Vlastní činnost: prodej léčivých bylin. Pěstování a prodej bylin jako podnikání od A do Z

Bohatá zkušenost lidské interakce s přírodou poskytla současníkům obrovské množství znalostí o rostlinách, které mají léčivé vlastnosti.

Díky tomu se začaly vytvářet směry tradiční medicíny. Navzdory skutečnosti, že se stále více a více drog vyrábí na chemické bázi, lidé mají v nich málo důvěry.

Zároveň vzrůstá zájem o přirozené recepty a tudíž i o léčivé byliny, což při správném použití vyvolává vynikající terapeutický účinek. Samozřejmě, že léčivé byliny, jejichž kultivace je možná ve sklenících, se objevily v lékárnách, je nutné, aby to někdo učinil.

V současné době je známo asi sto šedesát názvů léčivých rostlin, které jsou povoleny k použití. To je důvod, proč prodej bylin s dobrou organizací pro mnohé se stal zdrojem příjmu.

Obchod na bylinkách

Přírodní prostředky se používají jak pro vnitřní, tak pro externí použití. První kategorie zahrnuje infuze, odvarky, tinktury na vodu a alkohol a výtažky. V druhé - bylinné lázně, zábaly, lotiony, obklady.

Pro obě kategorie jsou léčivé rostliny používány jako surovina. Proto se v mnoha lékárnách a odpovídajících zásuvek, které mají povolení, prodává léčivé byliny, mezi nimiž je speciální anti-astmatické nebo diuretikum, hrudní a žlučopudně či sedativa a mnoho jiných poplatků.

Tato popularita je způsobena nejen nízkou cenou a bezpečností, ale také možností dlouhodobého užívání těchto léčiv v kombinaci s jinými léky.

Pěstování bylin jako podnikání je ziskové. Významné příjmy pocházejí ze zpracování této přírodní suroviny kvůli nízkým nákladům potřebným pro zařízení, stejně jako stálé poptávce po tomto typu výrobku.

Výrobní technologie

Kompletní cyklus výroby zdravotních poplatků se skládá z následujících fází: kultivace samotné suroviny, její montáž, sušení a zpracování, následné balení a prodej léčivých bylin.

Pro pěstování je lepší uspořádat plantáž. To bude vyžadovat dostupnost půdy, stejně jako vybavení. Musíme kupovat semena a hnojiva. Tato výroba jako forma podnikání má mnoho výhod: jednak je možné získat regulované objemy rostlin, navíc jsou vždy k dispozici suroviny.

Pro začátečníky je však v první fázi jednodušší jednoduše nakupovat suroviny ze speciálních sběratelů, pak je podrobit dalšímu zpracování a zabalit do bylinných obalů. Vysvětluje to skutečnost, že rostoucí proces vyžaduje určité náklady, stejně jako znalosti v technologii výroby léčivých rostlin. Je pravda, že i když nakupujete suroviny, musíte mít představu o všech odrůdách bylin, postarat se, pečlivě kontrolovat poplatky.

Zpracování surovin

Výrobci rostlinných přípravků by měli vědět, že kvalita rostlinných surovin určuje zvláštní norma GOST 24027.2-80. Navíc existují speciální organizace zabývající se studiem přírodních produktů. To provádí Gossanepidnadzor a Centrum pro metrologii a normalizaci, jakož i některé laboratoře působící ve farmaceutických závodech.

Neúplné zpracování bylin je následující. Zpočátku jsou suroviny tříděny a vyčištěny z nečistot a rozpadlých částí a poté posílány k sušení, což je způsob ochrany. Přírodní metoda zahrnuje umístění rostlin ve větraném prostoru ve stínu.

V surovinách jsou tedy všechny účinné látky a jejich zbarvení maximálně zachovány. Pro sušení stroje se zvolí režim odpovídající složení konkrétní rostliny: tráva bohatá na esenciální oleje se suší při teplotě až do třiceti stupňů.

Známky konce sušení jsou charakteristické trhliny ve zlomeninách oddenků, stejně jako možnost tření listů a trávy na prach, suchost květin na dotek. V tomto případě se dobře sušené ovoce nesmí při kompresi držet spolu.

Ztráta surovin je osmdesát let pro listy a bobule, sedmdesát pro květiny, šedesát pro trávu, ledviny a oddenky a čtyřicet procent pro kůru.

Prezentace

Vysušené rostliny pak vstoupí do drtičů bylin. Velikost je regulována speciálním sítkem založeným na účelu odrůdy rostlin. Například u lázní a obkladů je surovina rozřezána na kusy nejvýše dva milimetry a některé části léčivých rostlin obecně obcházejí tuto fázi během zpracování. Jedná se o semena, květiny, bobule a malé květenství.

Pak rozdrcená surovina vstupuje do mixéru, ve kterém se připravují přípravky, kde se k hmotě přidávají některé složky s esenciálními oleji postřikem, a pak se vysuší při teplotě asi 60 °.

Vedle obvyklého mletí a míchání existují i ​​jiné způsoby zpracování bylin, jako je výroba aromatických olejů a získání suchých extraktů. Tyto způsoby výroby vyžadují nákladné vybavení, ale přinášejí dobrý příjem.

Balení

Prodej léčivých bylin se zpravidla provádí v krabicích. Balíčky léčebných poplatků za padesát, sto dvě stě gramů. Kartonové krabice podle požadavků by měly být lemovány pergamenovým papírem. Někdy se tráva umístí do dvojitého papírového sáčku.

Syrový, ale zabaleno, musí být uloženy na místě suché větrané, s trochou vlhkosti v uzavřených pytlích, papírových a látkových tašek, krabic, přepravek, obložil s čistým bílým papírem nebo bank.

Potřebujete jebalit pouze podle svého účelu: například "z nachlazení" nebo "z kašle", "pro dobrý spánek" nebo "pro ledviny" atd. Pro správnou kombinaci léčivých bylin v produkci budete určitě potřebovat přítomnost fyto-terapeutů. Jako kontejnery v počáteční fázi výroby, kdy neexistují žádné příjmy, je povoleno používat konvenční uzavřené polyethylenové sáčky.

Nákup zařízení

Pro výrobu léčivých bylin je zapotřebí následující zařízení, které je hlavní součástí investice: sušička, mixér, drtič, vibrační síta a balicí stroj. Počáteční investice potřebné k nákupu zařízení se středním podnikem může činit zhruba jeden a půl milionu rublů.

Zaměstnanci a prostory

Kromě pozemku určeného k pěstování surovin je třeba mít uzavřený prostor, ve kterém budou vyráběny léčivé rostliny a sbírky. Měla by zahrnovat jak oblast produkce, tak laboratoř, v níž budou definovány recepty, a bude provedena kontrola kvality. Kromě toho potřebujeme skladovací prostor. Celková plocha těchto prostor s průměrnou výrobní stupnicí by měla činit tři sta metrů čtverečních.

