Šest kroků do dobrého hotelu. Organizace hotelového obchodu

"Současný podnikatel", 2008, N 7

Dobrý hotel byl vždy považován za výnosný obchod. Moderní ruská realita v žádném případě není výjimkou z tohoto pravidla. Lidé se začali pohybovat po zemi a na světě mnohem víc. Počet obchodních návštěv rostou a civilizovaný cestovní ruch se rozvíjí. Dovolená u dacha již dlouho není uvedena, preferují cestování.

Vytváření úspěšného hotelového podnikání však není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je důležité si uvědomit, že tato činnost vyžaduje dlouhodobé investice, ale dobře vybudované podnikání se může stát zdrojem trvale vysokých příjmů. Tento cíl můžete dosáhnout přibližně v šesti krocích. Je pravda, že kroky musí být sedm mílí.

Krok 1: Problém výběru

Je důležité určit směr pohybu, posoudit rizika a obtíže, aby se nevypadalo jako přísloví: bylo to hladké na papíře, ale zapomnělo na rokle.

Vše začíná konceptem budoucího podnikání. Je však nutné si uvědomit, že zvolený koncept by měl především vyhovět požadavkům trhu a teprve pak vaší osobě vnímat, jaký by měl být hotel.

Ve světové praxi bylo vytvořeno několik modelů hotelové organizace. Například model Ritz je privilegovaným hotelem pro svět.

Kemmons Wilson se zaměřuje na principu větší pružnost v přístupu k klientelu a tarifního systému ve spojení s dostatečně vysokou úroveň služeb.

A nakonec existují modely mini-hotelů, které nás zajímají především. Princip uspořádání malého hotelu pro několik pokojů závisí především na situaci na trhu. Zpravidla existují dvě možnosti: elitní hotel s maximálním množstvím doplňkových služeb nebo naopak hotely ekonomické třídy.

Tuto práci lze ilustrovat nejjednodušším příkladem: podle odborníků v Novosibirsku existuje akutní nedostatek hotelových pokojů "průměrné ruky", které jsou pravidelně vyžadovány pro návštěvníky vědců na konferenci. A v srpnu letošního roku se očekává velké množství návštěvníků ve městě, kteří se chtějí podívat na úplné zatmění Slunce. Zatímco vše plyne ze skutečnosti, že tam nebude místo, kam by tito turisté měli být.

Na rozdíl od Novosibirsku se odborníci na hotelové obchody domnívají, že v Petropavlovsku-Kamčatském je nedostatek pětihvězdičkových hotelů. Rostoucí mezinárodní obchod přitahuje klienty s vysokými nároky na město a hotely se nemohou přizpůsobit změněné situaci.

Obecně však existuje nedostatek levných hotelů v Rusku, určených pro studenty a mladé cestovatele: tato kategorie je nejméně náročná, ale velmi mobilní a početná. V Evropě se počet takových studentských hotelů podobá hostelu: okno, postele, noční stolky, koupelna. Nicméně díky nízkým cenám tyto hotely nikdy zůstávají bez zákazníků.

Neexistují však žádné mezinárodní normy pro mini-hotely. V Americe je "mini" hotel, kde číslování končí 150. Podle evropských standardů je mini-hotel navržen pro ne více než 50 pokojů. V ruské praxi mohou mini-hotely dosahovat pěti až 50 pokojů. Nejoblíbenější mini-hotely získaly ve dvou turistických střediscích v Rusku - Petrohradě a Soči. Jejich velikost se pohybuje od tří do 20 - 30 čísel.

Poté, co bude provedena volba „kapacity“ hotelu, budete muset určit „cílovou skupinu“, to znamená, že pochopit, v jaké spektrum klientů bude vypočteno pro podnikání lidi, kteří ocení blízkost centra města, nebo turisté, kteří preferují dobrý pohled z okna a čerstvého vzduchu.

V této fázi, na rozdíl od situace nabídky a poptávky na trhu City Hotel by měly být přezkoumány a příkladnou ekonomická výkonnost (především provést předběžný odhad nákladů na obsahu hotelu: mzdové, pomůcky, atd.).

Krok 2: Čas, peníze a dokumenty

Odhadované náklady na přípravné práce (obchodní odůvodnění, návrh projektu, pracovní dokumentace, povolení) mohou činit 2 až 5 milionů rublů. Výstavba a vybavení střední třídy mini-hotel s 50 pokoji v Moskvě a Petrohradu, náklady investorů o 6 milionů dolarů. Je třeba zdůraznit, že tato částka zahrnuje náklady na stavbu vlastní budovy.

Malý hotel ve středním pásmu Ruska (přibližně 20 pokojů, v menších městech větší hotel nemusí být ziskový) bude vyžadovat výrazně menší investice: od 350 do 700 tisíc dolarů.

Navíc stavba hotelu vyžaduje značný čas: pro získání povolení (stavby) dokumentace je třeba dát do plánu asi rok, pro stavbu - asi stejný. Avšak doba designu a konstrukce se může prodloužit o mnohem delší dobu, je žádoucí vzít v úvahu, ale není možné předvídat výskyt papírového byrokracie.

Investice do hotelového podnikání, založené v městech s více než miliony obyvatel, jako jsou Ekaterinburg, Novosibirsk, Nizhny Novgorod, se nevrátí až o šest let později. V případě, že používáte bankovní úvěr, doba návratnosti projektu se zvýší na sedm nebo osm let. V malých městech ve střední skupině se náklady na vytvoření mini-hotelu vyplatí za čtyři až pět let. V Moskvě av Petrohradě může být toto období ještě méně.

Pokud jde o balíček povolení, jeho rozsah závisí na tom, jaký bude váš hotel. Licencování hotelového podnikání v Rusku bylo zrušeno, ale bar nebo restaurace v hotelu potřebuje povolení k obchodování s alkoholem. Proto je příkladná balíček pro hotel, který uspokojí dokumenty poukazují na následující: nájemní smlouva, pokud je vytvořen hotel v hotovém budovy; smlouva o pronájmu pozemků (nebo doklady potvrzující skutečnost, že se pozemek koupil) a povolení obecních úřadů pro investiční výstavbu, pokud se předpokládá vlastní výstavba; závěr z Rospotrebnadzoru, požární dohled a ochrana přírody. Pokud stavba hotelu zahrnuje řezání stromů na místě, musíte získat logovací lístek.

Dále v balíčku dokumentů je nutné přiložit projektovou dokumentaci, která sama o sobě vyžaduje řadu schválení. Tyto schválení se však zpravidla vztahují k inženýrským prvkům budovy a pozemku, na kterém budou postaveny, a proto se o ně postará organizace organizace. Je třeba poznamenat, že projekt budovy by měl být proveden v souladu se všemi konstrukčními a hygienickými normami (SNiPs a SanPiNs), a proto je nutné, aby byla vytvořena licencovanou organizací projektu. V opačném případě nemusí být projektová dokumentace brána v potaz nebo je zakázáno zadat stavbu.

