Podnikatelský plán pro knihkupectví

Elektronické pomůcky rychle nahrádzují papírové knihy z našich životů. Navíc výzkum ukazuje, že s příchodem internetu vědomí čtenáře začalo vnímat informace v roztříštěných, s nejmenším časem. Současně však vydavatelství knih neužívá kupujícího velké obtíže, a to i přes silnou konkurenci. Při vytváření obchodního plánu pro knihkupectví musíte být připraveni soutěžit pro každého kupujícího. Tento příklad pomůže zjistit, kde začít takové podnikání.

Shrnutí projektu

Čtenářská veřejnost, více než kdy jindy pokazená zvláštními efekty v kině, neomezený přístup k informacím na internetu, vytváří přísnější požadavky na literaturu, kterou chtějí koupit. Proto by marketingová strategie knihkupectví měla být zaměřena na dvě hlavní oblasti: širokou škálu literatury a kvalitního designu knih. Není žádným tajemstvím, že mnoho lidí miluje knihy nejen pro jejich obsah, ale i pro externí design. Vysoká poptávka po dárkových vydáních s reprodukcemi slavných umělců to potvrzuje.

Situace knižní trh je komplikován skutečností, že tiskařský průmysl se připojil k on-line projekty, jako je „l“, velkých internetových obchodů ( „Ozone“, „Labyrint“) a další. Aby bylo možné úspěšně obsadit mezeru na trhu ve městě, bude muset Podnikatelský záměr knihkupectví s výpočty, v němž se budou podílet všechny silné přímých konkurentů: rozumné ceny, širokou škálu produktů, snadnost výběru, zkušeného personálu a samozřejmě vysoce kvalitní služby. Kvalitní prodejce, který chápe současnou literaturu a může doporučit knihu kupujícímu, bude vynikajícím bonusem.

Otevřeme knihkupectví ve velkých nákupních centrech a supermarketech. Takže podnikatel může zabít dva ptáci s jedním kamenem: získat stálý proud zákazníků a pronajmout prakticky připravený obchod pro obchod bez nutnosti získat povolení od SES a hasičského sboru.

Výběr sortimentu

Sortiment knižní produkce je hlavní součástí úspěchu knihkupectví. Abychom získali stabilní zisk, je třeba uspokojit požadavky různých kategorií čtenářů. Nebuďte naivní a zaměřte se výlučně na vlastní chuť, i když je to klasika. Poptávka po klasické literatuře dnes není vyšší než tzv. Dámské čtení od Daniela Steelové a detektivní romány Dary Dončové. Upřednostněte velké vydavatele, jejich produkty s vyšší pravděpodobností budou úspěšné.

V knihkupectví by měly být uvedeny následující kategorie literatury:

 • Klasika a současná beletrie (40%).
 • Populární vědecká literatura v duchu "Teorie všeho" od S. Hawkinga (10%).
 • Dětská literatura, obrazové knihy pro nejmladší, učebnice, encyklopedie, pohádky (10%).
 • Tutoriály, vzdělávací literatura, učebnice pro sebevzdělávání, samostudium (10%).
 • Podniková a autokarová literatura, knihy pro osobní růst (10%).
 • Dokumentární a historická literatura (10%).
 • Sbírky a dárkové vydání (5%).
 • Zvláštní literatura: náboženství, filozofie, právo a další (5%).

Nejlepší prodejci, hity, "senzační" autoři a knihy by měly být přítomny - přinášejí nejvyšší procento prodeje knihkupectvím, zejména s podporou reklamní kampaně nakladatelství.

Dekorace

V závislosti na rozsahu činnosti a formátu obchodu se můžete zaregistrovat jako individuální podnikatel (IP).

Je vybrán kód OKVED 52.47 "Maloobchod s knihami, časopisy, novinami, kancelářskými potřebami a kancelářskými potřebami". Výběr daňového režimu do značné míry závisí na velikosti obchodu, počtu zaměstnanců a dalších rysech podnikání. Pokud skladovací plocha nepřesahuje 150 m2. m, je možné vydat jednu daň z imputovaných příjmů (UTII), pokud je to více - zjednodušený daňový režim ("zjednodušený").

Hledání pokojů

Najděte si prostor pro knihkupectví ve velkém městě, není to těžké. Nejvýhodnější volbou je nákupní centrum, ale pokud má budoucí podnikatel své vlastní prostory, můžete je použít, ale pro to budete muset plně dodržovat stávající bezpečnostní požadavky. V praxi je pronájmem dokončeného předpokladu v obchodním centru i za vysokou cenu výhodnější, protože odstraňuje potřebu velkých investic do návrhu maloobchodního prostoru od začátku. Doporučená plocha skladu, vyjma užitkových a skladovacích prostor, činí nejméně 100 metrů čtverečních. m. To vám umožní umístit regály s knihami tak, aby si kupující mohli pohodlně prohlédnout a vybrat literaturu.

Náklady na pronájem pokoje budou stát nás 50 000 rublů, a úspory energie budou asi 10 000 rublů měsíčně s průměrnou roční sazbou.

Výběr vybavení

Jednou z výhod tohoto knižního obchodu jsou minimální náklady na zařízení a jeho údržbu, protože kniha nevyžaduje zvláštní teplotní podmínky, jako jsou potraviny či manekýnky a točivé podporuje jak pro oblečení a šperky. Vše, co je nezbytné pro vybavení knihkupectví, je:

Jak vytvořit vlastní obchodní plán pro knihkupectví sami?

Navzdory skutečnosti, že v moderním světě stále více a více populárních elektronických výhod, kniha podnikání není méně ziskové. Mladší generace dává přednost elektronické zařízení, protože je to módní a pohodlné, starší - vzdává hold zvyku čtení a druhý na pravé straně se domnívají, že papírové verze knihy je možné zakoupit levnější než různá zařízení.

Knihkupectví se správným výpočtem finančního plánu v prvním roce může přinést 50-100% čistého zisku, přičemž nevyžaduje velké náklady na řešení problémů výroby.

Analýza trhu a hospodářské soutěže

Knihový trh je flexibilní a praktický model trhu, který přináší stabilní zisk. Nyní však není snadné si uvědomit celý objem knižní produkce: slabý vývoj maloobchodních prodejen, které poskytují malý sortiment zboží.

Negativní faktory, které nejvíce ovlivňují pokles ziskovosti podniku, jsou:

 • Zájem o čtení.
 • Absence státního programu pro popularizaci literatury.
 • Vysoké nájemné.
 • Konkurence z jiných odvětví (informační technologie).

Nicméně existují také pozitivní faktory, na které by se především měl věnovat zakladatel podnikání. Patří sem:

 • Růst blahobytu občanů.
 • Přítomnost relativně malé konkurence (zejména v regionech).
 • Poměrně malé ceny knih, stejně jako jejich rychlý růst.
 • Vývoj technologie.

