Zpracování vlny ovcí

Vlna ovcí je široce používána pro výrobu oděvů, obuvi, koberců, přikrývek. Takový materiál je vždy vysoce ceněn na trhu, v důsledku čehož počet chovatelů zabývajících se chovem ovcí neustále roste. Dnes je největší počet zemědělských podniků pro pěstování těchto hospodářských zvířat soustředěn v Austrálii, Číně, Británii a Turecku. Hodnota surovin by však měla být projednána pouze tehdy, pokud je zpracování ovčí vlny řádně organizováno. A tento směr se správnou organizací může stát zcela výnosným podnikem, který slibuje značné přínosy pro chovatele.

Vlastnosti obchodní organizace

Organizace úspěšného podniku pro pěstování ovcí a zpracování vlny zahrnuje řadu důležitých nuancí, které je třeba poznamenat. Pouze v tomto případě je možné mluvit o významných výhodách.

Za prvé, chovatel musí určit, za jakým účelem plánuje pěstovat ovce. Výroba vlny se může stát hlavním zaměřením zemědělského podniku a druhotného druhu. V druhém případě bude hlavním směrem maso, mléko, jehněčí pro jiné farmy nebo jehňata. Záleží na tom, jaké plemeno zvířat chovají.

Ale určení cílového směru podniku pouze na základě vlastních preferencí je iracionální. Při výpočtu je třeba vzít:

 1. Poptávka po produktech v regionu i po celé zemi. Pokud je v bezprostřední blízkosti farmy zařízení na balení masa nebo mlékárny, může být výhodnější považovat vlnu za vedlejší produkt. Pokud existuje pole textilního průmyslu, bude výhodnější soustředit se na zpracování vlny.
 2. Podpora ze strany státu. Při otevírání velkého podniku byste měli požádat místní správu o existenci stávajících státních projektů tímto směrem. Takové programy zahrnují dotace, pomoc při uvádění produktů na vývoz na trh a poskytování území pro pastvu.

Poslední okamžik je obzvláště důležitý. Bez rozsáhlých pastvin, které jsou k dispozici soukromým obchodníkům, není možné uspořádat velkou ovčí farmu.

Také je třeba vzít v úvahu klimatické rysy a úlevu regionu. Tento okamžik umožňuje správné určení směru výroby vlny a určení vhodného plemene. Mezi hlavní oblasti v této oblasti patří:

 1. Hrubovlasý. Jak naznačuje název, hlavním účelem tohoto chovu ovcí je získání hrubé vlny. Pro ně jsou vhodné plemena, které jsou zvyklí na pouštní a polopouštící oblasti.
 2. Polokruhovitá vlna. Polotvrdé suroviny jsou získávány z ovcí, které se chovají v horských oblastech. Ne všechny plemena jsou vhodné pro chov v takových podmínkách.
 3. Tenký kočár. Tento směr chovu ovcí zahrnuje pěstování odrůd, které se chovají v stepi a pouštích.
 4. Poloviční vlna. Tento směr je realizován v oblastech s rozsáhlými bohatými pastvinami a vlhkým klimatem. Současně jsou vybrány příslušné odrůdy hospodářských zvířat.

Pro většinu oblastí Ruska s charakteristickým klimatem pro ně je nejvíce racionálním směrem výroby vlny polotovlá vlna.

Typy vlnových surovin

Po prozkoumání společných bodů a dostupných zdrojů byste měli věnovat pozornost i stávajícím typům vlny. Každý z nich převezme svou strukturu a kvalitu, což nakonec ovlivňuje cenu surovin. Hlavní typy výrobků z vlny jsou:

 1. Tenký kabát. Takové suroviny se získávají smykem jemně vlkaných ovcí. Základem takového plátna jsou převážně holé srsti, které mu dodávají zvláštní měkkost. Průměrná délka jemné vlny nepřesahuje 9 cm. Při zpracování surových výrobků je možné získat nejvýše 50%. Takový materiál je především ceněn ve výrobě tkanin.
 2. Poloměrný. Pooh v této kompozici je mnohem menší a hlavní část je obsazena přechodnými vlasy. Suroviny jsou získávány z polosladkých ovcí. Hodnota takového materiálu je již nižší. Používá se k výrobě samostatného typu plsti.
 3. Poloměrné. V kompozici vlny, kromě dolních a středně dlouhých vlasů, vstupuje také tenký závoj. Délka vláken je od 8 do 19 cm. Získává se z polosrubně zašpiněných zvířat a hybridů hrubého vlnění a jemného vlnobití. Takové suroviny se používají při výrobě hrubých koberců, obuvi, plsti, které jsou určeny pro montáž do automobilů.
 4. Hrubá vlna. Předpokládá přítomnost všech druhů vláken na vlasy. V závislosti na délce je rozdělen na jaro a podzim. Takové produkty dostávají výhradně z hovězího dobytka. Používají je k výrobě technické plsti a jednotlivých částí obuvi.

Také veškerá vlna získaná z ovcí může být rozdělena na:

 1. Homogenní. Obsahuje jeden konkrétní typ zvířecích chlupů. Skládá se výhradně z dolních, přechodných vlasů nebo trávníku.
 2. Nehomogenní. Textura takové struktury předpokládá existenci několika druhů vláken. Heterogenní surovina je nižší než jednotná.

Nápověda. Často, aby se zlepšila kvalita polotuhého, hrubého a polo-jemného materiálu, se vhodným plemenem ovcí překročí zástupce jemného rouna. Ve většině případů to může výrazně zlepšit kvalitu srsti výsledného potomstva.

Výběr plemene

Po určení hlavního směru práce farmy můžete přistoupit k výběru konkrétních plemen malého skotu. Suroviny nejkvalitnějších chovatelů dostávají při chovu polopoděkých dlouhosrstých ovcí. Charakteristickým rysem těchto výrobků je homogenní vlna s jedinečným leskem, která je vysoce ceněna v textilní výrobě. Nejoblíbenější plemena tohoto plánu jsou:

Lincoln plemeno ovcí

 1. Ruština dlouhosrstá. Kožešina těchto živých bytostí je jednotná, liší se od měkkosti a lesku. Průměrná roční sklizeň z jednoho berana činí 6 kg. Děloha dává až 4,8 kg suroviny za rok. Chovná linie byla odvozena kvůli překročení místních odrůd ovcí se zvířaty plemene Lincoln.
 2. Lincoln. Vlna tohoto plemene je vysoce ceněna. Vyznačuje se intenzivním leskem, zvláštní pevností a délkou vlasových vláken. Průměrný výtěžek čistého materiálu činí 55%. Hříva se koná dvakrát ročně. Průměrná roční hmotnost vlny z jednoho berana dosahuje 8-10 kg. Ovce jsou odříznuty asi 5,5 kg. Lincolnové jsou velmi nároční na podmínky zadržení.

K získání surovin druhé třídy jsou chovány následující druhy zvířat:

 1. Koridor. U takových zvířat je vlněný obal úplně bílý nebo s odstíny béžové. To je vysoce ceněno kupujícími. Samotná hospodářská zvířata je trvale udržitelná a je vhodná pro celoroční údržbu pastvin.
 2. Romney-pochod. Linka vlasů také získává vysokou hodnotu. Počáteční řezání po ošetření zůstává přibližně 60-65%. Průměrný objem vlny z jednoho berana činí 8 kg.
 3. Kuybyshevskaya. Toto je rodné ruské plemeno. Také předpokládá vysokou míru produktivity. Jeden pes se kráje na 5,5 kg vlny ročně. Během zpracování se zachová přibližně 56% počátečního objemu. Ovce trpělivě tolerují vysoké teploty.
 4. Tien Shan. Tato odrůda přináší majiteli až 10 kg kříženců. Délka vlasů je 12-12,5 cm. Výtěžnost po ošetření je 68-70%.

Primární zpracování vlny

Okamžitě po střihu ovcí dostane majitel farmy surovinu. Jsou to nevyspané vlasy. Existují dva způsoby, jak jej realizovat:

 1. Dodávka celého objemu surovin do sklizňových podniků. V těchto zařízeních se provádí praní a zpracování vlny a již ve zpracované podobě je zasláno do textilních továren. Náklady na suroviny jsou poměrně nízké.
 2. Vlastní zpracování surovin. V tomto případě je materiál zpracováván na farmě a prodáván v továrnách bez zprostředkovatele. Výhoda je mnohem vyšší.

