Technologický plán výroby obilných vloček "Herkules"

Ovesné vločky nebo ovesné vločky se používají k produkci ovesných vloček. Proto existují dva technologické schémata pro výrobu ovesných vloček "Hercules":

kompletní schéma, ve které se jako výchozí materiál používají ovesné obiloviny;

krátký schéma, ve kterém se jako surovina používá ovesná krupice získaná z krupových rostlin.

V podnicích se ovesné vločky vyrábějí v krátkém schématu. Je to ekonomičtější, jelikož při jeho používání se snižuje doprava surovin (téměř dvakrát), vývoz krmivového odpadu z podniku a spotřeba energie, a tím i nákladů na hotové výrobky, zvyšuje jeho konkurenceschopnost.

S řádnou organizací produkce se obilné vločky vyznačují vysokou kvalitou. Současně je ovsený tuk méně náchylný k žlučníkům s prodlouženým skladováním než tuk z ovesných vloček. To také ovlivňuje kvalitu ovesné vločky, takže obiloviny pro výrobu obilovin by měly být zpracovány co nejrychleji.

Technologický plán získání ovsených vloček "Hercules" podle úplného schématu. Skládá se z následujících základních operací: příprava zrna na drcení, získávání obilovin, získání vloček "Hercules".

Příprava zrna pro zhroucení. Oves je vyčištěn z odpadu a nečistot zrn na separátoru. Poté ovos vstupuje do prosévání zrna, ve kterém je tříděn do velkých, středních a jemných frakcí. Velká frakce se používá k výrobě ovsených vloček, olivového oleje, malých zrn na odpad, používaných jako krmné zrno.

Aby se odstranil prach a minerální nečistoty, jsou velké třísené ovesy promyty pračkou na zrno. Po omytí se oves odesílá do parního stroje, ve kterém je 1,5. 2 minuty při teplotě 100 ° C. 110 ° C je párováno horkou párou. Účelem páření je usnadnit oddělení květinových filmů od jádra. Pára podporuje jejich otok a květinové filmy jsou volně odděleny od jádra. Vysoká teplota ohřevu inaktivuje enzymy zrn, zejména hydrolytické a oxidující, což způsobuje rozklad a žluk tuku. To zlepšuje stabilitu při skladování a zvyšuje stabilitu hotového výrobku během skladování.

Napařená zrna má vlhkost 20%, takže je vysílána k sušení na vlhkost 7,8 %. Během sušení dochází k deformaci obalů v důsledku nerovnoměrného vysoušení obalů a jádra.

Po sušení se oves ochladí na teplotu 40 ° C až 45 ° C a posílá se do třídičky pro oddělení nečistot zrn.

Pro úplnější odstranění skořápek před rozpadem je zrno nasměrováno na prosévání zrna, na kterém je tříděno, a odděluje jemnou frakci.

Získání obilovin. Krupice se získávají drcením zrna na brusných strojích. Sklizené ovesky procházejí cyklónem, aby se oddělily plevy a močovina, a poté se rozdělily na odlučovač zrna, čímž se odstranily velké nečistoty a pokuty. Pro výrobu vloček se používají třídící a setící síta. Malé a drcené obiloviny jsou odpad.

Pro konečné čištění zrna z prachu a loupání se zrno dále prochází aspiračním systémem a poté magnetickou jednotkou pro oddělování kovových nečistot. Zbytky neporušeného ovesu se odstraňují procházením neloupaným strojem.

Konečné čištění ovesné vločky vyznačuje přítomností nečistot, které musí být ne více než 0,5%, včetně (%): volného filmu květinová - 0,04 rýžových zrn ovsa - 0,15 koukol - 0,1, znečištění - 0,05.

Po závěrečném čištění se krupice vaří v horizontálním parníku po dobu 2,3 ​​minuty na vlhkost 12,5%. Zvlhčená krupice s dalším zploštěním jsou méně rozdrcená a rozdrcená. Při páře dochází k částečné želatinaci škrobu, což podporuje lepší asimilaci produktu.

Aby byla rovnoměrně rozložena vlhkost v jádře, krupice se nechá stárnout v zásobníku 25. 30 minut. Stárnutí obilovin pomáhá zlepšit strukturu obilovin.

Získání vloček "Hercules". Po rozmělnění a stárnutí jsou krupice zploštěny na válcovém stroji, který má hladké válce otáčející se stejnou rychlostí. To eliminuje fragmentaci jádra. Po vločení mají vločky tloušťku 0,4 mm. Procházejí přes aspirační kolonu k oddělení šupin, ve kterých jsou vločky současně ochlazeny a vysušeny.

Připravené vločky jsou na stroji baleny v kartónových krabicích s vnitřním pytlíkem o objemu 250 ml sub-pergamenu.

Technologická schéma pro získání ovsených vloček "Hercules" v krátkém schématu. Skládá se z následujících činností: příprava, v páře a dozrávání, obilí z vločkování, prosévání a chlazení vloček, balení. Při výrobě ovsených vloček v krátkém schématu se používají ovesné krupice, proto je odpad při zpracování surovin malý a činí asi 2,3%.

Příprava obilovin. Ovesné vločky vstupující do obchodu jsou zasílány do separátoru zrna pro čištění od cizích nečistot, včetně ferro-nečistot a oddělení malých a drcených obilovin. Na separátoru jsou instalovány kovové sítové síty s otvory o následujících rozměrech (mm): přijetí - 4 x 20, třídění - 2,5 x 20, sečení - 1,5 x 15.

Odchod z akceptační obrazovky, obsahující velké nečistoty, je odeslán do odpadu, síto - malá krupice a síťka - je také odpad. Odpady z třídících a secích sít jsou vzájemně propojeny a odesílány k dalšímu zpracování.

Oloupaná krupice se usuší na dopravním pásu sušičky na vlhkost 8%. Vysušená krupice vyšší kvality prochází přes aspirující kolonu k oddělení šupin a zpracovává se na separačních strojích k oddělení nerafinovaných zrn a nečistot zrn.

Zkrvená krupice je opět zpracována na aspirátoru a posílána do bunkru.

Neporušené obiloviny vstupují do dalšího bunkru. Zpracovává se na skořepině, aby se odstranila skořápka, poté se znovu vyčistil na separátoru a připojil se k hlavní hmotě. Pokud jsou nerafinované zrna obilovin velmi malé, není vhodné je vyčistit a zrna se dostanou do krmných odpadů.

Parní a zrání obilovin. Obilovina se vaří v sterilizační šňůře. Napařená krupice se v bunkru temperuje, pak jde do lisovacích strojů.

Mletí obilovin, prosévání a chlazení vloček. Krupice jsou zploštěny na válečkovém stroji stejně jako v úplném schématu. Vločky získané pásovým dopravníkem se přivádějí na třídící síto, odkud se od nich oddělují jemné částice. Pak se vločky přenesou do aspirační kolony a oddělí plevy. Současně se vločky ochlazují.

Balení. Hotové vločky jsou baleny na stroji v kartonových krabicích.

