Výroba bylinné mouky a pelet: lukrativní zemědělské podnikání

Zemědělská sféra v Rusku je dnes považována za poměrně slibnou cestu, protože vláda konečně obrátila pozornost k ní - například mnoho začínajících podniků je dotováno dnes a jsou podporovány ve všech směrech státem. A oddělený řádek, zaznamenáváme následující obchodní myšlenku - výrobu vitaminové bylinné mouky a bylinných granulí. Prodáváním tohoto produktu v poptávce na trhu jako doplňkových látek do skotu můžete začít dobře vydělávat. Bylinná mouka je vitaminový doplněk k smíšeným krmivům nebo krmivo plné hodnoty získané sušením přírodních bylin. Jedná se o nejcennější produkt obsahující bílkoviny, karoten, vitamíny E, K a B.

Naše ocenění:

Zahájení investic - od 700000 rub.

Saturace na trhu je nízká.

Složitost zahájení podnikání je 6/10.

Výroba bylinné mouky a bylinných granulí je považována za nákladově efektivní, především kvůli vysoké poptávce po výrobcích. Sběr sena do budoucna není pro zemědělce vždy prospěšný - skladování zásob zaberá spoustu prostoru a výrobek sám o sobě ztrácí své užitečné vlastnosti v průběhu času. Bylinná mouka je další věc. Je vysušený za určitých podmínek a tvarován do granulí, může být skladován po velmi dlouhou dobu a jeho složení se nemění současně. Vzhledem k tomu, že hospodářská soutěž v tomto odvětví prakticky neexistuje, může prodej hotových výrobků přinést podnikateli vysoké zisky - a to i při zohlednění jeho prodeje pouze na místním trhu.
Dalším argumentem ve prospěch tohoto podnikatelského záměru je jednoduchost technologie, která umožňuje výrobu bylinné mouky doma. Můžete umístit jednoduché vybavení na základě vlastní garáže nebo předměstí. A dokonce i nespecialista v této oblasti dokáže zvládnout technologické etapy.

Bude to dostatečně výhodné, aby po dlouhou dobu již fungovala na tržních farmách produkce bylinné mouky. Ukazuje se, že užitečné jídlo může poskytnout nejen své hospodářské zvířat, ale i dodávat produkt do blízkých farem. Chcete-li to udělat, jen něco, co bude muset studovat poptávku a koupit mini-instalace, protože velké výrobní kapacity není třeba tady.

A to i přes skutečnost, že produkce rostlinných granulí je sezónní záležitost, společnost i v tak krátkém čase bude schopen zajistit velké zásoby hotového výrobku, který pak může prodat velkých nebo malých velkoobchodní zemědělce.

Co podnikne podnikatel, který se rozhodl spustit mini závod na výrobu bylinné mouky?

Sortiment a povolení k podnikání

Přes nejjednodušší technologii může produkce produkovat produkty různé kvality. A je rozdělena do tří tříd. Oddělení je založeno na obsahu konečného produktu karotenu - čím vyšší je třída, tím je výživnější přísada, a proto je dražší. A aby bylo možné produkovat výrobu všem segmentům obyvatelstva, je lepší, kdyby linka na výrobu bylinné mouky produkovala všechny své možné třídy.

K uzavření ziskové smlouvy s velkoobchodními odběrateli musí být výrobek certifikován za kvalitu. Za tímto účelem by měl Rospotrebnadzor předat balíček dokumentů, po němž podnikatel obdrží veškerá povolení k výkonu zákonných činností. Pokud není čas na shromažďování dokumentů a příprava vzorkových vzorků pro analýzu, můžete tuto otázku položit kvalifikovanému právníkovi.

Technologie získávání bylinné mouky a bylinných granulí

tráva výroby mouky technologie zahrnuje zpracování různých lučních a polních plodin. - jetel, vojtěška, nivinyaka, řebříček, pšeničný, třezalky tečkované, etc. V podnicích tvoří zřídka důkladné třídění vstupních surovin, a proto speciální mlýn těsně zapadá do jediné hmoty všech bylin.

Obecně lze technologickou linii pro výrobu vitamin-bylinné mouky prezentovat takto:

 • Primární broušení surovin.
 • Sušení rostlin.
 • Mletí trávy.

V zásadě lze tuto technologii dokončit, protože na výstupu se připravujeme k prodeji bylinné mouky. Ale výroba bylinné mouky v granulích bude vyžadovat přítomnost posledního stupně - granulace mouky.

Ať už je konečný produkt, mouka nebo granule, v poslední fázi je přiváděn do jednotky pro balení a balení.

Popisovaná technologie je docela "pracující". Dnešní podnikatelé se však snaží zavést takové metody tvorby bylinného doplňku, který by výrazně snížil náklady na tento proces. Například není to neobvyklé, že praktikující vyčistěte drcenou hmotu před sušením, aby se zachoval karoten a trávit méně času sušením výrobku. Ale v tomto případě budete muset vynaložit peníze na další rostliny pro bylinkovou mouku, což není vždy vhodné pro začínající podnikatele, omezené prostředky.

Zajímavé články:

Technické vybavení dílny

Po vyhotovení sortimentu a technologie bude nutné vybavit budoucí podnik. Cena vybavení pro bylinkovou mouku je poměrně vysoká - od 2500000 rub. Můžete snížit náklady na nákup strojů od asijských dodavatelů - dodávají zařízení ne horší, ale s nižšími náklady.

Technologická linka pro výrobu a granulaci bylinné mouky

Kompletní řada zahrnuje následující stroje a zařízení:

 • Průmyslové drtiče.
 • Dopravníky.
 • Chladicí věže.
 • Plnicí a balicí stroj.

A aby se získala granulovaná bylinná přísada, linka bude muset být znovu vybavena granulátorem, jehož cena začíná od 500 000 rublů.

V mini obchodě bude dostatek zařízení malého a středního výkonu - 200-500 kg / h.

Pokud takový impozantní prostředek není k dispozici podnikateli. Zařízení na výrobu bylinné mouky si můžete zakoupit sami. Bude vyžadovat poloautomatické sušiče a drtiče. Nákup všech potřebných zařízení bude trvat maximálně 500 000 rublů. Ale s touto verzí zařízení nebude možné vyrábět velké množství zboží, což znamená, že zisk bude mnohem menší než to, co lze získat při práci s plně automatizovanou linkou.

Oblíbené publikace:

Vše o sbírce bylin jako obchod.

Ziskovost plánovaného podnikání

Období návratnosti podniku bude záviset na provedených investicích a pevných cenách konečného produktu. Kolik bude obecně vyžadovat zahájení plnohodnotného obchodu?

Chcete-li si koupit drtiče bylinné mouky a dalšího vybavení, připravit prostory pro práci a zásoby surovin, musíte investovat nejméně 3,000,000 rublů. Uspořádat domácí podnikání s více jednoduchými stroji a bez pronájmu výrobního prostoru může být doslova 700000 rublů.

Pokud jde o zisk, lze jako základ pro výpočet použít následující ukazatele. Bylinná mouka je na trhu 10000-15000 rublů za tunu. A jeho náklady ve stejné době 4000-8000 rublů za tunu. A to je vynikající ukazatel ziskovosti. Umožnit podnikateli vytvořit vysoce výnosné podnikání. Granulovaná bylinná mouka stojí o něco dražší - od 12 000 rublů za tunu. Proto je uvolnění tohoto produktu pro začínajícího podnikatele výhodnější.

Organizace výroby vitamin-bylinné mouky

Bylinná mouka je vyschlá tráva zvláštním způsobem a formuje se do granulí. Takové potraviny lze snadno trávit zvířaty, skladovat po dlouhou dobu a uchovávat všechny živiny a vitamíny. Tento krmivo se používá jak ve velkém měřítku, tak v malých farmách. Mezi hlavní výhody takového krmiva stojí za zmínku nízké náklady a možnost dlouhodobého skladování. Uskutečňování zásob obyčejné suché trávy není vždy prospěšné, zejména proto, že trvanlivost sena je malá. Bylinná mouka zabírá minimální úložný prostor a může trvat déle.