Personál by měl sestávat z operátora pracujícího na zařízení, stejně jako alespoň jednoho kvalifikovaného pracovníka s farmaceutickým, chemickým nebo biotechnologickým vzděláním. Povinnou podmínkou pro ně musí být přísné dodržování hygienických pravidel, stejně jako absolvování pravidelné lékařské prohlídky, nošení kombinézy.

Registrace dokumentace

Podle zákona je výroba a prodej léčivých bylin podléhají povinnému udělování licencí.

Je nutné akreditovat laboratoř, atestovat jeho výrobu s dalším schválením výrobní technologie ve farmaceutickém výboru a získat povolení od SES a hasičů.

Ti, kteří mají podnikatelský plán pro prodej bylin, měli byste zaregistrovat cenu svých produktů na Ministerstvu hospodářství a Ministerstvu zdravotnictví. V průměru lze vynaložit až sto padesát tisíc rublů na zpracování celého balíčku dokumentů.

Marketing

Pro Rusy, poplatky za léčbu - neodvratná tradice, takže samotné rostliny nepotřebují reklamu, ale budete muset vynaložit peníze na propagaci značky. Prodej léčivých bylin by se měl provádět s přihlédnutím k popularitě tohoto nebo druhů. Pozitivním faktorem marketingu bude výroba poplatků ve vhodných a funkčních obalech, například ve filtračních pytlích nebo v malých krabicích.

Pěstování bylin jako podnik - kde začít, první kroky

Když lék předepsaný lékařem má tucet analogů s nižšími náklady, existuje nedostatek důvěry v lékárnictví a v lékařství obecně. Stále častěji lidé preferují netradiční metody léčby. Patří sem léčba léčivých bylin. Současně se některé léčivé byliny stávají nepřístupnými vzhledem k jejich vysokým nákladům. Nejvíce podnikaví obyvatelé venkovských oblastí se zabývají sběrem léčivých bylin pro sebe a své blízké v loukách a polích. Proč nerostat nejpopulárnější a dražší léčivé byliny ve vaší oblasti, abyste získali příjem?

Ekonomická proveditelnost podnikatelského plánu

Výroba a prodej vzácných a exkluzivních výrobků se vyznačuje vysokou ziskovostí. Výjimkou není pěstování léčivých bylin. Aspirace osoby co nejvíce přiblížit se k přírodě, vyvolat přírodní kosmetiku, jíst ekologicky čisté produkty a používat léčivé byliny v léčbě.

Jedná se o jeden z typů podnikání, kde lze získat zisk zcela bez investic. Pokud zvládnete agrotechnické zásady pěstování bylin, získáte stabilní množství cenné léčivé suroviny z malého pozemku po dobu několika let bez použití dalšího zpracování půdy. Kromě toho existuje další příjemná výhoda - sbírka bylin se odehrává především během dvou letních měsíců, ale můžete jej provádět nebo zpracovávat po celý rok.

Léčivé byliny, jako zboží, mají atraktivní vlastnosti:

 • exkluzivita;
 • jsou velmi žádané;
 • pro skladování stačí uschnout;
 • suroviny nemusí mít prezentovatelnou prezentaci, a to neztrácí cenu;
 • vhodné pro zpracování a související výrobu přírodních léčivých přípravků, masti, oleje apod.

Pěstování rostlinných léčivých bylin je atraktivní, protože je nutné investovat pouze jednou během výsevu. Ve zbytku času přinese čistý příjem. Volný přístup k nezbytným přírodním surovinám rozšiřuje možnosti podniku ve formě výroby a balení unikátních bylinných sbírek, zatímco rostoucí olejnaté plodiny umožňují výrobu esenciálních olejů. Popularita léčivých bylin lze vysvětlit relativně nízkou cenou na farmaceutickém trhu, dostupností a univerzální použitelností.

Kde začít podnikat pěstování léčivých bylin

Abyste začali pěstovat byliny, budete muset studovat nejen místní trh a výrobu farmaceutických výrobků. Bude nutné studovat typy léčivých rostlin, které rostou, přinejmenším v oblasti umístění budoucího podniku. Kromě toho je nezbytné získat základní představy o použitelnosti léčivých rostlin, optimálním načasování sběru a podmínkách skladování a zpracování. Všechny informace a znalosti lze získat na speciálních kurzech a seminářích pro bylinky.

Dokonce i na začátku své činnosti musí podnikatel představit, jak plánuje další rozvoj podnikání. Existují tři nejoblíbenější možnosti rozvoje podnikání pro pěstování léčivých rostlin:

 • kultivace a sběr hotových výrobků pro prodej v sběrných místech;
 • realizace pěstovaných léčivých bylin pro výrobu přírodní kosmetiky, místní farmakologické podniky nebo jiné produkce;
 • organizování vlastní výroby tinktur, sbírek, olejů, kosmetiky atd.

Nejjednodušší forma uspořádání případu pro pěstování léčivých rostlin může být považována za podnik, který nevyžaduje startovací kapitál. A naopak, pokud se má zavést taková zvláštní výbava jako zpracování, bude vyžadovat přinejmenším minimální investice.

Chcete-li zjistit, jaká forma podnikání je relevantní v konkrétním regionu, pomohou vám v nejbližším dosahu analýza trhu a dostupnost kosmetických, parfumerie a farmaceutických podniků nebo herbářských míst. Nezapomeňte na potravinářský průmysl. Některé byliny se používají nejen jako surovina pro léky, ale i jako koření. Organizace recepčního místa s léčivými bylinami může být také považována za společný příjem, který podporuje expanzi podniků.

Hlavní fáze podnikové organizace

Bez ohledu na formu podnikání, kterou podnikatel bude následovat, je základem skutečně výroba, totiž pěstování léčivých bylin. K tomu budete potřebovat:

 • pozemní plocha;
 • semena léčivých bylin;
 • výběr a nákup vybavení;
 • prostor pro sušení a zpracování surovin.

Volba pozemku pro pěstování léčivých rostlin nebude těžké. Nemělo by to být obrovská oblast, takže pro tyto účely dokonce i pozemek několik stovek. Není-li konečným cílem nejen sbírka pěstovaných tráv a jejich realizace, je nejlepší, aby se lokalita nacházela v ekologicky čistém prostředí vzdáleném od průmyslových závodů a velkých tras. Pro marketingové účely by bylo specifikovat oblast, ve které byla tráva vypěstována, přínosem pro podnikání. Půjčování místa pro pěstování léčivých bylin je účelné v případě, že se plánuje růst velkého množství surovin.

Semena je důležité zvolit přesně ty rostliny, které se často nacházejí v této oblasti. To usnadní péči, rostlina bude mít dostatek vlhkosti a výživy, a to díky tomu, že je to její přirozené prostředí. Nebude to nevhodné sledovat místní trhy a farmaceutické společnosti, aby zjistily, které bylinky mají vysokou poptávku a mají vyšší cenu. Některé bylinky jsou pěstovány pouze s použitím speciálních technologií a některé rostou bez zásahu po několik let na jednom místě. Nejprve je třeba vybrat nejvíce nenáročné, abyste snížili práci. Po získání zkušeností se můžete zaměřit na vážné a výnosnější kultury.