Ovesné vločky "Hercules" obsahují nestabilní, snadno oxidovaný tuk, proto jejich skladování v netěsném kontejneru se nedoporučuje po dlouhou dobu. Kromě toho jsou vločky dobrým prostředím pro vývoj škůdců z obilí, proto je vhodné používat takové balení, které by je chránilo před proniknutím škůdců.

Papír pro vnitřní sáček a vnější skříň je paropropustný a pro plyn propustný, takže při jeho použití není možné vytvořit těsnost.

Doporučujeme používat progresivní polymerní obalové materiály pro balení ovesných vloček, které zajišťují lepší zadržení produktu.

Výroba ovsených vloček

Charakteristika a základní požadavky na kvalitu ovsených vloček. Ukazatele kvality vloček podle státní normy. Zvláštnosti výroby, technologická schéma výroby, výpočet materiálové bilance a zvláštnosti skladování vloček.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

Hosted on http://www.allbest.ru/

Hosted on http://www.allbest.ru/

Dmitrovský technologický institut pro rybolov (pobočka) federální státní rozpočtové vzdělávací instituce vyššího odborného vzdělávání

"Státní technická univerzita Astrachaň"

(DRTI FGBOU HPE "ASTU")

Fakulta korespondenčních kurzů

Ústav potravinářské technologie a komoditní vědy

na obor "Technologie výroby potravin"

Dokončeno: 2-letý student,

Medentsev Maxim Valerieviče

Zkontrolováno: Ibragimova IE

1. Charakteristika a požadavky

na kvalitu ovesné vločky.......................................................5

2. Výroba ovesných vloček...............................................9

3. Výpočet materiálové bilance............................................... 11

Seznam použité literatury............................................ 15. místo

Hostováno na Allbest.ru

Hostováno na Allbest.ru

Ovesné vločky se vyrábějí z ovesu, který zaujímá pouze šestou pozici ve světovém zemědělství v oblasti setí a sklizně, a v Rusku - třetí po pšenici a ječmeni.

Hlavní výhody ovsených vloček jsou: schopnost dlouhodobého skladování bez změny vlastností, rychlost a jednoduchost vaření.

Ovesné vločky jsou vynikající jak horké, tak studené, zvyšují tón a přidávají sílu a zdraví.

Ovesné vločky byly vždy a zůstaly na stole ruských spotřebitelů jako rychlé, užitečné a chutné jídlo. I přes skutečnost, že výrobní technologie se neustále zlepšuje, postupnost výroby ovsených vloček zůstává po mnoho let prakticky nezměněna.

Pro většinu těchto podniků je v současné době charakteristická nízká úroveň výrobních technologií. Využití nedokonalých technologií, kromě ztráty surovin a hotových výrobků, zvyšuje pracovní náročnost výroby, ovlivňuje životní prostředí. Pouze vývoj a zavádění konkurenceschopných technologií umožní, aby se výroba ovsených vloček dostala na nezbytnou úroveň vývoje.

Hlavním cílem je zlepšit technologii výroby vysoce kvalitních ovsených vloček v podmínkách malého podniku na základě technologie, která nejsou odpady, za použití levnějších surovin.

V souladu s uvedeným cílem jsou předloženy následující úkoly:

- představit vlastnosti hotového výrobku, suroviny použité pro jeho výrobu a metody technologické kontroly;

- Demontovat technologii ovesných vloček;

- navrhnout technologický plán výroby;

- k výpočtu materiálové bilance.

Realizace tohoto projektu zajistí uvolnění ovesných vloček s vysokým organoleptickým ukazatelem.

1. Charakteristika a požadavky na kvalitu ovsených vloček

Hostováno na Allbest.ru

Ovesné vločky "Hercules" pro organoleptické a fyzikálně chemické ukazatele by měly splňovat následující požadavky a normy.

Normy obsahu popela, kyselosti a stravitelnosti jsou zaručeny a jsou stanoveny na žádost spotřebitele.

Při určování obsahu květinových fólií musí být neporušené zrnky nutně uvolněny z pláště.

Ovesné vločky jsou ovesné vločky, vyčištěny z nečistot, páry a zploštěny do vloček.

Pro výživovou hodnotu ovesné vločky předčí mnoho obilovin. Ovesné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které lidské tělo nemůže syntetizovat a musí s jídlem přijímat. Sacharidy ovesného jádra představují převážně škroby, jejichž zrna jsou na rozdíl od jiných typů škrobu velmi malé, mají tvar vřetena, jsou dobře absorbovány lidským tělem.

Obsah bílkovin a tuků v ovesných krůtech je mnohem vyšší než u jiných obilovin. Minerální složení ovesu je charakterizováno obsahem solí nezbytných pro lidské tělo, jako jsou soli železa, fosforu, draslíku, vápníku atd.

Chemické složení ovesného zrna se mění v závislosti na oblasti růstu a odrůdy. Oves obsahuje v průměru (v% sušiny) bílkovinové látky do 12,5, tuky až 6, sacharidy až 66,5, popel na 4,0, vlákno na 12,2.

Na rozdíl od jiných plodin (proso, kukuřice) je tuk v ovesu rovnoměrně rozložen po celém obilí, takže odstranění plodu neohrožuje ovesné vločky tukem. Lecitin, nalezený v tuku ovsa, je velmi důležitý fyziologicky fosfatid. Proteinové látky v ovesu představují globuliny - avenin a avenalin.

Potravinové látky z ovsených vloček mají vysokou stravitelnost. Například, stravitelnost proteinů ovesných vloček je 85%, uhlohydráty - 96%, tuky - 94%. V tomto ohledu hraje důležitou roli v produkci ovesných výrobků.

Hlavní složkou obilovin jsou uhlohydráty, přičemž škrob představuje 62,2%, což je výrazně nižší než ostatní obiloviny. Cukry jsou zastoupeny sacharózou. Obsahují významné množství vlákniny (3,2%) a pentosany (5-7%), takže kaše se změní na viskózní a doporučuje se pro dietní výživu. Biologická hodnota obilovin je velmi vysoká. Proteiny frakční kompozice jsou blízké bílkovinám z pohankové krupice a obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Ovesné krupice jsou bohaté na vitaminy skupiny B, PP a E, lipidy (asi 7%). Minerální složení je různorodé, ale jeho hlavní nevýhodou je to, že fosfor je vázán s kyselinou fytovou.

· Kvalita obilovin je regulována standardy a je hodnocena organoleptickými a fyzikálně chemickými parametry.

· Barva obilovin je určena přirozenými vlastnostmi původního zrna a měla by být od smetany až po žlutou.

· Chuť a vůně by měly být pro krupice charakteristické, bez cizích příchutí a vůní, je dovolena lehká chuť hořké chuti v ovesné váze.

· Dovolená vlhkost obilovin je 12,5-15,5%.

· Infekce škůdci z obilovin není povolena.

· Přítomnost nečistot a nekvalitní jádro snižuje spotřebitelské vlastnosti obilovin. Obiloviny mohou obsahovat minerální a organické nečistoty, semena plevelů, škodlivé příměsi (sněť, námel, vazel, gorchak), poškozené jádra, oloupaná zrna, rozdrcená jádra, Muchka. Normy upravují obsah nečistot pro každý typ obilovin v procentech.

