Jak začít s výrobou plastových sáčků?

Výroba polyethylenových pytlů: výrobní technologie + typy zařízení + obchodní náklady a výpočet výnosů + nápady na rozšíření výroby.

Kapitálové investice: 3,975,000 rublů.

Doba návratnosti: 1 rok 9 měsíců.

Stojí za zmínku skutečnost, že výroba polyethylenových pytlů nelze nazvat nový nebo originální typ podnikatelské činnosti. Tyto výrobky jsou již dlouho zakořeněny na trhu jako nezbytný výrobek k použití.

Jen si přemýšlejte o různých použitých balíčcích:

 • s vlastním designem (k prodeji v supermarketech a obchodech);
 • průhledné pytle (v zemích SNS - nedílnou součástí každodenního života);
 • odpadkové pytle;
 • dárkové plastové tašky.

To je důvod, proč můžeme dospět k závěru, že jelikož mnoho výrobců nevstupuje na tento trh, poptávka po takovém zboží bude vždycky.

1. Výroba polyethylenových sáčků: "pro" a "proti"

Co lze přičíst pozitivním aspektům tohoto podnikání?

 1. Snadnost a automatizace výrobního procesu.
 2. Vysoká poptávka - jak mezi soukromými podnikateli, tak velkými průmyslovými zařízeními.
 3. Nízké náklady na suroviny.
 4. Možnost sekundárního zpracování surovin.
 5. Univerzálnost polyethylenu.

Proč je výroba PET špatný nápad?

Všechny hlavní nevýhody výroby lze kombinovat do jednoho slova - ekologie. Mnoho lidí se snaží přepnout na papírové tašky, protože jsou považovány za šetrné k životnímu prostředí. Koneckonců polyethylenové pytle mají velmi dlouhou dobu rozpadu, tento materiál je pro ekosystém považován za méně přijatelný.

V zemích SNS je toto mínus pro podnikatele stále slabé. Ale v Evropě a ve Spojených státech klesá poptávka po výrobcích z polyethylenu před našimi očima.

2. Jak zaregistrovat podnik: seznam potřebných dokumentů

Než zorganizujete výrobu plastových sáčků, potřebujete shromáždit balíček určitých dokumentů a vypracovat potřebné úkony.

Seznam dokumentů pro výrobu plastových sáčků:

Charta společnosti by měla specifikovat takové emise, jako je: schválený kapitál, majetek, seznam zakladatelů, předmět činnosti, umístění, zásada rozdělování zisku mezi zakladateli (pokud je více) atd.

Registrace u místních úřadů.

To znamená, že podnik musí být registrován u právnických osob + měly by být vybrány kódy OKVED. Nejvhodnější jsou 25.22 a 51.47 (výroba plastových výrobků pro balení, velkoobchod s nepotravinářskými výrobky).

Platba za registrační řízení.

Je třeba mít doklad o zaplacení státního poplatku.

Certifikáty pro suroviny.

Povolení ekologických, sanitárních a epidemiologických služeb.

Certifikáty pro výrobu.

Povolení od místní správy města, pro výrobu, stejně jako soulad s GOST (což vyžaduje čtvrtletní potvrzení).

3. Jaké suroviny budou potřebné pro výrobu?

Prvním krokem ve studiu výrobního procesu je stanovení toho, co se bude vyrábět. V případě polyethylenových sáčků existují dvě možnosti: polyethylenová fólie nebo pouzdro.

Pouzdro je druh polotovaru při výrobě pytlů. Lze jej objednat od jiných výrobců. Výhodou této metody výroby je to, že nepotřebujete mnoho zařízení.

V případě, že se plánuje další rozšiřování výrobních formátů, je lepší začít vyrábět polyethylenové fólie sami, protože je možné vyrábět z nich jiné zboží kromě balení.

 • Balící fólie;
 • stavební suroviny (hydroizolace);
 • materiály pro uspořádání skleníků, jakož i další předměty zemědělství.

Hlavní a jedinou surovinou, která se používá pro výrobu polymerního filmu, je granulovaný polymer. Mohou to být granule, které jsou nejprve ošetřitelné a mohou být granule, které byly recyklovány.

Použité suroviny musí splňovat dvě GOST:

Technologie výroby polyetylénových pytlů

Výroba polyetylénových pytlů je považována za zdroj nebezpečí pro životní prostředí, což jí na sebe ukládá určité omezení. To je způsobeno zvláštnostmi chemických a fyzikálních procesů, odpadem při práci a škodlivými emisemi do ovzduší. Také výroba musí splňovat zvláštní požadavky v důsledku technologických detailů.

Je možné vymezit několik základních požadavků, které řídící orgány ukládají výrobním zařízením:

 • výroba by měla být umístěna v neobydlené zóně;
 • Prostory musí být vybaveny vodovodem a kanalizací;
 • napájecí obvod musí být třífázový, pro připojení zařízení je nutné mít samostatnou zemní smyčku;
 • Místnost by měla být vybavena autonomním systémem vytápění pro udržení konstantního systému řízení teploty a vlhkosti;
 • Výška výrobní haly by měla být větší než 7 metrů (výška zařízení dosahuje 6 m);
 • výroba musí být vybavena napájecí a odsávací ventilací, aby se snížila koncentrace škodlivých látek ve vzduchu.
 • výroba musí odpovídat normě GOST 10354-82. V případě výroby obalů pro obalové výrobky musí být potvrzení potvrzeno každé 3 měsíce.

Kromě toho se vyrábějí standardní požadavky na sanitární, ekologické, požární a bezpečnostní služby.

Požadavky na materiál pro výrobu výrobků

Výchozím materiálem pro výrobu polyethylenových sáčků je polymer dodávaný ve formě granulí. Granule od různých výrobců se liší ve formě. Polymer pro výrobu pytlů musí být vysoce kvalitní. Kvůli nízkým nákladům se nejčastěji používá korejský materiál. Z ruských výrobců se jejich výrobky liší jen za nízké ceny.

Pro výrobu pytlů odpadu se zpravidla používají recyklované produkty. Kvalita filmu je mnohem horší, ale cena materiálu je velmi nízká.

Technologické etapy výroby:

 • výroba fólie z polymerních granulí;
 • kreslení fotografie na filmu (reklama, logo);
 • svařování švů obalu;
 • Rozbalení obalu;
 • balení hotových výrobků.

Výroba filmu

Výroba fólie probíhá v samostatné instalaci - extruderu. Právě tato instalace vyžaduje výšku stropu výrobní haly.

Granule polymeru jsou naneseny do extruderu, materiál je přiváděn do topné komory pomocí šroubu. Při teplotě 180-2400 ° C, která je podporována automatizací, při konstantním mísení materiálu se roztaví na homogenní hmotnost. Po přípravě materiálu se vytlačuje z komory přes otvory kalibrované na určitou tloušťku filmu. Tyto otvory mají tvar kruhu.

Roztavená hmota, vytlačovaná skrz otvory, tvoří fóliovou objímku, která se zvedá na horní stranu extrudéru pod tlakem vzduchu a ochlazuje se po cestě. V horní části zařízení je výsledná fólie natažena a navinuta na buben.

