Obchodování s mlékem: prodej kozího mléka. Podnikatelský plán, kozí farma: nezbytné vybavení a požadavky SES

Mnoho lidí dnes ví o výhodách kozího mléka. Tento výrobek však nelze v naší zemi nazvat velmi populární. Samozřejmě, kozí mléko je v prodeji, ale zpravidla je to zahraniční produkce, která se odpovídajícím způsobem odráží v jeho ceně.

Tato obchodní oblast v naší zemi je stále poměrně špatně rozvinutá. V tomto ohledu jsou dnes všechny šance začít vyrábět kozí mléko a vydělávat na tom ziskové podnikání. Doporučujeme seznámit se s touto oblastí činnosti.

Obchodní přínosy

Kozí mléko je již dlouho známé jako velmi užitečný produkt. Při pravidelném používání pomáhá normalizovat metabolismus, zlepšuje zrak, odstraňuje rádionuklidy a pomáhá při léčbě alergií. Také kozí mléko se doporučuje dětem, protože je snadno absorbováno tělem a zvyšuje imunitu. Kromě toho děti, které ji pravidelně používají, jsou silnější a zdravější.

V západních zemích je takový rodinný podnik jako kozí farma velmi běžný. Podnikatelský plán může provádět jakákoli osoba. V Rusku jsou výrobci tohoto výrobku extrémně malí a přes dosud vysokou poptávku tento návrh ještě není schopen plně uspokojit. V tomto ohledu je výroba a prodej kozího mléka úspěšným a slibným obchodním nápadem, který vám umožní vzít si zasloužené místo v dosud volné výklenku.

Hlavní body

Pokud jste vážně přemýšlel takovou věc jako kozí farmy, obchodní plán by měl brát v úvahu dva hlavní aspekty: pěstování koz s cílem získat od nich mléka a jeho dalšího prodeje a chov čistokrevných zvířat a jejich následné realizaci.

Organizační a právní základ podnikání

Je nutné zaregistrovat firmu a získat všechny požadované dokumenty a povolení. Začneme podat žádost daňové komisi za účelem registrace jako samostatného podnikatele. Tento formulář bude nejlepší volbou, pokud se rozhodnete začít podnikat v mléce.

Poté je třeba připravit všechny doklady pro pozemky, na kterých plánujete postavit farmu, a požádat správní orgány o vaše město nebo čtvrť s příslušnou žádostí. Poté budete muset získat technický pas pro budovy v ZISZ.

Po vybudování a vybudování zemědělské budovy je nutné vyzvat zástupce hygienické a epidemiologické stanice, požární služby a bezpečnostní služby pro ochranu životního prostředí, aby ověřili dodržování všech předpisů. Pokud je vše v pořádku, dostanete odpovídající povolení k podnikání.

Výběr a vybavení pozemků a budov

Chcete-li ušetřit na vybudování potřebných zařízení, doporučujeme jezdit přes nejbližší vesnice a vesnice a podívat se na staré opuštěné budovy (stáje, stodoly atd.). Na jejich základě stačí jen vybavit kozy. Také je možné si pronajmout nedalekou půdu pro setí vytrvalých travin a procházet si rohové oddělení.

Pokud jde o uspořádání koz, pak by tato místnost měla být suchá, teplá a měla by obsahovat následující prostory: pro chov mladých zvířat, dojení koz a pro matku. V takovém případě nezapomeňte, že každé zvíře musí mít alespoň čtyři čtvereční metry plochy.

Podlaha kozy by měla být pokryta suchou vrstvou slámy nebo sena. Každé oddělení musí být také vybaveno dávkovačem a vodovodem. V ideálním případě by koza měla být vybavena vlastní kotelnou, vodou a kanalizací. Bude také nutné vybavit dílnu na zpracování mléka a skladu pro skladování krmiva.

Zemědělská technika

Vzhledem k tomu, že účelem tohoto podnikání je prodej kozího mléka, bude nutné vybavit farmu do zařízení pro dojení. Můžete si koupit podobnou jednotku zahraniční výroby, ale je to drahé. Nejlepším řešením je přestavba dojicího stroje pro krávy, protože kozy vyžadují pouze dvě přísavky. Pokud plánujete pěstovat velké množství skotu na farmě, je účelné zakoupit traktor pro distribuci krmiva.

Jak krmit zvířata

K prodeji kozího mléka se stalo úspěšným obchodem, je nutné zajistit vaší rohové oddělení vhodnou stravu. Mělo by zahrnovat jak zelenou čerstvou trávu, tak seno, stejně jako silážní krmiva a koncentráty. Kromě toho by kozy měly mít vždy pitnou vodu.

Hlavním jídlem v zimě je seno. Je také možné krmit zvířata tzv. Metem, které jsou sklizeny z letních svazků mladých šťavnatých větviček různých stromů. Kozy mají navíc velmi rád kukuřici, řepu a jeruzalémský artičok.

Jako zdroj minerálů se doporučuje dávat zvířat stolní soli (v množství 15 gramů za den pro každého jednotlivce) a křídu. Jedna dospělá koza jedí 1,5 až 2,5 kilogramu sena v průměru za den. V souladu s touto hodnotou je nutné připravit dostatek krmiva pro zimní období, aby bylo zajištěno, že jsou všechny vaše oddělení krmena.

Pokud jde o stravu těhotných koz, musí nutně obsahovat koncentrované krmivo (zrno, luštěniny) a minerální vrchní obvazy. Doporučuje se také, aby těmto zvířatům poskytla pouze teplou vodu.

Získávání zvířat

Tato fáze je velmi důležitá, mělo by se k ní přistupovat s veškerou odpovědností. Ujistěte se, že získáte některé čistokrvné kozy a kozy od různých rodičů, aby jejich potomci byli zdraví a produktivní, protože to přímo ovlivňuje velikost výnosů mléka. Odborníci doporučují získat plemena Zaanen. Ovšem čistokrevníci jsou poměrně drahé, takže můžete začít nakupovat pár plnokrevných párů, které od nich samci přecházejí s obyčejnými kozami.

Pracovní plán na farmě

Pro organizaci produktivní produkce je třeba od samého začátku definovat jasný harmonogram krmení a dojení zvířat. V opačném případě mohou kozy zaznamenat stres, což povede k poklesu výtěžnosti mléka.

Ujistěte se, že najdete zkušeného veterináře, který by provedl preventivní vyšetření a v případě potřeby i ošetření vašich zvířat.

Kozy by měly být čisté, měly by být včas vyčištěny a zpracovány ve všech svých odděleních.

Produkty z kozí farmy

Hlavním produktem, který budete produkovat na farmě, je samozřejmě kozí mléko. Jeho kvalita a množství jsou přímo závislé na fyziologických charakteristikách a plemeni zvířat.

Tak obyčejní domácí kozy neposkytují více než dva litry mléka denně. A mléčný výnos plemena Zaanen může dosáhnout šesti litrů.

Pokud plánujete další zpracování kozího mléka, pak se můžete stát výrobcem sýra, másla, tvarohu, smetany a zakysané smetany. Tyto výrobky jsou také vysoce ceněny spotřebiteli za jejich užitečné vlastnosti a vynikající chuť.

Podnikatelský plán pro zpracování mléka by měl zahrnovat náklady na nákup dodatečného vybavení, organizaci prostor, jakož i platy zaměstnanců.

Kromě mléka a jeho produktů, které jsou majitelem kozí farmy, můžete prodat děti. Můžete to udělat jak v živé hmotnosti, tak ve formě masa.

Dalším produktem kozího obchodu je chmýří. Používá se k výrobě přikrývek, koberců a různých oděvů (např. Teplý kabát z ovčí kůže).

Prodej hotových výrobků

Prodej kozího mléka a dalších souvisejících produktů lze provádět buď přímo koncovým uživatelům (malé obchody nebo prodejní místa na trzích) nebo prostřednictvím zprostředkovatele (prodej zboží do supermarketů).

Otevření kozí farmy: finanční stránka otázky

Co se týče počáteční investice, je nepravděpodobné, že bude nazývána určitá částka, protože vše závisí na stádě toho, o čem chcete začít, a také na místě vaší farmy. V průměru pro organizaci farmy ve 120-130 mléčných kozích může být požadováno množství 80-100 tisíc dolarů.