Při přepočtu bytů na hotelový balíček dokumentů se bude lišit. Za prvé bude nutné převést obytné prostory (byty) do nebytových fondů. Zvláštní, jak to zní, ale pro hotel, kde budou lidé žít, je třeba změnit právní stav areálu od obytných až po nebytové. Protože v souladu s odstavcem 3 čl. 288 občanského zákoníku, ubytování v obytných budovách podniků, institucí, organizací je povoleno až po jejich převodu do nebytového fondu. Žádost o změnu právního statutu objektu se předkládá oddělení architektury místní správy.

Samostatnou položkou je sbírka dokladů o otevření restaurace v hotelu. Je třeba získat licenci pro maloobchodní prodej alkoholu a tabáku, osvědčení o zápisu do obchodního rejstříku, sanitární-epidemiologický certifikát shody, pokud jde o stravování a hygienické předpisy o koordinaci plánu řízení výroby (tj kontroluje kuchyňské práce), povolení od hasičů, schválení týkající venkovní reklama. Po tom všem je nutné uzavřít smlouvy o odvozu odpadu, dezinfekci, dezinfekci, deratizaci a instalaci protipožárních a bezpečnostních poplachových systémů. Oficiální platby za koordinaci potravinového místa obecně mohou činit 500 až 1000 dolarů.

Krok 3: Projekt Dream

Po dokončení sběru předběžných dokumentů bude načase přemýšlet o architektonickém a projektovém projektu. Jak již bylo uvedeno výše, je lepší objednat jej v licencované projektové organizaci, aby nedošlo k problémům s uvedením budovy do provozu.

Na otázku přístupu ke kvalifikaci architektů by bylo vhodné připomenout legrační příhodu, která nastala s majitelem, otevírá cestu do restaurace a těšíme se na včetně bohaté klienty na vozíčku. V architektonickém projektu však nebyla zohledněna jedna nuance: jídelna je ve druhém patře, je nutné vylézt se po úzkém točitém schodišti. Je zřejmé, že není možné zvednout osobu na invalidním vozíku. Architekti, aniž by přemýšleli dvakrát, nabídli, že zvednou zákazníky v nákladním kuchyňském výtahu. Stejně tak, na kterém jsou odpad a odpad z nich vyňaty. Podnikatel v té době se jasně neměl smát.

Abyste se nedostali do podobné situace, musíte se vybavit minimálními znalostmi o hotelu jako architektonický projekt.

Obvykle má standardní pokoj plochu od 15 do 25 metrů čtverečních. m. Z nich asi 5 čtverečních. m je přidělen na chodbu, toaletu a sprchu. V pokoji se musí ubytovat manželská postel nebo dvě samostatná lůžka. Pro každých šest standardních pokojů obvykle tvoří jeden apartmán a jeden apartmán junior (i když v ekonomické třídě pro mladé hotely můžete bez takových ozdůbek udělat).

Mezinárodní standardy naznačují, že junior suite by mělo být větší než ostatní pokoje (kromě apartmánů). Číslo by se mělo lišit od standardů pomocí sofistikovanějšího designu. V zařízení musí být k dispozici velká postel, pohovka, hluboká vana, TV, telefon a lednice.

Opět podle mezinárodních standardů je luxusní dvoupokojové apartmá s designovými lahůdkami, dobrou televizí a pohovkami v obývacím pokoji (může také sloužit jako zasedací místnost), koupelnou a toaletou s bidetem. Ale v Rusku je často nazýváno velkým jednopokojovým apartmá se zdokonaleným nábytkem.

Návrh místností by měl být praktický, útulný a zároveň zajímavý. Pokud standardní pokoje mohou být stále jen místnosti s okenními závěsy na okně, tapety na stěnách a lustr uprostřed stropu, pak je důležité tvůrčím způsobem pracovat v apartmánech a juniorských apartmánech.

Obecně platí, že odborníci doporučují kombinovat ve vnitřních prostorách světlo teplé (tapety, záclony, přehozy) a tmavě teplý (podlaha, měkký nábytek) tón.

Koupelna současně, na rozdíl od místnosti, by měla být vyrobena ve světlých barvách: malý uzavřený prostor, "malovaný" v tmavé barvě, může způsobit útok klaustrofobie v každém. Čistota světlých dlaždic je navíc jednodušší a jednodušší: svěží zelená nebo jemná dlaždice z broskve bez dalších slov dokáže zákazníkovi, že koupelna je velmi čistá. Ale je lepší, aby se zabránilo naprosto bílé barvě, aby nevznikly asociace s nemocnicí.

Ale instalatér tmavých barev ruský klient, s největší pravděpodobností, ocení jednoznačně: udělali to tmavší, aby se umyl častěji. To je naše mentalita.

Krok 4: "tvář" hotelu

Personál - "tvář" hotelu od okamžiku otevření návštěvníků. Výběr zaměstnanců by měl být osloven s maximální péčí.

První, kdo se setkává se zákazníky, je správce. Žadatelé o tuto pozici by měli mít zvláštní požadavky. Administrátor potřebuje jak kouzlo, tak zdrženlivost a dobrotivost a příjemné chování a nedostatek zvyku kouřit. Musí být kompetentní ve všech záležitostech, nezávislý, správný a klidný. Je žádoucí mluvit cizím jazykem, zejména pokud se hotel nachází v centru města, kde je mnoho zahraničních turistů.

Všichni zaměstnanci hotelu by měli být oblečení přísně a vkusně, oblečení by nemělo vypadat levně. Pro ženy, světlé make-up a vzdorné oblečení nejsou povoleny. Existuje zde však také nuance: je důležité si uvědomit, že oblečovací kód zaměstnance hotelu není stejný jako kód oblečení bankovního zaměstnance. Zákazníci, kteří přijedou do hotelu z obchodního jednání, by neměli mít dojem, že schůzka ještě neskončila.

Pro dívku bude optimální oblečení pohodlné šaty - pouzdra přísně řezaných a bezbarvých barev. Zaměstnanci zaměstnaní při příjezdu a správce hotelu mohou být oblečeni více zářivě: pro ženy - sukně nebo kalhoty a ne bílá halenka, pro muže - ne černý oblek a ne bílou košili bez kravaty.

Všichni ostatní zaměstnanci, kteří slouží hotelovým službám, ať už se jedná o čističe, správci internetových kaváren, elektrikáři, instalatéři a všichni ostatní, by měli také vypadat slušně. Přestože tento personál nepatří k základním, souhlasíte s tím, že: tlustá tlustá žena v mastném modrém kabátu, umývání podlahy v chodbě nebo chodbě, ponechává nepříjemné dojmy.

Zaměstnanci by měli být opatrní a alespoň zaplatili včas na práci: služebná, která je odložena platou, může zcela nečekaně pro sebe a pro vás vyčistit kapsy klienta.

Rozvrh práce pro pracovníky, kteří pracují do dne, je lepší instalovat schéma "den přes tři".

Krok 5: "propagace"

Zisk hotelu není závislý na ceně za noc v pokoji, ale na obsazenosti místností. Výpočet je jednoduchý: je výhodnější, když si koupíte 1000 kusů 10 rublů než jeden koláč na 1000.

Pro "propagaci" hotelu je nejlepší zaměřit se na partnery, tzn. Navázat úzké obchodní kontakty s cestovními kancelářemi, firemními klienty (podniky, které často posílají zaměstnance do vašeho města nebo pozývají hosty), stálé soukromé klienty.

