Typy a popis osevu

Oves je bylinka - travnatá bylina s jedním z nejkratších termínů plného cyklu vegetace.

Ovesné ovesy dosahují splatnosti 2,5 - 4 měsíce. Velmi nenáročný na půdní a klimatické podmínky rostliny, tedy oblasti pěstování se může pohybovat od subtropech do severních oblastech.

1 Druhy ovesu

Ovesné pole se objevilo v lidském životě daleko dříve než pšenice a žito. Jeho vzdálená vlasť je považována za starou Čínu a mongolské stepi. Představení nám v dobách tras karavanu konce doby bronzové, se tato tráva postupně stala jedním z ústředních v zemědělství kvůli jeho univerzálnosti.

Zimě a na jaře, která se pěstuje v hnojivu zeleného hnojení, zelené hmoty jako šťavnaté krmivo nebo seno, pro prázdná místa na zimu, obilí pro potraviny - se množit a divoké odrůdy této obiloviny mohou uspokojit všechny lidské potřeby.

oves sejba: stonky a zrna

Různé odrůdy ovsa osiva pro plodiny stanovené režimu rozdíl (létě nebo v zimě, golozernogo nebo membránových), barvu (žlutá, hnědá nebo bílá) a struktuře laty (šíření nebo odnogrivaya). Výtěžek ovesné pěny je mnohem vyšší než výnos olivového zrna. To je způsobeno tím, že golozernogo rozpadá snadno a je velmi náročné na půdní vlhkosti adekvátní.
do menu ↑

1.1 Zimní oves

Hlavní rozdíl mezi odrůdami zimního osu je, že období plného vegetačního cyklu trvá téměř 250 dní. Živým příkladem je zimní odrůda ovsa - "Antey", která na jaře roste do výšky až jednoho metru a 30 až 60 semen dozrát v jedné kartáč. Z úrody se získá 280 kg z 1 hektaru a při maximální úrovni sklizně je možné sklízet až 600 kg na hektar.

Výsev Antey není vyloučen o více než 3%. Dochází-li k růstu obilovin ostrým teplotním změnám v době dozrávání, může dojít k poklesu až o 6 až 7%. Mimo jiné díky zvýšenému výkonu z jednoho hektaru je možné sbírat až 50 tun zelených hmot, ze kterých můžete vyschnout až 4 tuny sena. Vynikající charakteristika, že?
do menu ↑

1.2 Jarní oves

Když na jaře vyroste tuto obilnou kulturu, budete lépe informováni o počasí. Jakmile padne sníh z polí a země se změní v nepořádek, nebudete se mýlit, pokud budete řídit výrokem "na jaře je ovsa přímo v blátě". Secí oves v zemi, ve které hodně vlhkosti pouze pomáhá rychleji a klíčit zrna. Oves se proto může vysévat již při teplotě -0 + 2 ° C a i když později zmrazí - plodiny přežijí.

Existuje mnoho odrůd a hybridů jarního ovesu, které lze zasít na jaře:

Rostlina může být ručně a secí stroje, v závislosti na účelu. Na pastvině, kde plánované spásání, nebo oblasti, ve kterých pěstují Gramineae, sklízené zelená hmota šťavnaté krmivo může jednoduše vyhodit obilí podél pole povrchem a horním zaboronovat bitu do hloubky 2-3 cm, a může jednoduše zahrnovat mulčování.

Na "kulturních" polích je samozřejmě logické používat secí stroje. Výsadba semen v tomto případě se provádí s ohledem na všechny agronomické a technické požadavky. A kolik tun obilí bude sklizeno, závisí výhradně na odrůdě a podmínkách, jimiž je tato nebo její odrůda přizpůsobena.

Zasazený oves snadno extrahuje z půdy všechny potřebné mikro a makro prvky, které zvlášť nepotřebují další hnojiva. A pěstované na hliněných půdách a jámách, tato úžasná obilnina také občas zlepšuje parametry půdy. Díky svému kořenovému systému uvolňuje půdu a činí ji pórovitější, což pomáhá následně ušetřit více vlhkosti uvnitř.

Sbírejte tuto kulturu přibližně od poloviny do konce srpna, kdy stoupá střední část panicle. Sklízejte harvestory. A že se obdělávaná obilovina méně rozpadla, je nutné při výběru odrůd semen vzít v úvahu jejich odolnost vůči prolévání.
do menu ↑

1.3 Nemoci a škůdci ovesu

Frit fly, obilí a kmenových pruhované bleší brouky, širopasí, třásněnek, obilná mšice, housenky a můr pyavitsy a hlístice - to není celý seznam těch, kteří jsou schopni vás hýčkat nejen na hřišti, ale i nálada.

Proto jsou vyvinuty speciální insekticidní přípravky, které mohou zabránit invazi škodlivého hmyzu jednoduchým postřikem během vegetativního období rostliny, v závislosti na instrukcích. Jedná se o:

2 Hojivé vlastnosti ovesu

Výhody ovsa před ostatními obilovinami v obrovském množství živin a minerálů, vitamínů a aminokyselin na pozadí minimální kalorie. Podívejte se, kolik obsahuje tak důležité pro naše zdraví:

 • Vlákno;
 • Draslík;
 • Fosfor;
 • Zinek;
 • Hořčík;
 • Kyselina listová;
 • Vitamin E;
 • Methionin;
 • Fenylalanin;
 • Arginin;
 • Vitamíny B, atd.

Vzhledem ke své jedinečné biologické a minerální složení, ovesných zrn, listů, kořenů a stonků může být lékem pro výrobu sad k léčbě onemocnění hmotnosti.

S pomocí tinktur a vývarů můžete:

 • léčit nervový systém;
 • vyčistit tělo a střeva od toxinů;
 • obnovit metabolismus;
 • léčit virovou hepatitidu;
 • vyléčit vředy a gastritidu;
 • normalizovat práci srdce;
 • ovlivňují projevy dermatitidy nebo diatézy;
 • doplnit nedostatek estrogenu;
 • bojovat s porušením činnosti štítné žlázy;
 • použití jako diuretika a protizánětlivé látky.

Ze sušené slámy je třeba dávat léčebné poplatky pro diabetiky a slámové lázně se doporučují pro různé choroby kloubů. Když přebytek hladina cholesterolu v krvi, játrech a ledvinách dysfunkcí, nespavost a ekzém - lidovém léčitelství i oficiální šťastných použití léčivých vlastností tohoto překvapivého obilovin.
do menu ↑

Jaká plodina pšenice lze sklízet z 1 hektaru

Zisk z rostoucích obilovin je klíčovým aspektem agrárního podnikání. Chcete-li získat vynikající výsledky a zvýšit plodnost, musíte vynaložit velké úsilí.

Množství obilí, které lze sklízet z 1 hektaru půdy, je hlavním ukazatelem výnosu pšenice. Tento ukazatel je ovlivněn mnoha faktory - od výběru vhodné odrůdy a včasného setí až po proces sklizně.

Se všemi pravidly a požadavky na pěstování pšenice od 1 hektaru můžete sbírat 50-90 centrů zrna - to je velmi dobrý výsledek. 30-40 centů - průměr, 10 - velmi nízká.

Stupeň - základy produktivity

Jednou z nejdůležitějších etap je výběr různých obilnin. Různé odrůdy mají různé ukazatele výnosu a toleranci poveternostních podmínek. Vzhledem k klimatickým rysům v našich regionech jsou takové odrůdy pšenice oblíbené:

 • Moskva 56 - průměrný výnos 75 quintálů na hektar.
 • Augustus - přibližně 86 kvintes na hektar.
 • Guvernér Don - 45 centners od 1 hektaru.
 • Galina - 70 kapek na hektar.
 • Nemchinovskaya 56 - asi 60-70 kintalů na hektar.

Klima a úrodnost půdy

Navzdory úspěchům v chovu a dobrém výkonu těchto odrůd nelze zanedbávat vliv jevů počasí na to, kolik obilí bude sklizeno. Zaprvé je důležité:

 • Vlhkost vzduchu a půdy.
 • Silné mrazy a nedostatek sněhové pokrývky.
 • Počet a trvání slunečných dnů.