Samozřejmě, druhá možnost vyžaduje další nákup vybavení a vytvoření výrobní linky. Konkrétní konfigurace takové linky bude záviset na přání a schopnostech vlastníka. Minimální vybavení, které obsahuje, zahrnuje specializované mycí a sušicí stroje. K dnešnímu dni existuje několik druhů této techniky. Hlavním rozdílem v tom je výkon. Jeho hodnota může být v rozmezí od 14 do 400 kg surovin za hodinu.

Léčba ovčí vlny

Pračka propláchne vlákna z částic prachu a nečistot. Sušička odstraňuje přebytečnou vlhkost z výsledné frakce. Pro malého začátečníka v tomto ohledu stačí mít linku o kapacitě až 15 kg / h.

Nástroje pro zpracování

Mytí a sušení vlny je jen jednou z etap provozu ovčí farmy. Ale předtím, než se uskuteční, je nutné surovinu odřezat od živých tvorů. Budete také muset odstranit nepotřebné vlasy z frakce, zorganizovat zbývající materiál. To vše se provádí pomocí vhodného nástroje. Seznam nejdůležitějších obsahuje:

 • elektrický střihač ovcí nebo speciální nůžky;
 • carder;
 • hřeben používaný pro česání vlny;
 • spřádací kolo;
 • vřeteno.

Je také žádoucí koupit tkalcovský stav předem. V tomto případě bude mít chovatel také příležitost vyzkoušet své ruce při výrobě nezávislých textilií. Ručně vyrobené textilie jsou na trhu také vysoce ceněny.

Typ nástroje by měl být vybrán také na základě finančních možností a objemů výroby. V malém podniku se personál vyrovná s ručním nástrojem. U větších předmětů je nutné zakoupit automatický stroj, rotující kolečko a stroj na řezání hejn.

Jak vytvořit obchod pro zpracování ovčí vlny?

Zařízení na zpracování ovčí vlny obecně může zahrnovat jeden nebo více výrobních stupňů. Takže majitel hospodářství může organizovat:

 1. Podnik s plným cyklem výroby. Zahrnuje pěstování ovcí, sběr surovin a jejich další zpracování.
 2. Podnik s částečným cyklem. Je výhodné otevřít ji v oblastech, kde jsou již velké koncentrace ovcí. V tomto případě podnik hraje roli zprostředkovatele, nakupuje surovinu, provádí primární zpracování a odesílá ji pro export nebo regionální textilní továrny.
 3. Malý obchod pro zpracování, doplněný o výrobní zařízení. V tomto případě, kromě nákupu vlny a chovu ovcí k ​​výrobě surovin, bude majitel také vydělat peníze na výrobu textilu. Nejjednodušší linka umožňuje vyrábět ložní prádlo a další podobné textilie.

Podnik s plným cyklem také předpokládá určitou výhodu z mléka a masa získaného z hejn. Vyžaduje však největší náklady na organizaci podnikání.

Zpracování ovčí vlny v soukromých podnicích získává rostoucí popularitu mezi začínajícími podnikateli. Takový podnik vyžaduje relativně málo investic, rychle se vyplatí a poptávka po produktech neustále roste. Při organizaci takového případu je však nutné jasně analyzovat dostupné zdroje v regionu, dostupnost pastvin, přístup k státním programům. Pouze v tomto případě bude podnik úspěšný a přinese výhody.

Zpracování vlny ovcí

Přírodní ovčí vlna je v mnoha ohledech úžasným materiálem, jehož vlastnosti byly již mnoho století známy člověku. Věci z přírodní ovčí vlny jsou teplé, odolné a útulné. Tyto výrobky vytvářejí pro člověka pohodlnou tělesnou teplotu, jsou hygroskopické, "dýchají", absorbují vlhkost, jsou hypoalergenní a mají jiné pozitivní vlastnosti.

Zpracování ovčí vlny je levné a výnosné podnikání pro ty, kdo se zabývají chovem ovcí a mají "levný" zdroj surovin.

Zpracování ovčí vlny má jednu významnou výhodu ve srovnání s ostatními zemědělskými obchodními liniemi. Tyto činnosti nesouvisejí s potravinářskými výrobky, proto výrobní zařízení a personál nebudou podléhat zvláštním požadavkům. Budova by měla odpovídat současným standardům budov - to je jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu.

Zařízení pro zpracování ovčí vlny by mělo být vybráno v závislosti na tom, do jaké míry je třeba zpracovávat příchozí materiál. Takový podnik má několik směrů a práce na každém z nich bude vyžadovat naprosto odlišné počáteční kapitálové investice. Vyčistit vlnu je jedna věc a zpracovat ji na přízi nebo přízi - je zcela odlišná. Samozřejmě, ve druhém případě můžete prodat výrobky dražší, ale jen oloupaná vlna najde také svého kupce.

Proces zpracování

Čištění vlny je náročný proces. Suroviny vstupující do podniku jsou nejprve přijaty a klasifikovány podle norem. Také je vlna rozdělena na odrůdy, které jsou pak samostatně zpracovány a prodávány. Po třídění materiál vstupuje do speciálního nakládacího stroje. Jedná se o zařízení, které dávkuje vlnu v závislosti na výkonu zařízení. Takový agregát se také nazývá "obezrepeiivayushchey machine", protože v něm jsou peřeje odděleny od vlny.

Potom vstupuje surovina do druhého zařízení, kde probíhá trhání cívek a vyčištění vlny z odpadu. Materiál prochází několika imerzními vanami - nádrže s vodou - a lisovacími stroji (celkem pět mycích cyklů). Po posledním lisování, přes nabíjecí stroj, který je stejný jako ten, který byl použit na začátku, ale již byl určen pro čisté suroviny, je vlna přiváděna do sušicího zařízení. Po sušení je baleno a odesíláno k prodeji.

Kolik investovat?

Proces popsaný výše vyžaduje investice do nákupu zařízení. Linka na mytí a sušení vlny, která má produktivitu 10-20 kilogramů za hodinu, bude stát kolem 500 tisíc rublů. Parní kotel bude potřebovat také k dodávání tepla do sušárny a k ohřevu vody pro ponorné lázně s odpovídající kapacitou - to je asi 100 tisíc rublů.

K čištění vody z organické kontaminace by měly být použity filtrační zařízení. Jejich náklady se liší v závislosti na kapacitě a začínají od 100 tisíc rublů.

Balení vlny se provádí lisem, který tvoří brikety o hmotnosti 70 až 80 kilogramů a měří 800 x 400 x 600 milimetrů. Cena tohoto zařízení je asi 150 tisíc rublů.

Proto odhadovaná výše kapitálových investic do podniku pro výrobu rafinované vlny je asi 850 tisíc rublů. Kromě toho budete potřebovat počáteční investice do "obratu" asi 150 tisíc rublů. (pronájem prostor, nákup účetních materiálů a další).

Co jiného potřebujete vědět?

Požadovaná plocha pro výrobu je 100-150 m2.

Požadovaný počet zaměstnanců je 6 osob.

Odhadovaná produktivita technologické linky činí 15 kg / h (přibližně 3 tuny čisté vlny za měsíc s 1-směrovým provozním režimem, 8 hodinovým posunem, 25 pracovních dnů za měsíc).

A jaký je příjem?

S průměrnou cenou zpracovaných zpracovaných ovčí vlny - 100 rublů / kg, bude společnost za měsíc příjmy asi 300 tisíc rublů a čistý zisk po započtení všech běžných výdajů - z 80 tisíc rublů.

Vlna: zpracování vlny z ovcí. Potřebné zařízení pro zpracování ovčí vlny

V současné době je téma vlastního podnikání velmi aktuální. Stále více lidí dává přednost tomu, aby si založili vlastní podnik, místo aby pracovali pro někoho. Nicméně, aby bylo dosaženo zisku, je nutné vybrat se zvláštním zájmem průmysl, v němž je budete investovat.

Stalo se tak, že obchod je nejlevnější a nejvýnosnější sféra. I když to ve skutečnosti není daleko. Práce v oblasti obchodu je nyní obtížná - na trhu se v posledních letech příliš mnoho obchodů, agentur, zprostředkovatelů a podobných společností. Co pak zůstane? Výroba a zemědělství.

Vlněné podnikání - ziskové podnikání

Agroindustriální komplex je průmyslem, kde se kapitál nemůže rychle otočit a růst, ale současně je tato oblast podnikání atraktivní. Průmyslová produkce, naopak, je sférou, která umožňuje návratnost investic a navýšení kapitálu v krátkém čase, ale v současné době prochází nejlepším obdobím.