Analýza trhu a hospodářské soutěže jasně ukazuje, že prodejní systém představuje několik výklenků. Příslušný šéf by měl s každým z nich vypracovat jasný plán práce, přičemž bude zohledňovat potřeby.

Vzhledem k tomu dráhy nakladatelství, kniha může přijít na knižním veletrhu, korporace, hlavní velkoobchodník (nezávislé prodejny, stánky), on-line obchodě, na poště, distribuční centrum knižního sítě, úložiště nakladatelství. Je snadné určit, že nejlepší sortiment zboží získá nezávislý bod, který spolupracuje s vážným velkým velkoobchodníkem.

Jak otevírat bar od začátku, přečtěte si zde.

Výrobní plán

Správná volba umístění místnosti zajišťuje účast a tedy i vysoký zisk:

 • Nejvýhodnější je otevřít obchod s jakýmkoli formátem ve velkých nákupních centrech nebo supermarketech, to je místo, kde je stále mnoho lidí.
 • Pronájem samostatné místnosti - také dobrou volbou, zejména pokud se nachází v centrální části města av prvním patře. Pronajímání však nemůže být tak výhodné, pokud má centrum již několik velkých obchodů s podobným rozsahem a s trvalou klientelou.

Je užitečné, aby se dokonce i v malém pokoji v nákupním centru nedalo vážně promyslet reklamní kampaň: stačí jen koupit krásné a zajímavé znamení, které přiláká zákazníky. Je také možné umístit několik obchodních center se stejnou značkou s adresou nebo průkaznou kartou do obchodu.

Průzkumy respondentů ukazují, že spotřebitelé se často zajímají nejen o sortiment výrobků (zpravidla jsou všechny malé obchody připraveny poskytnout prakticky stejné zboží), ale správným a pohodlným designem prostor. Pro umístění zboží budou potřeba různé vitríny, skříně a regály.

Správná volba vybavení znamená, že každý model by měl být dostatečně velký, plnit několik funkcí a být pohodlný pro pohyb návštěvníků instituce. Nejvýnosnějšími body jsou ty, kde zákazníci dostanou plný přístup ke všem produktům, to znamená, že veškerý nábytek by měl nejen umožnit přístup k knihám, ale také vyvolat touhu roztahovat se a zvažovat je.

Finanční plán

Náklady potřebné pro otevření podnikání středně velkého rozsahu v průměru kolísají od 1,3 do 1,5 milionu rublů. Nákup knih a vybavení, náklady na kosmetické opravy prostor - to je hlavní výdaj, který by měl být založen na výpočtu celkových nákladů.

Obchodní marže činí až 60% a měsíční výdaje - asi 500 tisíc rublů (platy zaměstnanců, nákup nových publikací, práce s dodavateli, doručení knih, zaplacení nájmu). Celkový měsíční příjem s tímto poměrem bude asi 1 milion rublů. Také je třeba vzít v úvahu také takové důležité výdaje jako registrace jednotlivých podnikatelů, veřejné služby a dodatečné výdaje (25-30 tisíc rublů).

Organizační plán

Vedle výběru dobré polohy je hlavní složkou úspěchu dobře vybudovaná řada výrobků. Ti, kteří mají znalost knihy o knize z první ruky, jsou vždy v centru literárního života, mají skutečné informace, udělají to nejlépe.

Je třeba si uvědomit, že nejen novinky přitahují čtenáře. Existují také žánry, které vždy zůstávají populární: díla klasiky, školní literatury, detektivové, romány, fantasy, dětská literatura, fikce.

Zisky instituce závisí na práci kvalifikovaných pracovníků, kteří mohou klientovi poskytnout kompetentní poradenství. Malý stánek v obchodním centru se může provést se dvěma zkušenými prodejními konzultanty, zatímco seriózní podnik bude vyžadovat 3-5 lidí. Preference, kdy by měl být přijímání zaměstnanců věnována lidem s humanitární vzdělávání (učitele, knihovníky), na ty, kteří jsou dobře osvědčil v příslušném místě výkonu práce v minulosti.

Plán spuštění

Rozvrh je pro každého podnikatele odlišný, nicméně tyto fáze budou obvykle následující:

 1. Pokud podnikatel má asi 1-1,5 milionu rublů, pak je možné začít s registrací IP samozřejmě po výběru nápadu a ospravedlnění, zda taková firma skutečně uspokojí všechny potřeby.
 2. Po registraci formy činnosti je zvolena správná místnost. Zpravidla to trvá až 1 měsíc.
 3. Reklamní kampaň je lepší začít od data výstavby obchodní platformy, nebo na začátku dekorace, postoupit příčinu zájem potenciálních zákazníků (funguje také efekt „slovo z úst“, to znamená, že i když ještě neotevřená ukládat kupující bude vědět o tom).
 4. Výběr dodavatelů a správný sortiment trvá od 2 do 4 měsíců. K této otázce je třeba přistupovat vážně, protože určuje ziskovost podniku.
 5. Sada osob - závěrečná fáze, která je zcela závislá na dovednostech manažera.

Podle průměrných výpočtů je celkový čas na otevření obchodu (od nápadu k prvnímu zákazníkovi) od 3 měsíců do 6 měsíců.

Zajímavé informace o otevření této firmy naleznete na následujícím videu:

Marketingový plán a reklama

Agresivní reklama s cílem přilákat nové zákazníky k podnikání bude vyžadována pouze v počáteční fázi vývoje. Stálá klientela může přijímat e-maily a e-mailové adresy, zájem je dokonale podporován a slevy, speciální nabídky, které jsou k dispozici pouze členům klubu.

Začlenění nových zákazníků je obtížnější. Moderní konkurenční podmínky znamenají, že je třeba využít všech dostupných metod: například k vytvoření oficiálních internetových stránkách skupiny v sociálních sítích, najmout lidi, kteří budou psát recenze o nás na fórech zařídit konstantní akce a slevy pro nové zákazníky, poskytovat na zakoupeném zboží Dárky ( brožury, kalendáře, časopisy).

Analýza rizik

V moderních podmínkách tržních vztahů, hospodářské soutěže a výskytu nepředvídatelných situací je každá obchodní činnost vystavena rizikům. V případě knihkupectví může být hlavním rizikem nedostatek výnosů a výskyt ztrát i přes plánované opce. Problémy v tomto oboru vznikají hlavně z následujících faktorů (riziko se odhaduje na pětibodové stupnici):

 • Nucené snížení ceny ve prospěch konkurentů (2).
 • Neplánované výdaje (2).
 • Nízký objem prodeje (1).
 • Pokles poptávky a zisku (1).
 • Chyby a nepřesnosti v práci pracovníků (1).
 • ES, včetně loupeží, požárů (2).

