Hlavní oblasti obilí v Rusku

Pěstování obilovin je jednou ze základních složek Ruska. Potenciál pro pěstování různých plodin je velmi velký.

K dnešnímu dni jsou hlavním potravinářským výrobkem ve spotřebním koši chléb, pekařské výrobky, mouka, obiloviny, těstoviny. V každé oblasti země jsou priority v oblasti pěstování obilovin v závislosti na přírodních podmínkách, klimatu a půdě. Hlavní plodiny jsou pšenice, ječmen, žito, oves. Ekonomický faktor určil hlavní objem sběru obilí v pěti hospodářských oblastech země: Ural, Severní Kavkaz, Střední Černá Země, Západní Sibiř a Volha.

V Rusku je hlavním obilovinem pšenice, která vede k výnosům, osetým plochám a vývozům. Dvě druhy pšenice se vysévají - zima a jaro. V západní části Ruské federace převažuje zimní pšenice. V roce 2010 činil hrubý inkaso 278 694,7 tis. V západní a východní Sibiři, v Urali, volská oblast pěstuje jarní pšenici. Jeho hrubý výběr v roce 20110 činil 135 971,6 tis. Průměrný výnos těchto plodin činí 23,2 c / ha. V roce 2008 dosáhla maximální sklizeň pšenice 63,8 milionu tun.

Druhým výrobním místem je ječmen. Vzhledem k dobré odolnosti vůči suchu a mrazu je ječmen pěstován prakticky po celém Rusku. Asi 70% ječmene se používá pro potravinářské účely. Ječmen se používá při výrobě obilovin v pivovarnictví. Průměrný výnos je 23,1 c / ha.

V současné době je Rusko nejprve v kultivaci a sběru žita. Žito používá jak potraviny, tak krmné plodiny. Je odolnější vůči mrazu a půdě než pšenice. Hlavní ekonomické oblasti jeho pěstování: Centrální, Volga-Vyatka, Volga, Ural. Vzhledem k tomu, že pšenice je více poptávaná a dražší v ceně, vytěsňuje žito o několik pozic nižší. Průměrný výnos žita je 20,7 c / ha.

Oves se pěstuje především jako pícniny. Muesli, obiloviny, ovesné vločky, smíšené krmivo pro zvířata jsou získávány z toho. Oves se pěstuje v lesní zóně av lesoprostorové zóně evropské části Ruska. Hlavní ekonomické oblasti pro pěstování ovesu: Urale, Povolžský, Centrální Černá Země, Volga-Vyatka, Západní Sibiř a Východní Sibiř, Dálný východ. Rusko roste a sbírá oves na prvním místě ve světě.

Každá obilná plodina je pro kultivaci velmi cenná. Rok od roku rostou ruští agrární různí obilí, aby se zabránilo vyčerpání půdy. Každá farma předem plánuje střídání plodin, techniku ​​zpracování a sklizně. Koneckonců kvalita a množství budoucích plodin závisí na správném a včasném připravovaném plánování.

Velikost pěstovaných oblastí v Rusku v roce 2011 činila 58% z celkové plochy. Pšenice a ječmen představovaly přibližně 75%. Od roku 2006 do roku 2010 se prodej obilovin zvýšil z 37 milionů tun na 40 milionů tun, což představuje 8 procent. Podle prognóz marketingových analytiků bude růst tržby obilovin v průměru růst za rok bude 1,6%. Do roku 2015 dosáhne číslo 43,4 milionu tun. Od roku 2011 do roku 2015. očekává se obnovení a zvýšení hodnoty dovozu obilovin.

Vlastnosti pěstování raže, výsadby a péče

Když jste se rozhodli zasít hliněný pozemek s žito, nedopustili jste se. Toto je výhoda, která je prospěšná, jelikož pouze v agronomii je kultura široce využívána jako zelené hnojivo a ošetřovatelka půdy. Také užitá plodina také nalézá uplatnění - existuje mnoho kuchařských a lékařských receptů, jejichž hlavní složkou jsou zrna, otruby a dokonce i stonky žita. Podařilo se nám shromáždit praktické rady od nejlepších odborníků z oboru, jak uspořádat přípravu, výsadbu a pěstování této obiloviny.

Jarní a zimní žito: popis

Nejprve zjistíme, jaký druh žita je, jaké jsou jeho rysy a rozdíly.

Pro zemědělské účely je pro rozsáhlé sklizeň krmných plodin mnoho let žita získaného při přechodu divokých a kultivovaných druhů. Je to vzácné. V severních oblastech Ukrajiny jsou oblíbené odrůdy "Tatyanka" a "Vesnyanka", v jižních oblastech - "Odessova vytrvalost".

Potřebujeme potravinové potřeby a jako siderata používáme žitné inokulum, které roste jeden rok. Ve většině případů je tato skupina zastoupena diploidními odrůdami ("Amanda", "Struggle", "Boguslavka"), které jsou charakterizovány odolností vůči mrazu a neštěstí. Také jsou nenáročné na podmínky kultivace. Dlouhodobé studie a pokusy chovatelů vyústily ve vzhled tetraploidního žita, například "Pukhovchanka", což je typické vytrvalost pro podávání stonků a velkého zrna.

Roční kořen je důležitým kořenovým systémem. Vláknité kořeny se prohlubují o 1,5 - 2 metry a nezávisí na zavlažování. Kromě toho mají vysokou schopnost absorbovat živiny. S hlubokým vysazováním semen jsou uzly clusteru položeny na dvou úrovních: horní a dolní. Nadřazenost zůstává s nadbytkem v horní vrstvě půdy. Za příznivých podmínek může z jednoho zrna vyrůst více než 50 výhonků. Produktivita v rozmezí 20-40 t / ha.

Roční a trvalí trávní zástupci z obilovin jsou rozděleni do dvou rodů: jaro a zima. Bez ohledu na klasifikaci se žito vztahuje na odolné agresivní rostliny a podle popisu charakteristik převažuje nad pšenicí. Za prvé, rostoucí podmínky jsou méně náročné, zadruhé jsou vlastní pouze fytosanitární vlastnosti a za třetí rostlina dobře odolává chorobám a škůdcům.

V praxi se nejčastěji vysévají zimní odrůdy ("Niva", "Khakada", "Drevlyanskaya"). Dávají větší výnos i na chudých písčitých půdách, dobře snášejí vysokou kyselost půdy, jarní sucha a špičku v měkkých zasněžených zimách. Bez krytu mohou přežít 25 stupňů mrazů. Zimní žito se vyznačuje biologickými vlastnostmi a dává první výhony při teplotě 1 - 2 ° C a při teplotě 12 ° C zelené plochy zcela utahují a rychle křoví. V průměru vegetativní doba trvá od 270 do 350 dnů. Současně je kultura velmi citlivá na vysoké teploty, může zahušťovat zahušťování a při použití jako meziprodukt vysuší půdu. Na tomto místě zasazená zelenina potřebuje pečlivé zalévání. Jarní žito se vysévá na jaře, ve větší míře v Prykarpattya a v horských oblastech Karpat. Ve středních a severních oblastech Ukrajiny se často pěstuje jako pojištění proti zimování zimních plodin i ke krmným směsím. Populární odrůdy jsou "Onohoyskaya", "Tulun", "Kabardinskaya". Jejich rysem je potřeba zvýšit míru osiva kvůli špatnému hnojení. Přes existenci různých ročníků výsevu je domácí raj pěstován v domácím zemědělství.

Vlastnosti výsadby žita

Vysejte ražskou zahradu, chráňte ji před erozí a obohacujte dusíkem, draslíkem, organickými látkami, které podporují uvolňování a propustnost vzduchu v půdě. Kromě toho se zároveň zbavte otravných škůdců a plevelů. Dokonce ani trvalky typu wheatgrass a knotweed nemohou stát.

Je žádoucí, aby se v zimě raj připravil pozemek předem a aby po setkáních pořádal výsev. Může být také použit jako předchůdce mrtvých a jarních obilovin nebo meziproduktů. Není divu, že agronomové nazývají žito zelené hnojivo, které není nižší než jeho kvalita humusu a minerálních komplexů. Za tímto účelem je nutné vypočítat výsev tak, aby se internody budoucího siderata vytvořily před pramenem.