V oblastech se suchým podnebím s vysokým dešifrovacím deficitem, dokonce s potenciálně vysokým výnosem 60-70 tun / ha, lze dosáhnout pouze 15-25%. Denní spotřeba vody zimní pšenice se mění v závislosti na období jejího růstu. V počátečních stádiích dosahuje pouze 17 m3 / ha, ale během fáze tilleringu se zvyšuje. Proto, aby bylo možné kompenzovat deficit vlhkosti, je vhodné v počátečním stádiu provádět zavlažování v množství 1000-1400 m3 / ha a 2-3 zavlažování s celkovým objemem 2800-3200 během vegetačního období.

Dalším účinným způsobem, jak čelit nepříznivému klimatu, je výsadba lesních pásů.

Výrazně snižují rychlost větru v přilehlé oblasti, což vede ke zvýšení teploty a vlhkosti.

Jako půda k setí obilovin je vhodnější používat chernoze. Nedostatek užitečných látek v nich lze snadno opravit pomocí hnojiv. Pšenice příznivě reaguje na zavedení fosforečnanů a draselných hnojiv zvýšením výnosu, který lze shromáždit z 1 ha, což lze vysledovat podle níže uvedené tabulky.

Produktivita ovsa

Produktivita ovsa - Článek připravovaný odborníky z Expert-analytického centra pro agrární podnik AB-Center www.ab-centre.ru zahrnuje jak celkovou dynamiku produkce ovesu v Rusku v letech 1990-2016, tak statistiku produkce ovesu podle regionů. Materiály tohoto článku jsou výňatky ze studie "Market of Russian Oats".

V roce 2016 byl výnos ovsa v Rusku 17,3 c / ha, což je o 8,1% nebo o 1,3 c / ha vyšší než v roce 2015. Za více než 5 let se však snížil o 4,9% nebo o 0,9 c / ha, po 17 letech opět vzrostl o 17,7%, resp. O 2,6 c / ha. Pokud jde o rok 1990, výnos ovesu vzrostl o 16,9% nebo 2,5 c / ha.

Analýza roční průměry po dlouhou dobu umožňuje do značné míry eliminovat vliv klimatických faktorů a určit přínos využití moderních technologií ve výnosech změny ovsa v Rusku.

Průměrný roční výnos ovesu v Rusku v letech 1991-2000. byl v letech 2001-2010 13,6 centů na hektar. - zvýšila na 15,9 c / ha, v letech 2011-2016. - dosáhl 16,5 c / ha. V důsledku toho není trend udržitelného zvyšování výnosu ovsa náhodný, má trvalý charakter, je po mnoho let zametán.

Navzdory nárůstu výnosu jsou hrubé sbírky ovsa v Ruské federaci na poměrně nízké úrovni, což bylo důsledkem výrazného snížení plodin.

Další podrobnosti najdete na odkazu:

Výnos ovsa podle regionů Ruska

Nejvyšší výnos ovesu v roce 2016 byl zaznamenán na Krasnodarském území - 34,1 c / ha, což je o 6,9% nebo o 2,2 c / ha více než v roce 2015. Za více než 5 let vzrostla o 11,1% nebo 3,4 c / ha.

V regionu Belgorod v roce 2016 bylo sklizeno 32,7 c / ha. Pro srovnání, v roce 2015 - 19,5 c / ha.

Výnos ovsa v Kaliningradské oblasti v roce 2016 činil 28,2 c / ha. Ve srovnání s rokem 2015 klesla o 1,4% nebo o 0,4 c / ha.

Kamčatka je na 4. místě v žebříčku regionů s ukazateli 27,7 c / ha. V roce 2015 byl výnos v oblasti pouze 4,9 c / ha.

Stavropolské území v roce 2016 zaujímá 5. místo (27,4 c / ha). O rok dříve shromáždili 23,3 c / ha.

V regionu Voroněž je produktivita v roce 2016 na úrovni 25,9 c / ha, což je o 34,9% nebo o 6,7 c / ha více než v roce 2015.

Leningradská oblast se nachází na 7. pozici (24,8 c / ha). S ohledem na rok 2015 došlo k poklesu o 10,5% nebo o 2,9 c / ha.

Na území Krasnojarsku v roce 2016 bylo sklizeno 24,8 c / ha. V roce 2015 to bude 22,2 c / ha.

Kurskská oblast zaujímá 9. místo s výnosem 24,2 c / ha. V průběhu roku vzrostl o 6,1% nebo 1,4 c / ha.

V Republice Tatarstan dosáhl výnos ovesu v roce 2016 24,0 c / ha, což je o 15,4% nebo o 3,2 c / ha více než v roce 2015.

Také v hodnocení regionů s výnosem ovsa o objemu 20 c / ha a vyšší v roce 2016 byly:

 • Bryansk oblast (výnos - 23,3 c / ha).
 • Kabardino-balkarská republika (23,0 c / ha).
 • Lipetská oblast (22,6 c / ha).
 • Rostovská oblast (22,1 c / ha).
 • Republika Karachay-Cherkessová (21,7 c / ha).
 • Severní Osetie-Alanská republika (20,9 c / ha).
 • Tula oblast (20,6 c / ha).
 • Republika Čuvaš (20,6 c / ha).
 • Oblast Tyumen (20,5 c / ha).
 • Orel oblast (20,4 c / ha).
 • Adygská republika (20,2 c / ha).
 • Tambovský kraj (20,0 c / ha).
 • Novgorodská oblast (20,0 c / ha).

Nejnižší Výtěžek ovsa v roce 2016 zaznamenán v republice Tyva (8,4 t / ha), Orenburské oblasti (9,9 t / ha), oblast Tver (10,4 t / ha), republiky Buryatia (10,6 kg / ha), území Trans-Baikal (11,2 c / ha).

Obchodní myšlenka - pěstování ovesu

Oves se považuje za oblíbenou obilnou plodinu, a proto se používá v potravinářském průmyslu, stejně jako jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Je žádoucí pěstovat různé druhy ovsa určené jak pro lidi, tak pro zvířata, což by bylo výhodnější. Je však třeba připomenout, že každý rok na stejném poli nemůže roste pouze jedna plodina, protože půda bude těžce vyčerpána. Pokud chcete dělat jen oves, pak od roku k roku budete muset hledat nové pole, což není příliš výhodné.

Pěstování ovesu zahrnuje registraci vaší činnosti. Nejlepší je formalizovat hospodářství (selská farma) výběrem klasifikačního kódu (OKPD 2) 01.11.3 - pěstování ječmene, žita a ovesu.

Oves není příliš rozmarný obilovin, takže je pěstován i v severních zeměpisných šířkách země. Pod tím není také nutné hledat černozemské půdy, protože tato obilovina může skoro všude přinášet dobrou sklizeň. Průměrné náklady na pronájem pozemků v Rusku je 2,5 tisíc rublů, ale v jižních oblastech dosahuje 5 tisíc rublů ročně na hektar. Nedoporučuje se, aby se rostlina na místech, kde byla pěstována předtím, pěstovala oves, protože tyto plodiny mají stejné škůdce.

Jarní oves dává menší sklizeň než zimní plodiny, ale v tomto případě existuje méně rizik, protože rostlina nemusí vydržet zimu. Doba zrání je 120 dní a měla by být vysazena brzy na jaře, jakmile se zahřeje půda. Můžete také pěstovat oves na kyselých půdách, ale je samozřejmě vhodné, abyste získali půdu pro lepší sklizeň.

Oves rostou ještě lépe v jižní a střední části země, protože tento speciální odrůdy byly chovány, že stabilní a nedávají špatné výtěžky. Jeden hektar vyžaduje asi 150 kg semen. Pokud je půda je dostatečně hydratovaná, můžete zasít a ve větším počtu, protože všechna semena stále klíčit.

