Pěstování růží ve sklenících: pravidla a tajemství mistrů

To je docela možné vydělat na rostoucí růží, a ne špatné, což bylo dokázáno mnoha květinářství. A pokud se postaráte o adekvátní obchodní plán a neustálý prodej, růst rostlin v skleníku na prodej bude dobrým zdrojem zisku.

Pěstování růží ve skleníku

Obsah pokynů krok za krokem:

Na čem závisí úspěch?

Aby růstový proces byl úspěšný, musíte se postarat o následující důležité body:

 • správná volba odrůd;
 • použití vhodného substrátu;
 • dodržení požadované hustoty přistání, dalších důležitých pravidel;
 • příslušné zavlažování;
 • doplňkové krmení;
 • pravidelné řezání;
 • ořezávání.

Kromě toho musíte vypočítat počáteční investici a plánovaný příjem.

Fotografie rostoucích růží ve skleníku

Dávejte pozor! Pokud jste začátečník, omezte se na malé objemy, abyste se rychle dozvěděli všechny jemnosti otázky. V budoucnu lze stejný objem a příjem zvýšit - například vytvořením vlastního květinového salonu (bude vyžadovat registraci jako IP).

Co se týče daní, jsou ve vztahu k zemědělským produktům poměrně nízké (takže při přechodu na EUCN zaplatíte pouze 6% příjmu).

Základní požadavky na skleník

Pro růst růží je třeba vytvořit řadu podmínek

Rose se týká rozmarných plodin, protože je těžké růst v otevřené půdě. Ačkoli pokud rostou v skleníku růže, budete moci z toho profitovat bez ohledu na sezónní nebo klimatické podmínky. Ale skleníky, jak víte, jsou jiné. A pokud se spoléháte na skutečně dobrý zisk, nejvýnosnější a funkčnější možností bude struktura s povlakem z buněčného polykarbonátu.

Skleník pro růží

Uvnitř musí být základna s minimálně 30 centimetrovou základnou. Faktem je, že holé zemní růže zmrznou. Také se musíte postarat o zavlažování (v ideálním případě - automatický, typ kapání). Zima bude potřebovat vytápění a dodatečné osvětlení - ani tohle všechno neudělá. Pravděpodobně má smysl kupovat a instalovat solární panely. Ano, to je spojeno s významnými kapitálovými investicemi v počáteční fázi, ale poté nemusíte přeplňovat za elektřinu a trpět poruchami v elektrické síti.

Skleník by měl být dobře udržován

Dávejte pozor! Přibližně 70-80% úspěchu celé události závisí na tom, jak zodpovědně přistupujete k nákupu / výstavbě výstavby skleníku.

Počítáme počáteční investici fondů

V tomto ohledu je popsaný obchod mimořádně jasný a jednoduchý. Potřebujete vynaložit peníze na stavbu skleníku (pokud se o to nestaráte dříve) a jeho uspořádání, stejně jako na nákup sadby.

Zvažujeme například skleník o rozloze 100 m2. Buněčný uhličitan spolu s automatickým zavlažováním bude stát přibližně 2 300 rublů na čtvereční. Přidejte zde uspořádání topného systému, konstrukci nadstavby a dalších nezbytných zařízení k zabránění smrti rostlin. Náklady na čtverec musí být zpravidla vynásobeny dvěma, v důsledku čehož máme 4 600 rublů na metr čtvereční.

Ukázalo se, že pro počáteční investice do skleníkové výstavby o rozloze 100 m2. bude potřebovat asi 460 000 rublů. Ale za předpokladu, že začnete svou firmu od začátku.

Dávejte pozor! V případě potřeby můžete ušetřit na práci a materiál, ale pro zařízení, které přispívají k získání dobré sklizně a udržení požadované podmínky v zimním období, úspora je nepřijatelné.

Příjmy z prodeje růží

Také nemusíte ukládat na takový nákladový materiál, jako je výsadba materiálu. Je výhodnější koupit ho ve velkém množství než koupit několik křovin od různých prodejců. Pokud jste našli farmu, kde si můžete koupit správné množství křoví najednou, připravte se na zaplacení asi 230 rublů za kus. Chcete-li určit, kolik rostlin může být zasazeno ve skleníku, postupujte z toho, že na 1m 2. by nemělo být více než 4 keře. Proto, pro stavební plochu 100 metrů čtverečních. Je zapotřebí 4 000 rostlin. Nezapočítává se na 100% přežití - je lepší koupit materiál se zásobami (asi 100 jednotek). Dokonce i v případě, že dojde k dalším rostlinám, můžete je vysadit v otevřené půdě, abyste zvýšili výnos v létě.

Nakonec konstatujeme, že výsadbový materiál bude stát někde ve 115 000 rublů, a celkové počáteční náklady, resp. V 575 000 rublů.

První fáze. Vyberte odrůdy

Když je vše připraveno, přejděte k výběru nejvhodnějších růží. Ne každý odrůd se cítí dobře ve skleníku, což znamená, že pokud je výběr nedostatečný, budou mít pupeny nepravidelný tvar.

Následující typy růží se dokonale ukázaly:

 • miniaturní odrůdy;
 • grandiflora / floribunda;
 • čaj-hybrid.

Kvety, které se od nich získávají, se liší nejen kvalitou, ale také svým vynikajícím vzhledem. Také zvážit odolnost vůči různým chorobám (jako je například plíseň). Nejvíce odolné odrůdy zahrnují královnu Elizabeth a Rose Gaujard.