Dobrým východiskem jsou katalogy hotelů nebo referenční služby poskytující hotelové rezervační služby. Dostupnost vašeho hotelu v databázi takového adresáře může vést zákazníky, a to nejen přímo zaslané službou, ale také zvenčí, neboť většina těchto služeb má zastoupení na internetu.

Pokud je hotel dobře osídlený, pak hotelová restaurace, bar a další doplňkové služby začnou přinášet odpovídající příjmy, takže nestojí za to, aby se reklama škrábala.

Je důležité si pamatovat jednoduché pravidlo: neexistuje žádný takový hotel, který by nebyl osídlen "do očí" - dochází k špatnému řízení a nepřiměřeným cenám pokojů.

Krok 6: Správa

Hotel je komplexním mechanismem, který vyžaduje nejúčinnější správu. S pomocí kompetentního managementu získáte miliony studentských hotelů, stejně jako špatný manažer dokáže zničit exkluzivní butikový hotel.

Povinnosti manažera (a tato role často hraje majitel hotelu) se liší od ovládání služebnice až po umývání vlastního oblečení, pokud příslušná služba nemohla tuto úlohu zvládnout. Toto tvrzení je samozřejmě poněkud přehnané, ale problém dobře ilustruje.

Hotel kromě čistíren a zařízení, vaření atd. vyžaduje také odstranění odpadků, normální provoz ústředního vytápění, elektřinu a mnoho dalších věcí. Řízení všech těchto momentů je také kompetencí manažera.

Ovšem především v řízení hotelu je důležité správně vypočítat počet obyvatel. Jaká je populace, nejjednodušší způsob, jak vysvětlit příklad.

Vezmeme si hotel z jedné místnosti. V měsíci 30 dnů. Předpokládejme, že počet byl dán 20 dní, ukazuje se, že populace je 60 procent. Vezměte si hotel s 20 pokoji a za měsíc 31 dní. 100 procent populace bude následující: 20 x 31 = 620 dnů. A pro nás například každé číslo pracovalo jen 17 dní, odtud se dostáváme k obyvatelstvu: 20 x 17 = 340 dnů. 340 děleno 620 a vynásobeno 100, dostaneme 54 procent populace.

Samozřejmě, každý majitel hotelu sní o 100 procent obsazenosti, ale průměrná roční populace je 85 procent. Jak to dosáhnout, ve skutečnosti jsme se pokusili v tomto článku sdělit.

Mimochodem, Rusko má dobře rozvinuté odvětví služeb související s hotelovým managementem: můžete si pronajmout správcovskou společnost, která za poplatek bude mít problémy s obsazením hotelu. Většina těchto společností garantuje populaci 85 procent.

Na základě skutečných zkušeností majitele minihotelu v Moskvě si přečtěte část "Dialog" na str. 67.

Teoretické základy organizace hotelového podnikání

Hotelové obchody a jejich hlavní součásti

Historie hotelového podnikání má své kořeny v hlubinách staletí. Jakmile lidé začali cestovat, trvalo to místo, kde byste mohli zastavit. Již ve starověkém Řecku byly pokoje v hostincích, kde byli cestující ubytováni. Ale začátek hotelového průmyslu byl položen v Římě. Právě zde obchodníci a úředníci často museli cestovat a cestovat po celé zemi za účelem vyřešení obchodních problémů. Výsledkem těchto pohybů byla dobře rozvinutá síť hostinců a hotelů postavených především po silnicích pro pohodlí cestujících. Hotely se poprvé objevily ve Francii. Byly to hrady na malebných místech města. Byly postaveny z kamene a byly pohodlné. Od prvních hotelů se mnoho změnilo, ale významně přispěly k rozvoji všech následujících hotelů. Historie hotelového podnikání, jak či onak, se přirozeně odráží ve své současné pozici ve světě [43, s. 18].

Hotelové podnikání je jedním z hlavních spojení v systému turistických a exkurzních služeb. Mezi službami poskytovanými turistům během cesty jsou hotelové služby ústředním bodem. Ubytování, poskytování dočasného ubytování s určitou sadou dalších služeb jsou zahrnuty jako hlavní součást každého turistického programu v každém turné.

Ubytovací zařízení pro turisty podle mezinárodních doporučení je rozdělena do čtyř skupin:

hotely a podobné podniky;

obchodní a společenské firmy;

specializované ubytovací zařízení;

soukromé turistické ubytovací zařízení.

Typická klasifikace ubytovacích zařízení je znázorněna na obr. 1 a doporučena Světovou organizací pro cestovní ruch, ale ve všech zemích není jednotná. V rámci výzkumu nás zajímá jedno z ubytovacích zařízení - hotel.

Obr. 1 Klasifikace ubytovacích zařízení

Hotel v širokém smyslu je dům s zařízenými pokoji pro krátkodobé ubytování [13].

Na úrovni legislativy je pojem hotel definován takto: "hotel" je komplex nemovitostí (budova, část budovy, zařízení a jiný majetek) určený k poskytování služeb [34].

Z pohledu spotřebitelů je hotel institucí, která poskytuje ubytování na komerční bázi a nabízí vlastní vybavení a služby k prodeji jednotlivě nebo v různých kombinacích [25, s. 14].

Hlavním úkolem hotelu je poskytnout lidem, kteří jsou mimo domov, zůstávají přes noc a poskytují základní potřeby. Tato funkce hotelu výrazně odlišuje od ostatních typů podnikání.

Hotel jako koncept společného trhu se skládá z pěti prvků: umístění, vybavení, služby, cena, obraz (obr. 2).

Obrázek 2 Prvky hotelu

Poloha - ústřední prvek hotelu, určuje jeho geografickou polohu uvnitř nebo v blízkosti některého města, města nebo vesnice; na území tohoto okresu označuje lokalitu dostupnost a pohodlí, přitažlivost okolí, nepřítomnost hluku a jiné nepříjemnosti nebo naopak.

Hotelové vybavení, které zahrnují ložnici, restaurace, bary, recepce, prostory pro setkání a zařízení a rekreačních zařízení, jako jsou tenisové kurty a bazény jsou různorodý soubor služeb pro své klienty, a oni se mohou lišit v závislosti na typu, velikost a další charakteristiky.

Vedení hotelu zahrnuje organizační strukturu řízení, dostupnost specifických hotelových služeb, jejich kvalitu vyjádřenou v takových ukazatelích jako jsou formální a neformální služby, stupeň pozornosti zaměstnanců, efektivita a efektivita.

Obraz hotelu lze vyjádřit způsobem, jakým se hotel zdá lidem a způsobem, jakým je vnímá v popisu. Je to vedlejší produkt jeho polohy, vybavení, služby, ale je posilován faktory, jako je jméno, vzhled, atmosféra, přidružené sdružení - ti, kteří tam žijí a jou; skutečnost, že mluví o sobě ao tom, co o ní lidé říkají.

Cena hotelu vyjadřuje jeho hodnotu, určenou jeho polohou, vybavením, servisem, imageem a spokojeností, kterou zákazníci získali z celého agregátu těchto komponent.