Rozvoj zemědělství se postupně zvyšuje, zejména proto, že tento průmysl nedávno získal od státu podporu. Proto výroba krmiv, zejména bylinné mouky, může přinést dobrý příjem.

Výhodou je také téměř úplná absence konkurence na tomto výrobním trhu, což výrazně zvyšuje prodejní příležitosti. Prodej lze zakládat i na místním trhu, protože zemědělci již dokázali zhodnotit používání bylinné mouky v krmení.

Výroba bylinné mouky je jednoduchý proces, který nepochybně přispívá k přínosům tohoto odvětví. Zařízení pro výrobu je snadné koupit, je levná a zabírá málo místa. Tak je možné organizovat výrobu doma - zajistit vlastní farmu s bylinkovou moukou a také ji dodat do nejbližší farmy.

Granulovaná bylinná mouka

Bylinná mouka v granulích je vynikajícím jídlem, které nemění jeho složení a uchovává všechny užitečné látky během skladování. do obsahu ↑

Výroba

Výroba bylinné mouky je snadná, proto potřebujete speciální vybavení a oddělený pokoj. Výběr zařízení pro výrobu bude záviset především na rozsahu. V počáteční fázi, například při přípravě krmiva pro vlastní farmu, bude k dispozici dostatek miniinstalace, která je levná a nevyžaduje další údržbu.

V procesu vývoje výroby lze vylepšit zařízení, zvýšit produktivitu a objemy. do obsahu ↑

Zadávání surovin

Výroba bylinné mouky je sezónní, ale i v tomto krátkém časovém období si můžete zásobit suroviny a uvolnit velké množství krmiva. Za tak krátkou dobu je možné organizovat a organizovat výrobu, zásoby surovin a po prodeji velkým a malým velkoobchodům.

Pro výrobu surovin. Zelená hmota - toto je název surovin pro budoucí bylinkovou mouku. Jedná se o obvyklé trávy, trvalé a roční louky, řepy, obiloviny a další.

Základní zařízení pro výrobu bylinné mouky

Technologie výroby potravin je poměrně jednoduchá, skládá se ze tří fází:

 1. Drcení primárních surovin.
 2. Stříkání a sušení.
 3. Re-broušení.

Výstup již produkuje hotový výrobek, který lze pomocí speciální techniky převést na granule.

Linie pro výrobu bylinné mouky

V počáteční fázi si zemědělci koupí speciální mini-jednotky, po kterých je nutné rozšířit výrobu, pokud je třeba zvýšit objem výrobků.

Pokud mluvíme o nezbytném vybavení, je to:

 • Drtič - pro mletí trávy;
 • dopravník - pro pohodlné dodávky surovin a zjednodušení manuální práce;
 • chladicí kolony;
 • granulátor - konverzi výsledných surovin na granule;
 • balicí a plnicí zařízení.

Pokud uspořádáte podnik, musíte si koupit všechna zařízení najednou, což nemůže být levné. Pokud se výroba postupně rozšiřuje, můžete to udělat s minimálními náklady. Také, pokud existuje potřeba úspor, zařízení lze zakoupit od málo známých výrobců.

Také náklady na vybavení budou záviset na jeho kapacitě. Například pro začátečníky stačí mini-dílna s celkovou kapacitou až 500 kg / h. Pokud je výroba nezbytná k zajištění dodávek potravin pouze z vlastní farmy, můžete si dokonce zakoupit zařízení s kapacitou až 200 kg / h.

Celkově získání takového zařízení stojí podnikatel od 300 000 do 500 000 rublů a to je minimum. Ne každý má takové prostředky, ale to neznamená, že byste měl opustit takovou představu o obchodní organizaci. Zařízení na výrobu bylinné mouky můžete zakoupit s vlastními rukama. Bude to stát méně, ale ruční práce bude nutné zde.

Bylinná mouka s vlastními rukama

Je třeba poznamenat, že vysoce kvalitní bylinná mouka bez speciálního vybavení jednoduše nefunguje. Suroviny (tráva) by měly být řádně vysušeny - určitou dobu a při určitých teplotách.

Pro výrobu doma je nutný drtič a granulátor se používá k přeměně granulí na granule. Při správném přístupu, dostupnosti určitého nástroje a dovedností lze takové zařízení vyrábět samostatně. Domníváte se, že prodej těchto produktů se nedá snadno přizpůsobit, musíte si zakoupit miniinstalaci.

Pokud existuje touha, pak s pomocí drtiče a mini-rostlin pro výrobu, můžete nastavit počáteční fáze podnikání. Bylinná mouka je mezi zemědělci velkou poptávkou, takže návratnost tohoto druhu podnikání je vysoká. Dokonce i investice do výrobních fondů můžete rychle vyhodnotit výsledky a návratnost. do obsahu ↑

Organizujeme výrobu bylinné mouky

Vedle řádně organizované výroby je třeba postarat o prostory, personál a hangáry pro skladování hotových výrobků. do obsahu ↑

Místnost

Předpoklad výroby musí nejprve splnit všechny stanovené normy a normy. Určitá vlhkost a teplota vzduchu jsou velmi důležitými ukazateli ve výrobě. Porušení norem může vést ke skutečnosti, že konečné produkty budou prostě špatně kvalitní. Velikost místnosti závisí na objemu výroby.

Zaměstnanci

V úvodních fázích nebude velký personál potřebný, výroba je zcela nezávislá.

Obecně je třeba vzít v úvahu, že pracovníci budou potřebovat následující účely:

 • kosení trávy;
 • obstarávání surovin a jejich přepravy;
 • přímá výroba výrobků.

Bude také zapotřebí balicí stroje a balicí stroje. Pokud existuje speciální zařízení, je potřeba pracovníků snížena. do obsahu ↑

Skladování hotových výrobků

Po výrobě mouky je skladován v samotném skladu. Pokud je mouka skladována ve velkém množství v nezralé formě, dochází k významné ztrátě užitečných látek, a proto se doporučuje, aby byla granulována a briketována.

Granulovaná mouka může být skladována v papírových pytlích po dobu až 1 roku bez ztráty živin za předpokladu, že byla zjištěna určitá vlhkost a teplota.

Vyhledávání prodejních kanálů produktů

Hotové výrobky mohou být prodávány v malém a velkém velkoobchodu do blízkých farem. Pokud jsou objemy velké, můžete vstoupit na zahraniční trh, ale měli byste vzít v úvahu skutečnost, že v tomto případě bude nutné získat veterinární osvědčení chemické laboratoře, tedy jednoduše certifikovat vaše zboží. do obsahu ↑

Ziskovost výroby bylinné mouky

Výnosnost tohoto podnikání je poměrně vysoká, je založena na vysoké poptávce po takovém krmivu. Náklady na přípravu a pěstování surovin jsou nízké, výrobní technologie jsou poměrně jednoduché. To vám umožní organizovat firmu doma. Navzdory skutečnosti, že podnikání je sezónní, jeho návratnost je vysoká a všechny peníze investované do organizace procesu se vracejí poměrně rychle.

Analýza ziskovosti dokazuje, že do půl roku existuje skutečná příležitost vrátit všechny vynaložené prostředky a již obdrží přímý příjem z podnikání. Organizace tohoto druhu podnikání bude stát od 300 000 do 1 500 000 rublů, v závislosti na typu zařízení a jeho kapacitě.

Při nedostatku čerstvého krmiva (zima, jaro) se poptávka po produktech výrazně zvětšuje, obrat prodeje se zvyšuje.