Nejlepší způsob, jak snížit rizika při otevírání obchodu, je pojištění.

Jak otevřít knihkupectví od začátku

Dítě každého z nás je spojeno s knihami. Máma četla pohádky na noc, s tátou bylo zajímavé číst o dobrodružstvích a mořských cestách. Ale pesimističtí lidé již mnoho let tvrdí, že kniha je zastaralá, že byla nahrazena elektronickými verzemi.

To není pravda. Knihy byly vždy čteny a čtené. A co je čteno, je vám jedno, jestli se rozhodnete přijmout knihu. Protože potřebujete obchodovat s tím, co je nejvíce požadováno. Pokud máte rádi knihy, pokud máte opravdu radost číst knihy a těšit se na šustění a vůně svých stránek, pak budete určitě muset otevřít knihkupectví. Informovaní lidé říkají, že produkt, který se vám líbí, je lépe prodáván.

Hlavním úkolem je vše správně uspořádat. A v tomto případě bude knihkupectví přinášet dobrý příjem. Nyní se pokusíme odpovědět na otázky, které se týkají každého začínajícího podnikatele. Jak otevřít knihkupectví od začátku? Jaké kroky je třeba učinit na prvním místě?

Registrační formulář

Experti na trhu tvrdí, že otevření malého knížky bude vyžadovat od jeho majitele zhruba jeden a půl milionu rublů. Ale během jednoho roku se tato podnikatelská činnost zaplatí sama za sebe.

Samozřejmě by bylo lepší a jednodušší se registrovat jako individuální podnikatel. Ale to je možné pouze v případě, že obchod vlastní pouze vás. Pokud otevřete obchod ve skupině několika lidí, musíte jej zaregistrovat jako LLC.

Při registračním řízení strávíte zhruba 4 tisíce rublů. Pokud jste si vybrali samostatný obchod pro obchod, nikoliv na území obchodu nebo centra, budete potřebovat také dokumenty od sanitární a epidemiologické stanice a hasičského oddělení, které vám umožní otevřít. Příjem těchto dokumentů bude vyžadovat dalších 10 - 15 tisíc rublů. Pokud skladovací plocha nepřesáhne sto padesát čtverečních metrů, zaplatíte UTII na výhodném daňovém systému.

Výběr místnosti

Otázka ubytování by měla být pro vás nejdůležitější. Protože pokud je místo zvoleno správně, dochází k dobrému navštívení obchodu a zisk se zvýší.

Musíte najít rušnou pasáž. Procházka kolem velkých supermarketů a nákupních center. Souhlasíte s pronájmem prostor na jejich území. Získáte řadu výhod. Nejprve. Žádné reklamní náklady, protože průchodnost ve velkých obchodech je vysoká. Bude nutné pouze přijít s neobvyklým označením a krásně vyzdobit obchod. Druhý. Správa nákupního centra se bude zabývat ochranou vašeho obchodu a získáním povolení prodat váš produkt. Nemusíte to dělat.

Nejnavštěvovanější místa v nákupních centrech jsou u vchodu do centra, v blízkosti eskalátorů a nedotčených obchodů. Zde na těchto místech musíte najít pokoj.

Pronájem prostor - to je nejvíce přijatelná možnost pro začínajícího obchodníka. Nákup místnosti pro vybudování obchodu je drahé potěšení, a ne každý podnikatel na začátku své cesty ji vytáhne. Existuje však ještě jedna zajímavá možnost. Určitě ve vašem městě je postavený supermarket nebo nákupní centrum. Investujte do něj a v tomto centru, když je vybudován, budete mít svůj vlastní prostor, kde můžete otevřít obchod.

Nyní, jak přilákat zákazníky do vašeho obchodu. Pronájem pokoje ve velkém nákupním centru, komplexní reklamní kampaň, kterou nepotřebujete. Zamyslete se nad názvem a vzhledu značky obchodu. Měla by být krásná a nezapomenutelná. Můžete použít hromadné nebo podsvícení. Vložte do ulice reklamní plakáty nebo stánky ve vstupní hale centra. Nebojte se vytvořit vlastní webové stránky, kde můžete uveřejňovat všechny informace o vašem obchodě.

Výdaje na místě. Bude nutné provést opravy a vynaložit peníze na znamení. Asi dvě stě tisíc rublů od vás to půjde pryč. Faktem je, že samotné označení a schválení jeho instalace jsou drahé.

Formát a sortiment obchodu

Velmi oblíbené jsou lidé v knižních kioscích nebo v malých obchodech, kde najdete knihu pro každý vkus - a dětské pohádky a milostný příběh. Proto podnikatelé považují všestranný formát knihového kiosku za nejvýnosnější.

Pokud však ve studiích trhu ve vašem městě nevidíte hodnou konkurenci a existuje poptávka po odborné literatuře, můžete si vybrat úzké profily.

Příklady

 • Dětská kniha. V tomto obchodě můžete přidat k prodeji různé vzdělávací hry. Vyberte oblasti, kde je mnoho mateřských škol, je zde polyklinikum. Dobrou volbou je vybrat si pokoj v centru pro děti.
 • Technická a vzdělávací literatura. Ideální pro areál nebo vedle ústavu.
 • Použitý knihkupectví. Tato možnost je vhodná pro velké města. Tyto obchody připomínají klub zájmů, kde se všichni dobře znají, jak návštěvníci, tak prodejci.
 • Snadné čtení. Obchod pro letovisko. Vyberte si levnou dobrodružnou literaturu a romantické romány, které rekreanti rádi čtou na pláži a na lavičkách.

Publikování studijních knih, držte krok s novými produkty. Musíte vždycky vědět, co dnešní lidé čtou a co zítra mají rádi. Protože musíte tuto konkrétní literaturu prodávat.

Další bod, který musíte vědět. Konstantní poptávku požívá taková literatura jako dětská, žánrová, současná próza, klasika. A sezónní poptávka - učebnice pro školy a univerzity, dárkové vydání. Špičková aktivita v srpnu-září - školáci a studenti nakupují potřebné učebnice a doprovodné vzdělávací materiály. Druhý vrchol nastane na konci roku, kdy se zakoupí dárky. Stále existují lidé, kteří tuto knihu považují za nejlepší dárek.

Proto právě v této době, v srpnu nebo prosinci, plánujete otevřít svůj obchod. Úspěšná propagace vašeho obchodu se všemi pravidly organizace, které vám budou poskytnuty.

Jak správně vybavit knihkupectví

Musíme pečlivě a zodpovědně přijmout nákup zařízení. Potřebujete speciální skluzavky, nízké obrubníky, pohodlné regály a vitríny a samozřejmě regály. Konzultujte s dobře informovanými lidmi. Vystavené vybavení by mělo odpovídat co nejvíce knih. A pro kupce musí být prostor pro pohyb.

