Technologie výroby slunečnicového oleje

Popis etap produkce rostlinného oleje.

Velmi často vzniká otázka - jaký je rozdíl mezi nerafinovaným studeným lisovaným olejem a tradičním rafinovaným olejem prodávaným na regálech. Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, podrobně zvážit výrobní proces a jeho rozmanitost.

Zpracování semínek. Kvalita slunečnicového oleje závisí na kvalitě slunečnicových semen přicházejících ke zpracování, na časování a podmínkách skladování semen před stlačením. Hlavní charakteristiky kvality slunečnicových semínek jsou obsah oleje, vlhkost, zralost. Obsah oleje závisí na odrůdě slunečnice a na tom, jak teplé a slunečné bylo léto. Čím vyšší je obsah oleje v semenech, tím vyšší je výtěžek oleje. Optimální procento vlhkosti slunečnicových semen vstupujících do zpracování je 6%. Příliš vlhké semena a skladovány špatně a těžší. Doba zralosti v našich klimatických podmínkách je velmi důležitým faktorem, který nepřímo ovlivňuje cenu slunečnicového oleje. Výroba a dodávka hotového rostlinného oleje - říjen - prosinec. A vrcholem poptávky je konec léta - začátek podzimu. V souladu s tím čím dřív přijdou suroviny, tím rychleji se konečný produkt dostane ke spotřebiteli. Navíc semena by měla být dobře vyčištěná, obsah odpadků by neměl přesáhnout 1% a zlomené zrno - 3%. Před zpracováním se provádí další čištění, sušení, drcení (rozbití) semenného nátěru a oddělení od jádra. Poté se semena uzemní, získá se máta nebo kaše.

Spřádání (výroba) slunečnicového oleje. Rostlinný olej z kukuřičného oleje ze slunečnicových semen se získá dvěma způsoby - lisováním nebo extrakcí. Lisování oleje je ekologičtější. Přestože výtěžek ropy je samozřejmě mnohem menší a nepřesahuje 30%. Zpravidla se před lisováním pappus zahřívá při míchání a zvlhčování na 100-110 ° C v dlaždicích. Pak je opečená squash vymačkána v šroubových listech. Úplnost extrakce rostlinného oleje závisí na tlaku, viskozitě a hustotě oleje, tloušťce lůžka barvy, délce odstřeďování a dalších faktorů. Charakteristická chuť oleje po lisování za tepla se podobá praženým slunečnicovým semenům. Oleje získané lisováním za tepla jsou intenzivně zbarveny a ochuceny rozkladnými produkty, které se vytvářejí během zahřívání. Studený slunečnicový olej se získává z masa bez zahřátí. Výhodou tohoto oleje je konzervace většiny užitečných látek: antioxidanty, vitamíny, lecitin. Negativní bod - takový výrobek nemůže být dlouho uložen, rychle se stává zakalený a rancidní. Dorty, které zbývají po stisknutí oleje, lze extrahovat nebo použít v chovu zvířat. Slunečnicový olej, získaný lisováním, se nazývá vlhký, protože po jeho stlačení je pouze usazen a filtrován. Tento produkt má vysokou chuť a nutriční vlastnosti.

Extrakce slunečnicového oleje. Výroba slunečnicového oleje metodou extrakce zahrnuje použití organických rozpouštědel (nejčastěji těžebních benzinů) a je prováděno ve speciálních extraktorech. Během extrakce se získá miscella - olejový roztok v rozpouštědle a odmaštěný pevný zbytek - jídlo. Z miscelly a šrotu se rozpouštědlo destiluje v destilátorech a v odlučovačích se šroubem. Hotový olej se usadí, filtruje a podrobí se dalšímu zpracování. Extrakční metoda extrakce olejů je ekonomičtější, protože umožňuje extrahovat maximální množství tuku ze surovin - až 99%.

Rafinace slunečnicového oleje. Olej, podrobený rafinaci, nemá prakticky žádnou barvu, chuť, vůni. Tento olej je také nazýván neosobní. Jeho nutriční hodnota je určena pouze přítomností minimální esenciálních mastných kyselin (převážně linolové a linolenová), také známý jako vitamin F. Tento vitamin je zodpovědný za syntézu hormonů pro udržení imunity. Ten poskytuje rezistenci a pružnost cév, snižuje citlivost organismu k ultrafialovému záření a radioaktivního záření, reguluje kontrakce hladkého svalstva, ale provádí mnoho důležitých funkcí. Při výrobě rostlinného oleje existuje několik fází rafinace.

První stupeň rafinace. Odstranění mechanických nečistot - sedimentace, filtrace a odstřeďování, po které se rostlinný olej prodává jako surovina nerafinovaná.

Druhá fáze rafinace. Odstranění fosfatid nebo hydratace - ošetření malým množstvím horké vody - do 70 ° C. Výsledkem je, že bílkoviny a slizniční látky, které mohou vést k rychlému poškození oleje, bobtnávají, sražují a odstraňují. Neutralizace je účinek na vyhřívaný olej základny (alkalický). V tomto stádiu se odstraní volné mastné kyseliny, které katalyzují oxidaci a způsobují kouření během smažení. Také v neutralizační fázi se odstraňují těžké kovy a pesticidy. Nerafinovaný olej má o něco méně biologické hodnoty než surový olej, protože některé fosfatidy jsou odstraněny z hydratace, ale jsou skladovány déle. Toto ošetření činí rostlinný olej průhledný, po němž se nazývá komoditní hydratovaný olej.

Třetí etapa rafinace. Vylučování volných mastných kyselin. Při nadměrném obsahu těchto kyselin v rostlinném oleji se objevuje nepříjemná chuť. Rostlinný olej, který prošel těmito třemi stupni, se nazývá rafinovaný nedeformovaný olej.

Čtvrtá fáze rafinace. Bělidlo - zpracování olejových adsorbentů organického původu (nejčastěji speciálních jílov), pohlcujících barvicí složky, po kterých je tuk vyjasněn. Pigmenty procházejí olejem ze semen a také ohrožují oxidaci hotového výrobku. Po bělení nejsou v oleji ponechány žádné pigmenty, včetně karotenoidů, a stává se lehkou slaměnou.

Pátá fáze rafinace. Deodorizace - odstranění aromatických látek ovlivněním slunečnicového oleje horkou suchou párou při teplotě 170-230 ° C ve vakuu. Během tohoto procesu jsou zničené vonné látky, které vedou k oxidaci. Odstranění výše uvedených nežádoucích nečistot vede k možnosti prodloužit životnost oleje.

Šestá fáze rafinace. Zmrazení je odstranění vosků. Vosk je pokrytý všemi semeny, je to druh ochrany před přírodními faktory. Vosky dávají zákal oleje, zvláště když jsou prodávány venku v chladné sezóně, a tím poškozují její prezentaci. Během procesu zmrazení se olej změní na barvu. Po všech krocích se rostlinný olej stává neosobní. Z takového produktu se vyrábí margarín, majonéza, tuky na vaření, používané pro konzervování. Proto by neměla mít specifickou chuť ani vůni, aby nedocházelo k narušení celkové chuti produktu.