Nejvíce nenáročné léčivé byliny, které jsou vždy v poptávce, jsou:

 • heřmánek
 • nealkohol
 • lopucha
 • šalvěj
 • lékořice
 • rozmarýnu
 • Třezalku tečkovanou
 • chmele
 • lnu.

Se specializací na pěstování jednoho druhu, můžete se zaměřit na objem a organizovat prodeje pro zpracování. Pěstování několika druhů rostlin současně otevře více možností pro majitele podniku. Například je možné pěstovat byliny pod určitými předpisy pro léčivé dávky, čaje nebo masti.

Zařízení, nezbytné pro podnikání pěstování léčivých bylin nemusí být potřeba. Díky tomu poskytuje další možnosti pro rozvoj podnikání. V závislosti na zvoleném směru se v bylinné činnosti používá následující zařízení:

 • sušicí komory;
 • směšovač pro míchání;
 • vibrační síto;
 • mytí;
 • chopper;
 • balicí technologie;
 • přístroje pro výrobu olejů.

Zařízení, která nejsou plněna a suší, budou potřebná pouze pro další zpracování rostlin. Může se jednat o výrobu mýdla a výrobu esenciálních olejů, kosmetických prostředků nebo terapeutických masti. Takové vybavení stojí hodně, takže se obvykle zvažuje v budoucnu.

Místnost, ve kterém se uskuteční skladování, sušení a balení surovin, musí být suché, dobře větrané a lehké. Je žádoucí, aby shromážděné rostliny nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Oblast by měla být vybrána s ohledem na to, že obvykle léčivé byliny se shromažďují přibližně ve stejném období, proto bude mít dostatek místa pro skladování a sušení.

Technologické nuance pěstování a sběru léčivých bylin

Obecně platí, že pěstování léčivých rostlin nezahrnuje použití žádných zvláštních zemědělských technik. Bude dostatečné mít základní znalosti o rostoucím prostředí zařízení a načasování jeho sběru. Pokud se plánuje růst atypického závodu pro lokalitu, nebude konzultace s fytosytem nadbytečná, protože některé bylinky v cizím prostředí ztrácejí své vlastnosti nebo samostatné aktivní složky.

Sběrné rostliny vyžadují větší pozornost. Tráva, která má být vyčištěna, musí být čerstvá, nepoškozená, bez zjevných příznaků onemocnění a škodlivých účinků. Sbírka léčivých rostlin naznačuje, že na stejném místě by měla růst ještě několik let. Proto nejsou shromažďovány všechny rostliny. Je nutné nechat alespoň jedno zařízení na 1 m2. pro další reprodukci.

Prodejní organizace a marketingové techniky

Marketing léčivých bylin může být zahájen již v době, kdy rostliny stále rostou. To se provádí vyhledáváním prodejních kanálů. Prodej léčivých surovin probíhá v čisté surové nebo čerstvé formě, ve farmaceutických podnicích nebo v jiné výrobě. Již vysušené a vyčištěné suroviny budou odebírány v místech příjmu léčivých bylin. Je-li majitel velkého množství jedné řady trávy, je nejvhodnější uspořádat její velkoobchodní prodej. Bude to trvat o málo méně, ale v případě nesprávného uskladnění nebo ztráty prezentace nebude riziko ztráty surovin.

Léčivé byliny nepotřebují reklamu, prodej je v jejich přirozeném tvaru je nejsnadnější. Je jiná věc, pokud je produkce organizována na základě pěstovaných tráv. Poté bude vyžadovat dodatečnou podporu konečného produktu. Existuje mnoho způsobů, jak propagovat netradiční medicínské produkty, ale nejúčinnější jsou:

 • vytvoření vlastního webu;
 • propagace v sociálních sítích;
 • starý způsob "ústního slova";
 • přímá komunikace s potenciálními kupci.

Čím víc podnikatel ví o léčivé rostlině, která roste, nebo o produktech z ní, tím větší je pravděpodobnost nejen úspěšného a pravidelného prodeje, ale také stability podnikání.

Výpočet návratnosti a ziskovosti

Pěstování rostlinných léčivých bylin v čisté formě dosahuje v závislosti na období od 150 do 300% ziskovosti. Již ve druhé sezóně růstu rostlin vzrostla ziskovost kvůli skutečnosti, že neexistují žádné investice do pěstování půdy, do materiálu na osivo. Zůstává pouze péče, pozorování rostlin a jejich sběr.

Obecně se připouští, že na ploše 1 hektaru pěstovaných rostlin lze v průměru získat jednu tunu hotových surovin. Norma výsevu semen léčivých rostlin se pohybuje od 0,5-5 g semen na 1 m2. Například na 1 hektar půdy potřebujete 3 kg semen heřmánek. Kromě toho je nutné je vysévat společně se zimními obilovinami. Tedy. ve výdajové části se považují semena obilovin, které sejí a sběr. Na 1 hektar potřebujete 200 kg pšenice k setí. A tak,

 • 3 kg semen heřmánku - 1500 rub.
 • 200 kg zimní pšenice - 1500 rublů.
 • Pěstování půdy a setí na 1 hektar - 12 000 rublů.

Celkově získáme počáteční náklady na pěstování 1 ha heřmánku - 15 000 rublů. Od 1 hektaru můžete sbírat 1 tunu heřmánek. Průměrná cena tohoto zařízení na trhu je 150 rublů / kg. Celkově můžete získat asi 150 000 rublů za 1 tunu heřmánku lékárny. Odvedeme náklady na zahájení podnikání, mzdy pracovníků, náklady na sušení a balení a obdržíme alespoň 120 000 čistých zisků na 1 ha půdy.

Například rostoucí vzácnější léčivé byliny mohou přinést velký zisk. Například náklady na 1 kg chrpa modrého začínají od 300 rublů / kg, kořen bílé bavlny je 1500 rublů / kg a bodkované orchideje jsou přijímány při 3000 rublů na kilogram při přijetí.

Úspěch podnikání pěstování léčivých bylin závisí nejen na udržení rovnováhy "vyčerpaných", ale na tom, kolik vnitřní energie podnikatel investuje do tohoto podnikání. Tento typ podnikání dnes není jen vysoce výnosný, ale také poněkud exkluzivní.

Které léčivé rostliny jsou přínosné pro růst?

Pěstování léčivých rostlin jako podnikání je vhodné pro obyvatele venkovských oblastí a pro ty, kteří mají svůj vlastní pozemek pro domácnost. Tento ziskový projekt má ziskovost 150% nebo vyšší, ale stále neexistuje žádná konkurence. Zahájení investic se téměř nevyžaduje, pokud se nebudete zabývat zpracováním léčivých rostlin a jejich obalů.