Vycházejíc z toho, co bylo řečeno, můžeme usoudit, že je nyní efektivní investovat do výroby umístěné na křižovatce průmyslu a zemědělství. Zpracování ovčí vlny je právě takovou činností. Zpracovatelský podnik s příslušnou organizací práce může fungovat velmi úspěšně. Jedná se o levný a ziskový obchodní směr.

Na otázku vlny

Nejprve musíte studovat všechny jemnosti materiálu, s nímž budete pracovat. Ovčí vlna obsahuje čtyři typy vláken:

 • chmýří - velmi měkké, tenké, ale trvanlivé vlákno, kruhové v průřezu;
 • přechodné vlasy - hrubší a silnější vlákna než dolů;
 • awn vlákno, ještě tuhší než přechodné vlasy;
 • mrtvé vlasy - hrubé nerozvinuté a velmi husté vlákno o průměru, pokryté lamelovými velkými váhy.

Pokud se vlna převážně skládá ze stejného typu vláken, například pouze z chlupů a přechodových vláken, pak se nazývá "homogenní". Ten, který obsahuje všechny typy vláken, se nazývá "nerovnoměrný".

Vlastnosti materiálu

Hlavním rysem vlny je schopnost plstění. Tato vlastnost je způsobena měkkostí a křupavostí vláken, přítomností šupinaté vrstvy na povrchu. Výroba vlněných tkanin je náročný proces. Z materiálu se vyrábí závěsy, plstěné, plstěné, plstěné a plstěné výrobky. Vlna má nízkou tepelnou vodivost, takže je nepostradatelná při výrobě kostýmových plášťů, plátěných tkanin, zimního sortimentu pletenin.

Materiál získaný z ovcí je obvykle vysoce kontaminovaný a zpravidla velmi heterogenní v kvalitě. Proto před odesláním vlny textilnímu podniku je nejprve zpracováno. Tento proces zahrnuje třídění, uvolňování, třást, mytí, sušení, balení.

Umístění závodu

Zpracování ovčí vlny má jednu významnou výhodu ve srovnání s ostatními zemědělskými obchodními liniemi. Tyto činnosti nesouvisejí s potravinářskými výrobky, proto výrobní zařízení a personál nebudou podléhat zvláštním požadavkům. Budova by měla odpovídat současným standardům budov - to je jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu.

Ideální volba pro umístění podniku, kde se bude provádět zpracování ovčí vlny, je regionálním centrem regionu, ve kterém se rozvíjí chovatelská péče s vlněnou orientací. Regionální centra nemusí vždy odpovídat potřebám prodeje, protože materiál jde tam prostřednictvím řetězce zprostředkovatelů, čímž se zvyšují jejich náklady.

Kromě toho, pokud je okresní středisko malé a je městským sídlem, mohou být dodatečné dotace a výhody poskytovány ze strany státu. Nyní vláda věnuje velkou pozornost rozvoji vesnice, takže je možné, že budete mít možnost získat daňové preference, půjčku za speciálních podmínek, slevu na leasingové vybavení a mnoho dalších bonusů.

Nábor zaměstnanců

V takovém oboru, jako je zpracování vlny, zaměstnanci nemusí mít kvalifikační a zdravotní záznamy. Pro průměrný podnik s dvěma nebo třemi řádky funguje dostatek personálu údržby ve výši pěti až šesti osob včetně technologa a inženýra.

Tito dva specialisté musí mít specializované vzdělání, respektive jejich plat bude vyšší než plat obyčejných pracovníků. Práce ostatních zaměstnanců je považována za nekvalifikovanou, takže náklady na její zaplacení nebudou velké.

Specifika práce

Zařízení na zpracování ovčí vlny by mělo být vybráno v závislosti na tom, do jakého rozsahu zpracováváte příchozí materiál. Takové podnikání má několik směrů a práce na každém z nich bude vyžadovat zcela odlišné počáteční investice. Vyčistit vlnu je jedna věc a zpracovat ji na přízi nebo přízi - je zcela odlišná. Samozřejmě, ve druhém případě budete moci prodat výrobky dražší, ale jen oloupaná vlna také najde svého kupce.

Při výběru směru zvažte takové aspekty jako stav trhu v regionu, možný objem dodávek surovin, možnost prodeje vlny mimo region nebo dokonce v zahraničí. Budeme mluvit o možnostech rozvoje vlněné produkce s přihlédnutím k různým finančním možnostem.

Výroba rafinované vlny

Jedná se o nejlevnější alternativu pro investice. Nemyslete si, že prací vlna je tak jednoduchá. Vůbec ne. Mnoho lidí se mylně domnívá, že materiál zpracovávaný tak primitivním materiálem zdánlivě nebude poptávka na trhu. Ve skutečnosti je mytí vlny namáhavým procesem. Pojďme to podrobněji popsat.

Suroviny přicházející do závodu jsou nejprve přijaty a klasifikovány podle norem. Také je vlna rozdělena na odrůdy, které jsou pak samostatně zpracovány a prodávány. Po třídění materiál vstupuje do speciálního nakládacího stroje. Jedná se o zařízení, které dávkuje vlnu v závislosti na výkonu zařízení. Takový agregát se také nazývá "obezrepeiivayushchey machine", protože v něm jsou peřeje odděleny od vlny.

Potom vstupuje surovina do druhého zařízení, kde probíhá trhání cívek a vyčištění vlny z odpadu. Materiál prochází několika imerzními vanami - nádrže s vodou - a lisovacími stroji (celkem pět mycích cyklů). Po posledním lisování, přes nabíjecí stroj, který je stejný jako ten, který byl použit na začátku, ale již byl určen pro čisté suroviny, je vlna přiváděna do sušicího zařízení. Po sušení je baleno a odesíláno k prodeji.

Náklady na zařízení

Zpracování ovčí vlny metodou popsanou výše vyžaduje použití drahého zařízení. Ceny automobilů závisí do značné míry na jejich kapacitě. Takže například linka na mytí a sušení vlny, která má produktivitu 10-20 kg za hodinu, bude stát zhruba 500 tisíc rublů a produktivita 400 kilogramů za hodinu - asi 10 milionů rublů.

Parní kotel bude také potřebovat, aby dodával teplo do sušárny a ohříval vodu pro ponorné lázně s dostatečným příkonem. Takový agregát s tlakem 10 atm as kapacitou 2 tun bude stát asi 2 miliony rublů. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že vlna, která zůstala po mytí, nemohla být vypouštěna do kanalizace.

K čištění vody z organické kontaminace by měly být použity filtrační zařízení. Jejich cena je v průměru 2,5 milionu rublů. Balení vlny se provádí lisem, který tvoří brikety o hmotnosti 70 až 80 kilogramů a měří 800 x 400 x 600 milimetrů. Cena tohoto zařízení je asi 150 tisíc rublů.

Seznam zařízení, kterými se zpracovává ovčí vlna, může být v zásadě považován za vyčerpaný. Je třeba poznamenat, že vlna, která je dodávána hromadně, je ceněna méně než lisovaná, takže získání lisu je krokem ke zlepšení a přechodu na kompletní výrobní řetězec.

Výroba vlněné příze

Jedná se o technicky složitější variantu a mnohem více. Skládá se z příjmu nitě a nitě z vlny. Samozřejmě, kapitálové investice do takové výroby budou také vyžadovat více. Budete potřebovat rozšířit výrobní zařízení, stejně jako personál - budou potřebovat nejméně 20-25.

Spinning stroj bude stát někde na 12,5 milionu rublů, a linka na výrobu nití bude vyžadovat výdaje v rozmezí 18-30 milionů rublů, v závislosti na tom, co bude moc (4 nebo 8 tun za směnu).

Vyšívání z vlny

V současné době se cítil nudný zažívá druhé narození. V rámci fungujícího zařízení na zpracování vlny je možné tyto činnosti vykonávat. Z plsti se nyní skoro všechny vyrábějí: pokrývky hlavy, doplňky, oblečení, interiérové ​​předměty, tašky, hračky a další. Plstění se týká vyšívání, mistry často pracují doma, protože speciální nástroje pro toto povolání se nevyžadují. Ale můžete tuto záležitost spustit.

Cítil se dvěma způsoby. Technika mokrého plstění vlny se používá při výrobě dekorativních interiérových předmětů: girlandy, vázy, květiny. Suchá metoda se používá k vytvoření trojrozměrných produktů: panenky, bižuterie, hračky. Každá metoda vyžaduje použití různých materiálů. Mokré plstění zahrnuje použití mýdla a horké vody, pro suché speciální jehly se serify jsou potřeba.