Opravdové milovníky knih nekupují knihu hned. Podívají se na něj a procházejí. Takže nechte své knihy volně přístupné.

Knihy byly rozloženy. Zamyslete se nad pracovištěm pokladníka. Pro kupující by měly být skříňky instalovány tam, kde mohou dát své osobní věci.

Dohodněte se na zboží přímo s vydavateli. A ceny budou nižší a můžete se dohodnout na výpočtu po prodeji knih. Přibližné náklady na nákup zboží. S kapacitou svého obchodu v desetitisících knih budete potřebovat zhruba milion miliárd rublů. U knihového segmentu je kurz pro knihy obvykle mezi 50 a 100 procenty. A to je dobrý příjem.

Nábor

Obvykle je provozovatelem obchodu majitel obchodu. Pracuje také jako komoditní expert. Zpočátku není nutné vést zaměstnance do účetního, najdete osobu, která bude pracovat na částečný úvazek.

Od toho, jak prodejci pracují, závisí zisk přímo v obchodě. Když hledáte zaměstnance, nejprve věnujte pozornost učitelům, knihovníkům. Vědí dobře literaturu a mohou v případě potřeby poskytnout kupujícímu praktickou radu.

Vybírejte společenské a dobrotivé lidi, abyste pozdravili každého klienta přátelsky a mohli byste mu poskytnout praktické rady. Dobře čtení a vzdělaní konzultanti mohou hodně informovat o autora o jeho autorech, o jeho nejlepších dílech a o pomoc při výběru zajímavé nebo potřebné práce.

Optimální počet prodejců - čtyři lidé. Obvykle prodejci pracují podle plánu - dva ze dvou. A stálou přítomností dvou lidí poskytne zákazníkům lepší služby.

Aby se zabránilo krádeži knih, měl by být pokladník instalován blízko výstupu. Jeden z prodejců bude moci ovládat výstup z obchodu. A druhý pomůže klientům při výběru správné knihy přímo mezi řadami, mezi knihami.

Jaké jsou investice do knižní činnosti?

Především je třeba vytvořit obchodní plán pro knihkupectví. Podrobný pohled na všechny náklady, stanovení cen zboží, očekávaný příjem.

Každý začínající podnikatel začne počítat a zjistí, kolik mu otevře knihkupectví. Přesné údaje nejsou známy, protože celková výše nákladů je ovlivněna velmi důležitými nuancemi. Jaká bude poptávka po nabídnutém zboží? Jak vysoká je úroveň konkurence? Kolik bude trvat, než si půjčíte pokoj a koupíte nové knihy? A existuje spousta takových otázek. Pro malý obchod, jehož plocha nepřesahuje 60 metrů čtverečních, můžete udělat velmi hrubý odhad.

 • registrace vašeho obchodu bude stát přibližně pět tisíc rublů;
 • povolení od hasičů a sanitární služby pro obchod - více pět tisíc rublů;
 • opravy prostor, nákup vybavení, nákup vývěsní štítky - trochu více než dvě stě tisíc rublů;
 • nákup nových knih. Pokud plánujete koupit deset tisíc knih, budete potřebovat asi jeden milion rublů;
 • pronájem a plat - asi dvě stě tisíc rublů;
 • nepředvídané výdaje - sto tisíc rublů.

Jak jsme uvedli výše, otevření knihkupectví malého prostoru bude potřeba jeden a půl milionu rublů.

Ziskovost vaší společnosti poroste. Hlavní věcí je určit konkurenci a poptávku po zboží, které nabízíte. Knihy jako knihy nakupují. Při správné organizace ve všech otázkách a správný přístup k realizaci svého podnikatelského nápadu, bude vaše podnikání přinese stálý příjem a dobrý zisk.

A trochu rady. Pokud se rozhodnete pevně otevřít vlastní knihkupectví, pracujte v knihkupectvích. Vyberte různé formáty - velký obchod, obchod, řetěz obchodů.

Podívejte se pozorně, studujte tento podnik zevnitř. A pak s vědomím všech nuancí tohoto zajímavého podnikání se stanete opravdovým bizonem knihy knih.

Otevření knihkupectví na připraveném obchodním plánu s výpočty od začátku

Obchodní plán knihkupectví lze objednat od odborníků nebo stáhnout z internetu. Zvolená oblast prošla transformací, kdy od roku 2008 do roku 2014 docházelo k odlivu čtenářů do elektronických verzí publikací. Nicméně poptávka po knihách je nejen zachována, ale také rostla - v roce 2017 se Rusko stalo lídrem v počtu fanoušků, kteří je četli.

Relevance

Důležitost této myšlenky je odůvodněna vyjádřením zájmů zástupců různých pohlaví a věku k knihám. Důležitou roli hraje finanční dostupnost tištěných publikací a jejich krásný design. Nyní existují nové autory a žánry, například fantasy a hitman. Samostatně je nutné přidělit takový směr jako skazkoterapiya, který je určen pro dětské publikum.

Knižní vydání jsou zakoupeny jako dárek, jsou zde i knižní sbírky ilustrované slavnými umělci a zdobené drahokamy a zlato.

Popis a analýza trhu

Charakterizovat tržní místo spojená s knihami může být následující:

 1. V roce 2014 došlo k výraznému snížení počtu tištěných kopií knih za sedm let. Současně se finanční ukazatel snížil o 5 miliard rublů.
 2. V Rusku je asi 2000 knihkupectví.
 3. Průměrná cena knihy je 400 rublů, v závislosti na ekonomickém zónování. Rozdíl v ceně pro stejnou knihu v Moskvě a v malých městech činí 200 rublů.
 4. Od roku 2014 vzrostla cena tiskové jednotky o 10%.
 5. 59% Rusů čte knihy každý den.
 6. Od roku 2015 byl přijat zákon, který chrání autory od pirátů, což snížilo vzhled bezplatných knih na internetu.
 7. 40% nákupů se uskutečňuje ve věku 35-45 let. V Rusku je 50% knih zakoupeno prostřednictvím internetových obchodů, v Evropě to činí 80%.
 8. Nejoblíbenější literaturou je škola (22%). Pak přicházejí umělecké dílo a děti (20% každý). Nejmenší materiály se prodávají v souvislosti s uměleckými a regionálními studiemi (méně než 5%).

Cílové publikum

Hlavní kupci knih zastupují následující kategorie lidí:

 • školní děti (vzdělávací literatura a umění);
 • studenti (metodické příručky a tematické knihy);
 • rodiče (materiály o vzdělávání a dětské literatuře);
 • odborníci (tištěné vydání zaměřené na zlepšení dovedností nebo osobního růstu);
 • ženy v domácnosti;
 • náhodných kolemjdoucích (pokud se prodejní místo nachází poblíž míst hromadného toku lidí).