Proč pěstovat léčivé rostliny je prospěšné

Jedná se o ziskový projekt, jako je podnikání v lékárnách. Lidé jsou neustále nemocní a v blízké budoucnosti se to nezmění. Ale i kdyby se počet případů snížil, léčivé rostliny slouží k podpoře zdraví, takže budou požadovány. Důvody, proč je tento projekt ziskový, jsou následující:

 • nedochází k nasycení trhu, výroba nezahrnuje stávající potřeby;
 • Poptávka nestojí a je neustále roste, jak roste popularita přírodní medicíny a bylinné medicíny, zatímco léčen přírodní prostředky, existuje poptávka po bylinné balzámy a bylinných čajů;
 • podnikání může být otevřeno od začátku, pokud se soustředíte na divoké rostliny, začněte organizovat sbírku;
 • existence mikroklímy, například na Kavkaze nebo na Krymu, jejichž rostliny jsou vysoce ceněny;
 • existuje potenciál pro zvýšení zisku zvýšením přidané hodnoty, pokud se zabýváme zpracováním pěstovaných a sklizených léčivých bylin.

Obchodní možnosti

Pěstování, sběr, výroba a prodej rostlin, které mají léčivé vlastnosti, zahrnuje několik typů podnikatelských činností:

 • prodej pěstovaných a sklizených rostlin včetně vzácných divokých bylin pro parfumerie a výrobu potravin, farmaceutické továrny;
 • výroba a prodej hrnkových rostlin;
 • organizace vlastní výroby kosmetických a terapeutických bylinných sbírek a infuzí.

Než začnete pěstovat rostliny, proveďte marketingovou studii a zjistěte, kdo je spotřebitel ve vašem a sousedních oblastech. Je třeba zjistit, jaké podniky jsou připraveny na nákup velkého množství zboží. Nejlepší je navštívit každého z potenciálních zákazníků a promluvit si s zástupcem oddělení zadávání veřejných zakázek, který vám povědí, co podnik potřebuje, co chybí každý rok a co přesahuje.

Čím více podniků navštívíte, tím více informací získáte a budete moci podniknout obchodní plán pro pěstování a sběr jednoho nebo více druhů léčivých rostlin. Pokud region nevyrábí parfémy ani léky, spotřebitelé léčivých rostlin jsou konzervárenské výrobky. Mohou potřebovat například v mléce, který je drahý, přidává se do alkoholických nápojů a limonád.

Poté, co jste shromáždili údaje o podnicích, které potřebují léčivé rostliny, zjistili jste ceny, za které jsou připraveny k nákupu produktů a odhadované objemy, neváhejte. Ačkoli neexistuje vlastní výroba, dbejte na organizaci sběru volně žijících rostlin, které spotřebitel potřebuje. Uveďte reklamy do okolních obcí, nastavte cenu 50% z ceny nabízené v podniku. Místní obyvatelstvo ochotně prodává rostliny za nižší ceny.

Například, chrpa modrá (centauréa cyanus) je často přijata za cenu 800 rublů. pro 1 kg. Přiřaďte cenu za přijetí 350-400 rublů. pro 1 kg. Několik centrů tohoto závodu přinese 80-100 tisíc rublů. čistý zisk. Může být pěstována přirozeně v evropské části Ruska, západní Sibiře a na Dálném východě. Čas sběru je v červnu až srpnu během období květu.

Ale bříza visící nebo bradavičnatá, velmi běžná na území Ruska, je ceněna ledvinami, které jsou shromažďovány před rozpuštěním v období od ledna do března. Náklady na 1 kg těchto ledvin dosahují 400 rublů, zatímco populace je může sbírat za 100-150 rublů. Během sezóny může organizovaný sbírka přinést až několik tun, a to je 250-300 tisíc rublů. čistý zisk.

Vybírání různých léčivých rostlin, můžete získat většinu roku pouze na organizaci sbírky.

Přímé pěstování je však nezbytné pouze pro tuto rostlinu, která se v přírodě vyskytuje jen zřídka a vyžaduje zvláštní podmínky.

Například skvrnité orchideje jsou vzácné. Jedná se o závod, ze kterého jsou vyráběny účinné léky. Bere za to 3 tisíce rublů. za 1 kg, takže má smysl dělat to roste na místě. Chcete-li to uspořádat, můžete jej vyložit na 1 hektar. Bude to asi 4 tisíc květin, které dávají průměrně 450-550 kg této rostliny a přinese asi 1,5 milionu rublů.

Kombinace pěstování drahých rostlin a sklizně druhých dává obrovský potenciál pro projekt s vysokým výnosem.

Zvyšte přidanou hodnotu

Pěstování bylin jako podnik může přinést větší zisk, pokud pořádáte výrobu kosmetiky nebo léků. Zisk se někdy zvyšuje, avšak v tomto případě nebudete mít bez investic - budete muset nakupovat vybavení. Například takové zařízení bude potřebné k výrobě oleje z máty, šalvěje nebo levandule. K výrobě parfému budete potřebovat nákladnou výrobu.

Vyráběné produkty musí být někde uloženy, a to opět bude vyžadovat náklady na prostor zařízení. Potřebujeme balení, balicí stroje nebo linky, které nebudou drahé. Ale pokud správně organizujete prodej léčivých rostlin, pak v několika ročních obdobích můžete získat kapitál, který půjde na nákup takového zařízení. Podnikatelský nápad na pěstování léčivých rostlin v budoucnu tak může vést k vytvoření rozsáhlé produkce léků nebo parfémů, které mají složitý výrobní proces, ale přinášejí vysoké příjmy.

Objednejte si obchodní plán

Když lék předepsaný lékařem má tucet analogů s nižšími náklady, existuje nedostatek důvěry v lékárnictví a v lékařství obecně. Stále častěji lidé preferují netradiční metody léčby. Patří sem léčba léčivých bylin. Současně se některé léčivé byliny stávají nepřístupnými vzhledem k jejich vysokým nákladům. Nejvíce podnikaví obyvatelé venkovských oblastí se zabývají sběrem léčivých bylin pro sebe a své blízké v loukách a polích. Proč nerostat nejpopulárnější a dražší léčivé byliny ve vaší oblasti, abyste získali příjem?

Ekonomická proveditelnost podnikatelského plánu

Výroba a prodej vzácných a exkluzivních výrobků se vyznačuje vysokou ziskovostí. Výjimkou není pěstování léčivých bylin. Aspirace osoby co nejvíce přiblížit se k přírodě, vyvolat přírodní kosmetiku, jíst ekologicky čisté produkty a používat léčivé byliny v léčbě.

Jedná se o jeden z typů podnikání, kde lze získat zisk zcela bez investic. Pokud zvládnete agrotechnické zásady pěstování bylin, získáte stabilní množství cenné léčivé suroviny z malého pozemku po dobu několika let bez použití dalšího zpracování půdy. Kromě toho existuje další příjemná výhoda - sbírka bylin se odehrává především během dvou letních měsíců, ale můžete jej provádět nebo zpracovávat po celý rok.

Léčivé byliny, jako zboží, mají atraktivní vlastnosti:

 • exkluzivita;
 • jsou velmi žádané;
 • pro skladování stačí uschnout;
 • suroviny nemusí mít prezentovatelnou prezentaci, a to neztrácí cenu;
 • vhodné pro zpracování a související výrobu přírodních léčivých přípravků, masti, oleje apod.

