Technologie výroby MDF od hlavního technologa

Dobrý den, milí čtenáři a předplatitelé blogu Andrey Noak! Dnes vám řeknu, jaká je technologie výroby MDF.

Dnes v Rusku neexistuje žádný státní standard pro výrobu desek MDF. Proto se výrobci řídí vlastními technickými podmínkami (TU) nebo používají evropské normy - například normu EN 622-5.

Hlavní klasifikace MDF desek vychází z tloušťky výrobku. Desky o tloušťce 6 až 8 mm se používají při výrobě stropních a stěnových panelů a laminátových parket.

Desky o tloušťce do 30 mm se používají pro výrobu nábytkových fasád, stolových desek a jiných profilových výrobků. MDF desky, jejichž tloušťka je 30-60 mm, mohou být použity spolu s řadou dřevin při výrobě dveří, schodišťových schodů a schodů.

Výroba surovin

Počáteční fází přípravy surovin pro výrobu MDF je výroba čipů. Vyčistěné kulatiny v zvláštním odklízecím protokolu jsou zasílány na štěpkovací stroj pro broušení. Hotové třísky jsou tříděny pro mechanické třídění na malé a hrubé frakce.

Z třídícího komplexu na dopravním pásu se surovina přivádí k promývání do separátoru, kde se z čipů mytí cizí inkluze. Těsně před odesláním pod lisem dochází k tepelnému zpracování horkou párou, zahřívání nejprve na 100 ° C a pak na teplotu 170-175 ° C.

Příprava a tvarování vláken

V rafinérii dochází ke krájení třísek k výrobě vláken. Přidejte potřebné pojiva, včetně pryskyřic a parafinové emulze, do dřevěné buničiny, která opouští rafinér. Některé výrobní techniky MDF zahrnují použití tvrdidel. Hustota dřevěných vláken v deskách MDF činí 700-870 kg / m3.

Výsledná hmota se vysílá do sucha a vyrovnává se vlhkost. Pomocí speciálních cyklonů se vlhkost dřevěné buničiny upraví na 8-9%. Vlákno je vyrovnáno s formovacím válcem a podrobeno předběžnému lisování. Takový předběžný tisk umožňuje zajistit neporušenost koberce z dřevěných vláken pro následné hlavní lisování. Tloušťka budoucí desky po předlisování klesá o 5-7krát - koberec začíná připomínat volnou silnou desku o potřebné šířce.

Lisování a broušení

Pro hlavní lisování se používají jednopodlažní, vícepodlažní, spojité a kalandrové lisy. V podnicích s nízkou produktivitou zpravidla používají jednostupňové lisy, jejichž parametry lze rychle překonfigurovat.

Jako konečná fáze výroby MDF desek je broušení. Povrchové vady a některé rozdíly v tloušťce výrobků jsou během broušení a kalibrace eliminovány. Za tímto účelem se používají širokopásmové multiagregátové stroje.

Na základě způsobu dekorativní úpravy je MDF rozdělen na tři typy: laminované, lakované a dýhované desky.

Servisní personál on-line

Počet přímých pracovníků na této linii se pohybuje od 7 do 12 osob:

 • Výroba čipů - 1 osoba.
 • Mytí třísek - 1 osoba.
 • Sekací čipy - 1 osoba.
 • Sedace - 1 osoba.
 • Plnění - 1 osoba.
 • Stisknutí - 1 osoba.
 • Broušení - 1 osoba.

Počet asistentů na linii MDF:

 • Vedoucí směny nebo velitel - 1 osoba.
 • Elektrikář - 2 osoby.
 • Zámečník - 2 osoby.

Normy spotřeby pro výrobu jednoho kubického metru MDF

Podívejme se, co je potřeba k získání jednoho kubického metru MDF:

 • Dřevo - 1,55 - 1,85 krychlových metrů.
 • Směs močoviny-formaldehyd - 70 až 120 kilogramů.
 • Tvrdidlo - 3 - 5 kilogramů na metr krychlový.
 • Voda - 5 - 25 kilogramů na metr krychlový.

Výrobci zařízení pro MDF

Mezi lídry v oblasti výroby zařízení pro výrobu desek MDF třeba poznamenat, italská společnost «Pagnoni Impianti S.p.A.», «Felder Group» rakouské firmy a čínské továrny «Luniwei», ve vlastnictví společnosti «HONG KONG MEGA Power Co. LTD.

Literatura pro pomoc

Nedávno byla publikována moje kniha o výrobě 3D desek. Při pravidelném lisování je možné vyrábět 3D MDF desky. Informace uvedené v knize jsou skutečně unikátní, v Rusku zatím žádné takové technologie nebyly realizovány a to dává šanci být první. Další podrobnosti o knize v části "MY KNIHY".

MDF panely

MDF je relativně nový materiál, který byl zahájen v USA v roce 1966. Zkratka MDF - Medium Density sololit -. Onachaet „Medium Density sololit“ výrobu MDF v Rusku byla zvládnuta pouze 11 let později - v roce 1997, avšak tento materiál se rychle stal nepostradatelným pro výrobu nábytku frontách a dekorativních stěnových panelů na rozdíl od svého předchůdce. dřevotřískové desky dřevotřískové desky, nový materiál disponuje zlepšené fyzikální a mechanické vlastnosti: pevnost, odolnost proti vlhkosti, a zvukové izolace, možnost dekorativní zpracování a dokončení různých materiálů - smalt fólie PVC, dýha.

Technologie výroby MDF

Technologie výroby MDF desek zahrnuje 5 hlavních etap:

Příprava surovin. Jako surovina pro výrobu dřeva z MDF se dodává v kulatinách. Na speciálních strojích jsou kulatiny vyčištěny z kůry a pak rozdrceny ve strojích štěpkovačů. Výsledné třísky jsou tříděny, cizorodé látky (nečistoty, písek) jsou z něj odstraněny metodou mytí a poté vystaveny horké vodě.

Příprava vlákna. Napájecí třísky jsou rozdrceny v rafinérii a do nich se přidávají pojidla. Výsledná hmota je zaslána do sušárny, kde její vlhkost vyprchá. S pomocí cyklónů z hmoty z vláken z vláken je odstraněn vzduch a poté je odeslán do tvářecího stroje.

Formování vláken. Na stroji je vlákno vyrovnáno formovacími válci, přijatý koberec je zvážen a vstupuje do předběžného lisování. V tomto procesu je zbývající vzduch po cyklonovém zpracování vytlačen z budoucí desky.

Stisknutí. Připravený koberec ze dřevěných vláken se přivádí do hlavního lisu, kde je konečně lisován. Potom se rozřezá na desky určené velikosti a ochladí se.

Broušení. Dokončené desky se podrobí broušení, aby se vyrovnala tloušťka, odstranily se vnější vady a hladkost povrchu. Poté jsou výrobky odesílány spotřebitelům nebo podrobeny dekorativní úpravě.

Dekorativní dokončovací práce

Podle způsobu dekorativní úpravy jsou desky MDF rozděleny do tří hlavních typů: malované, laminované a dýhované.

Barvení panely jsou vyráběny barvami nebo smalty s dobrou roztíratelností, elasticitou a poskytují výrobky nejen atraktivní vzhled, ale také vysokou odolnost proti mechanickým a fyzikálním vlivům. Laku lze aplikovat ručně nebo s automatickým zařízením.