Na regálech slunečnicového oleje spadá jako následující produkty: Rafinovaný nepoddajný olej - vně průhledný, ale charakteristický zápach a barva. Rafinovaný deodorizovaný olej - čirý, světle žlutý, bez zápachu a chuti. Nerafinovaný olej je tmavší než bělidlo, může se jednat o sediment nebo kaši, nicméně prošel filtrací a samozřejmě zachoval vůni, kterou všichni známe již od dětství.

mail: [email protected] Máme zájem o olej pros-seznam

Jaké zařízení potřebujete k produkci slunečnicového oleje?

Výroba slunečnicového oleje: proveditelnost tohoto druhu podnikání + druhy slunečnicového oleje + krok za krokem pro realizaci podnikatelských nápadů + výrobní technologie + kompletní seznam potřebných zařízení + podrobná analýza nákladů a výnosů.

Chcete-li se stát úspěšným podnikatelem v oblasti výroby, ale dosud jste se rozhodli o směru, doporučujeme zvážit slibnou pobočku v této oblasti podnikání - výrobu slunečnicového oleje.

Navzdory velmi vysoké konkurenci v tomto odvětví je takový podnik téměř odsouzen k úspěchu. A celá věc je, že slunečnicový olej je produkt, který má neustálou popularitu a poptávka po něm je stále vysoká.

V tomto článku se podíváme na to, jak může být tento případ ziskový a co to znamená, aby ho bylo možné realizovat.

Výroba slunečnicového oleje: význam pro podnikání

Skutečnost, že popularita výroby rostlinného oleje na území Ruska roste každým rokem, lze posuzovat na základě diagramu, který jasně ukazuje, že objemy vyráběných výrobků roste každý rok.

V tomto případě věnujte pozornost úrovni spotřeby slunečnicového oleje samotnými Rusy. Zůstal na stejné úrovni. To naznačuje, že produkce slunečnicového oleje má nejen marketingový kanál (doma). Ruský slunečnicový olej je vyvážen do zahraničí, kromě toho je tam velkou poptávkou.

V podstatě jsou lahvové výrobky vyváženy do Uzbekistánu, zatímco volně ložený produkt je v Turecku velmi oblíbený:

Taková vysoká poptávka po slunečnicovém oleji je způsobena tím, že je široce využívána v mnoha průmyslových odvětvích:

 • Vaření.
 • Výroba konzervovaného zboží.
 • Mýdlo.
 • Medicína.
 • Kosmetologie.
 • Výroba nátěrových hmot a laků.

Ale poptávka po rostlinném oleji není v žádném případě jediným důvodem, proč mnoho podnikatelů začíná podnikat v této oblasti. Popularita obchodní linky je také způsobena skutečností, že získávání slunečnicového oleje je bezproduktivní výroba.

Vysvětlíme, jak to může být. Skutečnost, že zpracování semen, navíc k oleji, dostat více plevy (semena čistí produktu) a koláč (extrakce produktu olej), které také mohou být úspěšně implementovány na různé potřeby.

A konečně si všiml další důležitou výhodu organizaci tohoto podnikatelského záměru: výroba slunečnicového oleje má mnoho odstínů, s nimiž budete čelit jako podnikatel-organizátor, ale zahájení těchto firem nevyžadují zvláštní vzdělání a dovednosti.

Obchod se rychle vyplatí a navzdory četným konkurentům zjišťuje trhy ve všech regionech Ruské federace. Takovou firmu můžete začít s minimální výrobní kapacitou a postupně zvyšovat měřítko.

Když jste uvedli spoustu "pro" a prokázali, že takové podnikání je v dnešní době opravdu velmi vhodné, pojďme se k další otázce.

Jaké jsou druhy slunečnicového oleje?

Všechny podniky vyrábějící olej ze slunečnicových semen jsou zaměřeny na výrobu dvou hlavních typů: rafinovaný a nerafinovaný slunečnicové oleje.

Hlavním rozdílem mezi nimi je způsob zpracování. Pokud nerafinovaný hodí pouze mechanické čištění, rafinovaný olej, než půjdete k přepážce supermarketu, se bránil a předá hydratační proces, vybělení a dezodorace.

Více oblíbeným je rafinovaný rostlinný olej, protože nemá výrazný zápach a chuť, a proto může být použit v jakémkoli průmyslu.

Kromě toho nezapomeňte na produkty zpracování slunečnicových semen, které jsou také velmi žádané. Luzga se například používá jako přísada do stavebních materiálů a dort a jídlo jsou oblíbené produkty při výrobě krmiv pro zvířata.

Když se zabýváme hlavními produkty výroby, promluvme o organizaci podniku pro výrobu rostlinného oleje.

Postupné zavádění obchodní myšlenky pro výrobu slunečnicového oleje

Podnikání v tomto odvětví, jako každý jiný, vyžaduje pečlivou přípravu na zahájení podnikání. Budeme stručně analyzovat jednotlivé fáze organizování vlastní výroby tak, abyste měli představu o tom, jak vytvořit podnik v této oblasti.

Plán na organizaci podnikatelského záměru se skládá z 5 hlavních etap.

Krok 1. Registrace společnosti.

Než začnete pomalu vytvářet výrobní proces, musíte se zaregistrovat na právnické úrovni jako podnikatel.

Nejčastěji pro organizaci výroby je registrována společnost s ručením omezeným (LLC), tedy právnická osoba. Takové rozhodnutí má však smysl, pokud plánujete velkou produkci. Pokud jde o malý, "domácí" podnik, můžete se zaregistrovat jako individuální podnikatel (IP).

Podrobné pokyny k registraci naleznete na webových stránkách Federální daňové služby:

 • https://www.nalog.ru/rn77/ip/interest/reg_ip/petition (pro IP);
 • https://www.nalog.ru/rn77/yul/interest/reg_yl/register (pro LLC).

Výroba rostlinného oleje nevyžaduje velký počet povolení, což značně zjednodušuje jeho registraci. Ale nezapomeňte na povinnou dostupnost povolení od hasičů a sanitární epidemiologické stanice.

Etapa 2. Pronájem a uspořádání výrobních a skladovacích zařízení.

Abyste mohli začít vyrábět výrobky, budete si muset koupit nebo pronajmout několik pokojů:

 • První - výrobní oblast, která se vypočítá ve výši 40 m². na 1 tunu výrobků vyrobených za den.
 • Druhý - jedná se o skladovací prostor, jehož velikost by měla být 2násobek velikosti výrobní jednotky. To je odůvodněno skutečností, že skladování slunečnicových semen musí být ošetřeno úzkostlivě, aniž by bylo příliš přísné.
 • Třetí Je malý sklad pro skladování plenek. Její plocha je asi ¾ plochy výrobní haly.

Pokud jde o přípravu prostor, musí splňovat požadavky hygienických a epidemiologických stanic, stejně jako požární bezpečnostní požadavky.

Etapa 3. Získání vybavení a hledání dodavatelů.

Jakmile najdete prostory, můžete si zakoupit vybavení. Budeme analyzovat, jaké zařízení bude potřeba později.

Výběr dodavatele osiva, z něhož vyrábíte ropu, je zodpovědnou činností. Najděte ji za dnešní den není obtížné. Pokud žijete mimo město, pravděpodobně budete moci nakupovat suroviny přímo od místních obyvatel. Pokud se u vás nenacházejí takoví dodavatelé, vyhledejte je na internetu nebo v novinách.

Hlavní věc je, že dodávané suroviny jsou vysoce kvalitní, protože na nich bude záviset kvalita vašich výrobků.