Když o tom mluvíme čaj hybridní plodiny, pak mezi nimi se ukázali být docela dobře:

Růže ve skleníku - vynikající řešení pro duši a pro podnikání

Naneštěstí si můžete vychutnat krásný kvet růží jen od června do září. Ti, kteří nesouhlasí s rozloučením s královnou květin až do příštího teplého období, však mohou doma chovat. Další možností jsou růže ve skleníku. A pokud kompetentně a pečlivě vytvoříte obchodní plán a vytvoříte pravidelný prodej, růst růží ve skleníku se může stát dodatečným zdrojem příjmu.

Obsah

Příběh o růstu růží v sklenících ↑

Podmínky ve skleníku vám umožňují pěstovat tuto elegantní květinu téměř po celý rok. Pouze od prosince do února, v souvislosti s potřebou dodatečného umělého osvětlení křovin, může být toto zaměstnání velmi nákladné. To je důvod, proč květinářské farmy začínají násilně od února a jako výsledek získávají krásné stonky s pupeny od března do listopadu.

Tajemství úspěchu ↑

Úspěšná kultivace růží ve skleníku přímo závisí na několika faktorech:

Z jednoho křovíka můžete prodávat až deset barev

 • výběr některých odrůd;
 • použití kvalitních substrátů;
 • bezvadné dodržování pravidel týkajících se semenáčků s přihlédnutím k potřebné hustotě všech sadů;
 • normalizované zavlažování;
 • aplikace hnojiv;
 • včasné stříhání výhonků;
 • správné prořezávání křovin.

Jaké druhy růže si vybrat ↑

Takže je třeba nejdříve určit, jaké růže jsou vhodné pro pěstování ve skleníkových podmínkách. Ne všechny druhy těchto květin se cítí dobře ve skleníku a v důsledku toho se špatně tvoří pravidelné pupeny. Vynikající výsledky získávají pěstitelé květin při pěstování miniaturních růží, čajových hybridních odrůd, růží floribunda, grandiflora. Všechny přijaté květiny mají atraktivní prezentaci, jsou vysoce kvalitní.

Hlavní věcí je vybrat vhodné odrůdy pro výsadbu ve skleníku

Při výběru odrůdy je žádoucí soustředit se na růže, které jsou odolné vůči běžným onemocněním, zejména k plísním. Takové vlastnosti jsou odrůdy Rose Gozhar a královna Alžběta. Mezi čaj-hybridní odrůdy jasně růžové Carina, oranžově červená Baccara, bílá Pascali a zlatavě žlutá Casanova se osvědčily. Mezi miniaturní odrůdy lze rozlišit červené a žluté růže odrůdy Little Flirt, tmavě oranžové květy Skarlet Gem, bohaté červené růže Beauty Secret. K dnešnímu dni již bylo staženo odrůdy, které nevyžadují neustálou intenzivní světlo - červeno-oranžové růže odrůda Zorina, růže s bledě žlutými palicemi Geheimrat Duisberg a červené lepší časy.

Důležité je také to, že pro pěstování ve skleníku vhodném jako růže s vlastním, dobře vyvinutým kořenovým systémem a roubovaným. Na kvalitě podnoží rostliny vyvíjejí mnohem rychleji než na svých vlastních kořenech, ale barvy se tvoří mnohem méně.

Vlastnosti růstových růží ve skleníku ↑

Bezprostředně před výsadbou je obohacená skleníková půda. Používejte recyklovaný hnůj, síran amonný, rašelinu, superfosfát. V květináčích ve formě substrátu se používá perlit, minerální vlna, vermikulit, kokosové vlákno.

Ve skleníku amatérských zahrádkářů lze použít substrát, který sestává z rašeliny, zeminy drnu a čerstvé divizny (poměr 5: 4: 1), a asi rok byla udržována v svorek. Před přistání funguje to přineslo moučku (počítáno - 1 kg na metr čtvereční) a minerálních hnojiv.

Je třeba poznamenat, že všichni rostlinný materiál musí být pečlivě chráněn před mrazem. Sazenice mohou být zabaleny nebo složeny do krabic, které zůstávají otevřené. Pokud by mělo být skladování delší, jsou křoviny zakopány, takže místo vakcíny zůstane otevřené. Ovšem i v tomto případě by měla být rostlina chráněna před vysokými teplotami nebo mrazy. Ke křovím neztrácejte vlhkost, potřebují pravidelně stříkat, hydratovat.

Skleník umožňuje růst růží téměř po celý rok

Připraví se před výsadbou sazenic inkubovány v nádobě s čistou vodou bránil, zdobené 10-20 cm (přes roubování) a vysráží do zahřeje na teplotu 12 ° C, půdě tak, aby se místo objevil očkování na povrchu země. Nezapomeňte odstranit oslabené boční výstřižky. V případě, že skleník půda příliš volná se rozmnožovací materiál nezbytné zakopat trochu. Jakmile se půda bude zmenšovat, budou sazenice ve správné výšce. Během přistání práci, musí být velmi opatrní: pokud není k dispozici dostatek pohřební růže prostě vadnou, zatímco příliš hluboká výsadba se divili „root rot“ a velmi brzy zemře.

Počet sazenic na jednom čtverečním metru skleníkové půdy se může pohybovat od 10 do 25 kusů. Při výsadbě velkého množství růží pro druhý rok se provádí jejich ztenčení. Sazenice mohou být uspořádány podle schémat 25x40 nebo 30x30.

Po výsadbě je nutné provést důkladné zalévání, díky čemuž bude docházet k dobrému poklesu kořenů v zemi. Pro tento účel je lepší použít hadici, neboť v procesu kropení z trysek není možné dosáhnout správného výsledku.

