Kolik stojí kavárna?

Zadejte prosím kontaktní údaje a náš manažer Vás bude co nejdříve kontaktovat.

Potřebujete pomoc s výběrem?

Pokud potřebujete pomoc s výběrem stroje, náš manažer je připraven vám poradit a povědět vám o všech nuancích modelů uvedených v našem katalogu.

Objednat nyní

Pokud potřebujete pomoc s výběrem stroje, náš manažer je připraven vám poradit a povědět vám o všech nuancích modelů uvedených v našem katalogu.

 • Ruská federace
 • Ekaterinburg
 • Perm
 • Chelyabinsk
 • Samara
 • Kazachstán
 • Astana

Široká nabídka kávovarů různých typů - od jednoduchých modelů až po multifunkční zařízení. Spolupráce s námi je správným krokem k úspěšnému prodeji!

Automatické stroje jsou vhodné pro instalaci do obchodních center, kanceláří nebo vzdělávacích zařízení. Na našich webových stránkách si můžete vybrat různé modely kávovarů od předních zahraničních výrobců.

Obchod na kávovarech

Vending je obchodování s prodejními automaty. Použití prodejních automatů se ukázalo být tak výnosné, že stále více a více zboží se začalo prodávat tímto způsobem. Nicméně, jak se ukázalo, ne všechny produkty, i přes nízké náklady, se vyplatí. Nejvýhodnějším směrem vendingu byl kávovar.

Prodej kávy a čaje pomocí kávovarů je tak výnosný, že na veřejných místech i v malých městech lze vidět několik takových strojů najednou. Vending trade má řadu výhod ve srovnání s jinými druhy obchodu:

 • nízká vstupní prahová hodnota. To stačí i pro malý kapitál do 100 tisíc rublů;
 • kávovar má malou plochu. Instalace dostatečného prostoru o 1 metr čtvereční. m. Kávovar lze instalovat i na malém koridoru. To umožňuje výrazně ušetřit na leasingu;
 • Nenechte si pronajmout prodejce a platit jim platy. Celý proces přípravy a krmení provádí stroj;
 • úspora reklamy;
 • Kávovar lze přeskupit na libovolné jiné místo, pokud se předchozí uspořádání ukázalo jako nerentabilní;
 • vysokou ziskovost a rychlou návratnost investic.

Vendingové kávovary mají jednu významnou nevýhodu. Mohou být hacknuty. Více často než ne, strach z ztráty příjmů z činností vetřelců neumožňuje mnoha podnikatelům, aby začali dělat tento druh podnikání. Ale pokud je nainstalujete do bezpečné místnosti, není důvod se bát.

Jak založit firmu na kávovarech

Zisk z instalovaného kávovaru závisí převážně na poloze jeho umístění. Na přeplněných místech a v budovách s nízkým provozem budou výnosy velmi malé. Bude to těžké postrádat dostatek k zaplacení nájemného, ​​snížení daní a nákupu náplní (káva, čaj, smetana atd.). Výběr obchodního místa by se proto měl zacházet se zvláštní opatrností. Ve fázi plánování studují statistické údaje, používají osobní zkušenosti a pozorování. Nejvýhodnější místa pro instalaci kávovarů jsou:

 • letiště a železniční stanice a železniční stanice;
 • polyklinik;
 • vyšší a sekundární speciální vzdělávací instituce;
 • nákupních center a obchodů;
 • kancelářské centra;
 • parkoviště a parkoviště;
 • bazary;
 • čerpací stanice;
 • Veškeré prostory, ve kterých dochází k obrovskému obratu nebo přetížení lidí.

Na všech výše uvedených objektech již existují podmínky pro silnou konkurenci. Chcete-li dosáhnout maximálního zisku, jednoduše položte zařízení s kávou nestačí. Mělo by mít mnoho funkcí, aby si kupující mohl vybrat, co a pohodlný ovládací panel. Můžete se pokusit vytlačit konkurenci instalací několika automatických kávovarů na ziskové místo, ale pro to musíte mít víc peněz, než si může novinový podnikatel dovolit.

Kávovar a občerstvení

Jak ovlivnit efektivitu práce

Je výhodné prodat kávu na prodejních automatech, ale pouze za podmínky, že při zahájení podnikání budou brány v úvahu obchodní faktory. Stanoví se úroveň podnikatelského rizika. Probíhá analýza práce konkurentů, vypočítává se úroveň rentability a minimální cena za jednotku zboží, určuje se objem trhu.

Navzdory některým funkcím se jedná o stejnou činnost jako kterákoli jiná. Problémy, s nimiž se podnikatel potýká, jsou zcela stejné jako v případě konvenčního obchodu. Pouze to nebude záviset na chování prodávajícího, ale na stavu techniky. Pokud zařízení nefunguje, materiály vyčerpaly, podnikatel utrpí ztráty z důvodu opravy a prostojů. Abyste tomu zabránili, měli byste zkontrolovat stav kávovaru nejméně jednou za 2-3 dny.

Zvyšování konkurenceschopnosti pomůže včasné kontrole a porovnání cen. Pokud konkurenti snížili ceny, jediný způsob, jak udržet trh, je instalovat stejný, dokonce i nižší. Za předpokladu, že tento krok nepovede ke ztrátě. Pokud se to nezdaří, změňte umístění zařízení.

V blízkosti kávovaru můžete dát stůl a (nebo) obchod. V některých případech to zvyšuje efektivitu práce lépe než snižování cen, ale funguje pouze tehdy, když je zařízení soutěžícího mnohem dál.

Výběr kávovaru

Pro začínajícího obchodníka je hlavním kritériem volby často cena. Cena závisí nejen na funkčnosti zařízení, ale také na značce, zemi výroby a termínu výroby. Začáteční podnikatel může koupit kávovar pro podnik, který je již v provozu. Je levnější než nový. Často je to zastaralý model, ale na začátek může být užitečné. Ale pokud to finanční prostředky dovolují, je lepší zakoupit si novou. Při nákupu by měly být studovány následující faktory:

 • Ať už je ve vašem městě nebo na místě servisní středisko ve službě, vybraný kávovar pro podnikání;
 • jako kompletní. Je nainstalován v systému proti hackování, a proto jej lze instalovat na ulici nebo je vhodný pouze pro chráněné prostory;
 • dostupnost záručního a pozáručního servisu;
 • funkčnost. Široká škála nápojů a cen pomůže uspokojit preference různých zákazníků, a tím zvýší efektivitu používání stroje;
 • maximální možné zatížení stroje: počet sklenic kávy může vyřadit vybraný stroj bez doplňování paliva.

