Cukrovarnický trh

Ruský cukrářský trh do roku 2015 byl jedním z nejaktivnějších segmentů spotřebitelského sektoru ekonomiky. V posledních letech se však podíl milovníků sladkostí výrazně snížil. Spotřeba dovezených cukrárenských výrobků, především čokoládových a moučných výrobků, se v největší míře snížila. Podle studie trhu pekařských a cukrářských výrobků, provádí v září 2016 1, ve srovnání s 2013, podíl kupujících krémových produktů v Moskvě se snížil o 19 procentních bodů, zatímco podíl kupujících roztříštěné cukrovinky (sušenky, koláče sušení) - 5 str. (Obr. 1)

Obrázek 1. Nákup cukrářských výrobků v roce 2013 a 2016,% počtu respondentů

Proč se to děje?

Prvním důvodem, který leží na povrchu, je snížení spotřebitelských výdajů Rusů z důvodu oslabení směnného kurzu ruble, snížení příjmů obyvatelstva a zvýšení spotřebitelských cen. Podle Cukroverského trhu výzkumu trhu, v roce 2015 ceny cukrářských výrobků v Rusku jako celku vzrostly v průměru o 24%.

Druhým trendem, který podle tržních odborníků ovlivňuje nákupní činnost, je touha rostoucího počtu Rusů nezávisle pečovat své pekařské výrobky. V tomto ohledu došlo k rostoucí poptávce po nákupu přísad pro pečení.

Touha spotřebitelů vést zdravý životní styl a výrobci - neztratit své zákazníky vede ke změně v umístění cukrovinek a pekařských výrobků. Mezi nejčastější aplikace, který je doprovázen novým produktem na světovém trhu jsou následující: „žádné přídatné látky a / nebo konzervační látky“, „nízké a / nebo neobsahuje alergeny“, „celozrnný“, „bez lepku“ a další. Na ruském trhu jsou takové výroky jako „podporující zdraví a činnost srdce,“ „jednoduchost použití“, „ekologický obal“, „normalizovat zažívání“, „dietní“, „non-GMO“, „s vysokým obsahem bílkovin“ a další.

Také stále častěji na regálech ruských obchodů existují a jsou poptávka specializovaná (pro určitou skupinu lidí) pekařských a cukrářských výrobků, například pro důchodce nebo osoby s určitým typem onemocnění.

Sladká likvidita se brzy nenajde

Jak již bylo uvedeno výše, ve srovnání s rokem 2013 klesl podíl kupujících malých položek z 57% na 52%. Je důležité si uvědomit, že převážná většina dotazovaných moskevů má stále větší pravděpodobnost, že koupí malé cukrovinky v balíčku, než aby byla váha. Ženy a mladí lidé jsou i nadále aktivnějšími kupci těchto produktů. Rovněž ženy obecně vědí výrobce cukrovinek ve srovnání s muži.

Hovoříme-li o preferencích Moskvané podle typů cukrovinek, sušenky Tehdy, stejně jako v roce 2013, zůstává nejprodávanější v hlavním městě - to je vybráno 76% „melkoshtuchki“ dotazovaní spotřebitelé (Obrázek 2). Stojí za zmínku, že u mnoha druhů cukrářských výrobků dochází ke snížení podílu kupujících. Tak, méně Muscovites poptávka použít sušení oceli a bagely (-8 PP), sléz (-5 PP) a orientální sladkosti (-7 pb).

Obrázek 2. Předvolby typů drobných cukrářských výrobků,% počtu zákazníků

Co s čím? Je možné rozlišit jednotlivé skupiny malých cukrárenských výrobků, jejichž nákup je pro tytéž zákazníky typický. Například nejčastěji nakupují marshmallows, marmelády a pastilky společně. Perníky jsou zakoupeny společně s cookies, oplatky a vdolečky. Pokud muškovité kupují sušení, volant, pak jsou šance, že si koupí sladké sušenky. Orientální sladkosti nakupují ti, kteří mají rád sušenky a pečivo. Získané výsledky naznačují zaměnitelnost jednoho nebo jiného malého cukrářského výrobku patřícího do jedné skupiny, což se může projevit zejména v situaci společného nákupu určitých druhů výrobků a také jako alternativa k jiným.

Co se týče míst nákupu cukrářských výrobků, je zde vidět následující obrázek: supermarkety a hypermarkety se stávají stále oblíbenějším místem pro nákup sladkostí. V roce 2013 si 57% dotazovaných moskevů koupilo "malé kusy" pro sebe a své rodiny, dnes tento podíl vzrostl na 69%. Současně dochází ke snížení podílu kupujících cukrářských výrobků v prodejnách u domu: 18% oproti 34% v roce 2013 (obr. 3).

Obrázek 3. Místa pro malé cukrářské nákupy,% kupujících malých kusů

Pokud budeme hovořit o úrovni Moskvané cenu za prodej roztříštěné cukrovinky, vychází z údajů za rok 2016, 66% respondentů tráví v době ne více než 300 rublů, což je srovnatelné s údaji ze studie provedené v roce 2013.

Je také zajímavé, že po 3 letech se míra důvěry moscovitských ruských výrobců cukrovinek výrazně zvýšila (z 52% v roce 2013 na 63% v roce 2016). A to se nestalo na úkor rostoucí nedůvěry zahraničních výrobců, ale kvůli snížení podílu těch, kteří odpověděli "je těžké říci, závisí na konkrétní značce".

Pokud nemají chleba, nech je jíst koláče!

Podíl odběratelů smetanových cukrářských výrobků se ve srovnání s rokem 2013 výrazně snížil. Nicméně, na frekvenci nákupu koláčů a pečiva se to odrazilo jen málo, a to i naopak - podíl těch, kteří nakupovali koláče několikrát týdně, se zvýšil o 6 procentních bodů. a v době průzkumu bylo 12%.

Hlavním místem nákupu smetanových výrobků, stejně jako "malých kusů", je maloobchodní síť - je vybráno 62% kupujících smetanových výrobků. Méně populární jsou značkové obchody výrobců, kde je tento produkt zakoupeno 16% respondentů, v specializovaných cukrárnách a pekárnách je zakoupeno ne více než 7% respondentů.

Spotřebitelé koláčů začali nakupovat menší produkty: 45% dotazovaných moskevů, váha posledního nákupu nepřesáhla kilogram, zatímco v roce 2013 byl podíl těchto nákupů 34%. Důvodem tohoto poklesu lze vysvětlit přinejmenším fakt, že smetanové koláče s nejmenším objemem vyžadují od zákazníků větší náklady.

Obrázek 4. Hmotnost posledního nákupu smetanového dortu,% kupujících smetanových výrobků

Současně se průměrná kupní cena koláčů výrazně zvýšila oproti roku 2013 (o 23%) a činila 611 rublů. Pokud jde o koláče, v průměru muscovité strávili na poslední nákup tohoto produktu 241 rublů.

Nejznámější a koupil v Moskvě i nadále výrobky vyráběné pod značkou „The Palycha“ (dále jen „společnost M“, Samara, Rusko) - 91% kupujících smetanové výrobky znají tuto značku, a 55% byl zakoupen za posledních 6 měsíců. High povědomí o značce má také produkty firmy CF "October" (Moskva reg.) A «Fili-Baker“ (Moskva) - to je vybrán, respektive 74 a 67% (Obrázek 5).

