Rozpustná čekanka je přínosem a kontraindikacemi

Čekanka je populární surovou kávou, kterou lze zakoupit v různých obchodech. Výhody a poškození rozpustné čekanky je známo mnoha - každému, kdo sleduje své zdraví, alespoň jednou použil tento nápoj.

Tráva je známa našim předkům z dávných dob a byla velmi žádaná, byla určena pro amulet proti zlu nebo zkažení. Tato rostlina má mnoho národních jmen: silnice trávy, modrá květina, gorchanka, tatarská barva a král-kořen. Každé z těchto názvů vykazuje určité vlastnosti čekanky - ve skutečnosti roste po silnicích, květy modře, trochu hořké, pro léčebné účely, používá se hlavně kořen. Tam je také slavné jméno - Petrov Batog.

Podle legendy apoštol Petr chytil tuto rostlinu a s pomocí jízdil ovce do stáda. Druhá legenda - škůdci se objevili na špičkách chleba, apoštol Peter přišel na pole, odtrhl větvičku a zaklepal škůdce z špicel. Potom hodil větvičku na zem a on vystoupil, stal se kořenem, od té doby rostlina roste podél silnic a polí.

Země původu

Včela čekanky je Středozemí, roste, obvykle v tropických a mírných zónách. Trvalá rostlina patří do Compositae. Výška dosahuje 60-70 cm, listy jsou podlouhlé, jsou shromážděny v růžici, v červenci začínají kvitnout a kvete až do podzimu. Květenství jemné modré barvy, semena se objevují v trávě pro druhý rok existence, který dozrává podzim a jeden keř může dávat velké množství zrna (3-25 tisíc).

Odrůdy rostlin

Dvě odrůdy rostliny jsou pěstovány pro výrobu léčivých surovin, existují čtyři další odrůdy této rostliny, které jsou považovány za divoké. Může být pěstován rozdělením kořenů nebo semen, tráva je nenáročná, ale vyžaduje dobře osvětlené plochy. Nebojí se sucha, ale pokud je zavlažování pravidelné, přinese to mnohem větší sklizeň. Čekanka může snadno tolerovat menší mrazy.

Pro léčebné účely můžete použít dvě odrůdy rostlin - společné a salátové. Používají se páteř a horní část. Kořen musí být sklízen na jaře nebo na podzim (nejlépe po dešti), a to okamžitě, jakmile se listy začnou objevovat na stonku. Nejprve je třeba jemně kopat z různých stran - v tomto případě kořen snadno vyjde celé ze země. Poté musí být důkladně vyčištěn ze země, opláchnut tekoucí vodou a může být sušen na slunci nebo v sušičce (teplota nepřesahuje 50 stupňů). Uchovávejte na suchém a větraném místě.

Tráva je sklizena během kvetení - vrcholy stonků jsou odříznuty (asi 30 cm), vysušeny ve stínu, rozloženy v jedné tenké vrstvě. Skladují se také v suché a větrané místnosti, někde až do 3 let.

Nádherný přírůstek salátů jsou čerstvé listy čekanky, také vynikající jako přísada nebo koření pro první a druhé pokrmy. Chcete-li zlepšit chuť kávy, můžete přidat do nápoje sušené a pražené kořen čekanky. Pro zdravý účinek na tělo je možné použít čerstvou šťávu z rostlin. Chcete-li ji získat, musíte odříznout horní část stonků v předvečer kvetení a poté je brousit mletou mýdlovou miskou. Z kaše, aby se stlačila šťáva, aby mohla být skladována v chladničce (ne více než pár dní, ve skleněné nádobě se zavře), je nutné vařit kapalinu po dobu 2-3 minut. Ze šťávy se nejlépe konzumuje mléko a rozpustí se v něm lžíce.

K dnešnímu dni se čekanka opět stala populární, tam jsou speciální plantáže, kde se pěstuje a rostliny, kde je rostlina sušena.

Použité odrůdy čekanky

 • rozpustný;
 • smažená (země);
 • kapalina.

Hlavním prvkem je kořen čekanky. Rozpustná čekanka je jako káva a chuť a pro osvěžující účinek, takže může být plnohodnotnou náhradou. Nápoj se vyznačuje speciální chutí s nenápadným chlebem. Používaná čekanka, jako je káva - můžete s mlékem a cukrem, mléko ještě více učinit čekanku. Čekanka je přirozenou náhražkou kávy.

Technologie výroby rozpustné čekanky

Nejprve musí být rostlina sklizena a nakrájena. Dále se provádí extrakce, díky níž je extrakt vytažen, je naložen do sušení. Zde dochází k přeměně surovin na rozpustný prášek. Produkt se získává ve formě prášku, pak je balen a odeslán k prodeji.

Existují výrobci, kteří přidávají barvu do hotové čekanky, ve většině případů nejsou přirozené. Pro zlepšení chuti lze také přidat chemikálie nebo příchutě.

Používání čekanky

Čekanka má obrovské množství užitečných vlastností. V prvním kroku se inulin vylučuje - je zařazen do skupiny polysacharidů, hraje roli fruktozového polymeru. Z tohoto důvodu je považován za jeden z nejužitečnějších produktů pro diabetiky. Inulin pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšuje metabolismus a trávení obecně.

V kořenech rostliny jsou proteinové látky a taninové kombinace, stejně jako riboflavin, thiamin a organické kyseliny. Vysoký obsah kyseliny listové a askorbové, různé vitamíny, kyselina pantothenová a pyridoxin.

V rostlině existují také minerální látky - draslík, vápník, hořčík a fosfor. Mikroelementy - mangan, zinek, měď a selen. Všechny tyto prvky hrají obrovskou roli ve fungování všech orgánů v lidském těle.

Rozpustná čekanka je velmi užitečná, a to i bez ohledu na skutečnost, že prochází dlouhou léčbou, stále neztrácí své užitečné vlastnosti.

Nápoj má příznivý účinek na nervový systém, práci sleziny a ledvin, pomůže při řešení problémů s nespavostí a onemocnění oběhového systému, užitečných pro krevní cévy. Pomocí této funkce můžete obnovit střevní mikroflóru.

V těhotenství neexistují žádné zvláštní kontraindikace užívání nápoje, přispívá k celkovému posilování těla těhotné ženy a zabraňuje výskytu anémie. Nápoj z kořenů pomůže odstranit tekutinu, což pomáhá předcházet těmto nepříjemným příznakům těhotných žen, jako je edém, pálení žáhy nebo zvracení.

Nápoj se objeví při hypertenzi - neobsahuje kofein. Pomáhá snížit pocení, zlepšuje krev. Čistí ledviny, cévy a normalizuje celkovou aktivitu střeva.

Vědci prokázali, že čím větší hořkost je v rostlině, tím víc je kvas se pro práci gastrointestinálního traktu. Odvar z byliny čekanky pomůže odstranit únavu, odstraní pálení žáhy. Čekanka je ochránce jater, vědci dospěli k závěru, že může pomoci zpomalit tak závažné onemocnění, jako je jaterní cirhóza.

U mužů bude tento nápoj také velmi užitečný. Přibližně 50% mužské populace reprodukčního věku trpí onemocněním reprodukčního systému a kvůli diuretickému účinku nápoje bude pozitivně ovlivňovat urologický systém. Ti, kteří zneužívají alkohol, musíte používat čekanku - pomáhá odstraňovat toxiny a toxiny, které pomohou očistit tělo a obnovit jeho funkce.

Doporučujeme pít čekanku lidem, kteří chtějí zhubnout. To pomůže vytvořit metabolismus, odstranit cholesterol a přebytečné tuky, stejně jako těžké kovy a dokonce i radioaktivní látky. Je však třeba si uvědomit, že tento nápoj může vzbudit chuť k jídlu, záleží na individuálních vlastnostech organismu.

