Zásobování vodou

Obchodování na vodě - snadné spuštění, nevyžaduje investice do velkých kapitálových investic a rychle se vyplatí.

♦ Kapitálové investice - 425 000 rublů.
♦ Doba návratnosti - 7-10 měsíců.

Skuteční podnikatelé mohou podnikat z čehokoliv, dokonce i ze vzduchu.

Chcete-li se připojit k řadám podnikatelů, ale nemůžete se rozhodnout, jaký druh činností je třeba udělat, přemýšlejte o tom, co je pro lidi vždy a všude třeba?

Toto - jídlo a samozřejmě voda.

Obchod na vodě - snadné spuštění, nevyžaduje investice do velkých kapitálových investic a rychle se vyplatí.

Specifika podnikání na vodě


V nestabilní ekonomické situaci je obtížné najít podnikání, které přinese dobré peníze navzdory všemu.

Obchodování s pitnou vodou souvisí s takovými typy podnikatelské činnosti.

Firmy, které dodávají balenou vodu, dnes prožívají určitý vzestup a odborníci předpovídají, že tento trend bude v blízké budoucnosti pokračovat.

Pokud se rozhodnete se připojit k podnikatelům na vodě, není nadbytečné se dozvědět o zvláštnostech tohoto odvětví podnikatelské činnosti:

 1. Podnik, založený na výrobě, plnění a dodávkách pitné vody, je považován za jeden z nejrychleji rostoucích.
  Pouze v loňském roce se její podíl v Rusku zvýšil o více než 40%.
 2. V průměru jeden zaměstnanec kanceláře spotřebuje půl litru vody denně a asi 10 litrů ročně.
  Představte si, jaké peníze můžete udělat, pokud vytvoříte širokou zákaznickou základnu.
 3. Ceny pitné vody a benzínu nejsou příliš odlišné, ale vybavit firmu pro plnění vody je mnohem jednodušší než ropný průmysl.

Dvě obchodní možnosti na vodě


Pokud chcete podnikat na vodě, musíte se rozhodnout, co přesně bude vaše společnost dělat, protože existují dvě možnosti pro tento typ podnikatelské činnosti:

 1. Rostlina, která extrahuje vodu ze studny, nalije do skleněné nebo plastové nádoby a dodává ji koncovým zákazníkům.
 2. Firma pro balení a prodej "cizí" vody.

První možností je nákladnější z hlediska peněz a vyžaduje hodně času na start, protože budete potřebovat speciální vybavení, kvalifikovaný personál, vybavení, výrobní podnik, nutnost platit za drahé laboratorních testů, a další - zvláštní povolení pro extrakci vody z pramene.

Navíc je dnes obtížné najít volný zdroj minerální nebo stolní vody, která by už nebyla obsazena agilnějšími konkurenty.

Pokud nemáte příliš mnoho peněz, je lepší začít s prodejem pitné vody podepsáním odpovídající smlouvy s výrobcem.

Tato činnost je možná i pro podnikatele, kteří nemají velkou částku na zahájení kapitálu.

Jaká by měla být voda na tom obchodovat?

Není příliš mnoho sil dělat něco, mnohem více je nutné se rozhodnout, co dělat.
Albert Hubbard

Obchodování s prodávanými balenými vodami není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Pouze voda, která odpovídá GOST, je považována za lahvovou, je balena v hygienických nádobách a může být použita osobou k pití nebo vaření.

Nemůžete jen čerpat vodu z kohoutku, nalijte ji do lahví a začněte je doručovat do kanceláří.

Pokud chcete ušetřit, prostě ztratíte zákazníky a zničíte svou firmu.

Pitná voda by neměla obsahovat více než 1% různých umělých přísad (například vonných látek nebo esencí).

Pokud se jeden z vašich klientů držet analýzu chemického pitné vody, dodávané vámi, a ukázalo se, že to nesplňuje státní normy, pak to nejmenší, co se vám může stát - ztrátu zákazníků, i když to může skončit mnohem hůř, například otevírání proti vám z trestního řízení o podvodu.

Prodej pitné vody nemůže být proveden, dokud uzavřete smlouvu s výrobcem (společnost, která získává vodu z vrtů) nebo nebudete kupovat zařízení, které zcela vyčistí vodu škodlivých přísad.

První možnost je pro začátečníky jednodušší a levnější.

Obchodování na vodě: reklama a vyhledávání zákazníků

Voda-prodejní podnik, stejně jako každý jiný, potřebuje dobrou reklamu, protože počet vašich zákazníků závisí na tom, a tudíž i výši zisku.

Chcete-li inzerovat firmu na dodávku balené vody, můžete:

 1. V médiích.
 2. Díky outdoorové reklamě na místech s vysokým provozem.
 3. Distribuce letáků a vizitek.
 4. V sociálních sítích a na internetovém fóru vašeho města.

Čím intenzivnější a kompetentnější je vaše reklamní kampaň, tím více zákazníků pokryjete.

Vzhledem k tomu, že hlavními zákazníky společností, které prodávají pitnou vodu, jsou kanceláře, dobrá publicita obejde kancelářské prostory vašeho města s návrhem uzavřít s sebou smlouvu na dodávku balené vody.

Pokud se vám podaří získat několik velkých zákazníků, kteří budou spokojeni s kvalitou vody, kterou dodáváte, pak v budoucnu budete inzerovat své podnikání na vodě s ústním slovem.

Kalendář plánuje otevřít podnikání na vodě

Nepotřebujete moc času, abyste začali prodávat balenou pitnou vodu.

Samozřejmě budete muset provést tradiční fáze zahájení podnikání (registrace, nalezení místnosti, nákupní vybavení, nábor pracovníků, reklamní kampaň atd.), Ale to nebude trvat déle než 3-4 měsíce se správným přístupem.

Obchod s prodejem lahvové vody automaty

Trh čisté pitné vody je považován za slibný, poptávka po něm neustále roste. Automaty prodávají významnou část tohoto výklenku, protože snižují náklady na litr o 4 krát.

Prodejní automat na prodej a čištění vody má každou příležitost k vážné konkurenci v prodeji v lahvích a firmám, které dodávají doma. Podle průzkumu trhu každý 10. kupující supermarketu nakupuje čistou pitnou vodu v zimě a každý 5. zákazník v létě. Čím je levnější a čím jednodušší je nákup, tím lépe pro spotřebitele. Pro podnikatele je zajímavá nízká hranice vstupu do podnikání - až 150 000 rublů.

Přehled trhu

Prodej balené vody v Rusku se zvyšuje, i když objem tohoto trhu je mnohem nižší než v rozvinutých evropských zemích. Podle marketingového výzkumu společnosti Nielsen se objem prodeje v roce 2014 zvýšil o 6%, přičemž pitná voda činila 36%. Vyrábí je více než 200 domácích podniků, z nichž 76% je soustředěno ve střední a severokaukazské čtvrti (obr. 1).

Obrázek 1: Výroba lahvové vody v roce 2015 v kontextu FD. Podle "Express-Review".

Cena 1,5 l láhve v průměrné cenové kategorii je 30 - 40 rublů, segment ekonomické třídy - až 30 rublů. Podíl drahých dovážených výrobků zaujímá pouze 10% výklenku. Jedná se o velmi atraktivní trh pro investory: výroba je levná, rizika jsou nízká, prémie jsou vysoké. Poptávka po produktech roste - lidé se bojí následků pitné vody z pitné vody, většina inženýrských sítí je v provozu od doby Sovětského svazu.

Zařízení na prodej čištěné vody je již součástí ruského života a je zřejmé, že tento směr obchodu má dobré vyhlídky. Za prvé, protože cena se ukáže mnohem nižší - až 5 rublů na litr, a nemusíte jít daleko - můžete to dát kdekoliv.