Konkurenční výhody

Hlavní konkurenční výhody by měly být:

 • dobrá poloha;
 • monopolismus;
 • uzavření exkluzivních smluv s agenturami pro série knih;
 • výkonná reklamní kampaň.

Mělo by být zřejmé, že lze použít méně nákladné metody:

 • akumulační sleva;
 • Propagace;
 • Bonusový výpočet při získávání tematické literatury;
 • sleva na související kancelářské potřeby;
 • dárky pro narozeniny pro klienta;
 • když zakoupíte 3 knihy - dárek;
 • možnost doručení do kanceláře nebo domova;
 • dárkové verze knih.

Reklamní kampaň

Reklamní kampaň závisí na finančních možnostech zakladatele.

Nejslibnější jsou tyto oblasti:

 • Televizní a rozhlasová reklama;
 • umístění bannerů;
 • tištěné výrobky - letáky, brožury;
 • Vizitky a kalendáře;
 • knižní katalog;
 • SMS-informovat zákazníky o nových produktech a aktivních propagačních akcích.

Samostatně je nutné přidělit digitální marketing:

 • propagace v sociálních sítích prostřednictvím svých vlastních skupin;
 • rozvoj osobního místa;
 • kontextová reklama a plat za proklik;
 • uzavření partnerských dohod s blogery.

Obchody mohou fungovat:

 • výhradně prostřednictvím internetu (s dodáním a samoobsluhou);
 • prostřednictvím skutečného místa prodeje;
 • v podobě obchodu s prodejem včetně internetu.

Typy knihkupectví také závisí na rozsahu dostupné literatury:

 • umělecké;
 • dětské;
 • dospívající;
 • vzdělávací;
 • aplikované;
 • vzdělávací;
 • tématické;
 • profesionální;
 • dar;
 • exkluzivní edice.

Plánování podniku od začátku by mělo zahrnovat podrobnou analýzu sortimentu. Doporučuje se, abyste začali prodávat několik směrů pro širší pokrytí publika a snadný vstup na trh.

Online obchod

Otevřete knihkupectví méně dražší.

Postupné pokyny pro organizaci takové firmy vypadá takto:

 1. Registrace jako IP nebo LLC. Kód 52.61.2 "Maloobchod, prováděný přímo prostřednictvím televize, rozhlasu, telefonu a internetu".
 2. Získání certifikátů. Existují dva z nich: SanPin 2.4.7.1166-02 a SanPin 1.2.1253-03. Tyto dokumenty potvrzují shodu s hygienickými požadavky prodávané literatury.
 3. Vytvoření webu. Můžete se nezávisle vyvíjet pomocí bezplatných internetových šablon nebo si objednat profesionální tvorbu. Budete muset přijít s jednoduchým názvem pro doménu a postarat se o profesionální obsah. Chcete-li to provést, musíte umístit profesionální fotografie knih a uvést popis. Musíte neustále propagovat webové stránky.
 4. Zaměstnávání zaměstnanců. Stránku může spravovat správce - přijímat objednávky a řídit provedení objednávky. Správce se sám rozhoduje o otázkách dodávek a reklam. Účetní se zabývá finančním řízením. Kuriér pomáhá s dodávkou.

Hlavní náklady jsou následující:

 • doména - 800 rublů ročně;
 • zaplacení státních poplatků - 800 rublů;
 • vývoj místa - 500-1500 dolarů;
 • reklamní kampaň - 3000 rublů;
 • zboží - 50 000 rublů.

Internetový obchod se vyplácí během 3-6 měsíců.

Offline podnikání

Obchod offline může být internetový obchod s místem samoobsluhy a plnohodnotným místem prodeje. Harmonogram práce je obvykle od 8 do 21 let bez dovolených a přestávek. Otevírací doba musí být nastavena v závislosti na místě. Například ve velkém nákupním centru můžete prodloužit práci na 22 hodin, v blízkosti metra - otevřeno v 7-7.30. Je-li vybrána oblast pro spaní, lze provozní dobu zkrátit na 19 hodin.

Pokyny k otevření krok za krokem

Otevřete knihkupectví od začátku, můžete po důkladné analýze trhu a vypočítat všechny nezbytné náklady. První věcí, která by měla začít, je psaní podnikatelského plánu s finančními výpočty podle ekonomického zónování.

Po jeho schválení postupuje postupné pokyny podnikové organizace takto:

 1. Registrace jako IP nebo LLC.
 2. Hledání prostor a uzavření nájemní smlouvy nebo kupní smlouvy.
 3. Opravy a vhodný design.
 4. Získání a dokončení zásob a knihových produktů.
 5. Hledání a školení personálu.

Video poskytuje pokyny, jak uspořádat knihkupectví a hodnotí tento obchodní nápad. Přijato z oficiálního kanálu Centra podpory pro firmy.

Dokumenty

Podnik je registrován jako LLC, někdy i IP. Za tímto účelem je nutné podat registračnímu středisku pas a chartu společnosti. Budete muset vyplnit žádost a počkat na certifikát (3-10 dní). Poté se podnikatel zaregistruje u daňové služby a obdrží hygienické osvědčení o dodržování hygienických norem. Náklady na registraci budou až 2000 rublů, s přihlédnutím k získání pečeti.

Pokoj a design

Hlavní požadavek na pokoj je plocha 80 m2. Chcete-li, aby to na začátku činnosti je příliš drahé a riskantní, je lepší pronajmout vhodné místo. To bude stát zhruba 20 000, pokud se budova nachází v centru města v samostatné místnosti. V nájemné může být asi 40-140 000 rublů.

Po uzavření nájemní smlouvy bude nutné připravit budoucí sklad, a to vydávat. Náklady na kosmetické opravy budou ze 30 000 rublů.

Jako nápady pro registraci můžete použít následující:

 1. Použijte paletu jasných barev na stěnách a vytvořte je s tištěnými velkými písmeny z populárních knih.
 2. Uspořádejte malý útulný prostor s židlemi nebo židlemi a konferenčním stolkem. Umístěním pro čtení určitého počtu knih různých předmětů nebo katalogem s přehledem nových produktů.
 3. Kávovar a bezplatné Wi-Fi jsou k dispozici.
 4. Přidělit malý roh pro děti - položit hračky a dětský stůl s židlemi. Jeden z manažerů může dát tužky a omalovánky a dávejte pozor na děti, zatímco jeden z rodičů vybírá knihy.
 5. Můžete vyzdobit obchod v tlumených teplých barvách a retro stylu.

Zařízení a inventář

Zařízení a inventář mohou být:

 • zvyknout si;
 • k pronájmu;
 • objednávka od majitelů nábytku;
 • koupit nový připravený.

