Pěstování prasat v podmínkách osobního hospodářství

Vesnické zemědělství poskytuje rodině potraviny rostlinného a živočišného původu. Chov prasat na statku je přínosný z mnoha důvodů. Získávání masa po krátkém výkrmu, využití zbytků potravin, letní údržba s pastvinami činí z vepřového masa levný a cenově dostupný produkt.

Je výhodné držet prasata a proč?

Výroba vepřového masa je přínosná jak pro rodinu, tak pro rozvoj podnikání. V jakékoliv ekonomické situaci bude na stole stůl masa. S malými investicemi můžete zahájit chov prasat na vlastní farmě. Jedinečné zvíře poskytne stabilní příjem jak při pěstování dobytka na maso, tak při držení prasnic pro realizaci vrhu.

Cílové údaje o účinnosti údržby prasat:

 • rychlý nárůst zásob zboží za rok udržování živé hmotnosti novorozeneckého prasete stoupá 140krát;
 • Hmotnost jatečně upraveného těla je 85% oproti živé hmotnosti, zatímco skot má 50-60%;
 • pro zarostlý dělohu přináší až 14 prasat v závislosti na plemeni, z nichž každý za měsíc přinese 100-200 dolarů;
 • prasata absorbují až 30% složení krmiva, u jiných domácích zvířat tato hodnota nepřesahuje 20%.

Správný výběr plemene a malé investice umožní začínajícím chovným prasatům doma vytvořit úspěšný obchod. Aby bylo zajištěno, že rodina potřebuje maso a tuk, stačí koupit dva prasata brzy na jaře. Děti nevyžadují dostatek místa k údržbě. V létě zvířata rychle rostou. S nástupem podzimu na statku je mnoho rostlinných zbytků, které jsou dobrým základem pro krmení. Pro intenzivní krmení prasat po dobu dvou měsíců před porážkou bude nutné zvýšit spotřebu bílkovinných krmiv. Kromě práce na péči o prasata bude roční dodávka vepřového masa levná. Nepotřebujte teplé penny. Existují však požadavky na výkrm prasat, které je třeba provést.

Udržování prasat doma vyžaduje správný přístup k výběru potravin. Takže dítě ve věku měsíce vyžaduje:

 • prevalence mléčných výrobků a obilovin na bázi mléka nebo jeho náhražek;
 • použití speciálních premixů pro selata obsahující speciální sady vitamínů a antibiotik, aby děti vyrostly zdravé;
 • udržovat frekvenci krmení, odpovídající věku a velikosti bource žaludku.

Při výkrmu prasete ve věku od 2 do 4 měsíců nezahrnujte do stravy surové brambory, pouze pyré nebo kousky. Kořenová zelenina by měla být dána vařená a nakrájená. Mrkev je mnohem užitečnější pro krmení syrového tření, tráva by měla být jemně nakrájená a vařená vroucí vodou.

Po porážce se prase ošetřuje foukačem, aby se strniště odstranilo. Vysokotlaké mytí pomůže vypláchnout uhlík. Kompaktní mycí automat je k dispozici od majitelů automobilů. Použití této metody ošetření zvyšuje prezentaci produktu.

Podnikatelská činnost v chovných a výkrmních prasat

Každá firma vyžaduje plánování. Podnikatelský plán pro chov prasat by měl zahrnovat výdaje a příjmy. Chov prasat je lukrativní záležitostí, pouze pokud jsou splněny požadavky na chov a krmení zvířat.

Proto v odhadu nákladů je hlavní položkou výstavba prasete z výpočtu plochy o rozloze 4 m2. m na podávací jednotku a 6 čtverců na prasnici. Předpokladem by měl být den, pěší zóna a baldachýn od slunce. Pro prasata je třeba plavat. Pokud se krmení provádí v obyčejném žlabu, mělo by být dostatek prostoru pro každé zvíře, které se má přiblížit.

Stála by měla být silná, aby prase nepřišla k svobodě v důsledku kopání. V prasátku poskytněte:

 • střecha, s výjimkou úniku;
 • přírodní a kombinované osvětlení;
 • hlavní hradby, s výjimkou zamrznutí;
 • podlaha s okapy pro likvidaci odpadu as čistým suchým vrhem;
 • větrání místnosti.

V areálu by měla být chodník, na něm v letním období, kdy prasata tráví většinu času. Ve volné přírodě, rychlejší svalovou hmotu, zvířata méně nemocná.

Ve výdajové části zahrnuje získávání plnokrevníků. Pro komerční výrobu masa musí být chov prasat požadovaného plemene proveden v areálu. Tím se sníží výdaje na získání prasat na straně a umožní vám získat zdravé potomky pro stádo.

Pokud jsou prasata zakoupena v jiných hospodářstvích, musí se podrobit karanténě před vytvořením stáda. Je nutné provést odhad nákladů na očkování stáda v každém vývojovém období. Bez osvědčení o veterinární kontrole hospodářských zvířat nebude legální prodej masa možné.

Současnou nákladnou položkou bude nákup speciálních krmiva pro prasata, premixy a komplexy vitamínů. Jídlo je však mnohem levnější než maso. Výrobní náklady jsou tradičně vysoké. A při sledování technologie růstu podniku je riziko minimalizováno, ale je nutné naplánovat tuto položku výdajů.

S velkým počtem prasat je vhodnější sušit. Zvýšené náklady na krmení se vyplatí s velkým ziskem a nižšími náklady na péči při výkrmu. Je důležité poskytnout zvířatům vodu v množství 6-8 litrů denně.

V příjmové části je třeba vzít v úvahu, že jedna prasnice může vzdát až 14 selat, jejichž výkrm bude poskytovat až 3 tuny obchodovatelné produkce. Rozdělte zisk o podmínky přijetí produktů. Pokud přijatý zůstatek neposkytuje očekávaný zisk, měl by být optimalizován podnikatelský plán pro chov prasat. To znamená najít levnější krmiva nebo krmení. Úspěšní chovatelé prasat v domácí farmě obdrží po dobu 2-3 let až 1000% zisku.

Chcete-li pěstovat prasata doma, protože podnikání bylo úspěšné, měli byste dodržovat pravidla:

 • dodržovat hygienické podmínky údržby prasat;
 • nenechte si ujít kastrační kance;
 • provádět preventivní opatření proti nemocem a beriberi avitaminóze;
 • sledovat čas a frekvenci krmení zvířat, zajistit stálý přístup k vodě.

Krmení s plísní a příznaky kysání tekutých potravin nelze podávat. Krmítka by měla být pravidelně ošetřována vroucí vodou.

Při nákupu potomstva z plnokrevných prasat potřebujete vědět o vlastnostech struktury zvířat. Vezměte vepřové maso s převahou tuku, slaniny nebo masa z určitého plemene.

Je výhodné držet prasata? Neexistuje jiný způsob, jak zajistit rodině maso za cenu. Chcete-li uspořádat obchod s malým počtem kusů, prodej masa se uskuteční bez přechodu na obchodní podlaží. Kupující budou sousedy. Produkty živočišné výroby jsou vždy vysoké nároky.

Podnikatelský plán: Pěstování prasat. Staň se milionářem.

Obsah článku:

Pěstování prasat
Podrobný obchodní plán s výpočty

Nadále vydáváme články o podnikání na venkově. A tentokrát budeme zvažovat pěstování prasat a podnikatelský plán pro pořádání vlastní chovu prasat. Chov prasat v malých množstvích nepřináší velké zisky, a někdy dokonce zcela - jednu ztrátu. Minimální prahová hodnota pro vstup do této činnosti je tedy vypočtena jako "kulatá částka".
Pokud jsou investice těchto svazků závislé na vás, pokračujte. K vytvoření chovu prasat potřebuje dobrá budova s ​​potřebným vybavením, kvalifikovaným personálem a krmivy. Tyto tři složky jsou zde zásadní. Více nápadů pro podnikání naleznete v článku: "Podnikání na venkově bez investic - 10 testovaných, pracujících nápadů!"