Pravidla péče o výhonky ↑

Ujistěte se, že teplota vzduchu ve skleníku nepřekračuje 10 ° C. V opačném případě bude zakorenění sazenic nerovnoměrné a některé z nich téměř okamžitě zahynou.

Zelená část křoví musí být silná, nedoporučuje se odříznout listy

Protože v běžných sklenících není možné vyhnout se malým výkyvům teploty a vlhkosti, je třeba se připravit na nerovnoměrný výskyt výhonků. Dokonce i zdravé, silné oči mohou "zůstat tiché". Právě proto předběžné zpracování růží připravených pro výsadbu růží nebude nadbytečné.

Stříkají se téměř ve dne ve vodě, po které jsou prohloubeny do zahřáté postele s předem navlhčenou rašelinou. Poté je vše pokryto filmem. Jakmile teplota vzduchu stoupne na 18 ° C, výhonky rostou velmi rychle. Když dosáhnete výšky 2 cm, film bude muset být odstraněn. Oni zůstanou otevřeni několik dní a teprve potom mohou být vysazeny na trvalé místo ve skleníku, nejlépe tak, aby se hlavní oko vzrostlo nad povrch skleníkové půdy o dva prsty.

V případě, že je třeba k získání hotové výstřižky vzrostla při teplotě výrazně nad 10 ° C, sazenice v tomto případě je nutné, aby zakrýval fólii a přímo ve skleníku a ponechány v tomto stavu tak dlouho, dokud všechny stonky nezvedne rovnoměrně na půdu. Teprve poté se to otevře.

Očkování růže na boky ↑

V podmínkách uzavřeného terénu se mohou nejen dobře rozvíjet původní druhy. Růže dokonale množí i očkování. Pro tento účel můžete použít běžné kyčelní kyčle. Vhodné jsou semenáčky, které mají dobře rozvětvený kořenový systém. Na podzim by měly být zasazeny do hrnců se speciálně připravenou směsí: 1 díl humusu se smíchá se 4 díly trávníku. Sazenice v květináčích by měly být skladovány po celou zimu v suterénu nebo ve skleníku. Od poloviny prosince do dubna můžete cvičit roubování. K tomu se růže vyskytují ve skleníku, kde je teplota udržována na 8-10 ° C. Za dva týdny začnou intenzivní pohyb šťávy. V této fázi je čas inokulovat připravené řízky růží (ty, které již mají dvě ledviny, jsou nejvhodnější).

Očkování růží na psí růže

Hrdlo zásob je vyčištěno z hrotu zeminy, pak je nadzemní část odříznuta. Na kořenovém krku se provede řez (2-3 cm) a okraje kůry se pečlivě ohýbají. Do řezu se vloží řez a vloží se. Umístěte štěp těsně zabalený polyethylenem.

Hrnce s již roubovanými růžemi by měly být vykopány v krabicích s rašelinou a pokryty pilinami. V horní části rámečků můžete instalovat rámečky nebo natáhnout film, hlavním cílem je udržet teplotu na 22-25 ° C. Řezy by měly být pravidelně stříkány vodou. Od výskytu výhonků a prvních listů mohou být hrnce s vrhy přeneseny z krabic na regály ve skleníku.

Základní pravidla péče ↑

Správná péče, péče a pozornost pomůže amatérskému zahradníkovi dosáhnout pozitivních výsledků.

Tato fotografie ukazuje, jak rostou růže ve skleníku

Zbývá jen zjistit, co je péče o růže, kultivované ve skleníku.

 • Udržování optimální teploty ve skleníku během vegetačního období vysazených rostlin: před dobou květu se zvyšování stupňů, zatímco během rozkvětu pupenů, naopak mírné snížení;
 • udržování vlhkosti kolem 70%;
 • při nadměrném proudu slunečního světla v létě - k opalování skleníku av případě nedostatku podzimu a zimy - použijte další denní světlo;
 • pravidelné větrání skleníku;
 • měsíční hnojení komplexními minerálními hnojivy;
 • mulčování půdy vyrážkou z přerostlého hnoje;
 • čištění skleníkových půd z plevele;
 • obsah pozemků ve volném a poněkud mokrém stavu;
 • včasné zpracování růžových keřů se speciálními pesticidy proti škůdcům a houbovým chorobám;
 • prořezávání zásob populace a všech rostlin před dlouhou dobou odpočinku;
 • při teplotě 0 až +3 ° C v prosinci.

Osvětlení a vrchní obvaz ↑

Vzhledem k tomu, že růže mají dostatek fotofilních rostlin, netolerují, když sluneční paprsky nejsou rozloženy přes kryt listu, ale nad povrchem půdy. Proto je jedním z nejdůležitějších úkolů pěstitele květin kultivovat v nejkratší době křoviny s bohatou listovou hmotou. Je třeba si uvědomit, že stonky a listy jsou velmi úzce příbuzné kořenovému systému. Proto, pokud provádíte pinching nebo prořezávání nadzemní části, znamená to snížit celý kořenový systém. Z toho vyplývá, že hmotnost listu by měla být co nejméně poškozena. Čím silnější je Bush, tím více bude kvetoucí výhonky.

Růžové keře vyžadují neustálou péči

Květinářství určitě muset postarat o dodávky skleníků pro pěstování růží celý rok kvalitní systém umělého osvětlení, se kterými bude možné blokovat chybějící pět nebo šest hodin světla době podzim-zima období.