Tvorba firmy pro zpracování vlny

Celkové přezkoumání trhu s vlnou

V poslední době je téma jejich vlastního podnikání zvlášť relevantní. Střední třída, která postupně posiluje své postavení v Rusku, nemá ráda práci pro společnost - více lidí raději otevře své vlastní investováním kapitálu do výroby. Ale aby se peníze začaly obracet a přinášejí skutečné zisky, měli byste zvolit odvětví ekonomiky, do které investujete co možná nejdéle.

Obecně se věří, že nejvíce nízkými náklady a dosažením maximálního zisku je rozsah obchodu. Ve skutečnosti tomu tak není. Nyní se jedná o oblast, kde je práce co nejtěžší - v posledních několika letech existovalo mnoho čistě komerčních, zprostředkovatelských, agenturních a podobných organizací, které pevně zaujímají své trhy na trhu. Co zbylo? Těžba nerostů, výroba a zemědělství. První z těchto odvětví je hustě obsazeno velkými korporacemi, což prostě nedovolí vznik konkurence. Raději se to nesnaží.

Zemědělství je nyní v určitém poklesu, přestože neztrácí investiční atraktivitu: naopak například výroba potravinových výrobků byla a zůstává jedním z nejvýnosnějších obchodních odvětví. Další věc je, že agroindustriální komplex není oblastí, ve které se kapitál rychle otáčí a roste. Zemědělství je přísně měřeno, pomalá a neuspěchaná výroba. Průmyslová produkce, která se nyní nejedná o to nejlepší, vám umožňuje rychle se vrátit a vynásobit investované prostředky. Samozřejmě, toto se nevztahuje na všechny oblasti, ale přinejmenším většinu z nich. Hlavní věcí je vybrat ten správný.

Z výše uvedených skutečností můžeme docela očekávat, že nejúčinnější investice finančních prostředků budou investice do takové výroby, která by fungovala na průsečíku zemědělství a průmyslu.

Takový závěr bude správný a tato výroba je zpracováním zemědělských produktů. Samozřejmě, že zde jako v jiných oblastech, tam jsou některé nuance: například, mnoho zemědělských podniků raději zpracovat své produkty na vlastní pěst, pokud je to možné. To je ta správná politika, jeden z hlavních pravidel úspěšného podnikání tvrdí, že nejlepším řešením bude předmětem výroby v průběhu celého výrobního a hodnotového řetězce v rámci podniku (například mléčná farma, sýrárna a síť mlékárenského obchodě). Pouze velké agro-průmyslové komplexy to však umožňují: menší výrobci, kteří nejsou vyloučeni, a zemědělci dávají přednost pouze výrobě surovin a jejich prodeji zpracovatelským organizacím.

A jedním z příkladů úspěšného zpracovatelského závodu je závod na zpracování ovčí a kozí vlny - jedna z nejúspěšnějších a nejlevnějších oblastí zpracovatelského průmyslu.

Pracovníci a zařízení nezbytná pro podnikání při zpracování vlny

Zpracování vlna má jednu nespornou výhodu: to navzdory skutečnosti, že se jedná o zemědělský předmět podnikání, na jídlo, na rozdíl od většiny ostatních, to není tento případ zemědělských komodit. Z tohoto důvodu nelze do výrobních zařízení nebo personálu zvláštní požadavky neexistují: První pouze musí být v souladu s platnými stavebními předpisy, pokud jde o druhý Dá se říci, že s výjimkou malého počtu (průměrný závod na zpracování vlny do 2-3 vedení údržby pouze 5-6 osoba, která zvažuje technologa), existuje také okamžik, kdy zaměstnanci nemusí mít zdravotní záznamy a kvalifikaci pro práci. Náklady na prostory a práci (které budou s výjimkou technologa nebo inženýra považovány za nekvalifikované) budou tedy minimální.

Ideální poloha závodu na zpracování vlny jsou regionálními centry s rozvinutou trendy vlny zvířat - regionálních center ne vždy odpovídaly potřebám prodeje, jako vlny, bude jich dosáhnout pouze prostřednictvím řetězce zprostředkovatelů, zvyšuje její cenu. Kromě toho, pokud je regionálním centrem je dostatečně malý a nespadá pod definici malého města, je možné získat další výhody dotace ze strany státu v posledních letech věnovat větší pozornost rozvoji venkova (to může být například půjčky za zvýhodněných podmínek, daňové preference, slevy při nákupu vybavení pro leasing a další).

Technologie a zařízení potřebné pro zpracování vlny

Složení zařízení pro zpracování vlny otevřené rostliny přímo závisí na tom, do jaké míry bude zpracovávaná vlna zpracována. Faktem je, že výroba vlny má několik nuancí, které vám umožňují založit si vlastní podnik, který má naprosto odlišné množství peněz. Samozřejmě, vlna, zpracovaná na nitě nebo nitě, je dražší, ale dokonce i jen oloupané najde také svého kupce.

Při výběru možnosti zpracování vlny je třeba také zvážit takové problémy, jako je případný objem dodávaných surovin, stav trhu s vlnou v regionu, možnost prodeje mimo region nebo dokonce iv zahraničí a mnoho dalších vedlejších faktorů.

Podívejme se tedy na možnosti zjišťování a rozvoje výroby vlny na konkrétních příkladech z finančního hlediska.

Nejlevnější výrobní investice je výroba čisté vlny, nebo jednoduše vyprané vlny. Není samozřejmě nutné si myslet, že umývání vlny je tak jednoduchý proces. Není to tak. Ti, kteří se domnívají, že nejsou kupci produktů zpracovávaných takovouto primitivní cestou, se na první pohled mýlí také.

Faktem je, že praní vlny je velmi náročný proces. Vlna vstupující do továrny je přijata a klasifikována podle norem pro vlněné suroviny. Stejným způsobem je rozdělen na odrůdy, které jsou zpracovány a následně prodávány odděleně od sebe.

Především vlna vstupuje do speciálního nakládacího stroje - zařízení, které dodává kus vlny po kusu, v závislosti na kapacitě (produktivity) zařízení.

Po průchodu první - oddělování rEPI (to je také nazýván obezrepeivayuschey) - stroj a druhý - stroj na trhání zamotání a čištění vlny z úlomků, vlna podstoupí řadu nádrží s vodou (také označovaný jako ponorné lázně) a lisovacího stroje (v tomto příkladu pracího cyklu to znamená, tanky, pět).

Po posledním stisknutí přilétá (pomocí stejného jako na začátku nakládacího stroje, jen určeného pro čisté suroviny) do sušicího stroje, po kterém je zabalen a poslán do realizace.

Náklady na linku silně závisí na výkonu. Například linka pro čištění a sušení vlny kapacitou 10-20 kg / hod je hodnota o $ 15000 (asi 470.000 rublů aktuální rychlost..), a kapacitou 400 kg / h - 2.000.000 Yuan nebo 9,9 milionů.

Kromě toho potřebujete parní kotel s příslušným výkonem - nejenže dodává teplo do sušárny, ale také teplá voda pro ponorné lázně. Parní kotel o střední kapacitě (s kapacitou 2 tuny a tlakem 10 atmosfér) stojí asi 400 000 juanů (1,9 milionů rublů). Kromě toho je třeba mít na paměti, že voda, která zůstala po promytí vlny, nemůže být vypouštěna do kanalizace - kanalizace může být ucpaná vlnou.

Pro čištění vody (včetně jeho sekundárního využití - protože denní vypouštění organické kontaminované vody je 100-120 tun), existují speciální filtrační zařízení, které stojí 500 000 juanů (2,5 milionů rublů). Pro balení vlny se používá lisovací stroj, který tvoří brikety o rozměrech 800 x 400 x 600 mm a váží 70-80 kg. Stojí 30 000 juanů, nebo 150 tisíc rublů.

V zásadě je seznam zařízení pro zpracování vlny pro první verzi zařízení vyčerpán - zřejmě není nic komplikovaného. Je třeba poznamenat, že lisovaná vlna je cenově dražší než expedovaná ve velkém množství, takže stroj může být považován za první zlepšení - krok k úplnému výrobnímu řetězci.

