Jak otevřít skleníkový obchod od začátku

Obchod s skleníkem je k dispozici všem s odpovídajícími dovednostmi a přáními. Zvláštní výhody jsou vlastníkem jeho vlastního soukromého pozemku. Před akcí musíte pochopit následující nuance:

 • jaká kultura je výnosná,
 • vyberte místo pro umístění skleníků,
 • identifikovat materiály pro výstavbu,
 • rozhodnout, v jaké půdě a za jakých podmínek bude přistání,
 • určení trhu,
 • zvolit právní formu pro registraci,
 • vytvořit obchodní plán.

A tak, pochopit hlavní body podrobněji.

Rostoucí zeleň ve skleníku

Co bude muset vynaložit?

Finanční investice - to je místo, kde začíná skleníkový obchod. Dokonce i když máte vlastní půdu pro pěstování, budete muset koupit veškeré potřebné materiály pro farmu. Obvykle je třeba investovat do:

 • koupě nebo pronájmu místa,
 • nákup materiálů pro výstavbu skleníků, inventář a kulturu,
 • obchodní registrace.

Co růst?

V podmínkách mírného a jižního podnebí je přínosem růst těchto druhů rostlin:

Výběr konkrétní kultury může být založen na následujících faktorech:

 1. Podnebí. V chladnějších oblastech dochází k ohřevu spousty peněz. V tomto případě se doporučuje zvolit méně teplomilných plodin.
 2. Soutěž. Úspěch prodeje bude ovlivněn přítomností stejného produktu mezi podnikateli v okolí. Musíme analyzovat situaci a soustředit se na kulturu s nejmenšími větami.
 3. Poptávka. U vybraných produktů musí být vysoká poptávka. Je třeba mít na paměti, že v létě a na začátku podzimu se ziskovost skleníků snižuje kvůli hojnosti rostlin na půdě.
 4. Hlavní město. Chcete-li začít podnik bez počátečních investic, je lepší upřednostňovat rostoucí zeleň. Po akumulaci finančních prostředků můžete přejít na další plodiny. Růst květin je nejvyšší ziskovost.

Můžete si vybrat několik plodin najednou, aby se zabránilo období nečinnosti půdy. Ale pro to je nutné pečlivě prozkoumat přípustné předchůdce a vzít v úvahu sousedství pro zvýšení výnosu.

Kde umístit skleníky?

Hospodaření na skleníku jako podnik začíná hledáním místa pro skleník. Musí být nutně umístěn v blízkosti obývaných oblastí. V opačném případě cena pohonných hmot zvýší náklady na plodinu. Musí existovat dobrý přístup na místo kdykoli v roce.

Pěstování rostlin ve skleníku je nemožné bez elektřiny a tekoucí vody, takže zvolené místo by mělo být propojeno s komunikací. Je povoleno používat vodu z vodovodu, ale časté a hojné zavlažování je nutné pro pěstování plodin. Z důvodu snížení nákladů je tedy lepší použít tekutinu z otevřené nádrže. Měla by být pravidelně odebírána do laboratoře k analýze pro sledování chemického složení.

Oblasti s významným sklonem nebo náchylné k záplavám jsou vyloučeny. V blízkosti skleníků by neměly být velké stromy a budovy, protože to budou stínovat. Ale pobyt v krátké vzdálenosti od severní strany lesního pásu nebo nepřetržitého ploty ochrání před větrem, což výrazně šetří energii.

Půda na místě by měla být úrodná, protože ve špatném půdní plantáži nemá smysl. Samostatné získávání půdy vyžaduje určité náklady, které snižují ziskovost skleníkových podniků.

Jaký materiál mám zvolit pro skleník?

Volba materiálu pro výrobu skleníků je důležitým bodem, protože velikost plodiny závisí na tom. Zde jsou vzaty v úvahu následující charakteristiky:

 • světelná propustnost,
 • životnost,
 • snadné ovládání.

Dnes se při stavbě skleníkových konstrukcí používají následující krycí materiály:

 1. Polyethylenový film. Skleníkové podnikání doma je výhodnější začít, protože má nízké náklady. Polyetylénová fólie může trvat několik ročních období, ale pak je třeba znovu zakrýt. Pokud není správně nainstalován, může být poškozen větrem a trvalý kondenzát vyžaduje řádné větrání. Kromě standardního polyethylenového filmu jsou dnes dodávány zesílené, vzduchem plněné, PVC a jiné odrůdy. Každá z nich překračuje obvyklé varianty z hlediska ukazatelů a nákladů.
 2. Sklo. Tento materiál před vznikem konkurentů byl díky své trvanlivosti a průhlednosti velmi oblíben. Vzhledem k vysoké ceně, složitosti instalace a křehkosti se dnes častěji rozhodují ve směru jiných materiálů.
 3. Mobilní polykarbonát. Má všechny vlastnosti ideálního krycího materiálu. Jediným záporným je cena, což je pro začínajícího obchodníka nepřístupné.