Nákup nového a drahého kávovaru pro podnikání je často výhodnější než nákup starého, ale levného. Ten nový vykonává více funkcí, pracuje rychleji a bez selhání. Neexistuje prakticky žádné riziko výpadku v důsledku poruchy. Takže může prodat další nápoje denně.

Plniva pro kávovary

V budově je instalována zařízení pro prodej kávy, které denně navštěvují stejní lidé. Hlavním úkolem podnikatele je, aby se stali vašimi stálými zákazníky. Pokud je káva z jednoho stroje chutná a druhá není, lidé od prvního nakupují častěji. Proto by měla být káva pro prodejní automaty a jiné produkty vysoce kvalitní. Než podepíšete smlouvu o dodávce, zkuste nápoje vyrobené z komponent dodavatele, ale ne od odběratelů. Můžete si vyzkoušet nápoje od konkurence. Pokud vám to vyhovuje - bezpečně zajistěte smlouvu.

Pro plnění použijte takové součásti, jako jsou:

 • prášková káva (rozpustná nebo obilná);
 • čajové nápoje;
 • filtrovaná voda.
 • kakao;
 • práškové mléko a smetana.

Tyto komponenty se liší ve formě a technologií zpracování od běžných. V prodejních automatoch je káva smažena a broušena tak, aby po celou dobu skladování nemohly být zrnky písku nebo granulátů ucpané, ztrácejí chuť a vůni. Kromě plniček budete potřebovat také papírové nebo plastové šálky a tyčinky pro míchání, které jsou vyrobeny speciálně pro prodejní automaty.

Registrace společností

Kávu můžete začít podnikat až po registraci jako individuální podnikatel. Při registraci bude podnikateli nabídnuto několik možností zdanění. Je výhodnější používat USN nebo UTII. Účtování těchto systémů je jednodušší, daně jsou nižší.

Licence na obchodování s kávovarem není potřeba. Ale certifikáty kvality by měly být. V případě, že zaměstnanci společnosti Rospotrebnadzor nebo kupující požadují předložení těchto dokladů. Certifikáty lze získat od dodavatelů plničů pro kávovary.

Náklady a příjmy

Za prvé, musíte zjistit, kolik stojí kávovar a vypočítat přibližné náklady na plnidla, materiály a údržbu. V průměru cena kávovarů pro podnikání se pohybuje od 90 do 350 tisíc rublů a závisí na mnoha faktorech. Použitý automatický stroj lze zakoupit za 40 až 60 tisíc rublů. Taková zařízení, i když jsou levnější, mohou stát spoustu údržby. Ze zřejmých důvodů je lepší nechat je. Obvykle již vyvinuli své zdroje a často selhávají. Kávovar je nečinný několik hodin a dní. Výsledkem je, že podnikatel získá menší zisk.

Proto je lepší koupit nové kávovary. Podnikání z toho nebude méně výhodné. Může prodloužit dobu návratnosti, ale bude trvat déle, a náklady na opravy a údržbu budou minimální. V průměru stojí asi 150-160 tisíc.

Jak výnosné jsou kávovary jako podnik, lze odhadnout až po výpočtu nákladů a příjmů:

 1. cena za šálek kávy pro kupujícího je 26-35 rublů;
 2. spotřeba na jednotku výroby - 6-15 rublů;
 3. zisk z prodeje výrobní jednotky v průměru 15-20 rublů;
 4. průměrný počet prodaných jednotek za den - 55-100 kusů (v závislosti na místě);
 5. Podle toho je hrubý zisk za den - od 800 do 2000 rublů nebo - od 23.000 do 60.000 rublů. za měsíc.

Kromě nákladů na nákup komponentů, tj. Variabilních nákladů, existují i ​​trvalé, provedeme výpočet:

 • platba za elektřinu - 2-3 tisíce rublů měsíčně;
 • zaplacení nájmu za prostor - od 2000 do 25000 r. (vše závisí na regionu a oblasti) za měsíc;
 • odpis - 8000-30000 rublů. za rok (500-600 rublů za měsíc).

Z výsledných výdajů je zřejmé, že výnosnost bude dosahovat v průměru 23000-25000 r.v měsíc. Tato úroveň může být dosažena správnou volbou místa a levným nájemným. Taková kombinace je zřídka možná při prvním pokusu. Možná budete muset několikrát změnit umístění zařízení.

Kávovar nevyžaduje mnoho místa

Návrat na kávovar

Výplata kávovaru se obvykle vyskytuje během 1-2 let, v závislosti na tom, jak správně bylo místo zvoleno, na úrovni konkurence a na nákladech na nákup vybavení a materiálů. Současně kávovar dává zisk zhruba 20 až 120 tisíc rublů za měsíc. Příjem bude stabilní po řadu let. Zdá se, že kávovary s prodejními automaty jsou ziskové podnikání.

Hlavním zdrojem rizik, zvláště zvláštním, může být hlava veřejné budovy nebo majitel obchodu, ve kterém je kávovar umístěn. Protože mnoho závisí na správném místě, je pravděpodobné, že vlastník závodu chce dát kávovar k podnikání a ne pronajmout si místo.

Prodej kávy s kávovarem je lukrativní a rychlé podnikání, které nevyžaduje velké počáteční investice.

Kávovary

Nepochybně jsou kávovary, možná první, nejoblíbenější mezi všemi automatizovanými systémy, které se objevovaly na ruském trhu. Neustálý zájem s ním je diktován ruskou láskou k tomuto nápoji. Šálek lahodné aromatické kávy může sloužit jako skvělý start do pracovního dne a minutu potěšení z rušného každodenního úsilí, takže kávovary jsou tak žádané v kancelářských budovách a nákupních centrech. Navíc je třeba poznamenat, že kvalita kávy vyráběná moderním strojem, někdy nikoliv horší než káva, svařovaná barista.

Prodejní automaty na kávu

Kávovar eVend 8.

 • Rozměry: 535 x 600 x 1830
 • Výběr nápojů: 99
 • Přiložené brýle: 600 ks.
 • Hmotnost: 140 kg

Kávovar Venson 6111.