Taková farma vám přinese přibližně 50-60 tun pasterizovaného mléka za rok. Tak, příjem za 12 měsíců práce bude od 100 do 120 tisíc dolarů. V tomto případě se počáteční investice může vyplatit již ve druhém roce existence vaší farmy.

Kozí mléko jako podnik

Pro každou specializaci je třeba zvolit vaše plemeno: mléčné, masové, kozí nebo vlněné kozy.

V tomto materiálu budeme zvažovat výrobu a prodej mléka.

Využijte kozího mléka

Kozí mléko je považováno za nejužitečnější. Je to hypoalergenní přípravek, který tělo dobře absorbuje (5krát rychleji než kráva). Obsahuje mnoho vitamínů a živin, včetně B12, které jsou nezbytné pro hematopoézu a regulaci metabolických procesů. Obsahuje také různé vitamíny skupiny A, B, C, D, E, H, PP. Kozí mléko pomáhá zbavit se avitaminózy. Má obecně příznivý účinek na lidské tělo, nervový a cévní systém, kostní tkáň.

Kozí mléko je nejlepší pro dítě jako náhražku ženského mléka.

Při pravidelném užívání tohoto přípravku se můžete zotavit z mnoha chorob, včetně kolitidy, ekzému, migrény, osteoporózy. Tyto a další výhody kozího mléka mohou a měly by být používány při propagaci produktu.

Hlavní náklady na otevření případu

Předpokládejme, že chceme otevřít malou kozí farmu pro 50 zvířat. Chcete-li ji otevřít a nadále fungovat, bude vyžadován dostatečný počáteční kapitál. Hlavní položky výdajů jsou uvedeny v následující tabulce.

Tabulka 1. Základní náklady na otevření kozí farmy

Registrace IP, získání povolení

Stavba farmy, struktury, vnitřní práce

Nabytí, instalace, nastavení zařízení

Nákup mléčných koz, mladých zvířat, samců

Nákup krmení (za měsíc)

Plat, 5 osob.

Dodatečné náklady (inventář, veterinární služby)

Ceny vycházejí ze studie návrhu v globální síti.

Výše výdajů na stravu se může lišit - v závislosti na tom, kolik produktu chce farmář obdržet. "Produktivita" koz přímo závisí na tom, co jí.

Pronájem pozemku

Je třeba postavit komplex zařízení pro chov zvířat a zajištění výrobních procesů. Jako základ pro budoucí farmu můžete použít opuštěnou farmu, která zůstala po pádu Sovětského svazu a krizi 90. let. Nicméně v našem plánu bude stavba postavena od začátku.

Za prvé, měli byste si pronajmout 0,5 až 0,7 hektarů pozemků mimo město. Důležité je zvolit místo vhodné pro stavbu, v blízkosti dopravních cest.

Část pozemku bude obsazena přímo farmou: kozí, skladovací, užitková, výrobní prostory s vybavením. Většina stránek bude vyžadována pro pastviny. Chůze na čerstvém vzduchu potřebuje kozy pro zdraví a nejlepší mléko.

Budovy

 1. Kozí - izolovaná, dobře větraná místnost pro chov koz. U 1 dospělého zvířete potřebujete 2 metry čtvereční. m. To je 100-125 metrů čtverečních. m budou převzaty přímo paddocky. Mělo by také existovat místo pro novorozence (mladé zvíře) a muže (držené odděleně).
 2. Dojišťovny, ve které budou pomocí speciálního vybavení výdechy skotu. Můžete ušetřit instalací dojicího stroje přímo v kozy.
 3. Pokoje pro zpracování: filtrace, chlazení a pasterizace mléka, jeho balení. Zde je instalováno příslušné zařízení.
 4. Místnost pro chladicí zařízení, kde budou produkty skladovány před prodejem, přepravovány k prodeji.
 5. Sklad pro skladování krmiva, sena, táry.
 6. Prostory pro odpočinek a skladování věcí zaměstnanců. Patří sem i místnosti, kde se zaměstnanci změní na pracovní oblečení, sprchy a toalety.

Zařízení

Chov kozích jako podnik bude vyžadovat nákup speciálního vybavení pro skladování, zpracování, přípravu a balení produktu. Získání vybavení je jedním z hlavních nákladových položek v organizaci podnikání.

Chladič chlazeného mléka, 300 l

Lázeň s dlouhou pasterizací

Generátor ledové vody

Technická místnost musí být vybavena veškerým potřebným vybavením, včetně čerpadel, filtrů, stolů, klimatizace. Modulární mlékárny jsou v prodeji na ruském trhu - připraveny pro pracovní ekonomické komplexy. Často nákup hotových mléčných výrobků je pro podnikatele nejlepší volbou. Kromě toho, pokud výrobce-prodejce provádí nezávisle instalaci a uvedení do provozu.

Chov a krmení

Kozy by měly být uchovávány v místnostech s dobrým denním osvětlením, při teplotě nejméně 8 ° C. Uvnitř by měl být čistý, bez průvanů. Chůze zvířat by měla být prováděna pravidelně. Pastvinu doporučujeme uzavřít plot (kozy jsou velmi zvědavé, mohou uniknout).

 1. Krmná zvířata by měla mít pouze kvalitní krmivo. Na tom závisí jejich zdraví a kvalita konečného produktu - to je mléko. Používejte šťavnaté, hrubé a koncentrované krmivo, smíšené krmivo. Na zimu se doporučuje skladovat čerstvé zelené krmivo a seno. Voda by měla být čistá, teplá, dvakrát denně.
 2. Snížení počtu koz pro páření je optimální na podzim. Pak do příštího roku budou mladí vyrůstat a budou moci jít na pastvu. To umožní dětem růst silnější a rychlejší. 1 kozí producent může inseminovat 20-25 koz, ale neměl by být jejich příbuzným - v tomto případě se objeví slabší jedinci.

Zaměstnanci

Servis mini-farmy v 50 hlavách nevyžaduje mnoho zaměstnanců. Dávejte pozor na zvířata, čistotu, správu zařízení bude mít možnost zaměstnat 5 osob. Jejich úkoly zahrnují krmení a všechny práce na péči o zvířata, údržbu zařízení, udržování čistoty v mléka vikev, ostatních místnostech farmu, příprava výrobků, které mají být součástí dodávky, a v přítomnosti řidiče a logistiky.

Práce se stroji nevyžaduje odborné vzdělání. Stačí, abyste absolvovali kurz o řízení zařízení.

Vytvoření kozího hospodářství na venkově dává ještě jednu výhodu: zaměstnanci mohou být najati z místních obyvatel a mzdy v provincii jsou nižší než městské. To může snížit náklady.

Výpočet zpětné návratnosti

Odhadujeme ziskovost chovných koz jako podnikání.

 1. Počáteční náklady podle výpočtů budou 3,45 milionů rublů.
 2. Jedna koza může dát průměrně 5-8 litrů mléka denně. Vezměme tuto hodnotu na 7 litrů, což znamená, že z 50 koz denně bude vyrobeno 350 litrů, za měsíc - 10,5 tun produktu.
 3. Prodejní cena litru kozího mléka je 100 rublů. Ukazuje se, že měsíc mléka může být prodáno za 1 milión rublů (přibližně).
 4. Náklady na 1 litr výrobku jsou přibližně 35-40 rublů. Zbývá 60 rublů. čistý zisk. To je asi 600 rublů. za měsíc.

Dokonce i když prodáte mléko za 80 rublů, čímž získáte kupující za příznivou cenu, pak tam bude asi 400 tisíc rublů. S ohledem na tuto skutečnost se farma vyplácí přibližně za 9 měsíců.

Prodej všech produktů za současných tržních podmínek je nepravděpodobný. Pokud se však polovina vyrobeného mléka prodala, případ bude samozřejmě splácet po 1,5-2 letech.

Propagace

Při organizaci marketingového marketingu bude muset věnovat zvláštní pozornost kvůli nedostatku lidové lásky obyvatelstva kozího mléka a neznalosti jeho výhod. Spotřebitel není na tento výrobek zvyklý, protože se téměř neobchoduje.

Prvním krokem je vybrat správnou cenu. Kozí mléko je dražší než kravské mléko, ale tento rozdíl by měl být minimalizován.