Automaticky proti lahvi

V obchodech se voda zřídka prodává v baleních větších než 5 litrů. Koupit 1,5 litrové lahve je nepohodlné a drahé. Koneckonců se používá nejen k pití, ale i k vaření - což je mimochodem častější. Proto je dodávka 19 litrů lahví na dům velmi výhodnou záležitostí. Stroj na čištění vody je však ještě výhodnější pro zákazníky, protože není nutné objednávat předem, počkat na dodání v nastaveném čase, skladovat prázdný kontejner pro výměnu. Pro podnikatele to je dvakrát výhodnější. Organizace a údržba dopravních služeb, personál dispečerů, nakladačů je nákladná.

Hlavní věc, na kterou si vzpomínáme: příjem automatu přímo závisí na úspěšném umístění. Kde jsou obvykle instalovány:

 1. ve dvoře, v centru obytného bloku pro 3 až 5 domů;
 2. v místech "kongresu" od hlavního místa ke spánku;
 3. v místech masového průchodu od zastávek k obytnému masivu;
 4. v aktivně navštěvovaných obchodech, lékárnách, trzích.

Instalované na pouličních zařízeních vyžadují ochranu proti vandalům, lépe, pokud se nacházejí pod markýzou, na střeše kiosku. Nejslibnějším místem pro ubytování jsou nové budovy ve spacích oblastech, a to z několika důvodů.

 1. v domech s vylepšeným plánováním existují velké haly, schodiště, místa pro vybavení, informace;
 2. v nových oblastech je obvykle nedostatek obchodů, nejsou tam žádné supermarkety, jsou odstraněny z centra - dodávka tam je drahá;
 3. nájemci takových domů jsou obvykle aktivní mladí lidé a lidé ve středním věku - snadno si zvyknou na novinky, ocení čas, sledují jídlo;
 4. pro kupce je to velmi výhodné - nezávisí na čase, kdykoliv a večer můžete koupit potřebné množství vody bez opuštění domova.
 5. v osídlených domech je nyní vždy vytvořen HOA (CC) - souhlasit s nimi je jednoduchý, mají zájem o příjmy z pronájmu ploch.

Na první pohled takový výrobek jako voda nevyžaduje reklamu. A přesto, řada jasných brožur, letáků ve vchodech, poštovní schránky - rozhodně bude užitečné. Další věc je kvalita. Vedle stroje je vhodné zavěsit vysvětlující banner, na který se detailně a krásně odráží celá schéma čištění. To přiláká pozornost, vyvolává zvědavost a touhu zkusit. Cenově dostupná cena, pohodlná obsluha, čistota a chuť vody dokáží dokončit podnikání - dobrou rychlostí. Chcete-li zvýšit důvěru zákazníků, není nerozumné určit časový plán (plán) výměny filtrů.

Podle občanského zákoníku (část 2, článek 498) by se povinná informace měla nacházet v blízkosti obchodního zařízení. Obsahuje: uvedení náležitostí prodávajícího, jeho umístění, telefon pro komunikaci, režim provozu. Kromě toho by měla existovat instrukce týkající se pravidel pro používání zařízení, způsobu platby a předkládání reklamací.

Zobrazení, zařízení a údržba

Jak funguje čistička vody a co je potřeba ji udržovat? Zvažte princip fungování s příkladem ruského modelu "Aquatic WA-400Y" (obr. 1). Je velmi kompaktní: pouze 0,7 × 0,8 m a 1,85 m vysoký. Zároveň drží zásobník o objemu 100 litrů a vydává 1 700 čisté vody denně. Pro provoz je nutné pouze připojení k standardní elektrické síti o výkonu 220 W a vodovodnímu potrubí. Vyrábí společnost VendShop, která se specializuje na výrobu prodejních automatů pro téměř všechny druhy obchodu (jeden z nejoblíbenějších - pro prodej sýrových nápojů).

Obrázek 2. Typ prodejního zařízení pro prodej pitné vody zevnitř i zvenčí.

Filtrační systém zahrnuje 8 stupňů čištění. Je založen na principu reverzní osmózy: voda pod tlakem postupně prochází přes speciální membrány, uvolňuje je z minerálních nečistot, solí, rezu a vstupuje do zásobní nádrže. S pomocí čerpadla je přiváděn do výklenku pro výdej, který je určen pro použití tára libovolného objemu: od skla až po láhev 19 litrů. Během zpracování se odstraňují škodlivé látky: dusitany, kadmium, rtuť, chlor, cizí pachy jsou neutralizovány (obr. 3).

Údržba je minimální: ve skutečnosti se snižuje na pravidelnou výměnu filtrů. Prodejní automaty nové generace jsou vybaveny moderními bankovkami a akceptory mincí, ovládání provozu je usnadněno GSM technologiemi. Pomocí programovatelných funkcí je možné získat informace o spouštění senzorů (clog, blow), o nutnosti sběru, zablokování stroje, o analýze prodejních statistik ve vzdáleném přístupu. Pokud dodatečně využíváte moderní cloudové technologie pro účetnictví a účetnictví, můžete řídit podnikání s minimálním časem.

Obrázek 3. Vícestupňový systém čištění vody a vnitřní zařízení stroje.

Se seznámí s technickými vlastnostmi stroje.

Přibližný výpočet investic

Vypočítáváme objem investic do prodeje pitné vody a dobu návratnosti zařízení (tabulka 1). Například cena stroje "Aquatic WA-400Y" diskutovaná výše je 148 900 rublů. Počáteční data pro příklad:

 • podle statistik průměrná rodina tří lidí nakupuje asi 270 litrů vody za měsíc - 9 l / d;
 • denní služby jednoho zařízení používají asi 10 rodin - 270 l / d;
 • tarif pro studenou vodu v regionu činí 19 rublů / m 3; prodejní cena 1 litr - 5 rublů.
 • Cena za 1 litr: 81 557/98 550 = 0,83 rublů, což je více než pětkrát nižší než prodejní cena.
 • Výnosy za rok: 98 550 × 5 = 492 750 rublů.
 • Zisk před zdaněním: 411 193 rublů.

Franšízy s vodou

Vodohospodářské povolení představují širokou škálu návrhů týkajících se zahájení podnikání se specializací na prodej vodních produktů v jedné nebo jiné formě. Rozmanitost návrhů předložených podnikatelům z Ruské federace je dána nejen multivariačními podmínkami franchisingových smluv, ale také možností prodávat produkty z různých částí Ruska a zemí blízké i daleké zahraniční. Zajímavý a rostoucí trh s vodními franchisingy nám umožňuje realizovat naše ambice a plány jako mladí podnikatelé, kteří nemají dostatečné zkušenosti a působivé finanční úspory, stejně jako ustavený a úspěšný podnikatel projevující zájem o rozsáhlé a nákladné projekty.

Vodní prodejní povolení "Water Express"

Vodárenská povolení "Water Express" je zastoupena společností Nestle WaterCoolers Service, která se specializuje na prodej a dodávku vody prostřednictvím stejné sítě s projektovou sítí. Pod jménem organizace existují produkty dvou a půl tisíce značek z různých zemí světa. Nabídka na nákup pitného zboží je charakterizována vysokou úrovní kvality. Sortiment společnosti zahrnuje také zařízení pro spotřebu vodních produktů. Celkové náklady spojené s aktivitou na základě licence "Water Express": 14 594 dolarů. Podle podmínek smlouvy není poskytnuto jiné druhy odpočtů. Rovněž není třeba platit vstupní poplatek.

Franchise dodání vody "Aqua-clean"

Vodárenská koncese "Aqua-net" byla vyvinuta a prezentována na ruském trhu stejnou společností specializující se na dodávku balené vody. Mezi výhody potenciálních franšízů patří přítomnost vlastního automobilu. Na straně mateřské společnosti jsou připraveny a fungující stránky, skladiště, obchodní školení. Celková výše výdajů potřebných pro podnikatele, který zahájil činnost pro povolení "Aqua-net": 730 dolarů. Tato částka je vstupní poplatek. Placení jakýchkoliv srážek podle podmínek franšízy není poskytnuto. Doba návratnosti provedených investic: jeden měsíc.