Vynikající rozpočtový stroj na prodej kávy od korejské společnosti Samsung. Díky své spolehlivosti, snadnosti použití, nízké ceně a velmi vysoké kapacitě pro kávu a brýle je na vyžádání.

Kávovar Bluetec G335.

 • Šířka: 500 mm
 • Hloubka: 575 mm
 • Výška: 1500mm
 • Hmotnost: 100k

Kávovar Saeco Atlante 500

 • Rozměry, mm (Š x V x H) 646 x 1830 x 810
 • Hmotnost stroje, kg 160
 • Špičkový výkon, W 1 700

Nejoblíbenější modely Unicum automaty v prodeji

Kávovar Unicum Nero

Zařízení z cenové kategorie je podprůměrné. Nemá příliš velkou kapacitu a vyžaduje časté doplňování paliva.

Kávovar Unicum Nova

Unicum Nova: multifunkční funkce s možností dálkového ovládání, připojení různých modulů a jednoduchého uživatelského rozhraní.

Kávovar Unicum Rosso Touch

Nejmodernější model kávovaru Unicum: až 16 různých nápojů, obrazovka 22 palců, skvělý zdroj pohárků a ingrediencí.

Kávovar Unicum Rosso Street

Unicum Rosso Street je nejlepším kávovarem na ulici s vynikající ochranou proti vandalům a loupežím. Je určen pro 16 nápojů a nevyžaduje časté doplňování paliva v důsledku velké kapacity.

Nejlepší modely Saeko automatů v prodeji

Kávovar Saeco Rubino 200

Kávovar Saeco Rubino 200 je schopen připravit 8 druhů teplých nápojů, je kompaktnější a levnější.

Kávovar Saeco Cristallo 600

Kávovar s velkým nábojem pro 400 sklenic, obsahuje 7 kontejnerů pro různé přísady, pro místa s velkou koncentrací osob.

Oblíbené modely kávovarů

Kávovar Necta Kikko Tea 7

Necta Kikko Tea 7 - dobrý stroj pro začátečníky v jejich podnikání. Má dobrý poměr cena / kvalita, je snadno ovladatelný, levný a nákladově efektivní.

Kávovar Necta Kikko LB

Necta Kikko LB má plastové pouzdro, malé rozměry, spolehlivé a snadno udržovatelné. Je určen pro 13 typů nápojů.

Oblíbené modely kávovarů Jofemar

Kávovar Coffeemar G250

Coffeemar G250 - rozpočet kávovar. Připravuje dobrou kávu, podpůrný tlak 15 bar, snadno ovladatelný.

Kávovar Coffeemar G546

Automatický moderní design Coffeemar G546 v kombinaci s dostupnou cenou a nízkými provozními náklady.

Typy zařízení

Moderní stroje předpokládají použití kávové zrna, která byla mletá těsně před přípravou nápoje. A v závislosti na funkcích stroje je možné stanovit i velikost broušení. Kromě toho může kávovar sám řídit tlak vody, který umožňuje vyrábět nápoj v optimální hodnotě 15 barů. Kávovary nabízejí širokou škálu až 16 druhů nápojů. Může se jednat o různé druhy kávy: espresso, latte, americano, cappuccino, mochachino, vanilkovou cappuccino atd. A další možnosti k pití. Například moderní kávovar vyrábí horkou čokoládu, mléko, ovocný čaj. Takové nápoje jsou ideální pro děti, ženy nebo ty, kteří kontrolují jejich tlak, o které je známo, že se zvyšuje.

Obsah balení

Kávovary jsou dobré, protože postup při nákupu čerstvě uvařené kávy nebo jiného nápoje je dost jednoduchý a je opatřen malováním krok za krokem. Všechny stroje jsou vybaveny mincemi a bankovními přijímači. Některé moderní modely mají dotykovou obrazovku a řadu dalších možností, například schopnost platit za různé služby (například mobilní, internet). Servírování kvalitního kávovaru není příliš obtížné. Moderní stroje znamenají přítomnost portu USB pro nastavení a odstraňování statistik pomocí konvenční karty flash, navíc můžete připojit kompletní monitoring a monitorování online. Stažení kvalitních složek závisí na počtu prodaných produktů. Mnoho strojů vyžaduje naplnění až 600 sklenic a dva zásobníky vody na dvacet litrů.

Nakládání kávovarů

Samozřejmě, je lepší koupit profesionální profesionální prodejní společnost, která má na těchto službách pověst. Modely kávovarů jsou četné s různými cenovými kategoriemi v závislosti na dostupnosti funkcí a výrobci. Navíc trh s prodejními automaty ve velkých městech, zejména v Moskvě, zahrnuje prodej již použitého zařízení, jehož cena je mnohem nižší než cena nového. Kromě toho se prodejní společnosti specializují na prodej kvalitních ingrediencí pro kávovary a služby, což je důležité pro moderní plně automatizované systémy.

Kávovary jsou jen obchodem, který dává uživateli služeb pozitivní emoce a radost z chuti.

Její obchodní činnost: síť kávovarů platí 1,5 let

Cofacts pracuje bez licence a prodávajícího, nepotřebují denní kontroly a při správné volbě místa přinášejí stabilní příjem a splácejí za rok a půl nebo dva. Údržba zařízení nevyžaduje sklad, kancelář ani zaměstnance - dostatek auta, mobilní telefon a kontakt se servisním střediskem.

V praxi se tyto stroje vyžadují větší pozornost - vyhledávací oblasti, pečlivý výběr technologie, řeší problémy s opravami. Často malé nápojových používán jako simulátor pro budoucí podnikání. Zkušení podnikatelé získávají svůj vyrostly děti kávovar, instalované v kanceláři, a tak se prostě zabít tři mouchy jednou ranou, „dítě“ je učení s učitelem podnikat a vydělávat peníze na své vlastní potřeby.

Chcete-li vending proměnit v hlavní podnikání, je podle odborníků nutné vytvořit síť nejméně čtyř strojů pracujících současně na přírodní a instantní kávě. Ačkoli si můžete koupit levnější espresso stroje a umístit je na volné plochy, kde budou prodávat 30 šálků denně. Nebo koupit drahé vážné zařízení a místo na velmi přijatelném místě, například na letišti, kde drahé nájemné, ale každý den je koupeno 100 brýlí.