Aby se vytvořily neprůhledné filmy různých barevných odstínů (obvykle fólie na odpadkové sáčky), do zásobníku se doplní barvivo spolu s granulemi. Obsah barvicích látek ve vyrobeném výrobku není větší než 3%, to neovlivňuje pevnostní charakteristiky materiálu.

Kreslení obrazu na film

Kreslení výkresu se provádí pomocí flexografického stroje. Pro aplikaci se používají elastické barviva, které jsou charakterizovány vysokým stupněm adheze k základnímu materiálu. Barvy se chovají s technickým alkoholem a neustále se mísí v nádrži zařízení.

Prostřednictvím systému dávkovače je každá barva přiváděna na samostatný válec, čímž je zvlhčuje. Na desce je tištěná podoba, která na filmu vytváří pečeť stejné barvy. Film se převíjí na buben přes systém válečků a rotuje barevné válce, které vytvářejí požadovaný vzor.

Tyto operace se vztahují k přípravným etapám výroby polyethylenových pytlů. S malou produkcí je možné bez těchto operací udělat nákup hotového filmu a v případě potřeby poskytnout tiskové centrum pro kreslení obrazu. Nicméně bez tohoto zařízení je výroba téměř vždy nerentabilní a nákladová cena balíčku je vyšší než cena velkých výrobců, a to i při zohlednění dodávky z jiného města.

Chcete-li pracovat s tiskovým lisem, vyžaduje se také jedna osoba stálého personálu, která sleduje spotřebu barvy a převíjí film.

Svařování švů balíku

Rollový film s tištěným logem je přiváděn do stroje na výrobu pytlů, který zahájí okamžitý proces výroby pytlů.

Válcový film je řezán na požadované parametry šířky, tvoří tvar budoucího obalu a skládá spodní nebo boční části obalu. Při ohřívacím lisu při konstantní teplotě 180 ° C se vytvoří spodní nebo boční švy sáčku a roli balíků se zasune na další operaci.

Otevřete balíček

Prefabrikáty balíky procházejí optickým senzorem, který určuje začátek a konec paketu tažením číslo, pak vykrajovací gilotinu řeže balíček z polotovaru vzoru tvoří držadlo. V tomto procesu končí výroba polyethylenových sáčků, produkty procházejí kvalitou kontroly pevnosti kloubů a chybějícími vadami.

Stroj na výrobu pytlů je obsluhován jedním operátorem, který sleduje výrobní proces a zajišťuje, aby se na výstupu z přístroje nehromadily plastové sáčky. Hotové výrobky jsou baleny v dávkách po 100 kusů a zasílány do skladu.

Vlastní podnik: výroba polyetylénových pytlů

Záležitost výroby plastových pytlů samozřejmě není ani originální ani vzácná. Stále však neztrácí svou popularitu a přináší značné zisky podnikatelům. Polyetylénové sáčky získaly nejširší distribuci. Najdou se v téměř každém obchodním nebo obchodním centru. Kromě toho, protože jejich náklady jsou nízké, jsou často distribuovány zákazníkům a zákazníkům zdarma. Polyetylénové sáčky se mohou stát vynikajícím a levným reklamním médiem - jsou uváděny na loga, informace o společnosti, jejích službách a kontaktních detailech. Oblibu podnikání při výrobě polyethylenových obalů má několik důvodů. Nejprve, jak bylo uvedeno výše, pakety se používají všude a jsou poměrně levné. Jejich výroba nevyžaduje přítomnost zvláštních znalostí, použití komplexních technologií a hledání kvalifikovaného personálu. Abyste se zabývali výrobou polyethylenových pytlů, budete potřebovat speciální vybavení, dostatečný prostor a několik pracovníků.

Pokud máte v úmyslu zapojit se do takového podniku, budete muset strávit alespoň minimální marketingový výzkum, studují situaci soutěžících v oblasti cen a poptávky po obalových produktů, stejně jako při přípravě podnikatelského plánu (to je užitečné, i když se nebude půjčit peníze na zahájení podnikání). Jak ukazuje praxe, v jedné oblasti od pěti do deseti výrobců různých produktů může pracovat dokonale. Zvlášť, když si myslíte, že pouze jedna z deseti společností může být nazvána opravdu velká.

Zbytek tvoří v podstatě mini obchody, které vyrábějí nejjednodušší a nejlevnější balíčky (například "trička" nebo "balíčky"). Obě pracují pouze pro svůj region (město a region), neboť v jiných městech jsou místní producenti, je pravděpodobné, že s nimi nebude soutěžit (i když je cena nižší, celá cena bude "spotřebována" dodání). V nejpříznivějším postavení jsou velké výrobní podniky, protože často vyrábějí nejen obaly a polyethylenové fólie, ale i jiné výrobky včetně čepic, krabic, víček na plechovky, potrubí apod. Na druhé straně, organizace velké továrny od nuly bude vyžadovat příliš mnoho peněz, takže odborníci radí podnikatelům s malým počátečním kapitálem, aby začali s výrobou nejjednodušších balíčků a obalového filmu a poté se postupně zvyšují příjmy, rozšiřují sortiment výrobků a zavádění nových služeb (například tisk na obalech). Při řádném podnikání může výnosnost výroby polyethylenových pytlů činit více než 15%.

Nejjednodušší a nejlevnější možností je výroba výrobků z filmu nebo rukávu od jiného výrobce. V tomto případě jednoduše označíte balíky z "polotovaru" pomocí pájecího a pájecího stroje s podnosem. Náklady na takové vybavení je asi 200-250 tisíc rublů. Najdete zde levnější možnosti: například polořadovka-manuální stroj nebo použité zařízení. Mínus takové "výroby" je poměrně vysoká cena balíčku. Je zřejmé, že společnost s výrobou s plným cyklem může na své výrobky uvést nižší cenu než polotovary, které nakupují film od téže společnosti. Další nevýhodou je mimořádně omezený sortiment. Tak bude možné vyrábět pouze nejjednodušší obaly tenkého polyethylenu typu "Balení", do něhož jsou výrobky baleny, a sáčky na odpadky. Nemůžete však přijímat složitější objednávky (například balíčky hustého polyethylenu s otvory nebo dokonce i běžnými baleními "Mike").

Podívejme se podrobněji na celý cyklus výroby polyethylenových obalových výrobků. Polyetylénová fólie, která je ve většině případů hladká a průhledná, se vyrábí v procesu vytlačování z vysokotlakého nebo nízkotlakého polyethylenu. Extruze je technologie výroby výrobků tlačením roztaveného materiálu přes otvor určitého tvaru. Tato technologie se používá hlavně při výrobě polymerních výrobků (například plastových výrobků, pryžových směsí a samozřejmě i polyethylenových pytlů). Pro zpracování polymerů do hotových výrobků pomocí vytlačování jsou použity jednošroubové, vícestupňové, diskové a pístové extrudéry. Toto je název speciálního zařízení, které je určeno pro lisování plastů. Tyto materiály mají tvar, když je hmota tlačena přes profilovací nástroj (vytlačovací hlava). Polyethylenové kuličky se naplní do extrudéru ve formě kuliček, z nichž je následně vytvořena polyethylenová fólie nebo polyetylénová objímka.