Laminování panely znamená pokrytí jejich předního povrchu fólií z PVC. Film může být jak matný, tak lesklý, jak monofonní, tak se vzorem, který napodobuje přírodní dřevo nebo přírodní kámen. Proces laminace probíhá na lisu, kde se pod tlakem PVC fólie přilne k základové desce. Laminované výrobky jsou odolné proti opotřebení, antistatické, odolné proti slunečnímu záření a chemikáliím.

Dýhování nebo dýhování panelů je proces lepení cenných druhů dřeva na desku MDF. Někdy fazetování provedena za použití technik intarzie - kombinace několika typů produktů shpona.Poluchennye navenek vypadají jako z masivního dřeva, přičemž řada výhod: nedeformují, nepraskají, mají vyšší úrovně odolnosti vůči vlhkosti a trvanlivost.

Kromě toho mohou být MDF panely vyraženy, což jim umožní mít atraktivnější dekorativní vzhled. Frézování panely jsou vyráběny na speciálních strojích a používají se při výrobě nábytkových fasád a stěnových panelů.

Novým řešením byla výroba reliéfních 3D panelů pro obklad stěn, vytváření kancelářských přepážek a dekoračních předmětů pro kancelářskou výzdobu. Konečnou fází výroby těchto výrobků je jejich vnější povrch - kterýmkoli ze tří výše uvedených metod. Obzvláště působivé jsou trojrozměrné dýhované panely: kombinace různých tvarů povrchu a přírodního dřevěného textu poskytuje obrovské výsledky.

Aplikace panelů MDF

MDF panely byly široce využívány při tvorbě interiérů bytových domů, kanceláří, veřejných budov i při výrobě nábytku. Z dýhovaných desek jsou vyráběny skříně, lůžka, skříně, komody. Dále se používají pro dokončování stěn, příček, interiérových dveří. Desky o tloušťce 16 mm se používají jako materiál pro vytváření trojrozměrných panelů. V tomto případě mají hotové výrobky zvýšené tepelné a zvukové izolace, což platí zejména v klubech, restauracích, dětských zábavních centrech.

Výhody MDF panelů

Pevnost. MDF desky nemají nižší pevnost než přírodní dřevo, takže mohou být použity pro výrobu dekorativních i plnofunkčních konstrukcí.

Odolnost proti vlhkosti. Hustota desek a jejich homogenní vnitřní struktura, stejně jako ochranná vnější vrstva, umožňují zvýšit odolnost výrobků proti vlhkosti, což umožňuje jejich mokré čištění bez narušení kvality. Nicméně použití panelů MDF v koupelnách a bazénech se nedoporučuje.

Dekorace. Možnost zakončení různými materiály (malba, laminace, dýhování), stejně jako kombinace různých způsobů dokončování (dýhování a malování) umožňují získat jedinečné výkresy pro vytvoření exkluzivních interiérů.

Snadné zpracování. MDF Hustota 700-870 kg / m3, který umožňuje zpracování a frézovací stroje vyrábět různé reliéfy, z jednoduché - pro nábytkové desky - na komplex - výrobu 3D panelů.

Trvanlivost. MDF panely se nerozpadají, nezpracují a nerozpadají kvůli teplotním změnám. Díky speciální impregnaci nejsou vystaveny škůdcům, houbám a plísním. Dekorativní ochranný nátěr nevyžaduje další údržbu - tónování, lakování atd. Podle provozních pravidel mohou produkty MDF sloužit svým majitelům několik desetiletí.

Snadná instalace. Pro dokončení místnosti s MDF panely není třeba provádět přípravu stěn, dostupnost speciálních nástrojů a vybavení. V případě poškození jednoho z ozdobných prvků lze snadno vyměnit za jiný.

Přiměřené ceny. Na rozdíl od výrobků z drahého dřeva je nábytek vyrobený z MDF desek a dekoračních stěnových panelů k dispozici širokému okruhu spotřebitelů, což je činí zvláště atraktivními.

Výrobky z MDF podle LETO

Společnost LETO široce používá panely MDF pro výrobu různých prvků interiéru. Kromě nábytku pro obývací pokoje, ložnice, předsíně, jídelny, nabízí úlevu 3D dekorativní desky, dýhované desky moderní, stejně jako akustické panely pro výzdobu interiérů. Unikátní technologie výroby, použití vysoce přesné zařízení a manuální práce umožňuje, aby si opravdu exkluzivní výrobky pro výzdobu různých prostor. Vytvořit jedinečný harmonický interiéry LETO výrobce a příslušenství, vyrobené ve stejném stylu se desek a nábytku. Široký výběr desek, možnost kombinace různých reliéfů a barev, stejně jako vynikající kombinační produkty s jinými typy povrchových materiálů - tapety, dřevo, kov, látkové - made MDF atraktivní pro realizaci všech konstrukčních projektů, včetně těch, které vypracovaly jednotlivé objednávky.

Výrobní technologie MDF. Hlavní typy MDF

Autor: Irina Zheleznyak | Publikováno dne: 2. prosince 2015 v 16:41

MDF - jeden z nejoblíbenějších stavebních materiálů dosud. Environmentální bezpečnost MDF desek, vysoký výkon a rozmanitost desek MDF daly impuls k vysoké poptávce a následně k rozsáhlému vývoji výrobních technologií. Jak jsou MDF panely, jaké druhy MDF jsou a na čem jsou dobré? Pokusme se pochopit tento článek.

Panely MDF: popis a aplikace

V ruské verzi MDF je zkratka pro „jemnou frakci“, která nejen přesně odráží strukturu materiálu, ale také stejná jako přijatý v rámci Evropské země zkratkou MDF - Medium Density Fineboards (v angličtině) nebo Mittel Dichte Fazerplatte (v němčině). To je zkratka pro „dřevovláknitých desek střední hustoty“ v doslovném překladu, MDF.

MDF je materiál vyrobený z dřevěných třísek za použití suchého lisování, tlaku a teploty. Jako spojovací materiál pro štěpky se nepoužívají syntetické materiály, fenolové a epoxidové pryskyřice, ale pouze lignin uvolněný ze dřeva a jiných přírodních materiálů, proto se MDF desky považují za šetrné k životnímu prostředí.

Jaké jsou vlastnosti MDF desek, kromě ekologických vlastností:

- relativně nízkou cenou

- vysoká hustota - od 600 do 800 kg / m3

- požární odolnost (pouze některé typy MDF, ošetřené retardéry hoření)

- nestabilita k rozkladu

- snadné ovládání pomocí panelů MDF

- vysoké dekorativní vlastnosti lakovaných, dýhovaných a laminovaných druhů MDF.

Kde se používá MDF? V první řadě se používají desky z MDF při výrobě nábytku, interiérů (panely na stěny, stropy, kuchyňské panely), laminátové podlahy, pro fasády, kontejnery, krabice apod.

Dalším prvkem desek MDF je, že když jsou zpracovávány, uvolňují prach, nikoliv žetony, takže MDF je vhodná pro frézování.

MDF: výrobní technologie

V obecné technologie výroby MDF, dřevotřískové desky a dřevovláknité desky jsou podobné, i když výsledek je materiál vyšší pevnosti o asi dvakrát.