Závod na výrobu vody NATURE Life

Výrobní závod na výrobu vody NATURE Life byl vyvinut společností ANG se specializací na výrobu dvou typů vody: pitné a minerální vody. Základem technologického procesu je použití moderního vybavení. Soulad technických zdrojů s evropskými normami umožňuje výrobu až desetitisíce lahví za hodinu. Výsledek je charakterizován součtem celkových nákladů ve výši 2.919 dolarů. Placení srážek podle podmínek franšízy není poskytnuto. Doba návratnosti provedených investic: tři měsíce.

Vlastní podnikání: jak vydělat peníze na vodu

Nejjednodušší a nejdůležitější pro člověka je vzduch a voda. Jak vydělat peníze z vody je téma našeho rozhovoru.

Dodávka pitné vody v současné době zažívá jakousi "boom" a podle odborníků tento trend bude i nadále pokračovat. Odborníci odhadují kapacitu pouze kapitálového trhu v přibližně 60 milionech litrů balené vody ročně.

Ceychas pití a minerální vody - nejrychleji rostoucí trh mezi FMCG (rychloobrátkové spotřební zboží, rychlé likvidaci spotřebního zboží): každý rok zvyšuje o cca 30-40%. Podle EBWA v roce 2002 vzrostl trh dodávky vody do kanceláří v Evropě o 30%, v Rusku - o 45%. Zároveň naše země představovala přibližně 8% evropského trhu.

Rostoucí zájem obyvatel velkých měst o čistou pitnou vodu nalézá rychlou a přiměřenou reakci svých výrobců. Pitná voda - druh "paliva" v rukou dodavatelů, kteří poskytují firemní i soukromé zákazníky. Pro srovnání: litr 95. benzínu u čerpacích stanic v Moskvě je nyní kolem 37 centů, litr balené vody - od 32 do 42 centů. Je však nesmírně snadnější uspořádat výrobu a dodávku pitné vody než výroba a prodej benzinu.

Přibližná míra spotřeby balené vody v kanceláři - 0,5 litru na osobu a den, nebo asi 10 litrů za měsíc. To je obvyklý přívod pitné vody pouze na jednu střední kanceláře s 50 zaměstnanci mohou přinést Společností roční příjmy od roku 1900 do 2500 dolarů. A to je bez zohlednění výnosů z pronájmu vybavení pro zákazníky ve spotřebě vody.

Takže jste se rozhodli vydělat peníze "z vody". Existují dvě možnosti pro podnikání a nejprve je třeba rozhodnout, zda bude vaše společnost zapojena do plného cyklu: od těžby vody z vrtu až po její doručení zákazníkům, nebo budete omezeni pouze na dodávku "cizí" vody koncovým uživatelům. První možnost, ze zřejmých důvodů, bude vyžadovat vážnější investice do zařízení pro úpravu vody a plnění do lahví.

Rychlá návratnost v tomto případě bude záviset na kapacitě trhu potenciálních zákazníků. To se zatím může pochlubit pouze Moskvou a Petrohradem. V jiných ruských městech by se investoři měli nejprve spolehnout na maloobchodní prodeje a až po nějaké době potřebné pro hromadné uznání ochranné známky, můžete se pokusit začít podnikat s dodávkou balené vody do kanceláří a bytů.

Vyhledejte zdroj vody

Celý cyklus podnikání začíná hledáním zdroje vody. Může to být jak přírodní zdroje (studny, voda řek, jezera), tak městská voda. Praxe ukazuje, že studna je často vybrána. Informace o firmách provádějících vrtání takových vrtů najdete na specializované stránce www.stroylist.ru.

Pro vrtání artesiánské studny je nutné, aby specializovaný podnik objednal projekt studny, koordinoval ji s RCTSEN a Geocenter-Moskvou, získal povolení k vrtání a licenci pro provoz.

Nyní náklady na vrtání studny na předměstí jsou následující: studna "na písku", tj. až do vodní vrstvy v písku, od 950 rub / m. Po vyvrtání pískového otvoru je otvor "pokryt" ocelovým sloupcem o průměru 120-130 mm. Urgentní vrtání studny "na vápenec" bude stát 1750 rublů na metr. Pokud odložíte vrtání po dobu 3-4 měsíců, náklady na práci budou asi 1200 rublů / m.

Po vrtání je jímka opatřena ocelovým sloupem o průměru 127 až 168 mm. Na severovýchodě, severozápadě a severovýchodě se nacházejí v Moskevských předměstích hluboké vodorozpustné vápence v hloubce od 20 do 100 m na jihu regionu a od 50 do 200 m.

Další etapou je analýza vody. řekněme v Moskvě, taková analýza může být provedena v oddělení hygienického čištění měst a likvidace odpadů Akademie veřejných služeb. Pamfilov.

Tam je speciální laboratoř, která kontroluje složení vody pro téměř 30 různých charakteristik. Taková analýza bude stát zhruba 50-60 dolarů. Na základě jejích výsledků bude vydán závěr, který pomůže při výběru zařízení na úpravu vody.

Získání oprávnění

Před zahájením obchodního provozu společnosti musí společnost získat hygienické závěry ze strany SES jak pro samotnou výrobu, tak pro konečný produkt (voda). Poté se provádí certifikace výroby ve státním standardu. Co se týče Moskvy, certifikace v oblasti pitné vody a pitné vody provádí VNIIstandart, přední institut systému Ruské státní normy. Ústav udržuje sekretariáty TC 343 "Kvalita vody" a stálou ruskou část technické komise ISO / TC 147 "Kvalita vody"

Společnosti, které se zamýšlejí na velkoobchodní a maloobchodní prodej minerální a přírodní pitné vody v Moskvě, musí rovněž získat licenci od Licenčního úřadu v oblasti spotřebitelského trhu a služeb Licenční komory. Licence je vydávána na dobu tří let, licenční poplatek ve výši 3násobku minimální mzdy se vybírá za úhradu dokladů po doručení balíčku dokladů a 10 minimálních mezd po vystavení faktury. Některé moskevské advokátní kanceláře za 250-300 dolarů rychle řeší všechny problémy s licencí.

Zařízení

Nad ústí studny je instalována kovová jímka (caisson), čerpadlo, inženýrská komunikace. Koordináty společnosti pro prodej čerpadel naleznete na stránkách www.allpumps.ru. Mezi přední výrobce čerpacích zařízení patří Německo (Grundfos) a Itálie (Lowara ITT Industries, společný podnik se Spojenými státy). Náklady na čerpadlo se pohybují od 400 do 4 000 dolarů. Je také třeba postarat se o prostory pro instalaci zařízení. Když studna je cvičena k tomu, co se nazývá „na poli“, ten nejlepší může být návrh na základě kovového rámu (viz. Www.angars.ru).

Pak začíná výběr komplexu zařízení pro úpravu vody. V závislosti na zdroji může mít voda různé chemické složení a mikrobiologické indexy. Proto musí být v každém případě jednotlivě vytvořeny systémy na úpravu vody (pro čištění a získávání pitné vody).

Sada zařízení závisí na konkrétních podmínkách. Standardní minimální sada obsahuje:


- instalace pro úpravu vody (v závislosti na zdroji je nutná různá intenzita čištění);
- skladovací nádrže na čištěnou vodu;
- automatický stroj pro nalévání vody do kontejneru.


Existuje mnoho možností pro zařízení, které lze použít. Technika se liší podle principu činnosti, produktivity, země původu atd. Celkové náklady se pohybují od 15 tisíc do 1 milionu dolarů.