Expert nám vypráví o vitaminové trávě:

Efektivní zařízení pro výrobu rostlinných granulí

Každý den se člověk ráno probudí, snídá a půjde do práce. Je to obyvatel města: káva s mlékem - časté snídaně na stole. Mléko se dá snadno koupit v nejbližším supermarketu, ale jen málo lidí z města ví, jak dlouho trvá od pole až po stůl spotřebitele.

Kolik síly je nutné, aby zemědělské struktury země rostly, krmily a zásobovaly město velkým množstvím mléka a masa ve vysoké kvalitě. Pro usnadnění práce (krmení hospodářských zvířat a ptáků) byla vytvořena zařízení pro výrobu rostlinných granulí.

Potřeby hospodářských zvířat

V létě nejsou žádné problémy: krávy pasou na louce a klidně dávat 10-12 litrů mléka denně. Na podzim a ještě víc v zimě jsou věci horší a je třeba vytvářet rezervy. Dříve se omezili na seno. Kráva v létě - a půl roku kráva na suchém přídělu. Ale čas nehybně stojí. Dnes byly vytvořeny speciální technologické linky pro výrobu bylinné mouky obohacené vitamíny.

Komplex umožňuje vyrábět granule i mouku. Zařízení na výrobu rostlinných granulí je velmi všestranné. Umožňuje vyrábět nejen potraviny pro hospodářská zvířata, ale i paliva. Granule o průměru 2 až 10 mm jsou dokonale vhodné pro univerzální topný kotel. Suroviny jsou roční a celoroční. Také vhodné pro přípravu krmiva jsou kopřiva, lupina, koza a lucerna.

Výrobní linka

Linka pro výrobu pelet není něco složitého a nákladného. Zde je jeho kompletní sada:

 • Dopravní pás, kterým se surovina přivádí do řezačky;
 • cyklón, nasávaný vzduch;
 • Vysoušeč, který odstraňuje vlhkost na minimálně 10%.

Po sušičce spadne surovina na drtič typu kladivo. Na výstupu se získají částice o velikosti 1-3 mm, které jsou po granulátoru chlazeny ventilátorem. Na zvláštní tabulce jsou granule oddělené od sklízečů. Dva typy produktů jsou baleny na samostatných linkách. V závislosti na výkonu je cena linky od 2 do 9 milionů rublů. Zařízení pro rostlinné granule je považováno za levné a ziskové. Rychle se vyplatí a nevyžaduje velké množství personálu údržby.

Bylinné granule

Použití rostlinných granulí u hospodářských zvířat a drůbeže je velmi účinné. Obsah aminokyselin, karotenu, vitamínů podporuje lepší trávení a trávení potravin v těle zvířat a ptáků. Výsledkem je, že kráva dodá mléko více o 10%, pták - více vajec o 15% a mladí na výkrm přidá hmotnost na 20%.

Výroba bylinných granulí je populární v celé evropské a asijské části kontinentu. Výjimkou jsou možná jen pouště a polopouště. Je třeba poznamenat, že pro výrobu těchto produktů je nutné používat mladé rostliny. Koneckonců obsahují pouze více než 20% bílkovin, ale jsou bohaté na stopové prvky a aminokyseliny. A pouze z mladých rostlin produkují vysoce kvalitní potravu pro zvířata a ptáky.

Pivo

Na lince pro zpracování plodin můžete použít obě obiloviny i přísady pro výrobu piva. Pivovar používá také zařízení na výrobu rostlinných granulí. Zrno ječmene je vyráběno pomocí linií. Toto pivo musí, z něhož je kapalná složka oddělena. Země v Evropě (Německo, Česká republika, Rakousko) se podílejí na sklizni pro budoucí zralý chmel. Podléhá také procesu granulace a dodává se pivovarům. Chmel v granulích je široce používán, protože může být skladován po celý rok.

Použití linek není omezeno na výrobu krmiv, paliva, které tvoří vaření. Používají se všude, kde se vyžaduje ošetření vegetace: výroba čaje, léků, přísad do potravin, koření. Dnes je toto zařízení na vyžádání a aktuální.

Vlastní podnikání: výroba bylinné mouky a bylinných granulí

Jak je známo, hlavní stravou mnoha druhů hospodářských zvířat je tráva. Ale čerstvá tráva je k dispozici od jara do podzimu. V létě je sklizeno pro budoucí použití a vysušeno ve seno, které pak jde do krmiva. Toto je však velmi namáhavé a dlouhé. Chcete-li skladovat dostatečné množství sena pro zimní období, je zapotřebí dostatek místa. A nakonec v suchém seno (zejména při dlouhém skladování) je zásoba živin mnohem nižší než v čerstvé trávě. Moderní technologie umožňují vytvářet nové způsoby sběru trávy, které pomáhají udržet v něm užitečné součásti. Patří sem výroba vitaminové bylinné mouky a bylinných granulí.

Krmení nové generace

Co je bylinné jídlo? Tento protein potraviny pro dobytek a drůbež, a odvozený z uměle suché trávy sklizené v raných vegetativních stádií (první stupeň vzhled poupat), suší se při vysoké teplotě a rozmělní na prášek. Travní moučka se používá jako náhrada za sena a jako kvalitní vitamín hnojení s vysokým obsahem karotenu v kombinaci s hrubým nebo krmivem. Využití specializovaného zařízení pro výrobu travní moučky vyhýbá značné ztráty suroviny, které jsou pozorovány v přírodně sušených bylin (lámání výhonky, květy a listy). Také tento způsob výroby odstraňuje nepříznivý vliv vlhkosti a výskyt různých biochemických a mikrobiologických procesů. Tráva je vyrobena z bylinné mouky. Granule dobře na skladování, na rozdíl od sena, že konvenční způsob může zhutnit předlisek, plísní nebo hnilobou. Odborníci říkají, že při sušení bylina uměle obsah krmení jednotek se zvyšuje alespoň 1,5 krát, protein - 1,6, sacharidy - 3,5, a karoten - 7-8 krát. Kromě toho, travní moučka a pelety jsou snadněji stravitelné než sena, dává dobrý přírůstek hmotnosti a produkci mléka. Na Západě, tento druh potravy je široce používán v průmyslu krmiv, a to především při výrobě krmiva pro drůbež, prasata a mladého skotu.

Výroba bylinné mouky a pelet z čerstvě vysekávaných tráv je slibnou činností, protože výnos šťavnatých krmiv je několikrát vyšší než výnos zrna. Potřeba přísného dodržování technologických požadavků a nákladné technologie je však velmi nákladná. Tato výroba zahrnuje nepřetržitý proces, který probíhá prostřednictvím integrované mechanizace všech stupňů mouky z vaření bylin. Tyto etapy zahrnují sekání zelené hmoty, nakládání a následnou dopravu surovin, sušení, broušení, uložení pro skladování. Zvažme je podrobněji.

Proces výroby bylinné mouky a bylinných granulí

Nabídky franšíz a dodavatelů

Jako surovina pro výrobu mouky používá nasazená jednoleté a víceleté trávy, luční s vysokým obsahem luštěnin a podobně. D., setý oves, vojtěška, jetel, kozí routa, kopřiva, lupiny. Z typu sklizené traviny závisí nutriční hodnota krmiva. Ty jsou potvrzeny veterinárním osvědčením a / nebo chemickým laboratorním závěrem. Stejně jako je tomu v případě čerstvého krmiva, jsou tři základní typy materiálů: trávy, luskoviny (vojtěška, jetel, nebo, alespoň - kozí rue), luštěniny směs (vikev-ovesné směsi nebo atd...).