Výroba MDF desek začala v roce 1966 ve Spojených státech, ačkoli technologie výroby v té době se výrazně lišila od současné "suché metody". Brzy Švédové upravil technologie na výrobu dřevotřískových desek jejich zahraniční protějšky, a výroba byla upravena. MDF bylo zaznamenáno a oceňováno po celém světě a na počátku 21. století produkce panelů činila 20 milionů krychlových metrů ročně. V současné době zaujímá Čína přední místo ve výrobě MDF.

Výroba MDF zahrnuje nejméně pět etap:

Fáze 1 - obstarání surovin pro výrobu MDF. Chcete-li to provést, vezměte obvyklé kulaté kulatiny, vyčistěte je z kůry a na speciálních strojích nakrájejte na žetony. Pak jsou třísky tříděny, promyty, aby se odstranil písek, špína, oblázky. Poté se surovina pro výrobu MDF zahřívá párou.

2 fáze výroby MDF - příprava vláken. Napařené dřevní štěpky jsou v rafinačním zařízení rozdrceny. V tomto stádiu se uvolňuje pojiva lignínu ze dřeva, přidávají se karbamidové pryskyřice pro lepší vazbu na hmotu. Z přijaté hmotnosti odstraňte vzduch a přímo na tvarování.

3 fáze výroby MDF - tvorba koberců. Na speciálním stroji je dřevěná buničina stlačena do koberce a vede k předběžnému lisu, který z něj zase vytlačí vzduch.

4 fáze výroby MDF - lisování. V konečné lisovací fázi je koberec stlačen, rozřezán na desky a poté ochlazen.

5 stupně výroby MDF - broušení. V poslední fázi výroby MDF desek jsou téměř hotové výrobky mleté, odstraněny vnější vady a korigovány tloušťky.

Ve skutečnosti je sporák připraven. Po broušení jsou desky MDF prodávány nebo podrobeny další dekorativní úpravě.

V současné době jsou nejčastější typy MDF kromě desek bez dekorativních úprav:

Tyto technologie činí výrobu MDF desek dražší, ale stojí za to vysoké náklady. V každém případě zůstávají náklady na MDF nižší než náklady na masivní dřevo a výkon desek MDF na mnoha místech je lepší než dřevo, nehovoříme o dřevotřískových deskách.

MDF laminované

Laminování MDF nejen zlepšuje vzhled desek, ale také zvyšuje provozní a technické vlastnosti MDF. Laminovaný MDF zaujímá leví podíl na celém trhu dřevěných desek. Nejčastěji se tento typ MDF používá pro výrobu soklů, fasád, rámových konstrukcí. MDF, laminované na obou stranách, slouží k vytvoření stěn, příček, nábytku, stropů, základů parket.

Tento typ MDF se vyrábí aplikací tenké vrstvy - PVC, melaminu nebo papíru - křemičitanu - na již hotovou desku. MDF je laminována pod vysokým tlakem na lisu tak, aby byla fólie přilnutá k lepenkové desce. Při výrobě MDF vrstvené lze aplikovat jako jeden a několik vrstev laminátu, což zvyšuje odolnost proti opotřebení desek. Stojí za zmínku, že barevný rozsah laminátu je velmi široký, ale nejoblíbenější je barva "pod stromem" - javor, třešeň, buk, ořech.

MDF malováno

MDF je natřena polyuretanovými smalty - matná, polomatná, pololesklá, vysoký lesk. Podle toho je barvený MDF polomatný, matný, pololesklý, lesklý, s různými efekty - "textura", "chameleon" atd.

Malované MDF se nejčastěji používají v kuchyni a komerčních zařízeních jako samostatné prvky při výrobě kombinovaného nábytku z dřevotřísky (fasád). Malovaný MDF je velmi milý návrháři a lidi, kteří sledují módní trendy v návrhu prostor, protože tento druh MDF pomáhá transformovat interiér bez uznání snadno a levně.

Výroba barveného MDF začíná nátěrem předem připravených desek pomocí stříkací pistole (plnění desky pro odměření materiálu a zvýšení jeho odolnosti proti vlhkosti). Sušení po plnění základním nátěrem primárního nátěru - odstraňte nepravidelnosti, škrábance. A až poté se na povrch MDF nanese vrstva skloviny.

MDF dýhované

Exteriérová dýhovaná MDF se neliší od přírodního dřeva a životnost a trvanlivost tohoto materiálu překračují hlavní ukazatele dřeva. Použijte dýhovaný MDF pro nábytek a interiér - kde byste chtěli vidět přírodní dřevo, ale je to narušeno buď vysokými náklady nebo neuspokojivými fyzickými vlastnostmi.

Vyvolání dýhy - to je nejlepší dřevěné desky, které mají tloušťku 0,1 až 5 milimetrů. Dýhování (nebo, jak se také nazývá dýhování) MDF začíná přípravou povrchu - deska je leštěná a shpaklyuyut dutiny a škrábance. Na přední straně desky MDF je dřevěná dýha jednoho nebo několika druhů položena a dýhována jedním ze tří způsobů:

- výroba MDF dýhované studenou metodou spočívá v lepení dýhy pomocí speciálních látek;

- výroba MDF dýhované horkým způsobem spočívá v "předpírání" dýhových desek pod vlivem vysoké teploty na frézované části;

- výroba MDF dýhované metodou membrány spočívá v spojování dýhy a povrchu MDF pod vakuem.

Jak jste viděli, výroba MDF nezahrnuje používání nebezpečných syntetických látek; Samotný MDF nevyžaduje opakované nátěry barvami nebo laky, protože není náchylný k hnilobě; MDF nevyschne, nevytrhne a nebude se v průběhu času zdržovat. To je opravdu hodný materiál, který je horší než dřevotříska a dřevotříska. To, co rozlišuje mezi MDF, dřevotřískovou deskou a dřevotřískovou deskou - budeme hovořit v našem dalším článku.

Tatyana Kuzmenko, zástupce šéfredaktora internetového vydání Sobkor „AtmWood. Wood-průmyslový posel“

6 tipů pro výběr stěnových panelů z MDF

Obsah

Panely MDF, které se objevují na domácím trhu, ho okamžitě podmanily. Jedná se o odolný a bezpečný materiál s vynikajícími estetickými vlastnostmi a nejjednodušší instalací. Stejným úspěchem mohou být stěny i stropy, ale prozatím je častěji používán pro povrchovou úpravu stěn. Výrobci nabízejí mnoho různých řešení, takže než si koupit, že by bylo hezké, aby pochopili celý rozsah, naučit se volit MDF desek a na co se zaměřit při nákupu.

№1. Vlastnosti výroby a výhody

Pro výrobu MDF desek, Dřevěné štěpky, které jsou smíchány s močovinovými pryskyřicemi. Z této homogenní hmoty se vytvářejí desky, které se podrobí zpracování suchým lisováním za působení vysoké teploty a tlaku. V důsledku toho vzniká hustá deska, která v následných výrobních fázích získá potřebné dekorativní vlastnosti.

Rychlé šíření materiálu diktováno mnoho jeho výhod:

 • krásný vzhled a široký výběr;
 • jednoduchost instalace a údržby;
 • panely mohou být instalovány v jakémkoliv směru;
 • Není třeba pečlivě připravovat původní povrch, protože panely pokrývají všechny malé závady na stěnách nebo stropech;
 • protože panely jsou namontovány na bedně, mezi nimi je prostor a původní povrch, který lze použít k položení kabelů nebo k další zvukové izolaci.

