Výroba rajčatové pasty jako podnikání

Potravinářský průmysl je považován za jeden z nejdražších z hlediska podnikové organizace. V případě velkých podniků to tak je. Noví podnikatelé však mohou obrátit svou pozornost na méně nákladné oblasti - například na výrobu rajčatové pasty. Tento typ výroby potravin je v implementaci poměrně jednoduchý. A hotové výrobky jsou na spotřebitelském trhu vysoce náročné. Chcete-li otevřít závod na výrobu rajčatové pasty, budete potřebovat najít pokoj, vybavit automatickou linkou a najít prodejní kanály.
Rajčatová pasta je produkt získaný z rajčat a soli. Aktivně se používá při vaření pro vaření prvního a druhého jídla, omáčky. Ve výrobě budou zpracovány pouze 2 komponenty, což značně usnadňuje proces výroby výrobku.
Rozhodli jste se otevřít vaši výrobu rajčatové pasty v Rusku? Stojí za to analyzovat stav trhu v konkrétním regionu. Na regálech velkých obchodů jsou zpravidla zastoupeny výrobky velkých značek. Ale vzhledem k jejich vysokým nákladům, dokonce i nováček podnikatel může dělat je hoden konkurence, nabízet kupujícím levnější produkt. Pro nováčky bude obtížné zavést spolupráci s obchodními řetězci. Ale nejprve rajčatová pasta může být prodávána malým maloobchodním prodejnám v regionu a velkoobchodním skladům.

Naše ocenění:

Zahájení investic - 2500000 rub.

Saturace trhu je průměrná.

Složitost zahájení podnikání je 7/10.

Budete potřebovat podnikatelský plán pro výrobu rajčatové pasty. Zvlášť se to týká těch podnikatelů, kteří půjčují prostředky na zahájení podnikání - nebudete mít půjčku bez podnikatelského projektu. Bude nutné při přípravě plánu zvážit řadu otázek - vypočítat náklady, vybrat zařízení a rozvinout výrobní technologii.

Dokumentace podnikání

Spuštění potravinářské společnosti je vždy doprovázeno sběrem celého souboru dokumentů. Bude nutné získat povolení od mnoha regionálních inštancí.

Především je nutné dostat závěr SES. Dohledu kontrolují suroviny pro rajčatový protlak systému výroby, dodržení kvalitativních ukazatelů hotových výrobků předpisů. Chcete-li získat „dobré“ z požárních úřadů, v obchodě vše musí být v souladu s pravidly ohně - se postará o sečtením elektřinu správně, přítomnost hasicích přístrojů, strávit s každým zaměstnance zaškolení.

Zaregistrujte firmu na výrobu rajčatové pasty jako IP nebo LLC. Bez toho nezakročíte. Je lepší formalizovat závod v podobě LLC - pak v budoucnu budete mít možnost spolupracovat s velkoobchodními odběrateli.

Aby byl výrobek časově rozpoznatelný, je nutné vyvinout vlastní logo. Značka podléhá registraci - takže se můžete vyhnout vzhledu "produktů klonu" na regálech. Značka výrobků je impozantní položkou výdajů. Abyste ušetřili spoustu peněz, můžete nejprve přijít s nejjednodušším logem.

Technologie výroby rajčatové pasty

Hlavní surovinou, která bude v podniku využívána, jsou rajčata a sůl. Navzdory skutečnosti, že podle GOST neexistují žádné součásti hotového výrobku, moderní výrobci používají určité množství umělých přísad ke snížení nákladů na rajčatovou pastu. Zde vše bude závislé na rozvinutých specifikacích.

Chcete-li studovat technologii výroby rajčatové pasty, zapojte zkušeného technologa. Vypracuje recept konečného produktu a vytvoří schéma jeho propuštění.

Rajčata na rajčatovou pastu budete používat ve velkém množství! Proto je lepší získat najednou podporu několika dodavatelů zeleniny - takže výroba nebude nečinná. Pro výpočet počtu rajčat, které zpracováváte denně, můžete použít tato data - získání 1 tuny hotového produktu vyžaduje asi 6 tun zeleniny. Mnoho podnikatelů, aby minimalizovalo náklady na nákup surovin, vybavilo vlastní farmu pro pěstování rajčat. Pro ty, kteří mají podnikání na kopci, bude toto rozhodnutí plně odůvodněno!

Technologie výroby rajčatové pasty vypadá takto:

 • Rajčata se čistí vodou ve speciálních pračkách z nečistot nečistot.
 • Nevhodná zelenina je ručně vytažena z dopravníku.
 • Rajčata jsou navíc vypláchnutá studenou vodou.
 • Ovoce připravené k produkci jsou rozdrceny na kusy o velikosti až 1 cm.
 • Hmota vstupuje do speciálních strojů, kde je rozdrcena do stavu brambor.
 • Bramborové kaše vstupují do vakuového odpařovače, kde z něj vytéká přebytečná kapalina. Proces končí až v okamžiku, kdy je konečný produkt přiveden na 25-40% sušiny z hlediska celkové hmotnosti rajčatové pasty.
 • K hmotnosti v poslední fázi se přidá sůl, pak se vše důkladně promíchá.
 • Hotová pasta vstupuje do speciálního dávkovače, kde se provádí balení.

Balení rajčatové pasty lze provést ve skleněných nebo cínových plechovkách, v plastových pytlích nebo v kbelících. Nejlevnější možností je plast a plechovka. Obal musí být označen datem výroby výrobku.

Navzdory skutečnosti, že technologie získávání produktu je poměrně jednoduchá, není výhodné plánovat výrobu rajčatové pasty doma. Ve vlastní kuchyni nemůžete uvolnit dost, abyste získali slušný zisk. Tato metoda je vhodnější pro výrobu těstovin pro vlastní účely, maximálně - pro prodej přátelům a známým. Velkoobchodní kupci výrobku vyrobeného doma, nezajímá.

Jak vybavit obchod?

Zařízení pro výrobu rajčatové pasty můžete koupit jednotlivě nebo již sestavené v řadě. V prvním případě budete výrazně ušetřit na vybavení obchodů (zejména pokud si koupíte podporovaný stroj), ale tam je vážný problém - bude obtížné „ukotvit“ jednotlivých strojů v celé řadě. Je třeba vybrat jednotky, které mají podobné kapacity. Chcete vstoupit na regionální prodejní trh v budoucnu a vyrábět velké množství zboží? Pak nemůžete bez linky týmu - tak z hlediska funkčnosti mnohem lepší.

Při výběru správného vybavení se řídit finančními schopnostmi a objemy hotového výrobku, které plánujete dodat na trh. Nákup plně automatizované linky výrazně zjednoduší úkol výroby rajčatové pasty.