Jak vytvořit optimální podmínky pro růst?

Ve sklenících by měly být vytvořeny všechny podmínky pro celoroční kultivaci plodin. Při vysoké plodině je nutné správně uspořádat každý parametr.

 1. Větrání. V malých sklenících s tímto úkolem se dokáže vyrovnat s dveřmi a oknem na opačné stěně. Ve středních a velkých budovách se používají znaky. Mechanismus pro otevření ventilačních otvorů může být buď manuální nebo automatický. Ve sklenících s velkou plochou byla povolena činnost fanoušků.
 2. Stínování. V jižních regionech vyžadují skleníky podnikání vytvoření podmínek pro eliminaci přehřátí. Dosahují se uzavřením skleníku uvnitř nebo vně, jakož i pokrytí krycího materiálu neprůhledným složením.
 3. Vytápění. Chcete-li zahřát zimní skleníky, musíte přemýšlet o topném systému. Plyn je vhodný a účelný pro tento účel, ale vyžaduje spoustu peněz a jeho použití je příliš suché. Pro ohřev sporáku není potřeba komunikace, ale místnost je ohřívána nerovnoměrně. Během používání musí být zajištěno, že do oxidu uhličitého nevnikne oxid uhelnatý. Elektrické spotřebiče se vyznačují nízkou požární odolností. Termální kabel je vhodnější, protože rovnoměrně zahřeje půdu. To má příznivý vliv na rychlost růstu rostlin a velikost plodiny. Infračervené stropní ohřívače vyzařují energii podobnou energii slunečního světla. Všechny kultury dobře snášejí své účinky.
 4. Osvětlení. Zimní skleníky pro podnikání by měly být vybaveny dodatečným osvětlením. V chladném období jsou rostliny jen několik hodin denně. Nejvíce úsporných možností jsou fluorescenční, LED a fytosystémy. Všechny z nich mají dobrý vliv na kultury, ale pouze bílé fluorescenční produkty mají relativně nízké náklady.
 5. Zavlažování. V malých sklenících je zalévání prováděno ručně pomocí kbelíku nebo konvice. Zavlažování rostlin ve větších budovách je nepohodlné. Nejběžnější automatické zavlažování. Může být přizpůsoben jakémukoli zdroji vlhkosti.
 6. Nástroje. K péči o plodiny musíte koupit vybavení (lopaty, kolečka, kbelíky na kbelíky atd.). Pro sazenice je zapotřebí mnoho úprav. Je úspornější použít improvizované materiály, například plastové lahve nebo pytle s mlékem. U vysokých rostlin je třeba přemýšlet o podpůrných nástrojích a materiálech pro podvazky.
Pěstování květin ve skleníku

Jak připravit půdu?

Po dokončení stavebních prací a instalace veškerého zařízení vyžaduje podnikání ve skleníku příprava půdy. Rostliny mohou být pěstovány následujícími způsoby:

 • na standardních hřebenech,
 • na zvýšených hřebenech,
 • v zavěšených květináčích.

Je výhodnější používat zvýšené hřebeny o 50 až 70 cm. Vrstva může být potrubí s nosiči tepla, biologickými palivy nebo elektrickými kabely.
Příprava půdy by měla být provedena v souladu s technologií zvolené kultury. Náhodný provoz je nemožný, proto je třeba důkladně studovat technologii pěstování rostliny. V opačném případě bude veškerá práce marná.

Jak zaregistrovat firmu?

Zpočátku se skleníkové podnikání od svého nového místa nemusí registrovat. K vlastnímu osobnímu dceřinnému zemědělství postačí, aby získal od místního úřadu osvědčení, že na pozemku je pozemek a pěstované plodiny na něm. Když se podnik začne rozvíjet, je třeba se zapojit do registrace. Spotřebitelé rádi spolupracují v rámci zákona, aby obcházeli konkurenci, budou muset dodržovat pravidla. Existují dvě formy registrace skleníkové farmy v závislosti na jejich velikosti:

 1. Průměrné skleníky Je přítomnost velkého množství skleníků, které jsou obsluhovány jednou rodinou. Je registrován v územní daňové službě jako rolnická farma. Všichni členové rodiny budou mít majetková práva. Zaregistrovat IP nemusí, ale je vyžadována přítomnost OGRN a TIN. K získání certifikátu PF je nutné shromáždit řadu dokumentů. Po vyřešení tohoto problému dojde k registraci v jiných kontrolních orgánech. Pak se otevře zúčtovací účet av případě potřeby se vytvoří pečeť.
 2. Velké skleníky - hlavní rozdíl od průměru je to, že v něm jsou najatí zaměstnanci. Taková činnost může být registrována ve formě LLC nebo IP. První možnost je dražší a má nepohodlné podmínky. Registrace jednotlivých podnikatelů se provádí standardním způsobem sběrem potřebných cenných papírů.
Pěstování jahod ve skleníku

Vypracování obchodního plánu skleníku

Při psaní podnikatelského plánu je třeba zvážit všechny aspekty. Výsledný dokument by měl obsahovat následující oddíly:

 • recenze,
 • informace o společnosti,
 • popis služby,
 • analýza trhu,
 • výrobní plán,
 • plán provádění,
 • výpočet nákladů a výnosů.

Ziskovost skleníku jako podnikání zpravidla činí 15-40%. Konečná hodnota závisí na konkurenci a poptávce po zvolené kultuře. Obvykle je plná návratnost splacena za dva roky.

Kde se sklízí sklizeň?

Zimní skleník jako podnikání je uspořádán a obdržel první sklizeň, nyní je nutné organizovat prodej. Můžete to udělat sami na pronajatém maloobchodním místě nebo začít spolupracovat přímo s malými obchodníky a supermarkety.

Mnozí spotřebitelé s opatrností dostávají cizí plody a zeleninu. Proto podnikatelé upřednostňují přírodní místní produkty. To je výhoda skleníkových podniků.
Každý region má své vlastní charakteristiky, které je třeba brát v úvahu při plánování. Umístění skleníku je velmi pečlivě zvoleno. Neúspěšná volba oblasti a špatná výstavba budov mohou znemožnit podnikání. Dodržování zemědělské technologie vám umožní dosáhnout nejvyššího výnosu. Bude to spousta fyzického úsilí, ale v budoucnu bude veškeré úsilí odměněno.

Skleníkové hospodářství je stabilní podnikání.

Přehled obchodního modelu: skleníkový

Podíl dovážené skleníkové zeleniny v Rusku činí přibližně 70% prodeje. Jeho kvalita je velmi žádoucí; Ruské okurky a rajčata jsou mnohem chutnější, způsobují méně strachu a jsou velkým požadavkem mezi kupujícími. Sankce, rostoucí ceny dovozu nuceny maloobchodníky čelit místním výrobcům. Absence velkých skleníkových komplexů dává šanci na rozvoj malého podnikání.

Spotřeba skleníkové zeleniny činí zhruba 11 kg za rok pro každého obyvatele Ruska. Z toho 4 kg odpovídají za domácí výrobky a 7 kg za dovezené ze zahraničí. V posledních 10 - 15 letech začali kupovat více, což přispívá k módě "zdravé výživy", přístupu k západním normám života. Ruský skleníkový podnik proto zažívá druhé narození.

V roce 2012 byl přijat Státní program pro rozvoj rostlinné výroby na období 2013-2020. Stanovila přidělení rozsáhlých dotací skleníkům: až 50% pro zařízení a až 30% náhradu za náklady na elektřinu do roku 2020. Na počátku svého zavedení v Rusku bylo pouze asi 2000 hektarů skleníků, z nichž většina vyžadovala rekonstrukci (pro srovnání: v Holandsku - 10 000 hektarů).

To vyvolalo boom v zájmu velkých zemědělských podniků, maloobchodníků, investorů. Investiční společnosti Sberbank, Gazprombank, Vladimir Potanin, junior Abramovič, Mikhail Fridman a mnoho dalších. Během posledních dvou let byla zahájena výstavba skleníkových komplexů o rozloze přibližně 600 hektarů a několik velkých distribučních center. Veřejné peníze se však dostávají nepravidelně a náklady v počáteční fázi jsou velmi velké. Doba návratnosti projektů je 7-10 let.

Zatímco obchodní giganti "houpají" a dělí státní peníze, malí a střední výrobci pomalu přebírají místo, které je osvobozeno od dovozu. Uvažujme podrobně o složkách úspěšné produkce zeleniny v uzavřeném prostoru. Skleník jako podnik je prospěšný, pokud podnikatel:

 • dobře studoval místní poptávku a našel trvalý distribuční kanál;
 • používá moderní návrhy a agrotechnické techniky;
 • vyřešil problém energetické náročnosti, což z ekonomického hlediska činí zisk.