№2. Jaký MDF je lepší než dřevotřísková deska?

Dřevěné desky jsou často srovnávány s výrobky z dřevotřískových desek: jsou vyrobeny z dřevěných třísek a vypadají velmi podobně. Rozdíl je v typu pojidla používaného pro výrobu čipů: při výrobě MDF se používají materiály vyšší kvality, a tudíž desky jsou odolnější a bezpečnější.

Hlavní přednosti MDF desek ve srovnání s dřevotřískovými deskami:

 • zdravotní bezpečnost. Jako pojivo v EAF se používají fenolformaldehydové pryskyřice. Materiál může nakonec uvolnit formaldehyd, který i v malých množstvích způsobuje vážné poškození lidského zdraví. Proto Evropa už dávno opustila výrobu dřevotřískových desek. MDF panely jsou pro zdraví zdravé, takže se používají i v dětských pokojích;
 • ochrana před vlhkostí. Dřevotřískové desky jsou pokryty vodoodpudivou kompozicí, ale jejich ochranné vlastnosti jsou krátkodobé, po které mohou desky bobtnat pod vlivem vlhkosti. Panely MDF jsou mnohem odolnější vůči vlhkosti.

Nicméně je třeba poznamenat, že panely MDF jsou citlivější na vysoké teploty než dřevotřískové desky a jejich hlavní nevýhodou je nebezpečí vysokého požáru.

№3. Typy MDF panelů, v závislosti na způsobu výroby

Přestože princip výroby panelů MDF zůstává běžný, mohou být použity některé nuance, které ovlivňují některé vlastnosti materiálu. V závislosti na technologických vlastnostech výroby se tyto typy panelů liší:

 • vše-stisk. Nejběžnější a běžná možnost. Dřevná buničina je lisována za vysokých teplot a tlaku a v důsledku toho vystupuje deska s hladkými povrchy;
 • laminované. Vyrábí se přesně stejným způsobem jako u všech lisovaných, avšak s jedním rozdílem - v závěrečné fázi je přední panel pokryt tenkou polymerní fólií, která se stává dodatečnou ochranou proti vlhkosti a mechanickému poškození. Film může mít absolutně jakoukoli barvu;
 • odolné. U tohoto typu desek se používá dřevo nejvyšší kvality. Piliny, společně s pojivem, jsou vystaveny delšímu tepelnému zpracování, což vede k silnějším a odolnějším deskám. Mohou být použity pro koupelny a balkóny.

№4. MDF panely při registraci přední části

Aby byl materiál atraktivní, je přední část vyrobena jedním z následujících způsobů:

 • dýhování. Umožňuje vám dosáhnout elegantního vzhledu, který zcela napodobuje přirozený strom, ačkoli je obtížné napodobit, protože tenká vrstva skutečného dřeva je použita pro čelní panel, jehož tloušťka nepřesahuje 3 mm. To je docela dost na to, aby zprostředkovalo původní strukturu a barvu stromu;
 • laminování s polymerem, které mohou přenášet jakýkoli vzor: abstraktní vzory, struktura dřeva, kámen atd.;
 • barvení. Vrstva laku pokrývá černý povrch panelu, který získá určitý odstín a matný nebo lesklý povrch v závislosti na typu nátěru.

Výběr konkrétní možnosti závisí na osobních preferencích a designových prvcích místnosti.

V závislosti na vlastnostech povrchu obličeje jsou panely MDF také rozděleny na:

5. Velikost panelů MDF

Každý výrobce vyrábí panely MDF s parametry, které považuje za nezbytné - dosud neexistují jednotné požadavky. Délka a šířka panelů se značně liší, tloušťka je zpravidla 5-25 mm.

V závislosti na tvaru a velikosti panelů jsou rozděleny do:

 • reechnye typ-nastavení.. Tyto dlouhé lamely šířka 11-29 cm a délku 2-4 m, může být užitečné při dokončování velké prostory, ve snaze simulovat přírodní dřevěné dýhy;
 • panelové panely.. Je to čtvercová deska s straně 29-95 cm lze použít dlaždice stejné barvy a textury, je možné kombinovat různé - v každém případě být schopen dosáhnout zajímavý dekorativní efekt;
 • panely, plechy. Rozměry těchto plechů se pohybují od 1,2 do 2,5 m. Často nalézají použití na obložení velkých prostor koupelny.

№6. Nejlepší výrobci panelů z MDF

SWISS KRONO GROUP

Jednou v roce 1897 byla malá pila v Rakousku. Dnes skupiny společností Zahrnuje spoustu rostlin po celém světě, jeho výrobky jsou poptávka po celém světě a jméno společnosti se stalo jakousi značkou kvality. V Rusku byla v roce 2002 také otevřena závod, který dnes je dobře známý jako Kronostar. Tento podnik je dnes považován za největšího výrobce dřevěných desek v zemi.

Na území země jsou desky z Kronostaru z MDF velmi oblíbené, protože mají evropskou kvalitu a domácí ceny. Společnost nabízí velký výběr takových panelů, které mají mnoho výhod, jsou používány pro stěny a, pokud je to žádoucí, stropy, mohou být uloženy horizontálně, vertikálně nebo pod úhlem.

PM Kaindl

Toto Rakouská společnost s více než stoletou historií dnes je považován za světového lídra ve výrobě MDF panelů. Používají se zde pouze ty nejkvalitnější suroviny, moderní špičkové vybavení a neustále inovace, díky nimž výrobky stále dostávají prestižní ocenění. Společnost se specializuje na výrobu laminátových a MDF panelů, pokaždé překvapí novým vývojem. Produkty jsou vyváženy po celém světě, jsou zastoupeny také v Rusku.

Sonae Industria

Není moc, co se týče prodeje, zaostává za obří a Portugalská společnost, jejichž továrny se nyní nacházejí v 12 zemích. Společnost existuje od roku 1959, nejprve vyráběla plastové výrobky, pak vyráběla dřevotřískové desky a od roku 1990 vyrábí panely z MDF. Dnes je společnost jedním ze tří největších výrobců panelů z MDF na světě. Tyto vysoké výsledky byly dosaženy díky přísnému přístupu k řízení jakosti, neustálému zlepšování technologií a rozšiřování sortimentu.

KASTAMONU

Firma působí již od roku 1969 a dnes sdružuje výrobu v Čechách Turecko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, a byl nedávno otevřen závod v Rusku, proto produkty společnosti aktivně vstupují na domácí trh a vyznačují se spíše nízkou cenou. Vysoký obrat umožnil společnosti vstoupit do pěti nejlepších dřevozpracujících společností v Evropě. V továrnách podniku se využívají moderní technologie, nové technologie se neustále zavádějí. V sortimentu společnosti panely MDF s různými povlaky a různými rozměry a možnosti dekorace jsou tolik, že každá z nich bude mít pro sebe možnost.

CJSC Plitspichprom

Velký domácí podnik, který zahrnuje několik továren. Výroba panelů MDF zajišťuje společnost JSC Lesplitinvest, která využívá nejlepší a nejpokrokovější evropské technologie přizpůsobené domácím provozním podmínkám. Dnes se zde vyrábí 35 typů různých panelů a používá se vybavení italské, německé a švýcarské výroby. V sortimentu jsou dýhované, lakované a laminované panely, varianty hmotnosti konstrukcí. Ceny jsou různé: existují možnosti rozpočtu a poměrně drahé.