Obecně se moderní linie pro výrobu rajčatové pasty skládá z následujících jmen hlavního zařízení:

 • Míchač-homogenizátor - od 250000 rub.
 • Chopper - od 800000 rub.
 • Vákuový výparník - z 300 000 rublů.

Vedle hlavních jednotek bude linka obsahovat další zařízení - dávkování, transport, balení. Na tom strávíte méně než 1 000 000 rublů.

Konečná cena zařízení pro výrobu rajčatové pasty závisí na její produktivitě, kapacitě, funkčnosti a stupni automatizace. Čím větší podnik otevřete, tím dražší jednotky budete potřebovat. Pokud si koupíte podporovanou linku, můžete ušetřit peníze. Ale zde se věnujete pozornost volbě obráběcích strojů - je zde možnost získat neličitelnou.

Náklady na vybavení dílny jsou docela působivé. A do seznamu kapitálových investic lze připsat i přestavbu prostor - před sestavením linky musí být obchod připraven. Při výrobě potravin musí být přítomnost kanalizace, vody, vytápění, elektrické energie povinné. No, pokud si pronajmete oblast s již existujícími "výhodami civilizace" - pak nemusíte investovat další peníze do rekonstrukce obchodu. Místnost by měla být rozdělena na zóny - obchod, kde se sama uskuteční výroba, prostory pro přijetí a skladování surovin, sklady pro skladování hotového výrobku.

Výše kapitálových nákladů bude dokonce vyšší, pokud uspořádáte vlastní vozový park, aby zákazník dodal zboží - bude to trvat nejméně 2 auta.

Oblíbené publikace:

Realizace konečného produktu a zisk z podnikání

Rajčatová pasta je populární výrobek na spotřebním trhu. Pokud dokonce ve fázi vývoje obchodního plánu začít hledat zainteresované velkoobchodní kupující, můžete rychle vytvořit stabilní prodej.

Zboží je prodáváno malým obchodům s potravinami po celém městě, obchodům s potravinami, supermarketovým řetězcům, veřejnému stravování. Je možné vytvořit spolupráci s dalšími potravinářskými podniky, které používají jako surovinu rajčatovou pastu - v tomto případě budou muset produkt zabalit do plastových kbelíků o objemu 10-50 kg. Co se týče exportu produktů do zahraničí, je příliš brzy na to, aby o tom začalo myslet začátečník. Zahraniční zákazníci by samozřejmě měli zájem, ale kvalita pasty by měla být na vrcholu - zboží přicházející do zahraničí podléhá přísným kontrolám kvality.

Chcete-li uspořádat firmu, utratíte nejméně 2500000 rublů. Kapitálové výdaje budou zahrnovat výdaje na nákup zařízení, přípravu na provoz prostor, nákup surovin, vývoj technologie.

Prodej rajčatové pasty se bude provádět v průměru za cenu 80-100 rublů / kg. Zdá se, že náklady na hotové výrobky jsou nízké. Ale i mini výroba rajčatové pasty může produkovat až 30 tun zboží měsíčně. A pokud prodáte celý objem zboží, obdržíte příjem ve výši až 3 000 000 rublů. Pro výpočet čistých příjmů z příjmů byste měli odečíst variabilní náklady - platbu nájemného a úhrady za služby, nákup surovin, náklady na dopravu. A pokud kompetentně přistupovat k organizaci procesu, čistý příjem obchodníka může dělat 100000-300000 rub měsíčně. Vynikající ukazatele ziskovosti!

Výroba rajčatové pasty - zařízení


Po odpaření se maso rajčat vstoupí do vyrovnávací nádrže, kde se přidá sůl v množství nepřesahujícím 1,5% celkové hmotnosti pasty.


Náklady na uvedené zařízení představují přibližně polovinu celkové ceny linky na výrobu rajčatové pasty. Kromě toho zařízení pro výrobu rajčatové pasty zahrnuje dopravu, dávkování, balení, uzávěr a podobně. agregáty. Přirozeně musí být síla uzlů linky shodná.

Otevřeme výrobu rajčatové pasty

Potravinářský průmysl začínajících podnikatelů někdy způsobuje strach a strach, protože kvalita vyrobeného výrobku přímo ovlivňuje zdraví spotřebitelů, pokud byly porušeny suroviny nebo technologie. Nicméně, pokud je případ osloven s myslí, předem navrženým podnikatelským záměrem, pak v této oblasti je docela možné vzít špičkové místo.

 1. Nejprve je třeba umýt rajčata, tk. vyrábíme výrobu v průmyslovém měřítku, pak pro to máme pračku, po dobrém sprchování, rajčata jsou tříděna, vybrané rajčata jsou dále omyty.
 2. Další výrobní proces - rajčata jsou naložena do řezačky, pak vstoupí do stíracího stroje a pak do odpařovacího stroje, který přináší množství sušiny v surovině na požadované 25-40% podle GOST. Nakonec se výsledná hmota rajčat smíchá s daným množstvím soli v kontejneru určeném pro tento účel.
 3. Hotový výrobek je zabalen do dané nádoby, která je následně označena a označena.
Nejvýhodnější je prodávat produkty hromadně v obchodních sítích, bude také dobré vytvořit smluvní vztahy se sítěmi pro stravování. Tomatová pasta může být také prodávána a prodávána.

Výroba rajčatové pasty

Technologie výroby rajčatové pasty

Produkt se připraví z čerstvých, zralých rajčat nebo rajčatové pyré, rajčatové pasty s přídavkem cukru, soli, koření a kyseliny octové, s nebo bez přidání zeleniny, jablečnou, mouky, kyseliny citrónové a rostlinných olejů.

Sortiment: pikantní rajčatovou omáčkou, omáčka Kuban, rajčatová omáčka - Gruzii, Černé moře rajčatová omáčka, rajčatová omáčka ostré „Lahůdky“, Astrachaň omáčka, omáčka lahodný omáčka léto, omáčka Kherson.

Cíle je dosaženo tím, že ve způsobu výroby rajčatové omáčky, zahrnující přípravu surovin, přípravu směsi extraktů, vaření, plnění a uzavírání nádob, sterilizace, nový, je skutečnost, že předmytí, oloupané a nakrájené rajčata, petržel, celer, cibule, česnek a pepř jsou smíchány v poměru 71,26: 4,75: 4,75: 14,25: 4,75: 0,24 a zpracovává v extrudéru, což zeleninové směsi se suší na obsah vlhkosti 73% a snížení tlaku a odpařování páry vytvořené, pak v přijaté zelenině e protlak se zavede 90% - y cukrového sirupu v množství od 2,64% do počáteční hmotnosti rostlinné směsi, 6% - vodný roztok ethanové (octové) kyseliny v množství 0,71% k počáteční hmotnosti rostlinného směsi a výsledná směs se vaří pod tlakem 3400 Pa se získá rajskou omáčku s konečným obsahem vlhkosti 44%.