V mimosezónním období, kdy se většina zástupců rostlinné flóry nedokáže plně rozvinout, kořeny žita uvolňují půdu a s nástupem rozmrazování výhonky se rychle zvedá biomasa. Zrychluje klíčení výhonků, které brání hrabání. Za několik týdnů před výsadbou hlavní plodina žito výhonky odříznou, za předpokladu, že jejich výška dosáhla 60 cm, a pohřben na 3 - 5 cm do země tak, aby hmota pereprela a chováni žížal. V průměru za čtvereční metr plochy by se mělo podílet asi 5 kg zeleně. Na takovém pozemku budou brambory, cuketa, rajčata, dýně, zelí, okurky rychle růst.

Nejlepší je osit plodiny obilovinami po lupinu, ovesu, trvalých trávě s jednorázovým použitím, lněná vlákna, kukuřice na siláž, brambory. Mimochodem, po tomto kořenu je země nemocná hlísty a velmi potřebuje hygienu, pro kterou je žita potřebná.

Jak připravit půdu pro žito

V závislosti na předchůdcích a půdně-klimatických podmínkách se provádí základní a předčasné pěstování půdy. Příprava začíná měsíc před výsevem. Nejprve osušte horní vrstvu s pluhem nebo bez pluhu. V určitém místě části, kde růst kukuřice, raná zařízení po primární ošetření půdy se provádí podle typu poluparovoy. Pouze jedna nebo dvě diskové loupané a radličkového pluhy, pluh pro orbu hloubky 22 - 25 cm a dvou - tří kultivací při každém snížení hloubky několika centimetrů.

Při výsevu žita po lnu a bramborách jsou plevele vyčištěny z plevelů s plochými hoblovkami s jehlami v hloubce 10-12 cm. Na ucpaných lůžkách se prohloubí na 20-22 cm.

Pokud jsou prekurzory ozimé žito a kukuřice byly bylinné trvalky, musí jít talířové brány do hloubky 12 cm a 25 cm orání pluh také příslušné ošetření půdy spojené agregáty AKP -. 2,5 s letadlem nebo brány, kruh shporovymi válců.

Po obilí se oblast odlupuje a rozorává do hloubky 16-18 cm v severních oblastech Ukrajiny a 20-22 cm ve středo-jižních oblastech. Současně stojí za to hromadit se a trápit. Vezměte v úvahu, jestliže je zbývá velmi málo času před výsevem žita, je lepší provést povrchovou úpravu disku loschilnikami.

Lupin, pěstovaný pro hnojení, je uložen v zemi na 25 cm, když se tvoří šedavě malý hrách. Země je orána do hloubky 18 - 20 cm.

K přípravě oblasti není před rozmnožováním zarostlých plevelů, je pravidelně pěstováno a bráněno. Před sejbou opět kultivujte kultivátor do hloubky snižování zrna. Někteří agronomové doporučují alternativu kombinovaných jednotek typu RVK - 3,6, RVC - 5,4.

Optimální doby výsevu

Období, kdy se raj vysazuje na zimu, závisí na charakteru odrůdy, klimatických podmínkách regionu, vlhkosti půdy, předchůdci a počasí. Například u raných plodin potřebují diploidní druhy a žito se špatnými předchozími obyvateli zahrady. Aby se na podzim vytvořilo příznivé prostředí a zabránilo se eskalaci kultury, což snižuje její odolnost proti mrazu, měly by se zimní plodiny vysévat v druhé polovině doporučených termínů. Výsledkem je, že před chlazením budou nejstabilnější vzorky schopny vytvořit pro další vývoj.

Ukrajinské zemědělské podniky v západní části země, a lesní step pro bezpečné zimu oseté v polovině září, v Polesí - První z nich, ve stepi - v druhé - třetí desetiletí.

Vědět, jak rychle rostou žito, je důležité, abyste tuto chvíli nezmeškali. V průměru by se výsev měl objevit 50 dní před konstantním poklesem teploty (4 - 5 ° C). Během tohoto období se výhonky zvětší a rostou o 25 cm. Pokud se zasadí dříve nebo později, kultura nemusí přezimovat.

Zimní odrůdy mohou být vysety na jaře, ale sklizeň by se neměla počítat. K tomu, aby kultura měla čas na to, aby byla zahuštěna, strávit její vernalizaci - semena vyklíčená na jeden milimetr jsou posypána vlhkým substrátem a poslány po dobu jednoho měsíce do ledničky. Po provedených manipulacích prasnicí. Existuje názor, že při sklizni žita raženého touto metodou je třeba vzít na vědomí nárůst výnosu.

Secí technologie (metody)

Existují tři způsoby výsevu:

 • běžné obyčejné s technologickými měřidly (nejúčinnější, protože umožňuje rovnoměrné rozložení osiva);
 • úzký měřidlo;
 • kříž.
Běžné druhy diploidní plodin v klasickém vrtačky setí Polessye rovnající se 5,5 - 6 milionů životaschopných obilí na hektar v stepi - 5 - 5,5 mil / ha, Steppe - 4 - 4,5 mil / ha. Norma vysetí tetraploidních odrůd je 0,5-1 milionů / ha méně. V případech, kdy se výsev provádí se zpožděním, a také pomocí technologií s úzkopásmovým a křížovým přenosem, je nutné zvýšit sazbu o 10-15%.

Zimní žito podle podmínek a metod výsevu se blíží pšenici. Optimální hloubka zrn v černozem při dostatečné vlhkosti 3 - 4 cm, na lehkých půdách - 5 - 6 cm v suchém počasí 7 - 8 cm Nezapomeňte, že Sestava licí hubice v žita se nachází v blízkosti kořenů tak silný vybrání nikde..

Vzdálenost mezi řádky je 15-20 cm.

Raž: pravidla péče (kontrola plevele, škůdci, pěstování půdy, hnojení)

Celkově je péče o žitné postele ve srovnání s pšenicí mnohem jednodušší a levnější. Vytrvalost rostliny parazitům a patogenům je vysvětlením toho. Před pěstováním žita se seznámíme s jejími hlavními požadavky a podmíněně je rozdělíme podle období.

Na podzim je důležité vytvářet podmínky pro dobré klíčení, zakořenění, obdělávání a zaplavování obilovin. Za tímto účelem je osetá plocha zavařena za sucha, s výjimkou výsevu na těžkých půdách. V opačném případě riskujete utahování zrna a půdy a získáte tvrdou kůru, což snižuje výskyt výhonků.

Pro zimu je žádoucí, aby rostlina rostla směsí fosforu a draslíku, která posílí a podpoří kalení žita. U mladých výhonů se doposud nepožaduje dusíkaté hnojivo - zničí odolnost odrůdy odolné proti chladu.

V zimě je potřeba pomoci trávnaté trávě, aby překonaly chlad, tvořený ledový dort a další překážky růstu. Záchrana kultury a zvýšení výnosu pomůže udržení sněhu. Ve velkých farmách se provádí lesními pásy a doma může být omezena na uspořádání křovin nebo štítů.

Od konce listopadu do března se ostražitými mistry vyvíjejí vzorky pro uplatňování příslušných opatření pro další péči.

Na jaře se musíte ujistit, že se voda nehromadí na poli. Pokud zůstane na setí více než 10 dní, všechno bude pryč. Na písečné půdě, která trvale trpí nedostatečnou vlhkostí, je potřeba udržet roztavené proudy. A v podmínkách ostrého předčasného rozmrazování rolovat pole s válečkem, aby se držel sněhovou pokrývku na něm. Tento postup pomůže raži bezpečně přežít následné mrazy. Nekondenzujte celé území, nechte mezi řadami.

S nástupem tepla, pár dní poté, co se uzel země přestane držet spolu, větrné brány zničit horní kůru a odstranit zjevnou plevel. Žito agresivně vytěsňuje z rostliny další rostliny, takže herbicidy se často vyskytují v silně ucpaných oblastech.