Poptávka po zelenině a preferencích spotřebitelů

Kvůli prudkému ruskému klimatu získávají obyvatelé jižních regionů zeleninu "ze zahrady" po dobu maximálně 5 měsíců a pro ostatní jsou k dispozici 2 až 3 měsíce ročně. Průzkum kupujících společnosti FDFgroup, který proběhl v létě roku 2015 v Moskvě, ukázal, že obyvatelé hlavního města nakupují čerstvou zeleninu:

 • alespoň jednou za měsíc - asi 90%;
 • více než jednou týdně - asi 60%;
 • koupit příležitostně - pouze 8% respondentů.

Zároveň pravidelně získávají okurky a cibule asi 60%, rajčata - asi 56%, zelí a zeleniny - 50% kupujících. A v zimě je to samozřejmě jen zelenina pěstovaná v uzavřeném terénu. Podle průzkumu v loňském roce nakupovali méně než v roce 2014, což je jistě spojeno s vyššími cenami. Převažující místa nákupu jsou uvedeny na obrázku 1.

Obrázek 1. Místo nákupu čerstvé zeleniny v% počtu respondentů.

Zajímavé je, že kvalita zboží se odhaduje odlišně: 94% spokojených zákazníků na trhu, v supermarketech 81% a běžných prodejnách 77%. Zároveň jsou nejmenší ukazatele nejnižší kvality a sortimentu ve velkých obchodních řetězcích Magnit a Pyaterochka. Důvod: Dovezené zboží je těžké chuti, nalévá se speciálními druhy zeleniny a ovoce, většinou z Turecka. Ale teď jsou také pod sankcemi. Mimochodem, oba jmenovaní maloobchodníci začali stavět své skleníkové zázemí.

Okurky a zeleniny jsou v neustálé poptávce, a to jsou nejjednodušší pro výrobu kultury, včetně malých podniků. Situace je s rajčaty komplikovanější. Požadavek na ně však roste a jejich lev je dovezen ze zahraničí (obr. 2). Proto přechod k pěstování rajčat má dobré vyhlídky.

Obrázek 2. Struktura dovozu volně ložených čerstvých rajčat.

Jak je uspořádána moderní skleníková výroba

Hlavním úkolem skleníku je vytvoření umělého mikroklimatu pro pěstování zeleniny v celoročním režimu. To vyžaduje mnohem vyšší náklady než výroba na otevřeném terénu. Objemné kovové konstrukce pokryté sklem s zastaralými tradičními systémy vytápění již nejsou konkurenceschopné. Moderní struktura skleníku je určena následujícími parametry.

Konstrukce rámu

Většina skleníků je galerie standardní šířky, která může být zpravidla prodloužena. Střecha je štíhlá, jednostranná nebo válcová. Rámy jsou namontovány z dřevěných obloukových konstrukcí impregnovaných antiseptikem s lisováním nehtů; z kovové trubky, z pozinkovaného profilu. Jejich životnost je až 25 let. Jsou instalovány na základ, piloty a někdy i na povrchu. Za předpokladu, že jsou dveře, průchody, okna, police, zřídka oddíly.

Obrázek 3. Průmyslové skleníky s dvojitou vrstvou z polykarbonátu. Rozloha je 2 hektary, délka inženýrské komunikace je 2,5 km. Farm Devdariani, Jižní Urale.

Kvalita povlakového materiálu

Sklo bylo nahrazeno filmovými povlaky a polykarbonátem. Polyethylenová fólie je cenově dostupný materiál, ale její životnost je až 3 roky. Dokonale prochází slunečním světlem, takže se v teplých dnech zahřeje dobře. Ale noční pokles teploty způsobuje kondenzace vlhkosti, která zvyšuje vlhkost, přispívá k chorobám rostlin. Tyto defekty postrádají vícevrstvé filmy z nové generace. Mobilní polykarbonát - lehký, trvanlivý, plastový materiál, odolný až 100 kg / m2, odolný proti větru a stupni. Náklady jsou výrazně vyšší než cena filmu. Dokáže odolat zimním teplotám až mínus 50 ° C, má dobré tepelně izolační vlastnosti. Dnes je lídrem skleníkových nátěrů.

Účinnost topného systému

To je nejdražší část technologického procesu. Podíl nákladů na topný vzduch, půdu, vodu je ve výrobních nákladech vyšší než 40%. A celková spotřeba energie, s ohledem na osvětlení v zimě, větrání v létě - dosahuje 60%. To je hlavní důvod omezování vývoje skleníkové výroby. Roční nárůst cen plynu a elektřiny se blíží k 15% a za posledních deset let se ceny energií více než zdvojnásobily. Například při pěstování nejlepší plodiny: okurky, náklady na elektrickou energii při použití běžných zářivek pro zimní osvětlení převyšuje náklady lamp samotných faktor 2, a jsou srovnatelné s hlavní opravy (nahrazení) celého systému osvětlení.