Nejslavnější společnosti, které vyrábějí zařízení na úpravu vody, jsou Osmonics, Purolate, Ametek, Honeywell, EMS, Pentapure (jejich instalace bude stát nejméně několik tisíc dolarů). Důležitými vlastnostmi této techniky je doba práce s požadovanou úrovní kvality, produktivitou a náklady na náhradní díly. V zásadě můžete používat domácí zařízení pro úpravu vody. Je poměrně spolehlivá a často levnější než dovážená. Nicméně ruská technologie má jednu nevýhodu: design, výkon a uživatelsky přívětivost jsou méně komfortní než cizí analogové.

Budete také potřebovat zařízení pro dezinfekci lahví, plnění vody a korkování. Nejznámější značky jsou Steelhead, Baby Works. Instalace zakoupeného zařízení bude stát přibližně 10% jeho nákladů.

Minimální Příklad nastavit celý cyklus zařízení na úpravu vody, za předpokladu, že počáteční je voda odebírána z kohoutku (celkové hodnoty přibližně 26500. dolarů.).

Sorpční zařízení pro další čištění vodovodní vody UGDV (produktivita - 5 tun / den). Výhoda takového zařízení při nízkých provozních nákladech: náklady na údržbu - asi 200 dolarů ročně. Jednotka musí být pravidelně opláchnuta čistou vodou. Intervaly mytí jsou stanoveny na základě údajů o zkušebním provozu, ale ne méně než jednou za 4-5 dní. Náklady - 8,5 tisíc dolarů.

Ruční podložka s dezinfekčním modulem (kapacita - 60 lahví / h). Náklady - 3 tisíce dolarů.

Akumulační nádrže na vodu. Zajistěte 24hodinový provoz zařízení na čištění vody. Materiál - potravinářská nerezová ocel; kapacita - 12 tisíc litrů. náklady - 15 tisíc dolarů.

Postupně by měla být zmíněná počáteční sada vybavení modernizována. například místo umývání rukou koupit stroj 60 baht / h; náklady - 25 tisíc dolarů.

Trh

Existují dvě možnosti pro vstup na trh: buď si vytvořte vlastní doručovací službu, nebo prodávejte zboží firmám, které již dodávají vodu kancelářím a bytům.

Při výběru první možnosti je třeba poznamenat, že:
vytvoření klientely a rozvoj marketingové strategie pro vstup na trh by se mělo řešit ve fázi vrtání studny a instalace zařízení; zpočátku s největší pravděpodobností budete muset prodávat část vyrobených objemů společnostem dodávajícím vodu.

Mimochodem, pokud máte studnu a také všechny potřebné certifikáty a povolení, můžete se stát velkým velkoobchodním dodavatelem pro různé provozy na zpracování potravin, které využívají pitnou vodu ve výrobním procesu.

Při výběru druhé možnosti se vaše společnost stane velkoobchodním dodavatelem vody. Ale musíte se rozhodnout, za jakou značku bude vaše voda dodána. Způsoby řešení situace: buď stále propagujte svou značku, nebo využijte značky dodavatele. Existuje několik případů, kdy vývojářská společnost v průběhu času získala jednu nebo více dodavatelských společností s již fungujícími zákaznickými sítěmi a stala se společností "full cycle".

Praxe ukazuje, že vytvoření společnosti, která se bude zabývat pouze dodávkou vody zákazníkům, bude stát od 10 do 100 tisíc dolarů, což zahrnuje náklady na registraci, pronájem kanceláří, nákup počítačů a komunikačních zařízení.

Další položkou jsou náklady na balení, světovou normou jsou 19litrové lahve vyrobené z polykarbonátu (doba skladování vody v nich - 6 měsíců). Cena stojí 150-180 rublů. Láhve je možné zakoupit, a můžete předem zaplatit zástavní hodnotu pronajaté od společnosti, která nalévá vodu.

Nyní téměř všechny potřeby trhu splňují dvě závody: obavy Zhivaya Voda (oblast Moskva) a společnost Van Leer (Vologda). Můžete použít levnější lahve vyrobené z polyethylenu, ale jejich síla je nižší a životnost vody je malá. Poté, co zákazník použije veškerou vodu, jsou láhve odvezeny do společnosti k opětovnému použití. Obvykle se láhve používají 30-40krát, pak se změní na nové lahve. Praxe ukazuje, že společnost, která každoročně dodává vodu, nahrazuje asi 10-15% "parku" lahví.

Každému zákazníkovi obvykle lodní společnost instaluje chladič. Design většiny chladičů je stejný a vhodný pro lahve od různých výrobců. Cena chlazení stolního počítače je 110-130 dolarů, venkovní - 170-190 USD. Zařízení lze prodat nebo pronajmout. Pronájem chladičů stojí asi 12-15 dolarů / měsíc. s hypotékou 60 dolarů.

Modelová řada chladičů se liší velikostí, metodou chlazení (elektřinou nebo kompresorem), výkonem. Firma-dodavatel chladiče a další zařízení musí být certifikovány v Rusku (osvědčení o shodě a hygienické osvědčení). Je také žádoucí, aby zařízení byla připojena k síti bez zvláštních adaptérů.

Počet zakoupených chladičů závisí na počtu zákazníků a očekávaném tempu rozvoje podnikání. Provoz chladičů vyžaduje služby prodejců vybavení: plastové součástky někdy selhávají, chladiče potřebují sanitáž pravidelně (přibližně každých 4-6 měsíců).

Viditelně levnější zařízení, nazývané čerpadla a dávkovače. I přes levost, tato zařízení v hlavním městě nejsou příliš populární. Jsou převzaty především zákazníky, kteří nikdy předtím nepoužili službu na dodávku pitné vody.

Nejtěžší fází zákaznického servisu je organizace poskytující služby. Zde jsou dvě možnosti: dodávka vody na vlastní vozidla společnosti nebo zapojení pronajatých řidičů. První možnost je o něco dražší, ale je to více prestižní. Velké firmy často organizují své vozové parky. Malé společnosti by měly začít s 5-7 vozy. Jediná objednávka "Gazelle" od autora bude stát v hlavním městě asi 160-180 rublů za hodinu. Zapůjčení řidiče-jednotlivce s jeho vozem "Gazelle" - asi 700 dolarů měsíčně plus platba za pohonné hmoty.

Zpětná vazba

Návrat k podnikání "na vodě" do značné míry závisí na cenové situaci na konkrétním regionálním trhu. Vedoucí společnosti v Moskvě prodávají vodu za cenu 6 až 8 USD za láhev. Voda s průměrným cenovým rozpětím a cenami za kvalitu již asi 5 dolarů za láhev. Hranice mezi sektory dostatečně jasný a společnosti specializující se na vodě s různými kategoriemi, se navzájem neruší.

Období návratnosti výrobce vody závisí na velikosti investice do podnikání a stupni penetrace na trh. V průměru v Rusku dosahuje běžný výkon nejméně 20 tisíc lahví za měsíc. Ačkoli může žít malá společnost as měsíční produkcí 3 000 lahví. Praxe ukazuje, že s průměrným rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou láhve s vodou o zhruba 1-2 dolarů by doručovatelská společnost měla za účelem splacení svých běžných nákladů prodávat 500-1000 lahví za měsíc. A s prodejní úrovní asi 2 000 lahví, počáteční investice se vyplatí za 8-12 měsíců.

Obchodní údaje

V průběhu roku může průměrná firma (20-30) zaměstnanců nakupovat lahve, pronajmout chladiče, zástava na kontejner může trávit asi 2 tisíce dolarů.

Sezónní výbuchy, tento trh, na rozdíl od spotřeby balené vody, prodávané v maloobchodě, prakticky nemá. V létě lidé vypijí čistou studenou vodu a v zimě je stejné množství tekutiny absorbováno ve formě čaje a kávy.

Služba by měla být vždy udržována na nejvyšší úrovni, jinak klient půjde k jinému dodavateli a vrátit ho bude velmi obtížné. To je třeba brát v úvahu. Hlavní strategie konkurenčního boje: dodávka co nejrychleji, chladiče pro volné použití, pohodlné vytáčení telefonu operátora, zdvořilý servis.