Také extrudéru automatizované linky na výrobu plastových sáčků zahrnuje výše uvedenou řezací a pájení stroj, který štěpí na film nebo pouzdro, vyrobené z vytlačovacího stroje v souladu s předem stanovenými parametry. Zvláštní pozornost by měla být věnována fázi řezání filmového pouzdra na stroji pro výrobu pytlů, u kterého se často používá oboustranný nůž. Při přesunu z výroby balíků jednoho typu do druhého se horký nůž otáčí o 180 stupňů. V plastových pytlích typu "Balení" je dno pytle utěsněno svařovaným švem pomocí horkého nože a potom odříznuto pomocí gilotiny. Dva boční švy jsou pak utěsněny. Pokud mluvíme o výrobě pytlů bez rukojetí nebo odpadkových pytlů, pak výroba na tom a skončí. Hotové balíčky jsou baleny ve stovkách kusů a zasílány do skladu. Pokud však balíček předpokládá dostupnost pera (například u balíků typu "Mike"), bude tato fáze o něco delší. Potom se produkt uzavřen na jedné straně (obvykle dole), a pak je vyrobena ze dvou svarového švu horký nůž, a pak odříznout pomocí gilotinu u středu. Poté je vak uzavřený z obou stran položen na horkou jehlu v balení po 100 kusů. Při řezání tištěných obalů je nutná přítomnost speciální světelné závory, která zachycuje obraz. Otvory pro rukojeti nebo "hrdla" (pro obaly Mike) jsou řezány lisovacím lisem.

Pokud se chystáte dát na své balíky jakékoli obrázky, včetně firemních log a dalších firemních symbolů, pak budete potřebovat také flexografický stroj. Může být použita nejen pro práci s polyethylenem, ale také pro mnoho dalších materiálů (např. Fólie). Flexotisk se liší od obvyklého typografického tisku v tom, že používá vysoce elastické kapalné inkousty a formy. Při tisku tekuté a rychleschnoucí inkoust jsou převedeny do materiálu pomocí měkkých polymerních forem, které jsou připevněny k válcům, oboustranné lepicí pásky nebo zvláštních „propadů“. Stroje Flexo mají pět hlavních typů - sekční dlouhé stroje, vestavěné profily, planetové stroje, stroje slévárenských sekcí a kombinované stroje s lineárními sekciami (jednotky).

Výběr zařízení na trhu je velmi velký, ale pokud tomu nechápete, pak při zakoupení linky je lepší vyhledat pomoc od specialisty. Pomůže vám ušetřit čas a peníze, vyberete nejlepší možnost v závislosti na plánovaném sortimentu, objemech a dalších faktorech. Nejjednodušší linka bude stát od 60.000 $ v základně domácí výrobní linky nebo z druhé ruky západních společností, pokud hledáte pro vysoce kvalitní výkonnou zařízení, náklady budou mnohem vyšší. - Asi 100 tisíc $ můžete ušetřit při nákupu flexographic zařízení.. Nejlevnější flexograf stojí kolem 65 tisíc dolarů. Proto můžete nejprve bez něj a dát příkazy k tisku třetím stranám a reklamním agenturám.

Místnost, ve které je zařízení umístěno, musí mít vysoké stropy, protože výška vytlačovacího stroje může být asi šest metrů. Dílna by měla vždy udržovat optimální teplotní režim (to je důležité pro zajištění normálního průchodu vytlačováním), musí mít vodovodní a kanalizační systém. Minimálně jeden pracovník je povinen udržovat každou jednotku zařízení. Většina dodavatelů zařízení nabízí školení pro pracovníky, kteří s ní pracují za malý poplatek.

Pokud jde o suroviny, nejlepší možností pro poměr ceny a kvality je jihokorejský a ruský granulovaný polyetylén. Ačkoli často i při zohlednění nákladů na přepravu surovin západní produkce je levnější než domácí. Existují dva druhy granulátů - polyethylen s vysokou hustotou (polyethylen s nízkou hustotou) a nízkotlaký polyethylen (polyethylen s vysokou hustotou). Obě suroviny se používají k výrobě sáčků. Nejlepším z nich je surovina ve formě granulí z polyethylenu o velikosti 3-5 mm a formu blízké sférické. Avšak granule kubického a válcového tvaru jsou stejně oblíbené. Polymerní výrobky se často vyrábějí ze sekundárního polymeru. Rozřezává se na malé kousky a převádí se na granule. I když je tato metoda ekologičtější, kvalita výrobků z druhotných polymerů je mnohem horší než kvalita výrobků z primárních surovin. Navíc obaly z "sekundárního pouzdra" nemohou být použity pro balení potravin, protože tento materiál je považován za toxický. Ale druhotné suroviny jsou ideální pro výrobu odpadkových pytlů. Kromě granulovaného polyethylenu můžete také potřebovat různé barvy. Cena jednoho kilogramu barviva může činit 500-1000 rublů, v závislosti na barvě a výrobci. Barvivo se konzumuje pomalu (obvykle nepřesahuje 3% hmotnosti polymeru, který má být natřený). Upozornění: pro výrobu obalů určených k balení potravin je doporučeno používat vysoce kvalitní polyethylen, který splňuje všechny mezinárodní environmentální standardy, a proto pečlivě přistupuje k otázce výběru dodavatele surovin.

Takže zařízení pro výrobu plastových sáčků bude stát ve výši 250 tisíc rublů. až několik milionů, v závislosti na vybavení, výrobci a kapacitě. Průměrná výkonnost jedné linky je zhruba 25 tisíc paketů za osm hodinový posun (velká výroba probíhá ve dvou směnách po 8 hodinách). Náklady na výrobu jednoho balení jsou asi 15-30 centů, velkoobchodní cena za to začíná od 60-70 centů za jednotku. Měsíční příjmy společnosti mohou být přes půl milionu rublů. Zaplatíte si výdaje za 1 až 1,5 roku.

Jedinou nevýhodou tohoto podnikání je, že plastové sáčky jsou považovány za nejvíce neekologické obaly, což způsobuje velké škody na životním prostředí. Bohužel, v naší zemi, otázky týkající se problematiky životního prostředí, nejsou tak rozšířené jako v zahraničí, kde polyethylen se postupně nahrazovány jinými, bezpečnějšími typy obalových materiálů (například sulfátový papír nebo textilie). Nicméně, prozíravý podnikatelé jsou přesvědčeni, že v příštích několika letech se Rusko bude dodržovat stejné trendy jako v západních zemích, takže jsou nyní hledají alternativy pro výrobu ekologicky šetrné balení.

Sysoeva Lily
(c) www.openbusiness.ru - portál obchodních plánů a průvodců

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Výroba obalů

Jedním z nepostradatelných atributů obchodní činnosti je balení pytlů ve Voroněži. V posledních letech se tento typ výrobku stal rozšířeným a hustým způsobem vstoupil do sektoru služeb obyvatelstva, že další obaly postupně začaly být vytlačovány z trhu.