Snížení spotřeby energie všemi dostupnými prostředky pomocí technologií šetřících energii; dvojitá stěna, kombinace materiálů, tepelné štíty, aktivní půdní podklady, které vytvářejí teplo při rozkladu (lněné oheň). Mnoho podnikatelů staví vlastní kotelny s nádrží, kupují autonomní tepelné elektrárny.

Právě zde malé podniky vyhrají před velkými skleníky. Jedna věc je ohřát 5 až 10 skleníků na 20 akrech a poměrně odlišná míra nákladů na energie v oblastech od 2 hektarů a výše. Takže ruští řemeslníci pro prohloubení tepla pronikají struktury do země, někdy na hloubku metru; snížení výšky, snižování nákladů na pokrytí stěn, vytápění, používání jednoduchých sporáků-burzhujki, ohřívání s dostupnými místními surovinami. K tomu potřebujeme přidávat řadu know-how při vytváření systémů vytápění vlastního návrhu a způsobů připojení k energetickým sítím domácností (zejména na osobních pozemcích).

Podnikatelé Victor a Valentina Stolyarov z vesnice Krasnoe Tver nejprve zelenou zeleninu vyrostli v sazenicích a nyní jsou to růže. Květinové podnikání se ukázalo jako výnosnější. Navzdory skutečnosti, že potrubí je připojeno k místu, skleníky jsou ohřívány palivovým dřívím. Je úspornější, i když náročnější na práci.

Automatizace řízení klimatu

Garantovaný výtěžek závisí na souladu s teplotou a vlhkostí. To zajišťují systémy pro zavlažování, zvlhčování, odpařování chlazení, clony. Dále je uspořádán odvodňovací systém vnitřních žlabů, dodávka roztoků hnojiv a pesticidů. Větrání je často přirozené prostřednictvím systému větrání. To vše je monitorováno systémem automatických řídicích senzorů. Uveďme například průměrnou sadu zařízení pro jeden skleník (tabulka 1).

Otevřeme podnik - skleníky

Obchodní oblasti

Reálnost trhu

Situace v ruském obchodování s skleníky je taková, že za posledních dvacet let bylo postaveno pouze 200 hektarů skleníkových ploch. Průměrná roční hrubá úroda zeleniny "ve filmu" není větší než 600 tisíc tun - to je jen 30% celkové spotřeby. Mezitím počet importovaných zeleniny je více než 1 milion tun! Trh domácí skleníkové výroby je zanedbatelný. Dnes je skleníkový obchod slibným směrem v zemědělství, jehož ziskovost činí nejméně 40%.

Naše skleníkové výrobky jsou docela konkurenční. Zelenina, která se dováží ze zahraničí, je mnohem horší než kvalita produktů pěstovaných v ruských sklenících. Důvod je jasný: je velmi obtížné přepravovat zeleninu na dlouhou vzdálenost, při zachování jejich čerstvosti a užitečných vlastností. Mnoho zahraničních producentů je nuceno sklízet plodiny v podhodnoceném stavu, aby se dostalo do Ruska a neztratilo se na cestě. Dovezená zelenina a zelenina jsou navíc nasyceny různými látkami, které prodlužují dobu čerstvosti, takže je tento produkt méně šetrný k životnímu prostředí.

U nás je celková plocha skleníkových farem asi 2 tisíce hektarů. Chcete-li pochopit, jak málo to je, musíte porovnat s ostatními zeměmi - lídry v růstu skleníkových produktů. Takže v Japonsku pod skleníky je asi 42 tisíc hektarů, v Turecku - 35 tisíc hektarů, ve Španělsku - 52 tisíc hektarů. Dokonce i v Holandsku, jehož celková plocha je menší než oblast Moskva, pod skleníky zaměstnává 10 tisíc hektarů. To je ¼ celé země.

Skleníkové hospodářství - kde začít?

Podnikání začíná vyhledáváním pozemku a počítáním požadovaných investic. Podle odborníků, pro stavbu jednoduchého skleníku pro klíčovou oblast o 10 000 metrů čtverečních. nejméně 60 milionů rublů. Pokud kultivační proces zahrnuje využití moderních technologií a nejnovější vývoj v oblasti skleníkových podniků, náklady na projekt se zvyšují o 25%. Také investice mohou růst, pokud je skleníkový park postavený na prázdném území, kde musí být zavedena veškerá komunikace, budovat přístupové cesty a tak dále. Celkové náklady mohou překročit hranici 100 milionů rublů na 1 hektar a návratnost podnikání je v průměru 8-10 let.