"Zheshart překližkový mlýn"

Podnik působí od roku 1946 a dnes je jedním z hlavních domácích výrobců MDF desek. Výrobky jsou používány nejen v Rusku, ale také vyváženy do zemí blízkého zahraničí. Používá se moderní zařízení, neustále se zavádějí nové progresivní technologie, objemy výroby rostou.

Master & K LLC

Několik let tato skupina společností byla vlajkovou lodí na domácím trhu pro výrobu panelů MDF. Výrobce se objevil v roce 1995, začal se vyrábět dřevotřískové desky, ale dnes je jeho rozsah velmi rozsáhlý a zahrnuje také panely MDF. Jsou prezentovány v několika sbírkách, které jsou neustále aktualizovány a doplňovány novými druhy, takže kupující bude jistě schopen najít variantu s potřebnými technickými vlastnostmi a designem.

Latat

Další zodpovědný výrobce MDF desek s plným cyklem výroby. Samotná společnost vyrábí těžbu dřeva, sama vyrábí nízko-toxické pryskyřice, používá jako pojivo, provádí výrobu desek na moderním německém zařízení. Odborníci společnosti kontrolují všechny fáze výroby, což nám umožňuje dosáhnout vysoce kvalitních výrobků.

MDF Plant LLC

Podnik s plným cyklem, který se zabývá výběrem základny lesních zdrojů, těžbou dřeva a výrobou MDF desek. V každé fázi výroby se provádí přísná kontrola, takže výrobky jsou dobré kvality.

Výroba MDF

Článek o výrobě MDF a výrobní technologii s videem, jak to dělají. Stručně a podrobně o nejdůležitějších věcech v tomto oboru.

MDF je materiál, o kterém mluví téměř všichni zástupci nábytkářského průmyslu. Tento materiál je považován za poměrně populární mezi výrobci nejen elitního nábytku, ale také nábytku v ekonomické třídě. Tento materiál je známý svou trvanlivostí a spolehlivostí po celou dobu životnosti výrobku. MDF je dřevovláknitá deska střední vrstvy. MDF je považován za materiál šetrný k životnímu prostředí, který je vyroben z kompaktních jemných částic spojených s ligninem.

Historicky se jednalo o USA. První výroba MDF se objevila v roce 1966.

Použití MDF

Díky svým vlastnostem a vysoké kvalitě za příznivé ceny jsou dřevovláknité desky střední vrstvy široce používány nejen v nábytkářském průmyslu, ale i ve stavebnictví.

Tyto desky jsou skvělé pro obklady, stejně jako pro výrobu podlahových a stěnových panelů, rámů, přední a přední částí nábytku, polic, skříní, skříněk, kontejnerů čalouněný kusů nábytku, a ještě mnohem více. MDF je šetrný k životnímu prostředí materiál, takže jej lze použít bez omezení v oblastech se zvláštním režimem hygieny, jakož i školky, školy, nemocnice a kliniky. Při výrobě nábytku z MDF je pokryt přírodní nebo syntetickou dýhou, PVC nebo moderním antireflexním lakem.

Technologie výroby MDF + video tak, jak to dělá

Je třeba poznamenat, že MDF je pokročilý dřevovláknitá deska, protože produkce modernizace dřevovláknitá deska je považován za výchozí bod k uvolnění několika nových vysoce kvalitních materiálů. MDF na rozdíl od dřevovláknitá deska je vyrobena ze suchých jemných dřevěných vláken jsou slepeny dohromady, ve kterém jsou výsledné fyzikální a chemické reakce vytvoří nerozbitné spojení. To se stane při použití při výrobě přírodního lepidla - lignin, což je dřevěný odpad a je vytvořen zahříváním dřevo a menší množství syntetického pojiva. Tyto látky neobsahují formaldehyd.

Hlavní surovinou je dřevo a dřevoobráběcí odpad: dřevní štěpka a mrkev. Výsledná hmota ve formě desky je stlačena ve specializovaných listech s dostatečně vysokým tlakem a teplotou. Pro zvýšení odolnosti proti vlhkosti při výrobě MDF je zavedeno nevýznamné množství parafinu. Výsledkem je vytvoření výrobku, který splňuje všechny požadavky na konstrukční materiál. MDF desky po výrobě musí být podrobeny všem druhům zkoušek k určení fyzikálních a mechanických vlastností, hustoty, vlhkosti, tloušťky otoku, pevnosti v ohybu, elasticity. Dále se kontroluje délka, šířka, tloušťka výrobku a obdélník okrajů. Vizuálně vyhodnotí kvalitu povrchu za vady a skvrn různého původu, depresí, tj promáčknutí, poškrábání, třásně na okraji. Kromě toho je kvalita povrchů hodnocena pro variabilitu, dřevovlákno není broušení, poruchy broušení a také pro přítomnost cizích inkluzí. V žádném případě nesmí být laminace desky po výrobě povolena. Obsah formaldehydu je nutně určen.

Video o produkci - jako oni:

Ihned po dokončení třídícího desky pro jedno použití dřevěných palet jsou tvořeny do balíčků, horní a dolní části jsou naskládány na bezpečnostní podšívkou z dřevovláknité desky. Poté je svazek utažen ocelovými páskami a rohy balení. Všechny balení jsou označeny, z nichž každá nese název výrobce, jeho obchodní značku, je-li to nutné, stejně jako název a značku talířů. Kromě toho jsou desky jsou uvedeny třídy, emisní třída, velikost, počet desek v kusech, počty specifikací, datum výroby, posunout čísla a aplikovat razítko a OTC národní ochrannou známku ve shodě, pokud výrobky jsou certifikovány.

Desky transportované z MDF jsou zcela chráněny před účinky atmosférických srážek a mechanických poškození. Balíčky jsou umístěny na vyrovnaných paletách nebo nerovných tyčích v horizontální poloze, takže jsou uloženy.

MDF desky - výrobní technologie a vlastnosti

Prototyp dřevotřískové desky získal nejprve William Henry Mason, invenční inženýr ze Spojených států. V roce 1924 se trvale zabýval vytvořením technologie pro výrobu lepenky, nebo přinejmenším překližky z odpadních pil - piliny, hobliny a štěpky. Prvním úkolem - oddělování fragmentů odpadního dřeva na vlákna - ho víceméně úspěšně uspěl. Mason vytvořil "parní pistoli", později pojmenovaný po něm - trubku z oceli, s jedním koncem zcela svařeným a druhým s posuvným krytem, ​​který mohl být vzdáleně odstraněn. Mason William Cannon pracoval tak - po položení malých dřevěných třísek a hoblin uvnitř zálivu několik litrů vody, prázdné díře pevně a zavřel víko. Bližší k "vařenému" konci trubky, vynálezce umístil plynový hořák - plamen ohříval vodu a přeměnil ji na páru. Po čekání, dokud tlak dosáhne určité hodnoty, Mason zatažením za rukojeť a posuvný kryt - hledají pro vyrovnání tlaku páry spolu s silný tok dřevěných částic jsou vysunuta ze sudu „pistole“, při předem vystavena před násypkou. V důsledku toho byla značná část třísek a podobně rozdělena na vlákna.

