Výroba léčivých bylin

Resursovedcheskie pokračující studie o jejich zásoby plánovaných událostí a tím zvýšit ochranu vzácných léčivých rostlin, pokusy o zvýšení pěstování plodin a léčivých rostlin v leskhozes, kolektivních a státních statků. Například v Baškiře existovalo zvláštní "Shafranovo".

Účelem sdružení je:

 • zajištění ochrany práv členů sdružení a zastupování jejich společných zájmů ve státních a jiných orgánech, mezinárodních organizacích;
 • koordinaci obchodních aktivit účastníků souvisejících s produkcí (pěstováním a prodejem) zeleniny.

Hlavními úkoly sdružení jsou:

Pomáháme lidem!

Všechny naše bylinky jsou shromažďovány v ekologicky čistých oblastech!

Chemie přidala do našeho zdraví problémy: jedeme chemicky zředěné potraviny, chemicky jsme ošetřováni a příroda nechce vydržet.

Výsledkem je, že se stále více nemocí, ale méně zdravých lidí. Zbývá jen vzpomenout na lidovou moudrost: Shish a kaše - naše jídlo, tím snazší jídlo, zdravější tělo. A léčba nezabrání tomu, aby si lidská moudrost pamatovala: příroda má svůj vlastní lék pro každou nemoc.

Vlastní činnost: prodej léčivých bylin. Pěstování a prodej bylin jako podnikání od A do Z

Bohatá zkušenost lidské interakce s přírodou poskytla současníkům obrovské množství znalostí o rostlinách, které mají léčivé vlastnosti.

Díky tomu se začaly vytvářet směry tradiční medicíny. Navzdory skutečnosti, že se stále více a více drog vyrábí na chemické bázi, lidé mají v nich málo důvěry.

Zároveň vzrůstá zájem o přirozené recepty a tudíž i o léčivé byliny, což při správném použití vyvolává vynikající terapeutický účinek. Samozřejmě, že léčivé byliny, jejichž kultivace je možná ve sklenících, se objevily v lékárnách, je nutné, aby to někdo učinil.

V současné době je známo asi sto šedesát názvů léčivých rostlin, které jsou povoleny k použití. To je důvod, proč prodej bylin s dobrou organizací pro mnohé se stal zdrojem příjmu.

Obchod na bylinkách

Přírodní prostředky se používají jak pro vnitřní, tak pro externí použití. První kategorie zahrnuje infuze, odvarky, tinktury na vodu a alkohol a výtažky. V druhé - bylinné lázně, zábaly, lotiony, obklady.

Pro obě kategorie jsou léčivé rostliny používány jako surovina. Proto se v mnoha lékárnách a odpovídajících zásuvek, které mají povolení, prodává léčivé byliny, mezi nimiž je speciální anti-astmatické nebo diuretikum, hrudní a žlučopudně či sedativa a mnoho jiných poplatků.

Tato popularita je způsobena nejen nízkou cenou a bezpečností, ale také možností dlouhodobého užívání těchto léčiv v kombinaci s jinými léky.

Pěstování bylin jako podnikání je ziskové. Významné příjmy pocházejí ze zpracování této přírodní suroviny kvůli nízkým nákladům potřebným pro zařízení, stejně jako stálé poptávce po tomto typu výrobku.

Výrobní technologie

Kompletní cyklus výroby zdravotních poplatků se skládá z následujících fází: kultivace samotné suroviny, její montáž, sušení a zpracování, následné balení a prodej léčivých bylin.

Pro pěstování je lepší uspořádat plantáž. To bude vyžadovat dostupnost půdy, stejně jako vybavení. Musíme kupovat semena a hnojiva. Tato výroba jako forma podnikání má mnoho výhod: jednak je možné získat regulované objemy rostlin, navíc jsou vždy k dispozici suroviny.

Pro začátečníky je však v první fázi jednodušší jednoduše nakupovat suroviny ze speciálních sběratelů, pak je podrobit dalšímu zpracování a zabalit do bylinných obalů. Vysvětluje to skutečnost, že rostoucí proces vyžaduje určité náklady, stejně jako znalosti v technologii výroby léčivých rostlin. Je pravda, že i když nakupujete suroviny, musíte mít představu o všech odrůdách bylin, postarat se, pečlivě kontrolovat poplatky.

Zpracování surovin

Výrobci rostlinných přípravků by měli vědět, že kvalita rostlinných surovin určuje zvláštní norma GOST 24027.2-80. Navíc existují speciální organizace zabývající se studiem přírodních produktů. To provádí Gossanepidnadzor a Centrum pro metrologii a normalizaci, jakož i některé laboratoře působící ve farmaceutických závodech.

Neúplné zpracování bylin je následující. Zpočátku jsou suroviny tříděny a vyčištěny z nečistot a rozpadlých částí a poté posílány k sušení, což je způsob ochrany. Přírodní metoda zahrnuje umístění rostlin ve větraném prostoru ve stínu.

V surovinách jsou tedy všechny účinné látky a jejich zbarvení maximálně zachovány. Pro sušení stroje se zvolí režim odpovídající složení konkrétní rostliny: tráva bohatá na esenciální oleje se suší při teplotě až do třiceti stupňů.

Známky konce sušení jsou charakteristické trhliny ve zlomeninách oddenků, stejně jako možnost tření listů a trávy na prach, suchost květin na dotek. V tomto případě se dobře sušené ovoce nesmí při kompresi držet spolu.

Ztráta surovin je osmdesát let pro listy a bobule, sedmdesát pro květiny, šedesát pro trávu, ledviny a oddenky a čtyřicet procent pro kůru.

Prezentace

Vysušené rostliny pak vstoupí do drtičů bylin. Velikost je regulována speciálním sítkem založeným na účelu odrůdy rostlin. Například u lázní a obkladů je surovina rozřezána na kusy nejvýše dva milimetry a některé části léčivých rostlin obecně obcházejí tuto fázi během zpracování. Jedná se o semena, květiny, bobule a malé květenství.

Pak rozdrcená surovina vstupuje do mixéru, ve kterém se připravují přípravky, kde se k hmotě přidávají některé složky s esenciálními oleji postřikem, a pak se vysuší při teplotě asi 60 °.

Vedle obvyklého mletí a míchání existují i ​​jiné způsoby zpracování bylin, jako je výroba aromatických olejů a získání suchých extraktů. Tyto způsoby výroby vyžadují nákladné vybavení, ale přinášejí dobrý příjem.

Balení

Prodej léčivých bylin se zpravidla provádí v krabicích. Balíčky léčebných poplatků za padesát, sto dvě stě gramů. Kartonové krabice podle požadavků by měly být lemovány pergamenovým papírem. Někdy se tráva umístí do dvojitého papírového sáčku.

Syrový, ale zabaleno, musí být uloženy na místě suché větrané, s trochou vlhkosti v uzavřených pytlích, papírových a látkových tašek, krabic, přepravek, obložil s čistým bílým papírem nebo bank.