Budete muset dokončit prodejní místo s následujícím inventářem:

 • knižní regály;
 • recepce;
 • židle pro správce;
 • pokladna;
 • počítač s modemem;
 • pohovka pro návštěvníky.

Odhadované náklady činí 300 000 rublů.

Zaměstnanci

Jako personál budete muset najmout:

 • dva správci;
 • čtyři prodejci-pokladníci;
 • účetní.

5 tipů od odborníků, jak otevřít knihkupectví

O tom, jak otevřít knihkupectví - 3 konkurenční výhody, 4 efektivní propagační metody a 5 tipů od profesionálů.

Kapitálové investice v prodejně: 1 400 000 rublů
Návrat podle obchodního plánu: od 1 roku
Úroveň ziskovosti podnikání: 20-25%

Někdo může říkat, že přemýšlí jak otevřít knihkupectví Byli jsme pozdě na deset let.

Nevěřte tomu, pokud máte skutečně zájem o tuto vznešenou a zajímavou záležitost.

Knihy koupil, koupil a koupil.

Jejich formát a smysl, chutě cílového publika se mění, ale poptávka po produktech zůstává.

Nicméně, při organizaci knihkupectví je opravdu snadné ztratit peníze.

V tomto případě existuje riziko, že se investice nezaplatí a podnik bude muset "skládat".

Aby se tomu zabránilo, musí být v plánovacím stadiu vypočteny a minimalizovány potenciální obtíže.

Za tímto účelem slouží obchodní plán.

Analýza cílového publika pro obchodní plán knihkupectví


Podle průzkumů veřejného mínění průměrné cílové publikum maloobchodní prodejny s knihami v Moskvě vypadá takto:

Zároveň se průměrná úroveň příjmů pohybuje na úrovni 20 000 - 50 000 tisíc rublů.

Před otevřením obchodu s knihami musí podnikatel nutně provádět marketingový výzkum, aby byl jasnější portrét jeho cílového publika.

Z přijatých ukazatelů bude v budoucnu značně záviset: od reklamních metod používaných k přímému vyplnění bodu.

Konkurenční výhody v obchodním plánu knihkupectví

Věnujte pozornost tomuto diagramu, který ukazuje hlavní příčiny nespokojenosti s knihkupectvím a zákazníky.

Mohou být přeměněny na výhody.

Jaké reklamní metody používejte k propagaci knihkupectví?


Bez efektivní reklamy se jakýkoli podnik rozvíjí pomalu a dokonce se může uzavřít.

Takže marketingová strategie musí být promyšlena ještě před otevřením knihkupectví.

Existuje několik účinných metod propagace tohoto prodejního místa:

Chcete-li přilákat širokou škálu návštěvníků, použijte masovou reklamu: regionální televizi, noviny, umístění billboardů.

Tyto metody jsou drahé, ale umožňují vám vytvořit správnou rezonanci před otevřením.

Kniha není pravidelně zakoupená komodita.

Pokud však někdo zakoupil vaše výrobky jednou a je spokojen, určitě to udělá znovu.

Vaším úkolem je stimulovat to.

Můžete například získat databázi zákazníků v knihkupectví a pravidelně jim posílat speciální nabídky.

Také efektivní je zavedení diskontních karet a klubu pravidelných zákazníků.

Práce zaměstnanců s návštěvníky hraje velkou roli.

Pokud jsou s vámi lidé spokojeni, vrátí se znovu.

Nepoužívejte peníze na školení zaměstnanců.

V obchodním plánu můžete přidělit určitou částku na školení a kurzy.

Další reklama a zisk mohou poskytnout internet.

Potenciál této metody je obrovský: od vytvoření stránky v sociální síti až po plnohodnotný internetový obchod.

Kde otevřít knihkupectví?


Není třeba okamžitě zakoupit pokoj pro otevření knihkupectví.

Dostanete k uzavření nájemní smlouvy a pak se budete pohybovat podle okolností.

V nejlepším případě budete chtít rozšířit a přesunout se na prostornější místo.

V nejhorším případě zavřete obchod a přepněte na něco jiného.

V tomto případě je nejlepším společníkem knihkupectví nebo obchodu nákupní centrum nebo velký supermarket.

Existuje několik důvodů najednou:

 • aktivní tok lidí;
 • nemusíte se starat o ochranu TT;
 • Není třeba získat povolení k obchodu ve vybraných prostorách.

Chcete-li využít tyto výhody v plné míře, zkuste si vybrat místa, u kterých jsou nejvíce aktivní lidé: vstupy, potravinové kurty, výtahy, oblíbené obchody (ani ve střední Asii nejsou podobné), eskalátory.

Samozřejmě byste se měli vyhýbat okolí přímým konkurentům.

Knihy - to je příliš specifické zboží, mít několik bodů najednou, které je implementují.

Jaké vybavení potřebujete k otevření knihkupectví?


Hlavním vybavením v knihkupectví jsou různé kufříky pro knihy.

Měly by představovat maximální počet výrobků, ale nevytvářejí pocit těsnosti, ponechávají volný prostor pro pohyb.

Podnikatelský plán pro knihkupectví

Minimální počáteční kapitál

1. Shrnutí projektu

Účelem projektu je otevření knihkupectví pro maloobchodní prodej knižních výrobků. Tento podnikatelský plán je navržen tak, aby odůvodňoval ekonomickou efektivitu projektu. Cílovou skupinou knihkupectví budou všechny skupiny obyvatel, od dětí předškolního věku. Sortiment knihkupectví bude zahrnovat následující skupiny produktů:

literatura o umění, kultuře, turistice / místní historii;

Investice na otevření knihkupectví budou činit 2 286 000 rublů. Prostředky budou čerpány z osobních úspor. Realizace projektu bude vyžadovat přípravnou fázi po dobu 3 měsíců, která je požadována na registračních postupech, hledat prostor a podpisu leasingové smlouvy, získávání a dodávání uzavřena smlouva, opravy a vybavení zařízení, najímání a školení zaměstnanců. Doba návratnosti návratnosti obchodu je 21 měsíců.

Čistá současná hodnota (NPV), rub.

Čistý zisk projektu, rub.

71 000 - 443 000

Doba návratnosti (PP), měsíce.

Diskontovaná doba návratnosti (DPP), měsíce.

Index ziskovosti (PI)%

2. Popis průmyslu a společnosti

Dnešní ruský knižní trh prochází transformací. Podle zprávy průmyslu o stavu knižním trhu v ruské Federální agentury pro tisk a masové komunikace, v posledních několika letech na tuzemském knižním průmyslu existuje trend výskytu tradiční vydávání knih a trvalý pokles objemu knižního trhu. V roce 2014 byly zaznamenány nejnižší výsledky tisku tištěných knih a brožur 7 let. Od roku 2008 se tisková publikace země téměř snížila o polovinu - o 45,3%. Situace v prodeji není tak kritická: zde trhová kontrakce není tak rychlá.