Tyto propagační aktivity můžete provádět:

 • přístup k maloobchodním řetězcům a organizace ochutnávek v obchodech pro všechny hosty;
 • společně s obchody organizovat akce pro určité skupiny obyvatel (matky s dětmi, důchodci)
 • distribuce letáků, materiály POS, které popisují výhody kozího mléka.

Důraz by měl být kladen na přínos použití kozího mléka. Je vhodné podávat inzeráty v novinách, v médiích a prodávat sami sebe - prostřednictvím barelu na kolečkách prodávat domácí mléko ve spacích oblastech osad.

Poptávka poroste spolu s objemem prodeje. V průběhu času budou pravidelní zákazníci.

Závěr

Podnikání ve výrobě a prodeji kozího mléka je slibným nápadem. Nyní můžete zachytit okamžik, upevnit postavení na samém začátku narození nového trhu v Rusku. Je třeba si uvědomit, že v Holandsku spotřeba kozího mléka je 20 litrů na osobu, v naší zemi - několik gramů. Potenciál tohoto odvětví je obrovský a bezpochyby se nakonec uskuteční.

Postupně rozšiřte sortiment, nakupujte další zařízení a začněte vyrábět lahodné sýry, tvaroh a další mléčné výrobky z kozího mléka.

Náš podnikatelský plán pro chov koz pomůže čtenáři zhodnotit klíčové rysy vytvoření kozí farmy, seznámí vás s bilancí příjmů a výdajů v daném případě.

Ziskové podnikání v kozím mléce

V této obchodní myšlence budeme hovořit o nejdůležitějších bodech, které by podnikatel, který chce získat dobré příjmy z kozího mléka, měl vzít v úvahu.

V dnešní době mezi krmivy se rychle stává kozí mléko. Tento úžasný produkt ve svých výživových kvalitách daleko přesahuje kravské mléko, které jsme v průběhu let tak zvyklí. Výhody podniku postaveného na kozím mléce jsou zřejmé: vysoká tržní cena, nízká konkurence, poměrně levné organizace farmy.

Uvažujme o hlavních fázích formování, výhod a nevýhod tohoto druhu podnikatelské činnosti z hlediska úrovně malých podniků s co nejnižšími náklady.

Za prvé by mělo být zřejmé, že v této činnosti bude rentabilita celého podniku nad 20% možná pouze tehdy, pokud bude současně organizována jak výroba, tak její maloobchod. Je to dáno skutečností, že továrna na kozí mléko spočívá výhradně na velkoobchodním prodeji místo maloobchodu, vede k malým příjmům nebo dokonce k bankrotu. Proto před zahájením podnikání byste měli najít "bod" prodeje na trhu, může to být: internetový obchod, oddělení mléka v obchodě s potravinami, tržiště v městském bazaru.

Organizace kozí farmy

Místo pro výstavbu farmy musí být vyhledáváno od města v ekologicky čistém místě, kde je mnoho zelené vegetace. Je třeba pronajmout pozemek o rozloze nejméně 10 hektarů, s malou obytnou budovou (tam bude dostatek 10 metrů čtverečních), tato budova bude sloužit jako "rezidence" zemědělec. Zbytek území by měl být oplocen a na něm zřízeny speciální kotce pro kozy. Tato pera jsou vyrobena z levných pilařských materiálů, které jsou k dispozici v každém stavebnictví. Stěny by měly být izolovány polystyrenovou pěnou. Podlaha musí být hustě položena se seno. Na území je žádoucí přítomnost vody a elektřiny. Více informací o kozích perách najdete na internetu, jsou zde také všechny výkresy.

Pozor: V malém podniku nesmí výstavba a nákup zemědělského podniku překročit 50% nákladů na všechny investice.

Při stavbě farmy (což obvykle netrvá déle než jeden týden), provádět všechny potřebné dokumenty, jako jsou povolení k provádění podnikatelské činnosti (výroba, prodej), a stát se daňová kontrola zjednodušených podmínek (v závislosti na zemi a regionu).

Dokončit práci nejmenšího kozí farmě, budete potřebovat pouze čtyři zaměstnance: 2 farmář jako pastevce, dojiče a ochranné oblasti, 1 prodejní zástupce (který je rovněž poskytovatelem výrobků) a 1 „přímé“ prodávajícím pro maloobchodníky.

Doporučuje se okamžitě zakoupit 35-40 zvířat, to je minimum, které vám umožní získat 20% ziskovosti celého podniku s podrobným plánováním výroby, dodávky a prodeje. V prvních třech letech práce je nutné vynaložit všechny síly na zvýšení počtu stáda vnitřním přechodem. Pro každých 25 žen je potřeba jeden mužský reproduktor. Více informací o stádě naleznete v jiné publikaci "Chov koz (ruský a Zaanen kozy)".

Kozy potřebují očkování, takže budete muset zakoupit veterinární léky, a to i před zahájením aktivního prodeje, musíte pravidelně odebírat vzorky mléka pro testování v sanitární službě. Není nutné kupovat krmivo ve velkém množství, postačí, aby se stádo vydalo na procházku mimo farmu. Pouze v zimním období bude nutné skladovat seno, pro stádo o 40 hlavách je nutné sbírat asi 5 kubických metrů sena, což není tolik. Vyžaduje se čistý sterilní obal, obvykle plastové nádrže o objemu 10 litrů.

Koza dává mléko pouze 7 měsíců v roce, ale každý rok má nové potomstvo, což přispívá ke zvýšení celkového počtu hospodářských zvířat. V průměru jedna koza produkuje 0,6 až 1 litr mléka denně. Průměrná cena kozího mléka (leden 2014) se pohybuje kolem 60-100 rublů na litr. Jak ukazuje zkušenost organizace, několik kozího hospodářství (Moskevská oblast), plná návratnost tohoto druhu podnikání s nejmenší investicí je 1-2 roky. Dále pokračují roky stabilní a velmi výnosné práce. Na některých kozích farmách (100-130 kusů) je úroveň ziskovosti pozorována ve formě 50-60%, což samo o sobě hovoří. Kozí mléko je velmi ziskový podnik, pokud se k němu přistupujete s veškerou odpovědností. Je třeba poznamenat, že investice na vytvoření takového podnikání by neměly pocházet z finančních institucí s vysokými úrokovými sazbami.

Podrobněji je nutné studovat metodické pokyny pro výrobu kozího mléka, které jsou volně dostupné.

Podnikatelský plán pro farmu na výrobu kozího mléka

1. Shrnutí projektu

Tento obchodní plán 70 koz s cílem zavést ve městě s populací přes 1 milion. Lidé také finanční opatření, aby zahájily mini-farma pro produkci kozího mléka s počáteční populaci. Účelem tohoto podnikatelského záměru je zdůvodnit efektivitu projektu. Hlavním produktem, který bude prodáván prostřednictvím maloobchodu, je pasterované celé kozí mléko.

Výhody projektu - relativně malé počáteční investice na otevření, vysoké úrovně automatizace, což snižuje náklady na údržbu zemědělských a téměř úplnou absenci konkurenty v segmentu pasterizovaného mléka: na pultech obchodů městských kozí mléko není prezentován v důsledku nedostatku významných tuzemských výrobců a nedávné zavedení zákazu Dovoz mléčných výrobků v souvislosti s neúspěchem.

Investice na otevření farmy budou činit 6,88 milionu rublů. Zdroj investic - vlastní prostředky ve výši 5,5 milionů rublů, půjčené prostředky - 1,38 milionu rublů. Doba návratnosti projektu, s přihlédnutím k splacení úvěru, činí 30 měsíců.

Klíčové finanční ukazatele projektu

Čistá současná hodnota (NPV), rub.

Čistý zisk projektu, rub.

350 000 až 650 000

Doba návratnosti (PP), měsíce.

Diskontovaná doba návratnosti (DPP), měsíce.