Rajčata, petržel, celer, cibule, česnek a černý pepř pro výrobu pyré musí být čerstvé, zdravé, s vysokým obsahem pektinu. Organoleptické kyseliny a suché rozpustné látky.

Způsob výroby rajčatové omáčky je následující.

Rajčata, petržel, celer, cibule, česnek a pepř lze čistit samostatně v pračce. Pak promývá zeleninu (rajčata, petržel, celer, cibule, česnek, černý pepř) kontrolovat a ručně třídí na třídění - inspekční dopravník. Poté se přidá (rajčata, petržel, celer, cibule, česnek, pepř), po opláchnutí se smíchá v poměru 71,26: 4,75: 4,75: 14,25: 4,75: 0,24, což odpovídá přibližně následujícího vztahu: 71,26 kg zralých rajčat, petržel 4,75 kg, 4,75 kg celeru, 14,25 kg cibule, česnek 2,0 kg, 0,1 kg černého pepře a podrobí se zpracování v extrudéru.

Navrhované poměr zeleniny: 71,26 kg zralých rajčat, petržel 4,75 kg, 4,75 kg celeru, 14,25 kg cibule, česnek 2,0 kg, 0,1 kg černého pepře poskytuje nejúčinnější kombinace základních složek a příznivého účinku na stupni jejich asimilace lidským tělem.

V extruderu je směs zeleniny (rajčata, petržel, celer, cibule, česnek, černý pepř) zhutněna a postupně stlačována. Postupně zvyšuje tlak a kompaktuje hmotnost páry produktu díky snížení velikosti šroubového šroubu šroubu extruderu.

Když se šnek otáčí, zelenina se rozdrtí, směs par se formuje do oblasti před matricí a protlačuje tryskou extruderu. Odpařovací hmota vystupující z extruderu se přivádí do vakuové komory. Po stlačení páry z extruderu do vakuové varné komory způsobí náhlý pokles teploty a tlaku okamžité odpařování vlhkosti. V tomto případě se výsledná rajčatová omáčka vysuší na vlhkost 73% kvůli uvolnění tlaku a odpaření výsledných par z vakuové varné komory.

V rajského protlaku mohou vyvíjet plísní, bakterií octového kvašení a některé další druhy aerobních mikroorganismů, ale protlak se podrobí tepelnému zpracování (pasterizace) potlačit činnost mikroorganismů a zajistit stabilitu během skladování. Změna poměrů obsah výše uvedených složek vede k podstatným změnám v chuti a hloubce fyzikálně - chemické změny, ke kterým v rmutu v konzervačních látek, jako je cukr, sůl a vodný roztok ethanové (octové) kyseliny.

Například použití velkého množství cukrového sirupu, například 3,0%, povede ke změně chuti a vzniku nadměrné sladkosti a v důsledku toho ke zhoršení kvality. Používání méně cukrového sirupu, například 2,0%, také povede ke změně chuti a vzhledu chuti slané kyseliny a v důsledku toho ke zhoršení kvality.

Použití většího množství roztoku chloridu sodného, ​​například 7,2%, vede ke změně chuti a výskytu nadměrné slanosti a v důsledku toho ke zhoršení jeho kvality. Použití menšího množství roztoku chloridu sodného, ​​například 5,1%, bude také vést ke změně chuti a dominantnímu postavení sladké chuti a v důsledku toho ke zhoršení kvality.

Použití více 6% vodného roztoku kyseliny ethanové (octové), například 0,9%, povede ke změně chuti (zvýšení kyselé pohlcování) a v důsledku toho ke zhoršení kvality. Použití menšího množství 6% vodného roztoku kyseliny ethanové (octové), například 0,3%, vede ke změně chuti, k porušení rovnováhy kyselin a k nedostatečnému konzervačnímu účinku na hotový produkt.

V důsledku zahřívání hmoty rajčat a udržování úrovně vypouštění 3400 Pa dochází k dalšímu odpaření vytvořené vodní páry. Pokud má rajčatová hmota zvýšený obsah vlhkosti, pak se podrobí dalšímu odpaření, dokud se nedosáhne parfémového koncentrátu baklažánu s konečným obsahem vlhkosti 44%. Hlavním účelem ohřívače není pouze přinést rajčatovou omáčku na finální 44% odpařením přebytečné vlhkosti při vypouštění 3400 Pa, ale také inaktivaci oxidačních enzymů. Pod vlivem zahřívání a organických kyselin přítomných v rostlinném pyré se hydrolýza protopectinu vyskytuje ve středních deskách a stěnách buněk. Pevná vazba mezi buňkami je zlomená, některé stěny jsou zničeny a tkáň změkčuje.

Příprava rajčatové omáčky s konečnou vlhkostí 44% je způsobena následujícími úvahami. Pokud konečný obsah vlhkosti rajčatové omáčky je nižší než 44%, například 41%, pak její konzistence nebude dostatečně jemná a měkká. Pureed rajčatová omáčka bude mít vysokou viskozitu, což může způsobit další potíže při použití v potravinářském průmyslu a konzervování.

Tímto způsobem se získá rajčatová omáčka s předem stanoveným složením, která je posílána pro balení a skladování. Hotová rajčatová omáčka je zabalena do připravených skleněných nádob, utěsněna a uzavřena a pak ochlazena.

Použití navrhovaného způsobu výroby rajčatové omáčky tak umožňuje:

1. přijímat rajčatová omáčka daný prostředek se zavedením potřebných nosných prvků (cukerný sirup, roztok chloridu sodného, ​​vodný roztok ethanové (octová) kyselina), pro jejich následné použití v potravinách - koncentrát a konzervárenský průmysl;

2. Snížit náklady na energii a pracovní sílu při výrobě rajčatové omáčky v důsledku kombinace technologických operací broušení, stírání, varu, zavádění a míchání dalších složek použitím procesu vytlačování;

3. snižovat náklady na materiál v důsledku odstranění pomocných a překládacích operací;

4. Zlepšit kvalitu rajčatové omáčky odstraněním vícestupňového a dlouhodobého zpracování produktu v každé fázi procesu.

Výhodná činnost: výroba rajčatové pasty. Výpočet nákladů, požadavků na SES, zařízení a technologii výroby rajčatové pasty

S přídavkem rajčatové pasty jsou tradičně připravovány různé polévky, omáčky na maso, maso a rybí pokrmy, rekonstituovaná rajčatová šťáva.