· Nejdůležitějším ukazatelem kvality obilovin je obsah benigního jádra. V různých kruzích by měla být alespoň 98-99%. V závislosti na tomto ukazateli a přítomnosti nečistot se stanoví komoditní stupeň obilovin.

· U ovsených vloček standard reguluje kyselost, která nesmí překročit 5 stupňů. K nahromadění kyselin během skladování dochází kvůli rozkladu tuků.

· V olivových vločkách nejsou výplně větší než 10%.

· Obsah popílku charakterizuje obsah minerálů v krupici a je standardizován standardy pouze pro ovesné vločky.

Požadavky a normy jsou uvedeny v tabulce 1.

Tabulka 1 - Indikátory kvality ovsených vloček podle GOST 3034-75 "Ovesné krupice - Technické podmínky"

Vlastní podnik: výroba ovsených vloček

Každý z nás jedl jako dítě kaše, ale pravděpodobně jen velmi málo lidí si myslel o tom, že jako dospělý, budovat své vlastní podnikání v oblasti výroby, jako užitečný, ale tradičně ne nejchutnější potraviny jako ovesné vločky. Nicméně, před dvaceti lety to bylo obtížné si představit, že obecné a nejlevnější ovesné vločky, které nebyly ani chutná ani rychlé vaření, se stanou dnes jedním z nejoblíbenějších produktů pro dietu.

Výrobci ovesné výrobky tvrdí, že bylinné čaje a odvary na bázi ovesných vloček pomáhá při nervovém a fyzickém vyčerpání, zachránil od nespavosti a nechutenství, které jsou doporučovány lékaři pro nemoci jater a žlučníku, se používají jako vyvolávající pocení, diuretikum, a to i antipyretikum. Přestože většina výrobků založených na ovesné váze je umístěna jako nejlepší jídlo pro ty, kteří chtějí zhubnout a / nebo udržet krásu své postavy. Dříve kaše jedl jen děti, ale teď je ve Velké Británii, jsou již dlouho součástí jídelníčku našich spoluobčanů. Jíst ovesné vločky k snídani, protože je bohatá na pomalu rozkládají sacharidy a vlákninu, a v důsledku toho přispívá k uspokojení hladu a zároveň je účinný v boji proti ateroskleróze a obezity.
Jedním z nejběžnějších produktů založených na ovesu jsou vločky. Technologie jejich přípravy od doby našeho dětství se výrazně změnila a nyní mnoho druhů tohoto výrobku dokonce nevyžaduje vaření - jednoduše je nalijte do vroucí vody a nechte je vařit. Kromě toho, regály ukládají širokou škálu ovesných vloček s různými přísadami, včetně kusů ovoce a ořechů. Odborníci se domnívají, že tento segment trhu s "rychlými" snídaní a zdravými potravinami má velkou budoucnost. Jejich důvěru sdílejí i mnozí podnikatelé. Další výhodou podnikání výroby ovesných vloček je relativně malé investice v první fázi práce. Minimální počáteční kapitál podle odborníků je asi 600 tisíc rublů. Tato částka zahrnuje nákup zařízení, surovin, pronájem výrobních a skladovacích zařízení, platby za služby, mzdy pracovníků, balení a minimální propagace produktu.

Existují dvě hlavní technologické schéma výroby ovesných vloček „Hercules“, ale výrobci začátečníci pochopitelně přednost nejjednodušší z nich, což je surovina připravena kýta, spíše než celý oves. Použití takové možnosti výroby umožňuje ušetřit na dopravě surovin a vývozu krmných odpadů z podniku. Například při výrobě ovesných vloček potřebných na tunu hotového výrobku na nákup dvě tuny ovesné kroupy a vzít téměř jednu tunu krmné odpadů a pro výrobu obilných vloček z odpadů na tunu suroviny nepřesahuje 20 kilogramů. Jediná nevýhoda "krátkého" režimu: v druhém případě zahrnuje technologický proces dodatečné operace související s produkcí obilovin. To znamená, že výrobní proces zahrnuje čištění obilovin z vnějších prvků, sušení surovin na 5-9% vlhkosti, paření a expozice, zploštění provoz, chlazení a balení. Zvažme každou z nich podrobněji.

Ovesná vločka, která vstupuje do výrobního oddělení, je zaslána do separátoru zrna pro čištění od cizích nečistot a oddělení malých zrn a drceného kamene. Na odlučovači je umístěno síto s otvory různých průměrů. Síly po prosévání na velkém a nejmenším sítu se považují za odpad. Poté oloupaná krupice, která splňuje požadavky, se shromažďuje a suší v sušičce, dokud obsah vlhkosti v ní není větší než 8%. Vysušená krupice je pečlivě vyčištěna z plevelů a jiných nečistot a zpracována na separačních strojích. Toto zařízení umožňuje oddělit od celkové hmotnosti surovin nerafinované zrna a nečistoty zrn. Křivá krupa je opět zpracována a odeslána do bunkru. Paddy kýta čisté, a to běží téměř celý výrobní cyklus od začátku (i když, pokud jste původně používat vysoce kvalitních surovin, množství rýžových zrn během zpracovávání bude zanedbatelný, a to nemá smysl, aby se zapojily do něj další čištění). Veškerý odpad ve výrobě se shromažďuje a prodává zemědělským hospodářstvím, která je používá jako krmivo pro hospodářská zvířata. Zpracované krupice jsou naparovány a posílány na lisovací stroje, což vede k vločkám známým všem. Tyto vločky na dopravní pásy se znovu přivádí do třídicích sít, kde jsou odděleny od jemných částic, potom se vločky se přenesou do oddělení slupky a přejít na balení lepenkové krabice (nebo jiné, modernější balení). Krabice o objemu 0,5 nebo 1 kg jsou baleny v kraftovém papíru a zasílány do skladu.

Vzhledem k tomu, že ovesné vločky obsahují nestabilní a snadno oxidovaný tuk, odborníci nedoporučují dlouhodobé skladování v neuzavřených obalech. Navíc při organizaci skladovacích zařízení je třeba mít na paměti, že škůdci jsou rychle zasazeni do vloček, stejně jako v jiných obilných výrobcích, takže nešetřete na kvalitně uzavřených obalech. Papír pro vnitřní obal o hustotě do 65 gramů na metr čtvereční. metr a vnější krabice o hustotě až 250 gramů na čtverec. metr je propustný pro páru a plyn, takže jej nelze použít pro hermetické uložení. Optimální verze balení - papír a celofán, pokrytý polyethylenem. Přestože tyto obalové materiály jsou dražší než běžné papírové pytle, poskytují lepší ochranu obsahu obalu. Na druhé straně jsou náklady na moderní balení na konci srovnatelné s obvyklými, protože při jejich použití není potřeba vnější krabice. Svařované švy na obalových pytlích spolehlivě chrání obsah před škůdci.

