Jak vytvořit podnik v odvětví výroby zmrzliny?

Výroba zmrzliny v Rusku: seznam dokumentů ke zprávě o zdravotní péči + 8 hlavních fází výroby a charakteristiky podmínek skladování zmrzliny + správné vybavení + náklady a ziskovost.

Kapitálové investice: 4,405,000 rublů.
Doba návratnosti: 12 měsíců.

Mnoho podnikatelů najde výroba zmrzliny extrémně výnosným obchodem, protože je jedním z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších dezertů.

Také skutečnost, že zmrzlina se přidává do některých koktejlů, a je obvykle podáván společně s dalšími dezerty (např závin a koláč je často podávané s kopečkem zmrzliny), činí tento produkt všestranný a nezbytný v kuchyni každého závodu.

1. Kolik zmrzliny je poptávka v Rusku?

Růst plánu spotřeby zmrzliny lze očekávat pouze v určitých obdobích roku. To dělá výrobu dezert sezónní podnikání.

Pokud však úkol nastavíte správně, můžete ho prodat na špičce poptávky v takovém množství, že výrobní práce v "nízké" sezóně nepovedou ke ztrátě.

Zároveň stojí za zvážení skutečnosti, že Rusko není zemí s vysokou spotřebou zmrzliny.

To může být ovlivněno faktory, jako jsou:

 • nestabilní stav ekonomiky a nízká úroveň příjmů (mnozí se popírají zábavy a zábavu);
 • teplotní podmínky (teplo je pouze několik měsíců za rok).

2. Jak se tvoří zmrzlina?

Registrace podniku pro výrobu zmrzliny se provádí podle obecných norem organizace produkce potravinářského průmyslu.

To znamená, že nejdůležitější je získat hygienicko-epidemiologickou dohodu pro požadovaný typ aktivity.

Dokument, podle kterého jsou splněny všechny normy, je nařízení 224, které vstoupilo v platnost 19. července 2007 (https://www.ohranatruda.ru/ot_biblio/normativ/data_normativ/50/50775).

Seznam 12 dokumentů potřebných pro získání sanitárního a epidemiologického osvědčení

 1. Osvědčení, že podnik je registrován při daňové kontrole.
 2. Osvědčení o zapsání.
 3. Výpis z Jednotného státního rejstříku.
 4. Kodexy aktivit společnosti.
 5. Osvědčení o vlastnictví prostor nebo o pronájmu za něj (za předpokladu, že splňuje všechny požadavky).
 6. Výkres prostor pro výrobu, vyrobené BTI (Office of Technical Inventory).
 7. Sortiment výrobků pro výrobu.
 8. Technologický projekt, který byl koordinován v Rospotrebnadzoru.
 9. Plán kontroly výroby.
 10. Smlouva o deratizace a dezinfekci prostor.
 11. Smlouva o čištění a dezinfekci ventilace.
 12. Lékařské knihy zaměstnanců.

PS. Seznam může být rozšířen v závislosti na rozsahu podniku a dalších nuancích plánované činnosti ve výrobě.

Abyste pochopili všechny jemnosti designu a organizace, musíte dokonale porozumět procesu výroby zmrzliny, hlavních technologických etap a požadavků domácích a světových standardů.

3. Technologie výroby zmrzliny v průmyslovém měřítku

Technologie vaření z přírodních produktů je velmi podobná "domácímu" receptu.

Na rozdíl od domácí zmrzliny však musí projít mnoha etapami kontroly jakosti a dodržovat GOST, například:

Nové obchodní nápady

Až donedávna byla zmrzlina vynikajícím způsobem k dispozici jen několika málo segmentům obyvatelstva. A výroba zmrzliny byla velmi drahý a složitý technologický proces, který zabíral obrovské mlýny. V dnešní době se výrobní procesy jednodušeji zjednodušily tak, že výroba "zapadá" do jednoho desktopového zařízení a podnikání na zmrzlinu je považováno za velmi cenově dostupné podnikání s malým počátečním kapitálem.

Mimochodem, lidstvo, po více než 4000 let, má ráda chuť ochucené pochoutky. První prototypy zmrzliny, smíšeného ledu a ovoce byly tradičním dezertem na dvoře čínských císařů. V moderní podobě se zmrzlina objevila v Evropě v 18. století.

Moderní zmrzlina, ve výrobní fázi, je rozdělena na tvrdé a měkké. Hlavním rozdílem mezi nimi je teplota mrazu konečného produktu. Ztužená nebo tvrdá zmrzlina se zmrazí při teplotě -25 ° C. Měkký při -4... 8 ° C. V tomto ohledu má měkká zmrzlina krátkou skladovatelnost, ale snadnost její výroby učinila tuto firmu obchodem na místě, to znamená, že zmrzlina se vyrábí přímo u klienta s jednoduchým zařízením.

Zařízení, přísady a technologie výroby měkké zmrzliny

Pro výrobu měkké zmrzliny vyžaduje několik původních složek a jedno zařízení - mrazničky.

Základní schéma výroby měkké zmrzliny zahrnuje několik etap. Složky pro moučnou zmrzlinu jsou podle receptů smíchány s vodou nebo mlékem. Výsledná směs se filtruje a pasterizuje, aby se odstranily mechanické nečistoty a patogenní mikroorganismy. Pak se směs homogenizuje a předem ochladí na + 4 ° C pro zrání, což zvyšuje spotřebitelské kvality zmrzliny. Použití hotových suchých směsí zjednodušuje proces na jednu akci: směs je třeba zředit vodou a naložit do mrazničky.

Hotová směs ve frieze je rozdrcena vzduchem, ochlazena na -8 ° C a vypuštěna do násypky, z níž je hotový produkt nalit do jednotlivých částí, hotová měkká zmrzlina má teplotu -4 ° C

Freizer pro měkkou zmrzlinu je rozdělen na domácí a průmyslové. Rozdíl mezi zařízeními v objemu výroby zmrzliny a také v přítomnosti dalších funkcí, jako je: smíchání hotové směsi, pasterizace, typ pochoutky, možnost přidání sirupov a plniv do zmrzliny.

Komerční mrazničky měkké zmrzliny, v závislosti na použitých složek, může také produkovat další chlazené dezerty - sorbetto, žula, mražený jogurt (mražený jogurt), mléčné koktejly a mnoho dalšího.

Náklady na zařízení a suché směsi pro měkkou zmrzlinu

Průměrné náklady na komerční mrazák pro měkkou zmrzlinu - 140-180 tisíc rublů. Jedná se o stolní verzi chladničky. Takový mrazák produkuje 10-18 litrů zmrzliny za hodinu. Obvykle má 2 kontejnery a 3 dávkovače. V souladu s tím může mraznička současně vyrábět zmrzlinu se dvěma chutí (2 různé směsi), stejně jako jejich kombinace s pomocí třetího dávkovače. Friezery s jednou kapacitou jsou 30-50 tisíc rublů levnější. Také existují zařízení s 5 nebo více nádrží nebo zvýšená výrobní kapacita až 50 litrů za hodinu. Cena mrazničky je ovlivněna dalšími možnostmi, jejichž výběr závisí na vašich schopnostech a přání. Například noční skladování hotové směsi je kontroverzní možností, ale možnost vyrábět jiné chlazené dezerty, jako jsou mléčné koktejly, je volbou, protože podle odborníků tohoto odvětví představují mléčné koktejly až 70% prodeje.

Dále je třeba v mrazničce kompozici pro měkkou zmrzlinu, náplně, sirupy, oplatkových kornoutů nebo jednorázových kelímků (kremanki) pro zmrzliny, stejně jako šálky různých kapacit pro jiné dezerty, celková hodnota počátečního objemu - 30-100 tisíc rublů.

Dodatečné vybavení pro místo výroby a prodeje měkké zmrzliny

Kromě konstrukce mrazáku a čítače budete potřebovat následující zařízení.