Vending Business: Výběr stránek

Je lepší začít s osvědčenými možnostmi - univerzity, čerpací stanice, kadeřnické salóny, kancelářské a obchodní centra. V ideálním případě by v blízkosti navrhovaného místa eskorty měla existovat zásuvka, ještě lepší, kdyby vedle něj byly pohovky nebo křesla.

Místo musí mít také vysokou návštěvnost - několik set nebo dokonce tisíce lidí denně. Toto pravidlo však není vždy dodržováno. Například v obchodech s potravinami, kde každý den chodí tisíce návštěvníků, si lidé dávají přednost rychlému nákupu a odchodu. Pro srovnání, v kanceláři s pouhými 70 zaměstnanci bude instalace kávovaru potenciálně účinnější, protože většina těchto zaměstnanců neustále nakupuje kávu.

Podle odborníků je průměrná cena pronájmu 1,5 tisíc rublů. za měsíc. Některé nákupní centra účtují cenu 5 tisíc rublů. a vyšší. Část pronajímatelů souhlasí s tím, že zařízení umístí zdarma. Ale kvůli tomu musí být přesvědčeni, že kavárna je pohodlnou službou. Státní instituce provádějí výběrová řízení na ukládání kávovarů.

Na prvním setkání s majitelem stránek se doporučuje, aby zkušení operátoři předvedli snímek kofeinu v tomto interiéru, který předtím fotografoval. To jasně ukazuje, že zařízení skutečně zaujímá malou oblast a zapadá do prostředí.

Vending Business: Výběr společného poplatku

Kávovary se liší v zemi výroby, použité suroviny a produktivita. Odborníci radí studovat návrh prostřednictvím internetových a moskevských odborných výstav: Vending Expo, Terminal-Show, PiR: Food and Restaurants.

Většina prodejců doporučuje nakupovat evropské kávovary. Německé, italské a španělské doprovody potřebují opravu méně často než čínské nebo korejské. Z estetického hlediska jsou "Evropané" atraktivnější: jsou ergonomické, hodí se do moderního interiéru. Ale náklady evropských dodavatelů jsou poměrně vysoké oproti stejným korejským či čínským protějškům. Takže nové zařízení, které funguje na zmrazené kávě, Jofemar Coffeemar (Španělsko) stojí 120 tisíc rublů a jeho korejský analogový SMC - na 74 tisíc rublů.

Můžete si uložit a koupit použitý evropský kávovar. Podle hygienických norem je maximální životnost zařízení v Evropě sedm let, i když ve skutečnosti je stále plně funkční. Technika se prodává zemím "bez věkové kvalifikace". Kávovar, který stojí 5 tisíc dolarů, lze zakoupit za 100 tisíc rublů.

Sortiment nápojů se vybírá v závislosti na umístění kofeinu a cílovému publiku. V kancelářských a nákupních centrech, kde je zákazník zaměřen na vysokou kvalitu, obvykle nacházejí zařízení, která běží na přírodním zrnu. Na univerzitách je lepší dát kávu s okamžitým nápojem. Krátká změna na univerzitě je pět minut a kávová zrna jsou vařena po dobu 50 sekund.

Ukazuje se, že při změně zařízení může vydat maximálně šest pohárků. A okamžitá káva je připravena na 20 sekund - až 15 šálků pro změnu. " Rozdíl v ceně kávovarů pracujících na přírodních a rozpustných surovinách je asi 10%.

Zkušený Wender se shodují, že instalace výkonný stroj, který je schopen dodávat několik stovek šálky denně, často nepraktické denní sazba spotřeba - 40 šálků.

Obchodní činnost: výběr složek pro doplňování paliva

Spotřební materiál pro kávovary - káva (obilniny a rozpustné), cukr, smetana, čokoláda - koupit od jednoho dodavatele. Vendery nedoporučují používat polské přísady - levné, ale ne chutné. Nejlepší poměr cena / výkon podle evropských značek - dánská společnost Eurogran, nizozemská společnost ICS, italská společnost Ristoria. Tuzemská značka není ani špatně kvalitní vůči evropské (společnost "Golden Domes" "Andrew a Co"). Průměrná kavárna spotřebuje 20 kg "celkové složky" každý měsíc asi 200 rublů. na kg.

Voda v přístroji musí být nutně lahvička, průmyslové čištění. Za měsíc vyžaduje jedna jednotka asi 300 litrů vody (cena je 500 rublů).

Potřebujeme také brýle. Jsou bez váhy a levné (jeden balíček stojí 1000 rublů, s průměrnou výkonností tři měsíce), ale jsou velmi křehké a vyžadují pečlivé zacházení. Je lepší transportovat je v tuhých obalech - nejmenší deformace šálku může paralyzovat provoz kofeinu.

Všechny potraviny musí být certifikovány. Certifikáty jsou poskytovány dodavatelem. Chcete-li pracovat pro začátečníky, potřebujete zdravotní knihu a závěr SES.

Většina odborníků se domnívá, že síť čtyř skladů cossamates není nutná. Přestože někteří prodejci doporučují pronajmout teplou místnost o rozloze asi 10 metrů čtverečních. m a zaplatit za to 4000 rublů. za měsíc, protože není možné okamžitě naložit všechny ingredience do kontejnerů zařízení. Budou muset být někde uloženy. Ale kancelář není pro prodejce vyžadována - existuje dostatek mobilního telefonu pro komunikaci se zákazníky.

Obchodní činnost: výběr pracovníků

Zkušení podnikatelé doporučují najmout zaměstnance, který je zběhlý v technologii a programování, a zaplatí mu 15 tisíc rublů. za měsíc, aby cestoval dvakrát týdně, aby se podíval na kavárny, vyčistil, opravil, zastrčil a vzal peníze. Odborníci se domnívají, že jedna osoba může obsluhovat až deset kávovarů za předpokladu, že má auto, dobře zpracovanou trasu do všech míst a přístup do servisního střediska. Obvyklá záruční doba je dva roky. Pak je třeba zakoupit podrobnosti v případě poruchy. Nejdražšími jsou akceptor mincí (asi 500 dolarů) a akceptor bankovky (300 dolarů). Kávovar a mixér stojí 50 dolarů každý. Kvalitní vybavení evropských výrobců se však zřídkakdy přetrhne, odborníci tvrdí, že stačí položit za opravy 1 000 dolarů ročně.