Nejčastější typy balíčků ve Voroněži jsou:

 • Polyethylen HDPE: nejoblíbenější typ používaný v supermarketech. Nejslavnějším představitelem skupiny je Mike. Odolává zatížení až do 25 kg, ale má nevýhodu - je náchylný k poškození v podobě propíchnutí nebo malých řezů.
 • Polyetylén LDPE: hustší pytle ve Voroneži, nejčastěji s otvory. Takové výrobky pro balení obvykle používají oděvní prodejny, počítačové a domácí spotřebiče. Vzhled balíčku odpovídá vyšším nákladům. Vydrží v průměru asi 15 kg a se zesílenou rukojetí - až 25 kg.
 • Papírové tašky ve Voroneži jsou obvykle používány v značkových obchodech s oděvy a obuví, v parfémách a šperky. Takovýto obal je určen pro lehký zboží: při překročení prahové hodnoty hmotnosti, na kterou je obal orientován, se okamžitě rozbije. Široká škála tvarů, typů, vzorů a velikostí vám umožňuje zvolit správný balíček ve Voroneži, a to i pro miniaturní suvenýr nebo klenotnici.
 • Kraft papírové tašky, které se používají v průmyslu pro přepravu volných nebo kusových výrobků.

Základní charakteristiky obalů

Každá sféra obchodu preferuje určitý druh balíčků: obchody s potravinami - trička a smyčkou, nákupní centra a butiky - modely s punknife a papírem. Obliba balíčků v Voroneži je zcela pochopitelná - mají velmi zajímavé vlastnosti, které mohou konkurovat jiným druhům obalů.

 • Hlavní výhodou výrobku je jeho všestrannost. Balíčky ve Voroněži jsou vhodné pro přepravu oblečení, suvenýrů a chemikálií pro domácnost, stejně jako potravinářských výrobků.
 • Pevnost a spolehlivost. Použití polyetylénových sáčků ve Voroněži umožňuje přepravu nákladů různých velikostí a hmotností. Různé kategorie balíků jsou určeny pro určitou váhu produktů, které lze přenést. Obvykle se na každé z nich ukáže, aby se předešlo nepříjemným událostem spojeným s prasknutím rukojetí nebo prasknutím dna.
 • Nízká cena balení ve Voroneži umožňuje tento typ obalů použít i v těch nejmenších prodejnách, aby byla zajištěna vysoká úroveň služeb zákazníkům.

Další možnosti využití balíčků ve Voroneži

Možnost umísťování reklamy činí balíčky ve Voroněži ideální platformou pro různé obrazy a nápisy propagující určitý produkt nebo službu. A dlouhá životnost poskytovaná silou podpoří dlouhodobý kontakt potenciálních zákazníků s reklamou. Vzhledem k velkému množství produktů lze říci, že balíčky ve Voroněži jsou nejvýhodnější možností pro inzerci produktu či služby, pokud jde o poměr nákladů k publiku, který vidí tuto reklamu.

Pomocí moderních technologií lze na balíčky ve Voroneži použít různé typy obrázků a nápisů. U polyetylénových sáčků se používají dvě hlavní zobrazovací technologie: sítotisk a flexotisk, které zajišťují ideální vzhled obalu. Jasné barvy, přehlednost nápisů a výkresů, stejně jako vysoká odolnost proti oděru - hlavní faktory při určování kvality obalových výrobků.

V boji za čistotu životního prostředí se začaly účastnit společnosti vyrábějící polyethylenové výrobky. Ekologicky šetrné obalové produkty mohou být použity pro všechny druhy potravin: od pekařských výrobků, koláče až po maso, ryby a polotovary.

Balíčky ve Voroneži - výhodná akvizice pro každého podnikatele!

Výroba polyetylénových pytlů

Výroba polyethylenových pytlů nemůže být nazývána revoluční či dokonce novou myšlenkou. Tento typ malého podnikání však mnoho let neztrácel svou relevanci a s kompetentním přístupem, vytrvalostí a malými investicemi může přinést stálý příjem.

Polyetylénové sáčky se používají v každodenním životě. Za prvé, jako balicí materiál, pro převod nákupů, pro odpadky. Nízká cena určila velkou popularitu a distribuci balíčků mezi spotřebiteli. Rozsáhlé využití plastových pytlů, které se nacházejí v reklamě - tištěných logách a propagačních nabídkách, je efektivní marketingový krok.

K zahájení výroby polyethylenových výrobků je nutná výrobní linka, která zahrnuje několik průmyslových závodů, výrobní zařízení a personál.

Aby bylo možné sestavit podnikatelský plán pro malou produkci, není vhodné využívat služeb poradenských podniků. Vlastní obchodní plán můžete vytvořit sami na základě níže uvedených užitečných informací a standardních šablon.

Zařízení pro výrobu pytlů

Polyethylenová fólie se vyrábí vytlačováním roztaveného polyethylenu přes otvory. Suroviny - vysoký nebo nízkotlaký polyetylén ve formě granulí až do 5 milimetrů, jeho výrobci lze snadno najít v Rusku. Základem pro vytvoření výroby polyetylénových sáčků je vytlačovací stroj - extruder.

Na trhu dnes existuje řada modelů, hotových výrobních linek pro výrobu sáčků. Hlavními výrobci jsou ČLR, Korejská republika a Turecko. Značky, které by měly být orientovány - GURIS MAKINA, HYPLAS, MINGDE MACHINERY COMPANY. Výrazně rozšířit atraktivitu svých výrobků umožní fotografický (flexografický) stroj na elastických barvách.

Prostory dílny musí splňovat určité požadavky. Extruder je poměrně velký stroj, v praxi se možná budete muset vypořádat se zařízením až do výše 6 metrů. Místnost by proto měla mít dostatečně vysoké stropy. Také by měla být dílna dobře vyhřívaná, neměla by docházet k větší vlhkosti, prašnosti, je třeba dbát na dobré větrání. Nepřijetí vhodných opatření ovlivní kvalitu konečného produktu. Neexistují žádné zvláštní hygienické požadavky pro prostory obchodního domu, je nutné pouze zajistit komunikaci a zajistit pracovní podmínky pracovníků.

Pro naši práci pronajmeme výrobní místnost v průmyslové zóně, neboť výroba plastových sáčků je environmentálně škodlivou činností. Pro naši výrobu stačí 150 metrů čtverečních. metrů, nájemné je 600 rublů měsíčně. Uvedení do provozu je třeba objednat od dodavatelů zařízení. Obvykle provádějí předběžné školení personálu. Kromě extruderu nakupujeme flexotiskový stroj (pro tisk čísel, loga), stroj na výrobu pytlů se zabudovaným řezacím lisem, granulátor pro granulaci odpadu. Pro výpočty přijímáme náklady na zakoupené zařízení ve výši 3,5 milionu rublů. Výkon našeho zařízení činí 50 kg / h.

Uvedený flexografický stroj pro použití vysoce kvalitních plnofarebných obrazů také stojí za spoustu peněz. Je třeba poznamenat, že v případě nedostatku finančních prostředků na nákup dodatečného vybavení mohou být výkresy objednány od externích společností. Tato služba není příliš drahá.

Náklady na otevření výroby, náklady a očekávaný zisk

Provedeme výpočet podnikání pro výrobu triček s velikostí 30 * 40. Předpokládáme, že od 50 kg filmu obdržíme 8200 balíčků. Když vypočítáme přibližnou váhu balíčku, pak z 50 kg filmu získáme asi 8 800 kusů balíčků, v našich výpočtech jsme se rozhodli rozdělit je jako ztrátu pro manželství. O množství ztrát, které se naučíte od prodejců zařízení a odborníků na trhu a pochopíte, kdy budete zařízení upravovat. Tuto hodnotu si vezmeme pro výpočet a dostaneme tedy 8200 * 8 = 65600 kusů za směnu nebo měsíc 1443200 kusů.