Obrázek 5. Slavní výrobci smetanových cukrovinek. TOP-10,% kupujících smetanových výrobků

Současné trendy ve spotřebitelském trhu, a to zvýšení cen, pokles spotřebitelských výdajů a příjmů obyvatelstva, se zaměřením na zdravé a výživné stravy, dopad na spotřebitelské preference Moskvané a měly negativní dopad na trh cukrářských a pekařských výrobků obecně. Navzdory nepříznivé vlně však tato atmosféra vede vždy k novým objevům, rozšíření rozsahu, zlepšení kvality výrobků.

1 Průzkum byl proveden pomocí telefonického průzkumu mezi moskovci ve věku 18 až 60 let, kteří v květnu až červnu 2013 nakupovali 938 lidí v chlebu a pekárenských výrobcích a v září 2016 1205 lidí.

Cukrovarnický trh

Výroba

V loňském roce rostl objem výroby cukrovinek v Rusku o 1% (pro srovnání: v roce 2011 to bylo o 6%).

Vedoucím výrobcem cukrovinek v Rusku je Moskva: v roce 2012 bylo vyrobeno asi 10% všech domácích produktů. Druhé místo - Moskva: jeho ukazatel je o něco nižší a je 8%. Uzavře první tři se 6% Petrohradu. 4% veškeré ruské produkce vyrábí regiony Lipetsk a Vladimir.

Přední ruské podniky na výrobu cukrářských výrobků v Rusku jsou: JSC "Mars" (Moskva), OAO Lipetsk cukrovinky "Roshen" (Lipetsk region), CJSC "KONTI-Rus" (Kursk region), JSC "Kraft Foods Rus" ( Vladimir region), OAO "Rot Front" (Moskva), OJSC "Cukrovinky sdružení" Russia "(Samara region), JSC" CSC Yashkin "(Kemerovo region), JSC" Slavyanka plus "(Belgorod region), JSC" Chipita St. Petersburg ", OOO" Cukrovinky "Babaevsky" (Moscow), ZAO "Cukrářské výrobky Brik "Slavyanka" (Belgorod region), JSC "Akkond" (Chuvash Republic), JSC "Bryankonfi" (Bryansk region), pobočka Ulyanovsk OJSC "Cukrovinky přidružení" sladkou „(Uljanovské oblasti).

Prodej

Pokud začneme od předběžných odhadů maloobchodního auditu, můžeme říci, že objem cukrářského obchodu v roce 2012 vzrostl na 620-630 miliard rublů. To je více než v předchozím roce o 7-8%. Největší objemy prodejů byly zaznamenány v ruském hlavním městě. Moskva poskytuje 18% z celkových ruských příjmů z cukrářského průmyslu. Jeho podíl se však v posledních letech snížil: v roce 2009 se příspěvek kapitálu na strukturu maloobchodního prodeje v Rusku odhadoval na 20%. Pro tak masivní a stabilní odvětví, jako je trh pekárenských a cukrářských výrobků, je to významná změna. Po hlavním městě s podílem 6% je Moskva. Třetí místo se stejnými ukazateli sdílí Sverdlovsk, Samara a Petrohrad (4% každý region). V roce 2012 je nejvýznamnější pokrok zaznamenán na území Krasnodar, na území Stavropol a Voroněžské oblasti.

Dynamika cen

Maloobchodní ceny všech druhů cukrářských výrobků vykazují dlouhodobou pozitivní dynamiku. V roce 2011 zaznamenala největší růst v posledních letech průměrné roční ceny sladkostí. Mezi vůdci - marshmallows a pastilky (17,0%), čokolády (13,7%) a perníčky (12,8%).

Pokud jde o situaci v roce 2012, v té době došlo k mírnému růstu cen výrobků. Pevná dynamika pro různé kategorie cukrářských výrobků se pohybuje od 6,5 do 9,4% ročně. Hlavními růstovými body v ceně produktů jsou džemy a džemy (9,4%), marmelátky a pastilky (9,2%), sladkosti s čokoládou (8,4%).

Korelace domácích a dovážených výrobků

Ruský cukrářský trh je v TOP-5 největších světových trzích. Představuje velké množství výrobků globálních zájmů se známými značkami (Snickers, Mars, Roshen, Kraft Foods atd.). Výrobky těchto značek se však vyrábějí přímo v Rusku. Zahraniční společnosti mají v zemi, kde plánovaly realizaci, vybudovat / zakoupili výrobní kapacity, aby se zlepšila ziskovost jejich podnikání.

Podíl dováženého zboží na ruském cukrářském trhu je pouze 12%. Tato hodnota zůstává v posledních letech nezměněna.

Vstup do WTO neměl významný dopad na cukrářský trh v Rusku. Objem dovozu v roce 2012, stejně jako v roce 2011, vykazoval dynamiku 4%. Pokud jde o vývozy z Ruska, jejich objem zůstal na úrovni předchozího roku. Celní poplatky za poslední rok se nezměnily.

Změna struktury trhu

Po událostech roku 2008 byly názory odborníků na trhu rozděleny. Někteří si mysleli, že během krize by obyvatelstvo spotřebovalo více sladké (způsob, jak se potěšit a rozveselit). Jiní předpovídali snížení objemu cukrářského trhu na základě budoucího snížení úrovně reálných příjmů. Ty měly zčásti pravdu: v roce 2009 se na trhu projevil negativní růst o 3%. Ale pak se situace změnila a během let 2010-2011. trh vykazoval pozitivní dynamiku na úrovni 5-6%. V roce 2012 také rostl ruský cukrářský trh, ale pouze o 1%. Tento ukazatel dává příležitost k existenci mnoha scénářů dalšího pohybu na trhu. Podle prognóz skupiny Tebiz je nejpravděpodobnějším scénářem stagnace trhu na úrovni 3,3 milionu tun v příštích několika letech.

Pro úspěch na trhu je nyní velmi důležité, aby pečivo mohlo vyjadřovat představivost a pravidelně uvolňovalo zásadně nové nebo upravené produkty.

Největší kategorie na ruském cukrářském trhu:

 • cukrovinky s čokoládou - 21%;
 • sušenek, včetně sušenek a krekrů, - 20%;
 • koláče a koláče - 8%;
 • čokolády a čokoládové výrobky - 8%.

6/2015

STÁHNOUT ÚPLNOU VERZE JOURNALU V FORMÁTU PDF
NÁPOJE
TEA. KÁVA
PRODUKTY ZAŘÍZENÍ
MASO A MASOVÉ VÝROBKY
MLÉČNÉ VÝROBKY
BALENÍ
STRAVOVÁNÍ
FINANCOVÁNÍ A KREDIT
VÝSTAVY
NOVINKY SEKTORU

CO JSME NUTNÉ? - ČOKOLÁDA!

Přehled ruského cukrářského trhu


Od roku 2009 se produkce cukrářských výrobků v zemi vyznačuje ročním růstem produkce. Takže podle výsledků roku 2014 byla zaznamenána rekordní úroveň za posledních 10 let - 3,4 milionu tun cukrářských výrobků (Obr. 2)..