Pro výrobu ovsených vloček, jako je "Hercules", skladování surovin, čištění, separace a přepravy, bude vyžadována speciální automatizovaná linka. Toto zařízení je prezentováno na ruském trhu v širokém rozsahu, ale mnoho začínajících podnikatelů raději šetří a kupuje ojetá auta. Pro přijetí surovin používáme váhy, odlučovače a další pomocná zařízení. Hlavní linka se skládá z parních kotlů s vysokou kapacitou (pro obilí), temperovacích kolektorů, kondicionéru (lisovacích strojů), sušiček typu pásů, zařízení pro prosévání a chlazení vloček. Komplex vybavení pro dokončení technologického procesu předpokládá přítomnost plnicích a balicích strojů, zařízení pro přepravu a skladování hotových výrobků.
K vybavení všech těchto zařízení bude potřebovat plochu nejméně 100 metrů čtverečních. metry se všemi komunikací a elektřinou. Doporučuje se umístit výrobu mimo město, protože tam bude nájem nižší a bude snadnější vyzdvihnout vhodnou oblast a požadavky prostor. Nicméně k pronájmu místnosti příliš daleko od velkého města stojí za to, jinak bude veškerá ekonomika "jíst" náklady na dodávku surovin a hotových výrobků. Připravené suroviny (ovesné vločky) se obvykle nakupují ve velkých sériích v závodě na zpracování ovesu nebo od zprostředkovatelských společností.

Navíc stojí za to zvážit možnost nákupu existujícího podniku, pokud existují vhodné nabídky ve vaší oblasti. Například podnik se dvěma obchody o celkové ploše 1500 m2. m (pronájem) pro výrobu dušenou krupicí (které mohou být prodávány do jiných výrobců vloček) a skutečným ovesné vločky s holí pracovníkem asi třicet lidí, je možné zakoupit za asi 2,5 až 3 mil. rublů. Bez ohledu na to otevřené, zda se výroba od začátku, nebo chcete koupit ready-made, máte-li v této oblasti žádné zkušenosti, revize návrhů a možností odborného lékaře nebo vysoké riziko příliš mnoho peněz ve fázi obchodní organizace.

Není nutné šetřit na provádění marketingových výzkumů a kvalifikovaného obchodníka, zejména pokud jde o výrobu pod novou značkou. Ovesné vločky jsou samy o sobě velice nepravděpodobné, i když se chystáte vyrábět ne obyčejný výrobek, ale polotovary rychlé vaření. Nicméně, přidáním malého množství různých složek (sušené ovoce, ořechy, sušené bobule, kandované ovoce atd.), Dostanete mnohem populárnější a populární ovesné kaše. Pokud je zabalíte do malých sáčků, které odpovídají množství přesně jedné porce, pak již takový produkt může být propagován nejen jako užitečný a stravitelný, ale také vhodný pro pracovníky v kanceláři. Mějte však na paměti, že když přidáte na ovesné vločky, technologický proces výroby se stane poněkud komplikovanějším. Přidá další stupeň - sušení předem vyprané a nakrájené ovoce při vysokých teplotách. Nejvyšší kvalitu přípravy ovoce a bobulí zajišťuje technologie sublimace (dehydratace) surovin, ale je to příliš drahé, zejména pro mladou společnost. Bobule a ovoce ve složení kaše jsou vybrány odborníkem s ohledem na různé nuance. Například, fíky, i když užitečný a chutný výrobek, vzácné ve složení instantních obilovin, jako sbalit jeho automatický způsob není možné: se držet na částice o dalších složek směsi, a mechanický pěch nemůže vyrovnat. Z tohoto důvodu sušené fíky vyžadují buď další sušení nebo ruční balení. Oba způsobují zvýšení nákladů na hotové výrobky s takovými plnivy.

Nezapomeňte však, že ovesná kaše, včetně různých přísad, je vyráběna mnoha společnostmi. Konkurence v tomto segmentu "rychlých snídaní" je příliš vysoká, takže možná byste měli přemýšlet o nalezení alternativních možností. Jeden takový příklad může být výroba ovesných želé, jogurtové nápoje s ovesných vývary, ovesného mléka jogurt s ovesných vloček, a tak dále. G. Formulace a výroba různých provedení dezertů a nápojů s obsahem ovesné vločky, je mnoho. Je pravda, že všechny jsou určeny k vaření doma, ale zkušení technologové mohou vyvíjet recepty pro průmyslovou výrobu. Současně budou moci výrazně zlepšit a diverzifikovat chutě hotových výrobků na bázi ovesu. Tento směr bude vyžadovat další investice, ale jeho potenciál je velmi velký. I když se tato myšlenka dělá pochybuji, přemýšlet o tom, protože před pár lety myšlenka prodávat ovesné vločky v sáčcích a stojí několikanásobně dražší než jejich obsah jen velmi málo lidí se zdálo být životaschopný nápad.

Výrobci ovsené kaše s plnivy nebo bez nich prodávají své výrobky prostřednictvím samostatných prodejen potravin, regionálních maloobchodních řetězců, supermarketů a hypermarketů. Je pravda, že nováčci, kteří se dostanou na police tohoto druhu, jsou téměř nemožné. Odborníci doporučují začít s jednotlivými prodejnami v oblasti, kde se vaše vločky vyrábějí. Souhlasíte s jejich majiteli bude snazší a náklady na vstupenku budou dostupné malému výrobci. Nezapomeňte na reklamu v prodejních místech - umístění různých POS materiálů. Na první pohled vypadají jako maličkost, ale fungují velmi efektivně.

Prodej obilných výrobků je značně závislý na sezóně. Největší poptávka po nich je pozorována v období od pozdního podzimu do jara (kdy lidé v předvečer sezóny na pláži sedí na stravě). Bez ohledu na sezónu je nejlepší nakupovat kaše plněné v malých baleních na porci.

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Organizace výroby ovsených vloček "Hercules"

1. Ovesné vločky "Hercules" - to je oloupané z květinového filmu, vařené a zploštělé do obilných vloček ovesné vločky.

Ovesné zrno se v chemickém složení výrazně liší od zrna jiných obilovin. Má nejvýhodnější kombinaci živin, což vysvětluje rostoucí zájem o konzumaci potravin z ovsa na jídlo. Chemické složení zrna závisí na odrůdě, agrotechnice a podmínkách růstu.

Hlavní látky zrna, určující jeho nutriční hodnotu - bílkoviny, sacharidy, lipidy, vitamíny a další biologicky aktivní sloučeniny. Množství stravitelných ovesných bílkovin je 90-95% celkového obsahu bílkovin obsažených v zrně. Nejvyšší biologickou hodnotou jsou bílkoviny z ovesu, dále žito, kukuřice a nejnižší pšenice.

Charakteristickým rysem ovesného zrna je vysoký obsah tuku (3-11%), který je 2-3krát vyšší než obsah jiných obilovin. Ovesné oleje jsou odolnější vůči oxidaci, což je spojeno s nízkým obsahem kyseliny linolové. Škrob ovsa se zásadně liší od škrobu jiných obilovin. Je charakterizován jedinečnými chemickými, fyzikálními a konstrukčními prvky. Jeho obsah se pohybuje od 36 do 59%, β-glukany přítomné v něm dávají s vodou nebo jinou kapalnou charakteristiku hlienu ovesu a dodávají jílovité želé. Obsah ovsa v ovesných vločkách, který je velmi důležitý z hlediska stravování a stravování, lycin příznivě ovlivňuje činnost nervového systému, jater a narušuje vývoj aterosklerózy.