Potřebujete jebalit pouze podle svého účelu: například "z nachlazení" nebo "z kašle", "pro dobrý spánek" nebo "pro ledviny" atd. Pro správnou kombinaci léčivých bylin v produkci budete určitě potřebovat přítomnost fyto-terapeutů. Jako kontejnery v počáteční fázi výroby, kdy neexistují žádné příjmy, je povoleno používat konvenční uzavřené polyethylenové sáčky.

Nákup zařízení

Pro výrobu léčivých bylin je zapotřebí následující zařízení, které je hlavní součástí investice: sušička, mixér, drtič, vibrační síta a balicí stroj. Počáteční investice potřebné k nákupu zařízení se středním podnikem může činit zhruba jeden a půl milionu rublů.

Zaměstnanci a prostory

Kromě pozemku určeného k pěstování surovin je třeba mít uzavřený prostor, ve kterém budou vyráběny léčivé rostliny a sbírky. Měla by zahrnovat jak oblast produkce, tak laboratoř, v níž budou definovány recepty, a bude provedena kontrola kvality. Kromě toho potřebujeme skladovací prostor. Celková plocha těchto prostor s průměrnou výrobní stupnicí by měla činit tři sta metrů čtverečních.

Personál by měl sestávat z operátora pracujícího na zařízení, stejně jako alespoň jednoho kvalifikovaného pracovníka s farmaceutickým, chemickým nebo biotechnologickým vzděláním. Povinnou podmínkou pro ně musí být přísné dodržování hygienických pravidel, stejně jako absolvování pravidelné lékařské prohlídky, nošení kombinézy.

Registrace dokumentace

Podle zákona je výroba a prodej léčivých bylin podléhají povinnému udělování licencí.

Je nutné akreditovat laboratoř, atestovat jeho výrobu s dalším schválením výrobní technologie ve farmaceutickém výboru a získat povolení od SES a hasičů.

Ti, kteří mají podnikatelský plán pro prodej bylin, měli byste zaregistrovat cenu svých produktů na Ministerstvu hospodářství a Ministerstvu zdravotnictví. V průměru lze vynaložit až sto padesát tisíc rublů na zpracování celého balíčku dokumentů.

Marketing

Pro Rusy, poplatky za léčbu - neodvratná tradice, takže samotné rostliny nepotřebují reklamu, ale budete muset vynaložit peníze na propagaci značky. Prodej léčivých bylin by se měl provádět s přihlédnutím k popularitě tohoto nebo druhů. Pozitivním faktorem marketingu bude výroba poplatků ve vhodných a funkčních obalech, například ve filtračních pytlích nebo v malých krabicích.

Pěstování bylin jako podnik - kde začít, první kroky

Když lék předepsaný lékařem má tucet analogů s nižšími náklady, existuje nedostatek důvěry v lékárnictví a v lékařství obecně. Stále častěji lidé preferují netradiční metody léčby. Patří sem léčba léčivých bylin. Současně se některé léčivé byliny stávají nepřístupnými vzhledem k jejich vysokým nákladům. Nejvíce podnikaví obyvatelé venkovských oblastí se zabývají sběrem léčivých bylin pro sebe a své blízké v loukách a polích. Proč nerostat nejpopulárnější a dražší léčivé byliny ve vaší oblasti, abyste získali příjem?

Ekonomická proveditelnost podnikatelského plánu

Výroba a prodej vzácných a exkluzivních výrobků se vyznačuje vysokou ziskovostí. Výjimkou není pěstování léčivých bylin. Aspirace osoby co nejvíce přiblížit se k přírodě, vyvolat přírodní kosmetiku, jíst ekologicky čisté produkty a používat léčivé byliny v léčbě.

Jedná se o jeden z typů podnikání, kde lze získat zisk zcela bez investic. Pokud zvládnete agrotechnické zásady pěstování bylin, získáte stabilní množství cenné léčivé suroviny z malého pozemku po dobu několika let bez použití dalšího zpracování půdy. Kromě toho existuje další příjemná výhoda - sbírka bylin se odehrává především během dvou letních měsíců, ale můžete jej provádět nebo zpracovávat po celý rok.

Léčivé byliny, jako zboží, mají atraktivní vlastnosti:

 • exkluzivita;
 • jsou velmi žádané;
 • pro skladování stačí uschnout;
 • suroviny nemusí mít prezentovatelnou prezentaci, a to neztrácí cenu;
 • vhodné pro zpracování a související výrobu přírodních léčivých přípravků, masti, oleje apod.

Pěstování rostlinných léčivých bylin je atraktivní, protože je nutné investovat pouze jednou během výsevu. Ve zbytku času přinese čistý příjem. Volný přístup k nezbytným přírodním surovinám rozšiřuje možnosti podniku ve formě výroby a balení unikátních bylinných sbírek, zatímco rostoucí olejnaté plodiny umožňují výrobu esenciálních olejů. Popularita léčivých bylin lze vysvětlit relativně nízkou cenou na farmaceutickém trhu, dostupností a univerzální použitelností.

Kde začít podnikat pěstování léčivých bylin

Abyste začali pěstovat byliny, budete muset studovat nejen místní trh a výrobu farmaceutických výrobků. Bude nutné studovat typy léčivých rostlin, které rostou, přinejmenším v oblasti umístění budoucího podniku. Kromě toho je nezbytné získat základní představy o použitelnosti léčivých rostlin, optimálním načasování sběru a podmínkách skladování a zpracování. Všechny informace a znalosti lze získat na speciálních kurzech a seminářích pro bylinky.

Dokonce i na začátku své činnosti musí podnikatel představit, jak plánuje další rozvoj podnikání. Existují tři nejoblíbenější možnosti rozvoje podnikání pro pěstování léčivých rostlin:

 • kultivace a sběr hotových výrobků pro prodej v sběrných místech;
 • realizace pěstovaných léčivých bylin pro výrobu přírodní kosmetiky, místní farmakologické podniky nebo jiné produkce;
 • organizování vlastní výroby tinktur, sbírek, olejů, kosmetiky atd.

Nejjednodušší forma uspořádání případu pro pěstování léčivých rostlin může být považována za podnik, který nevyžaduje startovací kapitál. A naopak, pokud se má zavést taková zvláštní výbava jako zpracování, bude vyžadovat přinejmenším minimální investice.

Chcete-li zjistit, jaká forma podnikání je relevantní v konkrétním regionu, pomohou vám v nejbližším dosahu analýza trhu a dostupnost kosmetických, parfumerie a farmaceutických podniků nebo herbářských míst. Nezapomeňte na potravinářský průmysl. Některé byliny se používají nejen jako surovina pro léky, ale i jako koření. Organizace recepčního místa s léčivými bylinami může být také považována za společný příjem, který podporuje expanzi podniků.

Hlavní fáze podnikové organizace

Bez ohledu na formu podnikání, kterou podnikatel bude následovat, je základem skutečně výroba, totiž pěstování léčivých bylin. K tomu budete potřebovat:

 • pozemní plocha;
 • semena léčivých bylin;
 • výběr a nákup vybavení;
 • prostor pro sušení a zpracování surovin.