S účtováním se nováčik může vypořádat sám: zaregistrovat jako IP, pracovat na zjednodušeném daňovém systému a platit pouze UTII.

Vending Business: Návrat

Nejpopulárnějšími nápoji jsou káva (espresso, americano, cappuccino), čaj, horká čokoláda a mléko. Poptávka po každém z nich se liší, ale vůdce prodeje je ještě káva: jeho hmotnostní podíl je nejméně polovina všech složek, plněné do zařízení.

Průměrný obrat kofeinu je 15-17 tisíc rublů. za měsíc. Cena za jednu šálku instantní kávy činí 2,5 rublů, z přírodních 4 rublů. Kupující nápoje stojí asi 10 a 15 rublů. resp. Značka je asi 300%. Dalším zdrojem příjmů může být umístění reklamy na šálky a panely espresso strojů.

Doba návratnosti čtyř síťových zařízení, které prodávají v průměru 40 šálků denně (50 - v zimních měsících, a 30 - v letním období) je z roku na rok a půl. Vracející se investice, experti doporučují další rozvoj sítě.

Obchodní činnost: směry rozvoje

Nejpopulárnějším směrem vendingu je snack stroje. Čokolády, sušenky a ořechy jsou obzvláště dobré, když vymírají na prodej káv v letních měsících. Občerstvení složitější - musíte jasně regulovat rozsah, a marže pro takové výrobky je nižší než u nápojů - pouze 50-100%. Ale současně, pokud jde o obratové svačinkové stroje, je 70% před kávou. Pokud je umístíte vedle espresa, dostanete mini-bistro.

Pokud jde o stroje prodávající zmrzlinu, květiny, filmy na CD a DVD, odborníci stále považují tento směr prodeje za příliš riskantní pro Rusko.

Vending Business: Společné chyby

Podle odborníků, bez ohledu na to, jak stabilní nebo mají telefony ve školách, kde je spousta opilých mladých lidí, měli by určitě přišroubovány k podlaze a pojistit, nebo uzavřít nájemní místě majiteli bodu odpovědnosti za státní kofemata.

Vending business: Vstupní náklady

Výpočet pro síť čtyř kofematov instalované v kancelářích nebo v nákupních centrech a prodejní v průměru 40 šálků denně, s použitím přírodních surovin v ceně pronájmu 1 náměstí. m - 1,5 tisíc rublů., Náklady na kávu a čaj - 12 rublů., Káva se smetanou, cappuccino - 15 rublů. Podává eskorty a účetní vlastní účetní.

Jednorázové náklady - nákup 4 strojů za 100 tisíc rublů - 400 tisíc rublů.

Pronájem - 6 tisíc rublů.
Oprava a údržba - 2, 5 tisíc rublů.
Celkem: - 8500 rublů.
Variabilní náklady:
Složení - 16 tisíc rublů.
Poháry - 667 rublů.
Benzín - 1500 rub.
Poplatky za mobilní komunikaci - 500 rublů.
Celkem - 18667

Příjem - 67 200 rublů.
Zisk před zdaněním - 40 033 rublů.
Ziskovost 147%
Práh vstupu je 427167 rublů.

Na základě článku Marie Petrovy, publikované v časopise Business Quarter

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Podnikatelský plán pro prodej kávovarů

Hlavní myšlenkou tohoto podnikatelského záměru je vývoj ziskového podniku založeného na kávovarech - instalace kávovarů na veřejných místech, jejich podpora a doplnění.

Obecné obchodní zázemí

Od počátku roku 2000 se obchodní aktivita v Rusku aktivně rozvíjí, což se projevilo díky formování tržního systému, změně v socialistické struktuře a transformaci ekonomiky ze státu na soukromou. Domácí manažeři a podnikatelé začali přijímat západní zkušenosti s řízením a tradicí podnikání. Externí atributy, jako je zvyk konzumovat kávu v procesu vyjednávání, práce, setkání atd., Nebyly vynechány. To otevřelo novou pozici v oblasti obchodování se spotřebitelskými a B2B produkty.

Dnes vidíme velké množství kávovarů v obchodních centrech, komerčních a komerčních budovách, na univerzitách, jen na ulici. Z podnikové sféry se kultura spotřeby kávy (zejména kávy na cestách) postupně mění v domácnost. Ve velkých městech se tradice kávy odnesla. V malých osadách se tato móda objevuje pouze.

Ve Spojených státech se odhaduje, že trh OCS (OCS - kancelářská kavárna, kancelářská káva) se odhaduje na 4,6 miliardy. dolarů za rok, což znamená, že na obyvatele se jedná o cca 14 USD / osobu / rok.

S dalšími představami o drobném podnikání založených na automatech najdete zde.

Myšlenka podnikatelského plánu a stručný popis projektu

Vytvoření ziskové sítě prodejních automatů prodávajících teplé nápoje v regionu s nízkou úrovní konkurence a rozvíjejícím se trendem kávovaru.

V současné době, kdy je trh zcela volný a podniky, které se zabývají tímto druhem podnikání, jsou málo, je vhodné a potenciálně vytvořit jednotnou síť prodejních automatů. Ziskovost projektu bude založena na strategii segmentace zákazníků a diferencovaných cenách služeb:

 • V místech s vysokým počtem cestujících a velkým podílem mladých lidí budou instalovány kávovary třídy B, které udržují nízké výrobní náklady pomocí rozpustných odrůd kávy a mají velkou kapacitní rezervu (až 600 porcí). Ziskovost z tohoto segmentu bude založena na vysokém obratu produktů;
 • V oblastech s nízkou propustností náhodné a vysoké procento zaujaté diváky, solventnosti, které průměrný a nad průměrem, budou nainstalovány kávovary třídy A, mající reprezentativní exteriéru a velkou rezervou výkonu, pracující s zrna kávy. Výnos z tohoto segmentu bude vycházet z výrobních nákladů (marže).

Informace o pozadí

 1. Typ činnosti: Obchod s kávou přes prodejní automaty (kávovary).
 2. Forma vlastnictví organizace: individuální podnikatel
 3. Forma zdanění: zjednodušený daňový systém (výnosy mínus náklady)
 4. Daňové účetnictví: nezávisle, pomocí služby online "Moje firma".
 5. Zeměpis: Město N s populací 240 tisíc lidí
 6. Počet zařízení v síti: 10 ks S možností rozšíření
 7. Sortiment výrobků: kávová zrna, instantní káva, kakao, horká čokoláda, cappuccino, mokachino, mléko, černý čaj, zelený čaj, citrón. Pro třídy A jsou k dispozici také nápoje a nealkoholické nápoje.