V každém případě musíte před použitím čekanky znát všechny kontraindikace k jejímu použití.

Kontraindikace a poškození

Cikorie patří do formy "léčebných", takže je lepší konzultovat s lékařem před tím, než začnete pít do své vlastní stravy. Expert bude schopen přesně říci, zda existují nějaké kontraindikace k jeho použití a v jakých částech potřebujete pít nápoj s maximálním přínosem pro vaše tělo.

Nepoužívejte je k individuální intoleranci na výrobek. Také se nedoporučuje u astmatu, cholelitiázy, bolesti kloubů, bronchitidy a silného kašle.

Neexistuje žádný jednohlasný názor na to, zda je možné konzumovat čekanku během kojení. Někteří věří, že je to možné - tento nápoj bude výbornou alternativou ke kávě a bude vyhovovat těm matkám, které se nemohou ani v tomto období života vzdát kávy. Také neexistuje shodný názor na to, kolik můžete konzumovat tento nápoj. Někteří doktoři říkají, že musíte vypít víc než šálek, druhá, která je víc a nápoj nepoškodí ani matku ani dítě, ale v žádném případě jej nepoužívejte.

Začněte pečlivě čekat, zapomeňte na to, abyste začali s pouhými párty a současně sledovat stav a reakci dítěte. Pokud je zjištěna malá nebo alergická reakce, použijte zastavení. V některých epizodách může čekanka snížit laktaci, ale obecně má příznivý účinek na tělo ženy - to tóny a pomáhá vrátit se k normálu po těhotenství a porodu.

Navzdory výhodám může uškodit lidem, kteří mají vřed žaludku nebo duodenální vřed a ty, kteří trpí gastritidou. Nápoj ovlivňuje nervový systém pozitivně, ale když člověk zvýšil excitabilitu nebo neurózy, je lepší se vzdát častého používání čekanky. Některé látky přítomné v prášku mají rozšiřující účinek, takže nepijte lidi, kteří trpí hemoroidy, protože mohou dokonce vyvolat krvácení. Nedoporučuje se používat křečové žíly.

Lidé, kteří jsou alergičtí, také nemusejí zneužívat nápoj. Je lepší začít s malým množstvím a můžete přidat množství, pokud se neprojeví negativní reakce těla.

Je třeba poznamenat, že pokud se čekanka používá ve velmi velkých dávkách, bude mít negativní vliv na tělo. Odhalil se mu i vedlejší účinky: otoky, bolesti břicha, rozrušení žaludku a zvýšení chuti k jídlu.

Jak připravit nápoj

Aby byl nápoj úspěšný, je třeba znát pravidla pro jeho přípravu. Cikorky ve formě prášku lze zakoupit zpravidla v obchodech v baleních, v tomto případě by se měly nalít pouze s vroucí vodou.

Když máte nakrájený kořen, nejprve je třeba posunout v kávovaru a pak si můžete připravit nápoj. Chcete-li to udělat, nalijte čajovou lžičku prášku do turka, nalijte sklenici vody (studené), nasajte na malý plamen a přivedete k varu, vařte 2-3 minuty, vyjměte z tepla. Dejte trochu nápoje, abyste ochladili, přidávejte mléko, cukr podle chuti.

Chcete-li napít celý kořen, nejprve je třeba rozdrtit a smažit v pánvi. Rozemlejte je v mlýně na kávu a vařte, jak je popsáno výše.

Tekutý extrakt by měl být jednoduše rozpuštěn v horké nebo teplé vodě (poloviční čajová lžička nebo lžička extraktu může být přidána do sklenice vody). V případě potřeby přidejte med nebo mléko. Můžete také přidat trochu extraktu k čaji.

Tipy pro použití čekanky

Pokud nejsou žádné omezení nebo nemoci, pak ještě není nutné pít moc. 1-2 šálky nápoje denně jsou zlatým prostředkem, který nepoškodí, ale přinese zisk. Překročení této dávky se nedoporučuje. Musíte poslouchat své vlastní tělo a řekne vám normu.

Brew rozpustný prášek by měla být vařená voda, a pak nechat vařit na několik minut - to dá příležitost plně nasytit užitečné vlastnosti nápoje. Může se vařit s mlékem (prášek se nalije horkým mlékem), stále můžete přidávat smetanu, med nebo cukr, záleží na vašich preferencích.

Při nákupu byste měli určitě zkontrolovat značení, prozkoumat složení a pokud existují náhražky nebo jiné přísady, je lepší věnovat pozornost jiné značce nápoje. Neexistuje žádný nedostatek, v jedné zásuvce najdete mnoho různých možností.

Pokud existuje pochybnost o užitečnosti hotového prášku, to může být provedeno s jeho vlastní: kořeny vyschnout (v troubou, sporákem nebo na otevřeném slunci, ale ne na přímém slunečním světle), pak nakrájíme, osmahneme a závěrečnou fázi - na grind. Nalijte hotový prášek do suché šroubované nádoby. Pokud je spousta volného času a existuje možnost získat suroviny, může být dokonce i domácí výroba. Je třeba mít na paměti, že tento produkt se bude výrazně měnit v chuťových vlastnostech z variace skladů.

Způsob výroby profylaktické rozpustné čekanky

Vynález se týká potravinářského průmyslu a může být použit v podnicích pro výrobu potravinářských koncentrátů. Způsob zahrnuje přípravu suroviny, její vodnou extrakci, filtraci a koncentraci. Podle vynálezu se extrakce provádí v extrakčním zařízení nebo baterie při tlaku 0,02-0,03 MPa a teplotě 80-95 ° C, dokud hmotnostní podíl suchých (rozpustné) látek 10-15%. Před koncentrací se k extraktu přidávají přísady, včetně sody v množství 0,1-0,3% hmotn. Extraktu a udržují se za stálého míchání po dobu 10-20 minut. Koncentrace se provádí při teplotě ne vyšší než 80 o C a zředí se na 0,055-0,085 MPa hmotnostní podíl pevné látky 50-55% a hmotnostní podíl celkových cukrů, vztaženo k sušině nejméně 62%, včetně inulinu alespoň 20%, přičemž se udržuje hodnota Hodnota pH v konečném produktu je 4,2 až 5,6. Jako přísady se používá granulovaný cukr a / nebo kyselina citronová a / nebo mletá skořice nebo bez přísad. Jako surovina použijte sušenou čekanku nebo její směs se smaženou čekankou a / nebo nepraženou ovesnou moučkou. To umožňuje získat produkt se zvýšenými profylaktickými vlastnostmi, zlepšenými organoleptickými parametry a rozšířit řadu vitálních potravin. 2 z.p. f-ly.

Vynález se týká potravinářského průmyslu, zejména způsobů výroby kávových náhražek kávy.

Známý je způsob výroby rozpustného prášku cikorkového extraktu zahrnuje extrakci vodou vysuší v čekanky troubě nebo lisování kořenů čekanky a vysušení extraktu na prášek, který se pak podrobí karamelizací ve vytlačovacím stroji při teplotě 180 až 250 ° C s časem zpracování až do 5 minut, a pak se ochladí a rozemele, aby se získal prášek z čekanky (viz PCT WO 96/24256, 15. srpna 1996).

Nevýhodou známého způsobu je jeho vysoká energetická náročnost, doba trvání a výsledný produkt není zcela rozpustný ve vodě a má znatelný karamelový tón, který není zcela charakteristický pro kávové výrobky.

Způsob výroby rozpustné čekanky podobného pasty je známý, včetně promývání kořenových plodin, jejich mletí, extrakce vody, filtrace, odpařování a tepelného zpracování. Aby se zvýšil výtěžek hotového výrobku a snížila spotřeba tepelné energie před extrakcí, jsou drcené kořenové plodiny pod tlakem natlačeny, aby se vytvořila celulární šťáva a pokuty. Extrakce vody se podrobí stlačování a před filtrací se buňka a extrakt zkombinují (viz autor SSSR, 1718772, 15.03.1992).