Výšku fazolí, která se má řezat, musí být asi 50 centimetrů. Optimální čas pro sklizeň jetele a lucerny pro výrobu bylinné mouky je konec sledovací fáze. Doba trvání této fáze je přibližně 21 dní. To znamená, že během vegetačního období, kdy jsou fazole nakrájeny, lze shromáždit 3-4 plné řezy kvalitní zelené hmoty. Loutkové trávy začínají sázat během výstupní fáze do trubice (během tohoto období je výška rostlin asi 30 cm). Kvalita hotového výrobku závisí do značné míry na kvalitě surovin pro řeznou nebo bylinkovou mouku. Trávy s jedním řezem se doporučují používat déle než 12 dní. Vědecky zjistila, že většina karotenu v rostlinách je obsažena v ranních hodinách od 6 do 10 hodin. Potom se její hladina začíná snižovat a o 20 hodin se jeho počet může snížit o 4 až 6krát oproti počátečnímu. Proto, aby bylo zachováno maximální množství karotenu v krmivech, je nejlepší sešit a zpracovávat krmné plodiny v časných ranních hodinách, ale určitě ne vždy lze dodržet tento požadavek.

Chcete-li zvýšit produktivitu sušiček, je třeba trávu co nejlépe brousit. Maximální přípustná velikost částic v první fázi zadávání surovin by neměla přesáhnout 110 mm. Nejméně 80% celkového objemu by mělo být velikosti částic do 30 mm. Věřte mi, že čas strávený na ostření a úpravu nožů řezačky se v budoucnu splácí úsporami paliva (jedním z největších položek výdajů) a výrazným zlepšením kvality výrobků.

Celková ztráta hmotnosti při kosení trávy a nakládání do přepravy by neměla být vyšší než 2%. Pro sklizeň travní hmoty s jejím současným mletím vyžadují speciální vybavení: sklízecí řezačky samohybné ( "Don-680", "MARAL-125", KSK-100A, atd...), Semi-namontované samohybné kombajny ( "Polessye-3000"), samohybné komplexy nebo tažené sklízecí stroje na traktory třídy trakce 1,4; 2 a 3. Současně je kombajn nastaven pro jemné řezání.

Je velmi důležité stanovit proces přepravy zemní hmoty na místo dalšího zpracování surovin. V takovém případě by se neměla povolit jeho ztráta nebo znečištění: doba mezi sečením čerstvé trávy a sušením (včetně doby skladování na místě sušicí jednotky) by neměla přesáhnout dvě až tři hodiny. Faktem je, že na volné hromadě se nasekaná tráva rychle zahřívá, čímž ztrácí nejcennější vlastnosti. Abyste tomu zabránili, musíte synchronizovat přepravní práce a sušičku. Jako transport použité traktorové přívěsy a sklápěče s dalšími oky. Strany minimalizují ztráty, udržují trávu při nakládce, přepravě a vykládce.

Takže méně než tři hodiny po kosení by se tráva měla dostat k sušení, po které bude tráva hmota rozemletá na mouku. Rozdrcená hmota je přiváděna do sušicí jednotky na podavači, odkud je dopravována k sušícímu bubnu podél dopravníku a šikmého dopravníku. Sušení se provádí při teplotě ohřevu suroviny nejvýše 70 ° C. Relativní vlhkost hotové bylinné mouky by měla být 8-12%, a bylinné řezání - 10-15%. Porušení těchto požadavků (například sušení surovin na 5-6%) může vést k masové ztrátě karotenu a bílkovin, stejně jako ke zvýšení rizika požáru. A pod sušením může hmota přetížit motor drtiče a způsobit časté ucpávání roštu. Ztráty karotenu v procesu sušení podle požadavků by neměly být vyšší než 5% a ztráty sušiny - ne více než 2%.

Pro vysoká teplota sušení může být použit pro sušení jednotky (liší se kapacita - od 0,5 do 1,5 tun suchého materiálu za hodinu), nebo nízkoteplotní sušárny, kde se vzduch zahřívá na 100-130 ° C, pomocí tepla, a hmota se zpracovává elektromagnetického pole s mimořádně vysokou což umožňuje výrazně urychlit proces a zlepšit kvalitu výrobků. Při výstupu bubnu ze sušené hmoty se uvolňují těžké částice a cizí inkluze.

S použitím stejné linie získaných surovin lze vyrábět bylinkovou mouku, bylinné granule a bylinné řezání. Technologie výroby řezání trávy je obecně stejná. Jediný rozdíl je, že suchá hmotnost cyklonu nespadá do mlýnku (pro výrobu mouky) a ve speciální nádobě nebo přívěsu traktoru, kde je udržován v souladu s pravidly požární bezpečnosti po dobu nejméně dvacet hodin, a pak poslal do úrovně skladu vlhkost 17-19%. Trávníkové řezání má poměrně velký objem, takže v příštím stupni výroby je výhodnější briketovat. To bude vyžadovat dodatečné vybavení - lisovací briketovací stroje, které kompaktují řezání při vlhkosti 13% v briketách. Po dokončení práce je nutné zkontrolovat, zda v kanálech lisu není žádná vlhkost vyšší než 12%.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Pokud výroba řezání v této fázi skončí, pak v případě výroby bylinné mouky a granulí, to je daleko od konce. Jedním z nejdůležitějších kritérií pro kvalitu bylinné mouky je procento karotenu v něm. Protože při zpracování hmotnostní podíl trávy nevyhnutelně snižuje ke snížení ztráty v krmivu jsou zavedeny uměle pěstované nebo antioxidanty santohin diludin v dávce 0,02% hmotnosti zpracovaného krmiva. To vám umožní snížit ztrátu karotenu o 2-2,5krát. Antioxidanty musí být rozpuštěny v plnidle, jehož role jsou tuky nebo voda (v případě santohinu kyseliny chlorovodíkové).

V dalším stupni se po broušení provádí granulace bylinné mouky. Tento postup má několik výhod. Granule jsou vhodnější k použití (pro distribuci zvířatům). Taková forma může snížit potřebu skladovacích zařízení 3-3,5-krát (zejména ve srovnání s sekání trávy), ke snížení ztrát při dopravě a skladování, stejně jako více vhodné pro nakládání a vykládání mechanizovaný sklad.

Granulace se provádí za pomoci speciálních zařízení - oddělených granulátorů s kruhovými matricemi nebo granulačními liniemi. V granulátovém zásobníku se tvoří granule o daném průměru. GOST 18691-88 průměr zrna by měla být 3,0 až 25,0 mm (nejběžnější bylinné granulí o průměru 8 mm), délka - ne více než dva průměry, hustota - 600 - 1300 kg / m3 a kroshimost - ne více než 12%, hmotnostní podíl pevné látky v bylinné mouky by měla být v rozmezí 88 až 91% (vlhkost - 12 - 9%), granulí - 85 až 90% (vlhkost - 15 až 10%). Úroveň vlhkosti je velmi důležitá, protože na tom závisí kvalita hotového výrobku.

Když je mouka stlačena, teplota v granulích se výrazně zvyšuje a musí být rychle ochlazena na teplotu okolí. Pomalé chlazení vede k významným ztrátám karotenu. Chlazení by nemělo trvat déle než 15 minut, pak ztráta karotenu bude zanedbatelná a splní normu na 5%. Z těchto důvodů, po granulátor byl přiváděn do chladicí dopravník, kde jsou chlazené proti proudění vzduchu z ventilátoru, a na to - prosévání tabulky, kde je rozptyl oddělený od tvaru pelet. Plazátka a zlikvidované granule se vrací granulátorem pomocí šnekového dopravníku a pelety, které splňují požadavky GOST, jsou zaslány do váhy. Připravené rostlinné granule se nalijí do papírových třívrstvých kraftových pytlů o objemu 30 až 50 kg nebo do sáčků Big-Bag o hmotnosti 1000 kg. Granule v pytlích o hmotnosti 30-50 kg jsou zpravidla prodávány v maloobchodu nebo malém velkoobchodu a balíčky Big-Begi jsou středně velké. S velkým velkým traumatálním granulem se většinou naloží hromadně v nákladní dopravě. Během balení by teplota produktu měla odpovídat teplotě okolí (je dovoleno překročit 8 ° C). Naplněné pytle jsou ušité malými kusy a jsou uloženy na paletách až do výše dvou metrů. Chcete-li přesunout palety, odeslat tašky do skladu, vykládat a zatížit, budete potřebovat univerzální nakladače.