Polymerní granule prvního stupně se používají pro výrobu polyethylenového filmu. Při výrobě se používají dva typy surovin: nízký a vysokotlaký polyethylen. Pro náš výpočet použijeme materiál - polyethylen vysokou hustotou GOST 16337-77 pro balení potravin. Náklady na 1 kg LDPE pro výpočet 82 rublů.

V naší produkci budou vedle iniciátora projektu IP pracovat i dva zaměstnanci. Plat bude 40 000 rublů měsíčně. Účetnictví - outsourcing, cena za měsíc je 7000 rublů.

Další investice do výroby. Začátek prodejny pro výrobu polyethylenových pytlů bude vyžadovat certifikát pro výrobu, povolení od místní správy, SES, hasiči. Kromě toho, pokud chcete vyrábět potravinářský film, musíte si přečíst GOST 10354-82.

Pro naše výpočty souhlasíme s tím, že náklady na certifikaci a otevření IP stojí 40.000 rublů.

Předkládané údaje uvádíme v tabulkové podobě.

 • Počáteční investice do otevření výroby balíků budou:

Jaké vybavení potřebujete pro výrobu plastových sáčků?

Polyethylen je chemická sloučenina, jako je termoplastický ethylenový polymer. Tato bílá látka, která po zpracování získá formu tenkých bezbarvých nebo průhledných plechů, které mají vlastnosti jako:

 • chemická odolnost;
 • dobrá odolnost proti nízkým teplotám;
 • nízká vodivost elektřiny;
 • charakteristiky s nízkou drážkostí (adheze);
 • možnost odpisování;
 • slabá odolnost vůči vysokým teplotám.

Jednou z nejběžnějších možností použití polyethylenu je výroba polyethylenových pytlů z něj.

Navíc takové balíčky, které jsou podrobeny dalšímu zpracování, mohou být použity jako tištěná reklama.

V závislosti na konstrukci výrobku lze všechny plastové sáčky rozdělit:

 1. S rukojetí - tzv. "Trička".
 2. S kompozitními rukojeťmi, které mají v konstrukci vyztužené, samostatné úchytky pro snadné nošení.
 3. S rukojetí - ve formě výřezů v těle produktu.
 4. Bez pera.

Proces výroby polyethylenových sáčků

Pro výrobu polyethylenových sáčků se používají dva druhy surovin. Jedná se o nízkotlaký polyethylen, který se používá k výrobě převážně nepotravinářských obalů a vysokotlakého polyethylenu, který je základem výroby různých sáčků pro styk s potravinami.

Rovněž lze použít sekundární suroviny, ale pouze pro výrobu polyethylenových obalů s nízkou hustotou.Z hlavních technologických procesů výroby polyethylenu lze rozlišit následující kroky:

 • dopravu a naložení polymerních pelet do zásobníku rostliny - extruder (viz níže)
 • zahřátí suroviny na teplotu 180 až 240 stupňů Celsia (plastová hmota se neustále mísí, aby jí získala jednotnou strukturu);
 • vytlačování připravené hmoty přes otvory extrudéru (současně je regulována tloušťka filmu) ve tvaru pouzdra (trubice);
 • postupné ochlazování polotovaru, když se rukáv pohybuje a vykládá se speciálními válci;
 • Řezání získaného polyethylenu noži podle určitých rozměrů (tato operace se obvykle provádí automaticky);
 • provádění navíjení pouzdra z polyethylenu na cívky s nastavenou velikostí pomocí speciálního navíjecího mechanismu;
 • tisk na povrch fólie tiskovou barvou;
 • řezání filmu podle šablony;
 • řezání pera nebo místa pro upevnění;
 • svařování (pájení při teplotě asi 180 stupňů Celsia);
 • kontrola kvality (spojitá nebo selektivní) spojů švů, těsnost a podobně, v závislosti na typu a konstrukci výrobku;
 • balení hotových obalů do svazků; skladování hotových výrobků.

Pro výrobu polyetylénových sáčků byla vyvinuta řada návrhů vybavení. Současně nabízí výrobci plně automatizované a poloautomatické linky.

Potřebné vybavení

Kapacita zařízení má velký význam při výrobě. Montáž výrobních linek závisí na konstrukci vyráběných plastových pytlů.

 1. Zařízení na výrobu polyethylenových hadic je tzv. Extrudér, který umožňuje výrobu polyethylenového filmu vyrobeného z polymerních granulí.
 2. Instalace pro řezání a pájení fólie.
 3. Instalace pro vyříznutí otvorů pro rukojeti v tělese obalu je tzv. Děrovací lis.
 4. Zařízení pro kreslení grafických obrazů je tzv. Flexografický stroj (používaný pro vytváření balíků s umístěním obrazu).

Výroba balíčků je zajímavou obchodní možností, ale vyžaduje spíše vzácné a drahé vybavení. Dobrým přírůstkem a možná náhradou pro tento případ by mohlo být:

Celá tato rozmanitost je spojena s plastem a potřebným zařízením se protínají. Jednoduše řečeno, místo jedné věc můžete vést několik současně. Nebuďte líní a čtěte.

Extruder

Extruder je výrobní zařízení určené k výrobě surovin - polyethylenu. Hlavní funkce tohoto zařízení jsou:

 1. Předehřívání polymerových kuliček a další výchozí suroviny na předem stanovenou teplotu.
 2. Míchání hmoty do homogenní hmoty.
 3. Lisování polyethylenu pomocí šablony dané tloušťky.
 4. Tvorba polyetylénového pouzdra a jeho chlazení.
 5. Ošetření pomocí válečků.

Video: jednovrstvý extruder pro vyfukování filmů z HDPE.

Při průmyslové výrobě plastů jsou v závislosti na požadavcích, které jsou kladeny na výrobek, tři typy extruderů:

 • šroub - zařízení je také nazýván šnekový lis nebo šroub stroj se používá při výrobě sypkých plastů, pak takové extrudéry široká škála modifikací (jedna a dvě šroub s odplyňovací zónou, s jednou nebo dvěma stupni a tak dále);
 • bezšroubová (disk) - zařízení s tímto principem provozu se obvykle používá, když je nutné vyrábět nekvalitní plast;
 • kombinovaný (šnekový disk) se používá k práci s kompozitními plasty a kombinuje prvky šneku a diskových mechanismů, které vynucují plastickou hmotu.

Stroj na lepení fólií

Zařízení pro pájení fólie je zařízení, které je navrženo tak, aby vytvořilo hotový výrobek z polyethylenové fólie. Hlavní rysy, na kterých závisí konstrukce takového zařízení, je metoda svařování (pájení) řezané šablony. Mezi takové metody patří:

Navíc takové pájení může být jak tepelné (s pomocí zvýšené teploty), tak ultrazvukem (při ultrazvukovém svařování).

Video: těsnění balíčků a filmů NA-450/5.

Jak otevřít obchod pro výrobu plastových sáčků?