Kromě potřeby osvětlení jsou růže také neodmyslitelné v potřebě trvalého oblékání a během vegetačního období.

Takže od května do září potřebují křoví další výživu draslíku. Během intenzivního růstu výhonků je nutné hnojení roztokem dusičnanu amonného. Potřebné barvy a minerální hnojiva, jako dusičnan draselný, uhličitan vápenatý.

Po vyříznutí pupenců se provádí pravidelné vrchní oblékání. Tak infuze divizny (01:10) se střídala s hnojivy (1 sq. Metr 7 se uvede c. Amoniak, 12 g. Dusičnanu draselného a 15 c. Superfosfát).

Řezání skleníkových růží ↑

Během kultivace se doporučuje odstranit všechny postranní pupeny a výhonky. Ponechte pouze jeden výstřik s 3-4 pupeny, což dá nové výhonky. Během měsíce a půl po takovém ořezání budou růžové keře dobře tvarované rostliny se třemi nebo dokonce čtyřmi silnými hlavními výhonky připravenými pro sekundární kvetení.

Správné řezání růží je nezbytné

Při provádění prvního řezu je nutno se postarat o to, že na křoví je značný objem zelené hmotnosti. To stimuluje rychlou tvorbu nových silných výhonků. Řezání je žádoucí udělat ráno, kdy se začnou otevírat pupeny květin.

Se správnými pečlivostmi budou krásné a silné

Díky správné a vysoce kvalitní péči z každého růžového keře pěstovaného v podmínkách skleníku můžete získat od 8 do 10-12 krásných květin vhodných pro řezání.

Zařízení pro skleníky pro pěstování růží

Pro pěstování růží potřebují prostorné a dobré vybavené skleníku. B takový skleníky by měl být větrací systém, automatické zavlažování, zařízení pro monitorování teploty a vlhkosti, síran. Existuje také potřeba uzavřeného odvodňovacího systému, který by odstranil přebytečnou vlhkost ze země. Odtokové potrubí je umístěno v hloubce 1 m se vzdáleností 4 m. Rovněž bude zapotřebí půda, hnojiva a prostředky na ochranu rostlin před chorobami a škůdci. Pěstování velkého množství květin ve špatně vybaveném skleníku je velmi obtížné a existuje velké riziko vzniku výrazných ztrát.

Pod pěstováním růží všechny skleníky. K udržení určitého mikroklimatu musí být dostatečně vysoké, volný prostor nad květy je větší než 2 m.

B moderní široký rozsah skleníky obvykle dělat větrání horní typ, který zajišťuje dobrou výměnu vzduchu. Aby se v létě vytvořily optimální klimatické podmínky pro rostliny a aby se v zimě šetřily energetické zdroje, jsou skleníky promítány různými materiály.

Systém horizontálního stínování ve sklenících

Pro úsporu energie se používají husté tkaniny, které neumožňují rozptýlení tepla mimo prostor. V létě se používají látky, které odrážejí sluneční světlo a snižují jeho průnik do místnosti o 40-60%. V tomto případě by stínicí tkáně neměly způsobit zvýšení teploty uvnitř skleníku, tj. by neměly zasahovat do výměny vzduchu. Snižování světla v létě umožňuje růst květů jasnější a sytější barvy. Závěsové systémy jsou vhodnější k použití než barvení křídou.

B skleníky vytvořit systémy dodávek oxidu uhličitého. Použití této látky pomáhá zlepšit kvalitu květin a výnos. Při spalování 1 m3 zemního plynu se uvolní 1,8 kg oxidu uhličitého. Je rovnoměrně rozložen skleníkem. K tomu jsou umístěny speciální potrubí pro přívod plynu a odvod kondenzátu pod nosníky rámu.

Generátor CO2 pro skleníky

Rovněž jsou zapotřebí přístroje k určení koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu. Optimální pro růží je index 0,05-0,07%. Pokud jsou tyto hodnoty vyšší, pak všechny listy, které jsou v nadmořské výšce 2 m, uzavřou stomata a potlačují procesy fotosyntézy. Při nedostatečném obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu dochází také k narušení fotosyntézy, což ovlivňuje růst a rozkvět rostlin.

Umělé osvětlení umožňuje růst růží pro řezání po celý rok po dobu 5-6 let.

Nejčastěji pro pěstování světelných kultur jsou skleníky vybaveny sodíkovými výbojkami o vysokém tlaku o kapacitě 400 a 600 W. Pro malé skleníky jsou vhodné menší žárovky. V současné době existuje tendence zvýšit výšku skleníků a pozastavit výkonnější lampy ve větší vzdálenosti od rostlin. Svítidla s výkonem 600 W jsou vyžadována v méně než 400 W pro osvětlení jedné oblasti.

Světelné zdroje o výkonu 600 W jsou zpravidla zavěšeny ve vzdálenosti 2,5-3 m nad rostlinami. Svítidla s široce rozptýleným světlem jsou umístěna níže - v nadmořské výšce 0,9-1,2 m. Koeficient rovnoměrnosti světla je obvykle 0,8. Nepřípustná ztrátě elektrického napětí v síti více než 2%, protože ztráta dokonce 1% úrovně napětí osvětlení je značně sníženo - y lampy 400 W na 3%, s y lampy 600 W energie NA5%.

Pro kultivaci světelné kultury je zapotřebí osvětlení 6000 luxů (lux). Pokud jsou rostliny osvětleny 19 hodin denně, celkové osvětlení bude 114 000 lux / h. Existují různé možnosti osvětlovacích zařízení, které jim umožňují optimalizovat procesy fotosyntézy. Je možné zdvojnásobit intenzitu osvětlení se současným poklesem jeho trvání. Je možné, že v některých hodinách zvýšíte úroveň osvětlení a dáte světlo pro rostliny delší dobu.