Někteří pěstují oves na zahradě, ale to je ve většině případů pro své vlastní potřeby, a pokud se na prodej, spousta peněz nemůže pomoci. Pokud vážně přemýšlíte o tom, že k vytvoření obchodu pro pěstování ovesu, je žádoucí okamžitě zakoupit 100 hektarů. Jak již bylo uvedeno výše, roční nájemné na hektar půdy je v průměru 2500 rublů.

Hnojivo nevyžaduje hodně ovsa, ale aby je zcela vyloučit, také za to nestojí, protože v případě, že půda je příliš chudá, rostliny zvadne, nemocné a nakonec nemáte radost úrodu.

Pro sklizeň ovesu potřebujete kombajn, který je nejlepší k pronájmu, protože je příliš nákladný. Ovšem traktor s pluhem by měl být stále k dispozici, protože stojí méně než kombajn a je třeba, aby byl vysoký. Je žádoucí koupit přívěs na traktor. Hodina pronájmu drahého čistícího zařízení stojí farmáři asi 500 rublů, což není tak drahé.

Shromažďování sklizně ovsa je nezbytné, když vrchní část uší zráží, protože pokud jsou pozdě, budou mít tendenci klesat pod svou váhu a rozpadat se. Některá semena jsou ponechána na další výsadbu. Prodáváte obilí na trhu, ale nebudete moci tímto způsobem prodat. Můžete také vyjednávat s prodejci, kteří převezou velkou část plodiny, i když ne za malé peníze. Samozřejmě, že je nejlepší najít komplexy hospodářských zvířat a pokusit se vyjednávat s nimi. Oves se živí mnoha zvířaty, s výjimkou prasat, protože to může dát masu hořkost.

Větší podnik bude potřebovat výtah pro skladování a sušení zrna.

Podnikání v pěstování ovesu je dobré, že tato obilovina je skutečně široce používána, a to jak v potravinářském průmyslu, tak pro přípravu smíšených krmiv. Obchodníci se zde rozhodně snažili tvrdě, v tom smyslu, že oves se doporučuje pro hubnutí, zejména ovesné vločky.

Pěstování ovesu je choulostivá záležitost, stejně jako při správném přístupu je možné shromáždit až 10 tun zrna, ale je to jen sen většiny zemědělců. Průměrný výnos je obvykle 2 tuny na hektar, takže ze 100 hektarů můžete získat 200 tun ovsa. V průměru za tunu příjmů je 5 tisíc rublů, takže prodat celou plodinu je docela reálný pro 1 milion rublů.

Pěstování ovesu na stejné půdě není vždy doporučeno, protože půda bude silně vyčerpána. Obecně platí, že tato tráva neztrácí svou popularitu mezi lidmi, a proto můžeme s jistotou říci, že podnikání v rostoucím ovsa má dobré vyhlídky, s přihlédnutím k ne náladovosti této kultury.

Kolik obilí lze shromáždit z 1 hektaru půdy v průměru?

Pšenice, žito, atd.

Výnos obilovin se výrazně liší podle roku, protože závisí na klimatu. Průměrná hodnota země v nejlepších letech je o něco více než 20 centů na hektar. Současně v nejpříznivějších jižních oblastech se shromažďuje přibližně 50 centů / ha a v severních oblastech méně než 20 centů / ha. V prerevolučním Rusku dosahoval výnos 7-8 centů na hektar, v sedmdesátých letech 17 na hektar. Nyní v Rusku vzrůstá sklizeň obilí z hektaru kvůli stažení nejneproduktivní půdy, kde výroba obilí je nerentabilní. Zvýšení výnosu obilovin nebude možné, klima neumožní. Někdy v důsledku chladného léta a vlhkého podzimu zůstává sklizeň v oblasti nedotčená v celých oblastech. Stejně tak Rusko je země rizikového zemědělství.

Zemědělské podnikání: pěstování ovesu

Někteří lidé považují ovsa za krmné, protože jsou krmeny ve velkém množství koněmi. Ale ve skutečnosti je tato rostlina jedním z nejužitečnějších a nejsnadněji pěstovaných obilovin. Když ještě lidstvo vědělo jen o zemědělství, ovos byl považován za plevel trávy, který aktivně rostl na plodinách polba. Čas uplynul, téměř nikdo nerozmýšlí, ale poptávka po ovesu roste jen kvůli potřebám spotřebitelů. Začlenit se do pěstování ovesu znamená začít se zapojit do velmi slibného a užitečného druhu zemědělství.

Druh rostliny, která se používá v zemědělství - Avéna satíva - je oves výsevu, který se s výhodou liší od ostatních druhů svým výtěžkem a kvalitami potřebnými pro lidi. Samozřejmě, že byly odrůdy rozmanité, zatímco rozlišujeme druhy s bílým zrním, které jsou určeny pro potravinářský průmysl a odrůdy krmné s tmavými zrny. Stejně jako jinde jsou krmné rostliny snadněji prodávány kvůli velké a stálé poptávce, ale mohou být mnohem levnější než ovesné krmivo. Navíc je nyní ovsa poměrně populární v tržní kultuře.

Můžete rozdělit pole na části a vysévat oves pro různé účely. Vzhledem k tomu, že se rok od roku nedoporučuje zasévat půdu stejnou rostlinou (odvádí se země, protože rostliny mají z ní silné a jisté prvky), je tedy lepší pěstovat oves s jinými plodinami, které budou nahrazeny přítelem Přítel v jednom místě je ochucený. Ale dobré ukazatele jsou pozorovány, pokud jsou na stejném poli s ovesem hráškem - tyto rostliny dokonale koexistují navzájem a obohacují půdu tak, aby umožňovaly pouze zvýšení výnosu. Oves můžete dělat pouze pronájmem nového místa každý rok, což je velmi nepohodlné.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Chcete-li zahájit hospodaření, musíte se zaregistrovat jako obchodní subjekt. Nejlepší formou tady je forma zemědělského zemědělství (PFH), ačkoli nikdo se nezakazuje stát se samostatným podnikatelem nebo dokonce právním subjektem. IP je ještě výhodnější, pokud podnikatel nezávisle bez partnerů a jeho rodiny chce zapojit se do zemědělského podnikání. Obvykle může být registrace dokončena do jednoho měsíce, současně musíte mít alespoň 20 tisíc rublů, aby bylo možné projít veškerou byrokratickou byrokracii bez překážek. Kód činnosti pro kultivaci ovsa je jasně definován - (OKPD 2) 01.11.3 Ječmen, žito a oves.

Je důležité vybrat půdu pro oves. Faktem je, že tato nenáročná kultura dobře koexistuje v centrálních regionech Ruska, tady černozemské země nejsou absolutními vůdci výnosu. Některé druhy ovesu jsou schopné sklízet i ve velmi chladných oblastech země, takže se zabývají velmi rozsáhlým územím této země. Náklady na jeden hektar půdy se mohou značně lišit v závislosti na regionu a samozřejmě na typu půdy. Nejdražší země - chernozem, jehož cena může dosáhnout tři a půl tisíce rublů ročně. V průměru jeden hektar na hektar stojí dva tisíce rublů ročně a v některých oblastech jsou obzvláště neplodná půda věnována až pět set rublů. Vzhledem k relativní nenáročnosti této rostliny se můžete pokusit zapojit se do ovsa v severních oblastech tím, že na to zakoupíte vhodné semena. Ale spoléhat se na plodinu, která se děje na jihu, to stejně není nutné. Nejvhodnější je vybrat ty oblasti, na kterých byly dříve pěstovány brambory, zimní obiloviny nebo kukuřice. Je velmi odrazováno, aby oves semenil po cukrovce, protože má společný škůdce s ovesem, a to červ, který může vést k chorobám a škodám na rostlinách.