V prvním pololetí roku 2015 tento trend pokračoval, ukazatel vzrostl oproti úrovni za stejné období v roce 2014 o 3,7%. Současně v regionech - vedoucích výrobců cukrářských výrobků ve středoevropských a volgových federálních okresech, zůstaly údaje na úrovni předchozího roku. Růst výroby byl dosažen díky nárůstu produkce podniků v ostatních okresech. Největší nárůst ukazatele za první pololetí roku 2015 byl zaznamenán ve federálním okresu Severního Kavkazu - 19%.
Ve struktuře trhu se poměr objemů výroby mezi hlavními druhy cukrářských výrobků v letech 2011-2014 prakticky nezměnil. Téměř polovina výroby (47%) v lednu až červnu 2015 představovala kakao, čokoládu a sladké cukrovinky. Kumulativní podíl výroby zázvorových sušenek, perníku a podobných výrobků, stejně jako sladkých sušenek a vafle činil 42%. Výrobky z mouky *, koláče a zákusky z netrvanlivého skladování obsazené 11%.
Produkce moučné cukrovinky, kakaa, čokolády a sladkých výrobků zůstala na úrovni roku 2014. Cookie, koláče a vafle se naopak vyráběly o 9,5% více než ve stejném období loňského roku.
Podle Rosstatu byl největší pokles zaznamenán v produkci čokoládových sladkostí obsahujících v balíčku alkohol a čokoládové výrobky. Výroba karamelu se naopak zvýšila o 10,1% a ostatní druhy čokoládových cukrovinek o 15,3%.
Více než polovina všech cukrářských výrobků z mouky, zákusků a koláčů s krátkodobým skladováním se vyrábí v deseti krajích země. Čeljabinskský region je lídrem z hlediska výroby, jeho podíl v roce 2014 činil 9,8% (Obr. 3)..

Tam jsou takové velcí výrobci jako [0] SC "Ural Cukrárny", LLC "PTK" Kolos "LLC" Sladká Condi "LLC" Cukrovinky "Kremenkulskaya", as "Yuzhuralkonditer" a další. V lednu až červnu 2015 poklesla produkce v regionu o 17% oproti stejnému období roku 2014. S ohledem na objem v roce 2014 bylo území Krasnodar s podílem 8,8%. V prvních šesti měsících roku 2015 v oblasti Krasnodar úroveň uvolňování koláčů a pečiva se zvýšil o 7,9%. Na třetím řádku v roce 2014 přišel Voronezh region vzhledem k více než dvojnásobnému nárůstu výroby daných produktů. V lednu až červnu 2015 se produkce v regionu snížila o 24,4%. v roce 2014 10% zvýšení produkce Moskva podniky klesl ze třetího na čtvrté místo, ve srovnání se stejným období roku 2013. Po dobu šesti měsíců v roce 2015 míra produkce v hlavním městě se zvýšil o 64,5%, zatímco Moskva se umístila na druhém místě, pokud jde o objem výroby. Obecně platí, že po výsledcích roku 2014 tyto čtyři regiony představovaly 30% produkce země.
Mezi regiony, které vyrábějí oblátky, perníky a sušenky, je Petrohrad vůdcem, kde v roce 2014 se produkce tohoto produktu zvýšila o 16% (Obr. 4)..

V lednu až červnu 2015 se zvýšil o 32,2%. Na druhém místě je region Kemerovo, který také zaznamenal zvýšení ukazatelů za první pololetí roku 2015 - o 6,6%. V moskevském regionu, který se řadí mezi třetí oblasti mezi regiony Ruska z hlediska výroby oblátky, perníku a sušenek, dochází ke zvýšení produkce o 24,7%.
Více než třetinu produkce kakaa, čokolády a cukrovinek v roce 2014 poskytly objemy tří regionů - Moskva, Moskva a Belgorod (Obr. 5)..

V lednu až červnu 2015 zaznamenal moskevský region nárůst o 4,7%, zatímco v Moskvě a regionu Belgorod naopak došlo k poklesu o 1 a 8,2%.
Za zmínku stojí také významné zvýšení ukazatele roku 2014 v regionu Rostov - o 45% na úroveň roku 2013. V lednu až červnu 2015 pokračoval trend - objem výroby v regionu vzrostl o dalších 7,5%.
Dovoz ** cukrovinky *** v roce 2014 činil 218,7 tisíc tun, což je o 30% nižší než úroveň roku 2013. V celkové struktuře trhu poklesl podíl dovozu z 9,3 na 6,3%. Výsledky pěti měsíců roku 2015 snížily dovoz cukrářských výrobků v Ruské federaci o dalších 54% ve srovnání se stejným obdobím roku 2014. Zároveň byl pokles ovlivněn zejména cukrovinkami ****, jejichž dovoz (v důsledku zákazu dodávky ukrajinských výrobků) v lednu až květnu 2015 klesl o téměř 70% (Obr. 6.)..


Více než polovina dovozu v naturáliích (51%) tvoří čokoláda a jiné výrobky z kakaa. To je způsobeno skutečností, že suroviny pro výrobky tohoto segmentu se ve vnitrozemí nevyrábějí. V lednu až květnu 2015 se podíl čokoládových výrobků změnil nevýznamně a poklesl na 48%. Současně se podíl moučkových cukrovinek podstatně snížil, a to z 21% v roce 2014 na 15% v roce 2015. Na cukrovinkách z cukru (včetně bílé čokolády), které neobsahují kakao, v roce 2014 představovalo 28% dovozu av lednu až květnu letošního roku se jejich podíl zvýšil na 37%.
Navzdory zákazu dovozu cukrářských výrobků ukrajinského původu do Ruska od 5. září 2014 zůstala Ukrajina vůdcem ve struktuře dodávek (Obr. 7.)..

Výsledky pěti stejných měsíců roku 2015 získaly Německo na prvním místě v hodnocení dovážejících zemí. Současně 70% německých dodávek pochází z čokolády a dalších výrobků z kakaa.
Vývoz cukrovinek v roce 2014 činil 175,1 tis. Tun, což je o 5% méně než v předchozím roce. V roce 2015 za první pět měsíců pokles prodeje ruských cukrářských výrobků do zahraničí činil 10,5%. Prudký nárůst vývozu cukrovinek (včetně čokolády) v říjnu 2014 lze vysvětlit sezonním faktorem a poklesem prodeje na Ukrajině.
Největší pokles byl zaznamenán v segmentu cukrovinek (včetně bílé čokolády) neobsahující kakao (Obr. 8.)..

Většina exportů v tomto segmentu je na Ukrajině. V důsledku zhoršujících se vztahů s nejbližším sousedem se prodej cukrářských výrobků do této země snížil o polovinu v roce 2014 a o dalších 71% v pěti měsících roku 2015, (Obr. 9.)..


