Barvy na trhu

V lednu až únoru 2016 vzrostl nárůst výroby nátěrových hmot a laků o 8% oproti předchozímu roku. Toto zpomalení vyvolává optimistické očekávání v průmyslu, který prožívá hlubokou krizi.

Podle průzkumu trhu s nátěry a laky ruské podniky vykazují v uplynulých měsících trvalý klesající trend ve výrobě. Produkční index za předchozí měsíc byl negativní po dobu 6 měsíců z 12. Výrazný nárůst oproti předchozímu roku byl zaznamenán až v září.

Kumulativní pokles výroby za dvanáct měsíců roku 2015 byl o 1% r / r. Odborníci IndexBox poznamenávají, že je to kvůli poklesu poptávky od obyvatelstva: reálné příjmy obyvatelstva v roce 2015 klesly o více než 3% r / r. Přechod na šetřící spotřebu. Současně klesly investice do dlouhodobého majetku, na němž poptávka v odvětví b2b závisela, téměř o 10% meziročně.

Dynamika výroby nátěrových hmot a laků v Rusku

Dynamika výroby nátěrových hmot a laků v hodnotovém vyjádření se liší od dynamiky výroby fyzikálně, charakterizovaného růstem. V lednu až prosinci 2015 tedy objem výroby v hodnotovém vyjádření byl o 27% vyšší než meziročně. Podle průzkumu provedeného specialisty z IndexBox se výrobní náklady výrobku výrazně zvýšily kvůli růstu cen surovin dovezených ze zahraničí, což ovlivnilo konečné náklady a tempo růstu výroby.

Objem výroby nátěrových hmot a laků v Rusku

Ve struktuře trhu s nátěrovými hmotami a laky se hlavní objem stále vztahuje na barvy založené na polymerech: ve 4 metrech čtverečních. V roce 2015 bylo vyrobeno 154 tisíc tun, což je z fyzického hlediska 59% z celkového objemu výroby. Absence strukturálních změn ve výrobě zboží podle komoditních kategorií je způsobena složením výrobních kapacit zavedených v podnicích.

Mezi nejvýznamnějších firem v tomto odvětví: OOO „Tikkurila“ z Petrohradu, následovaný: ZAO „Akzo Nobel DEKOR“, LLC „BASF EAST“ a OOO „Lakra Synthesis“ z Moskevské oblasti, stejně jako JSC „RUSKÁ PAINT“ z Jaroslavský region.

Trh s nátěrovými hmotami v Rusku: geografie výroby

Mezi všemi federálními oblastmi je sibiřský federální okruh: ve 4. čtvrtletí. V roce 2015 bylo vyrobeno 40,6 tisíc tun nátěrových a lakových materiálů, což je 41% z celkového objemu. Na druhém místě s 19% podílem je Centrální federální okruh, na třetím místě - severozápadní federální okres s 14% podíl. Celkově tyto federální okresy představují 74% ruského výkonu ve 4 metrech čtverečních. 2015, zatímco v 1. čtvrtletí. V roce 2015 bylo ve stejných okresech 68% všech okresů.

Podle prognóz Ministerstva hospodářského rozvoje bude vývoj malířského a lakuřského průmyslu uskutečňován především snížením produkce zastaralých nátěrových hmot a laků a přechodem na progresivní výrobní strukturu. Do roku 2018 se plánuje uvedení moderních výrobních zařízení na Yaroslavl Paint, Yaroslavl Paint, Empire, Tikkurila, Lakra Sintez, Gazprom Neftekhim Salavat.

Realizace slibných inovativních projektů v chemickém komplexu umožní vstoupit na výrobu zcela nových spotřebitelských vlastnostech výrobků, který vytvoří podmínky pro efektivní nahrazování dovozu a snížení závislosti na tuzemském trhu od vlivu zahraničních firem v řadě komoditní položky (plasty, chemických vláken a vlákna, povlaky).

Trh s barvami a laky: 7 hlavních trendů

15. dubna 2015, 21:56 8300

Pokles ve stavebnictví a průmyslu příliš neovlivnil trhu s nátěrovými hmotami a laky v Rusku, zejména ve srovnání s jinými segmenty domácí ekonomiky. Nepochybně je cítit vážný pokles poptávky od kupujících - je to zvláštní, pokud tomu tak není - ale účastníci tohoto sektoru obecně vykazují omezený optimismus.

Trh s barvami a laky v roce 2014

Deset let a půl, počínaje "nulovým" a s výjimkou krize, trh s nátěry a laky vykazoval stabilní růst s minimální úrovní 10%. Je třeba poznamenat, že zotavení z depresí (kromě období 2008-2009, mlčení v tomto odvětví bylo také pozorováno v letech 2001-2003) se zde vždy provádělo co nejdříve. Doufáme, že tentokrát to nebude jinak.

Předpokládá se, že celkový objem tohoto odvětví je ve fyzickém vyjádření přibližně 1 milion tun ročně. To lze pochybovat. Například podle oficiálních zdrojů působí na trhu s nátěrovými a lakovými materiály v Rusku pouze málo více než sto podniků, ačkoli experti naznačují, že jejich počet se může pohybovat od 600 do 1000 organizací. Je obtížné mluvit o takových objektivních ukazatelích objemů výroby při takových závažných rozdílech.

Perspektivy trhu s barvami a laky v Rusku

V roce 2014 se v průmyslu jako celku projevil negativní trend, ale představitelé předních společností se nezaujímají. Každý segment má svou vlastní situaci. Například v oblasti vysoce rizikových výrobců nátěrových hmot a laků používaných ve stavebnictví a strojírenství. Také, aby se šetřily peníze, mnoho organizací odmítá práškové barvy a upřednostňuje je na tekuté. To znamená, že zde ztrácejí sám, jiní vyhrávají. Stále existuje velká poptávka po automobilové barvě. A tak dále.

Pokud jde o ceny, pravděpodobně budou růst na trhu nátěrových hmot a laků. Vzhledem k devalvaci rublu se i drahé čínské výrobky stanou dražšími, domácí výrobci nebudou pracovat ani se ztrátou. Pokud budeme hovořit o vyhlídkách na rok 2015 jako celku, nebude to lepší než 2014, ale účastníci neočekávají výrazný pokles. Samozřejmě, tyto prognózy platí pouze se současným stavem ekonomiky.

Přehled ruského trhu s barvami a laky za posledních 5 let a trendy v blízké budoucnosti

Každý rok byl pozitivní trend ke zvýšení výroby (přibližně 13% ročně). Podíl Ruska na světové výrobě nátěrových hmot dnes činí asi 3%, což ve fyzickém vyjádření představuje 23 milionů tun.

Trh s nátěrovými a lakovými materiály představuje přibližně 100 účastníků, rozdílné výrobní kapacity a sortiment výrobků, jejichž celkový objem činí více než 2,5 milionu tun materiálů ročně. Více než polovinu výroby vlastní 12 průmyslových gigantů. V posledních letech dochází k rostoucímu trendu ve výrobě vodních disperzních nátěrových hmot a nátěrových hmot a nátěrů na bázi tekutých olejů. Co se nedá říci o nudných olejích, na kterých dochází k poklesu poptávky a nabídky.

Vedoucí na trhu stavebních barev jsou:

S ohledem na domácí vůdce ve výrobě vodní barvy, pak je to společnost "Paint Teks". Celkem v zemi v roce 2012 bylo vyrobeno 831 tisíc tun laků a barev.

Dovoz tvoří třetinu objemu trhu s nátěrovými hmotami a laky, který je charakteristický vysokou úrovní konkurence. Pro spotřebitele existuje potírání mezi domácími i zahraničními společnostmi. Převážná většina dovážených výrobků je drahá.

Hlavní exportující země jsou zastoupeny v následujícím obrázku: (země vyvážející fotografie).

Podle nejnovějšího výzkumu (provedeného agenturou Symbol Marketing) jsou v čele následující vyvážající společnosti barev a laků: (foto největší výrobci).

V souvislosti s pozorovaným nárůstem ruského trhu s nátěrovými hmotami v posledních letech odborníci předpovídají další nárůst poptávky a nabídky. Proto se ruský nátěrový a lakýrnický průmysl stává atraktivní investicí. Velcí zahraniční producenti se snaží u nás vytvořit vlastní produkci. Například finská přední společnost Tikkurila nyní vyrábí barvy v Ramenskoye; Holandský koncern Akzo Nobel otevřel závod v Balashikha; světově proslulý německý gigant Caparol zahájil a efektivně rozvíjí výrobu v produktech Tver (Diamant).