Chladnička nebo chladnička pro ukládání hotových směsí, sadu gastronomických šuplíků, různé župany, lžíce a škrabky pro míchání hotové směsi a odstranění zbytků zmrzliny z nádrží a nádob mrazničky.

Také budete potřebovat čistou vodu pro přípravu směsi suchého prášku. Musí být zakoupen od spolehlivého dodavatele-dodavatele pitné vody, který je vydáván v konvenční nádobě na objem 19 litrů.

Kromě všeho musíte koupit měřící potřeby a váhy. Budou zapotřebí pro správnou přípravu suchých směsí (obvykle 1 díl směsi na 3 díly vody), stejně jako pro dokončení montáže zmrzliny do rohů a kremenkamů.

Ale než si koupíte veškeré vybavení, musíte se rozhodnout o dalších aspektech tohoto podnikání, a to o místě vašeho obchodu, síla vašeho zařízení bude záviset na tom.

Volba místa pro obchodování s měkkou zmrzlinou

Nemusíte být úspěšným obchodníkem, abyste pochopili, jaké místo obchodování s zmrzlinami může být považováno za chutné. To jsou místa, kde stovky a tisíce lidí procházejí hodinově. A nepouštějte jenom, ale podívejte se kolem.

Takže, je možné považovat za ideální místo pro obchod zmrzliny - nákupních center, ulic pěší zóny, parky, zábavní a rekreační činnosti, kin a dalších zábavních podniků, jakož i místo, kde mnoho lidí je v pohotovostním režimu nebo slavnostní lenosti - stanice metra, na nádražích, letištích, masové činnosti.

Podle umístění můžete vypočítat přibližný požadovaný výkon vašeho zařízení. Například mraznička pro 10 litrů za hodinu: je to 200 porcí zmrzliny na 50 gramů nebo 100 porcí milkshake na 100 gramů. To znamená, že 2-3 porce zmrzliny za minutu nebo 1-2 porce koktejlu. Přidejte tentokrát k výběru a servisu (3-8 minut), dostaneme to za hodinu, kdy můžete vařit maximálně 30 porcí. Představte si, že sezení v kině skončilo a pro vás je seřazena fronta pro 30 lidí. Myslíte si, že ocas fronty bude čekat na svou část za hodinu, a to je ideální? V praxi je připraveno 30 porcí na slabé zařízení 1,5-2 hodin. Proto je lepší převzít zařízení s rezervou na síle, i když na úkor dalších možností.

Právní a organizační stránka obchodu s měkkou zmrzlinou

Pro legitimní existenci podniku na zmrzlinu stačí zaregistrovat jednoduchou IP, je pro ně mnoho poměrně jednoduché a známé. Navíc IP má mnohem menší tresty než LLC.

Stejně jako jakýkoli druh podnikání ve veřejném stravování musí být výroba a prodej měkké zmrzliny koordinovány se SES a Rospotrebnadzor.

Vaše činnost by měla odpovídat:

 • Hygienické a epidemiologické požadavky na provozovny veřejného stravování (SP 2.3.6.1079-01), bod 16: Požadavky na dočasné organizace rychlého občerstvení.
 • Odpovídá za porušení těchto pravidel v Kodexu správních přestupků Ruské federace Článek 6.6.

Pokuty budou, varujeme najednou. Budou existovat stížnosti, nespokojeni lidé a obecně kontrolní orgány potřebují statistiky. Pro stížnost, kontrolu a pokutu je dostatek neuspokojivého druhu prodávajícího nebo špinavého pultu, zanedbaných ubrousků nebo nepříjemného zápachu.

Proto by se měli vaši zaměstnanci vždycky usmívat, být v uniformě, pracovat v jednorázových rukavicích, mít čerstvé ubrousky a pachy pěkné :) Neukládejte na pracovníky ani na uniformu s hygienickými prostředky. Mimochodem, že neexistuje žádný zápach navinut obvykle promývá mrazáku po dobu alespoň 2 krát týdně, přednostně 4, denně upravovaných zařízení mimo zobrazení.

Věnujte také pozornost práci s dodavateli. Dodavatelé by měli být čistí, přesní a spolehliví. Na veškeré dodané produkci by měli mít platný certifikát.

Musíte mít dokumenty pro všechna zařízení (osvědčení o shodě, specifikace, celní doklady - pokud bylo zařízení dovezeno ze zahraničí), smlouvy o dodávkách, komoditní nákladní listy.

Kromě toho musíte mít:

 • nájemní smlouvy a společné užívání koupelen (pro nákupní centra, kina apod.);
 • zdravotní záznamy pro všechny vaše zaměstnance, kteří pracují s výrobky;
 • certifikáty pro všechny vaše výrobky a přísady, včetně vody. Sledujte přísně data vypršení platnosti všech výrobků a označení. Podívej se na Revizor, pak víš;

Máte-li na vašich rukou všechny potřebné doklady, zaregistrujete se u daňových úřadů, Rospotrebnadzor, získáte povolení od SES, oznamte další potřebné služby (v závislosti na regionu bydliště se pravidla liší).

Video: Jak prodávat soft zmrzlinu v USA

Na tomto všem - úspěšném podnikání pro vás! Přetáhněte článek do záložky nebo sotssetu, informace jsou užitečné, ale můžete ji ztratit.

Viz též:

Speciálně pro hobiz.ru

Otázky, chybové zprávy nebo typografické chyby v tomto článku, prosím, zanechte komentář.

Vlastní podnik: výroba zmrzliny. Technologie a zařízení pro výrobu zmrzliny, výpočet odplaty a požadavky SES na výrobu

Před výběrem směru pro vlastní podnikání musíte pečlivě prozkoumat trh. Výroba potravin je jistě problémovou činností, ale je také přínosné, pokud je vše v pořádku promyšlené.

Vysoká poptávka zboží

Nejprve se musíte rozhodnout o produktu. V současné době je jednou z nejvýnosnějších oblastí výroba zmrzliny. Tato pochoutka lze spolehlivě připsat kategorii zboží se zvýšenou poptávkou. Existují nějaké pochybnosti? Jsou snadno rozptylovány.

Stačí jít ven a pečlivě se podíváte na lidi kolem. Mezi nimi nutně existuje několik lidí s balíčkem zmrzliny v rukách. A dospělí někdy dokonce i děti nakupují tento zákuskový dezert.

Podle statistik 1 ruština každoročně jí asi 10 kilogramů zmrzliny. A v zimě není spotřeba produktu o mnoho nižší než v létě. Tato skutečnost vás přemýšlí. Ukazuje se, že výroba zmrzliny je spolehlivou činností, která může přinést zisk po celý rok. S dobrým vůdcem a dovednou organizací práce se může stát zdrojem významných příjmů.

Začátek těžké cesty

K tomu, abyste s tím pečlivě řešili, musíte jasně porozumět všem krokům, kterým musíte projít, než začnete pracovat. Pořadí akcí může být následující:

 1. Výběr prostor (v souladu s požadavky SES).
 2. Provádění dokumentů.
 3. Získání vybavení.
 4. Nábor.
 5. Nákup surovin.
 6. Definice prodejních trhů.

V první fázi je nutné rozhodnout o volbě: koupit pokoj nebo jej pronajmout. Druhá etapa souvisí s formulací povolení k výrobě potravinářských výrobků a získání licence. Bude to trvat spoustu času, pokud jde o koordinaci, je nutné obejít ne jeden případ. Zde si musíme pamatovat, že dokumenty budou zváženy pouze v případě, že již existuje hotová místnost.

Kromě toho musí splňovat všechny požadavky SES. Třetí fáze je spojena s vážnými finančními investicemi. Výroba zmrzliny je poměrně složitý a vícestupňový proces. Zařízení pro každou fázi je poměrně specifické, takže ji musíte věnovat s náležitou pozorností. Zde je třeba zvážit sortiment budoucích produktů. Další je výběr personálu. Tato otázka se zdá jednoduše jen na první pohled. Nejlepší je najímat tým specialistů a lidí, kteří pracují v podobných podnicích.