Produkt získaný touto metodou je bohatý na biologicky aktivní látky, ale organoleptické vlastnosti nejsou dostatečně vysoké kvůli použití čerstvých, nesolených a nepražených kořenových plodin čekanky.

Nejbližší navrženého způsobu je způsob výroby pastovitou rozpustné cikorky, zahrnující přípravu suroviny, její extrakci vody, filtraci a koncentraci. Podstata tohoto způsobu spočívá v tom, že se extrakce podrobí 60 až 80% sušeného čekanky a získané extrakty se 20-40% pražená čekanka se spojí, filtrují se a poté se odpaří (viz. Model. SVID. SSSR 1734644, 23. 05,1992).

Nevýhodou známého způsobu je, že získaný produkt má nedostatečně vysoké organoleptické vlastnosti.

Cílem předloženého vynálezu je poskytnout kávovou náhražku s vysokými organoleptickými charakteristikami s vyváženými aromatickými a aromatickými charakteristikami, což je rozšíření sortimentu produktů se zvýšenými profylaktickými vlastnostmi.

Podstatou je, že metoda zahrnuje přípravu suroviny, její extrakci vody, filtraci a koncentraci. Podle vynálezu se extrakce provádí v extrakčním zařízení nebo baterie při tlaku 0,02-0,03 MPa a teplotě 90-95 ° C, dokud hmotnostní podíl suchých (rozpustné) látek 10-15%. Před koncentrace v extraktu je podávána aditiva včetně jedlé sody (jinak známý jako jedlá soda, balená soda nebo hydrogenuhličitan sodný), v množství 0,1-0,3% hmotnostních extraktu, a inkubují za stálého míchání po dobu 10-20 minut. Koncentrace se provádí při teplotě ne vyšší než 80 o C a vypouštěny 0,055-0,085 MPa na hmotnostní podíl pevné látky 50-55% a hmotnostní podíl celkových cukrů, vztaženo k sušině nejméně 65%, včetně inulinu alespoň 20%, přičemž se udržuje hodnota Hodnota pH v konečném produktu je 4,2 až 5,6. Jako přísady se používá granulovaný cukr a / nebo kyselina citronová a / nebo mletá skořice.

Jako surovina použijte sušenou čekanku nebo její směs se smaženou čekankou a / nebo nepraženou ovesnou moučkou. Navržený způsob umožňuje získat rozpustné cikorky, profylaktického, který je vyráběn z extraktu sušené čekanky (90%) z jeho směsi s pražené čekanky (10%), nebo nepražených zrn ovsa (10%) ze strany jeho koncentraci. Tento způsob zahrnuje zavedení aditiv, které se ve svém složení, by mělo obsahovat potraviny sodu, a navíc, a / nebo cukr a / nebo kyselina citronová a / nebo mleté ​​skořice. Je dobře známo, že čerstvá čekanka má velmi silnou hořkost, protože obsahuje glykosid intibin. Pro zničení je čekanka smažena. Současně jsou však i další cenné látky z čekanky, zejména inulin, zničeny. Proces Výjimka pražení umožňuje zachovat tento cenný polysacharid v konečném produktu, ale použití pouze extraktu sušené čekanky nedovolí nápoj s vysokými organoleptické vlastnosti, takže tento způsob zahrnuje zavádění přísad, a kombinace použití nejen sušené a pražené čekanky, ale také oves, přičemž zvláštní preventivní vlastnosti spolu s pikantní chutí. Uvedeny v alternativní variantě pro těžbu nerostných surovin a přísad umožňují získat nápoje, a jsou stejně užitečné při cílení lepší organoleptické různých aromatických přípravků nároky spotřebitelů: skořice, kyselinu citrónovou a cukru, s nebo bez přísad. Inulin v procesu hydrolýzy tvoří první gama a pak de-fruktózu. Tato funkce přispívá k lepšímu vstřebávání inulinu, těla lidí, zejména lidí s diabetem ve srovnání s nízkým asimilaci běžných cukrů. Kromě toho všichni ví, že nápoje z čekanky jsou nejen chutné a užitečné, ale mají také léčivé vlastnosti. Podle četných tuzemských i zahraničních lékařů čekanky usnadňuje práci srdce, zlepšují trávení, usnadňuje odstraňování toxinů z těla, zvyšuje metabolismus, zvyšuje aktivitu žluči, v játrech a ledvinách. Tyto vědecké údaje umožňují pojmenovat nový nápoj z prevenci čekanky kvůli vysokému obsahu inulinu, kvůli zvláštnostem vedení procesu jeho režimu. Zavedení aditiv umožňuje přesně udržovat pH koncentrátu, jeho chuťové vlastnosti, kombinující vlastní hořkost světla čekanky a současně snadné a příjemné vnímání.

Navrhovaná metoda je nová.

Dosažení výše uvedeného technického výsledku nám umožňuje považovat tento vynález za vhodné kritérium "invenční krok". Průmyslová použitelnost je zřejmá z důvodu neexistence jakýchkoli překážek při jeho zavádění, které nebyly dříve známy v potravinářském průmyslu.

Způsob je ilustrován příkladnými provedeními.

PŘÍKLAD 1 Pro získání profylaktického "inulin" rozpustného čekanky na 1 000 kg extraktu s obsahem pevných látek 12% se odebralo 280 kg sušené čekanky. Extrakce sušené čekanky byla prováděna ve vsázkových extračkách při poměru krmení k vodě 1: 6 při teplotě až 95 ° C a tlaku v zařízení 0,03 MPa.

Výběr extraktu byl proveden, když hmotnostní podíl pevných látek dosáhl 15%. Stanovení hmotnostního podílu suchých látek v extraktu se provádí na refraktometru. K tomuto účelu byl odebrán průměrný vzorek extraktu, ochlazen na teplotu 20 ° C a mezi hranoly refraktometru byla aplikována jedna nebo dvě kapky. Filtrace extraktu byla provedena na rámových listech. Filtrovaný extrakt byl zvážen a poslán do nádob pro smíchání s přísadami.

Cukr-písek, kyselina citronová a sodná sůl byly dávkovány na vážících zařízeních. Připravené složky byly přidány do filtrovaného suspendovaného extraktu sušené čekanky rychlostí 60 kg cukru, 3,0 kg kyseliny citrónové a 2,0 kg sody. Výsledná směs byla důkladně promíchávána po dobu 15 minut, což umožnilo udržet biochemickou a organoleptickou asimilaci složek. Směs se pak zahustí. Koncentrace se provádí ve vakuové odparce za vakua 0,065 MPa a při teplotě 75 ° C až na obsah pevných látek 52%. V konečném produktu bylo pH 4,8. Koncentrovaný produkt byl odeslán k balení a pasterizaci.

Příklad 2 Pro rozpustné cikorky profylaktické „zlatý kořen“ byly všechny procesy analogickými k postupům popsaným v příkladu 1, kromě toho, že se extrakce provádí kontinuálním baterie, a jako surovina se 90% vysuší čekanka a 10% praženou čekanku. Navíc extrakty připravené odděleně, a pak se smísí (v poměru 9: 1) se přidá 0,2% jedlé sody a důkladně se promísí s inkubací po dobu 20 minut. Jiné procesy byly podobné jako v příkladu 1. Finální hodnota pH produktu byla 5,1.

Příklad 3 Byla vyrobena produkce rozpustného čekanky profylaktického "cicolistinu".

Způsoby byly prováděny stejným způsobem jako v příkladu 2. Avšak pro míchání byl zahuštěn koncentrovaný extrakt sušené čekanky rychlostí 75%, smažená čekanka 5,0%, nepražená ovesná zrna 20,0%. Všechny ostatní postupy byly prováděny podobně jako v příkladu 2. V konečném produktu bylo pH 5,4.