Brzy budete muset krmit klíčky, které přežily po zimě. Agronomové doporučují, aby se minerální hnojiva vyráběla dvakrát: pro základní obrábění půdy a na jaře. Normy jsou vypočítány na úroveň nižší než u ozimé pšenice, protože velké dávky vyvolávají podávání stonků. Navíc žita absorbuje živiny z nepřístupných hloubek půdy mnohem intenzivněji. V průměru se na hektar používá 45 až 90 kg dusíku, fosforu a draslíku. Úpravy vytvářejí charakteristiky půdy. Tato norma se zvyšuje, když byly prekurzory strniště, a při pěstování tetraploidních druhů žita. Ale po kukuřici je nutné zvýšit množství dusíku a naopak snížit po hrách trvalé bylinné rostliny.

Celá dávka draselných hnojiv, 80% dávky fosforu, se aplikuje při ošetření půdy, zbývajících 20 - 15% fosforu - při výsevu. Jako alternativu zvažte silně rozložitelnou fosforitovou mouku smíchanou s hnojem a rašelinou. U špatných substrátů je při vytváření lůžka vhodné hnojení s dusíkem (30 kg / ha).

Pro horní oblékání zelené hmoty se ve třetím stupni organogeneze zavádí 30 až 60 kg / ha dusíku a ve čtvrtém stupni 30 kg / ha. V kyselém prostředí, kde je hodnota pH nižší než 5, zimní postrádá vápna (3 - 5 t / ha), zatímco slanisek - sádra (3 - 5 t / ha).

Z organických hnojiv pro žito, hnůj, kompostové směsi z rašeliny a hnoje je důležitá fosforitová mouka s vápnem.

V létě není potřeba pěstování půdy, nicméně ošetřovatelství se nezastaví. Nyní je čas bojovat proti škůdcům, nemocem a preventivním opatřením. Navzdory stabilitě raže, kvůli klimatickým podmínkám nejsou vyloučeny případy infekce zimních plodin s kopečkem. Jeho housenky zemřou pod vlivem insekticidů. Rostlina jako čmeláci, chlebové štěnice, štěnice štěnice, turuny, hřebenatka. Zkazí stonky a obilí. Pravidelně kontrolujte zahradu a ošetřte ji v tichém počasí zvláštními prostředky. Škůdci zmizí z půdy, pokud včas vyčistí zimní žito a slámu a řádně připraví půdu. Bylo by vhodné sesvosmeny.

Nezapomeňte vyzvednout vzácné plevele. Aby se zabránilo ubytování stonky, v zavádění fázi, postříkají "Kampazonom" 50% (3-4 l / ha) nebo směs "Kampazona" (1, 5 - 2 l / ha) a "cesta" (3 l / ha). Mimochodem, poslední lék může být smíchán s herbicidy, pokud je potřeba jejich aplikace.

Jak správně sklízet žito

Žito zráží, když je zrno dobře ustálené v hrotu a nerozpadá, ale do něj nevstupují suché látky. Čištění chlebové hmoty začíná uprostřed zralosti vosku, což neumožňuje ztrátu semen a uši. Tento proces se nejprve provádí pomocí válců o optimální tloušťce 20 cm, 15 cm - s přebytkem vlhkosti vzduchu a 25 cm - s suchem. Současně kombajn nezmění svůj směr, uši se přivádějí do záhlaví. Zralý žito dozrává rychleji než pšenice po dobu 7 až 8 dnů. Přijaté zrno je nejdříve vyčištěno, tříděno a pak spadne na sušení a skladování.

Na zeleninové zahradě se sklízí strniště a půda se rozorá do hloubky 20 cm. V budoucnu nebudou zasahovat zpracováním semiparovou technikou, tříčlennou kultivací. Přijatá opatření zabrání budoucím plodinám před parazity a houbami.

Agrobizm: pěstování žita

Žito - jedna z nejvýznamnějších potravinářských plodin v Rusku, se používá ke krmení hospodářských zvířat pro lidskou spotřebu (z žitné mouky, škrobu produkoval, sladu). Naše země na prvním místě na světě v žita sklizně. Hlavními oblastmi pěstování této plodiny - Volga District (Republic of Tatarstan, Samara a Uljanovské oblasti), Uralský federální okruh (Republic of Udmurtské a Perm regionu), jakož i region střední a Volha-Vyatka.

Žito méně náročných podmínkách na životní prostředí než pšenice, odolný vůči mnoha druhů škůdců a patogenů. Přestože výsev žita má 39 odrůd, v naší zemi se pěstuje pouze žito. Zimní raj snadno snáší nízké teploty na -35 stupňů, takže v Rusku jsou zimní plodiny častější než jarní plodiny, které se pěstují v některých oblastech Buryat a Yakutia. Budeme zvažovat různé aspekty podnikání spojené s pěstováním zimního raže.

Náklady na pronájem zemědělské půdy v různých regionech Ruska se výrazně liší. Cena za hektar závisí na celkové plochy pronajaté půdy, blízkost silnice, přítomnost nebo nepřítomnost komunikace, vody, zařízení a může být u 500 rublů, a několik tisíc.

Jak jsme již řekli, žito může snadno pěstovat na půdě, která není vhodná pro pěstování pšenice. Nejlepšími předchůdci žita jsou lupino-ovesné směsi, vytrvalé trávy, brambory předčasné zrání, kukuřice na siláž, lněný, pšeničný hrášek. Žito může sklízet dva roky na jednom místě. Nedoporučuje se pěstovat žito po trvalých luštěninách, protože kvůli nim je půda nasycena dusíkem, což je škodlivé pro žito.

3-4 týdny před výsevem se provádí orba. Je-li plánována výsev raže po pšenici, použije se pluh se skimmerem; po bramborách, lnu, hrášku se půda pěstuje plochým řezáním; Po vytrvalých trávech a kukuřici se pole ošetřuje talířovými bary. Průměrné náklady na orbu hektaru půdy činí 700-1000 rublů.

Semena zimní raže lze zakoupit prostřednictvím internetu za cenu asi 10 rublů na kilogram. Velkou chybou moderních agronomů je vysetí čerstvě sklizených semen. Neotlezhavsheesya semeno ještě není připravena pro klíčení, takže žito sklizeň se sníží na 10 metrických centů na hektar, i když to může být více než několikrát.

Zvažte populární odrůdy žita. Grade „Tatar 1“ se vztahuje k Mid-odolné proti poléhání a mrazu, má dobrou kvalitu pečiva, které se pěstují na půdách chudých půdách. Mid-grade „Saratov 7“ má vysoký výnos, odolnost proti suchu a dobré zpracování a pečení vlastnosti obilí roste nejlépe v Volga regionu. Grade „Bezenchukskaya 87“ rovněž odkazuje na středně odolné proti poléhání, má výborné vlastnosti pro pečení, která je součástí státního rejstříku pro Central, Volha-Vyatka, centrální černozem, MID, Ural regionech. Stupeň „Novozybkov M-4‚námraza, poskytuje vysoké výtěžky, dobře roste v písčitých půdách, ale domeček s nadměrnou vlhkostí. Grade „Pullman zheltozernaya“ je určen pro pěstování v regionu Kursk, podíl ubytování a roztříštění je výrazně nižší než u jiných odrůd.

Před výsevem, semena by měli být proškoleni, aby se zabránilo kontaminaci stonku mozku a sněhu formy. K tomu použijte nadaci a TMTD. Termíny pšenice setí v non-černozem zóna - 5-25 srpna v pásu a jihovýchodních regionech střední Black Earth - 15. srpna do 1. září, v jižní oblasti - 25. září-10.

Normy žita osiva na hektar, jsou následující: v Central Black Země kapely - 5-6 milionů semen v non-černozem zóna - 6-7 milionů semena, v Povolží - 4-6 milionů semena, na Urale a Sibiři - 6-7 milionů semena. 1000 semen váží 30-40 gramů, v závislosti na odrůdě. V důsledku toho se 150 až 280 kilogramů semen na hektar plochy.

Existuje několik způsobů výsevu žita: normální, pro rušné páry, kříž, úzký náboj. Pokud sečíte žito na obsazené páry, pak sečíslová sazba stoupne o 15-20% a pokud se použijí metody s úzkým křížem nebo křížením, norma by měla být zvýšena o 10-15%.