2. Popis průmyslu a společnosti

Market kozí mléko v Rusku je jen málo rozvinutá: průmyslová měřítku produkce mléka a mléčných výrobků v naší zemi není provedena. 90% všech podniků je soustředěno v jednotlivých zemědělských podnicích, které se nemohou pochlubit velkým počtem hospodářských zvířat. Celkově se počet farem pohybuje od 50 do 3 tisíce koz. Celkový počet hospodářských zvířat je obtížné vypočítat. Do roku 2015 se Rusko nezabývalo oficiální statistikou trhu s kozím mlékem. Celkový počet ovcí a koz věřil ministerstvo zemědělství k sobě a od 1. ledna 2014 byla 23,9 mil. Kusů. Samozřejmě, většina pochází z ovcí. Podle SOYUZMOLOKO počet koz v Rusku činí přibližně 2 miliony. Počet kozích farem je asi 100. Většina koz chovaných v Tuva republice Dagestan, Tatarstán, Baškortostán a Volgograd, Orenburg a Rostov regionů a regionu Altai několik major farmy jsou soustředěny blízko velkých měst v oblasti Moskvy a Leningradu. V roce 2014 zemědělští producenti vyrobili asi 5,9 tisíc tun kozího mléka. V peněžním vyjádření je objem trhu nyní na úrovni 400 milionů rublů. za rok. Ukazatele jsou poněkud skromné, ale zájem podnikatelů v tomto směru se postupně zvyšuje. V porovnání s rokem 2000 ruský trh z kozího mléka byl jen 500 tun, v roce 2008 - 3 tisíce tun..

Z těchto údajů vyplývá, že spotřeba kozího mléka v Rusku je na velmi nízké úrovni. Pokud je v Holandsku 20 litrů ročně, pak v naší zemi účet jde do gramů. V Rusku neexistují žádní velcí dodavatelé domácího kozího mléka. Až donedávna byla spotřebitel obeznámen s ultra-pasterizovanými evropskými produkty dováženými z Francie, Holandska a Španělska. Nicméně kvůli ohrožené geopolitické situaci a zavedení sankcí a neúspěchů zmizelo evropské kozí mléko z regálů obchodů.

Mezi hlavní problémy, které brání produkci kozího mléka a mléčných výrobků v Rusku, - technické zaostalosti kozích farem (převládají manuální práce, což výrazně zvyšuje náklady na kozího mléka), nedostatek vysoce kvalitních krmiv, a co je nejdůležitější - dobrý genofondu. V současné době, chovné kozy, mléčné výrobky Saanen trvá pouze několik firem, „Lukoz“ LLC v Republice Mari-El, ZAO „Prinevskoe“ v Leningradské oblasti, KFH „Rusko-1“ v regionu Stavropol a jedna genetická farma GNU SNIIZHK počtu Stavropol méně než 3 tisíce hlav. Z tohoto důvodu musí zemědělci nosit kozy ze zahraničí (Evropa, Nový Zéland atd.). Saanen je asi jedna třetina z celkového počtu koz, zbytek je dolů, Sherstnev a hrubé vlny plemene. Další plemeno mléka - Alpine - bylo schváleno k použití velmi nedávno - v roce 2015.

Nicméně vyhlídky na chov mléka v Rusku jsou obrovské. Zvýšení spotřeby kozího mléka Rusy alespoň na 1 litr ročně přinese 20násobný růst na trhu a produkce bude více než 140 tisíc tun mléka za rok. V posledních letech průmysl začal dotovat federální a regionální rozpočty. Zejména od roku 2015 mají zemědělci v souladu s programem zemědělského rozvoje právo očekávat dotace na odevzdání nejen krav, ale i kozího mléka. Část finančních prostředků bude kompenzována na úkor federálního rozpočtu a část - na úkor dotací v regionu. Vzhledem k počátku dotací se v zemi již začaly objevovat malé farmy specializující se na prodej kozího mléka a sýra. Organizace malé kozí farmy je technicky velmi jednoduchá. To je potvrzeno skutečností, že ve světě se chov koz rozvíjí hlavně daleko od nejbohatších zemí - Pákistánu, Indie, severní Afriky, Středního východu, Řecka a Turecka. Kozy mohou být vysoce produktivní i za nepříznivých podmínek a mají plochou laktační křivku se dvěma laktačními vrcholy.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Účelem tohoto projektu je otevřít malou kozí farma s počátečním hospodářských zvířat mléčnými kozami v 70 cílů, aby uspokojili poptávku z obyvatel města (město s populací přes 1 milion. People) Lidé v omezených kozí mléčné výrobky. Hlavním produktem v počáteční fázi vývoje farmy bude pasterizované kozí mléko. V budoucnu se plánuje nabídnout kozí sýr a další výrobky na bázi kozího mléka: jogurty z kozího sýra, zmrzlina a podobně.

Hlavním hrdinou naší farmy bude kozí mléčný zaanen, dojení, které může dosáhnout 6 a ve vzácných případech až 8 litrů denně, což je několikanásobně vyšší než výnos mléka běžných domácích koz.

Výhodou projektu je relativně malé počáteční investice do otvoru na farmě, snadnost organizace, vysoký stupeň automatizace výroby (proces dojení a chlazení mléka proběhne za pomoci moderních cizích zařízení) a téměř naprostá absence konkurence: na trhu je zastoupena jen malými jednotlivých výrobců a farem.

Jako místo k domu farmě bude vybrána plocha pozemku 1,5 tisíc metrů čtverečních. metrů, který se nachází 30 km od hranic města. Důlní sál a mlékárenská a pasterizační dílna se budou nacházet v budovách, které zbyly z bývalé cihelny zničené místní ekonomiky. Tato farma se bude nacházet v ekologicky čisté venkovské oblasti s množstvím zelené vegetace a mimo velké budovy a průmyslová zařízení.

Vedení zemědělského podniku vykoná ředitel. Přímé řízení na místě bude zpracováno manažerem. Zaměstnanci farmy budou zahrnovat provozovatele dojárny, pastýře, řidiče-dopravce. Vyráběné výrobky budou prodávány v malém velkoobchodu soukromým a obchodním řetězcům ve městě.

Organizační a právní forma činnosti - LLC (Společnost s ručením omezeným). Jako daňový systém bude vybrán zjednodušený systém (USN 6%). Hlavní kód činnosti podle klasifikátoru OKVED - 51.33.1 Velkoobchod s mléčnými výrobky

3.Popis zboží

Kozí mléko je známé jeho léčivými vlastnostmi a jeho výživné vlastnosti jsou mnohem lepší než kravské mléko. Podporuje normalizaci metabolismu, zlepšuje zrak a odstraňuje nukleotidy. Kozí mléko je často doporučováno pro děti. To je způsobeno skutečností, že kozí mléko je tělem snadněji vstřebáváno než kravské mléko, nezpůsobuje alergie a zvyšuje imunitu. Kozí strava je rozmanitější, takže kozí mléko je bohaté na stopové prvky. Například u kozího mléka, 2krát více vitaminu A a železa z produktu je asimilováno o 30%, zatímco z krávy - pouze 10%. Kozí mléko je ceněno pro nízký obsah laktózy, což je užitečné pro ty, kteří trpí poškozeným metabolismem mléčného cukru.

Hlavním produktem, který naše farma vyrábí, je pasterizované kozí mléko s trvanlivostí až 10 dní. Naše kozí mléko nebude mít "kozího ducha" a nepříjemnou pachuť, o kterou se stěžuje mnoho spotřebitelů. K tomu bude farmy dodržovat hygienické normy a správnou stravu. Kozy plemene Zaanen budou navíc chovány, což se liší jejich čistotou. Velkoobchodní cena bude stanovena na... RUB. na litr. V obchodech města lze naše mléko zakoupit za cenu 170-180 Kč / l. Výrobky se prodávají v baleních o objemu 0,5 litru.

U zvířat na kozí farmě budou vytvořeny všechny nezbytné podmínky pro údržbu, dojení a pastvu. Pravidelné veterinární vyšetření budou provádět specialisté státních vetstantsii, očkování a studií mléka. Při nalévání mléka budou použity pouze jednorázové nádobí. Pro prodej kozího mléka je nezbytné pro získání hygienického a epidemiologického závěru (SEZ) a prohlášení o shodě, jak je kozí mléko podléhá povinnému prohlášení v souladu s požadavky technických předpisů celní unie (TR UK) „na bezpečnostní mléko a mléčné výroby“ a „On zajišťování potravin ".