Byla provedena výroba čekanky rozpustné preventivní skořicí.

K tomu byl získán extrakt z čekanky rozpustný s obsahem pevných látek 15% ze sušené čekanky a smíchán se skořicí a sody. Skořice byla odebrána v množství 0,1% hmotn. Extraktu a soda v množství 0,2% hmotn. Extraktu. Důkladně promíchejte 15 minut, aby se udržely a vytvořily chuťové a aromatické vlastnosti, po které byla směs posílána do koncentrátu. Všechny ostatní postupy byly prováděny podobně jako v příkladu 2. V konečném produktu bylo pH 4,2.

1. Způsob výroby rozpustné cikorky, zahrnuje přípravu suroviny, jeho extrakcí vodou, filtrace a koncentrace, při kterém se extrakce provádí v baterii extrakční nebo přístroje při tlaku 0,02-0,03 MPa a teplotě 80-95 ° C, dokud hmota suché frakce (rozpustné) látky 10-15%, a poté se koncentruje extrakt je podáván v přísad, včetně jedlá soda v množství 0,1-0,3% hmotnostních extraktu, a inkubuje se za stálého míchání po dobu 10-20 minut, koncentrace se provádí při teplotu ne vyšší než 80 ° C a zředí se na 0,055-0,085 hmotnostní podíl MPa pevné látky 50-55% a hmotnostní podíl celkových cukrů, vztaženo k sušině nejméně 62%, včetně inulinu alespoň 20%, při udržování pH v konečném produktu 4.2-5.6.

2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přísady jsou cukr a / nebo kyselina citrónová a / nebo mletá skořice.

3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že surovinou je sušená čekanka nebo její směs se smaženou čekankou a / nebo nepraženým zrnem zrn.

Jak se čekanka rozpouští, je to zázrak chemie?

Čekanka se získává v důsledku určitých akcí. Nejprve shromáždíme kořen. Pak ji rozdrvíte. provádíme postup extrakce a získáme extrakt. Pak přidáme extrakt do rozprašovací sušičky. V této fázi se čekanka rozpadne. Poté, co se stane práškovou hmotou, v továrně se zabalí a zabalí.

Video, jak je to hotovo:

Zde je také chemie. Nejprve byla rozpuštěná čekanka získána pouze v kapalném koncentrátu. Protože surovina z čekanky je vysoce hygroskopická a ve formě prášku to nefunguje dříve. Ve skutečnosti je tekutá čekanka nejužitečnější, je vyrobena z nepražených kořenů čekanky, a proto si zachovává všechny užitečné vlastnosti.

Nyní existuje také způsob získání prášku, když se smažou kořeny čekanky a procento inulinu je sníženo na 60. Získá se extrakt, který se nanáší do sušení rozprašováním. Takže produkt vychází ve formě rozpustného prášku.

Ale dál, chemie už hraje. Tak činí bezohlední výrobci a přidává barviva k produktům. No, pokud je to ještě přirozené, ale častěji než přirozené. To má zlepšit chuť. Používají se také příchutě. Stejně jako všude v potravinářském průmyslu. A ne každý, když kupuje výrobek, čte, jak a z čeho je vyroben. Ano, a začínájí číst, zvláště nerozumím. Napíše to tak, pravděpodobně, konkrétně, takže prostý kupující nerozumí.

Obecně platí, že existuje několik metod pro produkci rozpustného tsikoriya.Odin WAY-způsob, kdy přípravek sušené čekanky nebo jako část pražených a nepražených zrn ovsa čekanky nebo ovsa bez jeho koncentrace. Připravená surovina se podrobí vodnou extrakcí v extrakčním zařízení a poté se filtruje. V této fázi, lze přidat doplňky: jedlá soda, cukr, kyselina citrónová, mleté ​​skořice a další dobavki.Tak jako čerstvá čekanka má silnou hořkou chuť vzhledem k obsahu v ní glykosid intibin a zničit intibin, že smažené, ale pokles vyšetřování a jiných živin čekanka, například inulin, který po hydrolýze tvoří první gama, a pak se de-fruktóza, který je lépe přizpůsobil tělu než běžný cukr, a to zejména u pacientů, diabetom.Zatem strávit až do určité koncentraci hmotnostní zlomek su xux veschestv.Potom lyofilizační se provádí ve vakuu nebo jiného prášku sposobami.Tak čekanky se získá rastvorimym.Nu a aplikuje výrobce chemie, kteří chtějí získat lepší výstupu hotového výrobku za nižší cenu, pak se přidá nejrůznější nepříliš potřebných látek, jako jsou barviva.

VÝROBA ROZPUSTNÉ CYKORIE

Jak již bylo uvedeno, nápoje, které nahradí kávu, našly spoustu přívrženců a zasloužily si zasloužené úspěchy mezi obyvateli naší země. Avšak za účelem dalšího zlepšení jejich kvality a snadného použití je vhodné vyrábět tyto nápoje ve formě instantních rozpouštědel, jako je rozpustná káva.

Vzhledem k tomu, nápoje, kávové náhražky obsahují méně těkavé aromatické látky než káva, je možné nejen sušit, ale také redukuje ve vakuovém zařízení, a nakonec se vysuší buď, nebo pro vytvoření pasty. Vzhledem k tomu, že se spotřeba tepla pro odpařování vlhkosti při 1 kg varu ve vakuové zařízení 3-3,5 krát méně než při sušení rozprašováním, představuje určité ekonomické proveditelnosti.

V naší zemi byla rozpuštěná čekanka ve formě těstovin nejprve vyrobena v jedné z výrobních závodů. "Rostokofetsikorproduct".

Technologická schéma pro výrobu rozpustné čekanky je znázorněna na obr. 99.

Sušená čekanka se přivádí do fritézy 2 přes váhy I, vyprážené podle režimů přijatých při výrobě nápojů,

• BWC, které nahrazují kávu, a rezervují se v bunkru 3, odkud jsou podle potřeby podávány do válcového stroje 4, kde jsou rozdrceny na grity. Drcený produkt se rozdělí na mlýn 5 prosévání, aby krupice následující granulometrie: projít sítem s průměrem otvorů 7 mm - 100% sbíhající se sítem s průměrem otvorů 5 mm - 5%. Menší produkt se používá při výrobě kávy a nápojů, které ho nahrazují. Získané grity jsou vyhrazeny v násypce 6. Kůrka je vedena skrz stupnici 7 k difúzní baterii 8, kde je zpracovávána vodou. Extrakt se oddělí v kolektoru 9. Vodný extrakt z čekanky je filtrován filtrem 10 a vařené ve vakuovém zařízení 11 k obsahu v extraktu 70% pevných látek. Vařený extrakt je čerpán do sběrné nádoby 12. Hotový produkt může být balen v pollitrových skleněných nádobách nebo v hliníkových trubicích.

Extrakce pražených čekankových drtků se provádí v extrakční baterii Roberta (obrázek 100).

Baterie se skládá z 12 difuzorů a 12 ohřívačů. Všechny difuzory a ohřívače jsou vzájemně propojeny horkovodním potrubím, vodním výtažkem z čekanky a takzvaným by-passovým potrubím, což umožňuje vyloučit jakýkoli difuzér s ohřívačem z práce.

Ve svitcích ohřívačů může být dodána pára, která zahřeje extrakt čekanky převedený z extraktoru do extraktoru.

