Technologie výroby kvasinek

Kvasinky se objevily na zemi před lidmi. Používají se k výrobě potravin a nápojů a každá technologie má vlastní technologii. Co jsou kvasnice a jsou všechny vhodné pro výrobu potravin?

Co je kvasnice?

Kvasinky jsou živé mikroorganismy. Jsou schopni se živit a rozmnožovat, ale silně závisí na teplotě a kvalitě svého "jídla". Jíst, procházet a vyrábět chemické sloučeniny.

Kvasnice spory se vyskytují všude v přírodě, ale ne všechny z nich jsou vhodné a bezpečné pro lidi a zvířata, ale mají společné: všichni vyzařují alkohol a oxid uhličitý v procesu metabolismu.

Pekárna

Pro výrobu chleba je vhodné několik druhů kvasnic. Jsou vybrány pro schopnost uvolňovat oxid uhličitý během absorpce biomateriálu. Tato schopnost činí chléb porézní a dává mu vzdušnou atmosféru díky plynovým bublinám.

V pekařském průmyslu se nejčastěji používají houby třídy sacharomycetů. Je to díky nim, po kompresi, se kvalitní bochník vrací do původního tvaru.

Technologie výroby pekařských kvasnic zahrnuje několik fází:

 1. Nejprve připravte živné médium. K tomu se používá roztok melasy, soli obsahující dusík a fosfor. Zpočátku je roztok příliš tlustý, takže je zředěn, nečistoty jsou odstraněny, což vede k jeho vyčištění. Poté se hromada odešle do zařízení pro pěstování kvasinek.
 2. Hlavní etapou je kultivace nebo rozmnožování kvasinkových buněk, i když první fáze kultivace probíhají v laboratoři. Po dosažení požadovaného množství musí být třesy odděleny od hmotnosti, ve které se množí.
 3. Zahajuje se proces extrakce kvasnic. Nejdříve se omyjí a pak se zesilují v separátorech a v důsledku toho se získává kvasné mléko. Nakonec se vlhkost z výsledné směsi shromáždí na speciálních zařízeních. Konečným produktem je hustá hmota nebo švy.
 4. V dalším kroku jsou kvasinky tvarovány ve tvarovacím zařízení. Tyče jsou vyrobeny z potřebné velikosti a posílány k suchu.
 5. Někdy kvasnice spadnou na sušení, obcházejí tvarování, a pak jim je podávána forma vermicelli a zcela suchá se změní na granule.
 6. Hotový výrobek je balen v plechovkách, krabicích, pytlích, pytlích.

Milovníci zdravých potravin preferují domácí vaření kvasnic. V tomto případě se získá fermentace kvasnic.

Vyžaduje pouze 2 přísady, ale výrobní proces je velmi časově náročný a trvá několik dní.

 1. První den se voda a pšeničná mouka mísí. Potřebujete 100 gr. každého produktu. Mouka potřebuje 2 stupně. Směs by se měla stát hustou zakysanou smetanou. K tomu musíte důkladně promíchat. Pro zahájení procesu fermentace se směs umístí na teplé místo a pokryje se gázou. Polyetylén nelze použít. Přibližně 24 hodin se děje první fáze a bubliny se na povrchu objeví kolem jeho dokončení.
 2. Druhý den se ke směsi přidá původní směs: 100 g. mouku a tolik vody. A opět přiveďte hmotu do konzistence zakysané smetany. Ona je znovu umístěna na teplé místo a pokrytá gázou na další den.
 3. Třetí den se objem fermentace výrazně zvětšuje, existuje mnoho bublin a jsou velké. Přidejte dalších 100 g. mouku a znovu vyčistit v teple.
 4. Proces končí, když se kvasnice stává dvakrát větší. Jedna část se vyjme do skleněné nádoby a druhá se používá pro pečení.

Lisované kvasnice mohou nahradit otruby. Pro přípravu hub používejte vodu, pšeničnou mouku a otruby.

 1. Smíchejte mouku a vodu v poměru 1: 4, rozlomte všechny hrudky. Vezměte horkou vodu a mouku druhého stupně.
 2. Směs se infuzuje přibližně 30 minut a ochladí se na 72 až 74 ° C. Poté přidejte 100 g. mouka.
 3. Směs se přivede na teplotu mírněji teplejší než teplota místnosti a přidá se dalších 100 gramů. mouka na konzistenci zakysané smetany.
 4. Připravená směs se umístí na teplé místo po dobu 1,5 dne. Výsledkem bude výrazné srážení a získání charakteristického vůně alkoholu a mléka. To znamená, že je připraven pro další fázi.
 5. Přidejte mouku - 200 gr. a vstříkněte otruby - 300 g. Směs se naplní po dobu 6 hodin, přidá se trochu více mouky a otrub a znovu se hmota umístí na teplé místo po dobu 4 hodin.
 6. Hmota je připravená a musí být zcela vysušena. Pak přidejte suché otruby a utřete kompozici tak, aby nebyly žádné hrudky.
 7. Výsledná hmota zůstane vysušená v chladné místnosti, rozprostřená na pergamenovém papíře.

Hotový výrobek je rozptýlen na pouzdrech gázy, které jsou zavěšeny. Nedávejte je do skříně. Chcete-li vařit s nimi chléb, je třeba vzít 20-25% hmotnosti mouky.

Kvůli se také připravuje z husté kvasy, chmele, rozinky, žitného chleba, piva, hrachu a dalších produktů.

Pivo

Pivovarské kvasnice jsou vyráběny nejen pro přípravu nápojů, ale také jako přísady do potravin, které lze vidět na pultech lékáren. Jaká je technologie jejich výroby a jaké je použití?

Pivovarské kvasnice se získávají během fermentace. Chmel, pivní mušty, sladový ječmen jsou pro něj vhodné. Vzhledem k tomu, že v kapalné formě žijí ne více než 8 hodin, což ztěžuje jejich realizaci, tento produkt je vysušen.

Jako potravinářská přísada tyto kvasinky stimulují metabolické procesy v těle, doplňují nedostatek vitamínů B, léčí anémii, aterosklerózu a další onemocnění.

Způsob jejich výroby je podobný přípravě pekařských kvasnic. Obsahuje následující kroky:

 1. Kultivace kvasinek. Toto zvýšení jejich hmotnosti na množství dostatečné pro zavedení do fermentoru. První pivo musí být chováno v laboratoři, kde je fermentováno a dosáhne objemu 6 litrů.
 2. Pak se ve specializovaném obchodě vyrábí kvasnice na sterilní skvrnité mladině.
 3. Poté hmota vstupuje do sušárny, kde se vlhkost rychle a intenzivně odpařuje.
 4. Výrobek ze sušičky se ochladí a zabalí do sáčků ve speciálním médiu.

Při 4 ° C udržuje kvasnice svou aktivitu o 80%.

Pivní kvasnice mohou být vyrobeny ručně. K tomu je několik receptů.

 1. Sklenice mouky a sklenice vody se mísí a nechá se stát 7 hodin.
 2. Do směsi přidejte lžíci cukru a pohár piva. Mělo by být přirozené, to by nemělo být uchováváno déle než dva týdny.
 3. Po 2 hodinách je směs na teplém místě a kvasnice jsou připraveny.

Kapalina se nalije do skleněné láhve a uchovává se v chladničce.

Další recept zahrnuje použití rozinky. Dává se do skleněné nádoby, naplněné mlékem a vodou. Poté přidejte cukr a uzavřete hrdlo kontejneru pomocí gázy. Směs se infúzí po dobu 5 hodin.

