Pěstování houb ustrice houby v domácnosti jako ziskové podnikání

Houby - chutné a zdravé jídlo, ve svých vlastnostech a složení podobné masům. Užitečné vlastnosti hub z nich činí oblíbený produkt, který je součástí každodenní stravy. Vysoká poptávka po ústřicových houbách je základem pro ziskovost podniku.

Hlavní výhodou této činnosti je celoroční poptávka. Objem prodeje produktu bez ohledu na sezónu bude vysoký. Atraktivní podnikání s minimálními investicemi. Majitelé sklepů mohou vůbec vyloučit investiční náklady z položky výdajů. Pěstování nevyžaduje nákup drahého zařízení, výstavbu skleníků atd.

Registrace společností

Pěstování hub je výhodným řešením pro začínající podnikatele, což vyžaduje malé finanční investice ve fázi vývoje. K registraci podniku musí být iniciátor zaregistrován u daňového inspektorátu jako samostatný podnikatel.

Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi bude objem prodeje malý, bude zisk nevýznamný. Tato skutečnost umožňuje platit daně zjednodušeným daňovým systémem. S rozvojem podnikání a zvyšováním objemů výroby lze změnit způsob vlastnictví na LLC atd.

Vlastnosti těchto hub, jejich přínosů a druhů

V přírodě existuje 5 druhů jedlé veselok:

 • Běžný rostou klastry (svazky) na kmenech listnatých stromů, pahýly. Klobouk je hladký. Barva - hnědá, šedavě žlutá. Masná bílá s příjemným zápachem. Tvar klobouku je oválný, polokruhový až do 10 cm. Noha - porézní, chlupatá, délka až 4 cm.
 • Rozhkovidnaya roste ve velkých skupinách na kmenech a pahýlech. Struktura buničiny je tlustá, tlustá, bílá s výrazným moučným zápachem. Rozměry čepičky se pohybují od 3 do 12 cm. Při růstu získává houba tvar lávky. Noha je spíše krátká - 1-1,5 cm.
 • Lemon roste na stromech. Tvar je podobný odrůdě rohovky. Barva čepice je citronová, vyznačuje se velkým množstvím ovocných těl.
 • Plicní. Ve vaření se používají pouze mladé výhonky, stárnutí houby se stává velmi tuhou. Buničina mladé ústřice je tenká, bílá s šedivým odstínem barvy. Klobouk - postranní, tvar - konvexní.
 • Steppe roste na mrtvých stoncích rostlin. Maso má masitou konzistenci, barva je bílá s nažloutlým nádechem. Rozměry krytu - 5-8 cm, tvar je plochý-konvexní, šupinovitý na dotek.

Složení bioelementů ústřice zvyšuje imunitu organismu na působení radionuklidů a také je aktivně odstraňuje. Lze konstatovat, že tento druh houby má protinádorový účinek. Na základě výsledků řady studií vědci zjistili, že používání ústřicových hub několikrát týdně je vynikající prevencí hepatitidy, cholecystitidy, peptického vředového onemocnění, aterosklerózy. Látky obsažené v houbách snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Normalizují tlak hypertenziv a hypotenzi.

Oyster je bohatý na biotin, jeho obsah je několikrát vyšší než hmotnostní podíl ve vejcích, špenátovém mléce. Lipidový komplex ve výrobku se nachází v blízkosti rostlinných olejů. Prostřednictvím obsahu bílkovin houby vynikají masem a jsou také bohaté na stopové prvky a minerální soli. Odborníci na výživu rozpoznali svou nízkokalorickou rostlinu, takže mohou být součástí diety.

Možnosti růstu

Pěstování na pahýlech

Výhodný způsob, jak dostat dobrou sklizeň s minimálními náklady pro vlastníky dachů nebo domácích pozemků. Myceliové ústřicové houby (zakoupené v chovných farmách) se vysazují na dřevěných pylách nebo dřevěných dlážkách o délce 30-50 cm. Příznivé pro růst hub, prostředí by mělo být umístěno na stínované oblasti, kopání do země dvě třetiny jeho objemu.

Aby bylo zajištěno kvalitativní růst hub, ve výčnělcích (3-5 cm) se vyvrtnou otvory ve vzdálenosti 25-30 cm, případně se mycelium posypeme na zem a pýtá se vrcholem. Starý a suchý kmen musí být předem navlhčen ve vodě po dobu 5-7 dnů. V zářezech musíte umístit mycelium a utěsnit ho páskou nebo mechem. Během růstového období houby je třeba pýřit pady, udržovat vysokou úroveň vlhkosti.

V zemi by měly být vysazeny klíčky. Plodina zpravidla dozráva při teplotě 8-14 ° C, přirozeně je tato teplota typická pro říjen až listopad. Aby bylo zajištěno celoroční kultivace vezikul, je nutné uspořádat skleník.

Pokud je v dóze 20 jamek, je jeho výtěžnost až 10 kg hub.

Pěstování v pytlích

Výhodnější celoroční možnost získání kvalitních hub. Taška je naplněna substrátem. Pro jeho výrobu je sláma vhodná. V suché formě se umístí do lázně, naplněné vařící vodou a vaří se 4 hodiny. Výsledkem bude změkčení a sterilizace. Substrát, který byl tepelně ošetřen, musí být vyhozen, pod tlakem.

Ve sáčku jsou otvory o průměru 1 cm ve vzdálenosti 10 cm od sebe. Teplota místnosti, ve které budou pytle skladovány, by měla být na úrovni 23-24 ° C, vlhkost vzduchu - 80-90%. Po 2-2,5 týdnech budou obaly pokryty bílým povlakem, po kterém začne růst mycelií intenzivně. Tašky jsou zavěšeny na vzdálenost od sebe, aby poskytly přístup vzduchu a prostor pro růst.

Tato metoda pěstování je výhodnější z finančního a technologického hlediska.

Příprava rostoucího a semenného místa

 • Jako prostor pro pěstitelské houby je vhodná kůlna, suterén, dřevěná konstrukce a opuštěná průmyslová budova.
 • Pro vytvoření příznivých podmínek je nutné zajistit vysokou vlhkost (až 85%) a vybavit ventilaci.
 • Plocha prostorů by měla být vybrána na základě předpokládaného zatížení: pro uspořádání 7 sáčků je třeba 1 m².
 • Pro kontrolu teploty v budově je vhodný pokojový teploměr.
 • Optimální vlhkost zajistí přítomnost několika nádob s vodou nebo pravidelným zaléváním podlahy.

Jako semenný materiál se používá houbový mycelium, který je zakoupen ve speciálních laboratořích.

Pokud se divíte, který podnik je lepší otevřít v malém městě, podívejte se na tento materiál.