Nejčastější jarní oves, ačkoli má mírně nižší výnos než zimní pšenice, ale lépe toleruje klimatické podmínky, protože jarní plodiny nemusejí čekat v zimě. Oves - relativně rychle zrající kultura, přibližně 120 dní po zasetí je již možné sklízet. Je důležité, aby nebyla pozdě s přistáním, protože ovesné zrna jako půda, která je ohřátá jarním teplem. Takže v létě bude možné sklízet. Aby byl zajištěn normální růst ovesu, je zapotřebí velmi velké množství vlhkosti, takže v případě sucha existuje riziko ztráty významné části plodiny. Abyste tomu zabránili, je lepší přivést zavlažovací systémy na pole, aby se v horkých dnech dodávala půda dostatečným množstvím vlhkosti. Je důležité, aby se půda nezasychala, mnoho rostlin nezískalo prvky, které potřebují, a zemře nebo se stane velmi pomalým a půda je neustále uvolňována.

Avšak ovos, jak bylo zmíněno výše, je velmi nenáročné na kvalitu půdní kultury. Je to proto, že rostlina je schopna absorbovat nezbytné prvky, a to i od složitých sloučenin, které jsou mimo moc mnoha jiných pěstovaných rostlin. Oves se proto stává dobrým předchůdcem mnoha obilovin a jiných plodin. Zvláště dobře absorbuje draslík, což snižuje náklady na draselná hnojiva, ale v případě velkého množství srážek je dobré přidat fosfor. Oats jsou velmi citlivé na dusík a netolerují značné množství, zvláště pokud jsou v jednom poli vysazeny ovocné a luštěniny (např. Hrách) ve stejném poli.

Obecně platí, že tato obilovina roste dobře na kyselých půdách, ale ke zvýšení výtěžku je nutné přidat vápno. Pro každou odrůdu má však vlastní podmínky pěstování a je obzvláště důležité zvážit, jaké cíle se pěstují oves - krmivo pro zvířata nebo potraviny pro člověka. Obecně platí, že i ovos byly vyrobeny z alkoholických nápojů, ale dnes je tato praxe zapomenuta a nevýnosná - chuťové vlastnosti ovsených nápojů zanechávají hodně žádoucí. Proto jsou odrůdy ovsa, stávající a v současné době používané, navrženy tak, aby produkovaly rostliny, které budou použity v potravinářském průmyslu.

Dělat oves je lepší ani v jižních oblastech, ale v centrální části Ruska. To je pro ně, že nejvíce produktivní a odolné odrůdy jsou chovány. Také velmi dobře pěstuje oves na jihovýchodě, kde je vlhké klima. Zvlhčená půda je velmi oblíbená touto rostlinou, a proto při výsevu ve vlhké půdě se používá ještě trochu více semen, protože všichni budou schopni klíčit i při relativní blízkosti klíčení k sobě navzájem. V průměru vyžaduje jeden hektar půdy asi 150 kilogramů semen. Zřídka tento počet přesahuje 2 centy.

Pokud tedy zaplatíte 100 hektarů půdy pod ovsem, potřebujete 15 tun osiva. Můžete se samozřejmě omezit na menší oblast, ale v případě společných zemědělských plodin je rozumnější stále ještě rostliny na velkém pozemku. Koneckonců, získat sklizeň, od výběru osiva až po prodej sklizených rostlin zákazníkům, budete potřebovat nejméně šest měsíců, při příštím vyklízení ovesu až příští rok. Zapojte se do malé oblasti - pak strávte rok, abyste získali malý zisk bez ohledu na výnosy.

Někdo se zabývá pěstováním ovesu v domácnosti a dokonce prodává shromážděné rostliny, ale to je spíše malý dodatečný příjem a rostliny jsou stále pěstovány především pro své vlastní potřeby. Farmář, pokud chce skutečně vydělat, je nucen zapojit se do mnoha hektarů půdy. Ano, a pro 100 hektarů ovsa není limit, můžete ho pěstovat na tisíce hektarů a investované prostředky se nutně změní na významný zisk. Ale na daném území je již nutné přidělit až 350 tisíc rublů (ale za cenu 3,5 tisíc rublů se pozemek s cernozemem odevzdá). Na obilí sám - asi 150 tisíc rublů (průměrná cena tuny je 10 tisíc).

Jak pěstovat oves

Je chybou říci, že oves je krmná plodina, protože v zemědělství se oves využívá k krmení hospodářských zvířat. Ale pokud budete podrobněji studovat vlastnosti této rostliny, můžete dospět k závěru, že oves je zdravá obilovina pro lidské zdraví, která může být pěstována na svém vlastním pozemku.

V těch dnech, kdy lidé prostě zvládli zemědělství, byl ovos považován za plevel trávy a teprve po chvíli byla tato tráva vidět.

Více o kultuře

Oves je považován za mladou plodinu v zemědělství. První zmínka o této obilovině byla zaznamenána ve 4. století před naším letopočtem. Lidé zaseli oves na velkých plantážích, aby krmili své koně, a oni sami začali jíst tuto užitečnou obilovinu.

V současné době je běžné pěstovat 2 druhy ovsa:

 1. Osivo (odrůda "Avena Sativa").
 2. Byzantské.

První druh ovesu je rozšířený, téměř 90% polí je osito s tímto druhem obilovin.

V přírodě existuje mnoho odrůd ovsa. Určitě jste slyšeli o takové formě jako písečný oves. Může být také vyvýšen v sekci "Dacha", ale pro to je nutné dodržovat určité podmínky. Tento druh obilovin se cítí dobře na písčitých půdách, a proto se jmenuje. Původní krajinou písečného ovesu je Středozemní moře. Jedná se o nejstarší kulturní formu ovesu.

Odrůdy ovsa je také mnoho, ale jsou to divoké kultury, které se nacházejí v přírodě. Každému typu ovesu lze rozlišit podle vnějších znaků. Pokud se podíváte pozorně na obvyklý výsev ovesu, uvidíte, že "jazyk" má denticles, ale tato rostlina nemá charakteristické "divoké" plodiny. Samotné špendlíky nejsou tak husté a jsou-li protáhlé primitivním způsobem (ručně), jsou rychle rozděleny na zrna.

Existují odrůdy ovesné semeno: to je holozern forma. Samotné jméno mluví sám o sobě - ​​že zrna snadno spadnou z jejich váhy.

Podívejme se stručně na charakteristiky středomořského (nebo byzantského osu). Tento druh obilovin se pěstuje ve střední Asii. Špičaté velké, s 3 nebo 4 květy. Tento druh ovesu je vysoce odolný vůči nachlazení a suchu, doba kvetení a zrání je krátká.

Oves - kultura je stabilní, a proto je potěšením tuto cereálii pěstovat nezávisle na vašem webu. Semena klíčí při teplotě 3 ° C, sazenice se nebojí mrazu a odolává teplotám až -5 ° C, ale je to jen vzhled prvních výhonky, ale dospělých rostlin negativně odolávat vysokým teplotám, ve velmi horkém počasí (až do + 40 ° C C), rostlina zemře.

Oves je velmi rád vlhkosti, takže vlhké půdy jsou vhodné pro výsev ovesu. Mimochodem, půda pro pěstování ovesu bude vyhovovat všem, tato kultura se cítí dobře na podzolické a písčité hlinité půdě, rašeliništích. Vysoké výtěžky lze dosáhnout, pokud půdní půda obsahuje dusíkaté hnojiva.

Příprava a výsev ovesu

Dobrými prekurzory pro pěstování ovesu jsou brambory, luštěniny, kukuřice a zimní plody. V zemědělství se políčka, která byla v minulém roce pěstována, často používají k setí ovsa. Ale to je nejpravděpodobnější nutnost, protože cukrová řepa silně přeháněná půda a pro tuto obilovinu je zapotřebí vysoká vlhkost. Po pěstování cukrové řepy je nejlepší na tomto místě obilí kukuřice a po zasetí je povoleno vysetí ovesu.

Pokud se jedná o masový výsev ovesu, je nutné půdu pluhat (hloubka 25 cm). Pokud před výsevem obilovin na tomto místě vyrostly cukrové řepy nebo cukrové kukuřice, pak je třeba provést orbu, jak se zbavit mšic řepy a jiných škůdců.