Druhá, technologicky mnohem složitější varianta spočívá v produkci vlněných nití z získané přečištěné vlny. Jak asi tušíte, že vyžaduje poměrně značné investice a výrazné rozšíření obou výrobních zařízení a zvyšování personál (i když jen v případě praní vlny byl dostatek 7-8 zaměstnanců, v případě výroby požadovaného 20-25 příze). Výroba příze stroj bude stát 2500000 Yuan, a pro výrobu příze potřebné linky v hodnotě 3,67 milionů juanů a 6,25 milionů juanů (12,4 milionů rublů.) (18,2-31 mln.) - v závislosti na kapacitě (4 nebo 8 m v posuvu).

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Zpracování vlny ovcí

Vesničan, který se rozhodl chovat na svém statku malé stádo ovcí, je nutné vědět, jaké vybavení existuje pro ovce. Koneckonců po rozřezání zvířat zůstává určité množství vlny. Zařízení na zpracování ovčí vlny vám pomůže získat nádherný materiál, z něhož můžete udělat plstěné boty nebo vázat teplý svetr.

Ovce jsou hlavním zdrojem vlny. Merino, jemně vlněné ovce, vlněné vlákna jsou velmi tenké, měkké a elastické. Celý rok je zvýšení délky vláken o 7-8 mm. Chov dobytka celého světa ochotně chová toto plemeno. Cena merino vlny je obvykle vyšší než u jiných plemen ovcí a dosahuje několik tisíc dolarů na 1 kg.

Po střihu svého stáda vidí chovatel ovcí před sebou horu špinavých mastných kusů vlny. Jak a co zpracovat tuto horu, aby se dostala v důsledku plyšové a čisté vlny? Mnoho tajemství zpracování vlny ztratilo a nově chovatelé ovcí prostě nemají dostatek informací. Zpracování se skládá z následujících etap: třídění, mytí, sušení, česání a přízí.

První tři stupně nevyžadují žádné nástroje. Osušená a vysušená vlna je kusem zamotaných vláken. Aby bylo možné vyrobit přízi, musíte projít procesem žehlení. Ujistěte se, že vlákna vlny leží rovnoběžně. Existují 2 způsoby, jak vyčistit - kartou a hřebenem.

První metoda se provádí kartáčkem s kovovou štětinou, skládající se z ohnutých tuhých drátů. Na jeden kartáč se položí hrudka vlny a druhá kartáč hřeje tuto hromadu. Vlna přechází na druhý kartáč a proces se zrcadlí. To se opakuje, dokud se hrudka vlny nestane homogenní hmotou s paralelními vlákny. Druhá metoda je určena pro vlnu jemně vlnitých ovcí s dlouhými vlákny. Dva hřebeny se používají s ocelovými ostrými zuby o délce 160 - 250 mm, které se nacházejí ve 2 až 4 řadách.

Zařízení pro ovce vypadá hrozivě a mělo by se s nimi zacházet opatrně. Jeden kus vlny je šitý na jednom hřebenu a vlasy jsou česané druhým hřebenem. I zde vlna prochází od jednoho hřebene k druhému a proměňuje se v něco světlého a vzdušného. Z uzlu zamotané vlny se velikost pěstí ukázala stuhou o délce jednoho metru.

První metodu lze provést pomocí bubnové brašny, ve které jsou štětiny umístěny na dvou navijácích, a vyčesávání se provádí jednoduchým otočením rukojeti pohonu. To samozřejmě je jednodušší, ale dražší. Zařízení stojí asi 500 USD. Pokud stále považujete cenu rotujícího kola s elektrickým pohonem, zařízení pro zpracování ovčí vlny - věc, která není levná.

Předpokládá se, že obuvi nosí Rusové i pod Dmitri Donskoi. Oděvní historici popírají tento mýtus. Dokonce ani pod Petrem I. nebyly žádné háčkované boty. Valenki se objevily koncem 18. století a byly velmi drahé. Vlídili v nich vznešené lidi a dobře-to-do rolníků.

Zpracování vlny ovcí se nyní vyskytuje u velkých česaných továren. Všechny stupně primárního zpracování vlny a výroba příze se provádějí na velkých obráběcích strojích s programovým řízením. Zůstane pro naše pastierské nadšence hledat tajemství zpracování vlny a vytvářet nástroje pro tento proces. Dobře a dobře. Národní řemeslo nezemřelo.

Řez ovce: jemnost zpracování ovčí vlny a příze

Řez ovce: jemnost zpracování ovčí vlny a příze

Jsme zvyklí na to, jít do obchodu, vidíme širokou škálu nejrůznějších výrobků z ovčí vlny, z pletené vlněné ponožky, rukavice, rukavice a šály, konče vesty, svetry, pulovry, přikrývky a přehozy. A všichni víme o vynikajících příznivých vlastnostech ovčí vlny a výrobků z nich. Ale přemýšleli jste někdy, jak moc je výroba vlněných a vlněných přízí složitá a časově náročná? Zdá se, že to může být jednodušší... Vystřihněte ovce, čistěte vlasy, nit - to je připraveno! Ukázalo se, že všechno není tak jednoduché!

Začněme se základy. Co se skládá z ovčí vlny a co je to?

Vlna ovcí může být rozdělena do čtyř typů vláken. Půdní vlákna - tenké, měkké, ale zároveň velmi silné vlasy. Druhým typem jsou přechodné vlasy. Jedná se o silnější vlákno, a proto o něco hrubší. Přední vlasy jsou ještě hrubší než přechodné a nejhrubší a nejtvrdší tzv. Mrtvé vlasy. Je velmi tlustý a hrubý na vláknech, pokrytý lamelárními velkými váhy. Pokud se vlna převážně skládá ze stejného typu vláken, například pouze z chlupů a přechodových vláken, pak se nazývá "homogenní". Ten, který obsahuje všechny typy vláken, se nazývá "nerovnoměrný".

Také suroviny získané po střihání ovcí se stejným typem srsti jsou rozděleny do těchto typů: tenké, polorézné nebo hrubé. Každý druh má své vlastní speciální vlastnosti, výhody, aplikace.

- Tenké vlákno, jak je zřejmé z názvu, je nejjemnější, nejlehčí, elastické, výrobky vyrobené z tohoto materiálu jsou vysoce kvalitní, je příjemné nosit. Jemné vlákno se získává stříháním jemně vlněných ovcí, jejichž vlna sestává z velmi tenkých (25 mikronů) chlupatých vlasů. Tato srst není dlouhá, pouze 7-9 cm, a po procházení všech výrobních cyklů je čistý výnos pouze 45-50%.

- Tam je také semi-jemné vlákno. Tento materiál je ovčí vlasy, řezané z přechodného podsada nebo hrubé. Tato surovina je nejběžnější na území Ruska, protože většina ovcí v hospodářských zvířatech je polo-jemně zrnitá. Vlákno tohoto druhu je mírně hrubší, ale může být také uvedeno do výroby potřebných výrobků, například plstů.

- Hrubé vlákno - hrubé vlasy, tvrdé a křehké, jsou nejméně vhodné pro výrobu oděvů nebo příslušenství, zpravidla je povoleno pro výrobu plsti v průmyslu.

S vyřešenými surovinami! - To není špatné! Dále podle plánu máme technologický proces výroby vlněné příze ze surovin.

Obvykle jsou suroviny, které vstupují do výroby, velmi znečištěné. Mohou mít slámy, hůlky, suchou trávu, stopy života ovcí. Může být také z různých druhů a odrůd.

Proto je nejdříve vlna tříděna, vybrána a klasifikována podle norem. Po třídění se objevuje těžké období - vlna musí být vyčištěna.

Pro čištění se surovina naloží do speciálního přístroje s komplexním názvem: "obezrepeiivayuschaya machine". Tato jednotka odděluje řepky - prstyvuchie trny, stejně jako slámu, suchou trávu. Poté dochází k roztržení spadlých cívek a vyčištění surovin z kontaminace. Potom se suroviny promyjí. Cíl pětkrát! Hlavním úkolem praní surovin v průmyslovém měřítku je oddělení maziva. Tuk v produkci je oddělen a zaslán k dalšímu zpracování, ze kterého se získává pozdější vysoce kvalitní lanolin. Vymytý - vyhozen. Po posledním stisknutí se do sušičky přenese čistý a dobrý plášť. Voilà! Vlna je čistá, hladká, hladká a suchá! Opět, třídit, uvolnit a rastreplym, všechno, můžete balení a poslat k prodeji ve formě surovin nebo spustit další fázi - výroba vlněné příze.

Výroba příze je technologicky a technicky složitější proces.