Proces pěstování, péče o houby

Tento proces je rozdělen na tři etapy - příprava substrátu, kultivace mycelií a přímých hub:

 • Oyster - na dřevo houby v prostředí, ve kterém rostliny rostou na piliny listnatých stromů, tak vhodné prostředí pro jejich růst in vitro se slunečnice slupky, kukuřičné klasy, nebo slámy.
 • Rozdrcená surovina je párována, po ochlazení je filtrována, smíchána s mycelií. Výsledná směs je naplněna polyethylenovými sáčky o rozměrech 80x40 cm. Hmotnost jednoho takového pytle ve své konečné podobě může dosáhnout 12 kg. Pro klíčení mycelií v sáčcích se dělají díry.
 • Po 15-20 dnech budou malé štěpky klíčit štěrbinami. Místnost pro další růst hub je vybavena osvětlením, které by mělo fungovat 12 hodin denně. Pomocí ventilátoru a kontejnerů s vodou je zajištěna vhodná vlhkost a teplota až 16 stupňů. Během 7-10 dnů rostou houby na požadovanou komerční váhu, plodina se odstraní a tašky se spóry jsou posílány do sedmidenního "odpočinku". Po 7 dnech jsou opět připraveni přinést ovoce. Z jednoho pytle je možné odebrat až 3 plodiny, po substrátu je nutné je vyměnit.

Prodejní trhy

Houby nejsou v naší zemi běžným druhem podnikání. Tato skutečnost zaručuje minimální konkurenci na trhu.

Nicméně obchody, supermarkety, stravovací zařízení a běžné velkoobchodní trhy jsou velmi nadšeny nákupem výživných produktů.

Vyhlídky na tento segment trhu jsou velmi velké a je připraven přijmout nové účastníky.

Celkové náklady a přibližný zisk projektu

Prvotní výdaje zahrnují:

 • Pronájem suterénu plocha 10 metrů čtverečních - 20 tisíc rublů.
 • Výrobní kapacita podniku je 70 pytlů. Náklady na spotřební materiál (balíčky, ventilátory, suroviny na substrát, mycelium) - 30 tisíc rublů.
 • Odškodnění 2 zaměstnanci - 50 tisíc rublů.
 • Doprava, veřejné služby a další výdaje - 10 tisíc rublů.
 • Celkem: 110 tisíc rublů.

Z každého sáčku můžete vybírat až 3 kg hub. Pokud máte 70 sáčků, které dodávají ovoce dvakrát měsíčně, lze získat 420 kg hub. Cena 1 kg veselek na trhu je 200 rublů.

Příjem - 84 tisíc rublů měsíčně. Průměrná ziskovost průmyslu činí 50-60%.

Video o pěstování těchto hub

Na videu můžete vidět celý proces:

Pěstování hlívy ústřice doma, jako podnikání

Hlíva ústřičná - saprofytová, preferuje vytvoření kolonií na hnilých stromech, vysokých pahýlech, mrtvém dřevě. Mycelium tvoří "rodinu", takže ústřice jsou považovány za životaschopné druhy. Na jednom stromu, infikovaném myceliem, je možné shromáždit až 5 kg houb současně a během sezony ještě více.

Mladá ústřičná houba má příjemnou chuť, hustou buničinu, nepopsanou vůni houby. Při stárnutí se houby stávají vláknitými a tuhými, zejména na nohou. Tyto houby jsou považovány za pochoutku, jsou příjemné na chuť, nevyžadují speciální předúpravu. Tyto houby jsou nejen chutné, ale také velmi užitečné pro naše tělo. Proto ve východní Asii, Evropě a Americe, ústřice je standardem pro konzumaci houbových výrobků.

Technologie pěstování hub doma je jednoduchá, podle některých požadavků zemědělské techniky můžete dosáhnout dobré úrody i ve vaší koupelně. Podle doporučení a pokynů můžete vybírat až 3 kilogramy hub z 1 kilogramu mycelií. Rostoucí hlívy ústřice doma je nejlepší možnost začít. Pokud tedy přemýšlíte o svém vlastním podnikání, tato houba je pro vás.

Co je potřeba k růstu ústřicových hub?

Chcete-li uspořádat obchod s houbami ústřic, je třeba poskytnout několik podmínek. Jedná se o dostupnost vhodného předpokladu, kvalitativního myceliu a substrátu.

Pokoj pro pěstování hub

Místnost pro pěstování kuřat musí splňovat určité požadavky:

1. Teplota v místnosti by měla být od 15 do 20 stupňů;

2. Vlhkost by měla být udržována od 80 do 95%;

3. V místnosti by měla být větrání a elektrická energie.

V některých poznámkách lze nalézt tvrzení, že houby ústřic mohou být pěstovány ve sklenících. V tomto ohledu je třeba poznamenat, že nad 25 stupňů ústřice je již špatně plodná, takže využití skleníků pro pěstování je možné pouze v jarních a podzimních obdobích.

Ideálním místem pro pěstování hub, můžete zavolat v suterénu nebo v podzemních prostorách průmyslových podniků, zeleninových prodejen, bývalých drůbežích domů a krav. Jsou vhodné pro velikost, tj. dostatečně velký na zajištění objemu výroby. Budete muset zavěsit nebo nainstalovat vaky naplněné substrátem a mycelií a to vyžaduje prostor.

Chcete-li sklizeň po celý rok, pak bude každý pokoj, ve kterém můžete udržovat hladkou teplotu a vlhkost po celý rok. Požadovaná vlhkost v místnosti je od 80%, optimální teplota je 19-25 stupňů. Při pěstování hub musí být teplota kontrolována, aby se zabránilo náhlým změnám. Zabraňují růstu mycelií. Není nutné kupovat nadbytečné vybavení, abyste určili a ovládali teplotu v místnosti, kterou můžete provádět běžnými teploměry a vlhkoměry pro domácnost.

Při klíčení plodů těla houby je nutné navlhčit pytel s mycelií, aniž byste je nechali utratit. Proto musí být místnost vybavena vodou a odkapávacím zařízením. Můžete také použít jakýkoliv domácí postřikovač pro zahradu a zahradu a použít ji k zavlažování, což je možnost pro malé množství produkce.

Pro osvětlení použijte zářivky. Pěstování ústřicových hub doma vyžaduje osvětlení a větrání.

Předpoklad je předem ošetřen k ničení forem a dobře se usuší. Obvykle používejte bělící prostředek (od 1 do 5%). Kromě toho jsou stěny a podlaha ošetřeny haseným vápnem.

Je lepší, pokud pro klíčení mycelií a kultivaci hub budou dvě oddělené místnosti. V oddělených místnostech je snadnější udržovat požadovaný teplotní režim. Při výrobě pěstování národnosti na jeden čtvereční metr podlahy je umístěno až 200 kilogramů substrátu. V průměru každá místnost zaujímá rozlohu 50 m2. Celková průměrná plocha pro otevírání výroby ústřicových hub je 150 m2.