Před vysazením je vhodné oplodnit půdu fosfátovou moukou, aby se snížila její kyselost. Je-li půdou rašelina, je nutné zavést hnojiva obsahující mangan, bór a měď.

Pouze vybraná semena se používají k setí ovsa. Pokud samostatně vybíráte výsadbový materiál, věnujte pozornost velikosti horních a spodních zrn v špičce: první bude větší, budou rychleji klíčit. Vyberte husté semena bez viditelných známky poškození.

Před vysazením musí být výsadbový materiál uchováván 20 minut v roztoku manganu, aby se zabránilo infekci výhonků po setí.

Načasování výsevu ovesu je totožné s nakládáním jarních plodin - koncem dubna, zatímco půda je stále mokrá. Pokud budete chtít hrachu hrachu, ječmene a pšenice, je čas začít s ovesem. Pokud vám termíny chybí nejméně 10 dní, výnos se snižuje o 25%. Vzhledem k tomu, že oves je chlebová kultura, je třeba zasát trávu úzkou cestou: 1 hektar je asi 4,5-5,5 milionů semen. Hloubka "obalování" semen je malá, jelikož semena ovesu jsou lehká (ve srovnání s pšenicí). Pokud je půda dobře zvlhčená, může být vloţení provedeno v hloubce 4 cm, lehké půdy - 6 cm, u suchých oblastí - 7 cm.

Sklizeň

Pěstování ovesu není snadným úkolem, protože kultura dozrává rychle a je možné začít sběrem asi 120 dní po výsadbě. Jak již bylo zmíněno dříve, je důležité, aby nezmeškávaly podmínky secí semen, aby nedošlo ke ztrátě výnosu.

Aby byl zajištěn normální vývoj, je nutné půdu navlhčit včas. Pokud tomu tak není, ztráty budou podstatné. Pro usnadnění úkolu je nutné na místě instalovat zavlažovací systém a v horkém čase neustále sledovat úroveň vlhkosti půdy. Pokud je čas, pak je nutné uvolnit půdu.

Pokud budeme dodržovat technologii pěstování ovesu, pak pro zrychlení dozrávání obilovin je nutné půdu znečistit. Tak se můžete zbavit nejen z kůry vytvořené na povrchu (trýznivé), ale také k odstranění zátky po začátku klíčení (ztenčení, jak se zbavit plevele).

Oats - zajímavá kultura, buďte připraveni na to, že neuvidíte přátelské dozrávání. Nejprve zrají první horní zrna (horní část panicle) a postupně zbývající zrna.

Čištění by mělo probíhat po úplném zrání zrna, kdy většina z nich dosáhne zralosti "vosku". Sklizeň v příměstské oblasti se provádí ručně, odříznutím špicel, které je pak žádoucí vázat do samostatných svazků. Udržujte sklizeň na dobře větraném místě. Po konečném vyschnutí mohou být špicaty rozmrštěny a výsledná plodina může být použita k určenému účelu.

Jak pěstovat oves na parapetu

Kyselina semena může domestikovat. Takový produkt je bohatý na živiny. Dokonce i ve středověku lidé připravovali želé a kaši z naklíčených semen. V současné době jsou prokázány přínosy mladého ovesu, pouze k nákupu tohoto produktu je téměř nemožné, protože křehké výhonky netolerují dopravu a rychle se zhoršují. Jediným správným řešením je nezávislé pěstování ovesu.

naklíčené oves má enormní: je nejen cítit lépe, ale také, jak se zbavit většiny problémů trávicího ústrojí (žaludek, střeva), krvetvorby, urychlují metabolismus.

Pokud jste na svém webu vyrostli svůj vlastní oves, pak musíte vybrat zralé a čisté semena bez známky hniloby a houby. Po přípravě můžete okamžitě začít klíčet semena ovesu.

Pro klíčení semen budete potřebovat:

Kromě toho je nutné zajistit dobré osvětlení a dodržovat teplotní režim. Opět před uvedením semen do kontejneru zkontrolujte každou obilovinu: pokud si všimnete poškozených semen nebo poškozených semen, je třeba je odložit.

Vyberte semena v kontejneru, může to být skleněná nebo porcelánová mísa (můžete si vzít šálek), smaltovaný je také povolen k použití, ale hliník - ne.

Nejdříve připravte semínka: umístěte hrst ovesu do síta, umístěte pod proud vody a řádně opláchněte semena. Po umytí musíte obilniny umístit do připravené čisté nádoby a nalít vodu (2 cm nad semeny). Kontejner ponechejte po dobu 8 hodin. Během této doby semena budou mít až 60% vlhkosti. Voda je vypuštěna, semena se znovu vypláchou pod proudem studené vody. Uvidíte, že semena se zvětšily, což je - nabobtnalo.

Nyní musíte rozložit mokrou gázu (můžete ji položit do několika vrstev), položit semena do jedné vrstvy, musí být také pokryta gázou nahoře. Můžete použít běžný kus čistého hadříku. Umístěte nádobu na teplé a dobře osvětlené místo, teplý okenní parapet. Teplota na tomto místě by neměla být nižší než + 22 ° С. Dávejte pozor na to, aby přímé sluneční světlo nespadalo na semena.

Po 8 hodinách se objeví první klíčky, které se mohou umýt a jíst. Pozor: je povoleno jíst pouze klíčky, které dosáhly velikosti 2-6 mm, pokud jsou výhonky dlouhé a zelené, to znamená, že nemohou být, protože jsou jedovaté.

Klíčky je třeba dát do chladničky, kde budou pokračovat v růstu. I když ne tak rychle. Voda, která byla vypuštěna, se nevylije, může být použita k zavlažování vnitřních plodin.

Kdy je lepší jíst naklíčený oves? Odborníci doporučují konzumovat oříškové klíčky ráno. Vzhledem k tomu, že v takových zrnech je mnoho bílkovin, pak společně s ovsem je nežádoucí jíst ořechy a bílkovinné produkty (ryby, tvaroh, maso a vejce).

Jak pěstovat oves pro domácí zvířata

V chladné sezóně, prosím, své domácí mazlíčky (králíci, psi, papoušci, morčata a kočky) s lahodnou a užitečnou pochoutkou - mladý oves. Pěstování ovesu doma pro domácí mazlíčky je snadné a dokonce i zajímavé.

 • vybraná semena nerafinovaného ovesu;
 • kapacita s nízkými stranami;
 • voda;
 • piliny.

Jak pěstovat oves na parapetu:

 1. Vezměte vhodnou nádobu, musí být suchá a čistá. Můžete použít plastovou misku pro pěstování sazenic s nízkými stranami.
 2. Naplňte zásobník jemnými pilinami (bez přísad). Vrstva pilin by neměla být příliš tlustá, s ohledem na přidání dvou vrstev: oves a piliny.
 3. Ručně utáhněte piliny.
 4. Nyní sejeme oves, tloušťka vrstvy je 1 cm.
 5. Ruce vyrovnávají zrna, z vrcholu naplníme vrstvu pilin (tloušťka nepřesahuje 1,5 cm).
 6. Piliny roztříšeme ručně, abychom rovnoměrně rozdělili hobliny.
 7. Příprava vody by neměla být horká, ale ne teplá, optimální teplota je + 38 ° C. Pokud je hodně vody nalijete, musíte vypustit přebytek.
 8. Utáhněte horní vrstvu a procházejte po okrajích nádoby.
Přečtěte si také: Jak vyrůst hrach v otevřeném poli: rady zahradníkům

Oves by měl být napájen každý den, ale není příliš hojný, aby se zabránilo vzhledu plísně. Za den se objeví první výstřely a po 2-3 dnech - zelené výhonky. Můžete ošetřit zvířata užitečnými bylinami.