Hotely poskytují služby svým zákazníkům přímo a osobně. Hotelové služby jsou konzumovány v místě jejich prodeje, na stejném místě a jsou vyráběny. V důsledku toho by hotelové služby měly být poskytovány tam, kde existuje poptávka, a trh je dominantním faktorem, který ovlivňuje umístění hotelu. Místo je klíčovým faktorem při ovlivňování životaschopnosti podniku.

Vývoj hotelového podnikání je přímo spojen s rozvojem dopravních prostředků. První hospody a další instituce se nacházely podél silnic a konečných destinací. Vývoj železniční dopravy předurčil vzhled železničních hotelů. Vzhled automobilové dopravy vedl k novému požadavku na ubytování na noční silnici podél dálnice a moderní hotel a motel se staly odpovědí na tuto otázku. Stejně tak ovlivnila osobní doprava a letecká doprava. Hotely se nacházejí v přístavech, v blízkosti letišť a leteckých terminálů.

Vliv lokality je úzce spjat s dopravou, proto je mnoho hotelů umístěno tak, že v blízkosti jsou zastávky na dopravě, taxi a blízkost městské dopravy.

Moderní hotel je navržen tak, aby vytvářel pohodlné podmínky pro noční turisty a poskytl mu řadu doplňkových služeb. Hotelová budova je multifunkční budova a obsahuje technologicky vyspělé vybavení. Výstavba a rekonstrukce hotelové budovy vyžaduje velké investice. Hotely se liší architektonickými řešeními.

Základní principy, které jsou brány v úvahu při budování hotelových budov, jsou následující.

1. Budova (nebo komplex budov) musí být ekologicky integrována do životního prostředí, zachovávající charakteristiky městské nebo venkovské krajiny.

2. Je třeba vzít v úvahu přírodní a klimatické faktory, teplotu a vlhkost, srážky, sluneční záření, rychlost a směr větru apod.

3. Architektonické, strukturální a plánovací rozhodnutí budovy by neměly být příliš nákladné. Rozložení budovy by mělo zajistit hospodárnost jejího provozu. Hlavní úsilí návrhářů směřuje k racionální kombinaci stávajících a jednorázových nákladů.

4. Při konstrukci budovy hraje určitou roli reklamní úvahy: zajištění návrhu fasády, která zdůrazňuje prestiž hotelu; nastavení záznamů určitého směru (budování nejvyšší budovy, nejvíce exotické budovy atd.); umístění vitríny hotelových nákupních center atd.

Rozložení budovy by mělo zajistit racionální uspořádání služby a odpovídající komfort pro obyvatele, splnit požadavky na funkci.

Budova by měla odpovídat estetickým, technickým, hygienicko-hygienickým, ekologickým normám a doporučením. Budova by měla být možné rekonstruovat.

Je třeba dodržovat podmínky ekonomiky procesu výstavby budov [43, s. 41].

Identifikace potřeb v hotelových prostorech je složitým problémem. K vyřešení tohoto problému bychom měli mít vhodné metody, známe faktory, které ovlivňují stávající poptávku v hotelových pokojích, předvídat budoucí změny nabídky a poptávky. Potřeba ubytování v hotelu závisí na počtu a kapacitě míst atraktivity turistů, na stávajícím vybavení regionu s hotely a na stupni jejich nakládání, na převládajících trendech ve změně kontingentu lidí žijících v hotelech. Důležitými ukazateli při výpočtu paušální kapacity hotelů jsou dynamika příjmů domácností, význam regionu, zvláštnosti regionálního rozvoje podnikání, zábavní a rekreační průmysl a dopravní systém.

Charakteristiky hotelů se liší mnoha způsoby: typu konstrukcí, kapacity, počtu podlaží, účelu, druhu provozu atd. Interiér hotelu musí mít estetickou a uměleckou expresivitu, splnit funkční účel prostor. Zvláštní pozornost, spolu s nábytkem, ložním prádlem a doplňky, stolním prádlem, závěsy, koberci, koberci. Prostředky pro zvýšení expresivity vnitřního prostoru vybavených prostorů jsou barvy a světelné řešení, vlastnosti použitých materiálů.

Pro funkční účely je v hotelu přidělena skupina pokojů ve vstupní hale; bytová část; prostory pro stravování hostů, prostory pro obchodní a spotřební služby; prostory pro sport, zábavu, obchodní hosty; kancelářské a domácí zařízení; technické místnosti [43, s. 47].

Skupina pokojů v hale je jednou z odpovědných částí hotelu. Zaměřuje se na setkání a setkání s hosty, provádí funkci distribuce a redistribuce některých děl.

Rezidenční část hotelu obsahuje místa pro ubytování návštěvníků (pokojů) a prostor nezbytných pro normální fungování a udržování čistoty v místnostech. Místnost má multifunkční účel. Poskytuje přenocování, místo odpočinku, příjem jídla, osobní hygienu, práci, socializaci. V místnosti jsou uloženy osobní věci hosta.

V restauracích, barech, kavárnách a dalších stravovacích zařízeních mohou návštěvníci společně s jídlem bavit a komunikovat. Složení zábavních zařízení je rozsáhlé. To zahrnuje koncert, banket, taneční sály. Mezi sportovní zařízení patří bazén, sportovní haly, bowlingová dráha, atd. Prostory pro obchodní schůzky zahrnují různé konferenční místnosti, haly pro obchodní a bankovní provoz, výstavní haly.

Ve skupině obchodních a spotřebitelských služeb poskytují zákazníkům služby obchodním firmám, kadeřníkům, čističům, fotkám, ateliéru atd.

Hotelové a domácí zařízení poskytují pracovní, životní podmínky a stravu pro zaměstnance, včetně domácích a pomocných potřeb.

V technických pokojích se nacházejí služby, které řídí provoz klimatizace, centralizovaného odvozu odpadu, telefonu, alarmu a dalších systémů podpory života v hotelu.

Složení a prostor samostatných skupin prostorů jsou různé a závisí na typu hotelu, provozních podmínkách a kapacitě.

Funkčním areálem hotelu je také sousedící s hotelovou budovou. Zajišťuje izolaci zákazníků a personálu hotelu z vnějšího prostředí (hluk, znečištění plynem, špína atd.), Přístupnost pro návštěvníky. Z tohoto hlediska je důležité umístit hotel ve vztahu k dopravním uzlům, což odpovídá reklamnímu designu budovy. V blízkosti hotelu jsou k dispozici místa pro odpočinek hostů, parkování a parkování vozidel. Perspektivní využití podzemního prostoru hotelu.

Vedení hotelu. Vedení hotelu - je zlepšení praxe každodenních činností za účelem dosažení udržitelného rozvoje v souladu se situací na pohostinství, selektivní používání tohoto odvětví hotelnictví složek, která má svůj vlastní sociálně-organizační strukturu a požaduje okamžité kroky způsobené tržních podmínek [44, str. 199].