Pěstování rostlinných léčivých bylin je atraktivní, protože je nutné investovat pouze jednou během výsevu. Ve zbytku času přinese čistý příjem. Volný přístup k nezbytným přírodním surovinám rozšiřuje možnosti podniku ve formě výroby a balení unikátních bylinných sbírek, zatímco rostoucí olejnaté plodiny umožňují výrobu esenciálních olejů. Popularita léčivých bylin lze vysvětlit relativně nízkou cenou na farmaceutickém trhu, dostupností a univerzální použitelností.

Kde začít podnikat pěstování léčivých bylin

Abyste začali pěstovat byliny, budete muset studovat nejen místní trh a výrobu farmaceutických výrobků. Bude nutné studovat typy léčivých rostlin, které rostou, přinejmenším v oblasti umístění budoucího podniku. Kromě toho je nezbytné získat základní představy o použitelnosti léčivých rostlin, optimálním načasování sběru a podmínkách skladování a zpracování. Všechny informace a znalosti lze získat na speciálních kurzech a seminářích pro bylinky.

Dokonce i na začátku své činnosti musí podnikatel představit, jak plánuje další rozvoj podnikání. Existují tři nejoblíbenější možnosti rozvoje podnikání pro pěstování léčivých rostlin:

 • kultivace a sběr hotových výrobků pro prodej v sběrných místech;
 • realizace pěstovaných léčivých bylin pro výrobu přírodní kosmetiky, místní farmakologické podniky nebo jiné produkce;
 • organizování vlastní výroby tinktur, sbírek, olejů, kosmetiky atd.

Nejjednodušší forma uspořádání případu pro pěstování léčivých rostlin může být považována za podnik, který nevyžaduje startovací kapitál. A naopak, pokud se má zavést taková zvláštní výbava jako zpracování, bude vyžadovat přinejmenším minimální investice.

Chcete-li zjistit, jaká forma podnikání je relevantní v konkrétním regionu, pomohou vám v nejbližším dosahu analýza trhu a dostupnost kosmetických, parfumerie a farmaceutických podniků nebo herbářských míst. Nezapomeňte na potravinářský průmysl. Některé byliny se používají nejen jako surovina pro léky, ale i jako koření. Organizace recepčního místa s léčivými bylinami může být také považována za společný příjem, který podporuje expanzi podniků.

Hlavní fáze podnikové organizace

Bez ohledu na formu podnikání, kterou podnikatel bude následovat, je základem skutečně výroba, totiž pěstování léčivých bylin. K tomu budete potřebovat:

 • pozemní plocha;
 • semena léčivých bylin;
 • výběr a nákup vybavení;
 • prostor pro sušení a zpracování surovin.

Volba pozemku pro pěstování léčivých rostlin nebude těžké. Nemělo by to být obrovská oblast, takže pro tyto účely dokonce i pozemek několik stovek. Není-li konečným cílem nejen sbírka pěstovaných tráv a jejich realizace, je nejlepší, aby se lokalita nacházela v ekologicky čistém prostředí vzdáleném od průmyslových závodů a velkých tras. Pro marketingové účely by bylo specifikovat oblast, ve které byla tráva vypěstována, přínosem pro podnikání. Půjčování místa pro pěstování léčivých bylin je účelné v případě, že se plánuje růst velkého množství surovin.

Semena je důležité zvolit přesně ty rostliny, které se často nacházejí v této oblasti. To usnadní péči, rostlina bude mít dostatek vlhkosti a výživy, a to díky tomu, že je to její přirozené prostředí. Nebude to nevhodné sledovat místní trhy a farmaceutické společnosti, aby zjistily, které bylinky mají vysokou poptávku a mají vyšší cenu. Některé bylinky jsou pěstovány pouze s použitím speciálních technologií a některé rostou bez zásahu po několik let na jednom místě. Nejprve je třeba vybrat nejvíce nenáročné, abyste snížili práci. Po získání zkušeností se můžete zaměřit na vážné a výnosnější kultury.

Nejvíce nenáročné léčivé byliny, které jsou vždy v poptávce, jsou:

 • heřmánek
 • nealkohol
 • lopucha
 • šalvěj
 • lékořice
 • rozmarýnu
 • Třezalku tečkovanou
 • chmele
 • lnu.

Se specializací na pěstování jednoho druhu, můžete se zaměřit na objem a organizovat prodeje pro zpracování. Pěstování několika druhů rostlin současně otevře více možností pro majitele podniku. Například je možné pěstovat byliny pod určitými předpisy pro léčivé dávky, čaje nebo masti.

Zařízení, nezbytné pro podnikání pěstování léčivých bylin nemusí být potřeba. Díky tomu poskytuje další možnosti pro rozvoj podnikání. V závislosti na zvoleném směru se v bylinné činnosti používá následující zařízení:

 • sušicí komory;
 • směšovač pro míchání;
 • vibrační síto;
 • mytí;
 • chopper;
 • balicí technologie;
 • přístroje pro výrobu olejů.

Zařízení, která nejsou plněna a suší, budou potřebná pouze pro další zpracování rostlin. Může se jednat o výrobu mýdla a výrobu esenciálních olejů, kosmetických prostředků nebo terapeutických masti. Takové vybavení stojí hodně, takže se obvykle zvažuje v budoucnu.

Místnost, ve kterém se uskuteční skladování, sušení a balení surovin, musí být suché, dobře větrané a lehké. Je žádoucí, aby shromážděné rostliny nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Oblast by měla být vybrána s ohledem na to, že obvykle léčivé byliny se shromažďují přibližně ve stejném období, proto bude mít dostatek místa pro skladování a sušení.

Technologické nuance pěstování a sběru léčivých bylin

Obecně platí, že pěstování léčivých rostlin nezahrnuje použití žádných zvláštních zemědělských technik. Bude dostatečné mít základní znalosti o rostoucím prostředí zařízení a načasování jeho sběru. Pokud se plánuje růst atypického závodu pro lokalitu, nebude konzultace s fytosytem nadbytečná, protože některé bylinky v cizím prostředí ztrácejí své vlastnosti nebo samostatné aktivní složky.

Sběrné rostliny vyžadují větší pozornost. Tráva, která má být vyčištěna, musí být čerstvá, nepoškozená, bez zjevných příznaků onemocnění a škodlivých účinků. Sbírka léčivých rostlin naznačuje, že na stejném místě by měla růst ještě několik let. Proto nejsou shromažďovány všechny rostliny. Je nutné nechat alespoň jedno zařízení na 1 m2. pro další reprodukci.

Prodejní organizace a marketingové techniky

Marketing léčivých bylin může být zahájen již v době, kdy rostliny stále rostou. To se provádí vyhledáváním prodejních kanálů. Prodej léčivých surovin probíhá v čisté surové nebo čerstvé formě, ve farmaceutických podnicích nebo v jiné výrobě. Již vysušené a vyčištěné suroviny budou odebírány v místech příjmu léčivých bylin. Je-li majitel velkého množství jedné řady trávy, je nejvhodnější uspořádat její velkoobchodní prodej. Bude to trvat o málo méně, ale v případě nesprávného uskladnění nebo ztráty prezentace nebude riziko ztráty surovin.