4. Prodej a marketing

V Rusku neexistuje masová láska kozího mléka - a to je hlavní rys trhu, který je třeba vzít v úvahu při otevření kozí farmy. Bohužel většina lidí kozí mléko způsobuje předsudky spojené s vůní a barvou. Pro domácí kozí mléko není spotřebitel zvyklý na téměř úplnou nepřítomnost. Často police najdete UHT nebo sušeného odstředěného mléka z Nizozemska, Španělska a na Novém Zélandu, stejně jako cereálie s mlékem. Někdy kozí mléko není vůbec, protože jeho podíl na maloobchodě je méně než 1% ze všech druhů mléka, a vzhledem k situaci s výměnou sankcí již nedostatkové zboží na dobu neurčitou stala se dokonce více vzácný - import mléko z regálů zcela zmizely.

Nicméně spotřebitel kozího mléka a mléčných výrobků z něj je. Zahrnují následující kategorie obyvatelstva:

- Děti. Kozí mléko někdy tvoří dávku mléka z dětí díky péči o rodiče a radu lékařů. Užitečné vlastnosti přípravku, jeho snadná strávitelnost a alergie na kravské mléko - to jsou důvody, proč mají děti kozí mléko.

- Těhotné a kojící ženy. Díky bohatství vitaminů a stopových prvků je kozí mléko užitečné pro každodenní stravování těhotných a kojících žen.

- Sportovci. Důvody, opět, v složení kozího mléka. V kozím mléce je mnoho snadno stravitelných bílkovin pro zdroj energie a růstu svalů.

- Starší lidé. Pití k udržení zdraví, doplnění zásob užitečných mikroelementů a vitaminů.

- Gurmáni. Kozí mléčné výrobky často mohou být klasifikovány jako elitní. Například kozí sýry mohou být podávány v drahých restauracích jako lahůdky. Mléčné výrobky z kravského mléka od gurmánů lze vnímat jako spotřební zboží.

Kozí farma: jak se zbohatnout na mléko

Stále více začínajících podnikatelů se zaměřuje na zemědělství. Chov koz je mezi lídry mezi investičními projekty s malým rozpočtem (až 3 miliony rublů). Všechno vypadá velmi jednoduše: nastartoval malé stádo, vložil je do pera na dvoře soukromého domu - a předal kupní kupony z prodeje mléka. Koza je malá, nenáročná, mléko téměř po celý rok a cena litru mléka v Moskvě a regionu dosahuje 250 rublů. Bohužel, velká popularita kozího mléka a vysoká cena tohoto chutného a užitečného produktu nezaručuje superzákazní kozy. Láska žije po dobu tří let a kozí farma se nemůže protáhnout, pokud je neorganizovaná. Je skutečné, že je bohatý na mléko nebo chmýří? Co musíte zvážit při spuštění "kozího spuštění"?

ABC kozího výrobce: kde začít

Většina obyvatel města představuje kozí farma v podobě online hry: čistý malý paddock uprostřed kvetoucí zahrady, přívětivá koza a nad sebou, čas od času se objeví nádoba s mlékem. Realita je mnohem hrubší a špinavější. Zahajovací zemědělci si to uvědomují, jakmile začnou studovat části materiálu pro chov koz. Informační základna se skládá z knih, článků a diskuzí na tři hlavní témata: hospodářská zvířata, mlékárna, marketing v zemědělství. Kromě toho - právní dokumenty, od agrární legislativy až po požadavky hygienického a epidemiologického dozoru a způsoby placení ECN.

Koza nebo Gorky ruský chov produkuje asi 4-5 litrů mléka za den, a místo toho vyžaduje pouze náruč bylin (5-6 kg), ale dvě hrsti otrub (1-1,5 kg).

Koza ruského plemene se stala skutečnou spásou mnoha ruských rodin

Knihy a síťové zdroje

Přečtěte si hodně a pravidelně. Některé knihy by se měly stát desktopy. Komunikace v síti se zkušenými kozí farmáři je také velmi užitečná. Budete okamžitě se účastni praxe: dozvědět z první ruky o nuance obsahu koz na skalní útvary, neprojeví se v literatuře výrobního cyklu u hospodářských zvířat, o složitosti propagaci a uvádění na trh mléčných výrobků, vztah mezi náklady a přínosy v kozím podnikání. Být připraven, že někteří z potenciálních „kolegů v obchodě“ bude pokračovat skeptický vašeho záměru získat na farmě, a ne ve všech případech chovu, kteří ochotně sdílejí jejich „bizon“, zazní uklidňující a pozitivní.

Je možné, že ve fázi shromažďování informací odmítnete myšlenku investovat peníze do koz a upřednostňovat jiný investiční projekt. Pokud se obtíže nemají strach, můžete napsat podnikatelský plán a zvolit kůň, který je nejvhodnější pro spuštění.

Co číst, abyste získali co nejaktuálnější informace? Zde je doporučená literatura a užitečné webové stránky:

 • S.P. Urusov, "Kniha kozla", kterou vydal Ya.V. Grebneva.
 • N.M. Zvonarev, "Výhodný chov koz. Plemena, krmení a péče. "
 • V.K. Pestis, "Krmení hospodářských zvířat."
 • L.S. Isachenko, "Kozy u Sloučeniny".
 • Virtuální klub kozáků "Kouzelná země KOZ", www.kozovodam.info.
 • Farmer.ru, hlavní portál farmy - vše o podnikání v zemědělství.

Návštěva specializovaných zemědělských lokalit by se měla stát zvykem pro začínajícího zahradníka

Mléko, maso nebo dno: udělejte si volbu

Před zahájením ekonomických výpočtů by mělo být rozhodnuto, který výrobek se stane hlavní ve vaší farmě: mléko nebo chmýří (vlna)? Odolat pokušení zvolat: „A to je, a další a další“ Skutečnost, že mléčné výrobky kozí plemena mají vysokou dojivost, ale mají špatnou kvalitu vlny, ne příliš cenný. Downy plemena, naopak, dávají jemnou vlnu, ale málo mléka. K udržení těchto a ostatních v první fázi rozvoje podnikání je drahé - koneckonců pro každé plemeno koz bude nutná i samostatná místnost a speciální výživa. Náklady na péči se také zdvojnásobí.

Je mnohem výhodnější, aby se startování zaměřilo na mléko: i malé částky mohou přinést zisk, pokud najdete trh a získáte stálou klientelu. Takže v Moskvě a regionu, v chalupě osídlení, služba domácí dodávky mléčných výrobků z farem je stále více populární. Prodejní chmýří přínosné pouze tehdy, pokud s vysokou hospodářských zvířat stáda (více než 100 kozy), nebo je-li vaše plány patří zřizování zemědělských podniků plného cyklu, které budou prováděny průběžně a mléko, maso a vlnu.

Mimochodem, o maso. Pokud porážka zvířat pěstovaných vlastními silami nezpůsobí vás morální muka, je dobrá zpráva: konzumují jak mléčné, tak husové kozy. Ale podle chuti je toto maso považováno za průměrné (pro amatéra) a není oceněno tak vysoko jako hovězí nebo vepřové.

Tabulka: nejlepší plemeno - najděte svou kozu

 • zaanensky;
 • Ruština;
 • Gorky;
 • Toggenburg;
 • Megrelian;
 • Kamerunu.
 • Orenburg;
 • Don;
 • černá dolů;
 • hora-Altai;
 • Angora;
 • Dagestan.

Pro srovnání s kozami plísni Pridonskaya druh může být až 300 litrů na mléko a mléčné, aby se odstranily 500 g chmýří a kozí prsní ruskými druhů - do 850 litrů mléka a odstranit 100-200 gramů chmýří.

Kozí kamerunské plemeno dává lahodné mléko s příjemným krémovým nádechem

Tipy zkušené

Pokud si vyberete mezi mléčnými plemeny - určitě zaanensky. Jedná se o velmi dobré kozy. Při kultivaci je třeba zvážit, že mléčné výrobky, produktivní vlastnosti přecházejí od matky k dceři, otec není tak důležitý. Zaanen kozy - bílé v obleku, se středními vlasy, velkými zvířaty, to je částečně vysvětleno vysokým výtěžkem mléka. A jedí více než ostatní mléčné kozy a pijí více. To je třeba brát v úvahu. Někdy se setkávám s naprosto divokým přesvědčením o kozích, že koza musí být krmena tak, aby nezemřela. Jaký typ dojení může být v tomto případě? Zaanen kozy, pokud jsou řádně ošetřeny, dávají vysoké výnosy mléka.