Organizační struktura hotelového podniku je administrativní hierarchický systém jeho řízení [19, s. 14]. Zpravidla se jedná o majitele hotelu, generálního ředitele, náměstka generálního ředitele, ředitele pokojového fondu, vedoucího recepční služby,

Hlava režiséra úklidové služby Prádelna, hlavní inženýr, vedoucí bezpečnostní služby, nutriční režiséra, kuchaři, restaurace režiséra, vyjímatelné kuchaři, regionálních obchodních manažerů, ředitel finančních služeb, hlavní účetní, pokladní, vedoucí personálního oddělení, vedoucího ředitele ekonomické služby pro údržbu.

Aby bylo možné dosáhnout cílů a cílů firem v oblasti pohostinství, měla by se rozvíjet organizační struktura a práce v něm musí být rozdělena mezi všechny zaměstnance. Struktura je také potřebná k efektivní transformaci klíčových funkcí zaměstnanců, ke stanovení jejich odpovědnosti a k ​​zajištění řádného úsilí ze strany zaměstnanců.

Správný vývoj organizační struktury je hlavním ukazatelem efektivní organizační transformace.

Organizační struktura firem v oblasti pohostinství určuje nejen svou ekonomickou efektivitu, ale i morální a pracovní spokojenost zaměstnanců.

Při vývoji organizační struktury se specialisté řídí cílovými funkcemi a funkčními prvky organizace.

V odborné literatuře jsou hotelové divize seskupeny do skupin dle zvolených kritérií. Například divize hotelu jsou rozděleny na hlavní, generující příjem: počet pokojů, restaurace, bary) a pomocné: technické oddělení, personální oddělení, účetnictví. Metodika klasifikace hotelových služeb je široce využívána na základě stupně kontaktu pracovníků v oddělení hotelu se zákazníky [42, s. 55].

Pro uzavřený technologický cyklus služeb turistů jsou v hotelu k dispozici následující hlavní služby:

pokojová služba (recepční služba, úklidová služba, porter, pokojový inspektor, bezpečnostní služba atd.);

administrativní služby (sekretariát, finanční služby, personální služby, inspektory požární bezpečnosti a bezpečnosti apod.);

servis veřejných stravovacích služeb (kuchyně, restaurace, banketní služby, servis pracovníků restaurace atd.);

inženýrské a technické služby (hlavní inženýr, údržba, komunikace, elektrikář, instalatér atd.);

Podpůrné služby (prádelna, prádelna, úklidové služby atd.);

doplňkové služby [43, s. 73].

Jedná se o minimální soubor poskytování služeb pro poskytování základních služeb. Nicméně hotely vysoké kategorie mohou mít větší počet služeb (obr. 3).

Nyní se podívejme blíže na funkce základních služeb.

Mezi funkce recepce a ubytování patří rezervace, registrace, rozdělení místností, poskytování hostům různých informačních služeb, zpoplatnění ubytování a vedení potřebné dokumentace. Mezi povinnosti této služby patří také zavedení a údržba databáze, která odráží informace o hosty ao stavu fondu místnosti.

Poskytování služeb během pobytu je omezeno na prodloužení doby pobytu, převedení hosta z jedné místnosti na jinou (v případě potřeby), zpoplatnění ubytování, organizování poskytování doplňkových služeb na žádost klienta.

Recepční a ubytovací služby také sbírají aplikace a místa v hotelu, to znamená, že slouží potenciálním zákazníkům.

Obr.3 Struktura hotelového komplexu

Hlavní cíle a strategie hotelové recepce a ubytovací služby se shodují s hlavním úkolem celého hotelu: poskytovat hostům nejvyšší kvalitu služeb a zvyšovat procento zaměstnání v hotelu. Co se týče strategií pro dosažení stanovených cílů, je například zlepšení reklamy na prezentaci obchodního motelu, což snižuje čas registrace hostů. Zde je velmi důležité jako vysoce kvalitní počítačové vybavení, osvětlení, organizace pracovních míst z hlediska ergonomie a fyzický a emoční stav zaměstnanců této služby [2, s. 35].

Servisní místnosti a služby - poskytuje turistům v místnostech, udržuje potřebný hygienický a hygienický stav pokojů a úroveň pohodlí v obytných čtvrtích, poskytuje každodenní služby turistům. Služba je vedena zástupcem generálního ředitele hotelu - manažerem. Ve vícepodlažních nebo vícepodlažních hotelech jsou obvykle uspořádány skupiny posluchačů a dalších zaměstnanců na podlahách a budovách.

Služba zahrnuje skupiny, které poskytují prádlo, v některých hotelech - prádelna, dílny pro osobní služby atd. Stejnou službou zahrnuje skupinu, která organizuje aktivní odpočinek, rekreační aktivity, sport, výcvik, výlety do přírody nebo vícedenní túry - v závislosti na cestovním programu a přáních těch, kteří bydlí v hotelu. Někdy je tato skupina vytyčena jako samostatná jednotka. Je veden instruktorem pro cestovní ruch a zdravotní péči.

Úklidová služba - útvar odpovědný za čištění místností, hal, toalet, chodbiček a dalších vnitřních prostorů, kde jsou hosté přijímáni.

Catering zajišťuje servis hostům společnosti v restauracích, kavárnách, bary, řeší problematiku organizování a obsluhy banketů, prezentací apod.

Potraviny a nápoje v hotelích mohou být poskytovány nerezidentům i obyvatelům, tyto služby mohou zahrnovat prodej solidních recepcí. Prodej potravin a nápojů je relativně časově náročná služba [25, s. 97].

Význam technického a technického servisu v každém hotelovém komplexu, který je nasycen moderními špičkovými technikami, se stále více a více zvyšuje.

Hlavním obsahem práce v oblasti služeb lidských zdrojů je: vytvoření personálu organizace (plánování, výběr a pronájem, uvolnění, analýza toku apod.); školení zaměstnanců (rekvalifikace, osvědčení a hodnocení personálu, organizace propagace, vedení vzdělávací práce); zlepšení organizace práce, její stimulace, vytváření bezpečných pracovních podmínek.

Čtvrtletně musí být personál hotelu certifikován podle dvou atestačních systémů:

Expert (pokud skupina odborníků vyhodnotí systém kritérií, což je docela subjektivní);

systém pro posouzení technických a technologických parametrů (například, kolik času má kamarádka vyčistit místnost, jaký algoritmus funguje, jaký systém odebírá čísla apod.) [6, s. 42].

Ekonomická služba je největší jednotkou hotelu. Denní údržba velkého počtu obytných místností v řádném pořadí vyžaduje velkou odpovědnost a přesnost. Od hlavy této služby vyžaduje organizační schopnosti, náročnost, touhu splňovat nejvyšší standardy.

Přímá správa hotelu probíhá, což reprezentuje zájmy zasedání zakladatelů s pravomocí (majiteli hotelu), generálním ředitelem. Generální ředitel je prvním člověkem v hotelu a plní dvě hlavní úkoly:

Nejprve musí řídit hotel, aby mohl plně uspokojit všechna přání hosta a přitáhnout ho tak, aby navštívil hotel znovu;

za druhé, musí plnit své povinnosti majiteli hotelu a zajistit tak jeho ziskovost.