Pěstování ovesu. Příprava půdy k setí. Sejení. Hnojivo, hnojení. Péče, sklizeň

Jak rostou a pěstují oves. Jak připravit půdu. Jak sešit semena, hnojit, krmit. Jak péče a sklizeň (10+)

Agrotechnika ovesu - Kultivace

Příprava půdy k setí

Systém přípravy půdy pro výsev ovsa se výrazně neliší od procesu přípravy jarní pšenice a ječmene. Ale nezapomeňte na vlastnosti předchůdců. Příprava půdy probíhá v několika fázích:

 • V první fázi se kotoučové brány rozprostřejí do hloubky 6-8 cm od zbývajících plevelů;
 • druhá hrubost se provádí hlouběji (10-12 cm) při vzniku rozestupů plevelů.

Později se podzimní orání provádí do hloubky 20-22 cm a pokud bylo pole předtím velmi pomlouklé, pak hlubší (25-27 cm).

Tedy, v případě, že prekurzor byla kukuřice, půdy pro pěstování ovsa těžkých kruhovými drážkami ve dvou směrech, a pak se provádí na hloubce orby 27-30 cm. Brambory a cukrové řepy umožňuje nahradit orbu na světlém povrchu kultivaci půdy.

Na jaře se provádí vrtání a orání, aby se pokryla vlhkost v hloubce osevu. Po dešti je důležité nedovolit tvorbu kůry. Pokud se však vytvořila zemská kůra, půda by měla být oplocena lehkými zuby nebo jehlovými bránami v pasivní poloze.

Jaká hnojiva jsou povolena při chovu ovesu

Oves potřebují minerální hnojiva, jejichž norma se pohybuje od 30 do 90 kg / ha. Půda je ošetřena fosforem a potašovými hnojivy, zatímco dusík a malá část fosforu se používají k pěstování. Pro každý typ půdy používají jeho přídatné látky:

 • Podzemní půdy vyžadují komplexní hnojiva, například nitrofosku.
 • Kyselé půdy jsou nejlépe absorbovány fosforitovou moukou, kterou rostlina snadno absorbuje, a tím snižuje kyselost půdy. Navíc lze použít vápnění.
 • Rašeliniště nutně vyžaduje měďnaté hnojení (jednou za 5 let). Případně můžete použít mangan a bór.
 • Fosfor-draselná hnojiva se používají v případě nadměrné dávky dusíku.

Pravidla pro výsev ovesu

Aby se dosáhlo vysokého výnosu zrna, je velikost osiva velmi důležitá. Nejlepší výnosy jsou dány vybranými semeny. V uchu jsou všechna semena různých velikostí, z nichž největší jsou umístěna níže. Tyto semena jsou vhodnější pro výsev, protože mají rychlý růst a zvyšují produktivitu.

Doba vysetí ovesu se shoduje s výsevem ostatních plodin, jako je jarní pšenice, ječmen a hrách. Abyste dosáhli dobrého sklizně, je důležité mít čas na sejení včas, protože zpoždění 10 dní snižuje výnos výsevu na 25%.

Secí oves se provádí dvěma způsoby:

 • úzký měřidlo
 • kříž

Semena ovesu sesejte do menší hloubky než ječmen nebo pšenice. Na těžkých půdách dotkl hloubka by měla být větší než 3-4 cm a 5-6 cm v plicích. V zóně suchý vkládání hloubka ovesných semen se pohybuje mezi 6-7 cm. Před setí semen leptané Vativaksom nebo jiných pesticidů.

Péče a sklizeň plodiny

Po zasetí zrna musí být země srolována, aby se maximalizoval vzhled prvních výhonků. Tato technika se používá v agrotechnice lesní-stepové a stepní zóny. Je důležité, aby nedošlo k tvorbě kůry.

Zrání ovesných semen je extrémně nerovnoměrný proces, takže zrno horní části ucha začíná nejprve dozrát. Zahájení sklizně by mělo probíhat v době, kdy zrno horní části ucha je plně zralé a většina zbývajícího zrna zůstává voskovou zralostí. Nejoptimálnější možností pro sběr ovesných zrnek je oddělená, protože díky tomu může zralé zrno dosáhnout potřebné zralosti v rolích. Tento způsob shromažďování také umožňuje snížit ztráty z prolévání.

Jak se používá oves

Oves, jako cenná obilovina, má velmi široký rozsah. V potravinářském průmyslu jsou zrna ovsa použity jako základ obilovin „Hercules“ rozemelou je na mouku a připravit chutné dezerty, jako je například známá všem rozdmýchal koláčky. Jeden z nejpopulárnějších možností pro využití ovsa - ovesné vločky, známý všem jako „kaše“. Je připravena pro dospělé a děti, s mlékem a vodou, se sušeným ovocem a čerstvým ovocem. Zploštělé zrna zvané ovesné ovesné vločky, které jsou hlavní složkou muesli.

V zemědělství je ovsa hlavní surovinou pro výrobu smíšených krmiv a používá se také jako koncentrované krmiva pro hospodářská zvířata. Kromě obilí z oats se ovesům také živí zvířata, která je bohatá na sacharidy a bílkoviny.

Ve farmaceutickém a lidovém lékařství se uplatňuje také oves. Například ovesné zrna různých konzistencí jsou součástí sportovní výživy a alkoholová tinktury ovesu jsou prodávána v lékárně jako přírodní sedativa.

Kolik můžete shromáždit oves od 1 hektaru

Vysoký obsah bílkovin v zrnu ovsa (12-18%), škrob (40,8%), tuk (4,67%) a sacharidy (4,05%) stanovení hodnoty potravin a krmiv. Oves je nepostradatelným koncentrovaným jídlem pro koně, mladá zvířata jiných druhů zvířat a drůbeže.

Obilí Vysoce 1 kg odpovídá jednomu podávací jednotky s obsahem 85-92 g perevarievomogo proteinu v obilí je dostatek vitamínů (B1, B2) a stopových prvků (kobalt, zinek, mangan). Z něj jsou vyrobeny z obilovin, zejména hodnotné výrobky z obilovin „Hercules“, sušenky, koláčky, ovesné vločky, kávové náhražky.

Ovesná mouka neobsahuje lepidlo a nepoužívá se k pečení čistého pečiva. Pokrmy z ovesu jsou charakterizovány vysokým trávením tělem a mají velký význam v dietní a dětské výživě.

Ovesná sláma (100 kg z toho je 31 krmných jednotek) a krmivo (100 kg - 46 krmných jednotek) pro nutriční a asimilující nejlepší hrubé krmivo. Oves se vysévá na zelené píce a seno ve směsi s vetou, hráškem, porcelánem.

První vzpomínky na pěstování ovsa patří do IV. Století před naším letopočtem. Jako zemědělská plodina oves je známo lidem jihovýchodní Evropy 1,5-1,7 tisíc let před naším letopočtem. V Rusku začal pěstovat oves v oblasti Nechnernozemu ze VII. Století. Nyní se distribuuje v Rusku, USA, Kanadě, Evropě, zejména v Německu, Francii, Finsku, Švédsku. Světová oblast ovesných plodin je asi 26 milionů hektarů.

Podle průměrného výnosu dosahují zimní výnosy jarní ječmen. Existuje však poměrně vysoký potenciál pro produktivitu. Takže v závodech dosahuje výtěžnosti 65-80 q / ha.

Biologické rysy ovsa

Oves je nejoblíbenější plodinou mezi obilovinami. Semena se začnou klíčit při teplotě 1-2 ° C. Jeho výsev snadno snáší mrazy na minus 3-4 ° C a dokonce i na - minus 8-9 ° C. Při mrazu nad mínus 10 ° C není poškozující uzel poškozen a rostliny regenerují vegetaci během oteplování.

Optimální teplota během kvetení a zrání je 20-22 ° C. Vysoké teploty a suchý ořet toleruje horší než ječmen a pšenice. Při 38-40 ° C jsou stomaty velmi ochromeny (po 4-5 hodinách). Součet účinných teplot pro vegetaci, v závislosti na rané zralosti odrůd, se pohybuje mezi 1000-1800 ° C

Oves je velmi náročný na vlhkost. Klíčením semen absorbuje více vody než jiný chléb první skupiny (60-65% hmotnosti semen). Má vysoký koeficient transpirace 450-500.