Pány z čerstvých rajčat zpravidla používají zpravidla až koncem léta a na podzim, stejně jako v jiných obdobích jsou taková zelenina příliš drahá a vodnatá. Například odhadovaná cena třílitrového boršáka je asi 4 dolary a to je plnohodnotný oběd po dobu 2 dnů.

Bez takové chutné přísady je to velmi obtížné

Mnozí si zvykli jíst smažené maso pouze s rajčatovou omáčkou. Jednoduché a levné nápoje pro kuřecí vaření také nemůžeme udělat bez rajčatové pasty. To znamená, že je to produkt, který bude vždycky kupovat, při jakékoliv ekonomické katastrofě.

Začátek podnikání, mnozí správně věří, že naše, ruská osoba bude vždy jíst, pít vodku a kouř. Přinejmenším s prvním odstavcem nemůžete hádat. Tomato pasta je atraktivní produkt pro začátečníky. Navíc technologie výroby rajčatové pasty není příliš složitá.

Jaký je způsob výroby pasty?

Co je to rajčatová pasta? Rozdrcené rajčata a sůl. Na trhu je také rajčatová pasta související s rajčatovou pastou. Těstoviny z bramborové šťávy mají vyšší obsah pevných látek (v pyré - až 20%, v pastě - až 40%). Výroba rajčatové pasty lze rozdělit do 7 etap:

 1. Suroviny dodávané do zvláštního kontejneru jsou převedeny do bunkru.
 2. Z bunkru na dopravním pásu vstupují rajčata do pračky. Musí být vypláchnuty nejen z nečistot a nečistot, ale také z pesticidů.
 3. Pomocí kontrolního dopravníku s oplachem je vybrán výběr nevhodného ovoce.
 4. Přeprava v sekacím stroji, ve kterém budou rajčata převedena do homogenizované hmoty.
 5. Pak se odpařovací proces uskutečňuje ve vakuové odparce.
 6. V vyrovnávací nádrži se do pasty přidá sůl.
 7. V balení je balení rajčatové pasty ve speciální nádobě.

Co se bude požadovat při zakládání výroby?

Abyste mohli otevřít svůj podnik, musíte si zakoupit následující zařízení: homogenizátor typu vakuový typ, stroj na broušení a terminaci surovin, vakuový výparník. Tyto tři automobily budou stát od 57 tisíc dolarů do 130 tisíc dolarů. A budete potřebovat vybavení pro přepravu a balení produktu, což bude stát přibližně stejně. Tato částka může být podstatně nižší, pokud si koupíte použité zařízení.

Zařízení, pomocí něhož můžete vyrábět výrobu rajčatové pasty, musí být správně nainstalováno mezi sebou, a proto, abyste předešli problémům, musíte si koupit kompletní výrobní linku uzavřeného cyklu. Výkon hotových výrobků činí přibližně 17,25%. V ideálním případě, pokud bude obchod s rajčaty organizován na základě svých rozsáhlých oblastí, které budou růst potřebné produkty.

A co trh s takovými výrobky?

Při nákupu produktů, jako je rajčatová pasta, nejčastěji věnujte pozornost následujícím položkám: ceně, barvivu, zahušťovadlům, konzervačním látkám atd., Vhodné balení. Rajčatová pasta se rychle lisuje, takže nejlepší je "jednorázové" balení.

Výrobci rajčatové pasty jsou v celé zemi distribuovány ve velkém počtu. Ruský trh s těmito výrobky se odhaduje na 195 tisíc tun ročně. 90% dotčených výrobků se dováží z Číny, Íránu, Uzbekistánu a Turecka. 75% - suroviny, 25% okamžitě přichází v maloobchodě. Kde jsou domácí rajčata - to je samostatná záležitost.

Je zřejmé, že v těchto zemích stát podporuje zemědělství, takže suroviny jsou levnější. Proto výroba rajčatové pasty bude stát mnohem ekonomičtěji. Jiným způsobem není možné vysvětlit, jak v poušti je možné pěstovat levnější rajčata než například na Krasnodarském území. Hlavní věc je, že nikdo nebude kupovat těstoviny z Íránu, pokud existuje hodný domácí protějšek.

Takže celý trik je dát vaši pastu do police supermarketových řetězců. To lze provést samostatně, nebo můžete produkt distribuovat. V obou případech bude zapotřebí dobrý obchodní návrh s popisem konkurenčních výhod a zdůvodnění hospodářských přínosů pro partnery.

Jít na trvalý a dobrý zákazník bude obtížné

Existuje názor, že musíte zaplatit za právo prezentovat svůj produkt v supermarketu. Není tomu tak vždy. Například známá francouzská síť (její hypermarkety existují jak v Rusku, tak na Ukrajině) přebírá prodejní zboží na principu "nejlepší cenové nabídky". Mnoho sítí převezme produkt na zkušební dobu v několika obchodech.

V každém případě potřebujete dobrý prodejní tým. S největší pravděpodobností nebude možné okamžitě vstoupit do velkých národních sítí. Tento „poplatek za pluku,“ logistické náklady, sankce za takzvané komoditní defekture, náklady na udržování prodejního týmu a tak dále. D. Při plánování strategie rozvoje na příštích 10 let, kde začít, je stále malá. Z malých prodejen cihel a malty, malých regionálních řetězců, místních pizzerií ​​apod.

Reklamní činnost

Můžete to udělat sami. Může se jednat o reklamu na prodejních místech: plakáty, wobblery, neobvyklé cenové značky a tak dále. Hlavní věc je, že jde o domácí produkt bez škodlivých přísad. Dobrá jasná značka, prominentní místo na poličku - a rajčatová pasta se prodá.

Od koho potřebujete získat povolení?

Chcete-li otevřít vlastní výrobnu na výrobu těstovin, budete muset sbírat reference od místních úřadů. Zejména - z SES.

Zaměstnanci této služby jsou schopni najít problém, který není ani viditelný. Chcete-li získat všechna potřebná povolení, musíte si zakoupit pouze kvalitní suroviny.

Navíc výrobní oddělení by mělo být navrženo v plném souladu se všemi požadavky. Může být nutné provést přeplánové práce, změnit vedení, uspořádat zařízení atd.

Abyste mohli otevřít vlastní firmu, musí být počáteční kapitál alespoň 200 000 dolarů. Tato částka bude zahrnovat nákup zařízení, nábor zaměstnanců, pronájem prostor a nákup surovin. Jak lze vidět ze všech výše uvedených skutečností, výroba rajčatové pasty může přinést poměrně dobrý zisk. Tak proč se nepodílet na takových podnikatelských aktivitách?