Účelem podnikatelského záměru je vypočítat proveditelnost a ziskovost investičních fondů při vytváření sítě automatů na kávu.

Charakteristika a hodnocení trhu

Trh ve vybraném regionu (město N) je volný, není přetížen konkurencí, rozvíjí se a je vysoce výnosný. Tradice kávové služby ve formě sítě strojů pro přípravu teplých nápojů je spouštěcí platformou pro potenciální rozvoj podobných oblastí: snack stroje, masážní židle, zařízení pro prodej zboží a služeb.

Portrét potenciálního spotřebitele: obchodní vrstvy (zaměstnanci a návštěvníci kancelářských center), studenti, zaměstnanci a návštěvníci nákupních center a nákupních center. Hlavním spotřebitelským jádrem jsou lidé od 20 do 40 let, podle pohlaví, vedoucí segment jsou muži.

Potenciální místa pro ubytování prodejních automatů:

 • akademie, vysoké školy, vysoké školy;
 • informační centra, knihovny;
 • kancelář, nákupy, zábavní centra;
 • divadla, kina;
 • průchodky, továrny, produkce;
 • trhy, zastavovací komplexy, stanice;
 • veřejné instituce a orgány;
 • čerpací stanice a myčky automobilů;
 • hotely, ubytovny atd.

Chcete-li zjistit kapacitu na trhu se provádí předběžný průzkum návštěvníků a pracovníků obchodních a kancelářských center: až do výše 87% potenciálních prodejen souhlasila s poskytnutím další službu pro zaměstnance, zaměstnanci a návštěvníky objektu a asi 68% vyjádřilo svou ochotu každodenní obsluhovat stroje.

V současné době ve městě N je nasycení trhu s prodejními automaty 20% potenciální náplně.

Obchodní cíle

V důsledku podnikání je nutné dosáhnout následujících cílů:

 • zřídit síť prodejních automatů (první etapa 10 vozidel);
 • identifikovat spolehlivé dodavatele vysoce kvalitních surovin;
 • organizovat zaměstnance 1-2 zaměstnanců;
 • k dosažení částky příjmů ve výši 180.000 rublů / měsíc tak, aby zisk ze čtvrtého měsíce činil 70-100 tisíc rublů;
 • dosáhnout bodu zpětného odběru za 2 roky (24 měsíců) a splácet zařízení během záruční doby;
 • získat důležitou počáteční zkušenost s vybudováním prodejní sítě, která je nezbytná pro další rozvoj prodejního průmyslu;
 • provádět komplexní marketingový výzkum trhu a spotřebitelských preferencí k vytvoření uspokojivého a zajímavého produktu;
 • vytvořit vzájemně prospěšné partnerství.

Kapitálové investice

ROSSO TOUCH třída A

Nákup třídy B automatické LEI 400PP

Vytvoření zásob zboží

Vytváření zásob souvisejících produktů

Organizace kancelářské práce

Celková investice na zahájení projektu je 1,726,000 rublů plus fond nepředvídaných rizik ve výši 30,000 rublů. Celkem: 1 756 000 rublů.

Charakteristika zařízení

Vytvoření prodejní sítě je plánováno na základě nejnovějšího vysoce kvalitního komerčního vybavení vedoucích výrobců na trhu. Výběr zařízení byl proveden z výpočtu kapacity porcí a průměrného výkonu mezi modely automatických strojů pro přípravu nápojů.

Jsou vybrány dva typy automatů:

Třída A

Nákladné stroje ROSSO TOUCH s atraktivním prezentovatelným exteriérem a schopností pracovat s obilnou kávou;

 • Spotřeba energie, výkon - 1300 W,
 • Produktivita - 600 porcí
 • Napětí je 220-230V,
 • Rozměry - 1830 x 700 x 600 mm,
 • Přítomnost dotykové obrazovky o rozměrech 22 palců,
 • Možnost výroby nealkoholických nápojů
 • Možnost prodeje občerstvení
 • Vestavěný terminál k zaplacení plastovými kartami

Třída B

Levnější verze podlahových automatů LEI 400PP s vysokou kapacitou porcí, schopných připravit několik druhů kávových nápojů a kávy, čaj metodami automatického míchání ingrediencí a horké vody.

 • Spotřeba energie, výkon - 1800-2200 W,
 • Produktivita - 500 porcí,
 • Napětí je 230 V,
 • Rozměry - 1630 x 620 x 744 mm,
 • Počet výběrových tlačítek - 13 ks.

Oba stroje mohou pracovat v nepřerušovaném režimu od 2 do 5 dnů, odhadovaná frekvence pracovní služby je 1 každé 2 dny (13-15 krát za měsíc).

Služba zahrnuje výběr hotovosti, ověření všech technických komponent, údržbu vnějšího exteriéru, čištění, naplnění ingrediencí a vody, úpravu nebo doplnění nabídky. Účtování prodeje se provádí vestavěným počítačem, který umožňuje odebírat a analyzovat data. Průměrná životnost jednoho stroje je 10 let. Záruční doba pro každé zařízení je 24 měsíců.

Mimochodem, na trhu existují ekonomičtější možnosti, například ruský kávovar CM6D, cena začíná od 30 000 rublů.

Celková činnost zajišťuje 2 pracovníky:

Projektový manažer (odpovědný za zadávání zakázek, smlouvy) - může být vlastníkem podniku;

Úkoly: udržování IP, vytváření vazeb s dodavateli, získání povolení k instalaci zařízení a pronájem prostor, vzájemné vypořádání, reportování.

Technický pracovník.Úkoly: servis prodejních automatů.

Požadavky na technický personál: přítomnost automobilu nebo řidičského průkazu, dobrá znalost zeměpisu města, technická gramotnost.

O tom, jak správně zajistit příjem pracovníka do práce, si přečtěte v našem materiálu postup při přijímání (IP a LLC).