Největší množství vlhkosti vyžaduje během potrubí vyhození paniku, zvláště dva týdny předtím, než je panikl vyhazován, když se generativní orgány aktivně tvoří. Sucho během tohoto období vede k výraznému poklesu výnosu. Nicméně, deštivé počasí také způsobuje ovesné plodiny velkého poškození: rozvíjí se velká vegetativní hmota, vytváří se mnoho úprav a vegetační období je prodlouženo.

K ovsu, trochu náročné. Může být pěstován na písečných, hlinitých, jílovitých podzemních půdách. To je proto, že je dobře vyvinutý kořenový systém, který proniká do hloubky 1,2 m. Migrace zvyšuje kyselost půdy (rN5-6), v souvislosti se kterým se pěstuje na rekultivovaných bahenní půdy a rašeliny. Rostou špatně pouze na solonetských půdách. Při vytváření 1 gramu zrna absorbuje 3 kg dusíku, 1 kg fosforu a 5 kg draslíku z půdy.

Oves je rostlina dlouhého dne, sama opeřitelná. Existuje také možnost křížového opeření při zvýšených teplotách. Je kousnut horší než jarní a zimní ječmen. Celková houževnatost 3-4 výhonky a produktivní - 1,5-2.

Kořenový systém je schopen absorbovat těžko rozpustné živiny z půdy, zejména kyselinu fosforečnou z fosfátů. Doba vegetačního období v závislosti na zóně a charakteristikách odrůdy činí 100-120 dnů.

Technologie pro pěstování ovesů

Technologie pěstování ovesu je následující. Zasadil v rotaci po mnoha předchůdců, z nichž nejlépe jsou: ozimy a oplodněná řádků plodiny (kukuřice, brambory), luštěniny (hrách, vlčí bob), len. Nedoporučuje se je vysévat po cukrové řepě a plodinách, které s ním sdílejí škůdce.

Ošetření půdy pro ovos se provádí podle vlastností předchůdců, půdy, povětrnostních podmínek. Hlavní a předběžná kultivace půdy se provádí stejným způsobem jako u jarního ječmene.

Vzhledem k obsahu vlhkosti ovsa v systému úpravy je nezbytné zajistit takové techniky, které přispívají k akumulaci a uchování vlhkosti. Jedná se o retenci sněhu, včasnou a vysoce kvalitní přípravu půdy před zasetím. Uzavření vlhkosti by se mělo provádět selektivně, protože půda získá fyzickou zralost. Předsevní kultivace se provádí s minimální diskontinuitou v čase setí.

Ovesné hnojení

Na všech půdách používají oves dobře účinky organických hnojiv. Proto je vysazen pro druhý nebo třetí rok po jejich uvedení. Pozitivně reaguje na zavedení minerálních hnojiv. Dusíkaté hnojiva jsou zvláště účinné v dostatečném množství fosforečnanu draselného. V závislosti na vlastnostech půdy a předchůdcích ovsa se hnojiva aplikují v množství 30 až 60-90 kg / ha účinné látky.

Fosforečnanová a draselná hnojiva se používají pro základní obrábění půdy nebo pro jarní pěstování. Dusíkaté hnojiva, jestliže jejich vypočtená dávka nepřekročí 40-60 kg / ha, je lepší provádět při předsevní kultivaci. Je-li dávka vyšší než 60 kg / ha, měla by být část krmení na začátku potrubí přidána do hnojiva obsahujícího dusík.

Je třeba si uvědomit, že příliš vysoké dávky dusíkatých hnojiv mohou vést k ustájení. Současně se při řadě 10-15 kg / ha fosforu ve formě granulovaného superfosfátu aplikuje na řádky.

Na kyselých půdách je lepší zavést fyziologicky alkalická dusíkatá hnojiva, stejně jako fosforitová mouka, která je dobře absorbována ovsem a navíc snižuje kyselost půdy.

Rašelinové půdy používají měďná hnojiva - pyritové polety 3-4 c / ha nebo síran měďnatý (20-25 kg / ha). Kyselé půdy musí být vápněné.

Technologie pěstování ovsa

Důležitost ovsa jako obilí byla dlouhodobě podhodnocena. Oves byl často vysetý v okrajových polích. Důležitost dobrých předchůdců, správná rotace střídání plodin byla podceňována. Oves se obvykle považuje za uzavírací plodinu.

Oves se vyznačuje silnějším vývojem kořenového systému a jeho větší asimilační schopností. Výnos ovesu však prudce stoupá, když je umístěn na dobrých předchůdcích. Nejlepší z nich zahrnují luštěniny, obdělávané a zimní plodiny. Dobrá reakce ovsa na dusík, účinné využití biologického dusíku, zdůrazňují význam luštěnin jako předchůdců a předchůdců.

Když jsou ovesy umístěny na dobrých předchůdcích, které se při rotaci otáčejí správným otočením, je možné v krátké době výrazně zvýšit výtěžnost této hodnotné plodiny. Nízké výnosy ova se často vysvětlují podceněním hodnoty předchůdce.

Rotace otáčení plodin často končí ovesem; To by však nemělo vést k závěru o možnosti výsevu ovsa u chudých předchůdců. Je možné nabídnout řadu odkazů při střídání plodin, což je dobrý předchůdce ovsa:

1. jetel, len, oves;

2. ďatelina, len, brambory, oves;

3. pára, zima, oves;

4. Pára, zima, brambory, oves;

5. Pára, zima, hrášek, oves.

Otáčení plodin má obrovský dopad na kontaminaci výsevu; v monokulturách a při setí na špatné prekurzory, se množství buriny prudce zvyšuje. Neustálé kultivace stejné kultury vede k rychlému množení plevelů, které se na ni přizpůsobily.

Organická a minerální hnojiva významně zvyšují výnos ovsa. Oves dobře využívá vliv hnoje, který byl zaveden v rámci předchozí kultury.

Sklizeň ovesu prudce zvyšuje minerální hnojiva. Účinnost různých druhů minerálních hnojiv závisí na jejich dávce a formě, na půdních podmínkách a obsahu živin v půdě.

Na sodden-podzolicích hlinitých půdách, oves dobře reaguje na zavádění dusíkatých hnojiv.

Při správném používání hnojiv se výnosy značně zvětšují, zvyšuje se odolnost rostlin proti suchu, chorobám, škůdcům, zvyšuje se krmná důstojnost zrna. Ječmen vyžaduje v počátečním období svého růstu a vývoje velké množství snadno dostupných živin. V tuto chvíli je velmi důležité poskytnout potřebné množství hnojiva.

Díky dobře vyvinutému kořenovému systému je ovsa velice efektivní při využívání plodnosti půd a živin z předchozí plodiny. Podle DN Pryanishnikov tvoří ovsa 3,75 tuny kořenových zbytků na hektar.

Oves se ve srovnání s ječmenem vyznačuje delší dobou asimilace živin a slabým shromažďováním prvků minerální výživy na začátku vegetačního období. Nejvyšší intenzita příjmu živin v ovesu je ve fázi přechodu do trubice - mléčný stav zrna. Na konci kvetení absorbuje asi 60% dusíku, 30-45% draslíku, 60% fosforu a 55% vápníku z celkového množství potřebného k vytvoření plodiny. Stejně jako všechny plodiny obilovin, na konci kvetoucího ovesu se zpomaluje přísun živin a v době úplné zralosti zrna začíná proudění živin tekoucí do půdy.

V zrně ovsa se maximální množství dusíku akumuluje ve fázi mléčného stavu zrna, draslíku a hořčíku - vosku a fosforu a vápníku - ve fázi úplné zralosti. V období úplné zralosti se převažující část dusíku a fosforu koncentruje na zrno a draslík ve slámě. Je třeba vzít v úvahu, že nevyvážená výživa dusíku obilovin zvyšuje vegetativní hmotnost a spotřebu vody pro transpiraci, snižuje odolnost rostlin proti chorobám a snižuje zrání zrna.

Z dusíkatých hnojiv pro oves je lepší zavést méně rozpustné formy.