Pro začínající investory odborníci doporučují pečlivě prozkoumat zkušenosti realizovaných projektů čištění a dodávky vody a nečinit chyby, které již byly spáchány jinými. Zvláště stojí za to analyzovat nesprávná marketingová rozhodnutí a taktické chyby předchůdců. Od správné implementace marketingové politiky, organizování reklamní kampaně, úspěch celého podniku "na vodě" do značné míry závisí.

Na základě článku Anton Sokolov
pro časopis "Director-Info"

* * *Článek více než 8 let. Může obsahovat zastaralé údaje

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Vodárenská činnost

Obchodování s vodou má svou zvláštnost. Zatímco ve většině ostatních oblastech důraz je kladen na kvalitu služeb a zboží, organizace při zahájení dodávky vody do domácnosti a kanceláře mimořádného významu je zákaznická základna a logistiky. To je první věc, kterou by se podnikatel měl zaměřit na: jak doručit vodu maximálnímu počtu zákazníků včas.

Hlavní povinnosti podnikatele

Takže první věc, kterou by měl podnikatel poskytnout klientovi, je:

 • dodávka vody kdykoli vhodná pro zákazníka;
 • přivést vodu později, ale ne dříve než stanovený čas, ale jasně včas;
 • Chcete-li provést změny v plánu doručení, pokud o to klient požádá.

Pokud nemůžete poskytnout alespoň jednu z těchto položek, nejste dosud zrovna pro tuto firmu.

Investiční plán bude vyžadovat 8-12 tisíc rublů. investice. Nejnižší vstupní prah je zaznamenán tehdy, má-li podnikatel vlastní dopravu k dodávce (minibus nebo dodávka). Investice se vyplácejí již dodáním zkušební dávky vody.

Úskalí podnikání

Prodej balené vody je sezónní, pouze pokud se prodává prostřednictvím obchodů, kiosků, supermarketů a stánků. S takovými možnostmi prodeje výrazně poklesne v zimě a v létě vzroste. Ale pokud je voda dodávána do kanceláří a domů, není třeba mluvit o sezónnosti - pitná voda je vždy poptávaná.

Je pravda, že má obchody a nástrahy. Takže 80% spotřebitelů pitné vody v lahvích jsou kanceláře. Plán prodeje zboží do kanceláře s personálem 50 osob je asi 40 litrů denně. Voda se obvykle používá k obecnému použití a je součástí sociálního balíčku zaměstnanců. Ale se sebemenší fluktuací ekonomických procesů na znaménko mínus, aby se zachránil první v redukci, spadá článek výdajů na sociální služby. A je to především balená voda, která spadá pod tyto sankce. Proto v obtížných ekonomických situacích jsou spolehlivějšími prodejními kanály apartmány.

Za měsíc má čtyřčlenná rodina obvykle asi čtyři lahve vody. U každé společnosti poskytující vodu je ziskovost udržována na úrovni dodávky 15-20 lahví denně. To znamená, že klientská základna by měla zahrnovat asi 150 rodin, takže vaše podnikání přináší příjem. Plán doručení jedné adresy - dvakrát za měsíc. Proto pokud se vám podaří pokrýt několik kanceláří, plán dodání bytů může být mírně snížen.

Obchodní registrace

Chcete-li podnikat, nezapomeňte zahrnout do obchodního plánu svou oficiální registraci. K tomu je třeba se zaregistrovat jako samostatný podnikatel nebo právnická osoba. Pokud se zaměřujete především na dodávku vody do svých domovů, můžete omezit první formulář. Jeho registrace bude stát 800 rublů. a bude trvat jen pět dní.

Pokud jsou vaši zákazníci ve většině případů společnosti, pro které budete dodávat vodu do kanceláří, je rozumnější zaregistrovat LLC, protože ne všechny společnosti jsou připraveny spolupracovat s obdobím šetření. V každém případě je při zpracování dokladů nutné zvolit OKVED 41.00 - sběr, čištění a rozvod vody.

Možnosti implementace podnikání

Tuto myšlenku můžete implementovat několika způsoby. Vyžadují různé finanční investice, a proto mají různé výnosy.

Plný cyklus

Celý cyklus zahrnuje především hledání zdroje příjmu vody. Může to být buď voda z vodovodu nebo vlastní zdroj. Druhá možnost bude vyžadovat investice do:

 • rozvoj dobře;
 • výstavba závodu;
 • získání speciálního zařízení pro těžbu, čištění a plnění vody;
 • registrace různých povolení.

Vývojové studny stálo nejméně 950 rublů na metr, zařízení - asi 500 tisíc rublů, a certifikáty a licence vůle -. Přesto by měla umožnit nákup automobilu 300 dolarů, je logické, že v plánu výdajů na dodávky vody, cen pohonných hmot a maziv. platit za řidiče a správce. Proto je výhodnější vstoupit na trh jako prodejce nebo franchising.

Prodejce

Nejjednodušším způsobem je zajistit dodávku vody od určitého výrobce do regionu, který dosud neuzavřel svůj marketingový plán. Nejlepším řešením je najít výrobce poblíž prodejního prostoru a zorganizovat spolupráci s ním. K tomu je třeba uzavřít s firmou příslušnou smlouvu a zakoupit první šarži k prodeji. Obvykle se při nákupu velké dávky vody poskytuje dobrá sleva - alespoň 50%. Pokud si za měsíc koupíte více než tisíc lahví, dostanete slevu ve výši 75%.

Franchise

Dobrou volbou pro otevření vodního hospodářství je franšíza. V tomto případě používáte již osvědčenou značku, získáte všechny potřebné informace pro otevírání a podnikání, školení personálu a neustálé konzultace od franchisora. Ale nákup franšízy obvykle stojí spoustu peněz. Kromě toho by se mělo uchýlit k tomu, když máte vlastní klientskou základnu.

Prioritní náklady na zahájení podnikání

Bez ohledu na druh podnikání, který si vyberete, existuje plán prioritních nákladů, bez kterého není možné zahájit podnikání v oblasti vodních cest.

Nákup kontejnerů

Je nutné zakoupit od dodavatele kontejner, v němž bude voda dodána a ponechána klientovi. Samozřejmě, existuje možnost, aby se kauce na kauci, ale tržní hráči doporučí stále kupovat své vlastní. Jedna láhev stojí asi 120 rublů. Jeho životnost je 1-1,5 let. Plán nákupu lahví se vypočte vynásobením třemi zákazníky. Význam této matematické operace je následující:

 • jedna lahev zůstává u výrobce;
 • jeden - ve skladu, připraven k dodání;
 • jeden - u klienta s vodou.

Dopravní náklady

Dodání vody zákazníkům a dodávka vody od výrobce do skladu bude vyžadovat vlastní dopravu. Nejlevnější je Gazel, který pracuje na plynu, kde je kilometr dodávky kolem dvou rublů. Má 50 až 70 lahví.

Náklady na sklad

Vedle malého kancelářského prostoru, kde bude manažer pracovat, budete potřebovat skladiště. Jeho rozloha by měla být nejméně 20 metrů čtverečních.

Zaměstnanci

Dva lidé pracují pro práci. Mezi povinnosti jednoho patří dodávka vody do domu a druhá bude zodpovědná za pracovní postup, vyhledávání zákazníků a komunikaci s nimi.

Podnikání založené na plnění pitné vody

V tomto materiálu:

Nalévání pitné vody jako podnikání je velmi slibným směrem. Koneckonců, kvalita vody z kohoutku v apartmánech dělá, že chcete něco lepšího, a to může být nazýváno pitím s velkými obtížemi. Je znečištěno dusičnany a pesticidy, což způsobuje nenapravitelné škody na lidském zdraví. Tyto faktory stanovují, že rostoucí počet lidí raději koupí balenou vodu.