Pokud jde o vývozy, k 1. lednu 2013 činil 15,1% z celkového objemu výroby, což je fyzikálně 91,8 tis. Tun. Vývozní podíl vodních nátěrů činil 11,4% z celkové produkce. Obraz exportních dodávek je následující:

Poptávka po výrobcích nátěrových hmot a laků se neustále zvyšuje, a to jak ze strany stavitelů, tak ze zástupců jiných průmyslových odvětví (výroba nábytku, strojírenství atd.).

Preference spotřebitelů v kontextu domácí / zahraniční výroby: (fotografie spotřebitelských preferencí)

Skutečnost, že převážná většina spotřebitelů dnes nemá jasnou představu o preferenci domácích či zahraničních nátěrových hmot a laků, svědčí o obrovských příležitostech, které mají ruští výrobci. A pokud vezmeme v úvahu nadměrnou aktivitu zahraničních firem, měli bychom okamžitě přijmout řadu opatření, abychom získali potenciálního spotřebitele a zajistili posilování domácích výrobků na trhu.

Přehled trhu s nátěrovými a lakovými materiály

1. ÚVOD

Nátěrové hmoty (LMC) podle GOST 34346-2006 „hmota. Termíny a definice „a GOST P 52491-2005“ hmota používané ve stavebnictví „- kapalina, pastovité nebo práškové materiály, které tvoří substrát, na lakovaném povrchu nátěru s ochrannými, dekorativními nebo zvláštní technické vlastnosti.

Všechny laky a laky lze rozdělit do následujících hlavních skupin:

Barva - pigmentované kapalina nebo pastovitá nátěrová hmota obsahující jako filmotvorných látek lak různými značkami nebo vodné disperze syntetických polymerů a formování, při aplikaci na lakované plochy neprůhledným lakem

Smalt (smaltovaná barva) - LMC sestávající z filmotvorné báze, rozpouštědla a disperze pigmentů, plniv a dalších aditiv v nich

Lak - LMC, který vytváří průhledný povlak na povrchu, který má být natřený

Základní nátěr - kompozice aplikovaná první vrstvou na povrch připravený pro lakování nebo dokončování, aby vytvořila spolehlivou přilnavost horních (krycích) vrstev povlaku s ošetřovaným povrchem a vyrovnávala jeho absorpční schopnost. Zbarvovacích kompozic jsou primery charakterizovány nižším obsahem pigmentu a také přítomností speciální složky - báze

Tmel - pastovitý nebo práškový materiál, který se používá k vyrovnání ploch před jejich nanesením na materiály pro dokončení prostor. Tmely se nazývají kompozice používané pro vyrovnávání povrchů, které mají být natřeny

LMC jsou důležité pro mnoho odvětví: stavebnictví, automobilový a strojírenský průmysl a další. Mohou provádět dekorativní i ochranné funkce. Lze použít k lakování dřeva, kovu, kamene, plastů.

2. ANALÝZA TRHU

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících trh s nátěrovými hmotami a laky, stejně jako mnoho dalších oblastí ruského hospodářství, jsou krizová hospodářská situace v zemi, oslabení národní měny a trend dovozu.

K posouzení situace v ekonomice země můžete použít index RSBI, sestavený čtvrtletně ruskou podporou společně s Promsvyazbank. Index odráží náladu v segmentech malého a středního podnikání; se provádí na základě průzkumů účastníků trhu v několika oblastech: dostupnost financování, ochota investovat, prodej, personál. Nejnovější hodnocení bylo sestaveno na základě výsledků třetího čtvrtletí roku 2016. Podle jeho údajů se situace během posledních tří vykazujících období mírně zlepšila, avšak pouze pokles míry ukazatelů klesá, nikoliv jejich růst. Limit RSBI indexu je limit 50 bodů - výše uvedené hodnoty znamenají růst, nižší - pokles. Takže podle výsledků čtvrtletí III se složená hodnota indexu zvýšila na 47 bodů; nejlepší podmínku lze zaznamenat ve středně velkém podniku (47 bodů), což je nejhorší - v mikropodniku (44,0 bodů). V oblasti činnosti vykazují nejvyšší dynamiku výrobní podniky (46,5 bodů), nejhorší - obchod (44,4 bodu). Současně zjišťovaní účastníci trhu zaznamenávají pozitivní dynamiku ve všech kategoriích, kromě dostupnosti financování - situace se zlepšuje v prodeji a připravenost na investice.

V první polovině roku 2016 vzrostl růst výroby barvy v Rusku o 8-10% ve srovnání s předchozím rokem. Odborníci jsou o tomto čísle optimisti, protože to znamená začátek oživení trhu po snížení objemů v letech 2014-2015. Snížení spotřeby v tomto období souvisí s poklesem reálných příjmů obyvatelstva. Přechod na šetřící spotřebu. V segmentu b2b poklesly investice do dlouhodobého majetku.

Obrázek 1. Dynamika nárůstu výroby barvy v Rusku v letech 2014-2015,% k předchozímu měsíci

Trh s barvami a laky také vzrůstá v hodnotovém vyjádření kvůli stálému růstu cen výrobků. V první polovině roku 2016 bylo toto zvýšení ve fyzickém vyjádření o 8% a v peněžním vyjádření o 2% ve srovnání se stejným obdobím v roce 2015. Na konci roku 2016 činila celková výroba barvy v Rusku 845 tisíc tun, což je o 3,5% více než v roce 2015. Vzhledem k tomu, že index průmyslové produkce v roce 2016 činil 101,1%, lze říci, že výroba nátěrových hmot roste s rostoucí rychlostí. Odborníci poznamenávají, že pro nedávnou historii je to největší objem výroby po roce 1992, kdy bylo vyrobeno 1,2 milionu tun barvy.

Současný stav trhu s nátěry a laky

Oddíl 1 Současný stav trhu s nátěrovými hmotami a laky

1.1 Přezkum trhu domácích výrobců nátěrových hmot a laků

1.2 Přezkum trhu zahraničních výrobců nátěrových hmot a laků

Oddíl 2 Obecné charakteristiky lakovacích materiálů

2.1 Výchozí suroviny pro výrobu nátěrových hmot a laků

2.2 Vlastnosti lakovacích materiálů

2.3 Rozsah barev a laků

Oddíl 3 Srovnávací hodnocení kvality nátěrových hmot a laků domácích i zahraničních výrobců

Úvod

V současné době se v regálech obchodů setkáváte s množstvím nátěrových a lakovacích výrobků ve všech druzích obalů a různých účelů. Téměř neexistují takové plochy, pro které by nebylo možné vybrat určitý typ a značku laku a barvy. Nyní můžete nejen koupit správnou barvu, ale také ten správný odstín s automatickými tónovacími systémy nebo připravenými tónovacími pastami.

Lakové materiály (LKM) mají dvě hlavní funkce: ozdobné a ochranné. Ochraňují strom před rozpadem, kovy před korozí, vytvářejí pevné ochranné fólie, které chrání výrobky před destruktivními účinky atmosféry a jiných vlivů a prodlužují jejich život a poskytují jim krásný vzhled. Nátěrové barvy jsou odolné. Pro jejich použití není nutné další komplexní vybavení a je snadnější jejich aktualizace. Takové povlaky jsou proto široce používány jak v každodenním životě, tak i ve všech odvětvích dopravy a stavebnictví.

Vlastnosti laků a laků závisí nejen na kvalitě používaných povlaků, ale také na faktorech, jako je způsob, jakým se povrch připravuje na malování, správný výběr a dodržování technologického režimu malby a sušení.

Každoročně se na povlaky a povlaky na jejich základě kladou stále přísnější požadavky v souvislosti s vývojem nových technologií v průmyslu, konstrukcí a vytvářením moderního estetického vkusu u spotřebitele. To se týká rovněž ochranných a dekorativních vlastností povlaků, které jsou dány fyzikálně-chemickými parametry všech složek laků a laků, a především filmu a pigmentu. Do velké míry mohou být vlastnosti povlaků měněny chemickou modifikací nebo zavedením jiného (obvykle vyšších nákladů) filmu, ale je to drahé a namáhavé.

Ochranné a dekorativní funkce laků a laků (LMC) jsou již dlouho známy. Od výskytu LMC se neustále zlepšují jak samotné, tak i metody jejich aplikace. V poslední době se řada barev a laků dramaticky změnila: z přírodních barev postupně přecházejí na materiály na syntetické bázi, organicky ředěné, s vysokým suchým zbytkem, práškem atd.

Účel práce: zvážit trh s nátěrovými hmotami a jejich lakováním, jejich složení, jakož i komoditní a komerční zhodnocení rozsahu nátěrových hmot.