V růžích začíná proces fotosyntézy na úrovni osvětlení téměř 2000 luxů. V zimě je pro ně dostačující 5000-6000 lx a celkové denní osvětlení je 100 000-120000 lx / h.

Ve skleníku sulfurizátor (odpařovák síry, které se používají k boji proti plísním). Síra výpary jsou obvykle fumigated 4 hodiny v noci nebo ráno, dokud není jasné sluneční světlo. Ošetření se provádí jednou týdně.

Ve skleníku s plochou 100 m 2 stačí mít jeden sulfurizátor výkon 100 W.

Síra je zařízení pro výrobu síry

Nad ním je instalován štít, takže kondenzát vytvořený na překrytí stropu neteče do roztavené síry. Musí být provozováno v souladu se všemi zavedenými pravidly, zatímco je důležité neumožnit přímému proniknutí síry do růží. Pokud se přístroj nepoužívá správně, síra se neodpařuje, ale hoří, což vede k tvorbě oxidu siřičitého, který po spálení na listy způsobuje popáleniny.

Také mobilní zařízení pro výrobu sírové páry, která pracují při připojení k plynovému válci.

Pro parní ohřev ve sklenících jsou nainstalovány trubky o průměru 51 mm každých 6,4 m. Musí být celkem alespoň osm. Můžete je uspořádat mezi řadami růží. Trouby s těmito vlastnostmi zajišťují rovnoměrné vytápění místnosti, neměňte vlhkost vzduchu v místě instalace.

Pro dobrý růst květinových rostlin ve skleníku udržujte určitou vlhkost. Optimální relativní vlhkost je 70-85%.

Při nižší vlhkosti v tkáních rostlin klesá obsah vody, což vede k poklesu intenzity fotosyntézy. Při vysoké vlhkosti se zařízení vypaří malým množstvím kapaliny, což znamená, že absorbuje méně vlhkosti a z ní živiny z půdy. V tomto případě je narušen jeho růst a rozvoj.

Když vlhkost skleníku vzroste téměř na 100%, na povrchu rostliny se objevují kapičky vyvíjející se kapaliny a pak listy spadnou, smrt kořenů. Pokud je vysoká vlhkost vzduchu spojena s poklesem teploty, vzniklý kondenzát na listech přispívá k vývoji moučné a falešné padlí, šedé hniloby a dalších chorob. Chcete-li zachovat příjemnou mikroklima v noci, zahrňte i ventilaci a topení.

Pro zavlažování a aplikaci hnojiv jsou instalovány odkapávací systémy se směšovacími dávkovači. B roztoky minerálních hnojiv (ledek, železitý chelát, fosfáty, sírany atd.), Které procházejí vodou pro zavlažování, se automaticky doplní a jejich kyselost (pH = 5) se koriguje. Koncentrované roztoky se připravují v oddělených nádobách a selektivně se zavádějí do kapací zavlažovací soustavy.

Hnojiva jsou dána v těch kombinacích, které přispívají k lepší absorpci živin rostlinami. V dávkovacím mixéru se koncentrované roztoky zředí vodou 50, 100 a 200krát. Pravidelně se zavlažovací systém pro dezinfekci a odstraňování usazenin soli promyje roztoky peroxidu vodíku nebo kyselin.

Systémy kropení a rostlinné výživy pro průmyslové skleníky

Automatizováno Kapsové zavlažovací systémy a aplikace hnojiv umožňují vytvářet optimální podmínky ve skleníku pro růst růží. S tímto rostoucím v průběhu roku, z každého keře je možné získat až 20 květin a od malokvětých keřů až po 35 vzorků dobré kvality.

Voda je nutná pro krmení rostlin, protože všechny látky vstupují do nich v rozpuštěné formě a jsou také transportovány stejným způsobem po tkáních. Voda pomáhá rostlině vyhnout se přehřátí a sušení. Asimiluje se v závislosti na obsahu půdy nebo jiných substrátech používaných pro pěstování růží. Tento proces je také ovlivněn obsahem páry solí v něm. Změnou vlhkosti vzduchu můžete upravit přívod vody rostlin. Pokud se nedostatečné množství vlhkosti odparuje z listů, trpí nedostatkem vápníku a hořčíku, které jsou horší absorbovány kořeny. Množství vody použité k zavlažování závisí na osvětlení, teplotě a vlhkosti vzduchu ve skleníku. V zimě se voda zahřeje na teplotu 20-23 ° C. B rok pro zalévání rostlin na 1 m 2 spotřebuje asi 1000 litrů. Pravidelně kontrolujte obsah vody iontů vápníku, sodíku, chloru a síry, stejně jako pH. Pro napájení je vhodnější použít vodu s nízkým obsahem iontů sodíku, chloru a síry.

Všechny naše články z rubriky Skleníky a skleníky →→→

Pěstování růží ve sklenících: ziskovost až 300%

Minimální počáteční kapitál

Pěstování květin ve sklenících je ziskové a výnosné podnikání, které však vyžaduje značné investice. Díky vzhledu nových technologií mohou být takové rozmarné květiny jako růže pěstovány v chráněném terénu prakticky v jakémkoli regionu naší země.