Projektová rizika a vyrovnání

Závěr smlouvy o odpovědnosti a ochraně majetku s pronajímatelem

Sezónní pokles poptávky po teplých nápojích v létě

Částečné přesuny zařízení třídy B do klimatizačních míst, stroje třídy A poskytují možnost výroby nealkoholických nápojů s ledem

Jednoduché vybavení v důsledku práce v budovách lokality

Závěr s pronajímatelem o uzavření smlouvy o hmotné náhradě za každý den nečinnosti v důsledku výpadku pronajímatele z výpočtu průměrného denního prodeje, sledování stavu místních míst

Značkové zařízení, flexibilní cenová politika, v závislosti na poloze místa, poskytování pouze vysoce kvalitního výrobku, aromomarketingu, obsahu zařízení v perfektním stavu

Pravidelná údržba

Kvantitativní analýza projektových rizik

 • Technické a vandální poruchy - toto riziko je nejpravděpodobnější. To vede k prostojům zařízení od 3 hodin do 1 plného pracovního dne. Přímé ztráty způsobené tímto prostojem se pohybují od 240 do 700 rublů. Náklady na obnovu objektů budou vyžadovat asi 1500 rublů. Celkově je kvantitativní ukazatel rizika 2000-2500 rublů měsíčně.
 • Sezónní pokles poptávky může přinést až 38% ztráty ziskovosti podniku. Rizikové vyrovnávání dislokací stojí společnosti asi 800 rublů / stroj. Kvantitativní ukazatel tohoto rizika je tedy asi 16 000 rublů (pro 6 zařízení třídy B v termínech 3 letních měsíců).

Konkurenční prostředí

Ve městě N se v současné době nachází asi 55 prodejních automatů, které jsou většinou (70%) prezentovány ve formě uličních modelů umístěných v anti-vandálních klecích. Umístění: zastávky, trhy, území v blízkosti univerzit, nemocnice.

Nevýhody pracovních strojů: neestetický vzhled, úzká škála nápojů, nízká kvalita kávy (rozpustná).

Konkurenční výhody rozvinuté sítě: technologické a atraktivní vybavení, široká nabídka nápojů (včetně vývarů a nealkoholických nápojů), kvalitní suroviny, selektivní umístění:

 • Zařízení třídy A: nákupní centra, městská správa, kancelářské střediska, daňové úřady, prestižní univerzity, autosalony, divadla a kina;
 • Zařízení třídy B: autoumyvárny a čerpací stanice, kontrolní stanoviště, továrny, výrobny, informační centra, knihovny.

Marketingová strategie

Marketingová strategie je založena na segmentaci spotřebitelů podle finanční kapacity: v místech, kde se nacházejí osoby s vysokými příjmy a statusem, se instalují dražší a výrobnější zařízení. Náklady na nápoje v těchto strojích jsou o 50% vyšší než v automatech třída B, které jsou zaměřeny na průměrného uživatele a nabízejí levnější nápoje na úkor levnějších surovin (instantní kávy).

Toto dělení umožní získání hrubého zisku ze zařízení třída B a okrajový zisk ze zařízení třída A.

Výběr prodejen se provádí výhradně na základě výsledků geomarketingového výzkumu a výpočtu průměrné průchodnosti lokality na úrovni nejméně 1,5 tisíce lidí za hodinu během denního světla.

Reklama v médiích pro obchodní činnost není účelná. Reklama je přímo místem obchodu (umístění samotného stroje), musí být vizuálně přiděleno:

 • pilíře;
 • striže;
 • předběžná označení a navigace;
 • aromomarketing.

Dalším aspektem image reklamy bude obsluha prodejního automatu: technický důstojník by měl být oblečen ve značkové obchodní podobě, pracovat v rukavicích, elegantně a hygienicky.

Pokud to podmínky dovolí, smlouvu s pronajímatelem, vedle automatu na kávu, můžete uspořádat coffe-relax - místo, kde si můžete posedět a popít šálek horkého nápoje: pohovkou a stolkem, plakát na téma kávy, atd.

Samostatně pro marketingové účely můžete využít partnerství, například k poskytnutí partnerům platební karty, ve kterých je předepsána sleva pro použití zařízení třídy A s terminály.

Nákladová cena nápojů a dodatečných produktů a výpočet odchozí hodnoty

* 250% příplatek zahrnuje náklady na spotřební materiál, náklady na údržbu a administrativní náklady.

Průměrná cena za nápoj je 3,1 rublů.

Průměrná cena šeku s příplatek 250% je 11,2 rublů.

Chcete-li dosáhnout plánu 180 tisíc rublů za měsíc, musíte prodat 16 tisíc porcí / měsíčně, což je 1,6 tisíc na 1 stroj s průměrnou kapacitou 540 skel, což je 3 stahování za měsíc.

Náklady na jedno zatížení surovin je 1700 rublů. S přihlédnutím k administrativním, komunálním a dopravním nákladům stačí jeden stahování stát 2000 rublů. Celkem 3 stahování za měsíc za 10 strojů bude stát 60 000 rublů.

Chcete-li poskytnout asi 1 stroj za přibližně 1600 prodejů za měsíc, denní lidská doprava kolem místa umístění by měla být nejméně 1200-1500 lidí za hodinu.

Struktura nákladů na údržbu projektu:

mzdy, 1 osoba

plánované náklady na údržbu sítě

reklamy na místech

Pokud je zisk použit jako přímá splátka investic ve výši 1756000, vrátí se návratnost splacení za 23,7 měsíců, což se shoduje se záruční dobou kávovarů (jádro kapitálových investic).

Pokud je zisk diferencovaný a jeho struktura bude následující:

, pak návratnost odškodnění nastane za 32,5 měsíců, ale společnost hromadí 330 tisíc rublů jako prostředek investičních fondů na rozvoj. Jako vyhlídky vývoje lze považovat následující možnosti:

 • rozšíření sítě prodejních automatů na kávu;
 • doplňování sítě jinými typy prodeje: masážní židle, svačinkové stroje, zařízení pro prodej malých kancelářských potřeb a hygienických výrobků atd.;
 • rozvoj sítě kávových ostrovů na veřejných místech (nákupní centra).