Obchodní oddělení: [email protected]

Telefony +7 926 350 51 04

Linka na výrobu mouky z vitamínů a bylinek

Zde: zařízení na výrobu vitamin-bylinné mouky, zařízení na výrobu smíšených krmiv, prodej výrobních linek VTM

Pozor prosím!
Linka pro VTM zahrnuje novou modernizovanou sušičku 2. generace ASKT.
Vlhkost surovin až do 80-85%
Všechny informace o sušičce na stránce "Aerodynamická sušička píce"

Suroviny pro výrobu vitamin-bylinné mouky: nasazené trvalky a roční trávy, stepní tráva s velkým podílem luštěnin atd., lipnice luční, vikev a ovsa, lupina, vojtěška, jetel, kozí routa, jehlice, vrcholky okopanin, nakládání zeleniny a dalších tradičních materiálů... A ještě máme -. Efektivní granule z kopřivy a kukuřice zralosti.

Konečný produkt: granule 2,5-10 mm, vlhkost 9-12%
Hustota granulí: 0,8 -1,1 kg / dm. cu.
Sypná hustota granulí: 600-700 kg / m3.

Vlhkost čerstvě posekané trávy činí 82-85%.

Vlhkost trávy pod trávou 65-70%

Výhody naší linky pro výrobu vitamin-bylinné mouky ve srovnání s domácími i zahraničními protějšky:

 1. Minimální ztráta vitamínů - až 5%
 2. Kompaktní rozměry - schopnost lokalizovat zařízení v malých oblastech
 3. Výbušná a protipožární bezpečnost
 4. Vysoká spolehlivost a snadné použití
 5. Rychlá návratnost
 6. Možnost celoročního zpracování dalších surovin (za přítomnosti dodatečného vybavení)
 7. Krmivo nejvyšší kvality - mimo soutěž a mimo kategorie

Ekonomický účinek metody To je, že kvalita jeho získaných produktů může být ve srovnání s metodou lyofilizačního (sublimace), a na cenu, že je levnější než analogy (rotoru, v případě, buben pnevmosushka (pseudo aerodynamiky) a další metody, které používají klasické zákonů termodynamiky). A také překonává kanadskou technologii KDS - způsob kinetického klepání vlhkosti.

Technologie ASKT (aerodynamický sušič kombinovaného typu) je dnes nejnovější a slibná technologie. Chcete-li odstranit 1 tunu vody, vyžaduje se až 100 kW energie (asi 1 mW v bubnu, asi 5 mW v sublimační komoře). Expoziční teplota je od 30 do 90 stupňů Celsia (a v případě, kdy je nutné udržovat maximální režim bílkovin a vitamínů 30-60 stupňů Celsia). Doba vysychání je pouze 18 sekund. Ztráty užitečných látek jsou srovnatelné s metodou sublimace 5,7-12% (v závislosti na režimu sušení). Kapacita vysoušečů ASKT za hodinu je zcela srovnatelná s klasickou sušičkou bubnů.

Tak, k dnešnímu dni, ekonomicky efektivní a oprávněné použití při výrobě potravinářských prášků, prémie, suchých dávek, potraviny pro děti, doplňky stravy, krmivo s vysokým obsahem biologicky aktivních látek a bílkovin, vysoce účinné hnojivo z hnoje a vrhu je sušička na principu ASKT. Tato technologie je dnes nejúčinnější jak z pohledu spotřeby energie, tak z hlediska kvality výrobků.

Naše instalace dosud nemají na celém světě žádné analogie ani z hlediska kvality přijatých produktů ani z hlediska produktivity, ani v ceně za tunu hotového výrobku.

konkurenční výhody krmných linií metodou ASKT

 1. + Suroviny lze sušit bez předchozího lisování a sušení (pracuje s přirozenou vlhkostí až 80%). Na světě neexistují žádné analogy
 2. + UV, IR nebo mikrovlnné záření se nepoužívají
 3. + Ultra krátká expozice (pouze 8 sekund) s nízkými konvenčními systémy s teplotou sušení od 40 ° -60 ° C do -90 ° C a 10 s teplotou 30-40 ° C
 4. + Ukládání 95-97% všech živin, vitamínů, ovocné kyseliny, polysacharidy, biologicky aktivní látky, aromatické látky, aromatické látky, atd složky, stejně jako výchozí materiál, energii všech surovin
 5. + Prášky a granule nejvyšší kategorie podle protokolů laboratorních testů
 6. + Zachování buněčné struktury a úplná sterilita konečného produktu
 7. + Vlhkost 8-10-12%
 8. + Pokud jsou splněny pravidla technické údržby, je možnost práce linky 18-20 hodin denně
 9. + Nejnižší ztráta vitamínů na světovém trhu během skladování (granule 0,5-0,7% ročně, prášek - 2-5%)
 10. + Během provozu se nevytváří kondenzace
 11. + Pouze na ASKT se používá kombinovaná metoda sušení. Neexistuje odpařování, ale dynamická dehydratace. Metody sušení: vír, fluidizace, metoda separace toků, kinetická energie a metoda protiproudů.
 12. + Nevyžaduje se přípravné fermentace surovin a / nebo dodatečné obohacení produktu
 13. + Výbuch a požární bezpečnost linky
 14. + Kompaktnost zařízení - výrobní místnost s ohledem na zavěšení zařízení ve vysoké nadmořské výšce lze také použít pro dočasné skladování surovin a hotových výrobků
 15. + energetická účinnost. U 1 tuny odebrané vlhkosti ze zařízení 65-70% vlhkosti se spotřebuje méně než 50 kW elektrické energie.

Celkový čas celého cyklu sušení je 18-20 sekund, počáteční teplota činidla je 60-80 ° C, konečná teplota je 30 ° C

Složení linie s granulací je výroba vitamin-bylinné mouky a smíšené krmiva:

 • 1. Aerodynamická sušička s technologií ASKT
 • 3. Granulační jednotka (Bunker-agitator + granulator + Remote)
 • 4. Dopravní pásový škrabák
 • 5. Sloupec nebo chladicí jednotka
 • 6. Plnicí jednotka (dopravník + váhy + rám)
 • 7. Ovládací panely

Srovnání bubnové sušárny a sušicího komplexu ASKT

Sušením je obvyklé pochopit proces odstraňování vlhkosti, který je zajištěn evakuací vytvořených výparů nebo odpařováním. Takový postup se provádí s ohledem na účel výchozího materiálu, jeho další použití a následné zpracování. V důsledku sušení některé materiály mění své vlastnosti, jejich pevnost, tepelné izolační vlastnosti se zvyšují. Za tímto účelem se v odvětvích národního hospodářství používají různá zařízení, která umožňují vysychání velkého množství surovin. Nejběžnějším z těchto zařízení je sušicí buben.

Účel sušičky bubnů

Takové agregáty se používají hlavně pro sušení granulárních i hrudkovitých materiálů. V závislosti na kvalitě zpracovaných surovin, druhu, optimálním provedení sušícího bubnu, jeho velikosti a potřebných výpočtech tepelné techniky je třeba zvolit. Bubny mohou mít kapacitu od 150 kg do 100 tun za hodinu, která určuje velikost ložné komory, vypouštěcí komoru, výkon generátoru tepla, vlastnosti čisticího zařízení prachového plynu a dodávku a odstranění chladicí kapaliny. Takové zařízení se může lišit způsobem, jakým je materiál podáván (mechanicky nebo pneumaticky), stejně jako počtem bubnů v zařízení (maximálně tři).