Uvolnění plastových pytlů je relativně jednoduché a zároveň slibné podnikání. Ale jak začít? Jak velké mohou být investice provedeny?

Jaké jsou výhody tohoto druhu podnikání?

Výroba polyetylénových pytlů - segment průmyslu, který lze charakterizovat neustále vysokou poptávkou po výrobcích. Balíčky z polyethylenu jsou v poptávce v každodenním životě, v průmyslových podnicích, v obchodu, ve stavebnictví. V zásadě je poměrně obtížné pojmenovat oblast řízení, ve které by nebyly pravidelně použitelné obaly z polyethylenu.

Uvolnění daných balíků je z technologického hlediska poměrně jednoduchým procesem, což je docela možné dokonce i v malém podniku a relativně malé - ve srovnání s investicemi do mnoha dalších oblastí průmyslu a finančních investic.

Budeme podrobněji studovat, jak uspořádat podnikání při výrobě plastových sáčků.

Organizace výroby polyethylenových pytlů: prostory a vybavení

Optimální prostory pro organizaci výroby plastových sáčků budou:

 1. Umístil se v oblasti města, ve které je povolena škodlivá výroba (například uvolňování zboží z plastu).
 2. Mějte plochu nejméně 100 metrů čtverečních. metrů.
 3. Mějte stropy o výšce nejméně 6 metrů.
 4. Vybaveno nezbytnou komunikací a pracuje hladce.

Zvláštní charakteristiky areálu budou záviset na struktuře výrobního procesu, který je zase určen množstvím a produktivitou zařízení pro výrobu polyethylenových pytlů.

V průměru, pokud jde o velikost ruského města, náklady na pronájem odpovídajících prostor může činit zhruba 100 000 rublů měsíčně (včetně účtů za veřejné služby) nebo 1,2 milionu rublů ročně.

Hlavním produkčním majetkem společnosti zabývající se výrobou polyetylénových pytlů je vytlačovací stroj. Jedná se o zařízení, které je schopné vyrobit polyethylenové předlisky (obvykle ve formě kuliček nebo pelet) pro výrobu hotového výrobku v následujících hlavních stupních:

 1. Tavení polotovarových polotovarů.
 2. Pohybování roztaveného materiálu na vytlačovací prvky.
 3. Přemístění roztavené hmoty vytlačovacími prvky (které obvykle obsahují otvory v jedné nebo jiné formě) a vytvoření polotovaru - polymerního filmu nebo pouzdra.

Samozřejmě, postupnost těchto operací může být odlišná na základě specifické technologie pro výrobu polyethylenových sáčků. Obecně ale algoritmus provozu extruderu odpovídá zobrazenému schématu.

Extrúzní stroj také umožňuje přidání různých barviv do suroviny - pokud to předpokládá výrobní úkol.

Dalším krokem při výrobě obalů je zpracování odpovídajících druhů polotovarů do hotových výrobků. Za tímto účelem se jedná o následující:

 1. Řezací stroj. Tento typ zařízení řeže fólii nebo pouzdro vytvořené extruderem na kusy určité délky.
 2. Balicí stroj. Na základě polotovarů vytvořených na řezacím stroji se vyrábějí hotové obaly. V některých případech lze funkčnost příslušného stroje doplnit balením hotových výrobků ve svazcích - obvykle 100 kusů.

Hotové plastové tašky jsou přesměrovány do skladu společnosti.

V některých případech může podnik provádět dodatečné zpracování hotových výrobků - například reprezentované čerpáním z balíčků výkresů. Pro tyto účely se používá samostatný typ zařízení - flexotiskový stroj.

Současně je dodatečné zpracování balíčků v mnoha případech výhodnější, pokud jde o smlouvu - ve specializovaných tiskárnách. Faktem je, že náklady na údržbu flexotiskového zařízení v samotném závodě mohou být vyšší než náklady ve firmě, pro které je aplikace obrazů na balíčky jednou z hlavních činností.

Náklady na získání těchto typů zařízení se mohou značně lišit v závislosti na:

 1. Produktivita zařízení (čím silnější zařízení - tím dražší).
 2. Země původu (zařízení pro import mohou být výrazně dražší).
 3. Oblast dodávky (dále dodavatel, samozřejmě je zjevně vyšší náklady na dodání dostatečně masivních agregátů).

Záleží také na tom, zda náklady na dodávku služeb pro instalaci zařízení ve výrobě. Ale skutečnost, že jejich poskytování a náklady v mnoha případech předem, ještě jednou, vzdálenost mezi dodavatelem a odběratelem zařízení: v případě, že protistrana je příliš daleko, pak cesta do svých odborníků v nastavení na dodavatele může ukázat jako velmi nákladné vyhlídky pokud jde o účastníky transakce.

na základě průměrných tržních ukazatelů legitimně být zahrnuty do obchodního plánu na kupní cenu zařízení uvažovaného v hodnotě asi 2 miliony. rublů bázi.

Navíc jsou možné pravidelné náklady na údržbu. Jejich velikost se může výrazně lišit, ale pokud se optimalizace těchto výdajů uskuteční na řádné úrovni, bude to činit zhruba 100 tisíc rublů ročně.

Suroviny

Hlavní typ suroviny pro uvolňování plastových pytlů, jak jsme uvedli výše - polyetylenové předlitky ve formě kuliček (nebo granulí). Na ruském trhu se nejčastěji jedná o domácí a jihokorejské značky.

Případné polotovary lze rozdělit do dvou hlavních typů:

 1. Vyrobeno z vysokotlakého polyethylenu.
 2. Vyrobeno z nízkotlakého polyethylenu.

Současně jsou na trhu také běžné příměsi se smíšenými vlastnostmi.

Suroviny prvního typu jsou nejvhodnější pro výrobu:

 • obaly s tvrzenými rukojeťmi typu díry;
 • balíčky dražších cenových kategorií - například dárkové certifikáty;
 • balíčky pro opakované použití;
 • balíčky pro umístění docela těžké - asi 7-8 kg, položky.

Suroviny druhého typu jsou optimální pro výrobu:

 • balíčky jako "košile";
 • jednorázové balení;
 • balíčky pro umístění světelných předmětů.

Suroviny z polyethylenu smíšeného typu mohou být použity jako celek pro výrobu jakékoliv výroby. Současně v řadě případů nám jeho využití umožňuje dosáhnout ekonomičtějšího výkonu obalů a rozšířit sortiment výrobků s nízkými primárními náklady.

V průměru jsou náklady na 1 tun plastových polotovarů jednoho nebo druhého asi 30 000 rublů.

Dalším typem suroviny při zvažované výrobě může být barvivo. Látky vhodného typu jsou na ruském trhu v poměrně široké řadě značek. Ale v zásadě i ty nejhospodárnější jsou zpravidla schopny uspokojit základní kvalitativní kritéria pro uvolnění balíků. Můžete se zaměřit na cenu 1 kg barviva v hodnotě přibližně 700 rublů.

Současně je pro 1 tunu surovin asi 10-30 kg barviva.