Úkoly:

1) zvážit současný stav trhu s nátěrovými hmotami a laky;

2) poskytnout obecný popis materiálů z laku;

3) zvážit vlastnosti nátěrových hmot a laků;

4) analyzovat rozsah lakovacích materiálů;

5) analyzovat konkurenceschopnost barevných a lakových materiálů.

1 Současný stav trhu s barvami a laky na Ukrajině

V současné době vyrábí Ukrajina zhruba dvě tisíce názvů nátěrových hmot a laků. V roce 2007 kapacita ukrajinského trhu dosáhla ve fyzickém vyjádření 0,5 milionu tun a v hodnotovém vyjádření 1 milionu amerických dolarů. Objem ukrajinského trhu s nátěrovými hmotami a laky v porovnání se zeměmi EU je stále poměrně malý. Pokud v zemích Evropské unie objem prodeje nátěrových hmot na obyvatele dosáhne 12 kg a v těch nejprospěšnějších (např. Ve Velké Británii) 20 kg, na Ukrajině v roce 2004 je tato hodnota 4,4-4,5 kg. Podle odhadů obchodníků v roce 2004 na ukrajinský trh nátěrových hmot a objemu výroby laků dosaženo 280-290 tis. Tun. Současně je určitá mezera z evropského trhu z hlediska tržeb ukazuje velký potenciál domácího trhu. Zároveň se v roce 2008 ve výrobě laků a barev snížil objem výroby o 16,1% oproti předchozímu roku. To vše svědčí o evolučních procesech na trhu, které skončí v blízké budoucnosti.

V roce 2008 se trh domácích barev a laků dynamicky rozšiřoval. Podle odhadů se kapacita tohoto komoditního trhu zvýšila o 12-15% - z 254 tis. Tun v roce 2006 na 285 tis. Tun v roce 2008. Pět let domácí trh s lakmi vykazoval poměrně vysoké tempo růstu: v roce 2006 růst ukrajinského trhu nátěrových hmot a laků činil 12-15%, v roce 2007 - asi 10%, v roce 2009 - asi 15%. Zároveň odborníci poznamenávají, že se segment vodních disperzních materiálů vyvíjí nejdynamičtěji na Ukrajině. Největší poptávka na Ukrajině se používá pro alkydové a vodě disperzní barvy: první tvoří 55-60% celkového trhu s nátěrovými hmotami a pro druhé - 30-35%. Podíl trhů na ropných a práškových barvách odhaduje každý z obchodníků na trhu ve výši 5 až 7%. V průběhu posledních 3-5 let se výrazně rozšířilo složení ukrajinského trhu nátěrových hmot a laků. Takže, když v roce 2001 na výrobu nátěrových hmot má o něco více než 50 společností, na začátku roku 2007 na tomto trhu již zaměstnává více než 150 výrobců nátěrových hmot, včetně - a hlavními světovými výrobci nátěrových hmot, má své vlastní výrobní závody v mnoha zemích Evropy a světa. Samozřejmě, nárůst počtu výrobců výrazně zhoršil konkurenci na domácím trhu s nátěry. Proto se od roku 2006-2007 oba výrobci a dovozci nátěrových a lakových výrobků zabývali optimalizací vnitřních obchodních procesů a začali věnovat větší pozornost reklamní podpoře svých produktů.

  1. Přehled trhu domácích výrobců nátěrových hmot a laků

Navzdory četné skladbě, vedoucí představitelé ukrajinského trhu s nátěrovými hmotami mohou být jmenováni nejvýše 10 společností:

- Ltd PP "ZIP" - Dneprodzeržynsk Průmyslová společnost "ZIP" byla založena v roce 1995 s jedinečnou misí - aby váš život lépe a lidé, aby to pohodlnější, pohodlnější. Dnes, "ZIP" - vůdce v nátěrovém průmyslu Ukrajiny. Společnost, která je jednou z pěti nejvýznamnějších malířských společností v SNS.

- DLKZ, LLC "Meffert Hansa Farbe" JV - Dnepropetrovsk

Německá společnost "Meffert AG Farbwerke" byla založena v roce 1947 v Bad Kreuznach u Frankfurtu nad Mohanem. V současné době je společnost jednou z největších společností zabývajících se nátěry a laky v Německu. V roce 2002 společnost vyrobila více než 120 000 tun nátěrových a lakovacích materiálů, přičemž celkový obrat koncernu v peněžním vyjádření činil více než 190 milionů eur. Na ukrajinském trhu společnost působí 10 let. Nejznámějšími značkami jsou "düfa", "Profi Tec" a "Flamingo", jehož výrobní program zahrnuje více než 30 klíčových skupin opravárenských a dokončovacích materiálů pro plný cyklus práce od přípravy a restaurování po kompletní dokončování. Dokonalá kvalita zaručuje bezpodmínečný úspěch. Kontrola kvality provádí certifikovaná laboratoř v souladu s normami DIN EN ISO 9001. Zvláštní pýchou zájmu je udělení symbolu Blue Angel mnoha výrobkům, které jsou symbolem absolutní ekologické kompatibility výrobků podle DIN EN ISO 14001.

- CJSC "Lakma" - Kyjev

- Dnes Lakma je na Ukrajině významným výrobcem laku a suchého zinku. Společnost úspěšně implementovala dva mezinárodní systémy: normy ISO-9001 a ISO-14001 - to je neustálé řízení kvality řízení podniku.

- AOZT "Himrezerv" (Kyjev)

- LLC "Barvy barvení" - Kyjev

Barvy TM KOLORIT jsou vyráběny v Kyjevě společností OOO Tikkurila, která je součástí společnosti Tikkurila. Všechny výrobky TM COLORIT mají označení "ekologicky čisté a neopatrné". Kvalitu materiálů zajišťuje systém řízení jakosti v souladu s mezinárodní normou ISO 9001: 2000 (osvědčení č. 213598 vydané společností Bureau Veritas).

- OOO "TD" Composite-Service "- Kiev

Společnost "Composite-Service" je dynamicky se rozvíjejícím domácím výrobcem nátěrových a lakovacích výrobků. Značka "Composite" je jednou z deseti nejslavnějších průmyslových značek v oblasti výroby nátěrových hmot a laků na Ukrajině. Produkty: akrylové a latexové barvy, akrylové laky, nátěry, konzervační prostředky, lepidla, alkydové barvy, společnost také vyrábí skleněné podložky pro „kompozitní“ v zimě iv létě - kapaliny ostřikovačů Nádržka auto oken.

- Snezhka-Ukrajina LLC - Yavoriv

LLC "Snezhka-Ukrajina" - jeden z vůdců nátěrového a lakuřského průmyslu Ukrajiny, a největší výrobce produktů na vodní bázi. V sortimentu rostliny jsou barvy na bázi vody, akrylový smalt, tmelové směsi, ochranné a ochranné nátěrové hmoty, lepidla. Továrna byla založena v roce 1999 v m. Javorov (Lvovská oblast) polským závodem FFiL Sniezka S.A. spolu s ukrajinskými partnery.

Společnost se stará o vysokou kvalitu výrobků a jejich šetrnost k životnímu prostředí, proto používá pouze vysoce kvalitní evropské suroviny. Produkty "Snowball-Ukraine" byly uznány spotřebiteli a medaile "Choice of the Year" (2006, 2007, 2008).

"Snowball" představuje na Ukrajině celou řadu produktů ukrajinské a polské výroby. Nejznámější z nich je - „SNOW ECO“, „MAX“, akrylové a kyseliny ftalové smalt „SUPERMAL“, laky a péči o dřevěné výrobky „DREWKORN“ a „LAKIEROBEJCA“ tmel „ACRYL-Putz“ ale i další účelové fondy.

- "Empils" (OJSC "Elaks", Ukrajina) - Odessa

Společnost Concern Empils je největším výrobcem dekorativních nátěrů pro spotřebitelský trh, průmyslové nátěrové systémy a oxid zinečnatý (bílá zinková) v Rusku a zemích SNS. Koncern "Empils" se skládá ze tří výrobních závodů: JSC "Empils" (Rusko, Rostov-na-Donu, laky a tsinkobelilnoe produkce) a JSC "Elaks" (Odessa, Ukrajina, nátěr z výroby). Podniky tohoto podniku vyrábějí výrobky pod ochrannými známkami "Oreol", "Empils" a "Blossom".

Podnik byl založen dne 27. srpna 1997. Její činnost začala s realizací nátěrových a lakovacích materiálů - takových slavných výrobců jako Dnipropetrovsk LKZ a Kyjev Lakma.