Pokud pěstujete houby ústřic pouze pro vaši rodinu a příbuzné, pak můžete udělat vše v jedné místnosti.

Živné médium pro růst mycelií nebo co je substrát?

V přírodě mycelium roste na zkažené, přezrálé dřevo. V průmyslovém měřítku se pěstuje na zemědělském nebo dřevozpracujícím odpadu. Jedná se o lusku slunečnicových semen, slámy, pilin, stonků a kukuřičných klasů, papíru, rákosu atd. Mycelium poroste na jakémkoli substrátu obsahujícím celulózu.

Shrneme-li, jakýkoli čistý a suchý materiál, který obsahuje celulózu, dobře zachovává vodu a umožňuje průchod vzduchu, se může stát substrátem.

Mycelium

Mycelium by mělo být kvalitativní a sterilní. Nyní mycelium prodává četné houbové farmy, zpravidla jsou průhledné nádoby nebo pytle plné bílé, krémové, nažloutlé kondenzované látky s pachovým hněvem. V myceliu by neměly být žádné skvrny podobné plísní, zelené nebo černé. To znamená, že mycelium není vhodné pro bookmarking. Hlavní cenou je vždy nákup kvalitní mycelia (asi 40% všech výrobních nákladů). Toto nelze uložit. Kvalita mycelií závisí na vašem dalším výtěžku.

Úspěšné kultivace vezikul doma je výsledkem získání kvalitního výsadbového materiálu.

Technologie růstu

Takže pěstování hub doma je podle následující technologie.

Tvorba houbových bloků

K růstu ústřice doma je třeba připravit substrát. Technologie pěstování hub doma umožňuje použití jakéhokoliv materiálu přírodního původu s obsahem celulózy.

Je tepelně rozemletá a zpracovávána. Piliny, plevy, sláma atd. ochladila se vařící vodou a nechala se vychladnout na pokojovou teplotu. Tak zabíjejí cizí spóry houb, bakteriální hnilobu a tak dále. Ve vodě je substrát asi tři hodiny, pak se hmota nechá vypustit, pokud je to možné, stlačit. Měl by být mokrý, ale ne mokrý. Pokud stisknete ruce, tekutina by neměla vyčnívat: nyní je směs připravena k balení. Teplota substrátu v tomto bodě by měla být 20-26 stupňů.

Pro zvýšení výtěžku se přidávají různé růstové stimulátory. Kapalná přísada se zavádí do substrátu bezprostředně před pokládkou do pytlů, během chlazení horké vody (asi 40 stupňů) se přidává prášek.

Kvalitní mycelium lze skladovat doma po dobu až 3 měsíců, v chladničce při teplotě +4 ° C. Chcete-li podložku zaškrtnout, mycelium je uzemněno přímo ve vaku, ve kterém je umístěn. Pokud dostanete mycelium z chladničky, před tím, než jej položíte, musí být zahřát na teplotu, při které k procesu dojde. Jinak může teplotní rozdíl negativně ovlivnit růst mycelií. Záložka se vyrábí v rukavicích s nástroji, které byly tepelně ošetřeny. Ve vašem nejlepším zájmu není nechat různé druhy parazitů dostat se do výsadbového materiálu.

Přidejte mycelium do sáčků rychlostí 150-180 gramů mycelií na 7-8 kg substrátu. Směs se míchá, což vede k jedinému bloku hub. Takové bloky mohou být vyrobeny stejně jako váš pokoj a dostupnost materiálu.

Polyetylénové sáčky jsou ideální pro pěstování hub. Jsou levná, zkažená, snadno vyměnitelná a nevadí jim házet. Pěstování hub v pytlích doma je nejjednodušší a nejdostupnější volbou. Podle nedávných pozorování je sklizeň bohatší v tmavých sáčcích. Mimochodem, někteří používají černé pytle na odpadky pro tyto účely, pouze ve dvou nebo třech vrstvách.

Pytle se směsí jsou uzlíky a ponechány na jeden den uvnitř. Přibližně o 24 hodin později se ve stěnách vaku ve vzdálenosti 20 cm od sebe navzájem dělí řezy nebo křížové řezy. Prostřednictvím něho bude plodit tělo ústřicového houby klíčit.

Tašky s osídleným myceliem jsou umístěny nebo zavěšeny vertikálně. Prvním důvodem - mycelium by mělo být vlhkost, vzduch a světlo; druhá - velká plocha houbových lůžek - velký výnos hub; třetí - sběratel musí mít přístup k tašce.

Hříbové postele při plodu se nemusí dotýkat, žádné mechanické poškození způsobí zpoždění procesu. Proto je třeba přemýšlet nad systémem umístění a upevnění pytlů vhodným pořádkem pro vás. Povinné podmínky - pytle musí být fixovány a neumístěny přímo na podlahu, přičemž vzdálenost mezi nimi je 20-30 cm. Během období intenzivního růstu se v blízkosti podlahy hromadí oxid uhličitý, který narušuje vývoj mycelií.

Rostoucí houby ústřice: doba inkubace a kultivace

Vývoj (inkubace)

Dalším stupněm je klíčení mycelií.

 1. Teplota - v době klíčování optimální - 21-22 stupňů. V myceliu je teplota vždy o 2-3 stupně vyšší. To je nejlepší teplota pro zrychlený růst mycelií.
 2. Osvětlení není nutné.
 3. Odvzdušnění místnosti se nedoporučuje, pokud nedojde k náhlým změnám teploty.
 4. Vlhkování bloků v tomto období není nutné. Je nutné koordinovat celkovou vlhkost místnosti na úrovni 65-85%. To lze provést pomocí zvlhčovače pro domácnost.

Dokonale růst substrátu nastává od 14 do 20 dnů. Během této doby budete muset ovládat pouze teplotu a vlhkost, což neumožňuje ostré změny.

Fruiting

Úplně zarostlý blok začíná přinášet ovoce. Z výřezu je patrný nárůst. Toto je tělo houby. Péče o jednotku se mění:

 1. Zvlhčování - udržujte konstantní vlhkost, bloky s mycelií jsou denně postřikovány vodou. V době plodu by neměla vlhkost klesnout pod 80%, jinak by mycelium vyschlo a zvýšení vlhkosti na 100% povede k urychlenému vývoji plísňových hub. Ujistěte se, že na spodní straně vaku se nehromadí žádná voda, nepřipojujte další otvory a zabraňte vzniku plísní.
 2. Vzduch - rostoucí ovocné tělo vyžaduje přístup na čerstvý vzduch. Místnost bude muset být intenzivně větrána, což snižuje množství oxidu uhličitého.
 3. Osvětlení - zářivky. Norma osvětlení je 1 lampa na 20 čtverečních metrů, 8 hodin denně. Osvětlení je nezbytné pro správnou tvorbu ovocných těl, s nedostatkem světla, které se budou táhnout. Pokud má místnost okna, budete muset některé z nich naplnit malbou nebo krytem, ​​napodobujícím lesní stín.
 4. Teplota je 19-20 stupňů. Ideální teplota pro tvorbu plodiny. Teplota skoků v obou směrech vede k poklesu plodnosti.