Ihned po výsevu se doporučuje naklonit, což zaručuje lepší zimování. Na počátku jara by měly být plodiny obtěžovány. Z hniloba fundazol aplikované, plevel - herbicidy, i když žito je odolný proti plevelům, a léčba plevelů je zřídka nutné. Po 10-12 dnů po vzejití užitkové rostliny postříkají roztokem kamapozana M, aby se zabránilo ubytování.

čištění žito začíná ve středu voskového zrna, když se obilí je stále pevně držen na uchu a ne sypané, jako ukončený pevné látky příjem obilí na konci voskový, a plný zrání nelze vyhnout výrazné ztráty, protože zrno má tendenci obsypaniya.

Čištění se provádí samostatně. Nejprve použijte zařízení na tažení a pak kombajn. Shromážděné zrno je v případě potřeby vyčištěno, tříděno a vysušeno. Cena namontovaného koryta začíná od 25 tisíc rublů. Kombajn lze koupit za 450 tisíc rublů, náklady na nový moderní kombajn je více než 2 miliony rublů. Finská mobilní sušička zrna stojí asi 2,5 milionu rublů.

Průměrné náklady na pěstování žita na jeden hektar půdy - od 5000 rublů. Průměrný výnos žita je 20 centů na hektar a dobrá agrotechnika se může zvýšit na 50 centů. Při prodeji obilí za cenu 5000 rublů za tunu činí čistý zisk zhruba 5000 rublů na hektar.

Žito je součástí různých směsných krmiv, pokud jde o živiny, není to nižší než pšenice, takže jednou z možností marketingu žita jsou producenty krmiv. Při pěstování odrůd s vysokými vlastnostmi pečení je vhodné spolupracovat s podniky, které vyrábějí žitnou mouku. Kromě toho se žito používá jako organické hnojivo na farmách.

Automatické podnikání. Rychlý výpočet ziskovosti podniku v této oblasti

Vypočítejte zisk, návratnost, ziskovost jakékoli činnosti za 10 sekund.

Zadejte počáteční přílohy
Příště

Chcete-li spustit výpočet, zadejte startovací kapitál, klikněte na tlačítko níže a postupujte podle dalších pokynů.

Čistý zisk (za měsíc):

Chcete provést podrobný finanční výpočet pro podnikatelský plán? Použijte bezplatnou mobilní aplikaci "Business Calculations" pro Android v Google Play nebo si objednejte profesionální obchodní plán od našeho odborníka v oblasti plánování podnikání.

Vše, co potřebujete vědět o pěstování zimního raže

Před několika staletími se žito spojilo s nejdůležitějšími plodinami. Původně byla považována za burinu. Po čase zemědělci mohli vidět v žitě všechny výhody. Užitečné vlastnosti, chutnost, rozmanitost využívání se staly základem pro začátek rozsáhlého pěstování raže po celém Rusku. Proto máme nejvyšší výtěžky zimního raže.

Charakteristiky vývoje zimního raže

Zimní žito má křížové opeření, dochází to větrem. Při častém zhoršení povětrnostních podmínek během období květu je vývoj žlázy možný z důvodu nedostatku řádného hnojení.

Všechny údaje o pěstování zimního žita jsou zaznamenány ve zvláštním dokumentu, nazvaném "Agrotechnická část technologické mapy pěstování".

Předchůdci

Předchůdci žita jsou: vlčí bob, zimní řepkový olej, lupino-ovesné směsi, pohánka předčasných dozráváních odrůd, mladé brambory. Správně živí žito na místech dříve plodných s ovestem nebo obdělávanou hnojenou oblastí hnoje po ječmenu, který byl pěstován na mladém bramboru. Dokonce i samotná žita může být vynikajícím předchůdcem, protože pár let dává plné plodiny na jednom místě. To je způsobeno slabým účinkem různých onemocnění.

Pěstování žita na stejném místě bylo vyloučeno již několik let za sebou. plodina může být výrazně snížena nebo žita vůbec nezvyšuje.

Nejčastěji se to vyskytuje v nečerném terénu. Hlavním předpokladem pro předchůdce je časově osvobozené místo očkování. To je nutné pro akumulaci vlhkosti, která zajišťuje přirozenou obnovu země a vyhubení vegetace plevele. Žito je nejlepší předchůdce pro pšenici ozimou, buryak, mrkev a další kořenové plodiny.

Secí zimní žito

Existují dva typy zasetí zimní žito: úzký-line a klasické soukromé. Předpokládá se, že úzký řádek je účinnější kvůli rovnoměrnému rozdělení výsevu na zem. To je možné při správném zpracování místa sečení. Předsejová úprava se provádí stejně jako u ozimé pšenice. Pro severní region je žito uzavřeno ve výši 6 miliard na 1 hektar, v Černé Zemi - 7 milionů / ha, v Černé Zemi - 5 milionů / ha. Tato částka může být zvýšena o 20%, pokud se množí semena žita obsazenými páry a nezdvojenými předchůdci. Nemůžete uvést žito do půdy hlouběji než 5 cm, protože v hloubce 2 cm se vytvoří svazek ořezávání.

Systém pěstování půdy

V závislosti na svých předchůdcích se půda před zasetím zachází jinak. Správné zpracování terénu je předepsáno v technologické mapě zpracování. Po vytrvalých travinách začíná těžkými talířovými bránami, které jsou instalovány ve dvou kolejích napříč o 10 cm do hloubky. Dále, orba s pluhy a skimery se provádí měsíc před výsevem. To je nutné pro zhutnění půdy. V případě klíčení plevelů, zejména v počátečním stádiu, se kultivace půdy začíná v diagonálně-příčném směru.

Pěstované plodiny vyžadují pouze povrchovou úpravu. Zahrnuje sekání - pro hliněné půdy, kultivaci - pro plíce, stejně jako bouračení. Je nutné provádět další orání pro zanesené traviny a místa s organickým oplodněním. Interval mezi zpracováním a řezáním by neměl překročit dva dny. Poté je zapotřebí také ošetření, které se vyznačuje přidáním půdy na místa s nízkou vlhkostí a uvolněním půdy. V důsledku toho se vytvoří užší kontakt semen a půdy a příliv vlhkosti se zlepší.

Pokud předchůdcem byla pšenice, povinná předsevná úprava spočívá v odlupování strniště a vyžaduje se i orba. Dlažba se provádí dvakrát za použití kotoučových nebo pluhových jezírků. U cernozozemské zóny je orba hluboká 17 cm, v stepi a lesní stepní zóně 19 cm. Způsob zpracování je poloparaxel. Žito se pěstuje s rekultivací, pokaždé redukuje vrstvu o 3 cm. Plosdorzy se používají k pěstování plochy po hrách, lnu a raných bramborách. Standardní hloubka orby a oloupání je 11 cm, s těžkou kontaminací - 25 cm. Co se týče víceletých tráv, je orba prováděna měsíc před výsevem.

Technologie pěstování zimního raže

Žito není náladové počasí. Vysoký výtěžek lze shromáždit i po těžkých mrazech. Plodiny vydrží až do -30 ° C. Také žito je odolné proti škůdcům a chorobám. Není náročná na půdu, její produktivita není ovlivněna výraznou kyselostí půdy a mírně zvýšenou hladinou dusíku.

Hlavní nevýhodou je vysoká stonka, která se snadno vyskytuje a způsobuje mnohem obtížnější sklizeň.

Systém hnojiv

Základní a předčasné pěstování půdy zahrnuje zavedení minerálních hnojiv. Přivádějí se pomocí tyčových postřikovačů. Jedna tuna zrna se používá:

 • jedna tuna slámy;
 • 11 kg a.e. fosfor;
 • 22-24 kg a.e. draslík;
 • 26-27 d.v. dusíku.

Pokud znáte přibližnou úroveň výtěžnosti, můžete vypočítat množství hnojiva. Například se odebírají 40-50 centrů zrna:

 • 80-90 kg / ha fosfátového hnojiva (65-80 kg pro hlavní ošetření a 10-15 v době setí);
 • 85-115 kg / ha draselné hnojivo pouze pro základní zpracování;
 • 25 - 30 kg / ha dusíkatého hnojiva se aplikuje na podzim nebo při opožděném uzavření;
 • 30-40 t / ha hnoje pro oblasti mimo černozem.