Hlavními činnostmi podniku jsou výroba lepidel, nátěrových hmot a laků, střešní materiály a výroba surovin pro tyto materiály.

Obrázek 1. Struktura ukrajinského trhu s nátěrovými hmotami podle výrobce,%

Dnes tyto společnosti vyrábějí zhruba 40% všech domácích produktů (ve fyzickém vyjádření) a v budoucnu budou poskytovat až 50% potřeb ukrajinského trhu. Navzdory četné kompozici, vůdcové ukrajinského trhu výroby nátěru nelze nazvat mnoho.

Objem ukrajinského trhu s nátěrovými hmotami a laky:

20026. - 187 tis. Tun

2007 - 203 tis. Tun

2008 - 254 tis. Tun

2009 - 285 tis. Tun

Výroba nátěrových hmot a laků na Ukrajině

Podle státního výboru pro statistiku, v roce 2007, Ukrajina vyrobeno asi 236 tisíc tun nátěrových produktů dovážených. - Téměř 50.000 tun a vyvezlo přibližně 8000 tun různých nátěrů... A v roce 2004 se objem lokálně vyrobených povlaků bylo asi 200 tisíc tun barvou, objem dovozu - byla asi 285 - 288 tisíc 10.000 t V důsledku toho v roce 2007 kapacita ukrajinského trhu laku. - Asi 64.000 t, a objem vývozu.... t a v roce 2006 - 254 tis. tun. Růst domácího trhu nátěrových hmot a laků tudíž činil 12-15% (fyzicky).

Trh s nátěrovými hmotami se rozšiřuje kvůli práci domácích výrobců. Tak, podle Státního výboru pro statistiku, v roce 2007 výroba laků a barev na Ukrajině vzrostla o 18%, zatímco objem dovozu tohoto produktu vzrostl pouze o 5%. V roce 2007 se tak podíl na trhu domácích výrobků zvýšil o 2% - ze 83% (v roce 2006) na 85% (v roce 2007).

1.2 Trh zahraničních výrobců nátěrových hmot a laků

Tikkurila (Tikkurila)

Finský koncern Tikkurila byl založen v roce 1862. V roce 2004 skupina Tikkurilla zaměstnávala přibližně 2.300 lidí a čistý prodej činil 440 milionů eur. Zájem stanovil úkol vytvářet barvy pro dekorativní design a ochranu povrchů. Tikkurila vyvíjí, prodává a vyrábí nátěrové hmoty a laky pro široké vrstvy spotřebitelů, profesionální malíře a průmyslové uživatele. V současné době má společnost Tikkurila obarvení v sedmi evropských zemích a obchodní kanceláře v šesti dalších zemích. Tikkurila je součástí mezinárodního chemického průmyslu Kemira. Výrobky Tikkurila jsou označeny řadou mezinárodních certifikátů ochrany životního prostředí.

Beckers (Beckers)

Hlavním sortimentem tohoto výrobce nátěrů je barvy a laky Alcro-Beckers AB na bázi vody. Beckers AB Group byla založena v roce 1865. V současné době, kromě podniků ve Švédsku, Norsku, Finsku a skupina Británie má výrobní závody v Itálii (Beckers-Siquam), Německu (Beckers-Pegrol), ve Francii (Beckers-Archipel). Švédský koncern Beckers AB používá v barvách pouze prvotřídní a kvalitní kontrolované přísady, které prošly certifikaci v souladu s ISO 9000. odboru výzkumu a vývoje společnosti Beckers neustále vyvíjí nové a lepší výrobky. Současně se využívají nové vynálezy v oblasti použití surovin: vlastnosti produktu, bezpečnost uživatelů a ochrana životního prostředí. Mezi produkty Beckers AB skupiny patří: barva na stěny a stropy, podlahové nátěrové hmoty, laky, bezbarvých laků, antikorry a ochranným nátěrem pro kovové povrchy.

Flugger

Skupina Flügger byla založena v Dánsku v roce 1890. Flügger Group -. V současné době jedním z předních výrobců nátěrových hmot, distributorům a obchodníkům ve Skandinávii pro dekorativních barev, brusných výrobků, nátěrové hmoty na dřevěné povrchy, zdi barvou, nástroje pro malování a jiné Flügger Skupina zaměstnává zhruba 1400 lidí. Obrat skupiny činí přibližně 1,4 miliardy DKK. Společnost je na burze zastoupena již od roku 1983. Továrna v Koldingu (Švédsko), která vyrábí veškerou barvu na bázi vody, je jednou z nejmodernějších lakoven v severní Evropě. Zájem je nejen výrobce nátěrových hmot. Tapety značky Fiona tapety továrny v Concern ve Faaborg (Dánsko) jsou široce známé. Specialisté továrny ročně vyrábějí několik nových, výjimečných sbírek pro stavební trh. Designéři Fiona neustále vytvářejí atraktivní řešení s originálními barvami a kresbami. Kartáče a lakovací nástroje jsou vyráběny v továrně v Bodafors ve Švédsku.

Feidal

Malovat znepokojení „Feidal Lacke + Farben GmbH“ (6 závodů v Německu a 4 lokalit v Evropě) je známý pro své vysoce kvalitní produkty nejen v západním Německu (od roku 1926), ale i v dalších evropských zemích. Malovat znepokojení „Feidal Lacke + Farben GmbH“ nabízí barvy vyrobené v Německu (více než 130 jmen), které vzhledem ke svým provozním vlastnostem aby splňovaly požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků as cílem „Feidal“ v oblasti designu a výroby produktů určených pro budovy je snadno ovladatelný a dobře kvalitu těchto materiálů. V lednu 1998 byla v Moskvě založena výrobní společnost Faidal Production LLC společně se společností Feidal Lacke + Farben GmbH.

Společnost FEIDAL je v současnosti jedním z nejvýznamnějších výrobců barev v Evropě. Největší továrny společnosti se nacházejí ve městech Duisburg, Krefeld, Dresden, Dortmund, nejmocnější německé průmyslové federativní území - v Severním Porýní-Vestfálsku. Výrobní program FEIDAL vychází ze 4 hlavních směrů:

- suché směsi: plniva, lepidla, vyrovnávací hmoty atd.;

- antikorozní sloučeniny pro průmyslové použití.

Dulux (Dulux)

Výrobky značky Dulux (Anglie) od ICI concern (ICS-Ai) mají vysokou evropskou kvalitu, hospodárnou spotřebu, nízké náklady na nátěr a širokou škálu aplikací. Společnost aktivně prosazuje ochrannou známku na území Ruska. Britská společnost ICI (Imperial Chemical Industries PLC) je jednou z největších chemických společností na světě, přední světový výrobce nátěrových hmot, výbušnin a průmyslových chemikálií. Podnikatelskou aktivitu koncernu podporuje silná výzkumná a technologická základna, stejně jako výroba a odborné znalosti, které zajišťují neustálé zlepšování technologických procesů a výrobků.

ICI Paints (Ai ECI Peints) - divize skupiny, největšího světového výrobce nátěrových hmot, prodává své produkty (barvy, laky, primery, ochranné nátěry) pro více než sedmdesát let. Podle objemu vyráběných a prodávaných produktů (přibližně 1,5 miliardy litrů ročně) zaujímá společnost ICC Payments první místo na světě.

Na ukrajinském trhu obdrží takové typy značek zahraničních výrobců barev, jako jsou Sopro (Sopro), Mapei (Mapei), Rasch (Rush), Marburg (Marburg). Největší podniky v oblasti nátěrových a lakovacích materiálů v Rusku jsou tyto podniky:

- JSC "Lakokraska", součást holdingu "Jaroslavská barva" (Yaroslavl). Společnost byla založena v roce 1999, vyrábí pět typů výrobků: laky, pryskyřice, smalty a barviva, pigmenty, práškové barvy. Významným podílem na výrobcích jsou automobilové barvy.

- LLC "Tex" (Petrohrad). Společnost byla založena v roce 1994, vyrábí vodní barvy, tmely, smalty, laky, antiseptiky, barviva, základní nátěry, lepidla, olejové barvy. V současné době vlastní firma OOO Tex asi 10% ruského trhu s nátěrovými hmotami pro stavební účely. Ochranná známka "Tex" je lídrem v severozápadním regionu Ruska pro skupinu nátěrových hmot a laků pro stavební a domácí účely.

- CJSC "Empils" (Rostov-on-Don), je členem průmyslové skupiny "Nové společenství". Výrobky podniku jsou vyráběny pod značkami "Oreol", "Empils" a "Blossom", sortiment obsahuje celkem 29 položek. Jednou z hlavních činností společnosti je výroba smaltu pro zemědělské stroje. CJSC "Empils" je jediný podnik v oboru, jehož výrobní kapacita je 100% naložená.