Stupeň 4. Zaměstnanost zaměstnanců.

V závislosti na velikosti vaší firmy se počet zaměstnanců může lišit.

Ale v každém případě je tento druh podnikání dobrý, protože nepotřebujete mnoho odborníků. Stačí stačit do zaměstnání 5-7 technologů a mistrů, kteří mají specializované vzdělání. Nepochybně ve vašem týmu, kromě posledního, musí existovat nakládače, skladatelé, stejně jako účetní.

Etapa 5. Zahájení výroby a prodeje produktů.

Po založení celého výrobního programu můžete začít pracovat.

Na tržních trzích vašeho podniku se musíte předem postarat o získání první dávky produktů, okamžitě jste se zapojili do jeho implementace a začali pokrývat náklady na vytváření podnikání. Podrobně o nich promluvíme na konci tohoto materiálu.

Nyní, když máme jasný plán pro organizaci našeho podnikání, promluvme si o technologii výroby a vybavení, které budeme potřebovat.

Podrobná technologie výroby slunečnicového oleje

Existují dva hlavní způsoby výroby slunečnicového oleje dnes:

 1. Použití šroubových lisů (metoda lisování).
 2. Extrakcí (extrakční metoda).

Rozdíl mezi způsoby je v jakém druhu dopadů semena podléhají.

Při zpracování semen šroubovými lisy je olej vyhozen, po němž získáme 2 výrobky - olej a koláč. Olej získaný tímto způsobem se obvykle nazývá "surový".

Při použití metody extrakce se místo lisů používají organická rozpouštědla, která přispívají k dosažení maximálního objemu oleje. Při výrobě oleje se používá speciální zařízení - extraktor.

V průběhu získání oleje druhým způsobem získáme také 2 produkty: miscella (olejový roztok v rozpouštědle) a beztukový zbytek masového dortu. Dále pro výrobu oleje je nutné destilovat rozpouštědlo v destilačním zařízení a filtrovat slunečnicový olej.

Abychom lépe pochopili celý proces zpracování osiva pro získání slunečnicového oleje, použijeme schéma.

Nejprve zvážíme první způsob výroby ropného lisu:

Jak nám ukazuje tento jednoduchý schéma, technologie výroby slunečnicového oleje metodou odstřeďování je následující:

 • Semena slunečnice v počátečním stádiu musí být vyčištěny z různých druhů nečistot. To se děje pomocí magnetických a sítových separátorů.
 • Dále by semena měla být řádně vysušena, aby se minimalizoval jejich obsah vlhkosti.
 • Poté se zrno má nanést nebo jednodušeji rozdrtit. V tomto procesu získáváme produkt zpracování, který se nazývá berle.
 • Aby bylo možné v budoucnu dostat ropu, pappus se vaří tepelným zpracováním - nejprve se vaří a pak se smaží ve dlaždicích.
 • Takže po provedených akcích získáme kaši. Z toho bude slunečnicový olej stlačen. V důsledku toho budeme mít dva produkty: máslo a dort.

Pokud jde o způsob extrakce, v prvních fázích technologického procesu semena semena slunečnice podléhají stejnému druhu zpracování. Avšak v konečných fázích výroby, namísto použití šroubových lisů se používá extrakce, to jest rozpuštění oleje organickými látkami.

První způsob výroby slunečnicového oleje je bezesporu šetrnější k životnímu prostředí, ale druhá možnost ji překonává ve své ekonomice.

Proto mnoho výrobců používá například kombinovanou metodu pro získání slunečnicového oleje: nejprve je olej vytlačen na lisy a pak, aby se dosáhl maximální objem, se koláč extrahuje.

K získání konečného produktu bude slunečnicový olej vylepšen. Tento proces zpracování slunečnicového oleje se skládá z několika stupňů, které jsou zaměřeny na jeho maximální čištění od cizích nečistot, zbavení se charakteristické vůně a barvy.

Po zpracování výrobního procesu budeme analyzovat, jaké zařízení bude potřeba a jaké jsou jeho náklady.

Zařízení na výrobu slunečnicového oleje

Zařízení potřebné k dokončení výrobní linky, budeme analyzovat, vycházíme z výrobního schématu, když semena jsou nejprve stlačitelná a po extrakci.

Zařízení na výrobu slunečnicového oleje obsahuje 8 hlavních nástrojů:

Výroba rostlinného oleje doma

Obchodní myšlenka na výrobu slunečnicového oleje je založena na mlékárně. Z pozice investování mezi odborníky se myšlenka neztratila, je stále poptávka a ziskovost.

Pro mnohé je však problém příjmů v této oblasti kontroverzní, což je marné. Pojďme se podrobněji analyzovat, abychom se neopírali o názory většiny, ale založili vlastní závěry na konkrétních číslech a faktech.

V tomto obchodě nemůžete jíst jedno máslo. Zisk z její realizace je jen stěží dost, aby dosáhl úrovně nákladové ceny. Nesmíme však zapomínat na další produkty získané od mlékáren, které přinášejí značný čistý zisk.

Zařízení na výrobu rostlinného oleje

Produkce rostlinného oleje doma je omezena finančními prostředky. Tento typ podnikání je atraktivní vzhledem k jeho flexibilitě rychlého vývoje. Můžete začít s minimální sadou výrobních hal a pak je rozšiřovat o další vybavení pro výrobu vedlejších produktů. Sortiment se tak rozšiřuje a zisk roste v postupu. Plnohodnotná prodejna na výrobu rostlinného oleje nesmí být odpadem!

Minimální lineární zařízení se skládá z následujících zařízení:

 1. Mini olejový lis. Kapacita tohoto lisu oleje je 2 metry čtvereční. za hodinu, 220 V. Výkon = 13 litrů za hodinu. Hmotnost lisu je 45 kg. Průměrná cena je 800 dolarů.

 • Filtr je potravina. Olej musí být vyčištěn speciálním filtrem o kapacitě 0,5 metru čtverečních. za hodinu. Kapacita = 5 litrů za hodinu. Hmotnost filtru je 100 kg. Náklady jsou 1100-1300 dolarů.

  Z velké části jsou tyto dva komponenty již dostačující k výrobě a prodeji 2 výrobků: dobrého slunečnicového oleje a mouky. Mimochodem, mouka z olejnatých semen je široce používána pro krmení zvířat a ptáků v zemědělství. Proto se prodává mnohem rychleji než hlavní produkt. Navíc je mnohem více při výstupu ze zpracovaných surovin - 65%.

  Pokud však chcete vydělat více, pak stojí za to přemýšlet o rozšíření výroby. Dodatečné technologické zařízení pro výrobu rostlinných olejů nám umožňuje obdržet několik produktů z jednoho mlýna:

  1. Slunečnicový olej je vlhký.
  2. Slunečnicový olej smažený.
  3. Ropný technický lněný olej.
  4. Kruhy makuhi.
  5. Schroth.
  6. Biangular z pojistky.
  7. Brikety z biopaliv z plev.

  Olejový mlýn, dokonce i doma, může vyrábět 7 druhů výrobků s potřebným vybavením. Je třeba věnovat pozornost dalším obchodním výhodám.

  Skladování rostlinného oleje při výrobě nevyžaduje zvláštní podmínky. Suchá místnost, chráněná před slunečním světlem, s teplotou vzduchu od +5 do +15 stupňů, může skladovat nerafinované produkty po dobu 5 měsíců.