Skládá se z několika základních akcí:

 • třídění surovin;
 • primární promývání a čištění nečistot;
 • ošetření materiálu olejovým médiem za účelem dosažení větší pružnosti;
 • čisticí prostředek s mykacími hřebeny a kroucením ve formě vlněných vrcholů;
 • Navíjení cívky;
 • konečný závit příze.

Pro každou fázi výroby příze se používají speciální stroje a agregáty.

Hlavní zařízení firmy, která vyrábí příze, tato páska stroje na výrobu příze, čističe skloněných typu, stroj výběr barvy cílové jednotky, předení, navíjení a mykacích strojů. A také lze použít kulaté pletací stroje, mycí stroje. Pokud výrobce natírá přízi, je zde také samostatná místnost s dobrou ventilací a speciálním vybavením.

Když je příze hotová, je zabalená a poslána k prodeji - do výroby, kde plete, dělá jediný hadřík, šije oblečení, boty, doplňky.

Způsob zpracování vlny v průmyslovém a výrobním měřítku byl popsán výše, ale jak je známo, vlna je materiál, který lidé zpracovávají po tisíce let. A pokud si chcete vzpomenout a opakovat zkušenosti svých předků doma, nebudete potřebovat auta s těžce vyhlášenými jmény. Stačí, abyste měli doma několik nástrojů.

Vyříznout ovce doma může být speciální psací stroj nebo dokonce nůžky. A pro zpracování surovin budete potřebovat pouze: hřeben na česání vlny, kontejner, kde lze prádlo umýt a prostor, aby mohla být vlna sušena. A pro další etapu - výrobu vlněných přízí - budete potřebovat vřeteno, rotující kolo a tkalcovský stav.

Podrobný popis etap:

1. Střih ovcí. Během srážky by suroviny měly být tříděny podle stupňů. Ve skutečnosti, a to nejen se mohou lišit vlna získaná z ovcí různých druhů (vlněných nebo masa), ale i sostrizhennye vlákna z různých částí těla jednoho ovcí liší co do kvality, délka čistoty. Také suroviny jsou odděleny velkým znečištěním, protože později bude možno je podrobit důkladnějšímu zpracování.

2. Raschesyvanie a předběžné čištění surovin hustým hřebenem. Většinou se vlasy hnízdí pouze v průmyslových podmínkách, aby se před vypraním odstranily velké nečistoty.

4. Pak přichází mytí a odmaštění rouna. Umyjte 4-5krát (v závislosti na stupni kontaminace) ve studené vodě pomocí speciálních mycích prostředků. Obvyklé mýdlo nelze použít, jinak vlna vyschne a bude křehká a pichlavá. Také při praní se vlna netříká, ale pouze ručně stlačuje a pomalu se peří po vrstvě po vrstvě. Takže to je méně zmatené.

5. Promyšlenou vlnu umyjte froté a vysušte na slunci. V této fázi je velmi důležité zajistit větrání a větrání.

Nejsnadnější způsob, jak je vyschnout, je rozložit do rovnoměrné vrstvy na jemné síťovině, která zajistí plný přístup vzduchu k surovinám. Čím tenčí vrstva, tím rychleji a lépe vlna vysuší. Maximální přípustná tloušťka je 1,5 cm. Při silnější vrstvě je proces sušení výrazně zpomalen.

6. Další česané vlny musí být zapletená vlákna při praní a česání je nezbytné potáhnout stal jednotný, žádné zbytky, pak to bude jednodušší točit, a příze se stává lépe, a poškrábání bezprostředně po sušení, aby se vlny pohlcuje vlhkost.

Existují dva způsoby, jak lze zpracovávat vlnu zpracováním česanými nebo česanými. V každodenním životě je česání nejčastěji pomocí kard, to je kartáč s velmi častými štětinami z jemného, ​​ale pevného kovového drátu. Hřebenová hřebenka se obvykle používá pouze při zpracování dlouhých vlnových vláken, ale v ruském chovu ovcí je to extrémně vzácné.
Zčesaná vlna je homogenní látka, jejíž vlákna jsou navzájem rovnoběžná. Jedná se o tzv. "Roving". Chcete-li tento výsledek dosáhnout, musíte obvykle postupovat několikrát.

Můžete také lehce znovu získat surovinu pomocí dřevěné tyče pro měkkost.
7. Posledním krokem je ruční odstřeďování vláken a poté tkaniny na ručních nástrojích a nástrojích. Metoda zvlákňování vřetena je nejsložitější při provádění. A dobře, pokud je dům po babičce kromě vřetena zůstal v klidu a drážky na stopce (příze). K hřebenu jsou vlasy připevněny na úrovni hlavy osoby, která sedí. V pravé ruce se vřeteno začne otáčet ve směru hodinových ručiček je mezi palcem a ukazováčkem, zatímco odstřihnout vřetena a krmení na vlny, který, když je stočena do závitu. Samozřejmě tato metoda vyžaduje zkušenosti a dovednosti. Také v moderním světě se používají elektrické spřádací kola s elektrickým pohonem, což je samozřejmě mnohem rychlejší a snadnější než ruční spřádání. Kromě šetřícího času a práce, jejich použití vám umožňuje získat tenký, rovnoměrný tloušťkový závit.

A pak, konečně, máte navlékat ruku, můžete si s ním dělat, co chcete: tie elegantní prolamované vlněný šátek, ponožky dárek miloval jednoho, teplé deky nebo pletené hračky pro nadcházející dovolenou.

Kromě toho je důležité zmínit, že jedna z hlavních vlastností a vlastností vlny - dobrá schopnost hýčkat. To znamená, že z vlny máte vynikající pocit! Tato vlastnost je způsobena zvláštními vlastnostmi vlny - měkkostí a křupavostí vláken, stejně jako přítomností šupinaté vrstvy na povrchu vlasů. Felt může být proveden vlastním rukama. Nyní bolekoljalanie - velmi skutečné zaměstnání pro mnoho ježek. Z pocitu je možné udělat všechno, co vaše představivost a představivost uhodí! Oděvy, klobouky, doplňky, interiérové ​​předměty, tašky, hračky, ozdobné panely, ruční koberce, přikrývky a mnoho dalšího. Cítil se dvěma způsoby. Technika mokrého plstění vlny se používá při výrobě dekorativních interiérových předmětů: girlandy, vázy, květiny. Suchá metoda se používá k vytvoření trojrozměrných produktů: panenky, bižuterie, hračky. Každá metoda vyžaduje použití různých materiálů. Mokré plstění zahrnuje použití mýdla a horké vody, pro suché speciální jehly se serify jsou potřeba. Více o tom v další poznámce...

Zpracování ovčí vlny jako podniku: rysy procesu

Pěstování ovcí již dlouho praktikována v různých regionech Ruska. Chov a zpracování vlny těchto zvířat v průmyslovém měřítku, se považuje za výhodný směr pro zemědělce, stejně jako v celé řadě zemí, které prodávají produkty ovcí v zahraničí. Nejrozvinutější produkce je Čína, neustále podporovat více než 100 milionů kusů, Austrálie má 120 milionů hlavu, Indie a Íránu jsou více než 50 milionů Nový Zéland páté místo na dobytek -... 47400000 ovce, Anglie -. 42 milionů exemplářů. v první desítce patří Turecko, Jižní Afrika a Súdán.

Zpracování ovčí vlny v různých oblastech

V Rusku obecně dosahuje počet hospodářských zvířat objemy Španělska a Maroka - dnes je to asi 25 milionů kusů. Prvním místem zpracování a výroby vlnových surovin na světě je Austrálie, stejně jako Nový Zéland a Čína, významný podíl tvoří bývalé jižní republiky SSSR. Chov ovcí a zpracování vlny pro Rusko se může stát také exportním směrem, pro který stát přijímá opatření na podporu zemědělství. Za prvé, vysoce kvalitní vlněné suroviny jsou potřebné k nasycení domácího trhu a ke snížení maloobchodních cen výrobků denního použití.

Produkce masa a vlny je jedním z perspektivních směrů farmáře v Ruské federaci

K dnešnímu dni má ruská textilní produkce vážný nedostatek vysoce kvalitních přírodních surovin, a proto není možné vyrábět levné a cenově dostupné výrobky. To samozřejmě může napomoci rozvoji chovu ovcí, orientovaného na zpracování vlny. Zvláštnosti organizování takové činnosti v rámci zemědělského podniku a jeho vyhlídky budou projednávány v našem přehledu.