Ovesné produkty obsahují významné množství vitamínů (nejvíce studované jsou vitaminy skupiny B). Oves našel měď, železo, fluor, jód, esenciální oleje, steariny, organické kyseliny (šťavelová, malonová, eruková). Oves je extrémně bohatý na síru, který je nezbytný pro normalizaci metabolismu nervové tkáně a krve.

Ovesné vločky obsahují ovesné vločky "Hercules", ovesné vločky a ovesné vločky.

Ovesné vločky normalizuje koagulaci krve, pomáhá střevech pracovat, řídí vstřebávání tuku tělem. Ovesné zrno, dokonce drcené, působí jako druh křoviny pro střeva, vyčistit všechny "odpadky" z jeho stěn, odstranit všechny strusky.

Zahrnutí ovesu do stravy s nízkým obsahem nasycených tuků v kombinaci se zdravým životním stylem pomáhá snížit hladinu cholesterolu.

B-glukan obsažený v jeho složení hraje důležitou roli při snižování hladiny glukózy v krvi, tj. může pomoci regulovat hladinu cukru. Kontrola hladiny cukru a inzulinu v krvi je důležitá z hlediska prevence řady komplikací způsobených diabetem a je považována za důležitý prostředek prevence diabetu 2. typu.

Vysoký obsah stopových prvků přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Ovesná vláknina stimuluje střevní motilitu, a v kombinaci se škrobem absorbuje velké množství toxických látek, včetně produktů nedokonalého trávení, radionuklidy, některých karcinogenních látek, tedy Ovesné vody obvykle doporučených pro otravu různé povahy, jakož i ve střevní atonie.

2.Krátká schéma výroby ovsených vloček.

3. Ovesné vločky "Hercules" pro organoleptické a fyzikálně chemické ukazatele by měly splňovat následující požadavky a normy.

Normy obsahu popela, kyselosti a stravitelnosti jsou zaručeny a jsou stanoveny na žádost spotřebitele.

Při určování obsahu květinových fólií musí být neporušené zrnky nutně uvolněny z pláště.

Velikost jednotlivých částic kovových nečistot v největším lineárním měření by neměla přesáhnout 0,3 mm a hmotnost jednotlivých částic - 0,4 mg.

Ovesné vločky nechá cizího materiálu s následujícím složením: minerální (písek, štěrk, půdní částice rudy, smirek a strusky), organické (květina fólie, stonky částice), semena divokých a pěstovaných rostlin, poškozené vločky (zkažený, plesnivý, spálený - vše se samozřejmě změnit barvu endospermu), škodlivé nečistoty (oplzlosti, námel, Coronilla pestré, Sophora luční).

Zpracované zploštělé zrna pšenice, drůbeže a žita v počtu nečistot se neberou v úvahu. Zploštělé sražené zrna ječmene (více než 1%) se označují jako nečistoty z plevele.

Toxické prvky a radionuklidy by měly mít přijatelné úrovně, pokud jde o původní výrobek.

Zaručená doba skladování ovsených vloček je 4 měsíce od data výroby.

Způsob přípravy. Informace pro spotřebitele o způsobech přípravy oves „Hercules“ vločky je uvedeno na obalu, následující: „Glass ovesné vločky nalít tři šálky mléka nebo vody a vaření za míchání 15. 20 min. V hotovém výrobku přidejte sůl a cukr podle chuti. "

4. Existují dva technologické schémata pro výrobu ovesných vloček ovsené vločky v závislosti na použitých surovinách: kompletní, pokud se použije ořech jako surovina, a krátké, pokud se jako surovina použijí ovesné krupice získané z krup.

Z hlediska specializace výroby je druhá schéma progresivnější. Je však třeba mít na paměti, že při použití ovesu jako suroviny jsou získány produkty vyšší kvality, protože ovesný tuk je při dlouhodobém skladování méně náchylný k usazování než tuk z ovesných vloček.

V rámci úplného schématu se oves vyčistí z plevele v odlučovači zrna a potom z nečistot zrn na triměru. Vyčištěný oves se třídí podle frakcí na prosévání obilovin. Oves hrubé frakce, určený k výrobě vloček z ovesných vloček, promyt v zrna, párován v parníku, vysušen v sušárně a ochlazen na chladicí koloně.

Sušené ovesy jsou znovu ošetřeny na trireme a prosévání obilovin, pak jsou vystaveny drcení na práškové rostlině. Vzniklé lusky a svaly jsou odděleny na cyklonu. Oloupaná krupice je posílána do odlučovače zrna, kde je tříděna podle velikosti. Pro oddělování neošetřených zrn se krupice zpracovává na neloupaném stroji a poté se vaří v parníku. Napařená krupice se shromažďuje v bunkru a pak se zplošťuje na vločky na válečkovém stroji. Dále se vločky procházejí skrz plevy a zabalené do stroje. Hotové krabice jsou baleny ve svazcích na balicích strojích.

VÝROBA RUKOVÝCH NEMOCNIC "HERCULES"

K dispozici jsou dva technologické schéma výroby „Hercules“ ovesné vločky: tzv uzavřený okruh, když je výchozí materiál ovesné krupice a zkrat, ve kterém se surovina použita ovesná získané ze speciálních krupici. U potravinářských podniků se doporučuje uspořádat výrobu ovsených vloček v krátkém schématu (z obilovin). V takovém případě jsou drasticky sníženy přepravy surovin a odstranění krmných odpadů z podniku. Tedy, je-li to nutné výroba vloček z ovsa na 1 tunu hotových výrobků přináší zhruba 2 tuny mlýn oves a se téměř 1 tunu krmné odpadu při výrobě vloček obilovin nezbytné, aby na 1 tunu hotového výrobku o něco větší než 1 m obiloviny a trvat asi 20 kg odpadu. Ceny elektřiny a pohonných hmot jsou také sníženy.

Při organizaci výroby ovesných vloček z obilovin však nemůžete mechanicky zlikvidovat všechny operace související s jeho produkcí a spustit režim s obilím obilovinami.

Při výrobě zkratu, je třeba poskytnout další čištění a třídění zrn v separátoru a oddělující jej od neobrusha a sušení obilovin před oddělením rýžového zrna. To je způsobeno tím, že obilovin průmysl produkuje oves s tolerancí, které nemohou být přijata při výrobě ovesných hlopez „Hercules“, zvláště když si uvědomíte, že se výrobek, určený pro vaření bez práce na částečný úvazek, a to takovým způsobem, jako praní před vařením, je vyloučeno.

Například, obsah není loupaná zrna v nejvyšší stupeň ovesné vločky, komerčně dodávané broušení povoleno 0,4%, a v zadku, vstupující do krimpovacího stroj na výrobu ovesných vloček, oloupaná zrna by měla být větší než 0,15%. Kromě toho, ovesné vločky zboží na krupici zatarivatsya vak a nevylučují možnost pronikání do cizích látek (zbytky z motouzů, třísky, a tak dále. S.), ze které se být volný. V souvislosti s heterogenitou velikosti ovesných vloček je také nutné oddělit malé zrno. Je potřeba dále páře při vlhkosti v něm nestoupla nad limity povolené pro „Hercules“ vloček zaschnout oves.