Perspektivy trhu s lahvovými vodami

Podle odborníků z RBC bude roční nárůst trhu s pitnou vodou o 15-16%. Nepřímo tento trend potvrzuje rostoucí poptávka po chladičích. Dnes jsou stále častěji instalovány nejen v kancelářských budovách, ale také doma. Celkový počet instalovaných chladičů dnes přesáhl 3 miliony kusů. Výsledkem je, že používání PET lahví v posledních letech se zvýšilo 6krát.

Nyní tvoří balená voda dvě třetiny trhu s nealkoholickými výrobky. Servisní směr pro dodávku vody do lahví o objemu 5 a 19 litrů do kanceláře nebo bytu se vyvíjí rychleji. Růst tohoto trhu je 20-30%.

Předpokládá se, že trh zpomalí růst a dosáhne stupně nasýcení až do roku 2020, kdy celkový počet chladičů dosáhne úrovně 10 až 12 milionů jednotek. K vyplnění uvedené kapacity trhu bude nutné zvýšit kapacitu výroby vody o 3-4 krát. Lze předpokládat, že po saturaci se trh bude rozvíjet analogicky s evropským, přibližně o 10% ročně.

Při vstupu na trh s lahví pitné vody je však třeba mít na zřeteli, že tento segment patří mezi vysoce konkurenční. Tisíce začínajících podnikatelů každoročně zkoušejí svou práci v tomto odvětví. Proto před tím, než podniknete, je třeba provést marketingový výzkum, analyzovat aktivity konkurentů a určit jejich místo na trhu (vytvořit jedinečnou nabídku produktů). Potřebujete nejen promyšlenou marketingovou strategii, ale také podnikatelský plán, který vám umožní vypočítat nadcházející náklady.

Podnikatelský plán pro výrobu lahví

Množství počáteční investice do podniku na plnění vody bude záviset na formátu, v němž se provádí. Může se jednat o otevření vlastní výrobní linky pro plnění vody, instalace prodejních automatů nebo kiosků pro prodej pitné vody.

Otevření vlastní linky pro čištění vody z vodovodu a jeho dalšího plnění do láhve je běžnou volbou na trhu. Na jedné straně vám umožňuje jednat na pochopitelně navrženém algoritmu, ale na druhé straně musíte myslet na strategii oddelení od konkurentů a určit jejich výhody nad nimi. Mohou to být nižší ceny, široký sortiment (např. Prodávání dodatečně sýtené vody), kvalitní služby (bezplatná dodávka pro určitou část objednávky) nebo flexibilní věrnostní program.

Při vypracování návrhu podnikatelského plánu pro otevření linky pro plnění vody je třeba brát v úvahu následující parametry. Malá čistírna vody bude vyžadovat zařízení na čištění vody (nebo filtry), zásobník na vodu, zásobní nádrže na vodu a zařízení pro plnění. Pouze filtrační zařízení budou stát zhruba 100 000 rublů. Pro linku na plnění do láhve budete muset zaplatit více než 200 000 rublů. Celková počáteční kapitálová investice do výrobních zařízení bude asi 400 000 rublů. To je bez zohlednění instalačních služeb a připojení zařízení k dodávce elektrické energie a vody.

Nesmíme zapomenout na potřebu vydávání povolení pro zkoumání vzorků vody. Za to budete muset zaplatit asi 10 000 - 15 000 rublů.

Bude nutné pronajmout malý obchod se skladištěm. Nájemné bude měsíčně asi 30 tisíc rublů.

Nejméně 3 osoby jsou povinni provozovat výrobu. Za předpokladu, že jejich plat je 20 000 rublů. za měsíc to bude trvat 60 000 rublů. Zaplatit za vodu a elektřinu - asi 20 000 rublů. V obchodním plánu je třeba vzít v úvahu finanční prostředky na podporu reklamy: asi 15 000 rublů. měsíčně. Celkové variabilní náklady budou činit zhruba 150 000 rublů. za měsíc.

Pokud vezmete v úvahu rychlý start a výstup na měsíční tržby ve výši 250 000 rublů. můžete dosáhnout rychlé návratnosti investic do výroby.

Finanční prostředky se mohou vrátit za 6-7 měsíců a budou jen ziskové. Zda podnikatel může dosáhnout takových výsledků, závisí pouze na něm.

Podnikatelský plán pro plnění vody soukromým spotřebitelům

Kiosk, ve kterém se bude prodávat voda, je jednou z možností, jak pořídit prodej. Chcete-li otevřít takovou firmu, musíte najít místo k instalaci kiosku (optimální - prostor pro spaní s vysokou hustotou obyvatelstva), uzavřít nájem s administrací a najít velkoobchodní dodavatele artesianské vody.

Cena kiosku s modulem pro plnění vody, filtr a ozonizátor je asi 250-400 tisíc rublů. Jsou odlišné v kapacitě nádrží a lze je vypočítat pro 500-4000 litrů.

Přibližný obchodní plán pro otevření kiosku lze prezentovat takto:

 1. Počáteční investice: 300 000 rub. (nákup kiosku).
 2. Měsíční náklady činí 28 000 rublů, z toho pronájem kiosku je 1000 rublů. za měsíc; nákup artézské vody za 2 rubla. za 1 litr (s prodejem 6000 litrů za měsíc) - 12 000 rublů; mzda prodávajícího je 15 000 rublů.
 3. Výnos: při prodeji 1 litr za 10 rublů. bude 60 000 rublů. Současně, čistý zisk (po zdanění 6% na USN) - 30,080 rublů.

S touto volbou bude počáteční investice splacena za 10 měsíců a pak budete dále pracovat sami na zisku. Když otevřete několik bodů, měsíční zisk se zvýší.

Podnikatelský plán pro prodej vody pomocí stroje může mít podobné parametry. Její rozdíly budou, že v tomto případě není třeba platit platy zaměstnancům: prodej bude prováděn automaticky bez účasti osoby. Cena samotného stroje je několikrát levnější a je asi 150 tisíc rublů. Při prodeji podobného množství vody bude výnos 60 000 rublů a čistý zisk 44 180 rublů. "Přibližný bod" při prodeji vody skrze stroj bude moci projít po třech měsících. Výpočet je velmi přibližný, protože nezohledňuje náklady na elektřinu a náklady na reklamu.

Pokud existují zákony v oblasti podnikání pro stimulaci sociálně důležitých pracovních oblastí (včetně čištění vody), pak podnikatel může očekávat, že obdrží dotace od státu na jednom z těchto programů.

Nové obchodní nápady

Na trhu s pitnou vodou v blízké budoucnosti stojí za to očekávat významné změny. Objevil nové, téměř nevyužité místo. Prodej balené vody je služba, která se objevila jen v několika městech. Je však zřejmé, že v našem stále méně ekologickém světě může tento podnik přinést dobrý příjem.

Minulé léto v Moskvě nebyly žádné filtry na čištění pitné vody. Bylo pověst, že teroristé budou otrávit vodní potrubí. Nosil. Ale voda z kohoutku, i přes veškerý optimismus úředníků, je v Rusku opilá méně často. Podniky od výrobců a dodavatelů balené vody jsou stále lepší. Aktivní útok na ruský trh stále velkým hráčům - Bon Aqua (Coca-Cola), Aqua MINERALE (Pepsi-Cola) a „Holy Spring» (Nestlé). V Rusku dnes existuje více než 100 závodů na výrobu pitné vody, takže v téměř každé oblasti je také voda od místních výrobců. "Iceberg" v Kaliningradu, "Davpon" Syktyvkar "Polustrovo" v Petrohradě, "Malkinskaya" v Petropavlovsk-Kamchatsky, "Shishkin Les" v Moskvě, "Reserved source" v Samaře, "Pramen Kama" v Permu " Čistá voda "v oblasti Novosibirsku.