Od doby klíčení plodnice vak v otvoru před řezáním to trvá asi dva týdny. Houby lepší řezat a kroutit jako sekcí - živnou půdu pro rozvoj plísní. Závazný požadavek v tomto období - kombajny pracovat v čistém ochranném oděvu, masky nebo respirátor a gumové boty, na ochranu mycelia před kontaminací a aby se chránil před silným alergenem - spór plísní.

Hlavní plodina se sklízí v první fázi plodu, to je asi 60% celé sklizně, kterou váš blok přinese. Po tom jsou bloky kontrolovány, postižené plísní a podezřelé jsou odstraněny. Další vlna sklizně asi za dva týdny. To představuje asi 20% plodiny. Třetí vlna - za dva týdny.

Pokud rostou houby ústřice k prodeji, v tomto okamžiku budou všechny bloky nahrazeny čerstvými houbami, jinak se výroba stane nezisková.

Pro potřeby domácnosti může blok přinést ovoce po dobu až šesti měsíců.

Před zahájením podnikání se snažte pěstovat houby ústřice doma, optimalizovat péči, pokus a omyl, přijdete na vlastní technologii, jak ustřihnout ustricovité houby doma v pytlích.

Jak rostou konopné houby na konopí

Dalším způsobem, jak houbové houby ústřic doma na pozemku je simulovat zhnitý strom infikovaný mycelium, shromažďovat ho ze speciálních řezů. Tato metoda je vhodná pouze pro sezónní plodiny a vyžaduje méně úsilí v agrotechnice než růst v interiéru.

Příprava odřezků pro mycelium

Pro mycelium je vhodné pouze tvrdé dřevo. Z toho jsou opraveny dřeviny o rozměrech 35-45 cm, o průměru 20-30 cm.

Namočte dřevo do vody asi 3-5 dnů. Doporučujeme nepoužívat staré a zhnité pily.

Navíc k namáčení je použita metoda páření dřeva. Rozlití se nalije horkou vodou a nechá se vychladnout pod víkem. Po dni se postup opakuje.

Příspěvek mycelium

Spodní nebo stěny vývrtu řez pilou, dostatečně široký průměr 0,5-1,5 cm, hloubka 5 cm, které se potom zavede v myceliu. Otvory jsou zasunuty mechem nebo vlhkou vatou, pěnovou gumou. Otáčky jsou zabaleny vlhkým hadrem nebo je umístěn plastový sáček. Nechte ve vlhkém pokoji klíčení mycelií. Takový způsob aplikace mycelium je vhodný na začátku jara nebo na konci zimy. Šuplík je zarostlý mycelií po dobu asi 2-3 měsíců, během které je nutné dřevo navlhčit.

Převeďte do zahrady

Po pila řez bude pokryta bílého květu, její vzít v zahradě a spadl do stinném místě v jámě, hloubka 12-16 cm. Spill zavlažovat před plodu.

Mycelium si můžete vyvést přímo do zahrady. Spil, s přivezenými mycelium okamžitě vykopá do jámy, bez inkubační doby. Pak bude vývoj mycelií a plodů poněkud zpožděn, ale obecně tato metoda není horší než předchozí.

Krmení mycelium předtím, než zvládne husté dřevo, na dně jámy se nalije 150 gramů jedné svařené pšenice. Pšenice je předem vysušena vroucí vodou a sušena.

Spilitů lze namontovat na sobě, jejich tmelení drátu nebo hřebíky, ale pak je nutné, aby se mycelium a mezi spilitů a před klíčení podhoubí pokrytí křižovatka spilitů vlhkým hadříkem.

Jak získat dobrou sklizeň?

Nejprve je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel pěstování hub:

 1. Kvalitní mycelium je základem plodiny.
 2. Dodržování pravidel a hygienických pravidel v místnosti při pokládání mycelií v podkladu.
 3. Přísné dodržování teplotního režimu v průběhu inkubace a kultivace.
 4. Optimální rovnováha vlhkosti a teplotních podmínek.
 5. Optimální režim větrání.
 6. Správné zvlhčení. Nedovolte mycelium uschnout a přeplnit.

Některé běžné chyby a jak je opravit

 1. Kousky černé nebo zelené plísně, žluté rozmazané a změkčující dospělé houby nebo šedavý mušelin na dozrávání hub. Jedná se o porážku různých druhů hub. Existuje několik důvodů: substrát je zastaralý, infikován mycelií; nedostatečné tepelné zpracování substrátu; nehygienických podmínek během zavádění mycelia do substrátu; ostrý a prodloužený pokles teploty během klíčení mycelií. Dotčené bloky budou muset být izolovány a zničeny.
 2. Přebytek vody na dně balení, jako důsledky - klíčení různých druhů hub, sourcing mycelium, špatný zápach. Problém, který často doprovází pokusy o růst ústřicových hub doma. Je nutné zvýšit počet otvorů ve spodní části jednotky, aby byla místnost aktivně větrána.
 3. Protažené plody těl hub, převládání nohou - nedostatek osvětlení a přístup na čerstvý vzduch.
 4. Sušení okrajů ovocných těl, malých hub - je narušena rovnováha mezi vlhkostí a teplotou. Příliš málo vlhkosti, příliš vysoká teplota.
 5. Aktivní reprodukce houbových komár a Drosophila. Na větrací otvory je třeba připojit časté oka, zavěste lepicí pásku.
 6. Slabý blokový růst mycelií. Teplotní režim je přerušený. Růst myceliu se zastaví, když se teplota výrazně zvýší nebo sníží.

Proč je výhoda růstu hlívy ústřičná?

Hlívy ústřice rostou doma velmi jednoduše, jsou k dispozici všem. Pěstování třešní je skvělým nápadem pro začátečníky pro vlastní podnikání.

Tato houba je dobrá v smažené, nakládané, bohaté na bílkoviny a může snadno nahradit maso. Ale maso, jak víte, je drahý produkt a houby nejsou. Spotřebitelský trh roste každý rok.

K jeho pěstování nevyžadují zvláštní náklady, zemědělská technika je poměrně jednoduchá. Zvláště pokud nejprve zvládnete pěstování houby vesnok doma. Prostřednictvím pokusů a omylů se dostanete k optimalizaci agrotechniky a zvládnete chov houb z ústřic a také budete moci vyrábět houby v průmyslovém měřítku.