Pátá fáze přímo závisí na plánovaných objemech výroby a samozřejmě na sortimentu výrobků. Výroba zmrzliny, stejně jako jakýkoli jiný produkt, úzce souvisí s prodejem vyráběných výrobků. V zásadě by tato otázka měla být pravděpodobně vzata v úvahu na samém začátku. Koneckonců, zisk přímo závisí na realizaci produktu a práce "ve skladu" nepřinese očekávaný výsledek.

Těžkosti sovětské ekonomiky

V naší zemi byla zmrzlina od dob sovětských časů hlavní delikatesou pro děti. V poválečných letech byla řada cukrárenských výrobků, mírně řečeno, ne bohatá. To je pochopitelné. V té době byla zmrzlina jediným sladkým masem dostupným všem. Mnoho lidí z cukrárenství znal pouze lízátka a dokonce i na dovolené. Přebytek neměl dost peněz. Ano, mnoho z nich nevědělo o takovém výrobku, jako je zmrzlina.

Postupně se situace v zemi zlepšila a trh s zmrzlinami v Rusku se výrazně změnil. Na každém rohu se můžete setkat s malým podnosem, kde lze produkt koupit a jíst na místě. Nebylo žádné myšlenky na žádné plniva. Zmrazený výrobek prodavač jednoduše ručně položený s lžící mezi dvěma kruhy oplatky. V této podobě nebylo vhodné jíst, ale bylo to vynikající. Časem se objevily šálky na balení a dřevěné hůlky. Zvláštní potěšení u dětí a dospělých způsobilo vzhled prodeje zmrzliny ve formě eskimu.

Vlastnosti ruského trhu

Objem spotřeby a sortiment výrobků, které jsou dnes vyráběny, je ovlivněn řadou ukazatelů. Za prvé, každým rokem se stále více lidí snaží vést zdravý životní styl. Zmrzlina zahrnuje ty, kteří dávají přednost tomu, aby ve své stravě jedli pouze přírodní produkty.

V tomto případě je "studený dezert" ideální volbou. Výrobci se setkávají s kupujícími a zvládnou výrobu nových druhů zboží s různými přísadami a plnidly. Na druhou stranu, trh s zmrzlinami v Rusku má ještě jeden rys. Lidé si v průběhu času vyvinuli určité preference a priority chuti.

Občané naší země dávají přednost nákupu již známých odrůd zmrzliny, jako je "krémová" nebo "plombir", zabalené do vaflových kelímků nebo ve formě "eskimosu". Touha po klasikách a mléčných produktech má přednost před novinkami a experimentálními vzorky. Existuje ještě jeden rozdíl mezi Rusy a Západem. Naši lidé jdou ihned po zakoupení zmrzliny, takže raději koupí produkt v malých baleních.

V opačném případě se tento nákup nazývá také impulsem. V té době na Západě raději koupí studenou lahůdku ve velkých balících, aby si mohli jíst doma. Zde jsou výrobky často baleny v plastových nádobách o hmotnosti 1 kg a více.

Potřebné vybavení a technologické linky

Dobré produkty lze vyrábět pouze na kvalitních zařízeních. Ve světě existuje několik zemí, které se specializují na výrobu nejen jednotlivých jednotek, ale i celé komplexní linie pro mlékárenský průmysl. Mezi ně patří: Rusko, Nizozemsko, Finsko, Dánsko a Ukrajina. Každá fáze výroby zmrazeného mléčného výrobku odpovídá jeho strojům a mechanismům. Celý technologický proces lze rozdělit do několika etap:

 1. Přijetí surovin.
 2. Příprava směsi.
 3. Filtrace, pasterizace a homogenizace mléčných výrobků.
 4. Zrání produktu.
 5. Skladování polotovaru (směsi).
 6. Zmrazení.
 7. Kalení polotovarů.
 8. Skladování hotových výrobků.

Každá z těchto fází používá své vlastní "zařízení pro výrobu zmrzliny". V první fázi se na mléčném můstku váží hlavní produkt (mléko a smetana) a vyčistí se separátory. Pro další etapu se používají speciální vany s parním ohřevem. Zušlechťuje a ukládá produkt do speciálních kontejnerů, které se nazývají "tanky". Dále přichází práce s pasterizátory, homogenizátory a mrazničkou.

V pracovním prostoru musí být vybráno a instalováno množství specifických zařízení. Některé západoevropské podniky vyrábějí celé linky, ve kterých se shromažďuje veškeré zařízení potřebné k přeměně polotovaru "směs" na skutečnou zmrzlinu. Úkolem mechaniky je sestavit neporušenou výrobní linku z různých kameniva, aby se vyrobil hotový výrobek bez narušení technologického režimu v souladu se všemi technickými normami.

Sekvence procesu vaření

Výroba zmrzliny v každém podniku se provádí podle následujícího schématu:

 1. Hlavní produkt (smetana nebo mléko) vstupuje do přípravny, kde je zvážen a vyčištěn z možných nečistot.
 2. Pak jde do varny, kde společně s dalšími složkami (cukr, sušené mléko, máslo a další) vaří až do získání polotovaru (směsi).
 3. Nyní musí být filtrován, aby se eliminovala přítomnost nerozpuštěných hrbolků v hotovém výrobku.
 4. Poté se provádí potřebná tepelná úprava směsi (pasterizace). Má své vlastní časové a teplotní režimy.
 5. Aby zmrzlina byla měkká a vzdušná, měla by směs mít nejvíce jednotnou konzistenci. Toho lze dosáhnout homogenizačním procesem.
 6. Poté je produkt čerpán do speciálních nádrží pro zrání, chlazení a mezipaměti při teplotě nejvýše 6-8 stupňů. Nyní může být uvedena do výroby.
 7. Chladící kompozice je poslána do mrazničky, kde je důkladně šleha. V důsledku toho je směs nasycena kyslíkem co možná nejvíce.
 8. Pro balení a částečné vytvrzení se používá bičovitá hmota.
 9. Poté je výrobek balen a odeslán do chladicích komor, kde při teplotě minus 27 stupňů prochází konečné kalení během 1,5-2 dnů. Nyní je můžete bezpečně odeslat do prodejní sítě.

Rozmanitost produktů

Abyste mohli svůj sortiment schválit, musíte vědět, jaké druhy zmrzliny v prodejnách se v současné době prodávají. Tento výrobek je rozdělen na různé skupiny podle:

 1. Od druhu obalu. Rozlišujte: hmotnost, malou a velkou velikost zmrzliny.
 2. Z cesty balení. K dispozici jsou výrobky v hrncích na vafle, rohách, briketách nebo eskimo.
 3. Ze způsobu výroby. Produkujte zmrzlinu měkkou a kalenou. "Soft" se obvykle provádí v kavárnách a restauracích. Prochází pouze mrazničkou a má jemnou krémovou konzistenci. "Kalené" lze nalézt v každém obchodě s potravinami.
 4. Z typu hlavní složky (mléko, smetana nebo plombir).
 5. Z přidaných dalších přísad a plnidel. Zde představivost technologů nepozná hranice. Známé varianty zmrzliny mléka, zeleniny a ovoce, a jahodové základu s přídavkem aromat, potravinářských barviv a přírodních složek (džem, rozinky, ořechy, atd.)

Otázky implementace

Než připravujete výrobek, musíte pečlivě zvážit problém jeho prodeje. Prodej zmrzliny je jednou z hlavních částí podnikání. Pokud si to nemyslíte předem, můžete všechno ztratit. V tomto vydání je třeba vzít v úvahu několik důležitých aspektů:

 1. Ochranná známka (musí být registrována). Pokud vyzdvihnete dobré jméno pro váš produkt, pak bude prodej mnohem rychlejší. Lidé vždy reagují na zvukové názvy. Jsou vzpomínáni a snaží se poradit svým přátelům.
 2. Na vyžádání si můžete zakoupit vlastní vozidla pro dodávku výrobků nebo využít služby specializovaných podniků.
 3. Marketingový průzkum vám nejen umožní seznámit se s produkty vyrobenými konkurenty, ale také poskytnout příležitost k vytvoření vlastní klientské základny. Při uzavírání smluv můžete využít všechny druhy slev a bonusů.
 4. Použití reklamy, různých akcií přiláká další potenciální kupce.