Pak musíte rozhodnout o materiálu pro konstrukci. "A tady to není možné, ale musíte ušetřit," říkají zkušení obchodníci. Naši obchodníci často kupují skleníky od zahraničních dodavatelů, ale brzy zjistí, že je třeba je přizpůsobit podmínkám ruského klimatu. To vyžaduje dostatečné náklady na ohřívače a konstrukce pro ochranu proti zatížení větrem a sněhem.

Skleníky téhož ruského průmyslu nejsou příliš kvalitní než zahraniční analogové, ale mnohem levnější. Máme dobré producenty, jako jsou: Agrisovgaz (oblast Kaluga), APF "FITO" a PKF "AGROTIP" (Moskva). Koupě našich skleníků, podnikatelé mají prospěch nejen v ceně, ale také v době dodání materiálů.

Je důležité neztratit s druhem pokrytí skleníku. Namísto těžkopádných skleněných konstrukcí moderní farmáři stále více využívají polykarbonátové skleníky. Mají mnoho výhod:

 • polykarbonát váží mnohem méně skla, což drasticky snižuje náklady na přepravu materiálu. Celková úspora materiálu činí až 30%;
 • tepelná izolace v polykarbonátu je o 10% vyšší než u skla, což snižuje náklady na vytápění skleníku;
 • polykarbonát - silnější než sklo. Nebojí se sníh, vlhkost, krupobití a další mechanické účinky přírody.

V podmínkách našeho klimatu je životně důležitý vývoj zaměřený na snížení nákladů na vytápění. S dostatečným kapitálem můžete zavést systém "stínování" do struktury skleníků, tedy termálních sítí. Tento vývoj izraelských inženýrů umožňuje ušetřit energii odrážením slunečního světla v horkém letním dni. Stínování umožňuje nastavit osvětlení a chlazení skleníku. Kromě toho tepelné clony zpomalují teplo v noci, a tím i další úspory na vytápění.

"Skleníkové technologie"

Dalším krokem v organizaci podnikání je studium a realizace moderních skleníkových technologií. Naučí se jak cizí, tak domácí farmy. Zejména nizozemští výrobci. V Holandsku se po mnoho desetiletí zhoršila technologie pěstování zeleniny a zeleně ve sklenících. Jejich metody pěstování rostlin v mobilních táborech a automatických linkách si zaslouží nejvyšší pozornost.

Ruská ekonomika má také co se chlubit. Pracovníci Moskevského výzkumného ústavu pro selekci a osiva zeleninových plodin vyvinuli metodu pěstování rajčat na třístupňové rostlině. Takový systém je nejen vhodný k údržbě, ale také umožňuje sklízet až 150 kg od 1 m2. Obvyklá metoda vám umožní dosáhnout pouze 50-60 kg od jednoho metru čtverečního.

Nejpopulárnější metodou je půjčování západních technologií a jejich přizpůsobení ruským podmínkám. Takže jakmile byl přizpůsoben izraelský systém kapajícího zavlažování rostlin. Ale ne všechny západní myšlenky mohou být přijaty. Některé z vývoje jsou opravdu skvělé, ale kvůli klimatickým podmínkám nejsou pro Rusko vhodné.

Státní podpora

Nepochybným plusem skleníkových podniků je rostoucí podpora ze strany státu. Dotace z federálních a regionálních rozpočtů jsou vyčleněny na výstavbu a rozvoj skleníkových zařízení. Stát může kompenzovat až 100% nákladů na připojení místa k inženýrským sítím: plynu, vodě a elektřině. Rovněž je kompenzována úroková sazba z úvěrů na rozvoj podnikání. Zvláště důležitými projekty jsou finanční pomoc při nákupu materiálů a zařízení pro skleníky.

Programy finanční pomoci se rozšiřují jak na velké zemědělské podniky, tak na malé komplexy o rozloze méně než 1 hektar. Hlavní podmínkou je, aby byla činnost formalizována (SPK, LLC nebo PF) a předpokládaná návratnost projektu není delší než 8 let.

Skleníkové podnikání - jeho ziskovost

Dnes podnikatelé investují své peníze do skleníkových podniků. Výnosnost tohoto podnikatelského záměru bude vyhodnocena níže s ohledem na všechny jemnosti procesu. Můžeme říci jednu věc, konkurence ve skleníkovém podnikání není příliš vysoká, takže bez problémů najdete své místo v této oblasti a získáte dobrý zisk.