Výroba ústřicových hub je téměř nepotravinářskou činností. Vyčerpaný substrát - nádherné krmení pro ptáky a hnojivo pro zahradu. Kvalitní mycelium je stálým zdrojem příjmu.

Obchodní myšlenka: Rostoucí žíly

Exotická hlíva ústřička rychle dobila náš trh. A protože poptávka vytváří nabídku, pak můžeme tuto výhradně bezpečně obsadit. Houby ústřice jsou velmi oblíbené, protože jsou velmi užitečné a velmi snadno se připravují. Obsahují nízký obsah kalorií a obsahují mnoho užitečných látek. Veshenki je druhým nejoblíbenějším v CIS po žampionech. Existuje několik pozitivních faktorů pro založení podniku na růst veselíků.

 • Abyste se zapojili do kultivace vezikulů, nepotřebujete zvláštní znalosti nebo dovednosti;
 • Materiály pro podnikání lze snadno získat a nejsou drahé;
 • Nepotřebujete pomoc zvenčí, můžete to udělat bez zaměstnání;
 • Tato činnost netrvá dlouho, takže je můžete kombinovat s hlavním úkolem a farma s ústřicovými houbami bude pro vás dalším příjmem.

Nejprve se můžete pokusit o růst této houby pro rodiny a blízké v malém množství, kód, který budete mít jistotu ve svých schopnostech - můžete pokračovat v rozšiřování svých plantáží.

Proč je prospěšné pěstovat kuře?

Přijměme přibližné číselné údaje. V současné době je cena kilo třešní asi 3 dolary. Při výpočtu plochy plodin 100 m2 lze sklizeň sklízet na 4 tuny za rok. 4 000 × 3 = 12 000 USD ročně nebo 1 000 USD za měsíc.

Abyste zvýšili své příjmy, je nutné zvýšit prodejní trh a tím i plochu výsevu. Tato činnost nevyžaduje mnoho času a zvláštních znalostí. Pěstování houbových třešní vám přinese dodatečné finanční prostředky do rodinného rozpočtu. První věc, o kterou se musíte postarat o pěstování lupusu, je vhodná místnost. Mělo by mít dobré větrání a konstantní vlhkost asi 80-90%. Je velmi důležité, aby bylo možné regulovat klima v místnosti.

Při pěstování hub jsou tři stupně a je důležité zachovat nezbytné podmínky pro každou fázi. Houby ve svých vlastnostech jsou filtrem, to znamená, že se nedoporučuje používat další chemická hnojiva. To ovlivní užitečnost a chuť hub. Je také nutné udržovat čistotu místnosti. Doporučuje se, aby byly materiály před použitím dezinfikovány.
Chcete-li růst třešně, je třeba připravit substrát - to je "půda" pro houby. Pro podklad bude vhodná sláma, dřevěné piliny, slupka slunečnice nebo odpad z ovesné mouky. Podklad musí být opatrně vybrán, protože může být několikrát sklizen.

Existuje další způsob, jak vyrůst hrachu, ve kterém se používají konopné stromy. Takové pady jsou impregnovány vodou a pak umístěny do připravené místnosti, kde dochází k vývoji hub.

Výpočet ziskovosti kultivace veselok

Asi 300 m 2 může být umístěno kolem 1000 hubových bloků. Na základě těchto údajů můžete provádět výpočty, stejně snadné přizpůsobit výpočty na větší nebo menší straně.
Na těchto datech potřebujeme:

 • mycelium na 333 kg při 10 dolarů = 3.330 dolarů
 • substrát 4 tuny za 100 USD = 400 USD
 • Náklady na zachování potřebných podmínek v místnosti - cca 2000 USD

Celkové náklady 3 300 $ + 400 $ + 2 000 $ = 5 700 USD (náklady potřebné pro sklizeň 3-4).
Ve výpočtech vezmeme v úvahu skutečnost, že prostory jsou ve vašem majetku a nezohledňují náklady na pronájem.

Vzhledem k tomu, že cena za kilogram zeleniny v obchodech činí 3,9 USD a odčerpání zisku obchodu o zhruba 30% = celková čistá cena je 3 USD za kilogram veselok.

Přibližný výnos z prvního sklizně podle našich výpočtů pro tuto oblast činí 1500 kg. Stejná sklizeň očekáváte od druhé a třetí sklizně.

1500 * 3 $ = zisk 4,500 USD za první sklizeň;
4,500 dolarů * 3 = 13 500 dolarů - zisk ze tří sklizně veselíků;
13.500 dolarů - 5.700 dolarů = 7.800 dolarů - čistý zisk pro tři sbírky.

Počínaje druhou sklizní získáte čistý zisk, protože jste od druhého měsíce vyplatili své výdaje.

Jak postupovat při kultivaci veselok?

1) Je nutné zakoupit mycelium a podestýlku. Při nákupu mycelium věnujte pozornost dokumentům, které dodavatel poskytne. Absence chemických nečistot a záruka kvality mycelií budou hrát hlavní roli v množství plodiny a jejích chuťových vlastnostech. Zkontrolujte balení kvůli nedostatku zelených bodů - ve všech fázích růstu by se měla zabránit plísním. Jako podestýlka můžete použít slámu, lépe rozdrcenou. Můžete také koupit odpad z ovesné mouky, jsou nasyceny užitečnými minerály, které mohou zvýšit sklizeň. K slámě se přidávají přírodní hnojiva, na tonu substrátu je zapotřebí asi 8 kg mycelií. Seznamte se s možnými mechanismy automatizace některých procesů, například s udržováním teploty a vlhkosti, což značně zjednoduší vaši práci.

2) Poté musíte připravit kompost pro houby. K tomu se sláma uchovává ve vroucí vodě, po chvíli se nechá vychladnout. Následující den je sláma rozložena v otevřené místnosti a sušena.

3) Pro pohodlí balení slámy a mycelium v ​​pytlích střídavých vrstev. Sláma musí být položena více než mycelium, dodržujte poměr 7cm-10cm, resp. Začněte se slámou a úplně nevyplňte pytel, zavěste ho a vytvořte otvory ve vaku. Pověsíme je v předem připraveném zařízení.

4) Nyní přišla hlavní fáze kultivace. Je nutné dodržovat správné podmínky inkubace. Odstraňte všechny zdroje přirozeného světla. Teplota v místnosti by měla být asi 13-17 stupňů. Pokud budou dodržena všechna pravidla, za dvacet nebo třicet dnů se začnou objevovat první plody vaší budoucí plodiny.

5) Pro další krok musíte dodržovat konstantní vlhkost místnosti. V ideálním případě pro klíčivost a růst hub, musíte připravit dvě různé místnosti, protože podmínky se výrazně liší. Teplota by měla být vyšší než v inkubačním stupni o 17-22 stupních. A také trvalý světelný zdroj. Existuje jedno tajemství, které může urychlit současnou fázi. Tašky můžete dočasně umístit na chladném místě a pak znovu na teplém místě. Tato metoda urychlí plodnost.