Další realizace produktu

Každá výrobní společnost dodává své výrobky především do velkoobchodních skladů a obchodů. Existuje však ještě jeden způsob prodeje, který umožní nejen dodatečnou realizaci, ale také umožní dodat produkt další reklamě. V tomto případě máme na mysli pevný obchod. Může to být malá kavárna.

Vyžaduje to malý útulný pokoj, nábytek, nádobí, obchodní zařízení a zařízení na výrobu zmrzliny. To dává příležitost nabídnout návštěvníkům různé možnosti měkké, neprůsvitné zmrzliny se všemi druhy plniva. Stroj na výrobu zmrzliny provádí dvojí funkci. Jedná se o druh mixeru a zařízení pro balení.

Jako plnidla můžete použít různé sirupy, džemy, džemy, čokoládu, ovoce a mnoho dalšího. Navíc, pokud si přejete, můžete také zakoupit zařízení pro výrobu koktejlů a rozšířit tak sortiment kaváren.

Získání maximálního zisku

Při tvorbě podnikatelského plánu je jedním z hlavních ukazatelů zisk. Chcete-li plánovat, musíte důkladně prostudovat všechny možné náklady, tedy pečlivě vypočítat cenu zmrzliny. Jak je známo, zahrnuje náklady na:

 • suroviny;
 • vybavení;
 • mzdy;
 • nájem, reklama a další dodatečné investice;
 • ziskovost;
 • daně.

Každý z těchto ukazatelů by měl být dobře analyzován. Neodborné výdaje povedou ke snížení možného zisku, což zjevně není v zájmu producenta. Například reklama je samozřejmě motorem obchodu. Ale pokud na něj příliš mnoho utratíte, změní se to na zbytečnou zátěž.

Všechno by mělo mít určité limity a přijatelné hranice. Zařízení musí být také vybráno moudře. Pokud je firma omezena prostředky, pak pravděpodobně není nutné prosazovat známé značky. Docela dobré nabídky najdete u domácích výrobců. Výhoda bude zřejmá.

Rozsáhlá síť výrobců

Asi 300 ruských podniků se zabývá výrobou různých druhů zmrzliny. Pokud se domníváme, že před 10-15 lety nebylo více než stovka, růst je zřejmý. Mezi ně patří i zmrzlina společnosti Inmarko, stejně jako Russky Kholod, Talosto, Uniliver a další. Celkem zhruba čtrnáct vedoucích podniků.

Vyrábí více než 50 procent veškeré zmrzliny vyrobené v zemi. Je zajímavé, že mnoho z nich přišlo do tohoto oboru jen v posledních letech. Takovýto vzlet lze vysvětlit skutečností, že vedení těchto společností realizovalo jednu pravdu v čase: klíčem k úspěchu spočívá v dobře organizovaném spojení mezi výrobou a prodejem.

A skutečně, pokud firma vyrábí výrobky ve velkém množství na nejmodernějším zařízení, ale nemá dostatek obchodních partnerů, není určena k dlouhému životu. Po nějaké době práce "ve skladu", bude muset pozastavit své aktivity. To je důvod, proč před zahájením podnikání musíte předem zamyslet, kdo a kam budete dodávat vyráběné výrobky.

Výroba zmrzliny

Zmrzlina je mražené množství mléčných výrobků (mléko, smetana, máslo), cukry, příchuti a aromatických látek (umělé a / nebo přírodní původ), stejně jako doplňky stravy, které poskytují prodloužené době skladování, určitou konzistenci a t. D. Globální trh představoval obrovské množství zmrzliny odrůd, z nichž nejznámější jsou „ice cream“, „máslo“, „mléko“, „ovoce a bobule“, „creme brulée“. Delikátost se vztahuje na vysoce kalorické potraviny a může obsahovat až 20% sacharidů a tuků.

Zmrzlina jako podnik

Statistiky říkají, že v Rusku každý člověk konzumuje asi 10 kg produktu ročně. V souladu s tím je tento typ podnikání schopen přinést přiměřený zisk. Na druhou stranu začínající podnikatel bude muset najít své místo mezi obrovským počtem konkurentů. A pokud dříve můžete vstoupit do výklenku na úkor nízké ceny nového produktu, bez ohledu na jeho kvalitu, dnes spotřebitel stanoví v tomto ohledu přísné požadavky. Vše musí být proto promyšleno: od sortimentu a výrobní technologie až po výběr ochranné známky atraktivní pro potenciální zákazníky.

Produkce zmrzliny se navíc vztahuje na sezónní podniky, kde je špičková poptávka po období od dubna do října. Proto je žádoucí plánovat zahájení výroby v březnu. Existuje tedy více šancí, že se "značka rozvrací" a zajistí realizaci během prvního roku provozu.

Typy produktů

Všechny produkty tohoto typu lze rozdělit do 4 velkých skupin:

 • Krémová. Vyrábí se na bázi živočišných a / nebo rostlinných tuků.
 • Scherbet (Sorbet). Měkká masa, která je připravena na základě džusů, bobulí, ovoce.
 • Ovocný led. Obecně platí, že hlavní složkou je šťáva a mléko není součástí kompozice.
 • Melorin. Delikátnost na bázi rostlinných tuků.

V každé skupině existuje velké množství odrůd, klasických a vyráběných pouze určitými ochrannými známkami. Kromě toho je zmrzlina rozdělena podle přítomnosti glazury, přísad, plniva, způsobu balení atd.

Zařízení pro výrobu

Především podnikatel, který se rozhodl uspořádat výrobu zmrzliny, je nutné se o místo postarat. Měl by mít plochu nejméně 150 m² a zajistit umístění linek pro výrobu a balení výrobku, jakož i chladicí zařízení.

250 kg s výrobní linky zmrzliny za směnu složka obsahuje mixér, filtrační systém tavič oleje gomogezator, Zařízení pro pasterizaci, nádrže pro zrání, ventily, čerpadla a mrazničky. Cena této sady bude asi 3 800 000 rublů.

Je také nutné koupit balicí linku - asi 600 000 rublů a chladicí komoru - do 100 000 rublů. V některých případech bude výhodné zakoupit si vlastní linku pro výrobu dřevěných tyčinek a destiček. Tento výrobek však lze objednat ve specializovaných firmách.

Mezi výrobci stojí za to věnovat pozornost ruskému závodu "Progress". Náklady na linky jsou zcela přijatelné a produktivita činí zhruba 1 tunu produkce na jednu směnu.

mini rostliny společnosti GEL, Mastercream také v poptávce, Crios, Hercules, Matrix (Itálie), "Agromash" (Rusko), BQC-60 (Čína). Cena za ně se pohybovala od 400 000 rublů. až asi 1 700 000 rublů.

S nákupem použitých jednotek můžete začít podnikat. Například italské a americké modely zůstávají v provozu 10 nebo více let a jsou mnohem levnější než zařízení, která právě vyšla z montážní linky. Je však třeba si uvědomit, že v průběhu času bude nutné provést modernizaci tratí.

Suroviny pro vaření

Základem pro přípravu většiny typů zmrzliny jsou mléčné výrobky - plnotučné mléko nebo odstředěné mléko, máslo, smetana, konzervované mléko. Jako sladidlo lze používat pravidelný cukr, melasu, med nebo glukózu. V některých případech recept zahrnuje vaječné výrobky (čerstvé, ve formě prášku nebo zmrazené).

používají různé přísady pro dodání zmrzlinu chuť: ořechy, kakao, burizony a kukuřičný, sušenky, čokolády, ovocné pyré a esence, vanilkové, kandované ovoce, atd. Také, konstrukce zahrnuje stabilizátory (jako je škrob, pšeničná mouka, agar,.. želatina, alginát sodný) a organické kyseliny (citronová, mléčná, jablečná).