Zinaida56

https://www.agroxxi.ru/forum/topic/1778- přináší-příjmy-apex-farma /

Nuance podnikání v kozím mléce

Poptávka po kozím mléce je stále vysoká jak mezi městskými obyvateli, tak ve venkovských oblastech. Stále populárnější je domácí kozí sýr. Trhová výplň mléčných výrobků se zdaleka nenaplňuje, takže se nemusíte příliš bát konkurence. To byla dobrá zpráva. Ale špatná: ziskovost u chovu koz je nízká a zřídka přesahuje 25-30% (u každého investovaného rublu je 20-30 kopecks zisku). Náklady se vyplácejí (pokud jsou zaplaceny) 1,2 až 1,3 krát, a nikoli za desetkrát, jak každý podnikatel tajně doufá. Takže zvážit, zda hra stojí za svatbu.

Zaplatit - neplatíte

Doba návratnosti kozí farmy závisí na několika faktorech:

 • hospodářská zvířata koz (s přihlédnutím k mladým zvířatům);
 • objem počátečních investic (vlastní prostředky + půjčené prostředky);
 • částka fixních nákladů (náklady na údržbu + daně);
 • Produktivita produkce (kolik litrů mléka získáte z celého stáda "na výstupu" za den / za měsíc / za rok);
 • objem prodeje (kolik procent vyráběných produktů lze průběžně prodávat za tržní ceny);
 • zisk (váš čistý příjem z prodeje mléka, po splácení nákladů a placení daní, za kozu a za veškeré hospodářské účely).

Průměrná doba plné návratnosti malé farmy pro 15-20 koz chovu s jedním producentem je 2-2,5 let s výnosností 25-30%.

Bohužel okolnosti nejsou pro kozí farmáře vždy příznivé. Riziko spalování v prvním roce je poměrně velké, protože v Rusku kozí mléko není tak oblíbené jako kravské mléko, ale stojí mnohem víc. Proto je obtížnější je prodat. Organizace high-tech moderní farmy a nákup vysoce produktivní chovné kozy vyžadují vysoké počáteční náklady (minimálně 5-6 milionů rublů.), A malé zemědělské podniky často musí zahrnovat manuální práci a náklady na elitních zvířat bez rodokmenu.

Zkušený kozovody jednotní v názoru, že úspěšný vývoj podniku a dostávají slušný příjem je nutné za prvé, postupně zvyšovat počet obyvatel od 5-10 žaludku, a za druhé, ještě dávno předtím, než budou podojit kozy, podívejte se na prodejní kanály: trhy zemědělských produktů, malé obchody, které pravidelně prodávají farmářské "mléko", autoklávy atd.

Jeden rok stará koza zeanského plemene mléka

Názor: je výhodné držet kozy

Prodej je důležitý, samozřejmě je to základ. Ale to není méně důležitá je zkušenost zadržení, a to udělat alespoň jeden rok, je nutné Kolupaev s kozami, aby přijaly úplný cyklus, poté, co studoval teorii obsahu, základy veterinární medicíně. V opačném případě se nejvíce vynikající znalost podnikání bude rozbít podstatu nepředvídaných okolností, koza - živé a delikátní tělo, zvláště když si uvědomíte, že za zisku potřeby užitkových zvířat, existuje mnoho jemnosti. Ne tak ziskové podnikání, vzhledem k nákladům. Ale možná, dokud se jí nedotknete rukama, nevěřte tomu. Mnoho lidí je uvedeno do omylu cenou výrobku, ale to není převzato ze stropu, nákladová cena je také vysoká. Neodstraňuju, chci jen podat základní myšlenku: existují dvě složky: výroba a marketing. Pokud je vám všechno s prodejem jasné, musíte se dostat hlouběji do teorie produkce a rozhodnout, jak moc začít, a to již zahrnuje spoustu konkrétnějších otázek. Prošel jsem ročním cyklem se svou malou domácností, nyní se snažím vyvodit závěry, když vidím, že je třeba se rozvíjet. Prodej je pro mě daleko těžší než výroba, z velké části proto, že objemy nejsou ty, které by se každý den dostaly do města. Snažil jsem se pracovat s koupeným mlékem, kvalita mi nevyhovovala, potřebuju svou vlastní. Kozy mohou být řešeny za předpokladu, že budete úplně oddáni tomuto podnikání, nikterak jiným způsobem.

Frau

https://fermer.ru/forum/biznes-v-kozovodstve-kozovodstvo-zhivotnovodstvo/224812

Chcete-li se zabývat chovem koz, potřebujete nejen studovat finanční aspekty podnikání, ale také milovat tato zvířata

Je výhodné držet kozy? Ano, je to výhodné. Kozí mléko je dostatečně nákladné, aby ospravedlnilo náklady na kozu. Někde jsem viděl, že uspořádání farmy za jednu hlavu stojí asi 1,5 tisíc eur. Samozřejmě, v závislosti na tom, jaký rozsah. Rozhodně potřeba: krávy, zimní procházky a pastviny. Na mě kozy plemene "místní mongrel". Nevýhodou je, že mléko (vzhledem k plnokrevníkům) je nízké - maximálně 3,5 litru za den. V průměru je k laktaci přidáno přibližně 400 až 500 kg mléka, za naše ceny na trhu je možné získat 100 rublů. pro 1,5 litru. To je maximálně 50 tisíc rublů. pro sezónu.

Kromě mléka se objevují kozy: můžete skóre, můžete prodat. Čistá hmotnost buničiny je asi 10-12 kg, ale kozí maso je levný, obvykle koza ve fázi „Do prdele, nebo prodat“ stojí asi 1500. Rub., Pokud tomu tak není čistokrevným a ne koza. Kozí sukoznaya pervokotka v hodnotě 2,5 tisíc rublů. před beránkem. Peněžní koza - 3,5 tisíc rublů. Zde je výpočet. V průměru koza přináší dvě děti. Dokonce i s mojí neprofesionální možností se ukázalo, že každá koza mi může přinést až 55 tisíc rublů. Výdaje? Tady jsou.

Dětská postýlka: kozy by měly být drženy odděleně od ostatních zvířat. Pro každou kozu musí být malý individuální korál. Koza je nejlépe udržována sama nebo přeložená během rutiny, jinak kozy budou cítit.

Náklady za měsíc pro kozy: (. 300 rublů / pytel) 0,7 obilí pytel drceného Hay pro zimní období - dva nebo tři válce (800 rublů. Válců), jsme snížit větvičky a sušit sami. Krémy na dojení, lízání, hnojení, vitamíny - asi 500 rublů. za rok. Obsah jednoho kozí tedy činí 5-6 tisíc rublů. pro sezónu. Porovnejte s příjmy. Výhodná? Ano! Ale tady jsme nezohlednili několik bodů. Já kozy na nedaleké louce louka pasu, a pokud získáte vážnou kozí farmu, je to nutné, jen kritická je dobrá pastvina. Protože koza není kráva, musí se pohybovat. A nebude jíst žádnou trávu, ale teď ji chce. Pokud tedy v létě přinesete srázené seno, je zaručeno velké množství odpadu.

Mnoho lidí tvrdí, že bez pastvy, držení koz je nerentabilní. A co pastva na kozu? Moje kozy jsou malé, dávají méně mléka, ale také jíst méně. V letních dnech, kdy spalovali od rána do večera, bylo na kozlo sto padesát metrů čtverečních. Nejprve byla jedna část čistících pastí, pak další, pak třetí. To je velmi hrubý odhad, protože moje kozy spásaly jak na pastvu, tak na cestě zpátky... Velké kozy budou jíst víc.

Zkusme to shrnout. Pro více či méně velké stádo (15-30 dojnic) jsou nutné oddělené místnosti: kravín, dojírna, senáž, stodola, pokoje pro kozy, mladé atd. Proto je to absolutní rada - vyzkoušejte to, zjistěte to. Trvalo mi pět hodin, než jsem šel k mým kozám, nejméně po dojení, krmení. Nejčastěji - pro pasení, ale jsou na mě zvyklí a pokračují na určitém místě, pokud nezjistí celou trávu. Myslím, že je víc, víc. Kozí koza má svůj vlastní charakter, vyžaduje zvláštní přístup při dojení. S příliš mnoha zvířaty jednoduše nedostanete správný výkon.