Podnikatelský plán "Pěstování prasat": prostory

Základním prvkem této činnosti je budova, ve které prasata žijí. Chcete-li to provést, můžete si koupit nebo pronajmout opuštěnou chovnou farmu a komunikace a primární vývoj již budou zahrnuty do nákladů. Ve druhém případě můžete stavět dobytka vlastními silami nebo pomocí pronajaté moci.
Při stavbě je třeba vzít v úvahu mnoho bodů: budova musí být izolovaná, chráněna před vlhkostí a průvanem a opatrně větrána. Na rozdíl od stereotypů prasat jsou tato zvířata velmi čistá, vyžadují zvláštní péči a pohodlné podmínky. A hlavní obtíž při stavbě je organizovat čisticí kanály, které pravidelně potřebují vyčistit špínu.
Proto bude náš obchodní plán založen na pronajaté prasnici o velikosti 800 m2. Průměrná cena takového leasingu bude činit 120 000 rublů (150 rublů na 1 m2).

Zařízení a komunikace pro chov prasat

Chov prasat na prodej se výrazně liší od domácího chovu masa pro váš stůl. V takovém podnikání je důležité dbát na to, aby byl váš produkt nejlepší kvality a vynikající chuťové vlastnosti.
Proto chov prasat používá zařízení, které významně snižuje náklady na zaměstnané pracovní síly a zlepšuje životní podmínky zvířat. Takže pro prasata bude potřebovat následující zařízení:
Pro napájení vody a krmiva
Větrání
Osvětlení
Vytápění
Dodávka vody
Napájecí linka
Náklady na nákup všech těchto zařízení se pohybují kolem 500 000 rublů. Navíc měsíční náklady na vodu a elektřinu vyžadují průměrně 20 000 rublů.

Povinný personál pro chov prasat

Veterinář. Pěstování prasat na prodej, nezapomeňte na jejich zdraví. Zdravá prasata přináší dobré potomstvo a jejich maso je ceněno vyšší. Navíc některé nemoci způsobují, že maso je zcela nevlídné a nemocné prasata se mohou stát zdrojem epidemie. Na druhou stranu pro vás to znamená velké ztráty. Proto při vypracovávání obchodního plánu pro pěstování prasat nezapomeňte na veterináře. Platba za práci veterináře je asi 20 000 rublů.

Zvířecí. Budete také potřebovat znalého technika, který bude udržovat funkčnost všech vašich zařízení. Průměrná mzda zootechniky v zemědělství činí 15 000 rublů.
Chovatelé prasat. Pro podnikání bude 120 prasat stačit pro 120 zvířat. Průměrná mzda pigmentu v Rusku činí 30 000 rublů. Chcete-li zachránit, můžete najmout zkušeného prasete s platy 30 000 rublů a tří asistentů bez zkušeností (platí 15 000 rublů).
Handymen. Dělníci v zemědělství jsou velmi důležitým personálem. Nemá smysl najímat člověka na čištění, nakládku jídla a plnění pera se seno. V praxi to všechno může udělat jedna osoba. Pro naši farmu budou stačeni 2 handymeni. Mzdy - 10 000 rublů.

Nákup a skladování prasat

U hospodářství o rozloze 800m2 bude vyžadováno asi 128 prasat (na základě minimální plochy pro každý 6,25m2). Kupní cena jedné prasátka ve věku dvou měsíců je 2500 rublů. Celkem 320 000 rublů je požadováno pro zadání zakázky.
Mimochodem, je lepší zakoupit od různých dodavatelů, aby se zabránilo míchání genů. Jinak může být potomstvo slabé a nemocné.

Pokud jde o potraviny, pak se pro pěstování silné a masité zvířata vyžadují 100 kg krmiva na prase o 180 kg zrna na rok přísad. U našich hospodářských zvířat je třeba 1 067 kg smíšeného krmiva a 1 920 kg zrna měsíčně. Náklady na takové krmení jsou 11 000 a 14 500 rublů.

Výpočty a zisky

Po 6 měsících prase při tomto krmení získá asi 100 kg. 128 kusů je většinou ponecháno na zředění asi 4. Ukazuje se, že 124 kusů, nebo 12, 4 tuny masa, bude uvedeno do prodeje. Vzhledem k průměrné ceně za 1 kg ve 250 rublů, zisk z prodeje celého produktu - 3 100 000 rublů.
Pojďme si shrnout počáteční investice:
Pronájem - 120 000 rublů
Zařízení - 500 000 rublů
Nákup selat - 320 000 rublů
Nákup jídla za první měsíc - 25 500 rublů
Celkem: 965 500 rublů
A nyní vypočítáme měsíční výdaje, které chov prasat vyžaduje:
Pronájem - 120 000 rublů
Pomůcky - 20 000 rublů
Platy zaměstnancům - 130 000 rublů
Jídlo - 25 500 rublů
Celkem: 295 500 rublů
Ukazuje se, že před obdržením prvního zisku za 6 měsíců utratíme 1 773 000 rublů. A s přijatým příjmem ve výši 3 100 000 rublů se zisk rovná 1 327 000 rublům.

Závěr

Chcete-li získat dobré vepřové maso, věnuje spoustu času, pozornosti a prostředků péče o prasata. Proto byste v takovém případě neměli hledat ekonomické metody a prostředky. Čím více investujete do chovných prasat, tím více se vrátíte.

Řád Ministerstvo zemědělství Ruské federace dne 29. března 2016 № 114 „o schválení veterinárních předpisů pro prasata za účelem rozmnožování, pěstování a prodej“

V souladu s články 2.1 a 2.4 zákona Ruské federace ze dne 14. května 1993 № 4979-1 „On veterinárního“ (Gazette Kongresu lidových poslanců Ruské federace a Nejvyšší rady Ruské federace, 1993, číslo 24, položka 857 ;. shromáždění Ruské federace 2002, číslo 1, článek 2,. 2004, číslo 27, článek 2711 ;. číslo 35, článek 3607 ;. 2005, číslo 19, článek 1752 ;. 2006 № 1, článek 10 ;. číslo 52, položka 5498. 2007, č. 1, článek 29, č. 30, článek 3805, č. 24, článek 2801, č. 1, článek 17, článek 21, číslo 1, článek 6 ;. № 30, položka 4590 ;. 2015 číslo 29, položka 4339, položka 4359, položka 4369) a sub-klauzule 5.2.9 prováděcího předpisu k Ruské federace Ministerstvo zemědělství, Utwe... PROHLÁŠENÍ Usnesení ruské vlády ze dne 12.06.2008 № 450 (Sbírka nálezů a Ruské federace, 2008, № 25, článek 2983, číslo 32, článek 3791, číslo 42, článek 4825, číslo 46, článek 5337:... 2009., № 1, položka 150 ;. № 3, položka 378 ;. № 6, položka 738 ;. № 9, položka 1119, položka 1121,.. № 27, Art 3364 ;. № 33, Art 4088 ;. 2010, № 4, položka 394, č. 5, položka 538; Č. 16, čl. 1917; Č. 23, čl. 2833; Č. 26, čl. 3350; Č. 31, čl. 4251, art. 4262; Č. 32, čl. 4330; Č. 40, čl. 5068; 2011, č. 6, čl. 888; Č. 7, čl. 983; Č. 12, čl. 1652; Č. 14, čl. 1935; Č. 18, čl. 2649; Č. 22, čl. 3179; Č. 36, čl. 5154; 2012, č. 28, čl. 3900; Č. 32, čl. 4561; Č. 37, čl. 5001; 2013, č. 10, čl. 1038; Č. 29, čl. 3969; Č. 33, čl. 4386; Č. 45, čl. 5822; 2014, č. 4, čl. 382; Č. 10, čl. 1035; Č. 12, čl. 1297; Č. 28, čl. 4068; 2015, č. 2, čl. 491; Č. 11, čl. 1611; Č. 26, čl. 3900; Č. 38, čl. 5297; Č. 47, čl. 6603; 2016, č. 2, čl. 325), objednávam:

schválit přiložené veterinární předpisy pro chov prasat pro účely jejich reprodukce, pěstování a prodeje.

Registrován u ministerstva spravedlnosti Ruské federace dne 4. července 2016.

Veterinární pravidla
údržba prasat za účelem jejich reprodukce, pěstování a prodeje
(schváleno nařízením Ministerstva zemědělství Ruské federace ze dne 29. března 2016 č. 114)

I. Obecná ustanovení

1. Veterinární pravidla pro prasata za účelem rozmnožování, pěstování a prodej (dále - Pravidla) stanoví požadavky na podmínky pro prasata za účelem rozmnožování, pěstování, prodej (dále - obsah prasat), požadavky na provádění opatření pro karanténní prasat, povinné preventivní zásahů a diagnostické studie prasat obsahoval občany, včetně soukromých farem, rolnických (zemědělců) farmách, fyzické osoby podnikatele, týkající se RGANIZATION a orgány trestního systému, jiné organizace a instituce, které obsahují až 1000 prasat, včetně (dále jen - otevřené ekonomiky, hospodářství), jakož i organizací a institucí, s více než 1000 prasat (dále jen - k chovu prasat bránou Enterprise).

Kontrola provádění těchto pravidel se provádí v souladu s právními předpisy Ruské federace v oblasti veterinární medicíny.

II. Požadavky na podmínky chovu prasat v otevřených hospodářstvích za účelem jejich reprodukce, pěstování a prodeje

2. Je zakázáno držet prasata v otevřených farmách na základě bývalých hřbitovů dobytka, zařízení na zpracování.

3. Území hospodářství by mělo být ohrazeno způsobem, který zajistí nezpůsobilost volně žijících zvířat vstoupit do hospodářství (s výjimkou ptáků a malých hlodavců).

4. Zvířata by měla poskytovat nekontrolovanou údržbu prasat nebo chůzi prasat v uzavřeném prostoru nebo pod markýzy, což vylučuje kontakt prasat s jinými zvířaty a ptáky.

5. Minimální vzdálenost od stěnové konstrukce nebo do rohu místnosti prasete (nejblíže k obytný dům, který se nachází na sousedním úseku) v blízkosti hraniční oblasti v případě, že obsahují prasečích farmách musí splňovat minimální vzdálenost od konstrukce stěny nebo roh místnosti prasete (nejblíže k obytné místo se nachází na blízkém úseku) v blízkosti hraniční oblasti na jejíž obsah je v chovech prasat v příloze № 1 v příloze.

6. Prostory hospodářství, ve kterých se chovají prasata (dále jen "chov prasat"), musí být vybavena přírodním nebo nuceným větráním, které zajišťuje udržení potřebných parametrů mikroklimatu.

7. Normy oblasti chovu prasat v zemědělských podnicích jsou uvedeny v příloze č. 2 k tomuto nařízení.

8. Stěny, přepážky, kryty chovu prasat v hospodářstvích by měly být odolné vůči vlivu dezinfekčních prostředků a vysoké vlhkosti, neměly by emitovat škodlivé látky. Antikorozní a dokončovací nátěry by měly být pro prasata neškodné.

9. Hnůj musí být shromažďován a skladován na biologických dezinfekčních lokalitách umístěných na území farmy.

10. Je zakázáno používat plesnivé a / nebo zmrazené podestýlky k držení prasat v hospodářství.

11. Pro dezinfekci obuvi je vstup do chovu prasat vybaven dezinfekčním rohožím podél šířky průchodu a alespoň 1 metr dlouhým impregnovaným dezinfekčním roztokem.

12. Pest a deratizace disacaridisation prasečí prostory se koná nejméně jednou za rok, stejně jako vizuální detekce hmyzem, roztoči, hlodavci nebo odhalující stopy po svém pobytu (kousnutí, vrhu).

13. Při návštěvě chovu prasat a při obsluze prasat by se mělo používat čisté dezinfikované pracovní oděvy a obuv. Je zakázáno chodit do pracovního oděvu a boty a také je vyvést z území ekonomiky.

14. Krmné a krmné doplňkové látky používané pro krmení prasat musí splňovat veterinární a hygienické požadavky a normy. Pro pitné prasata a přípravu jídla pro ně musí být použita pitná voda.

15. Potravinový odpad se používá ke krmení prasat, musí být tepelně upravené (provarkoy) ne méně než 30 minut po varu, a v bezpečí veterinární a hygienické.

16. Pro pořízení farem klinicky zdravá prasata vlastní reprodukce, stejně jako prasata obdržel od jiných domácností a podniků v přítomnosti doprovodných veterinárních dokladů, veterinární pohodu na území míst produkce (počátku) ze zvířat z infekčních chorob zvířat, včetně nemocí společných pro lidi a zvířata (dále jen "infekční choroby"), vydaných v souladu s postupem stanoveným právními předpisy Ruské federace.

17. Prasata chovaná na farmách podléhají registraci a identifikaci v souladu s právními předpisy Ruské federace v oblasti veterinární medicíny.

18. Likvidace a zničení jatečně upravených těl prasat, potracených plodů a mrtvé, veterinární zabaveného, ​​jiné biologické odpady jsou v souladu s ruskou legislativou v oblasti veterinární medicíny.

III. Požadavky na provádění opatření pro karanténu prasat, povinná preventivní opatření a diagnostické studie prasat na farmách

19. Prasata dovezené nebo vyvezené v zemědělství (kromě poražených zvířat) této smlouvy, předmětem samostatného obchodního obsahu z jiných skupin prasat uvedených v ekonomice provádět veterinární činnosti (dále jen - karantény). Doba karantény musí být nejméně 30 kalendářních dnů ode dne, kdy prasata dorazí na farmu. Během období karantény provedeno klinické vyšetření, diagnostické testy a procedury poskytované plánem diagnostických testů, veterinární, preventivní a anti-epizootických opatření agentury (agentury), patřící do Ruské federace, Státní veterinární služba systému pro aktuální kalendářní rok (dále - plán anti-epizootických opatření).

20. Prasata chovaná na farmách podléhají diagnostickým studiím, očkováním a léčbě infekčních nemocí v souladu s plánem antiepizootických opatření.

IV. Požadavky na podmínky chovu prasat v uzavřených prasacích podnicích, které nesouvisejí s hospodářstvím, za účelem jejich reprodukce, pěstování, prodeje *

21. Je zakázáno držet prasata v podnicích nacházejících se v místech bývalých hospodářských provozoven, hřbitovů skotu a skladů hnoje.

22. Podnik chovu prasat musí být ohrazen způsobem, který brání vstupu volně žijících zvířat na jeho území a musí být oddělen od nejbližšího obytného prostoru v souladu s požadavky legislativy územního plánování.

23. Chov prasat musí zajistit nekontrolovanou údržbu prasat. Pokud není možné zajistit údržbu bez údržby, prasečí prasata by se neměla provádět mimo prostory chovu prasat podniku.

24. Území chovu prasat by mělo být rozděleno do izolovaných zón:

- Produkce, v níž se rozlišují reprodukční a výkrmná odvětví. Sektor reprodukce a výkrmu pro podniky, které obsahují nejméně 54 tisíc prasat ročně, se nachází ve vzdálenosti nejméně 1200 m od sebe. Odvětví výkrmu se nachází s nižší reliéfní úrovní na straně závětrné s ohledem na reprodukční odvětví;

- administrativní a ekonomické, včetně budov a struktur administrativních a ekonomických služeb, objekty inženýrské údržby (garáže, technické sklady, mechanické dílny);

- skladování, příprava krmiv, kde se nacházejí zařízení pro skladování a přípravu krmiva. Kormotseh (příprava krmiva, míchání krmiv) (dále jen "krmný mlýn") se nachází u vchodu na území podniku z větrné strany ve vztahu ke všem ostatním budovám. Při postupném přiblížení z krmné stanice by mělo být umístěno skladování koncentrovaného krmiva.

Příprava centrum, potravinový odpad a další krmné zásoby jsou založeny na závětrné straně, pokud jde o prostor prasat a distancují od svých průmyslových budov a jiných staveb se samostatným vstupním zařízením pro přípravu střední části, vyznačující se tím, že zóny jsou rozlišovány:

- skladování a zpracování hnoje. Zařízení na skladování hnojiva je umístěno na závětrné straně ve vzdálenosti nejméně 60 m od prostorů, které obsahují prasata;

- karanténa umístěná na hranici plotu podniku, kde se nachází veterinární laboratoř, budova pro karanténu a jatka a sanitární místo.

25. Území každé zóny je upraveno a oploceno kolem obvodu živého plotu, což zabraňuje nekontrolovanému průchodu lidí a zvířat.

26. Prostory vybavené pro dezinfekci vozidel a kontejnerů se nacházejí u hlavního vstupu na území chovu prasat (dále jen "jednotka dezinfekce").

27. PIG Enterprises kapacita je nižší než 75 tisíc kusů Prasata simultánní dezinfekce obsah jednotka namísto bariéra poskytuje dezinfekci s dezinfekčním roztokem zahřívá při teplotách pod bodem mrazu (dále - překážkou vstupu dezinfekce).

28. Vstupní dezinfekční bariéra je umístěna pod vrchním krytem a je betonovou vanou naplněnou dezinfekčním roztokem. Rozměry lázně:

- délka zrcadlového dezinfekčního roztoku alespoň 9 m;

- délka na dně nejméně 6 m;

- šířka ne menší než šířka brány;

- hloubka nejméně 0,2 m;

- Rampy před a po koupeli musí mít sklon nepřesahující 1: 4.

29. V chovu prasat se doporučuje vybavení veterinární laboratoře s kapacitou více než 40 000 kusů prasat současně. Zahrnuje laboratorní oddělení a sklad dezinfekčních prostředků. V zařízeních s nižším výkonem jsou k dispozici prostory pro umístění veterinárních specialistů Podniku, léků pro veterinární použití, biologických léčivých přípravků a dezinfekčních prostředků (dále jen "veterinární stanice").

30. Destruktivní-sanitární položka, určený pro nouzové (stimulované) jatečných zvířat, se skládá z porážky oddělení s prostorami pro jatečních prasat, disekce gastrointestinálního traktu zvířat, mrtvých těl, a dočasné skladování zvířecích kůží, recyklace přihrádky s vskryvochnoy a / nebo využití prostoru, stejně jako sprchový kout. Na oddělení využití je instalován autokláv nebo vysoká pec, což odpovídá výrobní kapacitě podniku. Při recyklaci surovin zajišťuje autoklávování dvě místnosti: pro suroviny a detoxikované konfiskace. Stěna mezi dvěma místnostmi nastavené autoklávu, jeho naplnění se provádí v prostoru pro suroviny, a vypouštění - v místnosti neutralizuje veterinární zabaven.

31. S místem chovu prasat v oblasti činnosti továren na výrobu masné a kostní moučky (větrné farmy) je jídlo a hygienická zařízení v bitúnku bez oddělení likvidace. Jako součást této zabíjecí hygienické jednotky je vybaven izolační a chladicí komorou pro krátkodobé skladování mrtvol a konfiškácí ze zvířat, které byly násilně zabity.

32. Uvedení porážky a hygienické prostředky a jeho okolí oplocený plot výška není menší než 2 m a jsou opatřeny samostatným vstupem (výstup) na veřejných komunikacích.

33. Organizace činností podniků chovu prasat uzavřeného typu se provádí takto:

33.1. Vstup na území podniků pro prasata neoprávněným osobám, stejně jako vstup jakéhokoliv druhu dopravy, který není spojen s přímým servisem podniku, není povolen.

33.2. Vstup do oblasti chovu prasat podniku je povoleno pouze hygienické kontrole, která se nachází na plotu správních, hospodářských a průmyslových zón, a vstupem transportu stálé dezinfekce bariérou (blok).

33.3. Ve vstupní části sanitárního kontrolního stanoviště je zaplacena celodenní služba.

33.4. Před vstupem do sanitární kontroly, a to jak z administrativní a ekonomické oblasti, a z průmyslové zóny podniku chovu prasat, stanovených dezinfekčních bariér (buněk s koberci nebo piliny), zvlhčené dezinfekční roztoky.

33.5. Interiéru hygienických kontrolách pracovníky chovu prasat (dále jen - dělníci, zaměstnanci) sundat své domácí oblečení a boty, takže je v šatně (ve skříni, stanovené pro každého zaměstnance), osprchovat, obléci v šatně pro pracovní oděvy čistých dezinfikována speciální oblečení a speciální obuv. Když opustíte sanitární kontrolní stanoviště (na konci práce), pracovníci si vezmou speciální oblečení, vezmou si sprchu, obléknou si domácí šaty a boty.

Všichni návštěvníci prasečích farmách, podléhají povinné hygienické ošetření v sanitární kontrole a opatřeny speciálními oděvů a obuvi.

33.6. Při vjezdu do izolovaného chovu prasat je nainstalována sada desvannos naplněná dezinfekčním roztokem v hloubce 15 cm. Na vnitřní straně vstupních dveří do prostor pro skladování krmiva, na zádi kuchyně, veterinární laboratoře, veterinární stanice, vybavené dezkovrikami naplněné pilinami nebo jiného porézního materiálu, navlhčený dezinfekční roztok.

33,7. Osoby obsluhující jednu technologickou (produkční) skupinu prasat nemohou obsluhovat jinou technologickou (produkční) skupinu prasat. Osoby trpící onemocněními, které jsou společné lidem a zvířatům, nesmějí pracovat v prasečích podnicích.

33,8. Zaměstnanci za předpokladu, speciální oblečení a speciální obuvi v souladu s pravidly mezioborovým poskytnout zaměstnanci se speciálním oblečením, speciální obuv a další osobní ochranné prostředky, schválené vyhláškou ministerstva zdravotnictví Ruska od 1. června 2009 číslo 290H (registrovány Ministerstvem spravedlnosti v Rusku 10. září 2009, registrační číslo 14742 ), ve znění nařízení ministerstva zdravotnictví Ruska dne 27. ledna 2010 číslo 28N (registrovány Ministerstvem spravedlnosti Ruska 1. března 2010, registrační číslo 16530), podle objednávek Ministerstva práce Ruska dne 20. února 2014 № 103n (registrovaná Ministerstvem spravedlnosti v Rusku 15. května 2014, registrační číslo 32284), 12. ledna 2015, číslo 2N (registrovaná Ministerstvo spravedlnosti Ruska dne 11. února 2015, registrační číslo 35962). Zařízení, inventarizace a oprava za místo (obchod). Preneste tyto položky z jednoho místa do druhého bez dezinfekce zakázáno.

33.9. zakázáno, aby psi (kromě stráže), kočky a další druhy na území chovu prasat (včetně drůbeže). Strážní psi jsou očkováni proti vzteklině, odčervení a dalším veterinárním léčbám.

33.10. Pro síť silnic uvnitř chovu prasat, příjezdové cesty a technologická místa se používají tvrdé nátěry. Vyloučené křižovatky silnic používané pro odstranění hnoje, jatečně upravených těl prasat, zabavené z jatečných prasat, recyklovatelné a jiných odpadů, a silnic, které jsou používány pro přepravu zvířat, krmení, přepravu masa a masných výrobků. Oba druhy silnic musí být jasně označeny nebo označeny.

33.11. Jatečně upravená těla jsou nutně podrobena bakteriologickému vyšetření. V závislosti na výsledcích studií jsou jatečně upravené tělny odevzdány do zařízení na zpracování masa nebo likvidovány. Než budou k dispozici výsledky výzkumu a uvedení na zpracování řasenky jsou uloženy v chladiči při porážce a sanitární bod.

34. V chovu prasat musí technologie chovu prasat zajistit dodržování následujících požadavků:

a) směr technologického procesu od reprodukčních míst k oddělení výkrmu;

b) rozdělení chovů prasat na izolované úseky s počtem prasnic nejvýše 60 prasnic, na rozvíjejícím se oddělení - až 600 selat;

c) použití prostor (úseků) pro porodem prasnice a selata chov, odchov a výkrm prasat se provádí tak, že všechna zvířata jsou odstraněny ze samostatných částí nebo oblastí a současně jeho vyplnění (IT), i-starých zvířat. Ve zbytku areálu zajišťuje alternativní vydání, čištění, opravy a dezinfekce jednotlivé skupiny strojů nebo skupin jednotlivých strojů je jejich propuštění z prasat před jejich umístěním do nových zvířat;

g) délka hygienické přestávky (období, v němž se čištění, opravy, čištění, dezinfekce prase a pomocných zařízení zapojené do podniku technologického cyklu) mezi výrobní cyklus je ne méně než 5 dnů;

e) maximální možné zachování složení každé původně vytvořené skupiny prasat v následujících fázích produkce: pěstování, chov mladých zvířat a výkrm jako samostatná výrobní jednotka.

35. U komerčních podniků v odvětví prasat je povoleno:

- monobloky, ve kterých jsou všechna zvířata držena pod jednou střechou s vnitřním oddělením pevnými přepážkami technologickými skupinami;

- multiblokové prostory, ve kterých zvířata s oddělení uvedené jak na obsahu dvou sektorů (reproduktorny a výkrm) a větší počet (reproduktorny, odchov a výkrm sektoru).

36. Prasata v chovu prasat se nacházejí ve skupinách nebo v jednotlivých strojích. Požadavky na stroje, maximální počet prasat ve stroji v podniku jsou stanoveny v souladu s přílohou č. 3 k tomuto nařízení.

37. Získávání prasat ve skupinových strojích se provádí v souladu s následujícími požadavky:

a) prasnice s identifikovaným těhotenstvím jsou kombinovány ve skupinových strojích s rozdílem v době oplodnění do 3 dnů;

b) ve skupinách prasnic na výkrm, při opravě mladých zvířat a odstavců by věkový rozdíl neměl přesáhnout 5 dnů.

38. Při podávání všech skupin prasat se poskytují mokré a suché způsoby krmení.

Při mokrém způsobu krmení se napájecí miska, miska na pití a napájecí potrubí po každém podání vyčistí zbytky krmení a nečistot, promyje se teplou vodou.

Při suchém způsobu krmení se zařízení a zařízení pro distribuci potravin mytí, dezinfikují a suší po ukončení cyklu udržování technologické skupiny prasat. Suchý způsob krmení se provádí plnoprůmyslovými směsnými krmivy při výrobě. Při suchém krmení by měla být vždy voda ve vodní misce.

39. Čištění a dezinfekce krmných nádob se provádí nejméně jednou měsíčně.

40. Za účelem vytvoření příznivých podmínek, prevence úrazů končetin u prasat podlah v prasat zařízení musí být uklouznutí, maloteploprovodnymi, vodotěsná, odolná proti oděru a působení dezinfekčních prostředků.

Sklon podlahy ve skupinových strojích ve směru kanálu hnojiva je 5%.

U zařízení s drážkovanými (mřížovými) železobetonovými podlahami (bez svahu) pro prasata (s výjimkou selat do 2 měsíců věku) se uplatňuje šířka pásů:

- pro selata, odstavce, opravu a výkrm hospodářských zvířat - 40 - 50 mm;

- pro kančí a prasnice - 70 mm a šířka mezer mezi tyčemi je 20 - 22 resp. 26 mm.

Pro podlahy z jiných materiálů lze šířku lamel pro tyto skupiny zvířat snížit na 35-40 mm se šířkou lumenů mezi lištami 20 mm.

41. Hygienické stroje s pevnými přepážkami o kapacitě 1 - 2% z celkového počtu hospodářských zvířat jsou vybaveny pro údržbu a ošetření slabých, nemocných zvířat v každé chovatelské stanici (sekce).

42. Při porodu prasnic v chovu prasat, kde jsou chovány, jsou instalovány kontejnery odolné proti vlhkosti pro sběr asfyxie a plodů mrtvě narozených. Dvakrát denně (ráno a večer) jsou tyto nádoby odvezeny do oddělení likvidace jatek nebo do místa sběru surovin pro výrobu masné a kostní moučky. Po osvobození od porodů a mrtvých plodů jsou kontejnery důkladně omyty, dezinfikovány a vraceny do chovu prasat.

43. Místa pro chov prasat jsou vybavena ventilací, která zajišťuje potřebnou výměnu vzduchu k udržení normativních parametrů teploty a vlhkosti a koncentrace škodlivých plynů ve vzduchu. Hladina hluku z provozních topných zařízení v budovách by neměla překročit 60 dB.

44. Pro zachování regulačních parametrů mikroklimatu je množství čerstvého vzduchu v prostorách pro chov prasat v chladném období nejméně 30 m3. m / h na 1 cent živé hmotnosti prasat, přechodné a teplé období 45 a 60 kubických metrů. m / g na 1 q živé hmotnosti.

45. Standardy teploty a relativní vlhkosti vnitřního vzduchu v místnostech pro prasata musí zimní čas splňují standardy teploty a relativní vlhkosti vnitřního vzduchu v místnostech pro prasata zimní čas, v příloze 4 № tohoto nařízení.

46. ​​Limitní koncentrace oxidu uhličitého ve vnitřním ovzduší pro obsah prasat 0,2% (objemový), amoniak 20 mg / cm3. m, sírovodík 10 mg / cm3. m.

47. Normy rychlosti pohybu vzduchu v prostorách pro chov prasat musí být v souladu s normami rychlosti pohybu vzduchu v prostorách pro chov prasat uvedených v příloze č. 5 těchto pravidel.

48. Regulační parametry teplota, relativní vlhkost a rychlost proudění vzduchu jsou k dispozici v oblasti umístění prasat, tedy v prostoru na výšku a 1 m nad podlahou nebo platformu, na které obsahovalo prase.

49. Při ohřevu prasátka používají stroje na výkrm prasnic prasat speciální lokální vytápěcí systémy, které zajišťují vyhřívanou podlahovou plochu od 1,0 do 1,5 m2. m na jednom stroji, povrchová teplota ohřáté podlahy 30 ° C (+/- 2), po níž následuje postupné snižování množství prasat z královen na 22 ° C.

50. Pro zajištění potřebného mikroklimatu v chovných prostorech se používá automatické řízení topení a větrání.

51. Dezinfekce v chovu prasat se provádí podle plánu dezinfekce a deratizace chovu prasat schváleného vedoucím podniku s přihlédnutím k zvláštnostem technologie reprodukce, pěstování a prodeje prasat.

52. Před dezinfekce prostor a jiných zařízení, které podléhají povinnému auditu jejich důkladné mechanické čištění, ve kterém jasně viditelná struktura a barva povrchu materiálu a nemohou být detekovány shluky hnoje, krmiv a jiných nečistot iv obtížných k čištění oblastí.

53. Po ukončení výstavby chovu prasat se zahájí a upravuje zařízení, provádí se mechanické čištění a předběžná dezinfekce všech budov a objektů nacházejících se na území průmyslové zóny chovu prasat.

54. Při provozu prasat prostor dezinfikovat oddělené prostory pro porodem a kojících prasnic obsahu, chov prasat či prasat se provádí po dokončení příslušných technologických cyklů a osvobození od prasat.

55. Dezinfekce skupinových strojů nebo skupin jednotlivých strojů v prostorách pro chov prasnic a prasnic a opravy mladých zvířat se provádí, jakmile jsou uvolňovány z prasat.

56. Stroje na kanci se dezinfikují jednou měsíčně a pokaždé poté, co jsou kanci odmítnuti, před vysazením nových zvířat.

57. Zařízení a zařízení pro distribuci krmiv jsou důkladně promyty vodou po každém krmení a dezinfikovány jednou týdně.

58. Prasata chovaná v podnicích podléhají registraci a identifikaci v souladu s právními předpisy Ruské federace v oblasti veterinární medicíny.

V. Požadavky na provádění opatření pro karanténu prasat v chovu prasat *

59. Zařízení pro karantény prasata musí být umístěna ve vzdálenosti nejméně 200 metrů od prasat podniku výrobní zóny svírají pevný nebo pletivo oplocení, výška nejméně 2 m od uzávěru, zapuštěné do země, není menší než 0,2 m, a měly by být vybaveny samostatným vstupem (výjezd) na veřejné komunikaci.

60. Plocha pro karanténní prasat se určí s ohledem na délku karantény každá skupina prasat obdržené v izolovaných sekcích po dobu alespoň 30 dnů a doba sanitizační a dezinfekčního prostoru uvolněné, po dobu nejméně 4 dnů.

61. Pro pořízení podniků klinicky zdravých prasat z vlastního reproduktoru, stejně jako přijíždějící ve firmě za přítomnosti doprovodných veterinárních dokladů, veterinární pohodu na území místa výroby (původ) pocházející ze zvířat z infekčních nemocí, zdobené způsobem stanoveným právními předpisy Ruské federace.

62. Prasata vybrané pro chovné účely a pro opravu generačních ryb komodit přehrávačů, jeden měsíc před exportní farem dodávání rozdělí na samostatné skupiny pro preventivní karanténě.

63. Při přijímání prasat by veterinární lékař podniku měl zkontrolovat dostupnost a správnost vyplnění veterinárních doprovodných dokladů a provést termometrii a klinické vyšetření prasat.

64. Během karanténního období jsou prasata pod stálým veterinárním dohledem po dobu 30 dnů a jsou přijata tato opatření:

- Zajištění nezbytných zoogeagických podmínek pro údržbu, péči a krmení prasat, s přihlédnutím k zákazu jejich přeskupení;

- klinické vyšetření, selektivní termometrie, diagnostické studie, imunizace a další preventivní ošetření v souladu s plánem antiepizootických opatření.

65. Obsah prasat v karanténním období by měl odpovídat systémům obsahu přijatým v chovu prasat.

66. Příčky mezi stroji pro skupinové chov prasat jsou pevné.

67. K udržení každé šarže karanténních prasat se přiděluje individuální personál.

68. Návštěvy prostor a území karanténní zóny podniku osobami, které nesouvisejí s péčí o zvířata a provádí opatření v karanténě, je zakázáno.

69. Je-li ve skupině nalezena skupina karanténních hospodářských zvířat prasat s infekčními chorobami, veterinární a hygienická opatření se provádějí způsobem a ve výši stanovenou právními předpisy Ruské federace v oblasti veterinární medicíny

70. Dezinfekce karanténních čtvrtí prasat se provádí pokaždé po uvolnění ze zvířat.

71. Převod zvířat z karanténních zařízení ve společnosti v souladu s rozhodnutím o vedoucímu veterinárního útvaru podniku po uplynutí karantény, všechna opatření v plánu proti epizootickým opatření a absenci prase podezřelé z chorob infekčních chorob.

VI. Požadavky na povinná preventivní opatření a diagnostické studie prasat ve vepřových podnicích *

72. příušnic (kanci), dodávané do chovu prasat z vlastního reproduktoru, vypouštěné prostřednictvím přeletu (ramp) v přijímací oblasti pro prasata procházejí dezinfekci kůže ve stanovené pořadí režiséra, obsushivayut a destiluje v části za obsah prasniček (kanci).

73. Pro sledování stavu metabolismu u prasat se v každém technologickém místě produkce provádí systém veterinárních kontrol. Klinické vyšetření vepřové hlavy dělohy se provádí po druhém porodu. Klinické, hematologické a imunologické studie se provádějí 25. - 26. den období kojení (období, kdy jsou prasnice drženy s prasaty, dokud nejsou odstaveny). Krevní kanci jsou studováni kanci producenty, umýt pryč a spermie. Na základě výsledků výzkumu se provádí soubor opatření zaměřených na léčbu a prevenci metabolických poruch a zvyšování přirozené rezistence prasečího organismu.

74. Prase na prasečích farmách jsou vystaveny diagnostických testů, vakcíny a ošetření proti infekčních onemocnění v souladu s plánem proti epizootické opatření, jakož i s přihlédnutím na veterinární situaci v regionu.

* Požadavky kapitoly IV, V a VI se vztahují k podmínkám pro prasata obsahoval občany, včetně soukromých farem, rolníka (zemědělce) farmách, fyzické osoby podnikatele, organizace, které obsahují až 1000 prasat inclusive přizpůsobil oddíly III a IV v souladu s pravidly, které určují nákazový status prasečích farmách, stejně jako organizace zabývající se porážkou prasat, zpracování a skladování výrobků z vepřového masa, která byla schválena usnesením ruského ministerstva zemědělství 23 Července 2010 № 258 (registrovaná Ministerstvem spravedlnosti v Rusku 12. listopadu 2010, registrační číslo 18944), ve znění objednávky Ministerstva zemědělství Ruska dne 17. července 2013 № 282 (registrovaná Ministerstvem spravedlnosti v Rusku 14. srpna 2013 registrační číslo 29378) a od 15. října 2013 č. 358 (registrováno Ministerstvem spravedlnosti Ruska 7. listopadu 2013, registrační číslo 30324), s výjimkou organizací a institucí trestního systému.

Příloha č. 1
k veterinárním pravidlům obsahu
prasata, aby je reprodukovala,
pěstování a prodej,
schváleno objednávkou
Ministerstvo zemědělství Ruské federace
z 29. března 2016 č. 114

Chov prasat

Dnes má významná část venkovských obyvatel, zejména v místech, kde neexistuje žádná pracovní místa, chtít chovat prasata. Chov prasat dnes je prospěšný jak pro jeho rodinu (v kuchyni tam bude vždy kus masa), a pro podnikání. Prasata jsou charakterizována multiparty, ranou splatností, krátkým těhotenstvím, vysokou platbou za konzumované krmivo, zvýšeným výtěžkem masa při porážce. Aby se zapojily do chovných prasat nevyžadují velké investice, a majitelé malých farem a rolnických farem mají možnost nejen starat se o jeho rodina masných výrobků, ale také přijímat stálý příjem z prodeje na trhu s masem a prasat. Poptávka na vepřové maso, které se pěstuje na LPH a zemědělských farmách v Rusku, je trvale vysoké. maso pěstované na osobním statku se vyznačuje větší ekologickou bezpečností, absencí takzvaných "anabolických" hormonů a enzymových přípravků, které jsou přítomné ve vepřové masce v průmyslovém řízení prasat.

Chcete-li poskytnout některé informace občanům, kteří se rozhodli začít chovat prasata, budeme se snažit pomáhat našemu článku o chovu prasat.

Budova prasat

Aby se zabývaly chovnými prasaty a prasaty přijatými při porodu, majitelé soukromé farmy na částečný úvazek musí mít prostor pro chov prasat - prasátka. Prasata ve své zahradě musí být postavena na suchém místě, kde by hladina podzemní vody měla být 1,5 až 2,0 metru pod povrchem země, na místě, kde je možné zajistit odběr podzemní vody. V případě, že jste se rozhodli zapojit do obchodu s prasaty a udržet 25 prasnic, přistoupí k výstavbě univerzálního prasátka, ve kterém budou umístěny všechny skupiny prasat.

Univerzální prasátko by mělo sestávat z těchto prostor: prostory pro chov prasnic s mladými zvířaty, kanci, výkrm a opravy mladých zvířat; pomocné místnosti - kabiny - pro ukládání jednotlivých oděvů a obuvi, pro uložení inventáře, materiálu pro podestýlku, před vstupem do prasátka je nutné mít v pracovním stavu dezikomik. Proces podávání prasat by měl probíhat ve strojích hlavních prasat, které musí být vybaveny napájecími žlaby a mísy na pití.

Pokud jsou prasata uchovávána v jednotlivých strojích, měla by být její plocha následujícího počtu čtverečních metrů: u kanců - výrobce 7kv. m; na prasnici v druhé polovině těhotenství nebo prasnice s prasaty do 2 měsíců věku - 5-6 metrů čtverečních.

V tak malém prasete musí být vodovodní potrubí, musí být napájecí a odsávací větrání. V prasečí místnosti by neměly být žádné průvany. Světelná plocha (poměr plochy okenních otvorů k podlahové ploše) by měl být 1:10 - 1:15. V zimním období, kdy je světlý den pro prasata krátký, je nutné umělé osvětlení. Ošetřovna vyžaduje osvětlení 18 hodin denně s osvětlením 15 luxů. Vytvořený během provozu piggery odpadní kapaliny a prací voda se odstraní z prasečí domu odpadní vody ze zásobníků, které jsou vybaveny podél kormonavoznyh průchodů a protékat kanalizace v septiku. Prasátko by nemělo mít vlhkost. Pro mechanické odstranění hnoje a dodání krmiva majitelé prasat používají těla úzkorozchodných a závěsných přívěsů. Na koncích a v případě potřeby av podélných stěnách jsou instalovány vrata, jejichž počet je určen v závislosti na velikosti populace, která je umístěna, avšak ne méně než dvě.

Stěny pražců by měly být vyrobeny z neabsorbujících a tepelně izolačních materiálů, které udržují teplo dobře v zimní sezóně. Zevnitř není špatné omítnout stěny a porazit čerstvě vápno. Ve vnějších stěnách je líně rozměr 70 x 70 cm, zasáhnout prase na uliční plošině pro pěší.

V závislosti na místních podmínkách se pro výstavbu prasátka používají následující stavební materiály: dřevo, cihla, sutinové kameny, porézní bloky plynů, bloky strusky, železobetonové panely.

Stropy v prasátku jsou vyrobeny ze dřeva, strop musí být izolován vrstvou pilin, na jejímž vrchu je nalita vrstva písku. Podlahy je možné naliat betonem nebo vybírat z desek. Střecha je vyrobena z břidlicové nebo vlnité lepenky.

Pro vyloučení kontaktu s psy, kočkami, zvířaty je území prasete uzavřeno nepřetržitým 2 metrovým oplocením.

Teplota vzduchu v místnosti pro udržování porážky by měla být v rozmezí 14 stupňů, během vegetačního období selat do 2 týdnů 16-22 stupňů; relativní vlhkost vzduchu nejvýše 70%; obsah oxidu uhličitého je až 0,25%.

Pro začátečníky, aby se zapojily do prasete nejprve dobře zkusit své ruce na obou koupených selat, kdo pěstuje a uvedené na trh po porážce vepřového uhradí za cenu nakupovaného krmiva a ostatní zaplatí vám za vaši práci.

K úspěšnému zapojení do výroby prasat musí majitelé malých a selských farmářů znát základní biologické vlastnosti rostoucích selat. Toto téma je popsáno v našem článku - znalost biologických vlastností rostoucích selat - základ pro moderní produkci prasat.

Které plemeno prasat bychom si měli vybrat?

Při výběru plemene prasat je nutné rozhodnout, pro jaké účely chováte prasata a jaké vepřové maso je velmi žádané mezi obyvatelstvem na trhu.

V závislosti na maso získaném při porážce prasat jsou rozděleny do tří kategorií:

 • Baconnye. V mase ze slaných prasat není žádná tuková vrstva, ale v samotném masa je velké množství mastných vrstev.
 • Maso je mastné. Maso těchto plemen prasat obsahuje více masa.
 • Slané maso. Ty se vyznačují velkým množstvím prémiového tuku, ale mají také maso.

V Rusku, maso a tuky velké bílé. Při správném chovu bílých prasat mají majitelé příležitost porodit ve věku od 7 měsíců do 100 kg. Hmotnost dospělých prasnic tohoto plemene dosahuje 250 kg, dospělí kanci - 350 kg.

K kategorii slaniny je obvyklé zahrnovat prasata plemene Landrace, které po dobu 6 měsíců dokáží získat 100 kg hmotnosti. Hmotnost dospělých prasnic dosahuje 220 kg, psi do 300 kg.

Velké množství plemen patří k slaným masným plemenům v Rusku. Například velká černá, který po dobu 6-7 měsíců dokáže získat hmotnost v 100 kg. Prasnice tohoto plemene mohou vážit 215 kg, kančí 310 kg.

Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků při pěstování kanců, stejně jako kvalitního masa, musí být kastrováni ve věku jednoho měsíce (kastrační kanci).

Stádia rostoucích prasat

Bez ohledu na pěstované selata plemen se kultivace v soukromé farmě a farmě provádí v několika etapách:

 • Doba peří a sání. Toto období trvá u selat jeden měsíc (od narození prasat a jejich krmení prasnicím mlékem do okamžiku odstavení).
 • Fáze odstavení prasat z mateřského mléka a prasnic obecně. Tato fáze trvá 7-10 dní. Prasata jsou s prasnicí pouze v okamžiku sání mléka.
 • Závěrečná fáze zahrnuje výkrm selat.

Při produkci prasat existuje několik typů prasat pro výkrm - maso, slaninu a mastné. V takovém případě, kdy jsou majitelé dočkat, až se maso kostry, výkrm prasat končí k dosažení hmotnosti 100 kg, v krmné dietě by měl převážit zdroj bílkovin. Získání dostatečného vepřového slaniny na trhu je nejdražší a časově náročnější proces. Ve slanině výkrm majitelé LPH a penzijní fondy produkoval „mramorovou“ korpusů hřbetního sádla o tloušťce ne více než 2 až 4 cm. Při vykrmování slaninou majitelé používají bílkovinné potraviny, stejně jako kukuřici a pšenici. Ječmen se výkrmem slaniny by měl být vyloučen z krmné dávky, neboť poskytuje mírný tuk. U polotučného a výkrmového výkrmu mají majitelé malých a selských farmářů obvykle těžké maso vepřového masa o hmotnosti 150 až 260 kg. Když se mastný výkrm v krmné dietě by měl převážit objemný a škrobový potraviny, v tomto případě pro měkké roztíratelný tuk výkrmu nutnosti nosit s sebou na s převahou ve stravě ječmene a za obvyklé obilí tuku - v posledních 2-3 týdnech dát upečený chléb. V posledních letech téměř každý více či méně velká osada tam, SP k realizaci výživě obyvatelstva se krmných směsí, včetně vysoce kvalitního krmiva pro zvířata určeného pro maso, slaninu a mastných výkrm prasat.

Jak vykrmovat majitele LPH vybrat prase?

Někteří majitelé soukromých farem a selských farem nevyrábějí prasata a 2-3 prasata kupují pro svou rodinu na trhu. Co by se měl řídit majitel prasat na trhu?

Když si koupíte prase, majitele chovných prasat, musíte nejprve věnovat pozornost jeho vzhledu - prase by mělo mít široké záda, dlouhé tělo a silné nohy, ocas by měl být zkroucený "kolo". Hlavní prasata by měla být zdravá, což musí být potvrzeno veterinárním osvědčením o veterinárním osvědčení ve veterinárním osvědčení nebo veterinárním osvědčení o prvním formuláři. Při kontrole krmení, s chutí by měl jíst navrhované jídlo.

Pěstování selat do dvou měsíců věku

Pěstování selat do 2 měsíců věku je nejdůležitějším obdobím v životě prasete.