U některých podniků v technologickém procesu je před balením zajištěno sušení ne obilovin, ale hotových obilovin. Sušené vločky místo obilovin nelze doporučit z následujících důvodů. Vločky jsou velmi jemný výrobek, takže při jejich přepravě v sušičce se získá mnoho odpadu ve formě šrotu a šrotu, zatímco při sušení obilovin není žádný odpad. Kromě toho, technologický účinek krupootdelitelnoy práce stroje na zpracování obilovin s menší vlhkost se zvýší, ale pro úplnější vzorkování neloupané obilí a náhodné obiloviny nečistoty vhodné sušit před tříděním.

V souvislosti s výše uvedeným je technologická schéma výroby vloček Hercules přímo z ovesných vloček poněkud komplikovaně.

Zadá obchod ovesné vločky přivádí separátor 1 (obr. 68) pro odstranění nečistot, včetně ferroprimesey a oddělování jemných krupice a rozdrcených - lenoks. Na separátoru jsou instalovány kovové děrované síty s otvory o následujících velikostech (v mm): přijímající obrazovka - 4X20, třídící síta - 2,5x20, síto 1,5X15.

Odchod z přijímacího plátna, obsahující velké nečistoty, je odeslán do odpadu, průchod z síta - mělké krupice

A řez je také odpad. Odpady z třídících a secích sít jsou vzájemně propojeny a odesílány k dalšímu zpracování.

Oloupaná krupice se suší v sušárně 2 na obsah vlhkosti 8%

Krulu je možné sušit na jakémkoli sušičce za použití ohřátého vzduchu jako sušicího prostředku. Je výhodnější používat pásové dopravníky SPK-4G, sušičky s vibrační "hibernační vrstvou nebo minami.

Sušená krupice se prochází přes odváděč 3, aby se oddělily plevy a zpracovaly se na separačních strojích (pracovní-4 a kontrolní-5) pro oddělení neporušených zrn a nečistot zrn.

Skolabovaná krupice je znovu zpracována na duaspirto-re b a rezervována v sila 7.

Neporušené obilniny vstupují do násypky 8, mohou být zpracovány na stíracím sloupku 9, aby se odstranila skořápka a poté se znovu vyčistila na oddělovacím stroji Yu a poté se připojila k hlavní hmotě. V souvislosti s malým počtem nerafinovaných zrn obilovin. v mnoha případech není vhodné organizovat jejich čištění. V takovém případě se taková zrna dostávají do odpadu z krmiv.

Varená obilovina je naplněna ve vařené nádobě 11 pro spalování. Napařená krupice je temperována v zásobníku 12, který je potom přiváděn do lisovacích strojů 13.

Vločky, získané pásovým dopravníkem 14, jsou přiváděny do třídícího síta 15, kde se od nich oddělují jemné částice. Vločky se pak přemístí do vypouštěcího sloupku 17, aby oddělily plevy.

Hotové vločky jsou baleny na stroji 18 v krabicích o obsahu 0,5 nebo 1 kg. Krabice jsou uloženy na zařízení 19-20 a jsou baleny v kraftovém papíru na stroji 21. Pro balení je použit balicí stroj PUA-1 (viz obrázek 79).

Podrobněji jsou popsány technologické operace pro výrobu ovesných vloček.

Po zpracování ovesných vloček na oddělovači obilovin a duaspiration je parní v horizontálním parníku po dobu 2-3 minut při tlaku par 0,2-0,3 MPa.

Při napařování je křupavka navlhčena na 12-12,5%, což usnadňuje pokračování v háčkování: krupice. méně se rozpadá a rozpadá se. Je pozorována částečná želatinace škrobu, což významně mění fyzikální vlastnosti obilovin: je lépe odolné zploštění a méně je drceno. Někdy se vařená kapka pro rovnoměrné rozdělení vlhkosti v jádře udržuje v nádobách po dobu 25-30 minut.

Pr a že expozice kromě vyrovnávání vlhkosti v jádře obilovin, která je velmi důležitá pro proces zploštění, pozoruje stárnutí škrobu, vyznačující se snížením obsahu

V krupiře vodorozpustných látek. Výsledkem je zesílení stěn škrobových buněk, které také přispívají k výrobě vloček s dobrou strukturou.

Po zahřátí a stárnutí se krupice nalepí na válečkový stroj v vločkách o tloušťce 0,4 mm. Na válcovém stroji nastavte hladké válce se stejnou rychlostí. Mlýnové válcovací stroje, které mají různé výšky válců, nejsou vhodné pro zploštění, jelikož se vytvoří střih zrnových vrstev, který je upnut na válcích, ve vztahu k posunu rychlosti jednoho válce vzhledem k druhému. Tento posun vede k rozdrcení jádra a vločky nefungují.

Po odlupování se vločky procházejí loupem, aby se oddělil volný film (plevy). Současně se ochlazují a suší.

Lopatka nebo aspirační kolona je obdélníková komora s kanály pro průchod vzduchu a produktu, ve kterých jsou produkty rozděleny podle principu pneumatického oddělení s použitím různých aerodynamických vlastností jednotlivých složek směsi produktů.

Průmysl využívá aspirační kolony s pracovní mezikruží (pro příjem produktu) o délce 500 a 1000 mm.

Obvykle jsou aspirační kolony vyrobeny ze dřeva.

Práce aspirační kolony je patrná z obr. 69.

Vzduch vstupující do kanálu 1 se vyskytuje s produktem, který se přivádí do zařízení skrz otvor 2 s příslušnou rychlost vzduchu slupky, a další nečistoty se unášet proudu vzduchu v usazovací komoře 3, kde se usazuje v důsledku ztráty rychlosti vzduchu, a potom skrz otvor, který je uzavřen ventilem 4, je periodicky vypouštěn do kanálu 5 a odtud k přijímači pláště. Vyčištěný produkt (vločky), jak těžší, nejsou zachyceny vzduchem a spadají do přijímače otvorem 6.

Chcete-li nastavit rychlost vzduchu v kanálu 1, použijte škrtící ventil 7, který mění úhel natočení, je možné snížit nebo zvýšit průtok vzduchu z kanálu.

Technologie výroby ovesných vloček

Příprava ovsa ke zpracování

Separace na čištění zrna mlýn rostlin oves čistí odpadky, svraštělé a nezralé jádra podle trojího po sobě prochází separátory, které procházejí sítem s obdélníkových otvorů velikosti 2,2 mm x 20 je poslán do kruposortirovku oddělit jemné oves přes síto s otvory o průměru 1, 9 (1,8) x 20 mm. Konvergující ze síta s otvory o průměru 2,2 mm x 20 mm x 2 minuty, směrovaných do separačního systému ovsyugootborochnuyu stroj a konvergující s oky 1,9 (1,8) x 20 mm Záď třídění - na kukoleotborochnuyu stroje. Vyčištěný oves se praží na aspirátorech.

Po čištění se ovos podrobí hydrotermální úpravě: páře, sušení a chlazení. V závislosti na počáteční vlhkosti je ovos páry při napařování 2,6%. Osušte oheň na obsah vlhkosti 10% při odlupování na sloupcích, a při zpracování na obechnye strojích - na vlhkost 13.5.14%. Po vyschnutí jsou ovesy zasílány do chladicích sloupů.