Zinaida56

https://www.agroxxi.ru/forum/topic/1778- přináší-příjmy-apex-farma /

Kozí stádo by nemělo být příliš velké, jinak by mohla dojít ke snížení ziskovosti podniku

Jak si správně vybrat a připravit místnost pro kozy

Kozí farma stojí na "třech velrybách": kůlna, dojení, místo pro skladování sena a smíšeného krmiva (stodola, kůlna). Dalšími důležitými prvky zemědělského statku jsou paddock a pastvina s rozlohou nejméně jednoho hektaru (lepší).

Počáteční stav vašeho stáda by měl být vypočítán v závislosti na velikosti pomocných zařízení a oblasti, na které se vztahuje pastva.

Některé kozy drží zvířata ve spartánských podmínkách, nikoliv ve stáji, ale pod baldachýnem, takže kozy jsou na ulici po celý rok. Plot a střecha chrání před deštěm, sněhem a větrem, nikoliv však při nízkých teplotách; během těžkého mrazu jsou oslabené zvířata a mladé zvíře ohroženy a mohou zemřít. Pokud nejste nakloněni poslouchat ve všem matku, nepřeceňujte vytrvalost a nenáročnost kozy. Všechno je v moderování dobré. Nebojte si peníze a budujte teplý kravín: investice se vyplatí.

Video: Kozy Zaanen a kamerunské plemena hrají společně

Perfect Compound: studujeme detaily

Stánek na malé farmě je obvykle zhotoven z desek, na bloku nebo pilotech, se zajištěnou střechou, s okny pro přístup k vzduchu a světlo. Pokud si přejete, můžete upřednostňovat strukturu adobe nebo hlavního betonu.

Na začátku projektu, s malým počtem obyvatel, nebo za obsah mladých zvířat s izolací vhodnou dřevěných chatkách-trohdverka, ale nelze vyhnout při růstu počtu fází konstrukce stupně postýlce. Uvnitř dětské postýlky je třeba rozdělit: místnost pro královny, dětskou školku pro mláďata, stánku pro kozího výrobce. Pro každé dospělé zvíře by mělo být v ideálním případě nejméně 1,5-2 m2 plochy.

V místnosti je třeba vybavit plošinu pro spaní (pro to jsou vhodné běžné dřevěné palety pro balení stavebních materiálů). Kromě toho budete potřebovat elektrické vedení, zásuvky a lampy. Přepínače a zásuvky by měly být umístěny vysoko, aby nezískaly kozy ani náhodou. Konečně musíte vybavit krmítka a misku na pití, zaměřte se na počet koz a jejich schopnosti. Na malé farmě můžete udělat s kovovým žlabu nebo nádrží na jídlo a kbelíky na pití. Pokud finanční prostředky dovolí, nebo kozy hodně, je smysl udělat dlouhý podavač, jako dřevěný koryto připevněný ke zdi a investovat do automatické nádoby na pití. Plnohodnotné chutné jídlo a čistá voda jsou velmi důležité pro zdraví koz a pro kvalitu mléka a dolu.

Kozy se dobře rozšiřují s ostatními zvířaty

Kozy jsou čistá zvířata, snaží se oddělit místa pro odpočinek a odchod přirozených potřeb.

Pro vrh je nejlépe použít dřevěné piliny a "technické" seno (slámu). Vzhledem k tomu, že se vrh kontaminace mění, ale není příliš často, zvláště v chladném období: suchá kozí výživa slouží jako dodatečná izolace. Hlavním nepřítelem stáje je vlhkost a průvan, což je důvod, proč musí být místnost pečlivě větrána a současně pokrýt přebytečné praskliny, kterými se "sifonituje". Nejvíce pečující farmáři vyčnívají z infračerveného ohřívače, jsou připojeni ke stropu a nezahřívají tolik vzduchu, jako samotná zvířata. V každém ročním období by kozy měly mít přístup na ulici: v zimě a mimo sezónu - v prostorném výběhu na procházku, na jaře a v létě - na pastvinách.

Dojnice pro kozy - samostatná místnost vedle stáje nebo speciálně oplocený čistý kout v samotné postel. Dojicí jednotka je určena pro sběr mléka a jeho primární zpracování (nalijte do nádoby pro pasterizaci). Hlavní částí místnosti je tzv. "Dojicí stroj"; jedná se o nízkou plošinu s rampou, na třech stranách oplocenou dřevěnými lamelami. Před strojem vytvořte "okno", kde koza pokousává hlavu a pod "oknem" je připevněna miska. Zvíře ticho stojí uvnitř "domu", drtí s jídlem a neinterferuje s majitelem, majitelem nebo pomocným pracovníkem, aby odevzdal mléko.

Kozí stroj pro dojení

Skladovací prostor pro jídlo by měl být teplý, suchý a dobře větraný. U malých farem budou vhodné výše uvedené kabiny s teplou stěnou - třídverový přístup, ale můžete okamžitě postavit speciální stodolu, která se skládá z vnitřní "místnosti" a vnější plošiny s klenbou. Balíky sena v jemném žijí pod baldachýnem, pod podmínkou, že mine dešťové, kozy a zablokovala přístup k této části dvoře (nenasytného gurmánská schopný v okamžiku střeva a jíst celý balík). Kromě stravování pro zvířata je vhodné skladovat kbelíky na zádi, krmítka pro míchání potravin, vitamínů a hnojení, dojení nástroje apod.

Velmi dobře, pokud máte jednu nebo dvě kočky na farmě, kromě koz, jako potkani a polní myši rychle pošlapá cestu a do soklu a na zádi, ke zrnové směsi.

Dřevěná koza pro kozy

Kozí farma "na klíč"

Níže je přibližný výpočet nákladů, který pomáhá odhadnout velikost počátečních investic:

 1. Koupě pozemku 1 500 m2 metrů v ekologicky čisté oblasti (od 30 do 100 km od moskevského okruhu) - 1,5-2 milionů rublů.
 2. Dlouhodobý pronájem pozemků se stejnými charakteristikami - 15-20 tisíc rublů. za měsíc.
 3. Výstavba místnosti pro kozy (dobytek, dojení, paddocks pro chůzi) - 500-600 tisíc rublů.
 4. Dojicí stroj (1 přístroj pro 10 koz) - z 20 tisíc rublů.
 5. Zařízení pro pasterizaci - od 23,5 tisíc rublů. (malé objemy, domácí pasterizace) na 800 tisíc rublů. (průmyslové).
 6. Chladič pro otevřené mléko - z 200 tisíc rublů.
 7. Auto je mini nákladní automobil pro dodávku mléčných výrobků obchodními místy / organizací autoklávů - z 929 tisíc rublů.
 8. Akvizice koz mléčného plemene - nejméně 15-20 tisíc za 1 kozí mléko a 10-15 tisíc rublů. pro kozího výrobce. Ceny se zvyšují v poměru k reprodukční hodnotě a produktivitě každého zvířete.
 9. Právní registrace podnikání - 15 tisíc rublů.

Přibližné průměrné náklady na vytvoření „na klíč“ malou kozí farma (20-30 zvířat mléčných plemen) v ekologicky čistém obvodu Moskva regionu, Kaluga, Tula a Tver množství regionu asi 3-4 miliony rublů., A nákup high-tech dovezený zařízení a chovných zvířat s vynikajícím rodokmenem může dosáhnout až 5-6 milionů rublů. Snížit náklady může být, pokud používáte pronajatý pozemek a vybavení pro podnik k pronájmu (dočasné použití s ​​finančními podmínkami, s jednorázovou platbou ve výši 20-25% celkových nákladů).

Jsou-li objem výroby považován za malý, pro pasterizace mléka bude vyhovovat obyčejné velké plechovky pro chlazení - samostatnou lednici s regulací teploty, a pro výrobu smetany, smetanou a sýrem - malou klec. Když kupujete kozy, nechodíte příliš daleko na rodokmen, ale musíte si vybrat zdravá mladá zvířata; je vhodné uzavřít transakci, která není na trhu, ale na území farmy - abyste si mohli vizuálně posoudit nejen samotná zvířata, tak i podmínky, za nichž rostly a byly drženy.