Povzbuzený úspěchem, Mason začal pracovat na produkci papíru. Nebylo však možné vytvořit ani papír ani lepenku vyrobenou z dřevěných vláken - i v laminovaném stavu byly dřevěné částice příliš velké. Nepoužívaný, aby se tak vzdálil, William Mason přeorientoval, aby získal dřevěnou desku, která by mohla být přizpůsobena stavebnímu materiálu. Pronajímá parní lis starého modelu, americký vynálezce umístil dřevěná vlákna na spodní desku a elegantně je rozdělovala ve formě koberce. Vzhledem k tomu, že experiment je prováděn z vláken získaných s "pistolí" dnes ráno, jejich pokládací Mason hodiny až 12 dní. Očekával, že bude tisk vydávat na pár hodin, už víc, ale hlad mu nucen opustit experiment a jít domů na oběd. A kdyby nebylo dvou chyb v den, William Mason se dřevovláknité desky by být vytvořena mnohem později - inženýr nekontrolovala všechny staré médií stránky na obslužnosti (parní ventil na horní straně přítlačnou desku Flow), zapomněl vypnout stisknutím před jděte na stůl. A cesta z pily, kde se výzkum uskutečnil, nebyl v blízkosti inženýrského domu...

Koberec ze dřeva byl v tisku pod tlakem a párou po dlouhou dobu. Po vydatném obědě, Mason se vrátil do mlýna a viděl, že pára lis je stále spuštěn, protože mezery mezi deskami vyjde pára, ale to, co viděl, po vypnutí přístroje a zvedněte jezdce (horní, pohyblivá deska), vedl vynálezce k radosti. Pod vlivem horké páry a tlaku, dřevěný lignin přilepil vlákna na dostatečně hustou desku, která se nerozpadá, jak se zvedne jeden z okrajů. Brzy William Mason patentoval "masonitu", jak nazval vyráběnou dřevotřískovou deskou. Mimochodem, Masonit je vyráběn dodnes - v Rusku jsou takové desky, na jedné straně hladké a na druhé drsné, se nazývají desky (DVB).

Ruský MDF transkripce je upravena z anglického MDF, což znamená dřevovláknité desky střední vrstvy v překladu - středně husté dřevotřískové desky. Až do poloviny XX století, potřeba desek dřevěných vláken neexistoval, přestože jejich technologické komponenty - stejný Masonite Mason a první fenol-formaldehydové pryskyřice, „bakelit“ chemik Leo Bakelanda - byly známy již průmyslníky. Sériová výroba desek MDF byla zahájena v USA ke konci 60. let a současně u několika podniků patřících k různým společnostem. Všichni výrobci používali v těchto letech podobnou technologii pro výrobu dřevovláknitých desek, není možné s jistotou jmenovat první výrobce firmy mezi nimi.

V Sovětském svazu nebyly vyrobeny "husté" desky dřevěných vláken - předpokládalo se, že dřevotřískové desky (DSTP) jsou více než dost. Se zaměřením na ruský nábytkářský průmysl začala v roce 1997 v obci Sheksna (oblast Volgograd) první výroba domácích dřevovláknitých desek. Od počátku století XXI, Čína - světový lídr ve výrobě MDF desek, stejně jako nábytek a další výrobky z tohoto materiálu.

Výrobní technologie pro MDF desky

První a všudypřítomná metoda pro výrobu desek z dřevěných vláken byla "mokrá" a značně se lišila od technologie výroby kartónových desek. Následně byla vyvinuta technologie, která umožňuje bez vody - to dnes výrobci MDF používají. Podívejme se na fáze "suchého" uvolňování středně tvrdých desek z dřevotřískové desky.

Sklizeň čipů. Typy stromových kmenů, které vstupují do výroby MDF desek, se mohou lišit - ve stejné desce jsou zpravidla vlákna několika stromů. Kulaté dřevo je umístěno v bubnových strojích, při jejichž otáčení jsou zcela noženy nože a kůra je odstraněna. Dále se v rozvlákňovacích strojích vybavených masivními řezacími noži stává zakulacený dřík čip. Kromě řezání dřeva na štěpky snižuje těžba dřeva vazbu mezi vlákny, které lignin dřeva poskytuje.

Na dopravní pás se dopravuje štěpené dřevo a sleduje několik elektromagnetů, které z něj vylučují kovové částice. Pak jsou čipy roztříděny na vibračních obrazovkách - příliš velká část se opět dostane do kormidelny, nadměrně jemné třísky vstupují do násypky a pak se spálí v pecích kotlů. Dřevěné částice požadovaného rozsahu velikostí jsou zaslány do umyvadla v cyklonech vertikální instalace - v nich jsou z čipů odstraněny štěpky a nečistoty minerálů. Připraveno pro další operaci - napařovací - třísky by se měly nacházet v bunkru, kde se ohřívá na teplotu 100 o C, čímž se jeho vlhkost stane na 80% v celém objemu.

Výroba dřevěných vláken. Horké a mokré žetony se vkládají do speciální instalace - defibrátor (druhý název je rafinér). Posuvný šroub pohání částice dřeva kaskádou kotoučových a kuželových lopatek a rozdělí je na vlákna. Operace dělení se opakuje dvakrát až třikrát, proto je nutné nastavit potřebný počet instalací defibrátoru v jedné kaskádě. Pro účinnější rozdělení třísek na vlákna jsou v defibrátoru umístěny fenolformaldehydové pryskyřice, parafín, pojidla a tvrdidla.

Dřevěná vlákna získaná v defibrátorech jsou odesílána do sušárny, v průběhu jejich postupnosti jsou kontinuálně zpracovávána párou. V sušičce již nejsou vlákna ovlivňovány párou a suchý vzduch s teplotou v rozmezí 170 až 240 ° C - doba sušení je krátká, nepřesahuje 5 sekund. Dehydratované dřevěné vlákna (vlhkost ne více než 9%) jsou naloženy do cyklonu, jehož úkolem je odstranit přebytečný vzduch z hmoty vláken. V bunkru se hromadí vlákna připravená pro výrobu dřevotřískových desek.

Tvorba koberce a lisování MDF desek. Při pohybu po dopravníku jsou dřevěná vlákna opatřena kontinuálním tvarem koberce, pro který je proud vláken válcován válci. Primární lisování vláknitého koberce se provádí pomocí běžného lisu a sleduje jeden cíl - úplně odstranit vzduch z budoucí desky MDF. Na konci této operace se provádí hlavní lisování (horké) a probíhá ve třech fázích:

 • čímž vznikne deska s tuhostí povrchu. Při tlaku asi 350 MPa, vyvinutém posuvníkem desky a při teplotě 200 až 230 ° C, získal koberec ze dřeva vlákna primární vlastnosti desky MDF;
 • vytvrzení vnitřní vrstvy desky. Tlak v lisu je snížen na 50-120 MPa, teplota topení je až 190-210 ° С, v důsledku toho jsou vazební komponenty ve zhutněném koberci vyrobeném z dřevěných vláken pevně spojeny uvnitř výrobku;
 • kalibrace dřevotřískové desky. Vytvořená deska musí být přiváděna do požadované tloušťky, pro kterou je vytlačována při tlaku 60-150 MPa bez zahřívání.

Hotová MDF deska s nepřetržitým proužkem vychází z kalibračního lisu a poté se rozřezá na bloky specifikovaných velikostí pomocí kotoučových píl. Řezané desky se skladují na regálech pro chlazení, což trvá přibližně 25 minut.