Krmivo

Krmné kvasinky se používají k pěstování krmných bílkovin. Na rozdíl od ostatních, technologie její výroby není sterilní. Za tímto účelem se používají houby z rodiny Gryptococcaceae.

K získání semenného materiálu je kultivační médium osídleno čistou kulturou. Proces začíná v laboratoři a pak se přenese do obchodu. Existuje kultivace krmných kvasnic.

Aby bylo dosaženo požadovaného výsledku, je nutné zajistit konstantní dodávku živného média, sledovat teplotu a požadované pH médium.

Hotová mouka je dehydratovaná a zvyšuje kvalitu kvasinek, praní a ozařování.

Izolujte kvasinky flotací nebo separací. Hotový výrobek je obohacen o vitamín D2. K tomu dochází k ozáření na dopravním pásu nebo ve speciálních trubkách s ultrafialovým světlem.

Další je termolýza. To je důležitá část procesu. Kvasinky musí být doručeny zvířatům v nevýhodné formě. Některé mikroorganismy však zůstávají naživu a mohou způsobit nemoci u zvířat. Termolýza je vytápění výrobku ve speciálních zařízeních po určitou dobu.

Poté se kvasnicový koncentrát odpaří a suší v rozprašovacích jednotkách.

Výroba průmyslových kvasinek

Jedním z výhodných výklenků drobného podnikání je výroba různých polotovarů. Obsahují různé typy kvasinek. Kvasinky - široce používané v odvětví vinařství, pivovarnictví, výroby pekařských výrobků a dokonce alkoholu. Jejich výrobní proces je poměrně jednoduchý a výnosný. To vám umožní vrátit počáteční investici do jednoho roku.

Naše ocenění:

Zahájení investic - 10 000 000 rublů.

Saturace trhu je průměrná.

Složitost zahájení podnikání je 8/10.

Typy kvasinek

V současné době mohou být všechny existující kvasnice rozděleny do dvou velkých kategorií, lisovaných a suchých. První - obsahuje asi 70% vlhkosti. To vám neumožňuje dlouhé uložení. Ze stejného důvodu je jejich vývoz téměř nemožný. Ale většina pekařských obchodů je určena pro práci s nimi.

Posledně jmenované jsou suché granule, které musí být před použitím rozpuštěny ve vodě. V současné době je pro pohodlnější použití vytvořen nový typ suchého droždí - okamžitý. Před použitím není rozpouštění ve vodě nutné. Okamžitě se přidávají do mouky. Všechna kvasnice vyrobené v Rusku musí mít odpovídající certifikát shody.

Kde začít?

Chcete-li otevřít výrobní závod kvasnic v Rusku, musíte nejprve najít správné prostory. Vzhledem k tomu, že tato činnost souvisí s výrobou potravin, je třeba věnovat zvláštní pozornost dodržování hygienických norem. To bude monitorováno příslušnými hygienickými a epidemiologickými službami. Proto je v této fázi nejjednodušší pronajmout připravený předpoklad určený k výrobě potravinářských výrobků.

Vedle hygieny je třeba věnovat pozornost specifikám výroby. Například technologie výroby kvasnic vyžaduje určitý teplotní režim. Proto musí být tepelná izolace dílny provedena na správné úrovni. V takovém případě nezapomeňte na klimatizační systémy. Zvýšení teploty nad + 40 ° bude nepříznivě ovlivňovat kvalitu kvasinek.

Pokud distribuujete výrobu podle oblasti, bude vypadat takto:

 1. Výrobní linka 280 m 2;
 2. Místnost pod čerpací stanicí není menší než 48 m 2;
 3. Elektrárna 48 m 2.

Po přípravě výrobních prostor je třeba vypočítat potřebný počet zaměstnanců. Pro malou produkci, která produkuje asi 500 kg produktů denně, bude trvat 45-50 pracovníků. Většina z nich bude asi 30-35 lidí běžnými pracovníky.

Zařízení

Průmyslová výroba kvasnic předpokládá použití následujícího zařízení:

 1. Droshky. Nebo jinak, kvasinkové rostliny pěstované v laboratoři. Jejich počet závisí na objemu výroby.
 2. Inokulum nebo jednoduše pro výsev. Rostou droždí.
 3. Flotátor. Jeho hlavním účelem je oddělení pěny tvořené během fermentace.
 4. Čerpadla pro čerpání.
 5. Separátory. S pomocí nich se provádí oddělení kvasinek od berg.
 6. Kapalina pro oplach.
 7. Plasmolýza.
 8. Sušička.
 9. Balení.

Všechna výše uvedená zařízení pro výrobu kvasnic mohou být použity pro výrobu lisovaných, suchých nebo pekárenských kvasnic.

Výrobní technologie

Výroba pekařských kvasnic se provádí stejnou technologií. Rozdíly jsou pouze v metodách jejich konečného zpracování. Technologický plán jejich výroby se skládá ze 3 hlavních etap:

 1. Pěstování. Tato fáze je rozdělena do dvou hlavních procesů. Během první se odehrává kultura kultury dělohy. Během druhého se kultivuje komoditní kvasnice.
 2. Přidělování z páření. Nejprve probíhá flotační proces, tj. Kvasnicová kultura se extrahuje z kaše. Pak se soustředí na separátory.
 3. Dehydratace. V tomto stadiu se kvasinky plazmolují a nakonec se suší.

Obecně se výroba komprimovaných kvasnic omezuje na vytvoření příznivých podmínek pro reprodukci kvasnicové houby. Za příznivých podmínek se rozumí řízené živné médium sestávající ze stravitelných cukrů. Hlavní surovinou pro výrobu kvasnic je melasa a borage na jejím základě. V procesu kultivace kvasinkové houby asimilují z nich aminokyseliny.

Jak se vyvíjejí, absorbují z nich živiny, takže jídlo by mělo být pravidelně přidáváno a samotná masa by měla být obohacena kyslíkem. Po dosažení určitého objemu se nárůst hmotnosti zastaví násilně. Dále se kvasinky separují od živného média, tj. Oddělují se. Posledním posledním krokem ve výrobním procesu je vytvoření hotového výrobku.

Tradičně se výroba potravinových kvasnic v Rusku provádí lisováním. Lisované kvasnicové brikety jsou kvasinkové buňky izolované z živného média, které byly podrobeny speciálnímu čištění. Obsahují 68% vody a 32% kvasinkových buněk.

Výroba suchých kvasnic se provádí podobným způsobem. S jednou výjimkou se ve výrobním procesu používají jiné kmeny kvasnicových hub se zvýšenou odolností proti vysoušení. Během sušení jsou lisované kvasnice procházeny extruderem. Vytvoří z nich jakýsi "vermicelli", který je pak rozřezán na granule. Samotné granule se pak přivádějí do sušícího zařízení, kde se pod vlivem horkého vzduchu změní na suché granulované kvasnice.

Výroba krmných kvasnic se provádí podobným způsobem, s jednou výjimkou. Kmeny kvasinkových hub nevyžadují sterilní podmínky. Jejich zvláštností je také to, že dávají vyšší výnos biomasy. Výroba alkoholových kvasnic má také své vlastní charakteristiky. Jako živné médium pro ně se používá slad ze sladu.

Zajímavé články:

Vyhlídky

Podle statistik se vývoj kvasinek vyvíjí poměrně dynamicky. Roční prodej těchto podniků v průměru roste o 5-7 procent. Důvodem je stále rostoucí trh.

Většina dováží do Ruska dovážené analogy sušeného droždí v důsledku vysokých cel silně vzrostly v ceně, což je nekonkurenceschopné ve srovnání s domácími produkty. Podnik kvasinek proto má budoucnost.