Technologie výroby + Video jako tak

Technologie závisí na typu výrobku. Takže temperovaná (klasická) zmrzlina se vyrábí ve velkých podnicích s povinným hlubokým mrazem (-18 ° С). "Soft" má minimální trvanlivost a konzistence vypadá jako silná smetana. V tomto případě je teplota chlazení přibližně -7 ° C.

Výroba ochucené zmrzliny

Na území Ruské federace se vyrábí v souladu s normou GOST 31457-2012 "Interstate standard milk, smetana a zmrzlina. Technické podmínky ".

V podmínkách chladíren, mlýnů a specializovaných obchodů zahrnuje proces výroby zmrzliny řadu postupných operací.

 • Přijetí a kontrola kvality složek. Přicházející složky budoucí zmrzliny jsou kontrolovány laboratorní metodou a poté odeslány do skladování ve speciálních komorách, kde se udržuje určitá vlhkost a teplota.
 • Příprava surovin. Kapalné složky filtrovaných částic složek prosít rozpuštěné máslo, vejce jsou kontrolovány na svěžesti a v kombinaci s sladidla, ovoce a bobule se zpracuje na pyré.
 • Příprava směsi pro výrobu zmrzliny a její přivádění do nádrží (výměníkové nádrže). Nejdříve se nalije kapalné složky, pak se přidá roztavená olejová a sypká složka se slazenou vejcovou směsí.
 • Míchání a filtrace směsi pro další čištění z nečistot.
 • Pasterizace. Tento stupeň je nezbytný pro ničení mikroorganismů. Produkt se zahřívá na teplotu 85 ° C po dobu 15 sekund.
 • Homogenizace. Tato operace zabraňuje oddělení směsi na "tuku a vodu", čímž je homogenní.
 • Směs se ochladí na 6 ° C. V tomto stavu se budoucí zmrzlina na bázi mléčné směsi uchovává v nádržích po dobu 6 hodin, na non-mléčném základě - 4 hodiny.
 • Přidání barviv, příchutí a kyseliny citronové (pokud to předepisuje recept).
 • Zmrazení. Pomocí lyofilizátorů je směs současně šlehána a předchlazena. V důsledku saturace vzduchem se objem surovin zvyšuje o 2,5 - 3krát.
 • Balení a označování výrobků. Balení musí obsahovat čas a datum výroby.
 • Kalení. Produkt se zmrazí na teplotu -10 až 15 ° C a umístí se do rychle zmrazených agregátů, kde během několika vteřin dochází k foukání vzduchu při teplotě -25 až 45 ° C, která se pak sníží na -55 ° C. Doba vlivu teploty závisí na objemu balení zmrzliny. Takže k vytvrzení nádoby o hmotnosti 10 kilogramů trvá nejméně 12 hodin. Produkty v malých baleních jsou dostatečné po dobu jedné hodiny.
 • Skladování hotových výrobků. Provádí se ve skladu výrobce při teplotě přibližně -55 ° C a relativní vlhkosti 90%.
 • Dodávka do prodejních míst s pomocí speciálních strojů - ledniček.

Balení

Hotová zmrzlina je balena ve velkých a malých nádobách. Velký kontejner ve formě kovových kontejnerů o hmotnosti 10 kg je určen pro dodávky do provozoven veřejného stravování: restaurace, kavárny, pouliční stánky. Malé obaly mohou být různé a mohou být šálky a rohy vyrobené z plátků nebo lepenky, provedené ve formě briket atd. Rovněž je populární balení "malého rozsahu" o 0,5 nebo 1 kg. Typicky se v tomto případě dodává zmrzlina v plastových nádobách nebo v tlusté vrstvě potravinářského polyethylenu.

Výroba měkké zmrzliny

Na rozdíl od klasického produktu, měkká zmrzlina nevyžaduje hluboké mražení a je připravena k použití ihned po opuštění mrazáku. Často se připravuje v přítomnosti klienta ze suché směsi, šťávy a vody. Teplota tohoto ošetření je 4 až 6 ° C.

Zmrzlina je vyráběna speciálním frizerem. Stroje se mísí, zmrazí a zabalí. Pro přípravu zředěte suchou směs vodou a nalijte roztok do přijímací násypky zařízení.

Na trhu existují dva typy mrazniček: podlaha a pracovní deska. Jednotky prvního typu mají vysokou produktivitu a jsou dražší. A hlavním kritériem pro výběr je počet rohů pro únik. Vybavení druhého typu je optimální pro malou kavárnu nebo domácí použití.

Pokud budeme mluvit o značky mrazničky, jsou považovány za nejlepší společnost nastaví Taylor, Electro Freeze (USA) a Carpigiani, Frigomat, GelMatic (Itálie). Taková zařízení mohou vařit až 300 porcí měkké zmrzliny za hodinu. Je důležité, aby v obalu bylo čerpadlo pro vstřikování vzduchu, protože na něm závisí chuť konečného výrobku. Techniky čínské výroby se nedoporučují odborníkům, protože zmrzlina je často naplněna ledem a tekutými inkluzemi, což samozřejmě lidé nelíbí.

Současně je možné zakoupit suché směsi pro moučnou zmrzlinu a domácí výrobu. Například výrobky Icedream mají vynikající kvalitu a širokou škálu příchutí.

Video jako:

Také na internetu najdete další videa k tomuto tématu.

Jak funguje mini zmrzlina?

Výhody malého obchodu s zmrzlinami

Zmrzlina je oblíbeným způsobem jak pro děti, tak pro dospělé. Popularita produktu poskytuje stabilní poptávku, nicméně v průmyslu se sezónně zvyšuje spotřeba - v období od dubna do října. To je třeba vzít v úvahu při plánování zahájení výroby - je lepší začít v březnu, být na vrcholu provádění v hlavní sezoně.

Výroba zmrzliny v mini továrně

Samozřejmě, že konkurence v průmyslu je vysoká, avšak v posledních letech se výrobci začínají odchýlit od všeobecně uznávaných výrobních standardů a přijít s novými a zajímavými kombinacemi chutí, aby získali své zákazníky. Proto otevřete vlastní mini-továrnu, měli byste se zaměřit na:

 • originalita výrobku;
 • chuťové vlastnosti;
 • jasné balení a design;
 • provádět agresivní marketingovou kampaň.

V tomto případě můžete doufat v úspěch v podnikání a investované investice se vyplatí v prvním roce provozu zařízení.

Technologická schéma výroby zmrzliny

Návrh hotových mini-továren

Každý ví, že italská zmrzlina je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Samozřejmě, že mnoho receptů je uchováno v tajnosti, ale díky ideálnímu vybavení italských výrobců se můžete přiblížit ideálu:

 • GEL;
 • Mastercream;
 • Crios;
 • Herkules.
Italské zařízení pro výrobu zmrzliny

Snadno použitelná, stejně jako cenově dostupná italská mini-továrna od firmy Matrix pro výrobu zmrzliny. Specifikace:

 • produktivita - až 150 kg / h;
 • spotřebovaný celkový výkon - 7 kW;
 • rozměry: 5600 * 2380 * 1760 mm;
 • cena je 1 700 000 rublů.
Zmrzlinová výrobní linka

Mini-továrna na výrobu studených dezertů od společnosti Agromash:

 • produktivita - až 1000 kg za směnu;
 • spotřebovaný celkový výkon - 4 kW;
 • rozměry: 2400 * 1380 * 1500 mm;
 • cena je -700 000 rublů.
Suroviny a technologie výroby zmrzliny

Široká škála modelů pro sestavení workshopu od čínských firem, například mini-továrna BQC-60 pro výrobu zmrzliny:

 • produktivita - až 5000 ks / h;
 • výkon -2,55 kW;
 • rozměry - 1800 * 300 * 2460 mm;
 • hmotnost - 380 kg;
 • cena je 400 000 rublů.
Mini zařízení BQC-60