Amoniak vodní přispět orání orání pole nebo pružinu během kultivace do hloubky 10-15 cm. Ve srovnání s jinými formami dusíkatých hnojiv amoniaku v menší míře usnadňuje ubytovací plodin.

Tabulka 5. Výpočet dávky minerálních hnojiv pro plánovanou plodinu

Systém pěstování půdy

Podzimní obrábění je hlavním článkem systému přípravy půdy pro sklizeň příštího roku. Závisí to nejen na kvalitě práce na jaře, ale také na produkci polních plodin.

Základní schéma podzimní pěstování půdy v severozápadní části nečernozemské zóny je oloupání strniště a orba. Jeho úkolem je snížit počet rostlin plevele, udržet vlhkost, vytvořit volnou ornou vrstvu a tím zlepšit plodnost a zdraví půdy.

Diskové kultivace se provádí v oblasti, plevelných rhizomatous plevelných tvořící podnoží a plevelů, jakož i k udržení vlhkosti v nuceném přestávce mezi sklizní a orbě. Strniště strniště čištění se provádí současně s jídlem nebo po něm.

Pole, plné kořene plevele, jsou ošetřeny lushchilniki skládek, a diskové sekačky jsou použity proti oddenku. V případě těžkého ucpání oběma typy rostlin plevelů se nejprve provádí skládka a pak se provádí opeření disku.

Hloubka zpracovávání strniště závisí na typu rostlin plevelů. Hloubka pěstování půdy proti každoročním plevelům je 5-7 cm, proti dlouhodobému zpracování se provádí v hloubce ložisek rizomů (12-14 cm).

Po vzejití plevelů: růžice vytrvalé trávy nebo shilets pšeničné trávy, která je obvykle 15-20 dnů po loupání, provádět kulturní orbu hloubky pluhu vrstvy.

V některých případech se políčka po obilovinách a luštěninách, které jsou převážně osídleny každoročními plevele, jsou okamžitě orány bez předchozího olupování.

Půda půdní půdy má výhodu oproti jarnímu orbě. Podle dlouhodobých údajů vědeckých výzkumných institucí je výnos jarních plodin v průběhu podzimní pěstování půdy o 0,2-0,3 t / ha vyšší než u jarního orění.

Účinnost podzimního orby v zóně Nečernozem závisí na čase jejího chování. V tomto případě jsou nejlepší ukazatele pro počátkem podzimního orba půdy (srpen-září).

Je dokázáno, že před orením je orba účinně oprášena. Tyto techniky jsou účinné směrem od jihu k severu. V zónách z stepní a lesních stepů se z aplikace stébání populace plevelů snižuje o 49-60% a výnos jarních plodin se zvyšuje o 10-15%. V lesní zóně se počet rostlin plevelů sníží o 25% a přírůstek plodin je asi 5%. Proto v lesní zóně v systému pěstování pustiny, je vhodné zkrátit operaci, aby se zabrala.

Vrstva vytrvalých trávy ve všech oblastech nečernozemské zóny by měla být brzy zvedána, pak se rychle rozkládá. Po orbě plodiny, pluhový pluh bez předběžného peelingu.

Předběžná kultivace půdy zaujímá významné místo při přípravě pole pro výsev jarních plodin. Je zaměřen na zachování vlhkosti v půdě, zvýšení mikrobiální aktivity, zlepšení provzdušňování, čištění půdy od klíčení semen plevelů, vytváří dobré podmínky pro stejné hloubky setí, získání kompletní a přátelských výhonky.

Na jaře musí být půda zpracována v krátkém čase, což umožní současnou práci na výsevu ranných jarních plodin. Pěstování půdy spočívá zpravidla od otřesů půdy a jejího pěstování. Brzké jarní hubení oraného pole přispívá k ochraně nahromaděné vlhkosti v půdě a zlepšuje kvalitu zpracování. Tato metoda se provádí selektivně, když půda zráží, aniž by čekala na to, aby celé pole bylo připravené, napříč nebo diagonálně směrem k orbě. Zpoždění s narušujícími vlivy vede ke ztrátě vlhkosti a s příliš brzkým zpracováním se účinnost bručení sníží.

Na silně podmáčených půdách i ve studeném deštivém prameni je z obilí vyloučeno hnusení orné půdy. V těchto případech, když půda dozrává, se kultivace s lancetovými tlapkami provádí ve spojení s "cikcak" břity nebo kotoučovými nástroji.

Na podzemních, podzolických a šedých lesních půdách po počátečním hrubení půdy se provádí hlubší uvolňování půdy - kultivace s bručením. V místech s dostatečnou vlhkostí, aby přerušovaný těžkých půdách hloubky uvolnění musí být 10-12 cm, na písčitých -. 4-6 cm Pokud je půda lehčí obydlené vytrvalých plevelů je třeba hlubší kultivaci, 10-12 cm, s prstenci válcováním válečky. V některých případech se kultivace okamžitě aplikuje na lehkou půdu bez předběžného varu. Při silně zhutňujících a otokových půdách je hloubkové uvolňování efektivnější - o 15-16 cm. Kultivace se provádí 1-2 dny před výsevem. Na poli, která jsou posetá trávou, nelze použít štěpkovače. Na pole kultivovaný, volný, lehký, půda od plevelných rostlin čistší může být omezeno na jeden otřesný do hloubky 5-6 cm brány „cik-cak“. Je zjištěno, že zhutňovací volné zeminy před naočkováním podporuje příznivější vznik sazenic a ke zvýšení výnosů na jaře plodin 0,15-0,30 t / ha.

Pro předvídání balení se doporučuje používat kluziště a kluziště. Na mokré, podmáčené půdě a také na zdvořilé jaro není balení provedeno. Na zralé půdě vede tato metoda k rovnoměrnějšímu setí plodin, přispívá k příznivému a časnému vzniku semenáčků. Takže při setí ve volné půdě padne na optimální vrstvu v průměru asi 50% semen; při zasetí v předem zhutněné půdě v optimální vrstvě je zapuštěno asi 80-90% semen. Klíčení polí se zvyšuje o 5-8% a výhonky se objevují o 1-3 dny dříve. V tomto případě se půda zahřeje lépe a zajišťuje rovnoměrnou vlhkost horní vrstvy. Zásoby vlhkosti v orné vrstvě zhutněné půdy se zvyšují o 2-10 mm a teplota půdy stoupá o 1,3 ° C. Předběžné balení podporuje vyrovnání půdy, což má velký význam pro kvalitu výsevu. Předběžné vyrovnání půdy musí být považováno za povinné ve všech regionech země. Při předběžné úpravě se používají kombinované agregáty. Například 3,6-RVC jednotka provádí jeden průchod na kultivační hloubky 15 cm, zničení hrudek ve vrstvě, na vyrovnání mikroreliéfem a pak zhutnění předseťovou půdy. Použití této jednotky snižuje přímé náklady o 40% a zdvojnásobuje produktivitu práce. Stroj AKPP-2,8 pro jeden průchod dělá minerální hnojiva, uvolňuje, rovná a obaluje ornou vrstvu půdy, semena semen.

Příprava osiva k setí

Semena obilovin používaných k setí musí splňovat požadavky stanovené státními normami, měly by být vyčištěny a tříděny. Často bezpodmínečně doporučuje zasít jen velkou část semen. Toto hledisko je přijatelné v případě, kdy se během období tvorby zrna a lití objevují příznivé povětrnostní podmínky. Hlavními parametry tohoto počasí jsou teplota vzduchu 15 ° C a relativní vlhkost vzduchu 60-70%. Objeví-li se tvorba obilí a nádob při teplotě vzduchu 13 ° C a níže, a relativní vlhkost vzduchu 80 až 30%, větší velikosti zrna je vytvořena jako fyziologicky dostatečně zralé a má nízký výkon secí vlastnosti ve srovnání s průměrem frakce (IG Strona, AG Ubozhenko 1970, VS Verevkin, 1973 a další). Semena, přivedené do standardního standardu osiva, pro dekontaminaci moření jednoho z fungicidů.