  Pro výrobu rostlinných olejů můžete použít různé suroviny. Například semena: slunečnice, sójové boby, len, dýně a mnoho dalších olejnatých semen. Tyto výhody mají také pozitivní vliv na rozšíření rozsahu a zvýšení prodeje. Je možné znovu profilovat firmu pro další zboží bez upgradu linky.

  Technologie výroby rostlinných olejů lisováním

  Technologický plán výroby:

  Je dokončena výrobní linka na výrobu rostlinného oleje:

  • Oddělovač pro hrubé a jemné čištění zrna a semen.
  • Krycí stroj na osivo a jiné olejnaté semena.
  • Olejový lis extrudér twin-šroub s topnými články berle až + 50C (pro rychlý start).
  • Filtr pro čištění rostlinných olejů z fúzy (potraviny).
  • Stiskněte pro stisknutí tlačítka.
  • Stiskněte pro vytvoření kruhů makuhi.
  • Lis na briketování slupky slunečnice a jiných semen.
  • Pomocný inventář, konstrukce a zařízení: bunkr; pneumatický nakladač; hmotnost; lopaty, lopaty atd.

  Provedeme nejjednodušší tréninkový workshop o technologii výroby rostlinných olejů.

  Produkce bez odpadu metodou lisování za studena během odstřeďování probíhá v několika po sobě jdoucích fázích:

  1. Hrubé čištění olejnin (surovin). Od hrubých nečistot, které mohou poškodit technologická zařízení (kameny, drát atd.).
  2. Jemné čištění surovin. Od malých prémií, které mohou ovlivnit kvalitu produktů (prach, semena atd.).
  3. Peeling semenného pláště. Tento proces se provádí bezprostředně před lisováním za studena. Ve výrobě rostlinného oleje, které nejsou odpady, plevy pro biopaliva a jádra pro olej a makuhu. Skořápka olejnatých semen může být odstraněna na jiném typu zařízení jiným způsobem: utřete plášť proti speciálně vlnitému povrchu; dělení nárazu; komprese pod tlakem.
  4. Stiskněte jádra skrz olejový lis se šnekem, abyste získali olej a makuhi. V této fázi získáme 2 polotovary.
  5. Filtrace. Proces filtrace surového produktu získaného pouze z lisu probíhá pomocí filtrů založených na filtračních tkáních. Například - lavsan. Pod tlakem vzduchu, kapalina vstupuje do povrchu tkáně a prochází skrze ni a zanechává fúze na povrchu.
  6. Otočte pojistku. Samotná pojistka získaná po filtraci lavsanem obsahuje 80% obsahu tuku. Je také racionální to vytlačit. Výroba rostlinných olejů lisováním v této fázi končí. Další vedlejší produkty jsou vyráběny.
  7. Hot lisování makuhi. Makuhu je lepší okamžitě stisknout, když opustíte olejový lis, zatímco stále udržuje teplotu pod tlakem.
  8. Briketování. K tomu, aby se ze semenů dostalo zisku a rychle, je nutné vyrobit od nich požadovanou komoditu - biopaliva. Samozřejmě tento proces bude vyžadovat zvláštní vybavení.

  Pokud jde o organizaci práce ve výrobě na této linii, vše zde závisí na nakládce obchodu se surovinami pro zpracování a termíny. Pokud je zatížení minimální (například 1 tunu za den), stačí dokonce i jeden pracovník. Jakmile se vytvoří tržní trh všech druhů zboží vyráběných na stroji, bude potřebné dodatečné pracovní síly, aby bylo možné investovat v souladu s dobrými objemy výroby.

  Odpady z výroby rostlinného oleje a jejich využití

  Domovský churn pro výrobu slunečnicového oleje se rychle vyplatí, pokud racionálně využijete všechny jeho výhody. Nepodceňujte význam správy odpadů.

  Na výstupu lisu oleje získáváme nerafinovaný rostlinný olej a černé barvy. Měl by být obránen nebo speciálně filtrován z pojistky.

  Fuz jsou malé částice plev a makuhi s vysokým obsahem zbytků vyrobeného produktu, který zůstává po filtraci. Nejlepším způsobem čištění pojistky je tkáňový filtr. Na filtru byste neměli ušetřit peníze, pak kvalitativně vyčistí výrobek a připraví ho na trh. Po odstranění oleje může být zachycená pojistka tlačena na fixační jednotku. Z toho můžeme ještě získat 20% bio-uhlí + 80% rostlinného oleje. Zpracovaná pojistka je dále přeměněna na kámen, který je zase používán jako palivo pro kotle.

  Nenechte si ujít operaci fuzodavki, stejně jako nedbalé podnikatele! Koneckonců, některé společnosti nakupují velmi levně odpady z výrobních závodů na výrobu rostlinného oleje a pak z nich vyčerpají všechny zisky.

  Takže obchodní myšlenka se může stát prakticky nezpracovaným procesem. Získáte nejen kvalitní produkt, který kdykoliv v roce nebude spadat v poptávce, ale také jedinečné palivo a dobré makuhu.

  Ziskovost olejového mlýna

  Takže suroviny pro výrobu (slunečnicová semena) stojí asi 500 dolarů (někde 480), pokud mluvíme o tuně. Po zpracování surovin je z tohoto množství možné získat téměř 350 kg slunečnicového oleje (výnos 35%). Jeden litr se snadno prodává za jeden a půl dolaru. Takže za 350 kg na konci bude 525 dolarů. 525 - 480 = 45 dolarů přišlo. Samozřejmě, 45 dolarů za tunu je malá částka. Ale nezapomeňte, že ve výrobě můžete vydělat na jiném produktu - na makuh (jídlo).

  Makukha, mimochodem, není nic méně komodita než samotná ropa. Když obdržíte 350 kg hlavního produktu, bude jídlo 650 kg. Nejčastěji se shert nakupuje v celých pytlích, a ne v kilogramech, takže se bude mnohem rychleji prodávat. Makukha se prodává za 0,4 USD za kilogram. Takže pokud vynásobíte 650 kg. na $ 0.4, pak je částka 260 dolarů. Vzhledem k těmto údajům se podnikatelský nápad stává mnohem zajímavější.

  Výroba rostlinného oleje: technologie a zařízení

  Hlavním cílem podnikatelské činnosti je dosáhnout zisku s relativně malými investicemi. Výroba rostlinných olejů jako podnikatelského nápadu je nejvhodnější pro podnikatele, který chce otevřít své podnikání v požadované oblasti.

  Výroba rostlinného oleje jako obchodní strategie

  V Rusku se asi 50% ropy vyrábí ve středních nebo dokonce malých (domácích) podnicích a závodech. Uvedená statistika je způsobena malými výdaji podnikatele v počátečních fázích podnikání zabývajících se výrobou olejů fytogeneze a rychlou návratností. Objemy mohou být omezeny pouze množstvím původních surovin, které firma může koupit.

  Jak je dnes výhodné investovat svůj kapitál do výroby rostlinného oleje? Jaké vybavení bude zapotřebí v počáteční fázi výroby a kolik to bude stát?