Navzdory sérii lisovacích operací mají desky MDF ještě některé povrchové vady a malý rozdíl několika mm. Odstraňují se na povrchových bruskách. Hotové výrobky jsou označeny a umístěny na sklad nebo by měly být v obchodě, kde jsou povrchy desek opatřeny dekorativní úpravou.

Laminování MDF desek

K tomu je na povrchu desky nalepen polyvinylchlorid s určitou barvou - pod skály dřeva, přírodního kamene nebo monochromatické barvy může být povrch matný nebo lesklý současně. Pvc fólie je fixována pod lisem, fenol-formaldehydové pryskyřice poskytují adhezivní vrstvu. Výhody laminovaného MDF - jeho povrch úspěšně odolává mechanickým vlivům a ultrafialovým paprskům, nehromadí elektrostatiku.

Kromě laminace mohou být desky z dřevovláknitých laků natřeny a ozdobeny přírodní dýhou. Pro lakování panelů MDF nejsou vhodné všechny barvy - pouze barvy a smalty, které jsou charakterizovány plynulostí a tvoří vysoce elastickou povrchovou vrstvu. Před nanášením nátěru na desku MDF je nutné ji natřít tmelem a vrstvou zeminy. Výhody malby - poskytnutí desek přijatelného dekorativního vzhledu, poskytující ochranu proti mechanickému a fyzickému namáhání.

Dýhování dřevovláknitých desek se provádí lepením jemné dýhy cenných dřevin, adhezivní vrstva je opatřena fenolformaldehydovými pryskyřicemi. Výhody fazetování - externě dýhované MDF neodlišují od přírodního dřeva, na rozdíl od, která není předmětem deformace a trhlinek (krakování) je výrazně odolnější vůči vlhkosti.

Vlastnosti MDF desek

V Rusku neexistuje jediný standard pro dřevotřískové desky - stále se nevyvíjí. Tuzemští výrobci, včetně Sro „účinnost Sheksninsky“, JSC „Lesplitinvest“, LLC „Kronostar“ et al., Nebo splňovat požadavky norem ANSI A208.2, působící v Evropské unii, nebo dále rozvíjet vlastní specifikace.

Vydané deska dva typy, i-tého (bez závad) a II-tý (některé, které nemají vliv na pevnost vady), o tloušťce 6-24 mm, pevnost vazeb mezi dřevěnými vlákny poskytuje přírodní polymer lignin a močovinové pryskyřice. MDF panely a desky, vytvořené pouze s pomocí ligninu, ve skutečnosti neexistují.

Výhody MDF desek:

 • Pevnostní charakteristiky desek z dřevovláknitých desek jsou jen o málo nižší než u přírodního dřeva. Ve srovnání s deskami z dřevotřískové desky (DSB) jsou výrobky MDF mnohonásobně odolnější;
 • odolnost proti vlhkosti, dosažená díky homogenní struktuře a významné hustotě (absence vzdušných dutin). Vnější dekorace s dekorativními materiály a zejména impregnace speciálními přípravky zvyšují odolnost proti vlhkosti;
 • dlouhá životnost, vyjádřená v nezměněném tvaru a celkových rozměrech, zachovávající dekorativní povlak. Výrobky vyrobené z MDF mohou být použity v prostorách s vysokou vlhkostí vzduchu - impregnace udržuje desky od vývoje formy a houby, z činnosti hmyzu;
 • široká paleta materiálů pro povrchové úpravy zajišťuje vysoké estetické vlastnosti produktů MDF a umožňuje jejich použití v široké škále interiérů;
 • montážní práce se provádějí v krátkém čase a nevyžadují zapojení úzkých odborníků nebo použití specializovaného nástroje;
 • díky hustotě desek MDF mohou být zpracovávány pomocí fréz, což vytváří objemový reliéf;
 • náklady na 16 mm laminovaného MDF činí přibližně 350 rublů. na čtvereční metr, tj. tyto desky a panely stojí kupujícímu levnější než materiály vyrobené z přírodního dřeva.

Nevýhody MDF:

 • Deska z dřevovláknitého dřeva váží více než dřevěný panel identických rozměrů;
 • pro upevnění MDF desek, šroubů a hřebíků nejsou vhodné pro sebe, protože nemohou být zašroubovány ani zašroubovány bez místního poškození konstrukce výrobku. Je nutné vyvrtat otvory bez problémů a až po jejich připojení pomocí speciálních šroubů;
 • Frézovací práce je doprovázena bohatou tvorbou prachu, je důležité používat při jejich provádění respirátor;
 • jejich nosnost je mnohem horší než dřevo. Jako vertikální nosná konstrukce je stále vhodná MDF, ale pro vodorovné zatěžovatelné plochy, zejména ty, které mají značnou délku (například police pro knihy), tyto desky se nezachovávají;
 • kompozice obsahuje fenolformaldehydové pryskyřice, které jsou docela škodlivé lidskému tělu. I když je třeba poznamenat, kvalitní MDF emisní třída - množství formaldehydu ve volné formě, za předpokladu, ze 100 gramů desky - je E1 (ne více než 10 mg), což odpovídá izolaci přírodního dřeva.

Oblast použití desek MDF

Vláknité desky jsou velmi populární s designéry - z tohoto materiálu se provádí dekorativní stropní obložení, jsou vzduchovody, parapety, esteticky a trvanlivé listové interiérové ​​dveře.

Stavitelé používají MDF nosníky z MDF - jsou položeny uvnitř nosníků při vytváření mezistupních stropů v procesu monolitických stavebních prací. Často je provedena úprava vodotěsné MDF pro střešní bednu pro větší ochranu pokrytou barvami na bázi oleje.

Ovšem většina desek MDF je použitelná v nábytkářském průmyslu. Vyvinutá technika ohýbání konstrukčních prvků z lepených dřevěných vláken umožňuje vytvářet z tohoto materiálu židle a židle, elegantní záda postelí. Obecně platí, že veškerý nábytek pro místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí (koupelny, kuchyně) je vyroben z dýhovaného nebo laminovaného MDF.

Na konci

Při výběru výrobku z MDF nebo samotných desek je důležité zjistit, jaké výkonnostní charakteristiky výrobce ukládá při výrobě těchto materiálů. Například pouze název "dřevovláknité desky střední vrstvy" nemusí nutně znamenat vysokou odolnost proti vlhkosti - ve skutečnosti může být tato hodnota mnohem nižší než prodávající.

Nakonec bychom měli věnovat pozornost výsledné třídě emisí formaldehydu - označení "E2" označuje podle evropských norem nepřípustnost používání těchto výrobků v obytných prostorách.

Zahájení podnikání pro výrobu desek MDF

Přehled trhu pro výrobu MDF (HDF)

Jak víte, nejobvyklejším materiálem pro výrobu nábytku je laminovaná dřevotříska. Výroba tohoto materiálu je nízká a velmi výnosná. Při výrobě dřevotřískových desek a dřevotřískových desek je však jedna velmi vážná nevýhoda: navzdory vysoké rentabilitě a dobrému prodeji se tento typ desek vyrábí v Rusku poměrně velkým počtem podniků - velkých, středních a malých.

To způsobuje, že trh s výrobky je poněkud přehnaný a nestabilní, což samozřejmě nemůže vést k devastaci, jistě je to "zmrazení" finančních prostředků investovaných do výroby ve formě hotových výrobků.