Před odesláním na odlupovací oddělení jsou oves rozděleny na síto nebo separátor na dvě frakce s jemností na sítech s otvory 2,2. x 20 a 1,8 x 20 mm (sestup). Dále jsou rozlišeny malá a nenaplněná zrna. Odpad je sledován na třídicích strojích k oddělení jemného ovesu.

Obr. 1 příprava ovesu pro zpracování: 1 - automatické váhy; 2 - oddělovač vzduchového polštáře, 3 - zařízení pro třídění kruhů; 4 - ovsogoootborochnaya stroj-5 - loutkový sběrací stroj; 6 - parník; 7-sušička, 8-chladící sloupec; 9-otřep.

Ovesné zpracování v obilovinách

Na stávající technologii se doporučuje odlupovat odděleně velké a jemné frakce. Výrobky pro odlupování každé frakce se prosévají, aby se mouka a drcený kámen oddělily sítem s otvory o průměru 2 mm, a pak se prosí na aspirátory, aby oddělily plevy. Sítové operace používají různé konstrukce oddělovacích strojů.

Jádra z neotřeseného ovsa jsou odděleny na neloupaných strojích nebo kotoučích (ovsyoot selectors). Ořechová krupice po polních strojích je zaslána do brusného stroje. Při použití při provozu šoupátkových strojů šokového principu působení a pneumatického dopravování nejsou grity vyleštěny.

Krupice se třídí proséváním nebo tříděním, aby se oddělila drcená jádra, mouka (procházející sítem s otvory o průměru 2 mm nebo velikosti 1,2 x 20 mm), jakož i cizí nečistoty.

Ovesné krupice (průchod sítem s otvory 2,5 x 20 mm

a sestup z síta s otvory (o průměru 2 mm) je monitorován na neloupaném stroji, držen v aspirátoru, podroben magnetické separaci a poslán do bunkru pro hotové výrobky.

Hrnček a drcený kámen jsou kontrolovány na kovovém hadříku č. 08. Oddělený drcený kámen je rozdrcen. Obsah jádra z drceného kamene a mouky by neměl překročit 2% jejich hmotnosti.

Plášť je monitorován proséváním na síto s průměry 2,0 a 3,5 mm, aby se jádro oddělilo. Obsah v lusku celého a drceného jádra by neměl přesáhnout 1,5% jeho hmotnosti.

Při zpracování základních podmínek ovesu jsou stanoveny následující normy pro výnos ovesné vločky ve volné a zploštělé formě, jakož i odpad (%): obiloviny netříděné Extra třídy 10.15; obiloviny prvního stupně, které nebyly drceny 19,5,30,5; kríky plyuscheny vysoké třídy 5.5; krupice plychenoj první třída 10; celkový výnos obilovin 45; drcené krmivo 4,5; mouka 11,5; Zbytek je plevel, oves a odpad všech kategorií.

Rozsahu a kvality oves, musí splňovat požadavky GOST 3034 - 75. Kromě jiných ukazatelů v této normě regulován obsah zrn v zadku Ne loupaných prémii, která nesmí překročit 0,4% a záď s Class 0,7%, v uvedeném pořadí Krupice v těchto obilovinách by neměla být vyšší než 0,5 a 1%.

Dočasné předpisy v současné době stanoví obsah ovesných vloček o 50,51% pro obsah zlomeného jádra ve vyšším stupni 1% a 0,5% neděleném, av prvním - 2 a 0,8%.

Výrobní proces produkce ovesných vloček je uveden na příkladu ovesné můry (obr. 1) s plánovanou produktivitou 15 tun za den a základním výtěžkem ovesné kaše 50,5%. Poskytuje čistění zrna, hydrotermální úpravu, peeling, třídění produktů peelingu, kontrolu produktů a odpadu.

Z obilných nečistot, křehkých a nedostatečně rozvinutých zrn, stejně jako dvojitých zrn, se oves vyčistí třemi po sobě jdoucími průchody přes separátory. Po dvojitém průchodu se provádí hydrotermální úprava zrna, včetně páření, sušení a chlazení. Třetí oddělovací průchod je poskytován po hydrotermální úpravě. Oves se odlupuje v balících strojích ZOE-5. V tomto případě jeden stroj pracuje na původním zrnu, druhý na odpadních produktech. Práškové částice a drcené jádra se vylučují v odstředivkách, následně se produkt uchová v aspirátorech uzavřeným vzduchem. Mouka a plevy jsou kontrolovány v odstředivkách.

Charakteristickým rysem tohoto způsobu je, že oves loupaná ostřelování nedodá, jak doporučuje jednacího organizace a řízení procesu obilnin a loupání stroje. Kromě toho je hydrotermální zpracování ovesu nepravidelné kvůli nedokonalosti vodorovných vrtných par a sušičů páry BC-10-49. Pro oddělení nezralých ovesných zrn od plev, disků a paddy jsou používány. Konečná kontrola obilovin se provádí při prosévání A1-BRU a krupování A1-BKG. Tento režim rovněž zajišťuje výrobu obilovin z ovsených vloček, které se vyrábějí pravidelně. Stěhování se provádí na válcovacím stroji. Zavedený současnosti Škrabka oves šok typu odstředivého působení princip A1 DSHTS zlepší výkon a efektivitu výroby ovesné kroupy snížením výstupní a přebrousit fasciculi a vysoký koeficient loupání a snížení pracovního cyklu.

Obr. 2 - technologický schéma výroby ovesných vloček na obilovinách: 1 - bunkry pro obilí; 2 - dopravní prostředky v závodě; 3 - separátory pro čištění zrna ZSM-5 a ZSM-10; 4-šnekový parní stroj; 5 - pec na sušení páry ВС-10-49; 6 - chladicí sloupec OK-2; 7 - aspirační sloupec А1-БКА; 8, 10 - peelingové stroje DSC-1; 9 - aspirátory CT-121; 11 - boráty ZTS-2B; 12 - vojáci ZTO-5; 13 - válečkový stroj ZM-25; 14 - padný vůz TA2 ​​X 3 X 13; 15 - krupování A1-BKG; 16 - prosévání A1-BRU; 7-vážící stroje DVK-80.

Výroba vloček Hercules

Vločky jsou zploštělé celé zrno, jejich tloušťka je asi 0,5 mm. Vločky se vyrábějí z obilovin nejvyšší kvality. Mají vyšší nároky na obsah nečistot, takže krupice je dodatečně vyčištěna z nečistot ve třídicích strojích, aspirátorech a neloupaných strojích (obr. 76). Vyčištěné obiloviny jsou v nepřetržitých zařízeních páře, zatímco je navlhčeno na 2,0,2,5% a je vyloučeno po dobu 20,30 minut.

Krupice jsou zploštěny v lisovacích strojích s hladkými válci v poměru rychlostí 1: 1.

Pokud vločky vlhkosti překročí přípustnou normu (12,5%), které se pak suší ve odsávaček nebo sací sloupec se ochladí a provívaná Muchka částice a filmy, a pak poslán do stáčírny. Vločky jsou baleny v kartonových krabicích o objemu 0,5 a 1,0 kg.