Technologický postup výroby rajčatové pasty

Technologický postup výroby rajčatové pasty s balením v 200litrových aseptických pytlích, umístěných v kovových bubnech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o různé druhy rajčat, při výrobě rajčatového koncentrátu je třeba vědět, jaký technologický proces bude produkt trvat: ColdBreak nebo HotBreak. Farmář tak bude moci organizovat zemědělskou práci a vyzdvihnout vhodná odrůda rajčat dlouho před výrobou. Aby bylo dosaženo nejvyššího produkčního výkonu na hektar půdy a vysoké odolnosti vůči různým chorobám, doporučuje se používat spíše hybridní semena než ty, které byly získány z čerstvých rajčat.

Zařízení, které denně zpracovává stovky tun čerstvých rajčat, potřebuje konstantní a nepřerušovanou dodávku čerstvých produktů (surovin). To lze dosáhnout dvěma způsoby: a) řádně organizovat sklizeň tak, aby bylo správné množství surovin přivedeno do rostliny v daném okamžiku (ne příliš brzy a není příliš pozdě) nebo b) poskytovat bazény poblíž linky. Tyto cementové nádrže, obvykle o velikosti 5 x 30 m a asi 150 tun rajčat a 150 tun vody, slouží jako hlavní "zásoba", která zařízení poskytuje konstantní dodávku výrobku.

Je velmi důležité, aby zpracovatelská linka pracovala s konstantní maximální kapacitou. Práce s nízkým výkonem nebo s přerušeními je absolutně nepovolena. Faktem je, že pokaždé, když je linka odpojena, je nutné důkladně vyčistit všechna zařízení, což vede k velké ztrátě pracovní doby a spotřeby vody.

Kromě toho čerstvé a zralé rajčata nemohou být skladovány a čekají na zpracování po dobu více než 24-28 hodin při okolní teplotě vyšší než 30 ° C, protože to může vést ke zhoršení kvality konečného produktu a ke snížení koncentrace Brixu.

Termín HotBreak znamenal mletí čerstvých rajčat po zahřátí na teplotu od 85 ° C do 100 ° C, zatímco termín ColdBreak mít tytéž broušení rajčata, jen při nižší teplotě od 65 ° do 75 ° C. Rozdíl mezi těmito dvěma výrobky spočívá ve zdánlivém stupni viskozity měřené v Bostwick centimetrech. Produkt získaný v procesu HotBreak je viskóznější, a proto hustší, s průměrnou viskozitou 3,5 až 6 centimetrů Bostwicku. Tento typ zpracování se používá k výrobě kečupu a různých omáčkách s požadovanou koncentrací 28 ° - 30 ° Brix; zatímco proces ColdBreak se používá k výrobě rajčatové pasty s trojnásobnou koncentrací 36 ° - 38 ° Brix, zabalené do 500 nebo 1000 gramů plechovek. pro domácí použití.

Přehled obrázků viskozita aspekt z hlediska chemie: tento postup zvyšuje viskozitu rajčatové pasty působením tepla, z technického hlediska je ekvivalentní postup enzimatsionnoy inaktivaci. Tento postup nejen zvyšuje stupeň konzistence konečného produktu, ale také výrazně snižuje riziko konečného jevu výrobku syneresi (tj oddělování kapalné části produktu z jeho vláknité části) tak, že spotřebitelé nemají rádi. Bylo prokázáno, že pektolitovye enzymy se obvykle nacházejí v rajčatech a ovoci, oživeným kyslíkem během procesu mletí a začít zničit pektin - látka, která dává hustotu rajčatového protlaku. Bylo rovněž zjištěno, že pektolitové enzymy jsou deaktivovány při teplotě vyšší než 85 ° C. Proto všechny nastavení deaktivace enzymu, běžně známý jako instalační Hot přestávka, zvýšení teploty produktu na 85 ° C a více stupňů Celsia k inaktivaci enzymů, a tím zachování plné viskozity produktu.

Níže je podrobnější popis procesu výroby rajčatového koncentrátu.

Rajčata jsou přivedl do továrny v nákladních automobilech a uvolněn do přijímajících zásobníků (obvykle nazývá žlabů), vyrobené z nerezové oceli nebo cementu, ve kterém se kontinuálně čerpá voda v množství 3 - 5 násobku vypouštěné rajčata. Například pokud je přijímající kapacita 10 t / h suroviny, potom tok vody potřebný pro normální provoz bude nejméně 30 m3 / h.

Tento proud vody přenáší rajčata na válečkový výtah, který pak přenáší suroviny na třídící stůl. Nákladní automobily zarovnány podél zásobníku, a v té době, jako tělo plné rajčat, naklonit nad zásobník, operátor, pomocí speciální hadice, pošle je velké množství vody, čímž se usnadňuje plnění rajčat. Od samého začátku je postupné zásobování rajčaty spolu s vodou do přijímacího zásobníku zajištěno bez poškození ovoce.

Poté, po promytí čistými vodními paprsky (nejlépe pitnou vodou), rajčata padnou na třídící stůl. Zde obsluha odstraní zelené, poškozené nebo příliš malá rajčata, které jsou umístěny na dopravníku pro vadné suroviny (nebo šnekový dopravník), a oddělí se ve velkém kontejneru nebo přímo načten do vozové skříně za následného vývozu. Rajčata jsou také vhodné ke zpracování, jsou dodávány na rozmělňování (toto může být kladivového drtiče nebo speciální mono čerpadla, který je vybaven šneku) za vzniku měkké hmoty. Maso se zahřeje na 65 ° - 75 ° C pro ošetření studenou pauzou nebo na 85 ° - 95 ° C pro ošetření Hot Break. Hlavní ovládací panel vakuového výparníku umožňuje nastavit teplotu topení.

Ohřátá rajče hmotnost (vlákno šťávy, usně a semena) se speciálním čerpadlem se přivádí do Odšťavovač sestává ze dvou strojů: čisticí stroje a zařízení pro rafinace (rafinéru) vybavený dvěma monitory, různé velikosti buněk. První síto produkuje pevných částic do 1 mm, zatímco rafinéru přestávky do částic až 0,6 mm, v závislosti na tom, jaký typ sít je namontován na zařízení (je-li to nutné, může výrobce poskytnout displej s různými velikostmi ok). Odšťavňovač tak opouští: rafinovanou šťávu pro následnou koncentraci a odpad, který je odstraněn. Průměrný výkon závisí na různých faktorech, šťávy, jako jsou například: hmotnostní teplotě (vyšší teplota, že větší produkci šťávy), výrobků z různých rajčata, typu uvedeného síta, je rychlost otáčení rotoru a tvar je instalován na každé jednotce extrakčního systému. Průměrný výkon je asi 95%. Například pokud do dávkovače bude přidáno 100 kg horké hmoty, pak na výstupu obdržíme 95 kg šťávy a 5 kg odpadu. Ale pokud se předpokládá, že při řazení ztratíme od 1 do 3% z výchozího materiálu ve formě odpadu, na 100 kg rajčat uvolněn po průchodu výše uvedené kroky zpracování, získáme asi 93 až 94 kg hotového šťávy na koncentraci. Poté je rafinovaná šťáva sebrána ve velkém kontejneru, aby se kontinuálně dodávala šťáva do vakuové výparníku. Kapacita je vybavena indikátory / regulátory minimální a maximální úrovně pro ovládání provozu čerpadla, které přivádí šťávu do vakuové výparníku.