Provoz baterie je následující. Zpočátku jsou smažené čekankové drtě naloženy čtyřmi difuzory - každý o hmotnosti 12 kg. Kryty difuzorů jsou uzavřeny a první začne dodávat vodu. Voda, po průchodu difuzoru, extrahuje z čekankových krupiček vodou rozpustné látky. Extrakt je vytlačován vodou do dalšího rozptylu, procházející ohřívačem, kterým je udržována požadovaná teplota, a potom z druhého difuzoru se extrakt dostane do třetího a čtvrtého. Plnění čtyř difuzérů trvá 20 minut. Pak kapalina ve čtyřech extraktorů

Trvalo nějakou dobu na úplnější extrakci a čtvrtým difuzorem byl odebrán hotový extrakt a kontrolován obsah extrakčních látek (hustota). Při hustotě 8-10% extraktu odcházející jeho výběru a na ukončení činnosti difuzory připojeny dva jejich zaplavením melivo a čekanky extrakt ze čtvrté difuzéru (přivádění vody do prvního difuzoru). Po přidržení naplněných přídavných difuzorů je extrakt znovu zvolen a opakován, dokud nejsou naplněna všech 12 difuzorů.

Během plnění difuzorů je voda kontinuálně přiváděna do prvního difuzéru (kaudální) pod tlakem 0,2-0,3 MPa. Každý difuzér obsahuje 12 kg hroznů z čekanky a 84 litrů vody.

Po naplnění celé baterie difuzoru a extrahování extraktu z dvanáctého difuzéru jsou první dva difuzory (ocas) odpojeny od komunikace s bateriemi. Zbývající kapalina s obsahem 1,5-2% sušiny je nalita do speciálního sběrače a čerpadlo je čerpáno namísto vodních a zadních difuzérů. Od odpojených difuzorů vyjíždí dolní poklop a speciální šnek je evakuován z místnosti do sběrného odpadu. Difuzory jsou naplněny čerstvým čekankovým krémem a používají se jako hlavní. Vybíjecí a vykládací cyklus se opakuje každých 20 minut.

Vzhledem k tomu, že intervaly mezi vykládkou a nakládáním jsou malé, postup extrakce se blíží kontinuálním.

Bylo zjištěno, že extrakce čekanky by měla probíhat při teplotě vody 85-90 ° C. V tomto případě je maximální poměr inulinu a fruktózy (3: 2) pozorován při maximálním přechodu extrakčních látek do roztoku v extraktu. Při vyšší teplotě dochází k hlubšímu procesu hydrolýzy inulinu a hromadí se významné množství fruktózy, což snižuje hodnoty chuti hotového produktu. Při teplotě vody dodávané k extrakci je teplota pod 85 ° C výrazně snížena přechod suchých látek na extrakt a následně i výstup hotového výrobku.

V důsledku baterie difuzorů se získá čekankový extrakt, jehož koncentrace až 70% pevných látek se provádí ve vakuových zařízeních při teplotě nejvýše 5 ° C.

Při některé rekonstrukci lze výše uvedenou extrakční baterii použít k extrakci čekanky (viz obrázek 95).

Dokončený extrakt z čekanky je tmavě hnědá pasta, která se snadno a bez sedimentů rozpouští v horké vodě. Chcete-li dostat nápoj dostatečné síly, musíte rozpustit 2-3 g čekanky ve sklenici vody (méně než půl čajové lžičky).

Normy spotřeby surovin při výrobě rozpustné čekanky jsou stanoveny na základě měření výnosů. Závisí na stupni smažení čekanky, procesu extrakce a ztrátách surovin a materiálů ve fázích technologického procesu.

V současné době se spotřeba smažené čekanky na 1 tunu rozpustné čekanky rovná 1200 kg.

Kde V je objem obsazený materiálem, m3;

VM - vlastní objem materiálu, m3.

Studie zjistily, že při teplotě sušení 150 ° C je doba sušení na vlhkost 10% 8 až 14 minut, v závislosti na tloušťce vrstvy. Teplota sušicího činidla nad 150 ° C vyvolává zrání produktu, takže tento nárůst teploty je nepřijatelný.

Při teplotě 150 ° C a lože o výšce 120 mm, obilovin následující data: celkového odporu na začátku sušicí vrstvy 774 Pa a 608 Pa na konci doby trvání sushki- 14 min, specifické zatížení 99,0 kg / m2, kapacita 1 ‚M2 mříž 424 kg / h.

Krupice byly vysoké kvality. Koeficient vztlaku byl tedy 2,5 místo 2,3 u obilovin sušených v sušičce "Eureka", doba vaření byla 12 minut namísto 20 minut.

Kde se v Číně pěstuje čekanka v průmyslovém měřítku

PERSPEKTÍVY UPLATŇOVÁNÍ NESTRADNÍCH VEGETATIVNÍ RAW MATERIÁLY V ODVĚTVÍ

Výrobky z moučné cukrovinky jsou převážně sladké potraviny s vysokým obsahem cukru, tuku a vajec a nízkým obsahem vlhkosti. Mají příjemnou chuť a atraktivní vzhled. Jejich rozsah je velmi různorodý.

Existuje však určitá skupina lidí, pro které jsou tyto pochoutky zakázány. Jedním z hlavních úkolů, kterým čelí v současné době podnikům v potravinářském průmyslu, je proto účelné vytvoření civilizovaného trhu pro výrobky zdravotnické a dietní preventivní aplikace, které uspokojují potřeby specifických skupin obyvatelstva:

 • lidé s různými nemocemi (diabetes atd.),
 • lidé s nadváhou,
 • lidé s různými fyzickými aktivitami.

Některé z těchto problémů lze vyřešit implementací následujících pokynů:

 • vytváření technologií a nových typů produktů pro preventivní účely zvýšené výživy a biologické hodnoty;
 • vývoj technologií a nových druhů výrobků bez cukru, včetně cukrovky.

Zaměstnanci pekařského a cukrářského průmyslu v Rusku mají rovněž za úkol zlepšit strukturu potravin v důsledku zvýšení podílu produktů masové konzumace vysokých potravin, včetně biologické hodnoty. Účelnost řešení je určena potřebou regulovat chemické složení výrobků v souladu s moderními požadavky vědy o výživě, stejně jako účinnost jejich produkce prostřednictvím úspor drahých surovin.

V posledních letech existuje tendence obohacovat potravinářské výrobky s různými biologicky aktivními látkami rostlinného původu a snižovat obsah cukru v produktech, a to i použitím rostlinných surovin.

Čekanka je ideální pro tyto účely. V Rusku je kulturní čekanka jako jedlá rostlina již dlouhou dobu a ve velkém měřítku. Produkce a zpracování čekanky v Rusku se po dlouhou dobu soustředily především v oblastech Yaroslavl a Ivanovo, kde bylo každoročně sklizeno asi 16 000 tun kořenových plodin čekanky. V posledních letech se v Belgorod, Voronezh, Tambov a dalších oblastech Ruské federace uskutečnila i průmyslová výsadba čekanky.

Tento zvýšený zájem o čekanku je vysvětlen především skutečností, že jde o druhou přírodní surovinu z kávy pro výrobu kávových výrobků. Cikorka se ustavila jako lahodný a zdravý produkt s léčebnými vlastnostmi. Na základě čekanky vyrábí v mnoha zemích více než sto rozpustných a nerozpustných nápojů z kávy. Používá se k výrobě přírodní kávy (10-12%), kávových nápojů (až 70%). Čekanka zlepšuje jejich nutriční hodnoty, dodává chuť, hořkou chuť, káva barvu (smažení inulinu a fruktózy částečně karamelizovanými, a to za předpokladu, probarvením výsledná hustota práškového „kávového nápoje“). Pouze v Rusku dosahuje v posledních letech sortiment kávových výrobků vyrobených s použitím čekanky téměř 50 titulů. Hodnota, tak rozšířená v povaze rostliny, jako je čekanka, je způsobena jedinečným chemickým složením. Kořeny čekanky obsahují od 40% (v divoké formě) až po 61% (v kultivarech) inulinů, 4% bílkovinných látek; až 15% cukru, 0,1 - 0,2% intibin glukosidu, který propůjčuje charakteristickou hořkou chuť kořenů, 5/4-05/9% fruktózy, 10 až 20% ovocný cukr, 4,7-6,5% pentosan a pektin, tuky, pryskyřice, taniny a organické kyseliny - kyselina askorbová (15,8%), tsikorevaya, jablečná, vinná a citrónová.