Zpočátku stojí za to pochopit, že rozvoj myšlenky růstu produktů ve sklenících se stane výhodným obchodem pouze v jižních městech Ruské federace. Odborníci se domnívají, že je levnější transportovat produkt pěstuje v severních městech než platit za celoroční náklady na použité elektrické energie pro osvětlení a skleníky plynu pro její ohřev. Přírodních bylin a čerstvá zelenina jsou více v poptávce v severních oblastech než v jižních městech, kde je vyšší soutěže, ale v severních a centrálních oblastech není stálá teplota, existují velké rozdíly, a dokonce i mrazu.

Kromě toho je přirozené osvětlení je minimální, protože zkrácené den, takže bude muset doplnit umělým osvětlením, což přináší dodatečné náklady, které mají vliv na zvýšení výrobních nákladů. Je to z důvodu skleníkového podnikání v Moskvě a region nebude lukrativní vzhledem k vysokým nákladům na výrobky vyrobené, které nemohou konkurovat dovážené zeleniny z jihu, jehož cena je mnohem nižší.

Skleníkové podnikání - co je výhodnější růst

Chcete-li zahájit skleníkový obchod od začátku, měli byste vědět, že jeho ziskovost závisí na tom, co budete růst ve vašich sklenících. Nejvýhodnějším řešením bude kultivace květin, různých zelených rostlin a zeleniny. Podnikatelé s působivou zkušeností se skleníky se zabývají pěstováním vzácných exotických plodin, což přináší dobré zisky. Pro začínající podnikatele, kteří se rozhodli prokázat, že se ve skleníkovém průmyslu ukáží, není vhodné kontaktovat složité kultury, aby nedošlo k bankrotu jejich podnikání na samém začátku. Takové řešení bude vyžadovat velké finanční investice pro velké rizika, která jsou spojená se složitostí technologie péče o složité kultury a neschopnost předvídat poptávku mezi zákazníky.

Nejoblíbenější možností je pěstování květin ve skleníku. Ačkoli to bude vyžadovat velké počáteční finanční injekce, pro stavbu skleníků velkých objemů, ale všechny investice se vyplatí po prodeji první dávky květin. Pokud máte svou půdu a chtějí doma organizovat skleníkový obchod bez velkého množství odpadu, pak je lepší věnovat pozornost rostoucí zeleni. Takové produkty, ačkoli nejsou drahé, jsou poptávané na trzích naší země kdykoli během roku. Saláty, zelená cibule, petržel a kopr během kultivace nejsou v procesu růstu nápadné. Neodpovídají silně změnám počasí a teploty, lišící se vysokým výnosem a stálým dopadem mezi kupujícími.

Pokud chcete pěstovat zeleninu ve skleníku, doporučujeme věnovat pozornost ekologickému šetrnosti vašich produktů. Dnes se mnoho kupujících stará o své zdraví a zdraví svých rodin, proto se snaží kupovat šetrné k životnímu prostředí. Připojit své produkty k ekologickému směru bude muset podstoupit postup vydávání příslušných certifikátů potvrzení.

Ziskovost podnikatelského nápadu

Největší finanční investice vyžadují rozvoj skleníkových podniků pro pěstování květin, ale zisk z jejich prodeje bude nejvyšší. Na druhém místě na ziskovosti jsou "zelené skleníky". Jsou několikanásobně výhodnější než skleníky se zeleninou. Konečné rozhodnutí je však učiněno podnikatelem sám, s odkazem na jeho schopnosti, výši počátečního kapitálu, velikost pozemku a zeměpisnou polohu.

Nejvyšší zisky očekávají podnikatelé, kteří se rozhodli investovat své peníze do organizace skleníkových obchodů pro pěstování květin. Druhým ziskem je kultivace zeleně a poslední zeleninové skleníky.

Pokud přemýšlíte o tom, jak začít skleníkové podnikání od začátku, potom nejsou květinářské skleníky vaší volbou. Je lepší věnovat pozornost pěstování raných salátů, mladé cibule a dalších zelených. Tyto kultury nejsou náchylné k podmínkám pěstování a nevyžadují dopravu, mohou být pěstovány v jakémkoli regionu a získány nepřetržitý zisk z prodeje. V praxi je nejlepší možnost, kdy "zelený" skleník dodá své produkty nejbližším regionům.