Od roku 2011 do roku 2015 se objem peněžního trhu snížil z 80,5 na 75,2 miliard rublů. Mezi hlavní faktory stagnace lze nalézt snížení čtenářství, postupný odliv čtenářů do sítě a snížení výdajů na knihy z důvodu poklesu kupní síly.

Podle odborníků z knižního průmyslu v současné době v Rusku existuje asi 1500-2000 stacionárních knihkupectví. Navzdory negativním trendům zaznamenávají někteří účastníci trhu nárůst zisku v důsledku zvýšení ceny knihových výrobků, která v posledních letech výrazně vzrostla. Pouze od roku 2014 do roku 2015. průměrná kontrola vzrostla o 10-15%. Průměrná cena za knižní produkce na konci roku 2015 - začátek roku 2016 v regionech na úrovni 300-350 rublů, v Moskvě. - 500-530 rublů. V dobách krize a poklesu prodejů, nejsilnější hráči jsou schopni se přizpůsobit novým podmínkám na trhu, což snižuje finanční zátěž podniků, a zejména obnovit zápůjčku s měnou na rubly a začal aktivněji pracovat ve směru internetového prodeje.

Cílem projektu je otevřít knihkupectví pro maloobchodní knihy. Cílovou skupinou knihkupectví budou všechny skupiny obyvatel, od dětí předškolního věku. S ohledem na současné trendy v průmyslu, budou prezentovány v obchodě Univerzální sortiment knih a souvisejících výrobků, včetně - beletrie, dětské literatury, naučnou literaturu, použité literatury, odborné literatury, knih o umění, kultury, cestovního ruchu a místní historii, stejně jako publikace dárek a papírenské zboží produktů.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Rozloha knížky bude 85 metrů čtverečních. metrů. Budova bude umístěna na ulici s vysokou pěší dopravou na první řadě domů. Místo je vybráno s ohledem na maximální pokrytí obyvatelstva, minimální počet stávajících konkurentů, velký počet vzdělávacích institucí.

Organizační a právní forma obchodu - IP. Systém zdanění je zjednodušený (USN 15%). Kód OKVED pro tento podnik - 52.47 Maloobchod s knihami, časopisy, novinami, papírnictvím a papírnictvím.

Struktura řízení knihkupectví je lineární. Povinnosti vedení jsou přiděleny jednotlivým podnikatelům. V jeho podání je administrátor, který řídí prodejní pracovníky a účetní pracující pro outsourcing.

3. Popis výrobků

Tento obchod poskytne kupujícím knihu a papírnictví ve středním cenovém rozpětí. Průměrná kontrola bude 350 rublů s přírůstkem 75%. Podíl knih v sortimentu bude 70%. Počet titulů knih je 15 000. Navrhované produkty budou rozděleny do sekcí:

Beletrie: populární vědecká literatura, klasická literatura, současná literatura, historická literatura, detektivové, dobrodružství, romantika, memoáre, žurnalistika.

Společnost a kultura: literatura o umění, kultuře, psychologii, filozofii, sociálně politických tématech;

Vzdělávací literatura: školní učebnice, učební pomůcky pro studenty vysokých škol, příručky, slovníky, encyklopedie, fráze.

.Náboženství, esoteristika a další: literatura o náboženství, astrologii, magii, ezoterice, mysticismu.

Sportovní a zdravotní literatura: lékařská literatura, sportovní literatura.

Cestovní ruch a cestování: mapy, průvodci, atlasy.

Aplikovaná literatura a koníčky: vaření, rybolov, zahrádkářství, kamionářství, lov, křížovky a tak dále.

Typografie a papírnictví: časopisy, tužky, pera, notebooky, notebooky, deníky, pohlednice, kalendáře a tak dále.

Výběr knižního sortimentu bude založen na analýze nabídek soutěžících a hodnocení nejoblíbenějších publikací a novinek.

Pro organizaci maloobchodních knih a kancelář nepotřebuje licenci. Papírové výrobky jsou však klasifikovány jako nebezpečné. V tomto ohledu existují určité požadavky pro knihkupce, které jsou uvedeny v dokumentu WCL 46-01-95. "Pravidla požární bezpečnosti pro podniky a organizace Roskompechat." Bude také nutné koordinovat aktivity s Rospotrebnadzor.

4. Prodej a marketing knihkupectví.

Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících trh s knihami je kupní síla. Podle Ruského centra pro životní normy se počet rusů s vysokými příjmy a středními příjmy v roce 2015 snížil o 25% a 46%, zatímco počet občanů s nízkými příjmy a potřebami se zvýšil o 8 a 28%. Zpomalení rychlosti spotřeby ruských občanů, přechod k úsporným opatřením a zaměření na nákup pouze základního zboží v souvislosti s pokračujícím odebíráním čtenářů do sítě jako celku negativně ovlivňují trh s knihami. Trh s produkcí knih je pomalý, ale "stabilně" stagnuje.

Podle časopisu "Knihářský průmysl" pro rok 2015 činil objem trhu s tištěnými knihami 48,52 miliardy rublů. (při zohlednění nákupů rozpočtovými organizacemi - 75,27 miliardy), zatímco v roce 2011 byl odhadovaný obrat 53,65 miliard rublů. (celkový obrat je 80,58 miliard rublů). Současně je třeba poznamenat, že podíl knihkupectví, včetně regionálních a federálních sítí, zůstává přibližně na stejné úrovni, zatímco podíl kioskových sítí a maloobchodních prodejen se výrazně snížil. Nejlepší ukazatele zaznamenaly on-line obchody, jejichž index vzrostl z 6.69% na 10.16% (podrobnosti - tabulka 1).

Podnikatelský plán pro knihkupectví

1. Shrnutí projektu

Účelem projektu je otevření knihkupectví pro maloobchodní prodej knižních výrobků. Tento podnikatelský plán je navržen tak, aby odůvodňoval ekonomickou efektivitu projektu. Cílovou skupinou knihkupectví budou všechny skupiny obyvatel, od dětí předškolního věku. Sortiment knihkupectví bude zahrnovat následující skupiny produktů:

 • fikce;
 • dětská literatura;
 • vzdělávací literatura;
 • aplikovaná literatura;
 • literatura o umění, kultuře, turistice / místní historii;
 • odborná literatura;
 • dárkové knihy;
 • úřadu.

Investice na otevření knihkupectví budou činit 2 286 000 rublů. Prostředky budou čerpány z osobních úspor. Realizace projektu bude vyžadovat přípravnou fázi po dobu 3 měsíců, která je požadována na registračních postupech, hledat prostor a podpisu leasingové smlouvy, získávání a dodávání uzavřena smlouva, opravy a vybavení zařízení, najímání a školení zaměstnanců. Doba návratnosti návratnosti obchodu je 21 měsíců.