  Na výrobu rostlinného oleje

  Rostlinný olej v naší době bez nadsázky lze přičíst produktům nejdůležitější potřeby. Prakticky žádné jídlo není možné vařit bez použití dostatečného množství rostlinného oleje. Ale vaření není v žádném případě jedinou sférou - spotřebitelem rostlinných olejů. Jsou nepostradatelné ve výrobě:

  • konzervované potraviny (ze zeleniny a ovoce na ryby a maso),
  • mýdlo,
  • barvy pro opravy,
  • lékařské přípravky (krémy, masti),
  • kosmetické přípravky (krémy, lotiony, prášky, rtěnky).

  Rostlinný olej se nazývá, protože je vyroben z listů, semen, ořechů nebo plodů různých druhů rostlin: olivy, kukuřice, slunečnice nebo lnu, cedrové ořechy nebo makadamie. Existuje také živočišný tuk, který pochází z orgánů jakéhokoli zvířete nebo ryb: kozy, husy, krávy, medvědi, jezevci, ryby, velryby.

  V závislosti na surovinách je rostlinný olej rozdělen na:

  • prádlo,
  • hořčice,
  • kukuřice,
  • olivový,
  • slunečnice a podobně.

  Olej může být pevný nebo kapalný.

  Odrůdy rostlinných olejů závisí na surovinách, ze kterých jsou vyrobeny

  Na základě metody čištění jsou rozlišeny následující druhy rostlinných olejů:

  • nerafinované (mechanicky vyčištěné) mají charakteristickou přírodní vůni a chuť, stejně jako světle žlutý nádech;
  • Rafinované (mechanicky vyčištěné, hydratované a neutralizované) mají stejnou charakteristickou přírodní vůni a chuť, ale méně výraznou barvu;
  • Rafinovaný deodorizovaný (zcela čistý, bez zápachu a chuti).

  Z jakého typu čištění bylo zvoleno, budou záviset chemické a fyzikální vlastnosti oleje.

  Stupeň rafinace ovlivňuje vzhled konečného produktu. Ve všech je 6 stupňů: čím vyšší je stupeň, tím je výsledek čistší a tím i lehčí.

  Slunečnice je známým zdrojem rostlinného oleje. Nejoblíbenějším trhem v Rusku bylo vždy a stále je výroba a prodej slunečnicového oleje. Může být dosaženo studeným nebo horkým lisováním. Hot lisování zanechává chuť surovin (v tomto případě smažené slunečnicová semena) a studené - více úrovní takové ukazatele.

  Proces výroby rostlinného oleje

  Technologie výroby rostlinného oleje ze slunečnicových semen - poměrně složitý proces, který je rozdělen do několika hlavních etap:

  1. Čištění surovin (slunečnicových semen) z nečistot (plevy, písek, zemina, listy, stonky). Oddělovač se používá (stojí až 45 tisíc rublů.).
  2. Řezbářství pro odstranění drobných úlomků a sušení osiva. Použitá zařízení s vrstevnatým větrem (až 75 tisíc rublů.).
  3. Čištění z vlastní plevy (černá skořápka), dále broušení do stavu mastnoty. Použitý rolovací stroj (od 430 tisíc rublů.).
  4. Ohřev páry nebo ohniště až do 1100 ° C. Použité oheň (až 83 tisíc rublů.) A pára (až 350 tisíc rublů.) Braziers.
  5. Spřádání suroviny a oddělování oleje z olejové kapaliny. Dort se posílá na druhé kolo. Použil šroubový lis (od 650 tisíc rublů.).
  6. Primární filtrace olejové kapaliny ze zbytků koláče. Použité specializované filtrační zařízení (asi 95 tisíc rublů.).
  7. V dalším stupni může být kompozice podrobena několika fázím filtrace a také je rafinována, bělena a deodorizována (odstranit pachy). Posledním stupněm lisování je skutečný olej a koláč, který stále obsahuje asi 10% oleje z celé své hmotnosti. V dalších dodatečných fázích se výrobce pokouší získat co nejvíce zbytků z olejového koláče.
  8. Extrakce (dalším dalším krokem) je namáčení zbytků (koláče) v rozpouštědlech (acetonu, benzinu, hexanu), které umožňují získání nejméně 7% oleje z 10%. Použité extraktor (od 520 tisíc rublů.). To je považováno za méně šetrné k životnímu prostředí, ale ekonomičtější způsob získání surovin.
  9. Hotový produkt se nalije do kontejnerů. Použijte koncept zařízení (ze 400 tisíc rublů.).
  Stručný přehled technologie výroby rostlinného oleje

  Firmy specializující se na produkci olejnatých semen mohou používat pouze jednu z metod (lisování nebo extrakci) nebo alternativně použít obě.

  Produkce slunečnicového oleje je postup, který nepodléhá nakládání s odpady, protože zbytky vytvořené během odstředění mohou být znovu použity k jiným účelům. Po extrakci prakticky zcela odtučněný koláč (schrot) a zbytkový olej v rozpouštědlech (miscella) zůstávají. Například, shrot je obsazen a poslán do farmy pro chov velkého a malého skotu: tam jsou stlačeny jsou přidány jako výživový doplněk v krmení zvířat. A miscella se stává základem pro opravy laků a laků (laků). Kromě toho může být koláč opět vymačknut a získáte fuz - biopalivo pro kotelny.

  Je nutné upřesnit konečný produkt? Obecně platí, že po počáteční filtraci (stupeň VI) je olej již připraven k nalévání do obalových nádob. Takový výrobek se však nazývá "surový", protože stále obsahuje nepotřebné bílkovinné sloučeniny, mastné kyseliny, barviva, fosfolipidy a vosk, takže ke zlepšení kvality výsledného výsledku je možné a dokonce nutné provést sekundární filtraci nebo rafinování. Existují následující způsoby rafinace:

  • fyzikální (odstřeďování, sedimentace),
  • chemické (alkalické rafinace, hydratace),
  • fyzikálně chemické (dezodorace, bělení).

  Podmínky pro výrobu rostlinného oleje

  Produkce slunečnicového oleje je velmi ziskový podnik. Současně je tato výklenka poměrně těsně obsazena již konkurenčními výrobci, kteří již několik let zůstali na hladině. Pokud by podnikatel stále chtěl investovat do tohoto druhu podnikání, pak by měl dobře zvažovat klady a zápory, aby se jeho podnikání nestalo neziskové ani ve fázi formace.

  Rostlinný olej lze vyrábět: v továrnách, mini obchodech, malých lomech a doma.

  Požadavky na výrobce

  Budoucí podnikatel, spojující se s produkcí slunečnicového oleje, musí splňovat určité požadavky:

  • mají právní status (nejlepší ze všech zakladatelů LLC a zemědělského producenta, kteří dostávají daňové výhody a přínosy od státu),
  • mají zkušenosti s prodejem produktů pro maloobchod,
  • mít spojení s dodavateli a na trhu.

  V případě, že podnikatel tyto minimální podmínky ještě nesplňuje, je vhodné začít vyrábět vzácné druhy oleje (kokosový ořech, avokádo) a prodávat je přátelům nebo malým obchodům.

  Zařízení pro filtraci rostlinného oleje

  Požadavky na prostory

  Základní požadavky na prostory závisí na objemu výroby. Pokud podnikatel chce vytvořit vážnou výrobu oleje z rostlinných surovin, bude potřebovat vhodnou místnost. Mělo by být:

  • s rozlohou 1500 m2,
  • Je rozdělen na několik sekcí (výroba, sklad pro skladování dovážených surovin, sklad pro skladování hotových výrobků),
  • je vybaven komunikačními sítěmi (elektřina, tekoucí voda, kanalizace),
  • bezpečný (chráněn před spontánním spalováním, prostředky k hašení požárů),
  • dodržovat normy hygieny.