Více než polovina ruského vývozu cukrářských výrobků v roce 2014 byla čokoláda a další výrobky z kakaa. V lednu až květnu 2015 podle druhu napájecího struktury významně nezměnila: je třeba poznamenat, pokles podílu čokolády (48%) v důsledku růstu vývozních dodávek cukrářskými výrobky - z 23% v roce 2014 na 27% v lednu až květnu 2015. Podíl vývozu cukrovinek (včetně čokolády), který neobsahoval kakao, zůstal nezměněn na 25%.
Podle Federální státní statistické služby v roce 2014 spotřeba čokolády a čokolád v Ruské federaci dosáhla 5,5 kg na osobu, což je o 1,8% vyšší než úroveň roku 2013. Spotřeba moučkových cukrovinek je také na vysoké úrovni - v roce 2014 to bylo 15,6 kg ročně na jednoho obyvatele, což je o 1,3% vyšší než v předchozím roce. Vzhledem k poklesu příjmů spotřebitelů se však neočekává nárůst spotřeby čokoládových výrobků, neboť na těchto potravinách populace upřednostňuje úsporu v krizi.
Kategorie kategorie čokolády a jiných výrobků z kakaa se ukázala být nejvíce vystavena riziku poklesu prodeje, neboť je více závislá na dovozu.
Pokud jde o dovoz kakaového másla, Rusko je na světě sedmou. Od roku 2010 objem dovozu kakaového másla v zemi vzrostl z roku na rok. V roce 2012 byl tento nárůst oproti předchozímu roku o 15,8%. Výsledek roku 2013 vzrostl dovoz kakaového másla o 16,1%. Po výsledcích roku 2014 se však dodávky snížily o 8,2%.
Špičkový dovoz strouhaného kakaa za poslední 4 roky byl v roce 2013. V loňském roce klesl dovoz těchto výrobků ve srovnání s vysokým základem roku 2013 - o 18,3%. Navzdory skutečnosti, že výrobci se snaží snížit výrobní náklady pomocí ekvivalentů a náhražek kakaového másla, jejich domácí produkce není dosud dostatečně rozvinutá a je závislá na dovozu.
Současná situace na trhu cukrářských výrobků se vyznačuje řadou faktorů:
* růst cen surovin včetně kakaových výrobků, cukru, speciálních tuků a mouky;
* posun poptávky na segment levnějších výrobků, ekonomické balíčky;
* konsolidace trhu - v podmínkách růstu cenové ceny výroby a poklesu poptávky na trhu jsou největšími hráči;
* Zvýšení cen výrobků z průmyslu;
* Zvýšit podíl ruských surovin na výrobě cukrářských výrobků (kvůli uloženým sankcím a devalvaci rublu).
Navzdory poklesu ruské ekonomiky je domácí cukrářský trh jedním z pěti největších světových trhů. Současně se realizuje řada investičních projektů. Takže na Primorském území společnost "Primorsky cukrář" v letošním roce realizuje projekt pekárenské a cukrářské produkce v hodnotě 3 miliard rublů.
Kapacita a stávající podniky se také zvyšují. Například v červenci 2015 Mars spustil novou linku pro výrobu pelet, která zvýšila kapacitu cukrárny o 18%. Investice činily 3 miliardy rublů.
Cukrářská továrna "Conti-Rus" v Kursku se připravuje na uvedení do provozu výrobní linky na kotoučové kotouče. Jeho cena je 180 milionů rublů a výrobní kapacita je 8,7 tisíc tun produktů ročně. Linka by měla začít pracovat ve třetím čtvrtletí roku 2015. V roce 2014 Conti oznámila, že plánuje investovat zhruba 1 miliardu rublů do výroby v Kursku.

Ekaterina Noviková
výzkumné společnosti
ID-marketing

Ruský přehled cukrovinek na trhu: změny a trendy

Kategorie: Branding a marketing

Specializujeme se na design značky

Cukrovarnický trh v Rusku po roce 2013 prošel silnými změnami. Abychom se seznámili s vyhlídkami svého vývoje, zvážíme faktory, které ovlivňují výběr sladkostí a to, co ruské cukráře dnes nabízejí spotřebitelům. V posledních 4 letech budeme analyzovat cukrářský trh a identifikovat hlavní trendy.

Cukrovinky jsou cukrovinky, které mají vysokou nutriční hodnotu. Jsou krásně zdobené, mají výraznou chuť. Složení těchto produktů často zahrnuje; cukr nebo jeho náhražky, tuky, mouka, stabilizátory, barviva, škrob, ořechy, kakao a další produkty.

Značková kancelář KOLORO vyvine design nebo provede přepracování obalů!

Cukrovinky jsou rozděleny do 3 skupin:

 • čokoláda: čokolády, tyčinky, čokoládové sladkosti;
 • Cukr: bonbóny, karamel, marshmallow, marmeláda, pastilka, duhovka, dražé;
 • mouka: koláčky, koláče, koláče, sušenky, vafle

Statistiky ukazují, že v průměru Evropan jí 6 kg sladkostí ročně. Rusové zřídka dávají přednost sladkým potravinám. Podle odborných odhadů v období od roku 2014 do roku 2016 v průměru jeden ruský představoval 4,5 kg sladkostí ročně. Do roku 2014 to bylo 5,1 kg.

Spotřeba cukrářských výrobků podle kategorií v letech 2012-2016, kg / osoba.

Analýza cukrovarnického trhu v Rusku ukazuje, že pokles poptávky je způsoben nárůstem cen. V roce 2015 se zvýšily ceny surovin a cukráři zvýšili maloobchodní cenu v průměru o:

 • 11% - cukrové výrobky;
 • 15% - moučné cukrovinky;
 • 26% - čokoládové výrobky.

Výrobci cukrářských výrobků v Rusku v podmínkách krize změnily přístup k výrobě. Pro optimalizaci nákladů a udržení prodeje byly podniknuty následující kroky:

 • Byla snížena váha a velikost balení a cukrářských výrobků;
 • novinky z cukrářských výrobků se objevily na trhu. Místo standardních čokoládových tyčinek se začaly vyrábět miniformáty.
 • výrobci cukrovinek často kladou jako dárek čokoládové cukrovinky.

Analýza cukrářského trhu v roce 2016 ukázala, že poptávka po čokoládových vejcích s hračkou stále roste. Stále více společností vyvíjí tento segment a na regálech v roce 2016 se objevily nové druhy cukrovinek. Podrobně o situaci na trhu čokoládových výrobků si přečtěte zde.

Jak si spotřebitel zvolí

Analýza trhu s moučnými cukrovinkami v Rusku ukazuje, že do roku 2015 tento trh zaujímal jednu z vedoucích pozic, pokud jde o tempo růstu. Další pokles růstu tržeb je způsoben poklesem kupní síly. Rublab padl, příjmy obyvatelstva klesaly. Prvním článkem šetření mezi potravinářskými výrobky byl cukrářský průmysl. Pokles poptávky byl silnější u zahraničních výrobců, protože cena za jejich výrobky se několikrát zvýšila. Kupující si stále zvolí sladkosti impulzivně, ale jak ukazuje analýza ruského cukrářského trhu, věnují větší pozornost ceně. Náklady se staly klíčovým faktorem ovlivňujícím rozhodnutí o nákupu.