Šťávy z nádrže jsou přiváděny do vakuové výparny, která automaticky reguluje množství přídavku šťávy a množství uvolněného koncentrátu. Provozovatel musí nastavit pouze úroveň koncentrace Brix na ovládacím panelu podtlakového výparníku. Za normálních provozních podmínek nepotřebuje vákuový výparník další úpravy. Šťávka ve výparníku prochází několika stupni, kde se úroveň koncentrace postupně zvyšuje, aby se dosáhlo požadované hustoty v posledním stupni (nebo finišeru). Proto je rajčatová pasta automaticky extrahována pomocí čerpadla řízeného elektronickým refraktometrem.

Celý proces koncentrace (odpařování) se vyskytuje ve vakuovém médiu při nízké teplotě, a to pod 100 ° C. Cirkulace produktu uvnitř trubkové výměníky tepla různých dochází pomocí speciálních čerpadel z nerezové oceli, které dodávají produktu v trubky tepelného výměníku při rychlosti 1,2 m / s, aby se zabránilo „kontaktní zbytky“, tj. zabraňte spálení výrobku. To vám umožní pracovat po dlouhou dobu bez zastavení stroje (víme, že vakuová odparka FENCO společnost, založená na závod H. J. Heinz v Austrálii, pracoval v režimu Hot přestávka po dobu 32 dní bez přerušení pro čištění).

Produkční kapacita vakuového výparníku se měří v litrech odpařené vody za hodinu, zatímco rajčatová šťáva s počáteční hodnotou 5 ° Brix produkuje rajčatovou pastu s dvojitou koncentrací 30 ° Brix. Všechny vakuové odparky pro rajčatový džus jsou vyráběny na základě těchto parametrů. Stupeň koncentrace rajčatové šťávy silně závisí na hladině viskozity. Je-li hodnota Bostwicku rajčatové pasty nízká, koncentrace konečného produktu bude také nízká; a naopak, vysoká úroveň Bostwicku zaručuje zvýšení koncentrace produktu. Proto je velmi důležité vědět, zda údaje o produktivitě dodávaného zařízení korelují s parametry konečného produktu získanými v procesech Hot Break a Cold Break.


Koncentrát z výparníku je odeslána přímo do kontejneru sterilizační linky, kde je vysoký tlak čerpané do sterilizátoru chladiče a potom do aseptického plnění, kde se plní do předem sterilizovaných aseptických pytlích umístěných v ocelových sudech. Sterilizační teplota a doba zdržení produktu v systému se liší v závislosti na úrovni pH produktu. V případě, že hodnota pH produktu je roven nebo menší než 4,2, jeho teplota sterilizace musí být 115 ° C na výstupu z paměťové sekci, a zádržná doba by měla být alespoň 60-90 sekund. V případě, že stejná hodnota pH produktu přesahuje 4.2, se doporučuje oxidovaného produktu, čímž se sníží úroveň pH 4,1, který zlepší chuť a kvalitu konečného výrobku; toto může být také dosaženo snížením teploty / času sterilizace. Sterilizovaná rajský protlak před plněním do předem sterilizovaných dřeva a hliníkových sáčků, které v kovové nebo plastové sudy, se ochladí na teplotu asi 35 až 38 ° C Balený koncentrát může být skladován po dobu až 24 měsíců v závislosti na hodnotě pH a okolních podmínkách. V každém případě, kdy je výrobek skladován po dobu delší než 12 měsíců, se doporučuje umístit do mrazničky, aby se snížila úroveň oxidace, která může způsobit ztmavnutí produktu.

Technologický postup výroby rajčatové pasty

Charakteristika surovin, základních a pomocných materiálů pro výrobu koncentrované rajčatové pasty. Organoleptické ukazatele hotových výrobků. Výpočet materiálové bilance. Mapa výroby technochemického řízení.

Posílání dobré práce do znalostní základny je snadné. Použijte níže uvedený formulář

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci, kteří používají znalostní bázi při studiu a práci, vám budou velmi vděční.

Hosted on http://www.allbest.ru/

1. Charakteristika surovin a hotových výrobků

2. Technologický proces

3. Materiálová rovnováha

4. Technochemická regulace

Seznam použité literatury

Koncentrované výrobky z rajčat zaujímají jedno z předních míst v oblasti konzervovaného ovoce a zeleniny. Jsou to hlavní složkou zeleninové svačiny, obědy, plynu a některé ryby, masové konzervy a v sociální a domácí nabídky jsou zahrnuty ve formulaci prvních a druhých chodů, omáčky, koření a ozdoby.

Koncentrované výrobky z rajčat jsou rajče hmota, zbavená semen a kůže a vaří na různé hmotnostní podíl pevné látky (v%): rajčatový protlak - až do 12, 15 a 20, rajčatový protlak - 25, 30, 35 a 40. Tato Konzervovaná skupina zahrnuje omáčky z rajčat.

Hlavní výrobou produkce rajčat je rajčatová pasta.

Nejznámější výhodou rajčatové pasty je dát pokrmu charakteristickou chuť a barvu. A normální, zdravé trávení, jak všichni víme, začíná tím, co jídlo vypadá a vůně. Potraviny, které voní a vypadají chutně, přispívají k produkci trávicích šťáv, což znamená, že jídlo je absorbováno naplno a těží z ní. Rajčatová pasta je v tomto smyslu výborným stimulátorem pro výrobu trávicích šťáv a zlepšení trávení.

Tomato pasta, jak je uvedeno výše, obsahuje vitaminy, které jsou v rajčatech, a ve skutečnosti má stejné příznivé vlastnosti jako rajčata.

Vitamin C, který se také nazývá vitaminem života, je silným antioxidantem, stimuluje imunitní systém, všechny systémy a orgány lidského těla. Vitamin C pomáhá v boji proti virům a bakteriím, cizím mikroorganismům, které pronikají do těla. Kyselina askorbová pomáhá předcházet širokému spektru onemocnění, od běžného nachlazení až po onkologii.

Význam vitaminu C v prevenci onemocnění se zvyšuje v kombinaci s vitamíny A a E a tyto dva vitamíny jsou také přítomny.