Tajemství úspěchu

Tajemství úspěchu produkce kvasnic, stejně jako jakýkoli jiný druh podnikání, spočívá v kvalitě produktů. Rovněž stabilita dodávek je pro velké spotřebitele velmi důležitá. Chcete-li dosáhnout požadované úrovně, musí být technologie neustále zlepšována a do ní zavádět nové nápady.

Je také nutné mít ve svých zaměstnancích tým vysoce profesionálních technologů, kteří budou jasně kontrolovat výrobní proces a sledovat kvalitu výrobků.

Technologická linka pro výrobu pekařských kvasnic

Charakteristika výrobků, surovin a polotovarů. Kvasinky jsou jednobuněčné mikroorganismy patřící do třídy houb secharomyces. Kvasinková buňka obsahuje průměrně 67% vody a 33% sušiny. Suchá látka kvasinkových buněk obsahuje 37. 50% proteinů, 35.40% sacharidů, 1.2. 2,5% surového tuku a 6% 10% obsahu popela.

Kvalita pekařských kvasnic je určena požadavky technologie chleba. Měly by mít hustou texturu, je snadno zlomit, mají šedé až nažloutlá bílou barvu a typickou kvasnicový zápach, nevýraznou chuť, obsah vlhkosti nejvýše 75%, kyselost (vztaženo na kyselinu octovou), která není větší než 120 mg na 100 g kvasinek v den produkce a nejvýše 360 ​​mg po 12 dnech. Tuhost při teplotě 35 ° C droždí, továrny vyvinutý na ne méně než 60 hodin a za 48 hodin po alkoholu, výtah (zvedání těsto 70 mm) ne více než 70 minut.

Je zajištěna produkce sušených pekařských kvasnic nejvyšší a 1 jakosti ve formě granulí, vermicelli, obilovin nebo prášku od světle žluté až světle hnědé. Obsah vlhkosti v kvasnicích nejvyšší kvality je 8%, u kvasinek 1 stupeň - 10%. Zvedání těsta na 70 mm pro nejvyšší stupeň - 70 min, pro 1 třídu - 90 min. Bezpečnost od data výroby je pro sušené kvasnice po dobu nejméně 12 měsíců pro nejvyšší stupeň a 5 měsíců pro 1 stupeň.

Kvalitativní parametry droždí, mléko (vodná suspenze): koncentrace kvasinek alespoň 450 g / l, vztaženo na vlhkosti 75%, je zvedací síla je ne více než 75 minut, kyselost ne více než 120 mg na 100 g kvasinek v den produkce a ne více než 360 mg za 72 hodin.

Vlastnosti výroby a spotřeby hotových výrobků. Produkce kvasinek je založena na schopnosti růstu a množení kvasnicových buněk (mikroorganismů). Technologie pekařských kvasinek na kvasnicových rostlinách je založena na biochemických procesech spojených s transformací živin kultivačního média s aktivním provzdušňováním do buněčné substance kvasinek. Při provzdušňování kvasnice oxidují cukr živného média na vodu a oxid uhličitý (aerobní dýchání). Uvolněná tepelná energie se používá kvasinkami pro syntézu buněčné hmoty a metabolických procesů. V aerobních podmínkách se v substrátu hromadí mnohem větší biomasy než v anaerobním dýchání.

Složení a koncentrace živného média pro kultivaci kvasinek způsobuje rychlost jejich množení a konečný výtěžek produktů. Pro konstruktivní a energetický metabolismus kvasinek se používají cukry, dusíkaté sloučeniny, popelové prvky a kyslík ze vzduchu.

Pekařské kvasnice se pěstují na melasovém médiu zředěném vodou. Cukr z takového prostředí je snadno tráven kvasinkami. Teoretický výtěžek kvasnicové biomasy se 75% vlhkostí je v rozmezí 97,117% vzhledem k hmotnosti melasy obsahující 46% cukru. V továrně je výtěžnost kvasnic pouze 68,9%.

Kvasinky se používají v pekárně jako prostředek k alkoholové fermentaci a prášku do pečiva. Používají se také k výrobě kvasu, vitamínů, léčiv a živných médií. Na kvasnicových rostlinách se vyrábějí lisované a sušené kvasnice, stejně jako kvasné mléko. Pouze lisované kvasnice se získávají v rostlinách melasma-alkoholu. Kapalné kvasnice a sladké pečivo se připravují přímo v pekárnách.

15% pekařských kvasnic z jejich celkového výkonu je produkováno u melasma-alkoholických rostlin. Tato kvasnice se získávají jako produkční odpad při oddělení zralé alkoholické kaše, ve které je 1 m 3 z 18. 35 kg kvasnic. Výtěžnost lisovaných kvasnic je až 3,5 kg na 1 litr alkoholu. Hlavní cena pekařských kvasnic získaných v palírnách je o 30% nižší než kvasnice.

Etapy technologického procesu. Proces získávání pekařských kvasinek na kvasnicových rostlinách se skládá z následujících stupňů:

- příprava živného prostředí;

- kultivace mateřských a komoditních kvasnic;

- rozdělení komoditních kvasinek z kvasnicového suspenze;

- tvarování a balení lisovaných kvasnic;

Výroba kvasnic z lihovin v lihovarnicích sestává z etap:

- oddělení kvasinek od zralé kaše oddělením;

Praní a koncentrace suspenze kvasinek;

- konečné promytí a koncentraci kvasinek;

- lisování, lisování a balení kvasnic;

Charakteristika komplexů zařízení. Linka začíná souborem zařízení pro zpracování surovin, která sestává z zařízení pro přípravu živných médií, odlučovačů-čističů pro melasu a parních zařízení pro sterilizaci.

Vedoucím komplexem linky jsou kvasinkové rostliny vybavené provzdušňovacím systémem pro nasycení suspenze kyslíkem a foukačkami.

Další komplex linky tvoří zařízení pro izolaci kvasinek, která obsahuje separátory kvasinek, filtrační lisy a bubnové vysavače.

Nejvíce energeticky náročné zařízení linky jsou sušičky, které představují sušárny pásových dopravníků, instalace s vibračním ložem, stejně jako vakuové a sublimační sušičky.

Konečný komplex linkových zařízení se skládá z strojů na tváření a balení brikiet z kvasnic.

Na Obr. Zobrazuje se schéma strojního zařízení výrobní linky pekařských kvasnic.

Obr. Schéma strojní aparatury výrobní linky pekárenských kvasnic

Zařízení a princip linie. Z knihy 1 melasa je odeslán do čerpadla 2 rassiropnik 3, vyznačující se tím, že se zředí horkou vodou (90 ° C), udržuje po dobu 30 minut a aplikuje se na nádrž 5, kde se zbaví nečistot. Vyčištěná mladina se zahřívá na teplotu 120 ° C v deskovém výměníku 4 tepla se zahřeje na teplotu 30 ° C, ochladí se na 80 ° C a přivádí do vstupního sběrače 6, kde sloužil v drozhzherastilny přístroj (8 - expozičního zařízení drozhzherastilny 9, 10, 11, v tomto pořadí -drozhzherastilnye zařízení I, II a II stadia děložních kvasinek). Objasnění a sterilizace se provádějí v nepřetržitém režimu.

Minerální soli (diamoniyfosfat, síran horečnatý, destiobiotin a kol.) Se rozpustí v nádrži 7, a je zaměřen na zařízení pro množení kvasinek v 8p21 přesně stanovených množstvích.