Generální ředitel provádí každodenní provozní řízení zaměstnanců hotelu, dohlíží na práci podřízených a řeší všechny vzniklé problémy. Spolu s tím musí zajistit i strategické úkoly správy. Generálním ředitelem je představenstvo finančního plánu v představenstvu a je zodpovědný za jeho realizaci. Vedle ročních plánů je generální ředitel zodpovědný za vypracování dlouhodobého plánu (obvykle pět let), v němž by měly být definovány dlouhodobé cíle podniku a rozvíjeny strategie k dosažení těchto cílů. Tyto strategie by měly být vybaveny vhodnými finančními, organizačními a materiálními zdroji.

Generální ředitel zajistí zaměstnancům běžné pracovní a odpočinkové podmínky (včasné zajištění jednotného stravování zaměstnanců, vybavení šatny, místností pro odpočinek atd.).

V evropských a amerických hotelech je uznáváno, že před výkonem vysokého postavení generálního ředitele by měl zaměstnanec pracovat téměř ve všech hlavních divizích hotelu [15, s. 56].

Hospitality: jak otevřít malý hotel

Bilance síly v hotelovém biznisu: 60% hostů hostí velké hotely, 40% toku je zaručený podíl malých formátů.

Malé hotely v hotelovém biznisu v Evropě již dávno neohrožovaly své místo, ale také se staly jedním z klíčových prvků hotelového průmyslu. Útulné hotely, z nichž každý je jedinečný a jedinečný, za mírný poplatek host bude určitě dostat mnohem více zábavy, než se usadil v bezduché hotelového řetězce, kde se klient cítí nejvíce pohyblivou část dopravníku než vítány. A je v pořádku, že mini-hotel nemá bazén, fitness centrum a kasino: zpravidla lidé za to vůbec nepřijdou.

Výhoda mini-hotelů ve výběru daném klientovi. Host může vybrat hotel nejen na základě nákladů na pokoj, sadu služeb a umístění, ale také s přihlédnutím k estetickým preferencím. Interiéry některých malých hotelů, jako jsou lidé z tvůrčích profesí, jiní raději zastaví podnikatele. Ale co je nejdůležitější, v každém hotelu této třídy jsou pokoje vyzdobeny v individuálním stylu.

Základním prvkem podnikání v oblasti malého podnikání je možnost vytvořit individuální atmosféru komfortu a pohodlí, klient se cítí jako doma a takový pocit ve velkém hotelu je občas obtížný získat i za velmi velké množství peněz. Malé hotely vám umožňují optimalizovat objem poskytovaných služeb, rychle sledovat jejich kvalitu a množství a zvolit nejúčinnější poměr počtu zaměstnanců a návštěvníků.

Malé hotelové obchody: Klasifikace

Pro malé hotely v naší zemi neexistuje oficiální klasifikace, neexistuje jediný legislativní nebo normativní akt, který by jasně definoval podstatu koncepce "malého hotelu". Jediným světelným zdrojem jsou komentáře Spolkové agentury pro cestovní ruch k "systému klasifikace hotelů a jiných ubytovacích zařízení", z čehož vyplývá, že malý hotel je hotel s počtem míst méně než 50 let.

Majitelé Petersburg mini-hotely používat vlastní klasifikaci - v závislosti na obsazeného prostoru parametrů malé hotely jsou rozděleny do „mini-hotel“ (až 10-15 místností v neobydlených fondu, ačkoli mnoho kapacity hotelů 25-30 pokoje mají také odkazují na sebe jako „mini“); mini-hotely typu apartmánu (obvykle ne více než 6-7 a maximálně až 10-15 pokojů v bytovém fondu); a nakonec malé hotely ve volně stojících budovách (až 50 pokojů).

Co se týká úrovně služeb poskytovaných v hotelovém biznisu, je společné rozdělit malé hotely na demokratické a velmi oblíbené ubytovny, domácí hotely, ekonomické a business class hotely a také aparthotely. Ty se v zásadě mohou pochlubit autorským designem interiérů, elitní polohou, exkluzivními službami, dostupností luxusních pokojů a v mnoha ohledech jsou schopny dát hlavnímu nástupu do velkých pětihvězdičkových hotelů.

Co se týče hvězd, provozní GOSTs v hotelovém biznisu nezohledňují rozdíly mezi malými a velkými hotely. Proto i v případě, že majitelé malého hotelu s 15 pokoji zlatého jacuzzi nainstalovat v samostatné budově, k zavěšení na nástěnných maleb z Ermitáže a vytvořit pro hosty bezprecedentní úroveň komfortu, společnost je nepravděpodobné, že by získat alespoň čtyři hvězdičky, protože výtah je jen jeden a kadeřnictví chybějící.

Až dosud počet hvězd v reklamě mini-hotelu je spíše osobní hodnocení kvality svých produktů investory než výsledkem oficiální certifikace hotelového podnikání.

Malý hotelový obchod: Nemovitosti

Hlavním problémem hotelového podnikání je nemovitost. Většina hotelů se nachází v vykoupených a poté přestavěných starých společných bytech a bytových domech. A pro oficiální registraci hotelu potřebujete převést byt do nebytového fondu, což není snadné. Proces vyžaduje vysoké náklady, postup pro jeho vydání někdy trvá déle než rok, plus obrovské daně z majetku a pozemků a zdvojnásobení provozních nákladů hotelového podnikání.

Podle odhadů účastníků trhu je 50 až 70% malých hotelů ve městě stále v bytovém fondu a je registrováno pro jednotlivce a jejich činnost je v souladu se zákonem omezena na pronájem bytu denně na základě smluv s hosty. Je pravda, že v tomto případě neexistuje žádné formální právo být nazýván "hotelem" pro takové podniky. Takže je těžké inzerovat, jasně postavit svou instituci, vytvářet síťové aliance, získávat hvězdy.

Dalším problémem spojeným s hotelnictví, relevantní pro všechny, bez výjimky, malé hotely v zemi, většina z požárních a hygienických předpisů, stejně jako státní normy a stavební předpisy, popisující požadavky, pokud jde o obytné části, jakož i odvětví pohostinství, se nezměnily od sovětských časů, a neodpovídají proudu podmínky.

Dokonce i žádost o rekonstrukci, která může být provedena podle všech pravidel, může být odmítnuta úředníky pouze proto, že podle norem v obytné budově by nemělo existovat více než dvě toalety. A pokud neexistuje žádný certifikát o shodě, je přísně zakázáno přivádět hosty do rezidenčního fondu a ještě víc bez licence na prodej alkoholických nápojů. To je důvod, proč 15% malých hotelů není registrováno vůbec - podnikatelé pracují nelegálně.

Nedostatečná konstruktivní pozornost státu na malé hotelové obchody by byla oprávněná, kdyby hotelová infrastruktura v zemi byla nasycená a laděná. Nicméně, dokonce i relativně prosperující Petrohrad, aby se dostalo do pěti nejlepších turistických center v Evropě, je třeba zdvojnásobit počet pokojů - o 18 tisíc míst.

Malé hotelové obchody: Jak otevřít mini hotel

Na příkladu investování do mini-hotelu v Petrohradě.

Prvním a hlavním úkolem hotelového podnikání je výběr prostor. Lepší pro tento účel jsou vhodné společné byty nad druhým patrem v "předních" domech v centrálních historických obvodech města s nejrozvinutější infrastrukturou. Je žádoucí, aby v okolí byly kavárny, restaurace a obchody. Doporučená celková plocha (včetně místností, chodby, kuchyně, administrativní prostory) - ne méně než 300 m2 m. Nevýhodou je, že na cestě nejsou takové byty ležet a jejich přesídlení je celý příběh. Dnes, v Petrohradě, náklady na vypořádání nákupu je od dva a půl až sedm tisíc dolarů na metr čtvereční, a v průměru ve městě tento postup bude vyžadovat asi 800 tisíc dolarů.

Další etapou při vytváření hotelového podnikání je rekonstrukce a přestavba, která bude vyžadovat alespoň polovinu částky vynaložené na nákup prostor. Daleko horší je však to, že získání povolení, příprava, schválení a schválení projektu rekonstrukce bude trvat déle než jeden rok. Po ukončení přestavby budou nesčetní úředníci kontrolovat výsledky shody. Pokud bude tato fáze úspěšně dokončena, bude čas uzavřít smlouvy s energetickými specialisty, Vodokanálem, hasiči...

Dále, vývoj interiéru hotelu. Hlavním důvodem je, že hotel nevypadá jako hostel a společný apartmán, byl pro obyvatele čistý, útulný a pohodlný. Zařízení pro tento hotel (nábytek, domácí spotřebiče, interiérové ​​předměty atd.) Bude stát dalších 200-250 tisíc dolarů. Zároveň bychom neměli zapomenout na nepřípustnost k prudkému pomazánka klassnosti pokojích, dvou apartmánech a osm pokojů a la ubytovně odradit obě skupiny zákazníků a poskytování služeb hodinové sazby milovníky milostné dobrodružství rychle kazí obraz.

Při přiřazování cen je užitečné studovat trh a návrhy sousedů.

Nábor zaměstnanců je pro hotelový obchod dalším těžkým obdobím. Při náboru pracovníků se člověk musí připravit na vrtání a školení. Ideálním personálem pro hotel pro 10 pokojů je manažer, tři nebo čtyři správci, vedoucí správce, vedoucí rezervačního oddělení, vedoucí účetní a dvě nebo tři služky (v praxi se kombinuje mnoho kanceláří). Pro všechny zaměstnance je žádoucí znalost angličtiny, ale pro správce - povinné.

Dále následujte praktické doporučení již zkušených vlastníků. Standardní služby - lehká snídaně a čisté prádlo - jsou přísné. Nemáte-li místo nebo zákonné právo udržovat vaši malou kavárnu a mini-prádlo? Jednat se sousedy a tyto procesy zadávat externě. Kromě toho můžete uzavřít speciální dohody s nedalekou posilovnou a saunou, restaurací a půjčovnou aut, turistickým přepážením s nabídkou slev pro hosty.

Vytvoření základny pravidelných zákazníků bude trvat déle než jeden rok, takže začínající mini-hotel musí uzavřít dohody s cestovními kancelářemi o poskytování hotelových služeb, díky čemuž bude možné vyhnout se prostojům.

Co se týče reklamy, musí být také uvedeno. Za tímto účelem jsou "lesk", specializované stránky na internetu dobré. Podle některých majitelů hotelů je dobrá návratnost v reklamě z hotelového biznisu dává rádio, přenos informací z úst a venku. Pokud se ve městě nebo regionu objevilo sdružení malých hotelů, je třeba se k němu připojit.

V průměru jsou náklady na zahájení mini byt ve stylu hotel s 10 pokoji v Petrohradě, nyní tvoří nejméně 1,2 milionu dolarů (v jiných městech v zemi, může být tato částka upravena tak, aby vyhovovaly místním podmínkám), se investice vyplatí 6-8 let.

Na základě článku Alexandra Alexandra v časopise
«Obchodní denník»

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Organizace hotelového obchodu

Klasifikační systémy ubytovacích zařízení

Začátek klasifikace hotelu byl odložen v době, kdy bylo velmi málo institucí, které jsou důvěryhodné. Klasifikace byla zaměřena na poskytování bezpečného a kvalitního ubytování a stravovacích služeb pro cestující. S obrovským rozvojem mezinárodního cestovního ruchu za posledních 50 let získalo odvětví pohostinství vyspělé postavení a cíl klasifikace se přesunul od nápadů na ochranu spotřebitele (obvykle zaručených vnitrostátními předpisy a legislativou) k nápadům spotřebitelských informací.

Pro hotely je klasifikace způsobem, jak prezentovat informace o kvalitě služby, infrastruktuře a dalších schopnostech podniku, pomáhat potenciálním zákazníkům a prokazovat jejich věrnost vůči nim.

Pro spotřebitele znamená klasifikace větší transparentnost, větší informovanost a větší soudržnost při hodnocení hotelů.

Hotelové společnosti jsou klasifikovány podle různých kritérií. Nejpoužívanější z nich: komfortní úroveň, kapacita pokojů, funkční účel, umístění, doba trvání práce, zajištění stravy, délka pobytu, cenová úroveň, forma vlastnictví.

V současné době existuje více než 30 hotelových klasifikačních systémů na světě a každá země přijala své vlastní národní normy. Nejpopulárnější jsou tři: pomocí hvězdičky - od jednoho do pěti, písmen - od A do D, korun nebo klíče, které jsou běžné v klubových hotelech.

Hvězdný systém je evropský klasifikační systém založený na francouzském národním klasifikačním systému založeném na rozdělení hotelů do kategorií od jedné do pěti hvězdiček. Takový systém se používá ve Francii, Rakousku, Maďarsku, Egyptě, Číně, Rusku, Brazílii a několika dalších zemích.

Nejpravděpodobnější je klasifikace, kterou navrhla Asociace britských cestovních kanceláří - British Treasury Asority (BTA):

levné hotely (*). Nachází se v centrální části města a má minimální vybavení;

hotely třídy cestovního ruchu (**). V hotelu je restaurace a bar;

hotely střední třídy (***) úroveň služeb je poměrně vysoká;

prvotřídní hotely (****). Velmi vysoká kvalita ubytování a vynikající úroveň služeb;

hotely nejvyšší kategorie (*****). Úroveň služeb a pobyt mimo třídu.

V mezinárodní praxi byla přijata Standardní klasifikace ubytovacích zařízení pro turisty vypracovaná odborníky z WTO. Podle něj jsou všechna ubytovací zařízení rozdělena do dvou kategorií: kolektivní a individuální.

Kolektivní ubytovací zařízení - je jakákoliv zařízení, které pravidelně nebo příležitostně poskytuje turistům ubytování pro přenocování v místnosti nebo v jakékoliv jiné místnosti, ale počet místností, které má, překročí určitou minimální hranici, která je definována v jednotlivých zemích (například v Rusku - 10 čísla v Itálii -7). A všechna čísla v tomto podniku musí podléhat stejným pokynům, být seskupena do tříd a kategorií podle poskytovaných služeb a dostupných zařízení. Kolektivní způsoby ubytování zahrnují:

-hotely a podobné ubytovací zařízení;

-další ubytování.

Podobná zařízení zahrnují penziony a zařízené pokoje, turistické ubytovny a další ubytovací zařízení, které sestávají z pokojů a poskytují omezené hotelové služby včetně denního doplňování postelí, čištění pokojů a koupelen.

Specializované instituce - kromě poskytování ubytovacích služeb, vykonávají některé další specializované funkce. Jedná se o instituce zlepšující zdraví, pracovní a rekreační tábory, kongresová centra atd.

Ostatní kolektivní ubytovací zařízení poskytují omezené hotelové služby, s výjimkou denního doplňování postelí a čištění obytných prostor. Nesmí se skládat z čísel, ale představují jednotky jako "byty", "tábořiště" nebo kolektivní ubytovny (koleje).

Jednotlivé ubytovací zařízení - je to vlastní domy (byty, vily, domy, chaty, chalupy, používané návštěvníky, obyvatele, včetně bytů a timeshare pokoje jsou pronajaté od soukromých osob nebo jiných subjektů, příbuzných nebo známých objektů poskytovaných bezplatně).

Přidělování těchto nebo jiných způsobů ubytování je dáno právními předpisy a normativními dokumenty každé země.

Ubytování, stravování a další služby poskytované hotelovou společností se navzájem doplňují, ve většině případů jsou vzájemně závislé a vnímají hosté jako celek. Vzhledem k tomu, jak jsou navrženy a sloučeny do jednoho komplexu, vzniká určitý typ podniku.

WTO, v souladu se spotřebitelem hotelových služeb na moderním hotelovém trhu, doporučuje následující typy hotelů:

Luxusní hotel je malá nebo středně velká hotelová společnost (pro 100 až 400 pokojů), která se obvykle nachází v centru města. Dobře vyškolený personál poskytuje služby nejnáročnějším zákazníkům - účastníkům konferencí, obchodních schůzek, obchodníkům, vysoce placeným odborníkům. Typická je vysoká cena pokoje, která zahrnuje všechny možné druhy služeb. Pokoje mají několik pokojů, obývací pokoj a samostatnou ložnici. Některé apartmány mají kuchyň s lednicí a vestavěným minibarem.

Vysoký tříhvězdičkový hotel má 400 až 2000 pokojů a nachází se ve městě a nabízí širokou škálu služeb určených pro příjem podnikatelů, individuálních turistů, účastníků kongresů, konferencí poskytovaných vyškoleným personálem, podnikatelů, účastníků konferencí, individuálních turistů; je vybaven drahým nábytkem a vybavením. Cena ubytování je nadprůměrná.

Středně velký hotel je orientován na širokou škálu spotřebitelů, může mít různý počet pokojů. Snaží se využívat moderní technologie, snižovat provozní náklady a dodržovat průměrnou cenovou úroveň.

Apart-hotel - hotelová společnost, která se skládá z několika bytů, jejichž cena nezávisí na počtu hostů, kteří v ní bydlí. Je určen pro samoobslužné provozy včetně samoobslužných procedur pro hosty. V Evropě tento druh vyvinul Aparthotel - anonymní tabuli, kde majitelé bytů uzavřít smlouvu s agenturou, aby se vzdal své bydlení - jeden z bytového domu.

Hotel v ekonomické třídě může být malý, s množstvím pokojů od 10 do 150. Nachází se ve městě, má malý personál a dobře vybavené pokoje. Spotřebitelé jsou zpravidla obchodníci, individuální turisté, kteří nepotřebují plnou penzi a snaží se skutečně platit za služby, které spotřebovávají.

Motel - určený pro turisty cestující autem. Může se pochlubit 150 až 400 pokoji, nachází se v blízkosti dálnic, má malý personál a nabízí nízké ceny v moderně zařízených pokojích. Ve srovnání s hotelem je nabízena omezená nabídka služeb, zejména bez poskytování stravovacích služeb. Motelový komplex obvykle zahrnuje restauraci, bar, kinosála, tělocvičny a herny, bazén, atd.

Resort resort může mít 100 až 500 pokojů, je obvykle vzdálený od města a nachází se v blízkosti nádrží, v malebných místech; nabízí celou řadu služeb, má mnoho sportovních zařízení, dětských hřišť; ceny - nadprůměrné, jsou zaměřeny na různé kategorie turistů.

Timeshare je hotel od 50 do 250 pokojů, ve kterém jsou apartmány typu pokoje a podmínky podobné resortům hotelů. Jednotlivé byty jsou prodávány jednotlivým vlastníkům, ale celkové vlastnictví je řízeno správcovskou společností, tj. majitel si koupí právo užívat nemovitost tohoto hotelu, ale samotný hotel patří k hotelu. Doba používání se měří v týdnech po dobu 10 let až do neomezeného používání. Cena za timeshare závisí na charakteristikách sezóny a době pobytu. Majitel může odpočívat v zakoupených apartmánech v "týdnech" nebo si vyměnit místo na odpočinek a čas.

Mezi uvedené hotely je zvláštní místo obsazeno: bungalov, kemp, tábor, botel, flotila, leták. Mezi seznamovanými hotely je zvláštní místo obsazeno:

Bungalov - malá struktura lehkých materiálů, která slouží k ubytování turistů. Rozšiřuje se v mezinárodních střediscích pro mládež;

tábořiště - tábor pro auto, motocykl, cykloturistiku, obvykle se nachází v přírodě, někdy v blízkosti motelu. Turistům jsou poskytnuty místa k pobytu přes noc, často v stanech nebo v letních domech, vybavené kuchyněmi pro individuální vaření a některé základní vybavení;

Hotel je mobilní hotel, který je vozem s jednolůžkovými nebo dvoulůžkovými pokoji (spacími místy), ve kterých jsou umístěny spací židle. K dispozici je šatna, společná kuchyň, lednice, společná toaleta. Během dne se turisté seznámí s různými městy a jejich památkami a večer stráví ve vlaku;

Botel - malý hotel na vodě (neplovoucí), který lze použít jako vhodně vybavená loď;

flotel - velký plavecký hotel, velký hotel na vodě, speciálně vybavená loď. Turisté jsou nabízeny komfortní ubytování a širokou škálu služeb pro aktivní odpočinek - koupaliště, vodní lyžování, řešit rybaření, vybavení pro potápění a fotografování pod vodou rybaření, tělocvičny, sály pro kongresy a konference, knihovnu, různými informační podpory (telefon, fax, počítače a podobně). Nedávno je často využíván pro organizace obchodních zájezdů, kongresových zájezdů, kongresových plavidel, vzdělávacích zájezdů;

Leták je extrémně drahý a málo hotelů. Je vybaven přistávací podložkou a komunikačním systémem s meteorologickými službami;

Zvláštní pozornost by měla být věnována novému typu specializovaného cestovního ruchu - venkovské turistiky. V současné době je venkovská turistika považována za velmi výnosnou činnost a má značný objem.

Každá země se tedy vyznačuje vlastní organizací hotelového podnikání a klasifikací hotelů a dokonce i hotely patřící do stejné kategorie, které se nacházejí v různých zemích, mají značné rozdíly a měly by být opatrnější ohledně výběru ubytovacího zařízení.