6) Je čas na sklizeň. Když jsou houbové uzávěry plně tvořeny, bude možné sklízet první houbovou plodinu. Není nutné je přeexponovat, protože v průběhu času se jejich noha stává pevnou a zbytečně se používá. Tašky mohou být umístěny na prvním stupni, aby dozrály novou plodinu. Před zahájením nového procesu pěstování je nutné dezinfikovat prostory a zařízení. V tuto chvíli se postarat o provedení hotového výrobku.

Důležité! Při práci s houbami by měl být použit respirátor, protože spóry houb mohou způsobovat alergie. Pokračujte v léčbě hub pouze po umytí rukou. Chcete-li ochránit sklizeň z hřbety, zavřete poklopy sítí proti komárům.

Celá fáze houbového růstu trvá asi dva měsíce.

Když se v tomto případě stanete špecialistou, můžete přemýšlet o zlepšení výroby. Takže místnost může být přeměněna na speciální komory s regulací mikroklimatu a oxidu uhličitého.

Mycelium může být pěstováno sám nebo koupit již připraven. Vlastní výroba bude o něco levnější, ale to bude trvat déle. Velmi pěstování mycelií se může stát výnosným obchodem.

Prodej zboží

Dokonce i ve stádiu pěstování hub si stojí za to přemýšlet o trhu. Před sklizní můžete jednat s obchody, trhy pro spolupráci. Také ústřicové houby jsou oblíbené v kavárnách, restauracích, jídelnách a rekreačních centrech. Můžete jim poskytnout vzorky pro test, který bude úplatkem pro budoucí zákazníky.

Vezměme si dopravu a logistiku, budete si muset koupit krabici nebo podnos, protože ústřice je velmi křehká a může ztratit svou prodejnost ještě předtím, než dorazí na prodejním místě, která by mohla ohrozit budoucí spolupráci. Je třeba připravit prostor pro skladování sklizených plodin po dobu přípravy přepravy. Tam také musí být v souladu s podmínkami teplotě asi 18-22 stupňů a bez vlhkosti.

Za předpokladu, že jste zahájili rozsáhlé pěstování hub, je možná spolupráce s velkoobchodními odběrateli. Nabídnutím nízkých cen vyhrajete na kvantitativním základě.
Na jaře je cena všech druhů hub mnohem vyšší, protože v době Půstního období jsou houby velmi žádané.

Je známo, že můžete prodávat houby čerstvé, pokud se zboží neprodává, co s tím mám dělat? Můžete si zakoupit balíčky na mražení nebo materiály, které vám pomohou schnout houby, pak se doba realizace zvýší o několik měsíců.

Rizika pěstování dítěte

Aby bylo možné dostatečně posoudit podnikání, je třeba vzít v úvahu možná rizika a možnosti řešení těchto problémů.
1) Korupce, neprodávané zboží - takový problém lze vyřešit rozšířením klientské základny, použitím sušících a mrazících hub, stejně jako možným zachováním;
2) Slabá plodina - je třeba zlepšit podmínky v místnosti, použít jiné materiály, koupit minerální hnojiva;
3) Finanční náklady způsobené nezkušeností - je užitečné tuto problematiku studovat před tím, než se to podaří, je také možné navštívit podobné farmy, aby se poučilo ze zkušeností jiných odborníků.
4) Poškození zařízení, selhání rostoucího procesu - je lepší zakoupit zařízení od odborníků, kteří poskytují záruku a servis. Dodržujte pravidla pro používání materiálů.
5) Hospodářská soutěž - stejně jako v jakémkoli podnikání, je nutné dodržovat konkurenční cenu a zachovat kvalitu zboží.
6) Škůdci v podobě houbových mušek mohou zkazit vaši sklizeň, takže je třeba dbát na to, aby se nedostaly do místnosti skrze ventilační poklopy. Je nutné zakoupit sítě proti komárom.

Vzhledem k vysoké ziskovosti a nízké konkurenci je podnikání pěstování třešní velmi výhodné. Je také třeba připomenout, že k zahájení podnikání nevyžadují velké náklady a zvláštní znalosti.

Připravený obchodní plán pro pěstování hub (ústřicových hub)

Minimální počáteční kapitál


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.

Shrnutí projektu


Účelem tohoto projektu - pěstování hub (hlíva ústřičná), s ohledem na jejich implementaci v čerstvé formě splňovalo Rostov na Donu s následným zvýšení výrobní kapacity a rozšíření sortimentu jiných druhů hub. Hlívy jsou vždy v poptávce mezi obyvatelstvem liší nenáročnost na kolísání teploty, úroveň vlhkosti vzduchu a světla, snadno se čistí, má rychlý klíčení. Náklady na rostoucí houby ústřice nejsou velké, díky čemuž má podnik dobré ukazatele ziskovosti.


Produkce má neomezené zdroje surovin (slámy, pilin, kukuřičných palic, slunečnicová semena, slupky slunečnicových semen a tak dále.), A se nachází v ekologicky čisté oblasti, 15 km od města, takže bez ztráty kvality náklady na přepravu zboží konečnému spotřebiteli, je minimální.


Proces zahrnuje 4 hlavní etapy:


Nákup inokula (mycelium);


Příprava substrátu (vak se živným médiem a mycelií);


Náklady na projekt budou 202 500 rublů, které budou čerpány z osobních úspor. Většinou budou prostředky vynaloženy na vytvoření a vybavení skleníku ve vlastnictví chaty, stejně jako na nákup mycelií, hnojiv a jiných spotřebních materiálů. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců.


Klíčové finanční složky projektu


Čistý zisk projektu *, rub.


Index ziskovosti, PI


Doba návratnosti, měsíce.


Diskontovaná doba návratnosti, měsíce.


* údaje za 12 měsíců od zahájení prodeje


Termín přípravné části projektu bude 2 měsíce. První sklizeň je plánována na 40-50 dní po výsadbě.

Ziskovost rostoucích hub (ústřicové houby)


Hlíva ústřičná patří ke kultivovaným houbám. Trh kultivovaných hub, na rozdíl od trhu s houbami, se snadno vypočítá. Do roku 2014 byl největší podíl na domácím trhu (přibližně 85-90%) obsazen dováženými výrobky. Objem ruské produkce v roce 2014 byl omezen na 8,02 tis. Tun hub. V srpnu 2014 však houby spadly pod embargo. Dovoz začal klesat ve všech pozicích. Zahraniční výrobci začali opouštět trh a uvolnili ruské podnikatele. Podle časopisu "School of Mushrooming" se po dobu 9 měsíců roku 2015 zvýšily pěstitelé houb z Ruska o 17% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.