Pěstování pekařských kvasnic se skládá z produkce mateřských a komoditních kvasnic. Čistá kultura děložního kvasnic se připravuje v množství, které zajišťuje přímý přísun do komodity 21 a uchovává se jako kvasné mléko při teplotě 2 ° C. Před sejením v komerční jednotce 21 se kvasnice podrobí tvrdému zpracování při pH 1,8. 2,0 po dobu 30 minut. Komoditní kvasnice se získávají periodickou schématem bez výběru média.

Rozdíly v technologii lisovaných a sušených kvasnic se projevují izolací a přípravou kmene a přijetím obchodovatelných produktů. Jsou tvořeny specifickou rychlostí růstu, očkováním, trváním kultivace a koncentrací médií.

Pokrok a děložní kvasnice produkt se izoluje ze suspenze kvasinek, promyje chladnou vodou a zahustí se ve odlučovače 12, 14, 16, respektive I, II, III a stupeň vejcovodů komoditní kvasinek. Kvasinky mléko po separačním stupni III dělohy a komoditní kvasinek se shromažďuje ve sběrači 17, kde se v kompilací poslal respektive 18 a 22 - mateřské mléko droždí a prezentaci. Pro mytí, použít speciální kvasnice mytí nádrží 13 a 15. ošetření kyselinou děložní kvasinek před očkování se provádí ve sbírce 19 měřícího zařízení 20, kde se dávkuje kyselina sírová.

Konečný výběr komodit kvasinek kynutého mléka se provádí ve vakuovém filtru 24, předem se solným roztokem ze sběrných desek 23. Kvasinkový vakuového filtru 24 se dostanou do sušičky 26 přes kvasinek šneku 25, vyznačený tím, že frakce prachu jako shromažďovány v cyklonu 27. Lisované kvasnice jsou tvořeny do briket a baleny.

Technologie výroby suchých kvasnic

Historie tvorby kvasinek. Jejich klasifikace, chemické složení, metody kultivace. Morfologie kvasinkových buněk. Technologická schéma a stupně výroby kvasinek. Složení média, živné soli, pH a teplota růstu kvasinek.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

1. Obecné informace o kvasnicích

1.1 Historie tvorby kvasinkové produkce

1.2 Moderní klasifikace kvasinek

1.3 Morfologie kvasinkových buněk

1.4 Chemické složení kvasnic

2. Technologie výroby suchých droždí

2.1 Výrobní etapy

2.2 Technologická schémata výroby kvasinek

2.3 Základní metody pěstování kvasnic

2.4 Technologický režim

2.4.1 Složení média

2.4.2 Složení výživných solí

2.4.3 pH kultivace kvasinek

2.4.4 Teplota růstu kvasinek

3. Průmyslová aplikace suchého droždí

4. Ekologický problém spojený s výrobou suchého droždí a způsoby jeho řešení

5. Vyhlídky na vývoj kvasinkové produkce

Seznam použitých zdrojů

Kvasinkovými organismy jsou jednobuněčné houby. Jsou společné po celém světě. Globe - nalezený v půdě, vodě a různých potravinářských výrobků, na povrchu ovoce, jahody, nektaru květin, ve šťávách kape ze stromů, a tak člověk dlouhou dobu používat produkt fermentace pro své praktické účely, ne.. podezření na účast kvasinkových organismů v nich. Víme například, že víno bylo vyrobeno Asyřany před 3500 lety před naší dobou. Technika salivace a pivovarnictví byla velmi dobře rozvinutá mezi babylonskými, i když nevěděli o existenci enzymů nebo kvasinek a jejich roli v těchto procesech. V roce 1680 Anthony van Leeuwenhoek, s ohledem na „pelety“ droždí vznikající při kvašení prostřednictvím svého lupu, jsem zjistil, že se skládá převážně z typických oválných buněk. Ale trvalo více než 150 lety, kdy Louis Pasteur (1857) ukázal, že kvasinky - živé organismy přímo zodpovědné za alkoholové kvašení, čímž umožní, aby moderních vědeckých studií kvasinek. Průmyslové využití kvasnic v tradičních odvětvích se po staletí výrazně změnilo. Kvasinky stále hrají hlavní roli v následujících odvětvích: 1) v pekárenském průmyslu; 2) při výrobě alkoholu, alkoholických nápojů a piva. V následujících letech byly do těchto starých větví kvasinkové aplikace přidány další. kvasinky se používají: 3) jako složky potravin nebo krmiv, ať už v naturáliích nebo častěji po autolýze ve formě kvasnicových výtažků; 4) jako výrobci vitaminů (zejména komplexu B, aminokyselin atd.) Pro farmaceutické účely, jakož i ve formě koncentrátů bílkovin-vitamínů; 5) pro výrobu nukleových kyselin, enzymů a dalších látek. Produkty, získané ve všech těchto výrobách, jeho kvalita a množství závisí na jedné straně, užitečnost použitých surovin a stupeň dokonalosti procesu, na druhé straně - z dědičných vlastností průmyslových kmenů kvasinek, jejich enzymatických a další vlastnosti. Kvasnicové závody používané v různých průmyslových odvětvích se mezi sebou značně liší. Existují významné rozdíly mezi výrobními závody používané ve stejném výroby -.. pekárna, lihovar, vína, atd. Tyto závody spolu s pozitivními a negativními vlastnostmi jsou redukční číselných údajů o produkci.

V suchých kvasnicích s nízkou vlhkostí je kvasnicová buňka v "spánkovém" stavu a může trvat dlouho. Takové kvasinky jsou známé jako "suché aktivní kvasnice" a jsou sférickými granulemi o průměru asi 1 mm. Pro jejich výrobu se kvasnicová masa suší na vlhkost 7 až 8%. Suché kvasnice jsou granule různých průměrů, jejichž vnější vrstva se skládá z kvasinkových buněk v "nečinném" stavu a je chráněna před vlivem prostředí. Proto obnovit aktivitu kvasinek musí být rozpuštěny ve vodě.

Technologie okamžité produkce kvasnic spočívá v použití speciálního způsobu rychlého sušení s menším poškozením buněčné membrány a uchováním kvasnic vakuem, konečný obsah vlhkosti produktu není větší než 5%. Rychle působící kvasnice byly speciálně vytvořeny pro pohodlné použití. Musí být smíchány přímo s moukou bez předchozího zředění ve vodě, což výrazně zrychluje a zjednodušuje proces přípravy těsta kvasnic.

Během posledních 30 - 40 let v genetice a chovu kvasinek bylo dosaženo velkého pokroku. Nyní nelze pochybovat o tom, že genetické metody jsou nejúčinnější v rozmnožování kvasinek. Úkolem je pouze to, která známá genetická metoda by měla být použita v každém konkrétním případě, v závislosti na specifikách předmětu studia a úkolu. Sporogenous kvasinky jako jednobuněčných organismů mají řadu výhod pro genetické a chovatelské výzkumu: 1), které patří k eukaryot, který vám umožní kontrolovat mnoho společných koncepcí molekulární genetiky; 2) přítomnost sexuálního procesu tvorby pohlavních buněk a v důsledku meiózy a typu páření alely existují všeobecně umožňují provádět hybridizaci různých ras a kvasinkových druhů; 3) Haploidní kultury získané z jednotlivých spór jsou zpravidla životaschopné, což umožňuje provádět tetradovou analýzu hybridů; 4) v kvasinek rodu Saccharomyces, získaných velkého počtu mutací a stanovena vazba skupiny složené genetické mapy chromozomů. Genetické markery (mutace) mohou být široce a úspěšně použity v různých genetických studiích, stejně jako při provádění šlechtění; 5) překřížením vegetativních buněk různých ploid, které patří k různým typům páření, je možné získat polyploidní formy vyšší ploidy; 6) byla prokázána možnost získat u sporogenních kvasinek (Saccharomyces a Schizosaccharomyces) [2]