Navzdory krizi jsou rodiče stále připraveni rozmazlovat děti a kupovat jim čokoládové výrobky s hračkou. Nejčastěji se takové cukrářské výrobky vyrábějí ve formě vajec, ve kterých je nádoba s malou hračkou. Trh čokoládových vajec s hračkami zaznamenal do roku 2015 nárůst o 8-10%. Po roce 2015 se tempo růstu snížilo na 1,1% a v roce 2016 to bylo pouze 0,3%.

Většina obyvatel preferuje ekologické produkty. Například čokoláda bez konzervačních látek a ořechy jako plnidla. Cukrovarnický trh v Rusku reaguje na poptávku a přizpůsobuje sortiment výrobků.

Vlastnosti cukrářského trhu v Rusku

Ruský cukrářský trh se vyznačuje řadou funkcí:

 • malá doba prodeje zboží;
 • komplexní logistiku způsobenou velkými vzdálenostmi;
 • tradice domácího pečení;
 • velký výběr ruských surovin;
 • vysoká konkurence mezi výrobci cukrovinek v segmentu nízké ceny;
 • nízká konkurence v prémiovém segmentu;
 • hlavními výrobci v segmentu mouky jsou malé podniky.

Cukrářský průmysl v Rusku

Podle společnosti "Nielsen Russia" se v roce 2016 tržby na cukrářském trhu snížily o 2,4%. V roce 2015 došlo k poklesu trhu pouze o 0,1%. Prudký pokles je spojen s nárůstem ceny šoků, ke kterému došlo v roce 2015. S největší pravděpodobností recese pokračovala v roce 2016, ale její tempo klesalo. V roce 2016 se ceny v roce 2015 zvýšily o 9,4% oproti růstu o 18,4%.

Poptávka po čokoládových tyčinkách a volných sušenkách klesla o 10,6% a 11%. Ceny čokoládových prutů se zvýšily v důsledku vyšších nákladů na suroviny. Vážené soubory cookie patří do segmentu nízké ceny, ale s Rusy nejsou příliš oblíbené. Výrobci udržují zájem o své výrobky, uvádějí na trh nové cukrářské výrobky, provádějí propagační činnost na prodejních místech. To umožnilo zvýšit prodej sušenek v balení o 0,8%, oplatky - o 0,6%, marshmallows a těstovin - o 1,7%.

Nejoblíbenější kategorie v roce 2016 podle Nielsen Russia byly: sušenky v balení (22%), čokoládové sladkosti podle hmotnosti (16%), čokoládové tyčinky (10%).

Marketingový průzkum cukrářského trhu

Výrobci cukrovinek: vedoucí představitelé průmyslu

Hodnocení nejslavnějších společností, které se specializují na výrobu cukrovinek v Rusku, vypadá takto:

 1. "Červený říjen". Společnost vyrábí více než třicet jmen sladkostí;
 2. "Přední část úst." Výrobce dodává na trh asi 50 tisíc tun sladkostí za rok.
 3. "Babaevského". Tato cukrářská výroba vytváří více než 129 titulů.
 4. "Ruská čokoláda". Výrobce prodává své výrobky v Rusku av blízkém a dalekém zahraničí.
 5. «Jasná Glade». Závod je součástí skupiny "Red October".

Trh s moučkovými výrobky v Rusku

V čokoládovém segmentu přední výrobci cukrářských výrobků z Moskvy

Dovoz a vývoz cukrovinek v roce 2017

Objem dovozu cukrářských výrobků se snížil přibližně dvakrát. Dovoz segmentu čokolády klesl o 27,6%.

Struktura dovozu cukrářských výrobků v letech 2014-2015

Průzkum trhu s cukrovinkami ukazuje, že objemy vývozu zůstaly na úrovni předchozích let. Zisk v penězích se však snížil, což bylo způsobeno oslabením směnného kurzu ruble. Vývozy jsou ovlivněny rostoucími cenami základních surovin, jako je cukr, kakaové boby, přísady a další složky. Zvýšení vývozu se projevuje v segmentu výrobků z mouky. Růst vzrostl o 11,2% na 9,9 tisíc tun ve fyzickém vyjádření a o 4,1% v peněžním vyjádření. Zvýšení čokoládových výrobků bylo o 14,1% na 8,1 tis. Tun ao 6,5% v peněžním vyjádření. Hlavním trhem pro vývoz ruských cukrářských výrobků je Čína.

Značková agentura COLORO vyvinula efektivní marketingovou strategii pro cukrářské výrobky v Rusku.

Dynamika dovozu cukrářských výrobků v letech 2014-2015

Nové trendy ve výrobě cukrovinek:

Prémiový segment cukrářského trhu vykazuje stabilní ukazatele. Novinkami cukrářského trhu jsou způsobeny pokusy výrobců jasně rozdělit cílové publikum a udržet si pozornost na jejich výrobky. V posledních letech se na trhu objevily cukrářské novinky.

 • čokoláda s neobvyklou chutí. Popularita tohoto typu čokolády přišla do Evropy z Evropy. Na regálech v supermarketech najdete čokoládové tyčinky s limetkou, pepřem, sůlmi a dalšími neobvyklými vkusy pro spotřebitele.
 • hořká čokoláda. Poptávka po přírodní hořké čokoládě s vysokým podílem kakaových bobů roste. Zvýšený zájem je způsoben boomem v zdravém životním stylu. Výrobci zdůrazňují, že černá čokoláda má vysoké antioxidační vlastnosti a je schopna prodloužit životnost buněk v těle.
 • cukrářské výrobky pro seniory. Výrobci identifikovali úzkou cílovou skupinu, která nabízí výrobky se zvláštním složením.

Design cukrovinek

Balení cukrovinek může přitáhnout pozornost zákazníků a podpořit spontánní nákup. Výrobci se pokoušejí nalézt své rozeznatelné vlastnosti při konstrukci obalů. Továrna "Red October" používá tlumené barvy, červené logo se nemění.

Značkové a rozpoznatelné výrobky - značka "Alenka" se známou dívkou na obalu. Producent hraje na nostalgii starší generace.

Téměř všichni výrobci pro balení bonbónů používají balení celofánu, což umožňuje snížit náklady na výrobky pro spotřebitele.

Často výrobci používají průhledné obaly, které kupujícímu ukazují zboží ve své reálné podobě, nikoliv na obrázku.

Podrobně o trendech v balení cukrářských výrobků si přečtěte v našem materiálu.

Prognóza vývoje cukrovarnického trhu v Rusku v roce 2018

Očekává se, že trh cukrovinek v Rusku v roce 2017, navzdory poklesu tržeb, bude růst. Je to způsobeno zvýšeným vývozem. Nicméně podle prognózy Centra pro výzkum trhu s cukrovinkami může dojít k poklesu poptávky po takových produktech, jako jsou: marshmallows, cookies, pastilky. Dnes poptávka po segmentu čokolády stále klesá, očekává se však, že zájem spotřebitelů na výrobky z této kategorie brzy poroste.

Je možné zvýšit segment čokolády na úrovni 1% ročně do roku 2020 v důsledku zlepšení ekonomiky jako celku. Nepředpokládají se výrazné nárůsty cen produktů. Výrobci najdou nové způsoby, jak přilákat kupující: vyvíjejí optimální cenovou politiku, zavádějí na trh nové výrobky a balíjí je v původních obalech. Jedná se o dobrý trh s cukrovinkami.