Podle pařížské laboratoře obsahuje čekanka 33 minerálních prvků a vitamínů: A, E, B1, B2, B12, PP. Studie obsahu minerálních prvků v čisté čekance ukázaly, že složení makro- a mikroelementů je charakterizováno takto (mg / 100g sušiny): draslík - 1667,4; vápník-91,5; hořčík -6,3; železo -3,0; měď -0,2; zinek-0,65; mangan -0,42.

Čekanka je také možné detekovat 17 aminokyselin: asparagová v množství 1.01-1.18 g / 100 g surového materiálu, v závislosti na stupni čekanky 0,31-0,50g threonin, serin 0,35-0,59g, glutamovou kyselina - 1,07-1,70, prolin - 0,28-0,83g, glycin - 0,28-0,51g, alanin - 0,38-0,89g, valin - 0,21- 0,41 g, isoleucin - 0,20-0,38g, leucin - 0,26-1,59g, tyrosin - 0,14-0,70g, fenylalanin - 0,11-0,52g, histidin - 0,00-0,77g, lysin 0,00-0,97 g, arginin 0,51 až 0,81 g a stopy cystinu a methioninu. Nicméně, při obsahu skladování většiny volných aminokyselin, zvláště důležité (threonin, valin, methionin, isoleucin, leucin, fenylalanin a lysin), se výrazně sníží. Ostatní komponenty kořen čekanky plodiny - minerály, kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina vinná a kyselina šťavelová, glukosidy - intibin, lactucin, laktopikrin, taraksatol, proteinů a lipidů během skladování suroviny zůstanou prakticky beze změny.

Je známo, že sacharidy hrají velmi důležitou roli v technologickém procesu melanoidiny (intenzivní barvy kůrky pekařských a cukrářských) a čekanky je zdrojem cenné přírodní polysacharid inulin. Inulin - vysokomolekulární fruktosan, rozpustný ve vodě, vysrážený z vodných roztoků přidáním alkoholu. Hydrolýza inulinu pomocí kyselinových forem fructofuranose a glukopyranosa malé množství, a přibližně čtyřnásobek zvýšený obsah volných monosacharidů - fruktóza a glukóza.

V rostlinách je inulin často doprovázen jinými fruktozany (inulidy), které mají nižší molekulovou hmotnost (10-12 zbytků fruktózy) a tím i lepší rozpustnost ve vodě. Z hlediska kvalitativní analýzy inulin a inulidy nejsou barveny jodem. Inulin, obsažený v kořenech čekanky, je nejhodnotnějším sladidlem v naší zemi. Také ve velkém množství se nachází v hlízách z hliněné hrušky a dahlí, v kořenech pampelišky, kok-sagyzů, artičoků, kořenů, listů a stonků kaučukových rostlin guayuly. V těchto rostlinách inulín nahrazuje škrob. Podle jeho chemické struktury je inulín fruk-tozovým polymerem 35-60 monosacharidových zbytků vázaných glykosidickými vazbami mezi prvním a druhým atomem uhlíku.

Inulin je používán jako potravinová přísada do jídla, obohacuje je o dietní vlákninu, která stimuluje motorickou funkci střeva, zabraňuje vstřebávání cholesterolu a přispívá k uvolňování toxických prvků z těla. Navíc má inulin nízký obsah kalorií. Jako náhražka cukru se inulin používá v potravinách pro diabetiky.

V rostlinách (stejně jako ve formě plísní a kvasnic) je obsažen speciální enzým - inula, která hydrolyzuje inulin s fruktózou. Fyzikální čekanka usnadňuje práci jater k odstranění toxinů z těla, pozitivně ovlivňuje centrální nervový systém, eliminuje nespavost. Při vstupu do krevního řečiště je fruktóza pravděpodobnější, že vstupuje do metabolických procesů než glukóza. Využití fruktózy nevyžaduje inzulín, takže je také užitečné jako inulin pro pacienty s diabetem mellitus. Fruktóza má ve srovnání s ostatními cukry velkou sladkost.

Obsažené v čekankových taninových látkách mají ztuhlý antibakteriální a protizánětlivý účinek. Léčivé rostliny obsahující taniny, jsou přijímána pro léčbu onemocnění trávicího traktu, popálenin, stejně jako otrava a těžké alkaloidy metol, protože mají schopnost tvořit nerozpustné sraženiny s těmito sloučeninami.

Existují optimální režimy procesu smažení čekanky, protože v této fázi dochází k významným změnám ve fyzikálně-chemických vlastnostech produktu. Z chemického hlediska v tomto případě hydrolýza inulinu na fruktózu a glukózu (čtyřnásobek jejich obsahu); obsah volných aminokyselin se mění. Intibinový glykosid, který interaguje se sloučeninami vzniklými během smažení, dává komplex horký voňavý - zicoriol;

stejně jako při vysokých teplotách se vytvářejí melanoidiny - látky příjemné zlatohnědé barvy.

Tak, pražená čekanka obsahuje průměrně 17,46% cukru, 25,58% dusíku bez extrahovatelných látek, 7,35% dusíkatých látek, 2,48% mastné oleje, a celkem 71,77% ve vodě rozpustných látek (na sušiny ).

Od dávných dob, jsou cenné dřeviny jako čekanka, se používá v lidovém léčitelství k léčbě žaludečních a střevních chorob, zejména v gastritidu, enteritidou, kolitida; ledvin, a také jako regenerační, krve-čisticí prostředek, zlepšující metabolismus a činidlo zvyšující srdce. To vše a způsobuje použití čekanky jako suroviny s hodnotnými terapeutickými a profylaktickými vlastnostmi. Nejvhodnější produkty pro korekci potravin - pekařských a moučkových cukrovinek. Výrobky z moučné cukrovinky zaujímají významné místo v objemu výroby průmyslových odvětví. Mezi celou řadou pečených kuchařských jídel používaných pro přípravu koláčů a pečiva byly nejvíce používány sušenky. Formulace Analysis polo sušenka ukázaly, že 1 díl proteinu má od 4 do 8 dílů sacharidů, nicméně jejich chemické složení může být uvedena do souladu s požadavky vyvážené stravy, snížení obsahu cukru, a zvyšuje množství dietní vlákniny, vitamíny a minerály.

Polotovary z sušeného pečiva připravené podle receptury č. 8 tradičním způsobem s přídavkem 7% kakaového prášku byly proto zvoleny pro kontrolu. Jako obohacení byly představeny následující produkty zpracování kořenové zeleniny čekanky:

 • čekanka jako pasta smažená;
 • čekanka suchá pražená;
 • čekanka suchá není smažená.

Cukr byl nahrazen čekankou. Účelem této studie bylo získat výrobky se zvýšenou nutriční a biologickou hodnotou, vysokou důstojností, které mají léčebně-profylaktický efekt.

Použití netradičních surovin, tj zpracování potravin, kořen čekanky, snížení spotřeby cukru - písek, a je-li podáván čekanky v kroku šlehání vaječné hmoty (nebo melanže), pozorovaná snížení trvání házení, což rovněž vede ke snížení nákladů hotových výrobků a zvýšení ekonomického efektu. Kromě experimentální vzorky mají lepší pórovitost (menší póry a tenkostěnných) a elastického drti, snadno obnovit původní tvar při stlačení, ve srovnání s kontrolním vzorkem.

Domnívám se také, že je třeba poznamenat, že podle mého názoru je pozitivní vliv zavedení čekanky v těstě na orgonoleptické ukazatele konečných produktů - získání příjemné čokoládové kávy chuti a vůně. Studie v této oblasti pokračují. Nikdo však nemá pochybnosti o účelnosti rozšířeného používání čekanky a výrobků z jejího zpracování při výrobě potravinářských výrobků hromadné konzumace s cílem rozšířit sortiment výrobků s řízenými terapeutickými a profylaktickými vlastnostmi, které zlepšují lidské zdraví.