  Pokud se olej vyrábí nejen v průmyslovém měřítku, ale v mlékárně, prostor lze pronajmout až na 150 m2.

  Pro domácí vaření je přípustné použití místnosti.

  Požadavky na hardware

  K dnešnímu dni nebyl téměř žádný výrobní proces automatizován. Výroba rostlinného oleje nebude výjimkou. V podtitulku popisujícím technologii výroby rostlinného oleje ze slunečnicových semen bylo podrobněji popsáno potřebné vybavení a jeho přibližné náklady na zřízení velkokapacitní výroby. Shrnutí, můžeme dodat, že celý proces z pohledu hardwarové komponenty bude vypadat takto:

  1. Zařízení na výrobu (z 2 milionů rublů).
  2. Nástroje pro rafinování (od 2100 tisíc rublů.).
  3. Nástroje pro balení (od 2200 tisíc rublů.).

  Náklady na vybavení mini-dílny pro výrobu výrobku lisování zeleniny budou tedy asi 6 300 tisíc rublů.

  Bude stačit, aby olejový mlýn koupil šroubový lis a balicí stroj.

  Požadavky na zaměstnance

  Závažná továrna na máslový mlýn je často zcela automatizovaná. Přesto stále je zapotřebí pracovníků, kteří budou sledovat výrobní technologie a provádět včasné úpravy. Jaký typ personálu je nutný pro výrobu rostlinných olejů?

  • zaměstnanci, kteří mají specializované technologické a chemické vzdělání (mistři, technologové, inženýři, chemici),
  • civilní pracovníci bez špatných návyků (nakladače, čističe).

  Velká produkce v obchodě vyžaduje až 50 lidí, stačí najmout muže v mlékárně

  Na závěr

  Produkce rostlinného oleje je poměrně nenáročná a reklasifikovaná společnost. Ale nestabilita konečného výsledku a nedostatek certifikátu kvality výrazně snižují tržní uplatnění ve velkých maloobchodních řetězcích a prodejnách. Přesto, domácí mlékárna nebo mini obchod bude dobrým začátkem podnikání s dalším rozšířením do továrny.

  Technologie výroby rostlinných olejů

  Rostlinný olej je jedním z nejkvalitnějších potravinových výrobků (850-900 kcal na 100 g). Je to zdroj vitamínu E (tokoferol) a esenciálních mastných kyselin pro lidské tělo, neobsahuje cholesterol na rozdíl od živočišných tuků.

  Kvalita rostlinného oleje je standardizována řadou ukazatelů. Organoleptické parametry: průhlednost, barva, vůně a chuť. Rafinovaný (rafinovaný) olej by měl být zcela čistý, bez sedimentů, světle žluté barvy. V nerafinovaném slunečnicovém oleji nejvyššího a prvního stupně je povolená snadná "síť" nad sraženinou a ve druhém stupni je povolena mírná oblačnost. Vůně a chuť by měly být charakteristické pro čerstvý olej bez cizí vůně, chuti a hořkosti. Deodorizovaný olej by neměl mít specifický zápach. V slunečnicovém oleji druhého stupně je povolen mírně zakalený zápach a mírná hořkostní chuť.

  Způsoby získání rostlinného oleje

  Olej ze semen olejnin se extrahuje dvěma způsoby:

  mechanické, které je založeno na lisování drcených surovin; používané v olejových mlýnech nebo churns zemědělských podniků; vedlejším produktem je koláč, ve kterém zůstává značné množství oleje (8-10%);

  chemická (extrakce), ve které se speciálně připravená olejová surovina zpracovává organickými rozpouštědly; používané v zařízeních na těžbu ropy; umožňuje těžbu oleje ve velkém množství, protože v odpadu nazývaném jídlo zůstává nejvýše 1-3% oleje.

  Extrakce oleje stisknutím.

  Mechanický způsob výroby oleje lisováním olejnou materiálu za pre-tréninku, distribuován téměř všude, a to nejen v lisovacích mlékárnách, ale také v rostliny těžby ropy, přičemž základní technologické schéma je forpressovanie - extrakce.

  Použijte pouze nepřetržitou metodu stisknutí šnekových lisů. K dispozici jsou šroubové lisy pro předběžné odstranění oleje (předtisk) a pro konečné odstranění oleje (zkušených). Počáteční kaše je volně pórovitý materiál. Při všestranné kompresi pod vlivem aplikovaného tlaku se objevují dva úzce související procesy: oddělení kapalného částečného oleje; (fusing) pevných částic materiálu pro vytvoření briketového koláče. Šroubové lisy mají stejný typ pracovních těles a obecnou schéma zařízení a práce. Hlavními pracovními orgány šroubového lisu jsou hřídel šneku a válec vrtu. Konečnými produkty lisovacího procesu jsou lisovací olej a koláč. Při otáčení šroubu hřídele, které v zeerny válce, t. E. bubnu, shromážděné z pásů s malými mezerami mezi nimi, přičemž materiál se dopravuje z navlékací polohy do výstupu, a je stlačena. Současně je zde tlak, který vytlačuje olej z buničiny. Olej prochází mezerami v zeleném válci a shromažďuje se v pánvi. Lisovaný olejnatý materiál (koláč) na výstupu z válce se nachází se zařízením, které reguluje jeho tloušťku na výstupu lisu.

  Obsah oleje v dortu je 6... 7%. V tomto případě musí být teplota materiálu vstupujícího do lisu 110... 115 ° C a vlhkost 3... 4%.

  Stlačováním za studena se rozumí pouze to, že před lisováním se speciální drcená surovina zpracovává za mírnějších podmínek nebo se vůbec nevykonává. Výsledný olej zachovává svůj přírodní charakteristiky: barva, vůně, chuť, strukturu a obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínů neizmennym- zůstává jako lisováním za studena způsobu výroby rostlinných olejů se nejčastěji používá pro zvláštní účely, oleje z určitých vstupních surovin, jako jsou oleje ze semen ovoce (meruňka, broskve atd.), z jader borovice, atd.

  Kování - extrakce se používá pro konečnou extrakci z předlisovaného skořápkového oleje. Rozpouštědla, která se používají k extrakci rostlinných olejů metodou extrakce, musí splňovat požadavky kladené na tuto techniku ​​a technologii extrakčního procesu. Obecně řečeno, tyto požadavky jsou určeny touhou získat co nejvíce výnos těžby ropy, zajistit co nejlepší kvalitativní ukazatele hotového výrobku - olej a jídlo, aby se zabránilo škodlivým účinkům rozpouštědla na lidský organismus a pro zajištění bezpečnosti práce s ním. nejrozšířenější alifatické uhlovodíky, jako je například extrakce benzín, hexan, petrolether v praxi po extrakci rostlinných olejů. Pre bagasa prochází odpovídající zpracování, jehož cílem je - vytvořit optimální strukturu pro rozpouštědlové extrakce oleje, pro které se drtí do drtiče (kladivem a disk) se provádí v channyh fritézy klimatizace, lepestkovanie krimpování válec na stroji. Tvar částic materiálu ve formě plátek (deskového materiálu o tloušťce cca 0,4 mm) umožňuje mít rozpouštědlové extraktory legkopronitsaemuyu hmotnosti materiálu. Z pod upínacím válečkové dopravníky laloku je směrován do extraktoru - základní jednotka rostliny extrakce pro extrakci oleje v rozpouštědle protiproudou kontaktování. Jako extrakční rozpouštědlo se používá benzin s teplotou varu 65 až 68 ° C.