Značková agentura KOLORO vyvinula jedinečný design nebo provedla přepracování obalů. Víme, jak přitáhnout pozornost spotřebitele k vašim produktům.

Jaká je cukrářská firma v Rusku

Jako předmluva, jako autorka článku, chci zaznamenat významné změny na trhu s cukrářskými výrobky v Rusku, které se dotýkaly mne, mé rodiny a také neprošlo každým z vás a vašich blízkých. Tyto změny otevírají nové příležitosti a dnes je cukrárna jako podnikání slibná a včasná. Jaké jsou změny, proč malé podniky v cukrářském průmyslu dostanou nové možnosti rozvoje? Podíváme se na podrobný článek.

Historie cukrárny má více než 20 století. První obchodníci sladkostí přišli na území moderní Evropy z východu v VI. - V. století před naším letopočtem. Na stolech dávné šlechty se nacházely primitivní lízátka, jednoduché pečivo, tvaroh a cukrová baklava. Ve středověku byly do Evropy přivezeny koření z Indie a čokoláda z Jižní Ameriky. Byl to revoluční moment v historii cukrářského průmyslu.

Ve Francii byly otevřeny kavárny a čokolády, v Anglii se objevily oblíbené až do dnešního dne dobytek (druh košíčků). Ruské preclíky a koláčky také zaujaly zájem v zahraničí. Nicméně, kombinovat kulturní tradice, různé techniky výroby cukrovinek, textury a zcela jiné ingredience byly schopné až do konce 18. století, a příští století je považováno za narození světové cukrářské kuchyně. Její vlasť je považována za Francii. Ale je tu ještě jeden, ne méně populární směr cukrářského umění ¬-východ.

Je těžké porovnat francouzské dezerty a orientální pochoutky, baklava a St Honoré, lukum a Tiramisu. Východní techniky výroby cukroví jsou však asi 40% fanoušků po celém světě, takže je nemůžete vzít v úvahu.

Potřeba kupujícího na sladké je udržována na vysoké úrovni téměř 300 let. Kromě toho je změna situace na trhu zřejmá: jestliže v roce 1920 byly perníčky a dorty koupeny jako atribut dovolené, nyní kultura spotřeby sladkostí zobrazuje sladké pokrmy v denní spotřebě.

Pravidelně vidíme na ulici cukrárny a kavárny, které nabízejí širokou škálu komplexních a jednoduchých sladkostí. Záviny, chizeyki, sušenky, vdolky, koláčky na nás čekal na čerpací stanici, v sálech obchodních center, parků, divadel a kaváren na ulici larechkah a dokonce McDonald. Cukrovarnické výrobky ze skupiny elitních privilegovaných produktů se dostaly do kategorie rychlého občerstvení.

Ale ani tato vážná změna na trhu není hlavním důvodem nového kola rozvoje v segmentu malých podniků. Skutečnost, že se koláče a koláče staly obvyklým cenově dostupným "fast food" pro každý den, vedla ke snížení jejich ceny na úkor kvality. Cukrárníci používají namísto másla namísto rostlinných tuků - živočišných nebo syntetických, apod. To činí náklady na produkt nižší, což vám umožní přežít v konkurenčním boji.

Hlavní rysy cukrářského trhu v Rusku

Ruští cukrovinky prostředí díky základní školy Sovětského svazu, má kvalitní teoretický i praktický základ. Vzhledem k uzavřenému charakteru sovětské politiky však došlo ke ztrátě okamžiku flexibility. Nyní je dynamika vývoje domácí cukrovinky mnohem nižší než v západní. Nicméně, pokud budete porovnávat kvalitu in-line produktů, a to i s přihlédnutím k tendenci snižovat náklady na výrobu, výrobek z našich, ruské firmy lze nazvat chutné a jedlý, což bohužel nelze říci o mnoha evropských produktů (hlasu, stres nejde o soukromé cukrárny).

Vlastnosti cukrářského trhu v Rusku jsou:

 • krátká doba realizace produktu;
 • složitost rozsáhlé logistiky a vzdálených dodávek;
 • obrovský počet druhů a poddruhů produktů;
 • plná závislost producentů na kvalitě dodavatelů surovin (zboží pro ingredience);
 • tradice spotřeby domácího pečení;
 • široký výběr autentických místních surovin pro výplně (bobule, ovoce, ořechy;
 • hustá konkurence ve výklenku cenově výhodných cukrářských výrobků a nízká konkurence v segmentu přírodních, vysoce kvalitních a drahých výrobků;
 • prevalence malých podniků v segmentu čerstvého pečiva.

Nyní, jak bylo uvedeno výše, trh s cukrářskými výrobky v Rusku je plný nízkokvalitních levných výrobků a je téměř nemožné najít chutný, krásný a přirozený a bezpečný dort pro zdraví dětí.

Na tuto disonanci přežívají soukromí obchodníci, kteří vyrábějí koláče, malé mini pekárny, soukromé cukrárny, pracující pro 1-2 kavárny nebo několik obchodů. Proto je nyní cukrárna jako podnik zajímavý a má dobrý příjmový výhled.

Odborníci komentují trh:

Společnost Alto Consulting Group v rámci studie o cukrářském trhu v Rusku se zaměřuje na neustálý a nepřetržitý růst obratu zboží. Počet výrobků. vyrobené na území Ruské federace, i spotřeba. Nicméně ve srovnání s růstem cen v roce 2013 se současný trh, i přes výrazné změny poměru měn, prakticky nezměnil. Kvalita přísad se snižuje, kvůli tomu se maloobchodní cena cukrářského výrobku namísto pravidelného růstu udržuje na stejné úrovni.

A teď se pečlivě podíváme na ceny samotné, rozdělené podle federálních okresů Ruska:

Obr. 1. Srovnání průměrných výrobních cen za sušenky a sladké podle Ruské federace v roce 2014

Je snadné počítat s tím, že průměrný růst cen v Rusku činil pouze 26-27%, kde pokles v -45,5% v jednom kraji snižuje celkový obraz mnohokrát (bohužel zdroj neposkytoval rozdělení podle barevných okresů).

Tento obrázek demonstruje hypotézu, že snížení kvality a snížení výrobních nákladů uvolňuje místo pro kvalitní čerstvé pečivo a / nebo složité cukrářské výrobky s krátkou trvanlivostí. Jedná se pouze o segment, ve kterém mohou prospívat malé podniky. Jak otevřít cukrovinky nebo cukrovinky od začátku, už jsme se zabývali v jednom z článků, takže se na tomto místě nebudeme zabývat, ale omezujeme se na tvrzení, že toto je nyní slibné pro řadu bodů:

 • na šachtě pracují velké výrobci, takže se snaží udržet maximální dobu provádění, kterou nelze dosáhnout použitím výhradně přirozených součástí;
 • potřeba kvalitního, přirozeného a bezpečného zboží, zejména v segmentu výrobků pro děti, stále více nerealizuje;
 • trh vyžaduje od výrobců velkou flexibilitu, schopnost sledovat módu a zachytit měnící se chuťové preference, které velké továrny a obavy nemohou technicky realizovat nebo to dělat velmi neohrabaně a po dlouhou dobu.