1 Obecné informace o kvasnicích

1.1 Historie tvorby kvasinkové produkce

Muž po celou dobu jeho vývoje potýkají s řádění různých choroboplodných organismů, ale je to kvasinky byl zřejmě první mikroorganismy, které lidé začali používat k uspokojení svých potřeb. Kvasinky s dobrým důvodem lze považovat za jeden z mnoha nástrojů starého muže. První zmínka o využití lidského kvasinek spojené s výrobou kyselým druhů piva (tzv buzy ") v Egyptě, patří do 6000g. BC. e. Toto pivo bylo vyrobeno fermentací pasty získané během drcení a mletí klíčícího ječmene. Několik dalších tisíciletí, pivovarnictví procesy a víno, na jedné straně, na pečení chleba uzavřel s kynutého těsta - na straně druhé, které byly vyvinuty, pravděpodobně souběžně. Do roku 1200 př.nl. e. Egypt byl už dobře známý rozdíl mezi chlebem z kynutého těsta a nekvašeného, ​​jakož i užitečnost včerejším testu pro fermentaci čerstvých a kvašení vína. Z Egypta byla technologie pivovaru a pekárny přivezena do Řecka, odtud do starého Říma a římské Říše. O pivovarnictví v době po pádu římské Říše je velmi málo známo. Je však známo, že v třináctém a devatenáctém století. Pivovarnictví bylo rozšířené v klášterech severní Evropy. Tyto dokumenty uvádějí, že v Německu v této době zabývá přípravou piva 400-500 klášterů a v Anglii v 1188 Henry II představil první pevnou daň z piva v historii. O zemi, ve které se poprvé objevily alkoholické nápoje, zůstává jen spekulovat. Tam jsou informace o jejich použití v Číně v roce 1000 př.nl. e. Také je známo, že přijetí whisky bylo založeno v Irsku ve 12. století. Předpokládá se, že proces výroby lihu dovážené do Evropy ze zemí Blízkého východu ve prospěch takový předpoklad je podporován faktem, že slovo opět „alkohol“ Arab, výroba alkoholických nápojů bylo jasně spojena s náboženskými institucemi, jeden z prvních odkazů k whisky ve Skotsku odkazuje na jeho výrobu v klášteře Johna Corta v roce 1494 (tabulka 1).

Hlavní etapy studia a praktické využití pivovarských kvasnic.

Osvědčení o pivovarnictví v Egyptě

Osvědčení o spotřebě nápojů z destilovaného alkoholu v Číně

Výroba whisky v Irsku

Distribuce pivovarnictví v severní Evropě

Anthony van Leeuwenhoek nejprve zaznamenal kvasinky

Persun a Freese zřídili náležející kvasinky houbám

Meyer dal pivnímu kvasinkovi název Saccharomyces cerevisiae

Schwann popsal spory kvasinek

Pasteur určil roli kvasinek při fermentaci

De Bari popsal životní cyklus kvasinek

Hansen obdržel čisté plodiny

Hansen publikoval vědeckou klasifikaci kvasinek

Buchner informoval o schopnosti fermentovaných extraktů kvasinek bez buněk

Winge objevil střídání haploidních a diploidních fází v životním cyklu kvasinek

Lindgren odhalil heterotalismus u Saccharomyces

Objasnění struktury kvasinek byl umožněn vynálezu mikroskopu, a první popis patří Antonie van Leeuwenhoek (1680 m.). Nikdo však představoval v době, že struktura je popsán jako kvasinky je živý organismus. Nyní je obtížné určit, které z vědců nejprve navrhl, že kvasinky - organismů, které způsobují alkoholového kvašení je zaznamenán v produkci vína a piva. Vitalistic teorie fermentačního procesu byly předloženy na konci XYIII v. A v roce 1818 Erksleben navrhl, že kvasinky zodpovědný za alkoholového kvašení, nicméně, to je všeobecně přijímané že jen práce Pasteur, vydal v Etudes sur Vin v roce 1866, se konečně rozptýlily pochybnosti o tom, role kvasinek při fermentaci cukrů a vzdělání alkoholu. Tato práce představuje milník ve vývoji mikrobiologie. Další důležitou událostí bylo získání Hansena čisté kultury kvasinek z jediné buňky v roce 1881. Použití čistých kultur sloužily jako základ pro vývoj taxonomie a fyziologie kvasinek a dalších mikroorganismů. V roce 1897, Buchner mletím získané kvasinek bezbuněčný extrakt, který se ukázal být schopen přeměnit cukr na alkohol; čímž se položí jeden ze základních kamenů moderní biochemie. Další práce v této oblasti učinila významný příspěvek ke studiu cestou Embden - Meyerhof - Parnas (EMP). Vzhledem k tomu, kvasnice stal oblíbeným předmětem všech možných fyziologických jsem biochemické studie. Zvláštní význam, pokud jde o výrobu alkoholických nápojů zaslouží zřízení Ehrlich v roce 1906, je vztah mezi metabolismus aminokyselin a syntézu „přiboudliny olejů“ hlavní skupinu organoleptické sloučeniny produkované kvasinkami. První úspěchy na poli mikrobiálních genetiky bylo také dosaženo při studiu kvasinek. Změna haploidní a diploidní fáze v životním cyklu kvasinek byla otevřena v 1935 Winge rozmnožování kvasinek. [1]

1.2 Moderní klasifikace kvasinek

Ačkoli charakteristika kvasinek ve tvaru ledviny byl zaznamenán Van Leeuwenhoek v roce 1680, podrobnější popis a identifikaci kvasinek zůstává náročné. Protože většina vegetativní formy kvasinek nemají žádné specifické morfologické znaky, které nejsou snadno identifikovat vizuálním pozorováním. Zpočátku název Saccharomyces byl použit ve vztahu ke všem kvasinek izolovaných z alkoholických nápojů, a Meighen v roce 1837 se liší v závislosti na jejich zdroji tří druhů Saccharomyces: S vini - z vína, S.cerevisiae-- piva a S. pomorum - - z jablečného vína. Sexuální spory v kvasinkách byly objeveny v roce 1837 Schwann, ale jen v roce 1870 se rod Saccharomyces začala zařadit pouze ty kvasinky, které tvoří výtrusy.

Podle moderního systému klasifikace kvasinek se dělí do dvou skupin: spor a na bessporovye. Základem tohoto rozdělení dát své fyziologické vlastnosti a způsoby rozmnožování. Bessporovye kvasinek - do této skupiny patří kvasinky schopné tvořit spóry za nepříznivých podmínek. Do této skupiny patří kvasinky saharomitses druhu používané při výrobě pekařského droždí. Aktívne zkvašují cukry v nepřítomnosti kyslíku. Množit se při teplotě 28 - LP ° C. Bessporovye kvasinek - do této skupiny patří kvasinky nejsou schopny tvořit spóry. Tato skupina zahrnuje rody Candida kvasinky a Togrul používá při výrobě krmných kvasnic. Tyto kvasinky špatně zkvasitelné cukry bez kyslíku a v přítomnosti jeho aktivní chovu. Obě kvasinkové skupiny zahrnují řadu druhů. Pekařské kvasinky patří k druhům sacharomyces. Krmných kvasnic patří k druhu Candida utilis tropikales a Torulopsis. Druh je základní jednotkou taxonomie. Ale při výrobě stále menších jednotek se dělící organismy - závod. Představitelé různých ras liší ve svých výrobních funkcí. Proto mezi druhy kvasinek Saccharomyces tserevizee jsou organismy, které se od sebe liší svými výrobními vlastnostmi:.. špatně zkvasitelné cukry a silně fermentaci, rychle proliferující a pomalý, atd. Tak, každý fermentační průmysl používá jejich kvasnice, jeho závod.