Dávky hnojiv se značně liší od místa výsevu. Například v jižní oblasti bude hnojivo hlavní hnojivo a mineralizace se sníží 2-3x.

Příprava osiva k setí

V srdci přípravy osiva je jasný výpočet jejich množství pro určitou oblast a správné chemické ošetření. Výsev je nejlepší začít:

 • pro severní regiony - od 15. srpna do 16. září;
 • pro centrum - v první polovině září;
 • pro jižní regiony - v druhé polovině září.

Hloubka setí závisí na půdě:

 • pro písečné - 2 cm;
 • pro rašeliniště - 5-6 cm;
 • pro javor - 3 cm;
 • pro písečnou hlínu - 4 cm.

Pokud je půda vysušena, hloubka výsevu se zvýší o 1 cm.

Chemické ošetření je použití TMTD. Pro tunu semen vzít 2 kg drogy. V boji proti sněhu je vhodný základ: na tunu - 3 kg. Semena na setí jsou obilniny z loňské sklizně.

Normy spotřeby osiva na 1 ha orné půdy

Standard osiva závisí na druhu půdy. Například:

 • pro písečné - 4-5 milionů výšky;
 • pro rašeliniště - 3-4 milionů hektarů;
 • pro jemnozrnnou a písčitou hlinku - 4-4,5 milionu h.

Normy se mohou lišit v závislosti na životním prostředí, vlastnostech půdy ve vybrané oblasti.

Chcete-li zvýšit výtěžnost o 4 centy / ha, je lepší produkovat jarní bručení v době fyzické zralosti. To zvýší přístup vzduchu ke kořenům, zabije plísně a plevel.

Péče o plodiny

Podzimní období

Hlavním účelem péče o plodiny na podzim je poskytnout příznivé podmínky pro řádné zakořenění, aktivní růst, kývání a následné řádné zimování. Na začátku zimy by mělo být raž optimalizováno, počet výhonků - 4, výška - 16-22 cm, hustota - 300-400 výhonů na m2. Hnojiva jsou zavedena bez selhání, bez nich, zimování pro žito bude nesmírně obtížné. Dusíkaté hnojiva se zavádějí v malém množství, protože snižují odolnost plodin před chladem. Zbývající hnojiva budou mít pouze příznivý účinek. Je také nutné temperovat rostliny v období podzimního chladu a provést balení. To zajistí blízký kontakt se secí půdou, zvýší vlhkost, vytvoří kůru, která zabrání praní půdy během období rozmrazování.

Jarní období

Na jaře žita se vyžaduje, aby byla věnována obzvláště pečlivě, protože. Hlavním problémem v tomto období je rozmražená voda. Pokud stagnuje na půdě po dobu nejméně 10 dnů, žita zemře. Proto jsou odtokové systémy instalovány v nejnižších místech. V době zlepšování vegetace je nutné úplné hnojení. První hnojení s dusíkatými hnojivy začíná na začátku rozmrazování. Druhý - po 2-3 týdnech se k němu přidá léčba retardéry. Na místech s vysokou produktivitou je hnojivo bez kořenů vstřikováno mikroelementy (síran měďnatý ve výši 200 g / ha síran manganatý - 220 g / ha). Přečtěte si jejich úvod po retardérech. Příznivý efekt a bouračení se provádí 5-6 dní po přilnutí půdy, když se uvolní.

Letní období

Pravidelnost každých několik let, žito je vystaven škodlivým účinkům zimních kořenů. Zničí až 80% plodin. Když se vyskytují housenky, používají se postřikovače s insekticidy. V době trénování je nutná prevence. Je prováděna s "TseCeCe 460" rychlostí 3 l / ha, když výška stonku dosahuje 20 cm. Po ošetření rostlina klesá o 10-15% a je možné získat živiny z půdy. Výrobek poskytuje stabilní pevnost stěny a její zhutnění a také zlepšuje vývoj rostlinných tkání.

Zimní období

Cílem zimní péče není nechat rostliny umírat na špatné počasí. Přes odolnost žita před chladem trpí velmi silným sněhem. Proto se používají metody k udržení sněhu: pásy a houpací páry. Tato metoda nejen chrání, ale také výrazně zvyšuje výnos - v průměru 5 centů na hektar. Důležité je také růst v nejchladnějších měsících roku.

Skládá se z rostoucích vzorků, jejím účelem je adekvátně vypočítat návnadu a další péči.

Úklidová služba

Když žita dosáhne zralosti vosku, již není obohacena všemi doplňkovými potravinami. V této fázi vývoje se vytvoří konečná plodina. Žito by mělo být vyčištěno v krátkém čase. V polovině tohoto období se ucho stále nerozpadá, obilí se udržuje dostatečně pevně. Toto období je nejvhodnější pro začátek sklizně. Na konci zralosti vosku se ucho začne rozpadat, což ovlivní celkové množství plodiny. Měli byste začít s využitím sejby obsazeného parou.

Ozimé žito je sklizena tím, že sbírá na jednotce s traktory (přímé sklizně) v době plné zralosti, nebo kombinovat sklizeň ve spojení s hlavičkami v období od poloviny voskové zralosti. Základní podmínky pro správnou montáž kombinace ve spojení s hlavou:

 • vlhkost válců - 15-19%;
 • Při výběru rolí se harvestory pohybují ve směru záhlaví;
 • krmení zrna se provádí před ušima;
 • rostliny sekají přes pole;
 • pokud jsou válce usazeny, sběr se provádí z doplňkové strany;
 • sběr by neměl být přerušován;
 • Harvestory: kombajny = 1: 3.

Způsob sběru přímým spojením:

 • vlhkost - 15-17%;
 • Dosažení úplné zralosti by mělo činit 90-95% očkování.

Týden po zahájení úplné zralosti jsou mechanické i biologické výnosy výrazně sníženy. Ve srovnání s ozimou pšenicí ožíje zimní žito o týden dříve.

Optimální podmínky pro pěstování žita

Zimní žito není v podmínkách kultivace náladový. Aby bylo možné získat bohatou sklizeň, stačí dodržovat jednoduchá pravidla výběru předchůdce, pěstování půdy před sejbou, výběr semen a jejich přípravu na vkládání a následné opuštění v různých obdobích roku. Nejobtížnějším obdobím je sklizeň. Hlavním úkolem je shromáždit zimní žito v době splatnosti vosku nebo na začátku plné.

Jak vypadá žito a kde se pěstuje

Žito je jedním z nejběžnějších zrn. Pěstování raže doma není těžké, pokud znáte nějaké nuance. Ale pokud jste nedokázali pěstovat bohatou plodinu, nezáleží na tom. Pomůžeme se vypořádat se všemi problémy.

V našem článku najdete užitečné informace o rysech žita, jako obilovin, podrobné informace o jeho výsevu a péči o rostliny a sklizeň. Připravili jsme také informace o prospěšných vlastnostech zrna a způsobech, jakými se klíčí.

Jak vypadá žito a kde se pěstuje

Semena kultury se vyznačují vysokým klíčením. První výhonky se objevují jen tři týdny po výsevu a rostlina rychle získá zelenou hmotu a začne klesat. Plné dozrávání nastává dva měsíce po vzniku prvních uší.

Vypadá to

Semena mohou být oválné nebo protáhlé. Ve středu je drážka. Barva zrna se liší podle odrůdy a může být žlutá, hnědá, šedá nebo bílá. Uvnitř semen se nachází jemné jádro, které se po broušení používá k výrobě pekařských výrobků.

Vlastnosti žita

Hlavním rysem kultury je zimní odolnost. I při silném mrazu a nedostatku sněhové pokrývky přinášejí plodiny velkou sklizeň. Proto regiony, kde se tato plodina pěstuje, často nejsou vhodné pro pěstování jiných plodin kvůli prudkému klimatu.