Dnes, ne celý prostor země pozemek zabírají obvyklé rostlinné plodiny a zahrady. Všechny velké plochy jsou přiděleny exotickým kulturám, květinovým zahradám, sportovním areálem, odpočinkové zóně. Ty se často tvoří ve formě zelených oříznutých trávníků nebo maurských trávníků, které kvete od jara do podzimu. Mezi pole květiny elegantních trávníků, vždy obloha je jemné modré květy čekanky obyčejné, nebo slavné v Rusku tatarské barvy, gorchanka, shchebak, silnice trávy, car-kořen. Na jihu Ruska a SNS je čekanka lépe známá jako Petrov Batog - tráva, jejíž stonky apoštol Peter řídil ovce do stáda. Předpokládá se, že použitá čekanka stéká, kterou hodil podél ovčích silnic, kde na koncích holých kmenových stonků vyrostli trávu neobvyklou stopkou a zvláštními květinami.

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Původní a distribuční oblast čekanky

Místo původu čekanky je Středomoří. V rostlinném systému Čekanka (Cichorium) patří do rodiny astroidů nebo Compositae. On je považován za rostlinu mírných zeměpisných šířky a tropů. Nyní v Ruské federaci je rozšířena všude od jižního okraje, od Kavkazu po západní Sibiř až po Altai. Oblíbené místa růstu v přírodních podmínkách - lesní hrany, silnice, opuštěná země a další místa s plevely.

Proč by měla být čekanka pěstována v zemi?

V Rusku se čekanka pěstuje více než 150 let. V současné době se v průmyslových množstvích pěstují 2 druhy čekanky - salát (Endive) a společné - pro použití v rostlinné kultuře a sběru léčivých surovin.

Pro fanoušky neobvyklých zeleninových plodin (a pokrmů z nich) můžete doporučit tuto exotickou zeleninu, která má být pěstována. Z listí čekankový salát (zelenina) připravují chutné vitamínové saláty, zvláště cenné pro diabetiky. Mladé výhonky jsou pečené v těstíčku, používají se k přípravě občerstvení, vedlejší pokrmy pro druhé kursy, guláš, smažit.

Kořen čekanku použít k přípravě kávového nápoje, častěji chutnější než jiné druhy kávy. Káva zikornoe neobsahuje kofein a může být použito budoucími matkami a dětmi od 5 let.

Endivní nebo čekankový salát (Cichorium endivia). © Jamain

Užitečné látky čekanky běžné

Kořen čekanky obyčejný obsahuje vitamíny skupiny "B" a "C", organické pryskyřice, třísloviny, mikroelementy a další užitečné sloučeniny. Jeho hlavním bohatstvím je inulin, jehož obsah v kořenech čekanky přesahuje 60 a v sušených - 70%. Jsou užitečné bakterie střev (bifidumbakterie), které se používají k podávání inulinů, což pomáhá normalizovat trávicí systém a metabolismus obecně. Přípravky z čekanky zlepšují složení krve, odstraňují toxiny a toxiny. Čekanka se doporučuje pro diabetiky, a její bylinné čaje (namísto čaje nebo ve směsi s čajem) odstraní pálení žáhy, zmírnit únavu, zvyšuje vitalitu (jako káva, ale neobsahují kofein negativně ovlivňuje zdraví).

Bohaté na minerální soli čekanky, éterické oleje, organické kyseliny. Kořen čekanky obsahuje až 10% fruktózy, až 20% levulózy, cholin, esenciální oleje, pentosany. Složení biomasy zahrnuje laktucin, triterpeny, vitaminy a další látky nezbytné pro tělo a květy obsahují kumarin glykosid tsikorein a další.

Čekanka obecná (Cichorium intybus). © Jan De Laet

Léčivé vlastnosti čekanky

V úřední a lidové medicíně jsou všechny části čekanky běžné a mléčné šťávy používány jako léčivé suroviny.

U lidí, odvarování vzdušné části divoké čekanky nápoje během zánětlivých procesů, jako antimikrobiální a astringentní s oslabujícím průjem, odvar zvyšuje chuť k jídlu. Dekociace semen čekanky - účinná antipyretika, mají pot a anestetické vlastnosti. Infuze květin mají pozitivní vliv na centrální nervový systém a práci srdce.

V oficiální medicíně je čekanka hlavní složkou mnoha léků. Používají se při onemocněních spojených s operací žlučníku, zažívacího traktu, léze sliznic úst, konjunktivitidy, bolesti a zánětu kloubů, kousnutí jedovatého hmyzu. U některých onemocnění je čekanka kontraindikována. Před použitím se poraďte se svým lékařem.

Stručný botanický popis čekanky

Čekanka obyčejná - bylinná rostlina. V kultuře je ve věku dvou let, ve volné přírodě - trvalá. Kmenová tyč, vřetenovitá, délka až 1,5 m, vícenásobná. Kořenový krček je zesílen.

Antická část čekanky je šedozelená, skládá se ze dvou vzpřímených žeber až do výšky 50-70 cm. Stonky jsou prakticky holé. Obdélníkové listy se shromažďují v bazální růžici. Spodní část pýřité. Klistové listy 2 typů. Na stopce jsou po okraji pravidelně přisedlé ostré okraje okraje a horní části jsou kopinaté po celé hraně.

Endivní nebo čekankový salát (Cichorium endivia). © Forest Kim Starr

Tygří květiny se shromažďují ve volných koších, světlé nebo světle modré, zřídka růžové, bílé. Květy cibulí v červenci a kvete až do pozdního podzimu, zejména v jižních oblastech.

Semena se tvoří ve druhém roce. Čekanka je známá svým bohatým množstvím semen. Jedna rostlina je tvoří od 3 do 20 tisíc. Připravte odděleně horní část a dužnatý kořen.

Jak vyrůst čekanku v zemi

Pro konstrukci mauritánských trávníků se často nakupuje směs semen, kde je čekanka obsažena ve složení. Ve volné přírodě rostou v Rusku čtyři druhy. Obvykle jsou zahrnuty do osiva.

Pro pěstování zahrady se používají rostlinná čekanka (salát) a čekanka. Druhá je obvykle pěstována jako léčivá surovina.

Čekanka obyčejná je nenáročná pro půdní podmínky (roste na jakékoliv půdě, jako většina rostlin plevelů), ale požaduje osvětlení. Navíc salátová čekanka reaguje na vlhkost půdy a v případě nedostatečného zalévání nemůže vytvořit kořenovou plodinu.

Klíčky z čekanky. © Rasbak

Na podzim nebo na jaře je půda plytká (10-15 cm). Pod kopím, nitrofusc, kemir nebo jiné komplexní hnojivo, 40-50 g / sq. m. Pod čekankou je půda vyrovnána, proříznuta drážkami 10-15 cm 3 cm. Secí výsev se provádí ve vlhké půdě. Při hustém výsevu jsou výhonky ztenčeny na 5 cm.

Rostliny jsou odolné proti suchu. Čekanka obyčejně napojená při sušení horní vrstvy na dvou falangách prstů ruky. Pod čekankou salátu je půda neustále hydratovaná. Krmení se nevyžaduje.

Čištění a skladování čekanky

Semena čekanky čisté koncem září - začátkem října. Vysušte v teplé místnosti. Jemně vytáhněte kořenové plodiny z půdy, protřepte půdu, umyjte pod tekoucí vodou, nakrájíme na malé plátky o rozměrech 1 až 2 cm a usušíme v sušičce, vyhřáté max. + 50 ° C. Hotové suroviny se skladují v plátnovém obalu v suchém, větraném prostoru ve formě řezu v rozměrech 1-2 cm nebo se okamžitě rozemletou v mlýnku na kávu. Nasekaná čekanka se skladuje v hermeticky uzavřeném skle nebo keramickém obalu. Doba použitelnosti - do 3 let.