Je žádoucí provést analýzu místního trhu s cílem upozornit na to, jaké produkty jsou poptávané mezi kupujícími. Je třeba věnovat pozornost výrobkům konkurentů, kvalitě a cenové politice jejich realizace. Nezapomeňte na klimatické podmínky místa pobytu, které významně ovlivňují konečný výsledek práce. Pokud se plány nevztahují na velkoobchodní produkty a maloobchod, doporučuje se věnovat pozornost rostoucí zeleni a na jaře se změní na ředkvičky a jahody.

Začíná-li se rozvíjet skleníkový obchod od začátku, celoroční zisky mohou zaručit všestrannost využívání půdy. Použijte volné místo pro pěstování sazenic různých zahradních plodin, což je mezi kupujícími na počátku jara velmi žádané. Nezapomeňte, že velké objemy zisku a rychlé návratnosti nemohou být zaručeny maloobchodním prodejem, ale pouze velkými objemy a velkoobchodním prodejem. Na jaře můžete vydělat peníze na čerstvé rajčata a okurky.

Také ziskovost obchodu s skleníkem závisí na správně zvolené technologii růstu svých produktů. Pro dosažení nejvyššího výnosu zeleniny s minimálními finančními investicemi se používá hydroponický systém. Tato technologie je použitelná jak v malých sklenících, tak ve velkých zemědělských podnicích. Jedinou nevýhodou pěstované zeleniny pro tuto technologii jsou nízké chuťové vlastnosti. Veškerá zelenina nebude mít charakteristické vůně, které by se všem kupujícím nelíbilo.

I přes skutečnost, že cena takové zeleniny bude přijatelná, může to vést ke snížení tržeb. Odborníci doporučují přemýšlet o jiné, možná dražší technologii, která nechává chuť výrobků nezměněná. V zásadě index ziskovosti skleníkových podniků dosahuje 15% a ve výjimečných případech může překročit 20%, pokud podnikatel může vybrat optimální výrobní technologii, zaujmout místo a přilákat pravidelné zákazníky.

Několik důležitých úsporných bodů

Výhodnější je pokrýt skelety skleníků sklem nebo polyethylenem? Obvyklé sklo 3-4 mm není vhodné pro skleníky. Prochází hodně tepla a nerozptýlí sluneční paprsky, což nepochybně povede k popáleninám na zeleni rostlin a k velké spotřebě plynu pro vytápění. Je-li možnost zakoupit protokol tlustého technického skla, pouze v tomto případě bude jeho použití opodstatněné. O ekonomice v tomto případě, není pochyb, protože budeme muset zaplatit alespoň 1000 rublů za "čtverec" takového materiálu. A čím větší je skleník, tím dražší bude to pokrýt.

Ve slunečních jižních oblastech je výhodnější používat polyethylenové povlaky skleníků. Tento materiál je ve srovnání se sklem mnohem levnější, avšak s minimálním přístupem k světlu není toto řešení vhodné, protože polyethylen rozptýlí minimální průtok světla a dovolí mu dosáhnout rostlin. V tomto případě se doporučuje používat plechy akrylové nebo polykarbonátové. Tento umělý materiál zabraňuje spálení rostlin a přenáší dostatečné množství světla. Pokud se na svém místě mohou vyrábět malé domácí skleníky z improvizovaných materiálů a někteří zemědělci nákladních automobilů dokáží ukrást elektrickou energii pro osvětlení a zároveň minimalizovat náklady, vážní podnikatelé si takový kurz nemohou dovolit.

Objevte skleníkový obchod od začátku na své půdě, podnikání může být uspořádáno správně a ušetřit na vytápění prostor pomocí palivového dřeva Kuznetsov a kapuce namísto plynu. Je také výhodnější otevřít skleníky v Sevastopolu nebo Krasnodarských oblastech. V jižních městech trvá déle, teplota vzduchu je vyšší a nájem práce a půdy je levnější. V takovém případě věnujte pozornost logistice, aby se výrobky dostaly k zákazníkovi v nejvzdálenějších městech Ruska.

Jaké dokumenty je třeba formalizovat v procesu zavádění skleníku

V případě, že pozemek, na kterém plánujete instalaci skleník je vaše vlastnictví a výrobní objemy nezahrnují využívání práce zaměstnanců a prodeje výrobků do právnických osob, kromě osvědčení potvrzující, že jste jediným vlastníkem pozemku, žádné dokumenty již nejsou nutné.

V případě, kdy je množství skleníků zahrnuje výrobu ve velkém měřítku pomocí zaměstnanců a prodej produktů vypěstovaných v obchodech, distribučních center a veškeré stravovací zařízení, budete muset zaregistrovat svou práci jako PI nebo rolník chovu od placení daní do státní pokladny.