Zde je důkazem změny struktury poptávky, jak je patrné z níže uvedeného grafu, růstu výroby koláče a cukrářských výrobků, které nejsou dlouhodobé skladování

Obr. 2. Počet tun produktů podle typu cukrovinek vyrobených v Rusku na období 2010-2013. Dynamika vývoje trhu v jednotkovém ekvivalentu.

Jak je organizována cukrářská firma: popis obchodních modelů a stručná analýza trhu

Stejně jako v každém jiném segmentu, v cukrárnách existuje několik modelů, které jsou realizovány s cílem dosáhnout zisku:

Model 1: Výroba a prodej vlastních výrobků prostřednictvím sítě značkových obchodů a / nebo protějšků (živým příkladem je cukrárna Factory Red October, Moskva). Výhodou tohoto modelu je přímá komunikace se spotřebitelem a negativní - vysoké ekonomické riziko.

Model 2: Výroba výrobků na objednávku protistran (jako cukrářská firma "Lironas", oblast Volha). Plus modely s nižšími náklady na prodej výrobků. ale mínus je. že výrobce skutečně nemůže sledovat reakci kupujícího na změnu portfolia sortimentu, ceny. kvalita a dělá to tím, že provádí fokusové skupiny a výzkum. což není také levné.

Model 3: Výroba a prodej prostřednictvím franšízových zákazníků. V tomto případě musí výrobce prodává své výrobky v obchodech působí pod svým obchodním jménem, ​​například cukrovinky obchod „Medobory“ Krym. Plus Model v praktické absenci náklady na podporu prodeje a vytvoření prodejní sítě, a minus v uncontrollability renomované společnosti (je-li některý z klientů povolení je v současné době nepřiměřeně s kupujícím, výrobce trpí obrazu).

Jinými slovy, musíte rozdělit dva obchodní procesy:

 1. výroba cukrářských výrobků a jejich prodej. Existují společnosti, které tyto dva procesy kombinují.
 2. výroba a velkoobchod, nebo velkoobchod a maloobchod. Existují podniky, které používají pouze jeden proces v plné míře, a druhý - ve zkrácené.

Mezi největší ruských výrobců může být také uvedeno jako například cukrářský CDW Yashkino (Kemerovo region.) Cukrářské skupina společností "Conti", OAO Lipetsk cukrovinky "Roshen" cukrovinky "Akkond" (Cheboksary), JSC "Kraft Foods Rus" (Vladimir region), cukrovinky továrna "Chipita" (St. Petersburg), cukrovinky továrna "Gala" (Krasnodar region), OAO "Rot Front" (Moskva).

Důležitými momenty v organizaci cukrárny jsou:

 • výběr výklenku výroby / prodeje produktů (dnes je naplněna svačinková skupina a akutní deficit je pozorován v oblasti krémových výrobků krátkého skladování);
 • výběr místa a kompetentní výpočet obratu cukrárny;
 • výběr dodavatele.

Na výběr dodavatele by se chtěl zaměřit pozornost. Když se začínající podnikatel chystá ponořit do cukrářského trhu, je pro něj důležité, aby dostával běžící produkt. Chcete-li to udělat, musíte pochopit, které produkty chcete prodat.

Cukrovinky jsou produktem každodenní poptávky: v průměru každý obyvatel Ruska v roce 2012 spotřeboval 23 kg sladkostí, z nichž 12 kg bylo sladké a 11 kg - moučné výrobky. Zároveň se v Moskvě koupí asi 18% sladkostí.

Konkurence na trhu cukrovinek v Rusku je vysoká. Dnes v tomto odvětví pracuje asi 1500 organizací ve všech regionech Ruské federace a více než 15 000 místních cukráren (údaje Rosstatu). Podniky, které produkují 55% celkového ročního obratu produktů.

Obr.3. Segmentace ruského cukrářského trhu v roce 2012.

Největší segmenty cukrářských výrobků na ruském trhu:

 • čokoládové sladkosti - 21%;
 • všechny druhy sušenek (včetně krekrů) - 20%;
 • smetanové výrobky (koláče, koláče) - 8%;
 • dlaždice a čokoláda - 8%.

V období 2010-2014 podle Rosstatu podíl dovozu neustále klesá a před zavedením potravinového embarga v srpnu činil 12,2%. Tuzemská produkce činí 87,8%. Hlavní dodavatelé cukrovinek do Ruska (cukrové výrobky zahrnují sladkosti, karamel, duhovku a dražé):

Obr. Hlavní dodavatelé sladkých cukrářských výrobků v Rusku v letech 2012-2013.

Třináct let (2000-2013gg), podle údajů Rosstat, poptávka po surovinách, jako je cukr vykazuje stálý růst, a proto, že je cukr - základní složkou v cukrářství, odborníci tendenci vidět přímou korelaci s zvýšení poptávky po hotových cukrovinek. Průměrná míra růstu činí 5% ročně. Tedy. můžeme říci, že každý rok, spotřeba cukrářských výrobků v Rusku vzrostl o 5% (a to jak v hodnotovém a jednotkové termínů).

Obr. Dynamika prodeje cukru v tisících tun za období 2000-2012

Odborníci se domnívají, že do roku 2017 objem trhu dosáhne 4,5 miliardy dolarů.

Vzhledem k tomu, že cukrářské výrobky nepatří k produktům první potřeby, jejich poptávka je podmíněna tradicemi a vnějšími tržními vlivy.

Struktura potravinových výdajů průměrné ruské rodiny zahrnuje asi 9,5 - 15% nákladů připsaných na cukrářské výrobky. S hodnotou potravinového koše 1 ruské rodiny (3 osoby) ve výši 9,5 tisíc rublů, cukrářské výrobky jsou vynaloženy v průměru 1500 rublů za měsíc. Pokud se toto číslo připočítá k počtu domácností v Rusku (52 707 tisíc), obdržíme nominální objem trhu: 79 mld. Rublů měsíčně.

Sezónní analýza cukrářského průmyslu

Sezónní kolísání poptávky po cukrářských výrobcích je objektivní skutečností ve všech oblastech trhu. Tento faktor má významný dopad jak na objemy prodeje, tak na jejich strukturu. Proto je nejvhodnější srovnávací analýza v tomto odvětví porovnáním stejných období vykazování a minulých let, protože sousední období se může výrazně lišit, pokud jde o obrat, strukturu prodeje, v závislosti na vlivu dovolené, pracovních míst, prázdnin, vzhledu náhrad zboží (bobule, ovoce) apod.

Níže jsou sezónní faktory vypočítané na základě základního prosince - měsíce s nejvyšším obratem v cukrářském průmyslu, kvůli novoroční náladě spotřebitele (viz obrázek 1, diagram 1).

Cukrovarnický trh

V posledních letech se úroveň osobní spotřeby cukrovinek v Rusku blíží maximu. Proto jsou hlavní faktory, které ovlivňují chování výrobců cukrovinek v Rusku, postupné nasycení trhu s cukrem. Neustále se měnící chuťové preference spotřebitelů, stejně jako akutní konkurenční boj vyžadují modernizaci výroby a zvýšení produktivity práce.