Zaměstnanci

V malém obchodě pro výrobu plastových sáčků, ve kterém bude fungovat 1 výrobní linka, může být nutná práce provedena:

 1. Provozovatel extruzního stroje a obráběcího stroje. V průměru, největší ruské město, jeho plat bude asi 40 tisíc rublů měsíčně. Dále bude doplněn příspěvky do státních fondů ve výši cca 30% z příjmů specialisty.
 2. Provozovatel dávkovacího stroje a flexotiskového stroje (volitelné). Z hlediska složitosti bude jeho práce srovnatelná s prací prováděnou operátorem v prvních fázích výrobního cyklu, mzdy podobně.
 3. Specialista na přijímání hotových výrobků a zásilky zákazníkům. Práce této osoby je zpravidla jednodušší než práce spojené s řízením spíše technologických zařízení. Jeho plat může být asi 30 tisíc rublů.

Úplně veškerá práce, která odpovídá stanoveným pozicím, může provádět majitel společnosti. Pokud se chová jako IP, nemusí se zaregistrovat za plat.

To znamená, že měsíční náklady na mzdy pro zaměstnance (za předpokladu, že majitel firmy samotné dělá dílo jednoho z drahých příspěvků) bude asi 91.000 rublů měsíčně (70 000 - profesionální plat pro přijetí a provozovatele, zvýšené o 30%, což představovalo příspěvek ve státních fondech) nebo 1,1 milionu rublů ročně.

Výpočet ziskovosti a návratnosti

Co může být ziskovost a ziskovost výroby plastových pytlů jako podnikání, závisí na:

 1. Formáty vyráběných balíků (hromadné zboží, jako jsou trička, jsou obvykle méně výnosné, přinášejí však více příjmů než dárkové balíčky).
 2. Charakteristiky balení (například výstup s tlustší fólií je zjevně dražší než výroba sáčků s tenkým filmem).
 3. Dodávky balíků se zesílenými rukojetími, různými záhyby - včetně designových záhybů (čím složitější bude struktura balíčku, tím vyšší bude jeho cena).

V prvním roce podnikání bude třeba investovat do podnikání majitel obchodu pro výrobu plastových paktů:

 • 2 miliony rublů za vybavení;
 • 1,1 milionu rublů - pro platy zaměstnanců;
 • 1,2 milionu rublů - za pronájem pokoje a za úplatu;
 • 100 tisíc rublů - na údržbu automobilů.

Celkem - asi 4,6 milionu rublů.

Náklady však budou muset být přidány také k nákladům, které by měly být zaměřeny na nákup surovin. Jeho objemy budou záviset na intenzitě prodeje zboží.

V průměru z 1 tony polyethylenových granulí je možné vyrobit asi 200 tisíc paketů v běžných formátech s průměrnou velikostí a tloušťkou. Náklady na obalu 1 (dye přidá k maximální hodnotě - 3%) se tak, řádově 0,25 rublů 30 000 (ton plastové polotovary) + 21 000 (barvivo 30 kg) děleno 200.000.

Prodejní cena balíčku na trhu je v průměru asi 1 rubl.

Typickým indikátorem výkonu pro "podporovaný" podnik v příslušném segmentu trhu je asi 30 000 balíků za den na trati s jedním extruderem. Tak, s plným zatížením těchto linek, bude nutné koupit asi 4 tuny plastových surovin a 120 kg barviva měsíčně - asi 200 tisíc rublů (4 * 30.000 + 120 * 700). Za rok - 2,4 milionu rublů.

Celková výše výdajů v prvním roce podnikání činí zhruba 7 milionů rublů (na 4,6 milionů rublů - u investic do zařízení, mezd, údržby, budov přidáme 2,4 milionu rublů nákladů na suroviny).

Při stanovené míře uvolnění balíků - 30 000 kusů denně, a cena balíčku v 1 ruble měsíční tržby podnikání bude asi 900 000 rublů, ročně - asi 10,8 milionů rublů.

Tak už v prvním roce se podnik vyplatí: zisk při stanovených výpočtech může činit 3,8 milionů rublů a ziskovost výroby - přesahuje 50%. Dále - pouze zvětšit v důsledku znovuzískávání zařízení. Který však má celý život, stejně jako rostoucí náklady na údržbu ve vztahu k zastaralosti.

Kromě toho je třeba vzít v úvahu další možné náklady - dopravu, pojištění. Ale i při zohlednění odpovídajících nákladů se ziskovost nezmění v násobcích a bude reprezentována hodnotou, která je docela hodna oproti ziskovosti mnoha dalších odvětví.

Technologie výroby plastových sáčků

Technologie výroby plastových sáčků

Dnes světová populace používá všude obrovské množství plastových pytlů. Je známo, že ročně vzniká více než 1 bilion. balíčky, které lze nalézt na různých místech a oblastech lidské činnosti, kde se používají pro různé účely: od obalů domácích spotřebičů po přepravu potravin.

Polyethylen

Plastové sáčky jsou vyrobeny z polymerní hmoty známé jako polyethylen (PE) a jsou tvořeny z dlouhých řetězců atomů uhlíku a vodíku. Struktury těchto řetězců se mohou lišit v závislosti na typu polyethylenu, který se má získat na výstupu, ale téměř všechny se používají při výrobě různých typů plastových sáčků.

Například HDPE je polyethylen s vysokou hustotou a je nejběžnějším typem polyethylenu používaného k vytváření pytlů. Tento plast je vytvořen z přímých řetězců molekul, které se odvíjejí velmi málo, zůstávají lineární od začátku až do konce. Tato lineární struktura vytváří velmi silný materiál, který dokáže odolat zatížení významné hmotnosti bez narušení. LDPE je plast vytvořený s nízkou hustotou, tj. Z rozvětvených řetězců polymerních materiálů. Jedná se o velmi lehký, téměř filmový plast, který se používá k výrobě suchých čisticích pytlů, často nutných k balení oděvů. Struktura LLDPE, ve srovnání s lineárním polyethylenem s nízkou hustotou, také není větví, ale nemá sílu takové úrovně, jako je HDPE. To znamená, že tašky vyrobené z plastů LLDPE by měly být tlustší a těžší, aby poskytly potřebnou sílu. Tašky používané v oděvních prodejnách jsou běžným příkladem pytlů vyrobených z této látky.

Polyetylén je jedním z nejvíce univerzální a široce používané termoplastu ve světě, protože má vynikající vlastnosti, jako je pevnost, téměř nulová absorpce vlhkosti, výborná chemická inertnost, nízký koeficient tření, snadné zpracování, atd..

Vytlačování

Vytvoření plastového pytle je technologický proces, který se skládá ze dvou hlavních výrobních kroků.

První etapa je výroba polymerního filmu a nazývá se vytlačováním a obvykle se říká, že existují dva směry této technologie: vytlačování odlévané fólie a vytlačování s vyfukováním filmu.

Odlévané fólie se používají k balení potravin a textilií, balení květin, laminování jiných materiálů atd. Způsob litého filmu obecně zahrnuje proces společného vytlačování, který je souběžným vytlačováním dvou nebo více materiálů ze stejné matrice za vzniku vícevrstvé fólie. To je způsobeno skutečností, že v mnoha případech konečná aplikace plastového filmu vyžaduje sílu, kterou nelze dosáhnout, pokud je film tvořen pouze jedním materiálem. Například pro použití v balení potravin vyžaduje použití filmů s kyslíkovou bariérou. Počet vrstev, jejich poloha v koextrudátu a jejich individuální tloušťka jsou variabilní hodnoty, které se liší v závislosti na konkrétní aplikaci fólie.