  U kontinuálních šroubových extraktorů je vytvořen protiproud okvětních lístků a rozpouštědla, zahřátý na teplotu 50 až 55 ° C. Výsledný roztok se nazývá miscella, která po extrakci je filtrována na speciálních filtrech a nalije do miselky. Pro separaci oleje z směsného rozpouštědla nejprve přivádí do předběžné a finální destilace, kde se zpracuje s horkou párou za použití vakua až do úplného odstranění rozpouštědla. Filtrovaná pevná látka v tomto případě se nazývá jídlo. Po ukončení extrakce olejnatých semen jídlo obsahuje asi 1% a 40% rozpouštědla, na to se působí v páru použitím vakua odpařit (stripování), rozpouštědla, vysuší se, ochladí a rozemele.

  Přímá těžba surové máty se používá hlavně při zpracování nízkotučných surovin: sóji, koriandru. Extrakce oleje se provádí bez předběžného odstranění oleje. Spočívá pouze v tepelném zpracování vlhkosti a následném zploštění, aby vytvořil okvětní lístek, který směřuje k extraktoru.

  Čištění rostlinných olejů

  Čištění surových olejů z různých znečišťujících látek, se nazývá rafinace, a olej není vystaven po obdržení žádný jiný než filtrací ošetření, - syrové. Obsahují různé nečistoty, včetně nežádoucích a dokonce škodlivých. Kontaminanty zahrnují látky různé povahy a původu. Nicméně, na rozdíl od nežádoucích nebo škodlivých znečišťujících látek v tucích jsou vždy příbuzné látky, které jsou nejen užitečné, ale také nutné pro normální fungování lidského těla. Takové látky zahrnují například vitamíny rozpustné v tucích (K, E), karotenoidy, steroly atd.

  Rafinované tuky jsou snadněji poškozeny, protože při jejich rafinaci se z nich odstraňují přírodní antioxidanty (fosfolipidy, tokoferoly). Z tohoto důvodu, rafinace proces má tendenci vést tak, že k odstranění nežádoucích nečistot, jak je to možné, aby užitečné vlastnosti. Pro stejný účel je hloubka čištění oleje omezená. V závislosti na zdroji nečistot ze stavu, ve kterém se nacházejí v tuku (ve formě hrubé suspenze koloidní rozpuštěném stavu nebo v pravém roztoku), a v závislosti na účelu zpracování ropy používají různé metody.

  Sekvence procesů rafinace a druhy získaných olejů

  V souladu s mechanismem postupů se metody rafinace běžně dělí na fyzikální, chemické a fyzikálně chemické metody.

  Fyzikální metody. Patří sem sedimentace, filtrace, centrifugace. Za použití těchto metod, olej se odstraní od mechanických nečistot a částečně koloidně rozpuštěných látek, jako jsou fosfolipidy, vysráží vodou podané v oleji v průběhu procesu extrakce.

  Mechanické nečistoty (částice z lusku, koláče) nejen zhoršují komerční vzhled oleje, ale také způsobují tok enzymatických, hydrolytických a oxidačních procesů. Všechny tyto procesy zhoršují organoleptické vlastnosti a fyziologickou hodnotu olejů. Proto jsou mechanické nečistoty odstraněny ihned po získání oleje.

  Chemické metody. Patří k nim alkalické čištění nebo neutralizace. Neutralizace - úprava oleje s alkalickými látkami, aby se odstranily přebytečné mastné kyseliny. V procesu neutralizace se tvoří mýdla a soli v důsledku interakce mastných kyselin a alkálií. Mýdla jsou nerozpustná v neutrálním tuku a tvoří sediment - mýdlo. Pro alkalické rafinování v průmyslových závodech, roztoky NaOH různé koncentrace, roztoky Na2C03, někdy KOH.

  Fyzikálně-chemické metody. Pomocí těchto metod se z olejů odstraní nečistoty tvořící skutečné roztoky v olejích, aniž by došlo k chemickým změnám samotných látek (barvivo, aromatické a odorizační látky atd.),

  Hydratace fosfolipidů - ošetření olejem vodou při zahřívání za účelem izolace fosfolipidů, proteinů a sliznic, mechanických nečistot. V důsledku hydratace fosfolipidů a jiných nečistot, ztrácí svou rozpustnost v oleji a sraženina, která se odfiltruje.

  Zmrazení slunečnicový olej je podroben odstranění voskovitých látek. Přítomnost vosků v oleji zhoršuje jeho prezentaci. K oddělování vosků se olej před nebo po alkalickém rafinování podrobí zvláštnímu zpracování. Nejdříve se olej ochladí ("zmrazí") na teplotu 10 až 12 ° C a udržuje se při této teplotě, pomalu se míchá, až do vzniku voskových krystalů. Olej se odfiltruje z voskových krystalů. Filtrovaný olej je průhledný, nezchladne ani při vychladnutí až na 5 ° C.

  Bělicí olej - proces extrakce barviv z oleje zpracováním adsorbenty. S bělenými bělicími jíly, které se nazývají bělené země nebo bělené prášky, stejně jako aktivní uhlí. Proces bělení je takový, že olej se nějakou dobu mísí s adsorbentem ve zvláštních zařízeních a poté se zfiltruje. Současně bělící prášek zůstává s běleným práškem spolu s adsorbovanými barvivy a čirý olej prochází filtrem. Takový olej se používá k výrobě margarínu, majonézy, cukrářského tuku atd.

  Deodorizace oleje Je proces oddestilování těkavých látek, které prodávají vůni a chuť oleji. Dezodorizační se provádí za účelem získání „nepřidělené“ (téměř úplně postrádá charakteristický pro tento typ vůně a chuť), oleje a oleje extrahované z cizích příchutí a pachů. V srdci deodorizace spočívá rozdíl v teplotách výparů těkavých aromatických látek a tuků samotných (triacylglyceroly). Rostlinný olej je umístěn na speciálním přístroji - deodoranty a při vysoké teplotě (210... 230 ° C) za vakua těkavé složky destilované vyvozující oleje vůni a chuť. Deodorace je nejspolehlivější způsob odstranění pesticidů z olejů, protože za těchto podmínek se zcela rozpadají.

  Výroba ropy v mini továrně - výhody a vyhlídky

  Jedním z výhodných akvizic pro zahájení podnikání je mini-továrna na výrobu másla, protože poptávka po produktech je konstantní. Pokud vezmeme v úvahu rozmanitost druhů rostlin, nejoblíbenější je slunečnicový olej. Proto je důležité brát v úvahu rysy jeho výroby.

  Mini závod na výrobu slunečnicového oleje

  Podstata výrobního procesu

  Když přemýšlíme o všech podrobnostech výrobního cyklu, je třeba rozhodnout, jaký druh slunečnicového oleje - nerafinovaný, rafinovaný bude vyráběn. Odlišují se ve stupni čištění.