U pekárny se obvykle používají kvasnice, které mají sloučeniny s velkou fermentační energií a dobrou zdvihovou schopností, tj. Schopnost zvýšit objem těsta v důsledku vývoje plynů během fermentace; V procesu produkce kvasinek se tyto kvasinky rychle množí. V současné době používají melasa a kvasnice především rasy č. 7 a 14 a na závodě XI LBD. Tyto rasy byly izolovány z produkčních kvasinek různých rostlin. Číslo závodů 7 "Tomsk" bylo přiděleno v roce 1939 z lisovaných komoditních kvasnic Tomskového kvasinkového závodu. Poštovní buňky jsou kulaté, mírně oválné, malé velikosti (6-8) * (5-6) μm, vzkříšení je rovné, pupeny jsou kulaté. Konzistence konečného produktu (lisované kvasnice) je křehká při vlhkosti 72 - 73%, což není pro rostliny přínosné. Závod č. 4 byl izolován v roce 1958. Buňky oválné nebo kulaté velikosti (7-11) * (6-8) μm mají dobře viditelné vakuoly. Konzistence konečného produktu je křehká při vlhkosti 74-75%. Má velmi aktivní komplexní fermentační enzymy. Závod XI LBD byl izolován v roce 1949. Buňky jsou podlouhlé nebo eliptické, kulaté velikosti (8-17) X (3,6-6,6 mikronů); ledviny jsou prodloužené, s dobře viditelnými vakuoly. Konzistence konečného produktu je křehká při obsahu vlhkosti 74 - 75%, jsou fermentovatelné fermenty aktivní.

1.3 Morfologie kvasinkových buněk

Kvasinkové buňky sáčkoromycetů jsou kulaté, oválné a vejčité velikosti (3-8) * (6-14) μm. Kvasinkové buňky jsou podlouhlé nebo podlouhlé, někdy kulaté, dlouhé 6-14 mikronů, šířka -6 mikronů. Buňky kvasnicové toruly byly mírně zaoblené, prodloužené o délce 3-4 μm, šířce 2-3 μm (viz obr. 1).

cukr cukr

Obr.1 Forma kvasinkových buněk různých druhů

Kvasinkové buňky, většina buněk mikroorganismů se skládá z pláště, protoplazmy, jádro, vakuoly, buněčné strukturní ribozomy, mitochondrie, náhradní inkluzí - glykogenu a volutin (viz obrázek 2..).

Struktura kvasinkových buněk: 1-shell; 2-jádrové; 3-mitochondrie, 4-ribosomy; 5-glykogen; 6-volutin; 7-protoplasma, 8-vakuol

Plášť se nachází mimo buňku kvasinek. Má porézní strukturu, skládá se z vlákniny (uhlohydráty). Vnitřní část buňky - protoplasma (tělo buňky) - se skládá převážně z bílkovin. Uvnitř protoplasmu jsou buňkové struktury - ribosomy a mitochondrie.

Ribosomy jsou malé kulaté částice, které je obtížné zvážit i v elektronovém mikroskopu. V ribozómech dochází k syntéze proteinů. Mitochondrie jsou prodloužené, větší částice jsou viditelné v konvenčním optickém mikroskopu. Jejich délka je 1-2 μm. V nich existují reakce, které buňce dodávají energii.

Jádro je v kvasinkové buňce viděno velmi špatně, pouze když řídí, reguluje základní procesy v buňce: metabolismus, reprodukce, přenos dědičných vlastností. V kvasinkách je jádro obklopeno nukleární obálkou. Vacuole je injekční lahvička umístěná v protoplazmě, naplněná buňkou. V rozpuštěné formě zde jsou soli, kovy, cukry a některé tuky a bílkoviny. V závislosti na věku buňky a její tuku, tzv. Rezervní nebo rezervní živiny, může být v ní glykogen, tuk a volutek ve formě kapajících inkluzí. Kvasinky reprodukují dvěma způsoby: vegetativní a sexuální. Vegetativní metoda zahrnuje násobení rozdělením a rozmnožováním. Při dělení se do buňky vytvoří přepážka a buňka se rozdělí na dvě nové. Když se buňka na buňce vytváří na začátku malého výrůstu, který se postupně zvyšuje, tvoří ledvinu. Poté se ledvina oddělí od mateřské buňky, což vede k tvorbě dvou buněk. Během sexuální reprodukce v kvasinkách se v buňce tvoří jedna, dvě, tři nebo čtyři spory. Spory vylily z klece. Za příznivých podmínek se obálka sporů roztříští a vytvoří se mladá buňka, která s jinou stejnou buňkou tvořenou ze sporu. Jedná se o sexuální proces v mikroorganismech. Buňka získaná po setmění obsahu těchto dvou spór začíná rozdělovat nebo korelovat, tj. Se množí způsobem, který je charakteristický pro tyto druhy kvasinek. Spory v kvasinkách se vytvářejí za nepříznivých podmínek. Odolávají vysokým teplotám (70-80 ° C), zatímco kvasinkové buňky umírají. Kvasinky Candida a spirály torula se netvoří. [1]

1.4 Chemické složení kvasnic

Chemické složení kvasinek není konstantní: záleží na fyziologický stav kvasinkové buňky, kvasinkové závodu, složení živného média.. Relativní hustota (měrná hmotnost) 1.100 pekařské kvasnice, kvasinkové suspenze s obsahem 17,22% pevných látek - 1.0566, a s obsahující 23,71% sušiny - 1,0821. Měrné teplo suchého droždí 0,664, výhřevnost sušeného droždí, 1 kg Shyuleynu je 4520 cal; Fink na tom se liší od 4808--5066 kalorií krmit kvasinky. Má se za to, že kvasinkové buňky obsahují v průměru o 67% vody a 3h% pevných látek. Voda s rozpuštěným minerálních a organických látek vstupuje do buňky a, samozřejmě, všechny důležité životní reakce probíhají ve vodném roztoku: volná voda se podílí na metabolických procesů, vázaná voda zadržená proteinové molekuly prostřednictvím vodíkových vazeb a proto jsou součástí struktury protoplasma kvasinkové buňky. rozložení vlhkosti v Droždí je závislá na složení kvasinkových buněk. Tak, jestliže 75% jeho rozložení vlhkosti v baru - vnitřní nebo její cely se bude lišit v extracelulární vlhkosti bude menší, tím více je obsažena v kvasinkových buněk samotných. V kvasinkových buňkách, je obsah vlhkosti (v%) se mění v následujících rozmezích: vzorek č 1 2 3 4 5 6 Sušina 30 31 32 33 34 35 vlhkosti 70 69 68 67 66 65 Droždí při obsahu 75% vlhkosti a 25% pevných látek uvnitř buňky budou obsahovat různé množství vlhkosti v závislosti na složení počtu kvasinek vzorku 1 2 3 4 5 6 sušině 25 25 25 25 25 25

Vlhkost intracelulárně 58,25 55,65 53,13 50,76 48,5 46,4 buňky je 18,75 19,35 21,87 24,24 26,48 28,6 Elementární kvasnicový prostředek s obsahem 55% protein obsahuje 46% uhlíku, 6,9% vodíku, 9,1% dusíku, 30% kyslíku v 80% anorganických látek, zejména draslíku a fosforu. Složení sušiny kvasnicových kvasnic (v%), jak je patrné z níže uvedených údajů, se však značně liší. Dusík, celkem 6-8 protein (N * 6,25) 37-50 hrubý tuk bez dusíku látka 5.1.-5.2. 6-10 35-45 Ash poměr bílkovin a sacharidů závisí závod droždí a směr jeho změny v proces pěstování kvasnic. kvasinkové dusíkaté látky jsou protein látku (63,8%), nukleové látky (26,1%), amidy a peptony (10,1%). Proteiny se skládají z aminokyselin, jejichž počet dosahuje 24. Poměr aminokyselin v různých proteinech je odlišný. Přibližně 64% z celkového množství kvasnicového dusíku je součástí bílkovin. Kvasinky obsahují asi 0,1% glutathionu (tripeptidu) sestávajícího z glykolové, cysteinové a glutamové kyseliny. Glutathion může být v oxidované nebo redukované formě s aktivujícími proteázami sulfhydryl SH skupiny. Enzymy kvasnic.