Vlastnosti žita také patří (Obrázek 1):

 • Odolnost proti chorobám a škůdcům: plodiny jsou zřídka poškozeny chorobami, zejména houbami;
 • Vysoký výtěžek, ve srovnání s jinými kulturami činí z jednoho z nejoblíbenějších obilovin na světě;
 • Rychlý růst a rozvoj rostlin umožňuje snížit náklady na nákup herbicidů, protože výhony často rostou před plevely;
 • Je charakterizována nenáročnou půdou, takže je možné je pěstovat i na neúrodných půdách.
Obrázek 1. Hlavní rozdíly mezi populárními obilovinami

Ale poté, co jste se dozvěděli, jak vypadá žito, můžete pochopit jeho hlavní nevýhodu. Výstřely dospělých jsou velmi vysoké, takže snadno vypadnou ze silného větru nebo deště. To značně komplikuje proces sklizně, ale obecně je tato kultura hodnocena pro nevýraznost, výnos a prospěch.

Nejlepší známky žita

Moderní chovatelé přinesli obrovské množství zimních a jarních odrůd, které se liší barvou a tvarem zrna, stejně jako poptávka po podmínkách pěstování.

Z nejlepších odrůd lze identifikovat (Obrázek 2):

 1. Bezenchuk žlutě zrnitý charakterizované vysokými výnosy a současně je odolný proti suchům a mrazům. Zrna jsou malé a žluté, uši jsou husté.
 2. Charkov 194 vhodné pro pěstování v oblastech s černou zeminou. Vyznačuje se vysokým výnosem, hustotou uší a velkými zrny.
 3. Omka - odrůda, která je vynikající pro pěstování na Sibiři. Kultura je charakterizována vysokou hbitostí, odolností proti suchu a mrazu.
 4. Volzhanka - odrůda se středními zrny. Je charakterizován jeho nenáročným na rostoucí podmínky, vysoký výnos a kvalitu zrna.
 5. Zhitkinskaya Nejvíce severní odrůda, která může být pěstována za nejnepříznivějších klimatických podmínek.
Obrázek 2. Hlavní odrůdy kultury: 1 - Bezenchuk žlutě zrnitý, 2 - Charkov 194, 3 - Omka, 4 - Volzhanka, 5 - Zhitkinskaya

Jedná se o hlavní odrůdy, které jsou všude rozšířené, ale existují i ​​místní druhy, které chovají chovatelé některých regionů.

Pěstování žita doma

Před sejbou musíte připravit půdu. Je lepší to udělat na podzim, protože zimní odrůdy se vysévají brzy a semena rychle klíčí a nebojí se mrazu. Místo pro setí musí být vyčištěno z plevele a oplodněno. Je také žádoucí, aby půda byla mokrá.

Poznámka: Je-li možnost zvolit místo, je lepší sejit osivo v dobře osvětlených horských oblastech. Obilná kultura tak rychle dosáhne zralosti.

Pěstování obilovin doma vyžaduje přísné dodržování střídání plodin. Nejlepšími předchůdci jsou trvale trávy, ovsené kultury, rané brambory, kukuřice a lněný olej. Pokud se na polích pěstují trvalé luštěniny, nedoporučuje se po nich vysévat obiloviny kvůli zvýšenému obsahu dusíku. Tabulka 1 znázorňuje vzorové schémata rotace plodin pro danou plodinu.

Podmínky pěstování

Hlavním předpokladem pro pěstování je přítomnost otevřené sluneční plochy na zvýšené plošině. Právě tato pole jsou pro danou kulturu nejvhodnější, protože za takových podmínek zrna rychle dosáhnou zralosti.

Tabulka 1. Hlavní plodiny - předchůdci žita

Před sejením se půda uvolní, zbaví se plevelů a organických látek (kompost, hnůj) nebo minerálních hnojiv (draslík, dusík a fosfor). Doba výsevu závisí na druhu plodiny. Zimní odrůdy se zasetají měsíc a půl před nástupem stabilních nachlazení a jarní odrůdy se vysazují na začátku jara v volné oplodněné půdě. Předčasné setí zajistí dobrou sklizeň, protože výhonky se objeví brzy a nebojí se mrazu.

Technologie pěstování zimní raže

Zimní odrůdy se vysévají běžnou nebo úzkou řadou. Zkušení zemědělci však doporučují používat metody s úzkopásmovým pásmem, protože v tomto případě je oblast optimálně využívána a semena jsou rozdělena rovnoměrně.

V závislosti na půdních podmínkách a rozrůstajícím se regionu se mění i spotřeba semen:

 • U černozemských půd je norma 5-6 milionů kusů na hektar;
 • V nečernozemských oblastech činí toto číslo 6-7 milionů zrn na 1 hektar;
 • V regionu Volha - 4-6 milionů na hektar;
 • Pro Ural a Sibiř je toto číslo až 6,5 milionu kusů na 1 hektar.

Technologie pěstování zimních plodin nezahrnuje hluboké osivo. Maximální hloubka by neměla být větší než 5 cm, protože při hlubším osevu se semena objeví později a v menší míře.

Příprava osiva k setí

Navzdory odolnosti kultury vůči chorobám a škůdcům musí být semena před ošetřením ošetřena.

Poznámka: Například pro prevenci hniloby kořenů a stopky se používá TMTD a foundationol se používá k ochraně před sněhovou formou.

Obecně je kultura odolná vůči onemocnění obilovin, protože výsev se provádí brzy a výhonky mají čas, aby se zvětšily před vznikem škůdců a patogenů.

Péče o zimní raž plodiny

Péče o plodiny se provádí po celý rok (obrázek 3). Na jaře je nutné odstranit přebytečnou vlhkost z půdy (pokud je pole v nížině), protože se zvýšeným obsahem vody plodiny rychle umírají. V suchých oblastech by měl být sněhem uchován v polích, takže těsně před výsevem je v půdě obsažena dostatečná vlhkost. Je také nutné, aby se brána nasytila ​​půda vlhkostí a vzduchem a odstranili kořeny plevele.

Na podzim

Podzimní péče o plodiny je zaměřena na získání přátelských a zdravých výhonků. Chcete-li růst kultury, musíte provést následující:

 • Závěs prováděné bezprostředně po výsevu, zejména pokud půda obsahuje malou vlhkost. S pomocí tohoto procesu semena jsou hustší na zemi a klíčí lépe. Na těžkých a vlhkých půdách je však balení přísně zakázáno, protože způsobuje přílišné zhutnění půdy a tvorbu kůry na povrchu.
 • Hnojivo zvyšuje odolnost semen před zimní zimou, ale pro tento účel se nepoužívá dusíkaté hnojivo. Je lepší upřednostnit produkty fosforu a draslíku.
 • Kalení rostliny jim pomáhají před zimou posílit a zajistit přátelské výhonky.
Obrázek 3. Péče o plodiny: retardace sněhu, postřik a hnojivo

Po pádu sněhu je nutné provést opatření k ochraně sněhové pokrývky, protože chrání rostliny před mrazem a nasycuje půdu dostatečnou vlhkostí.

V létě

V létě po klíčení je třeba dbát na to, aby se zabránilo úmrtí plodin před chorobami a škůdci. Takže zimní kopeček může kulturu způsobit velké škody. K boji proti němu se používá postřik chemikáliemi.

Kořenová hniloba není o nic méně škodlivá, proto potřebujeme používat herbicidy, abychom zabránili růstu plevelů. Také plodiny jsou pravidelně postřikovány speciálními přípravekami proti uložení (například "TseCeCe 460"). Zpevňují a zahušťují stonky, čímž jsou odolnější vůči silnému větru a dešti.

Skladování žita

Před sklizní musíte přesně vědět, jak vypadá kultura v době zralosti. Během období zralosti vosku jsou zrna pevné, ale samotné rostliny nespadají do tohoto.

Poznámka: Je důležité sklízet sklizeň včas, protože převrácené rostliny se začnou rozpadat nebo se stanou postiženy fusariózou.