Trh s cukrovinkami pochází z více než 53% cukrovarnického trhu. Největší kategorií na "sladkém" trhu jsou bonbóny v čokoládě a čokoládové mléčné glazuře. Aby výrobky na trhu cukru patří čokoláda, karamel, karamelu, želé, sladkosti, bonbóny, žvýkačky, základní předpis složkou je cukr a / nebo jejich náhražky, sladidla.

Podle firmy Intesco Research Group (http://i-plan.ru/), objem trhu cukrářských výrobků v roce 2010 dosáhl 3,1 milionu tun, přidáním 159,3 tisíc tun ve srovnání s rokem 2009. V roce 2011 pokračoval růst objemu trhu a přesáhl 3,2 milionu tun výrobků. K dnešnímu dni podle Rosstatu pracuje v průmyslu 89 500 Rusů, průměrná mzda činí 24 000 rublů.

Na ruském cukrovarnickém trhu dominují domácí výrobci. Podíl zahraničních produktů se však postupně zvyšuje: podle Intesco Research Group to bylo v roce 2010 11,9%, podle předběžných výsledků za rok 2011 - 12,3% (obr. 1). Hlavní dovozci ruských moučkových cukrovinek jsou Kazachstán, Ázerbájdžán, Tádžikistán, Ukrajina, Gruzie, Mongolsko a Kyrgyzstán.

Graf 1. Podíl dovozu cukrářských výrobků na ruském trhu v letech 2010 a 2011 (ve fyzickém vyjádření%)

Hlavním rysem cukrářského trhu je jeho sezónnost. Takže v teplé sezóně existuje vysoká poptávka po cukrovinkách z mouky, karamelu, želé a bonbóny. Podzim a zima jsou sezónou prodeje čokoládových výrobků, jelikož krabice, které jsou obvykle zakoupeny na dovolenou, se považují za zvlášť silnou pozici. Maximální nárůst poptávky po produktech klesá ve čtvrtém čtvrtletí každého roku a špičkové prodeje - pro novoroční svátky. Prudký pokles tržeb zpravidla nastává v prvním čtvrtletí. Po zbytek času se objem maloobchodního prodeje v hodnotovém vyjádření postupně zvyšuje, ale pomaleji.

Pokles vývozu v roce 2009, který činil 18 a 6% v hodnotě a v naturáliích, byl také překonán. Podle odborníků skupiny Intesco Research Group se v roce 2010 zvýšil vývoz cukrovinek o 8%. Čokoláda a čokoládové výrobky zabírají 73% objemu vývozu, asi 20% světové produkce pochází z cukrovinky neobsahující kakao, o něco méně než 6% - ovocné želé, marmelády a těstoviny.

Nyní se trh rozvíjí pod vlivem faktorů, které vedly k rozvoji průmyslu v letech 2008-2010. Neustále mění chuťové preference spotřebitelů, a také zvýšit konkurenci mezi velké společnosti zabývající se tři čtvrtiny trhu čokolády a cukroví vyžadují modernizaci výroby a zvýšení produktivity.

Hlavními faktory ovlivňujícími chování výrobců je postupné nasycení trhu s čokoládovými výrobky a výrobky z cukru. Studie ukazují, že úroveň osobní spotřeby cukrovinek v Rusku se blíží maximu. Změna situace může být marketingové a propagační činnosti. Například v roce 1996 uskutečnili největší japonští výrobci sladkých cukrovinek dohodnutou marketingovou kampaň zaměřenou na zvýšení spotřeby tohoto výrobku v zemi. Výsledkem je, že podle Mezinárodní organizace pro kakao, oproti roku 1996 investovaných prostředků ze strany producentů učinily malý podíl na obratu konzumace sladkostí v Japonsku v roce 1997 zvýšil o 27%.

V současné době podle odborníků dochází k přerozdělování cukrovarnického trhu mezi velkými společnostmi. Vzhledem k tomu, že celá ruského trhu cukrovinek se blíží nasycení, ale jeho tempo růstu zpomalilo, předpověděl zvýšení konkurence, protože objemy na trhu jsou omezené. Malí výrobci se těžko soutěží s předními hráči a budou muset jít do speciálních výklenků.

Analytici trhu poznamenávají, že trh s cukrárnami netrpěl krizí tolik, jako ostatní průmyslové odvětví. Důvodem je skutečnost, že konzumace cukrářských výrobků není vážně závislá na stavu hospodářství

největším ruském výrobci cukrovinek v souladu s tržními podíly v objemovém vyjádření jsou Sro „Mars“ (Moskevská oblast), OAO „Lipetsk cukrovinky“ Roshen „LLC“ Kraft Foods Rus ‚(St. Petersburg), Ltd.‘ Cukrovinky sdružení "Russia" (Samara region), JSC "RotFront" (Moskva), Ltd. "Slyavyanka Plus" (Belgorod region), OJSC "Cukrovinky znepokojení" Babaev "(Moskva), CJSC" Conti RUS „(St. Petersburg).

Na domácím trhu s cukrovými výrobky vedou tito výrobci již řadu let v řadě a v současné době zaujímají fyzikálně více než 38% trhu.

Pět největších výrobců na trhu čokoládových výrobků jsou: Ferrero, Kraft Foods, Nestlé, Mars, "sjednocené cukrárny" - představují 66% maloobchodního prodeje (obrázek 2). Dominantním trendem trhu čokolády v roce 2011 je rozšíření sortimentu populárních značek.

Světovým lídrem na trhu s novinkami je společnost Nestlé, další aktéři na trhu jsou také aktivní

Obrázek 2. Podíl výrobců na trhu čokoládových a čokoládových výrobků (ve fyzikálních vyjádřeních%)

V segmentu cukrovinek v roce 2010 většina struktury ruské výroby se bonbony (40,8%), čokolády a čokoládových výrobků představovaly 16,6% z celkových cukrovinek vyrobených v Rusku. Výroba karamel obsazeno 12,7% a podíl džemů, pasty z ovoce, jahody a ořechy tvořily 7,2% cukru cukrářských výrobků, marmelády a produkty share-Pastila - 6,8%. Žvýkačka byla 1,7% produkce (obrázek 3)

Graf 3. Struktura výroby cukerných cukrovinek podle typu v roce 2010 (ve fyzikálním vyjádření%)

Tržní hráči poznamenávají, že růst příjmů ruských občanů má významný dopad na trh. Finanční situace se zlepšuje a v důsledku toho rostou požadavky na výrobky. V současné době se spotřebitelé chovají pod vlivem médií a internetu. Díky lesklým a kulinářským publikacím se v Rusku rychle objevují nejoblíbenější zahraniční dezerty. Současně roste zájem o produkty s komplexním originálním receptorem.

Celkově relativně stabilní ekonomická situace na ruském cukrářském trhu a příznivý stav surovinové základny, doplněné o nový sklizeň roku 2011, vytvářejí předpoklady pro další růst domácí výroby cukrářských výrobků. Odborníci předpovídají do konce roku 2014 objem ruského cukrářského trhu na 3,5 milionu tun.