Obrázek 2. Akcie hlavních zemí vývozu nátěrových hmot a laků na Ukrajinu,% (na základě průzkumu agentury "UkrBiznesKonsalting")

Trh s barvami a laky na Ukrajině je dynamický a rozmanitý. Vliv malých podniků na životní prostředí výrobců nátěrů se výrazně oslabuje - kupující začali věnovat větší pozornost kvalitě výrobků a množství maloobchodu s barvami, které dominuje tímto typem výroby, se postupně snižuje ve prospěch firemní objednávky. Malé podniky postupně opouštějí trh a kvůli nedávnému nárůstu cen surovin pro barvy, což je následně spojeno se zvýšením světových cen ropy. Lakování nepatří k vysoce ziskovým - čím menší jsou objemy výstupů, tím obtížnější je pro malé podniky, zatímco vůdci jsou v lepším postavení.

Podle výzkumu agentury "UkrBusinessConsulting", každý ze tří uvedených výrobců představují asi 8% objemu ruské výroby nátěrových hmot a laků. CJSC „Himrezerv“ (16,2% z celkové produkce), CJSC „Lakma“ (12,7%): Podle údajů zveřejněných Asociací výrobců stavebních hmot, as v roce 2009 po pěti největších výrobců společnosti barev a laků na Ukrajině byly, "Empilis" (8%), LLC "Snezhka Ukrajina" (7,3%), OOO "Barvy barvení" (7,2%).

Dovážené produkty představují 40-50% ukrajinského trhu s nátěrovými hmotami a laky. Trh se vyznačuje vysokou úrovní konkurence, bojem za prodej mezi domácími i zahraničními výrobci.

Podle údajů poskytnutých agenturou Symbol Marketing patří mezi společnosti, které vyrábějí nátěrové a lakovací materiály, které jsou dodávány na Ukrajinu, vedoucí představitelé:

Tabulka 1. Největší společnosti - vývozci nátěrových hmot a laků na ukrajinském trhu

Vývoz barev a laků v roce 2008 činil 13,8% z celkového objemu ukrajinské výroby a dosáhl 90,7 tis. Tun. Hlavní objemy vývozních dodávek spadají do zemí SNS - Kazachstánu (31%), Běloruska (26%), Uzbekistánu (17%) a také pobaltských zemí. Vývozní podíl organo-ředěných nátěrů na bázi syntetických polymerů byl 75%, vodou ředitelné barvy - 10,3%. Nátěrové hmoty patří mezi nejoblíbenější materiály ve stavebnictví. Poptávka po nátěrových a lakovacích materiálech se v posledních letech vyznačuje stabilní tendencí ke zvyšování nejen ze strany stavitelů, ale také zástupců jiných průmyslových odvětví - výrobců nábytku, stavitelů strojů a dalších. V roce 2004 spotřeba nátěrových hmot a nátěrových hmot na obyvatele na Ukrajině činila 6,5 ​​- 7,4 kg (podle údajů poskytnutých agenturou "UkrBiznesKonsalting").

Studie provedené agentury Symbol-Marketing, naznačuje, že nejvíce populární mezi spotřebiteli jsou ty druhy nátěrových hmot, a to jak na vodní bázi barvy, základní nátěr, vodní disperzní barvy, laky. Tyto materiály používá více než 90% organizací zabývajících se opravami a stavebními pracemi. Mezi odborníky z řad spotřebitelů (odborníků stavebních, architektonických a obchodních organizací) je nejoblíbenější značkou Tikkurila, kterou pojmenoval 19,7% účastníků studie.

Studie adherence profesionálních spotřebitelů laků a nátěrů domácích i zahraničních výrobků ukázala, že většina spotřebitelů (54,8%) nemá v tomto ohledu žádné vyjádřené preference (viz obr. 3). Barvy a laky dovážené produkce upřednostňují 27,9% spotřebitelů, kteří se účastnili studie. 17,3% spotřebitelů preferuje materiály domácí výroby.

Obr.3. Přednost spotřebitelů-profesionálů z nátěrových a lakovacích materiálů domácí a zahraniční výroby,% (podle materiálů průzkumu agentury Symbol Marketing)

Nejvíce kvalitní podle spotřebitelů jsou barvicí materiály vyráběné pod značkami Tikkolor, Beckers, Crown Jobi. Současně jsou profesionální spotřebitelé obecně spokojeni s kvalitou většiny značek barevných a lakových materiálů na ukrajinském trhu.

Ukrajinský trh s nátěrovými hmotami a laky je charakterizován tendencí k růstu, která činí zhruba 12% ročně. Růst trhu s nátěrovými hmotami a laky do značné míry souvisí s aktivním rozvojem stavebnictví na Ukrajině, který bude v blízké budoucnosti pokračovat.

Příznivá situace na ukrajinském trhu s nátěry a laky přitahuje pozornost zahraničních výrobců, kteří se aktivně snaží investovat do otevírání vlastních výrobních zařízení na Ukrajině.

2 Obecné charakteristiky lakovacích materiálů

Materiály na lakování a lakování se nazývají viskózní tekuté sloučeniny, které se na povrch struktury nanesou tenkou vrstvou, která po několika hodinách ztuhne a vytvoří film pevně přilne k podkladu. Nátěrové hmoty a laky obsahují: 1) nátěry a tmely, které připravují povrch k malování; při aplikaci vytvářejí rovnoměrné a rovnoměrné povrchy; 2) barevné sloučeniny (barvy) používané ve formě viskózně kapalné nebo pastovité, vytvářející povlaky požadované barvy; 3) pojiva a pigmenty, z nichž jsou vyráběny formulace barvy; 4) laky, které vytvářejí film, který se vyznačuje leskem; 5) rozpouštědla a ředidla pro laky a barvy; 6) plastifikátory, tvrdidla polymerních barev a další speciální přísady.

Nátěrové hmoty se používají pro architektonické dokončování fasád budovy, poskytují pokojům krásný výhled, vytvářejí v nich hygienické a hygienické podmínky. Často nátěrové a lakovací materiály pomáhají chránit stavební materiál před ničivými účinky prostředí.

Stále více se používají barvy a laky pro speciální účely. Některé z nich jsou chemicky odolné, jsou potaženy kovem a betonových konstrukcí na ochranu proti korozi, jiní potřebují chránit dřevo (antiseptické a nehořlavé nátěry na dřevo).

Tam jsou žáruvzdorné laky, s nimiž jsou namalovány průmyslová zařízení. Sanitární zařízení, kovové potrubí také potřebují ochranný povlak.

Malířský a lakýrnický průmysl vyrábí převážně hotové materiály, před jejich použitím jsou přidávána pouze rozpouštědla nebo ředidla. Prefabrikované konstrukce a části musí pocházet z výrobních závodů s úplnou připraveností, tj. V konečné dokončené podobě. Za tímto účelem je v prefabrikovaných stavebních konstrukcích zajištěna dopravní linka pro dokončení prvků.

2.1 Suroviny pro výrobu nátěrových hmot a laků

1. pojiva (filmotvorné) látky

Pojiva v nátěrových hmotách jsou následující materiály: polymery - v polymerních barvách, lacích, smaltech; kaučuky - v pryžových barvách; deriváty celulózy - v nitrocelulosy; sušicí olej - v olejových barvách; Lepidla (zvíře a kasein) - v lepidlech; Anorganická pojiva - v cementových, vápenných a silikátových barvách.

Polymery se používají v barvách a lacích společně s rozpouštědly, jakož i v kombinaci s lněným olejem nebo cementem (polymerní cementové barvy). Použití syntetických polymerů významně snižovalo spotřebu rostlinných olejů při přípravě nátěrových hmot na stavby a umožnilo vyrábět nové typy odolných a úsporných kompozic. Široká aplikace polymerních laků a smaltu vedla k téměř úplnému odmítnutí dovážet drahé přírodní pryskyřice (šelak, kopal, damar) dovážené z Indie a dalších zemí. Předtím byly hlavními surovinami v nátěrovém průmyslu přírodní pryskyřice a rostlinné oleje.

Binder je hlavní složkou nátěrové hmoty, která určuje konzistenci barvy, pevnosti, tvrdosti a trvanlivosti výsledného filmu. Spojovací prvek je vybrán s ohledem na pevnost jeho adheze (adheze) k základně po ztuhnutí. Ochranné vlastnosti laku ve vztahu k kovu, betonu nebo jinému materiálu závisí jak na pojiva, tak na použitém pigmentu. Například hliníkový pigment zpomaluje korozi oceli, zatímco saze urychlují.