Udržujte sklizeň ve zvláštních místnostech, abyste zajistili vysokou kvalitu zrna. K tomu použijte několik metod (tabulka 2):

 • Skladování v suchém stavu je považován za hlavní způsob skladování, protože přebytek vlhkosti je hlavní příčinou znehodnocení surovin. Pro skladování jsou speciální skladovací prostory vybaveny stabilní teplotou a vlhkostí.
 • Chladící úložiště Je méně populární, protože vyžaduje uspořádání speciálních skladovacích zařízení s nízkými teplotami. Nestabilita teploty při skladování a narušení skladovací techniky mohou snížit klíčivost osiva, takže tato metoda je vhodná pouze pro krátké skladování.
 • Skladování v anoxickém prostředí umožňuje chránit semena před škůdci a patogeny nemocí, které se vyvíjejí pouze za přítomnosti kyslíku. Pokud plánujete použít obilí k setí, musíte udržovat vlhkost pod kritickou hladinou. Pokud je tento indikátor vyšší, klíčení semen se ztratí.
Tabulka 2. Populární metody skladování zrna

Druh skladování se vybírá v závislosti na finančních možnostech hospodářství a klimatu. Nejjednodušší je první způsob skladování, protože téměř všechny prostory jsou vhodné pro tyto účely.

Z videa se dozvíte všechny detaily o setí a péči o kulturu v různých obdobích roku.

Zpracování zimního raže

Zpracování zimního žita se provádí za účelem získání mouky. V závislosti na technologii zpracování existuje několik druhů mouky:

 1. Smažená mouka bílá se světle šedavým nádechem. Je měkký, charakterizovaný jemným broušením a je široce používán v pekařských podnicích.
 2. Obdenovaná mouka má mnohem větší částice a skořápky a vyznačuje se šedobílá barvou.
 3. Hrubá mouka má hrubé broušení. Je šedý a nejblíže semenům ve složení.

Cesto, vyrobené z žitné mouky, postupně ztmavuje, proto se chleba výrazně liší od pšenice v barvě.

Rata klíčí užitečné vlastnosti

Klíčí kultura obsahuje mnoho užitečných látek a enzymů. V procesu klíčování se jejich množství výrazně zvyšuje.

Klíčky raže a jejich příznivé vlastnosti zahrnují takové látky:

 • Kyselina listová je velmi užitečná během těhotenství, protože zlepšuje růst a vývoj buněk a tkání plodu;
 • Klíčky obsahují přírodní oleje a rostlinné hormony, které mají příznivý vliv na práci celého organismu;
 • Pravidelné používání klíčky zvyšuje zrakovou ostrost, zpevňuje zuby, kosti a vlasy.
Obrázek 4. Klíčení porostů doma

Zrna můžete pěstovat sami (obrázek 4). K tomu je třeba semena umýt a nasadit čistou vlhkou utěrku. Na horním krytu s jinou vrstvou látky a vodou trochu vody. Během několika dní se ze zrna objeví zelené výhonky. Před použitím se omyje, aby se odstranil charakteristický zápach a přidal se do salátů a obilovin.

Léčivé vlastnosti

Žito je široce používáno nejen při vaření, ale také v medicíně. Infuze a vývary založené na obilovinách se používají k posílení imunity, podporují tón těla a kašel. Rajské léky navíc pomáhají odstranit nádory a vyléčit abscesy.

Cereální otruby se používají k normalizaci tlaku, léčení srdečních a cévních onemocnění a eliminaci nedostatku železa. Obzvláště užitečné jsou klíčky, které saturají lidské tělo vitamíny a minerály.

Kontraindikace pro použití

Prostředky tradiční medicíny, připravené ze zrna z raže, mají mnoho užitečných vlastností. Nicméně mají také určité kontraindikace. Například klíčenky se nedoporučují u lidí s peptickým vředem a vážnými poruchami střev.

Kromě toho, pokud osoba má tendenci k alergii, musíte se poradit s lékařem předtím, než přijme zeleninové odvarky a tinktury. Z videa se dozvíte, jak správně klíčit žito doma.

Raž: odrůdy, rysy a vyhlídky růstu

V dávných dobách byla žita hlavním kulturním oborem Evropy. Dnes má roli pšenice, zatímco žita je spokojena s třetím místem, pokud jde o sklizeň obilovin, čímž je produkován i ječmen. Vzhledem k vysoké vytrvalosti a přizpůsobivosti chladnému klimatu pro Rusko však zůstává důležitou zemědělskou rostlinou.

Původ a distribuce žita

Žito je jednoletá (dvouletá) bylinná rostlina, rodina obilovin. Spolu s pšenicí je důležitou obilnou plodinou v Evropě a Severní Americe.

Historie původu a kultivace žita je kontroverzní. Předpokládá se, že pochází z divokého žita, což je rostlina plevele u pšenice. Vzhledem k tomu, že se zlepšily ekonomické vlastnosti pšenice, zlepšila se vedle ní i žita. Existuje však i alternativní pohled, podle něhož žito rychle získalo status nezávislých obilovin, což představuje pevnou konkurenci pšenice v severních oblastech Evropy.

S jistotou je známo, že raj byl již v raném středověku již aktivně kultivován na celém evropském kontinentu. A právě tato kultura byla hlavní obilovinou, neboť pšenice milující teplo produkovala nižší výnosy v chladném evropském klimatu. Černý žitný chléb byl základem stravy Evropanů, včetně východních Slovanů. Bílý pšeničný chléb naopak byl k dispozici pouze bohatým vrstvám společnosti v té době. Ve skutečnosti slovo chléb v Rusku původně patřilo k žitnému chlebu, zatímco při mluvení o pšenici se používá termín "bílý chléb".

Dalším důkazem, že to byl žito, byla hlavní kultura obilí, je náš jazyk. Regiony, kde trvale sbírají vysoké výnosy obilovin, nazýváme sýpky. V Ruské říši se chlebovník nazýval Ukrajinou, v moderním Rusku - regionu Kubán a Volha. Slovo "stodola" je derivátem "zhito", který ve starém ruském znamenal "plodiny" nebo "chléb" (který je na poli). A v moderním ukrajinském jazyce, který je mnohem bližší starému ruštině, než moderní ruský, "zhito" - to je žito.

Popularita žita v Evropě byla vysvětlena vysokým odolností proti mrazu, což je mnohem lepší než mrazuvzdornost pšenice. To bylo velmi důležité, protože smrť sklizně z mrazu znamenala hlad a smrt. Proto chudí rolníci předindustriální doby preferovali žito na pšenici.

Nicméně, majitelé půdy, latifundists a jiní pozemní baroni té doby také preferovat žito. Základem vývozu obilí Ruské říše byla vždy právě tato kultura. Pšenice zůstala v sekundárních rolích.

Význam žita jako kultury chleba číslo jedna začal klesat v XIX století, a v 20. století pšenice v Evropě konečně přišla do popředí. To bylo způsobeno vznikem lepších odrůd pšenice, které byly lépe schopné odolat zimním mrazům a rozvoji globálního obchodu s potravinami a obecnému poklesu úlohy zemědělství v ekonomikách evropských zemí. Nyní, i v případě selhání plodin, hladomor neohrožoval Evropany, protože obilí bylo možné koupit v jiných oblastech světa.

Rovněž na růstu popularity pšeničných a čistě psychologických faktorů. Černý žitný chléb měl silnou reputaci pro jídlo chudých lidí, tak aby se zlepšila prosperita evropského obyvatelstva, lidé dali přednost přechodu k "prestižnímu" bílému chleba. Mimochodem, v Sovětském svazu s masivním přesunem kolektivní žito pšenice došlo v 40-50-tých let, kdy Stalin otevřeně prohlásila, že sovětští lidé by měli jíst bílé, spíše než tmavý chléb.

V post-sovětské éře se oseté oblasti pod žito v Rusku nadále snižovaly, ale důvody byly již čistě ekonomické. Vzhledem k tomu, že se zájem o pšenici prudce prudce zvýšil a žita naopak klesla, chovatelé výrazně zvýšili produktivitu odrůd pšenice, zatímco odrůdy žita se změnily mnohem méně. V důsledku toho je dnes mnohem výhodnější pěstovat pšenici než žito.

Nicméně Rusko zůstává mezi třemi největšími světovými výrobci žita. Každoročně se v naší zemi sklízí z 2 až 3,5 milionu tun zrna raže. Srovnatelné údaje jsou pouze Polsko (asi 3 miliony tun) a Německo (asi 4 miliony tun). Od 500 tisíc tun až po 1 milion tun se také každoročně sklízí v Bělorusku, na Ukrajině a v Číně.