Sušičky bubnů jsou vybaveny frekvenčním měničem a moderními automatizačními systémy. Tím je možné automaticky nastavit rychlost otáčení bubnu, teplotu. Je také možné nastavit parametry sušení. Díky těmto funkcím má bubnové sušicí zařízení optimální vlastnosti, které umožňují jeho použití v průmyslu i v zemědělství.

Sušicí bubny - Výhody

Surová hmota se suší v jednom průchodu bubnem, který je v neustálém pohybu a materiál se mísí pod vlivem ohřátého vzduchu. Neustálé otáčení bubnu rozkládá suroviny na části a přeměňuje je na homogenní hmotu. Taková opatření umožňují rovnoměrné a kvalitní sušení surovin.

Buben a proud horkého vzduchu se pohybují díky vakuu vytvořenému motorem tahu. Ventilátor je k němu připojen odvzdušňovačem, který je z odolných kovů koroze. V závislosti na množství surovin se změní teplota a objem směsi plynu a vzduchu.

Hlavní výhody sušících bubnů lze uvažovat:

 1. - automatizace všech procesů;
 2. - nepřítomnost potíží při instalaci, uvedení do provozu;
 3. - univerzální stroj, schopnost vyschnout jako stavební materiály nebo piliny a potravinářské výrobky;

Nevýhody sušičky bubnů

Nedostatky sušičky bubnů lze připsat jejich velké velikosti, stejně jako značným kapitálovým nákladům. Takové negativní okamžiky lze vyhnout výběrem instalace podle výše uvedených výpočtů.

Neopatrné zneužití nebo nevýhody konstrukce sušičky bubnů mohou vést k požáru. Proto je nutné přísně dodržovat bezpečnostní opatření při práci a zodpovědně přistupovat k výběru konkrétního modelu.

Nízká úroveň kvality získaných produktů, pokud je nutné skladovat bioaktivní látky v konečném produktu. Například ztráta užitečných látek při sušení zeleninových surovin činí v průměru asi 40%.

Vysoké provozní náklady jsou také významnou nevýhodou bubnové sušičky. Pro provoz bubnového sušicího zařízení je třeba vzít v úvahu poměr sušené suroviny k kontaktní ploše vyhřívaného kovu. To bude záviset na velikosti bubnu, police, frekvenci lopatek a množství zpracovávaného materiálu. Pro normální provoz jednotky by měla být 1 tuna surovin na ploše až 20 m2.

Vnitřní zařízení, která uchovávají teplo, pracují ekonomickyji o 15% s tepelným kompenzátorem, stejně jako automatizační systém, který řídí proces spalování a teplotu vysušeného materiálu. Vysoká kvalita tepelné izolace může pomoci snížit tepelné ztráty ve vnitřních a vnějších částech bubnu.

Nicméně, na tunu odpařené vlhkosti, buben vyžaduje 1,2 až 1,3 mW energie.

Princip fungování sušičky bubnů

Instalaci tohoto druhu je buben, který je nakloněn, válcového tvaru se dvěma kroužky, který se během otáčení jednotky pohybuje podél opěrných válečků. Z vyvýšeného konce nakládacího kontejneru se skrz podavač dodává surovina. Poté zasáhne šrouby, kde pokračuje v sušení. Po ukončení postupu se surovina pohybuje podél bubnu pod vlivem vnitřní trysky pod úhlem až 6 °. Díky axiálním válcům není povoleno axiální posunutí bubnu. Tato tryska rovnoměrně rozděluje materiál přes část nádoby. Jeho konstrukce závisí na vlastnostech a rozměrech sušené suroviny.

Pozitivní kvalita bubnových jednotek spočívá v tom, že v důsledku pohybu sušicího činidla přímým prouděním je kontrolována možnost nadměrného vysoušení a kouřové plyny nemohou být odvedeny na opačné straně materiálu. Za tímto účelem se rychlost přívodu takových směsí udržuje nejvýše 2-3 m / s. Jejich proudění pochází z pece přilehlé k bubnu. Je umístěna na vstupní straně suroviny a má speciální komoru pro chlazení vnějších plynů na požadované teploty.

Plyny procházejí bubnem na odsavači kouře, který je instalován za sušičkou. Mezi nimi je pak umístěn cyklon, který neutralizuje prach. Tento návrh zabraňuje opotřebení ventilátoru a zabraňuje pronikání nečistot. Buben pracuje pod vakuem, plyny neuniknou z nádrže přes otvory.

Vlastnosti konstrukce bubnu sušičky

U materiálů, které mohou přilnout k vnitřním stěnám bubnu, stejně jako k velkým kusům surovin, se používá systém zdvíhání lalů. Její zvláštností je, že při otáčení bubnu z blokády vyndejte materiál čepele a vráťte jej zpátky. Díky této činnosti se kontaktní plocha s proudy plynu zvyšuje. Takový systém podporuje vrstvení plynů, které se zvyšuje s nárůstem průměru bubnu a snížením frekvence jeho otáčení.

Distribuční a přenosový systém se používá pro drobné suroviny, které při míchání vydávají velké množství prachu, takže buben má trysky se zavřenými buňkami. Když jsou suroviny v takovém systému smíchány, jsou vždy v bloku. Při překládce se vytvářejí další odpařovací plochy. Systém distribuce otevřených buněk se používá pro drobné suroviny s dobrou tekoucí schopností. Takové trysky zajišťují úplné rozlití materiálu a rovnoměrně ho rozdělují na průřez bubnu.

Pro zpracování velkoplošných, nízkotučných materiálů, které mají vysokou hustotu, se používá odvětvová tryska. Jedná se o drážku připevněnou k vnitřní straně bubnu v úhlu 100-150 °, které dělí pracovní objem bubnu na několik izolovaných komor. Tato konstrukce umožňuje rovnoměrně rozložit materiál, přiblížit jej ke středu otáčení bubnu a zvýšit obsazenost.

Srovnání sušičky bubnů s technologií ASKT

Technologie ASKT je použitelná při sušení rostlinných a živočišných surovin pro farmaceutický a potravinářský průmysl, výrobu krmiv a pro zpracování biomasy a biologického odpadu nejširšího profilu.

Tabulka: Porovnání populárního a použitého bubnového sušáku AVM 1,5 a technologií ASKT (modifikace krmiv pro DT) podle pasových údajů

AVM 1.5:

 • počáteční vlhkost surovin - 75%,
 • produktivita - 1,6 tuny / hodinu,
 • spotřeba elektrické energie - 231 kW za hodinu,
 • ztráta užitečných látek - 40%,
 • spotřeba paliva tepelným generátorem - 450 kg = 511 litrů / hod paliva pro domácnost

ASKT:

 • počáteční obsah vlhkosti surovin je 80-82%,
 • produktivita - 1,5 tun za hodinu
 • spotřeba elektrické energie - 160 kW za hodinu,
 • ztráta užitečných látek - 5,7 - 12% *,
 • spotřeba paliva generátorem tepla - 15 - 20 litrů / hod. DT, až 25 kg za hodinu na topném oleji

* závisí na zvoleném režimu sušení

Výpočet úspor ve výrobě jedné tuny konečných výrobků lze provést nezávisle. V závislosti na cenách regionu a energií může rozdíl dosáhnout 8-12krát ve prospěch technologie ASKT.