Volba pozemku pro pěstování léčivých rostlin nebude těžké. Nemělo by to být obrovská oblast, takže pro tyto účely dokonce i pozemek několik stovek. Není-li konečným cílem nejen sbírka pěstovaných tráv a jejich realizace, je nejlepší, aby se lokalita nacházela v ekologicky čistém prostředí vzdáleném od průmyslových závodů a velkých tras. Pro marketingové účely by bylo specifikovat oblast, ve které byla tráva vypěstována, přínosem pro podnikání. Půjčování místa pro pěstování léčivých bylin je účelné v případě, že se plánuje růst velkého množství surovin.

Semena je důležité zvolit přesně ty rostliny, které se často nacházejí v této oblasti. To usnadní péči, rostlina bude mít dostatek vlhkosti a výživy, a to díky tomu, že je to její přirozené prostředí. Nebude to nevhodné sledovat místní trhy a farmaceutické společnosti, aby zjistily, které bylinky mají vysokou poptávku a mají vyšší cenu. Některé bylinky jsou pěstovány pouze s použitím speciálních technologií a některé rostou bez zásahu po několik let na jednom místě. Nejprve je třeba vybrat nejvíce nenáročné, abyste snížili práci. Po získání zkušeností se můžete zaměřit na vážné a výnosnější kultury.

Nejvíce nenáročné léčivé byliny, které jsou vždy v poptávce, jsou:

 • heřmánek
 • nealkohol
 • lopucha
 • šalvěj
 • lékořice
 • rozmarýnu
 • Třezalku tečkovanou
 • chmele
 • lnu.

Se specializací na pěstování jednoho druhu, můžete se zaměřit na objem a organizovat prodeje pro zpracování. Pěstování několika druhů rostlin současně otevře více možností pro majitele podniku. Například je možné pěstovat byliny pod určitými předpisy pro léčivé dávky, čaje nebo masti.

Zařízení, nezbytné pro podnikání pěstování léčivých bylin nemusí být potřeba. Díky tomu poskytuje další možnosti pro rozvoj podnikání. V závislosti na zvoleném směru se v bylinné činnosti používá následující zařízení:

 • sušicí komory;
 • směšovač pro míchání;
 • vibrační síto;
 • mytí;
 • chopper;
 • balicí technologie;
 • přístroje pro výrobu olejů.

Zařízení, která nejsou plněna a suší, budou potřebná pouze pro další zpracování rostlin. Může se jednat o výrobu mýdla a výrobu esenciálních olejů, kosmetických prostředků nebo terapeutických masti. Takové vybavení stojí hodně, takže se obvykle zvažuje v budoucnu.

Místnost, ve kterém se uskuteční skladování, sušení a balení surovin, musí být suché, dobře větrané a lehké. Je žádoucí, aby shromážděné rostliny nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Oblast by měla být vybrána s ohledem na to, že obvykle léčivé byliny se shromažďují přibližně ve stejném období, proto bude mít dostatek místa pro skladování a sušení.

Technologické nuance pěstování a sběru léčivých bylin

Obecně platí, že pěstování léčivých rostlin nezahrnuje použití žádných zvláštních zemědělských technik. Bude dostatečné mít základní znalosti o rostoucím prostředí zařízení a načasování jeho sběru. Pokud se plánuje růst atypického závodu pro lokalitu, nebude konzultace s fytosytem nadbytečná, protože některé bylinky v cizím prostředí ztrácejí své vlastnosti nebo samostatné aktivní složky.

Sběrné rostliny vyžadují větší pozornost. Tráva, která má být vyčištěna, musí být čerstvá, nepoškozená, bez zjevných příznaků onemocnění a škodlivých účinků. Sbírka léčivých rostlin naznačuje, že na stejném místě by měla růst ještě několik let. Proto nejsou shromažďovány všechny rostliny. Je nutné nechat alespoň jedno zařízení na 1 m2. pro další reprodukci.

Prodejní organizace a marketingové techniky

Marketing léčivých bylin může být zahájen již v době, kdy rostliny stále rostou. To se provádí vyhledáváním prodejních kanálů. Prodej léčivých surovin probíhá v čisté surové nebo čerstvé formě, ve farmaceutických podnicích nebo v jiné výrobě. Již vysušené a vyčištěné suroviny budou odebírány v místech příjmu léčivých bylin. Je-li majitel velkého množství jedné řady trávy, je nejvhodnější uspořádat její velkoobchodní prodej. Bude to trvat o málo méně, ale v případě nesprávného uskladnění nebo ztráty prezentace nebude riziko ztráty surovin.

Léčivé byliny nepotřebují reklamu, prodej je v jejich přirozeném tvaru je nejsnadnější. Je jiná věc, pokud je produkce organizována na základě pěstovaných tráv. Poté bude vyžadovat dodatečnou podporu konečného produktu. Existuje mnoho způsobů, jak propagovat netradiční medicínské produkty, ale nejúčinnější jsou:

 • vytvoření vlastního webu;
 • propagace v sociálních sítích;
 • starý způsob "ústního slova";
 • přímá komunikace s potenciálními kupci.

Čím víc podnikatel ví o léčivé rostlině, která roste, nebo o produktech z ní, tím větší je pravděpodobnost nejen úspěšného a pravidelného prodeje, ale také stability podnikání.

Výpočet návratnosti a ziskovosti

Pěstování rostlinných léčivých bylin v čisté formě dosahuje v závislosti na období od 150 do 300% ziskovosti. Již ve druhé sezóně růstu rostlin vzrostla ziskovost kvůli skutečnosti, že neexistují žádné investice do pěstování půdy, do materiálu na osivo. Zůstává pouze péče, pozorování rostlin a jejich sběr.

Obecně se připouští, že na ploše 1 hektaru pěstovaných rostlin lze v průměru získat jednu tunu hotových surovin. Norma výsevu semen léčivých rostlin se pohybuje od 0,5-5 g semen na 1 m2. Například na 1 hektar půdy potřebujete 3 kg semen heřmánek. Kromě toho je nutné je vysévat společně se zimními obilovinami. Tedy. ve výdajové části se považují semena obilovin, které sejí a sběr. Na 1 hektar potřebujete 200 kg pšenice k setí. A tak,

 • 3 kg semen heřmánku - 1500 rub.
 • 200 kg zimní pšenice - 1500 rublů.
 • Pěstování půdy a setí na 1 hektar - 12 000 rublů.

Celkově získáme počáteční náklady na pěstování 1 ha heřmánku - 15 000 rublů. Od 1 hektaru můžete sbírat 1 tunu heřmánek. Průměrná cena tohoto zařízení na trhu je 150 rublů / kg. Celkově můžete získat asi 150 000 rublů za 1 tunu heřmánku lékárny. Odvedeme náklady na zahájení podnikání, mzdy pracovníků, náklady na sušení a balení a obdržíme alespoň 120 000 čistých zisků na 1 ha půdy.

Například rostoucí vzácnější léčivé byliny mohou přinést velký zisk. Například náklady na 1 kg chrpa modrého začínají od 300 rublů / kg, kořen bílé bavlny je 1500 rublů / kg a bodkované orchideje jsou přijímány při 3000 rublů na kilogram při přijetí.

Úspěch podnikání pěstování léčivých bylin závisí nejen na udržení rovnováhy "vyčerpaných", ale na tom, kolik vnitřní energie podnikatel investuje do tohoto podnikání. Tento typ podnikání dnes není jen vysoce výnosný, ale také poněkud exkluzivní.

Výroba léčivých bylin

Zeptejte se léčivých bylin "PharmaCvet" v nejbližší lékárně!

Tradičně jsou kvalitní bylinky a odměny s novým jménem a novým obalem

První kategorii jsme získali v kategorii "léčivých bylin a sbírek" a v roce 2017 uvolnily 50 milionů balení.

Recyklované 2750 tun surovin, které vám poskytnou přírodní a dostupné léky

V roce 2018 oslaví závod Krasnogorskleksredstva 80. výročí!

Krasnogorskleksredstva je farmaceutická společnost certifikovaná podle světových standardů GMP a ISO-9001. Zveme vás, abyste se dozvěděli, jak vyrábíme léky!

Sezónní produkty

Rostlinné antimikrobiální je široké spektrum účinku - účinné proti Staphylococcus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Próteus a dalších mikroorganismů.

Používají se jako součást komplexní léčby bronchitidy, tracheitidy a dalších onemocnění dýchacích cest s těžko odděleným sputem. Vhodné pro děti od 3 let

Vápné květy se používají jako přirozené cukrárny a antipyretické látky. Včetně esenciálních olejů a flavonoidů. Žádné věkové omezení

Infuze pomáhá vyrovnávat se s žaludečními a střevními chorobami, snižuje fermentaci, bojuje proti mikrobům, zánětem a křečemi.

Organizace výroby a prodeje léčivých bylin a poplatků

Léčivé byliny se považují za léčivé látky obsahující alespoň jednu látku s léčebným účinkem. Obvykle se používají vedle hlavního léčení nebo jako preventivní opatření pro různé nemoci. Farmakopei Ruské federace obsahuje asi 160 názvů léčivých bylin povolených k použití. Užitečné látky mohou být umístěny v různých částech rostlin: v trávě (heřmánek, sukcese, zmeegolovnika, dymyanki), semena, ovoce (koriandr, anýz, Datura, len, mák uspávací, jitrocele), v květech (Calendula officinalis, chrpa modrá ), v kůře, kořenech, ledvinách.

Vyrobte léky pro vnitřní i vnější použití. Do první skupiny patří takové formy použití ve formě infuze, odvar, vodné, alkoholické olejovitý extrakt (tinktury, extrakty). Ve druhé - bylinné lázně, zábal, lotion, komprese. Rostlinné přípravky, které kombinují rostliny s podobnými vlastnostmi, jsou také oblíbené. Mezi nimi jsou antiastmatické, diuretikum, prsní, choleretic, proti nadýmání, sedativum, žaludku svíravý, hořké, vyvolávající pocení, ke kloktání, multivitamin a mnoho dalších poplatků.

Živočišná výroba je vysoce výnosná kvůli nízkým nákladům na vybavení a stálému požadavku na tento druh zboží. Popularita léčivých bylin je dána nízkou cenou, bezpečností, možností dlouhodobého užívání a kombinací s jinými dávkovacími formami.

Výrobní technologie

S plným cyklem výroby léčebných poplatků lze rozlišovat následující etapy: pěstování surovin, montáž, sušení, zpracování a balení.

Pro pěstování je možné uspořádat plantáž, která bude vyžadovat nákup půdy, zařízení, osiva a hnojiv. Tato výroba má mnoho výhod: je možné regulovat objemy a druhy rostlin, suroviny budou vždy k dispozici. Ale pro začátečníky je lepší zakoupit suroviny od sběratelů a podrobit je dalšímu zpracování, protože růst vyžaduje spoustu peněz a znalostí o složité technologii montáže zařízení. Při nákupu surovin musíte být opatrní a pečlivě zkontrolovat zakoupené bylinky. Lepší, samozřejmě, a řídit proces sušení surovin, protože to závisí na kvalitě budoucího produktu. GOST 24027.2-80 obsahuje metody pro určení jakosti rostlinných surovin. Existují také speciální instituce zapojené do studia léčivých surovin: Gossanepidnadzor, Centrum pro metrologii a normalizaci nebo laboratoře pro farmaceutické rostliny.

Neúplný cyklus zpracování bylin je následující. Suroviny jsou tříděny a vyčištěny od cizích nečistot a rozpadaných částí, po které jsou posílány k sušení. Sušení je způsob konzervování rostlin. Přirozenou metodou jsou rostliny umístěny ve stínu ve větrané místnosti. Takže účinné látky a barviva jsou maximálně zachovány. V zařízení je zvolen režim sušení, složení rostlin, v daném pořadí: tráva silice se suší při teplotě 25-30 ° C, rozšiřuje tlustou vrstvu a alkaloidno- glikozidosoderzhaschie - 50-60 ° C, vitamin - rychle při teplotě 80-100 ° C, se pomalu snížením na 40 ° C. Znaky o konci sušení: pro kořeny, oddenky - zlomeniny s charakteristickou trhlinou; pro listy a trávu - potřísněné prsty; pro žíly listů a stonků trávy - rozbít; pro květiny - suché na dotek. Šťavnaté sušené ovoce, když jsou stlačené v ruce, by se neměly držet v kusu.

Tabulka. Výtěžnost některých druhů léčivých surovin po sušení (na 100 kg čerstvě sklizených rostlin)

 • sušička (200-700 tisíc rublů.)
 • drtič (170-270 tisíc rublů);
 • vibrační obrazovka (9-30 tisíc rublů / kus);
 • mixér (asi 160 tisíc rublů);
 • Plnicí a balicí stroj (od 250 tisíc až 1 milion rublů v závislosti na kapacitě);
 • bříza (list) - 70 rublů / kg
 • bříza (ledviny) - 380 rublů / kg
 • valerianská - 300 rublů / kg
 • heřmánek (květiny) - 176 USD / kg
 • motherwort - 70 rublů / kg
 • plantain - 115 rublů / kg
 • tymián - 130 rub / kg
 • lišejník (kořen) - 70 rublů / kg
 • thermopsis - 190 rublů / kg
 • Rapek - 130-150 rublů / kg
 • Eleutherococcus (kořen) - 140 rub / kg
 • bříza (list) - 14 rublů.
 • bříza (ledviny) - 60 rublů.
 • heřmánek (květiny) - 26 rub.
 • valerián - 30 rublů.
 • Leonurus - 15 rublů.
 • plantain - 20 rublů.
 • lišejník (kořen) - 14 rublů.
 • tymián - 16 rublů.
 • burgundy - 16 rublů.
 • Eleutherococcus (kořen) - 18 rublů.
 • Seznam zdravotnických prostředků, které je žadatel připraven vyrábět.
 • Základní dokumenty:
 • charter;
 • zakládající smlouva;
 • protokol, postavení, rozhodnutí o založení organizace, jmenování ředitele.
 • Registrační dokumenty:
 • Osvědčení o státní registraci jako právnická osoba;
 • Osvědčení o registraci u daňového úřadu;
 • Osvědčení o registraci změn v případě změn.
 • Kódy statistiky (dopis Goskomstatu);
 • Výpis z Jednotného státního rejstříku právnických osob;
 • Dokumenty potvrzující souhlas místních samospráv s místem výroby kyslíku ve zdravotnictví na příslušném území.
 • Hygienicko-epidemiologický závěr o shodě, o shodě výroby zdravotnických prostředků (lékařský kyslík) s požadavky hygienických pravidel.
 • Dokumenty, které potvrzují, že žadatel vlastní na základě vlastnického práva nebo z jiných právních důvodů budovy, prostory a vybavení požadované pro licencované činnosti.
 • Doklady potvrzující příslušné licenční požadavky kvalifikace odborníků;
 • Diplom vyššího nebo sekundárního speciálního vzdělávání (chemicko-technologický, biotechnologický, farmaceutický);
 • Osvědčení o profesním rozvoji
 • Doklad potvrzující délku služby ve specialitě po dobu nejméně 3 let.
 • Informace o podniku (hlavní soubor) s uvedením, že žadatel o licence má schopnost splnit požadavky a podmínky licencí.
 • Specifikace - požadavky na kvalitu materiálů a výrobků používaných při výrobě (balení surovin).
 • Instrukce, metodika, postup - pokyny pro provádění určitých typů operací.
 • Protokol série - odráží výrobní proces každé řady výrobků.

Ztráta hmotnosti po sušení je pro základní listy a plody - 80%, květiny - 75, tráva - 70, plody, kořeny a oddenky - 65, ledvin - 60, kůra - 40%. Výnosy suchých surovin z čerstvě sklizených rostlin, v závislosti na oblasti sběru, se mohou mírně lišit od uvedených údajů.

Sušené rostliny se brousí na řezacích strojích. Jemnost řídí zvláštním sítem se určuje přiřazení rostlin: bylinný lázeň a obklady nařezané na kusy, ne více než 2 mm, a poplatky a čaje pro vnitřní použití prachového v závislosti na částech rostlin (listy, květy a tráva mele na velikost částic, která není větší než 5 mm, stonky, kůra, kořeny a kořeny - méně než 3 mm, plody a semena - ne více než 0,5 mm). Některé části rostlin procházejí touto fází zpracování (květiny, malé květenství, některé druhy semen a bobule).

Dále bylinky spadají do mixéru, kde jsou připraveny přípravky. Ve směsné hmotě se přidá solné složky a éterické oleje v roztoku alkoholu (1:10) postřikem a pak se suší při teplotě nejvýše 60 stupňů.

Balíček léčebných poplatků ve výši 50, 100, 150 a 200 gramů v lepenkových krabičkách lemovaných pergamenovým papírem nebo předem umístěných do dvojitého papírového pytle. Hromadné suroviny se skladují v suchém, větraném prostoru s obsahem vlhkosti nejvýše 50% v těsně uzavřeném obalu. Balíčky, papírové a textilní pytle, krabice, boxy vyložené čistým bílým papírem, plechovky se používají jako obaly. Balené byliny jsou uloženy v regálech nebo skříních. Podmínky skladování květin, listů a trávy nepřesahují 1-2 roky, ovoce - 2 roky a oddenky, kořeny a kůra - 2-3 roky.

Kromě obvyklého řezání a míchání existují další způsoby zpracování rostlinných materiálů: získání suchých výtažků a výroba aromatických olejů. Tyto druhy výroby vyžadují nákladné vybavení, ale v budoucnu se mohou uskutečnit, protože přinášejí vysoké příjmy.

Nákup surovin a zařízení

Pro výrobu léčivých bylin budete potřebovat nákup následujícího vybavení:

Produktivita této linky je zhruba 14 000 balení po 100 gramech denně.

Velkoobchodní ceny sušených surovin:

Cena velkoobchodního prodeje zboží závisí na objemu balení, obvykle prodávají balení 50, 100 gramů. Dodatečný poplatek v takových případech se děje více než 50% (cena za 50 gramů).

Výrobky uvolňované ve filtračních pytlích mají ještě větší rozpětí. Například balíček valeriánů za 30 gramů stojí 21 rublů (30 gramů monotravy stojí 18 rublů).

Pokoj a personál

Místnost, v níž se vyrábějí poplatky za léčivé přípravky, by měla zahrnovat oblast produkce, laboratoř pro předepisování a kontrolu kvality, skladovací prostory a podpůrné zóny. Celková plocha budovy je asi 200-300 metrů čtverečních. metrů.

Zaměstnanci budou muset najmout provozovatele zařízení a kvalifikovaných pracovníků, kteří mají farmaceutické, chemické, chemicko-technologické, biologické nebo biotechnologické vzdělávání. Každý zaměstnanec musí dodržovat pravidla hygieny v podniku: podstoupit lékařskou prohlídku a používat ochranný oděv, nekouřit, nejíst, nepít v průmyslovém a skladovém areálu není v kontaktu s otevřeným produktem bez rukavic, řádně umyjte ruce.

Dokumentace

Podle nařízení ze dne 6. července 2012 podléhá výroba léčivých přípravků získaných z rostlinných surovin licencím. Je nezbytné předat akreditaci laboratoře, osvědčení o výrobě, schvalovat výrobní technologii ve farmaceutickém výboru, získat povolení od SES a hasičů.

K získání licence jsou vyžadovány následující dokumenty:

Také je zapotřebí registrovat ceny produktů na Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu ekonomiky. Licence se vydává na jeden rok.

Seznam dokumentů, které stanovují technologický proces, zahrnuje:

Registrace veškeré dokumentace může trvat asi 150 tisíc rublů.

Investice a zpětné získání

Počáteční investice potřebné k zahájení podnikání na výrobu bylinných léků, vzhledem k tomu, že nájemné, dekorace, platy, nákup nových zařízení a surovin pro výrobu 7 tisíc. Packs za den bude asi 4, 5-5 mil. Rub. S aktivním prodejem se podnik za šest měsíců zaplatí za sebe.

Marketing

Pro ruskou populaci je bylinná léčba neústupnou tradicí, takže nemusíte inzerovat byliny sami. Ale utrácet peníze na "propagaci" značky a čas najít kupující stále musí. Při prodeji bylinek a bylinných poplatků stojí za to zvážit popularitu jednoho nebo jiného typu produktu. Největší poptávka je heřmánek, Senna, šalvěj, ledvin čaj, medvědice, kozlík, lípa a dubové kůry, stejně jako hrudní, urologické, sedativní, choleretic a protivogemorroidalnye poplatků. Pozitivní pro marketing bude výroba bylin ve vhodném a funkčním balení: uvolnění náplní do filtračních sáčků v malých baleních.

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Přehled ruského trhu léčivých bylin a poplatků

Léčivé rostliny se nazývají rostliny, které se používají k léčení lidí, zvířat nebo jsou používány jako suroviny pro výrobu léků. Z léčivých bylin se obvykle připravují infuze, odvarky, tinktury, masti. Na počátku minulého století začal rychlý pokrok v oblasti vytváření léčivých přípravků syntetického původu omezovat léčivé rostliny, a to jak v léčivé, tak v preventivní praxi. Nicméně v posledních desetiletích vzrostl zájem o terapeutické a profylaktické léky přírodního původu (phytopreparace), který se stále zvyšuje. Hlavním faktorem rostoucího zájmu o léčebné vlastnosti léčivých rostlin byl fakt, že významná část syntetických silných léků má různé nežádoucí, dokonce i nebezpečné vedlejší účinky. Zvláště citlivé na nežádoucí účinky syntetických drog jsou starší lidé, pacienti s chronickými nemocemi a děti.
Nejpřitažlivějšími rysy phytopreparace jsou: možnost dlouhodobého používání, vysoká bezpečnost s dostatečnou účinností, snadná příprava a použití. Podle odborníků je jedním z hlavních faktorů, které brání rozvoji bylinné medicíny a její provádění v praxi působí jako nedostatek vzdělání, informovanosti o této metodě lékařů a farmaceutů (viz. Http://www.narmedia.spb.ru/fito.htm).
Pro ruský trh bylin a poplatků v současné době vyznačuje tendencí ke zvýšení, ale objem trhu a jeho podíl na celkovém trhu léčiv dnes jsou skromné, což představuje 11-12 milionů. USD či 0,5 - 1,5%. Je pozoruhodné, že v obdobných výrobků v EU může trvat až 10% celkového trhu s drogami (viz obr. 1) (viz. Http://www.remedium.ru/business/analytics/market/rmarket/detail.php?ID= 3492).

Hodnotit současné trendy ruského trhu s léky a poplatků, odborníci se domnívají, že i přes relativně skromným objemem, to představuje velmi slibnou segment ruského farmaceutického trhu. V současnosti řada společností projevuje zájem o fytopreparace. Ze strany potenciálních výrobců zájem o léčivé byliny je z velké části stimulován poměrně malým množstvím nezbytných investic. Takže, když organizuje výrobu zpracování bylin a poplatků, většina finančních prostředků je nutná pro plnicí zařízení a je asi 10 tisíc amerických dolarů. Kromě toho je pro výrobu phytoproduktů nutné ministerstvo zdravotnictví a prostory pro jeho umístění. V technologického hlediska produkce léčivých bylin a poplatků je jednoduchá, že výrobky nejsou předmětem DPH a daně z příjmu (viz. Http://www.businesspress.ru/newspaper/article_mId_39_aId_59293.html).

Obrázek 1.
Podíl léčivých bylin a poplatků na celkovém objemu trhu s léčivy v Rusku av zemích EU,% (podle odborníků OJSC "Krasnogorskleksredstva")

V současné době je ruský trh zastoupen asi 100 výrobci léčivých bylin a poplatků. Většina výrobců má status regionálních, přičemž realizuje výrobky pouze v rámci svých vlastních oblastí, a to přibližně 20% ruských výrobců působí v celostátním měřítku.
Výroba léčivých bylin a poplatků je komplikováno několika faktory, kvůli které, navzdory silnému růstu poptávky po léčivých bylin a poplatků, domácností, které se podílejí na jejich výrobě, a to bez výjimky v Rusku. Prakticky se neobjeví žádné nové hospodářství. V této situaci je situace na Ukrajině pozoruhodná, kde je farmářská rostlinná výroba ve své výšce a rychle se rozvíjí.

Obtíže při rozvoji výroby léčivých bylin a poplatků v Rusku souvisí zejména s ohledem na skutečnost, že i přes vysokou ziskovost pěstování i ty nejjednodušší léčivých rostlin (jako je heřmánek nebo kozlík lékařský), což je dvojnásobek ziskovost pěstování pšenice, pre-existující specializované zemědělce dnes skutečně dýchají v kadidlo. Zemědělci zpravidla neprojevují zájem o pěstování bylin z důvodu značného zpoždění komerčních výnosů z plodin. U většiny léčivých bylin plodiny začínají přinášet příjem nejméně dva až tři roky - než jsou shromážděny, je neúčinné. Najděte úvěry za dvou nebo tříletých podmínek čekání na hospodářské výnosy v Rusku dnes je téměř nemožné. Podobná situace je pro sběr divokých bylin: navzdory jejich poptávky nejen v Rusku, ale i v zahraničí současně akumulovat dostatek prostředků na půjčovat sklizně (a to obvykle trvá 2-3 měsíce v roce) je často obtížné. Důsledkem stávající situace je špatná kvalita surovin, shromážděné neprofesionální kolektory, malá část ruského data Export bylin, kdy značný potenciál v tomto oboru (viz. Http://www.pharmvestnik.ru/cgi-bin/statya.pl?sid=5837).
V mnoha ohledech, vyhlídky na rozvoj ruského trhu bylin a poplatky spojené se schopností a zájmu státu vytvořit podmínky pro zvýšení atraktivnosti tohoto typu podnikání, a to jak u tuzemských výrobců, stejně jako v případě úvěrových a investičních strukturách. V současnosti, lze pozorovat tendenci k tomu, že stále více, Rusko, která má jedinečné vlastnosti přírodního léčivého bohatství dovážet rostlinný materiál z Číny, Indie, Polska a dalších zemí.
Přes poměrně malý počet ruských výrobců léčivých bylin a poplatků produkují 80% rostlinných léčivých přípravků zapsaných do státního rejstříku léčiv (viz obrázek 2). Toto je vysoká postava.

Obrázek 2.
Podíl léčivých bylinných léčivých přípravků ze seznamu zapsaného do státního rejstříku, vyrobeného ruskými výrobci,%

Nabízíme stručný popis některých z předních ruských výrobců bylinných léků a poplatků: JSC „Krasnogorskleksredstva“ JSC „Medifarm ST“, LLC „Medical Company“ tradiční medicíny“. JSC „Krasnogorskleksredstva“ je zdaleka lídr v tuzemském průmyslu zpracování léčivých rostlin a produkci hotových výrobků na bázi léčivých rostlin. Společnost je řízena německou společností Martin Bauer GmbH. Každý rok zpracování více než 1500 tun surovin, rostlina „Krasnogorskleksredstva“ poskytuje více než polovinu celkového objemu na domácím trhu bylin a poplatků. Sortiment výrobků vyráběných podnikem zahrnuje více než 160 položek. To zahrnuje: hotové poplatků dávkování a monotravy, potravinové doplňky, rostlinné suroviny a práškového rostlinného surového materiálu pro všechny druhy obalů, bylinné směsi ovocných čajů, výtažky (léčivých látek) pro výrobu farmaceutických přípravků a potravinových doplňků a dalších produktů.
Moderní technologie používané společností "Krasnogorskleksredstva" umožňují vyrábět produkty nejen ve velkých baleních, ale také v progresivnější formě - filtračních balíčcích. Budoucí plány závodu - vývoj rostlinné látky a formy kapslí, stejně jako vývoj nových přípravků pro řešení naléhavých problémů fytoterapie (viz http://www.krls.ru/index13rus.htm.).

ST Medifarm CJSC vyrábí a dodává do ruských regionů asi 70 výrobků, včetně více než 40 druhů léčivých bylin. Sortiment produktů je léčivé byliny v baleních, ve filtračních pytlích, lékařských poplatcích, čaje. Podnik provádí neustále práci na vývoji a zavádění nových druhů výroby. Vedoucí odborníci z oblasti farmakologie z průmyslových akademií v Moskvě, Petrohradě a Pyatigorsku se účastní vývoje produktů, registrace a kontroly kvality. Vysoká kvalita produktů vyráběných firmou ST Mediarm je zajištěna kontrolou ve všech fázích výroby a vysokou úrovní požadavků stanovených v regulační dokumentaci, na které jsou produkty vyráběny (viz www.st-medifarm.ru).

LLC "Lékařská společnost" Narodnaya Medicina "zahrnuje farmaceutickou výrobu léčivých bylin a sbírek" Narodnaya meditsina ", bioproces pro pěstování lékařských pijavic a ambulantní oddělení" Zalmanov. " Společnost vyvíjí a vyrábí jedinečné fytosyty, z nichž mnohé nemají analogy. Sortiment produktů obsahuje více než 70 názvů bylin a poplatků, 33 názvů biologicky aktivních přísad do potravin, jídla a kapslí na bázi extraktu z mléka a dalších bylin, stejně jako dalších produktů. Suroviny pro výrobu bylinných směsí jsou dodávány z oblasti Leningrad, Kuban, Polsko, Egypt. Léky vyráběné společností používají každoročně miliony Rusů (viz http://www.narmedia.spb.ru).
Společnost "Narodnaya Medicina" staví vlastní vlastní výrobní závod v Petrohradě. Investice do projektu budou činit 3-4 miliony amerických dolarů. Výrobní komplex bude odpovídat normám GMP. Zahájení nových výrobních kapacit umožní zvýšit objem výroby o 2-3 krát (viz www.spbgid.ru/index.php?news=54639).

Mezi velkými producenty léčivých bylin a sbírek působících mimo metropolitní regiony je třeba zejména zmínit ZAO "Evalar" LLC "Bashkortostanské byliny".
ZAO Evalar (Altai Territory) je dynamicky se rozvíjející farmaceutická společnost, jejíž hlavní činností je výroba phytopreparací na bázi léčivých bylin. Základem produktů jsou přírodní přírodní rostlinné suroviny. "Evalar" kladie vysoké nároky na kvalitu svých produktů, což je zajištěno rozvojem vlastních plantáží pro výsev vzácných travin. Výrobky "Evalar" splňují požadavky "Pravidel výroby a kontroly kvality léčiv" (GMP). V současné době firma provádí rozsáhlou modernizaci výroby, investice již dosáhly 1 miliardy rublů. Byla uvedena do provozu nová tovární budova vybavená nejlepšími světovými vzorkami (viz http://www.evalar.ru/ru/company/about).
V nejbližší době je hlavním směrem rozvoje společnosti "Evalar" expanze na trhy zemí SNS a pobaltských zemí, kde výrobce zamýšlí využít 25-30% trhu s fytopreparacemi. Zároveň "Evalar" nemá v úmyslu zvýšit svou přítomnost na domácím ruském trhu. Trh zemí SNS je volnější než domácí ruský trh, takže společnost sází na to.

LLC "Bashkortostanské byliny". Sortiment výrobků vyráběných podnikem zahrnuje: 39 názvů léčivých bylin vyrobených na základě licence Ministerstva zdravotnictví Ruské federace v roce 2007; potraviny na přirozeném základě vlastního vývoje (čajové nápoje, sirupy a sirupy-balzámy, kissels); parafarmaceutické výrobky vlastního designu (ortopedické a spací podložky, bylinné lázně). Společnost také sbírá a prodává léčivé rostliny jako suroviny pro potravinářský průmysl. Výrobky společnosti, „Bashkir bylinky“ je vítěz All-ruské soutěže „100 nejlepších zboží v Rusku“ má diplomy z kabinetu ministrů republiky Baškortostán, různých výstav a soutěží. Do roku 2008 společnost hodlá poskytovat třetinu trhu bylin a obvinění z Baškortostán a dohnat se zájmy „Krasnogorskleksredstva‘ v této oblasti (viz. Http://www.rvf.ru/rus/rvf.php?id=1id1=exposeid=112).

Rusko je největším vývozcem léčivých bylin. Podle oficiálních statistik vede Německo z hlediska vývozu bylin na evropském trhu. Ale Německo kupuje výhodnou část rostlinných léčivých surovin v Bulharsku. V souvislosti s touto skutečností je Rusko skutečným lídrem v objemu vývozu léčivých bylin a poplatků. Je pozoruhodné, že evropští léčivé byliny na trhu vyrobené v Rusku jsou považovány, high-end produkty - díky kombinaci klimatických a geografických faktorů, nativní léčivé byliny jsou plné kvalitních bioaktivních látek. Nicméně je třeba poznamenat, že největší domácí výrobce léčivých bylin a poplatků (například „Krasnogorskleksredstva“, „Tradiční medicína“), značná část svých výrobků jsou vyrobeny z dovážených surovin, zásoby jsou převážně z Polska, Bulharska a Egypta a některé další zemí.
Druhé místo v objemu vývozu na trhy zemí EU zaujímá Polsko a Bulharsko. Polsko je uznáván jako vítěz v segmentu pěstovaných léčivých bylin, zatímco Bulharsko byl lídrem v segmentu planě rostoucích rostlin s léčivými vlastnostmi (viz. Http://business.findbg.ru/ru/business/full/medecine).
Spotřeba léčivých bylin a poplatků na světovém trhu je charakterizována nárůstem. Podle odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) bude v příštích deseti letech podíl phytopreparace na celkovém množství spotřeby léčiv dosahovat 60%. To je způsobeno tím, že více než 12% světové populace trpí alergiemi, včetně syntetických drog (viz www.gazeta.kz/art.asp?aid=50404).
K dnešnímu dni je asi 40% farmaceutických výrobků na světě vyrobeno z léčivých rostlin. Výsledky sociologických studií ukazují, že více než polovina obyvatel USA a Německu přednost bylinné léčby, a téměř každý druhý obyvatel Spojených států bere bylinné léky na denní bázi. Podle WHO, významný podíl lidí v rozvojových zemích v rámci primární zdravotní péče používají tradiční léky přírodního původu (viz. Http://www.rosapteki.ru/arhiv/detail.php?ID=1397).
Růst spotřeby léčivých bylin a poplatků pozorovaných na ruském trhu, odborníci na vědomí, že největší poptávka je určena pro následující produkty z rostlinných surovin: heřmánku, Senna, šalvěj, ledviny čajem, medvědice, kozlík, lípy a dubové kůry, stejně jako prsa, urologické, sedativní, choleretické a antihemoroidní nálože.
Výroba léčiv na bázi rostlinných surovin po desetiletí byla důležitou součástí domácí farmaceutické výroby. Nicméně v moderních tržních podmínkách působí výrobci bylinných léčiv v situaci stále výraznější konjunktury, a to jak uvnitř segmentu farmaceutického trhu, tak i výrobců syntetických drog. V situaci posílení konjunktury se stávajícím úkolem výrobců rostlinných léčiv stane především sledování trendů dynamiky prodeje a kapacity různých skupin syntetických drog. Rozhodování o uvolňování a propagaci rostlinných léčivých přípravků je účelné na základě analýzy těchto trendů, což je předpokladem poptávky mezi spotřebiteli.
Rostlinné přípravky jsou mnohem levnější a bezpečnější než většina syntetických drog, dostanou se do aktivních rostoucích segmentů farmaceutického trhu, jsou ve většině případů vysokou poptávkou mezi obyvatelstvem. Důležitým faktorem specifických spotřebitelských preferencí rostlinných léčiv pro Rusy je konzervatismus. Domácí spotřebitel má historicky založený stereotyp, podle kterého nejlepším prostředkem pro léčbu většiny nemocí jsou různé infuze, odvarky a lotiony. Konzervatismus ruského spotřebitele má dvojí vliv na marketingovou politiku společnosti podporující výrobu bylinných léků. Na jedné straně tento faktor snižuje náklady na reklamu kvůli nedostatečné potřebě znovu mluvit o tom, co jsou heřmánkové květiny, listy máty nebo valerijský kořen. Na druhou stranu musí být každá nová droga nebo sbírka, zejména exotická nebo neznámá pro většinu populačních rostlin, umístěna jako plnohodnotná značka, doprovázená její propagací s rozsáhlou reklamou a informační podporou.
Zvýšená konkurence mezi výrobci léčivých bylin a poplatků na ruském trhu vede k důkladnější hledání možností, jak zlepšit atraktivitu produktu pro spotřebitele. Tak, zástupci ruských výrobců říci, že pokud ještě před několika lety, relativně malí producenti léčivých bylin soutěžili hlavně kvůli ceně a podmínkách smluv s distributory, ale nyní ještě naléhavější odvolání výrobků nejen pro velkoobchodní partnery, ale také pro lékárny a pro přímé kupce. Z hlediska zvyšování loajality zákazníků se stala velmi důležitým vývojem balíčků filtrů pro léčivé rostliny. Nová technologie mini-balení se stala velmi oblíbenou vzhledem k tomu, že téměř všechny léčivé bylinky velmi špatně nesou skladování doma. Tím, včetně standardního balení určitého byliny, spotřebitelé obvykle používají jen malou část z toho přímo na léčbu a zbytek po chvíli prostě zlikvidovat. Filtrační balení skutečně otevřela novou tržní mezeru pro léčivé byliny a poplatky. Ukázalo se, že léčivý kolekce není nezbytně dlouhou dobu vařit v kotlíku, termosky, nebo dát na parní lázni, to může být vařené jako pravidelným čaj, a to i při práci nebo na cestách. Tato funkce je velmi důležité, aby lidé nuceni pít bylinné čaje léčivé kurzy v pravidelných intervalech (viz. Http://www.pharmvestnik.ru/cgi-bin/statya.pl?sid=5837).

Obecně lze říci, analyzovat trendy moderního farmaceutického trhu v Rusku, odborníci identifikovali tyto hlavní důvody pro zvýšení spotřebitelské poptávky po léčivých bylinných přípravků (viz http://www.rosapteki.ru/arhiv/detail.php?ID=1397.):

- Relativní bezpečnost akce. Chemická povaha léčivých rostlin umožňuje, aby léky byly snadno začleněny do lidských biochemických procesů.
- Malý počet vedlejších účinků.
- Možnost racionální kombinace léčivých rostlin mezi sebou a se syntetickými prostředky.
- Dostupnost cen.
- Mentalita ruského obyvatelstva.
Příznivý postoj spotřebitelů k léčivým přípravkům z rostlinných surovin byl vytvořen v důsledku staletých tradic a rozsáhlých zkušeností tradiční medicíny.

Hlavní závěry přezkumu:
 V ruském trhu bylin a poplatků mají tendenci ke zvýšení, ale objem a podíl tohoto segmentu na celkovém trhu léčiv dnes jsou skromné, což představuje 11-12 mil. USD či 0,5-1,5%.
 Navzdory spíše skromným objemům představuje trh léčivých bylin a poplatků velmi slibný segment ruského farmaceutického trhu. V současnosti řada společností projevuje zájem o fytopreparace.
 V Rusku je asi 100 producentů léčivých bylin a poplatků. Většina výrobců má status regionálních, přičemž realizuje výrobky pouze v rámci svých vlastních oblastí, a to přibližně 20% ruských výrobců působí v celostátním měřítku. Přes poměrně malý počet ruských výrobců léčivých bylin a poplatků produkují 80% rostlinných léčiv zapsaných do státního rejstříku.
 Malý počet výrobců léčivých bylin a poplatků v Rusku spojené s přítomností řady potíží v rozvoji výroby léčivých bylin, mezi nimi jeden z nejvýznamnějších aktů latence komerčních výnosů z plodin je 2-3 roky. Stejně tak pro těžbu divokých bylin je často obtížné, aby producenti dostatečně financovali dostatek finančních prostředků k financování sklízecí kampaně, která trvá 2-3 měsíce. V mnoha ohledech, vyhlídky na rozvoj ruského trhu bylin a poplatků souvisejících se zájmem státu vytvořit podmínky pro zvýšení atraktivnosti tohoto typu podnikání u tuzemských výrobců, úvěrových a investičních struktur.
 Jeden z předních ruských výrobců léčivých bylin a poplatků platných v metropolitní oblasti na jsou: OJSC „Krasnogorskleksredstva“, as „Medifarm ST“, LLC „Medical Company“ tradiční medicíny“. Mezi hlavní výrobce léčivých bylin a poplatků, které působí mimo metropolitní oblasti, je třeba zejména uvést, ZAO „Evalar“, LLC „Bashkir bylinky“.
 Rusko je významným vývozcem léčivých bylin. Na evropském trhu jsou léčivé rostliny vyráběné v Rusku považovány za vysoce kvalitní výrobky, které jsou spojeny řadou klimatických a geografických faktorů, jsou nasyceny vysoce kvalitními bioaktivními látkami.
 Na ruském trhu dochází ke zvýšení spotřeby léčivých bylin a poplatků. Důležitým faktorem při specifikách preferencích spotřebitelů léčivých bylinných mezi Rusy favorizovat konzervatismus, který má značný vliv na utváření obchodní politiky výrobce, pokud jde o podpory na trhu nových výrobků.