Během vytlačování odlévaného filmu roztavený polymer prochází plochou lisovnicí, která má tvar plochého filmu. Matricový systém se skládá z matice a podávací jednotky (pokud je to koextruze) nebo prostě matice, pokud je proces založen na technologii extruze monovrstvy. Zpracování začíná přiváděním pelet gravimetrickým napájecím systémem do jednoho nebo více extruderů. Materiály se pak roztaví a smísí s extrudery, filtrují a přivádějí do matricového systému. Bezprostředně po opuštění matrice vstupuje roztavená surovina do chladicí jednotky, kde je její teplota snížena interakcí se studenou vodou chladícím válcem.

V přípravném cyklu odlévaného filmu je stupeň roztažení a orientace mnohem nižší než v procesu foukacího filmu. Kromě toho jsou mechanické vlastnosti filmu v příčném směru nižší v porovnání s materiály získanými během vyfukování filmu, vzhledem k vyšší úrovni orientace, kterou film zažívá během foukacího procesu.

A protože při výrobě obalů není často potřeba používat pro primární materiál husté fólie, extruze s vyfukováním filmu se stala nejběžnějším procesem, kterým se následně fólie vyrábějí pro balení.

V takové výrobní lince se v počátečním stádiu používá také extruder (několik extruderů) určený pro zahřívání granulí z polyethylenového plastu na vysokou teplotu. Tato teplota roztaví a plastizuje pelety a v tomto okamžiku se roztavený plast přivádí do matrice stroje, kde je určena tloušťka, kterou má taška mít.

Dále je tento proces již spojen s kontinuálním foukáním plastů na takové rozměry, které několikrát přesahují původní průměr matrice za vzniku tenké trubkové fólie. Plastová tavenina se vytlačuje přes trysku vertikálně od dna nahoru a do výsledné bubliny se zavádí vzduch přes otvor ve středu hlavy formy, aby se naplnil objem bubliny jako balón.

Pro ochlazení fólie je na matrici instalován vzduchový kroužek, který zasáhne horkou fólii proudy vzduchu, které procházejí kanály z výkonného ventilátoru. Poté bublina tubulární fólie se pohybuje nahoru (uvnitř je udržována konstantní atmosférický tlak), a téměř úplně ochlazuje v otevřeném vzduchu, dokud ne prochází přes systém tlakových válečků. Poslední prvky slouží ke zploštění trubky v pásu, tzn. K vytvoření jedné pásky.

Spravidla koeficient roztažnosti mezi matricí a foukací trubkou fólie bude 1,5 až 4krát větší než průměr matrice. Odklonění mezi tloušťkou stěny taveniny a tloušťkou chlazené fólie probíhá jak v radiálním, tak v podélném směru. To lze snadno regulovat změnou množství vzduchu uvnitř bubliny a rychlosti letu.

V automatické výrobní linii obalů je často zaveden stroj pro flexografický tisk, pomocí něhož obal získává odpovídající grafický design. Avšak, aby se usnadnila kvalita adheze nátěrových hmot na povrch fólie, je nutné provést předběžnou povrchovou úpravu. Nejčastěji se používají stávající metody koronace, což zvyšuje povrchovou energii fólie a následně její povrchové napětí. Systém obsahuje zdroj napájení a čistící stanici. Napájení přeměňuje výkon 50/60 Hz na mnohem vyšší frekvenční výkon v rozmezí 10 až 30 kHz. Tato vysokofrekvenční energie je dodávána do zpracovatelské stanice a nanesena na povrch fólie pomocí dvou elektrod s vysokým potenciálem a druhá (nízký potenciál) je aplikována vzduchovou mezerou, která je obvykle 0,5 až 1 palcová. Povrchové napětí na povrchu filmu se zvyšuje, když vzniká vysoký potenciál rozdílu, který ionizuje vzduch.

Stroje na navíjení se používají k přeměně vytlačované fólie na role materiálu. Proces navíjení by měl být takový, aby si film zachoval své vlastnosti a rozměry, aby se v budoucnu tyto válce odvíjely a přeměňovaly do sáčků.

 • Ovládejte start, vypnutí a rychlost linky.
 • Ovládání hmoty materiálu přiváděného do extruderů a řízení rychlosti vytlačovacího stroje, které je nezbytné pro udržení konstantního výkonu.
 • Řízení všech teplotních zón a teplot všech materiálů.
 • Zkontrolujte napětí kotouče.
 • Skladování a analýza všech formulací, ukládání provozních dat a ovládání poplašného systému.

Formování (konverze)

Přímá výroba pytlů, nazývaná také konverze, vyžaduje použití strojů, které kombinují vysokou výrobní kapacitu, bezpečnost cyklů, spolehlivost konstrukčních prvků, optimální poměr kvality výrobků k pracovním a provozním nákladům. Stroje musí být také dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobily změnám délky, materiálu a typu vaku.

Balicí stroje jsou k dispozici v různých konfiguracích založených na druzích pytlů vyrobených touto technikou. Cyklus spočívá v tom, že vrstva filmu je odvíjena do operační zóny stroje, kde prochází řadou takových operací technologické deformace, jako je tepelné svařování, řezání a řezání. Všechny operace jsou prováděny v plně automatickém režimu a vyžadují zásah obsluhy pouze k doplňování rolí suroviny a odstranění hotových výrobků.

V podávací části se pružná obalová fólie odvíjí od válce na přívodním hřídeli. Hřídele navíječe se používají k pohybu fólie skrz stroj a udržování konstantní tažné síly. Napájení je obvykle na závadu a další operace, například zhutňování a řezání, se provádějí, když se film dočasně zastaví. V těsnicí části pracují termoregulované elektrické prvky, které přicházejí do kontaktu s fólií po dobu několika sekund, během které jsou svary svařeny. Teplota svařování a doba trvání procesu závisí na druhu materiálu a musí být udržována konstantní pro různé rychlosti stroje. Konfigurace svařovacího prvku, a tudíž i formát stroje, závisí na druhu svařování určeném konstrukcí pytle. Ve většině formátů strojů následuje svařování řezáním. Hotové balíčky jsou uloženy na přijímajícím stole.
Kromě těchto základních funkcí lze v závislosti na návrhu obalu provést další operace, jako je například připevnění zipu, otvory pro otvory, uchycovací úchyty apod. Příslušná další zařízení jsou na přání instalována na základně stroje.

Stroje na výrobu sáčků s bočním svařováním jsou nejběžnějším typem těchto strojů. Materiál obou odvíječů je složen a vkládán do stroje. Páska je obvykle řezaná horkým nožem, který současně svaří a řeže. Obaly jsou utěsněny pouze po stranách. Dno sáčku je uzavřeno díky skládání a horní část sáčku může zůstat otevřená nebo uzavřena pomocí zipu nebo podobného upevnění. Jednoduchá konfigurace tohoto typu stroje má servopohony pouze pro podavače a VFD pro všechny ostatní osy. V modernějších verzích těchto zařízení se používají servopohony pro podavače, svařovací mechanismy a stohovače.