Komponenty komplexu

Sada mini zařízení pro výrobu pevných tříd bude vypadat takto:

 • mixér:
 • objem zásobníku - do 1000 litrů;
 • výkon - až 4,5 kW;
 • průměrná doba míchání je až 15 minut;
 • rozměry - 1600 * 1600 * 1600 mm;
 • hmotnost - 355 kg;
Sada pro výrobu odrůd tvrdých zmrzlin

 • produktivita - až 1200 l;
 • výkon - až 11 kW;
 • pracovní tlak - až 20 MPa;
 • rozměry - 1200 * 1700 * 900 mm;
 • hmotnost - 850 kg;
Homogenizátor pro výrobu zmrzliny

 • kapacita - až 175 litrů za cyklus;
 • výkon - až 7,2 kW;
 • doba cyklu - až 120 min;
 • rozměry - 1030 * 6500 * 950 mm;
 • hmotnost - 248 kg;
Pasterizátor A1-OPE

 • produktivita - až 227 l / h;
 • výkon - až 3,2 kW;
 • kapacita pro 1 cyklus - až 38 litrů;
 • rozměry - 1420 * 610 * 1155 mm;
 • hmotnost - 465 kg;
Frasery pro zmrzlinu Bras Itálie

kontejnery pro stárnutí:

 • Výkon - až 180 litrů za cyklus;
 • výkon - až 1,8 kW;
 • doba cyklu - až 48 hodin;
 • rozměry - 62 * 100 * 115 mm;
Nádrže na zrání zmrzliny

 • objem komor je 20,56 m 3;
 • kapacita - do 90 kg;
 • výška komor je 2200 mm;
 • šířka - 4960 mm;
 • hloubka - 2260 mm;
 • ochlazení - až -90 ° C;
 • výkon - 4,3 kW.
Chladící zařízení pro zmrzlinu

Výrobní technologie

Výrobní proces lze rozdělit do několika technologických etap:

 • příprava složek. V této fázi jsou suroviny přijaty, zváženy a dávkovány podle receptury;
 • smíchání kapalných a suchých složek. V mísícím zařízení se mléko nejprve zahřeje na teplotu 45 ° C, poté se do něj postupně přidávají zbývající složky. Při konstantním míchání se směs mísí. Tento proces v mini továrně je plně automatizován a probíhá podle předem stanovených parametrů - čas a intenzita míchání; Technologická schéma výroby zmrzliny
 • filtrace - pomocí dvoudílných filtrů je nutné napustit hotovou hmotu a odstranit všechny tvrdé hrudky, protože mohou výrazně snížit kvalitu hotového výrobku.
 • pasterizace - ohřev hmoty na teplotu +85 ° С a udržování teploty až 60 ° C;
 • Homogenizace - proces přeměny směsi na homogenní konzistenci. Provádí se ve stejném teplotním rozmezí jako pasterizace. Prochází ve dvou fázích, přičemž pracovní tlak vytváří jednotku v rozmezí od 4 do 12,5 MPa;
 • Chlazení - V další fázi, která se může provádět univerzální pasterizaci, chladicí jednotka, způsob se provádí v několika cyklech se teplota chladiva klesne na -50 ° C.
 • dozrávání je proces, kterým je hotová hmota odeslána do speciálního kameniva nebo odvodňovací lázně pro stárnutí při určité teplotě:
 • při teplotě 4-6 ° C - hmotnost je udržována 24 hodin; Výrobní proces
 • při 0-4 ° C - ne více než 48 hodin;
 • pokud technologie poskytuje želatinu ve složení hmoty, pak se tato směs udržuje při teplotě + 6 ° C po dobu 4 až 12 hodin;
 • Hnědnutí je dalším důležitým krokem při přípravě studeného léčení. Pro něj použijte speciální automatickou instalaci, jsou dva typy:
 • nepřetržité jednání;
 • periodické akce;

V mrazicích jednotkách je směs nasycena vzduchem, šlehá (až 60%) a částečně zmrzlá. Výstup je hotový výrobek, jehož teplota je -3 ° C;

Friezer pro měkkou zmrzlinu BQ322A

 • vytvrzení - konečná fáze výroby - se provádí v mrazácích. Hmota se ochladí na -37 ° C a udržuje se po dobu až 36 hodin. Je-li to nutné, provádí se další předběžné dávkování - je nutné na výstupu získat směs -12 ° C;
 • výroba šálků je nedílnou součástí výroby, i když je možné zakoupit hotové výrobky. Waferové poháry jsou vyráběny dvěma technologiemi:
 • Připravené těsto, které má malou chuť;
 • Vícesložkové těsto se používá podle receptů vafle z cukru, je velmi sladké, křupavé, může být zaskleno uvnitř s čokoládou;
 • balení - hotová hmota je naplněna oblátkovými kelímky pomocí automatického dávkovače, pak je výrobek směrován k mrazu a dále k obalovému kontejneru.

Nezbytné suroviny

Přísady požadované pro výrobu jsou určeny receptem. Nejběžnější typy zmrzliny:

 • mléčné výrobky;
 • krémová;
 • ovoce a bobule;
 • Plombir;
 • aromatické.
Oblíbené druhy zmrzliny

Základem většiny typů - mléka a mléčných výrobků:

 • kravské mléko - celé suché, sušené;
 • máslo;
 • krém;
 • konzervované mléko.
Hmotnostní podíl mléčných tuků v mléčné zmrzlině

Sladkost výrobku je spojena s:

V některých typech receptů je poskytováno použití vaječných výrobků:

 • čerstvé vejce;
 • vaječný prášek;
 • zmrazené vaječné výrobky.

Složky, které ovlivňují chuť jednoho nebo jiného typu zmrzliny:

 • matice;
 • kakaový prášek;
 • kakaové máslo;
 • ovocné esence;
 • vanilin.
Schéma výrobní linky

 • želatina;
 • alginát sodný;
 • potravinový škrob;
 • agar;
 • Pšeničná mouka.
 • jablko;
 • citron;
 • vinný kámen;
 • mléko.
Chuť zmrzliny

 • meruňky;
 • brusinka;
 • černý rybíz;
 • jahoda;
 • jablka;
 • cherry a podobně, podle receptury.

Výpočet nákladů a čistého zisku

Nedílnou součástí obchodního plánu, který je vypracován s cílem stanovit realizovatelnost investic do výroby, je výpočet následujících ekonomických ukazatelů:

 • výpočet výrobních nákladů;
 • výpočet tržeb z prodeje;
 • stanovení čistého zisku;
 • výpočet doby návratnosti počáteční investice.

Mini-továrna je schopna vyrobit 1000 kg produktů v jedné pracovní směně - 8 hodin, za měsíc - 22 tun.

Analýza změn v rovnováze zmrzliny

Kalkulovaná cena se vypočte součtem všech běžných nákladů:

 • vyplácení pracovní síly - 301 000;
 • náklady na suroviny - 2 709 008;
 • plnění za služby - 126 000;
 • náklady na dopravu - 200 000;
 • Pronájem - 150 000;
 • ostatní výdaje - 166 000;
 • celkové náklady na výrobu 22 tun zmrzliny - 3 652 008.

Náklady na prodej 1 kg produktů činí 185 rublů.

Výnosy z prodeje za měsíc budou - 185 * 22 000 kg = 4 070 000.

Hrubý zisk - 4 070 000 - 3 652 008 = 417 992 rublů.

Celkové kapitálové investice - 1 700 000 rublů.

Období návratnosti bude 11 měsíců, a to za předpokladu, že 40% čistého zisku bude přiděleno na pokrytí investic.