  Obtížnější je cyklus pro výrobu rafinovaného oleje, neboť zahrnuje chemicko-technologických metod čištění, která odstraňuje nežádoucí pachy a pachutě. V případě, že cílem je nečištěný forma, proces se zastaví na fázi mechanickou filtrací a produkt udržuje specifickou chuť a charakteristickou vůni zcela přírodní rostlinný olej.

  Podnikatel začínající by měl vzít v úvahu, že navzdory nižším nákladům je zisk z prodeje nerafinovaného oleje snížen, protože jeho náklady jsou nižší a poptávka je nižší.

  Technologický řetězec pro získání rostlinného oleje je poměrně rozvětvený, v průměru sestává z následujících kroků:

  1. Screening semen. Proces vaření slunečnicového oleje
  2. Čištění z plenek.
  3. Broušení.
  4. Tepelné zpracování.
  5. Spin.
  6. Filtrační operace.
  7. Rafinace.
  8. Rozlitý hotový výrobek.
  9. Balení.

  Pokud vyrábíte slunečnicový olej z řady nerafinovaných odrůd, nedojde k cyklu rafinace. Někdy je fáze tepelného zpracování zrušena, aby se ušetřilo na nákupním zařízení.

  Kompletnost následného lisování v lisu závisí na řadě indikátorů - viskozita, tlak, hustota. Dalším stupněm je filtrace (sedimentace, odstředění), jehož účelem je odstranění mechanických nečistot. Po této operaci se vyrábí nerafinovaný olej, který lze prodávat.

  Rafinace zahrnuje průchod několika etap:

  1. Pro odstranění fosfatid a pro průhlednost oleje je ošetřena horkou vodou (65-70 ° C) (hydratační proces).
  1. Může se provádět neutralizační postup, při kterém se na předehřátý olej aplikuje alkálie. Reakce odstraňuje volné mastné kyseliny.
  Klasický průběžný proces rafinace

  Rozdíly mezi mini-továrnami a velkými podniky

  Plánujete-li svou vlastní výrobu kvalitního rostlinného oleje, měli byste věnovat pozornost hotovým mini-rostlinám, které mají na rozdíl od velkých podniků řadu výhod.

  Mini závod na lisování rostlinného oleje

  • Kompaktnost. Mini-továrny nevyžadují rozsáhlé prostory, takže začínající podnikatel nemusí vynaložit značné prostředky, pokud budou prostory pronajaty nebo speciálně postaveny.
  • Mobilita. Není-li to nutné, není potřeba přemístit mini-továrnu zaměřenou na výrobu slunečnicového oleje na jiné místo.
  • Ekonomické. Významné úspory jsou zaznamenány v různých okamžicích - nákup vybavení, mzdy, protože jen malý počet lidí obsluhuje výrobní linky.
  • Účinnost. U malého podniku můžete rychle provádět změny v technologickém procesu podle moderních požadavků.

  Potřebné vybavení

  Je-li již rozhodnuto o tom, jaký druh rostlinného oleje bude vyráběno, pak by měl být analyzován sortiment zařízení nabízených různými výrobci. Může to být domácí jednotka s malou kapacitou nebo vysoce výkonná mini-továrna. Výběr závisí na předpokládané účinnosti.

  Zařízení na výrobu rostlinného oleje

  Pokud plánujete získat 30 tun nebo více denně, je nutné zakoupit plně vybavenou technologickou linku, zahrnující jak lisování, tak rafinování slunečnicového oleje. Po rozhodování o tom, že obdržíte více než 10 tun za den, je vhodné koupit potřebné vybavení zvlášť:

  Cage operation scheme

  • Separátor určený k čištění osiva;
  • rušno-verechny jednotka;
  • válečkový stroj;
  • spřádací stroj;
  • brazier;
  • filtry - 2-3 kusy, nezbytné pro lisování oleje;
  • zařízení, které vyrábí rafinace;
  • plnicí stroj.

  Hlavním a důležitým krokem při přípravě na zahájení činnosti je získání všech povolení, protože jsou kladeny vážné požadavky na výrobu potravin. Místnost je vybavena podle hygienických norem vodovodu a kanalizace. Měly by se dodržovat normativní pokyny pro osvětlení, jakož i nezbytná opatření proti požáru.

  Plocha prostorů, kde bude instalována mini závod, se vypočítá na základě potřeby poskytnout cca 40 metrů čtverečních. metrů na tunu surovin, které se plánuje zpracovat do 24 hodin. Ujistěte se, že poskytují pro velké sklady, skladovací orientované výrobní dodávky surovin, které by měly být dost po dobu nejméně jednoho měsíce práce mini-zařízení. Vzhledem k tomu, že uchovávání slunečnicových semen je rozptýleno nízkou vrstvou, by měly sklady být dostatečně velký, přesahující téměř dvojnásobnou plochu výrobní haly.

  Hodnota skladování semen

  Bude mít místo pro skladování jídla a plevy - produkčního odpadu, který zůstane v procesu výroby rostlinného oleje. V teplých dnech mohou být pod baldachýnem. V celoročním režimu provozu bude pro tyto účely zapotřebí zvláštní místnost. Počet pracovníků údržby závisí na stupni automatizace mini-zařízení. Je-li výkon slabý a všechny operace jsou prováděny podle zadaného programu, postačí jedna nebo dvě osoby.

  Podnikatelský plán

  Při vypracovávání obchodního plánu je nezbytné provádět vážné marketingové aktivity, aby bylo možné identifikovat pravidelné spotřebitele určitého druhu slunečnicového oleje. Používá se nejen jako potravinářský výrobek a realizovaných prodejních míst, ale také slouží jako surovina v různých odvětvích - kosmetika, barvy, mýdla, zdravotnický průmysl.

  Podnikatelský plán pro výrobu slunečnicového oleje

  Jednou z výhod získání rostlinného oleje je beztřída. Během kolapsu semen jsou plevy odděleny. Pokud se olej získává extrakčním způsobem, vytvoří se koláč a při použití lisovací metody zůstane koláč. Všechny tyto druhy odpadu nacházejí své zákazníky. Schrot a koláč jsou cenné krmivo. Husk - slupka semen slouží jako organické hnojivo, je surovinou pro výrobu tepelně zvukových izolačních desek, stejně jako granulované palivo.

  Náklady, návratnost

  Významnou část podnikatelského záměru je výpočet předpokládaných zisků, které jsou vypočteny na další řádek mini-továrny náklady na získání oleje, který je určen pro 5 tun / den a možných zisků.

  Přibližné kapitálové výdaje (v tisících rublů):

  • vybavení - 2000;
  • provádění přípravných prací v místnosti - 300;
  • registrace dokumentů - 50.

  Celkem: 2350 tisíc rublů.

  Přibližné měsíční obratové náklady (v tisících rublů):

  • pronájem prostor (ne méně než 500 m2) - 100;
  • mzdy (na tři osoby) - 60;
  • daně - 70;
  • nákup surovin pro výrobu slunečnicového oleje - 708;
  • reklama, úhrada poplatků, náklady na dopravu - 100.

  Celkem: cena hotových výrobků bude 1038 tisíc rublů.

  Rozvrh poptávky slunečnicového oleje

  Příjem je určen z výpočtu provozu zařízení v jedné směně každý den. Výstup za měsíc bude:

  5 t / den: 3 směny ∙ 30 dnů = 50 t.

  Prodej slunečnicového oleje v průměru 40 rublů na kilogram. Prostředky, příjmy budou: