"Ne dítě tajemství", nebo nuance obchodu s hračkami

Obchod s dětskými hračkami je ziskový a současně obtížný obchod. Vyžaduje jemný vkus a velkou flexibilitu, oplývá marketingovými a právními nuancemi.

Hračky - stejný atribut našeho života, jako oblečení, obuv, nábytek, nádobí. Jsou přítomni v každé rodině, kde je dítě, a jeho potřeby jsou poslední, na které rodiče zachraňují i ​​v nejtěžších dobách. Několik let se prodej dětských hraček projevil meziročním nárůstem o 10%, v posledních dvou letech klesal její podíl. Většina kupujících jsou rodiče s dětmi do 7 let, jejich podíl je 40%. Dalších 20% nákupů tvoří dospělí, kteří chtějí představit překvapení nebo dát dárek. A pouze 40% dětí má možnost si zvolit.

Mnozí podnikatelé, zejména ženy, se spoléhají na zkušenosti svých rodičů a nevědí o mnoha úskalích, které toto podnikání doprovázejí. S ohledem na jeho úspěch je třeba dobře zastupovat:

 • struktura trhu s hračkami a vektor jejího vývoje;
 • kde jsou nakupovány častěji, což ovlivňuje objem prodeje;
 • úroveň požadavků na jakost a bezpečnost zboží.

Jaký je trh s dětským zbožím?

Trh zboží pro děti je specifický, má složitou strukturu. Dokonce i nejslavnější obchodní síť v Rusku, "Detsky Mir" zaujímá jen asi 5% výklenku. Zboží se rozlišuje podle věkových skupin: do jednoho roku, od 1 do 3 let, od 5 do 7 let. Podíl hraček je 27% z celkového prodeje dětských věcí a příslušenství. Sortiment se vyznačuje řadou skupin výrobků: plastové, měkké, mechanické, elektronické výrobky (obr. 1). Jsou silně ovlivňováni módou, dětské preference se rychle mění. Nová karikatura nebo kniha vyvolává vznik nových oblíbených postav, výrobci sledují tento trend a obchody jsou nuceny často aktualizovat produkt.

Obrázek 1. Struktura prodeje a distribuce podle komoditních skupin v roce 2015. Podle skupiny NPD.

A co je nejdůležitější: dětské věci mají zvláštní požadavky z hlediska bezpečnosti pro zdraví. Problematika odborných znalostí, nastavení - nejen pod přísnou kontrolou ze strany orgánů dohledu, ale také od kupujících. Rodiče chtějí koupit dětské bezpečné hračky. To je pravděpodobně hlavní důvod, proč se podíl spontánních nákupů neustále snižuje. Internetový obchod zaujímá celkem asi 4%. Sezónnost je ostře vyjádřena: tradiční špička prodeje klesá na Nový rok. Stabilní růst obratu v posledních letech je spojen se zvýšením porodnosti po zavedení mateřského kapitálu. Údaje za období 2014-2015 však byly nižší, než se očekávalo (obr. 2, označené červeně).

Obrázek 2. Dynamika trhu v miliardách rublů. Na základě materiálů časopisu Nauka-Rastudet.ru

Kde, jak a jaké hračky jsou nakupovány

V segmentu dětského zboží v Rusku je zastoupeno několik velkých distributorů, většina z nich má své vlastní maloobchodní sítě. Nejslavnější z nich: "Dětský svět", "Dcera-synové" nabízejí obrovský rozsah (až 50 000 titulů), který pokrývá téměř všechny potřeby předškolních dětí od narození. Jedná se o výrobky pro novorozence, včetně jídla, kočárků, dětských postýlky, oblečení, obuvi, licencovaných hraček ze všech směrů a značek, včetně zahraničních. Jsou umístěny v obchodních prostorách o rozloze 1000 m2.

Obchody ««ToyShopes»Specializujeme se na vývoj hry: to je plastové a kovové konstruktérů, elektroniku, hádanky, tvořivé sady, speciální metody Seguin, Motessori, Nikitin kostky. Po cestě prodávají sportovní zboží, prefabrikované modely, jemné odrůdy. Síť „klokan“ je celá řada produktů pro těhotné ženy a děti, svá specifika: Oděvy a obuv luxus (Liu Jo, Burberry, Dolce & Gabbana). Hypermarkety "Begemot" představují Federální centrum malých velkoobchodních prodejů. V Rusku je 50 takových prodejen, prodávají pouze hračky, vyvíjejí franchisovou linii.

Kromě těch, které jsou uvedeny na seznamu, můžete také zaznamenat obchodní dům "Gulliver & Co.", "Klumbamba", regionální síť "VotOnYa" (Petrohrad), existují samostatné maloobchodní prodejny dětského oblečení a dětských hraček. Na tomto trhu není jasně vyjádřený monopol, který lze poznamenat jako pozitivní moment. Na obr. 3 ukazuje pořadí obchodů mezi kupujícími v průměrném ruském městě (populace asi 500 tisíc lidí). Jeho specifičnost však spočívá v tom, že zde je nejstarší ruská továrna "Spring", jejíž výrobky jsou zákazníkům dobře známy (na rozdíl od federální skupiny společností se jednoduše nazývá "Detsky Mir").

Obrázek 3. Porovnání obchodních sítí koeficientem konkurenceschopnosti v regionálním centru.

Z diagramu lze vidět, že všechny koeficienty jsou blízko sebe. Protože všechny ostatní věci jsou stejné (pokud nepotřebujete určitou značku, speciální propagaci), potenciální zákazníci si vyberou jen nejbližší obchod. Při nákupu si rodiče dávají pozor na výrobce a vybírají známé jména: "Lego" (82%) a "Spring" (78%). Mimochodem, vysoce kvalitní dětské zboží je silné. Proto často dochází k "druhému porodu", které spadne na police specializované komise.

Hlavní faktory ovlivňující výběr místa nákupu podle průzkumů zákazníků:

 • široký a rozmanitý sortiment - 74%;
 • pohodlné, blízko umístění obchodu - 55%;
 • místo je jako děti - 53;
 • dobrá volba dětských věcí - 51%;
 • mírný cenový rozsah - 36%;
 • existují slevové karty, bonusy - 32%;
 • akcie, speciální nabídky - 26%;
 • přátelská atmosféra - 24%.
 • gramotní kolegové, prodejci - 21%.

Rychle se rozvíjejícím směrem v prodeji dětských hraček je kombinace obchodu s zábavním centrem. Živý příklad: "dítě" Jevgenije Butmanové a miliardáře Alesandry Mamutové - Centrálního domu hudby v Lubyaně, kde nahradili "Dětský svět". Toto je celé město s kinami, přehlídkami, atrakcemi. Rodiče tam přijdou s dětmi nejen k nákupu věcí a dárků, ale i k vyjížďce. Zábavní park je drahý. Pouze kapitálové náklady jsou asi 40 tisíc rublů na 1 čtvereční metr čtverečních. Obchodní centra tohoto formátu jsou stále otevřené pouze v megacities.

Takže s ohledem na dětský obchod s hračkami jako podnik, musíte zvážit dvě funkce.

 1. Převážný počet kupujících (90% ve velkých městech) je nakupuje ve specializovaných prodejnách. Široká nabídka hraček a zároveň další výrobky pro děti: oblečení, kočárky, školní a sportovní zboží - hlavní věc, která přitahuje tři čtvrtiny kupujících. Prodej v tržních prodejnách, malé obchody, oddělení supermarketů - jsou minulostí. Velký a rozmanitý sortiment vyžaduje odpovídající finanční investice.
 2. Během dvou krizových let se ceny hraček zvýšily v průměru o 22%. Podíl prodeje levných výrobků v hodnotě nižší než 600 rublů se výrazně snížil, segment průměrné cenové kategorie se zvýšil z 1000 na 3 000 rublů a 15% bylo drahé - přes 3 000 rublů. Důvodem jsou vyšší dovozní ceny. Výroba ruských továren je pouze 10% z toho, co se prodává v dětských obchodech (obr. 4).

Obrázek 4. Distribuce dětských hraček ve výrobních zemích.

Zvláštní bezpečnostní požadavky

Z výše uvedeného diagramu lze vidět, že převážná většina produktů pochází ze zahraničních firem, především z Číny. Skandály související s detekcí škodlivých složek pro zdraví nejsou neobvyklé. Jakákoli stížnost spotřebitele o kvalitě zakoupené hračky končí kontrolou Rospotrebnadzor, a to s pokutou. Pokud na něm není žádné označení, jedná se o padělky, které jsou předmětem záchvatu a zničení.

U výrobců mnoha výrobků se nedávno stalo dodržování Duchů a norem, neboť to nebylo povinné. Ale pro děti to netýká: tam je mezistátní standard (GOST 25779-9), zvláštní technické předpisy. Prodejce hraček má právo je prodávat pouze v případě, že je k dispozici osvědčení, a pokud označení odpovídá pravidlům:

 • použitý v národním jazyce, snadno čitelný, neumývaný;
 • na hračce (balení) existuje značka označení shody;
 • přítomnost adresy výrobce, ochranné známky, jména;
 • zákonný věk dítěte je indikován s uvedením nebezpečí;
 • přiložený pokyn, bezpečnostní opatření v oběhu.

Nepokládejte hračky na podlahu obchodní plochy, na zemi. Neměla by mít vady, vůně; Demonstrace akce se provádí na zvláštním stánku. Rodiče a školitelé chrání zdraví dětí a majitele značek - jejich příjmy.

V roce 2015 byly u soudů v Jekatěrinburgu podány čtyři žaloby s britskou společností Carte Blanche Grintings Limited. Předmětem nároků je porušení autorských práv a neoprávněné užívání ochranné známky. Žalovaní ve všech případech - malí maloobchodníci. Mezi další levné zboží prodávali Mishka Teddyová - postava v knize "Grey Bear with Blue Nose". Pro tři hračky v hodnotě 150 rublů zaplatila Ekaterina Rychková 35 000 a tři další "poručníci" - 60 000 rublů. Získala je od velkého velkoobchodníka spolu s bezpečnostním certifikátem Uralské certifikační autority a byla upřímně přesvědčena o zákonnosti svého zboží. Stejnou praxí "chytání" malých podnikatelů dal majitelům ruské značky "Masha a medvěd" na tok.

Jaké trendy se očekávají na trhu?

Již existují dva protichůdné trendy. Na jedné straně kupující jsou velmi citliví na cenu, zkuste použít cenové nabídky. V sezóně nového roku 2016 nebyl v prodeji žádný normální vrchol. Rozdíl mezi průměrnou kupní cenou v říjnu a prosinci 2014 činil 13% a v roce 2015 - 9%. Zároveň vzrůstá podíl licencovaných prodaných hraček. V omezených finančních podmínkách lidé obecně koupili méně, ale upřednostňuje se dobrá licencovaná položka. V roce 2015 byl podíl těchto prodejů 23% z celkového objemu prodeje a předpokládá se, že se zvýší na 28%. První tři místa obsadily značky Star Wars, Masha a medvěd, Cold Heart. Představovaly asi 40 - 50% obratu.

Znalec konstatuje, že v Rusku, stejně jako v celém světě, roste podíl technologických a programovatelných hraček. Jedná se o jiný gadgets, synchronizaci s tabletami a smartphony, roboty, zařízení s hlasovým ovládáním. Podíl malých sbírkových předmětů bude růst u dětí předškolního věku - postavy nových karikatur a aktualizovaných modelů "Princess Disney" a "Barbie" budou propuštěny. Jinými slovy: hračky se každým rokem stávají čím dál dražšími a ne každý podnikatel "vytáhne" takový výrobek.

Dětské hračky na trhu

Nedávno byl zřejmý růst trhu pro děti. Ruský trh dětských hraček je považován za jeden z nejslibnějších a odhaduje se na 500 000 000 dolarů, zatímco celosvětový trh s hračkami se odhaduje na téměř 90 miliard dolarů. Odhaduje se, že celkový objem trhu s dětskými výrobky v Rusku je méně než 1% celosvětového prodeje hraček (viz obrázek 1).

Obrázek 1

Navzdory tomu narůstá celostátní trh s dětmi o 25-30% ročně. Je to způsobeno růstem plodnosti a dobrých životních podmínek obyvatelstva v posledních letech. Zvýšení podílu ruských výrobků na trhu je však pomalejší.

Největším dodavatelem dětského zboží je Čína: 70% hraček prezentovaných na vnitrostátním trhu. Na druhém místě, pokud jde o produktivitu, Evropa: 20% hraček. Ruské výrobce: vyrábí se pouze asi 10% dětských hraček (viz obr. 2). Podle odhadů výrobců a velkoobchodníků činí objem prodeje zboží pro děti v Rusku zhruba 7 miliard dolarů, z toho 1,3 miliardy v Moskvě. Největší online obchod s hračkami prodává hračkami pro děti je elektronický obchod s hračky "TD" Petraline Toy "(www.petraline.ru)

Obrázek 2

Na domácím trhu jsou různé druhy dětských her a různých dětských hraček: 40% - panenky a všechny druhy plyšových zvířat, 22% - projektantů, 20% - videohry, 8% - technické hračky, auta, a 10% - deskové hry a puzzle, didaktické hračky (viz obrázek 3). Moderní spotřebitel věnuje větší pozornost rozvojovým hrám a popularita modelů technických prostředků (letadla, tanky, automobily) klesá. Výroba plastových hraček nedodržuje poptávku, takže u každé dovezené panenky je jedna ruská panenka. Tuzemský trh je naplněn 80% dováženými designéry, 75% s dovezenými stolními hrami (včetně vzdělávacích hraček) a 65% se zahraničními pannami.

Obrázek 3

Měkké hračky pro děti domácí výroby jsou levnější než čínské 10-15%, ale jsou objednávány většinou v malých městech. Nejdražší importované měkké hračky pro děti - Western. Existuje několik populárních trhů, kde zahraniční hráči ještě nejsou aktivní. Jedná se o vzdělávací hračky, intelektuální, hudební, stolní, sportovní hry. Abychom zvýšili podíl ruských výrobků na trhu s dětskými hračkami, naši producenti potřebují věnovat pozornost a podílet se na vývoji těchto segmentů trhu s dětskými hračkami.

Hlavními odběrateli dětských hraček jsou rodiče, kteří mají děti od 0 do 6 let. Méně, rodiče s dětmi ve věku 7-9 let (viz obr. 4). Teenagery mají zájem o hračky nejméně ze všech. Proto je velký segment mladistvých pro producenty dětských hraček méně slibný než rostoucí segment malých dětí.

Obrázek 4

40% dětí ve věku 4-6 let si vybere vlastní hračky, 40% společně s rodiči a rodiče vybírají 20% hraček (viz obrázek 5).

Obrázek 5

Při výběru a nákupu dětských hraček se rodiče řídí různými faktory. Rodiče dětí do 3 let: bezpečnost výrobku (dětské hračky), rozvíjející se funkce hraček, preference dítěte. Pro další dospělé děti: nejprve přání dítěte, pak rozvinout možnosti hračky (tj. Vyvíjet hračky).

Více než 60% nákupů pro děti v Moskvě a Petrohradě se uskutečňuje na trzích. Pouze 30% rodičů nakupuje zboží v dětských obchodech (viz obrázek 6). A z větší části patří k obchodním sítím :. „TD“ Petralayn That „“ karikatury „Mothercare,“ Kangaroo „“ Mauglí „“ Vzácný „“ růst-ka „“ Malý Genius „Důvodem pro nákupy na trhu je nízká příjem rodičů a vyšší ceny v dětských obchodech. To znamená, že kupující s průměrnými příjmy po dlouhou dobu čekání na vznik obchodů ‚nového typu‘ t. j. nakupování cenově dostupné a podle kvality, jako je on-line hračkářství.

Obrázek 6

Můžeme tedy vyvodit následující závěry:

Otevřeme obchod s hračkami: stručný návod 2016

Maloobchod s hračkami zůstává mezi oblíbenými komerčními destinacemi. Od roku 2000 dochází k růstu porodnosti v Rusku. Již 16 let se počet nezletilých občanů zdvojnásobil. Spolu s počtem dětí se také zvýšila poptávka po zboží pro děti. Ziskovost obchodů se udržuje na vysoké úrovni iv nepříznivých obdobích. Rusové nezachrání děti a snaží se jim poskytnout to nejlepší. Stojí za to mluvit o vyhlídkách této myšlenky?

Stručný přehled trhu s hračkami 2015 - 2016.

Podle analytického výzkumu do prosince dosáhne obrat v segmentu 530 miliard rublů. Nákup zábavy nebo zboží pro rozvoj je na druhém místě, za druhé na oblečení. Současně je trh zdaleka nulový. Někteří odborníci tvrdí o desetinásobném zvýšení obratu v obchodě do roku 2020.

Na rozdíl od hlavních segmentů trh vzkvétá. Růst zůstává stabilní a konzistentní. Důvodem tohoto jevu je zlepšení demografické situace. Poslední vrchol porodnosti nastala v roce 2014. Obyvatelé více milionů zemí se snaží potěšit své děti, upřednostňovali, aby si ušetřili výlety a jídlo. Očekávaný nárůst poptávky do konce prosince činí 20 - 25%.

Výroba

V Rusku je více než 1 300 velkých podniků specializovaných na výrobu hraček. Intenzivně se rozvíjející oblasti spojené s produkcí kreativních souborů a replik pohádkových postav. Vývojáři nápadů kreslí, sledují zahraniční videohry a populární karikatury.

V boji proti počítačovým závislostem rodiče používají stolní hodiny. Zájem o designéry a vývojové modely se již několik let nesnížil. Popularita měkkých hraček je určena hodnotou suvenýrů. Fanoušci plyšových zajíců a medvědů jsou nejen děti, ale i dospělí. Neexistují však žádné jasné věkové hranice pro cílové publikum, protože v každé kategorii zboží je působivý podíl ze sběratelských předmětů.

Podíl vlastního propuštění je při importu nesrovnatelný. Podle oficiálních údajů není v zemi vyráběno více než 10% veškerého prodaného zboží. Hlavními dodavateli jsou zahraniční společnosti, zejména podniky v Číně (70%) a v Evropě (20%).

Spotřebitelé

V současné době je počet nezletilých občanů 15% z celkového počtu obyvatel země. Současně nejvíce klesá přesně u dětí mladších 4 let.

Potenciálními kupci obchodů s hračkami jsou tedy rodiče dětí od 0 do 10 let. Jedná se o populaci v produktivním věku s průměrnou úrovní příjmů, většinou ženy. Důchodci jsou také častými návštěvníky maloobchodních prodejen. Příliv klientů pokročilého věku, podnikatelé slaví v předvečer svátků. Nejmenší skupina tvoří teenagery. Podle statistik mladí lidé dávají přednost kapesným penězům na stylové doplňky, sladkosti a zábavu.

Četnost navštěvování obchodu s hračkami průměrnou rodinou je přibližně 1 za 3 měsíce. Maximální příjem dosahuje v období od 20. prosince do 10. ledna. Současně zvolte dárek asi 40% dětí. 20% dospělých není podle názoru dítěte zvažováno.

Principy tvorby sortimentu

Průměrná cena hraček v roce 2015 činila 610 rublů. Značný nárůst ceny zboží ovlivnil příjmy z obchodů nejvýhodnějším způsobem, ale z hlediska objemu prodeje došlo k poklesu ukazatelů. V krizi zákazníci preferují drahé, ale individuální dary. Současně vzrůstá důvěra v domácí produkci a zájem o čínské zboží klesá.

Při vývoji obchodního sortimentu se doporučuje vzít v úvahu názor psychologů. Takže podle výzkumu je pravděpodobné, že děti budou volit postavy animovaných filmů. Pro dívky má rozhodující důležitost laskavost, veselá dispozice a vzhled hrdiny. Chlapci mají zájem o sílu, schopnosti a příležitosti. Skutečnými vůdci prodeje byly panenky a figurky.

Přání rodičů byla rozdělena. Matky získají hlavně vyvíjející se výrobky, otcové mají zájem o design daru. Prarodiče jsou vedeni při výběru osobních preferencí, ochotně se účastní různých propagačních akcí. Pro ně je rozhodující hodnota cena. Návštěvníci do 30 let věku poslouchat rady prodejce, snaží se sledovat módní trendy.

Velký význam má výrobce. Rusové věří produkty "Jaro", "Ogonek", "Krugozor". Nedopusťte popularitu produktů Lego, "Polesie" a Barbie. Průvodce pro začínajícího obchodníka může sloužit jako zvláštní hodnocení. Vedoucí představitelé světa uznali:

· Crayola;

· Zolo;

· Mramorová mánie;

· Modrá oranžová;

Bohužel většina produktů těchto značek je příliš drahá. Při sestavování sortimentu je třeba vzít v úvahu nejen slávu výrobce, ale i cenu. Obchod by měl představovat jak exkluzivní novinky, tak dostupnou alternativu.

Seznam požadovaných dokumentů pro otevření obchodu s hračkami

Dokončení vývoje obchodního plánu vám umožní jít přímo na právní postupy. Provozování obchodních činností je povoleno až po předání státní registrace a registrace řady dokumentů.

Otevření zásuvky

Balíček opatření zahrnuje zřízení daňového účetnictví, podpis smlouvy o obsluze bankovního účtu a registraci centrální protistrany. Při výběru organizační formy jsou experti jednomyslně. Optimální volbou v počátečních fázích bude individuální podnikání. Přiřazení do kategorie malých podniků otevře řadu příležitostí a chrání před nekonečnými činnostmi monitorování.

Důležité! Země má zákaz inspekcí, které se netýkají zdanění a převodu pojistného. Moratorium bude trvat do konce roku 2018.

Na vytvoření stejné právnické osoby bude možné myslet po vstupu na trh. Postup bude vyžadovat dodatečné investice a určité zkušenosti s formulací účetnictví.

Chcete-li zaregistrovat obchod, budete potřebovat:

· Potvrzení o zaplacení poplatku 800 rublů;

· Kópie cestovních pasů a certifikátů TIN.

Vyplnění jednotného formuláře je možné bezplatně pomocí programu Federální daňové služby Ruské federace. Stáhněte si ho na oficiálních stránkách služby. Dokumenty by měly být podány s inspekcí v místě bydliště a v řádku ekonomických činností uveďte kódy podskupiny 47.6 nebo 47.89.

Volba daňového režimu a organizace sídel s kupujícími bude ovlivněna formátem prodeje. Použití jako úložiště malých stacionárních objektů přinese ziskové ENVD. V ostatních případech je lepší přepnout na USN. V prvním případě nebudete muset CCP zaregistrovat, neboť velikost výstupu bude hlavním ukazatelem. Stačí, aby zákazníci vystavili komoditní šeky. Při přechodu na zjednodušený systém bude získávání pokladních zařízení povinné.

Bez ohledu na režim v obchodě musí existovat platební terminál pro karty. Vydává ji podávající banka, a proto bude nutné v každém případě otevřít účet. Neexistence terminálu porušuje práva spotřebitelů a stane se základem pro uplatnění nároků.

Zvláštní přístup bude vyžadovat provádění internetového obchodování. V roce 2016 je asi 48% všech virtuálních nákupů hračkami. Rozmýšlet o vývoji rozměrů světové sítě stojí i pro přívržence tradičních forem. V takovém případě budete muset uzavřít smlouvu o koupi domény, zaplatit za služby pro vývoj stránek a přemýšlet nad systémem doručení.

Zaměstnávání zaměstnanců

Zákonodárce umožňuje dvě možnosti pro organizaci obchodu v obchodě:

· Funkce prodávajícího podniká podnikatel;

· Zaměstnanec pracuje s klienty.

V prvním případě nepotřebujete žádné další dokumenty. Majitel obchodu má právo provádět veškeré akce zaměřené na prodej zboží. Podnikatel může využít peněžní výtěžek podle vlastního uvážení. Všechny příjmy jsou vykázány jako výnosy.

Výhodou řešení bude absence dodatečných pojistných poplatků a povinnost provádět personalizované účetnictví. Nevýhody jsou zřejmé: podnikatel bude muset strávit celou dobu práce s klienty.

V druhé situaci se budete muset zaregistrovat jako zaměstnavatel a uzavřít pracovní smlouvu s jednotlivcem. Občansko-právní dohoda nemůže sloužit jako alternativa, protože vztahy budou trvalé. Pokus zabránit placení povinných poplatků hrozí uložením pokut a dokonce trestními sankcemi.

Výhodou náboru zaměstnanců bude velké množství volného času, který lze vynaložit na rozvoj marketingové strategie, budování nových vztahů s dodavateli nebo analýzu trhu. Mezi nedostatky stojí za zmínku těžkopádný pracovní postup a působivé fiskální zatížení. Od zaměstnavatelů se vyžaduje, aby pravidelně podávali zprávy FIU a FSS Ruské federace a aby poskytovali osvědčení o dani z příjmu fyzických osob územním daňovým inspektorátům.

Umístění obchodu s hračkami

Obchodní místo je klasifikováno jako nepotravinářské, a proto jsou požadavky na prostory minimální. Organizace prodeje je povolena na nebytových podlahách budov vybavených osvětlením a topením. V rámci dodržování hygienických norem je třeba dbát na toaletní místnost s umývadlem. Při otevírání obchodu s hračkami by měl být informován územní oddělení společnosti Rospotrebnadzor. K tomu bude zapotřebí písemně.

Stacionární maloobchod se provádí v pokojích vybavených samostatným vchodem. Zároveň by minimální plocha pavilonu neměla být menší než 18 m2. Podnikatel má právo užívat vlastní nemovitost pro komerční účely, pronajmout ji nebo pracovat na základě zvláštních obchodních center. Dostupnost samostatného místa pro sběr odpadu je uznána jako povinná. Před samotným objevením je nutné uzavřít dohodu o odstranění odpadků. Použití kontejnerů ve dvořech obytných budov nemůže.

Doporučujeme věnovat zvláštní pozornost plánování.

Na trhu dětských hraček dochází k oživení

Vzhledem k míře poklesu o 8% a 7% v minulých letech je to dobrý výsledek, který ovšem ovlivňuje vliv nízké základny. V hodnotovém vyjádření tržby dosud zůstávají pod úrovní roku 2014 a činí 126,1 miliard rublů.

Trh se konsoliduje. Síťové obři, jejichž vůdce, samozřejmě, je „Dětský svět“, se nachází v těch nejlepších podmínkách při jednáních s dodavateli, a tak může zajistit cenově dostupnou cenu pro kupujícího. Malí maloobchodní hráči proto nemohou konkurovat cenám sítí a jsou nuceni opustit trh. Ve stejné době, další významné sítě na prvním místě, „dcery a syn“ a „loď“, se snaží konkurovat „Dětský svět“. Z tohoto důvodu dcera-synové vidí budoucnost ve vývoji STM, usilující o vytvoření vlastních unikátních návrhů. Postavení správu sítě spočívá v tom, že v současném prostředí sítě prodejců a ne se výrobce rozhodne, že by bylo „trend“, protože pouze síť znát skutečné zájmy spotřebitelů a efektivně zadávat objednávky. Jak už jsem řekl RBC Průzkum trhu agentura mluvčí sítě „dcer a syna“ Anton Pavlov: „Nejdůležitější trend - vývoj modulu STM. Tento směr je budoucností dětského maloobchodu. " Poznamenal, že jiný trend vidí „Unie malých sítí prostřednictvím fúze nebo organizací nákupní aliance pro rovné slevy a retrobonusov od dodavatelů.“

Obecně jsou v poptávce relativně levné, ale přijatelné v kvalitní hračce. Růst cen pro ně byl zvláště významný v letech 2015 a 2016. Poté činily 17,9% a 10,7% v předchozím roce. Na základě údajů společnosti Rosstat lze předpokládat, že tempo růstu maloobchodních cen v roce 2017 dosáhne úrovně před krizí. Ochota obyvatelstva k nákupu závisí také na úrovni reálného disponibilního důchodu. Ukončení jejich pádu umožní zachovat situaci na současné úrovni.

Přehled ruského trhu s hračkami

Hračka byla vždy spojena s hrou - vedoucí aktivitou, ve které se tvoří obraz dítěte: mysl, fyzické a mravní vlastnosti. Nejdřív byly hračky vyrobeny z papír-mache, poté se objevily plastové hračky, které získaly různé tvary - loutky, panenky, kostky, míče atd. Nyní se po celém světě stávají stále populárnější elektronické hračky, které mohou mluvit, pohybovat. Naše země překvapí svět hádanky, stolní hry a plastové hračky (podle stránky http://www.igrushki-optom.ru/razn.html).
Pozitivní trendy na trhu dětských hraček uvést následující informace: jeho objem podle analytiků RBC jsou nyní odhadovány na 670-720 milionů $ ročně a je zde vysoká stabilní růst v posledních letech rychlostí, která se rovná průměru asi 30% (podle. data webu http://www.advertology.ru/article63460.htm).
Je zřejmé, že v důsledku současné finanční krize, která zasáhla trhy jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích, jakož i prudký pokles objemu likvidity, které brání mezibankovní úvěry, údajný růst trhu jako celku a jejích jednotlivých segmentů se může snížit v budoucích letech. Z dlouhodobého hlediska by však měly být míry růstu považovány za relevantní.
Ale dnes je ruský trh s hračkami daleko od saturace. Na trhu dětského zboží v segmentu Ruska Toy pokrývá podíl, což je méně než 10%, zatímco celkový objem ruského trhu dětského zboží se odhaduje na asi 10 - 12000000000 $. Globální trh Hračka je 90 až 100 miliard $. To znamená, že celý objem Ruská DÍLČÍ hraček (v maloobchodních cenách) je menší než 1% objemu celosvětového prodeje tohoto výrobku, který umožňuje, aby předpoklad o nevyužitý stávajícího potenciálu tohoto trhu v Rusku (v závislosti na místě http://www.advertology.ru/article63460.htm ).
Na trhu v příštích letech i nadále neprůhledné, protože je stále vysoký podíl nelegálních dovozů a padělaného zboží (podle různých odhadů až 60-70% celkového dovozu), což je zvlášť charakteristické pro hračku segmentu, který je dovážené především z Číny a Jižní Východní Asie.
Současně podle společnosti Finam Management představují oficiální dovozy 80-90% trhu. Z toho vyplývá, že podíl domácí výroby hraček je extrémně malý - ne více než 10-20% (podle webu http://www.newsru.com/finance/06feb2009/toys.html).
Dětské hračky nejúspěšnějších ruských výrobců jsou však na světovém trhu velice konkurenceschopné a jsou úspěšně vyváženy. Lídrem mezi ruskými společnostmi vyvážejícími zahrnuje JSC „Zvezda“, ZAO „Krok puzzle“, LLC „Plus Comet“, „Popelka“, sro a řadu dalších ruských společností (v závislosti na místě http://drgroup.ru/gi/all / cpart2 / diffrent / data / ic_383 / 253).
Struktura ruského trhu s hračkami ve výrobních zemích je následující: 70% hraček na trhu vyrábí Čína, 20% v Evropě a 10% v Rusku. V Evropě jsou zastoupeny následující země: Polsko, Německo, Španělsko (obr. 1).

Na ruském trhu se projevuje celá škála typů her a hraček, jeho struktura je v současné době následující: 40% jsou panenky a plyšové hračky, 22% - projektantů, 20% - videohry, 8% - technické hračky (auta s motorem a bez, atd. ) a 10% - stolní hry a hádanky (obrázek 2).

Podle čtvrtletního průzkumu společnosti TGI-Rusko o výzkumné společnosti Comcon, každá třetí ruská rodina vynakládá peníze na hračky nejméně jednou za tři měsíce. Kromě toho se kupující více zajímají o vývoj her, stejně jako hry, které mohou hrát celou rodinu.
Podle Comconu v roce 2008 strávili Rusové zhruba 80 miliard rublů na nákup hraček. V roce 2009, podle účastníků trhu a odborníků trhu, bude částka výrazně nižší. Dopad krize a pokles poptávky spotřebitelů na trhu byly zaznamenány již v prosinci 2008.
"Online monitorování krizí" - studie provedená společností "Comcom" - ukázala, že v prosinci oproti listopadu 2008 začalo 42% kupujících šetřit na hračkách. Především se to projevilo ve skutečnosti, že hračky byly nakupovány méně často (26% kupujících) nebo v levných obchodech (11%). Pro srovnání, pouze 30% kupujících začalo šetřit dětské oblečení (podle webu http://www.newsru.com/finance/06feb2009/toys.html).
Nové trendy jsou pozorovány v rozmezí od výběru: Nyní koupit jednoduché, levnější hračky, které nevyžadují zvláštní postup při prodeji, má prodávající vysvětlení nebo funkčnost na výhody, které může přinést dítě na potenciální kupce. Na rozdíl od sad mladého chemika, například medvídka kupující koupit to poprvé, co (podle http://www.newsru.com/finance/06feb2009/toys.html stránky).
Hlavními odběrateli hraček jsou rodiče s dětmi ve věku 3-6 let (45,3%). Podíl rodičů s dětmi 0-3 let je 43,2%, rodiče s dětmi 7-9 let - 34,3%, rodiče s dětmi 10-12 let - 23,7%, rodiče s dětmi 13-15 let - 12, 3% (obrázek 3).

Nejčastěji se výrobky pro děti nakupují ve specializovaných dětských obchodech. Nedávno se s jistotou dostali na prvním místě mezi všemi prodejními kanály podle frekvence nákupů. Ve velkých městech se zde chová téměř 90% rodičů dětí všech věkových skupin.
Uncivilizované prodejní kanály - trhy a veletrhy - postupně ustupují organizovanému obchodu s obchody. K nákupu patří pouze každý třetí rodič (32-37%). V Moskvě je s největší pravděpodobností podíl nákupů na trzích a veletrzích zvýšen o specializované dětské nákupní komplexy "Sovenok", "Kolomenskiy" a další. Na regionálních hlavních trzích - oděvní trhy. Hlavní konkurencí pro specializované dětské prodejny jsou hypermarkety a obchodní domy - 76-79%.
Internetový sektor dětského obchodu stojí od sebe. V Moskvě je podíl nákupů prostřednictvím tohoto prodejního kanálu výrazně vyšší než v ostatních regionech: 27,6% respondentů - moskevští kupují výrobky pro děti, včetně v síti. Pro srovnání, podobný údaj v regionálních hlavních městech byl třikrát méně - 8,7%, a v Petrohradě - polovina tolik (13,1%).
Pokud jde o samotný sektor hraček, podíl zákazníků na internetu vypadá přibližně stejný. V Moskvě se ukázalo, že je 18,6%, což je více než dvojnásobně nižší hodnota v severním hlavním městě - 7,8% av regionálních centrech ještě méně - 4,7% (podle stránky http: //www.igroprom. com / journal / recenze / index.php? SECTION_ID = 192ELEMENT_ID = 54674).
Stále populárnější pro děti v segmentu od 0 do 3 let získává rozvojové hry. Faktem je, že rodiče se na jedné straně pokoušejí co nejdříve identifikovat schopnosti dětí a začít je rozvíjet, na druhé straně mezi nimi existuje pochopení, že hračka je předmětem vytváření světového pohledu a obecné kultury mladší generace. Situace, kdy se rodiče snaží nabídnout malému dítěti velký výběr hraček, aby stimulovali jeho vývoj, je pro výrobce velmi atraktivní a způsobuje vysoké vyhlídky tohoto segmentu trhu.
Téma zabezpečení zůstává na prvním místě. Podle průzkumu společnosti TGI-Baby COMCON více než 90% kupujících upřednostňuje bezpečnou hračku vyrobenou z materiálů šetrných k životnímu prostředí a s vývojovými funkcemi. Asi 80% se řídí věkovými doporučeními a designem. O poloviční životnosti, ceně a dostupnosti v obchodě. Konečně, méně než třetina dotázaných věnuje pozornost zemi původu, prestiž značky, bonusové kupony a slevy. Ale jak dítě narůstá, roste starosti rodičů o jeho zdravotní potíže a touhách dítěte a rozvíjejících se možnostech hraček. Studie provedená společností COMCON rovněž ukázala, že 40% dětí ve věku 4-6 let vybírá hračky většinou sama a dalších 40% společně s rodiči a jinými příbuznými a rodiče vybírají hračky pro 20% dětí (obr. 4).

Zajímavé rozdíly ve výběru hraček, v závislosti na pohlaví dítěte, jeho duševním vývoji a charakteristice emoční a morální sféry. Specialisté střediska hry a hraček moskevské Státní pedagogické univerzity věří, že mezi hračkou a dítětem existuje obousměrné spojení. Nejen, že hračka přispívá k tvorbě některých osobních kvalit dítěte, ale také dítě vybere určitý typ hračky, které ovlivňují jejich obsah organizovaný plot-hry na hrdiny. Děti obvykle vybrat kreslenými postavičkami, kteří jsou nositeli opačných emocionálních a morálních kvalit: Cheburashka, Dr. Aibolit, Crocodile Gena, Tom a Jerry, Teletubbies, Barmalej, Spider-Man, Batman. Studie také ukázala, že dívky preferují větší počet hraček pro své hry (7 typů jejich 9 navrhovaných) a chlapci méně (4 typy z 9).
Drtivá většina dívek (84%) sympatizovat s Cheburashka, Dr. Dolittle, Shrek a osel, Teletubbies, Tom a Jerry. Pouze 16% z nich si vybralo Spider-Man a Batman. Chlapci byli nejvýhodnější Spider-Man (52%) a Batman (35%), zatímco nejméně výhodný - Tom a Jerry a Cheburashka (6,5%). Proto si děti různých pohlaví vybírají pro své hrací hračky různé emocionální a morální charakteristiky. Pro dívky, tyto vlastnosti jsou laskavost, veselá povaha, ochota pomoci, schopnost se spřátelit, pro chlapce - síla a odvaha (podle http://www.igroprom.ru/journal/review/index.php?SECTION_ID=192ELEMENT_ID= stránky 54674).
Mezi ruskými výrobci hraček dominují firmy: JSC AK „jaro“, „Zvezda“ ZAO „Outlook“ hračka továrna „Spark“ a všichni, tam je asi padesát výrobci hraček v Rusku.
Jeden z největších zahraničních výrobců a dodavatelů hraček v ruském trhu jsou společnosti: Barbie Jako Rapunzel, Bratz Salon 'N' Spa, zelí Patch Kids, Chicken Dance Elmo, FurReal Friends, LEGO Harry Potter Chamber of Secrets, Yu-Gi-Oh! Trading Game Booster balíček Collection Tin (podle http://www.4p.ru/main/research/31314 stránky).
Dalším důležitým trendem ruského trhu s dětskými hračkami je přítomnost několika hraček v jedné sadě. Moderní hračky stále více kombinují několik herních, vývojových nebo učebních funkcí a vytvářejí pro dítě co nejvíce možností zábavy. Takové okolnosti výrazně rozšiřují nabídku potenciálních kupujících a povede také ke zvýšení poptávky po hračkách s "užitečnými" vlastnostmi pro vývoj dětských nemovitostí (podle webové stránky http://www.advertology.ru/article63460.htm).
A nyní zvažte nejoblíbenější segmenty trhu s hračkami.
Celková velikost trhu s měkkými hračkami a pannami je asi 40% kapacity ruského trhu. V takovém případě objem trhu s panenkami vezme čtvrtinu objemu celé měkké hračky. Tak, měkké tvoří největší segment trhu s hračkami. V mnoha ohledech to vyplývá ze skutečnosti, že hračka je poptávaná spotřebiteli všech věkových kategorií a jakýkoli příjem, který je univerzálním darem.
Nejaktivnější hračky se nakupují v rodinách s dětmi do pěti let: 87% těchto rodin nakupuje hračky nejméně jednou za tři měsíce. Čím starší dítě se stává, tím dražší hračky, které si koupí.
Měkké hračky jsou dobrou příležitostí pro potěšení dětí. Nejdůležitější vlastností měkké hračky je poskytnout něhu a pohodlí. Ze všech druhů hraček se soft se narodil později než mnoho. První hračka, která stojí na dvou nohách, byla patentována v roce 1902 v Německu, poté na veletrhu řemeslného průmyslu v Lipsku získala hlavní cenu.
Z hlediska pedagogiky měkké hračky pozitivně ovlivňují vývoj dětí. Nechť medvídek nerozvíjí logické myšlení a koordinaci pohybů, děti stále usínají, když se oblékají s vycpaným měkkým materiálem, protože medvěda zůstává pro děti ostrovem lásky a ochrany. Psychologové oceňují tuto hračku za svůj prospěšný vliv, evokují u dětí lásku k živé přírodě a vzdělávají lidstvo. A dospělí nejsou pro medvídky lhostejní, často si své duše milují po celý život, nemyslím si, že se s nimi rozloučí.
Měkký trh s hračkami je velmi citlivý na růst porodnosti a "demografické vlny". To je způsobeno skutečností, že malé děti jsou nejaktivnějšími spotřebiteli hraček. Z bezpečnostních důvodů se však nedoporučuje, aby měkké hračky daly dětem mladším 3 let, a proto se předpokládá, že po dosažení tohoto věku začíná aktivní spotřeba. Nicméně, 29% rodičů koupí měkkou hračku a děti do 3 let, respektive, 71% měkkých hraček děti nekupují. Tyto ukazatele pravděpodobně vyplývá z toho, že tato věková skupina je nejrychleji rostoucí. Mezi hlavní oblíbené značky měkkých hraček patří: Semo, Aurora, ZinaToys atd.
Při výběru panenku nebo plyšová spotřebitel věnuje pozornost materiálu, ze kterého je vyroben. Měkké, nadýchané látky způsobují pozitivní emoce u dětí a drsné, chladicí materiály navozují pocit vyloučení z mnoha. Balení hračky musí být pro dítě bezpečné; jasné a zajímavé, by se měly snadno otevřít. Většina moderních hraček je vyrobena ze syntetických tkanin. Hlavní věc je, že všechny tyto materiály jsou certifikovány a splňují normy. Je lepší, aby byly hračky vybaveny věkovým označením. Věkové omezení se vztahují i ​​na bezpečnost a funkčnost s - hračky s ostrými zvukům může vystrašit, dlouhá srst je schopen se dostat do dýchacího ústrojí, velká hračka dítě nemůže jednoduše zvýšit (podle http://www.4p.ru/main/ stránky výzkum / 31314).
Kapacita ruského trhu s plastovými hračkami podle časopisu Igroprom činí více než 293 milionů dolarů, zatímco se zvyšuje o zhruba 20-25% ročně.
Výroba plastových hraček vyžaduje velkou přesnost a vysokou technologii. Dokonce i nejsilnější podniky dávají přednost objednávkám forem pro hračky v zahraničí - je to levnější.
Důvody tohoto paradoxu spočívají v tom, že v drtivé většině ruských podniků neexistují moderní technologie pro rychlou výrobu párových zakřivených povrchů se specifikovanou přesností a čistotou, které navíc mají vysokou odolnost proti opotřebení. Problém je v "formování", tj. komponenty formy, ve kterých je plast zhotoven přímo. Zavedení počítačových metod pro návrh a výrobu formování budov vyžaduje zásadní investice do nových technologií, rozhodování na úrovni změn ve výrobní strategii. Bohužel praxe ukazuje, že vedení ruských podniků není na to připraveno.
Kromě toho v naší zemi dosud nejsou vytvořeny špičkové modely s čipy uvnitř, takže mnoho plastových hraček nesnese konkurenci za cenu a kvalitu s dováženým zbožím.
Ačkoli dnes můžete dělat cokoli od plastů, v Rusku to je většinou vyrobeno z jednoduchých sovochki, forem pro hraní v pískoviště, pádla, řada psacích strojů, hračky na kolečkách. V souvislosti s nedostatečnou investicí ruští výrobci hraček nejvíce ovládají výrobu jednoduchých výrobků, které nevyžadují velké finanční prostředky. V dnešním plastovém trhu s hračkami je podíl výrobců v postsovětském prostoru asi 20%, asi 40% je obsazeno čínskými podniky a 40% výrobci evropských zemí.
Sortiment současných prodejen produktů pro děti se může pohybovat od 10 000 do 100 000 položek. K dispozici jsou hračky pro každý vkus a peněženku. Každá hračka má autory a vlastní historii tvorby. Kromě toho prodej hraček - ve většině sezónní podnikání. Oživení trhu s hračkami začíná v srpnu a dosáhne vrcholu nového roku. Úroveň prodeje v tomto období dosahuje astronomických výšin, na regálech jsou zajímavé novinky, z nichž každý najde svého kupce. Po novém roce začíná recese. Obzvlášť těžké měsíce jsou květen a červen. Toto je doba, kdy se výrobci mohou seriózně zapojit do vývoje nových produktů a modernizace stávajících výrobků. S cílem neutralizovat tuto sezónnost výrobci aktivně vyvíjejí nové produkty svázané s určitou sezónou (zima-léto), tj. Hry mobilního charakteru.
V asi 70% z odvětví post-produkce plastového trhu hraček je ve vlastnictví tří velkých továrnách - „Nordplast“ (Rusko), „Polesie“ (Bělorusko) a „Hvězdná“ (Rusko), a zbývajících 30% připadá na menší podniky, včetně firma „Abric“, „Casson“, „Sovtehstrom“, „Plastmaster“, „technologie“ a další. Dnes, obchody, například písek soupravy, mozaiky, středně velké dopravní hračky bez mechanismů reprezentovaných především ruskými společnostmi. A tento seznam se neustále rozšiřuje.
Na trhu plastů dnes existuje odvětví, ve kterém pravděpodobnost nového výrobce je poměrně vysoká. Například v Rusku se velká plastová hračka prakticky nevyrábí. Tento segment se bude rozvíjet, téměř není vyplněn. Poptávka po těchto produktech začala růst v posledních dvou až třech letech a prodej velkých plastů se zvýšil dvakrát. Výklenek velkých hraček není naplněn, na trhu je velmi málo herních zařízení.
Hlavními odběrateli velkých plastových hraček jsou mateřské školy, herní centra a různé zábavní komplexy. Na druhém místě - online nakupování. Na třetí - maloobchodní sítě, které mají velké obchodní prostory ("Mega", "Hobby Center" atd.). Pak zde existují i ​​kupci z regionů, kteří pracují "pod objednávkou" pro klienty z chat a venkovských domů. V Moskvě jsou výrobky nakupovány také v obchodech ve formátu "Sport a rekreace", "Všechno pro dům a zahradu" a maloobchodní prodejny na dálnici. "Zákazníci - spotřebitelé velkých plastů jsou dnes mnoho.
Odborníci dospěli k závěru, že k nasycení sektor plastový je stále velmi, velmi daleko, a nepředpovídají nižší růst v příštích pěti letech. Velkou roli na trhu s hračkami hraje kvalita a síla výrobků. Tak vstoupit na světový trh Ruští výrobci hraček třeba pracovat na zlepšení kvality vlastnosti výrobku, zkrácení doby cyklu, průzkum trhu hraček a vytváření partnerství s dodavateli, zákazníky, orgány (podle http webu: //www.igrushki-optom.ru / razn.html).
V podmínkách finanční krize výrobci hraček vážně uvažují o tom, že v období klesající poptávky po svých produktech nebudou ztraceni. Hráči trhu s hračkami vezmou v úvahu, že koncept značky je úzce spjat s dětskou psychologií. Specialisté si povšimnou, že děti jsou dostatečně vnímaví k reklamě a mají sklon věřit tomu. Mezi nejoblíbenější patří reklamní potraviny a hračky.
Jak ukázala studie provedená psychology, děti považují reklamu za základní součást televize, protože je informuje o nových produktech a službách. Pod vlivem reklamy je asi 80% dětí z přípravné skupiny mateřské školy a 75% jejich rodičů, do druhé třídy školy pouze 46,2%, respektive 62%. V tomto ohledu a aby se hračka stala rozeznatelnou a zakoupenou, jsou výrobci vedeni zejména "malým" publikem, který hraje rozhodující roli při rozhodování o koupi. K dosažení tohoto cíle se výrobci a prodejci řídí pravidly: být nesmazatelní při nabízení hraček spotřebitelům - dělat hrdiny populárních filmů a karikatur, okamžitě reagovat na novinky; používejte světlé, chytlavé, barevné materiály pro hračky (podle stránky http://www.4p.ru/main/research/31314).
V roce 2009 zaznamenávají výrobci hraček po celém světě pokles prodeje. Zvláště největší výrobce hraček na světě - společnost Mattel Inc, která vyrábí, včetně slavné panenky Barbie, vydala finanční ukazatele na rok 2008. Ukázalo se, že čistý zisk společnosti za tento rok klesl o 37% na 379,6 milionů dolarů - proti 600 milionům dolarů obdržel v roce 2007. Kromě toho, podle portálu BFM, společnost v roce 2008 měla nejhorší za posledních 40 let, vánoční prodeje. Dalším významným hráčem, německý výrobce hraček železnic Maerklin, jehož model parní lokomotivy byly ještě ve sbírce posledního ruského císaře Nicholas II, město žalovala prohlášení Göppingen uznává, že v konkurzu.
Účastníci ruského trhu a odborníci mluví o poklesu poptávky a že v důsledku devalvace národní měny je pravděpodobné, že některé snížení dovozu a znatelný nárůst ceny kvůli vysokému podílu zahraničního zboží. Ruští distributoři jsou v takových podmínkách, kdy není možné zvýšit ceny.
Je zřejmé, že ceny produktů jsou velmi závislé na dolaru. K dnešnímu dni ne všechny prodejny zvýšily ceny; účastníci trhu říkají, že i když je tato otázka dohodnuta, v řadě obchodů můžete pozorovat nedostatek sortimentu. Distributoři si všimli, že mnoho maloobchodníků začíná nakupovat zboží přímo bez zprostředkovatelů.
V souvislosti s narůstající krizí se také může zhoršit kvalita cenově dostupných hraček, protože většina jejich podílu je dovezena z Číny. Mnoho továren v Číně už propustilo tisíce pracovníků. Proto většina čínských rostlin přežít, nyní musíte ušetřit na materiálech, ze kterých jsou hračky vyrobeny. Jedovaté barvy a materiály použité při výrobě hraček, mohou způsobit alergické reakce u dětí i v budoucnu, a mentální retardaci, kožní onemocnění, astma, problémy s játry a zažívací trakt. Zvláštní nebezpečí představují hračky určené pro malé děti, které vytahují hračky do úst. Podle odbornosti veřejné organizace „Green Patrol“, který dělal testovací nákupy čínských hraček v různých regionech Ruska - Moskva, Petrohrad, Povolží, na severozápadě a na Dálném východě, z 11 vybraných hraček čtyři nesplňovala hygienické normy. Proto je nejlepší zakoupit výrobky pro děti v specializovaných prodejnách, kde jsou požadavky pro dodavatele vysoké a pro každou hračku je vždy certifikát kvality.
Hlavním důvodem uzavření čínských továren je silná závislost na americkém trhu. Po mnoho let v Číně bylo příliš mnoho závodů, které soutěží o nabídku zahraničních odběratelů, kteří požadovali "nerealistické" nízké ceny. Vítězové byli Američtí a Evropští spotřebitelé, kteří si koupili levné čínské výrobky.
Podle agentury Xinhua v letošním roce bylo v konkurzu 3 631 společností vyrábějících a vyvážených hraček - 52,7% všech čínských výrobních podniků. Důvody - růst výrobních nákladů, zvyšování mezd pracovníků a zvýšení kupní síly juanů (podle webu http://www.newsru.com/russia/28oct2008/china_2.html).
Přitažlivost ruského trhu s hračkami, podmíněná takovými faktory, jako je význam hračky a jeho společenský význam, bude schopna překonat všechny obavy rodičů a výrobců hraček před dočasně komplikovanou ekonomickou situací.
Zvlášť teď, že vláda věnuje velkou pozornost sociální a demografické problémy obyvatel, má zájem a trvá úsilí o vytvoření prostředí příznivého pro investice, posilování své role v boji proti výroby, dodávek a prodeje nekvalitní, nebezpečná pro zdraví dětí a non-certifikovaných výrobků. Hlavním trendem v ruské výroby je postupné zvyšování kapacity, přechod do moderních výrobních procesů, rozšíření produktů, zavedení cizích značek linek a včasné reakce na změny v poptávce spotřebitelů (dle http://marketing.unipack.ru/349/ místě).

Závěry:
 Celý objem ruského dílčího trhu s hračkami (v maloobchodních cenách) je nižší než 1% celkového objemu prodeje tohoto druhu výrobku, což umožňuje předpovídat dosud nevyužitý potenciál pro tento trh v Rusku
 Oficiální dovoz představuje největší trh s hračkami. Z toho vyplývá, že podíl domácí výroby hraček je velmi malý. 70% hraček na trhu vyrábí Čína, 20% v Evropě. Evropa zastupuje Polsko, Německo, Španělsko.
 V souvislosti s globální finanční krizí jsou na trhu pozorovány nové trendy: nyní se nakupují jednoduché, levnější hračky, které nevyžadují speciální přístup k prodeji. Podle odborníků se kvalita levných hracích přístrojů může zhoršit, takže většina jejich dovozů je dovážena z Číny.
 Mezi ruští výrobci hraček dominují firmy :. JSCB „jaro“, „Zvezda“ ZAO „Outlook“ hračka továrna „Spark jedním z největších zahraničních výrobců a dodavatelů hračky na ruském trhu jsou společnosti: Barbie Jako Rapunzel, Bratz Salon 'N' Spa, Zelí Patch Kids, Chicken Dance Elmo, FurReal Přátelé, LEGO Harry Potter Tajemná komnata, Yu-Gi-Oh!
 V budoucnu bude pokračovat tendence ke snižování poptávky a v důsledku devalvace národní měny je pravděpodobné, že dojde k určitému snížení dovozu a výraznému nárůstu cen v důsledku vysokého podílu zahraničního zboží.