Jak otevřít podnikání v Turecku: poradenství podnikatelům

Turecko je téměř rájem pro zahraniční investory. Je snadné otevřít obchod v Turecku, protože vláda vytvořila všechny podmínky pro přilákání zahraničního kapitálu na turecký trh a úspěšnou práci zahraničních společností na Anatolském poloostrově.

Lví podíl na celkovém segmentu turecké soukromých podnikatelských účtů pro turistiku a druhů přímo či nepřímo souvisejících s ním: Hotel a restaurace obchod, kavárny, pláže, atd. Podle odborníků, mezi nabídek k prodeji v Turecku, jsou to právě tyto druhy.. podniky zaujímají vedoucí pozice.

Například tříhvězdičkový hotel se 88 místy v turistické oblasti Antalya bude stát asi 3 miliony eur, i když je snadné najít hotel třikrát levnější - asi 1 milion eur. Kromě připraveného podnikání můžete začít s koupí rezidenčního objektu (dům, byt) a pronajmout si ho. Jako alternativu se můžete pokusit zapojit se do obchodování na ulici (hot dogy, kaštany, vařená kukuřice atd.). S počátečním kapitálem a touhou je to docela možné realizovat.

Registrace obchodního subjektu v Turecku

Rozhodnutí je tedy učiněno a vy jste odhodláni podnikat v Turecku. Potřebujete začít registrací právnické osoby. To je jednoduché, protože podle zákona přijatého v roce 2003 je takový postup značně zjednodušen. Nyní místo 19 etap procesu registrace podniku existují pouze 3. Je docela úžasné, že podnikání může být registrováno jen za jeden den a na jednom místě - v Hospodářské a průmyslové komoře.

Turecká legislativa ze zákona o přímých zahraničních investicích, přijatá v roce 2003, zcela vyrovnala práva zahraničních investorů s místními obchodníky. Každý cizinec tedy může v Turecku otevřít podnik v jakékoli právní formě organizace.

Podle obchodního zákoníku Turecka jsou povoleny následující organizační a právní druhy podnikání:

 • Anonim Sirketi (A.Ş.) - Akciová společnost
 • Limited Sirketi (Ltd. Şti.) - společnost s ručením omezeným
 • Adi Ortaklık - jednoduché partnerství
 • Komandit Sirket - partnerství s ručením omezeným
 • Kollektif Sirket - registrované partnerství
 • Sermayesi Paylara Bolunmus Komandit Sirket - jednoduché partnerství dělené akciemi
 • Soukromý podnikatel

Zpravidla se cizinci registrují v Turecku na akciových společnostech (AO) a společnostech s ručením omezeným (LLC). Částka základního kapitálu pro registraci společnosti LLC je stejná pro turecké a zahraniční podnikatele a činí 5 000 tureckých lir (asi 3 000 amerických dolarů).

Zakladatelé firmy v Turecku může působit fyzické nebo právnické osoby, zejména pro registrovaná v množství v rozmezí od 2 do 50. Minimální základní kapitál akciové činí 50.000 tureckých lir (asi 30.000 amerických dolarů). Zakladatelé AO mohou být minimálně 5 akcionářů (maximální počet akcionářů není omezen).

Připomeňme, že společnost může být zaregistrována jen za 1 den, ale každá forma společnosti vyžaduje zvláštní postup. Společné body registrace jsou:

Předkládání podkladů do Obchodně-průmyslové komory. Je třeba mít: rozhodnutí zakladatelů osvědčených notářem, stanovy a manifest pro Obchodní a průmyslovou komoru, jedinečný název společnosti v turečtině.
Při registraci firmy je nutné, aby všichni spoluzakladatelé měli povinnou přítomnost se zahraničními pasy.

Každý zakladatel obdrží "oficiální vydání" Obchodní a průmyslové komory, v němž je uvedena registrace společnosti. Poté bude společnost registrována u daňové kontroly.

25% základního kapitálu zakladatelů je povinen zaplatit do tří měsíců, zbývající částka se platí za tři roky. Stát reguluje určité sféry podnikání. Například k otevření společnosti v bankovnictví nebo pojišťovnictví, směnárna, bonded warehouse, leasing, fond, další povolení je vyžadováno od ministerstva obchodu a průmyslu.

Vlastnosti podnikání v Turecku

Nákup stávajícího podniku v Turecku obvykle probíhá prostřednictvím zprostředkovatelů - fyzických osob nebo realitních kanceláří. Při práci s prostředníkem musíte být opatrní: můžete se dostat k podvodníkovi. Obraťte se na paralelní společnost na dotazy a odborné znalosti vybraného objektu.

Hlavním principem podnikání v Turecku není odvrátit se od zákona ani v malých věcech! Mentalita ruských podnikatelů, kteří jsou zvyklí na "daňovou optimalizaci" v Turecku, může být zneužita: daně jsou přijímány zákonem a jakákoli odchylka od nich je těžce potrestána.

Kromě toho je v Turecku zákonem mnohem jednodušší a pohodlnější než snaha o vybudování chytrých kombinací, aby bylo možné je obejít. Návratnost podnikání v Turecku není nic méně než ruština, ale snadnost podnikání je zřejmá:
Podnikání je snadné. Všechna povolení, licence, certifikace zboží vydávají státní orgány rychle a jasně.

Rizika jsou menší, stabilita a předvídatelnost jsou větší. Turecká vláda prostřednictvím přijetí zvláštních státních programů pro rozvoj podnikání se snaží nejen vytvářet podmínky pro domácí podnikání, ale také stimulovat příliv zahraničních investic. Malé a střední podniky v Turecku zahrnují podniky s počtem zaměstnanců až 250 zaměstnanců, jejichž roční obrat činí až 25 milionů tureckých lirů. Tyto společnosti dostaly řadu vážných výhod: osvobození od DPH z vybavení z tureckých a dovezených z celních poplatků zjednodušilo postup pro získání úvěrů z rozpočtu.

Skutečným podnětem pro rozvoj podnikání v Turecku a přilákání zahraničních investic je vytvoření zvláštních investičních zón. Jejich hlavní typy jsou:

Zóny technologického rozvoje (technoparky). Vytvořeno v různých městech země. Celkem je plánováno otevření 39 takových technoparků, z nichž 27 je již v provozu. Jeden z nich, v Antalyi, se specializuje na výzkum a investice do špičkových technologií.

Organizované průmyslové zóny. Jsou územně-průmyslové komplexy, které zahrnují malé a střední podniky působící na určitém území. Rozvoj podnikání v těchto zónách je stimulován zvláštními výhodami v oblasti daní, půjček, cen energií a podobně. V současné době existuje přibližně 150 takových zón.

Volné zóny. Speciální území mimo celní zónu, vytvořená pro příliv investic, zaměřená na vývoz. Správní pravidla zde jsou výrazně omezena a některé jsou zcela vyloučeny. Takové zóny 19. Jsou umístěny v blízkosti přístavů a ​​mají východy na mezinárodních obchodních trasách.

Více než 15 000 společností se zahraniční kapitálovou prací dnes pracuje na tureckém trhu. Toto číslo zahrnuje takzvané světové Toyota, Honda (Japonsko), Ford, PG, Philip Morris (USA), Renault, Cement Fransaise (Francie), Bosch, Mercedes "," Siemens "(Německo)," Pirelli "," Fiat "(Itálie).

Vlastnosti podnikání v Turecku

Pro Rusy je hlavní obtíž jazyková bariéra a zvláštnosti mentality. První problém je řešen známým způsobem, ale pochopit národní specifika podnikání není snadné. Turecko je jedinečné ve své kombinaci východní a západní kultury. Turecká legislativa, bankovnictví, daně, vzdělání a další systémy jsou přivedeny na standardy EU, ale to vše je překonáno východní mentalitou obyvatelstva, která zaostává za rychlými změnami.

Ruský obchodník v Turecku by měl být veden dvěma hlavními principy - nikomu nevěřit za slovo a jednat striktně podle zákona. Pouze oficiální smlouva uzavřená stranami má v tureckém podnikání bezpodmínečnou moc, vše ostatní je pro podnikání nespolehlivé a nebezpečné.