Po 40-50 minutách po porodu prasnice by majitelé malých rostlin měli vysadit novorozené prasata na bradavky prasnice. Současně jsou přední bradavky, nejvíce spící, zasazeny nejslabšími a zadními bradavkami silnými. Před začátkem krmení, aby se zabránilo zranění bradavek prasnic, musí majitelé pečlivě zkontrolovat zuby selat, špičky ostrých špičáků se svraštěnými kousky.

Prvním jídlem pro novorozence jsou prasečí kolostrum, které obsahuje protilátky pro vývoj imunity.

Prasata prvního týdne života potřebují teplotu okolí 30-36 stupňů, za tímto účelem je v kleci zavěšena speciální infračervená lampa nebo konvenční elektrická žárovka o výkonu 150 W.

Aby se zabránilo zasažené prasnici, aby mohla rozdrtit nebo zranit novorozené prasata podél stěn, bariéry jsou instalovány z kovových trubek nebo dřevěných sloupů; vzdálenost od stěny je 15-20cm, výška nad podlahou je 20-25cm. Poté, co prasata vyrostou a zesílí, jsou tyto ploty odstraněny.

Počínaje třetím dnem života je v kleci pro selata umístěn malý žlab, rozdělen na několik oddílů s minerálním vrchním obvazem. S cílem zabránit gastrointestinálním onemocněním začnou od 5. dne života podávat kyselé a běžné kysané mléko. Týden po porodu mohou být prasnice podávány jako benigní inverzní (čerstvé odstředěné mléko). Od 6-8 dnů v dávce krmení prasat začne vstupovat na smažené zrno pšenice, ječmene a hrášku 30-50 g za den. Do kaše se otevírají prasata od 10. do 12. dne.

Ovesná kaše se nejprve připraví z ovesu nebo ječmene a teprve pak ze směsi koncentrátů. Následně jsou prasata postupně vycvičováni na mřížku mrkve, vařené brambory, kopřivu. Pro prevenci křivice (nemoc prasat způsobených nedostatkem v potravě vitaminu D. rachitis.), Výtěžek Selata zimní pšeničné klíčky a denní jídlo přidat 3-5 kapky na každé prase vitaminu D.

Další velmi zodpovědný za majitele malých a selských farmářů, okamžik, kdy chov prasat je odvádět od prasnice. Pro normální odstavení jejich poslední 3 - 4 dny prasnici jsou povoleny pouze k výživě a pro pátý den pouze jednou.

Pro normální chov na prasata se v budoucnu vyžaduje 15 litrů plnotučného mléka a 35 litrů vrácení.

Pro dojení prasat se nejlépe hodí kozí mléko, pokud není koza, kravské mléko se odpaří. Abychom zvládli prasete na pití mléka, stačí několikrát snížit stigma v talíři s mlékem. Licking, malá prasnice zvykne na chuť kravského mléka a pak ji pít sama.

V prvních dnech života kvůli nedostatku žaludku kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě, aby se předešlo gastrointestinálním onemocněním, musí majitelé věnovat zvláštní pozornost kvalitě krmiva, zejména mléka. Z tohoto důvodu je žádoucí nahradit čerstvé mléko kefírem nebo skořeným mlékem vzhledem k tomu, že jsou dobře absorbovány a nejsou živným médiem pro vývoj patogenních mikroorganismů. Od prvních dnů života prasata v samostatném žlabu by měla být čistá voda při teplotě 15-20 stupňů. Voda v žlabu je třeba měnit 5-6krát denně.

Aby se zabránilo vlhkosti v kleci, je krmení a voda umístěna na samostatném místě.

Selata se rodí s malou dodávku železa v krvi, to obsahuje málo železa v prasnice mléka, takže během prvních 10 dnů života selat pozřely dostupné zásoby železa v těle, av důsledku toho i při běžném krmení jejich anémie. Takové selata jsou slabé, vyvíjejí poruchy trávicího traktu, suchost a bledost pokožky a viditelné sliznice. Další informace o anémii naleznete v našem článku - výživa u selat.

Často majitelé LPH u chovných prasat pěstovány selat od prasnice společně po dobu dvou měsíců, následovaný jejich odstavení, to předredukované dává krmivo, což vede k poklesu dojení prasnici.

Ostatní majitelé malých farem s chovných prasat s cílem udržet tělesnou kondici a prasnice, snížení spotřeby krmiva pro obsah kojících prasnic selatům rychlý vývoj trávicí systém a další rychlý prase ve výkrmu cvičí brzy odstavu selat. Majitelé berou své rané prasata ve věku jednoho měsíce. Je třeba připomenout, že na počátku odstavu selat lze provádět pouze tehdy, pokud jsou prasata dobře vyvinuté, jíst všechny druhy potravin a jejich tělesná hmotnost dosáhla minimálně 7 kg.

Majitelé malých porostů v době odstavení selat by měli zvyknout na jídlo jiných krmiv. Samotný proces odstavování prasat ze slepice se provádí postupně, a to odstraněním prasnice do jiné místnosti nebo klece, což vede k selatům k podávání několikrát denně, přičemž se postupně snižuje počet krmení. Během odstavení by majitelé měli pečlivě sledovat stav vemene vemene tak, aby nedocházelo k mastitidě (prevence mastitidy u prasat, mastitida u prasnic).

Pěstování prasat pro maso

Při chovu selat pro maso by majitelé soukromých domácností a farma měli organizovat krmení 4x denně. V tomto případě je žádoucí poskytnout stejné množství krmiva v každém krmení. Ve stravě krmení selat - odjmena by měla obsahovat vysoce kvalitní koncentráty, vařené brambory a reverzní.

Při chovu prasat na maso by měla být většina stravy koncentrovaná, zatímco majitelé dodatečně krmí šťavnaté krmivo do krmné dávky. V létě mohou majitelé soukromých domácností a zemědělských farmářů nahradit šťavnaté krmivo zelenou trávou.

V prvním měsíci po odstavu musí být prasata krmena rovným poměrem koncentrátů, brambor a šťavnatých krmiv. V létě, ve stravě majitelů, majitelé LPH obvykle přidávají až 1,5 kg zelené trávy.

Počínaje druhým měsícem odstavení je nutné postupně zvyšovat počet krmených krmiv, včetně zelené trávy, čímž jí dacha dosáhne 3 kg denně.

Při sestavování krmné dávky s přihlédnutím k intenzitě růstu a rané zralosti prasat by majitelé malých a selských farem měli věnovat zvláštní pozornost vyrovnávání stravy živin. Prasata potřebují snadno stravitelné bílkoviny, tuky a sacharidy. Protein v potravě prasat, na rozdíl od jiných druhů by měla obsahovat množství esenciálních aminokyselin (arginin, histidin, leucin, isoleucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin). V dávce krmení selat musí být přítomny vitamíny a minerály, bez nichž je jejich růst a vývoj zpožděn a dokonce existují případy onemocnění způsobené nedostatkem stravy.

Majitelé malých a selských chovů v chovu prasat mají tendenci snižovat náklady na vepřové maso vyrobené na osobním statku, a to také zajištěním vyvážené stravy krmení. Většina majitelů prasat, zejména těch, kteří žijí ve venkovských oblastech, používá tradiční krmiva (pšenice, ječmen, oves) pro prasata, když chovají prasata za cenu, která je mnohdy levnější než speciální krmné směsi pro prasata. Použití tradičních krmiv nemůže tělu ošima poskytovat nutriční hodnotu a ekonomickou účinnost, která je nezbytná pro intenzivní výkrm. Řešit tento problém, nazvaný speciální aditiva - premixy. Podrobněji o premixech pro prasata v našem výrobku - krmných přísadách pro prasata.

Veterinární a hygienické požadavky na chov prasat

Aby mohl dceřiný podnik fungovat a úspěšně se rozvíjet, majitelé musí striktně dodržovat stávající veterinární a hygienické požadavky na chov prasat. Více podrobností o tom v našem článku - pěstování selat, úsek veterinárních a hygienických požadavků na chov prasat.