Pokud chcete, aby vaše podnikání růst růží na prodej byl úspěšný, musíte začít s podrobným obchodním plánem. Zdá se, že algoritmus pro jeho konstrukci je velmi jednoduchý. Vše, co potřebujete - je skleník s teplotou a stmívání, úrodné půdy, hnojiv, speciálních přípravků pro ošetřování rostlin proti škůdcům, skutečně vzrostly, a dostupnost volného času na péči o květiny. Ve skutečnosti existuje v této záležitosti mnoho nuancí, jejichž neznalost může vést k významným materiálním ztrátám.

Skleníky na zahradě

Typy skleníků, které použijete pro růst růží, závisí přímo na počátečním kapitálu, který máte, a podle toho na stupnici vašeho květinářství. Pokud plánujete uspořádat takové podnikání s minimálními investicemi, pak je možné spravovat obyčejné skleníky na vlastním pozemku.

Za prvé, před výstavbou skleníkových konstrukcí budete potřebovat dokument potvrzující skutečnost, že jste vlastníkem osobního pozemku pro domácnost (LPH). Tento dokument vydávají místní úřady, které zahrnují například správu venkovských osad nebo zahradních sdružení (v závislosti na tom, kde je umístěna lokalita, kterou vlastníte, nebo místo, které jste pronajali). Na rozdíl od rolnické farmy nebo soukromého podnikatele nemá soukromá farma právní postavení.

Tento formulář má však řadu nesporných výhod, mezi něž patří neexistence povinnosti platit daně a nedostatek odpovědnosti. Nedostatky zahrnují omezené možnosti prodeje hotových výrobků. Takže například nemůžete prodávat své květiny prostřednictvím velkoobchodů, trhů, květinářství apod. Jedinou možností je prodávat růže prodejcům, kteří moc neplatí. Na druhou stranu, když se podnik stoupá, můžete se zaregistrovat jako IP a prodávat své produkty na svém vlastním místě prodeje.

Dnes existuje velké množství různých verzí skleníkových vzorů pro pěstování květin. Každá z nich má své výhody a nevýhody. V rámci tohoto článku budeme zvažovat nejoblíbenější skleníky z polykarbonátu mezi zahradníky. Jako materiál pro rám je strom stále více využíván kvůli vysokým nákladům, vysoké hmotnosti a křehkosti a stále častěji odborníci dávají přednost ocelovým rámům pokrytým zinkem, které nemohou být zkorodovány.

Mobilní polykarbonát je moderním materiálem, který je dostatečně silný (ve srovnání například se sklem nebo zejména s filmem), odolný proti požáru a opotřebení, téměř průhledný. Navíc tento materiál má dobrou tepelnou izolaci, výbornou propustnost a difúzi světla, chrání rostliny před spálením, je snadné je vrtat a řezat.

Maximální šířka takového skleníku je 5 metrů. Délka může být libovolná, ale častěji se jedná o rozměry do 15-20 metrů. Ačkoli polykarbonát může být použit k vytvoření téměř jakéhokoli typu konstrukce, včetně klenutých, doporučuje se však, aby byla střecha takového skleníku vyrobena v jednom směru s výškou jižní stěny 0,5-0,7 m pod severní.

Nabídky franšíz a dodavatelů

Takový návrh zajišťuje jednotné osvětlení skleníku: sluneční paprsky procházejí jednoramennou střechou pod přímým paprskem a ohřívají celý prostor uvnitř skleníku. Skleník je instalován ze západu na východ a stěna, která jde na sever, je ztělesněná neprůhledným (například z bloku skvrny nebo dřevěného nosníku).

Skleníky této velikosti jsou zřídka vyráběny samostatně, protože pro to musíte mít nejen znalosti, ale i speciální vybavení. Některé modely polykarbonátových skleníků, které jsou v prodeji, jsou často již vybaveny ekonomickým systémem kapajícího zavlažování a větrání.

Sada zařízení může také obsahovat zařízení na zamlžování skleníku, stínicí systém pro stmívání nebo případně dodatečné osvětlení. Extrémně populární je automatické zařízení pro přípravu a dodávku řešení pro dobíjení barev a pro udržení specifikovaného režimu teploty a vlhkosti ve skleníku. Samozřejmě, že všechny tyto bonusy budou muset zaplatit.

Náklady na nejjednodušší květinový skleník z polykarbonátu začínají od 100 tisíc rublů. Stejný design popsaný výše s rozlohou 100 metrů čtverečních. metrů bude stát několikrát dražší - ve výši 500 tisíc rublů.

Průmyslové skleníkové komplexy

Pokud se jedná o stavbu ne skleníku, ale celého komplexu skleníků, pak se jeho rozměry liší. Výška sloupů může být 4,5-5 metrů, šířka rozpětí je 8-9,6 metru. Sloupce jsou instalovány ve vzdálenosti 4 až 6 metrů od sebe. Velký objem vzduchu umožňuje pomalejší chlazení nebo ohřev vzduchu (což je zvláště důležité v letních měsících) a udržuje optimální teplotu vzduchu s nižší spotřebou tepla. Často takové podniky nakupují farmy, kde byly skleníky dříve postaveny s krokem až 6,5 metrů a výškou až 3 metry. V tomto případě se zvýší kubatura vzduchu tím, že se podpěrné sloupky prodlouží na 4 metry. Náklady na tuto rekonstrukci se odhadují na zhruba 500 tisíc dolarů / ha.

„Industrial“ skleník vybaven rozvodu tepla se schopností automatického přizpůsobení (přes počítač). Pro vytápění je optimální použít vestavěné kotelny ve skleníku. Kromě toho je systém potřeba kapkové závlahy, který obsahuje hlavní potrubní systém s filtrační zařízení, zásobní nádrže závlahové vody typ odkapávací linky s kompenzovaným Dripper, zařízení pro přípravu roztoků hnojiv, míchačky pro tekutiny, závlahové vody provzdušňovacích systémů.

