké počáteční investice, as vybavena všemi mechanismy tohoto mini-zařízení s kapacitou 1 tuna / h ∙ 08:00 ∙ 23 dní = 184 t / měsíc, bude stát asi 6000 tis. Rublů.

Měsíční náklady budou v tisících rublů:

 • pronájem - 40;
 • mzdový fond - 300;
 • síran sodný - 5;
 • náklady na dopravu - 150;
 • voda, elektřina - 152.

Finanční prostředky na nákup surovin bude vyžadovat 5 ∙ ​​5000 ∙ 184 = 4600 tisíc rublů. Na základě výpočtu na tunu vyrobeného škrobu je nutné vynaložit 5 tun brambor za nákupní cenu 5 rublů na kilogram.

Celkové náklady na škrob za měsíc bude 5247 tisíc rublů.

Rozpis zisku a nákladů na výrobu škrobu

Výnosy jsou stanoveny na základě průměrné ceny velkoobchodního trhu škrobu ve výši 36 rublů na kilogram.

Celkový příjem bude:

36 ∙ 184000 = 6624 tisíc rublů.

6624 - 5247 = 1377 tisíc rublů.

S přihlédnutím k daním se můžete spolehnout na čistý zisk 1171 tisíc rublů.

Náhrada kapitálových výdajů:

6000/1171 ≈ 5 měsíců.

V reálných podmínkách může být návratnost mini-produkce škrobu delší, ale obecně bude podnik vytvářet příjmy.