Výroba vláken. Tolokno je mouka z ovesného jádra podrobená hlubokému TRP. Léčba vede k určité hydrolýze škrobu a přeměňuje ho na dextriny a cukry snadno strávitelné lidským tělem, takže ovesné vločky se používají jako produkt stravovací výživy.

Při výrobě ovesných vloček se nejdříve vyrobí ovesná krupice, která se pak rozemele na mouku. Schéma výroby obilovin pro ovesné vločky je odlišné ve způsobu TRP.

Po čištění zrna nečistot je po dobu 2 hodin promočena vodou ohřátou na 35 ° C. Poté ve vařiči při tlaku páry 0,15 MPa je oves stát 1,5,2 hodiny, poté suší v parních sušičkách na obsah vlhkosti 5,6%. Po sušení a ochlazení se zrno zpracovává podle schématu podobného režimu produkce - konvenčních obilovin.

Výsledné jádro je rozemleté ​​na válečkových strojích na vlnitých válečcích. Mleté výrobky se prosívají na nylonových sítích č. 29 a 32, jejichž průchod se získá rozmetáním.

Obrázek 3 schéma výroby ovsených vloček Hercules: 1 - bunkr; 2 - paddy stroj; 3 - stroje na třídění zrna; 4 - parník; 5 - magnetický separátor; 6 - lisovací stroj; 7 - pásová sušička; 8-aspirující sloupec.

2. Krátká schéma výroby ovsených vloček.

Na odlučovači zrna, skládající se ze 3 kovových razítků:

1 - příjem (horní) - 4 × 20 mm;

2 třídění - 2,5 × 20 mm;

3-výsev - 1,5 × 15 mm.

Sestup z přijímajícího plátna a průchod ze síta jsou posílány do odpadu a sestup z třídících a secích sít je spojen a odeslán k dalšímu zpracování.

Pro čištění od cizích nečistot včetně fero-nečistot, oddělení malých zrn a drceného kamene.

Před háčkováním se krupice suší na jakémkoliv druhu sušičky (pás, dopravník) na obsah vlhkosti nejvýše 10% (1-2% pod počáteční vlhkostí) při teplotě sušicí látky t = 80-100 ° C

Pro zajištění technologických vlastností a zajištění toho, aby obsah vlhkosti v budoucnu nepřekročil stanovenou hodnotu, v důsledku čehož křupa získává optimální vlhkost pro zpracování.

Pro oddělení od neporušených zrn a nečistot zrn.

V horizontálním parníku 2-3 minuty při tlaku páry 2-3 kg / cm2, zatímco křupa je zvlhčena na 12-12,5%.

Pro usnadnění následného procesu (zploštění) a snížení ztrát spojených s jeho rozdrcením a rozpadem. Také v krupici dochází k částečné želatinaci škrobu, která významně mění fyzikální a biochemické vlastnosti obilovin a škrob se stává více stravitelným.

Krupice se přivádí do bunkru (teplota obilovin není vyšší než 100 ° C, doba odpočinku je 25-30 minut).

- rovnoměrné rozložení vlhkosti;

- stárnutí škrobu (snížení obsahu látek rozpustných ve vodě v krupišti), díky nimž jsou stěny škrobových buněk zesíleny, což podporuje výrobu vloček s dobrou strukturou.

Válečkový stroj se skládá z 2 hladkých válců se stejnou rychlostí otáčení vůči sobě (2-2,5 m / s), mezera mezi nimi je 0,4-0,6 mm (válcovací stroje nejsou vhodné).

Pro výrobu vloček o tloušťce 0,4 mm.

Používá se láhev nebo aspirační sloupec, což je obdélníková komora s kanály v různých úhlech.

Vločky se ochladí a suší.

Pro 250, 500, 1 kg v kartónových krabicích s vnitřním pergamenem.

Balené v papíru a celofánu, potažené polyethylenem.

Provádět a uchovávat produkt. Ovesné vločky obsahují poměrně nestabilní, snadno oxidovaný tuk a samotné vločky jsou dobrým prostředkem pro vývoj škůdců.

3. Ovesné vločky "Hercules" pro organoleptické a fyzikálně chemické ukazatele by měly splňovat následující požadavky a normy.

Normy obsahu popela, kyselosti a stravitelnosti jsou zaručeny a jsou stanoveny na žádost spotřebitele.

Při určování obsahu květinových fólií musí být neporušené zrnky nutně uvolněny z pláště.

Velikost jednotlivých částic kovových nečistot v největším lineárním měření by neměla přesáhnout 0,3 mm a hmotnost jednotlivých částic - 0,4 mg.

Ovesné vločky nechá cizího materiálu s následujícím složením: minerální (písek, štěrk, půdní částice rudy, smirek a strusky), organické (květina fólie, stonky částice), semena divokých a pěstovaných rostlin, poškozené vločky (zkažený, plesnivý, spálený - vše se samozřejmě změnit barvu endospermu), škodlivé nečistoty (oplzlosti, námel, Coronilla pestré, Sophora luční).

Zpracované zploštělé zrna pšenice, drůbeže a žita v počtu nečistot se neberou v úvahu. Zploštělé sražené zrna ječmene (více než 1%) se označují jako nečistoty z plevele.

Toxické prvky a radionuklidy by měly mít přijatelné úrovně, pokud jde o původní výrobek.

Zaručená doba skladování ovsených vloček je 4 měsíce od data výroby.

Způsob přípravy. Informace pro spotřebitele o způsobech přípravy oves „Hercules“ vločky je uvedeno na obalu, následující: „Glass ovesné vločky nalít tři šálky mléka nebo vody a vaření za míchání 15. 20 min. V hotovém výrobku přidejte sůl a cukr podle chuti. "

4. Existují dva technologické schémata pro výrobu ovesných vloček ovsené vločky v závislosti na použitých surovinách: kompletní, pokud se použije ořech jako surovina, a krátké, pokud se jako surovina použijí ovesné krupice získané z krup.

Z hlediska specializace výroby je druhá schéma progresivnější. Je však třeba mít na paměti, že při použití ovesu jako suroviny jsou získány produkty vyšší kvality, protože ovesný tuk je při dlouhodobém skladování méně náchylný k usazování než tuk z ovesných vloček.

V rámci úplného schématu se oves vyčistí z plevele v odlučovači zrna a potom z nečistot zrn na triměru. Vyčištěný oves se třídí podle frakcí na prosévání obilovin. Oves hrubé frakce, určený k výrobě vloček z ovesných vloček, promyt v zrna, párován v parníku, vysušen v sušárně a ochlazen na chladicí koloně.

Sušené ovesy jsou znovu ošetřeny na trireme a prosévání obilovin, pak jsou vystaveny drcení na práškové rostlině. Vzniklé lusky a svaly jsou odděleny na cyklonu. Oloupaná krupice je posílána do odlučovače zrna, kde je tříděna podle velikosti. Pro oddělování neošetřených zrn se krupice zpracovává na neloupaném stroji a poté se vaří v parníku. Napařená krupice se shromažďuje v bunkru a pak se zplošťuje na vločky na válečkovém stroji. Dále se vločky procházejí skrz plevy a zabalené do stroje. Hotové krabice jsou baleny ve svazcích na balicích strojích.