Podobné trendy zaznamenává výroba jiných hub, zejména hub. V důsledku devalvace rublu vzrostly prodejní ceny kultivovaných hub. Dnes, aby pokryla schodek na trhu a přechod na úplnou náhradu dovozu, bude trvat nejméně 158 tisíc tun hub. Převládající tržní podmínky, stejně jako slabá úroveň hospodářské soutěže, přispívají k otevření vlastní výroby.


Samotná výroba se nachází v předměstské oblasti, 15 km od Rostova na Donu. Plocha skleníku a prostory, ve kterých probíhá proces pěstování hub, činí 60 metrů čtverečních. metrů. Pro pěstování hub, specializovaná společnost koupí semeno (mycelium), jehož cena je 50-55 rublů. na kilogram. Dále na místě je příprava substrátu a proces pěstování ústřicových hub s potřebnou vlhkostí. Surovina pro přípravu substrátu je připravena samostatně nebo částečně zakoupena (cena 1 tony slámy - 2 tis. Rublů). Termín jednoho výrobního cyklu je asi 40-50 dní. Zboží se prodává na nestacionárním místě prodeje na trhu s potravinami v Rostově na Donu.


Vzhledem k tomu, že v počáteční fázi je podnik zaměřen na malé množství produkce (asi 1 tunu hub měsíčně), personální obsazení a nábor zaměstnanců nebudou potřebné pro údržbu. Hlavní povinnosti, včetně nákupu mycelií, výsadby, hnojení a sběru hub, jsou prováděny členy rodiny majitelů. Vlastník firmy se přímo podílí na hlavních výrobních procesech a provádí maloobchod na trhu zeleniny. Jako forma vlastnictví byla zvolena IP se zjednodušeným daňovým systémem - 6% z příjmu.

Popis zboží (houbová ústřice)


Oyster je produkt šetrný k životnímu prostředí, jehož kultivace se nepoužívá. Na rozdíl od jiných populárních kultivovaných hub - žampiony, které rostou na přeplněném hnoje, ústřicové houby dávají přednost stromům. Popularita této houby je vysvětlena různými způsoby její přípravy. Oyster může být smažený, vařený, solené, marinované. Oyster je také aktivně používán jako složka různých jídel, přidaných do salátů. Obzvláště populární je ústřice ve studené sezóně, kdy jsou vyčerpány populační populace hub.


Hlíva ústřice má nejen vynikající chuťové vlastnosti, ale je také užitečná pro zdraví. Veshenka snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ustricová šťáva zabraňuje vývoji E. coli. Tyto houby mají nízký obsah kalorií (asi 38 kcal v čerstvé formě). Hlívy ústřice obsahují velké množství sacharidů, obsahují vitamíny D2, E, C, B, PP. Tyto houby také obsahují enzymy, které vypalují tuky a glykogen. Buničina houby obsahuje vápník, jód, draslík, železo, biotin a thiamin. Další užitečná vlastnost ústřice se považuje za snížení hladiny cukru v krvi. Použití ústřice může pomoci zabránit vzniku onemocnění, jako je ateroskleróza, hepatitida, žaludeční vředy a cholestů. Také lékaři doporučují používat hlívy ústřic v potravinách pro lidi, kteří trpí bronchitidou nebo kteří podstoupili chemoterapii.


Hlavní nevýhoda ústřice jeho křehkost je zvažována, v souvislosti s níž je tato houba obtížně transportována na dlouhé vzdálenosti. Čerstvé nechladené houby jsou považovány za velmi jemný náklad, který vyžaduje speciální teplotní režim a nejrychlejší dodávku. Také ústřice houba má spíše mírný slabý zápach. Když spory přicházejí do plíce, hlíst úst se může projevit alergií.


Kvalita výrobku a bezpečnost pro koncové uživatele je plánována prostřednictvím nákupu certifikovaného mycelia, dezinfekce výrobních zařízení a zařízení a také pomocí moderních výrobních technologií.


Pěstování ústřic patří do výroby téměř non-odpadu, jak je použit substrát se používá jako doplněk stravy, který se používá ke krmení prasat, stejně jako hnojiva pro zahrádkáře a zemědělce. Vyčerpaný substrát je plánován jako dodatečný zdroj příjmů.

Prodej a uvádění na trh zásobování ústřicovými houbami


Základním požadavkem spotřebitelů na výrobky tohoto typu je čerstvost, která určuje kvalitu. Umístění houbové farmy je 15 km. z místa realizace umožňuje organizovat dopravu na vlastní dopravě (van "Lada Largus") bez ztráty kvality. Prodej produktů probíhá na trzích s potravinami a zeleninou v Rostově na Donu. Pro houby není vyžadováno žádné speciální balení. Pro přepravu se používají plastové boxy.


Jádrem ceny výrobků jsou materiálové náklady na výrobu a pohonné hmoty, stejně jako cena konkurentů, která je v průměru ve městě 150 rublů. na kg. Jako konkurenční výhodu je nejprve třeba stanovit maloobchodní cenu 140 rublů. na kg. V závislosti na úrovni poptávky a dalších faktorech (například znehodnocení rublu) může být možné zvýšit nebo snížit prodejní ceny.


Jako způsob zvýšení prodeje se plánuje využívání reklamy na internetu za účelem získání velkoobchodních společností.

Plán výroby houb z ústřice


Geograficky, houbová farma se nachází 15 km od města Rostov-na-Don, kvůli tomu, že doba dodání hub do místa prodeje není delší než půl hodiny. Proces pěstování hub probíhá v ekologicky čisté venkovské oblasti, v příměstské oblasti. Obchodní technologie lze rozdělit do několika hlavních fází:


V první fázi Kupuje mycelium od specializovaných laboratoří. Kritériem pro výběr dodavatele je dostupnost příslušných dokumentů, hodnocení zákazníků, kvalita a cenově dostupné produkty (50-55 rublů na kg). Objednávání mycelium není prováděno jednou, ale několikrát ročně, protože trvanlivost nepřesahuje 3-4 měsíce. V počáteční fázi se plánuje koupit mycelium od různých dodavatelů pro jasné porovnání výsledků a další rozhodování.


Druhá fáze znamená nezávislou přípravu substrátu, tj. živného média pro houby. Kvůli nedostatku komerčních zkušeností s houbami na začátku činnosti se navrhuje připravit substrát z různých složek k určení nejlepšího výtěžku. Mezi nimi: pšenice, žito, ječmenová sláma, oves, lněné oheň, klasy a stonky kukuřice. Substrát musí mít aerobní aktivitu, přítomnost vzduchových mezer mezi částicemi, možnost rychlého vývoje mycelií.