Pro snížení přehřátí skleníku v létě a snížení tepelných ztrát v zimě se používají závěsné systémy s průtokem 50%. Takové záclony vám umožní ušetřit až 30% tepla. A při použití podsvícení pomáhají zvyšovat úroveň osvětlení rostlin.

Pro stanovení jedné teploty v skleníku se používají kruhové ventilátory - hydrofobní, k nimž je dodávána voda pro postřik malých kapiček. V létě pomáhají snižovat teplotu vzduchu a zvyšovat vlhkost. Příjem čerstvého vzduchu navíc zvyšuje intenzitu fotosyntézy v květinách.

K sublimaci síry použité pro kontrolu padlí, použít tzv sulfuratory, které jsou rovnoměrně visely celé oblasti skleníků a je připojen k elektrické síti přes systém časovače nebo automatizace celém skleníku. Vzhledem k tomu, systém klimatizace používá speciální počítač, který řídí topení, větrání, systém napájení a zavlažování, hnojení CO2, chlazení odpařováním.

Zvláštnosti růstových růží

Pomocí dobře vybavených skleníků lze růže růst téměř po celý rok. V období od prosince do února se však bude vyžadovat dodatečné vytápění a umělé osvětlení křovin, což může výrazně snížit ziskovost. Z tohoto důvodu se většina květin začíná vyčerpávat, obvykle od února, což umožňuje od března do listopadu získat stonky s krásnými pupeny.

Pokud nemáte mnoho zkušeností s květinářstvím, nemusíte experimentovat s odrůdami. Zvolit osvědčený roubované nebo vlastní kořeny rostliny jsou následující odrůdy: červeno-oranžová Zorina, červená lepších časů, zlatožluté Casanova, tmavě oranžová Skarlet Gem, White Pascali, žlutá Geheimrat Duisberg, jasně růžové Carina, oranžovo-červené Baccara, červené a žluté Malé Flirt, které jsou úspěšně pěstovány ve skleníkových podmínkách pro prodej v kontejnerech nebo pro řezání. Tyto hybridní čaj a miniaturní odrůdy nejsou příliš náročné na osvětlení, odolný vůči nejčastějších onemocnění (zejména padlí), mají atraktivní prezentaci a mají vysokou kvalitu. Mějte na paměti, že kvalita podnoží květiny rozvíjet mnohem rychleji než na své vlastní kořeny, ale zároveň se počet vytvořených jejich barvy bude méně.

Rostliny růží ve vyhřívaných sklenících v lednu a únoru v půdě, obohacené o hnůj a minerální hnojiva - síran amonný, superfosfát, rašelina. Často se jako substrát používá vermikulit, kokosové vlákno, perlit nebo minerální vlna.

Velké komplexy skleníků obvykle používají technologii malého objemu pěstování v rohožích - sáčky plněné různými substráty (perlit, kokos, minerální vlna, rašelina atd.). Pro cenu a pohodlí zalévání jsou koksové substráty s délkou vlákna 16 mm optimální. Současně se řízky nejdříve zakoří v kostech z minerální vlny nebo kokosových sazenic. Ve srovnání s jinými druhy substrátů mají kokosové ořechy nesporné výhody: jsou levné, mohou být použity podruhé, protože i když kokosové vlákno není velmi odolné, může odolat zpracování páry.

Pěstování růží ve skleníku na prodej

Pěstování růží ve skleníku na prodej je ziskové podnikání, protože poptávka po květinové královně neklesá ani v zimních měsících. V závislosti na regionu může být ziskovost 200% nebo více a doba návratnosti nepřesáhne dva roky. Jak uspořádat podnikání na květinách, aby přinesl stabilní zisk, přečtěte si v našem článku.

Pěstování růží ve skleníku na prodej

Pěstování růží na prodej - je to výhodné

Co určuje ziskovost a návratnost květinářství? Za prvé, rostoucí oblast má velký význam: čím dál jih a teplejší, tím nižší jsou náklady na dodatečné osvětlení a vytápění skleníku.

Velmi důležitá je sezónnost pěstování: od listopadu do ledna, v nejtemnějších a nejchladnějších měsících, není vhodné pěstovat květiny ve skleníku, protože bude vyžadovat nepřetržité zahřívání skleníku a osvětlení po dobu 12-14 hodin. Od února stoupá sluneční aktivita, ohřívá skleník a dobře osvětluje rostliny. Tehdy se skleníkové komplexy začaly násilně nuceny.

Destilace růží ve skleníku

Zdraví květin a bohatství kvetení závisí na mnoha faktorech:

 • řádně vybavený skleník, který vytvořil optimální podmínky - teplotu, vlhkost, osvětlení;
 • volná výživná půda vyvážená ve složení makro- a mikroelementů;
 • správný výběr odrůd a zdravých sazenic;
 • včasné vysazování, zalévání a hnojení;
 • Řezat květiny a tvarovat keře;
 • ochrana před chorobami a škůdci.

Se všemi doporučeními odborníků bude růst růží ve skleníku přinést od března do listopadu stabilní zisk. V případě potřeby můžete růže růst v zimních měsících, ale jejich (růžové) náklady budou mírně vyšší, což je kompenzováno vyššími cenami řezaných květin v chladné sezóně.