Klíčové finanční ukazatele projektu

Čistá současná hodnota (NPV), rub.

Čistý zisk projektu, rub.

Doba návratnosti (PP), měsíce.

Diskontovaná doba návratnosti (DPP), měsíce.

Index ziskovosti (PI)%

2. Popis průmyslu a společnosti

Dnešní ruský knižní trh prochází transformací. Podle zprávy průmyslu o stavu knižním trhu v ruské Federální agentury pro tisk a masové komunikace, v posledních několika letech na tuzemském knižním průmyslu existuje trend výskytu tradiční vydávání knih a trvalý pokles objemu knižního trhu. V roce 2014 byly zaznamenány nejnižší výsledky tisku tištěných knih a brožur 7 let. Od roku 2008 se tisková publikace země téměř snížila o polovinu - o 45,3%. Situace v prodeji není tak kritická: zde trhová kontrakce není tak rychlá. Od roku 2011 do roku 2015 se objem peněžního trhu snížil z 80,5 na 75,2 miliard rublů. Mezi hlavní faktory stagnace lze nalézt snížení čtenářství, postupný odliv čtenářů do sítě a snížení výdajů na knihy z důvodu poklesu kupní síly.

Podle odborníků z knižního průmyslu v současné době v Rusku existuje asi 1500-2000 stacionárních knihkupectví. Navzdory negativním trendům zaznamenávají někteří účastníci trhu nárůst zisku v důsledku zvýšení ceny knihových výrobků, která v posledních letech výrazně vzrostla. Pouze od roku 2014 do roku 2015. průměrná kontrola vzrostla o 10-15%. Průměrná cena za knihy knihy na konci roku 2015 - začátek roku 2016 v regionech je na úrovni 300-350 rublů, v Moskvě - 500-530 rublů. V dobách krize a poklesu prodejů, nejsilnější hráči jsou schopni se přizpůsobit novým podmínkám na trhu, což snižuje finanční zátěž podniků, a zejména obnovit zápůjčku s měnou na rubly a začal aktivněji pracovat ve směru internetového prodeje.

Cílem projektu je otevřít knihkupectví pro maloobchodní knihy. Cílovou skupinou knihkupectví budou všechny skupiny obyvatel, od dětí předškolního věku. S ohledem na současné trendy v průmyslu, budou prezentovány v obchodě Univerzální sortiment knih a souvisejících výrobků, včetně - beletrie, dětské literatury, naučnou literaturu, použité literatury, odborné literatury, knih o umění, kultury, cestovního ruchu a místní historii, stejně jako publikace dárek a papírenské zboží produktů.

Rozloha knížky bude 85 metrů čtverečních. metrů. Budova bude umístěna na ulici s vysokou pěší dopravou na první řadě domů. Místo je vybráno s ohledem na maximální pokrytí obyvatelstva, minimální počet stávajících konkurentů, velký počet vzdělávacích institucí.

Organizační a právní forma obchodu - IP. Systém zdanění je zjednodušený (USN 15%). Kód OKVED pro tento podnik - 52.47 Maloobchod s knihami, časopisy, novinami, papírnictvím a papírnictvím.

Struktura řízení knihkupectví je lineární. Povinnosti vedení jsou přiděleny jednotlivým podnikatelům. V jeho podání je administrátor, který řídí prodejní pracovníky a účetní pracující pro outsourcing.

3. Popis produktu

Tento obchod poskytne kupujícím knihu a papírnictví ve středním cenovém rozpětí. Průměrná kontrola bude 350 rublů s přírůstkem 75%. Podíl knih v sortimentu bude 70%. Počet titulů knih je 15 000.

Nabízené produkty budou rozděleny do sekcí:

 1. Beletrie: populární vědecká literatura, klasická literatura, současná literatura, historická literatura, detektivové, dobrodružství, romantika, memoáre, žurnalistika.
 2. Odborná literatura: ekonomie, podnikání, finance, počítačová literatura, doprava.
 3. Společnost a kultura: literatura o umění, kultuře, psychologii, filozofii, sociálně politických tématech;
 4. Vzdělávací literatura: školní učebnice, učební pomůcky pro studenty vysokých škol, příručky, slovníky, encyklopedie, fráze.
 5. Náboženství, esoteristika a další: literatura o náboženství, astrologii, magii, ezoterice, mysticismu.
 6. Sportovní a zdravotní literatura: lékařská literatura, sportovní literatura.
 7. Cestovní ruch a cestování: mapy, průvodci, atlasy.
 8. Aplikovaná literatura a koníčky: vaření, rybolov, zahrádkářství, kamionářství, lov, křížovky a tak dále.
 9. Typografie a papírnictví: časopisy, tužky, pera, notebooky, notebooky, deníky, pohlednice, kalendáře a tak dále.

Výběr knižního sortimentu bude založen na analýze nabídek soutěžících a hodnocení nejoblíbenějších publikací a novinek.

Pro organizaci maloobchodních knih a kancelář nepotřebuje licenci. Papírové výrobky jsou však klasifikovány jako nebezpečné. V tomto ohledu existují určité požadavky pro knihkupce, které jsou uvedeny v dokumentu WCL 46-01-95. "Pravidla požární bezpečnosti pro podniky a organizace Roskompechat." Bude také nutné koordinovat aktivity s Rospotrebnadzor.

4. Prodej a marketing

Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících trh s knihami je kupní síla. Podle Ruského centra pro životní normy se počet rusů s vysokými příjmy a středními příjmy v roce 2015 snížil o 25% a 46%, zatímco počet občanů s nízkými příjmy a potřebami se zvýšil o 8 a 28%. Zpomalení rychlosti spotřeby ruských občanů, přechod k úsporným opatřením a zaměření na nákup pouze základního zboží v souvislosti s pokračujícím odebíráním čtenářů do sítě jako celku negativně ovlivňují trh s knihami. Trh s produkcí knih je pomalý, ale "stabilně" stagnuje. Podle časopisu "Knihářský průmysl" pro rok 2015 činil objem trhu s tištěnými knihami 48,52 miliardy rublů. (při zohlednění nákupů rozpočtovými organizacemi - 75,27 miliardy), zatímco v roce 2011 byl odhadovaný obrat 53,65 miliard rublů. (celkový obrat je 80,58 miliard rublů). Současně je třeba poznamenat, že podíl knihkupectví, včetně regionálních a federálních sítí, zůstává přibližně na stejné úrovni, zatímco podíl kioskových sítí a maloobchodních prodejen se výrazně snížil. Nejlepší ukazatele zaznamenaly on-line obchody, jejichž index vzrostl z 6.69% na 10.16% (podrobnosti - tabulka 1).

Tabulka 1. Objem trhu a prodejní kanály *