Očekává se také použití přísad pro zvýšení výnosů: piliny, štěpky, kůra stromů, plevy a jiné rostlinné odpady. Pro čištění slámy z mikroorganismů se používá postup pasterizace. Surovina se uchovává ve speciální komoře, do které se vodní pára čerpá asi 6-8 hodin při teplotě 60 ° C. Teplota pasterizace by měla být udržována v rozmezí 55-60 ° C: nižší teplota nezabije nemoci a mikroorganismy, a vyšší podporuje vývoj Trichodermy, který zničí plodinu. Potom se teplota snižuje a surovina zůstává v komoře dalších dvou dnů.


Poté se substrát ochladí a umístí do polyethylenových sáčků o hmotnosti 10-12 kg a zasadí se houbami ústřice mycelií o rychlosti 150-200 gramů na 1 sáček. Pro odstranění přebytečné vlhkosti ve spodní části vaku se dělají otvory, po kterých se sáčky umístí do klíčivé komory.


Třetí etapa je poskytnout podmínky pro pěstování hub. V místnosti není povoleno přímé sluneční světlo. Pro klíčení jsou houbové bloky instalovány svisle a vzdálenost mezi nimi je 10 cm. Teplota je asi 24 ° C, relativní vlhkost je asi 60-65%. Mycelium je klíčeno po dobu 10-17 dní, po které musí být sáčky přeneseny do komory pro plod. Plísňové jednotky jsou instalovány v řadě do tříd, je vzdálenost mezi řadami os je 1 m v rodící komoře se udržuje nižší teplotní úroveň. - v řádu 12 až 18 ° C a vlhkosti 80-85%.


Pro udržení vysoké vlhkosti se používá speciální zavlažovací systém. Pokud jsou splněny tyto podmínky, objeví se embrya plodu po dobu 2 týdnů. Sklizeň z každého sáčku se odebírá ve třech vlnách, po kterých je mycelium nahrazeno novým. Houby se shromažďují v kostech v mladém věku. Optimální velikost krytu je až 40 mm. Minimální výnos z 1 vlny nabídky je 150-200 kg z 1 tuny substrátu, 350-400 kg - od 2 tun. Celková doba trvání výrobního cyklu je asi 2 měsíce.


Závěrečná fáze zahrnuje realizaci sklizně. Houby jsou produkty podléhající zkáze, které lze skladovat v chladničce maximálně 5 dní. Hlavními kanály pro prodej hub jsou trhy, obchody s potravinami, restaurace a cateringové body, podniky pro krmení zemědělských zvířat. V souvislosti s poměrně malými počátečními objemy výroby se plánuje prodávat jeden z rostlinných trhů v Rostově na Donu na nestacionárním místě prodeje jako první možnost prodeje. Cena za pronájem za den s DPH činí 250 rublů.


Pro realizaci projektu bude vyžadovat plochu 60 metrů čtverečních. metrů. Za účelem vyloučení nákladů na pronájem je plánováno, že se na ústředním vlastním letním chalupě bude organizovat kultivace ústřic. Je plánováno vybavit 2 oddělené místnosti - inkubátor, kde rostou mycelií, stejně jako klíčící komora s extraktem. Plánovaný objem výroby pro výrobní cyklus je 2000 kg, po dobu jednoho roku (6 výrobních cyklů) - asi 12 000 kg.


Náklady na výstavbu skleníku bude 100 tisíc rublů. Dalších 114 500 rublů. zařízení. Náklady na vybavení jsou uvedeny v tabulce. 1. Stavební práce mají být dokončeny do 2 měsíců.


Tabulka 1. Náklady na zařízení


Pro provozování podniku jsou zapojeni členové rodiny majitelů, kteří společně s majitelem vykonávají základní funkce, včetně výsadby, hnojení a sběru hub. Formát rodinného podniku je určen ke snížení nákladů na platy zaměstnanců. Potřebná zkušenost má být získána v průběhu činnosti, stejně jako čtení odborné literatury.


Současné náklady zahrnují elektřinu, nákup mycelií (50-55 rublů na kg), náklady na palivo a mazadla. Náklady na nákup mycelium mohou vzrůst nebo klesat v důsledku sezónních výkyvů poptávky. Také na výdaje za hlavní období je nájemné na trhu na trhu - 250 rublů. za den (v průměru 7600 rublů za měsíc).

Finanční plán pro pěstování hub (ústřicové houby)


Hlavní odpovědnost za správu jsou svěřena majiteli projektu, který provádí obchodní plánování, jakož i funkce zajišťující podmínky klíčení hub, jejich dodání do místa prodeje a řízení přímého prodeje v prodejně. Povinnosti pro pěstování, ošetřování, sběr hub jsou také přiděleny členům rodiny majitele.


Pro přípravné období bude trvat 202 500 rublů. Tato částka zahrnuje výstavbu a uspořádání skleníku (100 tisíc rublů.), Nákup zařízení (92,5 tisíc rublů.). Náklady na hlavní období zahrnují nákup mycelií, zaplacení služeb bydlení, pronájem prodejního místa, ropné produkty. Finanční ukazatele projektu jsou uvedeny v příloze 1.

Odhad efektivity pěstování hub


Projekt pro pěstování ústřicových hub se vyznačuje nízkou mírou rizika kvůli jednoduchosti své organizace, malým počátečním investicím a nízkým současným nákladům. Doba návratnosti projektu od zahájení výroby bude 9 měsíců. Diskontovaná doba návratnosti je 9 měsíců. Ukazatele účinnosti projektu, počítané na období pěti let, jsou uvedeny v tabulce. 2


Vzhledem k tomu, že lze nalézt hlavní vyhlídky: zvýšení prodejní ceny návratnosti návratnosti investice o 10% (na 150 rublů na kg). Zvýšení výroby, rozšíření navrhovaného sortimentu, hledání nových trhů a přístup velkoobchodníkům.


Tabulka 2. Ukazatele výkonnosti projektu


Pěstování Veselok je dobře zvládnutelná odvětví podnikání. Technologie růstu vesmíru je poměrně jednoduchá, navíc existuje mnoho způsobů, jak zvýšit výnos bez kontaktu s koncovým uživatelem. Riziko snížení rizika je poněkud usnadněno převažujícími tržními podmínkami. Pro dnešní Rusko se kvůli embargu cítí nedostatek hub. Dovezené produkty opustily trh, v důsledku toho se náklady domácích hub zvýšily bez negativních dopadů na poptávku. V důsledku toho, když cena klesá, poptávka získá významnou úroveň pružnosti.


Hlavní rizika jsou uvedena v tabulce. 3.


Tabulka 3. Hodnocení projektových rizik a opatření k zabránění jejich výskytu nebo jejich důsledků


Aplikace


Výrobní plán a klíčové finanční ukazatele projektu v pětileté perspektivě