Technické vlastnosti agregátů pro přípravu vitaminové mouky

AVM-1.5A a ASKT-1

Vystupte z generátoru tepla

AVZH-0,65G a АСКТ-0,5

Vystupte z generátoru tepla

Názor vědy

Obecný princip výrobní linky pro vitamín-bylinkovou mouku s využitím technologie ASKT projektu 2 série

Po dodání do skladu je surovina přiváděna pásovým dopravníkem do sušicích bloků.
Při přechodu sušárny hmota vyschne na obsah vlhkosti 10-12%.
Poté pneumatickým podáváním se vysušený produkt dopravuje do kladivového mlýnu, kde dochází k drcení na velikost částic 1 až 3 mm, po němž následuje přivádění do násypky obraceče a granulátoru, kde se tvoří granule.
Po granulátoru se pelety ochlazují v koloně (bloku) chlazení protiproudem vzduchu z ventilátoru a spadají na prosévací stůl.
Na prosévací stolici se odděluje plazma od kondicionovaných granulí.
Podmíněné granule dopravníkem padnou na jednotku pro balení.

Požadavky na výrobní místnost a personál

Výrobní místnost třídy B.

Výrobní proces vyžaduje dostupnost ploch pro umístění zařízení, skladování hotových výrobků a skladování surovin. Výška místnosti musí být nejméně 6,5 metrů.
Plocha, která je přímo obsazena hlavním zařízením, je asi 30 metrů dlouhá a 8-12 metrů široká. Výrobní prostory musí být ohřívány (nejméně +5 ° C) a větrané. Uspořádání výrobního prostoru a technologické uspořádání umístění zařízení je dohodnuto se zákazníkem. Zvláštnost budovy, ve které je zařízení umístěno, je bráno v úvahu.
Účastníci - 5 osob. Vzdělávání není nižší než průměr - speciál pro pracovníky, profil pro operátory a elektrikáře.

Sušení a broušení komplexu WtD

Při přerušení. 2014 rok. Pracujte při minimální teplotě. Jak sušit trávu v hlavním válci a válce suché. A to je jen polovina naší linie. Ale... bez pracovních válců komplex nezasychá.
Při přerušení. Rok 2017. Zvýšení produktivity ve vztahu k sérii ASCT 2
Linka v poli

Článek

Článek:

K OTÁZCE OBNOVENÍ VÝROBY BERIVNÍCH NÁROKU

G.A.Pogosyan, A. A. Abramyan, N.P. Sudarev, D.Abylkasymov (Státní zemědělská akademie Tver)

Význam výroby bylinné mouky jako účinného způsobu konzervace trávy a možnosti obnovy její přípravy s využitím nové technologie nízkoteplotního sušení v aerodynamickém tunelu je zvažován.

Význam procesu tvoření trávy je vlastností trávy.

krmivo, bylinná mouka, energetická výživa, technologie, vitamíny.

krmiv, travní moučky, energetická výživnost, technologie, vitamíny

Sekání trávy a mouky získané umělé sušení sekanými bylinkami působením vysoké teploty v různých typech sušáren (kolík, vibrační, aerodynamický a kol.). Tento způsob zachování zelené hmoty může snížit ztrátu výměna energetických plodin pěstovaných rostlin na 5%. Při sklizni sena tyto ztráty dosáhnout 35% siláž - 25%, 15% senazhirovanii-. Při přípravě travní moučky, dobře zachovalé nejvíce labilní s vysokou krmiva a biologickou dostupnost frakce - oligosacharidy, aminokyseliny, vitaminy E, K, C, provitamin A (karoten), cholin, chlorofylu (s chelatované formě, Mg), zvýšené výměně bílkovin. Výživa 1 kg vitamín-travní moučky na 0,85 jednotky krmení energie.

V minulosti, výroba travní moučky rozloží se v Rusku za použití AVM 0,5-3,0 (t 1000-1100 stupňů ve směšovací komoře a na výstupu z bubnu - 100-110 °, rychlostí 3,6 tuny trávy 1 tun bylinné mouky) a granulátory OGM. V roce 1975 výroba travní moučky v SSSR dosáhl 4 mil. T., ale stoupající ceny motorové nafty (a to i z hlediska nákladů pece), při vysoké rychlosti proudění, v průměru o 220 kg na 1 tunu mouky, spolu s nedostatky technologie, organizační obtíže přechod ochuzení a zhroucení zemědělských podniků vedlo ke snížení výroby tohoto cenného druhu potravin. V roce 2000 - až 1,9 milionu tun av roce 2009 - až 193 tisíc tun.

V současné době je ve světě (Německo, Francii, Finsku, Polsku, Maďarsku, Švýcarsku a dalších.) Travní moučka je široce používán ve stravování skotu (prestarter a startovacích telat, složky krmiv všechny pohlavní a věkové skupiny), prasata, drůbež, ryby. Kde obohacené diety nejen cenné živiny, ale také dochází dražší náhradní díly a koncentráty, premixů. Při použití briket z sekání trávy v přežvýkavců dávkách, je možné, a kompletní náhrada sena.

Proveditelnost použití travní moučky ve výživě vysoce výnosných krav se vysvětluje tím, že požadované zvýšení koncentrace metabolické energie v sušině až do 10 až 12 MJ nemožné dosáhnout objemných pícniny a obilí koncentrátů úroveň překročení povolené parametry pro přežvýkavce. Bylinná mouka, která má vysokou nutriční hodnotu 0,6 - 0,9 ECU, současně odpovídá fyziologii trávení žaludku.

Doporučené druhy surovin pro výrobu vitaminu travní moučky jsou luštěniny trávy na začátku fáze očkováním (vojtěška, jetel, kozí rue Lupin), bluegrassové trávy na začátku metání (bojínek, žito, sad trávy), následku pícnin. Slibné použití nových odrůd vysoce výnosných plodin (laskavec stupeň obří silphium stupně džungle, topinambur různých Skorospelka et al.).

Použití uměle sušených krmiv zvyšuje produktivitu a snižuje spotřebu krmiva na jednotku živočišné výroby, zvyšuje ekonomickou efektivitu výroby.

Norma krmení trávní mouky různým druhům hospodářských zvířat je stanovena: kanci, těhotné a prasnice prasnice do 800 g; Prasata 2-4 měsíce. do 150g, mladý dobytek před rokem 600g, v průběhu roku - do 2000g, ovce 250g, drůbež do 12g.

Vyšetřili jsme možnost použití bylinné mouky jako dodavatele vitaminů a stopových prvků s úplnou nebo částečnou výměnou premixů v dávkách laktujících krav. Tabulka 1 ukazuje srovnávací obsah vitamínů v 200 g premixu pro mléčné krávy (denní chalupu) a 2000 g mouky z jetelní trávy (doporučená denní dávka). Jak lze vidět z předložených údajů, zahrnutí bylinné mouky do stravy pokrývá potřebu retinolu, tokoferolu a kyseliny askorbové. Při výpočtu premixů na adresu je třeba vzít v úvahu příjem 30% chelátové formy hořčíku (z chlorofylu), 30% manganu, 20% zinku, mědi a kobaltu s bylinkovou moučkou.

Tabulka 1 - Porovnávací příjem vitamínů s premixem a

Indikační jednotka. P-60-1 Bylinná mouka%

v 1 kg při 200 g v 1 kg v 2000 g shody

Vitamin A tis. IU 600 120 - -

Karotenu * tis. IU - - 200 400 100

Vitamin D tis. IU 100 20 0, 1 0, 2 1

Vitamin E IU 700 140 93 186 100

Vitamin C mg 600 120 600 1200 100

* - 1 mg součtu alfa, beta a gama karotenu odpovídá 400 IU vitaminu A (podle NI Kleimenova).

V Rusku je krmivo pro obnovu způsob přípravy krmiva umělým sušením. Velká produkce akt LLC FC Glebovskoe (Pereslavl) PZ- zemědělská Aurora (Gryazovetsky District Vologda region) ve firmách ACK Group (Ulyanovsk) Proc Capital (Moskva) Astarta (operovat), Ural sloučenina (Jekatěrinburg), Semargl (Krasnodar) atd.

Zařízení pro výrobu travní moučky zdokonalených technologií je k dispozici Andritz Feed konec Biopalivo (Dánsko), Buhler (Švýcarsko), Muench Edelstahl GmbH (Německo), stejně jako ruské firmy: Dose-Agro, ASA Group.