Léčivé byliny nepotřebují reklamu, prodej je v jejich přirozeném tvaru je nejsnadnější. Je jiná věc, pokud je produkce organizována na základě pěstovaných tráv. Poté bude vyžadovat dodatečnou podporu konečného produktu. Existuje mnoho způsobů, jak propagovat netradiční medicínské produkty, ale nejúčinnější jsou:

 • vytvoření vlastního webu;
 • propagace v sociálních sítích;
 • starý způsob "ústního slova";
 • přímá komunikace s potenciálními kupci.

Čím víc podnikatel ví o léčivé rostlině, která roste, nebo o produktech z ní, tím větší je pravděpodobnost nejen úspěšného a pravidelného prodeje, ale také stability podnikání.

Výpočet návratnosti a ziskovosti

Pěstování rostlinných léčivých bylin v čisté formě dosahuje v závislosti na období od 150 do 300% ziskovosti. Již ve druhé sezóně růstu rostlin vzrostla ziskovost kvůli skutečnosti, že neexistují žádné investice do pěstování půdy, do materiálu na osivo. Zůstává pouze péče, pozorování rostlin a jejich sběr.

Obecně se připouští, že na ploše 1 hektaru pěstovaných rostlin lze v průměru získat jednu tunu hotových surovin. Norma výsevu semen léčivých rostlin se pohybuje od 0,5-5 g semen na 1 m2. Například na 1 hektar půdy potřebujete 3 kg semen heřmánek. Kromě toho je nutné je vysévat společně se zimními obilovinami. Tedy. ve výdajové části se považují semena obilovin, které sejí a sběr. Na 1 hektar potřebujete 200 kg pšenice k setí. A tak,

 • 3 kg semen heřmánku - 1500 rub.
 • 200 kg zimní pšenice - 1500 rublů.
 • Pěstování půdy a setí na 1 hektar - 12 000 rublů.

Celkově získáme počáteční náklady na pěstování 1 ha heřmánku - 15 000 rublů. Od 1 hektaru můžete sbírat 1 tunu heřmánek. Průměrná cena tohoto zařízení na trhu je 150 rublů. Celkově můžete získat asi 150 000 rublů za 1 tunu heřmánku lékárny. Odvedeme náklady na zahájení podnikání, mzdy pracovníků, náklady na sušení a balení a obdržíme alespoň 120 000 čistých zisků na 1 ha půdy.

Například rostoucí vzácnější léčivé byliny mohou přinést velký zisk. Například náklady na 1 kg chrpa modrého začínají od 300 rublů / kg, kořen bílé bavlny je 1500 rublů / kg a bodkované orchideje jsou přijímány při 3000 rublů na kilogram při přijetí.

Úspěch podnikání pěstování léčivých bylin závisí nejen na udržení rovnováhy "vyčerpaných", ale na tom, kolik vnitřní energie podnikatel investuje do tohoto podnikání. Tento typ podnikání dnes není jen vysoce výnosný, ale také poněkud exkluzivní.

Důvody, proč je prospěšné pěstovat léčivé byliny

Léčivé rostliny jsou široce používány ve farmaceutickém průmyslu a jejich použití je těžké si představit. Na základě léčivých bylin se připravuje mnoho příprav, a proto jejich poptávka nebude nikdy klesat.

Zejména v uplynulých letech, léky vyráběné nepřirozeně, neposkytují požadované výsledky a mají hodně kontraindikací a nežádoucí účinky vedou k vážným komplikacím. Jak vyplývá ze statistik, více než 5% hospitalizovaných pacientů má perzistentní komplikace po podání takových léků. Pokud tedy považujeme kultivaci léčivých rostlin za podnikání, můžeme s jistotou říci, že jde o dlouhodobé a slibné povolání.

Dalším ekonomickým předpokladem pro třídu tohoto druhu podnikání a vytvoření specializovaného farmy pro pěstování bylinek je intenzivní lidské využití stepích, polí, luk, lesů a tak dále, což vedlo ke snížení divoké léčivých rostlin. Bez jejich pěstování není dnes možné uspokojit poptávku trhu a plně zajistit výrobu takového farmaceutického suroviny. V závislosti na druhu rostlin, surovina může mít kořeny, stonky, listy, kůra, ovoce, květy, kořeny a bobule.

Zpět na obsah

Jak začít podnikat s rostoucími léčivými rostlinami

Pěstovat byliny, není nutné mít obrovské pozemky, takový podnik může být organizován na malé zahradní pozemek. V současné době velké průmyslové farmy stále nemohou uspokojovat domácí farmaceutické společnosti, a proto je nyní i malá farma nutností. Vzhledem k vysoké poptávce po léčivých surovinách přinese mini-výroba rostlinných bylin také stabilní, poměrně velký příjem.

Je důležité si uvědomit, že tento druh podnikání je vhodný spíše pro venkovské oblasti, neboť i rostliny nenáročné potřebují určité podmínky, a v podstatě téměř všechny léčivé plodiny (s výjimkou kozlík lékařský, kopřiva dvoudomá a Catnip) potřebují hodně slunečního světla, díky kterému již akumulují provozní látek. Aby se zabývaly pěstováním bylin, je nutné studovat jejich odrůdy. Existuje 12 hlavních kategorií, které jsou rozděleny na léčivé rostliny:

 1. Kafrové rostliny - heřmánek, kadidlo, jasmín, valerián a další.
 2. Citrusové rostliny - pomeranč, bergamot, citrón, bigard a další.
 3. Pikantní rostliny - oregano, bazalka, majoránka, rozmarýn a další.
 4. Medové rostliny - fenykl, anýz, stevia a další.
 5. Mentholovye rostliny - citrónový balzám, máta, verbena a další.
 6. Sladce pikantní rostliny - muscat, pepř, hřebíček, ba, zázvor, skořice a další.
 7. Woody rostliny - santalové dřevo, myrha, patchouli, vetiver a další.
 8. Sladkokvěté rostliny - nerola, pelargónie, rosewood, ylang-ylang a další.
 9. Jehličnaté rostliny - jedle, borovice, smrk a další.
 10. Horké rostliny - eukalyptus, čaj strom, tymián, palina, naioli a další.
 11. Levandule rostliny - jalovec, cypřiš, levandule, šalvěj a další.
 12. Myrtle rostliny - zázvor, cedr a další.

Každá skupina bylin má individuální užitečné vlastnosti a má určitý účinek na lidské tělo. Některé rostou velmi obtížně a některé nevyžadují zvláštní znalosti a péče o ně je jednoduchá. Zatímco člověk nemá zkušenosti s takovou oblastí činnosti, je třeba věnovat pozornost více nenáročným typům léčivých bylin, které jsou z jejich původu velmi náročné.