Význam vitaminu C v prevenci onemocnění se zvyšuje v kombinaci s vitamíny A a E a tyto dva vitamíny jsou také přítomny v rajčatové pasty, což z něj činí antioxidant. Antioxidační vlastnosti rajčatové pasty pomáhají zachovat mládí a krásu po mnoho let.

A samotný betakaroten pomáhá vyrovnat se se stresem. Hodnota beta obrazu je známa v procesech, které působí proti účinkům chemických a radioaktivních kontaminantů.

Vitamin B 1 zlepšuje metabolismus sacharidů, pomáhá urychlit metabolismus a pomáhá vyrovnávat se s nadváhou. Také vitamíny B jsou nezbytné pro fungování trávicích a kardiovaskulárních systémů. Jejich příjem do těla je nezbytný pro prevenci infarktu a mrtvice.

K prevenci kardiovaskulárních onemocnění je také nutná kyselina nikotinová (vitamín PP). Zachovává kontrolu hladiny špatného cholesterolu v krvi. Navíc vitamín PP podporuje produkci hormonů, má obrovský dopad na práci hormonálního systému, včetně pohlavních hormonů.

Nejdůležitější výhodou rajčatové pasty je však přítomnost lykopenu. Tomato pasta - šampión v obsahu lykopenu: do 1600 mg / kg. A v čerstvých rajčatech je lykopen obsažen v minimálních množstvích, které nelze považovat za významné pro žádný vliv na zdraví.

Lykopen je přírodní pigment, karotenoid, který dává rajčatům charakteristické zbarvení. Schopnost dát zeleninu jasnou barvu (mrkev také obsahuje karotenoidy) - není to jejich jediná důstojnost.

Lykopen je jedinečný léčivý přípravek, přirozený a fyziologický. Lykopen a jeho deriváty se úspěšně používají k léčbě mnoha nemocí, včetně rakoviny. Přípravy s lykopenem pomáhají zastavit růst nádorových nádorů a význam této látky pro prevenci lékařů pro vývoj rakoviny se nedávno nazývá zásadní.

Lykopen má také pozitivní vliv na fungování kardiovaskulárního systému. Tento karotenoid snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi, pomáhá normalizovat krevní tlak, zlepšuje funkci srdečního svalu. V Itálii, kde národní kuchyně široce používá rajčatovou pastu, je výskyt kardiovaskulárních onemocnění mnohem nižší než ve zbytku Evropy.

Kosmetologové tvrdí, že lykopen není zbytečný pro stav pokožky. Aby co nejdéle udržovala nejmladší pokožku, kosmetičtí lékaři doporučují, aby denně konzumovaly až 50 gramů rajčatové pasty. V tomto množství rajčatové pasty obsahuje lykopen, dostatečný k udržení mladistvé kůže. Stejné číslo doporučujeme jíst a lékaře pro prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Naléhavost této práce vyplývá z nutnosti zavést nová progresivní zařízení, která zajistí zintenzivnění výrobních procesů, zlepšení kvality vyráběných výrobků a snížení ztrát energetických zdrojů a nákladů na suroviny.

Hlavním cílem kurzu je vyvinout technologickou linii pro výrobu rajčatové pasty. K dosažení tohoto cíle je třeba řešit následující úkoly:

1. Představte stručné charakteristiky hotového výrobku, surovin, základních a pomocných materiálů.

2. Vypracovat systém strojních přístrojů pro výrobu rajčatové šťávy;

3. Vypočtěte materiálovou bilanci;

4. Provádět technochemické řízení výroby.

1. Charakteristika surovin a hotových výrobků

Při přípravě rajčatové pasty se čerstvé rajčata používají v souladu s normou GOST 1725-85

Tato norma platí pro čerstvé rajčata pěstovaná na otevřené a chráněné půdě, sklizená, dodávaná a prodávaná k čerstvé konzumaci, konzervování celých plodů a solení.

Rajčata jsou v závislosti na kvalitě rozdělena do tří tříd: extra, první a druhá. Rajčata jsou v závislosti na tvaru rozdělena do čtyř hlavních typů: kulatá (včetně oválné, s hrdlem na vrcholu ovoce); Ploché (včetně žebra); Rozšířené (včetně válcového); třešeň.

Hlavní požadavky na čerstvé rajčata jsou uvedeny v tabulce.

Tabulka 1. Technické požadavky na čerstvé rajčata

Podnikání výroby rajčatové pasty

Přehled trhu výroby rajčatové pasty

Často začínající podnikatele, uvažoval o objev vlastního podnikání, vyhnout se produkce potravin a hledají jiné oblasti investic: stavebnictví a stavebních materiálů, obchodní, nepotravinářské produkce, atd. A oni to perfektně marně - protože, jak víte, vaše vlastní podnikání je lepší začít s nejméně rizikové a. nejjednodušší a nejlevnější produkce.

Navíc mnoho výrobců, včetně stavebnictví, může být klasifikováno jako technologicky nekomplikované a má nízkou cenu.

Ale je stabilní a trvalý požadavek nelze vyjmenovat - poptávka po stavebních materiálů, například, je silně závislá na ročním období, a rozsah čistého vývozu, který je ve skutečnosti mnoho dalšího prodeje je plný velkých, středních a malých firem, a vstoupit na trh je poměrně obtížné.

Nicméně pokud jde o výrobu potravin, můžete být v tomto ohledu naprosto klidní: poptávka na tomto trhu je stabilní a prakticky nezávislá na sezóně, ekonomické situaci a dalších vnějších faktorech.

Pokud jste se rozhodli začít vyrábět jej v oblasti potravin, měl by nejprve vyberte segment, který je méně komplikovaná, pokud jde o technologii a nevyžaduje velké investice do zařízení, výrobních zařízení a organizace samotného procesu (zejména nevyžaduje přítomnost většího počtu kompozitových dílů ). Jednou z mnoha možností, která splňují výše uvedená kritéria, je výroba rajčatové pasty.

Rajská pasta (nebo rajčatová pasta) - jak víte, produkt vyrobený výhradně z rajčat s přídavkem soli. Poměr součástí je dokonalý: existují pouze dva, jsou levné a ve výrobním procesu nevyžadují komplexní dodatečné zpracování pomocí špičkových strojů.

Ve skutečnosti je rajčatová pasta jednoduše solené rajčata mletá na homogenní hmotu, solené na koncentraci pevných látek 20 až 40%. Výrobek je snadněji si představit, že je poměrně obtížné. Kromě toho můžete najít výhodnější a výhodnější způsob, jak otevřít vlastní podnik, a to zejména pro začínající podnikatele.