Nabídka je rozsáhlá. Nicméně, všechny výhody balené vody každého výrobce pokrývá jednu významnou nevýhodu - jeho cenu. To je nápoj - snad ano. Ale dnes jedí na lahvové vodě pouze v nejbohatších rodinách. Výsledkem je, že spotřeba balené vody na obyvatele v Rusku podle údajů z roku 2004 činí pouze 14 litrů ročně. Pro srovnání, v Německu, Španělsku, Francii a Itálii tento ukazatel již několik let překročil 100 litrů na osobu a rok.

V Rusku stále k nákupu pitné vody v lahvích ještě není schopen velké části populace: cena jednorázových kontejnerů je téměř 90% nákladů na výrobek. Mnozí vidí všelék v domácích filtrech pro čištění, věřící, že je lepší zaplatit peníze jednou za filtr a pak "zdarma" pít čistou vodu. Ale bohužel, filtry neposkytují čištění vody podle požadovaných standardů. Kromě toho je "volný" velmi podmíněný, protože filtry jsou náchylné k znečištění a musí být pravidelně měněny.

Analýza situace podnikatel Kirov Vasily Zonov rozhodl, že je čas nabídnout jinou verzi zásobování obyvatelstva vodou.

Alternativní "přívod vody"
Způsob, jak zajistit obyvatelům města čistou vodu, který vynalezl Vasily Zonov, je jednoduchý, stejně jako všichni důvtipní. Podnikatel zjistil, že základní požadavky lidí na pitnou vodu jsou následující:

 • zaručená kvalita;
 • nízká cena;
 • blízkost spotřebitele.

K dosažení těchto parametrů Zonov rozhodla vytvořit síť v typických kiosků „Key zdraví“ k prodeji ve stáčení čisté artéské pitné vody a vytvořit nepřetržité dodávky vody ze studny na silniční stánků. Prodej vody se měl uskutečnit v obalu kupujícího. Kupci by samozřejmě mohli nejen s sebou přinést plastovou láhev o objemu 5 litrů, ale také si ji koupili přímo v kiosku.

Tímto způsobem prodeje byly splněny všechny základní požadavky. Vysoká kvalita vody je dosaženo díky použití vodního zdroje s čistou vodou studní, výhody, které přetrvávaly během Přeprava pomocí speciálních kontejnerech pro přepravu potravinových kapalin. Navíc během přepravy a ve stáncích měl poskytovat nezbytnou izolaci prodávat vodu o teplotě 4-8 stupňů Celsia (přirozená teplota vody ze studny), je to už otázka techniky. Pokud jde o cenu, že bylo dosaženo vyloučení z oběhu jednorázových obalech, zjednodušení postupů při získávání vody a její doručení na stáncích, jakož i tím, že eliminuje potřebu stáčení a skladování zboží ve skladech.

Navíc se očekává, že Zonov nebude mít zisk kvůli vysoké jednotkové ceně výrobku, ale kvůli velkému objemu prodeje. Konečně, blízkost ke spotřebiteli znamenalo územní dosah kiosků pro občany a pohodlnou pracovní dobu: čistá pitná voda měla být k dispozici téměř všem kupujícím.

Všechny tyto aspekty Vasily Zonov uvedl v dopise vedoucímu správy města Kirov. Nežádal o financování svého projektu. Požádal jsem pouze o přidělení míst pro kiosky. Pravděpodobně vzpomínáme na to, že federální program "Poskytování pitné vody ruskému lidu" již dávno byl přijat v zemi, administrativa souhlasila, že poskytne místa pro kiosky v těch oblastech, které podnikatel označil v dopise. Bylo to v roce 2000. A dnes v Kirově je už asi devět tuctů takových stánků a dvě třetiny obyvatel Kirov používají vodu k pití, pití a vaření.

- Rozdíl mezi vodou z kiosků a zásobování vodou je obrovský! - řekl řidič taxíku Kirov. - Jakmile zkusíte čaj z něj, je již nemožné ho vařit jinak. I když je použit filtr. Poprvé jsme tam koupili vodu, kdy jsme kvůli havárii vypnuli celý den v našem okrese. A pak se mi to líbilo. Kolik nakupujeme? Teď to pochopím. Pravděpodobně litr 20-25 týdně pro dva s manželkou. Představte si, že za 100 rublů je celý měsíc vybaven čistou vodou (voda v Kirovu stojí jeden rubl za litr.) - Auth. No, dvě prázdné láhve 15 rublů, které kupujeme jednou za rok.

Zonov nejenže obyvatelům města poskytl levnou vodu, ale je také připraven podělit se o své zkušenosti s podnikateli z jiných měst. V některých - Syktyvkar, Perm, Vologda, Nizhnekamsk - takové sítě kiosků jsou již otevřené. Pracují na jednotných technologiích a na patentovaném zařízení firmy Kirov. Mezitím v mnoha dalších městech probíhají práce na spuštění sítí.

- Stánky jsou velmi roztomilé, kiosky jsou čisté a voda je chutná a levné. Jeden litr vody stojí jen padesát rublů. Vždy si koupíme tuto vodu domů a zvláště předtím, než půjdeme do dachy, protože nevěřím vodě z místní studny. Voda v kioscích je přivedena ze studny v obci Shoshki, která se nachází daleko od města. Sami sebe, kolikrát na trati viděli auta s lesklými cisternami, proto jsme si jisti, že ve městě není těžena voda, je to opravdu čisté. Kdo nakupuje? Ano, skoro celé město, dokonce i důchodci. Nedávno se na ulici setkala babička s vozíkem, ve kterém bylo několik velkých pětilitrových lahví, - řekl Ekaterina Gushchina, obyvatel Syktyvkaru.

Obrázek - všechno!
- Velmi pečlivě vybíráme partnery. Nechtěl bych pracovat s těmi, kteří se za každou cenu chtějí obohatit. Tento podnik a tak se vyplatí v rekordním čase - od 8 do 13 měsíců. Je důležité, aby člověk nezneužil samotnou myšlenku tohoto podnikání, protože v něm je vyloučeno jakékoli padělání. Koneckonců, pokud společnost začne prodávat vodu z vodovodu pod přírodou - okamžitě se stanou zákazníky jasnými a nebude možné vrátit jejich důvěru. Potřebujete solventního partnera a hodnotíte si svou pověst. V ideálním případě - držel se v jeho městě podnikatel, pro koho to není první podnikání - říká Vasily Zonov.

Prošel "výběrem" obchodníků z jiných měst, kteří se chtějí stát partnery společnosti "Key of Health" a otevřou podobnou síť kiosků s pitnou vodou, Zonov žádá o následující zdroje:

 • vlastní a / nebo půjčené finanční prostředky;
 • možnost "vyřešení problému" s městskými úřady o přidělení sedadel pro stánky;
 • zda je v městské vodě špatná voda;
 • Přítomnost studní s vodou, která splňuje nejvyšší standardy kvality.

- V této oblasti je nutné zadat měřítko a je nutné investovat hodně najednou. Nemůžete dát jeden kiosk, pak ušetřit peníze na druhou a sbírat ji za třetí, "říká Zonov. - Podle našich zkušeností doporučujeme zahájení alespoň jednoho kiosku pro 15 tisíc obyvatel. To znamená, že k otevření takové činnosti, například v pol milionu města, je třeba 450-500 tisíc dolarů.

Kromě toho je velmi obtížné, jak ukázala praxe, vyřešit problém s městskou správou. "Co se schovat, problémy s úředníky - problémy s jakýmkoli obchodem. A to i přes to, že se jedná o společensky významný projekt, před podpisem smlouvy doporučujeme zjistit, zda správa vašeho města dá místa pod stánky, "říká Vasily Zonov.