Ekonomický význam žita

Navzdory ničivé porážce v boji za stav hlavního obilí je raž stále důležitým zdrojem mouky nejen v Rusku, ale i v dalších evropských zemích zmíněných výše. Černý žitný chléb může být ještě koupen v každém obchodě nebo kiosku. Ačkoli jeho podíl na trhu je jen asi 10%, mnozí Rusové ji upřednostňují. Pro srovnání, ve 30. letech 20. století bylo 70% chleba vyrobeného v SSSR vyrobeno z žitné mouky.

Předtím, než se pivo v Rusku stalo nízkoalkoholovým nápojem, tento status udržoval kvass. Současně většina tradičních kvasových receptů vychází z použití žitného chleba.

Rýžové zrno nalezne další využití v potravinářském průmyslu. Například se z ní získává škrob a používá se také jako surovina při výrobě alkoholu.

Jako obilnina je raž vynikajícím zdrojem krmiva pro hospodářská zvířata. Žitné zrno může být použito jako píce a mladé zelené stonky mohou nahradit zelené krmivo pro skot.

Nakonec je to takřka nejlepší kultura. Každý chovatel ví, že je jednoduchý a levný způsob pro potlačení vývoje plevelů na poli je znečištěn (např., Oral panenský půdy), než je jeho prasnic žita. Díky rychlému vývoji žito doslova potlačuje jakékoliv plevele a choroby pěstovaných rostlin. V tomto případě má výrazně uvolňující účinek na půdu, čímž je více propustný pro vodu a vzduch. Tato kultura je také velmi účinná při potírání mnoha škůdců.

Odrůdy žita

Dnes je na území Ruska povoleno růst více než 50 odrůd. Převážná většina z nich je zimní žito, což vede k vyšším výnosům než jarní pšenice.

Vzhledem k tomu, že tato kultura toleruje mrazy na -35 stupňů, prakticky není potřeba jarních druhů. Proto jejich nedostatek. K dnešnímu dni se pěstování jarní žita praktikuje pouze v centrální Sibiři, Transbaikalii a Jakutia, kde jsou zimy tak těžké, že dokonce i vytrvalá zimní žito zamrzne.

Problémy a vyhlídky pěstování raže v Rusku

Ruské zemědělské podniky v roce 2016 sklidily více než 2,5 milionu tun žitného zrna (v roce 2015 v porovnání s 2 miliony tun a v roce 2014 3,3 milionu tun). Hlavní produkční oblasti jsou:

 • Oblast Volhy. Jedná se především o republiky Baškirsko a Tatarstan, které dávají 20% celkové ruské sklizně.
 • Orenburg region - asi 10%.
 • Saratovská oblast - asi 7%.
 • Kirovský kraj - 5%.
 • Volgogradská oblast - 5%.

Jak vidíte, Kuban a severní Kavkaz prakticky nezušlechtějí žito. To je způsobeno tím, že přírodní a klimatické podmínky umožňují růst mnohem produktivnějších a cennějších plodin, takže zemědělci raději nepoužívají své prostředky a zdroje na žito, které je pro ně méně výhodné.

Obecně platí, že počátkem 21. století se produkce žita v Rusku výrazně snížila i ve srovnání se sovětskými obdobími (v roce 1990 činila žatecká žito v RSFSR 16,4 milionu tun). Důvodem je především skutečnost, že stát již není zapojen do regulace struktury plodin a populace nevykazuje velký zájem o žitný chléb. Jak již bylo uvedeno, pouze asi 10% chleba v Rusku je žitný chléb. Současně je podíl žita ještě nižší v struktuře plodin obilí - asi 3%.

Odborníci tvrdí, že ve střednědobém horizontu by v současné situaci nemělo být žádný bod obratu. Neexistuje žádný důvod ke změně spotřebitelského sentimentu obyvatel na trhu s chlebem. Druhý největší domácí spotřebitel raže - alkoholový průmysl - také projevuje zájem o tuto kulturu pouze v případech, kdy ceny za ní jsou nižší než u pšenice.

Současně je exportní potenciál žita dnes zcela neslučitelný s realitou století XIX a dřívějšími dobami. Rýžové zrno je mnohem méně náročné než pšenice. Spotřebují je převážně Evropané a ve většině případů jsou vyloučeni z vlastních plodin. S celosvětovou sbírkou žita asi 14 milionů tun v mezinárodním obchodu není více než 500 tisíc tun.

Dnešní žito je tedy kultura, jejíž nízká poptávka neumožňuje růst ve velkém měřítku. Ve skutečnosti ruská sklizeň na úrovni 2-3 milionů tun ročně obecně odpovídá potřebám trhu.

Technologie pěstování žita

Vzhledem k tomu, že poptávka po žitě je poměrně nízká, pěstování obilí má smysl hlavně v oblastech, kde je obtížné pěstovat pšenici a jiné výnosnější plodiny. Například žita je mnohem odolnější vůči zimním mrazům a zvýšené kyselosti půdy.

Vzhledem k tomu, že tato kultura je vynikající zelené hnojení, setí žito semena se doporučuje po vytrvalé trávy, rané odrůdy zeleniny, silážní kukuřice, lnu a jiných rostlin, po kterém tam je hodně plevele. Ale špatnými předchůdci jsou trvalé luštěniny. Obecně platí, že žita je méně náročná na místo při otáčení plodin a může být vysety i po pšenici.

Předběžná kultivace půdy pro žito se provádí metodou semi-par. Po sestavení předchůdce musí být pole zpracováno dvakrát. Doporučuje se ošetřit semenářský materiál, aby byl chráněn před stonkou, kořenovou hnilobou a sněhovou formou. Je důležité si uvědomit, že pro výsev je nutné vzít obilí z loňské sklizně, protože čerstvé má nízkou klíčivost.

Když zimní žití zimní, samozřejmě, závisí na klimatické oblasti:

 • V oblasti Non-Black Earth se vysévá v polovině srpna.
 • V centrální Chernozemě a v jihovýchodní oblasti - v celé druhé polovině srpna.
 • V Kubanu a severním Kavkazu se raj seje v období od konce září do začátku druhého desetiletí října.

Míry osiva se také liší v závislosti na regionu:

 • 5-6 milionů kusů. na 1 hektar v centrální oblasti Černé země;
 • 6-7 milionů kusů. na 1 hektar v oblasti nečerných zemí;
 • 4-6 milionů kusů. na 1 hektar v regionu Volha;
 • 6-6,5 milionu kusů. na 1 hektar na Sibiři a na Uralu.

Při výsevu žita na zaneprázdněném páru by se měla intenzita sečení zvýšit o 15-20%.

Chcete-li rostlinné semena lépe stoupat, doporučujeme použít balení. Nutnost této agrotechnické techniky je obzvláště velká, pokud pole není dostatečně zvlhčené. Na mokré nebo těžké půdě však není povoleno vratění, protože způsobí vznik nadměrně husté povrchové vrstvy půdy, což komplikuje vznik semenáčků.

Zvýšení míry přežití klíčivosti v zimě lze provést použitím hnojiv. Obzvláště dobrý účinek vytváří směsi fosforu a draslíku. Přebytek dusíkatých hnojiv v počátečním stádiu růstu však pouze snižuje odolnost žita proti mrazu.

Dlouhodobá praxe ukazuje, že provádění opatření na zadržení sněhu má příznivý vliv na výnos žita. Nedostatek sněhové pokrývky snižuje tento počet o 4 centy z hektaru nebo více.

Na jaře se doporučuje hromadění, které přispívá k ničení povrchové kůry. Také tato událost ničí burinu. Správné a včasné dobíjení také zvyšuje výnos.

Přestože žito je poměrně odolná plodina, plodiny mohou trpět řadou chorob a škůdců. Z tohoto důvodu je důležité neustále sledovat stav plodin a v případě problémů přijmout včasnou akci.

Sklizeň zimní žita by měla být 1-2 týdny dříve než pšenice. Pokud je použito přímé čištění, začne se po dosažení zralosti zrna. Když se provádí dvoufázové sečení v době zralosti vosku a po několika dnech začne mlácení. Vzhledem k tomu, že zralé žito velmi rychle rozpadá, je důležité provést čištění co nejdříve.