Dream business: výroba zmrzliny

To je široce věřil, že jako zmrzlina je jedním z populárních dezerty, jeho výroba a prodej je vysoce zisková a perspektivní podnikání i přes vysokou úroveň hospodářské soutěže na trhu mražených pochoutek (vše v naší zemi existuje více než 300 společností, které je vyrábějí). Stojí však za zvážení několik faktorů, které zpomalují vývoj tohoto segmentu. První se týká mýtu o obrovském prodeji výrobců zmrzliny. Ve skutečnosti jsou objemy spotřeby zmrzliny v naší zemi v době nižší než v jiných zemích. Takže pokud průměrný ruský spotřebuje méně než 3 kg zmrzliny za rok, průměrný Američan jí každý rok o 12 kilogramů více. Takový významný rozdíl je způsoben rozdílem v úrovni příjmů, klimatických podmínek, rozmezí výrobců a kanálech pro uvádění hotových výrobků na trh. V Rusku ze zřejmých důvodů největší prodej zmrzliny spadá do jižních oblastí, kde začíná horká sezóna v květnu a končí v září. V centrálním pásu a na severu je průměrná teplota v létě mnohem nižší, takže zmrzlina není v těchto oblastech tak populární. Kromě toho zmrzlina pro většinu našich spoluobčanů je spíše zákusem (dezert), nikoliv výrobkem denní spotřeby.

Další nevýhodou - zmrzlina vyžaduje zvláštní podmínky uchovávání a jejich nedodržování s produktem není jen rozmazlený, ale také představuje nebezpečí pro zdraví (mnozí rodiče nebudou kupovat zmrzlinu pro své děti v horkém období, protože se obávají, že výrobek se zhoršila v důsledku nesprávného skladování, problémy se zařízením apod.). Konečně musíme brát v úvahu faktor sezónnosti. Sezóna aktivního prodeje trvá pouze 3-4 měsíce. V létě více než polovina Rusů jíst zmrzlinu. V zimě je nakupováno pouze asi 5% spotřebitelů. Vrcholy ledové prodeje krém poklesu v dubnu (první oteplování), červenec (nejteplejší měsíc) a... Prosinec (obchodě zmrzlinu na Silvestra). Sezóna ne týká pouze prodeje, ale také určuje nejlepší řidiče: V nejteplejší roční době jsou dobře prodávají zmrzlinu v kazetových pohárů, popsicles a nanuky. Velké balíčky a zmrzlina v briketách jsou v zimě vysoká poptávka. Neexistují výrazné rozdíly v prodeji zmrzliny, s výjimkou severních oblastí naší země. Přestože se prodává zmrzlina méně než je průměr pro Rusko, ale tržby jsou stabilní po celý rok. Výrobci zmrzliny se pokoušejí minimalizovat sezónnost svých prodejů. Někdo rozšiřuje rozsah zavedením do ní „univerzální“ produkty, zatímco jiní experimentoval s výrobou různých druhů zmrzliny v různých balíčků. Například v evropských zemích je podíl výroby zmrzliny na váze mnohem vyšší než podíl její produkce v naší zemi. U nás, zatímco výrobci dávají přednost porciované, místo rodinné zmrzliny. Mimo sezónu jsou dobrou poptávkou zmrzlina, zmrzlina a zmrzlina. Jedná se o relativně nové výrobky pro ruský trh, ale poptávka po nich roste každým rokem.

Dokonce i se současnou situací na trhu lze tvrdit, že toto odvětví má potenciál růstu. Kromě toho je zapotřebí relativně malé investice. Začlenění podnikatelé zpravidla vstupují do tohoto podnikání jako zprostředkovatelů a poté organizují vlastní produkci, nakupují již fungující podniky nebo přestavují firmu od začátku. Pro nový produkt má velký význam několik významných faktorů (v pořadí klesající význam): cena, balení, kvalita a chuť produktu. Jak říkají analytici, poptávka po zmrzlinu v naší zemi roste přímo úměrná růstu příjmů obyvatelstva. V současné době je podle mnoha studií všech těchto faktorů cena první. Vzhledem k tomu, že kultura konzumace zmrzliny v naší zemi existuje již velmi dlouho, tento faktor způsobuje velké zmatení mezi odborníky.

Bohužel, přesto je zmrzlina stále pochoutka, jejíž popularita je určena její hodnotou. Na druhou stranu, taková situace jde ruku v ruce s malými podniky, které začínají podnikat s vydáváním nejjednodušších a nejdůležitějších levných druhů zmrzliny. Ale i v tomto případě s omezenými finančními zdroji je možné s malou představivostí a kreativitou najít vlastní konkurenční výhodu a přežít na tomto trhu.

Takže, co bude nutné pro organizaci výroby zmrzliny? Nejprve budete potřebovat najít prostor pro výrobu. Jeho rozloha by měla činit 200 metrů čtverečních. metrů ve výšce stropu asi 3,5 metru. K dispozici bude linka pro výrobu zmrzliny, stejně jako balicí linku, chladničky, pomocné a domácí zařízení včetně zaměstnanců. Vybrané prostory musí splňovat požadavky SanPiN 2.3.4.551-96 a mají pohodlný přístup k přepravě, kde budou naplněny hotové výrobky. Každá fáze výroby vyžaduje speciální vybavení. Moderní linky nejsou drahé, a proto se mladé společnosti snaží ušetřit nákupem použitých nebo neproduktivních zařízení. Druhá možnost je k dispozici za cenu, ale tato řada umožňuje vyrábět pouze jeden typ zmrzliny. Následně, když se vaše produkce rozšiřuje, budete moci toto zařízení prodávat a zakoupit silnější linku. Můžete také koupit drahou linku od samého začátku. Samozřejmě bude jeho likvidita vyšší, ale doba návratnosti těchto investic bude větší. Kromě toho můžete zvolit možnost výroby na klíč. Jednoduchá linka, která vám umožní vyrobit jeden typ zmrzliny, bude stát 2,5-3 milionů rublů.

Zařízení pro rozšířené výrobní náklady činí zhruba 7,5-8 milionů rublů. Kromě toho bude v této linii potřebovat velké výrobní a skladovací zařízení, respektive, náklady na nájemné se zvýší.

Nicméně, bez ohledu na to, jakou volbu vyberete se zařízením - rozpočet nebo nejdražší, co přesně byste neměli ušetřit, je to pro suroviny. Nikdo samozřejmě vyrábí zmrzlinu s obsahem výhradně přírodního mléka, jako v sovětských dobách. Nyní se do tohoto produktu přidávají různé stabilizátory, přísady, náhražky, rostlinné tuky... Nejprve se používá ke snížení výrobních nákladů. Nejvyšší kvalita se považuje za zmrzlinu založenou na živočišných tucích s minimálním počtem přísad.

Sortiment zmrzliny je určen v závislosti na několika faktorech. Před určením produktové řady doporučují odborníci provádět marketingový výzkum a studovat preference spotřebitelů ve vašem regionu. V jednom regionu jsou velmi žádané smetanové zmrzliny a zmrzlina, v druhém jsou ovocné zmrzliny a zmrzlina z ovoce a bobulí. Široká škála vyráběných zmrzlin vyžaduje nákladnou a moderní výrobní linku. Samozřejmě začínající podnikatelé si to nemohou dovolit. Proto se musí soustředit na nejoblíbenější a nejlevnější typy výrobků. Velká pozornost by se měla věnovat vývoji obalů. Mělo by být pohodlné, jasné a přitahující pozornost. Zmrzlina je často vybírána kupujícím sám v chladírenských skříních, takže jeho vzhled hraje důležitou roli při výběru.

Obchod s zmrzlinou se vyznačuje vysokou ziskovostí a poměrně malými investicemi. Kapitálové výdaje zahrnují nákup výrobní linky (2,5 až 3 miliony rublů), chladicí zařízení (350 000 rublů), zařízení pro balení hotových výrobků (550 až 600 tisíc rublů), náklady na dodávku a instalaci vybavení (asi 200-250 tisíc rublů.), Pracovní kapitál (včetně nákupu surovin) - 2,5-3 milionů rublů.