Nepostradatelnou složkou protoplasmu kvasinkových buněk jsou enzymy, které provádějí různé biochemické transformace v kvasinkové buňce. Je známo, že aktivita enzymů se může projevovat uvnitř buněk - to jsou endofermenty; Enzymy, které působí mimo buňky, se nazývají exoenzymy. Zvláštní význam v kvasinkách jsou oxidoreduktázy - redox enzymy, transferázy - enzymy, které provádějí přenos různých skupin z jedné molekuly k sobě, které katalyzují vzájemnou konverzi různých cukerných hydroláz, a hydrolyzuje enzymy, látky, které štěpení v nepostradatelné účasti vody, spojovací tvořené jednoduššími sloučeninami. Celý komplex enzymů kvasinkových buněk známých v Enzymology označují termín golofermenty, tepelně odolný komplex nazývá koenzym a nestabilní - apoenzym. Podle této terminologie se bude nazývat kvašení v kvasinkových golozimazoy sestávající z kozimaza a apozimazy. Kozimaz je úzce spjat s apomazázou a je aktivátorem této látky. Apozymáza je termolabilní část enzymového komplexu, ve skutečnosti zymasa, fermentující cukry. Zahrnuje řadu enzymů, které způsobují fermentační procesy. Mnoho z nich ještě nebylo izolováno z kvasnicového džusu.

Podle elementární analýzy obsahuje kvasinkový protein 15-18% dusíku, 6,5-7, 3% vodíku, 50-55% uhlíku, 21-24% kyslíku, 0-2,4% síry. Hlavním ukazatelem složení bílkovin je přesně složení aminokyselin makromolekul. V posledních letech je složení aminokyselin v proteinu rychle determinováno proteinovou hydrolýzou a chromatografickou analýzou bílkovinných hydrolyzátů, které se provádí automaticky za 2 až 4 hodiny. Vitamíny z kvasnic.

Je známo, že kvasinkové buňky jsou bohaté na vitamíny. Pouze v posledních letech se však kvůli vývoji doktríny o vitamínech a zdokonalení metod jejich stanovení zjistilo obsah vitamínů v kvasnicích a jejich složení. Všechny kvasinky obsahují vitaminy skupiny B a ergosterin provitaminu D. Poměr jednotlivých složek komplexních vitamínů B v různých kvasnicových houbách není stejný. To se velmi liší v kvasnicích různých druhů a závisí na tomtéž kvasnici na podmínkách jejich kultivace. Bylo zjištěno, že kvasinkové buňky obsahují vitamín B1- thiamin; vitamín B2 -riboflavin; vitamín B3 - kyselina pantothenová; vitamín B5- Kyselina PP-nikotinová; vitamín B6.-- pyridoxin; vitamin H biotin; inositol; kyselina para-aminobenzoová. Některé kvasinkové houby v růžové barvě obsahují beta-karoten-provitamin A. Vitamíny hrají důležitou roli v biochemických procesech charakteristických pro kvasinkové buňky.

Kvasinkové tuky jsou směsi opravdových tuků (glyceridy mastných kyselin) s fosfolipidy (lecitin, kefalin) a sterol (ergosterol). Tuk z kvasnic se skládá převážně z nasycených mastných kyselin: palmitové 75% a stearin 25%. Někteří vědci najdou droždí a jiné kyseliny laurové a olejové. Složení tukové kvasinek zahrnuje také nezmýdelnitelných tuku - ergosterol - provitamin D. Sacharidy

Kvasinky obsahují 35 až 40% sacharidů na hmotnost suchého droždí. Jsou součástí protoplazmy a obálky kvasinkových buněk. Kvasinky obsahují polysacharidy glykogen, mannan - kvasničná guma - a glukóza, která byla považována za celulózu. Ash

Kvasinkový popel je asi 6-10% celkové hmotnosti sušiny kvasnic. Složení popela se mění v závislosti na podmínkách jejich pěstování (tabulka 1).

Vaše podnikání v produkci kvasinek

Přehled trhu výroby kvasnic

Jak víte, komerčně úspěšná výroba je zpravidla určována poptávkou po výrobcích - některé věci jsou poptávané více, některé jsou méně a řada dalších je výhradně bod-k-bod a v omezeném množství.

S ukazatelem poptávky by mělo být zváženo při zahájení vlastního podnikání, když tato priorita je výroba většiny zboží zakoupené ve velkém množství, například, základní zboží, nebo jednoduše koupit, módní věci, jako je káva, módní oblečení nebo likéru. Ale často se stává, že produkce konečného produktu je ekonomicky méně výhodné než pro výrobu polotovarů pro něj.

To je pochopitelné - zpravidla se výrobce nemůže soustředit ve svých rukou na celý výrobní řetězec výrobku a zabývá se především jeho výrobou ze surovin zpracovávaných do polotovarů.

Tyto polotovary musí nejprve koupit a potom zpracovat na často složitých zařízeních, aby po několika transformacích získali konečný produkt. Ale výrobce polotovarů vyhrává ve většině případů: nepotřebuje kupovat mnoho druhů surovin pro výrobu složitých výrobků, jeho nákupní rozsah je omezen na dvě nebo tři, a někdy i jako jedno jméno.

Kromě toho, zpracování surovin v polotovaru zpravidla nevyžaduje složité přístroje - Léčba byla vždy výroba rentabilní stupeň, tím blíže je objekt má být zpracován do čistých surovin, levnější náklady na jeho zpracování - brát, jako je nábytek: pro výrobu čistých materiálů stačí pouze snížit dřevo, pro výrobu polotovarů, například desek a dřeva, je zapotřebí nejdůležitější obrábění na pila; organizace zabývající se sekundárním zpracováním - např. broušení nebo nástřik a výroba polotovarů již vynakládá na vybavení o něco více peněz než předchozí; ale pokud jde o výrobu vlastního nábytku, výroba truhlář vyžadují značné investice do frézování, řezání, vrtání a mnoho dalších strojů, nemluvě o placení kvalifikované pracovní skříněk. A samozřejmě, ziskovost pily bude mnohem vyšší než rentabilita nábytkářské společnosti, stejně jako polotovary.

Kromě toho bychom však měli vzít v úvahu takový faktor, jako je použitelnost vyrobeného polotovaru.

Například vypůjčení pražených kávových zrn, ze kterých lze vyrábět pouze kávu, riskujete mnohem víc než uvolnění například stejného řeziva, jehož rozsah použití je velmi široký.