Pigmenty jsou tenké barevné prášky nerozpustné v pojivech a rozpouštědlech. Záleží to nejen na barvě, ale také na odolnosti laku. Stejně jako agregát v maltách a betónech, pigment snižuje smršťovací deformace fólie, když se vytvrzuje ("vysychá") a když se vlhkost okolí mění. Umělé pigmenty s velkým barevným výkonem se zředí bílou jemně rozmělněnou výplní, což snižuje barevné složení.

Plniva: křída, mletý vápenec nebo sádra, prášky síranu barnatého nebo mastek, které nezhoršují odolnost povlaku proti povětrnostním vlivům. Anorganické pigmenty se skládají z oxidů a kovových solí různých barev.

Barevné kompozice vyráběné rostlinami, stejně jako připravené na místě stavby, často obsahují anorganické pigmenty. Organické pigmenty jsou barvy černé, grafitové a syntetické barviva s vysokým barevným výkonem. Patří mezi ně pigmenty: žluté a oranžové světlé, šarlatové, modré. Pigmenty jsou přírodní (křída, okrová, mumie, železná kučera, cinnabar) a umělé.

K umělým pigmentem získaným chemickým zpracováním surovin patří bílé, korunové, ultramarínové, lazurové azbesty apod. Bílé pigmenty. Jsou to bílé, křídové, vápenné, hliníkové prášky. Titanium white je jemný prášek z oxidu titaničitého TiO2. Jsou považovány za nejlepší z moderního bílého: jsou odolné proti světlu, mají dobrou krycí schopnost, jsou netoxické. Používá se pro výrobu oleje, smaltu a jiných vnějších a vnitřních nátěrů na kov, dřevo, omítku. Zinek bílá (hlavně oxid zinečnatý ZnO) je odolný proti světlu, netoxický. Nicméně, stejně jako olověná bílá, není odolná vůči působení zásad.

Olověná bílá - bílý prášek základního uhličitanu olovnatého 2PbCO3 * Pb (OH) 2. Vzhledem k jejich toxicitě se zřídka používají. Ztmavne pod účinkem sírovodíku, oxidu siřičitého a jiných sloučenin síry. Bílá olovo proto nelze například smíchat s ultramarinem. Lítiové bílé, které se skládají z vysráženého ZnS a BaSO4, se na světle zbarví. V souvislosti s nimiž se používají ve směsi s modrým pigmentem pouze pro vnitřní lakování. Křída je široce používána jako pigment a plnivo pro bělení barevných pigmentů. Nejčastěji se jedná o složení lepidlových skvrn v prostorách, silikátové barvy, bílé stropy.

Vápenné vápno se používá hlavně ke zbarvení fasád budov. Hliníkový pigment má tvar desek podobný částicím, díky němuž se získá nátěrová barva mající "shellovou" strukturu. Hliníkové lakování kovových konstrukcí chrání před korozí, protože výsledná fólie je vodotěsná, prakticky nepropustná pro UV paprsky a odolná.

Žluté pigmenty jsou korunky a okrové. Zinková koruna (chromát zinečnatý) se používá hlavně pro antikorozní nátěry kovových povlaků. Olověné korunky (na bázi chromanu a síranu olovnatého) jsou pigmenty, které mají barvu od citronu až po oranžovou. Žluté koruny mění svou barvu pod účinkem roztoku alkalií (načervenalý).

Olovené korunky jsou toxické, práce s nimi vyžaduje dodržování požadavků na ochranu práce. Ocher, někdy nazvaný; zemní barvy, sestávají z hydroxidu železitého s příměsí jílu. Barva okru může být od světle žluté a zlaté až tmavě žluté, v závislosti na obsahu oxidu železa a nečistot. Kalcinovaná okrová se stává hnědá nebo červená.

Hnědé pigmenty. Tato skupina pigmentů zahrnuje množství a sérii smíchaných pigmentů, získaných z železných mincí a mumií. Umbra, jako okr, je jednou z barev země. Jedná se o jemný jílový prášek, barevný za přírodních podmínek Fe2O3, MnO2 a dalších nečistot v různých odstínech hnědé.

Zelené pigmenty - oxid chrómu, zinek a další smíšené pigmenty. Oxid chromitý Cr2O3 má mnoho výhod: je odolný vůči působení zásad, kyselin a zvýšených teplot; Chcete-li získat zelenavě modré barvy, přidejte ultramarín. Zeleninové zinek se získává smícháním korunek azurovým azurotem a plnidlem (BaS04); je odolný vůči působení zásad.

Modré pigmenty: ultramarínová a azurová barva. Ultramarin se získá spojením kaolinu sodou a sírou (nebo Na2SO4 a aktivním uhlím). Nejrozšířenější nalezeno ultramarínová modř, sloužící jako pigmentu ve stavebnictví nátěry použít i pro barvení papíru a v domácnosti ( „modré“ se používá pro zmodrání prádlo, len). Ultramarinová kompozice je přibližně vyjádřena vzorem Na4AI3Si3S2O12. I když je odolný vůči vodě, mýdlo a slabých zásad, kyselin odbarví ultramarínovou, rozšiřuje jej s vydáním sirovodíku a kyseliny křemičité. Nátěr lazury je intenzivní modrá sůl železitého železa složení Fe4 [Fe (CN) 6] 3. Modrá vody a kyseliny je prakticky nerozpustný, ale to se rozloží alkalického přidělení Fe (OH) 3. Při aplikaci na beton nebo čerstvou omítku proto ztratí modrou barvu.

Červené pigmenty. Z této skupiny pigmentů jsou nejznámější: červený oxid železitý - jemný prášek na bázi oxidu železa cihlově červené barvy, umělé mumie - pigment mající různé barvy, v závislosti na poměru složek Fe2O3 a CaSO4, přírodní mumie - jemný minerální prášek barevných oxidů vivo železa červená, suřík - prášek z červené-oranžové barvy, který obsahuje hlavně PbO * Pb2O3. Redoxid - červený pigment oxidu železa, odolný vůči alkalickému prostředí.

Černé a šedé pigmenty - barvy sazí, oxid manganičitý, tenký zrnitý grafit. Barva černá je prášek téměř čistého uhlíku.

Pigmenty obsahující uhlík ve volném stavu (saze se jich dotýká) tvoří galvanický článek se železem, což urychluje korozi oceli. Oxid manganičitý MnO 2 (burel), odvozený z manganové rudy, alkalicky odolné proti světlu a relativně levné pigmentu. Grafit obsahuje 70-95% uhlíku, v drcené formě se používá jako šedý pigment. Základní vlastnosti pigmentů. Disperze pigmentu ovlivňuje všechny jeho základní vlastnosti. Čím jsou pigmentové částice menší, tím je vyšší opacita a barvivost (dokud se nedosáhne optimálního stupně rozptylu).

Polyfrakční složení pigmentu umožňuje získání hustého barevného povlaku s minimální spotřebou pojiva. Skrytá síla charakterizuje spotřebu složení laku (podle hmotnosti) na jednotku povrchu, který má být natřený.

Barvicí schopnost je vlastností pigmentu, která přenáší barvu na bílý pigment. Absorpce oleje je charakterizována množstvím (v gramech) sušícího oleje potřebného k přeměně 100 g pigmentu na pastovitý stav. Světelná stálost je vlastností udržování své barvy při vystavení ultrafialovým paprskům. Většina přirozených pigmentů (okr, železná kučera apod.) Je odolná vůči světlu.

Lithopone whiteness se ve světle zbledne, některé organické pigmenty se změní barvou. Zvětrávání - vlastnost dlouho odolávat atmosférickým vlivům: voda, vzduch, kyslík, síra a jiné plyny papež pásu vlhčení a sušení, vytápění a chlazení.

Antikorozní vlastnosti charakterizují schopnost pigmentu (v kombinaci s vhodným pojivem) vytvářet povlak chránící oceli před korozí (anodická ochrana). Při lakování ocelových konstrukcí by měly být použity antikorozní pigmenty. Takové pigmenty zahrnují například hliníkový prášek, zinkovou bílou, zinkovou a olovnatou korunku, olovo a železný vosk. Hliník v sérii napětí kovů se děje nad železem. Když se vytvoří galvanický pár, hliník se stává anodou, má tendenci jít do stavu iontů a žehlička je katodou a nemění se; Výsledná hliníková fólie chrání povrch ocelových konstrukcí. Jiné uvedené pigmenty, například olovnaté olovo, poskytují nerozpustné soli mastných kyselin smíchané s olejem ze sušícího oleje, také chránící kov před korozí.