Ruční dojení kozy

Jak dělat všechno zákonem

Nejlepší formou vlastnictví pro kozí farmu je zemědělské hospodaření. Je zvláště vhodný pro ty, kteří mají v úmyslu se svými rodinami pohnout s trvalým pobytem, ​​s kozami na vlastní půdě a osobně se zabývat všemi otázkami, od nákupu zvířat a krmiv až po organizaci prodeje. Počet členů rolnické farmy je od 1 do 5 osob, z nichž jeden je jmenován vedoucím farmy. V tomto případě se všichni členové kfh nese podpůrnou odpovědnost za závazky (například v případě, že otevření farmy byla pořízena bankovní půjčku na hlavě jména KFH ostatních členů rodiny najednou část farmy, jsou považovány za dlužníky příliš). Ale bude snadné a pohodlné platit daně: jednotná zemědělská daň (ECC) je stanovena pro rolnické farmy. Vypočítává se podle jednoduchého vzorce:

ESHН = zdanitelná základna Х 6%.

Základ daně pro zemědělské podniky se skládá z peněžních příjmů snížených o částku výdajů. Kromě toho, pokud jde o pro hospodářství poskytuje preferenční daňový režim (můžete získat „daňové prázdniny“ po dobu až pěti let) a příznivé úvěrové podmínky v některých bank (například Agrární banka).

Pokud již máte registraci jako individuálního podnikatele (SP), nelze zaregistrovat kfh odděleně a přidána na seznam povolených činností chovných kozy, mléka a mléčných výrobků, velkoobchod a maloobchod. Vyberte příslušné kódy v aktuálním seznamu OKVED. Po změně nebo doplnění kodexů činnosti by měl PI vydat písemnou objednávku, aby se jmenoval vedoucím PF.

Je třeba poznamenat, že neexistují žádná legislativní omezení pro vytvoření společnosti LLC, která si vybrala své podnikání jako hlavní podnik v kozím mléce.

Kozí farma je registrována v OKVED 2: 01.45 "Chov ovcí a koz"

Připravíme balíček dokumentů pro registraci farmy

Registrace rolnické farmy není příliš složitá procedura, v mnoha ohledech podobná objevu IP. Při vlastní výrobě jsou náklady minimální: budete muset zaplatit státní povinnost a objednat si pečeť. Je pravda, že je třeba vzít v úvahu ztrátu času stráveného na nezávislém výběru a vyplňování potřebných dokladů, stejně jako návštěvu daňové služby.

Můžete si objednat registrační službu v advokátní kanceláři, "na klíč" to bude stát 2,5-5 tisíc rublů, v závislosti na regionu.

Kompletní balíček dokumentů k podání daňové správě vypadá takto:

 1. Žádost o státní registraci (v souladu s formulářem P21002).
 2. Dohoda o založení rolnické farmy (pokud existuje více než jeden účastník, pokud vytváříte rolnické farmy spolu s příbuznými, budete potřebovat dokumenty potvrzující vztah).
 3. Kopie pasu kapitoly kfh (dohody o zřízení kfh samostatně specifikovat, kteří jmenován vedoucím, je-li bez dalších účastníků, je žadatel automaticky rozpoznán jako vedoucí zemědělského podniku, který je ekvivalentní k přidělení statusu IP).
 4. Potvrzení o zaplacení státního poplatku (můžete převádět peníze prostřednictvím terminálu v Sberbank, ale nejprve potřebujete znát KBK - kód klasifikace rozpočtu odpovídající místu registrace farmy nebo bydliště hlavy). Poplatek je 800 rublů. Údaje o CSC můžete získat na webových stránkách daňové služby.
 5. Žádost o zvolený režim zdanění (USN nebo ESKHN, pro farmu nejvýnosnější bude ECCN).

Musíte předložit dokumenty daňové službě v místě registrace vedoucího farmy a můžete pracovat ve stejnou dobu po celém Rusku. Můžete navštívit daňové úřady osobně nebo pověřit návštěvu svého zástupce. Je povoleno zasílat dokumenty prostřednictvím online služby daňové inspekce nebo poštou formou doporučeného dopisu se seznamem příloh. V druhém případě musí být dokumenty overené. Lhůta pro posouzení obalu nepřesáhne 5 pracovních dnů ode dne obdržení daňového úřadu.

Po dokončení registrace obdržíte 3 dokumenty:

 1. Výpis o zápisu do jednotného stavu registru (ЕГРИП).
 2. Osvědčení o registraci daně.
 3. Osvědčení o registraci vedoucího zemědělského podniku s jedinečným identifikačním číslem.

Vypočítat všechny náklady na organizaci podnikání a bezpečně přenášet dokumenty IFTS pro registraci PF nebo IP

Celkové náklady na registraci kozího chovu včetně všech potřebných dokladů a režijních nákladů nepřesahují dnes 15 000 rublů.

Spřátelejte se s veterinární službou

Nedostatečná pozornost k požadavkům zákona, zejména pokud jde o veterinární a hygienické normy, může být pro kozí farmu fatální. Vážné pokuty a dokonce i úplný zákaz podnikání - to je cena podnikatelské lehkosti. Výběru místa pro budoucí hospodářství, být jisti, že se nachází na zemědělské půdě a při výstavbě stájí a výběhů, dodržovat pravidla designu a umístění kozích chovných zařízení, které jsou schváleny ministerstvem zemědělství.

Ihned po zakoupení koz je nutné se s veterinárními službami spojit. Ve venkovských oblastech odpovídají regionální stanice pro kontrolu chorob zvířat otázkám epidemiologické bezpečnosti. Podle zákona musíte své zvíře umístit na veterinární záznamy od prvního dne, kdy zůstanete na farmě. Kromě toho, pokud jste koupili kozy mimo region, v jiné oblasti nebo v zahraničí, budete muset získat povolení k dovozu. Vydává jej stejná stanice pro kontrolu chorob zvířat po písemné žádosti městskému veterinárnímu výboru, kterému je přiřazena. Například Borovskaya Vetstantsiya pošle do Kalugy žádost a Naro-Fominskaya do Moskvy.

Veterináři budou pravidelně kontrolovat vaše zvířata a udělají vše, co je pro kozy zdravé

Před zasláním žádosti a vydáním povolení vám zašle provize z nádraží a zkontroluje místnost pro zvířata a vypracuje zprávu o vhodnosti. Až to všechno není těžké, doktoři nebudou záměrně zablokovat nebo zdržovat proces, ale projevovat koncentraci a přesnost, dělat vše předem. Pokud mají veterináři připomínky, nedělejte si práva a nezlob se, odpovězte na všechny otázky podrobně a slibujte, že tyto nedostatky napravíte (například ošetřete stěny stáje doporučeným antiseptikem).

Koz je třeba provést vakcinaci (očkování proti vzteklině, antrax, leptospiróza), provádět odčervení a později dát podle zákona provádět veterinární činnosti v souladu s harmonogramem. Když se kozy budou dojí, a vaše farma - produkovat mléčné výrobky, je na čase, aby si hygienického a epidemiologického závěru (SEZ) a osvědčení o shodě v souladu s předpisy celní unie „na bezpečnost mléka a mléčných výrobků.“ To je předpoklad, pokud plánujete prodávat mléko.

Obchod s kozím mlékem není tak jednoduchý, jak se zdá nezkušenému vzhledu městského obyvatele. Nezáleží na tom, jak dobrý byl počáteční projekt, bez ohledu na to, jak pečlivě jste vypočítali dobu návratnosti, v režimu "plného ponoření" realita provádí úpravy. Práce budou muset bez prázdnin a víkendů a ekonomické výkazy se nezobrazí okamžitě. Dokonce i prosperující kozí farma nedává takové báječné zisky jako ropná vrata. Samostatnou zkouškou síly bude komunikace s kozami. Tyto úžasné bytosti, inteligentní a láskyplný, rychle se ukrást vaše srdce, začnete se starat o ně, jako pro celou rodinu..., který bude nutně mít vliv na vaše domácnost obvodů. Pokud stále ještě rozmysleli a psychicky srovnat Saanen s Donem, a zjistit, zda se má vzít půjčku na nákup zařízení - kozy jsou na vás čeká, a určitě přinese štěstí..