Nejsme-li mluvit o směru pracovat s jakoukoliv konkrétní výrobní firmy (firem), které Myslíte si vybere celá hmota produktů, je třeba věnovat pozornost nejrozšířenější a populární, přinejmenším v některých oblastech polotovary.

Takové produkty zahrnují kvasnice: používají se v pekárnách, vinařství, pivovarnictví a kvasu atd. nápojů, průmyslové výroby alkoholu, stejně jako v lékařství a vědě (v biochemickém výzkumu). Kromě toho existují také speciální krmné a potravinářské droždí. Takže nebude mít problémy s tržním trhem.

Ale výroba droždí - velmi jednoduchý technologicky a rychle vrácen zpět do procesu: s řádný průběh podnikání, prakticky všechny náklady na organizaci výroby kvasnic kompenzovány během roku, maximálně jeden a půl nebo dva. Takže jednoduché kvasnice jsou komoditou, ne-li ideální, přinejmenším tak blízko k ideálu.

Technologie výroby kvasinek

Proces získávání komoditních kvasinek zahrnuje tři hlavní etapy: kultivaci, oddělení od kaše a dehydratace.

Kultivace biomasy se dělí na dva procesy: semenné kvasnice (čistá kultura) a kultivace "komoditních" kvasnic, tj. určené k prodeji.

Oddělení probíhá ve dvou fázích: extrakce z kaše flotací a zhušťování na separátorech.

Proces dehydratace se skládá z několika operací: plazmolýza, odpařování a konečné sušení.

Celý cyklus produkce kvasinek je následující. Čistá kvasinková kultura kultivovaná v laboratoři je vyseta v malém objemu ("kvasnice"), kde se kultivace provádí dávkovým způsobem, tj. když se dosáhne určité hmotnosti, kvasnice se přesouvají k další výrobě a sterilizované kvasinky jsou osídleny novou dávkou mikroorganismů.

Potom se kvasinky přivádějí do inokulátoru (zásobník osiva). V něm se kultivace provádí kontinuálně, tj. jestliže kvasnice dosáhne určité hmotnosti, část se přemístí do další produkce a druhá zůstane v kontejneru, kde se živí čerstvé živné médium.

Očkovacího pěstuje v kvasinkách je průběžně vybrán jako kvasinkové pěny a gravitace zavádí do skimmeru, kde pěna na separaci kaše dochází bez kvasnic a pěny obohacené kvasinky. Pěna zhasne ve vnitřní sklenici flotátoru.

Výsledná suspenze s koncentrací kvasnic 60-80 g / l je odebrána z čerpadla a za účelem zahřátí do prvního separačního stupně, kde je část kaše oddělena. Suspenze po první fázi oddělení (již hustota 150-250 g / l) vstupuje do pračky, kde je vysílána voda, aby se kvasnice umývala.

Suspenze zředěná vodou se čerpá do druhého separačního stupně, kde se kvasnice zahustí na 500 až 600 g / l.

Připraven kvasnice kaše se čerpá do plazmolýza, po kterou je suspenze, předem zahřáté na 800 ° C, přičemž kvasinky membrány jsou zničeny, obsah buněk toků, a vstupuje do výparníku ve vakuu po dobu odpařením na koncentraci přibližně 1/8 v sušině.

Odpařený plazmolyzát se přivádí k sušení rozprašováním, kde se vysuší v proudu horkého vzduchu na obsah vlhkosti přibližně 8 až 10%. Připravené suché droždí ze sušičky přicházejí na obal, kde jsou obvykle baleny v papírových sáčcích o hmotnosti 20-25 kg nebo po vylisování do menších nádob.

Vlastně celý proces produkce kvasinek spočívá pouze v přenosu kvasinkových buněk, které se množí do fermentačních nádrží s rostoucím objemem. Objem poslední fermentační nádrže v procesu může dosáhnout 100 m3. m.

Surovinou pro živného média pro mikroorganismy je obvykle droždí melasa - jeden z odpadů výroby cukru, je také možné použít škrobu s tou podmínkou, přidáním speciální enzymy, které odbourávají škrob na oligosacharidy.

Prostory, pracovníci a zařízení pro výrobu kvasinek

Výroba kvasinek se týká výroby potravin, takže dodržování nejen stávající výstavby, ale i hygienických norem a předpisů budou a budou kontrolovány příslušnými (hygienickými a epidemiologickými) regionálními a státními orgány.

Podle stávajících právních předpisů, kromě standardní konstrukce by měla dodržovat a následně hygienických norem: 2.2.4.548-96 SanPiN „Hygienické požadavky na mikroklima průmyslových prostor“ a JV 2.2.2.1327-03 „Hygienické požadavky na organizaci technologických procesů, výrobních zařízení a pracovních nástrojů“ ( schválený vedoucím státním zdravotním lékařem Ruské federace dne 23. května 2003).

Celkově tyto požadavky nejsou tak komplikované a potíže mohou vzniknout pouze při výrobě výrobní haly. Pokud jsou prostory pronajaty, je snadnější najít takové, které je již plně vybaveno v souladu s výše uvedenými normami.

Kromě hygienických norem však existují i ​​specifické technologické normy: například teplotní režim.

Faktem je, že biochemické reakce, které jsou základem produkce kvasinek, stejně jako chemických látek, se urychlují rostoucí teplotou (například při zvýšení teploty o 10 ° C, reakční rychlost se zdvojnásobí).

Proto je výhodnější provést proces při vyšší teplotě: produktivita zařízení bude větší. Ohřev dílny, který není řádně připraven (tj. Není tepelně izolován), není racionálním řešením - nejdříve by měla být dílna vybavena tak, aby se zabránilo tepelným i peněžním ztrátám.

Ale ať je to jak chce, teplota vzduchu v dílně by neměla překročit 40-42 ° C - kromě zjevné nepohodlí, které zažijí zaměstnance firmy, jako je teplota podporuje přemístění výrobních kvasinek nečistot, takže vypadne z komoditních produktů.

Obecně platí, že pro oblast produkčních ploch lze říci, že pro popsané zařízení pro výrobu kvasnic musí mít výrobní oddělení velikost nejméně 48 x 6 m; čerpací stanice o rozměrech nejméně 4 x 12 m a energetický obchod o velikosti ne méně než 4 x 12 m.

Relativně personál může říci, že i relativně malý - půl tuny za směnu - výroba droždí vyžaduje velkou lidské náklady: zařízení je popsáno v počtu zaměstnanců 47 lidí, včetně technických operátorů - 10 Provozovatelé - 6, dělníci - 31.

Možná je to jediné "slabé spojení" produkce kvasinek. I když na druhou stranu, vezmeme-li v úvahu velmi low-cost výrobu surovin (melasy nebo škrob), pak v zásadě se jedná o náklady na mzdy a pracovníci tvoří podstatnou část nákladů na kvasinky.

Popsané výrobní zařízení je hotová kvasnicová výrobní linka společnosti Zhongpro Shandong v hodnotě 10 milionů juanů, což je v případě rublů s běžným směnným kurzem přibližně 48,8 milionů rublů.

Linka je plně vybavena agregáty pro výrobu kvasinek ze škrobu. Místo tvorby cukru ze škrobu však může být vypnuto, pokud se plánuje použití melasy jako suroviny.

Hlavním produktem kvasnic je kvasnice vysoce aktivní ve vakuových baleních o objemu 0,5 kg.

Samozřejmě, že jsou všechna volitelná nastavení snadno změnit i své vlastní: podobu balíčku, typ kvasinek a ještě mnohem více - s pomocí této linky může produkovat i konvenční pečení a krmiva a pivovarské kvasnice - dokud deaktivován potraviny a dietní.

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.