2.2 Vlastnosti lakovacích materiálů

Vlastnosti vodou ředitelných nátěrových hmot závisí na tom, které polymery byly použity jako pojivo. Například, filmotvorné látky na bázi čistého akrylátu zachovat své dobré vlastnosti, pokud jde o intenzivní UV záření, což umožňuje jejich výrobu na základě barvy pro venkovní použití, vynikající v povětrnosti alkydovými nátěry podobným účelem. Široká škála filmotvorného na latexových barev může vytvořit na jejich povlaků pro jiné než snadnost použití a rychlé schnutí různé účely, a nepřítomnost těkavých ředidel zahrnují umožňuje, aby tyto prostředky do kategorie ekologických materiálů.

Na obalu produktu není složení pojiva obyčejně indikováno (pevné firmy někdy poskytují minimální informace v přiložených letákových instrukcích), ale tato otázka by neměla být pro koncového uživatele zajímavá. Při nákupu barvy je mnohem důležitější zjistit jeho primární účel ve vztahu k provozním podmínkám.

Povlak vzniklý po vysušení laku provádí ochranné a dekorační funkce. Jednoduše řečeno, měla by se skrýt pod povrchem základny (krycí síla), chránit ji před možnými mechanickými nárazy (odolnost) a poskytovat potřebnou úroveň vizuálního pohodlí (dekorativnost). Právě tyto vlastnosti určují vhodnost barvy pro provoz za určitých podmínek.

Skrývá sílu - jeden z nejdůležitějších vlastností materiálu, který umožňuje objektivně porovnat spotřebitelské vlastnosti různých barev. Výrobky většiny západoevropských firem splňují mezinárodní normu ISO 6504/1, podle níž je pokrytá plocha, kterou lze pokrýt jedním litrem barvy (m2 / l). V tomto případě by barva měla pokrýt 98% substrátu, malované černobílými pruhy nebo čtvercemi. To, co řídí výrobci z třetích zemí, které určují skrytí svých výrobků, není přesně známo.

Často je balíček není indikována barvou vydatností, a rychlost průtoku (m 2 / n, m 2 / kg nebo g / m). Tento parametr je podstatně méně definovaný, protože se velmi liší v závislosti na vlastnostech povrchu, na kterém je barva aplikována. Z tohoto důvodu by se s údaji na obalu mělo zacházet opatrně. Například stejné barvivo, má vydatnost 10-13 m2 / l (ISO 6504/1), může poskytnout tok dříve lakované povrchy 10-12 m2 / n na omítanou povrchu 7-9 m2 / l, a na povrch omítnuté 3-5 m2 / l. Použitá technologie, použitý nátěr a kvalita umělce mají také vliv na spotřebu nátěru.

Odolnost. Okamžitě si udělejte výhradu, že žádné nátěrové hmoty nejsou schopny úspěšně odolat "vychystávání" hřebíčků nebo chuligánů vaší milované kočky. Tento termín znamená odolnost proti prachu, odolnost proti vodě (která není totéž), odolnost proti oděru, odolnost proti chemickým činidlům a schopnost odolat tvorbě plísní.

Tento indikátor je rozhodující při výběru barvy pro konkrétní provozní podmínky. Materiál určený k barvení stropů v ložnicích a obývacích pokojích, umožňuje obvykle jen jednoduché praní a může být použit pro zdí jen temné, suché místnosti. Stěny v obývacím pokoji a ložnicích by měly být barevné laky s vysokou odolností proti mytí odolat alespoň 2 tisíc. Kartáč prochází a kuřácké, vnitřní povrchy, které jsou vystaveny dostatečně intenzivní (kuchyně, toalety, schodiště, atd.), Je vhodné použít materiály, což umožňuje alespoň 5 tisíc průchodů.

Některé vodou ředitelné barvy jsou k dispozici v matných a polomatných (někdy i pololesklých) verzích. Trvanlivost matné barvy je zpravidla mírně nižší než polomatná barva a dokonce i vícevrstvá barva stejné barvy.

Vodě disperzní barvy určené pro použití ve vlhkých a vlhkých oblastech by měly mít zvýšenou odolnost vůči vodě a fungicidním vlastnostem. Zkouška odolnosti proti vodě se provádí stejným způsobem jako při zkoušce pracího odporu, s tím rozdílem, že barevný povrch je předem vystaven vlhkosti z vlhké tkaniny, která se dotýká zkušebního povrchu po určitou dobu. Schopnost materiálů této skupiny zabránit výskytu plísní je zajištěna přítomností fungicidních aditiv ve složení nátěrových hmot. Mezi všechny vodou ředitelné barvy jsou voděodolné kompozice nejvíce odolné vůči praní a oděru (více než 10 tisíc průchodů štětcem).

Materiály rozptylující vodu ztrácejí při zmrazování své vlastnosti, takže v chladném období musí být skladovány ve vytápěných místnostech a přepravovány v termostaticky řízených dodávkách. Z tohoto důvodu se nedoporučuje nakupovat materiály tohoto druhu na otevřených stavebních trzích v zimě. Neexistují žádná pravidla bez výjimky: některé společnosti vyrábět vodou ředitelné nátěrové hmoty (tzv „zimní formule“) schopný odolávat omezené (obvykle pět) počet cyklů zmrazení a rozmrazení bez zhoršení vlastností, které mají být označeny.

Chemická odolnost vůči zásadám a kyselinám. Množství pigmentů mění jejich barvu nebo zbarvení, když přicházejí do styku s alkalickými roztoky. Například lazura v alkalickém prostředí změní barvu, korunka olova se změní na červenou. Takové pigmenty se nepoužívají k výrobě barevných sloučenin nanesených na povrch čerstvého betonu nebo cemento-vápenných omítek. Odolnost vůči alkáliím, jsou téměř všechny přírodní pigmenty (okr, maminka, žlutohnědý, peroxid manganu), stejně jako mnoho umělé pigmenty (titanová běloba, oxid chrómu, organické pigmenty: červená a oranžová). Pro výrobu speciálních kyselinově odolných nátěrových hmot se používají pouze pigmenty odolné vůči kyselinám (grafit, titanová bílá, oxid chrómu). Pigmenty obsahující sloučeniny olova (olověné bílé, olovnaté a příměsí) jsou toxické a musí být dodržovány při použití v souladu se stanovenými bezpečnostními předpisy.

2.3 Rozsah barev a laků

1. Polymerní barvy

Polymerní barva je suspenze pigmentu v roztoku polymeru nebo perchlorovinylové pryskyřice. Mezi osvědčené fasádní barvy patří organokřemičitá sklovina, perchlorovinylová barva, epoxypolyamidová kompozice. Vzhledem k vysoké odolnosti barvy proti povětrnostním vlivům je fasáda budovy zachována 10-12 let nebo více, lze ji vyčistit prachem a umýt vodou. Křemíkové organické povlaky jsou nepropustné pro kapající kapalinu, ale vodní pára je vedena z místnosti směrem ven. Takové povlaky nenarušují přirozené větrání místností, ale současně chrání vnější schody budov před vlhkostí. Polymerní barvy jsou široce používány pro dokončování stěnových panelů a bloků plné připravenosti výroby, stejně jako pro lakování a obnovu fasád stavby. Náklady na dokončení povrchové jednotky polymerovými barvami, připsané na jeden rok provozu, jsou nižší než u jiných barevných kompozic. Gumové barvy se získají dispergováním chlorované pryže v těkavém rozpouštědle. Vzhledem k tomu, že gumové nátěry jsou chemicky odolné a mají vysokou odolnost proti vodě, používají se k ochraně proti korozi kovových a železobetonových konstrukcí.

Pozitivním chlorovaných kaučukových barev je kumaronokauchukovyh a vysoká elasticita fólie, přičemž ochranný povlak sleduje deformaci nosné konstrukce a uchovávány bez popraskání Efirotsellyuloznye inkousty jsou pigmentové disperzní nitro nebo ethylcelulózy v těkavých rozpouštědlech. Nitro laky se často používají místo olejových nátěrů a tyto laky vysuší mnohem rychleji než kompozice s olejovými barvami. Jak je zřejmé, polymerační barva obsahuje organické rozpouštědlo v takovém množství (30 až 50% hmotnostních), které je nezbytné pro dosažení konzistence barvy. Po nanesení se rozpouštědlo odpaří (vypaří) a na povrch, který má být natřený, se vytvoří fólie odolná proti povětrnostním vlivům.