Přesvědčení administrativy v každém městě bude mít vlastní cestu. Někdo dá úplatek, z důvodu nedostatku jiné volby, a někdo bude jen odkazovat na již zmíněném programu „Poskytování ruského obyvatelstva pitnou vodou“ a podrobné vysvětlení společenského významu projektu. Konec konců, každý ví, že v blízké budoucnosti bezpečné čištění vodovodní vody u ozonizace a UV záření nebudou použity v naší zemi. Budou zapotřebí nerezové potrubí, což si vyžádá kompletní výměnu vodovodů, což samozřejmě není daleko od "blízké budoucnosti". Nyní, ve většině ruských lokalitách používá barbarské chlorování technologii, která zemřela již dávno, jako na celém světě, protože chlorovaná voda vyvolává vysoké nemocnosti, včetně onkologických onemocnění. Po vysvětlení dopisu vedoucímu administrativy všechny tyto problémy například Vasilij Zonov podpořil úřady. Dále byla uspořádána bezplatná reklamní kampaň "Klíč na zdraví".

- Tato činnost nutně zahrnuje masivní reklamu ve všech médiích, která musí předcházet vzniku stánků ve městě. Lidé se musí naučit novému, něco, co nikdy neměli. Podstata všech materiálů v médiích by měla být omezena na jednu věc - konečně, děkuji, Pane, bude existovat alternativa k městské vodovodu, kvalita vody, ve které neexistuje žádná kritika. A voda v kohoutku opravdu vůně chlóru, má nepříjemnou chuť, barvu nebo vůni. Nebo všichni dohromady. Analýzy vody vyrobené SES také zanechávají hodně žádoucí. Obecně platí, že špatná kvalita vody - by měla být známá městská skutečnost, která již není nutná k prokázání, ale o které stačí mluvit. Úkolem reklamní kampaně je iniciovat poptávku. Lidé si musí být jisti, že voda je ve vodovodu špatná a SES je v kioscích dobrý, "tvrdí Zonov.

Další - studny. Vrtání a vybavení jedné studny může stát mnohem více než milión rublů a bude vyžadovat spoustu času na byrokratické postupy související s její registrací a uvedením do provozu. A není možné "narovnat" okamžitě dobrou vodu. Ale nemusíte si vrtat svou vlastní studnu, jak můžete najít v blízkosti téměř jakéhokoli města. Začněte hledání u hydrogeologického výboru a SES, které jsou také v každém městě. Údaje o všech studních by měly být vyžádány v okruhu asi 30 kilometrů od centra města. Pak se stává méně výhodné přenášet vodu. Z nalezených studní je třeba vybrat jednu nebo dvě, s nejlepší vodou, která je v této oblasti a v ideálním případě - nejvyšší kategorie kvality pití. Podle dokumentů musí splňovat požadavky SanPiN 2.1.4.1116-02 "Pitná voda. Hygienické požadavky na kvalitu vody balené v kontejneru. Kontrola kvality ». Není-li s takovou vodou žádná jediná studna, určitě se najde ta, která může být vyčištěna na požadované parametry. Je pravda, že je třeba si uvědomit, že filtrace zvyšuje náklady na vodu a certifikát nebude mít slovo "přirozené".

Najděte vhodnou studnu (a zde by měla pomoci hydrogeologům a SES), je nutné ji koupit nebo pronajmout. Ve skutečnosti je mnoho studní uzavřeno v zemi nebo dodává pár domů nebo některé prasátko. Majitelé jsou rádi, že je prodávají nebo pronajmou za předpokladu, že nájemce se postará o veškeré dodávky vody pro stejnou prasátko. Obecně platí, že s vrtákem nejsou obvykle žádné problémy. Například v okruhu 30 km od města Kirov byly studny více než 2 000. Z toho čtyři byly vybrány s nejlepší přírodní vodou, která nevyžaduje žádné čištění. A již z těchto čtyř byla vybrána jedna s dalšími úvahami a požadavky. Nejmenší roli v tom hrála krása a šetrnost k životnímu prostředí v této oblasti.

Proč jsem nosič vody
Ti, kteří provedli podobné hodnocení všech zdrojů ve svém městě a získali pozitivní odpovědi na všechny body, Zonovův podnikatel navrhuje koupit jakýsi "franchis v ruštině". Jedná se o balíček dokumentů obsahujících pracovní plán, doporučení, počítačové programy, formy potřebných dokumentů a propagačních materiálů. Náklady na balíček jsou 35 USD na tisíc obyvatel města, ale ne méně než 10.000 USD.

"S partnery dále úzce spolupracujeme, podílíme se na zahájení projektu, připravujeme odborníky, poskytujeme poradenství i praktickou pomoc," řekl Zonov. - Naši specialisté se mohou do tohoto města dostat, aby vyřešili všechny problémy, které vznikly. Obecně podporujeme tolik, kolik je třeba. Pokud jde o geografickou politiku, platí tato zásada: jedno město je jedním partnerem.

Ti, kteří nechtějí kupovat „papíru“, Vasily Zonov nabízí jednoduše koupit značkové kiosky (kteří kupují a plnou franšízy) za cenu ve výši 163 až 175 tisíc rublů, v závislosti na objemu objednávky.

"Klouzání kiosků, kdyby se o ně neměli zájem, protože jsou patentovány," říká Zonov. - Patent je poměrně široký, pod ním spadá téměř jakýkoli kiosk, bez ohledu na barvu a tvar, ve kterém je nahoře zásobník na vodu a místo pro kiosk ze spodku. Zjistěte, kdo vám pro vás bude levnější, proboha! Ale při výrobě kiosku se používá hodně potravin z nerezové oceli a je to drahé. Kromě toho máme zavedenou a optimalizovanou výrobu. Stánky jsou "vteřinové", vše je v nich plánováno a vzato v úvahu. Dodává dokonce i prefabrikované bednění s verandou a zábradlími, stejně jako zařízení pro montáž kiosku. Proto je téměř nemožné najít někoho, kdo bude podobný kiosk levnější.

Navzdory tomu, že "Klíč ke zdraví" prodává vodu více než tři roky, objem prodeje stále roste měsíčně. Nic překvapivého. Osoba je 80% vody. A mnoho z nich se nestará, což vlastně...

"Voda" podnikání v detailech

 • Hlavní výhody. Projekt může být prezentován jako společenský v rámci federálního programu "Poskytování obyvatelstva Ruska pitnou vodou", který dává možnost podpořit (možná i materiálně) městskou správu.
 • Investice. Asi 450-500 tisíc dolarů začít podnikat v pol milionu města.
 • Formát. Síť značkových jednoplošných kiosků ve výši alespoň jednoho kiosku pro 15 tisíc obyvatel na začátku projektu, až do jednoho kiosku pro 3,5 tisíc obyvatel při nasýteném trhu.
 • Doba návratnosti. Velmi krátká (8-13 měsíců).
 • Certifikáty a licence. Je třeba být připraven k interakci s firmou Gorshenepidnadzor, která bude pravidelně kontrolovat jak kvalitu vody, tak celý řetězec její dodávky ze studny na spotřebitele. Voda ze studny musí být certifikována podle státní normy Ruska.
 • Publikum a ceny. Celá populace města, včetně starších a kojenců, chudých a bohatých. Cena jednoho litru vody je 1-1,5 rublů, prázdná plastová láhev o objemu pěti litrů - 15 rublů.
 • Způsoby propagace. Silná reklamní kampaň ve všech městských médiích, předvídání vzhledu stánků, letáků "illibezov" a brožur vydávaných kioskem všem kupcům.
 • Zaměstnanci. Ideální kiosk je laskavá veselá důchodkyně, bývalá doktorka nebo učitelka.
 • Soutěž. Prakticky neexistuje. Balená voda není srovnatelná s cenami lahví a má mírně odlišný trh.

Autor: Alena Tulyaková. Publikováno: 31.01.2006 v časopise Business Magazine

Otázky, chybové zprávy nebo typografické chyby v tomto článku, prosím, zanechte komentář.