Nejvýnosnější obchodní linie

V hrubém domácím produktu turecké ekonomiky je největším přínosem mezinárodního obchodu. Struktura tureckých vývozů v roce 2009 je následující:

 • Výkon strojů a vozidel je téměř 3 miliardy dolarů.
 • Průmyslové zboží - více než 2,5 miliardy amerických dolarů.
 • Produkty zemědělství a hospodářských zvířat - o něco více než 1 miliarda amerických dolarů.

Podle sektorů ekonomiky struktura tureckého HDP vypadá takto:

 • 1 místo - průmysl (těžký a lehký průmysl);
 • 2. místo - doprava, komunikační služby, logistika;
 • 3. místo - pronájem, vlastnictví a prodej nemovitostí;
 • 4. místo - obchod, maloobchod a velkoobchod;
 • 5 místo - zemědělství.

Minimální počáteční kapitál pro obchodní organizace v Turecku

Minimální částka pro zahájení podnikání v Turecku závisí na druhu podnikání a přibližně o třetinu méně, než by bylo zapotřebí v Rusku.

Zahájení a udržování obchodu v Turecku s platbami v rozpočtu je vyšší než v Rusku, avšak náklady na nájem, práci, reklamní náklady jsou mnohem nižší. Nejdůležitější však je, že podnik nemá žádný státní tlak a jasná a transparentní daňová a právní legislativa vám umožní začít podnikat s minimem peněz. Nedávno odborníci profilující společnosti provedli výpočet nákladů na otevření kosmetického salonu. V Moskvě by uspořádání takového podniku stálo 1 milion eur, v ruském městě jednoho milionu lidí, asi 700 tisíc eur. V Antalyi (počet obyvatel 2 miliony) - 440 tisíc eur.

Tipy pro začínající podnikatele v Turecku

Doporučení obecné povahy:

Nemusíte se zabývat amatérskou činností, sebevědomě se spoléhat na "obchodní smysl". Existuje mnoho nuancí, o kterých se můžete setkat pouze u firem, které se zabývají obchodním poradenstvím v Turecku.

Proveďte potřebný marketingový výzkum ve vaší oblasti, zjistěte dostupnost poptávky a úroveň konkurence.
potřebujete pečlivě promyšlený obchodní plán a dlouhodobou obchodní strategii na tureckém trhu.
Najděte inteligentního účetního, právníka a překladatele. Hlavní chyby, které ruští obchodníci v Turecku dovolují, pocházejí z právní oblasti a marketingové a ekonomické chybné kalkulace jsou obvykle vedlejší.

Většina ruských společností v Turecku se zabývá cestovním ruchem a výstavbou komerčních a obytných nemovitostí. Naši krajané jsou také široce zastoupeni na mezinárodním obchodním trhu mezi tureckými výrobci a státy SNS.

Moderní světová ekonomika prochází složitým obdobím, a existují náznaky stabilizace nestačí, aby optimistický očekávat brzké uzdravení. V souvislosti s klesající výrobou a finanční krizí v EU ukazuje Turecko záviděníhodnou hospodářskou stabilitu.

Mnoho významných ekonomů tvrdí, že do roku 2050 Turecko obsadí desáté místo největších ekonomik světa (dnes je na 18. místě). Podle velikosti této populace bude Turecko také na 10. místě ve světě. Vzhledem k tomuto znaleckému názoru a současným atraktivním obchodním podmínkám se Turecko může kvalifikovat na hodné místo v seznamu zemí, jejichž investice jsou dnes nejatraktivnější.

Jak otevřít podnikání v Turecku: poradenství podnikatelům

Rozhovor s podnikatelem:

Jak otevřít podnikání v Turecku: poradenství podnikatelům

Webové stránky openbusiness.ru společný projekt Společenství informačních portálů, malá podpora podnikání navazuje na cyklus rozhovorů s úspěšnými podnikateli, kteří jsou ochotni podělit se o své vlastní zkušenosti ze zakládání podniků a pomoci začátečníkům, aby jejich první kroky v podnikání.

"Hlavní věc, kterou musíte znát ruštině v Turecku, není věřit ve slovo a nehledat jiné způsoby, než legitimní"

Není žádným tajemstvím, že odpočinek v Turecku zaujímá vedoucí pozici ve světě z hlediska ceny a kvality. Není divu, že tolik Rusů, jakmile navštíví tuto zemi na turistických vízech, vážně přemýšlí o tom, co by mělo žít a podnikat v této úrodné zemi.

O tom, jak tento sen splnit (přinejmenším pokud jde o vytvoření podnikání), jsme požádali o to, aby vedoucí poradenské společnosti Sovet (Shan-Tour LTD.) Oksana Kyuchykkar.

Oksana, jak dlouho vaše společnost působí na tureckém trhu?

Naše společnost existuje na trhu již 14 let. Za prvních 9 let se společnost zabývala cestovním ruchem av posledních 6 letech byla zcela přeorientována na konzultace především s občany SNS (a přibližně 15-20% zákazníků společnosti jsou občany Turecka a Evropanů).

Jaké potíže jste narazili v počátečních fázích podnikání?

Před 14 lety, problémy, které jsme čelili - je především nedostatek informací, pokud jde o specifika tureckého právního rámce, daňové servisních prací v Turecku, stejně jako mnoho rozporů v ruských a tureckých zvyklostí.

Principy podnikání jsou stejné všude, ale v každé zemi existuje určitost. V Turecku se neustále objevují změny právních předpisů, neboť Turecko přináší své legislativní základy na normy Evropské unie.

Před 14 lety, když jsme organizovali podnikání v Turecku, jsme nemohli dokonce získat úplné konzultace, které by odpovídaly našim potřebám, jako zahraniční investoři, z jediného zdroje. A o konzultaci, a v ruštině to bylo možné a ne snění.

Na konzultaci s různými právníky a účetními, a pak jejich transfery byly docela znatelný rozpočet, ale výsledky byly ještě pohoršující. Protože zdroje byly různé někdy informace neodpovídaly skutečnosti, nebo celý obraz nechtěl být postaven z kousků mozaiky. Neznalost nebo předčasné znalosti vedly k dodatečným nákladům, včetně daní, pokut a konzultací.

Chyby v první fázi byly velmi, velmi. Toto je nyní naše holdingová společnost čtyř různých společností, z nichž každá přináší vlastní příjem. A pak...

Nejprve jsme se rozběhli kolem všech institucí, vycpaných nárazů na tureckou byrokracii. Získali, tak řečeno, zkušenosti. Pak se nudí hrboly, začali získávat znalosti a kupovat odborníky. A pak se znalosti a zkušenosti staly tak, že bylo možné sdílet jejich znalosti a zkušenosti s ostatními.

Nejprve jsme to udělali na základě grantů jednoduše formou poradenství přátelským přátelům. Pak přátelé promluvili svým přátelům a známým a přátelům. Rusoví obchodníci měli vždy větší zájem o tak souseda jako Turecko. Ale všichni čelili stejným problémům, které jsme řešili před 14 lety. A vlastně se zrodila poradenská společnost.

Jakmile budete pohybovat po této cestě, zarostlé s vazbami, známí, přechod na novou fázi vývoje, to se stává již jen tak ledajaký poradenská firma, a tým, který poskytuje nejen znalosti, ale také komunikaci, podporu a příležitosti pro organizace a podpora podnikání v Turecku.

Ne všechny typy obchodů, které existují v Rusku, jsou v Turecku a naopak. Hledání a vyplňování dosud prázdných výklenků, vývoj nových konceptů pro turecký trh je také v oblasti našich zájmů.

Dnes, aniž bychom se chválili, můžeme snadno vyřešit všechny problémy, s nimiž se v Turecku potýká nějaká obchodní činnost, a vůbec ne důležité, místní nebo zahraniční.

Jak jste přišli k myšlence zahájení podnikání v zahraničí?

A kdo začal podnikat v Rusku před 14 lety? V zahraničí to bylo klidnější, více příležitostí, důvěra v budoucnost. Budete si pamatovat, co se děje s naší zemí: banky praskly, ruble cválají, rakety, úplatky. Pouze "nejchytřejší" a "nejhorší" by v jiných věcech mohly přežít, a teď je tato situace stále v mé mysli. Mnoho mých partnerů a známých podnikatelů odešlo, kdo do Izraele, kdo do Německa. Všude, kde začínali od začátku, vylezli nahoru a přesto si vybudovali úspěšný obchod.

A v Turecku bylo všechno velmi složité bez podpory, bez pomoci, bez známek. Ale přesto jsme se všichni oteplili myšlenkou, že úspěch nebo neúspěch závisí pouze na vlastním mozku a pečlivosti a ne na něčí přízeň.

Co můžete říct o zvláštnostech podnikání v Turecku? Jaké jsou obtíže pro ruské občany?

Pro ruské občany je hlavním problémem jazyková bariéra a problém mentality. A pokud první může být docela snadno řešeno, pak je obtížné se integrovat do místní kultury a ještě více do podnikové kultury.

Turecko absorbovalo jak kulturu Východu, tak kulturu Západu. Turecko aktivně přináší své legislativní, daňové, bankovní, vzdělávací a další systémy na evropské standardy, ale musíme si uvědomit, že změna mentality bude vyžadovat nahrazení více než jedné generace Turků.

Nejdůležitější je znát ruštinu v Turecku - nevěříte ve slovo a nehledáte jiné způsoby, než legitimní. Pouze smluvní vztahy mají sílu v turecké podnikatelské kultuře, vše ostatní - od chytrého, a tak může vést ke kolapsu celého podnikání.

Řekni mi víc o daňovém systému v Turecku pro cizince, zejména ruské?

Systém zdanění cizinců, kteří vykonávají své podnikání v Turecku, v přítomnosti společnosti registrované v Turecku, se neliší od zdanění společností tvořených rezidenty Turecka.

To znamená, že podle zákona o přímých zahraničních investicích v Turecku mají společnosti usazené v Turecku za účasti zahraničního kapitálu stejná práva a povinnosti jako společnosti, které jsou tvořeny pouze za účasti tureckého kapitálu.

Pokud mluvíme o dani z příjmů z příjmů fyzických osob, pak pro cizince existují i ​​stanovené dávky pro jejich platbu pro obyvatele Turecka.

Jaké jsou omezení pro podnikání pro nerezidenty?

V tureckých právních předpisech neexistují žádná omezení pro cizince, kteří vlastní podnik v Turecku.

Jak obtížný je postup registrace pro ruské občany? Které etapy musíte projít? Kolik stojí proces zahájení?

Postup registrace právnické osoby v Turecku pro rezidenty a nerezidenty Turecka je stejný. Jediným rozdílem je, že cizinecké dokumenty budou muset být přeloženy do turečtiny, osvědčené notářem, což zase zvyšuje náklady na otevření společnosti v Turecku.

V době otevření společnosti ve formě LLC v Turecku trvá asi 10 dní ode dne podání původních dokumentů a na náklady závisí na počtu zakladatelů a statutárních fondů. Pro JSC - registrační postup trvá 15-20 pracovních dnů.

Postup při registraci podniku v Turecku je poměrně jednoduchý a potřebujeme pouze kopie pasů a fotografií od budoucích spoluzakladatelů společnosti.

Jaké druhy obchodů se v Turecku většinou otevřou?

V současné době většina Rusů investuje do cestovního ruchu a výstavbu nemovitostí v Turecku (komerční a rezidenční), stejně jako rozvoj podniků otevřených v Turecku za účelem optimalizace toku mezinárodního obchodu mezi Tureckem a zeměmi SNS.

V posledních 3-4 letech však tendence Rusů otevírat malé a střední podniky v jiných oblastech.

Které obchodní linie jsou tradičně považovány za výhodné v Turecku?

Pokud hovoříme o struktuře HDP Turecka, pak největší procento Turecka přináší mezinárodní obchod.

Struktura vývozu Turecka:

Na prvním místě při vývozu je vývoz strojů a vozidel z Turecka 2 963 718 495 tisíc dolarů za rok 2009
Na druhém místě vývozu Průmyslové zboží - 2 526 863 058 tisíc dolarů za rok 2009
A to pouze na třetím místě potravinářské produkty zemědělství a živých zvířat - 1 043 921 tisíc dolarů za rok 2009

Struktura HDP Turecka podle hospodářských odvětví:

1 místo - Průmyslová výroba (těžký a lehký průmysl)
2. místo - dopravní, logistické a komunikační služby
3. místo - příjem získaný z pronájmu, vlastnictví nebo prodeje nemovitostí
4. místo - velkoobchod a maloobchod
5 místo - zemědělství.

Podle vašich odhadů, jaká je minimální částka, s jakou dnes můžete začít podnikat v Turecku?

Minimální výše počátečního kapitálu pro otevření úspěšného podnikání v Turecku ve srovnání s Ruskem je o 20-30% nižší než průměr pro Rusko.

Potenciální investoři v Turecku musí pochopit, že v Turecku je otevření a udržování společnosti na oficiálních platbách vyšší než v Rusku. Současně však nízké náklady na nájemné, práci, imputované ceny za reklamu a především nedostatečný tlak na podnikání ze strany státu a průhledná právní oblast umožňují, aby se podnikání odvrátilo od začátku pro lepší finanční prostředky než v Rusku.

Například jsme očekávali otevření kosmetického salonu v Antalyi nedávno. V Moskvě by takový salon stálo 1 000 000 EUR, v ruském městě milionáře - 700 000 EUR, v Antalyi (2 miliony obyvatel) - 440 000 EUR.

Minimální částka, s jakou má smysl žádat o služby naší společnosti, je asi 50 000 EUR.

Jaké rady byste dali podnikatelům, kteří chtějí začít podnikat v Turecku?

Nezapojujte se do amatérských aktivit. V samotném počátečním stadiu je nezbytné získat rady od našich specialistů nebo firem zabývajících se takovými činnostmi.

Je žádoucí uskutečnit předběžný marketingový výzkum, mít jasný obchodní plán a strategii vyhrocení na tureckém trhu. Nebo najmenej najmout dobrého tlumočníka, právníka a účetního.

Většina chyb ruských podnikatelů v Turecku má právní povahu a teprve potom jsou marketingové a ekonomické chybné kalkulace. Naše společnost je připravena spojit se s řešením jakéhokoli úkolu na území Turecka, ale víte, že je lepší nechat chyby najednou, než napravit jejich důsledky.

Společnost Sovet Consulting

specializovaná poradenská agentura a správcovská společnost

Hlavní cíle společnosti:

Podporovat rozvoj obratu obchodu mezi zeměmi SNS a Tureckem a posílení obchodních vazeb mezi Tureckem a zeměmi SNS.

Stimulovat integraci zahraničního kapitálu do turecké ekonomiky.

Zajištění komplexní ochrany cizinců při získávání, výstavbě, prodeji obytných a komerčních nemovitostí v Turecku.

Zlepšit vzdělávání zahraničních občanů tureckého hospodářství a na podporu šíření zkušeností a znalostí o tureckém trhu pro fyzické i právnické osoby - obyvatelé Turecka se neplánuje organizovat své vlastní podnikání v Turecku, nebo nákup nemovitosti v Turecku.

Společnost Sovet Consulting
Sirinyal? Mah., Ismet Goksen Cad., Veli Sulu 1 app. č.: 105, K.3, D.9
Antalya / Turecko
Tel: +90 242 316 3654
Fax: +90 242 316 3654
E-mail: [email protected]

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zahájení a podnikání v Turecku zahraničními občany

Pokyn pro cizince - 16

Rozhovor s právníkem Elfií Ozelem

1.Čemu byste měli věnovat pozornost při zahájení podnikání v Turecku

Změny nového zákona o přímých zahraničních investicích, který byl zveřejněn a vstoupil v platnost v roce 2003, znesnadnil a usnadnil podnikání cizinců v Turecku. Zákon vysvětluje pojetí zahraničního investora a přímé zahraniční investice. Podle zákona jsou zahraniční investoři osvobozeni od mnoha byrokratických postupů. Zákon sám o sobě zaručuje ochranu zahraničních investic. Zákon uděluje právnickým osobám s účastí zahraničního kapitálu nabývání nemovitostí nebo omezených práv k nemovitostem v Turecku za stejných podmínek jako pro turecké občany. Samotný zákon podrobně popisuje postup při vytváření a provozování zastoupení zahraničních firem.

Při zahájení podnikání je třeba věnovat pozornost správným zdrojům informací.

Především to je právních předpisů. Při otevření určité oblasti činnosti v Turecku je třeba vzít v úvahu právní faktory, které musí být splněny jak pro cizince, tak pro občany Turecka. To zahrnuje jak legální umístění osoby, která hodlá zahájit podnikání v Turecku, tak pracovní povolení a daňové zákony.

Pokud osoba, která nemluví tureckým jazykem nebo znalostí tureckého jazyka, neodpovídá požadované úrovni, pak bychom se v tomto případě měli obrátit na služby tlumočníka. Je žádoucí, aby byl tlumočník s právem podepsat.

Každá společnost a podnik potřebuje účetní. Účetní se musí zabývat včasným placením daní, registrací dokladů, vedením účtu atd. tak tato osoba by měla být spolehlivá.

Před zahájením podnikání v Turecku je nutné objasnit otázky týkající se návrhu společnosti, společností, podniků, otázek z pracovních víz atd. Chcete-li získat tento druh informací, musíte kontaktovat právníka příslušného v této věci.

2. Otevření společnosti

Prvním krokem je dokončení registrace právnické osoby. Všechny formální náležitosti mohou být zavedeny v Hospodářské a průmyslové komoře.

Nejčastěji se cizinci dávají přednost tomu, aby se v Turecku zaregistrovala společnost s ručením omezeným (LLC) a akciová společnost (JSC).

Registrace podnikání probíhá po předložení všech ustavujících dokumentů Obchodní a průmyslové komoře. Vyžadují se následující dokumenty, které byly předem ověřeny notářem: rozhodnutí zakladatelů; Listina pro Obchodní a průmyslovou komoru; Manifest pro Obchodní a průmyslovou komoru; značkové a, co je nejdůležitější, jedinečné jméno v tureckém jazyce. Při registraci společnosti je nutné, aby všichni spoluzakladatelé obchodu měli platné zahraniční pasy. Všichni zakladatelé obdrží "Úřední věstník" Obchodní a průmyslové komory, kde budou uvedeny údaje o registraci společnosti. Po potvrzení je společnost zaregistrována u daňové služby.

Při registraci společnosti v Turecku musíte zadat adresu. Chcete-li to udělat, musíte si pronajmout pokoj nebo apartmán. Při vypracování nájemní smlouvy je nutné s vlastníkem bytu projednat možnosti podnikání v bytě. Mohlo by to být byt jako doma. Je také nutné zjistit od právníka a účetního, zda existuje zákaz doma provozovat určitou sféru podnikání (např. Kavárna, sportovní klub, vyžadují zvláštní povolení příslušných orgánů a nezbytné prostory pro takové činnosti).

Poté je nutné shromáždit potřebný seznam dokumentů a požádat o registraci potřebných podnikatelů.

Cestovní pas, certifikovaný, povolení k pobytu cizinců, smlouva o nájmu kanceláře nebo kanceláře, bankovní účet.

3 Nejčastější typy obchodů pro cizince v Turecku

V Turecku jsou všechny druhy obchodů souvisejících s cestovním ruchem poptávány: hotely, hotely, restaurace, kavárny a pláže, salóny krásy a kadeřnictví. Mnoho cizinců v resortových oblastech koupí nemovitosti a pronajme je v létě.

4.Daňový systém v Turecku pro cizince, zejména ruské

Systém zdanění cizinců, kteří podnikají v Turecku, s přítomností společnosti registrované v Turecku, se neliší od zdanění společností tvořených rezidenty Turecka. Podle zákona o přímých zahraničních investicích v Turecku mají společnosti otevřené v Turecku za účasti zahraničního kapitálu stejná práva a povinnosti jako společnosti, které se tvoří pouze za účasti tureckého kapitálu.

5.Postup při registraci zahraničních občanů

Postup registrace právnické osoby v Turecku pro rezidenty a nerezidenty Turecka je stejný. Jediným rozdílem je, že dokumenty cizince budou muset být přeloženy do turečtiny, notářsky ověřené.

Je třeba předložit společenskou smlouvu a listinu. Připravte notářské dokumenty společnosti. Je nutné předložit do obchodního rejstříku nezbytné dokumenty, které jsou uvedeny na internetových stránkách obchodních a průmyslových komor. Získejte potenciální identifikační číslo daňového poplatníka (TIN). Otevřete účet u banky. Podat žádost o zápis do obchodního rejstříku. Po zapsání zápisu do obchodního rejstříku oznamuje obchodní rejstřík příslušnou daňovou instituci a instituci sociálního zabezpečení zřízení společnosti. Obchodní rejstřík po registraci společnosti zveřejňuje příslušné oznámení v novinách obchodního rejstříku.

Nejdůležitější rysy, které by měly být brány v úvahu při zahájení podnikání v Turecku: zaznamenávat všechny zaznamenané operace a akce, jednat v rámci práva, pamatovat si rozdíl mezi tureckou a ruskou mentalitou a také využít odborné pomoci.

Zákon o přímých zahraničních investicích č. 4875
Türk Ticaret Kanunu

10 Nekonečné rady podnikatelům v Turecku. Číslo 1

Dnes jsme se rozhodli nejen poskytnout vám ready „rybí pokrm“ a házet „návnadu návnady“ v podobě tipů na podnikání v Turecku, se „chytil“ dobré tuky „kapr.“ Začínáme s řadou otázek pro podnikatele v Turecku.

1. Nejvýnosnější sféry činnosti v Turecku

Podnikatelé, kteří chtějí spojit své obchodní život Turecka zájmy, zpravidla v oblastech, jako je obchod s průmyslovým zbožím a potravin, spotřebního zboží, dovoz - vývoz a výrobu textilií podle jejích vlastních značek, turistiky, pronájmu a prodeje nemovitostí, půjčovna aut. Stabilní a neustálý zájem v oblasti služeb, pořízení mini-hotelů.

Ti, kdo sní o svém podnikání v Turecku, by měli odpovědět na otázku, na koho bude jejich podnikání orientováno: místní obyvatelstvo, turisté, diaspora nebo všechny tyto skupiny jako celek. Nebo chcete otevřít továrnu na výrobu potravinářských výrobků s cílem vyvážet po celém světě (a otázka je velmi zajímavá, protože relativní láci výroby a komplexní státní podpory investorů v Turecku průmyslu). Na tom závisí rozsah činnosti a strategie vstupu na trh.

Co se týče textilu, často se s takovouto otázkou setkáváme: co je výhodnější: zapojit se do nákupu hotových textilních výrobků nebo rozvíjet vlastní linku? Samozřejmě, jeho řada je nákladnější, ale také výhodnější vzhledem k poměrně nenákladným nákladům na výrobní prostory a vybavení, stejně jako suroviny. A je zajímavější, než koupit levnější a dražší prodej. S ohledem na vývoz hotových textilií: mnozí pracují s tureckými výrobci a dodavatelé textilních přímo po celá desetiletí, ale s cílem nalézt výrobek na co nejpříznivějších podmínek nutných k práci jako výrobce a dodavatele textilu v Turecku jako lidé bez výstupu Istiklal ulici a poté zkušených krajanů, které nemůžete udělat.

Pokud jde o investice do nemovitostí. Stavba měst a vil s následným prodejem je zisková a pro dnešek je velmi výhodná. Cizinci stále nakupují bydlení u moře v Turecku, protože touha po pohodlí nezmizí nikde ani za dopadu dočasných ekonomických a politických krizí. Tam jsou takové vlastnosti, které v Turecku, například, s Bulharskem, Řeckem nebo Černá Hora, jsou velmi levné a v Rusku za tak velkou poptávku.

2. Investiční pobídky, pobídky a dotace (zemědělství, cestovní ruch, organizované průmyslové zóny)

Tato otázka je především zájmem lidí, kteří plánují investovat do středních a velkých obchodních aktivit v Turecku, jako je výroba, farmy, špičkové technologie. Program státní podpory velkých a středních investorů je regulován průběžně aktualizovány právní předpisy týkající se přímých zahraničních investic a investiční agentura Turecka provádí odvedená práce na vývoji speciálních průmyslových a technologických oblastí, „otshlifovki“ postupy pro získání pasu investor, regulace daňových privilegií a preferenčních půjček investory. Zde je všechno jednoduché: čím více přínosů přinesete státu - tím větší je podpora ze strany státu, ať už se jedná o vývoj technologií, strategicky důležitou půdu a rozšíření výroby.

3. Charakteristiky zdanění a účetnictví. Obavy

Co je odpovědností účetního. Hlavní obavy z převodu podniku ke vzdálenému účetní služby vyvráceny skutečností, že všechny veřejné účetní v Turecku a certifikované při sebemenším porušení zákona ztrácejí svůj diplom. Nicméně, v prvních šesti měsících bez partnera, který zná všechny úskalí, a kteří mohou být důvěřováni, podnikání je velmi obtížné provádět. Turecké společnosti (a soukromé osoby) mají tendenci: udělat vše v poslední chvíli. Proto musí být často kontrolovány a sledovány. Neexistuje žádná přesnost a pedantství ve stylu podnikání, stejně jako v Evropě. Proto v prvních krocích na tureckém trhu bude spolehlivě outsourcing firmy na účetní služby pro osvědčené a osvědčené účetní, které lze nalézt prostřednictvím úspěšných a zkušených krajanů.

4. Nejjednodušší typ podnikání v Turecku (IP, LLC)

Cizinec se v Turecku nemůže registrovat jako soukromý podnikatel. To vyžaduje přítomnost tureckého občanství.
Nejjednodušší a nejpohodlnější formou obchodní organizace pro téměř jakoukoli činnost je forma LTD (analog LLC). Účetnictví je často outsourcováno. Minimální základní kapitál pro LLC je 10 000 tureckých lirů.

5. Může firma ve statutu předepsat několik druhů činností

Samozřejmě, to je povoleno. Avšak údaj v ústavě některých činností, jako jsou poradenské služby v oblasti nemovitostí, nebo udržování zvířat v zoo vyžaduje zvláštní povolení, takže předtím, než určit, jaké typy aktivit, které si chtějí zaregistrovat v Chartě, by se měli naučit, že je nezbytné a postup pro jejich získání.

6. Kolik času potřebujete k uzavření firmy a kolik to bude stát

Firma, která se zavírá (provést oficiální likvidaci) je obtížnější, než opustit bez činnosti (asijský diamant je zavěšen na věšáku), po určité době firma "padá". Musím předat nulové hlášení nebo negativní ukazatele? A jak je to trestné.

Postup likvidace firmy má ukončit existenci právnické osoby příslušným orgánem, jako je CCI (Hospodářská a průmyslová komora), daňový inspektor.
Oznámení o likvidaci podniku stejným způsobem jako při původním zápisu je nezbytné pro účetní znalce. Vzhledem k tomu, že proces likvidace podniku v souladu s tureckým živnostenským zákoníkem trvá nejméně 12 měsíců, musí být po celou dobu účtovány služby účetního.
Před zahájením likvidačního řízení se snažte uzavřít tolik dluhů, kolik můžete, a pokuste se prodat zásoby a majetek.
Abyste zahájili proceduru likvidace, potřebujete:
- Učinit oficiální rozhodnutí na zasedání zakladatelů o likvidaci podniku. V rozhodnutí je také nutné uvést osobu odpovědnou za likvidaci, která podepíše veškerou likvidační dokumentaci. Pokud zakladatelé NENÍ bydlištěm Turecka, například zahraniční společnost, pak zakladatelé nejprve ve své zemi musí rozhodnout o likvidaci podniku v Turecku, musí být rozhodnutí apostilováno. Dále toto rozhodnutí je přeloženo do turečtiny a notářské. A teprve tehdy na základě tohoto rozhodnutí bylo rozhodnuto o likvidaci podniku již v Turecku. Osoba odpovědná za likvidaci může být ředitelem podniku, nebo může dát jinou osobu plnou moc.
- Rozhodnutí zasedání zakladatelů jsou předkládána CCI. Po předložení je oznámení zveřejněno v Úředním věstníku tureckého obchodního rejstříku.
- Veškerá dokumentace se předkládá daňovému inspektorátu.

7. Požadavky na počet akcionářů a akcionářů.

Nová ústřední protistrana umožňuje založení akciových společností (A.Ş.) nebo společností s ručením omezeným (sro Şti.) S jediným akcionářem.
V souladu s předchozím kódem by mohly být založeny akciové společnosti s nejméně pěti akcionáři, zatímco společnosti s ručením omezeným by mohly být založeny alespoň u dvou partnerů.
Nová ústřední protistrana proto zrušuje povinnost zahraničních společností poskytovat menšinu menšinových akcionářů za účelem splnění minimálního počtu akcionářů, který požaduje předchozí ústřední protistrana. Akcie dříve založených společností mohou být nyní k dispozici pro jednu stranu.

Navíc doktrína bývalé ČKS zní: "Pokud podnik uzavře smlouvu mimo své podnikatelské pravomoci, je tato smlouva nelegální." Toto pravidlo bylo zrušeno 1. června 2012, což umožnilo zahraničním společnostem zabránit mnoha procedurám v případě rozvoje nových obchodních oblastí.

8. Převod akcií společnosti

HİSSE DEVRİ (převod akcií společnosti) probíhá prostřednictvím notáře. Pokud je partnerem jednotlivec, musí být předložen pouze notářský překlad pasu a musí být přítomno daňové číslo (Vergi Kimlik Numarası). Poté, co notář sepíše smlouvu o převodu akcií (musí předložit partnera, jehož akcie jste vykoupit) smlouva stanoví, že zápis do obchodní komory, a pak se publikatsiyav oficiální noviny v obchodním rejstříku.
Při nákupu sázek je třeba věnovat pozornost tomu, zda firma má nějaké dluhy s partnerem nebo partnerem firmy, pokud existuje, pak automaticky přechází na toho, kdo si koupí sázku.

9. Jak chránit podnikání před nečestnými místními partnery

Pokud cizinec investuje výhradně k zahájení podnikání a jeho turecký partner formálně legalizuje všechno, BEZ INVESTICE NÁPRAVKŮ je riziko podvedení dostatečně velké. Proto, aby se následně Turkish partnera nepřipravily cizinec právo vzít zisky a vlastnit a nakládat s vaší společnosti, to je lepší, aby se všechny složky dokumenty v jejich vlastním jménem, ​​a turecký občan, aby se jako vedoucí pracovník.

10. Jak nezaplatíte při nákupu a pronájmu nemovitostí. Jak se chránit před zbytečnými výdaji.

V Turecku se objevují i ​​transakce s nemovitostmi - jeden z nejběžnějších typů komerčních aktivit, respektive podvodníci a "černé schémata". Ale pokud jste řádně připraveni na nákup nebo pronájem obytného nebo komerčního majetku, není nic co se bát. Jak se chránit? Před kontaktu s prodávajícím nebo pronajímateli prostřednictvím webových stránek nebo realitní kanceláře, nabízí zkontrolovat on-line mít představu o průměrných cenách podobných objektů na trhu s nemovitostmi a to buď přímo od majitele a od emlakçi (realitních kanceláří). Kromě toho se podívejte na informace o průměrných částkách a podmínkách platby a návratnosti zajištění při pronájmu nemovitostí. To vše spolu s adresou, termínem pronájmu a údaji účastníků transakce by mělo být předepsáno ve smlouvě o prodeji nebo pronájmu zařízení, které musí být certifikováno notářem. Dokument o převodu vlastnických práv (TAPU) je nutně připojen k kupní smlouvě o koupi nemovitosti.

Doufáme, že naše rada vám pomůže cítit se více v Turecku.

V příštím čísle: povolení k pobytu a pracovní povolení pro zakladatelů-zahraniční, právní a právní ochrany podnikání, zejména zdanění a kontroly ve srovnání s firmami bez zahraniční účasti a, jak vydělávat, zahraniční akcionáři, druhy a náklady na inzerci v Turecku, podnikatelské úvěry cizinců a jejich termínů, Leasing v Turecku.

Ruské podnikání v Turecku v roce 2018: jaké jsou vlastnosti

Zájem o turecký stát o migranty byl vždy navýšen navzdory všem hospodářským krizím a nestabilitě situace v tomto regionu. Jakmile jednou navštívili místní středisko, začínající podnikatelé se začali ptali, jak začít podnikat za příznivějších ekonomických podmínek. Vzhledem k opačné polaritě mentality a podnikatelského prostředí obecně lze říci, že podnikání v Turecku pro Rusy pouze zvenčí je jednoduché a srozumitelné. V praxi však překážky začínají již na samém začátku, ale o tom v pořádku.

Co přitahuje podnikání v Turecké republice

Chcete-li říci, tím více přitahuje tuto zemi přistěhovalců - zdroje pro rekreaci nebo příležitosti k úspěchu v podnikání - je velmi obtížné. Zjevně jedna věc: pro oba i pro ostatní existují příznivé podmínky.

Hlavní výhodou podnikání na daném území je jeho umístění. Jak víte, země zaujímá transcontinentální pozici, oddělující Evropu od Asie. To znamená, že zde prochází většina obchodních cest a přitahuje obrovský počet investorů.

Nelze si všimnout skutečnosti, že dnes republika prochází etapou koordinace v Evropském parlamentu pro integraci do EU, což bylo možné díky zvláštní dohodě o řešení problémů s migranty. Pokud obě strany splní své závazky a Turecko se nakonec stane součástí Evropské unie, investiční toky se dostanou do země novou silou.

Co se týká přínosů pro podnikatele, je možné si uvědomit následující aspekty:

 • blízkost většiny post-sovětských republik;
 • Historicky založené ekonomické vazby s většinou zemí SNS;
 • příznivé podmínky pro podnikání;
 • stabilní ekonomika a předvídatelná inflace.
 • rovné podmínky pro podnikání ve srovnání s místními občany;
 • neustálý rozvoj státních programů na podporu soukromého podnikání.

A co je nejdůležitější - zájem vlády o příliv zahraničních investic.

Organizační a právní formy společností

Podle obchodního zákoníku země mohou podnikatelé, kteří přišli z jiných zemí, včetně Ruska, otevřít obchod v Turecku v jedné z pěti forem vlastnictví:

 • LLC - počet majitelů v tomto případě se může pohybovat od 2 do 50, zatímco mohou jednat jako jednotlivci, fyzické i právní. Odpovědnost akcionářů je omezena na výši příspěvku na základní kapitál společnosti (celková částka musí být nejméně 10 tisíc tureckých lirů nebo 3,4 tisíc amerických dolarů).
 • Akciová společnost je možná s minimálně 5 vlastníky (právnickými nebo fyzickými osobami). Vedení je vykonáváno představenstvem nebo dozorčí radou. Základní kapitál je 50 tisíc liber (asi 17 tisíc amerických dolarů).
 • Společnost s ručením omezeným - je organizována pro řízení podniku pod ochrannou známkou. Přítomnost minimálního kapitálu není povinná.
 • Kolektivní společnost - akcionáři takového podniku by měli jednat jako jednotlivci a jejich odpovědnost není omezena.
 • Družstevní společnost - sdružení akcionářů účastnících se života podniku na rovném základě.

Navíc investoři mohou svobodně otevřít pobočky a zastupitelské kanceláře svých společností v Turecké republice, stejně jako registrovat se jako soukromí podnikatelé.

Co potřebujete k zahájení podnikání v Turecku

Chcete-li otevřít společnost v Turecku, musíte nejdříve určit formu, ve kterém se vaše podnikání objeví na tureckém trhu. Je třeba poznamenat, že pokud se rozhodnete zaměřit na zahraniční pobočku, bude prospěšné ve věci snížení daně, ale samotné registrační řízení bude mnohem komplikovanější. Tento druh právní formy je vhodnější pro holdingy a korporace, které si mohou dovolit podstoupit pečlivě legalizační proces plný různých formalit.

Co se týče zastupování, je důležité vědět, že za první tři roky budou muset být veškeré výdaje kryty převody ze zahraničí, protože v rámci tureckého území není dovoleno provádět finanční transakce takové společnosti. Jinými slovy, všechny platby musí pocházet ze země, kde se nachází hlavní kancelář celé společnosti, a to pouze v cizí měně. Teprve poté, co jste v tomto režimu existovali po dobu tří let, budete moci svou pobočku převést na samostatnou společnost.

Vycházíme z toho, že je celkem rozumné začít s malou firmou, která může být zařazena do jedné z pěti forem majetku stanovených zákonem.

Registrace společností

Opět zdůrazňujeme, že registrace společnosti v Turecku pro nerezidenty a rezidenty se koná za stejných podmínek. Podle nejnovějších statistik zaujímá stát, který uvažujeme, 69. místo z 190 světových mocností z hlediska dostupnosti a jednoduchosti otevření a provozování vlastního podnikání.

Pokud řádně připravujete dokumenty a dodržujete všechny formality, pak celý proces trvá nejdéle jeden týden. Algoritmus akcí vypadá takto:

 1. Registrace zakládací smlouvy podniku a jeho statutu v systému MERSIS. Tento postup můžete provést online. Platba za registraci není účtována.
 2. Příprava dokumentů firmy a jejich ověřování.
 3. Získání osobního identifikačního kódu plátce daní. To vám umožní v budoucnu otevřít bankovní účet a na něm zřídit svůj schválený kapitál.
 4. Přeneste 0,04% částky schváleného kapitálu na účet orgánu pro hospodářskou soutěž centrální banky Turecka.
 5. Otevření vkladového účtu a ukládání 25% základního kapitálu společnosti. Zbývající částka může být uložena na účtu v příštích dvou letech.
 6. Průchod řízení o zápisu do obchodního rejstříku. Poté jsou informace o novém podniku zaslány daňovému úřadu a sociálním službám a inzerát je zveřejněn v místních novinách.
 7. Další formalitou je registrace v notářské kanceláři právnických knih společnosti.

Proces je ukončen návštěvou úřadu daňovým úředníkem, který by měl vypracovat ověřovací protokol.

Dokumenty

Hlavní rozdíl od postupu, který jsou obyvatele země, je nutnost převést všechny dokumenty do turečtiny. Je důležité najít tlumočníka, který má právo podepsat, a nikoli pouze osoba, která mluví jazykem.

Chcete-li dokončit registraci, budete potřebovat:

 1. Rozhodnutí o složení zakladatelů.
 2. Stanovy společnosti.
 3. Manifest.
 4. Unikátní název společnosti ve státním jazyce.
 5. Kopie povolení k pobytu nebo pracovního povolení.
 6. Foto.

Současně je důležité si uvědomit, že v době registrace firmy bude zapotřebí přítomnost všech jejích spoluzakladatelů. Musíte mít platné mezinárodní pasy.

Celý proces byl úspěšný, musíte nejprve najít místo pro vaši společnost a poskytnout pronájem nebo koupi nemovitosti.

Vezměte prosím na vědomí, že v Turecku je velmi běžné podnikat v tzv. Domácí kanceláři. Ale před pronájmem takového předpokladu uveďte, zda je zakázán uspořádání vaší činnosti za takových podmínek. Například taková kancelář není vhodná pro kavárny nebo sportovní kluby.

Jaké jsou náklady na registraci

Můžete projít legalizací vašeho podnikání na turecké půdě nebo požádat o pomoc odborníkům.

První metoda ušetří peníze, ale ne čas. Koneckonců, hlavní obtíž celého procesu je nedostatek znalostí místních zákonů a tureckého jazyka. S nezávislým přístupem k problému byste se měli připravit na tyto výdaje:

 • tlumočnické služby - 200-300 dolarů;
 • pronájem kanceláře - 700-800 dolarů;
 • povinnosti a nezbytné příspěvky - o něco více než 1 tisíc dolarů;
 • notářská certifikace dokladů - 50 dolarů za 1 list.

Pokud se však rozhodnete kontaktovat zprostředkovatele, pak budete muset připravit asi 5 tisíc dolarů. Tato částka bude zahrnovat:

 • registrace a zaplacení státních povinností;
 • notářské služby;
 • registrace v daňové službě;
 • zadávání údajů do obchodního rejstříku;
 • překlad;
 • otevření bankovního účtu.

Navíc za další poplatek nabídne konzultační společnost stálého zástupce v Turecku, který za měsíční plat bude nejen provozovat vaši firmu, ale i účetní záznamy u autorizovaných orgánů. Náklady na tuto službu mohou stát 400 dolarů měsíčně.

Otevřeme obchodní vízum

Většina migrantů, co se týče bývalých bratrských republik, je dobře známo, že přítomnost turecké území za účelem rekreace či turistiku nejsou více než 60 dní nepotřebují je získat povolení k vydávání víz. Otázka otevření podniku vypadá trochu jinak. Chcete-li využít tuto příležitost, podnikatelé budou muset vydat obchodní vízum, které v budoucnu otevře cestu k povolení k pobytu.

Vezměte prosím na vědomí, že bezvízový vstup byl až donedávna poskytován pouze pro krátkodobé návštěvy turistů. V současné době podnikatelé, kteří cestují do Turecka v podnikání společnosti, jak to předpokládá Program rozvoje ekonomiky země, mohou tuto výhodu využít, toto pravidlo platí až do roku 2024. Platí to pouze pro ty země, s nimiž Turecko udržuje bezvízové ​​vztahy.

Současně zahájení podnikatelského projektu na turecké půdě bude vyžadovat dostupnost povolení k pobytu, které lze získat pouze na základě dříve vydaného víza pro podnikovou kategorii. To ukládá Rusům povinnost předem připravit balíček cenných papírů stanovený legislativou o migraci.

Visa dokumenty

Požádejte o vízum v tureckém konzulátu v zemi vašeho pobytu. Z dokumentů, které budete potřebovat:

 1. Formulář žádosti o vízum.
 2. Pas a kopie jeho stránek s osobními údaji.
 3. Občanský pas a jeho kopie.
 4. Foto.
 5. Pozvánka turecké společnosti.
 6. Pojištění.
 7. Potvrzení finančních příležitostí.
 8. Potvrzení o zaplacení cla.

Dokumenty by měly být předem předkládány, jelikož zástupci státu mohou požádat o další doklady, což může významně prodloužit dobu projednávání dotazníku.

Charakteristiky podnikání na území Turecka

Než se rozhodnete přejít na stát na základě podnikatelského projektu, měli byste pečlivě zkoumat rysy mentality, životního stylu a kultury, jak dělat věci, která je charakteristická pro tuto zemi.

Zkušení podnikatelé už vědí, že dohoda s Turky nebude dělat žádné problémy, ale místní obyvatelé ne vždy považují za nutné dodržovat tyto dohody.

Kromě toho nesmíme zapomínat, že hospodářský život a právní předpisy tohoto státu se nyní aktivně přizpůsobují evropským zákonům, což je způsobeno procesem integrace do EU. Z tohoto důvodu jsou změny v regulačních dokumentech prováděny téměř denně a podnikatelé proto musí pečlivě sledovat inovace.

Hospodářské zóny

Jedním z nástrojů pro stimulaci investic do Turecka je vytvoření zvláštních ekonomických zón, které dnes existují v několika městech země.

V podstatě jde o územně-průmyslové komplexy, které sdružují malé a střední podniky působící v určitém regionu. Rozvoj a růst podnikání v těchto zónách je způsoben poskytováním zvláštních výhod v oblasti zdanění, půjčování a stanovení cenových sazeb pro energetické zdroje.

Všechny lze rozdělit do tří velkých skupin:

 1. Zóny technologického rozvoje - podpora výzkumu a vývoje. Takže například do roku 2023 jsou společnosti, které vyvíjejí software (Istanbul, Bursa) osvobozeny od daně z příjmů.
 2. Organizované průmyslové zóny se vyznačují zrušením DPH při koupi pozemku a vlastníci jsou osvobozeni od daně z nemovitosti po dobu 5 let. Například Ipek Yolu (Silk Road) ve městě Sakarya.
 3. Svobodné pásma - území mimo celní kontrolu. Zpravidla se nacházejí v blízkosti evropských a východních trhů, stejně jako v přístavních oblastech. Hlavní výhodou je úplné osvobození od DPH, přístavních a celních poplatků. Příkladem je letiště Ataturk.

Podnikání v Istanbulu

Toto město může být správně nazýváno jedním z největších center koncentrace kapitálu a podnikání na světě. Asi 50% všech operací a transakcí uzavřených v Turecku je v Istanbulu.

Experti identifikují tři hlavní zdroje zisku v tomto megalopolis:

 • cestovní ruch;
 • průmysl;
 • mezinárodního obchodu.

Právě z tohoto důvodu je třeba, i přes obrovskou konkurenci, doporučit všem, kteří se chtějí usadit v istanbulském podnikatelském prostředí, věnovat pozornost těmto třem sfér hospodářství.

Pokud jde o ruské podnikatele, na území Istanbulu je dokonce celý okrsek nazvaný Laleli, který je v některých kruzích znám jako centrum obchodních vztahů s Ruskem.

Zde je největší počet společností, které spolupracují s ruskými společnostmi.

Kromě toho je Istanbul vynikajícím místem pro vytváření kontaktů a rozšiřování vztahů, což je způsobeno velkým počtem summitů, konferencí a fór, které se zde konají.

Ziskové směry pro podnikání

Úspěch při organizaci vlastního podnikání v Turecké republice zajistí správnou volbu směru činnosti. K dnešnímu dni Rusové aktivně investují do dvou odvětví: cestovního ruchu a nemovitostí.

Největší zisk přesto přináší mezinárodní obchod. Pro ty, kteří si chtějí najít místo v tomto výklenku, bude užitečné vědět, jak byly distribuovány priority pro produkty pro export:

 1. Dopravní prostředky.
 2. Průmyslové zboží.
 3. Potravinové produkty.

Co se týče ekonomických sfér, je toto hodnocení následující:

 1. Těžký a lehký průmysl.
 2. Logistika, doprava, komunikační služby.
 3. Pronájem, prodej nemovitostí.
 4. Obchod (velkoobchod a maloobchod).
 5. Zemědělství.

Bylo by zbytečné vědět, že turecký pojistný trh má své vlastní zvláštnosti, podmíněné náboženskými dogmy. Kromě tradičního pojištění země provozuje tzv. Takaful - alternativní formu pojištění, která splňuje kánony šaría. To musí vzít v úvahu ti, kteří se rozhodli uspět v tomto směru podnikání.

V překladu z arabštiny "takaful" znamená "poskytování vzájemných záruk". Základem tohoto systému je mechanismus rozdělování ztrát a zisků mezi pojištěným a provozovatelem. Existují dva typy pojištění: obecné a rodinné.

Příkladem prvního je pojištění vozidel. Po zaplacení pojistky se pojištěný stane tzv. Akcionářem společnosti a obdrží dividendy za rok. Pokud během pojistné události nedojde k uplynutí doby pojištění, podíl pojištěného na základním kapitálu společnosti se zvyšuje o částku nového příspěvku, který činí při obnovení pojistné smlouvy.

Startovní kapitál

Zvláštní význam má otázka, kolik peněz je zapotřebí ve formě minimálního kapitálu, aby se usadil v Turecku jako podnikatel. První věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je forma vlastnictví, která bude zvolena pro vaši společnost, a směr činnosti.

Dnes v Turecku na vrcholu popularity je malý podnik. Nejčastěji se jedná o mini-kavárny, donerové kavárny nebo mobilní bufety.

Současně je nárůst popularity tohoto segmentu tak rychlý, že umožňuje podnikatelům v krátké době přejít z malé kavárny do velké sítě stravování se zastoupeními v celé zemi. Abyste však mohli otevřít takovou firmu, musíte mít startovní kapitál alespoň 50 000 dolarů.

Obchod s prodejem ořechů a sladkostí má také značný úspěch. V tomto případě je výhodnější se uchýlit k franchisingu. Otevření takového obchodu nevyžaduje velké výdaje - v průměru 18-30 tisíc dolarů (již společně se získáním zastoupení).

Chcete-li otevřít zdravotní klub, například pro cvičení jógy nebo Pilates, budete muset dokončit kurzy a získat diplom mistra, který stojí asi 1300 dolarů. Ale náklady na takové centrum nepřesáhne 23-25 ​​tisíc dolarů.

Tyto výdaje jsou v průměru o 20% méně než je třeba v Rusku. Současně by si investoři měli být vědomi toho, že výše odpočtů za všechny státní platby během práce bude mnohem vyšší než doma. Ale kompenzovat tuto okolnost bude levnější práce, nízké nájemné, přijatelné ceny za reklamní služby a transparentní právní pole.

Tipy pro začátečníky

Ti, kteří právě začínají svou cestu v tureckém ekonomickém prostředí, můžete dát dva hlavní tipy:

 1. Nikdo v této zemi nemůže věřit ve slově a dokumentovat všechny dohody.
 2. Nesnažte se obcházet zákon.

Co se týče prvního, měli bychom si pamatovat, že Turci si moc nezavazují lidi, kteří se s touto otázkou nebudou chtít zabývat otázkou placení daní a jiných závazků. Z tohoto důvodu, pokud si vypůjčíte něco místním obyvatelům, buďte připraveni, aby platby nebyly přijaty 12krát ročně, ale 3-4krát, ale bezprostředně za několik měsíců.

Stejně důležité je správně určit, které podniky se mají otevřít v Turecku. K tomu je třeba provést marketingový výzkum, pečlivě prostudovat trh a vypracovat podnikatelský plán.

To je užitečné získat podporu odborníků, protože v praxi, základní začátečnické chyby jsou právní povahy, a teprve poté, co se týkají hospodářských a marketingových odstínům.

Stojí za to koupit hotovou firmu

Nákup existující společnosti je dobrou alternativou k založení firmy od začátku. Hotové obchody v Turecku je výhodné koupit z následujících důvodů:

 • Proces opětovného registrace bude mnohem jednodušší než při primární registraci;
 • mechanismus práce již byl vytvořen a podnik může na chvíli fungovat sám, dokud nevyřešíte veškeré právní záležitosti;
 • existuje možnost sledovat úspěch společnosti na místním trhu, přečtěte si recenze o ní na internetu.

Hlavním nedostatkem takové akvizice je však neschopnost zjistit všechny finanční otázky ohledně ziskovosti nebo ztrát. Samozřejmě, že předchozí majitel je povinen vám poskytnout veškeré účetní a daňové hlášení, ale není vždy možné udělat úplný obraz dokonce ve vaší zemi, nemluvě o jiné zemi, jejíž zákony jsou známy mnoha již v procesu práce.

Pokud jste se rozhodli, že nákup bude výhodnější investicí, pak upřednostněte hotelový nebo restaurační komplex.

Může to stát několik milionů eur, ale čas, kdy bude možné vrátit investice, bude záviset na úspěchu předchozího majitele a na vašem osobním úsilí. Navíc, prodej hotelů v Turecku - sama o sobě dobře-založené podnikání, a proto provádět takovou transakci nebude těžké.

Daně

V posledních letech byla daňová legislativa v zemi zájmu, možná víc než jiné kódy, prošla změnami, což je opět spojeno s eurointegrací. Zároveň tato oblast hospodářského života zůstává poměrně transparentní a účinně funguje.

V roce 2018 jsou sazby vedoucích daní v Turecku:

 • daň z příjmů - 20%;
 • dividendy - 15%;
 • DPH - 1%, 8 nebo 18% (na základě činností);
 • Daň z příjmů má progresivní index, který je určen částkou zisku - od 15 do 35%;
 • daň z nemovitosti - od 0,1 do 0,6% na základě odhadované hodnoty.

Turecko navíc podepsalo dvoustranné dohody s mnoha světovými mocnostmi o zamezení dvojího zdanění a v mnoha regionech země existují zvláštní výhody, které výrazně snižují sazbu daně nebo zrušují určité druhy daní.

Co je registrace společnosti v Turecku

Jak již bylo řečeno, Turecká republika již dávno přestala být jednoduše "banánovou" zemí a dnes je velkou poptávkou mezi podnikateli, kteří hledají příznivější podmínky pro podnikání.

První věc, která ji činí přitažlivou, je možnost získat status obyvatele v krátké době, ale se všemi migračními podmínkami. Není žádným tajemstvím, že zjednodušení legalizace je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak přilákat investory z jiných zemí. Jinými slovy, otevření podniku je legitimní základnou pro migraci.

Druhým kladným kritériem, které vedlo tuto zemi k vůdcům z hlediska přílivu zahraničních investic, je zlepšení investičního prostředí. Za tímto účelem se Turecko v rámci rozvinutých aktivit účastní globálního hnutí za transparentnost daní. Ale na tomto seznamu výsad pro zahraniční podnikatele nekončí.

Takže, co ještě registruje podnikání na tureckém území:

 • Celní privilegia: podléhají stroje a zařízení, které jsou dováženy do země pro rozvoj takových odvětví, jako je výstavba a vybavení nemocnic, tvorba, stavba lodí, dovoz letadel, přeprava zemního plynu a další. Patří sem dovoz surovin a polotovarů, jakož i náhradní díly pro zařízení, přestože jsou osvobozeny od cla jen v omezeném množství a na přísně omezené období.
 • Preferenční půjčky: Podmínky pro poskytování půjček jsou však přímo závislé na regionu sídla společnosti a hospodářství.
 • Výhody pro vývozce: pro získání slevy existuje šance pro ty, kteří mohou během prvních pěti let provozu prokázat určitou úroveň příjmů z vývozu svých produktů.
 • Kompenzace DPH.
 • Další výhody: náhrada ve výši 25% spotřebované elektřiny, 50% příspěvků do fondu sociálního zabezpečení, 100% plateb do penzijního fondu atd.

Tato opatření významně ovlivňují výběr směru činnosti a výši investic do podnikání jako celku.

Jaké druhy činností může společnost v Turecku dělat

Všechny projekty, které mají v úmyslu realizovat zahraniční investory na území Turecka, které se považují generální ředitelství v oblasti investic, které, podle pořadí, je součástí Office Treasury problémů v úřadu předsedy vlády.

Hlavním kritériem při posuzování žádosti společnosti je jejich schopnost odolávat konkurenci na tureckém trhu, jejich přizpůsobivost, exportní potenciál, možnost využití místních zdrojů.

Bude žadateli obdržen takzvaný podnětný certifikát, který dává mnoho výhod nebo ne, bude záviset také na umístění budoucího podniku, stejně jako na výši finančních prostředků investovaných do něj.

Co se týče směrů činnosti, vše závisí na tom, jak velký zahraniční investor plánuje rozvíjet. Většina podnikatelů upřednostňuje osvědčené a nejrozvinutější oblasti: cestovní ruch, hotel, restaurace a zábavu.

Nezapomeňte však, že existuje určitý rating ekonomických sektorů, které ve skutečnosti rozšiřují většinu výhod. Uveďme tyto pobočky v sestupném pořadí:

 • výstavba a rozvoj infrastruktury cestovního ruchu;
 • stavba lodí a opravy lodí;
 • rybí farmy;
 • vzdělávání;
 • zdraví;
 • ochrana životního prostředí;
 • výzkumné činnosti;
 • elektronika;
 • automobilový průmysl;
 • chemický průmysl.

Tento seznam priorit je každoročně revidován.

Ruské společnosti v Turecku

Přítomnost ruského obchodu na tureckém trhu vede k neúnavnému růstu. Kromě toho, že lze nalézt zastoupení Ministerstva dopravy a celní služby Ruské federace, podniky působící v ekonomickém prostředí tohoto státu si zaslouží samostatnou zmínku:

 • Aeroflot;
 • OOO Gazpromexport;
 • LLC "Lukoil"
 • JSC Power Machines;
 • JSC "VO Technostroyexport";
 • Časopis "Asie a Afrika dnes";
 • některé zpravodajské agentury.

Vzhledem k rozsahu těchto organizací lze konstatovat, že podnikání na tureckém území je ziskovým projektem pro obě strany hospodářského procesu.

Banky v Turecké republice

Práce finančního systému kteréhokoli státu podporují jeho banky. V Turecké republice jsou všichni podle právních předpisů členy Asociace bank Turecka, která zajišťuje, že splňují základní požadavky a pravidla.

Zahraniční podnikatel bude muset vypořádat se s bankovním systémem této země v počáteční fázi, jakmile bude zapotřebí otevřít účet a převést jeho základní kapitál.

K dnešnímu dni provozuje stát 44 bank. Největší z nich jsou:

 • Turecká banka (Turk Bankası);
 • Akbank;
 • Türkiye İş Bankası;
 • FinansBank;
 • Yapikredi Bankası;
 • Ziraat Bankası;
 • Türkiye Garanti Bankası;
 • DenizBank;
 • Vakıf Bank;
 • HSBC Bank;
 • ING Bank;
 • Halk Bank.

Pro pohodlí turistů a investorů v hlavních střediscích země je mnoho bankovních institucí převedeno do režimu nepřetržitého provozu.

Na závěr bude zbytečné znovu zdůraznit, že proces založení podniku v Turecku musí začít s pečlivým studiem právních předpisů a rysů hospodářství v tomto státě. Tím se vyvarujete nejen nedorozumění s místními orgány, ale také zbytečnému plýtvání penězi.