Charakteristiky procesu organizace ovčího průmyslu

Při produkci ovcí může být vlna základním nebo doplňkovým produktem. Tradičně produkují mléčné výrobky, dietní maso, vlnu, jehněčí kůže (kůže novorozených jehňat astrakhan), přírodní ovčí kůže. Chov ovcí je dobře rozvinutý v těch oblastech, kde je dostatečný počet pastvin, v moderním chápání podnikání a v zavedeném systému prodeje.

Kůže novorozených jehňat

Je zřejmé, že účinnost chovu ovcí v zemědělství bude do značné míry záviset na vládních regulačních opatřeních, a to od pomoci, kterou může zemědělec získat pro své potřeby. Pro velké podniky, které se chtějí integrovat do rozvíjející se infrastruktury, je třeba vytvořit udržitelné firemní vztahy, jako například "od primárních surovin až po konečného uživatele". V tomto případě je konečným spotřebitelem textilu obyvatelstvo země, jejíž poptávka vůbec není uspokojena.

Vlna je slibný exportní produkt pro síťové podniky zabývající se získáváním vlněných vláken v rámci veřejných a soukromých projektů. V Rusku je nejdůležitějším faktorem chovu ovcí: rozsáhlé pastviny dostupné soukromým obchodníkům, vhodné pro chov ovcí. Kromě toho lze tuto farmářskou firmu nazvat jednou z cenově nejdostupnějších primárních investic.

Recyklace podnikání

V chovu vlny je 4 směry:

 • jemně fleecy - chovy typické pro stepi a pouště jsou chovány;
 • polořadovka-jemně zrnitá - míra plemene, která žije na územích s měkkým vlhkým klimatem, se provádí;
 • polokrubé - na bázi plemene se používají plemenné ovce, charakteristické pro horské oblasti;
 • hovězí maso, například hovězí maso - ovce tohoto druhu žijí tradičně v polopouštních oblastech a pouštích.

Nejvyšší kvality vlněných surovin se získávají, když se ovce pěstují na hornatém terénu s pouštními a polopouští pastviny (tropy, subtropy). Současně lze chovat v chladnějších, nižších a horských oblastech řada plemen, z nichž se získávají vysoce kvalitní přírodní suroviny. K hrubému vlnění směru je lila a srst. Na sever od hlavně chovaného maso-zelinářka a masného a mléčného ovčího hrubého vlkodlaženého a polokloubkového typu. Infografika a tabulka ukazují oblasti, kde se tradičně vyvíjí ovce různých typů.

Zóny ovcí v Rusku a zemích SNS

Vysvětlení oblastí chovu ovcí v Rusku a zemích SNS

Typy vlnových surovin

Podle stávajících standardů jsou pro kupující oblíbené následující druhy surovin:

 • homogenní, získané z ovčích chlupů jednoho typu, například z hovězí nebo přechodné. Je rozdělena na tenké, poloradé a polobruhé.
 • tenké vlákno se získává stříháním jedinců jemně vlnených plemen, jejich vlna sestává převážně z houževnatých vlasů 25 mikronů. Délka v polotovaru nepřesahuje 7-9 cm a výtěžek čisté suroviny je přibližně 45-50%. Používá se k výrobě měkkých textilních výrobků prémiové třídy. Vyrobeno z ovcí merino a non-merino;
 • polo-jemné vlákno je hrubé tlusté vlasy přechodného podsada ovcí a hrubé dolů. Získává se z polosladkých ovčích a jemně vlákenných a poloděkavých hybridů běžných v Rusku. Používá se hlavně jako surovina pro výrobu filcového filmu třídy 2 včetně technických a průmyslových aplikací.

Ovce plemene Kuibyshev agro-komplexu "Mansurovo" na ovčí farmě směru masové vlny

Z tohoto seznamu je zřejmé, že pro chov ve většině oblastí Ruské federace existují plemena poloděkého směru zrna, například: sovětský, severokaukazský, Kuibyshev a další. Aby se zvýšila produktivita výnosu a nenáročná produkce na farmách, výběr se provádí překřížením plemen ovcí s jemným vlněným směrem s muži.

Je vhodné upoutat pozornost budoucích zemědělců, že ovce s jemnou vlnou jsou dobře přizpůsobeny ruským podmínkám. Podle teorie I.E. Kremer, chráněné v Timirjazevova Academy, což představuje tonkorunnyh hornin v Rusku klesá na 81% z celkového množství vyráběné vlny, je podíl jemného materiálu - 76%. Soukromé ovce mohou být zapojeny do výroby vysoce kvalitních výrobků z vlny a hotových výrobků.

Výběr chovu pro efektivní podnikání

Chcete-li získat kvalitní syrové důraz na dlouhosrstých chovných polutonkorunnyh druhů. Tito jedinci poskytnout dostatečné jednotný bílý vlna s charakteristikou „lesk“ lesk s délkou vlákna 10-14 cm, v některých případech, délka vlákna je 20 cm. Pro nejlepší dlouhé vlasy-typy jsou Lincoln a ruský dlouhé vlasy.

Lincoln ovce (polo-jemné)

Plemeno Lincoln dodává vlněné suroviny se silným "leskem" (lesk) a je vysoce ceněno. Má dlouhé vlákno a vysokou pevnost. Při obvyklém nastigu se ukáže 8-10 kg surové suroviny z baranů a 5-6 kg od královen. Neošetřená strižná hmota se skládá z hrubých vláknitých pásů, z nichž lze získat 55 až 60% čisté vlněné vlákniny. Plemeno je uchováváno v chladném klimatu a požaduje podmínky zadržení.

Ruská dlouhosrstá rodina byla získána komplexním výběrem hrubých jedinců místních ruských plemen s Lincolns. Stejně jako všechny hybridy se vyznačují silným zdravím a vytrvalostí a mají také vynikající výrobu vlny. Strihání berana je 6-6,5 kg vlny a 3,5-4,8 kg od ženských zvířat. Surovina je homogenní se zkrouceným vláknem a krásným lustrem.

Produktivní plemena ovcí z masa a vlny

Obvykle jsou „druhý“ Výrobci polutonkorunnyh třídy patří polulyustrovuyu vlny plemen Kujbyšev, Romney Marsh, Corriedale. Tak například, Romney pochod umožňuje získat 9,8 kg surovin o délce 14 až 16 cm beran výtěžek dokončení vlněného vlákna na 60-65%.

Plemeno Kuibyshev se chová hlavně v jižních oblastech (zejména v oblasti Středního Volhy) kvůli své dobré toleranci na vysokou teplotu. Z ramene se vyrábí až 5,5 kg surové délky 12-17 cm s výtěžkem čistého vlákna až 54-56%.

Velké oholení je typické pro Corridel, stejně jako jeho poddruh - Tien Shan a Severní Kavkaz, který lze po celý rok uchovávat v pastvinách. Původní vzhled Corridelu byl přirozeně získán na Novém Zélandu překračováním beranů Merino ovce a Lincolna. Směsi dávají krásný bílý nebo "teplý" bílý kabát.

To je vysoce ceněno kupujícími, tzv. Crossbred vlna, získaný z kříženců jemně-fleeced a semi-jemnozrnných jedinců. Hybridy mohou vyrábět suroviny v délce dlouhých vláken s dobrým zvlněním, lustry, dokonce i odstín. Nejoblíbenější je plemeno kříženců Tien Shan, které vám umožní získat až 8-10 kg od berana. Výtěžek umyté suroviny je 69-70% s délkou vlákna až 12,5 cm. Toto plemeno je rozšířené v Kyrgyzstánu.

Primární zpracování vlny

V oblastech chovu ovcí je možné odevzdávat odvádějícím se podnikům jak stříhanou surovinu z vlny, tak suroviny připravené předem. Hotové suroviny, které jsou zajištěny jakostním množstvím, jsou odebírány textilními továrnami zabývajícími se zpracováním surové vlny na hotové výrobky - tkaniny nebo nitě.

Z tohoto důvodu může být otevření zařízení na zpracování vlny za účelem získání vysoce kvalitního polotovaru v tradiční farmě na chov ovcí nebo v jeho vlastní farmě výhodným směrem. Vyšší příjmy souvisejí s obcházením dodavatelských podniků při zásobování surovinami, které sbírají surovinu od obyvatelstva. Za přítomnosti vlastního zpracovatelského průmyslu se zemědělci budou nezávisle vzdát svých produktů a sousedních farem do továren, kteří vydělávají s vyššími příjmy.