Proto je lepší vyrábět zmíněné výrobky buď v regionech se slabým, nevyvinutým trhem nebo jako další v komplexu, například s nábytkem.

Vzhledem k tomu, že výroba nábytku je po výstavbě stále nejvýnosnější, vzniká nevyhnutelná otázka: jaká výroba materiálů pro potřeby podnikání s nábytkem? Existuje pro tuto produkci možnost win-win?

Odpověď je jednoduchá - stačí se obrátit na statistiky, nebo přesněji na aktuální technologii výroby nábytku. Je nutné si jen pamatovat, který materiál se po čipové desce používá ve druhé frekvenci. Odpověď je zřejmá - je to dřevotříska a deska z MDF (a také druh druhého - HDF).

Výroba dřevovláknitých desek v naší zemi však není mnohem méně rozvinutá než EAF a při zahájení podnikání bychom se měli raději soustředit na poslední z uvedených materiálů.

Nezapomeňte, že MDF desky jsou široce poptávky v jiných odvětvích, kromě nábytku: pro bytové a nebytové prostory (obvykle ve formě stěnových panelů), plovoucí podlahy (tzv laminát..), a dokonce i při výrobě skořepiny reproduktorů.

Dřevovláknité desky nebo MDF (jiný název - dřevovláknité desky) jsou tří typů: mírná, nebo s nízkou hustotou (v našem ruštině jim uvízl technické self - DWT); a pevná látka - střední a vysokou hustotou - respektive MDF a HDF (akronymy tracings získané Latinské zkratky - Eng MDF -. MediumDensityFiberboard a HDF - HighDensityFiberboard).

Jak lze chápat i z názvu, výroba desek druhého a třetího typu pro Rusko je technické inovace, a v důsledku toho i konkurence bude malý (vzhledem ke stejnému DSP) a ziskovosti, jakož i ve všech průmyslových odvětvích založených na odpad dřevozpracujícím průmyslu - vysoká. Důvod je jednoduchý: průmyslová výroba desek MDF byla zahájena v USA v roce 1966 a v Rusku teprve v roce 1997.

Technika a technologie výroby MDF (HDF)

Výroba MDF desek může být rozdělena do čtyř hlavních etap.

První fáze je příprava surovin. Surovinou pro výrobu desek MDF je obvyklé kulaté dřevo jakéhokoli druhu. Začneme tím, že záznamy jsou odstraněny z kůry zvláštním strojem nazývaným odklizovací stroj.

Náklady na takové vybavení se pohybují od € 25800 do 3800 tisíc rublů. v závislosti na kapacitě, zemi výroby a dalších technických vlastnostech.

V zásadě, protože odklizovací stroj může být považován za zařízení, které se přímo netýká skutečné produkce výrobků, je možné zakoupit druhou variantu - cena kolem 20000-22000 EUR - nebude to mít vliv na kvalitu desky MDF.

Další krok Přípravná fáze je řezání kulatiny vyčištěné z kůry v tzv technické čipy.

Štěpkovač bude stát levně - jen 160 tisíc rublů. Nezapomeňte však, že pro více či méně harmonickou a nepřetržitou výrobu takových strojů bude zapotřebí nejméně 2-3.

Čipy jsou mechanicky omyty, aby se odstranily nečistoty, které by mohly poškodit kvalitu výrobku - nečistoty, jemný písek, kameny atd. A po umytí se ohřívá párou. Tato operace připraví hotové vyčištěné třísky pro druhou fázi - další drcení v zařízení, nazývané rafinér nebo defibrator (defibrator).

Náklady na takový stroj, v závislosti na technických charakteristikách - od $ 10,000 do $ 30,000. Rafinér mechanicky tříští štěpky do vláknité dřeviny, stejně jako při výrobě papíru.

V dřevěné hmotě jsou přidány vazebné složky - pryskyřice a další látky. Výsledná směs vstupuje do sušárny (někdy označované jako dispergační činidlo), přičemž zařízení pro snížení obsahu vlhkosti surovin na 8-9% hodnotu asi 1950 tis. Rub.

Po vysušení se hmota dostane do tzv. Cyklon je v podstatě vzduchový odlučovač, kde je přijata příliš velká část vlákna, která není vhodná pro výrobu MDF desek.

Třetí etapa - tvorba koberců a primární zhutňování. Formování, nebo správněji, tvarování MDF desek se provádí na speciálním tvářecím stroji (jehož cena je pouze 220 tisíc rublů).

Počáteční lisování nebo jak se nazývá, předlisek se provádí konvenční lis - je pouze nutné odstranit desku ze vzduchu - vytvářet bubliny, se zlomí tuhost desky jako celku, a to se začne rozpadat.

Konečný, ve čtvrté etapě při skutečné tvorbě desky MDF se lisuje. Lisované MDF desky ve formě nekonečného pásu se přivádějí do hlavního (horkého) lisu.

Hlavní tisk stojí asi 780 tisíc rublů. Stejné zatlačení může být rozděleno do tří etap. První deska má nejvyšší teplotu (200-230 ° C) a tlak (až 350 MPa).

Hlavním úkolem této fáze je vytvoření povrchu desky. Ve druhém stupni se zahřívá centrální část koberce, teplota klesá o 190-210 ° C a tlak klesá na 40-120 MPa.

Ve třetím stupni se provede kalibrace (vyrovnání desky na požadovanou tloušťku). Ohřívání desky se vypne a tlak se sníží na 60-150 MPa, v závislosti na požadované tloušťce desky MDF. Z lisu přichází hotová nekonečná MDF páska, která je řezána dělicí pilou. Po stisknutí se deska ochladí po dobu 20-25 minut.

Posledním momentem výroby desek MDF (před zabalením) je broušení, které po lisování může mít stále malý rozdíl v tloušťce ("různé tloušťky") a některé vady na povrchu. Takové defekty jsou odstraněny broušením použitím povrchových brusných strojů. Zařízení pro dokončovací práce stojí od 78 do 304 tisíc rublů, v závislosti na ploše pracovní plochy a výkonu.

Jak si můžete představit, uvedený seznam zařízení pro výrobu desek MDF je neúplný - pásky a jiné podavače se používají pro vázání jednotlivých jednotek a agregátů, také známých jako dopravní pásy; Používají se také speciální filtry a čističe, které shromažďují neštandardní nebo prostě rozlité polotovary; automatických dávkovačů součástí a některých dalších specifických strojů a zařízení.

Výhledy na rozvoj podnikání při výrobě MDF (HDF)

Jednou ze zajímavých vyhlídek pro rozvoj podnikání při výrobě desek MDF a HDF je paralelní výroba papíru a výrobků z něj. Jak již bylo uvedeno, základem pro tyto výrobky je dřevěná buničina, která je předmětem dalšího zpracování. Navíc nezapomeňte na tradiční oblasti: výrobu dřevotřísky a hotových výrobků (dveře, fasády nábytku atd.) Z MDF.

Je možné organizovat bezproblémovou výrobu, tisknout nestandardní polotovary a další odpad na palivové brikety nebo pelety. Navíc, pokud výrobní zařízení umožňují umístění vhodného vybavení, je také možné laminovat MDF (HDF) a dokonce i laminátové a jiné dokončovací materiály.

Video o výrobě MDF desek (MDF)

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.