Disperze polymeru v těkavém rozpouštědle musí materiál zvlhčit, pak proniká do pórů materiálu (beton, cihla atd.), Čímž se zajistí silná adheze výsledné fólie k substrátu. Polymerní barvy rychle vysuší, nicméně cenné produkty - těkavé organické rozpouštědla - jsou navždy ztraceny. Většina rozpouštědel spaluje, jejich páry jsou hořlavé a výbušné. Akumulace v uzavřených prostorech par rozpouštědla nepříznivě ovlivňuje lidské zdraví; kromě toho mohou způsobit požár, proto je při jejich používání nutné dodržet stanovené opatření na ochranu práce a protipožární bezpečnost. Bezpečnější a úspornější jsou emulzní nátěrové hmoty založené na polymerech, které neobsahují těkavé rozpouštědla nebo je obsahují v malých množstvích.

2. Polymerní emulze (latexové) barvy

Polymerní disperzní barvy s názvem barevná kompozice ze dvou nemísitelných kapalin, ve kterých částice (globule) jedné kapaliny (nespojité fáze), rozptýlených v jiné kapalině (kontinuální fáze nebo vnější fáze). Pro získání stabilní, prakticky nedelaminující emulze je nutné při přípravě připravit vhodný emulgátor.

Emulgátor je povrchově aktivní látka, která je adsorbována jednou z kapalin ve fázovém rozhraní, což snižuje jeho povrchové napětí. Současně kolem částic (kuliček) disperzní fáze vzniká mechanická silná plášť, která brání koalescenci a fúzi globulí. Emulgátory obsahují převážně látky s významnou polaritou, obsahují aktivní polární a neaktivní skupiny. Polární skupina je často zastoupena hydroxylovou skupinou OH, karboxylovou skupinou COOH a také skupinou COONa. Při výrobě emulzí používaných ve stavebnictví, emulgátory jsou často lignosulfonáty (obvykle ve formě sulfitu droždí kaše), sodné soli kyseliny naftenové oleje (mýdlo), abietate sodného (zmýdelní kalafunou) a další.

Kompozice emulzních nátěrů, jako je "polymer ve vodě", obsahují polymer dispergovaný ve vodě ve formě jemných kuliček. Navíc k filmotvorné látce (syntetické pryskyřice nebo kaučuku) a vodě, kompozice barvy obsahuje emulgátor, pigment a přísady, které zlepšují vlastnosti nátěru. Emulzní barvy se obvykle dodávají ve formě pasty, která se ředí vodou na konzistenci nátěru v místě aplikace. Voda z emulzní barvy nanášené na povrch je částečně absorbována porézní základnou (beton, omítka atd.) A voda zbývající v povlaku se odpařuje. V důsledku toho se emulze rozbije a po 1-2 hodinách se vytvoří odolný hladký matný povlak, který je lehký a voděodolný. Díky své pórovitosti je povlak propustný pro plyn. Emulzní barvy proto často nanášejí ne-sušené povrchy omítky nebo betonu, protože vlhkost ze substrátového materiálu se může odpařit přes póry povlaku.

Emulzní barvy nejsou toxické, odolné proti požáru a výbuchu. Používají se pro vnější a vnitřní lakování. Polyvinylacetátová barva je pigmentovaná vodná disperze polyvinylacetátu, plastifikovaná dibutylftalátem; se používají pro lakování na beton, omítku, dřevo, pro dokončování desek z dřevovláknitých a sádrokartonových dílů. Butadien styrenová barva se používá především pro vysoce kvalitní lakování uvnitř budov. Pro tentýž účel se používá emulzní barva značky SEM, skládající se z glyptálního laku, vody, emulgátoru a speciálních přísad. Akrylátové barvy vyznačující se vysokou odolností proti povětrnostním vlivům se používají pro trvanlivé lakování fasád budov i pro dokončování mokrých místností. Jsou vyráběny v bílé, oranžové a jiné barvě. Voděodolné emulzní laky mohou být omyty vodou a mýdlem.

3. Polymercementové barvy

Polymerní cementové nátěrové hmoty se vyrábějí na bázi vodné disperze polymeru a bílého portlandského cementu, zpravidla zavádějí pigmenty a plniva (vápenná mouka, mastek atd.). Pro výrobu polymer-cementových barev se často používá disperze polyvinylacetátu. Polymerní cementové kompozice se používají pro tovární úpravu velkých panelů a bloků, stejně jako pro lakování fasád budov (pro beton, omítku, cihly).

3 Srovnávací posouzení kvality lakovacích materiálů

domácí a zahraniční výrobci

Pro srovnávací hodnocení kvality nátěrových hmot tuzemských i zahraničních výrobců budou odebrány následující vzorky:

  • Domácí zástupce: alkyd-urethanový email pro venkovní a vnitřní práce. ZAO Lakma, Kiev, TU 2312-023-54357046-2005
  • Zahraniční zástupce: Feidal, Německo. Smalt pro vnější a vnitřní práce.

Údaje o hodnocení kvality zkušebních vzorků jsou uvedeny v tabulce 2.

Analýza kvality nátěrových hmot začíná stanovením barvy. Stanovení barvy testu provedeného na základě vizuálního porovnání s referenční vzorek pokrývající katalogů nebo za použití spektrofotometru (stanovení barevných souřadnic) Předkládající srovnávací standardní nejčastěji používanou RAL vlastní soubor a katalogy výrobců LMB. Vlastní kartotéky umožňují uspokojit jakoukoli touhu spotřebitele ohledně barvy. Tloušťka barvy, podmínky sušení, pracovní viskozita a rozpouštědlo jsou obvykle uvedeny v popisu materiálu.

Barva smaltovaného filmu musí být v tolerancích povolených katalogovými vzorkami barev nebo referenčními barvami.

Vzhled filmu. Po vysušení by měl být film hladký, homogenní, bez delaminace, pockmarks, pruhů, vrásek a cizích inkluzí. Malá šangalina je povolena.

Dalším krokem je stanovení času a stupně sušení. Doba schnutí je časové období, během kterého se dosáhne určitého stupně sušení při dané tloušťce vrstvy laku a za určitých podmínek sušení. Stupeň sušení charakterizuje stav povrchu nátěrového nátěru aplikovaného na desku v určité době a teplotě sušení. Tloušťka barvy, podmínky sušení, pracovní viskozita a rozpouštědlo jsou obvykle uvedeny v popisu materiálu. Pro stanovení doby sušení do stupně 3 se na vysušenou fólii nanese list papíru s hustotou 60 až 70 g / m2. Kaučuková deska s tvrdostí Shore A 35 + 5 konvenčních jednotek se umístí na papír, na který je namontováno a drženo 200 g hmotnostní vazby po dobu 30 sekund. Pak je papír odstraněn jakýmkoliv způsobem, který nevede k poškození filmu. Pokud je materiál barvy dostatečně vysušený, papír se nelepí na povlak.

Pod časem úplné polymerace se míní doba, po kterou film LMC získává maximální možné ochranné vlastnosti.

Stanovení stupně ředění na provozní viskozitu. Pod pracovní viskozitou materiálu se rozumí podmíněná viskozita, při které se tato barva nejlépe aplikuje. Určete množství rozpouštědla (v procentech), které musí být přidáno, aby se LMC zředil na pracovní viskozitu. Typ rozpouštědla je uveden ve standardní dokumentaci k laku.

Stanovení čistoty. Podstata metody spočívá v určení přítomnosti mechanických inkluzí a vyrážky v tenké vrstvě kapalného LMC určité tloušťky. K určení čistoty se barva nanáší nalitím na čistou skleněnou desku a vizuálně se prochází difuzním světlem. Stupeň broušení pod 25 mikronů lze dosáhnout pouze na lacích, které nemají mechanické inkorulace a vyrážky.

Stanovení vzhledu laku. Podstata metody spočívá v vizuálním stanovení průhlednosti a opalescence (slabé bělosti nebo zakalení) vzorku nepigmentovaného LMC, nalitého do trubice z průhledného skla. Kontrola se provádí za určitých podmínek v přeneseném světle.

Dekorativní barvy odolné vůči povětrnostním vlivům lze dosáhnout pouze na transparentních lacích bez opalescence.

Stanovení lesku (lesk). Podstatou metody kvantitativního stanovení laku pro lakování je měření velikosti fotočlánku excitovaného světlem odraženým od zkušební vrstvy.

Úhel měření 45 °. Tloušťka barvy, podmínky sušení, pracovní viskozita a rozpouštědlo jsou obvykle uvedeny v popisu materiálu. LMC se aplikuje na plochou skleněnou desku. Lesk je určen v procentech.

U základních nátěrů nebo jiných povlaků, které nemají vysoké dekorativní požadavky, je lesk určen vizuálně bez kvantitativního vyhodnocení.

Tabulka 2. Tabulka určení lesku