Společnost AGRO Profile Plus (Moskva, Zhukovský) vyvinula linku pro výrobu bylinné mouky pomocí ASKT (aerodynamický sušič kombinovaného typu, absolvent MAI Zakirov Dmitrij Igorevich). Deklarovaná spotřeba energie za hodinu pro výrobu 1,5 tuny mouky - 141 kW a 40 kubických metrů. plyn nebo 15-20 litrů nafty. Teplota sušení je 40-60 stupňů. Doba trvání sušení je 13 sekund.

Komise TGSHA ve složení hlavy. Laboratoř zemědělské biotechnologie G.A.Pogosyana expert poradce Ltd. Tagris A.S.Abramyana, Head. Tver Institute of Laboratory N.P.Sudareva kmene, profesora chovu zvířat a šéf D.Abylkasymova ZAO PP „Kalinin“ N.V.Ivanova navštívila 21.ledna 2017 pan prototyp sušič instalován na zkušebním zařízení v obci zemědělství (Domodedovo okres), jehož cílem bylo studovat princip instalační práce, účinnost sušení, jakosti hotových bylinné mouky a možnost umístění takového zařízení s kompletní násypky šnekového vertikálního mixéru a granulátoru OGM-6. surové byly odebrány vzorky (fermentované vojtěška v kroku nadějné, Ltd. vyrobený «vojtěška») a získal z toho travní moučky.

Rozměry krabice pro umístění jsou určeny: výška 6-7m, šířka 8m, délka 30m.

Představená nová technologie šetřící zdroje je slibná a na základě výsledků testování instalace, dokončení laboratorních analýz hotového výrobku, provádění ekonomických výpočtů, může být doporučena pro zavedení do výroby krmiv.

Podle společnosti Tebiobicorm potřebuje ruský trh více než 2 miliony tun bylinné mouky. Náklady na výrobu 1 tony granulované trávy mouka je asi 5 tisíc rublů, a prodejní cena je více než 14 tisíc rublů. Výše uvedené zdůvodňuje účinnost a význam organizace produkce bylinné mouky pomocí moderních technologií.

O vitaminové-bylinné mouce

Vzorky granulí z různých surovin

Bylinná mouka je proteinová a vitamínová přísada pro krmiva, která je cenná pro všechny hospodářská zvířata. Bylinná mouka je vitamin-proteinové potraviny získané z uměle vysušených bylin. Je vyrobena z čerstvých řezaných zelené krátkodobě ohřátého vzduchu, který nemá vliv na zachování stávajícího trávě v vitamínů a živin. V 1 kg. travní moučka obsahuje 0,7-0,9 podávacích jednotek, g stravitelných bílkovin 140-150, 200-300 mg karoten, vitamin E, K, skupiny B v potravě skotu je možno nahradit až do 30-40% obilovin koncentrované krmivové v krmivo pro prasata travní moučky zahrnuty v množství 10-15%, u ovcí, koní, - až 80%. Aby nedošlo k ničení vitaminů v krmných směsích s použitím bylinné mouky, neměli byste je ukrást ani vařit.

Správně připravená bylinková mouka je dobrým koncentrovaným krmivem pro všechny druhy zvířat a ptáků, zejména pro mladé živočichy. 1 kg travní moučky, připravené z celoroční trávy, krmivo obsahoval asi 0,85, jednotky, m. F. 2-krát vyšší než v dobrém seně než 250 mg karoten, t. E. 15-krát vyšší než v senes. Bylinná mouka obsahuje mnoho solí, stopových prvků, více než 20% bílkovin, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny.

Travní moučka, přidané v množství 10% denní krmné dávky prasata, zvyšuje denní přírůstek hmotnosti 9% (v souladu s estonskými Veterinární a chov dobytka Research Institute). Její přidávání do kuřat v množství od 4% do denní dávky zvyšuje přírůstek hmotnosti o 50% ve srovnání se přírůstek hmotnosti kuřat, kterým takovou přísadu. Zejména výrazně zvyšuje biologickou aktivitu zvířat a ptáků, rostlinné mouky, krmené v zimě. Podporuje ucelenější využití živin u zvířat v hrubých krmivech a koncentrátech.
Vysoká krmná hodnota bylinné mouky se vysvětluje skutečností, že doba sklizně bylinné mouky byla zvolena tak, aby měla maximální množství bílkovin a vitamínů. Poté se při přípravě mouky používá 1 umělého sušení bylin na ochranu bílkovin a karotenu. Tráva, uměle vysušená, ztrácí živiny pouze o 5%. Umělé sušení má také významnou výhodu, že je možné zcela mechanizovat sklizeň trav a provádět veškerou práci za všech povětrnostních podmínek.

S 1 hektartem jetele s umělým sušením se získá 4300 kg bylinné mouky obsahující 3655 krmiv. jednotky (podle All-Union Výzkumný ústav živočišné výroby). Při normálním, tj. Přirozeném, sušení se shromáždí 3077 kg sena obsahujícího 933 krmiva. jednotky Zvláště mnoho bílkovin a karotenů se získává z luštěnin, které byly získány v období rozmnožování a od graminózních až po fázi počátku nekrózy. Velmi cenná mouka je dávána směsné trávy a byliny z přírodních louk, zejména želé. Komponenty směsí jsou vybírány příbuznými v rané zralosti.

Dobrá bylinková mouka je vyráběna z cukrové třtiny, kukuřičného kořene, rostlinného odpadu, jehel a dalších zelených rostlin, které obsahují mnoho bílkovin, vitamínů a málo vlákniny.

Technologie ASKT umožňují příjem mouky z vitaminové trávy a smíšených krmiv nejvyšší kategorie. Nad první třídou, protože Původně vyvinutý pro použití v potravinářském průmyslu. V závislosti na kvalitě je bylinná mouka rozdělena do tří tříd. Podle smyslového posouzení barvy travní moučky pro všechny třídy musí být zelené nebo tmavě zelené, mouky mají specifický zápach, charakteristický vzhled výrobku, nikoli zatuchlý zápach. Karotén v 1 kg mouky by měl být obsažen: v mouku I třídy -180 mg, II-150 a III-120 mg; surové bílkoviny pro všechny třídy - 14%, surové vlákno - ne více než 26, vlhkost - 12%. U všech druhů travní moučky povolených metallomagnetic obsah nečistot (ferroprimesey) až do 2 mm včetně, v 1 kg mouky - ne více než 20 mg, písek - méně než 1%. Obsah kovových částic s ostrými hranami je nepřípustný.

V posledních letech byla v zemědělských podnicích široce rozšířena technologie přípravy rostlinné a vitamínové bylinné mouky ve formě granulí. Takové krmivo není vstřikována, ani rozptýlené (což šetří 5% krmiva ve srovnání s ztratit jeden) vyžaduje menší prostor zásobníku pro uložení faktor 3,5, je snadné dopravy, rozdělování nástřiku mechanizace, je lépe chráněn živiny a biologicky aktivní látky.

Proces granulace probíhá tímto způsobem: rostlinná moučka ze systému výběru jednotky potrubím je nasávána do násypky granulátoru a vstupuje do dávkovače. Dávkovač dávkuje mouku rovnoměrně do směšovače, kde je navlhčen vodou (optimální vlhkost 14-16%), důkladně promíchává a vstřikuje do lisovací komory. V komoře pod vlivem vysokého tlaku se tvoří granule. Po lisování se uchovává ve sloupci chlazení a vstoupí do třídění. Teplota granulí po ochlazení nesmí překročit teplotu okolního vzduchu o více než 8 ° C, vlhkost - ne vyšší než 13-14%. Pelety o délce 6 mm jsou žádoucí u telat, u mladých zvířat starších 6 měsíců a u dospělých skotu 7-16 mm.