Zpět na obsah

Užitečné vlastnosti nenáročných léčivých rostlin, které jsou v poptávce

Kalendula květiny jsou široce používány v léčbě onemocnění, jako je gastritida, kolitida, vřed, tonzilitida, stomatitida, nespavost, řezy a popáleniny. Tato rostlina má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti a také má sedativní a hojivý účinek. Je založen na přípravě infuzí, odvarů, masti a tak dále. Pěstování neplodu téměř na celém území Ruska. Tato nenáročná a studená rostlina. Pěstování nebude těžké, a proto může být měsíc považován s důvěrou za obchodní možnost.

Farmaceutický heřmánek má protizánětlivé, analgetické, dezinfekční, antialergické, sedativní, spasmolytické a choleretické vlastnosti. Její květenství se používá při onemocněních gastrointestinálního traktu, jater, žlučníku a močového měchýře, ledvin. Dokonale pomáhá s nachlazením a je široce používán v gynekologii, kosmetologii.

Na území s mírným podnebím existuje droga sedmikráska. Tato nenáročná zářivá rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči. Když je připravena, květenství by se mělo roztrhnout společně se stopkami. Suší se v dobře větraných místnostech. Z tohoto heřmánku vyrábějí různé lékárny, připravují infuze a odvarky. V souvislosti s vysokou poptávkou může sloužit jako vynikající volba pro výdělek.

Květiny a stonky matky-nevlastní matky mají expektorant, protizánětlivé, antispastické, aterosklerotické vlastnosti. Tento typ rostliny je široce používán pro onemocnění horních cest dýchacích, poruchy trávení, hypertenze, erysipela, onemocnění ledvin, jako astringent. Pro léčebné účely se používají jak listy, tak košíky na květiny. Tato vytrvalá rostlina, která snadno toleruje transplantaci a nevyžaduje zvláštní péči.

Jak lze vidět z výše uvedených příkladů, seznam léčivých bylin, které lze pěstovat za výdělky, je obrovský. To může také být zapnut a takové známé rostliny, jako je jitrocel, lopuch, artyčok, vlaštovičník, a mnoha dalších bylin, bez nichž léčení některých chorob nedává požadovaný efekt, a proto poptávka po nich bude vždy. Samozřejmě, že všechny druhy rostlin rostou nemůže být pravda, a před zahájením takových činností, by měl být přesněji definován, se kterými se bude vyrábět suroviny na prodej.

Vzhledem k tomu, výběr rostlin, bude přímo záviset na vlastnostech půdy na daném pozemku, klima a schopnost stát se zvolenou možnost, že za určitých podmínek bude třeba podrobně prostudovat vlastnosti jednotlivých typů, metody zpracování půdy a technologie pěstování vybraných bylin. I v počáteční fázi se doporučuje provést marketingový výzkum, který také naznačuje, která kultura je v konkrétním případě výhodnější růst.

Zpět na obsah

Co je součástí marketingového výzkumu:

 • studium poptávky po určitých druzích rostlin v určitém regionu;
 • hledání budoucích prodejních míst;
 • studovat trh a získávat informace o možných konkurentů.

Je-li plánováno vytvoření hospodářství, na kterém budou plodiny pěstovány v malých objemech, je lepší vybrat typy trávy se stejnými způsoby pěstování, sklizně a zpracování. To pomůže zamezit zbytečným nákladům na nákup různých druhů zařízení a na organizaci podnikání obecně. Miniparka nevyžaduje žádnou velkou investici a může začít malé - stačí mít suchou větranou místnost a místo, na kterém budou léčivé rostliny přímo pěstovány. V tomto ohledu je pěstování léčivých rostlin výhodným podnikem, jehož ziskovost je asi 150%.

Nákup zařízení bude záviset na tom, co má zemědělec v úmyslu vyrábět. Pokud například vyberete léčivé rostliny ester-olej (máta, šalvěj, levandule), budete si muset koupit speciální zařízení pro extrakci oleje. Výběrem rostlin, jako je echinacea, lékořice, čekanka nebo valerián, z nichž je extrahován kořen, je pro efektivní výrobu podnikatel potřeba stroj na jeho mytí.

Farmář, který plánuje dále rozvíjet a zvyšovat objem výroby, by měl věnovat velkou pozornost místnosti, kde budou suroviny skladovány, protože léčivé rostliny musí splňovat státní a mezinárodní normy kvality. Každý podnik, který vyrábí suroviny a vyrábí léčivé přípravky, je pod státní kontrolou a podléhá certifikaci, kterou spravuje Ministerstvo zdravotnictví Ruska. Během certifikace jsou kontrolovány podmínky pro pěstování a skladování těchto plodin a hlavním kritériem kvality je jejich bezpečnost a účinnost. Podrobnější informace o tom, jaké požadavky dnes existuje, naleznete přímo v agentuře.

Nedávno se stala skutečnost, že nákup léčivých surovin z obyvatelstva je prakticky nemožný, protože všechny volné země jsou postupně vykoupeny a v důsledku toho není trávu tráveno. Proto je pěstování léčivých rostlin jako podnikání poměrně výnosným podnikem, kromě toho je docela náročné. V závislosti na druhu rostlin přijmou farmaceutické společnosti takové části rostlin:

 • kořeny a stonky;
 • květiny a ovoce;
 • kůry a listů.

Organizace obchodu

Máte-li k dispozici pozemek, pak si můžete bezpečně zorganizovat pěstování bylin jako obchod. Ideální volbou bude absolvování speciálního školení, které vám pomůže pochopit všechny jemnosti tohoto procesu.

Kromě toho bude úspěch společnosti záviset na úspěšných transakcích a na absenci konkurentů, je lepší, pokud pracujete s farmaceutickými společnostmi za oficiálních podmínek. Největší část zisku připadá na ně.

Poptávka po léčivých surovinách je poměrně velká, kromě toho nevyžaduje rozsáhlé prostory pro tyto účely, ale tento podnik nemůže být organizován v bytě. Je třeba zvážit podmínky, za kterých rostou vaše rostliny, které jste vybrali. Kromě přírodních faktorů, slunečního světla a půdní vlhkosti se berou v úvahu územní aspekty.

Dále budou zapotřebí další důležité podmínky:

 1. Akvizice pozemků.
 2. Získání potřebných semen rostlin. Je třeba poznamenat, že divoké léčivé byliny, na rozdíl od domácích, nejsou náladové na povětrnostní podmínky nebo zvláštní péči. A vyzdvihnete rostlinu, která splňuje klimatické podmínky vašeho regionu, vyhneme se dalšímu plýtvání vodou.
 3. Úklidová místnost, která bude dobře větrána. Jeho účelem je ukládat shromážděné suroviny do okamžiku realizace. Pokud se podnik rozvíjí rychleji, musí být technická místnost rozšířena tak, aby vyhovovala všem potřebným normám.
 4. Zařízení založené na směru práce. Mohlo by to být pračky (u kořenů sbírky), a zařízení pro výrobu oleje (v případě pěstování olejnatých semen), stejně jako sušicích zařízení, s malým množstvím suroviny a hodí vrchlík, a při velkých objemech, sušičky jsou nezbytné.
 5. Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace bude muset předložit osvědčení pro povolení činnosti. Tato činnost je prezentována spíše vážnými požadavky, jejichž výsledky jsou přísně kontrolovány příslušnými orgány.