Standardní procesní linka zahrnuje pračky a sušičky. Upozorňujeme, že toto zařízení lze použít k výrobě primárních surovin z jakéhokoliv vlákna, například bavlny nebo lnu. Malé průmyslové linky umožňují zpracování od 15 do 400 kg za hodinu, včetně zajištění nepřetržité výroby. Posledním krokem je sušení a dehydratace. Celkové rozměry a konfigurace linky budou záviset na výkonu.

Sada zařízení pro primární zpracování vlny

U malé farmy je smysluplné zakoupit malou mycí linku pro zpracování s kapacitou 15 kg / h, která zajistí potřeby poměrně velké farmy, která přímo dodává továrnu. Takové zařízení vyrábí například čínská společnost Zhengzhou Aslan Machinery Co., zastoupená v Alibabě a nabízející nákup linek s dodávkou v Rusku. Uzavřený dodavatelský cyklus umožňuje výrobcům vyrábět výrobky s garantovanou kvalitou vlny, řízené původem.

Video - průmyslová linka na mytí a sušení vlny

Nástroje pro zpracování

V domácích a zemědělských podmínkách pomáhají nástroje usnadnit a rychlé ošetření vlny. Stříhání ovcí se obvykle provádí na specializovaných strojích, ale v jejich nepřítomnosti se dá docela dobře pracovat s běžnými nůžkami pro stříhání ovcí.

Pro ruční ošetření surové vlny jsou nutné následující nástroje:

 • nůžky nebo střihače;
 • hřeben pro vlnu;
 • kartáč na česání ruční nebo mechanické vlny;
 • vřeteno;
 • spřádací kolo;
 • tkaniva.

Minimální soubor nástrojů pro výrobu prvních výrobků z vlny se skládá pouze ze 6 položek. S jeho pomocí můžete vyrábět poměrně širokou škálu výrobků, stejně jako exkluzivní designové modely.

Nůžky pro střih ovce

Stroj na stříhání ovcí ZXS 306

Kartáčování pro česání

Pokud držíte kozy nebo ovce ve vaší domácnosti, můžete si připravit vlnu sami. A pro tyto účely budete pravděpodobně potřebovat mykaná vlna. Podrobné informace o ní naleznete v našem článku.

Ruční zpracování ovčí vlny

V mnoha tradičních oblastech chovu ovcí přežila i praxe manuálního primárního zpracování vlny. Skládá se z následujících technologických procesů.

Manuální střih ovcí na ovčí farmě Kazbek

Mytí ovčí vlny

Video - Prořezávání vlny před spřádáním

Tvorba firmy pro zpracování vlny

Vytvoření obchodu s vlnou je prospěšné v jakémkoli formátu. Může se jednat o malou produkci zaměřenou na uspokojení regionálních potřeb nebo o výrobu plného cyklu s chovem ovcí. Pro velké majitele je vhodné vytvořit síť seminářů pro primární zpracování vlny, aby se vytvořily podmínky pro rozvoj produkce chovného masa a ovčí vlny. U velkých farem je rozumné nasadit vlastní produkci pro zpracování vlny, která umožní nákup velkého množství surové vlny pro obyvatele z velkoobchodu.

Vysoce kvalitní vlněné česané tkaniny

Nejdostupnější možností je otevřít malou dílnu obchodní poskytování základních výukových materiálů, stejně jako malou produkci na své základně, je vyrobena lůžkoviny, textilie z přírodní vlny, tónovaná vlny pro plstění. Tento trend vyžaduje minimum finančních prostředků na investice, ale umožňuje vyrábět v poptávce mezi obyvatelstvem výrobků.

V této souvislosti stojí za zmínku pokračující reorganizace česané výroby v Rusku. Po dlouhotrvající krizi byly uzavřeny mnohé výrobní podniky, které vyráběly vlněné tkaniny a výrobky. Nyní začíná oživení textilních tradic v Rusku. Aktivně se chová na trhu Bryansk česaná továrna, která obnoví výrobní kapacitu podobné továrny Tver, uzavřené v roce 2006. Tyto továrny se v blízké budoucnosti stanou hlavními nákupci primárních surovin.

Vlna pro plstění Troitskoy továrny

Je nemožné si nevšimnout zamyšleného díla Trojicího česané továrny. Pokud hlavní problém mnoha podniků v předchozích obdobích byl nedostatek dostatečného množství konkurenceschopných surovin, stejně jako neschopnost konkurovat tureckým a čínským výrobcům.

V současné době dochází k aktivaci tuzemských výrobců ve všech sférách výroby základního zboží, v souvislosti s nimiž rostoucí potřeba výroby a primárního zpracování vlny.

Tato firma může být nasazena v následujících formátech:

 • síťový podnik s vlastní produkcí pro nákup a zpracování surové vlny nakupované od obyvatelstva a zemědělských podniků v regionech za účelem velkoobchodní dodávky továren a vývozu produktů;
 • malá dílna pro zpracování surové vlny v oblastech tradičního chovu ovcí pro potřeby regionu;
 • podniky pro zpracování vlny s plným cyklem se spřádáním v oblastech tradičního chovu ovcí za účelem zajištění regionálních potřeb.

V blízké budoucnosti očekávají odborníci nárůst obchodní činnosti v této oblasti, což znamená jak aktualizaci zpracovatelského podniku, tak zvýšení zisku ovcí. Největší spotřebitelé vlny v Rusku jsou:

 • Alekseevskaya továrna uměleckého tkaní;
 • Voskresenskaya cítila továrnu;
 • Spřádání a závitové závody pojmenované podle Kirov;
 • Bor cítil továrnu;
 • Kineshma spinning a tkaní továrna;
 • Yuryev-polská tkalcovna;
 • Továrna "Red weaver".

Aktivní spotřebitelé prohledali vlnu i nadále: přádelna v Ermolino, Pehorsky textilu, vlna-přádelna Moskva, Reutov manufaktury „Krásné Poljaně“ továrny.

Organizace výroby

Výroba surového zpracování vlny se skládá z následujících etap, které zahrnují organizaci objektů a výrobních linek:

 • přijímání a třídění surovin;
 • zpracování vlny na dekontaminačním stroji;
 • linka pro zpracování oděvů a čištění odpadu;
 • část ponořovacích lázní a stlačovacích strojů, které poskytují 5 cyklů praní;
 • sušení promytého vlákna;
 • balení;
 • sklad hotových výrobků.

Třídicí plocha v provozovně

V závislosti na kapacitě zařízení může být výroba umístěna na ploše od 30 do 250 m. Výrobní oblasti zahrnují oblast přijetí a primární zpracování vlny, mytí a sušení, balení a skladování hotových výrobků. Taková výroba může v závislosti na výkonu sloužit od 5 do 25 lidí, výrobní proces je charakterizován malým počtem pracovníků.

Pocítil a cítil v sortimentu

Dále je organizována dílna na výrobu plsti a plsti, stejně jako spřádání, dílna pro výrobu textilních výrobků je dokončena v samostatné místnosti. Náklady na zařízení budou záviset na dodavateli a výrobní kapacitě.

Výroba různých produktů z ovčích vláken

Výroba výrobků z ovčí vlny, která nejsou průmyslovým způsobem, včetně prvotního zpracování surovin, spřádání, plstění a tkaní, může být částečně založena na manuální práci. Ruční způsob výroby se stává klíčovým prvkem a takový výrobek je označen jako prémiová třída a vyráběn ručně.

Klobouky z ručně vyrobené plsti

Z ovčího vlákna ručně vyráběné soupravy pro plstění, dokončil vlnu pro přizpůsobení produktů, plsť pro výrobu klobouků, stanovuje pro sauny a koupele, terapeutické oblečení - kolen, náramky, bederní pás pro vytápění, různé doplňky a vybavení domácnosti, jako designer pantofle, stejně jako různé teplé oblečení z vlny.

Vesty z ovčí kůže

Mezi spotřebiteli existuje poptávka po lůžkách s vlněnými výplněmi, jako jsou polštáře, přikrývky, kryty na matrace. Tento seznam produktů na vaší farmářské produkci lze rozšířit a doplnit například o designerské svrchní oděvy, tradiční plstěné boty a módní obuv z plsti. Komplex hospodářských zvířat může být rozšířen na úkor jiných zvířat, například králíků Angora, koz a alpaky a dalších. To umožní vyrábět řadu prémiových produktů.

Líbí se vám článek? Ušetřete, abyste neztratili!