Technologie výroby rajčatové pasty

Suroviny - rajčata - se vloží do speciálního zásobníku, které by mohlo dokonce vytvořit na místě vykládání automobilů - není-li, samozřejmě, suroviny ve velkém, spíše než v krabicích nebo jiných obalů. Pokud to není možné, rajčata se po extrakci z nádoby naloží ručně nebo pomocí speciálních strojů.

S pomocí pásu nebo jiného vhodného transportu vstupují rajčata do pračky, kde jsou zpracovávány k odstranění cizích látek: nečistoty, písek, pesticidy atd.

Před vstupem přímo do řezačky projíždí rajčata takzvanou. kontrola dopravník s kondicionérem, kdy pracovník nebo pracovníci, v závislosti na objemu výroby, vybere nepoužitelné (zkažené, zkažené, příliš zelená, atd.), zeleninu, a také podrobuje doplňkové propláchne není dobře promyje.

V helikoptéře proto spadly pouze rajčata, které prošly vizuální kontrolou, což vylučuje výrobu špatně kvalitní produkce. Plynulý produkuje řezání široké rajče na malé (1 cm) kusů, které jsou více citlivé na následnou odírání homogenní (tzv homogenizována) v příslušné množství (rozvlákňování) stroje.

Dalším krokem při výrobě rajčatové pasty je zvýšení hustoty nebo množství sušiny ve výsledné polo-kapalné hmotě. To se provádí pomocí vakuové odparky, která se používá pro mnoho podobných potravinářských průmyslových odvětví. Podle normy GOST 3343-89 je třeba dosáhnout konzistence hodnot od 25% do 40% sušiny, pokud jde o celkovou hmotnost produktu.

Po odpaření téměř hotové rajčatový protlak se dodává do vyrovnávací nádrže, kde se přidáním soli - podle výše uvedeného standardu, hmotnostní podíl ne více než 1,5%, vztaženo na celkovou hmotnost výrobku.

Dále pasta vstupuje do dávkovače, pomocí něhož je vydávána kusem po částech do samotného obalu - skleněných a plechových plechovek a dalších obalů.

Samozřejmě, poslední fáze výroby je balení, označování a (nebo) použití příslušných štítků.

Suroviny, marketing a zařízení na výrobu rajčatové pasty

Zařízení na výrobu rajčatové pasty lze zakoupit ve dvou verzích: nezdravá nebo hotová linka. Při nákupu zařízení pro výrobu rajčatového protlaku jednotlivých uzlů a agregátů, zejména z druhé ruky, můžete ušetřit poměrně výrazně, ale existuje významná nevýhoda: problém spojování různých velikostí a různých energetických strojů a čas strávený na pořízení celého seznamu.

linka připravena bere v úvahu technické charakteristiky každé jednotce, takže odpadají problémy s připojením, je v určité době, v závislosti na výrobci tohoto regionu a jsou často instalovány výrobcem (pokud tomu tak není, a opět děti second-hand zařízení).

Je samozřejmě výhodnější druhá metoda akvizice, ale je také poněkud dražší. Rozhodnutí o koupi by mělo být v každém případě provedeno na základě finančních příležitostí a rozsahu, jakým bude podnikání v širším měřítku.

Pokud pracujete výhradně pro obchod ve svém vlastním městě nebo regionu, kde pracujete se dvěma nebo třemi stálými dodavateli, pak je tomu tak: stačí použít použité zařízení, které je samo o sobě shromažďováno.

Pokud jsou na meziregionálním nebo mezinárodním trhu rajčatové pasty výstupy a jste připraveni pracovat s jakýmkoli dodavatelem, včetně dovozců, pak je vaše technologická linka na klíč. Ale pak byste se měli zaměřit na cenu o něco vyšší.

Uvažujme tedy o cenách hlavních složek výrobní linky rajčatové pasty (tj. Bez podavačů, dopravníků a dalších doplňkových zařízení).

Jednou z hlavních součástí je vakuový mixer-homogenizátor. V závislosti na provozním množství (tj., Skutečná kapacita, objem Přiváděný surový materiál) a možnosti - například, rotační regulátory otáček, automatický kryt zvedací zařízení, a na tom, zda se jedná o páry nebo elektrické cena se pohybuje od 255-305 tis. (respektive parní a elektrické topení, kapacita - 30 litrů) na 820-1065 tisíc rublů. (parní a elektrické topení, kapacita - 300 litrů).

Pak můžete zaznamenat "drtič", opravdu nazvaný "univerzální stroj pro termizaci a drcení výrobků", jehož cena je 890-2375 tisíc rublů. a stejně jako v předchozím případě závisí na kapacitě - množství zpracovávaných surovin současně - od 50 do 700 litrů u daného příkladu. Hlavní jednotka - vakuový výparník bude stát (v závislosti na objemu nádrže, v příkladu - 50-5000 litrů) v 250-1630 tisíc rublů.

Ve skutečnosti je tento krátký seznam více než polovina ceny linky. Zbytek zařízení na výrobu rajčatové pasty - dávkování, pečení, balení, doprava atd. - bude stát za stejnou cenu.

Samozřejmě, že síla ze tří hlavních jednotek musí být stejná - například mísič-homogenizátor pracovní objem 30 litrů, je nepraktické instalovat výparníku kotle na tunu nebo 1000 litrů - za druhé v tomto případě bude jen nečinnosti - nebude fungovat na plný výkon.

Co se týče surovin, můžeme říci následující: i pro nejmenší objemy výroby rajčatové pasty to potřebuje hodně.

Klasická kombinace je poměr 29: 5 nebo 5,8: 1. To znamená, že k výrobě tuny rajčatové pasty je třeba asi 6 (přesněji 5,8) tun surovin. Výtěžek je tedy 17,25%. Takže je nutné získat podporu alespoň několika velkých dodavatelů a navíc vytvořit příjemnou síť od menších dodavatelů.

Ideálním případem by samozřejmě bylo uspořádání vlastní farmy na rajčata, tk. výrobci rajčat v průmyslovém měřítku v naší zemi nejsou tolik.

Ale prodej výrobků netrvá dlouho a úsilí. Rajská pasta - ve skutečnosti jedna z nejoblíbenějších věcí v produkci potravin. Jeho hlavním objemem je výroba kečupu a dalších podobných omáček, stejně jako obnovené rajčatové šťávy.

Kromě toho se jako základna omáčky pizza používá rajčatová pasta, takže pokud se ve vašem regionálním segmentu trhu nachází pizza a gastronomie, stanou se vaší zákazníky.

Co se týče exportu rajčatový protlak, to by se nemělo zapomínat, že zahraniční spotřebitelé kupují pouze pastu, která má koncentraci sušiny, se blíží 40% a samozřejmě (stejně jako v domácích a stanoveným normám) - bez zahušťování a barviv.

Video o tomato pastě

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.