Na základě zkušeností jiných společností bude nejúčinnějším způsobem kultivovat několik druhů rostlin na stejném pozemku se stejným obdobím dozrávání a sběru.

Například: rostliny šalvěje, máty a levandule patří k esenciálním olejům. Všichni mohou růst na jednom místě bez konfliktu mezi sebou.

Druhy rostlin

Chcete-li podnikání na léčivých bylinách vzkvétat, je třeba rozhodnout, které rostliny budou růst na vašem webu. Pro správnou volbu ve prospěch tohoto nebo tohoto zařízení je nutné zkoumat poptávku po léčivých surovinách. A také se od budoucích obchodních partnerů naučí, jaké rostliny potřebují k výrobě léků.

Podle výzkumu existuje 12 skupin léčivých plodin, které zaujímají vedoucí pozice v poptávce:

 • myrtové kultury;
 • levandule plodiny;
 • hořké kultury;
 • jehličnaté plodiny;
 • sladké květinové kultury;
 • kafrové kultury;
 • dřevěné kultury;
 • sladké a pikantní rostliny;
 • medové kultury;
 • citrusové rostliny;
 • mentolové kultury;
 • pikantní rostliny.

Než začnete pěstovat léčivé plodiny na svém místě, je nutné pečlivě studovat technologii svého růstu, jaký druh půdního oblečení, klima a světelný režim. Podívejme se na příklady.

Kalendula: hlavní surovinou jsou květiny

Růst

Poměrně rozšířená kultura ve všech regionech Ruska, nenáročná na povětrnostní podmínky a změny teploty.

Léčivé typy

Na základě květenství, mastí, odvarů, tinktur jsou vyráběny.

Používá se jako:

Jako doplněk k hlavní léčbě používejte:

 • s gastrointestinálními chorobami;
 • se zubními nemocemi;
 • pro popáleniny a rany.

Hamburk: základní suroviny - květiny a stonky

Růst

Distribuovaný ve většině regionů Ruska, je nenáročný na klimatické podmínky, je snadno pěstován v letním sídle.

Dávkové formy

Suché suroviny se používají k přípravě odvarů nebo infuzí.

Aplikace

 • antiseptikum;
 • protizánětlivé;
 • antispasmodický;
 • cholagogue.
 • gastroenterologická onemocnění;
 • gynekologické nemoci;
 • orgány vylučování, játra.

Kromě toho se používá v kosmetických procedurách.

Matka a nevlastní matka. Hlavní suroviny - květiny a listy

Růst

Pěstování nevyžaduje zvláštní klimatické podmínky, je to běžné v mnoha regionech Ruska.

Dávkové formy

Infuze a infuze se připravují z květenství a listů.

Aplikace

Suché suroviny pro matku a nevlastní matku pro takové nemoci:

 • poruchy potravy;
 • selhání ledvin;
 • kožní onemocnění;
 • onemocnění dýchacího ústrojí.

Používá se jako:

 • protizánětlivé;
 • antispasmodický;
 • aterosklerotického činidla.

Kromě výše uvedených rostlin můžeme doporučit pěstování rašeliny, plantain, třezalku, celandinu a jeruzalémského artičoku.

Všechny rostliny rostou dostatečně snadno v jakýchkoli oblastech, nevyžadují zvláštní klimatické podmínky a také zaujímají vedoucí pozici v popularitě.

Pravidla pro shromažďování

Kapacita léčivých rostlin ročně roste, v průměru potřebují asi 50 tisíc tun. Ukazatel zadávání veřejných zakázek je mnohem menší, takže sběr bylin jako podnikání je považován za východisko z této situace. S minimálními náklady můžete dosáhnout dobrých výsledků.

Farmaceutické společnosti jsou ve velké poptávce za použití takových léčivých surovin:

 • matka a nevlastní matka;
 • posloupnost;
 • Třezalku tečkovanou;
 • oregano;
 • plantain a mnoho dalších kultur.

Kromě suchých surovin potřebují farmaceutické továrny čerstvě sklizené suroviny:

 • listy belladonové;
 • kapradina;
 • semena z lnu;
 • digitalis;
 • bělené;
 • drogy.

Tato surovina přebírá polovinu materiálu, který má být sklizen.

Při sběru léčivých bylin musíte přesně sledovat čas a způsob sběru. Některé rostliny jsou navrženy tak, aby shromažďovaly listy, jiné shromažďovaly kořeny a některé byly zcela pro lékařské účely.

Na podzim nebo na začátku jara je obvyklé sklízet podzemní část rostlin, během této doby kořeny nebo žárovky obsahují maximální množství nezbytných látek. Vykopané části jsou velmi pečlivě vyčištěny z pozůstatků země a promyty tekoucí vodou, nakrájeny na malé části a vysušeny.

U součástí, které jsou nad zemí, je také čas. Vyskytuje se v době vázání pupenů, nebo v době kvetení rostlinné kultury. Výjimkou z těchto pravidel je rostlina matka a nevlastní matka a několik dalších léčivých plodin, jejichž sběr začíná po rozkvětu.

V této době se na shromážděných listích nebo květinách nachází obrovská koncentrace biologicky aktivních látek, které se používají pro léčivé přípravky. Sbírejte tyto plodiny srpem nebo zahradním nožem. Existuje přesvědčení, že shromážděné suroviny ráno mají nejvíce hojivé vlastnosti.

Neexistují žádná jasná pravidla pro shromažďování listů ze stromů a keřů, může to být provedeno v jakémkoliv vhodném období roku, ale častěji jsou zapotřebí mladé listy. Pokud se sbírají květiny, je vybrána počáteční fáze kvetení. Doba úplného dozrávání je zvolena tak, aby sebránila semena a ovoce. Kůra a větve jsou sklízeny na jaře, je-li aktivní mokrý tok, je lepší vybrat čas večer po 16-18 hodinách. Když sbíráte ledviny, musíte mít čas, abyste je otevřeli, obvykle se to stane na začátku jara. Pokud se jedná o borovice nebo bříza, pak mohou být pupeny shromažďovány i v zimě.

Při shromažďování léčivých plodin je důležité sledovat určité položky, na kterých závisí úspěch vašeho podnikání:

 • Místo růstu by mělo odpovídat požadavkům rostlin;
 • zajištění včasného sběru surovin;
 • k vyschnutí připraveného materiálu;
 • přísně sledovat skladování rostlin ve vašem skladu;
 • sklizené suroviny by se neměly poškozovat nebo poškozovat;
 • Shromážděný materiál musí být šetrný k životnímu prostředí.

Země, na které se plánuje pěstování a sklizeň léčivých plodin, by měla být umístěna mimo dálnici nebo dálnici.