Během rozkvětu čekanky je připravena nadzemní hmota pro přípravu vývarů a infuzí. Odřízněte vrchol 25-30 cm (listy, stonky, květenství). V tenké vrstvě položte tenkou vrstvu a vysušte ji v tahu. Během sušení se hmota neustále rozmíchá.

Jak vyrobit kávu z čekanky

Čerstvé nebo sušené kořeny čekanky se smažou v peci při teplotě + 180 ° C až do světle hnědé. Nepřehánějte. Z tohoto nápoje ztrácí jenom. Smažené lobule ztrácejí svou hořkost a získávají pikantní vůni z pražených kávových zrn a tmavě hnědé barvy.

Pro přípravu jedné porce (200 až 250 g) kávového nápoje potřeb 2 lžičky vyfrézované čekanku nalije do horké vody, přivést k varu a vaří po dobu 3-5 minut na mírném ohni. Nalijte do pohárku jemným sítkem. Do nápoje můžete přidat mléko, cukr, med.

Někteří fanoušci elegantní kávy jen nalít vroucí vodu část připravených mletých kořenů, trvají na 3-5 minut. Chcete-li ochutnat, kávový nápoj se neliší od přirozeného, ​​ale je užitečnější, protože neobsahuje kofein.

Sušené a nasekané kořeny čekanky

Chcete-li zvýšit barevnou škálu přírodní kávy na klasickou tmavě hnědou, téměř černou, můžete do ní přidat 1-2 čajové lžičky čekanky. Množství přírodní kávy je navíc sníženo o polovinu. Pokud trpí tato hořkost, je to užitečné.

Přidáním mléka do čokoládového nápoje se zlepšuje strávitelnost mléka až čtyřikrát. Můžete si udělat chicorový nápoj pomocí mléka namísto vody. V porce horkého mléka (200-250 g) položte 2 lžičky mleté ​​čekanky a vařte na velmi nízkém ohni po dobu 2-3 minut. Nápoj získává původní ořechovou chuť.

Už jsme s vámi projednali výhody čokoládového nápoje ve srovnání s kávou jejich přínos a škodu. Rozhodně je nápoj čekanky mnohem zdravější než káva. A je skvělé, že si je nejen můžete koupit v obchodech, ale také je rozvíjet sami, a to zejména proto, že se nic nekomplikuje kultivace čekanky na jeho vlastním místě.

Před sto lety byla čekanka velmi oblíbeným nápojem v Evropě, protože káva byla nedostatečná produkce. Nyní je káva opilá všude, ale čekanka se stává stále populárnější, protože se více lidí začíná starat o své zdraví.

Kromě kořenů, které se používají k vytváření povzbuzujícího, voňavého a chutného nápoje, pěstované na vlastním webu čekanky vám mohou pikantní greeny pro přidání do salátů.

Pěstování kořenové čekanky

Jen se s tím nezměňujte salátová čekanka, není to přesně to, co potřebujete. Ve volné přírodě je čekanka velmi rozšířená v Rusku a na Ukrajině.

Čekanka, který roste ve volné přírodě, také mohou být shromažďovány a připraveny ze svých kořenů k pití, ale méně problematické roste čekanku na vašich stránkách, tím více, kteří mají kulturní root čekanka velký kořen, který bude trvat dlouho.

V mnoha zemích se rostlinná čekanka pěstuje účelně av průmyslovém měřítku. Nejslavnější kořenový kultivar v Rusku je Yaroslavský. V této oblasti se čekanka pěstuje více než dvě století.

Čekanka je dvouletá rostlina. V prvním roce založil rozetu listů, a je tvořen kořen, zahuštěný na vrcholu, o hmotnosti 100-400 gramů a délce 10-45 cm. Listy mohou být konzumovány, mají poněkud zvláštní chuť s hořkostí. Ve druhém roce se tvoří semena čekanky.

Propagujte semena čekanky a kořenové výhonky.

U čekanky potřebujete jasnou, slunečnou oblast. Půda bude vyhovovat všem ne příliš kyselým, ale samozřejmě lepšímu oplodnění a strukturování. Nedoporučuje se vysadit čekanku po kořenových plodinách.

Semena sejí brzy na jaře. jakmile se půda rozmrazí. Na podzim je nežádoucí sešit v zimě - tam bude hodně kvetoucích rostlin.

Krátkodobé mrazy mladé výhony vydrží poměrně dobře. Semena vysejte do hloubky 1-1,5 cm, s řadami, mezi nimiž se dosahuje vzdálenost 40 cm. Semena klíčí při teplotě 10 stupňů za 8 až 10 dní. Když se na rostlinách objevují 2-3 dnešní listy, jsou zředěné a mezi rostlinami jsou řady 10-15 cm.

Čekanka je suchá rostlina odolná proti suchu, ale pokud chcete získat větší plodinu, pak samozřejmě ji musíte napustit.

Sklizeň na trvalé mrazy. Kořeny čekanky jsou dobře udržovány v suterénu s minimem plus teplotou.

Rostliny ponechané na semenech pro druhý rok mohou být ponechány v zemi na zimu. Dokonale tolerují mrazy na -30 stupňů. Květy čekanky v druhém červeném roce. Aby ho nepřeháněli divokou čekankou, jsou varle lépe izolovány. Měsíc po rozkvětu se semena snadno rozpadají, a tak je shromažďují včas. Rostliny se rozříznou v kořenech, sbírají se ve svazcích a zavěšují, aby se vyschly v suchém, větraném pokoji, vykostěné dolů. Pod rostlinami položte tkáň nebo papír. Semena čekanky si udržují klíčivost po dobu 4-5 let.

Káva z čekanky

Pro přípravu káva z čekanky kořeny nakrájené na pásy nebo kostky o šířce 6-20 mm a sušeny při teplotě 50-70 stupňů. Poté se smaží, začíná při teplotě 50 stupňů a přináší na 180 stupňů, jako při pečení. Když je barva čekanky zlatá, je ochlazena a broušena. Skladovaná sušená čekanka může být 2-3 roky v uzavřené skleněné nádobě.

Podrobnější informace získáte v sekcích "Všechny kurzy" a "Užitečnost", které můžete procházet horním menu stránky. V těchto částech jsou články seskupeny podle tématu v blocích, které obsahují co nejvíce informací (pokud je to možné) o různých tématech.

Také se můžete přihlásit k odběru blogu a dozvědět se o všech nových článcích.
Nebude to trvat dlouho. Stačí kliknout na následující odkaz:
Přihlaste se k blogu: Cesta k podnikání pro počítač

Přírodní čekanka je užitečná

Existují pochybnosti o přirozenosti tohoto produktu.

Všechny obchody jsou pokryty touto čekankou. A zdá se, že se prodává velmi dobře. protože ceny rostou: v loňském létě to stálo 45 rublů v Monetce, v tom 87. A já jsem pil, protože jsem věděl, že čekanka je užitečná. Ale manžel, který cestoval skoro celý svět (taková práce), se mě zeptala na jednoduchou otázku: "Řekni mi, viděli jste pole, kde je pěstována tato čekanka? Nebo myslíte, že se shromažďují v loukách a na okrajích, vykopávají to ručně? ".
Ve skutečnosti jsem také hodně cestoval, ale takové plodiny neviděl. A za účelem získání 100 g čekanky pivovarnické, kopat (zkoušel jsem to udělat - tmu, já ti řeknu,...) hodně kořen této rostliny, zbavený nečistot, suší a pak smažit a brousit.
Kořeny jsou tenké - potřebujete spoustu surovin, výstup konečného produktu je velmi malý. A přesto se jeho čekanka výrazně liší od chuti obchodu.