Časový plán pro zahájení projektu

5000

Hledání a výběr dodavatelů zařízení

2000

Hledání a výběr dodavatelů surovin, uzavírání smluv

2000

Hledání a školení zaměstnanců

3000

Pronájem a vybavení kancelářských prostor (1-2 pracoviště) a skladu

35 000

Provedení analýzy konkurentů a určení středně cenových trendů

8000

Provádění geomarketingového průzkumu pro umístění automatů

30000

Objednání a výroba reklamních pilířů a značek, instalace

36 000

Nákup akcií

75 000

Nákup a instalace zařízení

1530000

Celkem:

7000

73 000

110000

1536000

1726000

Závěr o podnikatelském plánu

Vzhledem k mírnému konkurenčnímu prostředí ve městě N se otevírá potenciální příležitost stavět ziskové podnikání za účasti systému prodejních automatů. Provádění horkých i nealkoholických nápojů může dosáhnout až 74 tisíc rublů zisku po dosažení bodu návratnosti, což je v krátké době 23 měsíců od začátku projektu.

Hlavní organizační body pozornosti:

 • nákup vysoce kvalitního technologického zařízení, jehož záruční doba je nejméně 24 měsíců a kapacita porcí není menší než 500 kusů;
 • organizaci práce technického pracovníka (školení, vybavení, trasy);
 • vyhledávání a výběr spolehlivých dodavatelů kvalitních surovin (káva, nápoje, mléko, cukr, destilovaná voda atd.);

Hlavním bodem ziskovosti celé sítě je správný výběr umístění a marketingové strategie. Výběr lokality by měl vycházet pouze z údajů provedených geomarketingových výzkumů a kvantitativní a kvalitativní analýzy lidské dopravy.

Zvýšení ziskovosti a následně zrychlení návratnosti projektu lze zlepšit pomocí následujících nástrojů:

 • zvýšení přirážky na primární náklady z 250% na 300%;
 • snížení provozních nákladů z 60 000 rublů / měsíc na 50 000 rublů měsíčně v důsledku hromadného velkoobchodního nákupu surovin a / nebo partnerské práce s dodavateli;
 • Zvýšení obratu zboží v důsledku instalace zařízení v místech návštěvy výhradně potenciálnímu publiku (hromadné přetížení);

Redukční investice může být dosaženo nákupu jednorázového kávovaru, celkem 10 kusů ve výši 1 milion 526 tisíc. Dokonce i na slevu 10%, kapitálové investice klesla o 153 tisíc rublů, a doba návratnosti se snižuje na 2 měsíce.

Zvýšení zisku v dlouhodobém období může zajistit rozšíření sítě: při zachování administrativních výdajů se příjmová část zvyšuje o 18 000 rublů / měsíc (průměrná hodnota).

Aktualizace k dubnu 2015

Ke zlepšení kofematy úroveň ziskovosti doporučuje dát si pár lehkého strojů (aby tento typ mini-kavárny), jako jednu z možností: Stroj na kávu a pitstsemat.

Tak podnik založený na vendingu kávy je slibný, rychle placený a má tendenci rozšířit trh tím, že přiláká sousední segmenty spotřebitelů.

Doporučujeme se seznámit s materiálem prodejní činnost na příkladu kávovarů, v něm z úst úspěšného prodejního podnikatele Maria Karpenko podrobně vysvětlen, jak otevřít podnikání na kofematah.

Kávovary

Široká nabídka kávovarů různých typů - od jednoduchých modelů s vydáním tří typů až po multifunkční zařízení, která vyrábí až 8 teplých a studených nápojů. Spolupráce s námi je správným krokem k úspěšnému prodeji!

Navzdory poměrně vysokým nákladům jsou kávovary (kávovary) oprávněně považovány za nejoblíbenější prodejní zařízení, jejichž získání a užívání pro podnikání bude nutně ziskové! Na našich webových stránkách není pouze cena, ale online kalkulačka pro výpočet potenciálního zisku a návratnosti z každého kávovaru, což je při přípravě podnikatelského plánu nesmírně důležité. Můžete zhruba vypočítat, kolik stojí za službu každého profesionálního prodejního automatu za prodej kávy. Pomocí našeho výběrového filtru snadno najdete kávovar, který potřebujete, který si můžete zakoupit přímo na místě.

Naše výhody

Nabízíme široký výběr prodejních automatů pro prodej za příznivé ceny, vysokou kvalitu, všechny modely jsou snadno použitelné a prodávají výrobky, které lidé rádi a používají každý den po celém světě. Vzhledem k tomu, že cena je dostupná širokému okruhu obyvatel. Kromě toho se kávovar může připravit širokou škálu teplých nápojů (čaj s mlékem), což zvyšuje publikum občas - takže jejich nákup, budete nikdy být poraženým!

Zařízení pro kávovary

Různé typy vendingových zařízení na výrobu kávy mohou vyrábět 3 až 16 typů horkých (včetně čaje) a studených nápojů s chladicím modulem. Prodáváme kávovary za konkurenční ceny s high-tech vybavení interiéru: oddělené nádoby na cukr, zrno a mletou kávu různých odrůd, jsou umístěny nahoře. Najděte správný druh kávy pro prodej, můžete přímo na našich webových stránkách. Potřebné přísady se rychle a bezztrátově přidávají do mísicí jednotky v dávkovaném množství. K dispozici jsou mixéry pro každý blok, mlýn na kávu, dávkovač a mechanismus pro dávkování pohárků. Každý kávovar má nastavitelné režimy zásobování vodou, spotřební materiál a nastavitelný cenový displej.

Nabízíme moderní kavárny na ulici a profesionální kávovary v interiéru vybavené on-line monitorovacími systémy, které využívají GPRS modem k přenosu všech důležitých dat do počítače nebo mobilního telefonu majitele. Můžete si vybrat prodejní automaty prodávající nápoje s autonomním zásobováním vodou (s vestavěnou nádrží) nebo připojené k městskému vodovodnímu systému (s vnitřními filtry na čištění vody).

Instalace

Téměř všechny modely jsou prodejní automaty na kávu (kofematov) jsou pokryty odolnou vůči vandalům bydlení, který by zajistil stroj s kávou venku prakticky v jakémkoliv místě, kde jsou ochotni koupit kávu. Přizpůsobit se kávovary jsou nejvhodnějšími kanceláře, školy, supermarkety, kina, místa zábavy a odpočinku, nádražích a tak dále. Proto je použití tohoto prodejního zařízení je vhodný, a to jak ve velkých městech (Moskva, Petrohrad, Kazan, a tak dále. D.) a středních městech, kde jsou uvedeny budov a míst.