Růže ve skleníku musí poskytovat řádnou péči

Dávejte pozor! Před růst růží pro prodej, musíte tržně posoudit na trhu a konkurenci. Růžence je třeba odříznout a zavést včas, proto je potřeba stabilní poptávka.

Požadavky na skleník

Skleník pro celoroční pěstování květin by měl být dobře izolován a vybaven všemi systémy pro udržování mikroklimatu:

 • vytápění s možností automatické regulace a udržování teploty;
 • systém odkapávání nebo radikálové zavlažování a zvlhčování vzduchu;
 • systém větrání a větrání;
 • další osvětlení a systém stínování.

Při velkém objemu pěstování barev je vhodné získat skleníkový komplex průmyslové výroby, který je vybaven sadou automatiky. Ohřev komplexů provádí kotelna, která pracuje v automatickém režimu.

Systém řízení mikroklimatu ve skleníku

Aby se vyrovnala teplota a vlhkost v celém objemu skleníku, používají se ventilátory s jemným rozptýleným postřikem vodou. V zimě zajišťují stabilní vytápění bez sušení vzduchu, snižují teplotu v letním období a poskytují čerstvý vzduch k urychlení fotosyntézy. Obohacovat vzduch ve skleníku oxidem uhličitým, generátory CO2.

Ventilační systém ve skleníku

Závěsné zavlažovací systémy v průmyslových sklenících sestávají ze skladovacích nádrží a potrubí s kapátky, které přivádějí vodu přímo do bazální zóny. Systém filtrů a úprava vody poskytuje potřebné parametry zavlažovací vody. Dále jsou instalovány nádrže pro míchání a přivádění roztoku hnojiva a systému provzdušňování vody.

Systém úpravy vody a zavlažování

Požadavky na osvětlení v růžích jsou poměrně vysoké, zatímco listy by měly být osvětleny, ale ne půda, kterou lze dosáhnout:

 • boční osvětlení;
 • udržování bohatých listů na křoví;
 • správný režim osvětlení;
 • výběr lamp s užitečným spektrem.

Osvětlení skleníků se provádí pomocí meta-halogenových fytocentrik s užitečným spektrem pro rostliny a rozptýleným světlem. Svítidla jsou rovnoměrně zavěšena po celé ploše skleníku.

Pro zastínění od jasného slunce a snížení tepelných ztrát v mrazu používejte stínicí systémy. Netkaná textilie, ze které jsou vyráběny závěsy, prochází 50% slunečního světla a zároveň ušetří až 30% tepla.

Systém stínování ve skleníku

Také průmyslové skleníky jsou vybaveny ochrannými systémy proti patogenním mikroorganismům, například se sírovodíky, které uvolňují plynné sloučeniny síry v mikrodostech. Takové sírany pomáhají úspěšně bojovat proti plísním plísním, což je houbové onemocnění nebezpečné pro růže.

Sulfurátory ve skleníku

Všechny systémy jsou řízeny počítačem, který volí režim, který je optimální v tomto stádiu vegetace a kvetení. Řídící jednotka také signalizuje kritické změny v mikroklimatu ve skleníku.

Řízení mikroklimatu ve skleníku z mobilního telefonu

Díky těmto systémům se péče o růže omezuje na parametry kontroly, ruční výsadbu, řezání a řezání květin, což významně snižuje náklady na práci a zvyšuje ziskovost. Náklady na pořízení a instalaci automatizovaného skleníkového komplexu jsou poměrně vysoké a průměrně kolem 635 000 rublů na 100 m2 užitné plochy. Ale s dobrým prodejem, návratnost skleníku nepřesahuje 12 měsíců.

Video - Pěstování růží v průmyslovém měřítku

Pokud plánujete pěstovat růže, abyste nevytvořili rozsáhlé podnikání, ale jako malou pomoc pro svůj domácí rozpočet, můžete to udělat s malým domácím skleníkem. Na 1 m 2 půdy je v průměru 10-20 růžových keřů, které každých 4-5 týdnů dávají 8-10 kvetení. Takže s 10 m 2 užitné plochy skleníku, můžete dostat 800-1500 růží za měsíc za měsíc. S odhadovanými náklady, prodejem a průměrnou cenou pro řezání ve vaší oblasti budete schopni určit potřebnou plochu skleníku.

Příprava půdy pro pěstování růží

O přípravě půdy je třeba myslet 3-4 týdny před vysazením sazenic; pro výsadbu sazenic je nutné připravit substrát s následujícím složením:

 • 5 dílů rašeliny;
 • 4 díly dekontaminované půdy;
 • 1 část minulého roku Mullein.

Substrát se mísí a naplní se výsadkovými výkopy do hloubky 50-70 cm, po níž se aplikuje 1 m 2 hnojiva:

 • 12 gramů dusičnanu draselného;
 • 15 gramů superfosfátu;
 • 1 kg masokostní moučky nebo popílku.

Výsevní výsadby se nalévají teplou vodou a několik týdnů se ponechávají pro rovnoměrné rozložení hnojiv a struktury půdy. Den před výsadbou půdy je opět zalit teplou vodou a v případě potřeby se zahřeje na +12 až 15 ° C.

Volba výběru

Úspěch růstových růží ve skleníku pro prodej do značné míry závisí na správné volbě odrůdy. Ne všechny růže úspěšně rostou a rozkvétají v podmínkách uzavřeného terénu, proto je nutné zodpovědně přistupovat k výběru sazenic. Optimální odrůdy a hybridy růží pro nucení v celoročních sklenících jsou popsány v tabulce.

Tabulka 1. Odrůdy růží pro pěstování ve skleníku.