Technologie výroby zmrzliny

Existuje několik různých klasifikací zmrzliny. Zvažte nejběžnější z nich. Zmrzlina vyrábí následující formy: mléko, máslo, krém na bázi mléčné směsi s obsahem tuku 2,8-3,5%, 8-10% a 12-15%, v uvedeném pořadí; Ovocné jahodové aroma (bez přídavku syrového mléka) se zavedením sirupu a organická barviva, a esence; amatérské druhy s různými plnivy. Také, zmrzlina se dělí v závislosti na vlastnostech jeho přípravy, na měkké (vyrábí frizerovaniya směsi bez temperování), tvrzené (hlavní a amatérské typů), pet. Kromě toho se zmrzlina liší podle metody balení. V tomto případě se může jednat o hmotnost, melkofasovannykh (brikety, papíru nebo oplatky šálky, čokoláda a podobně. D.) Krupnofasovannym (koláče, zmrzlina kartony, do plastových sáčků a podobně. D.). Zmrzlina se dělí do několika skupin, v závislosti na použitých surovinách: zmrzlina na bázi mléka (mléko, máslo, smetana, kyselého mléka, syrovátky), krém na bázi ovoce a jahody, zmrzliny na bázi cukru, náhražky cukru, sladidla (aromatické); zmrzlina na mléčné a ovocné bobule (sorbet, sherbet); zmrzlina vyrábí v frizerovaniya bez (potraviny a ovoce ledu), mléčné smetany (mléka a zeleniny, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, zeleniny a smetany a tak dále.). Také existuje klasifikace zmrzliny, v závislosti na normalizované hmotnostní části tuku. V tomto případě, může být výrobek s nízkým obsahem tuku, nízkotučné klasické (normální tuk), tuk a vysokozhirnym. V závislosti na zmrzlina aromatizační složky je rozdělen do následujících typů: led s plnidly, zavedených ve formě homogenní hmoty (čokoláda s přídavkem kakaového prášku, kávového extraktu s přídavkem kávy s čekanky extraktů s přídavkem kořene čekanky, pudink krém s přidanými sirupu krémy je karamel, matice s přídavkem ořechových pralinek, pureed ovoce doplněné ovoce a plody), zmrzliny s přísadami zavedených v celých kusů nebo ve formě vrstvy, žíly, cívky, tyče, apod. d. (zmrzlina s kandovaným ovocem, s J emom, rozinky, ovoce, čokoláda čip, měkký karamel, ořechy a podobně. d.). Zmrzlina, v závislosti na teplotě a konzistence může být měkká a tvrzené, v závislosti na způsobu výroby - jednovrstvé, laminované, v jedlém povlaku, zdobené. V samostatné skupině zmrzlinové výrobky jsou předkládány (koláče, rohlíky, vdolky, rohy, koláče). Vzácné kyselé mléko zmrzlina, která, v závislosti na použité surovině a fermentů rozdělen do jogurtu, acidophilus, kefír, tvaroh, zakysané smetany, prostokvashnoe, ryazhenkovoe a t. D. Zmrzlina s vitamíny názvem obohacené, a při použití náhražek cukru na titulní produkt se přidá zjemnění "S xylitolem", "sorbitolem" a dále, v závislosti na náhradách. Při přidávání vonných látek na štítek je přidán nápis "s příchutí...".

Výroba zmrzliny se skládá z několika základních etap. V prvním stupni se směs připraví (příprava a míchání), produkt se zfiltruje a pasterizuje a směs se homogenizuje a ochladí. Pak jde na vlys, balení, vytvrzení a balení. Mléko, cukr, smetana a další přísady slouží jako surovina pro výrobu zmrzliny v závislosti na receptu. Spotřeba surovin je asi 8,5-9 tisíc kg na 1 tunu zmrzliny. Podniky vyrábějící zmrzlinu pracují na několika technologiích. Každá z nich má určité nuance. Při použití dávkové zařízení technologie se používá pro přípravu směšovací složky zmrzliny, vytváří vysoce dispergovanou emulzi, jeho pasterizaci, homogenizaci, chlazení, zrání a přísuv frizerovanie. Maximální produktivita velkého podniku je v tomto případě asi 1200-1300 kg produktů za hodinu. Za prvé, směs zmrzliny je dodávána v kapalné formě do mísící nádrže přes regenerační část výměníku tepla. Směs jako výsledek této operace se zahřeje na teplotu 40 až 45 ° C. Komponenty tuku se nejprve roztaví v taviči oleje a potom se přivádějí disperganty do speciálních nádob. Disproporční násypka rovněž naplňuje suché složky budoucí zmrzliny, které se pak smísí v toku s původní směsí a tuky, což vede k vytvoření emulze. Směs zmrzliny je pasterizována v kontejnerech, kde je přiváděna přes bubnovací páru. Na konci procesu pasterizace se směs zmrzliny přečerpává přes filtr do homogenizátoru a potom do regenerační části deskového výměníku tepla. Tam se částečně ochladí a pak se přivádí do úplného ochlazení výměníku tepla, kde se chladicí kapalina působí ledovou vodou, roztokem soli a tak dále. Směs se ochladí na 5-7 ° C, se přivádí do nádrže pro zrání. Jejich počet závisí přímo na sortimentu, jako je balení, výkon mrazničky a další podmínky. Použití porcovací technologie má řadu nesporných výhod. Za prvé, náklady na soubor zařízení v tomto případě budou podstatně nižší. Navíc její údržba nevyžaduje kvalifikovaný a zkušený personál. Konečně, kvůli nízké úrovni automatizace a jednoduchosti návrhu, je výrobní proces co nejspolehlivější. Nicméně bez mínusu to nešlo. S využitím dávkové technologie je prakticky nemožné vytvořit produkt s vysokými požadavky na kvalitu. Takové výrobní linky se ukázaly jako neúčinné při objemech výroby přesahujících 1 250 kg produktů za hodinu. Další nevýhodou je nadměrná spotřeba elektrické energie.

Také v prodeji jsou linky přípravy směsi zmrzliny, pracující na nepřetržité technologii. V tomto případě se výrobní proces zahrnuje přípravu složek zmrzlinových směsí s kontinuální a automatickým podáváním do mísicí nádrže, vytváří vysoce disperzní emulzních vícesložkové kompozice, pasterizace v tenké fólie uzavřené kapalinové komunikace s expozicí a automatické řízení procesu pasterizace, následné homogenizace, chlazení, zrání a krmení na frizerovanie.

Produktivita této linky je od 1250 do 5000 kg směsi za hodinu. Použitím technologie kontinuální výrobu zmrzlinového směsi zracích nádržích řídí kontinuální mrazáku, kde se šlehačkou a provzdušňuje se za chlazení od +4 ° C do -5 ° C, v závislosti na stupeň zmrzliny. Zmrzlina, která pochází z mrazáku, má měkkou konzistenci. Množstvím vzduchu, který se přidává ke směsi, je určen indikátor, jako je například bičování. Ihned po opuštění zmrzlinovém mrazicím do něj se vloží různá aditiva, pokud formulace (džem, ovoce, ořechy, rozinky, čokoládu a drcený pr.). Za tímto účelem jsou k výrobní lince připojena různá zařízení. Poté, co byla zmrzlina dodávána s různými přísadami, směs vstupuje do dávkovacích zařízení, které ji tvoří. Pak se zmrzlina ochladí a zabalí. Výhodou této technologie je zajištění zaručené výkonnosti vedení s ohledem na tepelné podmínky zpracování směsi. Taková výroba je ekonomičtější. Linka je automatizovaná, což prakticky eliminuje možnost chyb.

Zařízení je dodáváno samostatnými montážními jednotkami, což snižuje náklady kupujícího na instalaci a uvedení do provozu. Zařízení je charakterizováno nízkou spotřebou tepla a chladiva. Nevyžaduje rozsáhlé prostory pro instalaci a výrobu, poskytuje nepřetržitou výrobní technologii s dodržováním vyšších hygienických norem.

Sysoeva Lily
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.